Об утверждении Правил представления сведений о бенефициарных собственниках клиентами (их представителями) по запросу субъекта финансового мониторинга
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 26 сентября 2022 года № 35. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2022 года № 29882
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила представления сведений о бенефициарных собственниках клиентами (их представителями) по запросу субъекта финансового мониторинга, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по работе с субъектами финансового мониторинга Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – Агентство) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
Ж. Элиманов
"СОГЛАСОВАН"
Агентство
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 26 сентября 2022 года № 35
Правила представления сведений о бенефициарных собственниках клиентами (их представителями) по запросу субъекта финансового мониторинга
Настоящий Правила представления сведений о бенефициарных собственниках клиентами (их представителями) по запросу субъекта финансового мониторинга (далее – Правила) разработан в целях получения субъектами финансового мониторинга, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 11) и 12) пункта 1 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о ПОД/ФТ) сведений о бенефициарных собственниках клиентов.
Глава 1. Основные понятия
1. Понятия, применимые в Правилах, используются в значении указанных в Законе о ПОД/ФТ:
1) бенефициарный собственник – физическое лицо:
которому прямо или косвенно принадлежат более двадцати пяти процентов долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций клиента – юридического лица или иностранной структуры без образования юридического лица;
осуществляющее контроль над клиентом иным образом;
в интересах которого клиентом совершаются операции с деньгами и (или) иным имуществом;

Қаржы мониторингі субъектісінің сұрау салуы бойынша клиенттердің (олардың өкілдерінің) бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 26 қыркүйектегі № 35 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 қыркүйекте № 29882 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес қаржы мониторингі субъектісінің сұрау салуы бойынша клиенттердің (олардың өкілдерінің) бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Қаржы мониторингі субъектілерімен жұмыс департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Агенттіктің интернет-ресурсында орналастыру.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
Ж. Элиманов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 35 бұйрығымен
бекітілген
Қаржы мониторингі субъектісінің сұрау салуы бойынша клиенттердің (олардың өкілдерінің) бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары
Осы қаржы мониторингі субъектісінің сұрау салуы бойынша клиенттердің (олардың өкілдерінің) бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Заңының (бұдан әрі – КЖ/ТҚҚ туралы Заң) 3-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 11) және 12) тармақшаларында көрсетілген қаржы мониторингі субъектілерімен клиенттердің бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтерін алу мақсатында әзірленді.
1 тарау. Негізгі ұғымдар
1. Қағидаларда қолданылатын ұғымдар КЖ / ТҚҚ туралы заңда көрсетілген мағынада пайдаланылады:
1) бенефициарлық меншік иесі – бұл:
заңды тұлғаның немесе заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылымның жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) жиырма бес пайызынан астамы тікелей немесе жанама түрде тиесілі;
заңды тұлғаны немесе заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылымды өзгеше түрде бақылауды жүзеге асыратын;
оның мүддесінде заңды тұлға немесе заңды тұлғаны құрмайтын шетелдік құрылым ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар жасайтын жеке тұлға;

2) клиент – физическое, юридическое лицо или иностранная структура без образования юридического лица, получающие услуги субъекта финансового мониторинга;
3) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма, финансированию распространения оружия массового уничтожения в соответствии с Законом о ПОД/ФТ;
Глава 2. Порядок представления сведений о бенефициарных собственниках клиентами (их представителями) по запросу субъекта финансового мониторинга
2. Надлежащая проверка субъектами финансового мониторинга своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников включает осуществление мер, указанных в пункте 3 статьи 5 Закона о ПОД/ФТ.
3. Субъект финансового мониторинга вправе требовать от клиента (его представителя) представления сведений и документов, необходимых или достаточных для выявления бенефициарного собственника, а также представления сведений о налоговом резидентстве, роде деятельности и деятельности и источнике финансирования совершаемых операций.
4. Субъект финансового мониторинга в целях выявления бенефициарных собственников клиента запрашивают у клиента (его представителя) сведения о бенефициарных собственниках, согласно прилагаемой Форме сведений о бенефициарных собственниках клиента субъекта финасового мониторинга к настоящим Правилам.
5. Клиенты (их представители) обязаны представлять субъектам финансового мониторинга достоверные, достаточные и актуальные сведения о бенефициарных собственниках, необходимые для исполнения ими обязанностей, предусмотренных Законом о ПОД/ФТ.
6. Сведения о бенефициарных собственниках клиента подлежат хранению субъектами финансового мониторинга не менее пяти лет со дня прекращения деловых отношений с клиентом.
7. Субъекты финансового мониторинга предоставляют в уполномоченный орган сведения о бенефициарных собственниках клиентов в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 24 февраля 2022 года № 13 "Об утверждении Правил представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 26924).
Приложение к
Правилам представления
сведений о бенефициарных
собственниках клиентами
(их представителями) по запросу
субъекта финансового мониторинга
Форма сведений о бенефициарных собственниках клиента субъекта финасового мониторинга
Дата заполнения формы_____
Общие данные по клиенту субъекта финасового мониторинга
1.
Бизнес-идентификационный номер (БИН)/индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
2.
Идентификационный номер либо регистрационный номер (код), присвоенный уполномоченным органом в государстве регистрации (в случае, когда юридическому лицу не присвоен БИН в соответствии с законодательством Республики Казахстан)
3.
Наименование клиента
Порядок осуществления бенефициарным собственником контроля над клиентом субъекта финансового мониторинга *
4.

2) Клиент – қаржы мониторингі субъектісінің көрсетілетін қызметтерін алатын жеке, заңды тұлға немесе заңды тұлға құрмаған шетелдік құрылым;
3) уәкілетті орган – КЖ/ТҚҚ туралы Заңға сәйкес қаржы мониторингін жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі өзге де шараларды қабылдайтын мемлекеттік орган.
2 тарау. Қаржы мониторингі субъектісінің сұрау салуы бойынша клиенттердің (олардың өкілдерінің) бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтерді ұсыну тәртібі
2. Қаржы мониторингі субъектісінің өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеруі КЖ/ТҚҚ туралы Заңның 5-бабының 3-тармағында көрсетілген шараларды жүзеге асыруды қамтиды.
3. Қаржы мониторингі субъектісі клиенттен (оның өкілінен) бенефициарлық меншік иесін анықтау үшін қажетті немесе жеткілікті мәліметтер мен құжаттарды ұсынуды, сондай-ақ салықтық резиденттігі, қызмет түрі мен қызметі және жасалатын операцияларды қаржыландыру көзі туралы мәліметтерді ұсынуды талап етуге құқылы.
4. Қаржы мониторингі субъектісі клиенттің бенефициарлық меншік иелерін анықтау мақсатында клиенттен (оның өкілінен) осы Қағидаларға қоса беріліп отырған Қаржылық мониторинг субъектісі клиентінің бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтер нысанына сәйкес бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтерді сұратады.
5. Клиенттер (олардың өкілдері) қаржы мониторингі субъектілеріне КЖ/ТҚҚ туралы заңда көзделген міндеттерді орындауы үшін қажетті бенефициарлық меншік иелері туралы анық, жеткілікті және өзекті мәліметтерді ұсынуға міндетті.
6. Қаржы мониторингі субъектілері клиенттің бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтерді клиентпен іскерлік қатынастар тоқтатылған күннен бастап кемінде бес жыл сақтауға тиіс.
7. Қаржы мониторингі субъектілері "Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларын және күдікті операцияны айқындау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы мониторингі агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 24 ақпандағы № 13 бұйрығына сәйкес уәкілетті органның сұрау салуы бойынша клиенттердің бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтерді ұсынады. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26924 болып тіркелген)
Қаржы мониторингі
субъектісінің сұрау салуы
бойынша клиенттердің
(олардың өкілдерінің)
бенефициарлық меншік иелері
туралы мәліметтерді
ұсыну қағидаларына
қосымша
Қаржылық мониторинг субъектісі клиентінің бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтер нысаны
Нысанды толтыру күні_____
Қаржы мониторингі субъектісінің клиенті бойынша жалпы деректер
1.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)/жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
2.
Тіркеу мемлекетінде уәкілетті орган берген сәйкестендіру нөмірі немесе тіркеу нөмірі (коды) (заңды тұлғаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес БСН берілмеген жағдайда)
3.
Клиенттің атауы
Бенефициарлық меншік иесінің қаржы мониторингі субъектісінің клиентіне бақылауды жүзеге асыру тәртібі *
4.

Более 25% долей участия в уставном капитале/владение более 25% размещенных и голосующих акций
Да
Нет
комментарий (при наличии)
Осуществление контроля над клиентом
Да
Нет
комментарий (при наличии)
Лицо, в интересах которого совершаются операции с деньгами и (или) иным имуществом
Да
Нет
комментарий (при наличии)
Данные бенефициарного собственника клиента субъекта финансового мониторинга*
5.
Фамилия
6.
Имя
7.
Отчество (при наличии)
8.
Дата рождения
9.
Страна резидентства**
10.
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
11.
Идентификационный номер в стране регистрации (в случае, когда физическому лицу не присвоен ИИН в соответствии с законодательством Республики Казахстан)
12.
Номер документа, удостоверяющего личность
13.
Когда и кем выдан
14.
Иная информация (при наличии)
Примечание:
* Данный раздел может дублироваться ниже, для заполнения в случае, если бенефициарных собственников будет больше одного;
** Указывается резидентство в соответствии с классификатором стран мира, утвержденным решением Комиссии таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных документов".

Жарғылық капиталға қатысу үлесінің 25%-дан астамы/орналастырылған және дауыс беретін акциялардың 25%-дан астамын иелену
Иә
Жоқ
түсініктеме (бар болса)
Клиентті бақылауды жүзеге асыру
Иә
Жоқ
түсініктеме (бар болса)
Мүдделерінде ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жасалатын тұлға
Иә
Жоқ
түсініктеме (бар болса)
Қаржы мониторингі субъектісі клиентінің бенефициарлық меншік иесінің деректері*
5.
Тегі
6.
Аты
7.
Әкесінің аты (бар болса)
8.
Туған күні
9.
Резиденттік елі**
10.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
11.
Тіркеу еліндегі сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке тұлғаға ЖСН берілмеген жағдайда)
12.
Жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі
13.
Қашан және кім берді
14.
Өзге ақпарат (бар болса)
Ескерту:
* Егер бенефициарлық меншік иелері біреуден артық болған жағдайда толтыру үшін осы бөлім төменде қайталануы мүмкін;
** "Кедендік құжаттарды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес резиденттігі көрсетіледі.