О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 сентября 2022 года № 398. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2022 года № 29970. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 181.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2023 № 181 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5757) следующие изменений:
в Правилах исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При исчислении совокупного дохода семьи не рассматриваются в качестве дохода физического лица:
1) адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) единовременные пособия на погребение;
4) государственные социальные пособия по инвалидности детям с инвалидностью до семи лет;
5) государственные социальные пособия по инвалидности детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
6) специальные государственные пособия детям с инвалидностью до семи лет;
7) специальные государственные пособия детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
8) ежемесячные государственные пособия, назначаемые и выплачиваемые многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени;
9) стипендии, в том числе государственная именная и именная стипендии, выплачиваемые студентам, обучающимся в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования, студентам организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального послесреднего образования (училищ, колледжей);
10) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;

"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № 398 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 3 қазанда № 29970 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 181 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2023 № 181 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5757 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мыналар отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде жеке тұлғаның табысы ретінде қарастырылмайды:
1) атаулы әлеуметтік көмек;
2) тұрғын үй көмегі;
3) жерлеуге арналған біржолғы жәрдемақы;
4) жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
5) бірінші, екінші, үшінші топтардағы жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
6) жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
7) бірінші, екінші, үшінші топтардағы жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
8) "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналарға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақылар;
9) жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын студенттерге, техникалық және кәсіптік орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының (училищелер, колледждер) студенттеріне төленетін стипендия, оның ішінде мемлекеттік атаулы және атаулы стипендия;
10) отбасына төтенше жағдайлар салдарынан денсаулығы мен мүлкіне келтірілген зиянды өтеу мақсатында көрсетілген көмек;

11) единовременные государственные пособия в связи с рождением ребенка;
12) финансовая и материальная помощь обучающимся из числа малообеспеченных семей, оказываемая в организациях образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
13) помощь в денежном или натуральном выражении, оказанная малообеспеченным гражданам в связи с ростом цен на продукты питания из государственного бюджета и иных источников в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила);
14) единовременная денежная помощь, оказываемая в соответствии с Типовыми правилами;
15) благотворительная помощь;
16) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
17) содержание граждан на время протезирования;
18) стоимость бесплатного или льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение;
19) натуральные виды помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
специальных средств передвижения (кресло-коляски) и реабилитации, выделенных лицам с инвалидностью;
материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, детям - сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, предоставляемой в соответствии с Правилами формирования, направления расходования и учета средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям - сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2008 года № 64;
помощи, предоставляемой в рамках гарантированного социального пакета детям из малообеспеченных семей;

11) бала тууға байланысты берілетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақылар;
12) Қазақстан Республикасының білім саласындағы заңнамасына сәйкес білім беру ұйымдарында табысы аз отбасылардан шыққан білім алушыларға студенттерге көрсетілетін материалдық көмек;
13) азық-түлік өнімдері бағасының қымбаттауына байланысты "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) сәйкес табысы аз азаматтарға мемлекеттік бюджеттен және өзге де көздерден көрсетілген ақшалай немесе зат түріндегі көмек;
14) Үлгілік қағидаларға сәйкес көрсетілетін біржолғы ақшалай көмек;
15) қайырымдылық көмек;
16) азаматтардың тегін немесе жеңілдікпен протездеуге бару жолына ақы төлеу;
17) протездеу уақытында азаматтарды ұстау;
18) азаматтардың елді мекеннен тыс жерлерге емделуге тегін немесе жеңілдікпен жол жүру құны;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілген заттай көмек:
дәрілік препараттар;
санаторлық-курорттық емдеу;
протездік-ортопедиялық бұйымдар (жасау және жөндеу);
мүгедектігі бар адамдарға бөлінген арнаулы жүріп-тұру құралдары (кресло-арбалар) мен оңалту құралдары;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қаңтардағы № 64 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қаржылай және материалдық көмек көрсетуге бөлінетін қаражатты қалыптастыру, жұмсау бағыты мен оларды есепке алу қағидаларына сәйкес мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге берілетін материалдық көмек;
табысы аз отбасылардан шыққан балаларға кепілдік берілген әлеуметтік топтама шеңберінде ұсынылатын көмек;

20) единовременные денежные выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей;
21) единовременные выплаты на переезд (на каждого члена семьи) участникам добровольного переселения в рамках Программы;
22) единовременное погашение в банках второго уровня и микрофинансовых организациях задолженности по беззалоговым потребительским займам в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 34 "О мерах по снижению долговой нагрузки граждан Республики Казахстан";
23) сумма жилищных сертификатов для покрытия части первоначального взноса по займу в порядке, установленном жилищным законодательством.
24) продуктово-бытовые наборы, предоставляемые на период действия чрезвычайного положения или ограничительных мероприятий, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
25) социальные выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения или единовременные социальные выплаты на случай потери дохода в связи с введением ограничительных мероприятий;
26) жилищные выплаты отдельным категориям граждан за жилище, арендуемое в частном жилищном фонде согласно Правилам назначения и осуществления выплат отдельным категориям граждан за жилище, арендуемое в частном жилищном фонде, утвержденным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 8 февраля 2022 года № 60 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26793).";
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;
4) доведение настоящего приказа до областных, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент управлений координации занятости и социальных программ;

20) жетім баланы және (немесе) ата-ананың қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алумен байланысты біржолғы төлемдер;
21) Бағдарлама шеңберінде ерікті түрде қоныс аударушыларға (әр отбасы мүшесіне) көшуге берілетін біржолғы төлем;
22) "Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 34 Жарлығына сәйкес кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша берешекті екінші деңгейдегі банктерде және микроқаржы ұйымдарында біржолғы өтеу;
23) тұрғын үй заңнамасында белгіленген тәртіппен қарыз бойынша бастапқы төлемнің бір бөлігін жабуға арналған тұрғын үй сертификаттарының сомасы;
24) төтенше жағдай немесе шектеу іс-шаралары кезеңінде ұсынылатын азық-түлік және тұрмыстық жиынтықтар, сондай-ақ осы көмектің орнына төленетін сома;
25) төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайына немесе шектеу іс-шараларын енгізуге байланысты кірістен айырылу жағдайы бойынша біржолғы әлеуметтік төлемдер;
26) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 8 ақпандағы № 60 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26793 болып тіркелген) жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үй үшін азаматтардың жекелеген санаттарына төлемдерді тағайындау және жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үй үшін азаматтардың жекелеген санаттарына тұрғын үй төлемдері.";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік көмек департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды;
4) осы бұйрықты облыстық, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармаларына жеткізуді қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сагиндыкову Н.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского
хозяйства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2022 года № 398
Приложение 1
к Правилам исчисления
совокупного дохода лица
(семьи), претендующего
на получение государственной
адресной социальной помощи
Перечень административно-территориальных районов по природным условиям Республики Казахстан
Область, город республиканского значения, столицы
Район, город
1
2
1. Степная зона
Северо-Казахстанская область
1. Айыртауский район
2. Акжарский район
3. район Магжана Жумабаева
4. Есильский район
5. Жамбылский район
6. Кызылжарский район
7. Мамлютский район
8. Шал акына район
9. Аккайынский район
10. Тайыншинский район
11. Тимирязевский район
12. Уалихановский район
13. район Габита Мусрепова
14. город Петропавловск
Акмолинская область
1. район Биржан сал
2. Зерендинский район
3. Бурабайский район
4. Сандыктауский район
5. Буландынский район
6. Аккольский район
7. Ерейментауский район
8. Жаксынский район
9. город Кокшетау
10. город Степногорск
Костанайская область
1. Карабалыкский район
2. Федоровский район
3. Мендыкаринский район
4. Узункольский район
5. Денисовский район
6. Аулиекольский район
7. Карасуский район
8. Алтынсаринский район
9. Сарыкольский район
10. Костанайский район
11. район Беимбета Майлина
12. город Костанай
13. город Рудный
Павлодарская область
1. Иртышский район
2. Железинский район
3. район Тереңкөл
2. Сухостепная зона
Западно-Казахстанская область
1. Акжаикский район
2. Таскалинский район
3. район Байтерек
4. Теректинский район
5. Бурлинский район
6. Чингирлауский район
7. город Уральск
Актюбинская область
1. Хобдинский район
2. Мартукский район
3. Айтекебийский район
4. Каргалинский район
5. Алгинский район
6. город Актобе
Костанайская область
1. Камыстинский район
2. Наурзумский район
3. Житикаринский район
4. город Лисаковск
Акмолинская область
1. Есильский район
2. Атбасарский район
3. Коргалжынский район
4. Шортандинский район
5. Целиноградский район
6. Астраханский район
7. Аршалынский район
8. Егиндыкольский район
9. Жаркаинский район
город Нур-Султан
1. город Нур-Султан
Карагандинская область
1. Нуринский район

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Н.Е. Сағындықоваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 398 бұйрығына қосымша
Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк
көмек алуға үмiткер адамның
(отбасының) жиынтық табысын
есептеу қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының табиғи жағдайы бойынша әкімшілік-аумақтық аудандардың тізбесі
Облысы, республикалық маңызы бар қала, астана
Ауданы, қаласы
1
2
1. Дала аймағы
Солтүстік Қазақстан облысы
1. Айыртау ауданы
2. Ақжар ауданы
3. Мағжан Жұмабаев ауданы
4. Есіл ауданы
5. Жамбыл ауданы
6. Қызылжар ауданы
7. Мамлют ауданы
8. Шал ақын ауданы
9. Аққайың ауданы
10. Тайынша ауданы
11. Тимирязев ауданы
12. Уәлиханов ауданы
13. Ғабит Мүсірепов ауданы
14. Петропавл қаласы
Ақмола облысы
1. Біржан сал ауданы
2. Зеренді ауданы
3. Бурабай ауданы
4. Сандықтау ауданы
5. Бұланды ауданы
6. Ақкөл ауданы
7. Ерейментау ауданы
8. Жақсы ауданы
9. Көкшетау қаласы
10. Степногор қаласы
Қостанай облысы
1. Қарабалық ауданы
2. Федоров ауданы
3. Меңдіқара ауданы
4. Ұзынкөл ауданы
5. Денисов ауданы
6. Әулиекөл ауданы
7. Қарасу ауданы
8. Алтынсарин ауданы
9. Сарыкөл ауданы
10. Қостанай ауданы
11. Бейімбет Майлин ауданы
12. Қостанай қаласы
13. Рудный қаласы
Павлодар облысы
1. Ертіс ауданы
2. Железин ауданы
3. Тереңкөл ауданы
2. Қуаң дала аймағы
Батыс Қазақстан облысы
1. Ақжайық ауданы
2. Тасқала ауданы
3. Бәйтерек ауданы
4. Теректі ауданы
5. Бөрілі ауданы
6. Шыңғырлау ауданы
7. Орал қаласы
Ақтөбе облысы
1. Қобда ауданы
2. Мәртөк ауданы
3. Әйтеке би ауданы
4. Қарғалы ауданы
5. Алға ауданы
6. Ақтөбе қаласы
Қостанай облысы
1. Қамысты ауданы
2. Наурызым ауданы
3. Жітіқара ауданы
4. Лисаковск қаласы
Ақмола облысы
1. Есіл ауданы
2. Атбасар ауданы
3. Қорғалжын ауданы
4. Шортанды ауданы
5. Целиноград ауданы
6. Астрахан ауданы
7. Аршалы ауданы
8. Егіндікөл ауданы
9. Жарқайың ауданы
Нұр-Сұлтан қаласы
1. Нұр-Сұлтан қаласы
Қарағанды облысы
1. Нұра ауданы

2. Каркаралинский район
3. Осакаровский район
4. Абайский район
5. Бухар Жырауский район
6. город Караганда
7. город Сарань
8. город Шахтинск
9. город Темиртау
Павлодарская область
1. Актогайский район
2. Баянаульский район
3. район Аққулы
4. Майский район
5. Павлодарский район
6. Успенский район
7. Шербактинский район
8. город Павлодар
9. город Аксу
10. город Экибастуз
область Абай
1. Бескарагайский район
2. Бородулихинский район
3. Кокпектинский район
Восточно-Казахстанская область
1. район Алтай
3. Полупустынная зона
Алматинская область
1. город Конаев
Западно-Казахстанская область
1. Бокейординский район
2. Джангалинский район
3. Жаныбекский район
4. Казталовский район
5. Каратобинский район
6. Сырымский район
Костанайская область
1. Амангельдинский район
2. Джангельдинский район
3. город Аркалык
Актюбинская область
1. Уилский район
2. Темирский район
3. Иргизский район
4. Хромтауский район
5. Мугалжарский район
Карагандинская область
1. Шетский район
2. Актогайский район
3. город Балхаш
4 город Приозерск
область Ұлытау
1. Жанааркинский район
2. Улытауский район
3. город Жезказган ,
4. город Каражал
5. город Сатпаев
Область Абай
1. Абайский район
2. Аягузский район
3. Жарминский район
4. город Семей 5. город Курчатов
4. Пустынная зона
Атырауская область
1. Жылыойский район
2. Индерский район
3. Исатайский район
4. Курмангазинский район
5. Кызылкогинский район
6. Макатский район
7. Махамбетский район
8. город Атырау
Кызылординская область
1. Аральский район
2. Жалагашский район
3. Жанакорганский район
4. Казалинский район
5. Кармакчинский район
6. Сырдаринский район
7. Шиелийский район
8. город Кызылорда
Актюбинская область
1. Байганинский район
2. Шалкарский район
Мангистауская область
1. Бейнеуский район
2. Каракиянский район
3. Мангистауский район
4. Тупкараганский район
5. Мунайлинский район
6. город Актау
7. город Жанаозен
Туркестанская область
1. Созакский район
2. Отрарский район
Жамбылская область
1. Сарысуский район
2. Таласский район
3. район Турара Рыскулова
Алматинская область
1. Балхашский район
5. Предгорно-пустынно-степная зона
Алматинская область
1 Енбекшиказахский район
2. Жамбылский район
3. Кегенский район
4. Карасайский район
5. Райымбекский район
6 Талгарский район
7. Уйгурский район
8. Илийский район
область Жетісу
1. Аксуский район
2. Алакольский район
3. Ескельдинский район
4. Каратальский район
5. Кербулакский район
6. Коксуский район
7. Панфиловский район
8. Саркандский район
9. город Талдыкорган
10. город Текели
город Алматы
1. город Алматы
Жамбылская область
1. Байзакский район
2. Жамбылский район
3. Жуалынский район
4. Кордайский район
5. Меркенский район
6. Мойынкумский район

2. Қарқаралы ауданы
3. Осакаров ауданы
4. Абай ауданы
5. Бұқар жырау ауданы
6. Қарағанды қаласы
7. Сарань қаласы
8. Шахтинск қаласы
9. Теміртау қаласы
Павлодар облысы
1. Ақтоғай ауданы
2. Баянауыл ауданы
3. Аққулы ауданы
4. Май ауданы
5. Павлодар ауданы
6. Успен ауданы
7. Шарбақты ауданы
8. Павлодар қаласы
9. Ақсу қаласы
10. Екібастұз қаласы
Абай облысы
1. Бесқарағай ауданы
2. Бородулиха ауданы
3. Көкпекті ауданы
Шығыс Қазақстан облысы
1. Алтай ауданы
3. Шөлейтті аймақ
Алматы облысы
1. Қонаев қаласы
Батыс Қазақстан облысы
1. Бөкөйордасы ауданы
2. Жаңақала ауданы
3. Жәнібек ауданы
4. Қазталов ауданы
5. Қаратөбе ауданы
6. Сырым ауданы
Қостанай облысы
1. Амангелді ауданы
2. Жангелді ауданы
3. Арқалық қаласы
Ақтөбе облысы
1. Ойыл ауданы
2. Темір ауданы
3. Ырғыз ауданы
4. Хромтау ауданы
5. Мұғалжар ауданы
Қарағанды облысы
1. Шет ауданы
2. Ақтоғай ауданы
3. Балқаш қаласы
4. Приозерск қаласы
Ұлытау облысы
1. Жаңаарқа ауданы
2. Ұлытау ауданы
3. Жезқазған қаласы
4. Қаражал қаласы
5. Сәтбаев қаласы
Абай облысы
1. Абай ауданы
2. Аягөз ауданы
3. Жарма ауданы
4. Семей қаласы
5. Курчатов қаласы
4. Шөлді аймақ
Атырау облысы
1. Жылыой ауданы
2. Индер ауданы
3. Исатай ауданы
4. Құрманғазы ауданы
5. Қызылқоға ауданы
6. Мақат ауданы
7. Махамбет ауданы
8. Атырау қаласы
Қызылорда облысы
1. Арал ауданы
2. Жалағаш ауданы
3. Жаңақорған ауданы
4. Қазалы ауданы
5. Қармақшы ауданы
6. Сырдария ауданы
7. Шиелі ауданы
8. Қызылорда қаласы
Ақтөбе облысы
1. Байғанин ауданы
2. Шалқар ауданы
Маңғыстау облысы
1. Бейнеу ауданы
2. Қарақия ауданы
3. Маңғыстау ауданы
4. Түпқараған ауданы
5. Мұнайлы ауданы
6. Ақтау қаласы
7. Жаңаөзен қаласы
Түркістан облысы
1. Созақ ауданы
2. Отырар ауданы
Жамбыл облысы
1. Сарысу ауданы
2. Талас ауданы
3. Тұрар Рысқұлов ауданы
Алматы облысы
1. Балқаш ауданы
5. Тау eтeгі-шөлді-далалық аймақ
Алматы облысы
1. Еңбекшіқазақ ауданы
2. Жамбыл ауданы
3. Кеген ауданы
4. Қарасай ауданы
5. Райымбек ауданы
6. Талғар ауданы
7. Ұйғыр ауданы
8. Іле ауданы
Жетісу облысы
1. Ақсу ауданы
2. Алакөл ауданы
3. Кербұлақ ауданы
4. Көксу ауданы
5. Қаратал ауданы
6. Панфилов ауданы
7. Сарқанд ауданы
8. Ескелді ауданы
9. Талдықорған қаласы
10. Текелі қаласы
Алматы қаласы
1. Алматы қаласы
Жамбыл облысы
1. Байзақ ауданы
2. Жамбыл ауданы
3. Жуалы ауданы
4. Қордай ауданы
5. Мерке ауданы
6. Мойынқұм ауданы

7. Шуский район
8. город Тараз
Туркестанская область
1. Арысский район
2. Байдибекский район
3. Жетысайский район
4. Келесский район
5. Казыгуртский район
6. Мактааральский район
7. Ордабасинский район
8. Сайрамский район
9. Сарыагашский район
10. район Сауран
11. Толебийский район
12. Тюлкибасский район
13. Шардаринский район
14. город Кентау
15. город Туркестан
область Абай
1. Урджарский район
Восточно-Казахстанская область
1. Зайсанский район
город Шымкент
1. город Шымкент
6. Южно-Сибирская горная и предгорная зона
Восточно-Казахстанская область
1. Глубоковский район
2. Катон-Карагайский район
3. Шемонаихинский район
4. Тарбагатайский район
5. Курчумский район
6. Уланский район
7. город Усть-Каменогорск
8. город Риддер
область Абай
1. район Ақсуат

7. Шу ауданы
8. Тараз қаласы
Түркістан облысы
1. Арыс ауданы
2. Бәйдібек ауданы
3. Жетісай ауданы
4. Келес ауданы
5. Қазығұрт ауданы
6. Мақтаарал ауданы
7. Ордабасы ауданы
8. Сайрам ауданы
9. Сарыағаш ауданы
10. Сауран ауданы
11. Төлеби ауданы
12. Түлкібас ауданы
13. Шардара ауданы
14. Кентай қаласы
15. Түркістан қаласы
Абай облысы
1. Үржар ауданы
Шығыс Қазақстан облысы
1. Зайсан ауданы
Шымкент қаласы облысы
1. Шымкент қаласы
6. Оңтүстік Сібір таулы және тау eтeгі аймағы
Шығыс Қазақстан облысы
1. Глубокое ауданы
2. Катонқарағай ауданы
3. Шемонаиха ауданы
4. Тарбағатай ауданы
5. Күршім ауданы
6. Ұлан ауданы
7. Өскемен қаласы
8. Риддер қаласы
Абай облысы
1. Ақсуат ауданы