О внесении изменений в совместный приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1022 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 801 "Об утверждении Критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан"
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 октября 2022 года № 405 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 октября 2022 года № 70. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 октября 2022 года № 30069
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1022 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 801 "Об утверждении Критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12656) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью третьей пункта 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ";
в Критериях оценки степени риска за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, утвержденных приложением 1 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Критерии оценки степени риска за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, Предпринимательским кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371) для отбора субъектов контроля при проведении профилактического контроля с посещением субъекта контроля.";
в приложении к Критериям оценки степени риска за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан:
строку, порядковый номер 13 изложить в следующей редакции:
"
13
Соблюдение работодателем обязанностей в сфере занятости и профессиональной реабилитации
лиц с инвалидностью от трудового увечья, профессионального заболевания полученного по вине работодателя.
Значительное
";
строку, порядковый номер 23 изложить в следующей редакции:
"
23
Выполнение установленной квоты рабочих мест для лиц с инвалидностью, лиц, состоящих на учете службы пробации, а также лиц, освобожденных из мест лишения свободы, и граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, представления уполномоченному органу информации о предстоящем высвобождении работников в связи с ликвидацией работодателя, своевременного представления уполномоченному органу сведений о наличии свободных рабочих мест, своевременного извещения о приеме на работу или отказе в приеме на работу
Незначительное
";
в Проверочном листе за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан в отношении организаций, занимающихся выпуском и изготовлением продукции, разработкой, добычей и переработкой полезных ископаемых, строительством и другими видами производственной деятельности, утвержденных приложением 2 к указанному приказу:
строку, порядковый номер 13 изложить в следующей редакции:
"
13
Соблюдение работодателем обязанностей в сфере занятости и профессиональной реабилитации
лиц с инвалидностью от трудового увечья, профессионального заболевания полученного по вине работодателя
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
";
строку, порядковый номер 23 изложить в следующей редакции:
"
23
Выполнение установленной квоты рабочих мест для лиц с инвалидностью, состоящих на учете службы пробации, а также лиц, освобожденных из мест лишения свободы, и граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, представления уполномоченному органу информации о предстоящем высвобождении работников в связи с ликвидацией работодателя, своевременного представления уполномоченному органу сведений о наличии свободных рабочих мест, своевременного извещения о приеме на работу или отказе в приеме на работу
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
";
в Проверочном листе за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан в отношении организаций непроизводственной сферы (здравоохранение, образование, культура, социальное обеспечение, торговля, услуги по проживанию и питанию), утвержденных приложением 3 к указанному приказу:
строку, порядковый номер 13 изложить в следующей редакции:
"
13
Соблюдение работодателем обязанностей в сфере занятости и профессиональной реабилитации
лиц с инвалидностью от трудового увечья, профессионального заболевания полученного по вине работодателя
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
";
строку, порядковый номер 23 изложить в следующей редакции:
"
23
Выполнение установленной квоты рабочих мест для лиц с инвалидностью, состоящих на учете службы пробации, а также лиц, освобожденных из мест лишения свободы, и граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, представления уполномоченному органу информации о предстоящем высвобождении работников в связи с ликвидацией работодателя, своевременного представления уполномоченному органу сведений о наличии свободных рабочих мест, своевременного извещения о приеме на работу или отказе в приеме на работу
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
";
в Проверочном листе за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан в отношении организаций непроизводственной сферы работники которых осуществляют трудовую деятельность в офисных помещениях, утвержденных приложением 4 к указанному приказу:
строку, порядковый номер 11 изложить в следующей редакции:
"
11
Соблюдение работодателем обязанностей в сфере занятости и профессиональной реабилитации
лиц с инвалидностью от трудового увечья, профессионального заболевания полученного по вине работодателя
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
";
строку, порядковый номер 21 изложить в следующей редакции:
"
21
Выполнение установленной квоты рабочих мест для лиц с инвалидностью, состоящих на учете службы пробации, а также лиц, освобожденных из мест лишения свободы, и граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, представления уполномоченному органу информации о предстоящем высвобождении работников в связи с ликвидацией работодателя, своевременного представления уполномоченному органу сведений о наличии свободных рабочих мест, своевременного извещения о приеме на работу или отказе в приеме на работу
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
".

"Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасы сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1022 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 801 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 4 қазандағы № 405 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 4 қазандағы № 70 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 7 қазанда № 30069 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1."Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасы сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1022 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 801 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12656 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 3-тармағының үшінші бөлігіне, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ";
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын сақтаудағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында, көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын сақтаудағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларына сәйкес бақылау субъектілеріне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу кезінде бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.";
Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау критерийлеріне қосымшада:
реттік нөмірі 13-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
13
Жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған, кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамту және кәсіптік оңалту саласында жұмыс берушінің сақтауы
Елеулі
";
реттік нөмірі 23-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
23
Мүгедектігі бар адамдар, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар және ата-анасынан айырылған немесе кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасының қамқорлығынсыз қалған білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтар үшін жұмыс орындарының белгіленген квотасын орындау, сондай-ақ уәкілетті органға жұмыс берушінің таратылуына байланысты жұмыскерлердің алдағы жұмыстан босатылуы туралы ақпаратты беруі, уәкілетті органға бос жұмыс орындары туралы мәліметтерді уақтылы беру, жұмысқа қабылдау немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту туралы уақтылы хабарлау
Болмашы
";
өнім шығарумен және жасаумен, пайдалы қазбаларды игерумен, өндірумен және қайта өңдеумен, құрылыспен және өндірістік қызметтің басқа да түрлерімен айналысатын ұйымдарға қатысты Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын тексеру парақта, көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген:
реттік нөмірі 13-жол мынадай редакцияда жазылсын:
13
Жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған, кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамту және кәсіптік оңалту саласында жұмыс берушінің сақтауы
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
";
реттік нөмірі 23-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
23
Мүгедектігі бар адамдар, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар және ата-анасынан айырылған немесе кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасының қамқорлығынсыз қалған білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтар үшін жұмыс орындарының белгіленген квотасын орындау, сондай-ақ уәкілетті органға жұмыс берушінің таратылуына байланысты жұмыскерлердің алдағы жұмыстан босатылуы туралы ақпаратты беруі, уәкілетті органға бос жұмыс орындары туралы мәліметтерді уақтылы беру, жұмысқа қабылдау немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту туралы уақтылы хабарлау
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
";
өндірістік емес саладағы (денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет, әлеуметтік қамсыздандыру, сауда, тұру және тамақтану бойынша қызметтер) ұйымдарға қатысты Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын тексеру парақта, көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшамен бекітілген:
реттік нөмірі 13-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
13
Жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған, кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамту және кәсіптік оңалту саласында жұмыс берушінің сақтауы
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
";
реттік нөмірі 23-жол мынадай редакцияда жазылсын:
23
Мүгедектігі бар адамдар, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар және ата-анасынан айырылған немесе кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасының қамқорлығынсыз қалған білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтар үшін жұмыс орындарының белгіленген квотасын орындау, сондай-ақ уәкілетті органға жұмыс берушінің таратылуына байланысты жұмыскерлердің алдағы жұмыстан босатылуы туралы ақпаратты беруі, уәкілетті органға бос жұмыс орындары туралы мәліметтерді уақтылы беру, жұмысқа қабылдау немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту туралы уақтылы хабарлау
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
";
жұмыскерлері еңбек қызметін кеңсе үй-жайларында жүзеге асыратын өндірістік емес саладағы ұйымдарға қатысты Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын тексеру парақта, көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшамен бекітілген:
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11
Жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған, кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамту және кәсіптік оңалту саласында жұмыс берушінің сақтауы
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
";
реттік нөмірі 21-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
21
Мүгедектігі бар адамдар, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар және ата-анасынан айырылған немесе кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасының қамқорлығынсыз қалған білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтар үшін жұмыс орындарының белгіленген квотасын орындау, сондай-ақ уәкілетті органға жұмыс берушінің таратылуына байланысты жұмыскерлердің алдағы жұмыстан босатылуы туралы ақпаратты беруі, уәкілетті органға бос жұмыс орындары туралы мәліметтерді уақтылы беру, жұмысқа қабылдау немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту туралы уақтылы хабарлау
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
".

2. Комитету труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представить в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
__________ Т. Дуйсенова
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
СОГЛАСОВАН
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А. Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрі
________Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрі
_______ А. Қуантыров
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу
жөніндегі комитет