Об утверждении перечня измерений, относящихся к государственному регулированию
Совместный приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 ноября 2022 года № 682 и Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 4 ноября 2022 года № 424-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 ноября 2022 года № 30519
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6-3 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень измерений, относящихся к государственному регулированию.
2. Комитету экологического контроля и регулирования Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет - ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице - министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
__________ С. Жумангарин
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
__________ С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 4 ноября 2022 года
№ 424-НҚ
и Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 2 ноября 2022 года № 682
Перечень измерений, относящихся к государственному регулированию
Наименование измерений с указанием объекта и области применения
Метрологические требования
Примечание
Диапазон измерений
Предельно допустимая погрешность или класс точности
1
2
3
4
5
Измерения в области метеорологических наблюдений
1.
Измерение атмосферного давления (приземный слой)

Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 2 қарашадағы № 682 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2022 жылғы 4 қарашадағы № 424-НҚ бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 14 қарашада № 30519 болып тіркелді
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-3-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
С. Жумангарин
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 4 қарашадағы
№ 424-НҚ мен
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2022 жылғы 2 қарашадағы
№ 682 бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшемдер тізбесі
Объектісі мен қолдану саласы көрсетілген өлшем атауы
Метрологиялық талаптар
Ескертпе
Өлшемдер диапазоны
Шекті рұқсат етілген қателігі немесе дәлдік класы
1
2
3
4
5
Метеорологиялық бақылау саласындағы өлшемдер
1.
Атмосфералық қысым өлшемі (жерге жақын қабат)

от 500 до 1100 гПа
± 0,33 гПа
2.
Измерение атмосферного давления (аэрологические наблюдения от 0 до 30 км)
от 0 до 1100 гПа
± 0,33 гПа
3.
Измерение скорости ветра (аэрологические наблюдения)
от 0 до 75 м/с
± 3% при
≤ 50 м/с
± 6% при
> 50 м/с
4.
Измерение направления ветра (аэрологические наблюдения)
от 0° до 360°
± 10,0°
5.
Измерение скорости ветра (приземный слой)
от 0 до 75 м/с
± 3% при
≤ 50 м/с
± 6% при
> 50 м/с
6.
Измерение направления ветра
от 0° до 360°
± 10,0°
7.
Измерение температуры воздуха (приземный слой)
от минус 70 до 70 °С
± 0,5 °С
8.
Измерение температуры воздуха (аэрологические наблюдения от 0 до 30 км)
от минус 70 до 70 °С
± 1,6 °С
9.
Измерение относительной влажности воздуха (приземный слой)
от 0 до 100 %
± 10,0 %
10.
Измерение относительной влажности воздуха, (аэрологические наблюдения)
от 0 до 100 %
± 10,0 %
11.
Измерение атмосферных осадков
от 0 до 1500 мм
± 0,2 мм
12.
Измерение облачности (нижняя граница высоты облаков)
от 5 до 7 500 м
± 10 м ≤ 100 м
± 10% при>100 м
13.
Измерение видимости
от 10 до 20 000 м
± 10 %
14.
Измерение коротковолновой солнечной радиации (актинометрические наблюдения)
от 0 до 4 кВт/м²
± 15 %
15.
Измерение длинноволновой радиации (актинометрические наблюдения)
от 4 до 100 кВт/м²
± 15 %
16.
Измерение высоты снежного покрова
от 0 до 10 м
± 5 %
17.
Измерение плотности снежного покрова (косвенным методом): измерение массы снега; измерение высоты снега
от 50 до 1500 г
от 30 до 600 мм
± 5 г
± 10,0 мм
18.
Измерение обледенения (гололедных изморозевых отложений)
от 0 до 100 мм
± 0,5 мм
19.
Измерение температуры почвы на глубинах
от минус 35 до 85 °С
± 1,0 °С
20.
Наблюдения за общим содержанием озона в атмосфере
от 150 до 600 еД
± 7 %
Измерения в области агрометеорологических наблюдений
21.
Измерение температуры почвы
от минус 70 до 70 °С
± 0,7 °С при < 30 °С
± 0,5 °С при > 30 °С
22.
Измерение влажности почвы
от 0 до 100 %
± 4 %
23.
Измерение глубины промерзания и оттаивания почвы
от 0 до 300 см
± 1 см
24.
Измерение массы проб почвы и растительной массы
от 0,1 до 500 г
± 0,02 г
25.
Измерение влажности зерновых и масличных культур
от 3,0 до 38,0 %
± 2 %
Измерения в области гидрологических наблюдений
26.
Измерение скорости водного потока на реках и каналах
от 0,05 до 10,0 м/с
± 10%
27.
Измерение уровня воды водного объекта (кроме моря)
от 0 до 30 м
± 0,5 см
28.
Измерение уровня моря
от 0 до 400 см
± 1 см
29.
Измерение температуры воды водного объекта
от минус 3 до 35 °С
± 0,1 °С
30.
Измерение толщины льда водного объекта
от 0 до 150 см
± 1 см
31.
Измерение периода волн
от 1 до 100 с
± 1 с
32.
Измерение солености морской воды

500-ден 1100 гПа дейін
± 0,33 гПа
2.
Атмосфералық қысым өлшемі (аэрологиялық қадағалаулар 0-ден 30 км дейін)
0-ден 1100 гПа дейін
± 0,33 гПа
3.
Жел жылдамдығының өлшемі (аэрологиялық қадағалаулар)
0-ден 75 м/с дейін
±3% кезінде≤ 50 м/с
±6% кезінде> 50 м/с
4.
Жел бағытының өлшемі (аэрологиялық қадағалаулар)
00 -тан 360 0 дейін
± 10,00
5.
Жел жылдамдығының өлшемі (жерге жақын қабат)
0-ден 75 м/с дейін
±3% кезінде ≤ 50 м/с
±6% кезінде > 50 м/с
6.
Жел бағытының өлшемі
00 -тан 360 0 дейін
± 10,00
7.
Ауа температурасының өлшемі (жерге жақын қабат)
минус 70 - тен 70 0С дейін
± 0,5 0С
8.
Ауа температурасы өлшемі
минус 70-тен 70 0С дейін
± 1,6 0С
9.
Ауаның салыстырмалы ылғалдылық өлшемі (жерге жақын қабат)
0-ден 100% дейін
± 10,0 %
10.
Ауаның салыстырмалы ылғалдылық өлшемі (аэрологиялық қадағалаулар)
0-ден 100% дейін
± 10,0 %
11.
Атмосфералық жауын-шашын өлшемі
0-ден 1500 мм дейін
± 0,2 мм
12.
Бұлттылық өлшемі (бұлттар биіктігінің төменгі шекарасы)
5-тен 2000 м дейін
± 10 м≤ 100 м
± 10% кезінде >100 м
13.
Көрінушілік өлшемі
50-ден 20 000 м дейін
± 10 %
14.
Қысқа толқынды күн радиациясы өлшемі (актинометриялық бақылау)
0-ден 4 кВт/м2 дейін
± 15 %
15.
Ұзын толқынды күн радиациясы өлшемі (актинометриялық бақылау)
4-тен 100 кВт/м2 дейін
± 15 %
16.
Қар жамылғысының биіктігі өлшемі
0-ден 10 м дейін
± 5 %
17.
Қар тығыздығы жамылғысының өлшемі (жанама әдіс): қар массасының өлшемі; қар биіктігің өлшемі.
50-ден 1500 г дейін
30-дан 600 мм дейін
± 5 г
± 10,0 мм
18.
Мұздану өлшемі (мұздағы мұздың шөгінділері)
0-ден 100 мм дейін
± 0,5 мм
19.
Тереңдіктердегі топырақтың температурасы өлшемі
минус 35 -тен 85 0С дейін
± 1,0 0С
20.
Атмосферадағы озонның жалпы мөлшері
150-ден 600 бірлікке дейін
7%
Агрометеорологиялық қадағалаулар саласындағы өлшемдер
21.
Топырақ температурасының өлшемі
минус 70-тан 70 0С дейін
± 0,7 0С кезінде <30 0С
± 0,5 0 С кезінде > 30 0С
22.
Топырақ ылғалдылығының өлшемі
0-ден 100 % дейін
± 4 %
23.
Топырақ қату және еру тереңдігінің өлшемі
0-ден 300 см дейін
±1 мм
24.
Топырақ сынамалары массасымен өсімдік массасын өлшеу
0,1-ден 500 г дейін
± 0,02 г
25.
Астық ылғалдылығының және майлы дақылдардың өлшемі
3,0-ден 38,0 % дейін
± 2 %
Гидрологиялық қадағалаулар саласындағы өлшемдер
26.
Өзеннің және каналдардың су ағыны жылдамдығының өлшемі
0,05-тен 10,0 м/с дейін
± 10%
27.
Су объектісінің су деңгейінің өлшемі (теңізден басқасы)
0 -ден 30 м дейін
± 0,5 см
28.
Теңіз деңгейінің өлшемі
0-ден 400 см дейін
± 1 см
29.
Су объектісінің су температурасының өлшемі
минус 3-тан 35 0С дейін
± 0,1 0С
30.
Су объектісі мұздығының қалыңдығының өлшемі
0-нан 150 см дейін
± 1 см
31.
Толқындар аралығының өлшемі
1-ден 100 с дейін
±1 с
32.
Теңіз суының тұздылығының өлшемі

от 0 до 16 ‰
± 0,1 ‰
Измерения при осуществлении деятельности в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира и лесного хозяйства
33.
Измерение высоты дерева
от 5 до 35 м
±1 м
34.
Измерение диаметра дерева
от 0 до 50 см
±1 см
35.
Измерение длины рыбы
от 0 до 80 см
±0,5 мм
36.
Измерение веса (массы) рыбы
без ограничений
±10 г
37.
Измерение нитей рыболовных сетей
от 0 до 5 мм
±10,0 мкм
38.
Измерение размеров ячеи рыболовных сетей
от 0 до 200 мм
±0,1 мм
39.
Измерение ширины немпромысловых крючковых орудии лова
от 0 до
12 мм
±0,1 мм
Измерения в области наблюдений за состоянием окружающей среды
Атмосферный воздух населенных мест и санитарно-защитной зоны, селитебной территории, подфакельных постов
40.
Измерение массовой концентрации диоксида азота
от 0 до 40,0 мг/м3
± 20%
от 0 до 20 мг/м3
± 1,55 мг/м3
41.
Измерение массовой концентрации оксида азота
от 0 до 100,0 мг/м3
± 20%
0 до 50 мг/м3
± 5,55 мг/м3
42.
Измерение массовой концентрации формальдегида
от 0,0015 до 10,0мг/м3
± 20%
0,005-0,250 мг/м3
± 20 %
43.
Измерение массовой концентрации диоксида серы
от 0,05 до 1,0 мг/м3
± 12 %
от 0,025 до 200 мг/м3
± 25 %
от 0,03 до 5 мг/м3
± 22 %
0 до 100 мг/м3
± 20 %
0 до 100 мг/м3
± 2,5 мг/м3
44.
Измерение массовой концентрации аммиака
от 0,0 до 2,5мг/м3
± 1 %
от 0,01 до 2,5 мг/м3
± 25 %
от 0,03 до 6,0 мг/м3
± 15 %
от 0,024 до 10 мг/м3
± 22 %
0,02-400,00 мг/м3
± 20 %
45.
Измерение массовой концентрации пыли (взвешенные частицы)
от 0,04 до 50,0 мг/м3
± 5 %
от 0,04 до 100 мг/м3
± 25 %
от 0 до 40 мг/м3
± 20%
по 1 и 2 каналам - 0,2 - 1,0 л/мин;
по 1 и 2 каналам - 1 - 20 л/мин;
по 1 и 2 каналам - 60 - 130 л/мин;
± 5%
46.
Измерение концентрации взвешенных частиц РМ-2,5
1…1000 мкг/м3
+5%
47.
Измерение концентрации взвешенных частиц РМ-10
1…1000 мкг/м3
+5%
48.
Измерение массовой концентрации ртути
20 до 20000 нг/м3
± 20%
49.
Измерение массовой концентрации органических веществ (предельных и непредельных углеводородов, ароматических соединений и стойких ароматических соединений)
от 0,0015 до 2,5 мг/м3
от 0, 01 - 50 мг/м3
от 25 до 3500 мг/м3
± 20 %
- 20 °C до 50 °C
50.
Измерение массовой концентрации оксида углерода
от 0 до 50 мг/м3
± 0,2*Сх мг/м3
от 1,5 до 50 мг/м3
± 22%
от 1,5 до 400 мг/м3
± 20%
от 0 до 500 мг/м3
± (0,5+0,1Сх) мг/м3
51.
Измерение массовой концентрации сероводорода

0-ден 16 ‰ дейін
± 0,1 ‰
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану және орман шаруашылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру кезіндегі өлшемдер
33.
Ағаш биіктігінің өлшемі
5-тен 35 м-ге дейін
±1 м
34.
Ағаш диаметрінің өлшемі
0-ден 50 см-ге дейін
±1 см
35.
Балық ұзындығының өлшемі
0-ден 80 см-ге дейін
±0,5 мм
36.
Балық массасының (массасының) өлшемі
шектеусіз
±10 г
37.
Балық аулайтын аулардың жіптерінің өлшемі
0-ден 5 мм-ге дейін
±10,0 мкм
38.
Балық аулайтын аулардың ұяшықтарының өлшемі
0-ден 200 м-ге дейін
±0,1 мм
39.
Кәсіпшілік емес ілмекті аулау құралдарын өлшеу
0-ден 12 мм-ге дейін
±0,1 мм
Қоршаған орта жағдайларын қадағалау саласындағы өлшемдер
Елді мекендердің, санитарлық қорғау аумағының, қоныстану аумағының, алауасты бекеттердің атмосфералық ауасы
40.
Атмосфералық ауадағы азот диоксидінің массалық концентрациясынанықтау
0-ден 40,0 мг/м3 дейін
± 20%
0-ден до 20 мг/м3 дейін
± 1,55 мг/м3
41.
Атмосфералық ауадағы азот оксидінің массалық концентрациясын анықтау
0-ден 100,0 мг/м3 дейін
± 20 %
0-ден 50 мг/м3 дейін
± 5,55 мг/м3
42.
Атмосфералық ауадағы формальдегидтің массалық концентрациясын анықтау
0,0015-ден 0,25мг/м3 дейін
± 20 %
0,005-тен 0,250 мг/м3 дейін
± 20 %
43.
Атмосфералық ауадағы күкірт диоксидінің массалық концентрациясын анықтау
0,05-тен 1,0 мг/м3 дейін
± 12 %
0,025-тен 200 мг/м3 дейін
± 25 %
0,03-тен 5 мг/м3дейін
± 22 %
0-ден 100 мг/м3дейін
± 20 %
0-ден 100 мг/м3дейін
± 2,5 мг/м3
44.
Атмосфералық ауадағы аммиактың массалық концентрациясын анықтау
0,0-тен 2,5мг/м3 дейін
± 1 %
0,01-тен 2,5 мг/м3 дейін
± 25 %
0,03-тен до 6,0 мг/м3 дейін
± 15 %
0,024-тен до 10 мг/м3 дейін
± 22 %
0,02-тен 400,00 мг/м3 дейін
± 20 %
45.
Атмосфералық ауадағы шаңның (өлшенген бөлшектер) массалық концентрациясын анықтау
0,04 -тен 50,0 мг/м3 дейін
± 5 %
0,04-тен 100 мг/м3 дейін
± 25 %
0-ден40 мг/м3 дейін
± 20%
1 және 2 канал бойынша - 0,2 - 1,0 л/мин;
1 және 2 канал бойынша- 1 - 20 л/мин;
1 және 2 канал бойынша- 60 - 130 л/мин;
± 5%
46.
РМ-2,5 Өлшенген бөлшектер концентрациясын өлшеу
1…1000 мкг/м3
+5%
47.
РМ-10 Өлшенген бөлшектер концентрациясын өлшеу
1…1000 мкг/м3
+5%
48.
Сынаптың массалық концентрациясын анықтау
20-дан 20000 нг/м3дейін
± 20%
49.
Органикалық заттардың массалық концентрациясын (қаныққан және қанықпаған көмірсутектер, ароматты және тұрақты ароматтық қосылыстар) анықтау
от 0,0015 до 2,5 мг/м3
от 0, 01 - 50 мг/м3
от 25 до 3500 мг/м3
± 20 %
- 20 oC до 50 oC
50.
Көміртегі оксидінің массалық концентрациясын анықтау
1,5-тен 50 мг/м3 дейін
± 22%
1,5-тен 400 мг/м3 дейін
± 20%
0-ден 500 мг/м3 дейін
± (0,5+0,1Сх) мг/м3
51.
Күкіртсутегінің массалық концентрациясын анықтау

от 0,002 до 5 мг/м3
± 25 %
от 0 до 20 мг/м3
± (0,15+0,2Сх) мг/м3
0,004-200 мг/м3
± 20%
от 0 - 500 мг/м3
± 5 мг/м3
от 0 до 400 ррm
± 10 %
52.
Измерение массовой концентрации фенола
от 0,0003 до 0,20 мг/м3
± 25%
0,0015-6,00 мг/м3
± 20%
53.
Измерение массовой концентрации фторида водорода
от 0,002 до 0,17 мг/м3
± 23 %
54.
Измерение массовой концентрации хлора
от 0,012 до 0,30 мг/м3
± 25 %
55.
Измерение массовой концентрации хлорида водорода
от 0,1 до 2,0 мг/м3
± 17 %
от 0,06 до 3,13 мг/м3
± 22 %
56.
Измерение содержания бенз(а)пирена
от 0,0005 до 10 мкг/м3
± 25%
57.
Измерение массовой концентрации предельных углеводородов и углеводородов нефти
от 0,5 до 50 мг/м3
± 25 %
С6-С10 – 30-150 мг/м3;
С1-С5 – 25-3500 мг/м3;
± 20 %
58.
Измерение концентрации фосфорного ангидрида
от 0,0005 до 0,015 мг/м3
± 25 %
59.
Измерение концентрации фосфорной кислоты
от 0,0005 до 0,015 мг/м3
± 25 %
60.
Измерение массовой концентрации бензола
от 0,05 до 2,5 мг/м3
± 22 %,± 20 %
61.
Измерение массовой концентрации этилбензола (С8Н10)
от 0,01 до 25,00 мг/м3
± 20 %
62.
Измерение массовой концентрации кислоты серной
от 0,05 до 0,5 мг/м3
± 24 %
0,05-20,0 мг/м3
± 20%
63.
Измерение массовой концентрации ксилола (С8Н10)
от 0,1 до 25 мг/м3
± 22 %
64.
Измерение массовой концентрации толуола (С7Н8)
от 0,3 до 25 мг/м3
± 22 %
65.
Измерение массовой концентрации метана
от 0,0 до 100,0 мг/м3
± 1 %
от 25 до 35000 мг/м3
± 21 %
66.
Измерение массовой концентрации озона
от 0,015 до 0,05 мг/м3
± 20 %
от 0,0 до 0,40 мг/м3
± 1 %
от 0,0 до 2,0 мг/м3
± 15 %
67.
Измерение массовой концентрации фенола (C6H5OH)
от 0,003 до 0,150 мг/м3
± 15 %
68.
Измерение массовой концентрации углеводородов
от 30 до 150 мг/м3
± 25 %
69.
Измерение массовой концентрации углеводорода С1-С5 (по метану)
от 25 до 3500 мг/м3
± 20%
70.
Измерение массовой концентрации углеводородов по гексану
0,025 до 150мг/м3
± 20%
71.
Измерение массовой концентрации бензина
от 0,9 до 50 мг/м3
± 25 %
72.
Измерение массовой концентрации бутилацетата
от 0,06 до 25,0 мг/м3
± 22 %
73.
Измерение массовой концентрации сажи (углерода)
от 0,03 до 2,0 мг/м3
± 25 %
0,025-80 мг/м3
± 20%
74.
Измерение массовой концентрации диоксида углерода
от 2340 до 4500 мг/м3
± 22 %
от 3,0 до 50 мг/м3
± 21 %
75.
Измерение массовой концентрации ацетальдегида
0,005-100,0 мг/м3
± 20%
76.
Измерение массовой концентрации меди
от 0,5 до 10 мкг/м3
± 0,5 %
77.
Измерение массовой концентрации свинца
от 0,20 до 3,0 мг/м3
± 0,5 %
78.
Измерение массовой концентрации паров ртути
от 0,02 до 20 мкг/м3
± 20 %
79.
Измерение массовой концентрации цинка
от 0,001 до 0,1 мг/м3
± 25 %
80.
Измерение массовой концентрации кислорода
5% - 40%
± 20%
81.
Измерения объема атмосферного воздуха (см3)

0,002-тен 5 мг/м3 дейін
± 25 %
0-ден 20 мг/м3 дейін
± (0,15+0,2Сх) мг/м3
0,004-тен 200 мг/м3 дейін
± 20%
0,0-ден 500 мг/м3 дейін
± 5 мг/м3
0-ден 400 ppm дейін
± 10 %
52.
Фенолдың массалық концентрациясын анықтау
0,0003-тен 0,20 мг/м3 дейін
± 25%
0,0015-6,00 мг/м3
± 20%
53.
Сутегі фторидініңмассалық концентрациясын анықтау
0,002-ден 0,17 мг/м3 дейін
± 23 %
54.
Хлордың массалық концентрациясын анықтау
0,012-ден 0,30 мг/м3 дейін
± 25 %
55.
Хлорсутектің массалық концентрациясын анықтау
0,1-ден 2,0 мг/м3 дейін
± 17 %
0,06-дан 3,13 мг/м3 дейін
± 22 %
56.
Бенз(а)пиренніңмөлшерін анықтау
0,0005-тен 10 мкг/м3 дейін
± 25 %
57.
Қаныққан көмірсутектер және мұнай көмірсутектердің массалық концентрациясын анықтау
0,5-тен 50 мг/м3 дейін
± 25 %
58.
Фосфорангидриді концентрациясын анықтау
0,0005-тен 0,015 мг/м3 дейін
± 25 %
59.
Фосфорқышқылы концентрациясын анықтау
0,0005-тен 0,015 мг/м3 дейін
± 25 %
60.
Бензолмассалық концентрациясының анықтау
0,05-тен 2,5 мг/м3 дейін
± 22 %,± 20 %
61.
Этилбензол (С8Н10)
0,01-ден 25,00 мг/м3 дейін
± 20 %
62.
Күкірт қышқылының массалық концентрациясын анықтау
0,05-тен 0,5 мг/м3 дейін
± 24 %
0,05-20,0 мг/м3
± 20%
63.
Ксилолмассалық концентрациясын анықтау(С8Н10)
0,1-тен 25 мг/м3 дейін
± 22 %
64.
Толуол массалық концентрациясын анықтау (С7Н8)
0,3-тен 25 мг/м3 дейін
± 22 %
65.
Метан массалық концентрациясын анықтау
0,0-тен 100,0 мг/м3 дейін
± 1 %
25-тен 35000 мг/м3 дейін
± 21 %
66.
Озон массалық концентрациясын анықтау
0,015 –тен 0,05 мг/м3 дейін
± 20 %
0,0 –ден 0,40 мг/м3 дейін
± 1 %
0,0-ден 2,0 мг/м3 дейін
± 15 %
67.
Фенол (C6H5OH)
от 0,003 до 0,150 мг/м3
± 15 %
68.
Көмірсутегі массалық концентрациясын анықтау
30-дан 150 мг/м3 дейін
± 25 %
69.
Көміртегілер С1-С5 (метан бойынша)
25-тен 3500 мг/м3дейін
± 20%
70.
Гексан бойынша көмірсутектердің массалық концентрациясын анықтау
0,025-тен 150 мг/м3 дейін
± 20 %
71.
Бензинмассалықконцентрациясын анықтау
0,9 -дан 50 мг/м3 дейін
± 25 %
72.
Бутилацетатмассалық концентрациясын анықтау
0,06 -дан 25,0 мг/м3 дейін
± 22 %
73.
Күйе (көміртек) массалық концентрациясын анықтау
0,03-тен 2,0 мг/м3 дейін
± 25 %
0,025-80 мг/м3
± 20%
74.
Көміртегідиоксидімассалық концентрациясын анықтау
2340-тан 4500 мг/м3 дейін
± 22 %
3,0-ден 50 мг/м3 дейін
± 21 %
75.
Ацетальдегидмассалық концентрациясын анықтау
0,005-100,0 мг/м3
± 20%
76.
Мыс
0,5-тен 10 мкг/м3дейін
± 0,5 %
77.
Қорғасын
0,20-дан 3,0 мг/м3дейін
± 0,5 %
78.
Сынап буы
0,02-ден 20 мкг/м3 дейін
± 20 %
79.
Мырыш
0,001-ден 0,1 мг/м3 дейін
± 25 %
80.
Оттегі массалық концентрациясын анықтау
5%-40%
± 20%
81.
Атмосфералық ауаның көлемін анықтау (см3)

от 0,5 дм3/мин до 5,0
дм3/мин
± 5 %
от 0,2 л/мин до 1 л/мин
от 1,0 л/мин до 20,0 л/мин
от 60 л/мин до 130 л/мин
цена деления 0,1 дм3/мин
82.
Измерение атмосферного давления (приземный слой)
от 80 до 106 кПа
± 0,2 кПа
от 610 до 790 мм.рт.ст
± 0,8 мм.рт.ст
83.
Измерение влажности воздуха (приземный слой)
(20-90) %
± 5 %
84.
Измерение направления ветра
от 0° до 360°
± 10,0°
85.
Измерение времени
от 0 до 60 с,
от 0 до 60 мин
± 3,0 с
86.
Измерение объема протянутого воздуха
от 0 до 130,0 л/мин
от 0 до 20 л/мин
± 5 %
± 5 %
87.
Измерение оптической плотности жидкостей и растворов
от 190 до 1100 Нм
от 0,5 нм до 3 нм ± 2 %
88.
Измерение объема жидкостей и растворов
от 0 до 5000 мкл от 0 до 5,0 мл
от 5-25 мл
от 25 до 100 мл
± (2-0,6)%
±0,02 мл
±0,05 мл
±0,2 мл
89.
Измерение массы
от 0,001 до 260 г
от 0,5 до 1500 г
от 0 до 220 г
от 0 до 2100 г
± 1,5 мг
± 15 мг
± 1,5 мг
± 15 мг
СТРК 2.216
90.
Измерение температура воздуха
от минус 40 до 85 0С
± 0,2 0С / ± 0,5 0С
от минус 25 °С до 50 °С
± 0,1 °С
91.
Измерение влажности воздуха
от 0 до 98 %
от 250С до 30 0С ± 3,0%
Промышленные выбросы в атмосферу
92.
Измерение концентрации кислорода
от 0 до 25 %
±0,75%
от 0 % до 21 %
±0,75%
93.
Измерение массовой концентрации вредных веществ в промышленных выбросах с помощью газоанализаторов
от 0 до 50000 мг/м3
± 25%
ГОСТ 17.2.3.02-2014
94.
Измерение массовой концентрации органических веществ в промышленных выбросах (предельных и непредельных углеводородов, ароматических соединений и стойких ароматических соединений)
от 0 до 1000 мг/м3
± 25%
ГОСТ 17.2.3.02-2014
95.
Измерение массовой концентрации неорганических веществ в промышленных выбросах (простые: металлы и неметаллы, сложные вещества: оксиды)
0,0001 - 10000,0 мг/м3
± 25%
ГОСТ 17.2.3.02-2014
96.
Измерение оптической плотности жидкостей и растворов
от 190 до 1100 нм
± от 0,5 нм до 3 нм; ± 2 %
97.
Измерение массы
от 0,001 до 260 г
от 0,5 до 1500 г
от 0 до 2100 г
± 1,0*е, мг
± 3*е, мг
± 3*е, мг
СТ РК 2.216
98.
Измерение запыленности в промышленных выбросах
от 0,01 до 80 г
± 25%
СТ РК 1052, СТ РК 50820
99.
Измерение внутренних размеров
от 0,05 до 300 мм
± 0,1 мм
100.
Измерение геометрических размеров
от 0 до 100м
±(0,4-0,2(L-1)) мм
101.
Измерение концентрации оксида углерода
от 0 до 5000 мг/м3
(0 - 120мг/м3) – ±6 мг/м3;
(120 - 5000мг/м3)– ±5%
от 0 до
100 000 мг/м3
(0 –240мг/м3) ±12 мг/м3;
(240 - 12500мг/м3) ±5%
от 0 до 4000ppm, +1ppm
±0,1%
от 0 ррм до 4000 ррм; от 0 ррм до 10000 ррм;
± 10%
U = 6,6 % U=3,3%
102.
Измерение концентрации оксида азота
от 0 мг/м3 до 4000мг/м3
(0 - 200мг/м3)– ±10 мг/м3;

0,5 дм3/мин-нан 5,0
дм3/мин дейін
± 5 %
0,2 л/мин-нан 1 л/миндейін
1,0 л/мин-нан 20,0 л/мин дейін
60 л/мин-нан 130 л/мин дейін
0,1 дм3/мин бөлу бағасы
82.
Атмосфералық қысым (беткі қабат) өлшемі
80-нен 106 кПа дейін
± 0,2 кПа
610-нан 790 мм.сын. бағ. дейін
± 0,8 мм.сын.бағ.
83.
Ауа ылғалдығы (беткі қабат) өлшемі
(20-90) %
± 5 %
84.
Жел бағыты өлшемі
0o-ден 360o дейін
± 10,0o
85.
Уақыт өлшемі
0-ден 60 с дейін,
0-ден 60мин дейін
± 3,0 с
86.
Сорылған ауа өлшемі
0-ден 130,0 л/мин дейін
0-ден 20 л/мин дейін
± 5 %
± 5 %
87.
Сұйықтық және ерітінділердің оптикалық тығыздығы өлшемі
190-нан 1100 нм дейін
0,5 нм-ден 3 нм дейін ± 2 %
88.
Сұйықтық және ерітінділер көлемі өлшемі
0-ден 5000 мкл
0-ден 5,0 мл
5-25 мл
25-ден 100 мл дейін
± (2-0,6)%
±0,02 мл
±0,05 мл
±0,2 мл
89.
Массаның өлшемі
0,001-ден 260 г
0,5-ден 1500 г
0-ден 220 г
0-ден 2100 г
± 1,5 мг
± 15 мг
± 1,5 мг
± 15 мг
СТРК 2.216
90.
температура воздуха
минус 40-тан +850С дейін
± 0,20С / ± 0,50С
минус 25-тен 50oС дейін
± 0,1 oС
91.
Ауа ылғалдылығы
0-ден 98 % дейін
250С-тен 300С дейін ± 3,0%
Атмосфералық ауаға өнеркәсіптік шығарындылар
92.
Оттегінің концентрациясының өлшемі
1-ден 25% дейін
±0,75%
0% ден 21% дейін
±0,75%
93.
Газталдағыш көмегімен өндірістік шығарындылардағы зиянды заттардың массалық концентрациясын өлшеу
0-ден 50000 мг/м3 дейін
± 25%
МЕМСТ 17. 2. 3. 02-2014
94.
өндірістік шығарындылардағы органикалық заттардың массалық концентрациясын өлшеу (шекті және шексіз көмірсутектер, хош иісті қосындылар және тұрақты хош иісті қосындылар)
0-ден 1000 мг/м3 дейін
± 25%
МЕМСТ 17. 2. 3. 02-2014
95.
өндірістік шығарындылардағы органикалық емес заттардың массалық концентрациясын өлшеу
(қарапайым: металлдар мен бейметалдар, күрделі заттар: тотықтар )
0,0001 - 10000,0 мг/м3
± 25%
МЕМСТ17.2.3.02-2014
96.
Сұйықтықтар мен ерітінділердің оптикалық тығыздығын өлшеу
190-нан 1100 нм дейін
±0,5-тен нм 3 нм; ± 2 % дейін
97.
Массаны өлшеу
0,001-ден 260 г дейін
0,5-тен 1500 г дейін
0-ден 2100 г дейін
± 1,0*е, мг
± 3*е, мг
± 3*е, мг
ҚР СТ 2.216
98.
Өндірістік шығарындылардағы шаң-тозаңдылығын өлшеу
0,01-ден 80 г дейін
± 25%
ҚР СТ 1052, ҚР СТ 50820
99.
Ішкі өлшемдерді өлшеу
0,05-тен 300 мм дейін
± 0,1 мм
100.
Геометриялық өлшемдерді өлшеу
0-ден 100м дейін
±(0,4-0,2(L-1)) мм
101.
Көміртегі оксиді концентрациясының өлшемі
0 ден 5000 мг/м3 дейін
(0 - 120мг/м3)– ±6 мг/м3;
(120 - 5000мг/м3)– ±5%
0 ден 12500 мг/м3 дейін
(0 –240мг/м3) ±12 мг/м3;
(240 - 12500мг/м3) ±5%
0 ден 4000 ppm, +1ppm
±0,1%
0 ррм - нен 4000 ррмдейін; 0 ррм-нен 10000 ррм дейін;
± 10%
U = 6,6 % U=3,3%
102.
Азот оксиді концентрациясының өлшемі
0 мг/м3-тен 4000мг/м3 дейін
(0 - 200мг/м3)– ±10 мг/м3;

(200 - 4000мг/м3)– ±5%
от 0 до 5000 ppm, +1ppm
±0,1%
от 0 ррм до 400 ррм; от 0 ррм до 4000 ррм;
U = 6,6 % U=3,3%
103.
Измерение концентрации диоксида азота
от 0 мг/м3 до 500 мг/м3
(0 - 120мг/м3)– ±6 мг/м3;
(120 - 500мг/м3)– ±5%
от 0 до 1000 мг/м3
(0 –200мг/м3) ±10 мг/м3;
(200 - 1000мг/м3) ±5%
104.
Измерение суммарной концентрации окислов азота
от 0 мг/м3 до 6600 мг/м3
±7%
от 0 - 7150 мг/м3
(0 –300мг/м3) ±15 мг/м3;
(300 - 7150мг/м3) ±5%
105.
Измерение концентрации диоксида серы
от 0 мг/м3 до 5000мг/м3
(0 –300мг/м3) ±15 мг/м3;
(300 - 5000мг/м3) ±5%
от 0 до 15000 мг/м3
(0-500мг/м3)±25 мг/м3;
(500 - 15000мг/м3) ±5%
от 0 ррм до 5000 ррм;
от 0 ррм до 50 ррм;
U = 6,6 %
U=3,3%
106.
Измерение концентрации сероводорода
от 0 мг/м3 до 1000 мг/м3
(0-200 мг/м3)±10;
(200-1000мг/м3) ±5%
от 0 ррм до 200 ррм;
от 0 ррм до 300 ррм.
U = 6,6 % U=3,3%
107.
Измерение концентрации диоксида углерода
от 0 до 20%
(0-5%)± 0,5%;
(5-20%)± 10%
108.
Измерение концентрации метана
0 до 5%
(0-1,0%)± 0,1%;
(1,0-5%)±10%
109.
Измерение концентрации меди
0 – 20000 мг/м3
± (0,005...0,28) %
110.
Измерение концентрации свинца
0 – 40000 мг/м3
± (0,18...0,50) %
111.
Измерение концентрации цинка
0 – 35000 мг/м3
± (0,22...0,50) %
112.
Измерение концентрации тяжелых металлов
0,0001- 0,1% до 100 %
± 2,5%
Аэродинамические параметры:
113.
Измерение температуры газопылевых потоков
от минус 40 до 8500С
±0,20С
от минус 20С до 800С
(-20С до +200С) ±2С
(+200С до +800С) ±1 %
от минус 20 до 10000С
± 0,2 оС, ±0,5 оС
от минус 100 до 5000С
± (6-5) %
от минус 50 до 300
от - 50,0 до 199,9 0С ± 0,05 от - 200,0 до 300,0 0 С± 0,2
от минус 20 до 1100 °С
± 2 °С
114.
Измерение давления (разрежение газопылевых потоков)
от ±(0-50) гПа
±0,2гПа
0....200 (0...2,0)
А ± 1%;
Б ± 1,5%;
от 0,2 кПа до 2,4 кПа
Umin = ± 0,57 %
115.
Измерение скорости газопылевых потоков
от 4 м/с до 50 м/с
± (1,0+0,05V)
от 4 м/с до 40 м/с
±3
от 5 м/с до 30 м/с;
от 4 до 21 м/с
± 5 %
116.
Измерение динамического давления
от 0 до 20 гПа
(0-3 гПа) ±0,015 гПа
(3-20 гПа) ±0,5 %
117.
Измерение влажности воздуха (оС; %)
от минус 50 до 50 гПа
± 0,2 гПА
118.
Измерения времени (сек.)
от 0 до 60 сек
± 1,8 с
от 1 мин до 60 мин
± 5,4 с
от 10 % до 100 %
± (6-5) %
119.
Измерения объема проб промышленных выбросов
от 0,2 до 1 дм3/мин
± 5%
цена деления 0,1 дм3/мин
от 1дм3/мин до 20 дм3/мин
расход воздуха от 1 дм3/мин до 20 дм3/мин
± 7 %
цена деления 1 дм3/мин
от 0,2 дм3/мин до 1 дм3/мин
от 0,5 до 5,0 дм3/мин
± 5 %
от 2,0 до 20 дм3/мин
± 5 %
120.
Измерение запыленности газопылевого потока
от 0,2 до 35,0 дм3/мин
±5%
121.
Измерение скорости вытяжных систем

(200 - 4000мг/м3)– ±5%
0 ден 4000 ppm, +1ppm
±0,1%
0 ррм-нен 400 ррмдейін; 0 ррм -нен 4000 ррм дейін;
U = 6,6 % U=3,3%
103.
Азот диоксиді концентрациясының өлшемі
0 мг/м3-нан
500мг/м3 дейін
(0 - 120мг/м3)– ±6 мг/м3;
(120 - 500мг/м3)– ±5%
0 -ден 1000 мг/м3 дейін
(0 –200мг/м3) ±10 мг/м3;
(200 - 1000мг/м3) ±5%
104.
Азот оксидтерінің жалпы концентрациясының өлшемі
0 мг/м3-нан 6600мг/м3 дейін
±7%
0-7150 мг/м3 дейін
(0 –300мг/м3) ±15 мг/м3;
(300 - 7150мг/м3) ±5%
105.
Күкірт диоксиді концентрациясының өлшемі
0 мг/м3-тан 5000мг/м3 дейін
(0 –300мг/м3) ±15 мг/м3;
(300 - 5000мг/м3) ±5%
0- ден 15000 мг/м3 дейін
(0-500мг/м3)±25 мг/м3;
(500 - 15000мг/м3) ±5%
0 ррм-нен 5000 ррм дейін; 0 ррм-нен 50 ррм дейін;
U = 6,6 %
U=3,3%
106.
Күкіртсутек концентрациясының өлшемі
0 мг/м3 -ден 500мг/м3 дейін
(0-200мг/м3)±10 мг/м3;
(200 - 1000мг/м3) ±5%
0 ррм-нен 200 ррмдейін; 0 ррм-нен 300 ррм дейін.
U = 6,6 % U=3,3%
107.
Көміртегі диоксиді концентрациясының өлшемі
0- ден 20% дейін
(0-5%)± 0,5%;
(5-20%)± 10%
108.
Метан концентрациясының өлшемі
0 -ден 5% дейін
(0-1,0%)± 0,1%;
(1,0-5%)±10%
109.
Мыс
0 – 20000 мг/м3
± (0,005...0,28) %
110.
Қорғасын
0 – 40000 мг/м3
± (0,18...0,50) %
111.
Мырыш
0 – 35000 мг/м3
± (0,22...0,50) %
112.
Ауыр металдар концентрациясын өлшеу
0,0001-0,1% -дан 100 % дейін
± 2,5%
Аэродинамикалық параметрлер:
113.
Газды шаң қоспасының температурасы
минус 40-тан 8500С дейін
±0,20С
минус 20С-тан 800С дейін
(-20С-тен +200С дейін) ±2С
(+200С-тен+800С дейін) ±1 %
минус 20 -тан 10000С дейін
± 0,2 оС, ±0,5 оС
минус 100-ден +5000С дейін
± (6-5) %
минус 50 -ден + 300 0С дейін
- 50,0-ден 199,9 0Сдейін ± 0,05
- 200,0-ден 300,0 дейін 0 С± 0,2
минус 20-дан 1100 °С дейін
± 2 °С
114.
Қысым (газды шаң қоспасының сиретілуі)
±(0-50) гПа
±0,2гПа
0....200 (0...2,0)
А ± 1%;
Б ± 1,5%;
0,2 кПа-дан 2,4 кПа дейін
Umin = ± 0,57 %
115.
Газды шаң қоспасының жылдамдығы
4 м/с-ден 50 м/сдейін
± (1,0+0,05V)
4 м/с-ден 40 м/с дейін
±3
5 м/с-тан 30 м/с дейін;
4 -тен 21 м/с дейін
± 5 %
116.
Динамикалық қысым өлшемі
0-ден 20 гПа дейін
(0-3 гПа) ±0,015 гПа
(3-20 гПа) ±0,5 %
117.
Ауа ылғалдылығын өлшемі (оС; %)
минус 50-ден 50 гПа дейін
± 0,2 гПА
118.
Уақыт өлшемі (сек.)
0-ден 60 сек дейін
± 1,8 с
1мин-тен 60 мин дейін
± 5,4 с
10%- дан 100% дейін
± (6-5) %
119.
Өндірістік шығарындылар көлемінің өлшемі
0,2-ден 1 дм3/мин дейін
± 5%
0,1 дм3/мин бөлу бағасы
1дм3/мин-тен 20 дм3/мин дейін
Ауаның шығымы 1дм3/мин -тен 20 дм3/мин дейін
± 7%
Бөлу бағасы 1 дм3/мин
0,2дм3/мин-ден 1дм3/мин дейін
от 0,5 до 5,0 дм3/мин
± 5 %
от 2,0 до 20 дм3/мин
± 5 %
120.
Газды шаң ағынының шаңдылығын анықтау
0,2 - ден 35,0 дм3/мин дейін
±5%
121.
Сору жүйелерінің жылдамдығын анықтау

ЭД: от 1 до 2х10 (степень 5) мкЗв/ч
+15+2,5
0,001-9999 мЗв
±15
152.
Измерение гамма излучения
от 0,1мкЗв/ч до 30 мЗв/ч;
±20%
153.
Измерение диапазона энергий регистрируемого гамма и жесткого рентгеновского излучения
0,05±3,0 МэВ
±20%
154.
Измерение плотности потока альфа излучения
от 2,4 до106 мин-1*см-2
±20%
155.
Измерение плотности потока бетта излучения
от 6 до 106 мин-1*см-2
±20%
156.
Измерение плотности потока бета-частиц
10-105 см-2,*мин-1
±(20+200/В)%
157.
Измерение диапазона энергий регистрируемого бета-излучения
от 50 до 3500 кэВ
-
Вода природная, (поверхностная, подземная*)
158.
Измерение массовой концентрации нитратов, нитритов, сульфатов
от 0,01 до 0,080 мг/дм3
0,004+0,24*Х
Х – измеренная величина
свыше 0,080 до 0,300 мг/дм3
0,006+0,24*Х
от 0,1-100%Т
от 1% до 100%
от 0 до 100%Т
±0,5%; ±1%Т; ±(0,5-2)Т%
159.
Измерение массовой концентрации алюминия
от 0,005 до 10 мг/дм3
± 30 %
160.
Измерение массовая концентрация аммиака и ионов аммония в водах
от 0,05 до 0,3 мг/дм3
± 0,018%
Х – измеренная величина
свыше 0,3 до 2,0 мг/дм3
0,06+0,02*Х
свыше 2,0 до 4,0 мг/дм3
0,08+0,02*Х
от 0,1-100%Т
от 1% до 100%
от 315 до 1000 нм
±0,5 %Т; ±0,1%
161.
Измерение массовой концентрации бериллия
от 0,0001 до 0,005 мг/дм3
± 50 %
162.
Измерение массовой концентрации бора
от 0,1 до 1 мг/дм3
± 50 %
163.
Измерение биохимического потребления кислорода
от 1 до 11 мг/дм3
0,3+0,06*Х
Х – измеренная величина
164.
Измерение взвешенных веществ и общее содержание примесей в водах
от 5 до 50,0 мг/дм3
± 4 %
свыше 50,0 мг/дм3
± 7 %
0,02 – 60 г.
165.
Измерение гидрокарбонатов
от 10,0 до 500,0 мг/дм3
2,0+0,055*Х
Х – измеренная величина
166.
Измерение водородного показателя
от 1 до 12 единиц pH
± 0,2 %
от минус 2 ед. рН
до 16 ед. рН
от минус 2 ед. рН
до 16 ед. рН

ЭМ: от 1 до 2х10 (5 деңгейі ) мкЗв/ч
+15+2,5
0,001-9999 мЗв
±15
152.
Гамма сәулеленуді өлшеу
0,1-ден мкЗв/ч 30мЗв/ч дейін;
±20%
153.
Тіркелеген гамма және қатты рентген сәулесінің энергия диапозонын өлшеу
0,05±3,0 МэВ
±20%
154.
Альфа сәулелену ағымының тығыздылығын өлшеу
2,4-тен 106 мин-1*см-2дейін
±20%
155.
Бетта сәулелену ағымының тығыздылығын өлшеу
6-дан 106 мин-1*см-2дейін
±20%
156.
Бета-бөлшектер ағымының тығыздылығын өлшеу
10-105 см-2,*мин-1
±(20+200/В)%
157.
Тіркелеген бета сәулелену энергиясының диапозонын өлшеу
50-ден 3500 кэВ дейін
-
Табиғи су (жер үсті, жер асты*)
158.
Нитраттардың, нитриттардың, сульфаттардың судағы концентрациясының массасын анықтау
0,01-ден 0,080 мг/дм3 дейін
0,004+0,24*Х
Х-өлшенген шама
0,080-ден жоғары 0,300 мг/дм3 дейін
0,006+0,24*Х
0,1-ден 100%Т дейін
1%-дан 100% дейін
0-ден 100%Т дейін
±0,5%; ±1%Т; ±(0,5-2)Т%
159.
Алюминийдің массалық концентрациясын анықтау
0,005 -тен 10 мг/дм3 дейін
± 30 %
160.
Аммиак және аммоний иондарының суларында массалық концентрациясын анықтау
0,05-тен 0,3 мг/дм3 дейін
± 0,018 %
Х-өлшенген шама
0,3–тен жоғары 2,0 мг/дм3 дейін
0,06+0,02*Х
2,0 –ден жоғары 4,0 мг/дм3 дейін
0,08+0,02*Х
0,1-ден 100%Т дейін
1%-дан 100% дейін
315-тен 1000 нм дейін
±0,5%Т; ±0,1%
161.
Бериллийдің массалық концентрациясын анықтау
0,0001-ден 0,005 мг/дм3 дейін
± 50 %
162.
Судағы бор концентрациясын анықтау
0,1-ден 1 мг/дм3 дейін
± 50 %
163.
Суда биохимиялық тұтыну оттегін анықтау
1-ден 11 мг/дм3 дейін
0,3+0,06*Х
Х-өлшенген шама
164.
Суда өлшенген заттар мен жалпы құрам қоспаларын анықтау
5-тен 50,0 мг/дм3 дейін
± 4 %
50,0 мг/дм3 жоғары
± 7 %
0,02 – 60 г.
165.
Гидрокарбонаттарды анықтау
10,0-ден 500,0 мг/дм3 дейін
2,0+0,055*Х
Х-өлшенген шама
166.
Сутегі көрсеткіштерінің өлшемдері
1 -ден 12 pH өлшеу бірлік дейін
± 0,2 %
минус 2 рН бірлігінен
16 рН бірлігіне дейін
минус 2 рН бірлігінен
до 16 рН бірлігіне дейін

175.
Измерение массовой доли меди, никеля, свинца, хрома, цинка
5-30000 с-1
±0,5%
176.
Измерение массы
0,02 – 60 г.
специальный
177.
Измерение калия
от 4 и более мг/дм3
± 30 %
178.
Измерение массовой концентрации кальция
от 1,0 до 200,0 мг/дм3
0,2+0,063*Х
Х – измеренная величина
179.
Измерение карбонатов и гидрокарбонатов
от 20 до 50 мг/дм3
± 15 %
свыше 50,0 и более мг/дм3
± 23 %
180.
Измерение массовой концентрации кремния
от 0,5 до 15,0 мг/дм3
0,08+0,085*Х
Х – измеренная величина
181.
Измерение массовой концентрации летучих фенолов
от 0,0005 до 0,01 мг/дм3
± 60 %
свыше 0,001 до 0,01 мг/дм3
± 50 %
свыше 0,01 до 1,0 мг/дм3
± 35 %
свыше 1,0 до 25,0 мг/дм3
± 25 %
182.
Измерение магния
от 20,0 и более мг/дм3
13 %
183.
Измерение массовой концентрации марганца в водах
от 0,01 до 1,50 мг/дм3
± 25 %
от 0,0020 до 0,050 мг/дм3
± 24 %
свыше 0,050 до 1,00 мг/дм3
± 17 %
184.
Измерение массовой концентрации меди и цинка
от 0,0005 до 0,005 мкг/дм3
± 50 %
свыше 0,005 до 0,05 мкг/дм3
± 34 %
свыше 0,05 мкг/дм3
± 20 %
от 0,005 до 0,05 мкг/дм3
± 40 %
свыше 0,05до 0,5 мкг/дм3
± 28 %
свыше 0,5 мкг/дм3
± 20 %
185.
Измерение массовой концентрации молибдена
от 0,001 до 0,4 мг/дм3
± 25 %
186.
Измерение массовой концентрации мышьяка
от 0,005 до 0,1 мг/дм3
± 30 %
187.
Определения натрия
от 200 мг/дм3
± 25 %
188.
Измерение суммарной молярной (массовой) концентрации ионов натрия и калия, суммарной массовой концентрации ионов в водах
от 5 до 20000 мг/дм3
± 30 %
189.
Измерение массовой концентрации нефтепродуктов
от 0,005 до 0,01 мг/дм3
± 65 %
свыше 0,01 до 0,5 мг/дм3
± 40 %
свыше 0,5 до 50,0 мг/дм3
± 25 %
190.
Измерение массовой концентрации никеля
от 0,0001 до 0,001 мг/дм3
± 40 %
свыше 0,001 до 0,01 мг/дм3
± 30 %
свыше 0,01 до 0,1 мг/дм3
± 24 %
свыше 0,1 мг/дм3
± 20 %
191.
Измерение химического потребления кислорода
от 4,0 до 80,0 мг/дм3
1,3+0,06*Х
Х – измеренная величина
192.
Измерение массовой концентрации гексахлорбензола, дикофола, дигидрогептахлора, 4,4 - дихлордифенилтрихлорметилметана, 4,4-дихлордифенилдихлорэтилена, 4,4-дихлордифенилдихлорэтан, трифлуралина
от 0,005 до 0,150 мкг/дм3
± 50 %
от 0,02 до 0,500 мкг/дм3
± 40 %
193.
Измерение массовой концентрации растворенного кислорода
от 1 до 3,0 мг/дм3
0,10*Х
Х – измеренная величина
свыше 3,0 до 15,0 мг/дм3
0,032*Х
от 0,1-100%Т

175.
Мыс, никель, қорғасын, хром, мырыштың массалық үлесін өлшеу
5-30000 с-1
±0,5%
176.
Массаны өлшеу
0,02 – 60 г.
арнайы
177.
Суда калийді анықтау
4 мг/дм3 және жоғары
± 30 %
178.
Судағы кальций концентрациясының массасын анықтау
1,0 -тен 200,0 мг/дм3 дейін
0,2+0,063*Х
Х-өлшенген шама
179.
Карбонаттар мен гидрокарбонаттар суда анықтау
20 мг/дм3-тан 50,0 мг/дм3 дейін
± 15 %
50,0 мг/дм3 -тан және жоғары
± 23 %
180.
Құрлық үстіндегі судағы кремний концентрациясының массасын анықтау
0,5 -тен 15,0 мг/дм3 дейін
0,08+0,085*Х
Х-өлшенген шама
181.
Суда ұшпа фенолдың концентрациясының массасын анықтау
0,0005-тен 0,01 мг/дм3 дейін
± 60 %
0,001-ден жоғары 0,01 мг/дм3 дейін
± 50 %
0,01-ден жоғары 1,0 мг/дм3 дейін
± 35 %
1,0 -тен жоғары 25,0 мг/дм3 дейін
± 25 %
182.
Суда магнийді анықтау
20,0 мг/дм3 –тан аса
13 %
183.
Марганец судағы концентрациясының массасын анықтау
0,01-ден 1,50 мг/дм3 дейін
± 25 %
0,0020 -дан 0,050 мг/дм3 дейін
24 %
0,050- тен жоғары 1,00 мг/дм3 дейін
17 %
184.
Судағы мыс және мырыш концентрациясының массасын анықтау
0,0005-ден 0,005 мкг/дм3 дейін
± 50 %
0,005- тен жоғары 0,05 мкг/дм3 дейін
± 34 %
0,05- тен жоғары
± 20 %
0,005- тен 0,05 мкг/дм3 дейін
± 40 %
0,05- тен жоғары 0,5 мкг/дм3 дейін
± 28 %
0,5 мкг/дм3 жоғары
± 20 %
185.
Молибден сынамаларында табиғи (жер беті) судың концентрациясында массасын анықтау
0,001-ден 0,4 мг/дм3 дейін
± 25 %
186.
Мышьяк сынамаларында табиғи (жер беті) судың концентрациясында массасын анықтау
0,005-тен 0,1 мг/дм3 дейін
± 30 %
187.
Суда натрийді анықтау
200 мг/дм3 –ге дейін
± 25 %
188.
Натрий және калий иондары жиынтық молярлы (массалық) концентрациясын, судағы иондардың жиынтық массалық концентрациясын анықтау
5 -тен 20000 мг/дм3 дейін
± 30 %
189.
Суда мұнай өнімдерінің концентрациясының массасын анықтау
0,005 -тен 0,01 мг/дм3 дейін
± 65 %
0,01 -тен жоғары 0,5 мг/дм3 дейін
± 40 %
0,5 -тен жоғары 50,0 мг/дм3 дейін
± 25 %
190.
Суда никель концентрациясының массасын анықтау
0,0001 –тен 0,001мг/дм3 дейін
± 40 %
0,001 –тен жоғары 0,01 мг/дм3 дейін
± 30 %
0,01 –тен жоғары 0,1 мг/дм3 дейін
± 24%
0,1 мг/дм3 тен жоғары
± 20%
191.
Суда химиялық тұтыну оттегін анықтау
4,0 -тан 80,0 мг/дм3 дейін
1,3+0,06*Х
Х-өлшенген шама
192.
Суда гексахлорбензол, дикофола, дигидрогептахлора, 4,4 - дихлордифенилтрихлорметилметан, 4,4-дихлордифенилдихлорэтилен, 4,4 – дихлордифенилдихлорэтан, трифлуралин концентрациясының массасын анықтау
0,005-тен 0,150 мкг/дм3 дейін
± 50 %
0,02-ден 0,500 мкг/дм3 дейін
±40%
193.
Суда еріген оттегінің концентрациясының массасын анықтау
1-ден 3,0 мг/дм3 дейін
0,10*Х
Х-өлшенген шама
3,0-ден жоғары 15,0 мг/дм3 дейін
0,032*Х
0,1-ден 100%Т дейін

от 1% до 100%
±0,5%; ±1%;
194.
Измерение ртути в воде
0,01-100 мг/дм3
± 50 %
195.
Измерение свинца
от 0,0001 до 0,001 мг/дм3
± 40 %
свыше 0,001 до 0,01 мг/дм3
± 30 %
свыше 0,01 до 0,1 мг/дм3
± 24 %
свыше 0,1 мг/дм3
± 20 %
196.
Измерение массовой концентрации сероводорода и сульфидов в водах
от 2 до 4000 мкг/дм3
± 20 %
197.
Измерение массовой концентрации анионных синтетических поверхностно активных веществ
от 0,025 до 0,1 мг/дм3
± 40 %
свыше 0,1 до 1,0 мг/дм3
± 30 %
свыше 1,0 до 2,0 мг/дм3
± 20 %
0,01-25мг/дм3
10-90 % (абс)
от 0,1-100%Т
от 1% до 100%
±2%; ±0,5%Т; ±1%
198.
Измерение массовой концентрации сульфатов
от 30 до 300 мг/дм3
4+0,074*Х
Х – измеренная величина
199.
Измерение удельной электропроводности в воде
от 5 до 10 000 мкСм/см
± 10 %
200.
Измерение массовой концентрации фосфатов и полифосфатов
от 0,01 до 0,2 мг/дм3
0,002+0,092*Х
Х – измеренная величина
201.
Измерение массовой концентрации фторидов
от 0,19 до 190 мг/дм3
± 15 %
202.
Измерение массовой концентрации хлоридов
от 10,0 до 250 мкг/дм3
1,4+0,030*Х
Х – измеренная величина
203.
Измерение содержания хрома (VI) и общего хрома
от 0,025 до 25 мг/дм3
± 30 %
204.
Измерение содержания хрома (VI)
от 2 до 5 мкг/дм3
± 30 %
205.
Измерение содержания хрома общего
от 2 до 150 мкг/дм3
± 30 %
206.
Измерение жиров
не более 10 мг/дм3
± 40 %
207.
Измерение массовой концентрации фосфора общего
от 0,02 до 0,4 мг/дм3
0,004+0,063*Х
Х – измеренная величина
208.
Измерение объема жидкостей, растворов
от 0 до 5000 мкл
от 0 до 2000 мл
± 3 %
209.
Измерение оптической плотности растворов
от 190 до 1100 Нм
± от 0,5 нм до 3 нм; ± 2 %
210.
Измерение расстояний
(0,0 до 100,0) м
± от 0,05 до 0,3 мм
211.
Измерение температуры воды водного объекта
от минус 3 до 35 °С
± 0,1 °С
212.
Измерение массовой концентрации вредных веществ в воде
ПДК вредных веществ в воде
В соответствии с требованиями нормативных документов на вредные вещества
Приказ и.о. Министра ЭГПР РК № 270 от 27.07.2021г, глава 3
213.
Измерение суммарного количества растворенных веществ (сухой остаток)
от 20 мг/дм3
± 10 %
Измерение концентрации загрязняющих веществ в сточных водах
214.
Измерение водородного показателя (рН)
от минус 1,00 до 14,00 ед.рН
ионов водорода ± 0,05%
погрешность температуры анализируемой среды ± 2,0 %
215.
Измерение температуры
от 0°С до 360° С
±0,029
от 00С до 4000С
от 00С до 2000С ± 10С
от 2000С до 4000С ± 20С
00С до 1000С
±0,029
от 00С до 1500С
± 20С
216.
Измерение концентрации аммиака и ионов аммония (аммоний солевой)

1%-дан 100% дейін
±0,5%; ±1%;
194.
Суда сынапты анықтау
0,01-ден 100 мг/дм3 дейін
± 50 %
195.
Суда қорғасынды анықтау
0,0001-ден 0,001мг/дм3 дейін
± 40 %
0,001-ден жоғары 0,01мг/дм3 дейін
± 30 %
0,01-ден жоғары 0,1мг/дм3 дейін
± 24 %
0,1 мг/дм3 -ден жоғары
± 20 %
196.
Суда күкіртсутек және сульфидтер концентрациясының массасын анықтау
2 -ден 4000 мкг/дм3 дейін
± 20 %
197.
Суда аниондық синтетикалық беттік белсенді заттардың концентрациясының массасын анықтау
0,025-тен 0,1 мг/дм3 дейін
± 40 %
0,1-ден жоғары 1,0 мг/дм3 дейін
±30%
1,0 -ден жоғары 2,0 мг/дм3 дейін
± 20 %
0,01-25мг/дм3
10-90 % (абс)
0,1-ден 100%Т дейін
1% -дан 100% дейін
±2%; ±0,5%Т; ±1%
198.
Суда сульфат концентрациясының массасын анықтау
30-ден 300 мг/дм3 дейін
4+0,074*Х
Х-өлшенген шама
199.
Суда меншікті электрөткізгіштігін анықтау
5-тен 10 000 мкСм/см дейін
± 10 %
200.
Суда фосфаттар және полифосфаттердің концентрациясының массасын анықтау
0,01-ден 0,2 мг/дм3 дейін
0,002+0,092*Х
Х-өлшенген шама
201.
Суда фторидтердің концентрациясының массасын анықтау
0,19-дан 190 мг/дм3 дейін
± 15 %
202.
Суда хлоридтердің концентрациясының массасын анықтау
10,0 -нан 250 мкг/дм3 дейін
1,4+0,030*Х
Х-өлшенген шама
203.
Хром (VI) және жалпы хром құрамын анықтау
0,025 -тен 25 мг/дм3 дейін
± 30 %
204.
Хром (VI) құрамын анықтау
2 -ден 5 мкг/дм3 дейін
± 30 %
205.
Жалпы хром құрамын анықтау
2 -ден150 мкг/дм3 дейін
± 30 %
206.
Суда майларды анықтау
10 мг/дм3-тан артық емес
± 40 %
207.
Суда фосфордың жалпы концентрациясының массасын анықтау
0,02 –ден 0,4 мг/дм3 дейін
0,004+0,063*Х
Х-өлшенген шама
208.
Сұйықтықтардың, ерітінділердің көлемін өлшеу
0-ден 5000 мкл дейін
0-ден 2000 мл дейін
± 3 %
209.
Ерітінділердің оптикалық тығыздылығын өлшеу
190-нан 1100 Нм дейін
± 0,5-тен нм до 3 нм дейін; ± 2 %
210.
Измерениерасстояний
(0,0-ден 100,0) м дейін
± 0,05-тен 0,3 мм дейін
211.
Су объектідегі судың температурасын өлшеу
минус 3-тен 35 oС дейін
± 0,1 oС
212.
Судағы зиянды заттардың концентрациясының массасын өлшеу
Судағы зиянды заттардың ШРК
Зиянды заттарға нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес
ҚР ЭГТР министрінің м.а. 27.07.2021ж. № 270 бұйрығы, 3 тарау
213.
Ерітілген заттардың жиынтық санын өлшеу (құрғақ қалдық)
20-дан мг/дм3
± 10 %
Сарқынды сулардағы ластаушы заттардың концентрациясын анықтау
214.
Сутекті көрсеткіштің өлшемі (рН)
минус 1,00-ден 14,00 дейін рН бірлік
± 0,05% сутегі ионы ± 2,0 % анықталып отырған ортаның температурасы
215.
Температураның өлшемі
0oС-ден 360o С дейін
±0,029
0 0С-тан 4000С дейін
00С ден2000С дейін
± 10С
3000С ден 4000С дейін
± 20С
00С-тан 1000С дейін
±0,029
00С-тан 1500С дейін
± 20С
216.
Аммиак және аммоний иондарының өлшемі (аммоний тұздары)

от 315 до 750 нм
± 1%
190-1100 нм
от 190-400 нм±1,0
от 400-800 нм±0,5
от 800-1100±1,0
от 315 до 1000 нм
± 0,5
от 400 до 880 нм
± 0,005А в диапазоне 0,0-0,5 А;
± 1% в дипазоне 0,5-2,0 А
217.
Измерение концентрации анионные поверхностно- активные вещества
от 315 до 750 нм
± 1%
190-1100 нм
от 190-400 нм±1,0
от 400-800 нм±0,5
от 800-1100±1,0
218.
Измерение концентрации биохимического потребления кислорода
от 1 мг О2/м3 до
Р=0,95 (± 50 %)
от 5 мг О2/м3 до 10 мг О2/м3
Р=0,95 (± 35%)
от 10 мг О2/м3 до 50 мг О2/м3
Р=0,95 (±30 %)
от 50 мг О2/м3 до 300 мг О2/м3
Р=0,95 (± 25 %)
от 300 мг О2/м3 до 4000 мгО2/м3
Р=0,95 (±15 %)
219.
Измерение концентрации взвешенных веществ (массовая концентрация нерастворимых в воде веществ)
190-1100 нм
от 190-400 нм±1,0
от 400-800 нм±0,5
от 800-1100±1,0
от 315 до 1000 нм
± 0,5
от 400 до 880 нм
± 0,005А в диапазоне 0,0-0,5 А;
± 1% в дипазоне 0,5-2,0 А
220.
Измерение концентрации железа общего
от 315 до 980 нм
± 1%
от 315 до 1000 нм
± 0,5%
от 0,1% до 100 %
± 2,5%
от 190 до 800 нм
6%
221.
Измерение концентрации кобальта
от 0,1% до 100 %
± 2,5%
от 190 до 800 нм
6%
222.
Измерение общей жесткости
от 320 до 1100 нм
U=1,2%
от 190 до 1000 нм
от 3,000 до 0,000 Б
от 3,000 до 0,300 Б
U=1,2%
от 0,0001% до 100 %
U=±2,8%
223.
Измерение концентрации меди
от 315 до 980 нм от 0,1% до 100%
± 1%
от 320 до 1100 нм
U=1,2%
от 400 до 880 нм
U=1,2%
от 190 до 1000 нм
от 3,000 до 0,000Б
от 3,000 до 0,300 Б
U=1,2%
от 200 до 650 нм
от 0,004 до 25мг/дм3
U=±5,8%
от 250 нм до 900 нм
от 0,01 до 25 мг/дм3
± 2%
224.
Измерение концентрации нитратов
от 315 до 980 нм
от 0,1% до 100%
± 1%
от 320 до 1100 нм
±2
от 400 до 880 нм
U=1,2%
от 190 до 1000 нм от 0,000 до 3,000Б
U=1,2%
225.
Измерение концентрации нитритов
от 315 до 980 нм
от 0,1% до 100%
± 1%
от 320 до 1100 нм
U=1,2%
от 400 до 880 нм
± 0,005А в диапазоне 0,0-0,5 А;
± 1% в дипазоне 0,5-2,0 А
от 190 до 1000 нм
от 0,000 до 3,000Б
U=1,2%
226.
Измерение концентрации сульфатов
от 315 до 980 нм
от 0,1% до 100%
± 1%
от 320 до 1100 нм
U=1,2%
227.
Измерение концентрации фенолов
от 200 до 650 нм
от 0,004 до 25мг/дм3
U=±5,8%
от 320 до 1100 нм
U=1,2%
от 400 до 880 нм
U=1,2%
от 315 до 980 нм
от 0,1% до 100%
± 1%
от 320 до 1100 нм
±2
228.
Измерение концентрации фосфатов и полифосфатов
от 315 до 750 нм
± 1%
от 320 до 1100 нм
U=1,2%
от 0,0 до 1000 нм
± 0,5%
229.
Измерение концентрации химического потребления кислорода (ХПК)

315-тен 750 нм дейін
± 1%
190-1100 нм дейін
190-400 нм±1,0
400-800 нм±0,5
800-1100±1,0
315-тен 1000 нм дейін
± 0,5
400-ден 880 нм дейін
0,0-0,5 А диапазонында ± 0,005А;
0,5-2,0 А дипазонында ± 1%
217.
Беттік активті анионды заттар концентрациясының өлшемі
315-тен 750 нм дейін
± 1%
190-1100 нм
190-400 нм±1,0
400-800 нм±0,5
800-1100±1,0
218.
Оттектің биохимиялық қажеттілігі концентрациясының өлшемі
1 мг О2/м3 дейін
Р=0,95 (± 50 %)
5 мг О2/м3-тан 10 мг О2/м3 дейін
Р=0,95 (± 35%)
10 мг О2/м3-тан 50 мг О2/м3 дейін
Р=0,95 (±30 %)
50 мг О2/м3-тан 300 мг О2/м3 дейін
Р=0,95 (± 25 %)
300 мг О2/м3-тан 4000 мгО2/м3 дейін
Р=0,95 (±15 %)
219.
Жүзгінді заттар концентрациясының өлшемі (суда ерімейтін заттардың массалық концентрациясы)
190-нан 1100 нм дейін
190-400 нм±1,0
400-800 нм±0,5
800-1100±1,0
315-тен 1000 нм дейін
± 0,5
400-ден 880 нм дейін
0,0-0,5 А диапазонында± 0,005А
0,5-2,0 А дипазонында
± 1%
220.
Жалпы темірдің концентрациясының өлшемі
315-тен 980 нм дейін
± 1%
315-тен 1000 нм дейін
± 0,5%
0,1%-тен 100 % дейін
± 2,5%
190-нан 800 дейін
6%
221.
Кобальт концентрациясының өлшемі
0,1%- ден 100 % дейін
± 2,5%
190-нан 800 нмдейін
6%
222.
Жалпы кермектіліктің өлшемі
320- дан 1100 нм дейін
U=1,2%
190-нан 1000 нм дейін 3,000-ден 0,000Б дейін 3,000-тен 0,300 Б дейін
U=1,2%
190-нан 1000 нм дейін 3,000-нан 0,000 Б дейін 3,000-нан 0,300 Б дейін
U=1,2%
0,0001- ден 100 % дейін
U=±2,8%
223.
Мыс концентрациясының өлшемі
315-тен 980 нм дейін 0,1%-ден 100% дейін
± 1%
320-дан 1100 нм дейін
U=1,2%
400-ден 880 нм дейін
U=1,2%
190-нан 1000 нм дейін 3,000-тен 0,000Б дейін 3,000-ден 0,300 Б дейін
U=1,2%
200 ден 650 нм дейін 0,004 ден 25мг/дм3 дейін
U=±5,8%
250 нм-ден 900 нм дейін 0,01-ден 25 мг/дм3 дейін
± 2%
224.
Нитрат концентрациясының өлшемі
315-тен 980 нм дейін 0,1%-ден 100% дейін
± 1%
320-дан 1100 нм дейін
±2
400-ден 880 нм дейін
U=1,2%
190-нан 1000 нм дейін 0,000-ден 3,000 Б дейін
U=1,2%
225.
Нитрит концентрациясының өлшемі
315-тен 980 нм дейін 0,1%-ден 100% дейін
± 1%
320-дан 1100 нм дейін
U=1,2%
400-ден 880 нм дейін
0,0-0,5 А диапазонында ± 0,005А
0,5-2,0 А дипазонында ± 1%
190-нан 1000 нм дейін 0,000-ден 3,000 Б дейін
U=1,2%
226.
Сульфат концентрациясының өлшемі
315-тен 980 нм дейін 0,1%-ден 100% дейін
± 1%
320-дан 1100 нм дейін
U=1,2%
227.
Фенол концентрациясының өлшемі
200-ден 650 нм дейін 0,004-тен 25мг/дм3 дейін
U=±5,8%
320-дан 1100нм дейін
U=1,2%
400 до 880 нм дейін
U=1,2%
315-тен 980 нм дейін 0,1% -ден 100% дейін
± 1%
320-дан 1100 нм дейін
±2
228.
Фосфат және полифосфатконцентрациясының өлшемі
315-тен 750 нм дейін
± 1%
320-дан 1100 нм дейін
U=1,2%
0,0- ден 1000 нм дейін
± 0,5%
229.
Оттегінің химиялық қажетілігі концентрациясының өлшемі

от 315 до 750 нм
± 1%
от 320 до 1100 нм
U=1,2%
от 0,0 до 1000 нм
± 0,5%
230.
Измерение концентрации хрома
от 200 до 650 нм
от 0,004 до 25 мг/дм3
U=±5,8%
от 250 нм до 900 нм
от 0,01 до 25 мг/дм3
± 2%
от 0,0001% до 100 %
U=±2,8%
231.
Измерение концентрации цинка
от 0,0001-0,1% до 100 %
U=±2,8%
от 0,01 до 25 мг/дм3
U=±5,8%
250-900 нм
± 2%
от 320 до 1100 нм
U=1,2%
232.
Измерение рН и температуры
от минус 1,00 до 19,00 ед.рН
от 0 до 12
от 0°С до 50°С
233.
Измерение водородного показателя рН
от минус 1200 до 1200 мВ
от 0 до 14 ед.рН от 0°С до 50°С
234.
Измерение атмосферного давления
от 80 до 106 кПа
± 0,5 %
235.
Измерение температуры воздуха в помещении
от 0°С до 360° С
± 0,029
от 0°С до 200° С
± 0,029
от 0°С до 360° С
± 0,029
от 0°С до 360° С
± 0,029

315-тен 750 нм дейін
± 1%
320-дан 1100 нм дейін
U=1,2%
0,0-ден 1000 нм дейін
± 0,5%
230.
Хром концентрациясының өлшемі
200-ден 650 нм дейін 0,004-ден 25 мг/дм3 дейін
U=±5,8%
250 нм-ден 900 нм дейін 0,01-ден 25 мг/дм3 дейін
± 2%
0,0001%-ден 100 % дейін
U=±2,8%
231.
Мырыш концентрациясының өлшемі
0,0001%-дан 100 % дейін
U=±2,8%
0,01-дан 25 мг/дм3 дейін
U=±5,8%
250-ден 900 нм дейін
± 2%
320-дан 1100 нм дейін
U=1,2%
232.
рН және температураның өлшемі
минус 1,00-ден 19,00 рН
0 - 12
0oС – 50oС
233.
Сутектік көрсеткіш рН өлшемі
минус 1200-ден 1200 мВ дейін
0 - 14 рН бірлік
0oС- 50oС
234.
Атмосфералық қысым өлшемі
80-ден 106 кПа дейін
± 0,5 %
235.
Тұрғынжайдағы ауа температурасының өлшемі
0oС -дан 360o С дейін
±0,029
0oС -ден 200o С дейін
±0,029
0oС-ден 360o С дейін
±0,029
0oС-ден 360o С дейін
±0,029

236.
Измерение температуры и влажности воздуха
от 150С до 40 0С, от 20% до 90%
U±0,3%
237.
Кислород растворенный
от 1,0 до 3,0
от 3,0 до 15,0
0,10·Х
0,032·Х
титриметрический
238.
Марганец
от 0,01до 0,100
свыше 0,100 до 1,5
от 0,0020 до 0,050
от 0,050 до 10,0
0,006+0,16Х
0,019+0,081Х
20%
16%
фотометрический
239.
Нефтепродукты
от 0,005до 0,01
от 0,01до 0,5
от 0,5 до 50 вкл.
50%
35%
25%
флуориметрический
240.
Никель
от 0,0050 до 0,050
от 0,050 до 1,00
U 20%
U 16%
атомно-абсорбционный

236.
Ауа температурасы мен ылғалдылығының өлшемі
150С до 400С дейін,
20% до 90% дейін
U±0,3%
237.
Ерітілген оттегі
1,0 –ден 3,0дейін
3,0-ден жоғары15,0дейін
0,10·Х
0,032·Х
титримиялық
238.
Марганец
0,01-ден 0,100дейін
0,100-ден жоғары 1,5дейін
от 0,0020 до 0,050дейін
от 0,050 до 10,0дейін
0,006+0,16Х
0,019+0,081Х
20%
16%
фотометриялық
239.
Мұнай өнімдері
0,005-тен 0,01дейін
0,01-ден 0,5дейін
0,5-тен 50 дейін
50%
35%
25%
флуориметриялық
240.
Никель
0,0050-ден 0,050дейін
от 0,050 до 1,00дейін
U 20%
U 16%
атомно-абсорбционный

1-100 мТл
Относительная погрешность ± 5 %
247.
Измерение электромагнитного поля на участке геологоразведочных работ
от 1 до 1000
Относительная погрешность ± 5 %
248.
Измерение естественной радиоактивности горных пород по стволу скважины
от 0 до 250 мкР/ч
Относительная погрешность ± 7 %
249.
Измерение угла отклонения скважины от вертикали, азимута
1) от зенитного угла (0-180)°
2) от азимута (0-360)°
± 7 %
250.
Измерение изменения диаметра буровой скважины на глубину
(100 – 600) мм
± 0,5
251.
Измерение притока или поглощения жидкости в скважине
(10 – 150) м/с2
± 1 %
252.
Измерение температуры воды в стволе скважины
(0 – 150) °С
от 0,1 до 0,5 °С
Расшифровка аббревиатур:
ПДК –предельно допустимая концентрация
МАЭД – мощность активной экспозиционной дозы
Х - величина единица измерения
± - плюс, минус
= - равно
м/с - метр в секунду
°С - градус цельсия
% - процент
‰ – промилле
мм – миллиметр
см – сантиметр
м – метр
еД – единиц
с – секунд
г – грамм
кг – килограмм
т- тонна
г/см3 - грамм на сантиметр в кубе
мг/м3 - миллиграмм на метр в кубе
мкг/м3 - микрограмм на метр в кубе
мкг/мл - микрограмм на миллилитр
мг/г - миллиграмм на грамм
кг/кг - килограмм на килограмм
мкг1 – микрограмм
мг/дм3 - миллиграмм на дециметр в кубе
мкг/дм3 - микрограмм на дециметр в кубе
мкг/см3- микрограмм на сантиметр в кубе
мкСм/см - микросименс на сантиметр
мкЗв/ч - микрозиверт в час
млн – миллион
млн3 - миллион в кубе
млн4 - миллион в четвертой степени
ммоль/дм3 - миллимоль на дециметр в кубе
мг/м3 - миллиграмм на кубометр
мг/дм3 - миллиграмм на кубический дециметр
мг/кг - миллиграмм на килограмм
м3 - метр кубический
м3/ч - метр кубический час
V - измерение скорости потоков
мПа - мега Паскаль
гПа – гектопаскаль
кПа – килопаскаль
ед. рН - кислотность, водородность
ЛЭП - линия электропередачи
кВ – киловольт
кВт/м² - киловатт на квадратный метр
кВт*ч - килоВатт*час
МВт – мегаватт
МВА - мегавольт ампер
квар*ч - киловар*час.
от 10 – 10 до 10 5 мг/дм3 - миллионная доля концентрации,
указывающая количество весовых частей растворенного
или взвешенного компонента, приходящихся на миллион
весовых частей воды или другого растворителя
СКО- среднее квадратичное отклонение.

1-100 мТл
Салыстырмалы қателік
± 5 %
247.
Геологиялық барлау саласындағы электромагниттік өрісті өлшеу
1-ден 1000-ға дейін
Салыстырмалы қателік
± 5 %
248.
Ұңғыма бойындағы тау жыныстарының табиғи радиоактивтілігін өлшеу
0-ден 250 мкР/сағ дейін
Салыстырмалы қателік
± 7 %
249.
Ұңғыманың ауытқу бұрышын тігінен, азимуттан өлшеу
1) Зенитті бұрыштан (0-180)0
2) азимуттан (0-360)0
± 7 %
250.
Бұрғылау ұңғыманың диаметрінің тереңдікке өзгерісін өлшеу
(100 – 600) мм
± 0,5
251.
Ұңғымадағы сұйықтықтың ағынын немесе жұтылуын өлшеу
(10 – 150) м/с2
± 1 %
252.
Ұңғымадағы судың температурасын өлшеу
(0 – 150) 0С
0,1-ден 0,5 0С-қа дейін
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ШРК – шекті рауалды көрсеткіш
ЭМБҚ – экспозициялық мөлшердің белсенді қуаты
Х - өлшем бірлігінің мәні
± - қосу, алу
= - тең
м/с - метр секунд
0С - цельсий градус
% - пайыз
‰ - промилле
мм - миллиметр
см - сантиметр
м - метр
с-секунд
г - грамм
кг-килограмм
т - тонна
г/см3 - грамм бөлінген сантиметр куб
мг/м3 - миллиграмм бөлінген метр куб
мкг/м3 - микрограмм бөлінген метр куб
мкг/мл - микрограмм бөлінген миллилитр
мг/г - миллиграмм бөлінген грамм
кг/кг - килограмм бөлінген килограмм
мкг1 - микрограмм
мг/дм3 - миллиграмм бөлінген дециметр куб
мкг/дм3 - микрограмм бөлінген дециметр куб
мм.сын. бағ. – миллиметр сынап бағанасы
мкг/см3-микрограмм бөлінген сантиметр куб
мкСм/см - микросименс бөлінген сантиметр
мкЗв/ч - микрозиверт бөлінген сагат
млн - миллион
млн-1 - бірінші дәрежелі миллион
млн3 - миллион куб
млн4 - миллионның төртінші дәрежесі
ммоль/дм3-миллимоль бөлінген дециметр куб
мг / м3 - миллиграмм текше метр
мг /дм3 - миллиграмм текше дециметр
мг / кг - миллиграмм килограмм
м3 - текше метр
м3/ч - текше метр бөлінген сағат
V - ағын жылдамдығын өлшеу
мПа - мега Паскаль
гПа - гектопаскаль
кПа - килопаскаль
рН бірлігі - қышқылдық, сутектілік
ЭБЖ - электр беру желілері
кВ - киловольт
кВт/м2 - киловатт бөлінген шаршы метр
кВт*сағ – килоВатт*сағат
МВт - мегаватт
МВА - мегавольт ампер
квар*сағ - киловар*сағат
10 – 10 нан 10 5 мг/дм3 дейін судың немесе басқа еріткіштердің концентрация салмағы бойынша миллиондаған бөліктерге арналған еріген немесе сутегінің құрамдас бөліктерінің санын көрсетеді
ОКА – орташа квадраттық ауытқу.