О внесении изменений и дополнений в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 51-НҚ "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере торговой деятельности"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 15 ноября 2022 года № 432-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 ноября 2022 года № 30562
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 51-НҚ "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере торговой деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20135) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров", утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная услуга оказывается Комитетом торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан (далее – услугодатель) через портал.
Государственная услуга оказывается на платной основе.
Сбор за оказание государственной услуги осуществляется по ставкам, установленным пунктом 4 статьи 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через ПШЭП.";
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложен согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных услугополучателем для получения лицензии;
2) несоблюдение требований, предусмотренных пунктами 10, 11 и 12 Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, утвержденных Договором о Евразийском экономическом союзе, ратифицированным Законом Республики Казахстан;
3) прекращение или приостановление действия одного или нескольких документов, служащих основанием для выдачи лицензии;
4) нарушение международных обязательств государств-членов, которое может наступить вследствие исполнения договора (контракта), для реализации которого запрашивается лицензия;

Сауда саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 51-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2022 жылғы 15 қарашадағы № 432-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 қарашада № 30562 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сауда саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 51-НҚ бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20135 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жекелеген тауар түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) портал арқылы көрсетеді.
Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсеткені үшін алым "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 554-бабының 4-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Алым сомасын төлеу үшін екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда немесе ЭҮТШ арқылы жүзеге асырылады.";
4-тармақтын үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жазылған.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартудың негіздері:
1) көрсетілетін қызметті алушы лицензия алу үшін ұсынған құжаттарда мәліметтердің толық емес немесе анық емес болуы;
2) Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта бекітілген тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар және рұқсаттар беру қағидаларының 10, 11 және 12-тармақтарында көзделген талаптардың сақталмауы;
3) лицензия беруге негіз болатын бір немесе бірнеше құжаттар қолданысының тоқтатылуы немесе тоқтатыла тұруы;
4) іске асыру үшін лицензия сұралатын шартты (келісімшартты) орындау салдарынан туындауы мүмкін мүше мемлекеттердің халықаралық міндеттемелерінің бұзылуы;

5) исчерпание квоты, а также тарифной квоты, либо их отсутствие (в случае оформления лицензии на квотируемые товары);
6) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
7) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается административному органу, должностному лицу, в отношении которых обжалуется административный акт, действие (бездействие) администрации.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
10. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.";

5) квотаның, сондай-ақ тарифтік квотаның бітуі не олардың болмауы (квоталанатын тауарларға лицензия ресімделген жағдайда);
6) қызметтiң жекелеген түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның енгізілмеуі;
7) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік органға, лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік орган, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға жібермейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
10. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа шағым жасауға жол беріледі.";
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Көрсетілетін қызмет беруші осы Қағидаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акті бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";

"10. Услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт –центр.";
в приложении 3:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров на территории Республики Казахстан";
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Наименование услугодателя
Комитет торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
";
строки, порядковые номера 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно с 9:00 часов до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Кодексу и статьи 5 Закона о праздниках.
Адреса оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.beta.egov.kz, в разделе "Государственные услуги"
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения государственной услуги физическое и юридическое лицо направляет услугодателю посредством портала запрос с электронной копией проекта разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров, оформляемый согласно приложению 1 и 2 к настоящим Правилам оказания государственной услуги "Выдача разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров на территории Республики Казахстан"
9
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

"10. Көрсетілетін қызмет беруші осы Қағидаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акті бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";
3-қосымшада:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың жекелеген түрлерін экспорттауға және (немесе) импорттауға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі";
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті
";
реттік нөмірлері 7, 8 және 9-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, құжаттарды қабылдау тәулік бойы жүзеге асырылады (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Мерекелер туралы Заң) 5-бабына сәйкес өтініштер қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) Көрсетілетін қызметті беруші - Кодекске және Мерекелер туралы Заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:00-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайлары Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған: www.beta.egov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер".
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі:
Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және заңды тұлға көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Қазақстан Республикасының аумағында тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында 1 немесе 2-қосымшаға сәйкес рәсімделетін тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына рұқсат беру жобасының электрондық көшірмесі бар сұрау жолдайды.
9
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар

1) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777; 2) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан www.​beta.egov.kz, раздел "Государственные услуги"
";
приложения 4 и 5 изложить в новой редакции согласно приложениям 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Комитету торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 15 ноября 2022 года
№ 432-НҚ
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на импорт
и (или) экспорт
отдельных видов товаров"
форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров"
Наименование государственной услуги:
"Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров"
Наименование подвидов государственной услуги:
1. "Выдача лицензии на импорт"
2. "Выдача лицензии на экспорт"
1
Наименование услугодателя
Комитет торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
1) "Выдача лицензии на импорт":
прием заявлений на получение и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz.
2) "Выдача лицензии на экспорт":
прием заявлений на получение и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания - в течение 1 (одного) рабочего дня со дня регистрации заявления.
4
Форма оказания государственной услуги

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттiк қызмет көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға және бiрыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-77-77 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
2) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері туралы анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында көрсетілген www.beta.egov.kz,
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі.
";
4 және 5-қосымшалар осы бұйрыққа 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
С. Жумангарин
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 15 қарашадағы
№ 432-НҚ Бұйрығына
1-қосымша
"Тауарлардың жекелеген
түрлерінің импортына және
(немесе) экспортына
лицензия беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
3-қосымша
"Тауарлардың жекелеген түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызметтің атауы:
"Тауарлардың жекелеген түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру"
Мемлекеттік қызмет көрсетудің атауы:
1. "Импортқа лицензия беру"
2. "Экспортқа лицензия беру"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "импортқа лицензия беру":
өтініштерді қабылдау және нәтижелерді беру "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады: www.egov.kz, www.elicense.kz.
2) "экспортқа лицензия беру":
өтініштерді қабылдау және нәтижелерді беру "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады: www.egov.kz, www.elicense.kz.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсету мерзімі - өтініш тіркелген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны

1) "Выдача лицензии на импорт":
Электронная (полностью автоматизированная).
2) "Выдача лицензии на экспорт":
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
1) "Выдача лицензии на импорт":
Результат оказания государственной услуги – лицензия на импорт отдельных видов товаров по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного должностного лица услугодателя в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
2) "Выдача лицензии на экспорт":
Результат оказания государственной услуги – лицензия на экспорт отдельных видов товаров по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа, ЭЦП уполномоченного должностного лица услугодателя в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга физическим и юридическим лицам оказывается на платной основе.
Сбор за оказание государственной услуги осуществляется по ставкам, установленным пунктом 4 статьи 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Ставки сбора составляют: за выдачу лицензии – 10 (десяти) месячных расчетных показателей.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "электронного правительства".
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) "импортқа лицензия беру":
Электрондық (толық автоматтандырылған).
2) "экспортқа лицензия беру":
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) "Импортқа лицензия беру":
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі - жекелеген тауар түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті лауазымды адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы электрондық құжат нысанындағы уәжделген жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жолданады.
2) "Экспортқа лицензия беру":
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі - жекелеген тауар түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті лауазымды адамының куәландырылған, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы электрондық құжат нысанындағы уәжделген жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жолданады.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін алым "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Алым ставкалары: лицензия беру үшін – 10 (он) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Алым сомасын төлеу қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы немесе "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі - ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно с 9:00 часов до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Кодексу и статьи 5 Закона о праздниках.
Адреса оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.beta.egov.kz, в разделе "Государственные услуги"
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения государственной услуги физическое и юридическое лицо направляет услугодателю посредством портала:
1) заявление в форме электронного документа на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров по форме, согласно приложению 1 и 2 к настоящим Правилам оказания государственной услуги "Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров";
2) электронная копия внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему (для разовой лицензии), а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – электронная копия иного документа, подтверждающего намерения сторон;
3) электронная копия лицензии на осуществление лицензируемого вида деятельности или сведения о наличии лицензии на осуществление лицензируемого вида деятельности (если это предусмотрено законодательством государства-члена Евразийского экономического союза), если такой вид деятельности связан с оборотом товара, в отношении которого введено лицензирование на таможенной территории Евразийского экономического союза;
4) сведения об оплате лицензионного сбора.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных услугополучателем для получения лицензии;
2) несоблюдение требований, предусмотренных пунктами 10, 11, и 12 Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, утвержденных Договором о Евразийском экономическом союзе, ратифицированным Законом Республики Казахстан;

1) Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, құжаттарды қабылдау тәулік бойы жүзеге асырылады (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Мерекелер туралы Заң) 5-бабына сәйкес өтініштер қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші - Кодекске және Мерекелер туралы Заңының 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:00-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайлары Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған: www. beta. egov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер".
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларына 1 және 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) сыртқы сауда шартының (келісімшартының) электрондық өшірмесі, қосымшалары және ( немесе) оған толықтырулар (біржолғы лицензия үшін), ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі;
3) егер қызмет түрі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында лицензиялау енгізілген тауар айналымына байланысты болса, лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асыруға лицензияның электрондық көшірмесі немесе лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асыруға лицензияның болуы туралы мәліметтер (егер бұл Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса);
4) лицензиялық алымның төленгені туралы мәліметтер жолдайды.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте мемлекеттік қызметті
көрсетуден бас тарту үшін негіз
1) көрсетілетін қызметті алушы лицензия алу үшін ұсынған құжаттарда мәліметтердің толық емес немесе анық емес болуы;
2) Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта бекітілген тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар және рұқсаттар беру қағидаларының 10, 11 және 12-тармақтарында көзделген талаптарды сақталмауы;

3) прекращение или приостановление действия одного или нескольких документов, служащих основанием для выдачи лицензии;
4) нарушение международных обязательств государств-членов, которое может наступить вследствие исполнения договора (контракта), для реализации которого запрашивается лицензия;
5) исчерпание квоты, а также тарифной квоты, либо их отсутствие (в случае оформления лицензии на квотируемые товары);
6) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
7) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777;
2) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан www.beta.egov.kz, раздел "Государственные услуги".
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 15 ноября 2022 года
№ 432-НҚ
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на импорт
и (или) экспорт
отдельных видов товаров"
форма
ЛИЦЕНЗИЯ НА ЭКСПОРТ ОТДЕЛЬНЫХ ВИДОВ ТОВАРОВ
КОМИТЕТ ТОРГОВЛИ МИНИСТЕРСТВА ТОРГОВЛИ И ИНТЕГРАЦИИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
1. Лицензия №
2. Период действия с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ |
3. Тип лицензии | ЭКСПОРТ
4. Контракт № от
5. Заявитель |
6. Покупатель
7. Страна назначения
8. Страна покупателя
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Единой товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности и его описание
16. Дополнительная информация
17. Основание для выдачи лицензии
18. Уполномоченное лицо
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Приложение 3 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 15 ноября 2022 года
№ 432-НҚ
Приложение 6
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на импорт
и (или) экспорт
отдельных видов товаров"
форма
ЛИЦЕНЗИЯ НА ИМПОРТ ОТДЕЛЬНЫХ ВИДОВ ТОВАРОВ
КОМИТЕТ ТОРГОВЛИ МИНИСТЕРСТВА ТОРГОВЛИ И ИНТЕГРАЦИИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН

3) лицензия беруге негіз болатын бір немесе бірнеше құжаттар қолданысының тоқтатылуы немесе тоқтатыла тұруы;
4) іске асыру үшін лицензия сұралатын шартты (келісімшартты) орындау салдарынан туындауы мүмкін мүше мемлекеттердің халықаралық міндеттемелерінің бұзылуы;
5) квотаның, сондай-ақ тарифтік квотаның бітуі не олардың болмауы (квоталанатын тауарларға лицензия ресімделген жағдайда);
6) қызметтiң жекелеген түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның енгізілмеуі;
7) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттiк қызмет көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға және бiрыңғай байланыс орталығы:1414, 8-800-0807777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
2) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері туралы анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында көрсетілген www. beta. egov. kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 15 қарашадағы
№ 432-НҚ бұйрығына
2-қосымша
"Тауарлардың жекелеген
түрлерінің импортына және
(немесе) экспортына
лицензия беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
5-қосымша
нысан
ТАУАРЛАРДЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН ТҮРЛЕРІНІҢ ЭКСПОРТЫНА ЛИЦЕНЗИЯ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ САУДА ЖӘНЕ ИНТЕГРАЦИЯ МИНИСТРЛІГІНІҢ САУДА КОМИТЕТІ
1. Лицензия №
2. Қолдану кезеңі КК.АА.ЖЖЖЖ. дан бастап КК.АА.ЖЖЖЖ дейін
3. Лицензияның типі | ЭКСПОРТ
4. ____ _________№_______келісімшарт
5.Өтініш беруші |
6. Сатып алушы
7. Жіберілген елі
8. Сатып алушының елі
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
11. Статистикалық құны
12. Шығарылған елі |
13. Саны
14. Өлшем бірлігі
15. Сыртқы экономикалық қызметтің Бірыңғай тауар номенклатурасы бойынша тауардың коды және оның сипаттамасы |
16. Қосымша ақпарат
17. Лицензия беру үшін негіз
18. Уәкілетті тұлға
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 15 қарашадағы
№ 432-НҚ бұйрығына
3-қосымша
"Тауарлардың жекелеген
түрлерінің импортына және
(немесе) экспортына
лицензия беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
6-қосымша
нысан
ТАУАРЛАРДЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН ТҮРЛЕРІНІҢ ИМПОРТЫНА ЛИЦЕНЗИЯ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ САУДА ЖӘНЕ ИНТЕГРАЦИЯ МИНИСТРЛІГІНІҢ САУДА КОМИТЕТІ

1. Лицензия №
2. Период действия с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ |
3. Тип лицензии | ИМПОРТ
4. Контракт № от
5. Заявитель |
6. Покупатель
7. Страна назначения
8. Страна покупателя
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Единой товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности и его описание |
16. Дополнительная информация
17. Основание для выдачи лицензии
18. Уполномоченное лицо
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Приложение 4 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 15 ноября 2022 года
№ 432-НҚ
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения на экспорт
и (или) импорт отдельных видов
товаров на территории
Республики Казахстан"
форма
РАЗРЕШЕНИЕ НА ИМПОРТ ОТДЕЛЬНЫХ ВИДОВ ТОВАРОВ
КОМИТЕТ ТОРГОВЛИ МИНИСТЕРСТВА ТОРГОВЛИ И ИНТЕГРАЦИИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
1. Разрешение №
2. Период действия с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ |
3. Тип разрешения | ИМПОРТ
4. Контракт № от
5. Заявитель |
6. Продавец
7. Страна отправления |
8. Страна продавца |
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Единой товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности и его описание |
16. Дополнительная информация
17. Уполномоченное лицо заявителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Телефон
Дата
18. Уполномоченное лицо
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Дата
Приложение 5 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 15 ноября 2022 года
№ 432-НҚ
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения на экспорт
и (или) импорт отдельных видов
товаров на территории
Республики Казахстан"
форма
РАЗРЕШЕНИЕ НА ЭКСПОРТ ОТДЕЛЬНЫХ ВИДОВ ТОВАРОВ
КОМИТЕТ ТОРГОВЛИ МИНИСТЕРСТВА ТОРГОВЛИ И ИНТЕГРАЦИИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
1. Разрешение №
2. Период действия с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ |
3. Тип разрешения | ЭКСПОРТ
4. Контракт № от
5. Заявитель |
6. Продавец
7. Страна отправления
8. Страна продавца
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15 Код товара по Единой товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности и его описание |
16. Дополнительная информация
17. Уполномоченное лицо заявителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Телефон
Дата
18. Уполномоченное лицо
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Дата

1. Лицензия №
2. Қолдану кезеңі КК.АА.ЖЖЖЖ. дан бастап КК.АА.ЖЖЖЖ дейін
3. Лицензияның типі | ИМПОРТ
4. ____ _________№_______келісімшарт
5.Өтініш беруші |
6. Сатып алушы
7. Жіберілген елі
8. Сатып алушының елі
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
9. Статистикалық құны |
12. Шығарылған елі |
13. Саны
14. Өлшем бірлігі |
15. Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауар номенклатурасы бойынша тауардың коды және оның сипаттамасы | |
16. Қосымша ақпарат
17. Лицензия беру үшін негіз
18. Уәкілетті тұлға
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 15 қарашадағы
№ 432-НҚ бұйрығына
4-қосымша
"Қазақстан Республикасының
аумағында тауарлардың
жекелеген түрлерінің
экспортына және (немесе)
импортына рұқсат беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
4-қосымша
нысан
ТАУАРЛАРДЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН ТҮРЛЕРІН ИМПОРТТАУҒА РҰҚСАТ БЕРУ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ САУДА ЖӘНЕ ИНТЕГРАЦИЯ МИНИСТРЛІГІНІҢ САУДА КОМИТЕТІ
1. Рұқсат №
2. Қолдану кезеңі КК.АА.ЖЖЖЖ. дан бастап КК.АА.ЖЖЖЖ дейін
3. Рұқсат түрі | ИМПОРТ
4. ____ _________№_______келісімшарт
5. Өтініш беруші
6. Сатушы
7. Жөнелту елі |
8. Сатушының елі |
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
11. Статистикалық құны
12. Шығарылған елі |
13. Саны
14. Өлшем бірлігі
15. Сыртқы экономикалық қызметтің Бірыңғай тауар номенклатурасы бойынша тауардың коды және оның сипаттамасы |
16. Қосымша ақпарат
17. Өтініш берушінің
уәкілетті тұлғасы
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Телефон
Күні
18. Уәкілетті тұлға
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Күні
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 15 қарашадағы
№ 432-НҚ бұйрығына
5- қосымша
"Қазақстан Республикасының
аумағында тауарлардың
жекелеген түрлерінің
экспортына және (немесе)
импортына рұқсат беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
5-қосымша
нысан
ТАУАРЛАРДЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН ТҮРЛЕРІН ЭКСПОРТТАУҒА РҰҚСАТ БЕРУ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ САУДА ЖӘНЕ ИНТЕГРАЦИЯ МИНИСТРЛІГІНІҢ САУДА КОМИТЕТІ
1. Рұқсат №
2. Қолдану кезеңі КК.АА.ЖЖЖЖ. дан бастап КК.АА.ЖЖЖЖ дейін
3. Рұқсат түрі | ЭКСПОРТ
4. ____ _________№_______келісімшарт
5. Өтініш беруші
6. Сатушы
7. Жөнелту елі |
8. Сатушының елі |
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
11. Статистикалық құны |
12. Шығарылған елі|
13. Саны
14. Өлшем бірлігі
15. Сыртқы экономикалық қызметтің Бірыңғай тауар номенклатурасы бойынша тауардың коды және оның сипаттамасы |
16. Қосымша ақпарат
17.Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Телефон
Күні
18. Уәкілетті тұлға
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Күні