Об утверждении углеродного бюджета
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 15 ноября 2022 года № 704. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2022 года № 30652
В соответствии с пунктом 5 статьи 286 Экологического кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый углеродный бюджет.
2. Департаменту климатической политики и зеленых технологий Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министерством индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерством национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерством энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 15 ноября 2022 года № 704
Углеродный бюджет

Көміртегі бюджетін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 15 қарашадағы № 704 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 22 қарашада № 30652 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 286-бабының 5-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Көміртегі бюджеті бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Климаттық саясат және жасыл технологиялар департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2022 жылғы 15 қарашадағы
№ 704 Бұйрығымен
бекітілген
Көміртегі бюджеті

1. Углеродный бюджет разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 286 Экологического кодекса Республики Казахстан и с пунктом 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О ратификации Парижского соглашения".
2. Углеродный бюджет определяет предельно допустимый объем углеродного баланса Республики Казахстан на период углеродного бюджетирования.
3. Углеродный баланс 1990 года составляет 381 694 078 тонн СО2*.
Период
Углеродный бюджет квотируемых выбросов парниковых газов, тонн СО2
Углеродный бюджет неквотируемых выбросов парниковых газов, тонн СО2
Общие выбросы парниковых газов, тонн СО2
2023 год

1. Көміртегі бюджеті Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 286-бабының 5-тармағына және "Париж келісімін ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 4-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Көміртегі бюджеті Қазақстан Республикасының көміртегі балансы үшін көміртектік бюджеттеу кезеңіне жол берілетін шекті көлемді айқындайды.
3. 1990 жылғы көміртегі балансы 381 694 078 тонна СО2* құрайды.
Кезең
Парниктік газдардың квоталанатын шығарындыларының көміртегі бюджеті, тонна СО2
Парниктік газдардың квоталанбайтын шығарындыларының көміртегі бюджеті, тонна СО2
Парниктік газдардың жалпы шығарындылары, тонна СО2
2023 жыл

175 307 265
189 466 933
364 774 198
2024 год
172 677 656
186 624 929
359 302 585
2025 год
170 087 491
183 825 556
353 913 047
*углеродный баланс рассчитан на основании национального доклада о кадастре антропогенных выбросов из источников и абсорбции поглотителями парниковых газов, не регулируемых Монреальским протоколом, согласно решению РКИК ООН об изменении климата от 2 июня 1995 года №FCCC/CP/1995/7/Add.1 https://unfccc.int/documents/461955

175 307 265
189 466 933
364 774 198
2024 жыл
172 677 656
186 624 929
359 302 585
2025 жыл
170 087 491
183 825 556
353 913 047
*көміртегі балансы БҰҰ КӨНК 1995 жылғы 2 маусымдағы №FCCC/CP/1995/7/Add.1 климаттың өзгеруі туралы шешіміне сәйкес Монреаль хаттамасымен реттелмейтін көздерден антропогендік шығарындылар кадастры және парниктік газдар сіңіргіштері абсорбциясы туралы Ұлттық баяндама негізінде есептелген https://unfccc.int/documents/461955