Об утверждении Правил формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в области ветеринарии
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 ноября 2022 года № 391. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2022 года № 30759.
В соответствии с подпунктом 46-28) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" и пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в области ветеринарии.
2. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 марта 2020 года № 93 "Об утверждении Правил депонирования штаммов микроорганизмов, ведения Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20161).
3. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 ноября 2022 года № 391
Правила формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в области ветеринарии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в области ветеринарии (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 46-28) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии", пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан" (далее – Закон о биологической безопасности) и определяют порядок формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в области ветеринарии.

Ветеринария саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 25 қарашадағы № 391 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 қарашада № 30759 болып тіркелді
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 46-28) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ветеринария саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидалары бекітілсін.
2. "Микроорганизмдердің штамдарын депонирлеу, Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 наурыздағы № 93 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20161 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 391 бұйрығымен
бекітілген
Ветеринария саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ветеринария саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 46-28) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және ветеринария саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) нарочный – сотрудник, непосредственно сопровождающий микроорганизмы до пункта назначения;
2) штамм микроорганизма – однородная культура вида микроорганизма с определенными биологическими свойствами;
3) жизнеспособность – способность культуры (штамма микроорганизма) сохранять свое существование в меняющихся условиях окружающей среды;
4) рабочая коллекция патогенных и промышленных микроорганизмов (далее – рабочая коллекция) – коллекция штаммов патогенных и промышленных микроорганизмов, создаваемая субъектом, осуществляющим обращение с патогенными биологическими агентами, в научных, производственных, диагностических, исследовательских целях;
5) субъект, осуществляющий обращение с патогенными биологическими агентами (далее – субъект, осуществляющий обращение с ПБА) – юридическое лицо, осуществляющее обращение с патогенными биологическими агентами в порядке и на условиях, установленных Законом о биологической безопасности;
6) референтный (эталонный) штамм – штамм микроорганизма, используемый в качестве образца с целью сравнения свойств;
7) природный штамм – штамм микроорганизма, изолированный (выделенный) от людей и компонентов природной среды (животные, растения, вода, почва, воздух);
8) тест-штамм (контрольный) – штамм микроорганизма, который используется при проведении контроля качества лабораторных исследований (контроль питательных сред, препаратов, подтверждение правильности лабораторных методов, интерпретации результатов исследований, требующих стандартизации);
9) штамм-иммитатор – штамм микроорганизма с ослабленной вирулентностью, используемый для обучения, при проведении внешней и внутрилабораторной оценки качества.
3. Рабочие коллекции предназначены для решения задач:
1) диагностики инфекционных и паразитарных заболеваний;
2) идентификации изолированных патогенных биологических агентов (далее – ПБА);
3) проведения научных, научно-технических проектов и программ, научных исследований;
4) производства иммунобиологических лекарственных и диагностических препаратов;
5) контроля питательных сред, лекарственных средств и препаратов.
4. В рабочих коллекциях содержатся:
1) референтные (эталонные) штаммы;
2) тест-штаммы (контрольные);
3) штаммы-иммитаторы;
4) природные штаммы;
5) штаммы микроорганизмов, используемые для производства иммунобиологических лекарственных и диагностических препаратов.
Помимо штаммов микроорганизмов, указанных в части первой настоящего пункта, в рабочей коллекции также содержатся штаммы микроорганизмов, в отношении которых проводятся процедуры идентификации для дальнейшего депонирования в национальную коллекцию патогенных и промышленных микроорганизмов.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) қолма-қол жеткізуші – микроорганизмдерді межелі пунктке дейін тікелей алып жүретін қызметкер;
2) микроорганизм штамы – белгілі бір биологиялық қасиеттері бар микроорганизм түрінің біртекті өсіндісі;
3) өміршеңдік – өсіндінің (микроорганизм штамының) қоршаған ортаның өзгермелі жағдайларында өзінің тіршілігін сақтау қабілеті;
4) патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекциясы (бұдан әрі – жұмыс коллекциясы) – патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект ғылыми, өндірістік, диагностикалық, зерттеу мақсаттарында құратын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдер штамдарының коллекциясы;
5) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект (бұдан әрі – ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект) – Биологиялық қауіпсіздік туралы заңда белгіленген тәртіппен және шарттарда патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) референттік (эталондық) штамм – қасиеттерді салыстыру мақсатында үлгі ретінде пайдаланылатын микроорганизм штамы;
7) табиғи штамм – адамдардан және табиғи орта компоненттерінен (жануарлар, өсімдіктер, су, топырақ, ауа) оқшауланған (бөліп шығарылған) микроорганизм штамы;
8) тест-штамм (бақылау) – зертханалық зерттеулердің сапасына бақылау (қоректік ортаны, препараттарды бақылау, зертханалық әдістердің дұрыстығын растау, зерттеулер мен стандарттауды талап ететін зерттеулер нәтижелерін түсіндіру) жүргізу кезінде пайдаланылатын микроорганизмнің штамы;
9) штамм-имитатор – сапаны сыртқы және зертханаішілік бағалауды жүргізу кезінде оқыту үшін пайдаланылатын, вируленттілігі әлсіреген микроорганизм штамы.
3. Жұмыс коллекциялары мынадай міндеттерді шешуге арналған:
1) инфекциялық және паразиттік аурулардың диагностикасы;
2) оқшауланған патогенді биологиялық агенттерді (бұдан әрі – ПБА) сәйкестендіру;
3) ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды, ғылыми зерттеулерді жүргізу;
4) иммундық-биологиялық дәрілік және диагностикалық препараттар өндірісі;
5) қоректік ортаны, дәрілік заттар мен препараттарды бақылау.
4. Жұмыс коллекцияларында:
1) референттік (эталондық) штамдар;
2) тест-штамдар (бақылау);
3) имитатор штамдар;
4) табиғи штамдар;
5) иммундық-биологиялық дәрілік және диагностикалық препараттарды өндіру үшін пайдаланылатын микроорганизмдер штамдары болады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген микроорганизмдер штамдарынан басқа, жұмыс коллекциясында микроорганизмдердің штамдары да бар, оларға қатысты патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің ұлттық коллекциясына одан әрі депозиттеу үшін сәйкестендіру рәсімдері жүргізіледі.

5. Ведение рабочих коллекций допускается при наличии соответствующего разрешения на обращение с ПБА и приложения к нему в соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона о биологической безопасности.
6. Ведение рабочих коллекций осуществляется путем пополнения, идентификации, изучения, паспортизации, учета, хранения, поддержания исходных свойств штаммов микроорганизмов, и их передачи.
7. Субъекты, осуществляющие обращение с ПБА:
1) обеспечивают поддержание в жизнеспособном состоянии с сохранением исходных характеристик штаммов микроорганизмов в течение всего периода хранения в рабочей коллекции;
2) при внештатных ситуациях в процессе использования рабочей коллекции (авария, катастрофа, несанкционированный вынос, утрата, хищение), в результате которых возможно возникновение чрезвычайной ситуации, незамедлительно извещают органы национальной безопасности, внутренних дел, уполномоченные органы в области биологической безопасности, в сфере гражданской защиты, в области ветеринарии для принятия мер по охране места происшествия, локализации и ликвидации последствий, организации розыска.
8. До размещения в рабочую коллекцию штамму микроорганизма присваивается индивидуальный номер.
Присвоенный штамму микроорганизма индивидуальный номер не меняется при его передаче и служит для учетной идентификации при его отражении в паспорте штамма микроорганизма, регистрационных и учетных журналах.
При утрате, гибели либо списании штамма микроорганизма не допускается его индивидуальный номер присваивать другому штамму микроорганизма.
Глава 2. Порядок формирования рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов
9. В рабочую коллекцию без процедуры идентификации размещаются приобретаемые штаммы микроорганизмов, в отношении которых в паспорте штамма микроорганизма определены полные их свойства и классифицированы как:
1) референтные (эталонные) штаммы;
2) тест-штаммы (контрольные);
3) штаммы-иммитаторы;
4) штаммы микроорганизмов, используемые для производства иммунобиологических лекарственных и диагностических препаратов.
10. Размещение в рабочую коллекцию природных штаммов проводится в целях их идентификации.
11. Субъект, осуществляющий обращение с ПБА, для приобретения штаммов микроорганизмов, указанных в пункте 9 настоящих Правил, осуществляет переговоры (переписку) с поставщиком данных штаммов о их наличии, условиях приобретения и доставки с последующим заключением договора.
12. Размещение в рабочую коллекцию штаммов микроорганизмов, указанных в пункте 9 настоящих Правил, производится на основании паспорта штамма микроорганизма по формам 1 и 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, содержащего полные сведения о его свойствах.

5. Жұмыс коллекцияларын жүргізуге Биологиялық қауіпсіздік туралы заңның 15-бабы 4-тармағына сәйкес ПБА-мен жұмыс істеуге тиісті рұқсат және оған қосымша болған кезде жол беріледі.
6. Жұмыс коллекцияларын жүргізу микроорганизмдер штамдарының бастапқы қасиеттерін толықтыру, сәйкестендіру, зерделеу, паспорттау, есепке алу, сақтау, ұстау және оларды беру жолымен жүзеге асырылады.
7. ПБА-мен жұмыс істейтін субъектілер:
1) жұмыс коллекциясындағы сақтаудың барлық кезеңі ішінде микроорганизмдер штамдарының бастапқы сипаттамаларын сақтай отырып, тіршілік етуге қабілетті жай-күйде ұстауды қамтамасыз етеді;
2) нәтижесінде төтенше жағдай туындауы мүмкін жұмыс коллекциясын пайдалану процесінде штаттан тыс жағдайларда (авария, апат, заңсыз шығару, жоғалту, ұрлау) оқиға орнын қорғау, оқшаулар және салдарларын жою, іздестіруді ұйымдастыру бойынша шаралар қабылдау үшін ұлттық қауіпсіздік, ішкі істер органдарына, биологиялық қауіпсіздік саласындағы, азаматтық қорғау саласындағы, ветеринария саласындағы уәкілетті органдарға дереу хабарлайды.
8. Жұмыс коллекциясына орналастырылғанға дейін микроорганизм штамына жеке нөмір беріледі.
Микроорганизм штамына берілген жеке нөмір оны берген кезде өзгермейді және ол микроорганизм штамының паспортында, тіркеу және есепке алу журналдарында көрсетілген кезде есептік сәйкестендіру үшін қызмет етеді.
Микроорганизм штамы жоғалған, жойылған не есептен шығарылған кезде оның жеке нөмірін басқа микроорганизм штамына беруге жол берілмейді.
2-тарау. Патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру тәртібі
9. Жұмыс коллекциясына сәйкестендіру рәсімінсіз сатып алынатын микроорганизм штамдары орналастырылады, оларға қатысты микроорганизм штамының паспортында олардың толық қасиеттері айқындалады және олар:
1) референттік (эталондық) штамдар;
2) тест-штамдар (бақылау);
3) имитатор штамдар;
4) иммундық-биологиялық дәрілік және диагностикалық препараттарды өндіру үшін пайдаланылатын микроорганизмдердің штамдары болып жіктеледі.
10. Табиғи штамдарды жұмыс коллекциясына орналастыру оларды сәйкестендіру мақсатында жүргізіледі.
11. ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген микроорганизмдер штамдарын сатып алу үшін осы штамдарды жеткізушімен олардың бар-жоғы, сатып алу және жеткізу шарттары туралы келіссөздерді (хат алмасуды) жүзеге асырады, кейіннен шарт жасайды.
12. Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген микроорганизм штамдарын жұмыс коллекциясына орналастыру оның қасиеттері туралы толық мәліметтерді қамтитын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 1 және 2-нысандар бойынша микроорганизм штамының паспорты негізінде жүргізіледі.

13. При передаче штамма микроорганизма к субъекту, осуществляющему обращение с ПБА, соблюдаются следующие условия:
1) штамм микроорганизма представляется в лиофилизированном, замороженном (крио консервированном) или культивированном (субкультивированном) состоянии с соблюдением соответствующего температурного режима при транспортировке (подтверждается температурными датчиками или другими устройствами);
2) ампулы (флаконы), пробирки, содержащие штамм микроорганизма, герметично закупориваются и снабжаются этикетками с названием штамма микроорганизма, датой посева и высушивания.
14. До размещения в рабочую коллекцию природные штаммы проходят процедуру проверки основных свойств, предусмотренных в первичном паспорте штамма микроорганизма.
15. При наличии документации на размещаемый штамм микроорганизма, включая паспорт штамма микроорганизма, соблюдении целостности упаковки, удовлетворительного состояния емкостей и при соответствии их количества прилагаемой документации, приобретенные штаммы микроорганизмов и природные штаммы регистрируются в журнале регистрации штаммов микроорганизмов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
16. При несоответствии документации на направляемый штамм микроорганизма, включая его паспорт, несоблюдении целостности упаковки, неудовлетворительного состояния емкостей и при несоответствии их количества прилагаемой документации, получатель в течение 3 (трех) рабочих дней направляет в адрес отправителя соответствующее уведомление о надлежащем оформлении прилагаемой к штамму микроорганизма документации либо об уничтожении штамма микроорганизма.
Глава 3. Порядок содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов
Параграф 1. Хранение патогенных и промышленных микроорганизмов
17. Природные штаммы ПБА I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности размещаются в рабочие коллекции для дальнейшей идентификации на срок не более 180 календарных дней со дня поступления штамма в рабочую коллекцию.
Штаммы микроорганизмов, указанные в пункте 9 настоящих Правил, размещаются в рабочую коллекцию на срок для решения задач, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил.
18. Сроки хранения штаммов микроорганизмов, размещенных в рабочую коллекцию:
1) для штаммов патогенных или промышленных микроорганизмов, представляющих научный интерес – не более 12 месяцев со дня поступления штамма в рабочую коллекцию;
2) для штаммов микроорганизмов, указанных в пункте 9 настоящих Правил – на срок для решения задач, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил.

13. Микроорганизм штамын ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъектіге берген кезде мынадай шарттар сақталады:
1) микроорганизм штамы тасымалдау кезінде тиісті температуралық режим сақтала отырып, лиофилизацияланған, мұздатылған (криоконсервіленген) немесе культивацияланған (субкультивацияланған) жағдайда беріледі (температуралық датчиктермен немесе басқа құрылғылармен расталады);
2) микроорганизм штамы бар ампулалар (флакондар), пробиркалар герметикалық тығындалады және микроорганизм штамының атауы, себу және кептіру күні бар заттаңбалармен жабдықталады.
14. Жұмыс коллекциясына орналастырылғанға дейін табиғи штамдар микроорганизм штамының бастапқы паспортында көзделген негізгі қасиеттерді тексеру рәсімінен өтеді.
15. Орналастырылатын микроорганизм штамының паспортын қоса алғанда, оның құжаттамасы болғанда, қаптаманың бүтіндігі, ыдыстардың қанағаттанарлық жай-күйі сақталған кезде және олардың саны қоса берілетін құжаттамаға сәйкес болған кезде, сатып алынған микроорганизмдер штамдары мен табиғи штамдар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроорганизмдер штамдарын тіркеу журналында тіркеледі.
16. Жіберілетін микроорганизм штамына оның паспортын қоса алғанда, құжаттамаға сәйкес келмеген, қаптаманың тұтастығы сақталмаған, ыдыстар қанағаттанарлықсыз жай-күйде болған кезде және олардың саны қоса берілген құжаттамаға сәйкес келмеген кезде алушы 3 (үш) жұмыс күні ішінде микроорганизм штамына қоса берілетін құжаттаманы тиісінше ресімделгені не микроорганизм штамының жойылғаны туралы тиісті хабарламаны жөнелтушінің мекенжайына жібереді.
3-тарау. Патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын күтіп-бағу тәртібі
1-параграф. Патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдерді сақтау
17. Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтағы ПБА табиғи штамдары жұмыс топтамасына штамм келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 180 күннен аспайтын мерзімге одан әрі сәйкестендіру үшін жұмыс коллекцияларына орналастырылады.
Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген микроорганизмдер штамдары осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген міндеттерді шешу үшін мерзімге жұмыс коллекциясына орналастырылады.
18. Жұмыс коллекциясына орналастырылған микроорганизмдер штамдарын сақтау мерзімдері:
1) ғылыми қызығушылық тудыратын патогенді немесе өнеркәсіптік микроорганизмдердің штамдары үшін - штамм жұмыс коллекциясына келіп түскен күннен бастап 12 айдан аспайды;
2) осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген микроорганизмдер штамдары үшін - осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген міндеттерді шешу мерзімі.

19. По результатам идентификации природных штаммов субъектом, осуществляющим обращение с ПБА, принимается решение по его передаче для депонирования в национальную коллекцию патогенных и промышленных микроорганизмов либо уничтожению.
Дополнительные данные, установленные по итогам идентификации, вносятся в паспорт штамма микроорганизма.
20. На штаммы микроорганизмов, размещенных в рабочую коллекцию, сотрудником субъекта, осуществляющего обращение с ПБА, заполняется карта хранения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и осуществляется выбор не менее двух оптимальных способов хранения.
21. Для поддержания в жизнеспособном состоянии штаммов микроорганизмов с сохранением их исходных характеристик, на основании карты хранения устанавливается график пересевов для всех штаммов и подбор оптимального вида хранения.
22. Штаммы микроорганизмов хранятся раздельно в опечатанных холодильниках, несгораемых шкафах, сейфах, специализированном оборудовании.
23. Сотрудники, закрепленные за хранение штаммов микроорганизмов, ежедневно контролируют температуру хранения штаммов микроорганизмов.
24. Хранение штаммов микроорганизмов проводится в соответствии с паспортом штамма микроорганизма, картой хранения и графиком пересевов, в которых также отражается периодичность посевов.
25. Емкости, содержащие штаммы микроорганизмов, имеют прочно наклеенные этикетки с обозначением индивидуального номера и даты пересева (лиофилизации) или штрих-код, содержащий указанную информацию.
26. Сотрудники, закрепленные за освежение штаммов микроорганизмов, согласно карты хранения и графику пересевов определяют штаммы микроорганизмов, подлежащих освежению, знакомятся с паспортными и имеющимися документальными характеристиками.
27. Работы по освежению проводятся в боксе, где на момент исследования не проводятся работы с другими штаммами микроорганизмов.
28. Сотрудники, закрепленные за освежение штаммов микроорганизмов, ведут документацию по учету его движения, оформляют акт вскрытия емкости со штаммами микроорганизма с целью высева или уничтожения по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и по результатам освежения составляются протокол исследования по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
29. Хранение штаммов микроорганизмов в рабочей коллекции осуществляется на питательной среде и (или) в условиях лиофильного высушивания и (или) криохранения согласно паспортным данным и (или) карты хранения.
30. Реактивация лиофилизированного (высушенного) микроорганизма из ампул и запаянных пробирок проводится в шкафу биобезопасности.

19. Табиғи штамдарды сәйкестендіру нәтижелері бойынша ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект оны патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің ұлттық коллекциясына сақтауға беру не жою жөнінде шешім қабылдайды.
Сәйкестендіру қорытындылары бойынша белгіленген қосымша деректер микроорганизм штамының паспортына енгізіледі.
20. Жұмыс коллекциясына орналастырылған микроорганизмдер штамдарына ПБА-мен жұмыс істейтін субъектінің қызметкері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтау картасын толтырады және сақтаудың кемінде екі оңтайлы тәсілін таңдауды жүзеге асырады.
21. Микроорганизмдер штамдарының бастапқы сипаттамаларын сақтай отырып, оларды тіршілік етуге қабілетті жай-күйде ұстау үшін сақтау картасының негізінде барлық штамдар үшін қайта себу графигі және сақтаудың оңтайлы түрін таңдау белгіленеді.
22. Микроорганизмдер штамдары мөрленген тоңазытқыштарда, жанбайтын шкафтарда, сейфтерде, мамандандырылған жабдықтарда бөлек сақталады.
23. Микроорганизмдер штамдарын сақтауға бекітілген қызметкерлер күн сайын микроорганизмдер штамдарын сақтау температурасын бақылайды.
24. Микроорганизмдер штамдарын сақтау микроорганизм штамының паспортына, сақтау картасына және қайта себу графигіне сәйкес жүргізіледі, онда себудің кезеңділігі көрсетіледі.
25. Микроорганизмдер штамдары бар ыдыстарда жеке нөмірі және қайта себілген (лиофилизацияланған) күні белгіленген берік желімделген заттаңбалар немесе көрсетілген ақпаратты қамтитын штрих-код болады.
26. Микроорганизмдер штамдарын жаңартуға бекітілген қызметкерлер сақтау картасы мен қайта себу графигіне сәйкес жаңартылуы тиіс микроорганизмдер штамдарын анықтайды, паспорттық және қолда бар құжаттамалық сипаттамалармен танысады.
27. Жаңарту жұмыстары зерттеу кезінде микроорганизмдердің басқа штамдарымен жұмыстар жүргізілмейтін бокста жүргізіледі.
28. Микроорганизм штамын жаңартуға бекітілген қызметкер оның қозғалысын есепке алу жөніндегі құжаттаманы жүргізеді, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себу немесе жою мақсатында микроорганизм штамдары бар ыдысты ашу актісін ресімдейді және жаңарту нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зерттеу хаттамасы жасалады.
29. Микроорганизмдер штамдарын жұмыс коллекциясында сақтау қоректік ортада және (немесе) паспорттық деректерге және (немесе) сақтау картасына сәйкес лиофильді кептіру және (немесе) криосақтау жағдайларында жүзеге асырылады.
30. Ампулалардан және дәнекерленген пробиркалардан лиофилизацияланған (кептірілген) микроорганизмді реактивациялау биоқауіпсіздік шкафында жүргізіледі.

Параграф 2. Перемещение штаммов микроорганизмов из рабочей коллекции
31. Перемещение штаммов микроорганизмов из рабочей коллекции осуществляется в следующих случаях:
1) при направлении на депонирование либо временное хранение в национальную коллекцию патогенных и промышленных микроорганизмов;
2) при передаче штаммов микроорганизмов III и (или) IV групп патогенности иным субъектам, осуществляющим обращение с ПБА, и имеющим разрешение на обращение с соответствующим ПБА, для временного хранения, либо при реализации;
3) при передаче в референс-лабораторию.
32. Отпуск (получение) штаммов (дубликатов) микроорганизмов между подразделениями субъекта, осуществляющего обращение с ПБА, осуществляется по письменному разрешению его руководителя и оформляется актом отпуска (получения) штаммов микроорганизмов между субъектами, осуществляющими обращение с патогенными биологическими агентами, или их подразделениями по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – акт отпуска (получения)) и записью в журнале учета движения штаммов микроорганизмов по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – журнал учета).
33. Отпуск (получение) штаммов (дубликатов) микроорганизмов между субъектами, осуществляющими обращение с ПБА, осуществляется по письменному разрешению их руководителей, на основании договора и оформляется актом отпуска (получения), вносится соответствующая запись в журнале учета.
34. Отпуск (получение) штаммов микроорганизмов за (из-за) пределы(ов) Республики Казахстан осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1083 "О некоторых вопросах выдачи разрешительных документов в сфере экспортного контроля".
35. Транспортировка штаммов микроорганизмов I и (или) II групп патогенности при их выдаче за пределы организации или размещении в рабочую коллекцию разрешается специальной почтовой связью или с двумя нарочными, обладающими знаниями по биологической безопасности. При получении штаммов микроорганизмов нарочный предоставляет доверенность, выданную руководителем организации-отправителя, и документы, удостоверяющие его личность.
36. При наличии сопроводительного письма на официальном бланке организации-отправителя с указанием содержимого не допускается вскрытие упаковки транспортируемых штаммов микроорганизмов при осуществлении всех видов досмотра.
Акт упаковки штаммов микроорганизмов составляется по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам в двух экземплярах, первый экземпляр помещают в наружную упаковку без контакта с первичной упаковкой, второй экземпляр остается у отправителя.

2-параграф. Микроорганизмдер штамдарының жұмыс коллекциясынан орын ауыстыруы
31. Микроорганизмдер штамдарын жұмыс коллекциясынан ауыстыру мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) патогендік және өнеркәсіптік микроорганизмдердің ұлттық коллекциясына депонирлеуге не уақытша сақтауға жіберілген кезде;
2) патогендігі III және (немесе) IV топтағы микроорганизмдер штамдарын ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын және уақытша сақтау үшін тиісті ПБА-мен жұмыс істеуге рұқсаты бар өзге субъектілерге беру кезінде не өткізу кезінде;
3) референс-зертханаларға беру кезінде.
32. ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъектінің бөлімшелері арасында микроорганизмдер штамдарын (телнұсқаларын) босату (алу) оның басшысының жазбаша рұқсаты бойынша жүзеге асырылады және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъектілердің немесе олардың бөлімшелерінің арасында микроорганизмдер штамдарын босату (алу) актісімен (бұдан әрі – босату (алу) актісі) және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроорганизмдер штамдарының қозғалысын есепке алу журналына (бұдан әрі – есепке алу журналы) жазумен ресімделеді.
33. ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъектілер арасында микроорганизмдер штамдарын (телнұсқаларын) босату (алу) шарт негізінде олардың басшыларының жазбаша рұқсаты бойынша жүзеге асырылады және босату (алу) актісімен ресімделеді, есепке алу журналына тиісті жазба енгізіледі.
34. Микроорганизмдер штамдарын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге (ден) босату (алу) "Экспорттық бақылау саласында рұқсат беру құжаттарын берудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1083 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
35. Патогендігі I және (немесе) II топтағы микроорганизмдер штамдарын оларды ұйымнан тыс жерге беру немесе жұмыс коллекциясына орналастыру кезінде биологиялық қауіптілігі бойынша білімі бар арнайы почта байланысымен немесе екі қолма-қол жеткізушімен тасымалдауға рұқсат етіледі. Микроорганизмдер штамдарын алған кезде қолма-қол жеткізуші жөнелтуші ұйымның басшысы берген сенімхатты және оның жеке басын куәландыратын құжаттарды ұсынады.
36. Ішіндегісі көрсетілген жөнелтуші ұйымның ресми бланкісіндегі ілеспе хат болған жағдайда, қарап тексерудің барлық түрлерін жүзеге асыру кезінде транспортталатын микроорганизмдер штамдарының қаптамасын ашуға жол берілмейді.
Микроорганизмдер штамдарының буып-түю актісі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалады, бірінші данасын сыртқы қаптамаға бастапқы қаптамамен байланыссыз орналастырады, екінші данасы жөнелтушіде қалады.

37. Организацией-отправителем сообщается организации-получателю дата и вид транспорта, которым отправлен микроорганизм с соблюдением условий доступа к информации с ограниченным доступом.
38. Микроорганизмы транспортируются в замороженном, лиофилизированном состоянии или на плотных питательных средах. Транспортировка осуществляется в условиях "тройной упаковки", которая включает следующее:
1) первичная упаковка – герметично закрытая емкость (ампулы, флаконы, пробирки), содержащая непосредственно транспортируемый штамм и имеющая маркировку относительно содержимого емкости;
2) вторичная упаковка – герметично закрывающаяся емкость (контейнер, пенал, прочный водонепроницаемый полиэтиленовый пакет), содержащая внутри абсорбирующий материал. На вторичную упаковку помещается опись (сведения) транспортируемых штаммов, включая видовое и родовое название, номер штамма, количество первичных емкостей, знак – "Опасно! Не открывать во время перевозки";
3) наружная упаковка – прочный термоизолирующий контейнер, содержащий хладоэлементы для обеспечения температурных условий транспортировки. На внешней стороне наружной упаковки указывают получателя (адрес, контактный телефон); отправителя (адрес, контактный телефон); при транспортировке особо опасных микроорганизмов – знак биологической опасности; направляющие (ориентирующие) стрелки.
39. Организацией, получившей микроорганизмы, составляется акт вскрытия упаковки по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам и вместе с письмом, подтверждающим получение штамма микроорганизма, направляется в организацию, их выдавшую, в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня получения штамма микроорганизма.
Параграф 3. Уничтожение штаммов микроорганизмов в рабочей коллекции
40. Штаммы микроорганизмов подлежат уничтожению в рабочих коллекциях в следующих случаях:
1) направления дубликатов ПБА I и (или) II групп патогенности на депонирование в национальную коллекцию патогенных и промышленных микроорганизмов;
2) завершения работ со штаммами микроорганизмов, для выполнения которых они были размещены в рабочую коллекцию;
3) потеря жизнеспособности и чистоты штамма;
4) истечения сроков хранения штамма микроорганизма, предусмотренных пунктами 17 и 18 настоящих Правил.
41. При уничтожении штамма микроорганизма составляется акт об уничтожении штамма микроорганизма по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам (далее – акт об уничтожении) и в журнал учета вносятся соответствующие изменения.
Глава 4. Порядок ведения рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в области ветеринарии

37. Жөнелтуші ұйым алушы ұйымға қол жетімділігі шектеулі ақпаратқа қол жеткізу шарттарын сақтай отырып, микроорганизмнің жіберілген күні мен көлік түрін хабарлайды.
38. Микроорганизмдер мұздатылған, лиофилизацияланған күйде немесе тығыз қоректік ортада тасымалданады. Тасымалдау "үш рет қапталған" жағдайда жүзеге асырылады, ол мыналарды қамтиды:
1) бастапқы қаптама – тікелей тасымалданатын штамы бар және ыдыстың ішіндегісіне қатысты таңбасы бар герметикалық жабылған ыдыс (ампулалар, флакондар, пробиркалар);
2) екінші қаптама – ішінде сіңіргіш материалы бар герметикалық жабылатын ыдыс (контейнер, пенал, берік су өткізбейтін полиэтилен пакеті). Екінші қаптамаға түрлік және тектік атауын, штамм нөмірін, бастапқы сыйымдылықтар санын, "Қауіпті! Тасымалдау кезінде ашуға болмайды" белгісін қоса алғанда тасымалданатын штамдардың тізімдемесі (мәліметтер) орналастырылады;
3) сыртқы қаптама – тасымалдаудың температуралық жағдайларын қамтамасыз ету үшін құрамында тоңазыту элементтері бар берік термооқшаулағыш контейнер. Сыртқы қаптаманың сыртқы жағында алушы (мекенжайы, байланыс телефоны); жөнелтуші (мекенжайы, байланыс телефоны); аса қауіпті микроорганизмдерді тасымалдау кезінде – биологиялық қауіптілік белгісі; бағыттаушы (бағдарлаушы) бағыттамалар көрсетіледі.
39. Микроорганизмдерді алған ұйым осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаптаманы ашу актісін жасайды және микроорганизмді алғанын растайтын хатпен бірге оларды берген ұйымға микрооганизм штамын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жібереді.
3-параграф. Жұмыс коллекциясындағы микроорганизмдер штамдарын жою
40. Микроорганизмдер штамдары жұмыс коллекцияларында мынадай жағдайларда жойылуы тиіс:
1) патогендігі I және (немесе) II топтардағы ПБА телнұсқаларының патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің ұлттық коллекциясына сақтауға бағытталуы;
2) орындау үшін жұмыс коллекциясына орналастырылған микроорганизмдердің штамдарымен жұмыстың аяқталуы;
3) штамның тіршілік ету қабілеті мен тазалығын жоғалту;
4) осы Қағидалардың 17 және 18-тармақтарында көзделген микроорганизм штамдарын сақтау мерзімдерінің өтуі.
41. Микроорганизм штамы жойылған кезде осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроорганизм штамын жою туралы акт (бұдан әрі – жою туралы акт) жасалады және есепке алу журналына тиісті өзгерістер енгізіледі.
4-тарау. Ветеринария саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын жүргізу тәртібі

42. В рабочих коллекциях на постоянной основе проводится учет движения штаммов микроорганизмов с отражением в журнале учета.
43. В целях обеспечения объективного учета, субъектом, осуществляющим обращение с ПБА, не менее одного раза в год комиссионно проводится инвентаризация рабочей коллекции, которая включает актуализацию информации о штаммах микроорганизмов.
В процессе проведения инвентаризации при выявлении нехарактерного роста культуры штамма микроорганизма, либо наличии признаков высыхания питательной среды или лиофилизированного материала, а также нарушения целостности емкости хранения (пробирка, ампула, флакон) принимается акт об уничтожении.
44. Субъект, осуществляющий обращение с ПБА I и (или) II групп патогенности, на ежеквартальной основе в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в уполномоченный орган в области ветеринарии информацию о размещенных в рабочей коллекции штаммах микроорганизмов по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее – информация о размещенных в рабочей коллекции штаммах микроорганизмов).
Субъект, осуществляющий обращение с ПБА III и (или) IV групп патогенности, ежегодно в срок до 15 января представляет в уполномоченный орган в области ветеринарии информацию о размещенных в рабочей коллекции штаммах микроорганизмов.
45. Данные об учете движения штаммов микроорганизмов в рабочих коллекциях вносятся уполномоченным органом в области ветеринарии в государственную информационную систему в области биологической безопасности в течение 15 рабочих дней с момента получения информации о размещенных в рабочей коллекции штаммах микроорганизмов.
Приложение 1
к Правилам формирования, ведения
и содержания рабочих коллекций
патогенных и промышленных
микроорганизмов, используемых в
области ветеринарии
Форма 1
Паспорт штамма микроорганизма (для бактериальных и грибковых штаммов)
1. Номенклатурные данные:
Коллекционный номер
Род
Вид
Подвид, вариант
Номер, присвоенный депозитором
Синонимы:
Получен:
Дата получения:
2. Происхождение: выделен из организма или вне организма:
Выделен из _____________________________
(организма, почвы и другие источники)
Сведения об исходном штамме (ах), опознавательная ссылка, местонахождение (коллекция)
Местонахождение места отбора образцов для выделения
Способ выделения (среда и условия)
Кем выделен
Способ создания (среда, мутаген, условия воздействия)
Идентифицирован по (библиографическая ссылка на определитель)
Сравнен с типовым штаммом (коллекционный номер)
Описание вида приведено в книге:
Кем идентифицирован
Дата
Кем создан
Дата

42. Жұмыс коллекцияларында тұрақты негізде микроорганизмдер штамдарының қозғалысын есепке алу журналында көрсете отырып есепке алу жүргізіледі.
43. Объективті есепке алуды қамтамасыз ету мақсатында ПБА-мен жұмыс істейтін субъекті жылына кемінде бір рет микроорганизмдер штамдары туралы ақпаратты өзектендіруді қамтитын жұмыс коллекциясына комиссиялық түгендеу жүргізеді.
Түгендеу жүргізу процесінде микроорганизм штамы өсімінің оған тән емес өсуі не қоректік ортаның немесе лиофилизацияланған материалдың кебу белгілері, сондай-ақ сақтау ыдысының (пробирка, ампула, флакон) бүтіндігінің бұзылуы анықталған кезде микроорганизм штамын жою туралы акт қабылданады.
44. Патогендігі I және (немесе) II топтағы ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект тоқсан сайынғы негізде есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс коллекциясында орналастырылған микроорганизмдер штамдары туралы ақпаратты (бұдан әрі – жұмыс коллекциясында орналастырылған микроорганизмдер штамдары туралы ақпарат) ветеринария саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
Патогендігі III және (немесе) IV топтағы ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект жыл сайын 15 қаңтарға дейінгі мерзімде ветеринария саласындағы уәкілетті органға жұмыс коллекциясында орналастырылған микроорганизмдер штамдары туралы ақпаратты ұсынады.
45. Жұмыс коллекцияларындағы микроорганизмдер штамдарын қозғалысын есепке алу туралы деректерді ветеринария саласындағы уәкілетті орган жұмыс коллекциясында орналастырылған микроорганизмдер штамдары туралы ақпаратты алған кезден бастап 15 жұмыс күні ішінде биологиялық қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік ақпараттық жүйеге енгізеді.
Ветеринария саласында
пайдаланылатын патогенді және
өнеркәсіптік
микроорганизмдердің жұмыс
коллекцияларын қалыптастыру,
жүргізу және күтіп-бағу
қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
Микроорганизм штамының паспорты (бактериялық және саңырауқұлақ штамдары үшін)
1. Номенклатуралық деректер:
Коллекциялық нөмірі
Тегі
Түрі
Кіші түрі, нұсқасы
Депозитор берген нөмір
Синонимдері:
Алынды:
Алынған күні:
2. Шыққан тегі: организмнен немесе организмнен тыс бөлінді:
______________________________________
(организмнен, топырақтан және басқа да көздерден) бөлінді
Бастапқы штамм (дар) туралы мәліметтер, танымдық сілтеме, орналасқан жері (коллекция)
Бөлу үшін үлгілерді іріктеу орнының орналасқан жері
Бөлу тәсілі (орта және шарттар)
Кім бөлді
Құрастыру тәсілі (орта, мутаген, әсер ету шарттары)
бойынша сәйкестендірілді (анықтаушыға библиографиялық сілтеме)
Типтік штаммен салыстырылды (коллекциялық нөмір)
Кітапта келтірілген түрдің сипаттамасы:
Кім сәйкестендірді
Күні
Кім құрастырды
Күні

3. Биотехнологические характеристики:
Название продуцируемого вещества, свойство или иное назначение штамма, послужившее основанием для подачи заявки на изобретение
Состав среды и условия культивирования, обеспечивающие максимальный уровень полезного свойства:
Выход продукта, уровень активности, продуктивность:
Способ определения (тестирования):
Другие особенности:
Морфолого-культуральные свойства
4. Вегетативные клетки:
Среда, температура, возраст, условия роста
Форма, цвет, размеры
Очертания концов
Окраска по Граму
Кислотоустойчивость
Тип клеточной стенки
Тип размножения
Тип расхождения при делении, агрегаты клеток
Подвижность (тип, характер жгутикования)
Органеллы, включения, вакуоли
Почки, простеки, пили, отростки
Капсула, чехлы
Особенности ультраструктуры
5. Образование специализированных клеток (споры, цисты):
Среда, температура, возраст, индуцирующие условия
Тип(ы) клеток
Характер образования (для спор: экзо- или эндогенное)
Форма клеток
Число и расположение клеток
Форма, размеры клеток
Тип и условия прорастания клеток
Другие особенности:
6. Характеристика колоний на плотной среде:
Среда, температура, возраст, условия роста
Размер
Форма, профиль, край, подвижность
Консистенция и поверхность (S или R)
Цвет поверхности, обратной стороны, флуоресценция, прозрачность, выделение пигментов в среду
7. Рост в жидкой среде
Среда температура, возраст, условия роста
Характер роста (пленка, кольцо, осадок, помутнение, рост по стенке пробирки)
Изменение среды (окрашивание, флуоресценция, запах, изменение водородного показателя, выпадение осадка)
Другие особенности
Физиолого – биохимические свойства
8. Принадлежность к трофической группе: фотоавтотрофы, фотогетеротрофы, хемоавтотрофы, хемогетеротрофы; условия определения:
9. Доноры (Д) и акцепторы (А) электронов при фото- и хемосинтезе:
10. Типы катаболизма: дыхание, анаэробное дыхание, брожение; условия:
11. Симбиотрофные отношения (хищничество, паразитизм), партнеры, условия:
12. Отношение к:
Кислороду (аэроб, микроаэрофил, аэротолерантный или строгий анаэроб)
Свету (спектр, интенсивность)
Температура (максимальная, минимальная, оптимальная)
Водородный показатель (максимальная, минимальная, оптимальная)
Антибактериальным агентам (концентрация)
Фагам
Осмо- и галотолерантность
Другим факторам
13. Другие характерные физиологические особенности обмена:
Дифференцирующие и диагностические ферменты
Воздействие на диагностические субстраты (желатин, крахмал, эскулин)
Характерные продукты брожения
Образование сероводорода, индола
Другие особенности
14. Маркерные признаки штамма и методы их выявления:
Генетические (особые мутации)
Физиологические (ауксотрофность)
Биохимические
Иммунохимические

3. Биотехнологиялық сипаттамалары:
Өндірілетін заттың атауы, өнертабысқа өтінім беруге негіз болған штамның қасиеті немесе өзге де мақсаты
Пайдалы қасиеттің ең жоғарғы деңгейін қамтамасыз ететін ортаның құрамы және культивациялау шарттары:
Өнімнің шығуы, белсенділік деңгейі, өнімділігі:
Анықтау (тестілеу) тәсілі:
Басқа да ерекшеліктері:
Морфологиялық-өсірінділік қасиеттері
4. Вегетативті жасушалар:
Орта, температура, жасы, өсу шарттары
Нысаны, түсі, өлшемі
Ұштарының пішіні
Грам бойынша бояуы
Қышқылға төзімділігі
Жасуша қабырғасының типі
Көбею типі
Бөлу кезіндегі айырмашылық типі, жасуша агрегаттары
Қозғалғыштығы (бұрау типі, сипаты)
Органеллалар, қосындылар, вакуольдер
Бүршіктер, аралықсынаулар, қылшықтар, өсінділер
Капсула, қаптар
Ультрақұрылым ерекшеліктері
5. Мамандандырылған жасушалардың түзілуі (споралар, цисталар):
Орта, температура, жас, индукциялау жағдайлары
Жасушалар типі(тері)
Түзілу сипаты
(споралар үшін: экзо немесе эндогендік)
Жасушалар нысаны
Жасушалардың саны мен орналасуы
Жасушалардың нысаны, өлшемдері
Жасушалардың типі мен өсу жағдайлары
Басқа да ерекшеліктері:
6. Тығыз ортадағы колониялардың сипаттамасы:
Орта, температура, жасы, өсу шарттары
Өлшемі
Нысаны, бейіні, шеті, қозғалғыштығы
Консистенция және беті (S немесе R)
Бетінің артқы жағының түсі, флуоресценция, мөлдірлігі, ортаға пигменттердің бөлінуі
7. Сұйық ортада өсуі
Орта, температура, жасы, өсу шарттары
Өсу сипаты (үлдір, сақина, тұнба, лайлану, шыны түтік қабырғасы бойынша өсу)
Ортаның өзгеруі (бояу, флуоресценция, иісі, сутегі көрсеткішінің өзгеруі, тұнбаның түсуі)
Басқа да ерекшеліктері
Физиологиялық-биохимиялық қасиеттері
8. Трофикалық топқа тиесілілігі: фотоавтотрофтар, фотогетеротрофтар, хемоавтотрофтар, хемогетеротрофтар; айқындау шарттары:
9. Фото және химосинтез кезіндегі электрондар донорлары (Д) және акцепторлары (А)
:
10. Катаболизм түрлері: тыныс алу, анаэробты тыныс алу, ашу; шарттары:
11. Симбиотрофты қатынастар (жыртқыштық, паразитизм), әріптестер, шарттар:
12. Қарым-қатынасы:
Оттегіге (аэробты, микроаэрофилді, аэротолерантты немесе қатаң анаэробты)
Жарыққа (спектрі, қарқындылығы)
Температура (ең жоғарғы, ең төменгі, оңтайлы)
Сутегі көрсеткіші (ең жоғарғы, ең төменгі, оңтайлы)
Антибактериялық агенттерге (концентрациясы)
Фагтарға
Осмо- және галотолеранттылығы
Басқа факторларға
13. Алмасудың өзіне тән физиологиялық ерекшеліктері:
Дифференциалды және диагностикалық ферменттер
Диагностикалық субстраттарға әсер етуі (желатин, крахмал, эскулин)
Ашытуға тән өнімдер
Күкіртсутегінің, индолдың түзілуі
Басқа да ерекшеліктер
14. Штамның маркерлік белгілері және оларды анықтау әдістері:
Генетикалық (ерекше мутациялар)
Физиологиялық (ауксотрофия)
Биохимиялық
Иммундық-химиялық

15. Гено - и хемо-таксономические характеристики:
Гибридизация дезоксирибонуклеиновую кислоту с дезоксирибонуклеиновой кислотой реперных штаммов
Размер генома, наличие и характеристика плазмид
дифференцирующие компоненты клеточной стенки:
дифференцирующие особенности липидного состава, миколовые кислоты:
дифференцирующие антигены:
другие особенности: спектры белков, цитохромы, хиноны
16. Сведения о наличии патогенных свойств:
17. Сведения о депозиторах:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) депозитора(ов)
Должность
Подпись
Дата
Наименование, адрес и телефон
1
Форма 2
Паспорт штамма микроорганизма (для вирусных штаммов)
1. Наименование вируса и штамма (принятая международная терминология), условное обозначение или номер____________________________________________________________
2. Где, кем, когда и от какого вида животных выделен вирус
__________________________________________________________________________
3. Из какого учреждения получен штамм, дата получения
__________________________________________________________________________
4. Характеристика штамма (эпизоотический, вакцинный, производственный, музейный, лабораторный) и его целевое назначение______________________________________________________________________
5. Где (в каком учреждении) хранится дубликат штамма _________________________
6. Основные свойства, характеризующие штамм (таксономия): вид к которому отнесен штамм вируса ____________________________________________________________
7. Преобладающий тропизм (эпителиотропность, нейтротропность) ________________________________________________________________________________
8. Восприимчивые животные (естественно восприимчивые и лабораторные), методы заражения и инкубационный период ________________________________________________
9. Гемагглютинирующие свойства (титр) ______________________________________
10. Серологическая характеристика (антигенные свойства) штамма:_________________________________________________________________________
11. Иммуногенность штамма _________________________________________________
12. Титр штамма вируса (указать биологическую систему, на которой определен)
__________________________________________________________________________
13. Способность вируса к распространению в естественных условиях
__________________________________________________________________________
14. Основные условия хранения штамма:
Температура хранения ______________________________________________________
Состав среды и стабилизатор ________________________________________________
рН среды _________________________________________________________________
Допустимая длительность хранения без "освежения" ____________________________

15. Гендік және хемо-таксономиялық сипаттамалар:
Реперлік штамдардың дезоксирибонуклеин қышқылының дезоксирибонуклеин қышқылымен будандасуы
Геном өлшемі, плазмидтердің болуы және сипаттамасы
Жасуша қабырғасының дифференциалданатын компоненттері:
липидтік құрамның дифференциалданатын ерекшеліктері, микол қышқылдары:
дифференциалданатын антигендер:
Басқа да ерекшеліктері: ақуыз спектрлері, цитохромдар, хинондар
16. Патогендік қасиеттерінің болуы туралы мәліметтер:
17. Депозиторлар туралы мәліметтер:
Р/с
Депозитор(лар)дың аты, әкесінің аты (бар болса) тегі
Лауазымы
Қолы
Күні
Атауы, мекенжайы және телефоны
1
2-нысан
Микроорганизм штамының паспорты (вирустық штамдар үшін)
1. Вирустың және штамның атауы (қабылданған халықаралық терминология), шартты
белгісі немесе нөмірі___________________________
2. Вирус қайда, кіммен, қашан және қандай жануарлардан бөлінді_________
3. Штамм қай мекемеден алынды, алынған күні ______________________
4. Штамның сипаттамасы (эпизоотиялық, вакциналық, өндірістік, мұражайлық,
зертханалық) және оның нысаналы мақсаты________________
5. Штамның телнұсқасы қайда (қай мекемеде) сақталады _________________
6. Штамды сипаттайтын негізгі қасиеттер (таксономия): вирус штамы жатқызылған
түр __________________________________
7. Басым тропизм (эпителиотропия, нейтротропия) ______________
8. Сезімтал жануарлар (табиғи сезімтал және зертханалық), жұқтыру әдістері және
инкубациялық кезең ____________________________________
9. Гемагглютинациялаушы қасиеттер (титр) ____________________________
10. Штамның серологиялық сипаттамасы (антигендік қасиеттері):_________
11. Штамның иммуногенділігі _______________________________________
12. Вирус штамының титрі (анықталған биологиялық жүйені көрсету)
___________________________________________________________________
13. Вирустың табиғи жағдайда таралу қабілеті __________________________
14. Штамды сақтаудың негізгі шарттары:
Сақтау температурасы _______________________________________________
Орта құрамы және тұрақтандырғыш ___________________________________
Ортаның рН _______________________________________________________
"Жаңартусыз" сақтаудың рұқсат етілген ұзақтығы _____________________

15. Вид укупорки __________________________________________________________
16. Поддержание и "освежение" штамма:
Клеточные культуры (вид клеток) ____________________________________________
Развивающие эмбрионы птиц ________________________________________________
Лабораторные или сельскохозяйственные животные_____________________________
Периодичность и время последнего "освежения" _______________________________
17. Стабильность основных свойств штамма при длительном хранении и поддержании:
Сохранение титра __________________________________________________________
Активность титра __________________________________________________________
Сохранение иммуногенности ________________________________________________
Стабильность генетических свойств вируса ____________________________________
18. В каком виде и количестве выдается (высылается) штамм. Рекомендации по транспортировке _________________________________________________________________
19. Дополнительные сведения о штамме (стерильность в бактериальном отношении;
отсутствие посторонних патогенных вирусов контаминантов) ____________________
20. Кому выдается (куда высылается) штамм ___________________________________
21. Основание для выдачи или пересылки (чье разрешение или распоряжение, номер, дата) ___________________________________________
22. Сведения о депозиторах:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) депозитора(ов)
Должность
Подпись
Дата
Наименование, адрес и телефон
1
Приложение 2
к Правилам формирования, ведения
и содержания рабочих коллекций
патогенных и промышленных
микроорганизмов, используемых в
области ветеринарии
Форма
Журнал регистрации штаммов микроорганизмов
Порядковый номер
Дата поступления
Штамм микроорганизма
Количество поступивших емкостей с культурой (пробирки, ампулы, флаконы)
Организация, лицо, направившее культуру для размещения
Цель размещения
Результаты осмотра
Наименование
Индивидуальный номер
Наименование,
должность
Дата и номер сопроводительного письма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 3
к Правилам формирования, ведения
и содержания рабочих коллекций
патогенных и промышленных
микроорганизмов, используемых
в области ветеринарии
Форма
Карта хранения
Наименование штамма _______________________________________________
Индивидуальный номер штамма _______________________________________
Хранение штамма на питательной среде:
Предварительное культивирование
Хранение
Источник информации
Среда, аэрация, метод посева (штрих, укол), возраст (фаза роста), условия, индуцирующие образование спор покоящихся клеток
Температура хранения
Рекомендуемые сроки пересева
Максимальная продолжительность сохранения жизнеспособности
Изменение свойств при хранении
Хранение под минеральным маслом:
Предварительное культивирование
Хранение
Источник информации
Среда, аэрация, метод посева (штрих, укол), возраст (фаза роста), условия, индуцирующие образование спор покоящихся клеток
Температура хранения
Рекомендуемые сроки пересева
Максимальная продолжительность сохранения жизнеспособности
Изменение свойств при хранении
Хранение в воде или водных растворах:
Предварительное культивирование
Хранение
Источник информации
Среда, аэрация, метод посева (штрих, укол), возраст (фаза роста), условия индуцирующие образование спор покоящихся клеток
Вода (раствор)
Температура хранения
Рекомендуемые
сроки пересева
Максимальная продолжительность сохранения жизнеспособности
Изменение свойств при хранении
Хранение в лиофилизированном (L-высушенном) состоянии:
Предварительное культивирование
Лиофилизация (L-высушивание)
Температура хранения
Среда, температура, аэрация, возраст (фаза роста), условия индуцирующие образование спор покоящихся клеток
Защитная среда
Концентрация клеток
Время и температура эквилибрации
Режим лиофилизации (L-высушивание)
Остаточная влажность

15. Тығындау түрі __________________________________________________
16. Штамды ұстау және "жаңарту":
Жасуша өсінділері (жасуша түрі) _____________________________________
Құстың дамушы эмбриондары________________________________________
Зертханалық немесе ауыл шаруашылығы жануарлары____________________
Соңғы "жаңарту" жиілігі мен уақыты ______________________________
17. Ұзақ сақтау және ұстау кезінде штамның негізгі қасиеттерінің тұрақтылығы:
Титрдың сақталуы __________________________________________________
Титр белсенділігі ___________________________________________________
Иммуногенділікті сақтауы ___________________________________________
Вирустың генетикалық қасиеттерінің тұрақтылығы ______________________
18. Штамм қандай түрде және мөлшерде беріледі (жіберіледі). Тасымалдау бойынша
ұсынымдар _____________________________________________
19. Штамм туралы қосымша мәліметтер (бактериялық қатынаста стерильділік;
контаминанттардың бөгде патогенді вирустарының болмауы)
___________________________________________________________________
20. Штамм кімге беріледі (қайда жіберіледі) ____________________________
21. Беру немесе жіберу үшін негіздеме (кімнің рұқсаты немесе өкімі, нөмірі, күні)
_______________________________________________________________
22. Депозиторлар туралы мәліметтер:
Р/с
Депозитор(лар)дың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Лауазымы
Қолы
Күні
Атауы, мекенжайы және телефоны
1
Ветеринария саласында
пайдаланылатын патогенді және
өнеркәсіптік
микроорганизмдердің жұмыс
коллекцияларын қалыптастыру,
жүргізу және күтіп-бағу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Микроорганизмдер штамдарын тіркеу журналы
Реттік нөмірі
Келіп түскен күні
Микроорганизм штамы
Өсіндісі бар келіп түскен сыйымдылықтар (шыны түтіклар, ампулалар және басқалар) саны
Өсіріндіні орналастыру үшін жіберген ұйым, адам
Орналастыру мақсаты
Қарап-тексеру нәтижелері
Атауы
Жеке нөмірі
Атауы, лауазымы
Ілеспе хаттың күні мен нөмірі (бар болса)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ветеринария саласында
пайдаланылатын патогенді және
өнеркәсіптік
микроорганизмдердің жұмыс
коллекцияларын қалыптастыру,
жүргізу және күтіп-бағу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Сақтау картасы
Штамм атауы ________________________________________________________
Штамның жеке нөмірі _______________________________________________
Штамды қоректік ортада сақтау:
Алдын ала культивациялау
Сақтау
Ақпарат көзі
Орта, аэрация, себу әдісі (штрих, шаншу), жасы (өсу фазасы), тыныштықтағы жасушалар спораларының пайда болуын ынталандырушы жағдайлар
Сақтау температурасы
Қайта себудің ұсынылатын мерзімдері
Тіршілік ету қабілетін сақтаудың барынша көп ұзақтығы
Сақтау кезінде қасиеттердің өзгеруі
Минералды майда сақтау:
Алдын ала культивациялау
Сақтау
Ақпарат көзі
Орта, аэрация, себу әдісі (штрих, шаншу), жасы (өсу фазасы), тыныштықтағы жасушалар спораларының пайда болуын ынталандырушы жағдайлар
Сақтау температурасы
Қайта себудің ұсынылатын мерзімдері
Тіршілік ету қабілетін сақтаудың барынша көп ұзақтығы
Сақтау кезінде қасиеттердің өзгеруі
Суда немесе сулы ерітінділерде сақтау:
Алдын ала культивациялау
Сақтау
Ақпарат көзі
Орта, аэрация, себу әдісі (штрих, шаншу), жасы (өсу фазасы), тыныштықтағы жасушалар спораларының пайда болуын ынталандырушы жағдайлар
Су (ерітінді)
Сақтау температурасы
Қайта себудің ұсынылатын мерзімдері
Тіршілік ету қабілетін сақтаудың барынша көп ұзақтығы
Сақтау кезінде қасиеттердің өзгеруі
Лиофилизацияланған (l-кептірілген) күйде сақтау:
Алдын ала культивациялау
Лиофилизация (L-кептіру)
Сақтау температурасы
Орта, аэрация, себу әдісі (штрих, шаншу немесе), жасы (өсу фазасы), тыныштықтағы жасушалар спораларының пайда болуын ынталандырушы жағдайлар
Қорғау ортасы
Жасушалар концентрациясы
Эквилибрация уақыты мен температурасы
Лиофилизация режимі (L-кептіру)
Қалдық ылғалдылық

Хранение при низких (от минус 20 градусов по Цельсию до 90 градусов по Цельсию) и сверхнизких температурах (в жидком азоте и его парах):
Предварительное культивирование
Консервация
Хранение
Среда, температура, аэрация, возраст (фаза роста), условия индуцирующие образование спор покоящихся клеток
Материал для консервации: суспензия агаровые блоки
Криопротектор
Концентрация клеток
Время и температура эквилирации
Режим консервации
Приложение 4
к Правилам формирования,
ведения и содержания рабочих
коллекций патогенных и
промышленных микроорганизмов,
используемых в области
ветеринарии
Форма
Акт вскрытия емкости со штаммами микроорганизма с целью высева или уничтожения
от __________ 20___года №___
Мы, нижеподписавшиеся, ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________________________________________________
согласно разрешению _______________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), давшего разрешение)
__________________________________________________________________________
(номер и дата разрешения)
вскрыли емкость(и) с микроорганизмом _______________________________________
(наименование и количество емкости)
__________________________________________________________________________
(наименование вида и индивидуальный номер штамма, количество штаммов)
с целью ___________________________________________________________________
(посев микроорганизма или его уничтожение)
Емкост(и) с остатками патогенного микроорганизма обеззаражена(ы)
____________________ автоклавированием ____________________ или погружением
(дата)                               (режим автоклавирования)
в ________________________________________________________________________
(название дезинфицирующего раствора, его концентрация, время обеззараживания)
Дата вскрытия емкост (и) ____________________________________________________
Составители: ____________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Приложение 5
к Правилам формирования,
ведения и содержания рабочих
коллекций патогенных и
промышленных микроорганизмов,
используемых в области ветеринарии
Форма
Протокол исследовании
от "___" _____________ 20__ года до "___" ____20__ года
Цель исследования ___________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Материалы и оборудования ____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Методы исследования ________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Результаты исследования ______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заключение _________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Исполнители: _____________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Дата:
Приложение 6
к Правилам формирования, ведения
и содержания рабочих коллекций
патогенных и промышленных
микроорганизмов, используемых
в области ветеринарии
Форма
Акт отпуска (получения) штаммов микроорганизмов между субъектами, осуществляющими обращение с патогенными биологическими агентами, или их подразделениями
от __________ 20___года №_____
Мы, нижеподписавшиеся, ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), передающего
патогенный микроорганизм, место передачи)
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), получившего
патогенный микроорганизм)
составили настоящий акт в том, что согласно разрешения________________________
_________________________________________________________________________
произведена передача патогенного микроорганизма: ____________________________
__________________________________________________________________________
(наименование вида штамма, количество, индивидуальный номер штамма)
__________________________________________________________________________
(вид и количество емкостей, вид упаковки)
__________________________________________________________________________
Дата передачи _____________________________________________________________
Передал: __________________________________________             ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Принял: ___________________________________________             ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Приложение 7
к Правилам формирования,
ведения и содержания рабочих
коллекций патогенных и
промышленных микроорганизмов,
используемых в области
ветеринарии
Форма
Журнал учета движения штаммов микроорганизмов
Порядковый номер
Дата поступления
Наименование штамма в латинской транскрипции
Индивидуальный номер штамма
Источник выделения
Дата выделения
Место выделения
Наименование организации/структурного подразделения, направившей (шего) штамм
Количество емкостей со штаммами
Отметка о хранении, о передаче или об уничтожении штамма
Дата начала хранения, передачи или уничтожения
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 8
к Правилам формирования,
ведения и содержания рабочих
коллекций патогенных и
промышленных микроорганизмов,
используемых в области
ветеринарии
Форма
Акт упаковки штаммов микроорганизмов
Дата __________
Мы, нижеподписавшиеся, ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
на основании распорядительного документа (приказ, разрешение) произвели упаковку нижеследующих штаммов микроорганизмов, согласно приведенной таблице.
Наименование штамма микроорганизма
Количество
Штаммы микроорганизмов (в каком виде) упакованы в герметичный контейнер с адсорбирующим материалом, помещенный в термочемодан с хладоэлементами для поддержания температурного режима, который опечатан.
Подписи:
Приложение 9
к Правилам формирования,
ведения и содержания рабочих
коллекций патогенных и
промышленных микроорганизмов,
используемых в области ветеринарии
Форма
Акт вскрытия упаковки
Дата __________
Мы, нижеподписавшиеся, ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________________________________________________
на основании распорядительного документа (приказ, разрешение) произвели вскрытие контейнера с переданным штаммом микроорганизма, согласно приведенной таблице.
Наименование штамма микроорганизма
Коллекционный номер
Количество
Количество штаммов микроорганизмов _______________________________________
(флакон, ампула, пробирка, криопробирка)
Температурный режим ____________
Первичная упаковка имеет этикетку с наименованием штаммов (да / нет)
Первичная упаковка имеет дату изготовления (да / нет)
Целостность первичной упаковки (да / нет)
Высыхания материала (да / нет)
Подписи:
Приложение 10
к Правилам формирования,
ведения и содержания рабочих
коллекций патогенных и
промышленных микроорганизмов,
используемых в области
ветеринарии
Форма
Акт об уничтожении штамма микроорганизма от __________ 20___года №___
Мы, нижеподписавшиеся ,_________________________________________________
________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________
согласно разрешению
_________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)), давшего разрешение)
_________________________________________________________________________
(номер и дата разрешения)
уничтожили штамм микроорганизма__________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование вида, номер штамма, количество объектов)
__________________________________________________________________________
автоклавированием ___________________________________ или погружением
(режим автоклавирования)
в ________________________________________________________________________
(название дезинфицирующего раствора, его концентрация, время обеззараживания)
с последующим термическим уничтожением (утилизацией)
__________________________________________________________________________
(дата и режим термического уничтожения (утилизации))
Составители: ______________________________________             ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Дата:
Приложение 11
к Правилам формирования,
ведения и содержания рабочих
коллекций патогенных и
промышленных микроорганизмов,
используемых в области
ветеринарии
Форма
Информация о размещенных в рабочей коллекции штаммах микроорганизмов
Наименование штамма микроорганизма
Количество емкостей со штаммами
Примечание
На начало отчетного периода
Поступило/ уничтожено
Остаток на конец отчетного периода
1
2
3
4
5
6
Исполнитель: __________________________________________________ ___________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата:

Төмен (Цельсий бойынша минус 20 градустан Цельсий бойынша 90 градусқа дейін) және өте төмен температурада (сұйық азот пен оның буларында) сақтау:
Алдын ала культивациялау
Консервация
Сақтау
Орта, температура, аэрация, жасы (өсу фазасы), споралардың пайда болуын ынталандырушы жағдайлар
Консервациялауға арналған материал: суспензия агар блоктары
Криопротектор
Жасушалар концентрациясы
Эквилибрация уақыты мен температурасы
Сақтау режимі
Ветеринария саласында
пайдаланылатын патогенді және
өнеркәсіптік
микроорганизмдердің жұмыс
коллекцияларын қалыптастыру,
жүргізу және күтіп-бағу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Себу немесе жою мақсатында микроорганизм штамдары бар ыдысты ашу актісі
20 __ жылғы __________ №_____
Біз, төменде қол қоюшылар,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(рұқсат берушінің лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
____________________________________________________ рұқсатына сәйкес
(рұқсаттың нөмірі мен күні)
____________________________________________________________________
(штамм түрінің атауы және жеке нөмірі, штамм саны)
_________________________________________________________мақсатында
(микроорганизмдерді себу немесе оны жою)
____________________________________ микроорганизм бар ыдысты аштық.
____________________________________________________________________
(сыйымдылықтың атауы және саны)
____________________________________________________________________
Патогенді микрорганизмнің қалдықтары бар сыйымдылық (тар)
________________ автоклавтау ________________ (күні) (автоклавтау режимі)
немесе_______________________________________________________________
(дезинфекциялық ерітіндінің атауы,оның концентрациясы, зарарсыздандыру уақыты)
батыру арқылы зарарсыздандырылды.
Сыйымдылық (тарды) ашу күні: _________________________________________
Жасағандар: __________________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы )
Ветеринария саласында
пайдаланылатын патогенді және
өнеркәсіптік
микроорганизмдердің жұмыс
коллекцияларын қалыптастыру,
жүргізу және күтіп-бағу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Зерттеу хаттамасы
20___жылғы "___" __________ бастап 20___жылғы "___"________ дейін
Зерттеу мақсаты _____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Материалдар мен жабдықтар ___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Зерттеу әдістері _____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Зерттеу нәтижелері __________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қорытынды __________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Орындаушылар: _________________________________ ________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
Күні:
Ветеринария саласында
пайдаланылатын патогенді және
өнеркәсіптік
микроорганизмдердің жұмыс
коллекцияларын қалыптастыру,
жүргізу және күтіп-бағу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істейтін субъектілер немесе олардың бөлімшелері арасында микроорганизмдер штамдарын босату/алу актісі
20___жылғы __________ №___
Біз, төменде қол қоюшылар, ___________________________________________
____________________________________________________________________
(патогенді микроорганизмді берген адамның лауазымы, аты, әкесінің аты (бар
болса), тегі,беру орны)
____________________________________________________________________
(патогенді микроорганизмді алған адамның лауазымы, аты, әкесінің аты (бар
болса) , тегі) ____________________________ рұқсатына сәйкес
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(штамм түрінің атауы, саны, штамның жеке нөмірі)
____________________________________________________________________
(сыйымдылықтардың түрі мен саны, қаптаманың түрі)
____________________________________________________________________
патогенді микроорганизмді берудің жүргізілгені туралы осы актіні жасадық.
Беру күні
____________________________________________________________________
Тапсырды: __________________________________ ____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
Қабылдады: _________________________________ ____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
Ветеринария саласында
пайдаланылатын патогенді және
өнеркәсіптік
микроорганизмдердің жұмыс
коллекцияларын қалыптастыру,
жүргізу және күтіп-ұстау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Микроорганизм штамдарының қозғалысын есепке алу журналы
Реттік нөмірі
Келіп түскен күні
Латын транскрипциясындағы штамның атауы
Штамның жеке нөмірі
Бөліну көзі
Бөліну күні
Бөліну орны
Штамм жіберген ұйымның/құрылымдық бөлімшенің атауы
Штамдар бар сыйымдылықтар саны
Штамды сақтау, беру немесе жою туралы белгі
Сақтаудың, берудің немесе жоюдың басталу күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ветеринария саласында
пайдаланылатын патогенді және
өнеркәсіптік
микроорганизмдердің жұмыс
коллекцияларын қалыптастыру,
жүргізу және күтіп-ұстау
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Микроорганизмдер штамдарын буып-түю актісі
Күні __________
Біз, төменде қол қоюшылар, ________________________________________
_________________________________________________________________ (лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
өкімдік құжаттың (бұйрықтың, рұқсаттың) негізінде төменде келтірілген кестеге сәйкес микроорганизмдердің мынадай штамдарын буып-түюді жүргіздік
Микроорганизм штамының атауы
Саны
Микроорганизмдердің штамдары (қандай түрде) мөрленген температуралық режимді ұстап тұру үшін тоңазытатын элементтері бар термоқаптарға орналастырылған, адсорбциялайтын материалы бар герметикалық контейнерге қапталып салынған.
Қолтаңбалар:
Ветеринария саласында
пайдаланылатын патогенді және
өнеркәсіптік
микроорганизмдердің жұмыс
коллекцияларын қалыптастыру,
жүргізу және күтіп-бағу
қағидаларына
9- қосымша
Нысан
Қаптаманы ашу актісі
Күні __________
Біз, төменде қол қоюшылар, _________________________________
__________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса),тегі)
өкімдік құжаты (бұйрық, рұқсат) негізінде келтірілген кестеге сәйкес микроорганизмнің берілген штамы бар контейнерді ашуды жүргіздік.
Микроорганизм штамының атауы
Коллекциялық нөмірі
Саны
Микроорганизм штамының саны_______ (флакон, ампула, пробирка, криопробирка)
Температуралық режимі ____________
Бастапқы орамда штамдардың атауымен заттаңбасы бар (иә / жоқ)
Бастапқы ораманың дайындалған күні бар (иә / жоқ)
Бастапқы орамада бүтіндігі(иә / жоқ)
Материалдың кебуі (иә / жоқ)
Қолтаңбалар:
Ветеринария саласында
пайдаланылатын патогенді және
өнеркәсіптік
микроорганизмдердің жұмыс
коллекцияларын қалыптастыру,
жүргізу және күтіп-бағу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Микроорганизм штамын жою турлы акті 20___жылғы __________ №___
Біз, төменде қол қоюшылар, ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(лаузымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(рұқсат берген адамның лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_____________________________________________________________________
(рұқсат нөмірі мен күні)
рұқсатына сәйкес ______________________________________________________
(түрдің атауы, штамм / изолят нөмірі, объектілер саны)
______________________________________________________________________
автоклавтау _____________________________________________________ немесе
(автоклавтау режимі)
______________________________________________________________________
(дезинфекциялық ерітінді атауы, оның шоғырлануы, зарарсыздандыру уақыты)
________________________________________________ батыру арқылы кейіннен термиялық жоя отырып (кәдеге жарата отырып)
______________________________________________________________________
(термиялық жоюдың (кәдеге жаратудың) күні мен режимі)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(штамм түрінің атауы, нөмірі, объектілер саны)
________________________________________ микроорганизм штамын жойдық.
Құрастырушылар: _________________________________ ___________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
Күні:
Ветеринария саласында
пайдаланылатын патогенді және
өнеркәсіптік
микроорганизмдердің жұмыс
коллекцияларын қалыптастыру,
жүргізу және күтіп-бағу
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Жұмыс коллекциясында орналастырылған микроорганизмдер штамдары туралы ақпарат
Микроорганизм штамының атауы
Штамдар бар сыйымдылықтар саны
Есепті кезеңнің басында
Келіп түскені/жойылғаны
Есепті кезеңнің соңында қалғаны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Орындаушы: _____________________________________________ ___________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
Күні: