Об утверждении Правил осуществления и допуска к осуществлению референтных (референс-) исследований
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 ноября 2022 года № 393. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2022 года № 30948
В соответствии с подпунктом 11) пункта 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления и допуска к осуществлению референтных (референс-) исследований.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2022 года № 393
Правила осуществления и допуска к осуществлению референтных (референс-) исследований
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления и допуска к осуществлению референтных (референс-) исследований (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) пункта 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления и допуска к осуществлению референтных (референс-) исследований.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) организация – юридическое лицо, допущенное к осуществлению референтных (референс-) исследований в области биологической безопасности в соответствии с настоящими Правилами;
2) уполномоченный орган по карантину растений (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области карантина растений.
3. В соответствии с пунктом 6 статьи 15 Закона референтные (референс-) исследования в области биологической безопасности осуществляются:

Референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыру және жүзеге асыруға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2022 жылғы 28 қарашадағы № 393 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 желтоқсанда № 30948 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 3-тармағының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыру және жүзеге асыруға рұқсат беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2022 жылғы 28 қарашадағы
№ 393 бұйрығымен
бекітілген
Референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыру және жүзеге асыруға рұқсат беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыру және жүзеге асыруға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 3-тармағының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыру және жүзеге асыруға рұқсат беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ұйым – осы Қағидаларға сәйкес биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыруға жіберілген заңды тұлға;
2) өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – өсімдіктер карантині саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Заңның 15-бабының 6-тармағына сәйкес биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулер:

1) в диагностически сложных и экспертных случаях;
2) в целях идентификации патогенных биологических агентов, включая проведение исследований в особо сложных случаях;
3) в целях изучения вновь выявленных патогенных биологических агентов;
4) для выдачи экспертного заключения при сомнительных или спорных случаях.
Глава 2. Порядок осуществления референтных (референс-) исследований
4. В соответствии с пунктом 7 статьи 15 Закона референтные (референс-) исследования в области биологической безопасности осуществляются организациями, допущенными к данной деятельности, в соответствии с настоящими Правилами.
5. При допуске к осуществлению референтных (референс-) исследований в области биологической безопасности организация осуществляет:
1) организационно-методическую работу по внедрению и функционированию системы внешней оценки качества, а именно:
участие в подготовке проектов организационных, методических руководств и указаний, информационных писем и аналитических справок по вопросам измерений референсных величин в области биологической безопасности;
участие в разработке нормативных и методических документов, регламентирующих деятельность организации по проведению лабораторной диагностики и внешней оценки качества лабораторных исследований в области биологической безопасности;
внедрение методик референтных (референс-) исследований в области биологической безопасности;
внедрение стандартных лабораторных методов исследований;
участие в исследовании новых или уже существующих методик и (или) измерений в отношении их валидности;
изучение, разработка и внедрение современных методов и стандартов лабораторных исследований, диагностических алгоритмов, использование результатов внешней оценки качества для выбраковки методов, оборудования, технологий в области биологической безопасности;
2) осуществление внешней оценки качества деятельности по обращению с патогенными биологическими агентами, а именно:
проведение валидации и оценки сопоставимости различных аналитических методов, применяемых для лабораторной диагностики различных анализов в области биологической безопасности;
осуществление экспертных лабораторных исследований в области биологической безопасности при возникновении спорных и сложных случаев лабораторной диагностики (арбитражные исследования);
оказание консультативно-методической и организационной помощи организациям в совершенствовании их деятельности путем стандартизации технологических процессов, проведения оценок контрольных образцов, представляемых производителями, оценки правильности проведения внутри лабораторного контроля качества и достоверности проводимых лабораторных исследований в области биологической безопасности;
участие в международных программах внешней оценки качества, международных проектах и научных программах в области биологической безопасности.

1) диагностикалық күрделі және сараптамалық жағдайларда;
2) аса күрделі жағдайларда зерттеулер жүргізуді қоса алғанда, патогенді биологиялық агенттерді сәйкестендіру мақсатында;
3) жаңадан анықталған патогенді биологиялық агенттерді зерттеу мақсатында;
4) күмәнді немесе даулы жағдайларда сараптамалық қорытынды беру үшін жүзеге асырылады.
2-тарау. Референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыру тәртібі
4. Заңның 15-бабының 7-тармағына сәйкес биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді осы Қағидаларға сәйкес осы қызметке жіберілген ұйымдар жүзеге асырады.
5. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыруға рұқсат беру кезінде ұйым мыналарды жүзеге асырады:
1) сапаны сырттай бағалау жүйесін енгізу және оның жұмыс істеуі жөніндегі ұйымдастыру-әдістемелік жұмысты, атап айтқанда:
биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік шамаларды өлшеу мәселелері бойынша ұйымдастырушылық, әдістемелік нұсқамалар мен нұсқаулықтардың, ақпараттық хаттар мен талдамалық анықтамалардың жобаларын әзірлеуге қатысу;
ұйымның биологиялық қауіпсіздік саласындағы зертханалық диагностиканы және зертханалық зерттеулердің сапасын сырттай бағалауды жүргізу жөніндегі ұйымдардың қызметін регламенттейтін нормативтік және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге қатысу;
биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулер әдістемелерін енгізу;
стандартты зертханалық зерттеу әдістерін енгізу;
жаңа немесе қолданыстағы әдістемелерді және (немесе) өлшемдерді олардың сәйкестілігіне қатысты зерттеуге қатысу;
зертханалық зерттеулердің заманауи әдістері мен стандарттарын, диагностикалық алгоритмдерді зерделеу, әзірлеу және енгізу, биологиялық қауіпсіздік саласындағы әдістерді, жабдықтарды, технологияларды жою үшін сапаны сыртқы бағалау нәтижелерін пайдалану;
2) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жөніндегі қызметтің сапасын сыртқы бағалауды жүзеге асыру, атап айтқанда:
биологиялық қауіпсіздік саласындағы әртүрлі талдауларды зертханалық диагностикалау үшін қолданылатын әртүрлі талдамалық әдістердің салыстырымдылығын валидациялау және бағалау жүргізу;
зертханалық диагностиканың даулы және күрделі жағдайлары туындаған кезде биологиялық қауіпсіздік саласындағы сараптамалық зертханалық зерттеулерді жүзеге асыру (төрелік зерттеулер);
технологиялық процестерді стандарттау, өндірушілер ұсынатын бақылау үлгілеріне бағалау жүргізу, биологиялық қауіпсіздік саласында жүргізілетін зертханалық зерттеулердің сапасына және шынайылығына зертхана ішінде бақылау жүргізудің дұрыстығын бағалау арқылы ұйымдардың қызметін жетілдіруде оларға консультациялық-әдістемелік және ұйымдастырушылық көмек көрсету;
сапаны сыртқы бағалаудың халықаралық бағдарламаларына, биологиялық қауіпсіздік саласындағы халықаралық жобалар мен ғылыми бағдарламаларға қатысу.

6. Процедура обжалования результатов референтных (референс-) исследований, проведенных организациями, проводится в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок допуска к осуществлению референтных (референс-) исследований
7. Уполномоченный орган размещает на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа объявление о приеме заявок на получение допуска к осуществлению референтных (референс-) исследований в области биологической безопасности (далее – объявление) в течение 30 (тридцати) рабочих дней до начала приема заявок.
В объявлении указывается следующая информация:
1) дата и время начала и завершения приема заявок;
2) форму заявки согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Срок окончательной даты представления организациями заявок составляет 7 (семь) рабочих дней со дня размещения объявления.
8. Организация допускается к осуществлению референтных (референс-) исследований в области биологической безопасности при условии соответствия требованиям, предъявляемым к организациям, осуществляющим референтные (референс-) исследования в области биологической безопасности, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам.
9. Для получения допуска к осуществлению референтных (референс-) исследований в области биологической безопасности организация направляет в уполномоченный орган заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. Сотрудник канцелярии уполномоченного органа осуществляет регистрацию заявки в течение 30 (тридцати) минут с момента ее поступления и направляет руководителю уполномоченного органа, которым назначается ответственный исполнитель.
При обращении организации после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявок осуществляется в ближайший следующий за ним рабочий день.
11. Для принятия решения о допуске к осуществлению референтных (референс-) исследований в области биологической безопасности, либо об отказе в допуске к осуществлению референтных (референс-) исследований в области биологической безопасности, создается комиссия по допуску к осуществлению референтных (референс-) исследований (далее – Комиссия).
Комиссия формируется из числа сотрудников уполномоченного органа и его территориальных подразделений и состоит из не менее пяти человек.
12. Ответственный исполнитель уполномоченного органа в день поступления заявки передает ее на рассмотрение Комиссии.
13. Комиссия в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента регистрации заявки проверяет полноту представленных сведений и с выездом на место проводит обследование организации на предмет соответствия требованиям, предъявляемым к организациям, осуществляющим референтные (референс-) исследования в области биологической безопасности, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам.
По результатам обследования организации Комиссией составляется акт о результатах обследования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в двух экземплярах. Один экземпляр остается у Комиссии, второй экземпляр выдается организации.

6. Ұйымдар жүргізген референттік (референс-) зерттеулердің нәтижелеріне шағымдану рәсімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес жүргізіледі.
3-тарау. Референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыруға рұқсат беру тәртібі
7. Уәкілетті орган уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыруға рұқсат алуға өтінімдерді қабылдау туралы хабарландыруды (бұдан әрі – хабарландыру) өтінімдер қабылдау басталғанға дейін 30 (отыз) жұмыс күні ішінде орналастырады.
Хабарландыруда мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) өтінімдерді қабылдаудың басталу және аяқталу күні мен уақыты;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінім нысаны.
Ұйымдардың өтінімдерді ұсынатын соңғы күнінің мерзімі хабарландыру орналастырылған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнін құрайды.
8. Ұйым осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын талаптарға сәйкес келген жағдайда, биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыруға жіберіледі.
9. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыруға рұқсат алу үшін ұйым уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім жібереді.
10. Уәкілетті органның кеңсе қызметкері өтінімді келіп түскен сәттен бастап 30 (отыз) минут ішінде оны тіркеуді жүзеге асырады және жауапты орындаушыны тағайындайтын уәкілетті органның басшысына жібереді.
Ұйым жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау одан кейінгі жақын жұмыс күні жүзеге асырылады.
11. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыруға рұқсат беру туралы не биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыруға рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылдау үшін референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыруға рұқсат беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады.
Комиссия уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері қатарынан қалыптастырылады және кемінде бес адамнан тұрады.
12. Уәкілетті органның жауапты орындаушысы өтінімдер келіп түскен күні оны Комиссияның қарауына береді.
13. Комиссия өтінімді тіркеген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған мәліметтердің толықтығын тексереді және сол жерге бара отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын талаптарға сәйкестігі тұрғысынан ұйымға зерттеп-қарау жүргізеді.
Ұйымды зерттеп-қарау нәтижелері бойынша Комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада зерттеп-қарау нәтижелері туралы акт жасайды. Бір данасы Комиссияда қалады, екінші данасы ұйымға беріледі.

14. Комиссия на основании акта обследования в течение 1 (одного) рабочего дня принимает решение о допуске к осуществлению референтных (референс-) исследований в области биологической безопасности, либо об отказе в допуске к осуществлению референтных (референс-) исследований в области биологической безопасности, которое оформляется протоколом и подписывается всеми членами Комиссии.
15. Ответственный исполнитель уполномоченного органа в течение 1 (одного) рабочего дня после подписания протокола направляет копию протокола в организацию.
16. Перечень организации, допущенных к осуществлению референтных (референс-) исследований в области биологической безопасности, подлежит публикации на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Приложение 1
к Правилам осуществления
и допуска к осуществлению
референтных (референс-) исследований
В Комитет государственной инспекции
в агропромышленном комплексе
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от ________________________
наименование юридического
лица
____________________________
бизнес-идентификационный
номер
____________________________
адрес юридического лица
____________________________
контактный телефон
____________________________
Форма
Заявление
Прошу допустить к осуществлению референтных (референс-) исследований в области
биологической безопасности.
1. Номер и дата выдачи аттестата аккредитации на соответствие национальным
стандартам в области биологической безопасности ___________________________
______________________________________________________________________
2. Документы по стандартизации (национальные стандарты, методики референтных
(референс-) исследований в области биологической безопасности)
(указать наименование документа):
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
3. Сведения о средствах измерений, внесенных в реестр государственной системы
обеспечения единства измерений Республики Казахстан по результатам испытаний
с целью утверждения типа или метрологической аттестации средств измерений:
наименование и краткая характеристика средств измерений ___________________
_____________________________________________________________________
назначение средств измерений __________________________________________
год выпуска и страна-производитель _____________________________________
заводской номер и дата инвентаризации __________________________________
номер технического паспорта ___________________________________________
4. Сведения из эксплуатационных паспортов заводов-изготовителей на приборы
контроля, вспомогательные материалы, оборудование, заверенные подписью
юридического лица: наименование и краткая характеристика приборов контроля,
вспомогательных материалов и оборудования ____________________________
номер паспорта ______________________________________________________
дата выдачи паспорта _________________________________________________
орган, выдавший паспорт ______________________________________________
назначение оборудования ______________________________________________

14. Комиссия зерттеп-қарау актісінің негізінде 1 (бір) жұмыс күні ішінде биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыруға рұқсат беру туралы не биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыруға рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды, ол хаттамамен ресімделеді және оған Комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
15. Уәкілетті органның жауапты орындаушысы хаттамаға қол қойылғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттаманың көшірмесін ұйымға жібереді.
16. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыруға рұқсат етілген ұйымдардың тізбесі уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жариялануы тиіс.
Референттік (референс-)
зерттеулерді жүзеге асыру және
жүзеге асыруға рұқсат
беру қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің
Агроөнеркәсіптік кешендегі
мемлекеттік инспекция
комитетіне
_______________________
заңды тұлғаның атауы
____________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
____________________________
заңды тұлғаның мекенжайы
____________________________
байланыс телефоны
Нысан
Өтініш
Биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-)
зерттеулерді жүзеге асыруға рұқсат беруіңізді сұраймын.
1. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы ұлттық стандарттарға
сәйкестікке аккредиттеу аттестатының нөмірі мен берілген күні
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Стандарттау жөніндегі құжаттар (биологиялық қауіпсіздік саласындағы
референттік (референс-) зерттеулердің ұлттық стандарттары, әдістемелері)
(құжаттың атауын көрсету): ____________________________________________
____________________________________________________________________
3. Өлшеу құралдарының типін бекіту немесе метрологиялық аттестаттау
мақсатында сынақтардың нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының
өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген
өлшеу құралдары туралы мәліметтер:
өлшеу құралдарының атауы және қысқаша сипаттамасы ______________
____________________________________________________________________
өлшеу құралдарының мақсаты ____________________________________
шығарылған жылы және өндіруші ел _______________________________
зауыт нөмірі және түгендеу күні ___________________________________
техникалық паспорттың нөмірі ____________________________________
4. Заңды тұлғаның қолымен куәландырылған бақылау аспаптарына,
қосалқы материалдарға, жабдыққа дайындаушы зауыттардың эксплуатациялық
паспорттарынан алынған мәліметтер:
бақылау аспаптарының, қосалқы материалдар мен жабдықтардың атауы
және қысқаша сипаттамасы ____________________________________________
паспорт нөмірі ___________________________________________________
паспорттың берілген күні __________________________________________
паспорт берген орган _____________________________________________
жабдықтың қолданылуы __________________________________________

5. Сведения о сертификатах о поверке и (или) оттиски поверительного клейма
на средствах измерений и/или сертификатах о калибровке средств измерений:
номера сертификатов __________________________________________________
дата выдачи __________________________________________________________
орган, выдавший сертификаты __________________________________________
6. Сведения о квалифицированном составе специалистов: специальность и
квалификация ________________________________________________________
номер диплома о высшем/среднем образовании ____________________________
дата выдачи диплома __________________________________________________
наименование учебного заведения _______________________________________
7. Сведения о прохождении повышения квалификации: наименование организации,
где проводилась повышение квалификации
_____________________________________________________________________
наименование курса повышения квалификации ______________________________
номер сертификата ____________________________________________________
дата выдачи сертификата _______________________________________________
8. Сведения о разрешении на обращение с патогенными биологическими агентами
и приложении к нему __________________________________________________
____________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Руководитель ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Дата: число, месяц, год
Приложение 2
к Правилам осуществления
и допуска к осуществлению
референтных (референс-)
исследований
Требования, предъявляемые к организациям, осуществляющим референтные (референс-) исследования в области биологической безопасности
1. Наличие аттестата аккредитации на соответствие национальным стандартам в области биологической безопасности.
2. Наличие документов по стандартизации (национальные стандарты, методики референтных (референс-) исследований в области биологической безопасности).
3. Наличие средств измерений, внесенных в реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан по результатам испытаний с целью утверждения типа или метрологической аттестации средств измерений, наличие приборов контроля, вспомогательных материалов и оборудования, наличие сертификатов о поверке и (или) оттисков поверительного клейма на средствах измерений и (или) сертификатов о калибровке средств измерений в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".

5. Өлшеу құралдарындағы салыстырып тексеру туралы сертификаттар
және (немесе) салыстырып тексеру таңбасының бедерлері және/немесе өлшеу
құралдарын калибрлеу туралы сертификаттар туралы мәліметтер:
сертификаттар нөмірлері __________________________________________
берілген күні ____________________________________________________
сертификаттарды берген орган _____________________________________
6. Мамандардың білікті құрамы туралы мәліметтер:
мамандығы және біліктілігі ________________________________________
жоғары/орта білімі туралы дипломның нөмірі ________________________
дипломның берілген күні _________________________________________
оқу орнының атауы ______________________________________________
7. Біліктілікті арттырудан өту туралы мәліметтер:
біліктілікті арттыру жүргізілген ұйымның атауы _______________________
біліктілікті арттыру курсының атауы ________________________________
сертификат нөмірі _______________________________________________
сертификаттың берілген күні ______________________________________
8. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат және оның
қосымшалары туралы мәліметтер ______________________________________
____________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Басшы _________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Күні: күні, айы, жылы
Референттік (референс-)
зерттеулерді жүзеге асыру және
жүзеге асыруға рұқсат беру
қағидаларына
2-қосымша
Биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын талаптар
1. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы ұлттық стандарттарға сәйкестікке аккредиттеу аттестатының болуы.
2. Стандарттау жөніндегі құжаттардың болуы (ұлттық стандарттар, биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулердің әдістемелері).
3. Өлшеу құралдарының типін бекіту немесе метрологиялық аттестаттау мақсатында сынақтардың нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген өлшеу құралдарының болуы, бақылау аспаптарының, қосалқы материалдар мен жабдықтардың болуы, "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өлшеу құралдарында тексеру туралы сертификаттардың және (немесе) салыстырып тексеру таңбасы бедерлерінің және (немесе) өлшеу құралдарын калибрлеу туралы сертификаттардың болуы.

4. Наличие в штате не менее трех специалистов, имеющих высшее и (или) послевузовское образование по специальностям "Защита и карантин растений", "Агрономия", "Биология", "Биотехнология", "Агрохимия".
5. Наличие документов о повышении квалификации сотрудников на курсах "По обращению с микроорганизмами штаммов/изолятов карантинных организмов", "Основы биобезопасности в обращении с микроорганизмами штаммов/изолятов карантинных организмов", "Основы биологической безопасности и биозащиты".
6. Наличие разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему.
Приложение 3
к Правилам осуществления
и допуска к осуществлению
референтных (референс-)
исследований
Форма
Акт о результатах обследования
"___" __________ 20__ года № ____
Комиссией ______________________________________________________________
________________________________________________________________________
составлен настоящий акт о результатах обследования __________________________
________________________________________________________________________
(указывается полное наименование юридического лица) на соответствие требованиям,
предъявляемым к организациям, осуществляющим референтные (референс-)
исследования в области биологической безопасности.
В результате обследования установлено: _____________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(указывается степень соответствия по каждому пункту требований)
Заключение: _____________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Председатель комиссии:
_____________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) (подпись)
Члены комиссии:
__________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) (подпись)
__________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) (подпись)
_________________________________________________ ________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) (подпись)
_________________________________________________ ________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) (подпись)

4. Штатта "Өсімдіктер карантині және оларды қорғау", "Агрономия", "Биология", "Биотехнология", "Агрохимия" мамандықтары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кемінде үш маманның болуы.
5. Қызметкерлердің "Карантиндік организмдер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеу бойынша", "Карантиндік организмдер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеудегі биоқауіпсіздік негіздері", "Биологиялық қауіпсіздік және биоқорғаныс негіздері" курстарында біліктілігін арттыру туралы құжаттардың болуы.
6. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және оның қосымшаларының болуы.
Референттік (референс-)
зерттеулерді жүзеге асыру және
жүзеге асыруға рұқсат беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Зерттеп-қарау нәтижелері туралы акт 20__ жылғы "___" __________ № ____
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
комиссия
____________________________________________________________________
биологиялық қауіпсіздік саласындағы референттік (референс-) зерттеулерді
жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын талаптарға сәйкестігі
тұрғысынан__________________________________________________________
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі)
зерттеп-қарау нәтижелері туралы осы актіні жасады.
Зерттеп-қарау нәтижесінде мыналар анықталды: _____________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(талаптардың әрбір тармағы бойынша сәйкестік дәрежесі көрсетіледі)
Қорытынды: ____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
__________________________________________________ __________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)             (қолы)
Комиссия мүшелері:
__________________________________________________ __________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)             (қолы)
__________________________________________________ __________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)             (қолы)
_________________________________________________ ___________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)             (қолы)
_________________________________________________ ___________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)             (қолы)