О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 533. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2022 года № 31490
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13317) следующее изменение:
Правила и условия проведения аттестации педагогов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представить в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Министр просвещения
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 30 декабря 2022 года № 533
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2016 № 83
Правила и условия проведения аттестации педагогов

"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 533 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 желтоқсанда № 31490 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 13317 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрі
А. Аймагамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 533
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 27 қаңтардағы
№ 83 бұйрығымен
бекітілген
Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аттестации педагогов (далее - Правила), разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан, статьи 14 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), определяют порядок проведения аттестации педагогов и присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аттестуемый – лицо, проходящее аттестацию и претендующее на присвоение (подтверждение) квалификационной категории в соответствии с настоящими Правилами;
2) аттестация – процедура, проводимая с целью определения уровня квалификации педагогов, по результатам которой присваиваются (подтверждаются) квалификационные категории согласно настоящих Правил;
3) аттестационная комиссия – коллегиальный орган, уполномоченный проводить процедуру аттестации педагогов (далее - Комиссия);
4) аттестационный период – промежуток времени в календарном году (январь-май, август-декабрь), в течение которого аттестуемый проходит квалификационную оценку, комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности, подает заявление на сдачу Оценку знаний педагога в соответствии с настоящими Правилами;
5) апелляция – процедура пересмотра результатов оценки знаний педагогов, которая осуществляется по запросу педагога посредством информационных коммуникационных технологий в соответствии с настоящими Правилами;
6) республиканская комиссия по рассмотрению апелляций (далее –комиссия по апелляции) – комиссия, создаваемая уполномоченным органом в области образования, которая принимает решение по спорным вопросам при несогласии педагогов с результатами оценки знаний педагогов;
7) квалификационная категория – уровень профессиональной компетентности педагога, соответствующий квалификационным требованиям согласно приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5750) (далее – приказ № 338) или профессиональному стандарту утвержденному приказом Министра просвещения Республики Казахстан "Об утверждении профессионального стандарта "Педагог" 15 декабря 2022 года № 500) (далее – профессиональный стандарт);
8) комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности – процедура оценки соответствия достижений аттестуемого уровням квалификационных требований;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 139-бабының 7-тармағына, "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) сәйкес әзірленді, педагогтерді аттестаттау және педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аттестатталушы – осы Қағидаларға сәйкес аттестаттаудан өтетін және біліктілік санатын алуға (растауға) үміткер адам;
2) аттестаттау – осы Қағидаларға сәйкес педагогтердің біліктілік деңгейін айқындау мақсатында жүргізілетін рәсім, оның нәтижелері бойынша біліктілік санаттары беріледі (расталады);
3) аттестаттау комиссиясы – педагогтерді аттестаттау рәсімін жүргізетін уәкілетті алқалы орган (бұдан әрі – Комиссия);
4) аттестаттау кезең – күнтізбелік жылдағы (қаңтар-мамыр, тамыз-желтоқсан) уақыт аралығы, оның барысында аттестатталушы біліктілік бағалаудан, қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтаудан өтеді, осы Қағидаларға сәйкес Педагогтің білімін бағалауды тапсыруға өтініш береді;
5) апелляция – осы Қағидаларға сәйкес педагогтің сұранысы бойынша ақпараттық коммуникациялық технологиялар арқылы жүзеге асырылатын педагогтердің білімін бағалау нәтижелерін қайта қарау рәсімі;
6) апелляцияларды қарау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі – апелляциялық комиссия) - педагогтердің білімін бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда даулы мәселелер бойынша шешім қабылдайтын білім беру саласындағы уәкілетті орган құратын комиссия;
7) біліктілік санаты – "Педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5750 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 338 бұйрық) бекітілген біліктілік талаптарына немесе кәсіптік стандартқа ("Педагог" кәсіби стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 500 бұйрығы) (бұдан әрі кәсіптік стандарт)сәйкес келетін педагогтің кәсіби құзыреттілік деңгейі;
8) қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау – аттестатталушы жетістіктерінің біліктілік талаптарының деңгейіне сәйкестігін бағалау рәсімі;

9) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
10) перечень основных требований к оказанию государственной услуги – перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
11) педагог - лицо, имеющее педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю и осуществляющее профессиональную деятельность педагога по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников, методическому сопровождению или организации образовательной деятельности;
12) оценка знаний педагогов (далее – ОЗП) – процедура, проводимая в целях определения уровня профессиональной компетентности педагога, по тестам, разработанным уполномоченным органом в области образования в соответствии с настоящими Правилами;
13) цифровой профиль педагога – электронные данные педагога, загруженные в информационной системе Национальной образовательной базы данных (далее – НОБД).
3. Аттестация педагогов проводится не реже одного раза в пять лет в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога".
Руководители организаций образования проходят:
аттестацию один раз в три года в соответствии с пунктом 5 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об образовании" для подтверждения соответствия занимаемой должности;
аттестацию для присвоения квалификационной категории при условии соответствия требованиям, изложенным в настоящих Правилах.
Аттестация руководителей организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования проводится на уровне управлений образования области, городов республиканского значения и столицы, отдела образования района (города областного значения), уполномоченного органа в области образования.
Аттестация руководителей организаций образования дошкольного воспитания и обучения, а также дополнительного образования по отношению к которым отделы образования выступают органом государственного управления проводится отделами образования района (города областного значения).
Заместители руководителя организаций образования проходят аттестацию в соответствии с параграфом 2 главы 4 настоящих Правил.

9) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініші бойынша жеке тәртіппен немесе өтініш жасамай жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
10) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі – мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасы, нысаны, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктеріне сәйкес өзге де мәліметтер;
11) педагог – тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар және педагогтің білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу, әдістемелік сүйемелдеу немесе білім беру қызметін ұйымдастыру жөніндегі кәсіби қызметін жүзеге асыратын тұлға;
12) педагогтердің білімін бағалау (бұдан әрі – ПББ) – осы Қағидаларға сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган әзірлеген тест бойынша педагогтердің кәсіби құзыреттілік деңгейін айқындау мақсатында өткізілетін рәсім;
13) педагогтің цифрлық профилі – Ұлттық білім беру деректер қоры (бұдан әрі – ҰББДҚ) ақпараттық жүйесіне жүктелген педагогтің электронды деректері.
3. Педагогтерді аттестаттау "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес бес жылда бір реттен сиретпей өткізіледі.
Білім беру ұйымдарының басшылары:
атқаратын лауазымына сәйкестігін растау үшін Қазақстан Республикасы "Білім туралы" Заңының 44-бабының 5-тармағына сәйкес үш жылда бір рет аттестаттаудан өтеді.
осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда біліктілік санатын көтеру үшін мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтеді.
Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының басшыларын аттестаттау облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі, білім беру саласындағы уәкілетті орган деңгейінде жүргізіледі.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, сондай-ақ қосымша білім беру ұйымдарының басшыларын оларға қатысты білім бөлімдері мемлекеттік басқару органы болып табылатын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімдері аттестаттаудан өткізеді.
Білім беру ұйымдары басшыларының орынбасарлары – осы Қағидалардың 4-тарауының 2-параграфына сәйкес кезекті аттестаттаудан өтеді.

4. Для проведения аттестации педагогов в уполномоченном органе в области образования, органах управления образования (далее - аттестующий орган) области, города республиканского значения и столицы, района, города областного значения, организации образования приказом первого руководителя этих государственных органов создаются Комиссии для следующих квалификационных категорий:
в организациях образования:
"педагог-стажер", "педагог";
в органах отдела образования района, города областного значения:
"педагог-модератор" (для педагогов и методистов);
"заместитель руководителя третьей квалификационной категории", "заместитель руководителя второй квалификационной категории" (для заместителей руководителя);
"руководитель-организатор" (для руководителей);
в органах управления образования области, города республиканского значения и столицы, при уполномоченном органе в области образования:
"педагог-эксперт", "педагог-исследователь" (для педагогов и методистов);
"педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь" (для педагогов и методистов организаций технического и профессионального, послесреднего образования);
"педагог-мастер" (для методистов);
"заместитель руководителя первой квалификационной категории" (для заместителей руководителя);
"руководитель-менеджер"; "руководитель-лидер" (для руководителей);
при уполномоченном органе в области образования:
"педагог-мастер" (для педагогов);
"педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" (для организаций образования, подведомственных уполномоченному органу соответствующей отрасли).
5. В состав Комиссии по аттестации педагогов входят педагоги, имеющие стаж работы не менее 10 (десять) лет, квалификационные категории "педагог-исследователь" или "педагог-мастер", методисты учебно-методических кабинетов (центров), организаций повышения квалификации, представители общественных и неправительственных организаций, специалисты органов управления образования, подведомственных организаций.
6. В состав Комиссии для аттестации руководителей и заместителей руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров) входят представители государственных органов, в том числе местных представительных и исполнительных органов, уполномоченного государственного органа по труду, представители неправительственных организаций, коллегиальных органов управления организаций образования, общественных советов, а также сотрудники структурных подразделений аттестующего органа.
7. Комиссия состоит из нечетного числа членов и состоит не менее чем из семи членов. Члены Комиссии участвуют в заседаниях Комиссии без права замены.

4. Білім беру саласының уәкілетті органдарында, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың білім беруді басқару органдарында, білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – аттестаттаушы орган) педагогтерді аттестаттау үшін осы мемлекеттік органдардың бірінші басшысының бұйрығымен мынадай біліктілік санаттары үшін комиссиялар құрылады:
білім беру ұйымдарында:
"педагог-тағылымдамашы", "педагог";
аудандық, облыстық маңызы бар қалалық білім бөлімінің органдарында:
"педагог-модератор" (педагогтер мен әдіскерлер үшін);
"үшінші біліктілік санатты басшы орынбасары", "екінші біліктілік санатты басшы орынбасары" (басшы орынбасарлары үшін);
"басшы-ұйымдастырушы" (басшылар үшін);
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың білім беру басқармаларында, білім беру саласындағы уәкілетті органдарда;
"педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші" (педагогтер мен әдіскерлер үшін);
"педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші" (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарындағы педагогтер мен әдіскерлер үшін);
"педагог-шебер" (әдіскерлер үшін);
"бірінші біліктілік санатты басшы орынбасары" (басшы орынбасарлары үшін);
"басшы-менеджер"; "басшы-көшбасшы" (басшылар үшін);
білім беру саласындағы уәкілетті органның жанында:
"педагог-шебер" (педагогтер үшін);
"педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" (тиісті саланың уәкілетті органының бағынысты білім беру ұйымдары үшін).
5. Педагогтерді аттестаттау жөніндегі комиссияның құрамына кемінде 10 жыл жұмыс өтілі, "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтер, оқу-әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың), біліктілікті арттыру ұйымдарының әдіскерлері, қоғамдық және үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері, білім беруді басқару органдарының, ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандары кіреді.
6. Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары мен басшыларының орынбасарларын аттестаттау жөніндегі комиссияның құрамына мемлекеттік органдардың, оның ішінде жергілікті өкілетті және атқарушы органдардың, еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның өкілдері, үкіметтік емес ұйымдардың, білім беру ұйымдарын алқалы басқару органдарының, қоғамдық кеңестердің өкілдері, сондай-ақ аттестаттаушы органның құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлері кіреді.
7. Комиссия мүшелердің тақ санынан және кемінде жеті мүшеден тұрады. Комиссия мүшелері Комиссия отырыстарына алмасу құқығынсыз қатысады.

8. Председатель и заместитель председателя Комиссии избираются из числа членов Комиссии.
9. Аттестация педагогов организаций образования отраслевых государственных органов осуществляется Комиссией при управлении образования, республиканских подведомственных организаций соответствующей отрасли – в уполномоченном органе в области образования.
10. Секретарь конкурсной комиссии подготавливает материалы, необходимые документы к заседанию Комиссии, оформляет и подписывает протокол, не является ее членом.
11. Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее две трети ее состава.
12. Результаты голосования определяются большинством голосов членов Комиссии. При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим.
13. На заседаниях Комиссии ведется аудио- или видеозапись. Аудиовидеозапись хранится в государственном органе, проводящего процедуру аттестации, не менее трех лет.
14. Комиссия соответствующего уровня рассматривает документы аттестуемого два раза в год (до 5 мая и 5 ноября текущего года соответственно) или в сроки, определенные уполномоченным органом в области образования.
Глава 2. Порядок прохождения аттестации
15. Аттестация включает в себя следующие этапы:
для педагогов:
1) квалификационная оценка (исключается при использовании информационной системы в связи с автоматизацией процедуры);
2) комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности;
3) ОЗП и написание эссе (за исключением мастеров производственного обучения и преподавателей по специальным дисциплинам организаций технического и профессионального, послесреднего образования);
для методистов методических кабинетов (центров):
1) квалификационная оценка (исключается при использовании информационной системы в связи с автоматизацией процедуры);
2) комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности;
для заместителей руководителя организаций образования, заместителей руководителя методических кабинетов (центров) на квалификационную категорию "заместитель руководителя третьей квалификационной категории" или "заместитель руководителя второй квалификационной категории":
1) квалификационная оценка (исключается при использовании информационной системы в связи с автоматизацией процедуры);
2) комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности;
для заместителей руководителя организаций образования, заместителей руководителя и методистов методических кабинетов (центров) на квалификационную категорию "заместитель руководителя первой квалификационной категории":
1) квалификационная оценка (исключается при использовании информационной системы в связи с автоматизацией процедуры);

8. Комиссия төрағасы мен төрағаның орынбасары Комиссия мүшелерінің арасынан сайланады.
9. Салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдарының педагогтерін аттестаттауды білім басқармасы жанындағы Комиссия, тиісті саланың республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдары – білім беру саласының уәкілетті органында жүзеге асырады.
10. Конкурстық комиссияның хатшысы Комиссия отырысына материалдарды, қажетті құжаттарды дайындайды, хаттаманы рәсімдейді және оған қол қояды, оның мүшесі болып табылмайды.
11. Комиссияның отырысы, егер оған оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
12. Дауыс беру нәтижелері Комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
13. Комиссия отырыстарында аудио- немесе бейнежазба жүргізіледі. Аудио бейнежазба аттестаттау рәсімін өткізген мемлекеттік органда кемінде үш жыл сақталады.
14. Тиісті деңгейдегі Комиссия аттестатталушының құжаттарын жылына екі рет (тиісінше ағымдағы жылғы 5 мамырға және 5 қарашаға дейін) немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мерзімдерде қарайды.
2-тарау. Аттестаттауды өткізу тәртібі
15. Аттестаттау мынадай кезеңдерді қамтиды:
педагогтер үшін:
1) біліктілік бағалау (рәсімді автоматтандыруға байланысты ақпараттық жүйені пайдалану кезінде алынып тасталады);
2) қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау;
3) ПББ және эссе жазу (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер бойынша оқытушыларын қоспағанда);
әдістемелік кабинеттің (орталық) әдіскерлері үшін:
1) біліктілік бағалау (рәсімді автоматтандыруға байланысты ақпараттық жүйені пайдалану кезінде алынып тасталады);
2) қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау;
білім беру ұйымдары басшысының орынбасарлары, әдістемелік кабинет (орталық) басшы орынбасарларының "үшінші біліктілік санатты басшының орынбасары" немесе "екінші біліктілік санатындағы басшының орынбасары" біліктілік санаты үшін:
1) біліктілік бағалау (рәсімді автоматтандыруға байланысты ақпараттық жүйені пайдалану кезінде алынып тасталады);
2) қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау;
білім беру ұйымдары басшысының орынбасарлары, әдістемелік кабинет (орталық) басшы орынбасарлары мен әдіскерлерінің "бірінші біліктілік санатты басшының орынбасары" біліктілік санаты үшін:
1) біліктілік бағалау (рәсімді автоматтандыруға байланысты ақпараттық жүйені пайдалану кезінде алынып тасталады);

2) комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности;
3) собеседование на заседании аттестационной комиссии с презентацией результатов деятельности;
для руководителей организаций образования и методических кабинетов (центров):
очередная аттестация:
1) квалификационная оценка (исключается при использовании информационной системы в связи с автоматизацией процедуры);
2) аналитическое обобщение исполнения ключевых показателей деятельности в динамике за аттестационный период;
3) ОЗП и написание эссе;
4) собеседование на заседании Комиссии с презентацией результатов деятельности;
досрочное присвоение квалификационной категории:
1) квалификационная оценка (исключается при использовании информационной системы в связи с автоматизацией процедуры);
2) комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности, в соответствии с настоящими Правилам;
3) собеседование на заседании Комиссии с презентацией результатов деятельности.
Примечание: руководители/заместители руководителя методического кабинета (центра) структурного подразделения государственного органа в области образования проходят процедуру аттестации как методисты методического кабинета (центра).
Параграф 1. Порядок проведения квалификационной оценки
16. Квалификационная оценка педагогов проводится организациями образования и включает рассмотрение документов на соответствие перечню документов, изложенных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги (далее – перечень основных требований) по форме согласно приложению 1 настоящих Правил.
17. Документы аттестуемых педагогов заполняются в информационной системе (при отсутствии информационной системы подаются в электронном или бумажном формате), по результатам которого выдается уведомление или расписка о приеме или отказе в приеме документов согласно приложениям 2, 3, 4 и 5 настоящих Правил в соответствии с требованиями, изложенными в параграфе 1 настоящих Правил.
Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги
18. На основании заявления педагога (до истечения срока действующей категории) и после квалификационной оценки (исключается при использовании информационной системы в связи с автоматизацией процедуры) проводится процедура дальнейшей аттестации:
для педагогов – комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности в соответствии с главой 3 настоящих Правил;
для руководителей и заместителей руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров), методистов (методических кабинетов (центров), – в соответствии с главой 4 настоящих Правил.

2) қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау;
3) аттестаттау комиссиясының отырысында қызмет нәтижелерін көрсете отырып сұхбат жүргізу;
білім беру ұйымы мен әдістемелік кабинет (орталық) басшылары үшін:
кезекті аттестаттау:
1) біліктілік бағалау (рәсімді автоматтандыруға байланысты ақпараттық жүйені пайдалану кезінде алынып тасталады);
2) аттестаттау кезеңіндегі талдамалық жинақтау қызметінің негізгі көрсеткіштерінің орындалуының динамикасы;
3) ПББ және эссе жазу;
4) аттестация Комиссиясының отырысында қызмет нәтижелерін көрсете отырып сұхбат жүргізу;
мерзімінен бұрын біліктілік санатын беру:
1) біліктілік бағалау (рәсімді автоматтандыруға байланысты ақпараттық жүйені пайдалану кезінде алынып тасталады);
2) осы Қағидаларға сәйкес қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық қорыту;
3) Комиссия отырысында қызмет нәтижелерін көрсете отырып сұхбат жүргізу.
Ескертпе: білім беру саласындағы мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің әдістемелік кабинетінің (орталығы) басшылары / басшыларының орынбасарлары әдістемелік кабинеттің (орталықтың) әдіскерлері ретінде аттестаттау рәсімінен өтеді.
1-параграф. Біліктілік бағалауын өткізу тәртібі
16. Педагогтердің біліктілігін бағалауды білім беру ұйымдары жүргізеді және құжаттардың осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – негізгі талаптар тізбесі) белгіленген құжаттар тізбесіне сәйкестігін қарауды қамтиды.
17. Аттестатталатын педагогтердің құжаттары ақпараттық жүйеде толтырылады (ақпараттық жүйе болмаған жағдайда электрондық немесе қағаз форматында беріледі), оның нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 1-параграфында жазылған талаптарға сәйкес осы Қағидалардың 2, 3, 4 және 5-қосымшаларына сәйкес құжаттарды қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама немесе қолхат беріледі.
2-параграф. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
18. Педагогтің өтініші негізінде (қолданыстағы санат мерзімі өткенге дейін) және біліктілік бағалауынан кейін (рәсімді автоматтандыруға байланысты ақпараттық жүйені пайдалану кезінде алынып тасталады) одан әрі аттестаттау рәсімі жүргізіледі:
педагогтер үшін – осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау;
білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары мен басшыларының орынбасарлары, (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері үшін – осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес.

19. Для получения государственной услуги по аттестации педагогов физическими лицами (далее – услугополучатель) предоставляются заявления по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам:
в Министерство просвещения Республики Казахстан (далее – Министерство), Управления образования областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, отделы образования районов и городов областного значения, организации образования по информационной системе;
или через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
или через веб-портал "электронного правительства" egov.kz. (далее – портал).
Заявление подается с соблюдением сроков прохождения и последовательности категории в соответствии с приказом № 338 или профессиональным стандартом с учетом общего педагогического стажа.
20. Государственная услуга "Прием документов для прохождения аттестации педагогов" (далее – государственная услуга) оказывается Министерством, Управлениями образования областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, отделами образования районов и городов областного значения, организациями образования.
21. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания услуг, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственных услуг приведены в перечне основных требований по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
22. Сведения документов, удостоверяющих личность услугополучателя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
23. При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренных перечнем основных требований, и (или) документов с истекшим сроком действия, ответственный сотрудник Министерства, Управления образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, отдела районов и городов областного значения, организации образования либо работник Государственной корпорации выдает или направляет через портал расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При функционирующей информационной системе при приеме заявления на прохождение аттестации выдается уведомление об отказе в приеме документов согласно приложениям 4 настоящих Правил в соответствии с требованиями, изложенными в параграфе 1 настоящих Правил.
24. При полном представлении документов через канцелярию услугодателя, Государственную корпорацию услугополучателю выдается или направляется через портал расписка о приеме документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам с указанием даты выдачи готовых документов.
При обращении через портал в личный кабинет услугополучателя или через информационную систему поступает уведомление о приеме документов согласно приложению 5 настоящих Правил с указанием даты выдачи готовых документов.

19. Педагогтерді аттестаттау жөніндегі мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:
Ақпараттық жүйе бойынша Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларына, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдеріне, білім беру ұйымдарына;
немесе "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы;
немесе egov.kz. "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) өтініштер ұсынады.
Өтініш № 338 бұйрыққа немесе кәсіптік стандартқа сәйкес жалпы педагогикалық өтілі ескеріле отырып, санатқа өту мерзімі мен реттілігін сақтай отырып беріледі.
20. "Педагогтерді аттестаттаудан өткізу үшін құжаттарды қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) Министрлік, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері, білім беру ұйымдары көрсетеді.
21. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша негізгі талаптардың тізбесінде келтірілген.
22. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттардың мәліметтерін Мемлекеттік корпорация қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
23. Көрсетілетін қызметті алушы негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынбаған кезде Министрліктің, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармасының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бөлімінің, білім беру ұйымының жауапты қызметкері немесе Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді немесе портал арқылы жолдайды.
Жұмыс істеп тұрған ақпараттық жүйе кезінде аттестаттаудан өтуге өтінішті қабылдау кезінде осы Қағидалардың 1-параграфында жазылған талаптарға сәйкес осы Қағидалардың 4-қосымшаларына сәйкес құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама беріледі.
24. Құжаттар көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі, Мемлекеттік корпорация арқылы құжаттар толық ұсынылған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайын құжаттардың берілген күнін көрсете отырып, құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі немесе портал арқылы жолданады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне немесе ақпараттық жүйе арқылы дайын құжаттардың беру күнін көрсете отырып, осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама келіп түседі.

25. Сформированные заявления (с пакетом документов) направляются Государственной корпорацией или через информационную систему или через портал в Министерство, Управления образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, отделы районов и городов областного значения, организации образования.
26. При оказании государственных услуг через информационную систему, Государственную корпорацию или портал, день приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственных услуг.
27. При приеме документов через Министерство, Управления образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, отделы образования районов и городов областного значения, организации образования проверяется полнота представленных документов, и соответствие услугополучателя требованиям настоящих Правил, по итогам выдается расписка о приеме заявления и соответствующих документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
28. При обращении через канцелярию действия, указанные в пункте 23, осуществляются в день поступления и регистрации документов в Министерство, Управления образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, отделы районов и городов областного значения, организации образования.
29. Результат оказания государственной услуги доставляются Министерством, Управлениями образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, отделами районов и городов областного значения, организациями образования в Государственную корпорацию, не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
30. Выдача готовых документов при обращении через Государственную корпорацию осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов, либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя.
31. Министерством, Управлениями образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, отделами районов и городов областного значения, организациями образования обеспечивается внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.

25. Қалыптастырылған өтініштер (құжаттар топтамасымен бірге) Мемлекеттік корпорация немесе ақпараттық жүйе арқылы немесе портал арқылы Министрлікке, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының Білім басқармаларына, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдеріне жіберіледі.
26. Мемлекеттік қызметті ақпараттық жүйе, Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы көрсету кезінде өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметтер көрсету мерзіміне кірмейді.
27. Министрлік, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының Білім басқармалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері, білім беру ұйымдары арқылы құжаттарды қабылдау кезінде ұсынылған құжаттардың толықтығы және көрсетілген қызметті алушының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тексеріледі, қорытындысы бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту беріледі.
28. Кеңсе арқылы жүгінген жағдайда 23-тармақта көрсетілген іс-әрекеттер құжаттар келіп түскен күні және Министрлікте, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының Білім басқармаларында, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерінде, білім беру ұйымдарында тіркелген күні жүзеге асырылады.
29. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін Министрлік, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының Білім басқармалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері, білім беру ұйымдары тарапынан Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей жеткізеді.
30. Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген жағдайда дайын құжаттарды беру Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесіне сәйкес өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілетін, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін жеке басты куәландыратын құжаттарды не цифрлық құжат, не оның өкілін көрсеткен кезде жүзеге асырылады
31. Министрлік, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының Білім басқармалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері, білім беру ұйымдары "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.

32. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам
33. Для проведения процедуры присвоения (подтверждения) квалификационных категорий на соответствие заявленной квалификационной категории создается экспертный совет отдельно по каждому предмету или по направлению (далее – Экспертный совет):
на квалификационную категорию "педагог-модератор" - Экспертный совет, организуемый на уровне района (города областного значения), на уровне области, городов республиканского значения и столицы, уполномоченного органа в области образования (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов), в составе методистов методических кабинетов (центров), педагогов района (города областного значения), имеющих стаж работы не менее 10 лет, квалификационные категории "педагог-исследователь" или "педагог-мастер", представителей организаций повышения квалификации, попечительских советов, общественных, неправительственных организаций в области образования, представителей работодателей.
Состав Экспертного совета утверждается приказом руководителя органа управления образования района (города областного значения), области, городов республиканского значения и столицы, уполномоченного органа в области образования (для республиканских подведомственных организаций и организаций образований отраслевых государственных органов):
на квалификационную категорию "педагог-эксперт", "педагог-исследователь" - Экспертный совет, организуемый на уровне области, городов республиканского значения и столицы, уполномоченного органа в области образования (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов), в составе методистов методических кабинетов (центров), педагогов организаций образования области, городов республиканского значения и столицы, имеющих стаж работы не менее 10 лет, квалификационные категории "педагог-исследователь" или "педагог-мастер", представителей организаций повышения квалификации, попечительских советов, общественных, неправительственных организаций, работодателей. Состав Экспертного совета утверждается приказом руководителя органа управления образования области, городов республиканского значения и столицы, уполномоченного органа в области образования (для республиканских подведомственных организаций и организаций образований отраслевых государственных органов);
на квалификационную категорию "педагог-мастер" - Экспертный совет, организуемый при Республиканском учебно-методическом совете Национальной академии образования имени Ы. Алтынсарина, в составе специалистов и методистов подведомственных организаций МП РК, представителей уполномоченных органов соответствующих сфер, педагогов организаций образования республики, имеющих стаж работы не менее 10 лет, квалификационные категории "педагог-исследователь" или "педагог-мастер", организаций повышения квалификации, попечительских советов, общественных, неправительственных организаций, работодателей. Состав Экспертного совета утверждается приказом руководителя уполномоченного органа в области образования.

32. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері туралы шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) лауазымды тұлғаның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалады.
Көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды тұлғаның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды тұлғаның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым түскенде, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарға толық жауап беретін шешім немесе басқа әкімшілік шара қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
3-тарау. Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) тәртібі
33. Біліктілік санаттарын берудің (растаудың) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкестігі рәсімін жүргізу үшін әрбір пән бойынша немесе бағыт бойынша жеке Сараптама кеңесі (бұдан әрі – Сараптама кеңесі) құрылады:
"педагог-модератор" біліктілік санатына – құрамында әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кемінде 10 жыл еңбек өтілі, "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтері, біліктілікті арттыру ұйымдарының, қамқоршылық кеңестердің, білім беру саласындағы қоғамдық, үкіметтік емес ұйымдардың, жұмыс берушілердің өкілдері бар ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) деңгейінде, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, білім беру саласының тиісті органының (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) деңгейінде ұйымдастырылатын Сараптама кеңесі.
Сараптама кеңесінің құрамы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармасы органы басшысының, білім беру саласының уәкілетті органының (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) бұйрығымен бекітіледі.
"педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына – құрамында әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім беру ұйымдарының кемінде 10 жыл еңбек өтілі, "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтері, біліктілікті арттыру ұйымдарының, қамқоршылық кеңестердің, қоғамдық, үкіметтік емес ұйымдардың, жұмыс берушілердің өкілдері бар, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, білім беру саласының уәкілетті органы (республикалық білім беру ұйымдары мен мемлекеттік органдардың ұйымдары үшін) деңгейінде ұйымдастырылатын Сараптама кеңесі. Сараптама кеңесінің құрамы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың Білім басқармасы, білім беру саласының уәкілетті органы басшысының (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) бұйрығымен бекітіледі.
"педагог-шебер" біліктілік санатына – құрамында ҚР Оқу-ағарту министрлігінің ведомстволық бағынысты ұйымдарының мамандары мен әдіскерлері, тиісті саланың уәкілетті органдарының өкілдері, республиканың білім беру ұйымдарының кемінде 10 жыл еңбек өтілі, "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтері, біліктілікті арттыру ұйымдарының, қамқоршылық кеңестерінің, қоғамдық, үкіметтік емес ұйымдардың, жұмыс берушілердің өкілдері бар, Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясының Республикалық оқу-әдістемелік кеңесі жанынан ұйымдастырылатын Сараптама кеңесі. Сараптама кеңесінің құрамы білім беру саласының уәкілетті органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.

34. Материалы, представленные для комплексного аналитического обобщения результатов деятельности, направляются Комиссией для рассмотрения в экспертный совет два раза в год (до 5 мая и 5 ноября текущего года соответственно) или в сроки, определенные уполномоченным органом в области образования по акту приема – передачи портфолио педагога на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
При функционирующей информационной системе цифровой профиль педагога рассматривается в системе с загрузкой листов оценивания и экспертным заключением. В этом случае передача документов по акту приема-передачи портфолио не требуется.
35. В состав Экспертного совета входят председатель и члены экспертного совета. Экспертный совет состоит из нечетного количества членов, но не менее, чем из семи человек. Председатель избирается из числа членов Экспертного совета.
36. Экспертный совет рассматривает и оценивает портфолио педагогов на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий в соответствии с критериями оценивания портфолио педагогов на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, с учетом листов наблюдения уроков/занятий по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам и отзывами педагогов, заместителей руководителя, руководителя, методиста, родителей.
37. Экспертный совет отдельно по каждому предмету или по направлению рассматривает и оценивает портфолио с присутствием аттестуемого в дистанционном или очном формате. Рассмотрение портфолио с участием аттестуемого длится не более 30 минут. При этом, ведется аудио или видеозапись. Аудиовидеозапись хранится в архиве организации проводимого аттестацию не менее одного года.
38. Экспертный совет направляет листы оценивания портфолио педагогов на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам и рекомендации по итогам комплексного аналитического обобщения результатов деятельности о соответствии/несоответствии, о соответствии на один уровень ниже заявленной квалификационной категории по каждому педагогу в Комиссию или в информационную систему в цифровой профиль каждого педагога в определенные уполномоченным органом в области образования сроки (до 5 июня и 5 декабря текущего года) или в сроки, определенные уполномоченным органом в области образования по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
При несоответствии портфолио требованиям педагог не проходит на следующий этап – ОЗП.

34. Комиссия қызметтің нәтижелерін кешенді талдамалық қорытындылау үшін ұсынылған материалдарды осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын беруге (растауға) педагогтің портфолиосын қабылдау-табыстау актісі бойынша жылына екі рет (тиісінше ағымдағы жылдың 5 мамырына және 5 қарашасына дейін) немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мерзімдерде Сараптама кеңесінің қарауына жібереді.
Педагогтің цифрлық профилі бағалау парақтарын және сараптамалық қорытындыны жүктей отырып, жұмыс істеп тұрған ақпараттық жүйеде қаралады. Бұл жағдайда портфолионы қабылдау-тапсыру актісі бойынша құжаттарды беру талап етілмейді.
35. Сараптама кеңесінің құрамына сараптама кеңесінің төрағасы мен мүшелері кіреді. Сараптама кеңесі мүшелері тақ саннан, бірақ кемінде жеті адамнан тұрады. Төраға Сараптама кеңесінің мүшелерінен сайланады.
36. Сараптама кеңесі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сабақтарды/оқуларды бақылау парақтарын және педагогтердің, басшының орынбасарларының, басшының, әдіскерлердің, ата-аналардың пікірлерін ескере отырып, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын беруге (растауға) арналған педагогтердің портфолиосын бағалау өлшемшарттарына сәйкес біліктілік санаттарын беруге (растауға) педагогтердің портфолиосын қарайды және бағалайды.
37. Сараптама кеңесі аттестатталушының қашықтықтан немесе күндізгі форматта қатысуымен әрбір пән бойынша немесе бағыт бойынша портфолионы жеке қарайды және бағалайды. Аттестатталушының қатысуымен портфолионы қарау 30 минуттан аспайды. Бұл ретте аудио немесе бейнежазба жүргізіледі. Аудио бейнежазба аттестаттау өткізген ұйымның архивінде кемінде бір жыл сақталады.
38. Сараптама кеңесі осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын беру (растау) үшін педагогтердің портфолиосын бағалау парақтарын және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мерзімде (осы жылдың 5 маусымына және 5 желтоқсанына дейін) немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мерзімдерде Комиссияға немесе әрбір педагогтің цифрлық профиліндегі ақпараттық жүйеге әрбір педагог бойынша өтініш берілген біліктілік санатына сәйкестік/сәйкессіздік туралы, бір деңгейге төмен сәйкестік туралы қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтаудың қорытындылары бойынша ұсынымдар жібереді.
Портфолио талаптарға сәйкес келмеген жағдайда педагог келесі кезеңге – ПББ өтпейді.

Параграф 1. Порядок очередного присвоения квалификационных категорий педагогам
39. Очередному присвоению квалификационной категории подлежат:
на квалификационную категорию "педагог-стажер":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или прошедшие курсы переподготовки, впервые приступившие к педагогической деятельности, а также, лица, не осуществлявшие педагогическую (преподавательскую) деятельность в организациях образования за последние пять лет до объявления конкурса на занятие вакантной или временно вакантной должности педагога, успешно прошедшие Национальное квалификационное тестирование.
Квалификационная категория "педагог-стажер" присваивается на один учебный год до завершения программы по введению в профессию в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 160 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 142192).
За педагогом-стажером на период одного учебного года закрепляется педагог, в порядке наставничества.
По завершению программы по вхождению в профессию педагог-стажер готовит отчет о результатах деятельности, демонстрирует и анализирует уроки, проводит исследование урока лесcон стади (Lesson Study), применяет метод экшн рисерч (Action Research). Педагог-наставник по результатам программы готовит на педагога-стажера рекомендацию.
По итогам завершения программы по вхождению в профессию и положительной рекомендации педагога-наставника аттестационная комиссия организации образования выносит решение о присвоении педагогу-стажеру квалификационной категории "педагог". После присвоения квалификационной категории с педагогом заключается трудовой договор на один календарный год. Последующие трудовые отношения оформляются в рамках трудового законодательства.
на квалификационную категорию "педагог":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или прошедшие курсы переподготовки, соответствующие требованиям к категории "педагог-стажер" и имеющие педагогический стаж по соответствующему профилю не менее 1 года;
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или прошедшие курсы переподготовки, за исключением лиц, изначально подпадающих на присвоение категории "педагог-стажер", успешно прошедшие Национальное квалификационное тестирование, в том числе:
возобновившие работу в педагогической должности (срок возобновления на педагогическую должность не более 5 лет при общем педагогическом стаже по соответствующему профилю не менее 1 года) и не имеющие квалификационной категории;
перешедшие в организации образования с уполномоченного органа в области образования, органов управления образования, методических кабинетов, институтов повышения квалификации, с высших учебных заведений;
находившиеся на обучении (стажировке) по специальности за пределами Республики Казахстан;
осуществлявшие педагогическую деятельность по соответствующему профилю и прибывшие в Республику Казахстан из стран ближнего и дальнего зарубежья;

1-параграф. Педагогтерге кезекті біліктілік санаттарын беру тәртібі
39. Біліктілік санатын кезекті беруге:
"педагог-тағылымдамашы" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар немесе қайта даярлау курстарынан өткен, педагогикалық қызметке алғаш рет кіріскен, сондай-ақ, білім беру ұйымдарында педагогтің бос немесе уақытша бос лауазымына орналасуға конкурс жарияланғанға дейін соңғы бес жыл ішінде педагогикалық (оқытушылық) қызметті жүзеге асырмаған, Ұлттық біліктілік тестілеуінен табысты өткен тұлғалар.
"Педагог-тағылымдамашы" біліктілік санаты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 160 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 142192 болып тіркелген) сәйкес педагог кәсібіне кіріспе бағдарламасы аяқталғанға дейін бір оқу жылына беріледі.
Педагог-тағылымдамашыға бір оқу жылы кезеңіне тәлімгерлікті жүзеге асыратын педагог бекітіледі.
Педагог кәсібіне кіріспе бағдарламасы аяқталғаннан кейін педагог-тағылымдамашы қызмет нәтижелері туралы есеп дайындайды, сабақтарды көрсетеді, талдайды, (Lesson Study) лессон стади сабаққа зерттеу жүргізеді, (Action Research) экшн рисҰрч әдісін қолданады. Педагог-тәлімгер бағдарлама нәтижелері бойынша педагог-тағылымдамашыға ұсыныс дайындайды.
Педагог кәсібіне кіріспе бағдарламаны аяқтау және педагог-тәлімгердің оң ұсынымы қорытындысы бойынша білім беру ұйымының педагогикалық кеңесі педагог-тағылымдамашыға "педагог" біліктілік санатын беру туралы шешім шығарады. Біліктілік санатын бергеннен кейін педагогпен бір күнтізбелік жылға еңбек шарты жасалады. Кейінгі еңбек қатынастары еңбек заңнамасы шеңберінде ресімделеді.
"педагог" біліктілік санатына:
тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар немесе қайта даярлау курстарынан өткен, "педагог-тағылымдамашы" санатына қойылатын талаптарға сәйкес келетін және тиісті бейін бойынша кемінде 1 жыл педагогикалық өтілі бар адамдар;
тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар немесе қайта даярлау курстарынан өткен адамдар, бастапқыда "педагог-тағылымдамашы" санатын беруге ұсынылатын, Ұлттық біліктілік тестілеуінен сәтті өткен адамдарды қоспағанда, оның ішінде:
- педагогикалық лауазымдағы жұмысын қайта бастаған (тиісті бейін бойынша жалпы педагогикалық өтілі 1 жылдан кем емес 5 жылдан аспайтын педагогикалық лауазымға қайта бастау мерзімі) және біліктілік санаты жоқ;
- білім беру ұйымдарына білім беру саласындағы уәкілетті органнан, білім беру басқармасы органдарынан, әдістемелік кабинеттерден, біліктілікті арттыру институттарынан, жоғары оқу орындарынан ауысқан;
- Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде мамандығы бойынша оқуда (тағылымдамада) болған;
- тиісті бейін бойынша педагогикалық қызметті жүзеге асырған және Қазақстан Республикасына жақын және алыс шет елдерден келген;

лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или прошедшие курсы переподготовки, принятые в организации образования в качестве педагога в срок c 1 января 2022 года включительно, не имеющих квалификационной категории;
имеющие профессиональный стаж в системе дополнительного образования 5 и более лет.
Педагоги, впервые приступившие к педагогической деятельности в организации технического и профессионального, послесреднего образования на должности педагогов по специальным дисциплинам и мастеров производственного обучения, имеющие не менее 2 лет производственного стажа по профилю, получают квалификационную категорию "педагог" без прохождения ОЗП.
Педагоги, претендующие на категорию "педагога", должны соответствовать квалификационным требованиям согласно приказу № 338 или профессиональному стандарту и соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
знает содержание учебного предмета, учебно-воспитательного процесса, методики преподавания и оценивания; планирует и организует учебно-воспитательный процесс с учетом психолого-возрастных особенностей обучающихся, способствует формированию общей культуры обучающегося и его социализации, принимает участие в мероприятиях на уровне организации образования, осуществляет индивидуальный подход в воспитании и обучении с учетом потребностей обучающихся, владеет навыками профессионально-педагогического диалога, применяет цифровые образовательные ресурсы;
проводит исследование урока, в том числе лессон стади (Lesson Study), применяет метод экшн рисерч (Action Research);
соблюдает нормы педагогической этики в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 мая 2020 года № 190 "О некоторых вопросах педагогической этики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20619);
2) на квалификационную категорию "педагог-модератор":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, а также лица, прошедшие курсы переподготовки, педагогический стаж не менее двух лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог", кроме того:
использует инновационные формы, методы и средства обучения;
является участником или призером, или победителем конкурса профессионального мастерства или имеет участников, или призеров или победителей олимпиад, конкурсов, соревнований, на уровне организации образования, района (города областного значения) в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
проводит исследование урока, в том числе лессон стади (Lesson Study), применяет метод экшн рисерч (Action Research);
проводит рефлексию уроков, имеет положительные отзывы коллег на проведенные уроки;

- тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар немесе қайта даярлау курстарынан өткен, білім беру ұйымдарына педагог ретінде 2022 жылғы 1 қаңтарды қоса алғандағы мерзімде қабылданған, біліктілік санаты жоқ адамдар;
- қосымша білім беру жүйесінде 5 және одан да көп жыл кәсіби өтілі бар адамдар.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында арнайы пәндер бойынша педагогтер және бейіні бойынша кемінде 2 жыл өндірістік өтілі бар өндірістік оқыту шеберлері лауазымдарына алғаш рет педагогикалық қызметке кіріскен педагогтер Ұлттық біліктілік тестілеуінен өтпестен "педагог" біліктілік санатын алады.
"Педагог" санатына үміткер педагогтер № 338 бұйрыққа немесе кәсіптік стандартқа сәйкес біліктілік талаптарына сәйкес келуі және мынадай кәсіптік құзыреттерге сәйкес келуі тиіс:
оқу пәнінің, оқу-тәрбие процесінің, оқыту және бағалау әдістемесінің мазмұнын біледі; білім алушылардың психологиялық-жас ерекшеліктерін ескере отырып, оқу-тәрбие процесін жоспарлайды және ұйымдастырады, білім алушының жалпы мәдениетін қалыптастыруға және оны әлеуметтендіруге ықпал етеді, білім беру ұйымы деңгейіндегі іс-шараларға қатысады, білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, тәрбиелеу мен оқытуда жеке тәсілді жүзеге асырады, кәсіби-педагогикалық диалог дағдыларын меңгерген, цифрлық білім беру ресурстарын қолданады;
Сабақты зерттеу жүргізеді, оның ішінде (Lesson Study) лессон стади, (Action Research) экшн рисҰрч әдісін қолданады;
"Педагогикалық этиканың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 11 мамырдағы № 190 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20619 болып тіркелген) сәйкес педагогикалық этиканың негізгі нормаларын сақтайды;
2) "педагог-модератор" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар адамдар, сондай-ақ қайта даярлау курстарынан өткен адамдар, мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін кемінде екі жыл педагогикалық өтілі бар адамдар:
"педагог" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, бұдан басқа:
оқытудың инновациялық нысандарын, әдістері мен құралдарын қолданады;
кәсіби шеберлік конкурсының қатысушысы немесе жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылады немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес білім беру ұйымының, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушы немесе жүлдегер немесе жеңімпаз оқушылары бар;
Сабақты зерттеу жүргізеді, оның ішінде (Lesson Study) лессон стади, (Action Research) экшн рисҰрч әдісін қолданады;
сабақ рефлексиясын жүргізеді, өткізілген сабақтарға әріптестерінің оң пікірлеріне ие;

3) на квалификационную категорию "педагог-эксперт":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, а также лица, прошедшие курсы переподготовки, педагогический стаж не менее трех лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-модератор", кроме того:
владеет навыками анализа организованной учебной деятельности, учебно-воспитательного процесса;
конструктивно определяет приоритеты профессионального развития: собственного и коллег на уровне организации образования;
является участником или призером, или победителем конкурса профессионального мастерства или имеет участников, или победителей или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне района (города областного значения), конкурсов, соревнований на уровне области в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
проводит исследование урока, в том числе лессон стади (Lesson Study), применяет метод экшн рисерч (Action Research);
проводит рефлексию уроков, имеет положительные отзывы педагогов и методистов на проведенные уроки;
4) на квалификационную категорию "педагог-исследователь":
лица, имеющие высшее или послевузовское педагогическое, или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, педагогический стаж не менее пяти лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-эксперт", кроме того:
владеет навыками исследования урока и разработки инструментов оценивания;
обеспечивает развитие исследовательских навыков, обучающихся;
обобщает опыт на уровне области, городов республиканского значения и столицы, республики (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов);
является участником или призером, или победителем конкурса профессионального мастерства или имеет участников, или победителей или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на областном, республиканском, международном уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
является участником или призером, или обладателем звания "Лучший педагог" (при наличии);
осуществляет наставничество и конструктивно определяет стратегии развития в педагогическом сообществе на уровне района (города областного значения), области (при наличии);
входит в состав экспертов по экспертизе учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий в соответствии с "Электронной базой экспертов" Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования" Министерства просвещения Республики Казахстан (далее - Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования) или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом при Департаменте технического и профессионального образования (при наличии);
распространяет опыт работы, используя интернет-ресурсы;
демонстрирует уроки на уровне района/города/области, имеет положительные отзывы педагогов и методистов на проведенные уроки;
проводит исследование урока, в том числе лессон стади (Lesson Study), применяет метод экшн рисерч (Action Research);
проводит рефлексию уроков, анализирует уроки других педагогов;
участвует в организации и проведении семинаров, конференций для педагогов на районных/городских/областных и (или) республиканских уровнях (при наличии);

3) "педагог-сарапшы" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар адамдар, сондай-ақ қайта даярлау курстарынан өткен адамдар, мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін, кемінде үш жыл педагогикалық өтілі бар адамдар:
"педагог-модератор" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, бұдан басқа:
ұйымдастырылған оқу қызметін, оқу-тәрбие процесін талдау дағдыларын меңгерген;
өзінің және білім беру ұйымы деңгейінде әріптестерінің кәсіби даму басымдықтарын сындарлы анықтайды;
кәсіби шеберлік конкурсының қатысушысы немесе жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылады немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес аудан (облыстық маңызы бар қала) деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға, облыс деңгейінде конкурстарға, жарыстарға қатысушы немесе жүлдегер немесе жеңімпаз оқушылары бар;
Сабақты зерттеу жүргізеді, оның ішінде (Lesson Study) лессон стади, (Action Research) экшн рисҰрч әдісін қолданады;
сабақтар рефлексиясын жүргізеді, өткізген сабақтарына әдіскерлер мен педагогтердің оң пікірлерінің бар болуы;
4) "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі, мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін, кемінде бес жыл педагогикалық өтілі бар адамдар:
"педагог-сарапшы" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, бұдан басқа:
сабақты зерттеу және бағалау құралдарын әзірлеу дағдыларын меңгерген;
білім алушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытуды қамтамасыз етеді;
облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана, республика деңгейінде тәжірибені жинақтайды (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін);
кәсіби шеберлік конкурсының қатысушысы немесе жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылады немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес облыстық, республикалық, халықаралық деңгейлерде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушы немесе жүлдегер немесе жеңімпаз оқушылары бар;
"Үздік педагог" атағының иегері, қатысушысы немесе жүлдегері (бар болған жағдайда) болып табылады;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), облыстың деңгейінде педагогикалық қоғамдастықта конструктивті даму стратегиясын айқындайды, тәлімгерлікті жүзеге асырады (бар болған жағдайда);
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Білім беру мазмұнын сараптау республикалық ғылыми-практикалық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі – Білім беру мазмұнын сараптау республикалық ғылыми-практикалық орталығы) "Сарапшылардың электрондық базасына" сәйкес немесе Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды сараптау жөніндегі сарапшылардың құрамына кіреді (болған жағдайда);
интернет-ресурстарды пайдалана отырып, жұмыс тәжірибесін таратады;
аудан/қала/облыс деңгейінде сабақтарды көрсетеді, өткізілген сабақтарына педагогтер мен әдіскерлердің оң пікірлерінің бар болуы;
Сабақты зерттеу жүргізеді, оның ішінде (Lesson Study) лессон стади (Action Research) экшн рисҰрч әдісін қолданады;
сабақтар рефлексиясын жүргізеді, басқа мұғалімдердің сабақтарын талдайды;
аудандық/қалалық/облыстық және (немесе) республикалық деңгейлерде (бар болған жағдайда) педагогтер үшін семинарлар, конференциялар ұйымдастыруға және өткізуге қатысады;

5) на квалификационную категорию "педагог-мастер":
лица, имеющие высшее или послевузовское педагогическое образование по соответствующему профилю, педагогический стаж не менее шести лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-исследователь", кроме того:
внедряет лучшие педагогические практики и наработки или разрабатывает программы, реализованные в организации образования и получившие одобрение на Республиканском учебно-методическом совете при Национальной академии образования имени Ы.Алтынсарина или на Республиканском учебно-методическом совете при Департаменте технического и профессионального образования,
или является автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом при Департаменте технического и профессионального образования,
или является экспертом международных чемпионатов уорлд скилс (WorldSkills) (конкурс профессионального мастерства) или тренером по повышению квалификации педагогов;
является призером или победителем республиканских, или международных профессиональных конкурсов, или олимпиад или подготовил победителей, или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на республиканском или международном уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в сфере образования;
является участником или призером, или обладателем звания "Лучший педагог" (при наличии);
распространяет опыт работы, используя интернет-ресурсы;
осуществляет наставничество и планирует развитие сети профессионального сообщества на уровне области, республики (при наличии);
входит в состав экспертов по экспертизе учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий в соответствии с "Электронной базой экспертов" Республиканского научно-практического центра экспертизы содержания образования или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом при Департаменте технического и профессионального образования (при наличии);
обобщает опыт на уровне республики, участвует в организации и проведении семинаров, конференций для педагогов, организованных подведомственными организациями образования соответствующего уполномоченного органа;
проводит исследование урока, в том числе лессон стади (Lesson Study), применяет инновационные методы, в том числе экшн рисерч (Action Research);
умеет управлять, корректировать и оценивать свои решения и действия;
демонстрирует уроки на областном/республиканском уровнях, проводит рефлексию уроков, имеет положительные отзывы педагогов и методистов на проведенные уроки;
участвует в организации и проведении семинаров, конференций для педагогов на республиканских и (или) международных уровнях (при наличии).

5) "педагог-шебер" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық білімі, келесі кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін кемінде алты жыл педагогикалық өтілі бар адамдар:
"педагог-зерттеуші" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, бұдан басқа:
білім беру ұйымдарында іске асырылған және Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңесте немесе Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңесте мақұлданған үздік педагогикалық практикалар мен әзірлемелерді енгізеді немесе бағдарламаларды әзірлейді,
немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен немесе Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдар тізбесіне енгізілген басып шығарылған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (тең авторы) болып табылады,
немесе уорлд скилс (WorldSkills) (кәсіби шеберлік конкурсы) халықаралық чемпионаттарының сарапшысы немесе педагогтердің біліктілігін арттыру бойынша тренер болып табылады;
республикалық немесе халықаралық кәсіптік конкурстардың немесе олимпиадалардың жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылады немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес республикалық немесе халықаралық деңгейдегі олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындады;
"Үздік педагог" атағының иегері, қатысушысы немесе жүлдегері (бар болған жағдайда) болып табылады;
интернет-ресурстарды пайдалана отырып, жұмыс тәжірибесін таратады;
тәлімгерлікті жүзеге асырады және облыс, республика деңгейінде кәсіби қоғамдастық желісін дамытуды жоспарлайды (болған жағдайда);
Білім беру мазмұнын сараптау республикалық ғылыми-практикалық орталығының "Сарапшылардың электрондық базасына" сәйкес немесе Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды сараптау жөніндегі сарапшылардың құрамына кіреді (болған жағдайда);
республика деңгейінде тәжірибе таратады, тиісті уәкілетті органның ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары педагогтеріне арналған семинарларды, конференцияларды ұйымдастыру мен өткізуге қатысады;
сабақты зерттеу жүргізеді, оның ішінде (Lesson Study) лессон стади, (Action Research) экшн рисҰрч әдісін қолданады;
өз шешімдері мен іс-әрекеттерін басқаруды, түзетуді және бағалауды біледі;
облыстық/республикалық деңгейлерде сабақтарды көрсетеді, сабақтар рефлексиясын жүргізеді, өткізген сабақтарына педагогтер мен әдіскерлердің оң пікірлерінің бар болуы;
педагогтерге арналған республикалық және (немесе) халықаралық деңгейлердегі семинарлар, конференциялар ұйымдастыруға және өткізуге қатысады (бар болған жағдайда).

40. Организация образования ежегодно до 1 сентября составляет и утверждает перспективный план присвоения (подтверждения) квалификационных категорий на предстоящий финансовый год, который корректируется по мере необходимости.
41. Организация образования:
представляет списочный состав педагогов (на электронных носителях) на присвоение квалификационной категории в отделы образования районов (городов областного значения), управления образования областей, городов республиканского значения и столицы, республиканские организации – в уполномоченный орган соответствующей сферы (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования соответствующей отрасли);
либо размещает в информационной системе списочный состав педагогов, претендующих на присвоение квалификационной категории.
42. Окончательное решение по присвоению (подтверждению) квалификационных категорий педагогам принимает Комиссия.
43. После рассмотрения и получения рекомендаций экспертного совета по каждому педагогу Комиссия рассматривает портфолио педагогов и выносит одно из следующих решений:
1) соответствует заявленной квалификационной категории;
2) соответствует квалификационной категории, ниже заявленной на один уровень;
3) соответствует квалификационной категории "педагог" (при несоответствии заявленной квалификационной категории);
4) не соответствует заявленной квалификационной категории.
44. При принятии решения "не аттестован на заявленную квалификационную категорию" Комиссия в течение трех рабочих дней направляет на электронную почту аттестуемого или в цифровой профиль педагога письменное уведомление с обоснованием принятого решения, подписанное всеми членами Комиссии по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
45. Решение Комиссии оформляется протоколом по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам. Список педагогов, успешно прошедших аттестацию, публикуется на Интернет-ресурсе государственного органа или организации образования, проводящего аттестацию, или в информационной системе.
46. Квалификационная категория продлевается на основании заявления педагогов, но не более чем на один год в следующих случаях:
при временной нетрудоспособности, согласно перечню социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-108/2020 "Об утверждении перечня социально значимых заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21263);
после выхода из отпуска по беременности и родам или отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет или отпуска для работников, усыновившим (удочерившим) новорожденного ребенка (детей);
перешедших в организации образования с уполномоченного органа в области образования, органов управления образования, методических кабинетов, институтов повышения квалификации.
Педагоги сдают ОЗП на категорию, соответствующую квалификационным требованиям через год. Этап комплексного аналитического обобщения результатов деятельности для данной категории педагогов проводится аттестационной комиссией соответствующего уровня по истечению года с момента сдачи ОЗП. При этом у педагога на этот период сохраняется имеющаяся квалификационная категория.

40. Білім беру ұйымы жыл сайын 1 қыркүйекке дейін алдағы қаржы жылына арналған біліктілік санаттарын берудің (растаудың) перспективалық жоспарын жасайды және бекітеді, ол қажеттілігіне қарай түзетіледі.
41. Білім беру ұйымы біліктілік санатын беру үшін педагогтердің тізімдік құрамын (электрондық тасымалдағышта) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім бөлімдеріне, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармаларына, республикалық ұйымдар білім беру саласындағы уәкілетті органға (тиісті саланың республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдары мен білім беру ұйымдары үшін) ұсынады.
біліктілік санатын алуға үміткер немесе педагогтердің тізімдік құрамын ақпараттық жүйеде орналастырады.
42. Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) туралы соңғы шешімді Комиссия қабылдайды.
43. Әрбір педагог бойынша Сараптама кеңесінің ұсынымдарын қарағаннан және алғаннан кейін Комиссия педагогтердің портфолиосын қарайды және мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келеді;
2) өтініш берілген бір деңгейге төмен біліктілік санатына сәйкес келеді;
3) "педагог" біліктілік санатына сәйкес келеді (өтініш берілген біліктілік санаты сәйкес келмеген кезде);
4) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді.
44. "Өтініш берілген біліктілік санатына аттестаттаудан өтпеген" деген шешім қабылдаған кезде Комиссия үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссияның барлық мүшелері қол қойған шешімнің негіздемесімен бірге аттестатталған адамның электрондық поштасына немесе педагогтің цифрлық профиліне жазбаша хабарлама жібереді.
45. Комиссияның шешімі осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді. Аттестаттаудан сәтті өткен педагогтердің тізімі аттестаттауды өткізген мемлекеттік органның немесе білім беру ұйымының Интернет-ресурсында немесе ақпараттық жүйеде жарияланады.
46. Біліктілік санаты педагогтердің өтініші негізінде бірақ бір жылдан аспайтын мерзімге келесі жағдайларда ұзартылады:
"Әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-108/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21263 болып тіркелген) әлеуметтік маңызы бар аурулар мен айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулар тізбесіне сәйкес уақытша еңбекке жарамсыздық кезінде;
жүктілікке және босануы бойынша демалыстан немесе бала үш жасқа толғанға дейін оны бағып-күтуге арналған демалыстан немесе жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған қызметкерлер үшін демалыстан шыққаннан кейін;
білім беру ұйымдарына білім беру саласындағы уәкілетті органнан, білім беруі басқармалары органдарынан, әдістемелік кабинеттерден, біліктілікті арттыру институттарынан ауысқан жағдайда.
Педагогтер бір жылдан кейін біліктілік талаптарына сәйкес келетін санатқа ПББ тапсырады. Педагогтердің осы санаты үшін қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау кезеңін тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы ПББ тапсырған сәттен бастап бір жыл өткен соң жүргізеді. Бұл ретте педагогтің осы кезеңде қолда бар біліктілік санаты сақталады.

47. Педагоги, указанные в пункте 46 настоящих Правил, для решения вопроса о продлении срока действия квалификационной категории, предоставляют Комиссии или загружают в цифровой профиль педагога в информационной системе следующие документы:
1) заявление о продлении срока действия квалификационных категорий (произвольная форма);
2) документ, подтверждающий обоснованность продления срока действия квалификационной категории.
48. Заседание Комиссии по продлению срока действия квалификационной категории проводится в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявления.
49. Решение Комиссии о продлении срока действия квалификационной категории оформляется протоколом по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
50. Педагоги, которым до пенсии по возрасту остается не более четырех лет, освобождаются от процедуры аттестации. Имеющаяся квалификационная категория сохраняется до наступления пенсионного возраста на основании поданного им заявления. Приказ о продлении срока действия квалификационной категории издает руководитель организации образования. Действие приказа сохраняется до достижения пенсионного возраста. Пенсионный возраст установлен Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
Педагоги пенсионного возраста, продолжающие осуществлять педагогическую деятельность после выхода на пенсию, проходят процедуру аттестации на общих основаниях.
51. Педагогам, которым присвоена:
квалификационная категория "без категории" приравнивается квалификационная категория "педагог";
квалификационная категория "вторая категория" приравнивается квалификационной категории "педагог-модератор";
квалификационная категория "первая категория" приравнивается квалификационной категории "педагог-эксперт";
квалификационная категория "высшая категория" приравнивается квалификационным категориям "педагог-исследователь" и (или) "педагог-мастер".
52. При переходе на новое место работы по соответствующей специальности в педагогической отрасли в пределах Республики Казахстан за педагогами (руководителями, заместителями руководителя, методистами) сохраняется имеющаяся квалификационная категория до истечения срока ее действия.
53. Присвоение квалификационной категории педагогам осуществляется в соответствии со специальностью (квалификацией), указанной в дипломе об образовании, или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности.
54. При преподавании дисциплин, указанных в дипломе об образовании как одна специальность, присвоение квалификационной категории проводится по основной должности с указанием преподаваемого/преподаваемых предмета/предметов (по выбору) и присваивается категория по основной должности. Квалификационная категория, присвоенная по основной должности, распространяется на все преподаваемые предметы/дисциплины по соответствующему направлению.

47. Осы Қағидалардың 46-тармағында көрсетілген педагогтер біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы мәселені шешу үшін Комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады немесе ақпараттық жүйедегі педагогтің цифрлық профиліне жүктейді:
1) біліктілік санаттарының қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш (еркін нысан);
2) біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзартудың негізділігін растайтын құжат.
48. Комиссияның біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту жөніндегі отырысы өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өткізіледі.
49. Комиссияның біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы шешімі осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.
50. Жасы бойынша зейнетақыға дейін төрт жылдан аспайтын педагогтер аттестаттау рәсімінен босатылады. Қолда бар біліктілік санаты оның берген өтініші негізінде зейнеткерлік жасқа толғанға дейін сақталады. Біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы бұйрықты білім беру ұйымының басшысы шығарады. Бұйрықтың күші зейнеткерлік жасқа толғанға дейін сақталады. Зейнеткерлік жасы "Қазақстан Республикасында зейнеткерлік қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген.
Зейнеткерлікке шыққаннан кейін педагогикалық қызметті жүзеге асыруды жалғастыратын зейнеткерлік жастағы педагогтер аттестаттау рәсімінен жалпы негіздерде өтеді.
51. Мынадай санаттағы педагогтерге:
"санаты жоқ" біліктілік санаты "педагог" біліктілік санатына теңестіріледі;
"екінші санат" біліктілік санаты "педагог-модератор" біліктілік санатына теңестіріледі;
"бірінші санат" біліктілік санаты "педагог-сарапшы" біліктілік санатына теңестіріледі;
"жоғары санат" біліктілік санаты "педагог-зерттеуші" және (немесе) "педагог-шебер" біліктілік санаттарына теңестіріледі.
52. Қазақстан Республикасының шегінде педагогикалық салада тиісті мамандық бойынша жаңа жұмыс орнына ауысқан кезде педагогтердің (басшылардың, басшы орынбасарларының, әдіскерлердің) бар біліктілік санаты оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
53. Педагогтерге біліктілік санатын беру білімі туралы дипломда көрсетілген мамандыққа (біліктілікке) немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік беріле отырып, қайта даярлау туралы құжатқа сәйкес жүзеге асырылады.
54. Білім туралы дипломда бір мамандық ретінде көрсетілген пәндерді оқыту жағдайында біліктілік санатын беру оқытылатын/оқытылған пәнді/пәндерді (таңдау бойынша) көрсете отырып, негізгі лауазым бойынша жүргізіледі және негізгі лауазым бойынша санат беріледі. Негізгі лауазымы бойынша берілген біліктілік санаты тиісті бағыт бойынша оқытылатын барлық оқу пәндеріне/пәндерге қолданылады.

55. Для педагогов малокомплектных школ при преподавании дисциплин, не указанных в дипломе, очередное присвоение квалификационной категории проводится по занимаемой должности при наличии документа о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по междисциплинарным (смежным) предметам.
56. При преподавании педагогом дисциплин, по которым не осуществляется профессиональная подготовка специалистов в высших учебных заведениях или организациях технического и профессионального, послесреднего образования, за ним сохраняется ранее полученная категория. Очередное присвоение квалификационной категории проводится на общих основаниях при наличии соответствующего документа о повышении квалификации.
57. Педагоги, преподающие в специальных организациях образования, очередное присвоение квалификационной категории проходят в соответствии с дипломом, по профилю или документом о переподготовке, по соответствующему профилю в организациях образования.
58. Педагоги организаций технического и профессионального образования очередное присвоение квалификационной категории проходят в соответствии с преподаваемым профилем.
59. Педагогам (методистам) методических кабинетов (центров), организаций дополнительного образования присваиваются квалификационные категории по диплому или с учетом занимаемой должности.
60. При переходе из организации образования в организации, осуществляющие методическое сопровождение по соответствующей дисциплине, или из организации, осуществляющие образовательную деятельность, у педагога сохраняется (приравнивается) имеющаяся квалификационная категория "педагог – модератор", "педагог – эксперт", "педагог – исследователь", "педагог – мастер" до истечения ее срока действия.
61. За руководителями (заведующий) методических кабинетов (структурных подразделений органов управления образования), методистами методических кабинетов (центров), центров "Дарын", информатизации, дошкольного, специального и дополнительного образования, организаций технического и профессионального, послесреднего образования при переходе в организации образования или осуществлении педагогической (преподавательской) деятельности на условиях совмещения или совместительства сохраняется имеющаяся квалификационная категория.
Квалификационная категория, присвоенная по должности педагога (преподавателя), распространяется на должность методиста.
Квалификационная категория, присвоенная по должности методиста, распространяется на должность педагога (преподавателя).
62. Педагогам дошкольных организаций образования, имеющим педагогическое образование не по профилю, присваивается квалификационная категория при наличии документа о переподготовке по соответствующему профилю или документа о курсах повышения квалификации.

55. Шағын жинақталған мектеп педагогтері үшін дипломда көрсетілмеген пәндерді оқыту жағдайында кезекті біліктілік санатын беру пәнаралық (аралас) пәндер бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжат болған кезде атқаратын лауазымы бойынша жүргізіледі.
56. Педагог жоғары оқу орындарында немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мамандарды кәсіптік даярлау жүзеге асырылмайтын пәндерді оқытқан жағдайда, оның бұрын алған санаты сақталады. Біліктілік санатын кезекті беру біліктілікті арттыру туралы тиісті құжат болған кезде жалпы негізде жүргізіледі.
57. Арнайы білім беру ұйымдарында сабақ беретін педагогтер кезекті біліктілік санатына дипломына сәйкес, бейіні немесе қайта даярлау туралы құжаты бойынша, білім беру ұйымдарындағы тиісті бейін бойынша өтеді.
58. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері кезекті біліктілік санатына оқытатын бейінге сәйкес өтеді.
59. Әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың), қосымша білім беру ұйымдарының педагогтеріне (әдіскерлеріне) диплом бойынша немесе атқаратын лауазымы ескеріле отырып біліктілік санаттары беріледі.
60. Білім беру ұйымынан тиісті пән бойынша әдістемелік сүйемелдеуді жүзеге асыратын ұйымдарға немесе білім беру қызметін жүзеге асыратын ұйымдардан ауысқан кезде педагогтің бар "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты оның қолданылу мерзімі өткенге дейін сақталады (теңестіріледі).
61. Әдістемелік кабинеттердің (білім беруді басқару органдарының құрылымдық бөлімшелерінің) басшыларына (меңгерушісіне), әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың), "Дарын" орталығының, ақпараттандыру, мектепке дейінгі, арнайы және қосымша білім беру орталықтарының, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының әдіскерлеріне білім беру ұйымдарына ауысу немесе қоса атқару шарттарында оқытушылық қызметті жүзеге асыру кезінде қолда бар біліктілік санат сақталады.
Педагог (оқытушы) лауазымы бойынша берілген біліктілік санаты әдіскер лауазымына қолданылады.
Әдіскер лауазымы бойынша берілген біліктілік санаты педагог (оқытушы) лауазымына қолданылады.
62. Бейіннен тыс педагогикалық білімі бар мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының педагогтеріне тиісті бейін бойынша қайта даярлау туралы құжат немесе біліктілікті арттыру курстары туралы құжат болған кезде біліктілік санаты беріледі.

63. Педагоги, преподающие предмет "Художественный труд", проходят аттестацию с дипломом по специальностям "Технология", "Изобразительное искусство", "Черчение"; по предмету "Графика и проектирование" – с дипломом по специальностям: "Изобразительное искусство", "Черчение", "Информатика", а также учитывается профессиональное обучение с учетом ранее присвоенной квалификационной категории.
64. При ведении деятельности в специальных организациях образования или специальных классах (групп) не по специальности, указанной в дипломе об образовании, очередное присвоение квалификационной категории проводится по занимаемой должности на основании документа о переподготовке по соответствующему профилю.
65. Педагоги, преподающие в общеобразовательных школах, реализующие инклюзивное образование, проходят очередное присвоение квалификационной категории в соответствии с указанной в дипломе специальностью при этом в портфолио отражают материалы по работе с детьми с особыми образовательными потребностями.
Параграф 2. Порядок досрочного присвоения квалификационных категорий педагогам
66. Досрочное присвоение квалификационной категории допускается через два года после очередной аттестации. Заявление на досрочную аттестацию педагог подает при наличии соответствующих результатов деятельности не менее, чем за последние два года в порядке, определяемом настоящими Правилами по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
67. Для досрочного присвоения квалификационной категории "педагог-модератор" участвуют педагоги при соответствии не менее двум следующим требованиям:
окончившие высшее учебное заведение с правом преподавания предмета (дисциплины) на английском языке, имеющие сертификат (удостоверение), подтверждающие знание английского языка не ниже уровня С1 (по шкале сефр (CEFR) или имеющие диплом с присвоением академической степени "магистра" по научно-педагогическому профилю;
являющиеся призерами или победителями конкурсов профессионального мастерства на уровне района (города областного /республиканского значения) в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
подготовившие победителей или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на областном уровне в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
68. Для досрочного присвоения квалификационной категории "педагог-эксперт" участвуют педагоги при соответствии не менее четырем следующим требованиям:
являющиеся призерами или победителями конкурсов профессионального мастерства на областном, республиканском уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
подготовившие победителей или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на областном, республиканском уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
удостоенные звания "Лучший педагог" районного/городского уровня;
входящие в состав экспертов по экспертизе учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий в соответствии с "Электронной базой экспертов" Республиканского научно-практического центра экспертизы содержания образования или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом;
владеющие английским языком на уровне не ниже С1 (по шкале сефр (CEFR) и преподающие предметы на английском языке;
перешедшие на педагогическую работу в организации образования из высшего учебного заведения, имеющие стаж педагогической работы не менее двух лет;
являющиеся кандидатами или мастерами спорта международного класса по профилирующему предмету;
мастера производственного обучения, имеющие самый высокий квалификационный разряд по профилю;
подготовившие победителей или призеров областных чемпионатов уорлд скилс (WorldSkills).

63. "Көркем еңбек" пәні бойынша сабақ беретін педагогтер "Технология", "Бейнелеу өнері", "Сызу" мамандықтары бойынша дипломмен аттестаттаудан өтеді; "Графика және жобалау" пәні бойынша – "Бейнелеу өнері", "Сызу", "Информатика" мамандықтары бойынша диплом, сондай-ақ бұрын берілген біліктілік санатын ескере отырып кәсіптік оқыту ескеріледі.
64. Арнайы білім беру ұйымдарында немесе арнайы сыныптарда (топтарда) білім туралы дипломда көрсетілген мамандық бойынша емес қызмет жүргізген жағдайда, біліктілік санатын кезекті беру тиісті бейіні бойынша қайта даярлау туралы құжаттың негізінде атқаратын лауазымы бойынша жүргізіледі.
65. Инклюзивті білім беруді жүзеге асыратын жалпы білім беретін мектептерде сабақ беретін педагогтер дипломда көрсетілген мамандыққа сәйкес кезекті біліктілік санатын беруден өтеді, бұл ретте портфолиода ерекше білім беруді қажет ететін балалармен жұмыс жөніндегі материалдар көрсетіледі.
2-параграф. Педагогтерге біліктілік санаттарын мерзімінен бұрын беру тәртібі
66. Бiлiктiлiк санатын мерзiмiнен бұрын беруге кезектi аттестаттаудан кейiн екi жыл өткен соң жол берiледi. Педагог мерзімінен бұрын аттестаттауға өтінішті осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Қағидаларда айқындалатын тәртіппен соңғы екі жылдан кем емес қызметтің тиісті нәтижелері болған кезде береді.
67. "Педагог-модератор" біліктілік санатын мерзімінен бұрын беруге педагогтер кемінде мынадай екі талапқа сәйкес болған жағдайда қатысады:
пәнді ағылшын тілінде оқыту құқығымен жоғары оқу орнын бітірген, ағылшын тілін С1 деңгейінен төмен емес (сефр (CEFR) шкаласы бойынша) білетіндігін растайтын сертификаты (куәлігі) бар немесе ғылыми-педагогикалық бейіні бойынша "магистр" академиялық дәрежесі берілген дипломы бар адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес аудан (облыстық/республикалық маңызы бар қала) деңгейінде кәсіби шеберлік конкурстарының жүлдегерлері немесе жеңімпаздары болып табылатын адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес облыстық деңгейде олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған адамдар.
68. "Педагог-сарапшы" біліктілік санатын мерзімінен бұрын алуға мынадай талаптардың кемінде төртеуіне сәйкес келетін педагогтер қатысады:
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес облыстық, республикалық деңгейлерде кәсіби шеберлік конкурстарының жүлдегерлері немесе жеңімпаздары болып табылатын адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес облыстық, республикалық деңгейлерде олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған адамдар;
аудандық/қалалық деңгейдегі "Үздік педагог" атағына ие болған адамдар;
Білім беру мазмұнын сараптау республикалық ғылыми-практикалық орталығының "Сарапшылардың электрондық базасына" сәйкес немесе Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды сараптау жөніндегі сарапшылардың құрамына кіретін адамдар;
ағылшын тілін С1 (сефр (CEFR) шкаласы бойынша) деңгейінен төмен емес деңгейде меңгерген және пәндерді ағылшын тілінде оқытатын адамдар;
жоғары оқу орнынан білім беру ұйымдарына педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде екі жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар адамдар;
бейіндік пән бойынша халықаралық дәрежедегі кандидат немесе спорт шебері болып табылатын адамдар;
бейіні бойынша ең жоғары біліктілік разряды бар өндірістік оқыту шеберлері;
Уорлд скилс (WorldSkills) облыстық чемпионаттарының жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған адамдар;

69. Для досрочного присвоения квалификационной категории "педагог-исследователь" участвуют педагоги при соответствии не менее пяти следующим требованиям (за исключением лиц, указанных в пятом абзаце настоящего пункта):
являющиеся призерами или победителями конкурсов профессионального мастерства на республиканском, международном уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
подготовившие победителей или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на республиканском, международном уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
подготовившие победителей или призеров республиканских, или международных чемпионатов уорлд скилс (WorldSkills);
являющиеся авторами (соавторами) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования;
удостоенные звания "Лучший педагог" областного уровня;
входящие в состав экспертов по экспертизе учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий в соответствии с "Электронной базой экспертов" Республиканского научно-практического центра экспертизы содержания образования или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом при Департаменте технического и профессионального образования;
имеющие ученую степень кандидата наук/доктора или доктора PhD и стаж педагогической работы не менее трех лет.
70. Для досрочного присвоения квалификационной категории "педагог-мастер" участвуют педагоги при соответствии не менее шести следующим требованиям:
подготовившие победителей или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на международном уровне в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
являющиеся победителями или призерами международных конкурсов профессионального мастерства в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
внедрившие лучшие педагогические практики и наработки или разработавшие программы, реализованные в организации образования и получившие одобрение на Республиканском учебно-методическом совете при Национальной академии образования имени Ы.Алтынсарина или на Республиканском учебно-методическом совете при Департаменте технического и профессионального образования;
являющиеся авторами (соавторами) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования;
входящие в состав экспертов по экспертизе учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий в соответствии с "Электронной базой экспертов" Республиканского научно-практического центра экспертизы содержания образования или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом при Департаменте технического и профессионального образования;
имеющие ученую степень кандидата наук/доктора или доктора PhD и стаж педагогической работы не менее пяти лет;
удостоенные звания "Лучший педагог" Республики Казахстан;
подготовившие победителей или призеров международных чемпионатов уорлд скилс (WorldSkills).

69. "Педагог-зерттеуші" біліктілік санатын мерзімінен бұрын алуға мынадай талаптардың кемінде бесеуіне сәйкес келетін педагогтер қатысады (осы тармақтың бесінші абзацында көрсетілген адамдарды қоспағанда):
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес республикалық, халықаралық деңгейлерде кәсіби шеберлік конкурстарының жүлдегерлері немесе жеңімпаздары болып табылатын адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес республикалық, халықаралық деңгейлерде олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған адамдар;
Уорлд скилс (WorldSkills) республикалық немесе халықаралық чемпионаттарының жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған тұлғалар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдардың тізбесіне енгізілген, басып шығарылған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторлары (тең авторлары) болып табылатын адамдар;
облыстық деңгейдегі "Үздік педагог" атағына ие болған адамдар;
Білім беру мазмұнын сараптау республикалық ғылыми-практикалық орталығының "Сарапшылардың электрондық базасына" сәйкес немесе Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды сараптау жөніндегі сарапшылардың құрамына кіретін адамдар;
ғылым кандидаты/докторы немесе PhD докторы ғылыми дәрежесі және кемінде үш жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар тұлғалар;
70. "Педагог-шебер" біліктілік санатын мерзімінен бұрын алуға мынадай талаптардың кемінде алтауына сәйкес келетін педагогтер қатысады:
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес халықаралық деңгейде олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес халықаралық кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары немесе жүлдегерлері болып табылатын тұлғалар;
Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңесте, Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңесте мақұлданып, білім беру ұйымдарында іске асырылған бағдарламалар немесе әзірлемелер мен үздік педагогикалық тәжірибелер енгізген тұлғалар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендердің және оқу-әдістемелік құралдардың тізбесіне енгізілген жарияланған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторлары (тең авторлары) болып табылатындар;
Білім беру мазмұнын сараптау республикалық ғылыми-практикалық орталығының "Сарапшылардың электрондық базасына" сәйкес немесе Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды сараптау жөніндегі сарапшылардың құрамына кіретін адамдар;
ғылым кандидаты/докторы немесе PhD докторы ғылыми дәрежесі және кемінде бес жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар тұлғалар;
Қазақстан Республикасының "Үздік педагог" атағына ие болған адамдар;
Уорлд скилс (WorldSkills) халықаралық чемпионаттарының жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған адамдар.

71. При досрочной аттестации при принятии Комиссией решения "не соответствует заявленной квалификационной категории" сохраняется имеющаяся квалификационная категория до завершения срока ее действия.
Параграф 3. Порядок присвоения квалификационной категории педагогам по упрощенному порядку
72. Лицам, вошедшим в Президентский кадровый резерв, выпускникам Nazarbayev University, зарубежных организаций высшего и послевузовского образования, входящих в список рекомендованных для обучения по программе "Болашақ" в момент поступления, решением комиссии присваивается квалификационная категория "педагог-модератор" без процедуры присвоения квалификационной категории в период не позднее пятилетнего срока после окончания организации высшего и послевузовского образования. Последующая аттестация проводится в сроки, определяемые настоящими Правилами.
73. Квалификационная категория "педагог-модератор" присваивается без прохождения аттестации на основании личного заявления лицам, имеющим стаж работы на производстве по соответствующей специальности или профилю не менее пяти последних лет на момент трудоустройства в организации технического и профессионального, послесреднего образования на должности педагогов по специальным дисциплинам и мастеров производственного обучения.
Квалификационная категория "педагог-эксперт" присваивается без прохождения аттестации на основании личного заявления лицам, имеющим стаж работы на производстве по соответствующей специальности или профилю более десяти последних лет на момент трудоустройства в организации технического и профессионального, послесреднего образования на должности педагогов по специальным дисциплинам и мастеров производственного обучения.
74. Педагогам иностранных (английский, немецкий, французский) языков на основании личного заявления и сертификата по уровню владения иностранным языком:
английский язык: айелтс (IELTS) – 6,5 баллов или тойфл (TOEFL) (іnternet Based Test (іBT))– 79-84 баллов;
французский язык: дельф (DELF) – В2;
немецкий язык: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – В2 присваивается квалификационная категория "педагог-модератор" без прохождения процедуры аттестации.
75. Педагогам иностранных (английский, немецкий, французский) языков на основании личного заявления и сертификата по уровню владения иностранным языком:
английский язык: айелтс (IELTS) – 6,5 баллов или тойфл (TOEFL) (іnternet Based Test (іBT)) – 85-93 баллов;
французский язык: дельф (DELF) – В2;
немецкий язык: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – В2 присваивается квалификационная категория "педагог-эксперт" после прохождения комплексного аналитического обобщения результатов деятельности без дальнейшего прохождения процедуры ОЗП.

71. Мерзімінен бұрын аттестаттау кезінде Комиссия "өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді" деген шешім қабылдаған жағдайда, қолданыстағы біліктілік санаты оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
3-параграф. Педагогтерге оңайлатылған тәртіп бойынша біліктілік санатын беру тәртібі
72. Президенттің кадр резервіне кірген тұлғаларға, Nazarbayev University түлектеріне, "Болашақ" бағдарламасы бойынша оқуға ұсынылған шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектеріне жұмысқа орналасу кезінде жоғары оқу орнын аяқтағаннан кейін бес жылдан кешіктірілмей біліктілік санатын беру рәсімінсіз Комиссия шешімімен "педагог-модератор" біліктілік санаты беріледі. Кезекті аттестаттау осы Қағидаларда белгіленген мерзімде өткізіледі.
73. "Педагог-модератор" біліктілік санаты техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында арнайы пәндер бойынша педагогтер және өндірістік оқыту шеберлері лауазымдарына жұмысқа орналасу кезінде тиісті мамандық немесе бейін бойынша өндірісте кемінде соңғы бес жыл жұмыс өтілі бар адамдарға жеке өтініші негізінде аттестаттаудан өтпей беріледі.
"Педагог-сарапшы" біліктілік санаты техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында арнайы пәндер бойынша педагогтер және өндірістік оқыту шеберлері лауазымдарына жұмысқа орналасу кезінде тиісті мамандық немесе бейін бойынша өндірісте жұмыс өтілі соңғы он жылдан асатын адамдарға жеке өтініші негізінде аттестаттаудан өтпей беріледі.
74. Жеке өтініш және сертификат негізінде шет (ағылшын, неміс, француз) тілдерінің педагогтеріне шет тілін меңгеру деңгейі бойынша аттестаттау рәсімінен өтпей "педагог-модератор" біліктілік санаты беріледі:
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) – 6,5 балл; тойфл (TOEFL) (іnternet Based Test (іBT) – 79-84 балл;
француз тілі: дельф (DELF) – В2;
неміс тілі: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – В2.
75. Жеке өтініш және сертификат негізінде шет (ағылшын, неміс, француз) тілдерінің педагогтеріне шет тілін меңгеру деңгейі бойынша "педагог-сарапшы" біліктілік санаты бұдан әрі ПББ рәсімінен өтпей-ақ қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтаудан өткеннен кейін беріледі:
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) – 6,5 балл; тойфл (TOEFL) (іnternet Based Test (іBT) – 85-93 балл;
француз тілі: дельф (DELF) – В2;
неміс тілі: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – В2.

76. Педагогам иностранных (английский, немецкий, французский) языков на основании личного заявления и сертификата по уровню владения иностранным языком:
английский язык: айелтс (IELTS) – 7 баллов или тойфл (TOEFL) (Интернет бейсд тест (Ай Би Ти) іnternet Based Test (іBT)) – 94-101 баллов;
тикити TKT (тичинг ноулидж тест Teaching Knowledge Test) модулс (Modules) 1-3 (Один из 3-х модулей) бэнд (Band) 3-4/4 (результат 3-4 из 4 баллов);
французский язык: дельф (DELF) – С1;
немецкий язык: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – С1;
присваивается квалификационная категория "педагог-исследователь" после прохождения комплексного аналитического обобщения результатов деятельности без дальнейшего прохождения процедуры ОЗП.
Квалификационная категория "педагог-исследователь" присваивается педагогам английского языка, имеющим сертификат сэлта CELTA (сертифекейт ин инглиш лэнгуиж тичинг то адалтс. Кембридж Certificate in English Language Teaching to Adults. Cambridge) пас энд эбав Pass and above, без прохождения процедуры аттестации на основании личного заявления,
77. Педагогам иностранных (английский, немецкий, французский) языков на основании личного заявления и сертификата по уровню владения иностранным языком:
английский язык: айелтс (IELTS) –7,5 баллов или тойфл (TOEFL) (Интернет бейсд тест (Ай Би Ти) іnternet Based Test (іBT)) – 102-109 баллов;
тикити TKT (тичинг ноулидж тест Teaching Knowledge Test) модулс Modules 1-3 (Один из 3-х модулей) бэнд Band 3-4/4 (результат 3-4 из 4 баллов);
французский язык: дельф (DELF) – С1;
немецкий язык: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – С1,
присваивается квалификационная категория "педагог-мастер" после прохождения комплексного аналитического обобщения результатов деятельности без дальнейшего прохождения процедуры ОЗП.
Квалификационная категория "педагог-мастер" присваивается педагогам английского языка, имеющим сертификат дэлта DELTA (диплом ин инглш лэнгуж тичинг ту адалтс Diploma in English Language Teaching to Adults) пас энд эбав Pass and above, без прохождения процедуры аттестации на основании личного заявления.
78. Педагоги иностранных языков, не имеющие вышеназванные сертификаты, проходят процедуру присвоения квалификационной категории на общих основаниях.
79. Педагогам иностранных (китайский, турецкий, арабский и другие) языков на основании личного заявления и сертификата, официально признанного в странах носителях языка, присваивается:
квалификационная категория "педагог-модератор" - по уровню В2;
квалификационная категория "педагог-эксперт" - по уровню С1 или С2 после прохождения комплексного аналитического обобщения результатов деятельности без дальнейшего прохождения процедуры ОЗП.

76. Жеке өтініш және сертификат негізінде шет (ағылшын, неміс, француз) тілдерінің педагогтеріне шет тілін меңгеру деңгейі бойынша "педагог-зерттеуші" біліктілік санаты бұдан әрі ПББ рәсімінен өтпей-ақ қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтаудан өткеннен кейін беріледі:
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) – 7 балл; тойфл (TOEFL) (Интернет бейсд тест (Ай Би Ти) – 94-101 балл;
тикити TKT (тичинг ноулидж тест Teaching Knowledge Test) модулс Modules 1-3 (3 модульдің бірі) бэнд Band 3-4/4 (4 балл бойынша нәтиже 3-4 балл);
француз тілі: дельф (DELF) – С1;
неміс тілі: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – С1.
"Педагог-зерттеуші" біліктілік санаты қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтаудан өткеннен кейін біліктілік тестілеу рәсімінен өтпей-ақ беріледі.
"Педагог-зерттеуші" біліктілік санаты сэлта Celta (сертифекейт ин инглиш лэнгуиж тичинг то адалтс. Кембридж (Certificate in English language teaching to Adults. Cambridge) ) пас энд эбав Pass and above сертификаты бар ағылшын тілі мұғалімдеріне жеке өтініш негізінде аттестаттау рәсімінен өтпей беріледі.
77. Жеке өтініш және сертификат негізінде шет (ағылшын, неміс, француз) тілдерінің педагогтеріне шет тілін меңгеру деңгейі бойынша "педагог-шебер" біліктілік санаты бұдан әрі ПББ рәсімінен өтпей-ақ қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтаудан өткеннен кейін беріледі:
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) – 7,5 балл; тойфл (TOEFL) (Интернет бейсд тест (Ай Би Ти) іnternet Based Test (іBT) – 102-109 балл;
тикити TKT (тичинг ноулидж тест Teaching Knowledge Test) модулс Modules 1-3 (3 модульдің бірі) бэнд Band 3-4/4 (4 балл бойынша нәтиже 3-4 балл);
француз тілі: дельф (DELF) – С1;
неміс тілі: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – С1.
"Педагог-шебер" біліктілік санаты жеке өтініш негізінде аттестаттау рәсімінен өтпей-ақ дэлта Delta (диплом ин инглш лэнгуж тичинг ту адалтс Diploma in English Language Teaching to Adults) пас энд эбав Pass and above) сертификаты бар ағылшын тілі мұғалімдеріне беріледі.
78. Жоғарыда аталған сертификаттары жоқ шет тілдерінің педагогтері біліктілік санатын беру рәсімінен жалпы негізде өтеді.
79. Шет (қытай, түрік, араб және т. б.) тілдерінің педагогтеріне жеке өтініш және бірінші тіл ретінде сөйлейтін елдерде ресми танылған сертификат негізінде:
В2 деңгейі бойынша "педагог-модератор" біліктілік санаты,
С1 немесе С деңгейі бойынша "педагог-сарапшы" біліктілік санаты бұдан әрі ПББ рәсімінен өтпей-ақ қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтаудан өткеннен кейін беріледі.

80. Лицам, не имеющим педагогического образования, но имеющим сертификаты по уровню владения английским языком на основании личного заявления без прохождения процедуры аттестации присваивается квалификационная категория:
"педагог-эксперт":
Тойфл/тойсол TEFL/TESOL (тичинг инглш ту спикерс оф азэ лэнгужес Teaching English to Speakers of Other Languages/ Тичинг инглиш әс э форинг лэнгуиж Teaching English as a Foreign Language);
"педагог-исследователь":
Селта CELTA (сертифекейт ин инглиш лэнгуиж тичинг то адалтс. Кембридж Certificate in English Language Teaching to Adults. Cambridge) рас энд эбав PASS B and above;
"педагог-мастер":
Делта DELTA (диплом ин инглш лэнгуж тичинг ту адалтс Diploma in English Language Teaching to Adults) ) пас энд эбав Pass and above.
81. Педагогам, принятым на работу по Специальной программе, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 июня 2022 года № 390 "Об утверждении Правил привлечения лучших педагогов с соответствующим пакетом мер поддержки для регионов, имеющих дефицит учителей (Специальная программа)", на основании личного заявления присваивается квалификационная категория без прохождения процедуры аттестации:
выпускникам организаций высшего, послевузовского образования - "педагог-модератор";
педагогам, имеющим квалификационную категорию "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", - на одну ступень выше.
Полученная квалификационная категория сохраняется на период работы по Специальной программе. При переходе на другую работу – присваивается предыдущая квалификационная категория.
Глава 4. Порядок проведения ОЗП
82. Для сдачи ОЗП педагог подает заявление по специальности, указанной в дипломе или по основной должности по форме согласно приложению 16 настоящих Правил в организацию, определенную уполномоченным органом в области образования. При подаче заявления на прохождение ОЗП педагоги выбирают язык сдачи (казахский, русский), дату, время.
83. Оператором проведения ОЗП является организация, определенная уполномоченным органом образования. ОЗП проводится в электронном формате.
84. Прием заявлений для участия в ОЗП осуществляется в онлайн режиме.
85. ОЗП проводится в сроки, определенные уполномоченным органом в области образования, в соответствии с заявлением педагога.
86. В исключительных случаях (форс-мажорные обстоятельства) при истечении пятилетнего срока действия квалификационной категории педагога аттестационная комиссия продлевает его срок действия на 1 (один) календарный год.
87. Кандидаты без стажа, окончившие организацию технического и профессионального, послесреднего или высшего и/или послевузовского образования по педагогическим специальностям, не имеющие стаж педагогической деятельности, принимаются на работу после успешного прохождения ОЗП. Для данных кандидатов без стажа квалификационная категория "педагог-стажер" присваивается в организации образования.

80. Педагогикалық білімі жоқ, бірақ жеке өтініші негізінде ағылшын тілін меңгеру деңгейі бойынша сертификаттары бар адамдарға аттестаттау рәсімінен өтпей-ақ біліктілік санаты беріледі:
"педагог-сарапшы":
Тойфл/тойсол TEFL/TESOL (тичинг инглш ту спикерс оф азэ лэнгужес Teaching English to Speakers of Other Languages/ Тичинг инглиш әс э форинг лэнгуиж Teaching English as a Foreign Language);
"педагог-зерттеуші":
Селта CELTA (сертифекейт ин инглиш лэнгуиж тичинг то адалтс. Кембридж Certificate in English Language Teaching to Adults. Cambridge) пас энд эбав PASS B and above;
"педагог-шебер":
Делта DELTA (диплом ин инглш лэнгуж тичинг ту адалтс Diploma in English Language Teaching to Adults) пас энд эбав Pass and above.
81. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 13 маусымдағы №390 "Мұғалімдер тапшылығы бар өңірлерге үздік педагогтерді тиісті қолдау шараларының пакетімен тарту қағидаларын бекіту туралы (Арнаулы бағдарлама)" қаулысымен бекітілген арнайы бағдарлама бойынша жұмысқа қабылданған педагогтерге (арнайы бағдарлама) жеке өтініш негізінде аттестаттау рәсімінен өтпей-ақ біліктілік санаты беріледі:
жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектеріне – "педагог-модератор";
"педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші" біліктілік санаты бар педагогтерге – бір саты жоғары.
Алынған біліктілік санаты Арнайы бағдарлама бойынша жұмыс істеу кезеңіне сақталады. Басқа жұмысқа ауысқан кезде алдыңғы біліктілік санаты беріледі.
4-тарау. ПББ өткізу тәртібі
82. ПББ тапсыру үшін педагог дипломда көрсетілген мамандығы немесе негізгі лауазымы бойынша осы Қағидалардың 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйымға өтініш береді. ПББ өтуге өтініш берген кезде педагогтер тапсыру тілін (қазақ, орыс), күнін, уақытын таңдайды.
83. Білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйым ПББ өткізудің операторы болып табылады. Біліктілік тестілеуі электрондық форматта өткізіледі.
84. ПББ-ға қатысу үшін өтініштерді қабылдау онлайн режимде жүзеге асырылады.
85. ПББ білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мерзімде педагогтің өтінішіне сәйкес өткізіледі.
86. Ерекше жағдайларда (форс-мажорлық жағдайлар) педагогтің біліктілік санатының қолданылу мерзімі бес жыл өткен кезде аттестаттау комиссиясы оның қолданылу мерзімін күнтізбелік 1 (бір) жылға ұзартады.
87. Педагогикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бітірген, педагогикалық қызмет өтілі жоқ кандидаттар ПББ табысты өткеннен кейін жұмысқа қабылданады. Осы өтілі жоқ кандидаттар үшін білім беру ұйымында "педагог-тағылымдамашы" біліктілік санаты беріледі.

88. ОЗП проходят:
педагоги:
2 (два) раза в календарный год – бесплатно;
педагоги, претендующие на досрочную аттестацию 1 (один) раз в течение календарного года – бесплатно;
пробные (по желанию педагога) – на платной основе в течение календарного года. Результаты пробного/платного тестирования не являются основанием для прохождения аттестации;
кандидаты без стажа, имеющие техническое и профессиональное, высшее и/или послевузовское образование, лица, желающие возобновить педагогическую деятельность:
2 (два) раза в течение календарного года – бесплатно;
руководители организаций образования, методических кабинетов (центров) 4 (четыре) раза в календарный год– бесплатно;
пробные (по желанию) – на платной основе в течение календарного года. Результаты пробного/платного тестирования не являются основанием для прохождения аттестации.
89. ОЗП состоит из следующих тестовых заданий:
1) Для педагогов дошкольных организаций воспитания и обучения:
"Методика дошкольного воспитания и обучения и возрастная психология" – двадцать заданий;
"Знание Государственного образовательного стандарта и Типовых учебных планов и программ дошкольного воспитания и обучения" – десять заданий;
2) Педагоги начального образования:
"Предметные знания" (казахский или русский язык (по языку обучения), литературное чтение, математика) – тридцать заданий;
"Методика преподавания" – двадцать заданий
3) Для педагогов основного среднего и общего среднего образования, методистов организаций образования (кроме методистов методических кабинетов (центров):
"Предметные знания" – тридцать заданий;
"Методика преподавания" – двадцать заданий.
4) Для педагогов организаций дополнительного образования:
"Методика преподавания" – двадцать заданий;
"Психология" – десять заданий;
5) Для воспитателей специальных организаций, интернатных организаций, общежитий:
"Методика преподавания" – двадцать заданий;
"Психология" – десять заданий;
6) Для педагогов специальных организаций образования и специальных педагогов организаций образования:
"Специальная педагогика" – двадцать заданий;
"Специальная психология" – десять заданий;
7) Для педагогов по физической культуре по выбору:
"Предметные знания" – тридцать заданий;
"Методика преподавания" – двадцать заданий;
8) кандидат без стажа, имеющий техническое и профессиональное, высшее и/или послевузовское образование по педагогическим (специальностям) направлениям, в том числе лица, желающие возобновить педагогическую деятельность:
"Предметные знания" – тридцать заданий;
"Методика преподавания" – двадцать заданий;
По направлению Педагогика дошкольного воспитания и обучения:
"Методика дошкольного воспитания и обучения и возрастная психология" – двадцать заданий;
"Знание Государственного образовательного стандарта и Типовых учебных планов и программ дошкольного воспитания и обучения" – десять заданий;

88. ПББ:
педагогтер:
күнтізбелік жыл ішінде 2 (екі) рет – ақысыз;
күнтізбелік жыл ішінде 1 (бір) рет мерзімінен бұрын аттестаттауға өтініш берген педагогтер – ақысыз;
сынақ (педагогтің қалауы бойынша) – күнтізбелік жыл ішінде ақылы негізде. Сынақ/ақылы тестілеу нәтижелері аттестаттаудан өту үшін негіз болып табылмайды;
педагогикалық (мамандықтар) бағыттар бойынша техникалық және кәсіптік, жоғары және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, тәжірибесі жоқ кандидаттар:
күнтізбелік жыл ішінде 2 (екі) рет – ақысыз;
білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары күнтізбелік жылы 4 (төрт) рет – тегін;
сынақ (қалауы бойынша) – күнтізбелік жыл ішінде ақылы негізде. Сынақ/ақылы тестілеу нәтижелері аттестаттаудан өту үшін негіз болып табылмайды.
89. ПББ келесі тест тапсырмаларынан тұрады:
1) Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының педагогтері үшін:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту әдістемесі және жас психологиясы" – жиырма тапсырма;
"Мемлекеттік білім беру стандартын және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларын білу" –он тапсырма;
2) Бастауыш білім беру педагогтері:
"Пәндік білім" (қазақ немесе орыс тілі (оқыту тілі бойынша), әдеби оқу, математика) – отыз тапсырма;
"Оқыту әдістемесі" – жиырма тапсырма
3) Негізгі орта және жалпы орта білім беру педагогтері, білім беру ұйымдарының әдіскерлері үшін (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлерінен басқа):
"Пәндік білім" – отыз тапсырма;
"Оқыту әдістемесі" – жиырма тапсырма
4) Қосымша білім беру ұйымдарының педагогтері үшін:
"Оқыту әдістемесі" – жиырма тапсырма;
"Психология" – он тапсырма;
5) Арнайы ұйымдардың, интернаттық ұйымдардың, жатақханалардың тәрбиешілері үшін:
"Оқыту әдістемесі" – жиырма тапсырма;
"Психология" – он тапсырма;
6) Арнайы білім беру ұйымдарының педагогтері мен білім беру ұйымдарының арнайы педагогтері үшін:
"Арнайы педагогика" – жиырма тапсырма;
"Арнайы психология" – он тапсырма;
7) Таңдау бойынша дене шынықтыру педагогтері үшін:
"Пәндік білім" – отыз тапсырма;
"Оқыту әдістемесі" – жиырма тапсырма;
8) педагогикалық (мамандықтар) бағыттар бойынша техникалық және кәсіптік, жоғары және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, өтілі жоқ кандидат, оның ішінде педагогикалық қызметті қайта бастағысы келетін адамдар:
"Пәндік білім" – отыз тапсырма;
"Оқыту әдістемесі" – жиырма тапсырма;
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту педагогикасы бағыты бойынша:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту әдістемесі және жас психологиясы" – жиырма тапсырма;
"Мемлекеттік білім беру стандартын және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларын білу" – он тапсырма.

9) Для организаций технического и профессионального, послесреднего образования:
Педагоги по общеобразовательным предметам:
"Предметные знания" – тридцать заданий;
"Методика преподавания" – двадцать заданий;
Педагоги по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, общегуманитарным и социально-экономическим дисциплинам, профессиональным и базовым модулям:
"Предметные знания" – тридцать заданий;
"Методика преподавания" – двадцать заданий;
Педагоги иных должностей:
"Методика преподавания" – двадцать заданий;
"Психология" – десять заданий;
10) Для руководителей организаций образования, методических кабинетов (центров) при очередной аттестации:
по направлению "Знание законодательства и нормативно-правовых актов" – шестьдесят тестовых заданий:
Трудовой кодекс Республики Казахстан – десять тестовых заданий;
Кодекс о браке (супружестве) и семье – десять тестовых заданий;
Закон Республики Казахстан "Об образовании" – десять тестовых заданий;
Закон Республики Казахстан "О статусе педагога" – десять тестовых заданий;
Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" – десять тестовых заданий;
Приказ Министерства просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года №348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 29031) (при наличии) - десять тестовых заданий.
90. Результат тестирования считается положительным при получении следующих баллов:
1) Для педагогов дошкольных организаций воспитания и обучения:
"Знание Государственного образовательного стандарта и Типовых учебных планов и программ дошкольного воспитания и обучения" – 70 %;
"Методика дошкольного воспитания и обучения и возрастная психология"
квалификационная категория "педагог" – 50 %
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60 %;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70 %;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %.
2) Для педагогов начального обучения:
по направлению "Предметные знания":
квалификационная категория "педагог" – 50 %;
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60 %;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70 %;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %;
по направлению "Методика преподавания":
квалификационная категория "педагог" – 50 %;
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60 %;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70 %;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %.

9) Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін:
Жалпы білім беретін пәндер бойынша педагогтер:
"Пәндік білім" – отыз тапсырма;
"Оқыту әдістемесі" – жиырма тапсырма;
Жалпы кәсіптік және арнайы, жалпы гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық пәндер, кәсіби және негізгі модульдер бойынша педагогтер:
"Пәндік білім" – отыз тапсырма;
"Оқыту әдістемесі" – жиырма тапсырма
Өндірістік оқыту шеберлері:
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
Өзге лауазымдағы педагогтер:
"Оқыту әдістемесі" – жиырма тапсырма;
"Психология" – он тапсырма.
10) Кезекті аттестаттау кезінде білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары үшін:
"Заңнаманы және нормативтік-құқықтық актілерді білу" бағыты бойынша – алпыс тест тапсырмасы:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі – он тест тапсырмасы;
Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы кодекс – он тест тапсырмасы;
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – он тест тапсырмасы;
"Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – он тест тапсырмасы;
"Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – он тест тапсырмасы;
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім министрлігінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) (бар болса) – он тест тапсырмасы.
90. Тестілеу нәтижесі келесі ұпайларды алған кезде оң болып саналады:
1) мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарының педагогтері үшін:
"Мемлекеттік білім беру стандартын және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларын білу" – 70%;
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту әдістемесі және жас психологиясы"
"педагог" біліктілік санаты – 50 %
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 70 %;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 80 %;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 90 %.
2) Бастауыш оқыту педагогтері үшін:
"Пәндік білімдер" бағыты бойынша:
"педагог" біліктілік санаты – 50%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 70%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 80%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 90%.
"Оқыту әдістемесі" бағыты бойынша:
"педагог" біліктілік санаты – 50%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 70%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 80%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 90%.

7) Для педагогов по физической культуре (кроме преподавателей специальных дисциплин по физической культуре организаций технического и профессионального, послесреднего образования):
по направлению "Предметные знания":
квалификационная категория "педагог" – 50 %
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60 %;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70 %;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %;
"Методика преподавания":
квалификационная категория "педагог" – 50 %;
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60 %;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70 %;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %.
8) Для кандидатов без стажа, имеющих техническое и профессиональное, высшее и/или послевузовское образование по педагогическим (специальностям) направлениям:
"Предметные знания":
квалификационная категория "педагог" – 50 %;
"Методика преподавания":
квалификационная категория "педагог" – 40 %.
По направлению Педагогика дошкольного воспитания и обучения:
"Знание Государственного образовательного стандарта и Типовых учебных планов и программ дошкольного воспитания и обучения" – 50%;
"Методика дошкольного воспитания и обучения и возрастная психология" – 40 %.
9) Для педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования:
по направлению "Предметные знания":
квалификационная категория "педагог" – 50 %
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60%;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70%;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %;
по направлению "Методика преподавания":
квалификационная категория "педагог" – 50 %
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60 %;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70 %;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90%;
по направлению "Психология":
квалификационная категория "педагог" – 50 %
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60%;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70 %;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %.
10) для руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров):
очередная аттестация – 70 %.
91. Проценты переводятся в баллы по Шкале переводов согласно приложению 17 к настоящим Правилам.

7) Дене шынықтыру бойынша педагогтер үшін (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының дене шынықтыру бойынша арнайы пәндер оқытушыларынан басқа):
"Пәндік білімдер" бағыты бойынша:
"педагог" біліктілік санаты – 50%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 70%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 80%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 90%.
"Оқыту әдістемесі" бағыты бойынша:
"педагог" біліктілік санаты – 50%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 70%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 80%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 90%.
8) Педагогикалық (мамандықтар) бағыттар бойынша техникалық және кәсіптік, жоғары және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар тәжірибесі жоқ кандидаттар үшін:
"Пәндік білім":
"педагог" біліктілік санаты – 50%;
"Оқыту әдістемесі":
"педагог" біліктілік санаты – 40 %.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту педагогикасы бағыты бойынша:
"Мемлекеттік білім беру стандартын және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларын білу" – 50%;
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту әдістемесі және жас психологиясы" – 40 %.
"Мемлекеттік білім беру стандартын және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларын білу" – 50%;
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту әдістемесі және жас психологиясы" – 40 %.
9) Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері үшін:
"Пәндік білімдер" бағыты бойынша:
"педагог" біліктілік санаты – 50%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 70%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 80%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 90%.
"Оқыту әдістемесі" бағыты бойынша:
"педагог" біліктілік санаты – 50%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 70%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 80%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 90%.
"Психология" бағыты бойынша:
"педагог" біліктілік санаты – 50%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 70%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 80%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 90%.
10) Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары үшін:
міндетті аттестация – 70%;
91. Пайыздар осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес Ауыстыру шкаласы бойынша балдарға ауыстырылады.

92. Время сдачи ОЗП составляет:
для предметов "Математика", "Физика", "Химия", "Информатика" – сто двадцать пять минут;
для направлений "Дошкольное образование" восемьдесят минут;
для направлений "Дополнительное образование" – восемьдесят;
для иных педагогов – девяносто минут.
93. Для проведения ОЗП педагогов организация, определенная уполномоченным органом, разрабатывает базу тестовых заданий.
94. На сайте организации, определенной уполномоченным органом образования, размещается в открытом доступе спецификации тестовых заданий ОЗП, темы эссе и перечень рекомендуемой литературы для подготовки.
95. Для обеспечения прозрачности и объективности проведения ОЗП аудитории и место каждого педагога в пунктах проведения обеспечиваются системой видеонаблюдения.
96. При обнаружении предметов и удалении из аудитории педагога, нарушившего правила поведения в аудитории, или выявлении подставного лица на тестировании составляется акт по форме согласно приложениям 18 и 19 к настоящим Правилам.
97. При установлении фактов нарушения правил проведения тестирования, обнаруженных при просмотре видеозаписи, составляется акт и производится аннулирование результатов.
98. При нарушении или обнаружении запрещенного предмета во время проведения ОЗП педагог не допускается к прохождению аттестации сроком на пять лет (руководители организации образования – на три года). Имеющаяся квалификационная категория педагога снижается до квалификационной категории "педагог" (руководителя - до квалификационной категории "руководитель организации образования").
99. Уполномоченные для проведения в регионах центры тестирования организовывают работу медицинского персонала во время проведения ОЗП.
100. При входе педагога в здание пункта проведения тестирования производится идентификация с использованием технологии распознавания лиц его личности или идентификации на основании документа, удостоверяющего личность, и пропуска.
101. Запуск тестируемых проводится в соответствии с инструкцией, утвержденной организацией, ответственной за проведение ОЗП.
102. При проведении ОЗП не допускается:
намеренная порча техники для использования тестирования и системы безопасности;
попытка вмешательства в систему тестирования и нарушения, связанные с прохождением тестирования;
выходить из аудитории (компьютерного класса) без разрешения и сопровождения лица, выполняющего функции дежурного по коридору;
выходить из аудитории (компьютерного класса) на не более 10 чем на минут и не более 2-х раз, при этом не допускается выходить в первые и последние часы тестирования, за исключением случаев, относящихся к чрезвычайным, форс-мажорным ситуациям или другим обоснованным случаям, связанным со здоровьем тестируемых;
переговариваться, пересаживаться с места на место;
обмениваться документами и бумагами формата А4, выданные для работы.

92. ПББ уақыты:
"Математика", "Физика", "Химия", "Информатика" пәндері үшін – жүз жиырма минутты;
"Мектепке дейінгі білім беру" бағыты үшін – сексен минутты;
"Қосымша білім беру" бағыты үшін – сексен минутты;
өзге педагогтер үшін – тоқсан минутты құрайды.
93. ПББ жүргізу үшін уәкілетті орган айқындаған ұйым тест тапсырмаларының базасын әзірлейді.
94. Білім берудің уәкілетті органы айқындаған ұйымның сайтында ПББ тест тапсырмаларының спецификациялары, эссе тақырыптары және даярлау үшін ұсынылатын әдебиеттер тізбесі ашық қолжетімділікте орналастырылады.
95. ПББ өткізудің ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін өткізу пункттеріндегі аудитория және әрбір педагогтің орны бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі.
96. Заттар табылған және аудиторияда мінез-құлық қағидаларын бұзған педагог аудиториядан шығарылған немесе тестілеуде бөгде адам анықталған жағдайда осы Қағидаларға 18 және 19-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша акт жасалады.
97. Бейнежазбаны қарау кезінде тестілеуді өткізу ережесін бұзу фактілері анықталған жағдайда акт жасалады және нәтижелері жойылады.
98. ПББ өткізу кезінде тыйым салынған зат немесе ереже бұзушылық анықталған жағдайда педагогке бес жыл (білім беру ұйымдарының басшылары – үш жыл) мерзімге аттестаттаудан өтуге рұқсат берілмейді. Педагогтің біліктілік санаты "педагог" біліктілік санатына дейін (басшы – "білім беру ұйымының басшысы" біліктілік санатына дейін) төмендетіледі.
99. Өңірлерде өткізуге уәкілетті тестілеу орталықтары ПББ өткізу кезінде медициналық персоналдың жұмысын ұйымдастырады.
100. Педагог тестілеу өткізу пунктінің ғимаратына кірген кезде оның жеке басын тану технологиясын пайдалана отырып сәйкестендіру немесе жеке басын куәландыратын құжаттың және рұқсаттаманың негізінде сәйкестендіру жүргізіледі.
101. Тестіленушілерді кіргізу ПББ жүргізуге жауапты ұйым бекіткен нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
102. ПББ өткізу кезінде жол берілмейді:
тестілеуді және қауіпсіздік жүйесін пайдалану үшін техниканың қасақана бұзылуы;
тестілеу жүйесіне араласу әрекеті және тестілеуден өтуге байланысты бұзушылықтар;
дәліз бойынша кезекші қызметін атқаратын адамның рұқсатынсыз және қолдауынсыз аудиториядан (компьютерлік сыныптан) шығу;
аудиториядан (компьютерлік сыныптан) 10 минуттан артық емес және 2 реттен артық емес шығуға, бұл ретте тестіленушілердің денсаулығына байланысты төтенше, форс-мажорлық жағдайларға немесе басқа да негізделген жағдайларға қатысты жағдайларды қоспағанда, тестілеудің бірінші және соңғы сағаттарында шығуға жол берілмейді;
келіссөздер жүргізу, бір жерден екінші жерге ауысу;
жұмыс үшін берілген А4 форматындағы құжаттар мен қағаздармен алмасу.

А также недопущения проноса ими в здание следующих запрещенных предметов: мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт часы, смарт очки, фитнес-браслеты (трекеры), диктофон, наушники проводные, беспроводные, микронаушники, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, а также другие устройста обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект).
Также не допускается заносить в здание тестирования следующие предметы: шпаргалки, учебно-методическую литературу, таблицу Менделеева и растворимости солей, калькулятор, бумаги формата А4 и другие форматы бумаги.
Выносить из аудитории (компьютерного класса) бумаги формата А4 и других формат, выданную тестируемым для выполнения работ по решению тестовых заданий.
103. После рассадки до начала тестирования проводится инструктаж по правилам поведения во время тестирования и написания эссе.
104. Оценивание ответов тестовых заданий осуществляется следующим образом:
из предложенных тестовых заданий присуждается один балл, в остальных случаях - ноль баллов.
105. Организация, определенная уполномоченным органом, формирует базу данных педагогов (прием заявлений, внесение персональных данных для информирования: Индивидуальный идентификационный номер, фамилию, имя, отчество (при его наличии), заявленная квалификационная категория, язык сдачи, место работы, предмет).
106. Организация, определенная уполномоченным органом, проводит подготовку программного обеспечения, его работу в период приема заявлений, проведения тестирования, во время апелляционных процедур; обработку и выдачу результатов тестирования после его завершения; проведение апелляции и выдачу результатов с учетом апелляции; выдачу написанного эссе.
107. Организация, определенная уполномоченным органом, ответственная за проведение ОЗП, осуществляет:
1) подготовку компьютерных кабинетов;
2) подготовку компьютеров за день до проведения тестирования;
3) предоставление аудиторного фонда;
4) идентификацию с использованием технологии распознавания лиц его личности или идентификацию на основании документа, удостоверяющего личность и пропуска, запуск педагогов в компьютерный кабинет и их рассадку.
108. При проведении ОЗП участвуют представители уполномоченного органа в области образования в качестве наблюдателей. Наблюдатели не оказывают содействие участникам тестирования. Не допускается совершение действий, препятствующих проведению тестирования. За нарушения порядка проведения тестирования наблюдатель отстраняется от выполнения своих функций.

Сондай-ақ олардың ғимаратқа мынадай тыйым салынған заттарды әкелуіне жол бермеу: мобильді байланыс құралдары (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Ipad), iPod (iPod), SmartPhone (Смартфон), рациялар, ноутбуктер, ойнатқыштар, модемдер (мобильді маршрутизаторлар), смарт сағаттар, смарт көзілдіріктер, фитнес-білезіктер (трекерлер), диктофон, сымды құлаққаптар, сымсыз, микро құлаққаптар, сымсыз бейнекамералар, GPS (ДжиПиЭс) навигаторлар, GPS (ДжиПиЭс) трекерлер, қашықтан басқару құрылғылары, сондай-ақ келесі стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғылары: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (Vieychef), UHF (Ueychef), Wi-Fi (Wi-Fi), GPS (Jipies), Bluetooth (Bluetooth), Dect (DECT).
Сондай-ақ тестілеу ғимаратына мынадай заттарды енгізуге жол берілмейді: шпаргалкалар, оқу-әдістемелік әдебиеттер, Менделеев кестесі және тұздардың ерігіштігі кестесі, калькулятор, А4 форматындағы қағаздар және басқа да қағаз форматтары.
Аудиториядан (компьютерлік сыныптан) тест тапсырмаларын шешу бойынша жұмыстарды орындау үшін тестіленушіге берілген А4 және басқа да форматтағы қағаздарды шығару.
103. Отырғызғаннан кейін тестілеу басталғанға дейін тестілеу және эссе жазу кезінде мінез-құлық қағидалары бойынша нұсқама жүргізіледі.
104. Тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау келесі түрде жүзеге асырылады:
ұсынылған тест тапсырмаларының ішінен бір балл, қалған жағдайларда нөл балл беріледі.
105. Уәкілетті орган айқындаған ұйым педагогтердің деректер базасын қалыптастырады (өтініштерді қабылдау, ақпараттандыру үшін дербес деректерді енгізу: Жеке сәйкестендіру нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), өтініш берілген біліктілік санаты, тапсыру тілі, жұмыс орны, пәні).
106. Уәкілетті орган айқындаған ұйым бағдарламалық қамтамасыз етуді дайындауды, өтініштерді қабылдау, тестілеуді өткізу кезеңінде, апелляциялық рәсімдер кезінде оның жұмысын; тестілеу аяқталғаннан кейін оның нәтижелерін өңдеуді және беруді; апелляцияны есепке ала отырып, апелляцияны өткізуді және нәтижелерді беруді; жазылған эссені беруді жүргізеді.
107. ПББ өткізуге жауапты Уәкілетті орган айқындаған ұйым:
1) компьютерлік кабинеттерді дайындауды;
2) компьютерлерді тестілеуді өткізуге бір күн қалғанда дайындауды;
3) аудиториялық қорды ұсынуды;
4) тұлғаның жеке басын тану технологиясын пайдалана отырып сәйкестендіруді немесе жеке басын куәландыратын құжат негізінде сәйкестендіруді және рұқсаттаманы, педагогтерді компьютерлік кабинетке жіберуді және оларды отырғызуды жүзеге асырады.
108. ПББ өткізу кезінде білім беру саласындағы уәкілетті органның өкілдері бақылаушы ретінде қатысады. Бақылаушылар тестілеуге қатысушыларға көмектеспейді. Тестілеуге кедергі келтіретін әрекеттерге жол берілмейді. Тестілеу тәртібін бұзғаны үшін бақылаушы өз функцияларын орындаудан шеттетіледі.

109. После завершения тестирования педагог ознакамливается с результатами тестирования, отображаемыми на экране компьютера.
110. Результат ОЗП – сертификат о прохождении ОЗП по форме согласно приложению 20 настоящих Правил – направляется в личный кабинет педагога. При проведении апелляции сертификат о прохождении ОЗП с учетом апелляции направляется в личный кабинет педагога.
111. Организация, определенная уполномоченным органом, обеспечивает хранение электронной базы данных тестируемых, прошедших ОЗП, в течение пяти лет.
112. Организация, определенная уполномоченным органом, предоставляет в региональные управления образования, и уполномоченный орган в области образования доступ для проверки электронных сертификатов с результатами тестирования и наличия эссе.
113. По завершении ОЗП педагог знакомится с результатами (правильными и неправильными ответами) и при несогласии подает апелляцию с обоснованиями в Комиссию по апелляции посредством информационных коммуникационных технологий, не выходя из зала тестирования. Заявления на апелляцию после выхода педагога из зала тестирования не принимаются.
114. Для решения спорных вопросов на период проведения тестирования уполномоченным органом в области образования создается Комиссия по апелляции, который обеспечивает прием апелляций посредством информационных коммуникационных технологий.
115. Председатель и состав Комиссии по апелляции утверждаются приказом уполномоченного органа в области образования.
В состав Комиссии по апелляции входят представители государственных органов, педагоги организаций дошкольного, среднего и общего среднего, дополнительного, технического и профессионального, высшего и послевузовского образования.
Комиссии по апелляции состоит из нечетного числа членов. Члены Комиссии по апелляции участвуют в заседаниях Комиссии по апелляции без права замены.
116. Срок действия полномочий Комиссии по апелляции составляет один календарный год.
117. Апелляция рассматривается в случаях:
1) по содержанию тестовых заданий:
не согласен с обоснованием правильного ответа;
отсутствует правильный ответ;
имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из всех предложенных (указываются все варианты правильных ответов);
некорректно составленное тестовое задание.
2) по техническим причинам:
отсутствие фрагмента или текста в тестовых заданиях.
118. При подаче апелляции по содержанию тестовых заданий педагог указывает мотивированное обоснование (полное пояснение). Заявления на апелляцию по пересмотру всех тестовых заданий без указания мотивированного основания (полное пояснение, пошаговое решение задач) по каждому заданию рассмотрению не подлежат.

109. Тестілеу аяқталғаннан кейін педагог компьютер экранында көрсетілетін тестілеу нәтижелерімен танысады.
110. ПББ нәтижесі – осы Қағидалардың 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ПББ өткені туралы сертификат педагогтің жеке кабинетіне жолданады. Апелляция өткізілген жағдайда ПББ өткені туралы сертификат апелляцияны ескере отырып, педагогтің жеке кабинетіне жіберіледі.
111. Уәкілетті орган айқындаған ұйым ПББ-дан өткен тестіленушілердің электрондық деректер базасын бес жыл бойы сақтауды қамтамасыз етеді.
112. Уәкілетті орган айқындаған ұйым өңірлік білім басқармаларына және білім беру саласындағы уәкілетті органға тестілеу нәтижелері бар электрондық сертификаттарды және эсселердің болуын тексеру үшін қолжетімділік береді.
113. ПББ аяқталғаннан кейін педагог нәтижелермен (дұрыс және дұрыс емес жауаптармен) танысады және келіспеген жағдайда тестілеу залынан шықпай-ақ ақпараттық коммуникациялық технологиялар арқылы апелляциялық комиссияға негіздемелермен апелляция береді. Педагог тестілеу залынан шыққаннан кейін берілген апелляцияға өтініштер қабылданбайды.
114. Тестілеуді өткізу кезіндегі даулы мәселелерді шешу үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган ақпараттық коммуникациялық технологиялар арқылы апелляцияларды қабылдауды қамтамасыз ететін Апелляциялық комиссияны құрады.
115. Апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамы білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
Апелляциялық комиссияның құрамына мемлекеттік органдардың өкілдері, мектепке дейінгі, орта және жалпы орта, қосымша, техникалық және кәсіптік, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері кіреді.
Апелляциялық комиссия мүшелері тақ саннан тұрады. Апелляциялық комиссия мүшелері Комиссия отырыстарына ауысу құқығынсыз қатысады.
116. Апелляциялық комиссия өкілеттігінің қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жылды құрайды.
117. Апелляция мынадай жағдайларда қаралады:
1) тест тапсырмаларының мазмұны бойынша:
дұрыс жауаптың негіздемесімен келіспеймін;
дұрыс жауап жоқ;
барлық ұсынылған нұсқалардан бір дұрыс жауапты таңдаумен тест тапсырмаларында біреуден артық дұрыс жауап бар (дұрыс жауаптардың барлық нұсқалары көрсетіледі);
тест тапсырмасы дұрыс құрастырылмаған.
2) техникалық себептер бойынша:
тест тапсырмаларында фрагменттің немесе мәтіннің болмауы.
118. Тест тапсырмаларының мазмұны бойынша апелляция берген кезде педагог дәлелді негіздемені (толық түсіндірме) көрсетеді. Барлық тест тапсырмаларын қайта қарау бойынша апелляцияға берілетін өтініштер әрбір тапсырма бойынша дәлелді негіздемені (толық түсіндірме, міндеттердің қадамдық шешімі) көрсетпей қарауға жатпайды.

119. Решения Комиссии по апелляции оформляются протоколом, которые подписываются председателем, секретарем и членами комиссии. Протоколы заседаний Комиссии по апелляции хранятся в течение года в организации, определенной уполномоченным органом.
120. По результатам апелляции, рассмотренной в режиме онлайн-приема, в личном кабинете педагога отображаются результаты тестирования.
121. Результат ОЗП считать действительным на один год.
122. При недостаточном количестве баллов на заявленную категорию при очередной аттестации педагога на присвоение (подтверждение) квалификационной категории в аттестационный период январь-май (август - декабрь) квалификационная категория сохраняется до истечения ее срока, далее квалификационная категория снижается на один уровень ниже. Данная квалификационная категория сохраняется до следующего аттестационного периода август-декабрь (январь – май). В следующий аттестационный период педагог проходит аттестацию по первоначально заявленной квалификационной категории после прохождения ОЗП.
123. Педагоги, имеющие 30 и более лет педагогического стажа по профилю, при подтверждении ранее присвоенной квалификационной категории по новой системе освобождаются от сдачи ОЗП и проходят комплексное обобщение результатов деятельности.
При повышении квалификационной категории - проходят на общих основаниях.
124. Педагоги, имеющие 30 и более лет педагогического стажа по профилю, а также имеющие "первую", "высшую" категории по старой системе, при переходе на квалификационную категорию "педагог-модератор" освобождаются от сдачи ОЗП и проходят комплексное обобщение результатов деятельности.
При получении квалификационной категории "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" проходят на общих основаниях.
125. При несвоевременной подаче заявления педагогом на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационной категории в аттестационный период август-декабрь (январь – май) квалификационная категория снижается на один уровень ниже. Сниженная квалификационная категория сохраняется до следующего аттестационного периода август-декабрь (январь – май).
В следующий аттестационный период педагог проходит аттестацию по ранее действующей квалификационную категорию в соответствии с приказом № 338 или профессиональным стандартом.
126. При недостаточном количестве баллов на заявленную категорию за педагогом, имеющим "вторую", "первую", "высшую" категории, в аттестационный период январь-май (август - декабрь) квалификационная категория сохраняется до истечения его срока, далее – снижается на один уровень ниже. Сниженная квалификационная категория сохраняется до следующего аттестационного периода август-декабрь (январь – май).
В следующий аттестационный период педагог проходит аттестацию по квалификационной категории по новой модели в соответствии с приказом № 338 или профессиональным стандартом.

119. Апелляциялық комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді, оған комиссия төрағасы, хатшысы және мүшелері қол қояды. Апелляциялық комиссия отырыстарының хаттамалары жыл бойы уәкілетті орган айқындаған ұйымда сақталады.
120. Онлайн-қабылдау режимінде қаралған апелляция нәтижелері бойынша педагогтің жеке кабинетінде тестілеу нәтижелері көрсетіледі.
121. ПББ нәтижесі бір жылға жарамды деп есептелсін.
122. Қаңтар-мамыр (тамыз-желтоқсан) аттестаттау кезінде педагогке біліктілік санатын беру (растау) үшін оны кезекті аттестаттау кезінде өтініш берілген санат бойынша балдар саны жеткіліксіз болса, біліктілік санаты мерзімі аяқталғанға дейін сақталады, одан әрі біліктілік санаты бір деңгейге төмендейді. Бұл біліктілік санаты аттестаттаудың келесі тамыз-желтоқсан (қаңтар-мамыр) кезеңіне дейін сақталады. Келесі аттестаттау кезеңінде педагог ПББ өткеннен кейін бастапқыда өтініш берілген біліктілік санаты бойынша аттестаттаудан өтеді.
123. Бейіні бойынша 30 және одан да көп жыл педагогикалық және өндірістік өтілі бар педагогтер жаңа жүйе бойынша берілген біліктілік санатын растаған кезде ПББ тапсырудан босатылады және қызмет нәтижелерін кешенді жинақтаудан өтеді.
Біліктілік санатын арттыру кезінде жалпы негізде өтеді.
124. Ескі жүйе бойынша "бірінші", "жоғары" санаттары бар педагогтер "педагог-модератор" біліктілік санатына ауысқан кезде ПББ тапсырудан босатылады және қызмет нәтижелерін кешенді жинақтаудан өтеді.
"Педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санатын алған кезде жалпы негіздерде өтеді.
125. Педагог тамыз-желтоқсан (қаңтар-мамыр) аттестаттау кезеңінде біліктілік санаттарын алуға (растауға) кезекті аттестаттау үшін өтінішті уақытылы бермеген жағдайда, біліктілік санаты бір деңгейге төмендетіледі. Осы біліктілік санаты келесі тамыз-желтоқсан (қаңтар-мамыр) аттестаттау кезеңіне дейін сақталады.
Келесі аттестаттау кезеңінде педагог № 338 бұйрығымен немесе кәсіптік стандартпен бекітілген біліктілік талаптарына сәйкес біліктілік санатына аттестаттаудан өтеді.
126. "Екінші", "бірінші", "жоғары" санаттары бар педагог қаңтар-мамыр (тамыз-желтоқсан) аттестаттау кезеңінде өтініш берілген санатқа балдар саны жеткіліксіз болған жағдайда, біліктілік санаты оның мерзімі өткенге дейін сақталады, бұдан әрі бір деңгейге төмендетіледі. Осы біліктілік санаты келесі тамыз-желтоқсан (қаңтар-мамыр) аттестаттау кезеңіне дейін сақталады.
Келесі аттестаттау кезеңінде педагог № 338 бұйрықпен немесе кәсіптік стандартпен бекітілген біліктілік талаптарына сәйкес біліктілік санатына аттестаттаудан өтеді.

Параграф 2. Порядок написания эссе
127. По окончании тестирования педагог и руководитель организации образования (методических кабинетов (центров) при очередной аттестации пишут эссе. Общее затрачиваемое время - 60 минут. Количество слов – 250-300 слов. Тема эссе ежегодно определяется уполномоченным органом в области образования. Написанное эссе отображается в личном кабинете педагога/руководителя по соответствующей ссылке или в профиле педагога.
128. Написанное эссе направляется в личный кабинет педагога/руководителя или отображается в информационной системе.
129. Написанное эссе не является основанием для отказа от присвоения квалификационной категории.
Глава 5. Порядок проведения аттестации руководителей и заместителей руководителей организаций образования, руководителей, заместителей руководителя методических кабинетов (центров), методистов методических кабинетов (центров)
130. Подготовка к проведению аттестации руководителей, заместителей руководителя организаций образования (методических кабинетов (центров), методистов методических кабинетов (центров) организуется ответственными исполнителями в организациях образования, Службой управления персоналом аттестующего органа и включает следующие мероприятия:
при отсутствии информационной системы:
1) подготовка документов, включающих сертификат о прохождении ОЗП, таблицы по достижению показателей эффективности работы, подтверждающие документы по исполнению критериев, обозначенных в приложениях 21 и 22 к настоящим Правилам. Указанные документы заверяются подписью руководителя и печатью организации образования (методического кабинета (центра);
2) утверждение графиков проведения аттестации.
в информационной системе:
1) рассмотрение цифрового профиля аттестуемого и выставление баллов по исполнению критериев, обозначенных в приложениях 21 и 22 к настоящим Правилам;
2) утверждение и загрузка в цифровом профиле аттестуемого графика проведения аттестации.
131. Служба управления персоналом аттестующего органа соответствующего уровня ежегодно до 1 сентября определяет список аттестуемых руководителей организаций образования (методического кабинета (центра) на предстоящий финансовый год, который корректируется по мере необходимости либо загружается в информационной системе.
132. Руководитель аттестующего органа по представлению службы управления персоналом издает ежегодно приказ, которым утверждается график проведения аттестации и состав Комиссии соответствующего уровня.
133. Служба управления персоналом аттестующего органа ежегодно письменно уведомляет аттестуемых о сроках проведения аттестации. При функционирующей информационной системе уведомление поступает в цифровой профиль руководителя.

2-параграф. Эссе жазу тәртібі
127. Тестілеу аяқталғаннан кейін педагог және білім беру ұйымының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшысы міндетті аттестаттау кезінде эссе жазады. Жалпы уақыт – 60 минут. Сөз саны – 250-300 сөз. Эссе тақырыбын жыл сайын білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды. Жазылған эссе мұғалімнің/басшының жеке кабинетінде тиісті сілтеме бойынша немесе мұғалімнің профилінде көрсетіледі.
128. Жазылған эссе педагогтің/басшының жеке кабинетіне жіберіледі немесе ақпараттық жүйеде көрсетіледі.
129. Жазбаша эссе біліктілік санатын беруден бас тартуға негіз болып табылмайды.
5-тарау. Білім беру ұйымдарының басшылары мен басшыларының орынбасарларын, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшыларын, басшыларының орынбасарларын, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлерін аттестаттаудан өткізу тәртібі
130. Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттер (орталықтар) басшыларын, басшысының орынбасарларын, әдістемелік кабинеттер (орталықтар) әдіскерлерін аттестаттауды өткізуге дайындықты білім беру ұйымдарында жауапты орындаушылар, аттестаттаушы органның персоналды басқару қызметі ұйымдастырады және мынадай іс-шараларды қамтиды:
ақпараттық жүйе болмаған кезде:
1) осы Қағидаларға 21 және 22-қосымшаларда белгіленген өлшемшарттарды орындау бойынша растайтын құжаттарды, жұмыс тиімділігінің көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі кестені, ПББ өткендігі туралы сертификатты қамтитын құжаттарды дайындау. Көрсетілген құжаттар білім беру ұйымы (әдістемелік кабинет (орталық) басшысының қолымен және мөрімен куәландырылады;
2) аттестаттауды өткізу кестелерін бекіту.
ақпараттық жүйеде:
1) аттестатталушының бейінін қарау және осы Қағидаларға 21 және 22-қосымшаларда белгіленген өлшемшарттарды орындау бойынша балл қою;
2) аттестатталушы профилінде аттестаттауды өткізу кестесінің бекіту және жүктеу.
131. Тиісті деңгейдегі аттестаттаушы органның персоналды басқару қызметі жыл сайын 1 қыркүйекке дейін білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) аттестатталатын басшылары мен басшылар орынбасарларының, әдістемелік кабинеттер (орталықтар) әдіскерлерінің алдағы қаржы жылына арналған тізімін айқындайды, ол қажеттілігіне қарай түзетіледі немесе ақпараттық жүйеге жүктеледі.
132. Аттестаттаушы органның басшысы органның персоналды басқару қызметінің ұсынуы бойынша жыл сайын бұйрық шығарады, онда аттестаттауды өткізу кестесі мен тиісті деңгейдегі Комиссияның құрамы бекітіледі.
133. Аттестаттаушы органның персоналды басқару қызметі аттестатталушыларды аттестаттауды өткізу мерзімдері туралы жыл сайын жазбаша хабардар етеді. Жұмыс істеп тұрған ақпараттық жүйеде көрсетілген құжаттар басшының профилінде қаралады.

134. Квалификационная оценка проводится отделами образования района, города областного значения, Управлениями образования области (для областных подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов), городами республиканского значения и столицы, уполномоченным органом соответствующей отрасли (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов) (исключается при использовании информационной системы в связи с автоматизацией процедуры).
135. Квалификационная оценка включает рассмотрение на соответствие представленных аттестуемыми копии документов: документ, удостоверяющий личность, диплом об образовании, документ о прохождении курсов повышения квалификации по программе "Менеджмент в образовании" не менее 72 часов, согласованной с уполномоченным органом в области образования, документ, подтверждающий трудовую деятельность работника. При функционирующей информационной системе указанные документы рассматриваются в цифровом профиле руководителя.
136. При предоставлении неполного пакета документов руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров) Служба управления персоналом аттестующего органа соответствующего уровня не принимает документы и предоставляет мотивированный отказ.
При функционирующей информационной системе при несоответствии цифрового профиля руководителя мотивированный отказ поступает в цифровой профиле руководителя в информационной системе.
137. Квалификационные категории "руководитель", "заместитель руководителя", "методист" присваиваются автоматически при назначении на должность.
Параграф 1. Порядок проведения аттестации руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров)
138. Аттестация руководителей организаций образования проводится не позднее шести месяцев по истечении трех лет с момента назначения на должность (принятия на работу).
139. Руководители организаций образования подают заявление в Комиссию соответствующего уровня или через информационную систему по форме согласно приложению 23 в соответствии с показателями эффективности согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
140. Руководители организаций образования (методических кабинетов (центров) при аттестации проходят ОЗП и написание эссе в соответствии с главой 4 настоящих Правил.
141. Руководители организаций образования, по истечению двух лет пребывания в должности руководителя организации образования подают заявление на досрочное присвоения квалификационной категории в Комиссию соответствующего уровня или через информационную систему с указанием претендуемой им квалификационной категории по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.

134. Біліктілік бағалауы ауданның, облыстық маңызы бар қаланың білім бөлімі, облыстың (облыстық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін), республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Білім басқармалары органдарында, тиісті саладағы уәкілетті органда (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) өткізіледі (рәсімді автоматтандыруға байланысты ақпараттық жүйені пайдаланғанда алынып тасталады).
135. Біліктілік бағалауы аттестатталушылар ұсынған құжаттардың: жеке басын куәландыратын құжаттың, білімі туралы дипломның, білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген, кемінде 72 сағат "Білім берудегі менеджмент" бағдарламасы бойынша курстардан өткені туралы құжаттың, қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмелеріне сәйкестігін қарауды қамтиды. Жұмыс істеп тұрған ақпараттық жүйеде көрсетілген құжаттар басшының профилінде қаралады.
136. Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары мен басшы орынбасарларының, әдістемелік кабинеттер (орталықтар) әдіскерлерінің құжаттар топтамасы толық болмаған жағдайда, тиісті деңгейдегі аттестаттаушы органның Персоналды басқару қызметі құжаттарды қабылдамайды және дәлелді бас тартуды ұсынады.
Жұмыс істеп тұрған ақпараттық жүйе кезінде басшының профилі сәйкес келмеген жағдайда дәлелді бас тарту ақпараттық жүйеде басшының профиліне түседі.
137. "Басшы", "басшының орынбасары", "әдіскер" біліктілік санаттары лауазымға тағайындалған кезде автоматты түрде беріледі.
1-параграф. Білім беру ұйымдарының басшыларын аттестаттаудан өткізу тәртібі
138. Білім беру ұйымдарының басшыларын міндетті аттестаттау лауазымға тағайындалған (жұмысқа қабылданған) сәттен бастап үш жыл өткен соң алты айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
139. Білім беру ұйымдарының басшылары міндетті аттестаттау кезінде тиісті деңгейдегі комиссияға немесе ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес тиімділік көрсеткіштеріне сәйкес 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
140. Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары міндетті аттестаттау кезінде осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес ПББ және эссе жазудан өтеді.
141. Білім беру ұйымдарының басшылары білім беру ұйымының басшысы лауазымында екі жыл болғаннан кейін тиісті деңгейдегі комиссияға немесе осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзі үміткер біліктілік санатын көрсете отырып, ақпараттық жүйе арқылы мерзімінен бұрын біліктілік санатын алуға өтініш береді.

142. Руководители организаций образования (методических кабинетов (центров), участвующие в процедуре досрочного присвоения квалификационной категории, подают заявление на присвоение квалификационной категории "руководитель-организатор" или "руководитель-менеджер", или "руководитель-лидер" с соблюдением последовательности согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Квалификационная категория действительна три года. За шесть месяцев до истечения срока действия квалификационной категории руководитель организации образования подает заявление на досрочное присвоение квалификационной категории.
143. Служба управления персоналом аттестующего органа направляет аттестационные материалы руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров)) в Комиссию либо предоставляет доступ в цифровой профиль руководителя.
144. В ходе заседания Комиссия изучает представленные материалы или цифровой профиль руководителя.
145. По результатам изучения представленных материалов или рассмотрения цифрового профиля руководителя каждым членом комиссии заполняется оценочный лист на аттестуемого руководителя по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
146. Службой управления персоналом аттестующего органа оформляется аттестационный лист на аттестуемого руководителя по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
147. По результатам очередной аттестации руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров) Комиссия принимает одно из следующих решений:
соответствует занимаемой должности;
подлежит повторной аттестации.
Если руководитель организации образования, методического кабинета (центра) не набрал по итогам ОЗП минимального проходного балла, то аттестационная комиссия принимает решение "подлежит повторной аттестации".
148. Повторная аттестация проводится через тридцать календарных дней со дня вынесения решения предыдущей аттестационной комиссией. Аттестационная комиссия, проведя повторную аттестацию, принимает одно из следующих решений:
соответствует занимаемой должности;
не соответствует занимаемой должности, с расторжением трудового договора.
При принятии решения "не соответствует занимаемой должности, с расторжением трудового договора" учитываются результаты ОЗП, динамика исполнения ключевых показателей деятельности за аттестационный период, а также результаты собеседования.
149. По результатам досрочной аттестации руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров) Комиссия принимает одно из следующих решений:
аттестован на заявленную квалификационную категорию;
аттестован с подтверждением на заявленную квалификационную категорию;
не аттестован на заявленную квалификационную категорию.

142. Мерзімінен бұрын біліктілік санатын алу рәсіміне қатысатын білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес бірізділікті сақтай отырып, "басшы-ұйымдастырушы" немесе "басшы-менеджер" немесе "басшы-көшбасшы" біліктілік санатын беруге өтініш береді.
Біліктілік санаты үш жылға жарамды. Біліктілік санатының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін алты ай бұрын білім беру ұйымының басшысы мерзімінен бұрын біліктілік санатын алуға өтініш береді.
143. Аттестаттаушы органның персоналды басқару қызметі білім беру ұйымдары (әдістемелік кабинеттер (орталықтар) басшыларының аттестаттау материалдарын комиссияға жібереді не басшының цифрлық бейініне қолжетімділікті ұсынады.
144. Отырыс барысында Комиссия ұсынылған материалдарды немесе басшының цифрлық профилін зерделейді.
145. Ұсынылған материалдарды зерделеу немесе басшының цифрлық бейінін қарау нәтижелері бойынша Комиссияның әрбір мүшесі осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестатталатын басшыға бағалау парағын толтырады.
146. Аттестаттаушы органның персоналды басқару қызметі осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестатталатын басшыға аттестаттау парағын ресімдейді.
147. Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшыларын аттестаттау нәтижелері бойынша Комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
қайта аттестаттауға жатады.
Егер білім беру ұйымының, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) басшысы ПББ қорытындысы бойынша ең төменгі өту балын жинамаған жағдайда, онда аттестаттау комиссиясы "қайта аттестаттауға жатады" деген шешім қабылдайды.
148. Қайта аттестаттау бұрынғы аттестаттау комиссиясы шешім шығарған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кейін өткізіледі. Аттестаттау комиссиясы қайта аттестаттаудан өткізгеннен кейін мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
еңбек шартын бұза отырып, атқаратын лауазымына сәйкес келмейді.
"Еңбек шартын бұза отырып, атқаратын лауазымына сәйкес келмейді" шешімін қабылдау кезінде ПББ нәтижелері, аттестаттау кезеңіндегі қызметтің негізгі көрсеткіштерінің орындалу динамикасы, сондай-ақ әңгімелесу нәтижелері ескеріледі.
149. Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшыларына мерзімінен бұрын біліктілік санатын беру бойынша Комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
мәлімделген біліктілік санатына аттестатталды;
мәлімделген біліктілік санатына растаумен аттестатталды;
мәлімделген біліктілік санатына аттестатталмаған.

150. При принятии решения "не аттестован на заявленную квалификационную категорию" Комиссия в течение трех рабочих дней направляет на электронную почту аттестуемого или закрепляет в профиле руководителя письменное уведомление с обоснованием об отказе в присвоении (подтверждении) квалификационной категории, подписанное всеми членами Комиссии по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
151. По итогам аттестации региональными Департаментами по обеспечению качества в сфере образования (далее – ДОКСО) проводится выборочный контроль на правильность проведения процедуры аттестации и соответствия квалификационным требованиям согласно настоящим Правилам.
Параграф 2. Порядок проведения аттестации заместителей руководителя организации образования, заместителей руководителя и методистов методических кабинетов (центров)
152. Аттестация заместителей руководителя организации образования (методических кабинетов (центров) проводится не позднее шести месяцев по истечении трех лет с момента назначения на должность (принятия на работу) и включает этапы, изложенные в пункте 4 настоящих Правил.
153. Заместители руководителей организации образования (методических кабинетов (центров), участвующие в процедуре аттестации подают заявление на присвоение квалификационных категорий начиная с "заместитель руководителя третьей квалификационной категории" с соблюдением дальнейшей последовательности "заместитель руководителя второй квалификационной категории" или "заместитель руководителя первой квалификационной категории" по истечении трех лет пребывания на занимаемой должности.
154. Методисты методических кабинетов (центров), участвующие в процедуре аттестации подают заявление на присвоение квалификационных категорий начиная с "педагог-модератор", с соблюдением дальнейшей последовательности "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" по истечении трех лет пребывания на занимаемой должности. Квалификационная категория действительна три года.
Для методистов методических кабинетов (центров) учитывается стаж работы по занимаемой должности либо стаж работы в методическом кабинете (центров).
155. При очередной аттестации заместители руководителя (методического кабинета (центра), методисты подают заявление о присвоении квалификационной категории следующего уровня либо о подтверждении имеющейся квалификационной категории по истечении каждых последующих трех лет пребывания на должности в Комиссию или в информационной системе по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам.

150. "Мәлімделген біліктілік санатына аттестатталмаған" шешімін қабылдаған кезде Комиссия үш жұмыс күні ішінде аттестатталушының электрондық поштасына жібереді немесе осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссияның барлық мүшелері қол қойған біліктілік санатын беруден (растаудан) бас тарту туралы негіздемесі бар жазбаша хабарламаны басшының бейініне бекітеді.
151. Аттестаттау қорытындысы бойынша білім беру саласындағы сапаны қамтамасыз ету жөніндегі өңірлік Департаменттер (бұдан әрі – БССҚЕК) аттестаттау рәсімінің дұрыс жүргізілуіне және осы Қағидаларға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігіне іріктеп бақылау жүргізеді.
2-параграф. Білім беру ұйымы басшысының орынбасарларын, әдістемелік кабинеттер (орталықтар) басшысының орынбасарларын және әдіскерлерін аттестаттаудан өткізу тәртібі
152. Білім беру ұйымы (әдістемелік кабинет (орталықтар) басшысының орынбасарларын аттестаттау лауазымға тағайындалған (жұмысқа қабылданған) сәттен бастап үш жыл өткеннен кейін алты айдан кешіктірілмей жүргізіледі және осы Қағидалардың 4-тармағында жазылған кезеңдерді қамтиды.
153. Аттестаттау рәсіміне қатысатын білім беру ұйымы (әдістемелік кабинеттер (орталықтар) басшыларының орынбасарлары атқаратын лауазымында үш жыл болғаннан кейін "екінші біліктілік санаты басшысының орынбасары" немесе "бірінші біліктілік санаты басшысының орынбасары" кезектілігін сақтай отырып, "үшінші біліктілік санаты басшысының орынбасары" дегеннен бастап біліктілік санаттарын беруге өтініш береді.
154. Аттестаттау рәсіміне қатысатын әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері атқаратын лауазымында үш жыл болғаннан кейін "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" кезектілігін сақтай отырып, "педагог-модератордан" бастап біліктілік санаттарын беруге өтініш береді. Біліктілік санаты үш жылға жарамды.
Әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері үшін атқаратын лауазымы бойынша жұмыс өтілі не болмаса әдістемелік кабинетте (орталықтарда) жұмыс өтілі ескеріледі.
155. Кезекті аттестаттау кезінде басшының (әдістемелік кабинеттің (орталықтың) орынбасарлары, әдіскерлер келесі деңгейдегі біліктілік санатын беру туралы не осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша комиссияға немесе ақпараттық жүйеде лауазымда болған әрбір келесі үш жыл өткеннен кейін қолда бар біліктілік санатын растау туралы өтініш береді.

156. Комиссия изучает представленные материалы или цифровой профиль аттестуемого в информационной системе, выставляя соответствующие баллы на оценочном листе по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
157. На основании представленных оценочных листов cлужба управления персоналом аттестующего органа оформляется аттестационный лист по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
158. По результатам аттестации при высоких итоговых показателях (максимальные итоговые баллы в соответствии с критериями, обозначенными в приложении 21 к настоящим Правилам) заместители руководителя организации образования (методических кабинетов (центров) зачисляются в кадровый резерв руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров) на два года с момента зачисления.
159. По результатам аттестации Комиссия принимает одно из следующих решений:
аттестован на заявленную квалификационную категорию;
аттестован с подтверждением заявленной квалификационной категории;
не аттестован на заявленную квалификационную категорию.
160. При принятии решения "не аттестован на заявленную квалификационную категорию" Комиссия в течение трех рабочих дней на электронную почту или цифровой профиль аттестуемого направляет письменное уведомление с обоснованием об отказе в присвоении (подтверждении) квалификационной категории, подписанное всеми членами Комиссии по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
161. При принятии Комиссией решения "не аттестован на заявленную квалификационную категорию" имеющаяся квалификационная категория заместителя руководителя организации образования, методиста методического кабинета (центра) сохраняется до истечения срока действия, далее – квалификационная категория снижается на один уровень ниже.
162. Заместитель руководителя организации образования (методического кабинета (центра) проходит повторную аттестацию не ранее одного года со дня принятия решения Комиссией соответствующего уровня согласно настоящим Правилам.
163. Комиссия при проведении повторной аттестации принимает одно из следующих решений:
аттестован на заявленную квалификационную категорию;
аттестован с подтверждением заявленной квалификационной категории;
не аттестован на заявленную квалификационную категорию.
164. При повторной аттестации при принятии Комиссией решения "не аттестован на заявленную квалификационную категорию" имеющаяся квалификационная категория снижается на один уровень.
165. Аттестуемый знакомится с решением Комиссии в цифровом профиле руководителя.
166. Решение Комиссии оформляется протоколом по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам, который подписывается секретарем и членами Комиссии, присутствовавшими на его заседании, и публикуется в цифровом профиле руководителя.

156. Комиссия осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалау парағына тиісті балл қоя отырып, ақпараттық жүйеде аттестатталушының ұсынылған материалдарын немесе цифрлық профилін зерделейді.
157. Ұсынылған бағалау парақтарының негізінде аттестаттаушы органның персоналды басқару қызметі осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау парағын ресімдейді.
158. Аттестаттау нәтижелері бойынша жоғары қорытынды көрсеткіштер кезінде (осы Қағидаларға 21-қосымшада белгіленген өлшемшарттарға сәйкес ең жоғары қорытынды баллдар) білім беру ұйымы (әдістемелік кабинеттер (орталықтар) басшысының орынбасарлары білім беру ұйымдары (әдістемелік кабинеттер (орталықтар) басшыларының кадр резервіне қабылданған сәттен бастап екі жылға қабылданады.
159. Аттестаттау нәтижелері бойынша Комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталды;
өтініш берілген біліктілік санатын растай отырып аттестатталды;
өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады.
160. "Өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады" деген шешім қабылданған кезде Комиссия үш жұмыс күні ішінде аттестатталушының электрондық поштасына немесе аттесталушының цифрлық профиліне осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссияның барлық мүшелері қол қойған біліктілік санатын беруден (растаудан) бас тарту туралы негіздемемен жазбаша хабарлама жібереді.
161. Комиссия "өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады" деген шешім қабылдаған кезде білім беру ұйымы басшысы орынбасарының, әдістемелік кабинет (орталық) әдіскерінің бар біліктілік санаты қолданылу мерзімі өткенге дейін сақталады, бұдан әрі – біліктілік санаты бір деңгейге төмендетіледі.
162. Білім беру ұйымы (әдістемелік кабинет (орталық) басшысының орынбасары қайта аттестаттаудан осы Қағидаларға сәйкес тиісті деңгейдегі комиссия шешім қабылдаған күннен бастап бір жылдан кейін өтеді.
163. Комиссия қайта аттестаттауды өткізу кезінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталды;
өтініш берілген біліктілік санатын растай отырып аттестатталды;
өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады.
164. Қайта аттестаттау кезінде Комиссия "өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады" деген шешім қабылдаған жағдайда, бар біліктілік санаты бір деңгейге төмендетіледі.
165. Аттестатталушы комиссияның шешімімен басшының цифрлық профилінде танысады.
166. Комиссияның шешімі осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді, оған оның отырысына қатысқан Комиссия хатшысы мен мүшелері қол қояды және басшының цифрлық профилінде жарияланады.

167. При принятии решения "не аттестован на заявленную квалификационную категорию" Комиссия в течение трех рабочих дней на электронную почту или цифровой профиль руководителя направляет письменное уведомление с обоснованием принятого решения, подписанное всеми членами Комиссии по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
168. Аттестуемый знакомится с решением Комиссии.
169. Решение Комиссии заносится в аттестационные листы аттестуемых по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
170. Аттестационный лист аттестуемого, прошедшего аттестацию, хранится в личном деле либо в цифровом профиле аттестуемого. Решение Комиссии заносится в послужной список аттестуемого.
171. Решение Комиссии оформляется приказом аттестующего органа.
На основании соответствующего приказа, выдается удостоверение об аттестации с присвоением (подтверждением) квалификации по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам.
172. Удостоверение об аттестации с присвоением (подтверждением) квалификации регистрируется в журнале регистрации по форме согласно приложению 30 и выдачи удостоверений по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам и публикуется в профиле аттестуемого. При этом запись в трудовую книжку о присвоении квалификационной категории не требуется.
173. Доплата за присвоенную (подтвержденную) квалификационную категорию педагогам, руководителям, заместителям руководителей организаций образования (методического кабинета (центра), методистам методических кабинетов (центров) осуществляется с 1 сентября или с 1 января на основании решения Комиссии соответствующего уровня в соответствии с действующими нормативными правовыми актами.
174. При переходе заместителя руководителя (руководителя) из организации образования в другую организацию с назначением на другую должность (на должность заместителя руководителя или руководителя) имеющаяся квалификационная категория заместителя руководителя третьей категории или заместителя руководителя второй категории или заместителя руководителя первой категории или руководителя-организатора, или руководителя-менеджера или руководителя-лидера сохраняется до истечения ее срока действия.
При переходе заместителя руководителя (руководителя) на другую должность внутри организации образования имеющаяся квалификационная категория сохраняется (приравнивается) до истечения ее срока действия.
175. Руководителям, которым присвоена:
квалификационная категория "руководитель третьей категории" приравнивается квалификационной категории "руководитель-организатор";
квалификационная категория "руководитель второй категории" приравнивается квалификационной категории "руководитель-менеджер";
квалификационная категория "руководитель первой категории" приравнивается квалификационной категории "руководитель-лидер".

167. "Өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады" деген шешім қабылданған кезде Комиссия үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешімнің негіздемесі бар, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссияның барлық мүшелері қол қойған жазбаша хабарламаны аттестатталушының электрондық поштасына немесе басшының цифрлық профиліне жібереді.
168. Аттестатталушы Комиссия шешімімен танысады.
169. Комиссияның шешімі осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестатталушылардың аттестаттау парақтарына енгізіледі.
170. Аттестаттаудан өткен аттестатталушының аттестаттау парағы жеке іс парағында немесе цифрлық профилінде сақталады. Комиссияның шешімі аттестатталушының қызметтік тізіміне енгізіледі.
171. Комиссия шешімі аттестаттаушы органның бұйрығымен ресімделеді.
Тиісті бұйрықтың негізінде осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік бере (растай) отырып, аттестаттау туралы куәлік беріледі.
172. Біліктілік бере отырып (растай отырып) аттестаттау туралы куәлік осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәліктерді тіркеу және беру журналында тіркеледі осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және аттестатталушының профилінде жарияланады. Бұл ретте біліктілік санатын беру туралы еңбек кітапшасына жазба талап етілмейді.
173. Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттің (орталықтың) педагогіне, басшыларына, басшыларының орынбасарларына, әдістемелік кабинеттердің әдіскерлеріне берілген (расталған) біліктілік санаты үшін қосымша ақы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес тиісті деңгейдегі комиссияның шешімі негізінде 1 қыркүйектен немесе 1 қаңтардан бастап жүзеге асырылады.
174. Басшының орынбасары (басшы) бір білім беру ұйымынан басқа білім беру ұйымына басқа лауазымға ауысқан жағдайда (басшының орынбасары немесе басшы лауазымына) басшы орынбасарының өзінде бар үшінші санаттағы басшы орынбасары немесе екінші санаттағы басшы орынбасары немесе бірінші санаттағы басшы орынбасары немесе басшы-ұйымдастырушы немесе басшы-менеджер немесе басшы-көшбасшы біліктілік санаты мерзімі өткенге дейін сақталады.
Басшының орынбасары (басшы) білім беру ұйымының ішіндегі басқа лауазымға ауысқан кезде қолда бар біліктілік санаты оның қолданылу мерзімі өткенге дейін сақталады.
175. Келесі санаттар берілген басшыларға:
"үшінші санаттағы басшы" біліктілік санаты "басшы-ұйымдастырушы" біліктілік санатына теңестіріледі;
"екінші санаттағы басшы" біліктілік санаты "басшы-менеджер" біліктілік санатына теңестіріледі;
"бірінші санаттағы басшы" біліктілік санаты "басшы-көшбасшы" біліктілік санатына теңестіріледі.

176. При выявлении нарушений в процедуре аттестации и присвоении квалификационных категорий комиссия соответствующего уровня пересматривает вынесенное решение о присвоении квалификационной категории самостоятельно или по представлению органов контроля и надзора в течение 10 рабочих дней со дня выявления нарушений.
177. Порядок пересмотра вынесенного решения определяется комиссией самостоятельно.
Приложение 1
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Прием документов для прохождения аттестации педагогов"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов для прохождения аттестации педагогов"
1
Наименование услугодателя
Министерство просвещения Республики Казахстан, Управления образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, отделы районов и городов областного значения, организации образования
2
Способы предоставления государственной услуги
1) канцелярия услугодателя или информационная система Национальной образовательной базы данных (далее – информационная система);
2) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) через веб-портал "электронного правительства" egov.kz (далее - портал)
3
Срок оказания государственной услуги
Сроки оказания государственной услуги:
1) при обращении через услугодателя – 20 минут, через информационную систему – 1 (один) рабочий день;
2) в Государственную корпорацию по месту нахождения услугодателя – 3 (три) рабочих дня;
3) в Государственную корпорацию не по месту нахождения услугодателя – 7 (семь) рабочих дней;
4) через портал – 1 (один) рабочий день.
При обращении в Государственную корпорацию день приема не входит в срок оказания государственной услуги.
1) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 20 (двадцать) минут;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 20 (двадцать) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
При обращении к услугодателю выдача расписки о приеме заявления для присвоения (подтверждения) квалификационной категории педагогам, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
При обращении через информационную систему выдача уведомления о приеме заявления для присвоения (подтверждения) квалификационной категории педагогам, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги осуществляется в профиле педагога.
В Государственной корпорации выдача готовых документов осуществляется на основании расписки о приеме соответствующих документов, при предъявлении документа удостоверяющий личность (либо его представителя по нотариально удостоверенной доверенности).
Документы, не выданные в срок из-за отсутствия обращения заявителя (представителя), в течение одного месяца хранятся в Государственной корпорации, после истечения данного срока возвращаются услугодателю как невостребованные. При обращении услугополучателю по истечении одного месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение одного рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
При обращении через портал уведомление о приеме документов, либо мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанная ЭЦП услугодателя, отражается в личном кабинете заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
бесплатно физическим лицам
7
График работы

176. Аттестаттау және біліктілік санаттарын беру рәсімінде бұзушылықтар анықталған жағдайда тиісті деңгейдегі комиссия біліктілік санатын беру туралы шығарылған шешімді дербес немесе бақылау және қадағалау органдарының ұсынуы бойынша бұзушылықтар анықталған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде қайта қарайды.
177. Шығарылған шешімді қайта қарау тәртібін комиссия дербес айқындайды.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
1-қосымша
"Педагогтерді аттестаттаудан өткізу үшін құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
"Педагогтерді аттестаттаудан өткізу үшін құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері, білім беру ұйымдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі немесе Ұлттық білім беру деректер қорының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе);
2) "Азаматтарға арналған үкімет "Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3) "электрондық үкімет" egov.kz веб-порталы арқылы жүзеге асырылады (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүгінген кезде – 20 минут; ақпараттық жүйе арқылы – 1 (бір) жұмыс күні;
2) көрсетілетін қызметті берушінің орналасқан жері бойынша Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – 3 (үш) жұмыс күні;
3) көрсетілетін қызметті берушінің орналасқан жері бойынша емес Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – 7 (жеті) жұмыс күні;
4) портал арқылы – 1 (бір) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
1) Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
2) мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (жартылай автоматтандырылған)/қағаз
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде педагогтерге біліктілік санатын беру (растау) үшін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдау туралы қолхат беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Ақпараттық жүйе арқылы жүгінген жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша педагогтерге біліктілік санатын беру (растау) үшін өтінішті қабылдау туралы хабарлама беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту педагог профилінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорацияда дайын құжаттарды беру жеке басын куәландыратын құжатты (не нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) ұсынған жағдайда тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат негізінде жүзеге асырылады.
Өтініш берушінің (өкілдің) өтініші болмағандықтан мерзімінде берілмеген құжаттар бір ай ішінде мемлекеттік корпорацияда сақталады, осы мерзім өткеннен кейін талап етілмеген ретінде көрсетілетін қызметті берушіге қайтарылады. Көрсетілетін қызметті алушы бір ай өткен соң жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның сұрауы бойынша көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Портал арқылы жүгінген кезде құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама немесе көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-мен қол қойылған дәлелді өтінімі одан әрі қарау кезінде бас тарту өтініш берушінің жеке кабинетінде көрсетіледі.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
жеке тұлғаларға тегін
7
Жұмыс кестесі

1) услугодателя - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, перерыв на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги у услугодателя осуществляется с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
информационная система – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) Государственная корпорация и объект информации - с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием документов и выдача готовых документов осуществляется в порядке электронной очереди.
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудового кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
К услугодателю:
1) заявление;
2) документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности) (возвращается владельцу) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) диплом об образовании;
4) документ о прохождении курсов переподготовки (при наличии);
5) документ, подтверждающий трудовую деятельность работника.
По информационной системе:
1) заявление.
в Государственную корпорацию:
1) заявление;
2) диплом об образовании;
3) документ о прохождении курсов переподготовки (при наличии);
4) документ, подтверждающий трудовую деятельность работника.
Через веб-портал электронного правительства egov.kz:
1) заявление;
2) диплом об образовании;
3) документ о прохождении курсов переподготовки (при наличии);
4) документ, подтверждающий трудовую деятельность работника.
Данные об образовании и трудовой деятельности получаются из информационных систем соответствующих государственных органов посредством шлюза электронного правительства. При отсутствии информации, заявитель прикладывает подтверждающие документы.
При этом для прохождения аттестации аттестационная комиссия соответствующего уровня запрашивает по информационной системе следующие данные:

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Көрсетілетін қызметті берушіде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
ақпараттық жүйе – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) Мемлекеттік корпорация және ақпарат объектісі – дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшісі дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
Құжаттарды қабылдау және дайын құжаттарды беру электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
3) портал – жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін демалыс және мереке күндері өтініштерді қабылдау және нәтижелерін беру мемлекеттік қызмет көрсету келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге:
1) өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі) (иесіне қайтарылады) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) білімі туралы диплом;
4) қайта даярлау курстарынан өткені туралы құжат (бар болса);
5) жұмыскердің еңбек қызметін растайтын құжат.
Ақпараттық жүйе бойынша:
1) өтініш.
Мемлекеттік корпорацияға:
1) өтініш;
2) білімі туралы диплом;
3) қайта даярлау курстарынан өткені туралы құжат (бар болса);
4) жұмыскердің еңбек қызметін растайтын құжат.
Еgov.kz электрондық үкімет веб-порталы арқылы:
1) өтініш
2) білімі туралы диплом;
3) қайта даярлау курстарынан өткені туралы құжат (бар болса);
4) жұмыскердің еңбек қызметін растайтын құжат.
Білімі және еңбек қызметі туралы деректер электрондық үкімет шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен алынады. Ақпарат болмаған жағдайда өтініш беруші растайтын құжаттарды қоса береді.
Бұл ретте аттестаттаудан өту үшін тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы ақпараттық жүйе бойынша мынадай деректерді сұратады:

1) удостоверение и приказ о присвоенной квалификационной категории (для лиц, ранее имевших квалификационную категорию);
2) документы, подтверждающие профессиональные достижения;
3) на квалификационную категорию "педагог-исследователь" или "педагог-мастер" - обобщение опыта;
4) анализы уроков, отзывы коллег, заместителей руководителя, руководителя, методистов, родителей;
5) выписка из протокола заседания педагогического совета, согласно приложению 31 к настоящим Правилам;
6) документы, вытекающие из критериев оценки, утвержденных настоящими Правилами.
При отсутствии информационной системы, заявитель прикладывает подтверждающие документы в бумажном формате.
Сертификат о прохождении курсов повышения квалификации по программам, согласованным с уполномоченным органом в области образования, реализуемым организациями повышения квалификации включенных в список в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан №95 от 28 января 2016 года (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13420) и документы, подтверждающие профессиональные достижения и обобщение, рассматриваются Комиссией на официальных сайтах управлений образования и МП РК (подведомственные организации) или на информационных системах;
документы, подтверждающие достижения обучающихся/воспитанников (за исключением методистов методических кабинетов (центров), педагогов ПМПК, КППК, РЦ); рассматриваются аттестационной комиссией на официальных сайтах управлений образования и РНПЦ "Дарын" или информационных системах, в соответствии с перечнем республиканских и международных олимпиад, конкурсов и соревнований, утвержденным уполномоченным органом в области образования.
Услугодатель и работник Государственной корпорации при оказании государственных услуг получают письменное согласие или согласие, подтвержденное электронной цифровой подписью, либо согласие посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, если иное не предусмотрено Законом.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установления недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствия услугополучателем и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающее его жизнедеятельность, при необходимости прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорацией с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414; 808 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) біліктілік санатын беру туралы куәлік және бұйрық (бұрын біліктілік санаты болған адамдар үшін);
2) кәсіби жетістіктерін растайтын құжаттар;
3) педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санатына-тәжірибені жинақтау;
4) сабақтарды талдау, әріптестердің, басшының орынбасарларының, басшының, әдіскерлердің, ата-аналардың пікірлері;
5) осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес педагогикалық кеңес отырысының хаттамасынан үзінді;
6) осы Қағидалармен бекітілген бағалау өлшемшарттарынан туындайтын құжаттар.
Ақпараттық жүйе болмаған жағдайда өтініш беруші растайтын құжаттарды қағаз форматта тіркейді.
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 95 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13420 болып тіркелген) сәйкес тізімге енгізілген біліктілікті арттыру ұйымдары іске асыратын білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген бағдарламалар бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификат және кәсіби жетістіктерін растайтын құжаттар және жалпылау, комиссия білім басқармаларының және ҚР ОМ (ведомстволық бағынысты ұйымдар) ресми сайттарында немесе ақпараттық жүйелерде қарайды;
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жетістіктерін растайтын құжаттарды (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлерін, ПМПК, ППТК, ОО педагогтерін қоспағанда) аттестаттау комиссиясы білім басқармаларының және "Дарын" РҒПО-ның ресми сайттарында немесе ақпараттық жүйелерде білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен республикалық және халықаралық олимпиадалардың, конкурстар мен жарыстардың тізбесіне сәйкес қарайды.
Көрсетілетін қызметті беруші мен Мемлекеттік корпорация қызметкері мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде, егер заңда өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған жазбаша келісімін немесе ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы келісімін алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Ағза функцияларының тұрақты бұзылулары бар, өзіне-өзі қызмет көрсету, өздігінен қозғалу, құжаттарды қабылдауға бағдарлану қабілетінен немесе мүмкіндігінен толық немесе ішінара айырылған көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсетуді Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 1414; 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну арқылы тұрғылықты жеріне барып жүзеге асырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:

1) интернет-ресурсе Министерства: www.edu.gov.kz;
2) интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Услугодатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала при условии наличия ЭЦП, а также Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 77777.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.edu.gov.kz.
Приложение 2
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Форма
____________________________
/Ф. И. О. (при его наличии)
услугополучателя/
Расписка об отказе в приеме документов педагогов, занимающих должности в организациях образования, для прохождения аттестации
Руководствуясь пунктом 23 Правил и условий проведения аттестации педагогов
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/указать наименование услугодателя или Государственной корпорации, или портала,
адрес/отказывает в приеме документов для участия в процедуре присвоения
(подтверждения) квалификационных категорий педагогам
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/указать Ф. И. О. (при его наличии) услугополучателя/ в
_____________________________________________________________________
/указать наименование организации образования/ в связи с
_____________________________________________________________________,
а именно /указать наименование отсутствующих или несоответствующих документов/:
1) _________________________________;
2) _________________________________;
3) _________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
"____" __________20___года
______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) работника Государственной корпорации)
______________________________________________________________________
(подпись, контактный телефон)
Получил: ______________________________
/Ф.И.О. (при его наличии) услугополучателя/
"____" ___________20___года _____________ /подпись/
Приложение 3
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Форма
____________________________
/Ф. И. О. (при его наличии)
услугополучателя/
Расписка о приеме документов педагогов, занимающих должности в организациях образования, для прохождения аттестации
________________________________________________________________
/указать Ф. И. О. (при его наличии) услугополучателя/
________________________________________________________________
/указать наименование услугодателя/
Перечень принятых документов для участия в процедуре аттестации педагогов:
1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
3. ______________________________________________________________
Принял: _________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) исполнителя) (подпись, контактный телефон)
"____" ___________20___года
Приложение 4
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Форма
____________________________
/Ф. И. О. (при его наличии)
услугополучателя/
Уведомление об отказе в приеме заявления на прохождение аттестации
Заявление на участие в процедуре присвоения (подтверждения) квалификационных
категорий педагогам не принято в связи с
_______________________________________________________________________,
а именно /указать наименование отсутствующих или несоответствующих документов/:

1) Министрліктің интернет-ресурсында: www.edu.gov.kz;
2) мемлекеттік корпорацияның интернет-ресурсында: www.gov4c.kz.
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ болған жағдайда порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 77777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған: www.edu.gov.kz.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
2-қосымша
Нысан
____________________________
/көрсетілетін қызметті
алушының
Т.А.Ә. (болған жағдайда)/
Білім беру ұйымдарында қызмет атқаратын педагогтердің аттестаттаудан өту үшін құжаттарын қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарының
23-тармағын басшылыққа ала отырып _______________________________________
________________________________________________________________________
/көрсетілетін қызметті берушінің немесе Мемлекеттік корпорацияның атауын,
мекенжайын көрсету/педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) рәсіміне
қатысу үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартады
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
/көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә.( болған жағдайда) көрсету/
________________________________________________________________________
/білім беру ұйымының атауын көрсету/
_______________________________________________________ байланысты,
атап айтқанда, /жоқ немесе сәйкес келмейтін құжаттардың атауын көрсету/:
1) _________________________________;
2) _________________________________;
3) _________________________________.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
"____" __________20___жыл
___________________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің Т. А.Ә. (болған жағдайда)
___________________________________________________________________
(қолы, байланыс телефоны)
Алды: _____________________________________________________________
/Көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (болған жағдайда)/
"____" __________20___жыл             _______________________
/қолы/
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
3-қосымша
Нысан
____________________________
/Көрсетілетін қызметті
алушының
Т.А.Ә. (болған жағдайда)/
Аттестаттаудан өту үшін білім беру ұйымдарында лауазымдарды атқаратын педагогтердің құжаттарын қабылдау туралы қолхат
_________________________________________________________________________
/көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (болған жағдайда) көрсету/
_________________________________________________________________________
/көрсетілетін қызметті берушінің атауын көрсету/
Педагогтерді аттестаттау рәсіміне қатысу үшін қабылданған құжаттардың тізбесі:
1.__________________________________________________________
2.__________________________________________________________
3.__________________________________________________________
Қабылдады: ________________________________________________________
(орындаушының Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы, байланыс телефоны)
"____" ___________20___жыл
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
4-қосымша
Нысан
____________________________
/көрсетілетін қызметті
алушының Т.А.Ә.
(болған жағдайда)/
Аттестаттаудан өтуге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама
Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) рәсіміне қатысуға
өтініш _________________________________ байланысты қабылданбады
_________________________, атап айтқанда/жоқ немесе сәйкес келмейтін
құжаттардың атауын көрсету/:

Не менее 4-х, в том числе не менее 2-х – республиканского уровня
Не менее 5-ти, в том числе не менее 3-х – республиканского, международного уровня
Наблюдение уроков/занятий педагогов за последние три года
Листы наблюдения уроков/занятий
не менее 5
не менее10
не менее 15
не менее 20
Участие в проектах, исследовательской или инновационной или экспериментальной деятельности (организация и координация деятельности экспериментальной/инновационной площадки, проведение исследований, рецензирование проектов (методических, дипломных и др.)
Справка об участии с представлением промежуточных/итоговых результатов, подписанная руководителем организации образования; копии рецензий
Участие в рабочих группах или экспертных советах, или конкурсных комиссиях/жюри
Уровень района/города
Уровень области/городов республиканского значения и столицы
Уровень области/городов республиканского значения и столицы
Республиканский уровень
Критерии оценивания портфолио педагога организаций технического и профессионального, послесреднего образования на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
Квалификационная категория
Критерии оценивания
педагог - модератор
педагог - эксперт
педагог - исследователь
педагог - мастер
Качество преподавания
анализ урока/занятия
не менее 2-х за текущий год
не менее 3-х за текущий год
не менее 3-х за текущий год
не менее 4-х за текущий год
Результаты наблюдения урока/занятия
отзывы коллег, методистов, руководителей, заместителей руководителя, родителей
не менее 3
не менее 4
не менее 5
не менее 6
Достижения, обучающихся в конкурсах или олимпиадах, или соревнованиях
Победитель или призер, или участник
Уровень района/города
Уровень области/городов республиканского значения и столицы
Уровень области/городов республиканского значения и столицы
Республиканский или международный уровень
Достижения педагога в профессиональных конкурсах или олимпиадах
Победитель или призер, или участник.
Уровень района/города
Уровень области/городов республиканского значения и столицы (при наличии)
Уровень области/городов республиканского значения и столицы (при наличии)
Республиканский или международный уровень (при наличии)
Обобщение педагогического опыта, или внедрение лучших педагогических практик и наработок или предоставление разработанных программы, реализованных в организации образования
выступление на семинарах, конференциях, форумах
-
-
на уровне области/городов (ссылки) или разработка методических материалов (представляется решение учебно-методического совета соответствующего уровня (при управлении образования)
на уровне республики (международный) (ссылки) или одобрение Республиканского учебно-методического совета
Наличие выписки из протокола заседания педагогического совета согласно приложению 31 к настоящим Правилам.
Приложение 9
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Форма
Лист наблюдения уроков/занятий
ФИО (при его наличии) педагога
__________________________
__________________________
ФИО (при его наличии) наблюдателя
______________________________
______________________________
Школа/класс
_______________________
_______________________
_______________________
Дата
_____________________________
Представлен план урока
Да
Нет
Тип урока:
урок ознакомления с новым материалом
урок закрепления изученного
урок применения знаний и умений
урок обобщения и систематизации знаний
урок проверки и коррекции знаний и умений
комбинированный урок
урок исследования (из циклов Lesson Study)
(Лессон стади)
Комментарии:
Обучающие цели в соответствии с учебной программой ГОСО:
Цели урока:
Критерии наблюдения1
Показатели
Да/Нет
Комментарии наблюдателя
Цели урока:
Определяет четкие цели обучения и предоставляет обучающимся/воспитанникам критерии их оценивания
Содержание урока/занятия соответствует целям обучения
Педагог вовлекает обучающихся в постановку целей урока/занятия и ожидаемых результатов
Ожидаемые результаты:
Соответствуют целям обучения
Учитывают потребности обучающихся/воспитанников
Направлены на развитие исследовательских навыков
Оценивание:
Отслеживает результат деятельности обучающихся/воспитанников относительно целей обучения при помощи формативного оценивания
Отмечает успехи обучающихся/воспитанников
Вовлекает обучающихся/воспитанников в процесс оценивания: самооценивание и взаимооценивание
Порядок и правила поведения в классе:
Устанавливает порядок и правила поведения в классе/группе
Обеспечивает обучающимся/воспитанникам обучающее пространство в классе/группе
Строит эффективное взаимодействие обучающихся/воспитанников на уроке/занятии
Предварительные знания:
Выявляет уже имеющиеся знания обучающихся/воспитанников о новом материале
Повторяет с обучающимися/воспитанниками пройденный материал
Изучение нового материала:
Определяет важную информацию, акцентируя внимание обучающихся/воспитанников на важных сегментах учебного материала
Применяет различные формы работы на уроке/занятии, способствующие усвоению нового материала: работа в группах, парная работа, индивидуальная
Обеспечивает обучающихся/воспитанников учебными ресурсами и инструкциями по выполнению комплексных заданий
Проводит рефлексию по содержанию материала
Применение новых знаний на практике:
Развивает навыки через практику
Предоставляет активные задания обучающимся/воспитанникам для развития и практического применения их навыков
Вовлеченность обучающихся/воспитанников в учебную деятельность:
Использует различные виды и формы работы для поддержания интереса и вовлеченности обучающихся/воспитанников в учебную деятельность
Отслеживает степень вовлеченности обучающихся/воспитанников
Использует различные виды опроса для поддержания вовлеченности обучающихся/воспитанников в процесс опроса
Использует физическую активность и пространство класса/группы для поддержания вовлеченности обучающихся/воспитанников
Поддерживает энергичный темп хода урока для вовлеченности обучающихся/воспитанников
Использует личностно-ориентированный подход
Дифференцированный подход:
Оказывает поддержку всем обучающимся/воспитанникам по достижению целей обучения
Вовлекает слабоуспевающих обучающихся/воспитанников
Использование ИКТ и ресурсов:
использует готовые цифровые образовательные ресурсы для достижения образовательных результатов
использует собственные цифровые образовательные ресурсы
задействует сетевые ресурсы для совместной работы обучающихся/воспитанников
Дополнительные элементы наблюдения:
Обратная связь и рекомендации:
Примечание: при информационной системе все документы просматриваются в профиле педагога.
Приложение 10
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Лист оценивания портфолио педагога организации образования на присвоение
(подтверждение) квалификационной категории
___________________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: ___________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии)

4-тен кем емес, оның ішінде 2-республикалық деңгейден кем емес
Кемінде 5, оның ішінде кемінде 3-республикалық, халықаралық деңгейде
Соңғы үш жылдағы мұғалімдердің сабақтарын бақылау
Сабақтарды бақылау парақтары
кемінде 5
кемінде 10
кемінде 15
кемінде 20
Жобаларға, зерттеу немесе инновациялық немесе эксперименттік қызметке қатысу (эксперименттік/инновациялық алаңның қызметін ұйымдастыру және үйлестіру, зерттеулер жүргізу, жобаларға рецензиялау (әдістемелік, дипломдық және т. б.)
Білім беру ұйымының басшысы қол қойған аралық/қорытынды нәтижелерді ұсынумен қатысу туралы анықтама; рецензиялардың көшірмелері
Жұмыс топтарына немесе сараптамалық кеңестерге немесе конкурстық комиссияларға/қазылар алқасына қатысу
Аудан/қала деңгейі
Облыстың/республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейі
Облыстың/республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейі
Республикалық деңгей
Біліктілік санатын беруге (растауға) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары педагогінің портфолиосын бағалау өлшемшарттары
Біліктілік санаты
Бағалау өлшемшарттары
педагог - модератор
педагог - сарапшы
педагог - зерттеуші
педагог - шебер
Оқыту сапасы
сабақты талдау
ағымдағы жылы кемінде 2
ағымдағы жылы кемінде 3
ағымдағы жылы кемінде 3
ағымдағы жылы кемінде 4
Сабақты бақылау нәтижелері
әріптестердің, әдіскерлердің, басшылардың, басшының орынбасарларының, ата-аналардың пікірлері
Кемінде 3
кемінде 4
кемінде 5
кемінде 6
Конкурстарда немесе олимпиадаларда немесе жарыстарда оқитын жетістіктер
Жеңімпаз немесе жүлдегер немесе қатысушы
Аудан/қала деңгейі
Облыстың/республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейі
Облыстың/республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейі
Республикалық немесе халықаралық деңгей
Кәсіби конкурстарда немесе олимпиадаларда мұғалімнің жетістіктері
Жеңімпаз немесе жүлдегер немесе қатысушы
Аудан/қала деңгейі
Облыстың/ республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейі (бар болса)
Облыстың/ республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейі (бар болса)
Республикалық немесе халықаралық деңгей (бар болса)
Педагогикалық тәжірибені жалпылау, немесе үздік педагогикалық тәжірибелер мен әзірлемелерді енгізу немесе білім беру ұйымдарында іске асырылған әзірленген бағдарламаларды ұсыну
семинарларда, конференцияларда, форумдарда сөз сөйлеу
-
-
облыс/қала деңгейінде (сілтемелер) немесе әдістемелік материалдарды әзірлеу (тиісті деңгейдегі оқу-әдістемелік кеңестің шешімі (білім басқармасы жанынан)ұсынылады
республика деңгейінде (халықаралық) (сілтемелер) немесе Республикалық оқу-әдістемелік кеңестің мақұлдауы
Осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес педагогикалық кеңес отырысының хаттамасынан үзінді көшірменің болуы
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
9-қосымша
Нысан
Сабақтарды бақылау парағы
Педагогтің ТАӘ (бар болғанда)
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Бақылаушының ТАӘ (бар болғанда) __________________________________
_________________
Мектеп/сынып
_____________________________
_____________________________
Мерзім
____________________
____________________
Сабақ жоспары ұсынылды
Иә
Жоқ
Сабақ түрі:
жаңа материалмен танысу сабағы оқығанды бекіту сабағы білім мен дағдыларды қолдану сабағы білімді жалпылау және жүйелеу сабағы білім мен дағдыларды тексеру және түзету сабағы аралас сабақ зерттеу сабағы (Lesson Study (Лессон стади) циклдарынан)
Комментарийлер:
МЖМБС оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
Сабақтың мақсаттары:
Бақылау өлшемшарттары
Көрсеткіштер
Иә /Жоқ
Бақылаушының пікірлері
Сабақтың мақсаттары:
Оқытудың нақты мақсаттарын айқындайды және білім алушыларға / тәрбиеленушілерге оларды бағалау өлшемдерін ұсынады
Сабақтың мазмұны оқу мақсаттарына сәйкес келеді
Педагог білім алушыларды сабақ мақсаттарын және күтілетін нәтижелерді қоюға тартады
Күтілетін нәтижелер:
Оқу мақсаттарына сәйкес келеді
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қажеттіліктерін ескереді
Зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған
Бағалау:
Формативті бағалау арқылы білім алушылардың/тәрбиеленушілердің оқу мақсаттарына қатысты қызметінің нәтижесін бақылайды
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жетістіктерін атап өтеді
Білім алушыларды/тәрбиеленушілерді бағалау процесіне тартады: өзін-өзі бағалау және өзара бағалау
Сыныптағы тәртіп пен тәртіп ережелері:
Сыныпта/топта тәртіп пен тәртіп ережелерін белгілейді
Білім алушыларға/тәрбиеленушілерге сыныпта/топта оқу кеңістігін қамтамасыз етеді
Сабақта білім алушылардың/тәрбиеленушілердің тиімді өзара іс-қимылын құру
Алдын ала білім:
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жаңа материал туралы бұрыннан бар білімдерін анықтайды
Оқушылармен/ тәрбиеленушілермен өткен материалды қайталайды
Жаңа материалды зерттеу:
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің назарын оқу материалының маңызды сегменттеріне аудара отырып, маңызды ақпаратты айқындайды
Жаңа материалды игеруге ықпал ететін сабақта / сабақта жұмыстың әртүрлі формаларын қолданады: топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке
Білім алушыларды/тәрбиеленушілерді оқу ресурстарымен және кешенді тапсырмаларды орындау жөніндегі нұсқаулықтармен қамтамасыз етеді
Материалдың мазмұны бойынша рефлексия жүргізеді
Жаңа білімді практикада қолдану:
Тәжірибе арқылы дағдыларды дамытады
Білім алушыларға/тәрбиеленушілерге олардың дағдыларын дамыту және практикалық қолдану үшін белсенді тапсырмалар береді
Білім алушыларды / тәрбиеленушілерді оқу қызметіне тарту:
Оқушылардың/тәрбиеленушілердің оқу іс-әрекетіне қызығушылығы мен қатысуын қолдау үшін жұмыстың әртүрлі түрлері мен формаларын қолданады
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қатысу дәрежесін қадағалайды
Білім алушылардың / тәрбиеленушілердің сауалнама процесіне қатысуын қолдау үшін сауалнаманың әртүрлі түрлерін пайдаланады
Оқушылардың/тәрбиеленушілердің қатысуын қамтамасыз ету үшін дене белсенділігі мен сынып/топ кеңістігін пайдаланады
Білім алушыларды/тәрбиеленушілерді тарту үшін сабақ барысының жігерлі қарқынын қолдайды
Тұлғаға бағытталған тәсілді қолданады
Сараланған тәсіл:
Оқу мақсаттарына қол жеткізу бойынша барлық білім алушыларға/тәрбиеленушілерге қолдау көрсетеді
Үлгерімі төмен білім алушыларды / тәрбиеленушілерді тартады
АКТ және ресурстарды пайдалану:
білім беру нәтижелеріне қол жеткізу үшін дайын цифрлық білім беру ресурстарын пайдаланады
өзінің цифрлық білім беру ресурстарын пайдаланады
білім алушылардың/ тәрбиеленушілердің бірлескен жұмысы үшін желілік ресурстарды жұмылдырады
Қосымша бақылау элементтері:
Кері байланыс және ұсынымдар:
Ескерту: ақпараттық жүйеде барлық құжаттар педагог бейінінде қаралады.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
10-қосымша
Біліктілік санатын беруге (растауға) білім беру ұйымы педагогінің портфолиосын бағалау парағы ________________________________________________________________ (өтініш берілген біліктілік санаты) Педагог: ________________________________________ (Т.А.Ә (болған жағдайда)

1. Разделы портфолио:
Комментарий
Показатели качества преподавания
Копии документов, подтверждающих достижения обучающихся в конкурсах или олимпиадах, или соревнованиях
2. Копии документов, подтверждающих обобщение опыта или внедрения лучших педагогических практик и наработок или предоставления разработанных программы, реализованных в организации образования
3. Листы наблюдения занятий/уроков/коррекционно-развивающих занятий (за исключением педагогов ПМПК)
4. Копии документов, подтверждающих профессиональные достижения педагога
5. Рекомендация
Примечание: при информационной системе все документы просматриваются в профиле педагога
Лист оценивания портфолио методистов методических кабинетов (центров)
на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
__________________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: ___________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии)
Разделы портфолио
Комментарий
Наличие разработанных методических пособий, рекомендаций, учебно-методических комплексов, одобренных учебно-методическим советом соответствующего уровня (автор/соавтор)
Копии документов, подтверждающих профессиональные достижения методиста (кроме "педагога - модератора")
Публикации в психолого-педагогических изданиях, выступления на научно-практических конференциях и семинарах
Участие в проектах, исследовательской, инновационной, экспериментальной деятельности (организация и координация деятельности экспериментальной/инновационной площадки, проведение исследований, рецензирование проектов (методических, дипломных и др.)
Рекомендация
Примечание: при информационной системе все документы просматриваются в профиле методиста
Приложение 11
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
форма
Рекомендации экспертного совета по комплексному аналитическому обобщению результатов деятельности педагога
Заявленная квалификационная категория __________________________
ФИО (при его наличии)
Должность
Заявляемый уровень
Рекомендации экспертного совета
Состав экспертного совета:
__________________________ ____________________________
ФИО (при его наличии) место работы, должность (подпись)
__________________________ ______________________ ______
ФИО (при его наличии) место работы, должность (подпись)
__________________________ ____________________________
ФИО (при его наличии) место работы, должность (подпись)
__________________________ ______________________ ______
ФИО (при его наличии) место работы, должность (подпись)
__________________________ ______________________ _______
ФИО (при его наличии) место работы, должность (подпись)
Дата: "__" _________ _____ г.
Приложение 12
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
форма
Уведомление об отказе в присвоении (подтверждении) квалификационной категории
Уважаемый (-ая) ___________
Настоящим уведомляем Вас о том, что аттестационной комиссией
__________________________________________________________________
(указать полное наименование Комиссии)
принято решение, что Вы не аттестованы на заявленную квалификационную категорию
"_________________________________________________________________".
(указать наименование заявленной квалификационной категории)
Обоснование принятого решения:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Дата "" ____ 202___
Председатель комиссии:
______________________________ ____________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Члены комиссии:
_____________________________ ____________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Секретарь комиссии:
______________________________ ___________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Приложение 13
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Форма
Протокол заседания Комиссии на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
"___"___________________ 20____ года
Председатель Комиссии:
______________________________________________________________
Члены Комиссии:
1. ____________________________________________________________

1. Портфолио бөлімдері
Пікір
Оқыту сапасының көрсеткіштері
Конкурстарда немесе олимпиадаларда немесе жарыстарда білім алушылардың жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері
2. Білім беру ұйымдарында іске асырылған озық педагогикалық тәжірибелер мен әзірлемелерді жинақтауды немесе енгізуді немесе әзірленген бағдарламаларды ұсынуды растайтын құжаттардың көшірмелері
3. Сабақтарды/түзету-дамыту сабақтарын бақылау парақтары (ПМПК педагогтерін қоспағанда)
4. Педагогтің кәсіби жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері
5. Ұсынымдар
Ескерту: ақпараттық жүйеде барлық құжаттар педагог профилінде қаралады
Біліктілік санатын беру (растау) үшін әдістемелік кабинеттер (орталықтар) әдіскерлерінің портфолиосын бағалау парағы ______________________________________________________________ (өтініш берілген біліктілік санаты) Педагог: _____________________________________________________ (Т.А.Ә (болған жағдайда)
Портфолио бөлімдері
Пікір
Тиісті деңгейдегі оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған әзірленген әдістемелік құралдардың, ұсынымдардың, оқу-әдістемелік кешендердің болуы (автор/тең автор)
Әдіскердің кәсіби жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері ("педагог-модератордан" басқа)
Ғылыми педагогикалық басылымдардағы жарияланымдар, ғылыми-практикалық конференциялар мен семинарларда сөз сөйлеу
Жобаларға, зерттеу, инновациялық, эксперименттік қызметке қатысу (эксперименттік/инновациялық алаң қызметін ұйымдастыру және үйлестіру, зерттеулер жүргізу, жобаларды рецензиялау (әдістемелік, дипломдық және т. б.)
Ұсыным
Ескерту: ақпараттық жүйеде барлық құжаттар педагог профилінде қаралады
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
11-қосымша
Нысан
Педагог қызметінің нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау жөніндегі сараптамалық кеңестің ұсынымдары
Өтініш берілген біліктілік санаты _______________________________
Аты-жөні әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Өтініш берілген деңгей
Сараптамалық кеңестің ұсынымдары
Сараптамалық кеңестің құрамы:
__________________________ _______________________________________
ТАӘ (болған жағдайда)       жұмыс орны, лауазымы (қолы)
__________________________ _______________________________________
ТАӘ (болған жағдайда)       жұмыс орны, лауазымы (қолы)
__________________________ _______________________________________
ТАӘ (болған жағдайда)       жұмыс орны, лауазымы (қолы)
__________________________ _______________________________________
ТАӘ (болған жағдайда)       жұмыс орны, лауазымы (қолы)
__________________________ _______________________________________
ТАӘ (болған жағдайда)       жұмыс орны, лауазымы (қолы)
Күні: "__" _________ _____ ж.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
12-қосымша
Нысан
Біліктілік санатын беруден (растаудан) бас тарту туралы хабарлама Құрметті ____________________
Осы арқылы Сізге ____________________________ аттестаттау
(комиссияның толық атауын көрсету)
комиссиясымен Сіздің өтініш берген біліктілік санатына
"___________________________________________" аттестацияланбағаныңыз
(өтініш берген біліктілік куәлігінің атауын көрсету)
туралы шешім қабылданды.
Қабылданған шешімнің негіздемесі:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Күні "___" _________ 202___ ж.
Комиссия төрағасы: _____________________________
ТАӘ (болған жағдайда), қолы)
Комиссия мүшелері: _____________________________
ТАӘ (болған жағдайда), қолы)
Комиссия хатшысы: _____________________________
ТАӘ (болған жағдайда), қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
13-қосымша
Нысан
Біліктілік санатын беруге (растауға) арналған комиссия отырысының хаттамасы
20____ жылғы "___" ___________________
Комиссия төрағасы: _____________________________________________
Комиссия мүшелері:
1. ____________________________________________________________

2. ____________________________________________________________
РЕШЕНИЕ
Комиссии по итогам этапов присвоения (подтверждения) квалификационной категории:
Соответствуют заявленной квалификационной категории, следующие педагоги:
ФИО (при его наличии)
Должность
Очередная/ досрочная
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Не соответствуют заявленной квалификационной категории следующие педагоги:
ФИО (при его наличии)
Должность
Очередная/ досрочная
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Причина
Соответствует квалификационной категории, ниже заявленной на один уровень.
ФИО (при его наличии)
Должность
Очередная/ досрочная
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Председатель Комиссии
__________________________ (подпись)
Члены Комиссии:
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
Секретарь: _________________ (подпись)
Приложение 14
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Протокол заседания Комиссии о продлении срока действия квалификационной категории
"___"___________________ 20____ года
Председатель Комиссии: _________________________________________
Члены Комиссии:
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
РЕШЕНИЕ
Комиссии по итогам этапов присвоения (подтверждения) квалификационной категории: Продлить сроки квалификационной категории педагогам:
ФИО (при его наличии)
Должность
Имеющаяся квалификационная категория
Основание
Действует до
Продлен до
Председатель Комиссии
__________________________ (подпись)
Члены Комиссии:
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
Секретарь:
___________________________ (подпись)
Приложение 15
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
форма
Председателю
аттестационной комиссии
соответствующего уровня
__________________________
Заявление на участие в процедуре досрочного присвоения квалификационной категории
Я, ______________________________________________________________,
ИИН _____________
(Ф.И.О. (при его наличии) педагога)
_________________________________________________________________
(должность, место работы, электронная почта)
прошу допустить на участие в процедуре досрочного присвоения
квалификационной категории в 20 ___ году на квалификационную категорию
_________________________________________________________________,
по должности (специальности)
_________________________________________________________________
В настоящее время имею квалификационную категорию ________________,
действительную до____(день) ____ (месяц) ______ года.
Основанием считаю следующие результаты работы:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Сообщаю о себе следующие сведения:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Образование:
Наименование учебного заведения
Период обучения
Специальность (квалификация), указанная в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Стаж работы:
Общий
По специальности (квалификации), указанной в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Педагогический
В данной организации образования
Награды, звания, ученая (академическая) степень, ученое звание с указанием года
получения (присвоения) _________________________________________________
______________________________________________________________________.
Наименование организации образования, в которой работает педагог:
______________________________________________________________________.
С Порядком проведения досрочного присвоения квалификационной категории
ознакомлен (-а).
"____" __________ 20 ___ года
__________________ (подпись)
Приложение 16
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
___________________________
(руководителю организации
по проведению тестирования)
Заявление на участие в оценке знаний педагога
Я, ___________________________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии) педагога)
ИИН _________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(специальность по диплому) прошу допустить меня на участие в оценке знаний
педагога в 20___ году для аттестации – присвоения (подтверждения)
квалификационной категории ________. В настоящее время имею квалификационную
категорию ________, действительную до ____(день) ___ (месяц) ______ года или
не имею.
Язык сдачи тестирования (нужное подчеркнуть): казахский/русский.
Место работы: __________________________________________________________
(наименование организации образования, должность)
Участвуя в оценке знаний педагога даю свое согласие на обработку моих
персональных данных.
Я оповещен (-а) об ответственности за попытку использования одного
из запрещенных предметов в здании, где будет проходить тестирование,
об удалении с составлением соответствующего акта.
Оповещен (-а), что при обнаружении запрещенного предмета лишаюсь права
прохождения аттестации сроком на пять лет (руководители организаций образования
– на три года).
Оповещен (-а), что при установлении фактов нарушения правил во время проведения
оценки знаний педагогов, а также обнаруженных при просмотре видеозаписи,
независимо от срока сдачи, составляется акт и производится аннулирование результатов.
Запрещенные предметы:
мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, айпэд (iPad),
айпод (iPod), айфон(iPhone), смартфон (SmartPhone), Смартчасы);
ноутбуки, плееры, модемы (мобильные роутеры);
любые виды радиоэлектронной связи (вай-фай (Wi-Fi), блютуз (Bluetooth),

2. ____________________________________________________________
Біліктілік санатын беру (растау) кезеңдерінің қорытындылары бойынша Комиссияның ШЕШІМІ:
Келесі педагогтер мәлімделген біліктілік санатқа сәйкес келеді:
№№
ТАӘ (болған жағдайда)
Лауазымы
Кезекті/ мерзімінен бұрын
Бар біліктілік санаты
Мәлімделетін біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Келесі педагогтер мәлімделген біліктілік санатқа сәйкес келмейді:
№№
ТАӘ (болған жағдайда)
Лауазымы
Кезекті/ мерзімінен бұрын
Бар біліктілік санаты
Мәлімделетін біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Себебі
Мәлімделгеннен бір деңгейге төмен біліктілік санатына сәйкес келеді.
№№
ТАӘ (болған жағдайда)
Лауазымы
Кезекті / мерзімінен бұрын
Бар біліктілік санаты
Мәлімделетін біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Комиссия төрағасы: ____________________
(қолы)
Комиссия мүшелері: _____________________
(қолы)
_____________________
(қолы)
_____________________
(қолы)
_____________________
(қолы)
Хатшы:             _____________________
(қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
14-қосымша
Біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы Комиссия отырысының хаттамасы
20____ жылғы "___"____________
Комиссия төрағасы: ________________________________________
Комиссия мүшелері:
1.______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
Біліктілік санатын беру (растау) кезеңдерінің қорытындылары бойынша Комиссияның ШЕШІМІ:
Педагогтерге біліктілік санатының мерзімін ұзарту:
ТАӘ (болған жағдайда)
Лауазымы
Бар біліктілік санаты
Негізі
Жарамды
_______дейін
Ұзартылды
_____дейін
Комиссия төрағасы: __________________________
(қолы)
Комиссия мүшелері: __________________________
(қолы)
__________________________
(қолы)
__________________________
(қолы)
__________________________
(қолы)
Хатшы:             __________________________
(қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
15-қосымша
Нысан
Тиісті деңгейдегі аттестаттау
комиссиясының төрағасына
_________________________
Аттестаттауға және біліктілік санатын мерзімнен бұрын алуға қатысуға өтініш
Мен, _______________________________________________________,
(педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
ЖСН _____________, __________________________________________
(лауазымы, жұмыс орны, электрондық поштасы)
20____ жылы біліктілік санатын мерзімінен бұрын беру рәсіміне
қатысуға _______________ біліктілік санатына жіберуді сұраймын,
____________________ лауазымы (мамандығы) бойынша.
Бүгінгі таңда ____(күні) ___ (айы) ______ жылғы дейін жарамды
_______________ біліктілік санатына иемін.
Мен келесі жұмыс нәтижелерін негіз деп санаймын:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
Білімі:
Оқу орнының атауы
Оқу кезеңі
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандық (біліктілік)
Жұмыс өтілі:
Жалпы
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандық (біліктілік) бойынша
Педагогикалық
Осы білім беру ұйымында
Марапаттары, атағы, ғылыми (академиялық) дәрежесі, ғылыми атағы
алған (растаған) жылын көрсете отырып _________________________________
Педагог жұмыс істейтін білім беру ұйымының атауы:
_____________________________________________________________
Біліктілік санатын мерзімнен бұрын жүргізу тәртібімен таныстым.
"____" __________ 20 ___ жыл __________________
(қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
16-қосымша
____________________________
(тестілеуді өткізу жөніндегі
ұйымның
басшысына)
Педагогтің білімін бағалауға қатысуға өтініш
Мен, _______________________________________________________,
(педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
ЖСН ________________________________________________________
___________________________________________________________________
(диплом бойынша мамандығы)
Мені_________біліктілік санатын беру (растау) – аттестаттау үшін
20____жылы педагогтің білімін бағалауға қатысуға жіберуіңізді сұраймын.
Қазіргі кезде (күні) ___ (айы) ______ жылға дейін _____________ жарамды
біліктілік санатына иемін немесе ие емеспін.
Тестілеуді тапсыру тілі (қажеттісінің астын сызу): қазақ/орыс.
Жұмыс орны:
___________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы, лауазымы)
Педагогтің білімін бағалауға қатыса отырып, мен жеке мәліметтерімді өңдеуге келісемін.
Мен тестілеуден өтетін ғимаратта тыйым салынған заттардың бірін пайдалануға тырысқаным үшін жауапкершілік туралы, тиісті акт жасай отырып алып тастау туралы хабардармын.
Тыйым салынған зат табылған жағдайда бес жыл мерзімге (білім беру ұйымдарының басшылары – үш жылға) аттестаттаудан өту құқығынан айырылатыным хабарланды.
Педагогтің білімін бағалауды өткізу кезінде қағидаларды бұзу фактілері анықталған жағдайда, сондай-ақ бейнежазбаны қарау кезінде анықталса тапсыру мерзіміне қарамастан акт жасалатыны және нәтижелердің күші жойылатыны хабарланды.
Тыйым салынған заттар:
ұялы байланыс құралдары (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, айпэд (iPad), айпод (iPod), айфон (iPhone), смартфон (SmartPhone), Смартсағаттар);
ноутбуктер, плеерлер, модемдер (мобильді роутерлер);

1) набрал (-а) баллы на заявленную квалификационную категорию:
педагог-модератор, педагог-эксперт, педагог-исследователь, педагог-мастер
(нужное подчеркнуть),
2) набрал (-а) баллы на квалификационную категорию уровнем ниже:
педагог-модератор, педагог-эксперт, педагог-исследователь (нужное подчеркнуть);
3) не прошел ОЗП.
Наименование модуля
Количество тестовых заданий
Количество максимальных баллов
Количество набранных баллов
Количество набранных баллов с учетом апелляции
Всего
Примечание:
Педагогам, подавшим на апелляцию, в личный кабинет направляется сертификат
о прохождении ОЗП с учетом апелляции. При подаче заявления на аттестационную
комиссию соответствующего уровня учитывается сертификат с учетом апелляции.
Ответственное лицо: _____________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Приложение 21
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Показатели эффективности деятельности руководителя организации образования (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения доступности качественного образования
1
Открытость организации образования наличие:
- сайта (указать ссылку);
- страницы в социальных сетях (указать ссылку)
- оцениваемый показатель присутствует;
- оцениваемый показатель частично присутствует;
-- оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл;
0,5 баллов;
0 баллов
2
Наличие специальных условий в соответствии с контингентом детей с особыми образовательными потребностями (далее – ООП):
- наличие безбарьерной среды;
- сопровождение специального педагога, психолога;
- организация досуга для детей с ООП
- имеется;
- не имеется;
- не имеется;
- до 10% от общего количества;
- более 10% от общего количества
+ по 0,5 балла в зависимости от наличия;
0 баллов;
0 баллов
3
Создание комфортных условий и безопасной среды:
- обеспеченность видеонаблюдением;
- возможность контроля и наблюдения за детьми в местах массового скопления (соответствие с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 "Об утверждении требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении");
- отсутствие камер, вышедших из строя;
- отсутствие штрафных санкций со стороны других государственных органов (по мониторингу Департамента внутренних дел (далее – ДВД) и Департамента чрезвычайных ситуаций (далее - ДЧС)
- отсутствие;
- наличие
0 баллов;
+ по 1 баллу в зависимости от наличия
4
Организация контроля доступа к зданию организации образования:
- система контроля и управления доступом (наличие турникетов (простых, с распознаванием лица, с браслетом, с отпечатками пальцев);
- наличие системы оповещения ("тревожная кнопка");
- наличие субъектов охранной деятельности: охранники, вахтеры (для сельской местности)
- отсутствие;
- наличие
0 баллов;
+ по 1 баллу в зависимости от наличия
5
Динамика увеличения обучающихся и воспитанников, охваченных дополнительным образованием
- увеличение – на 15%;
- увеличение – на 10%;
- увеличение – на 5%;
- на прежнем уровне;
- оцениваемый показатель отсутствует
4 балла;
3 балла;
2 балла;
1 балл;
0 баллов
6
Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по инклюзивному образованию (для общеобразовательных организаций), по специальному образованию (для специальных организаций образования) от общего количества педагогов
- имеется
- не имеется
до 50% от общего количества;
1 балл;
0 баллов
7
Для организаций среднего образования
- динамика качества знаний;
для организации дошкольного воспитания и обучения
- динамика уровня сформированности умений и навыков;
- для кабинетов психолого-педагогической коррекции (далее – КППК), реабилитационных центров (далее – РЦ) – динамика качества коррекционно-развивающих занятий

1) өтінім берілген біліктілік санатына балл жинады: педагог-модератор, педагог-сарапшы, педагог-зерттеуші, педагог-шебер (керегінің астын сызу керек),
2) біліктілік санатына төмен деңгейде балл жинады: педагог-модератор, педагог-сарапшы, педагог-зерттеуші (қажетінің асты сызылсын).
3) ПББ өтпеді.
Модульдің атауы
Тест тапсырмаларының саны
Ең жоғары балдардың саны жинаған балдардың
Жинаған балдардың саны
апелляцияны ескере отырып, жинаған балдардың саны
Барлығы
Ескертпе:
Апелляцияға берген педагогтердің жеке кабинетіне апелляцияны ескере отырып, ПББ өткені туралы анықтама жіберіледі. Тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясына өтініш берген кезде апелляция ескеріле отырып, анықтама ескеріледі.
Жауапты тұлға: __________________________
(Т.А.Ә.( болған жағдайда), қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
21-қосымша
Білім беру ұйымы басшысы қызметінің тиімділік көрсеткіштері (статистикалық деректерді ақпараттық жүйеден жүктеледі немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Өзін-өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің балдары
Сапалы білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз етудің тиімділігі
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайттың болуы (сілтеме көрсету);
- әлеуметтік желідегі парақша (сілтеме көрсету)
- бағаланатын көрсеткіш бар;
- бағаланатын көрсеткіш ішінара қатысады;
-- бағаланатын көрсеткіш жоқ.
1 балл;
0,5 балл;
0 балл
2
Ерекше білім беруді қажет ететін балалар контингентіне сәйкес арнайы жағдайлардың болуы:
- кедергісіз ортаның болуы;
- арнайы педагог, психологті қолдау;
- ерекше білім беруді қажет ететін балалар үшін бос уақытты ұйымдастыру
- бар;
- жоқ;
- жоқ;
- жалпы санының 10% дейін;
- жалпы санының 10% - дан астамы
+ болуына байланысты 0,5 баллдан;
0 балл;
0 балл
3
Қолайлы жағдайлар мен қауіпсіз орта құру:
- бейнебақылаумен қамтамасыз ету;
- жаппай жиналатын орындарда балаларды бақылау және бақылау мүмкіндігі (сәйкестік "Террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен);
- істен шыққан камералардың болмауы;
– басқа мемлекеттік органдар (ішкі істер департаменті (бұдан әрі - ІІД) және төтенше жағдайлар департаменті (бұдан әрі-ТЖД) тарапынан айыппұл санкцияларының болмауы
- болмауы;
- болуы
0 балл;
+ қол жетімділігіне қарай 1 баллдан
4
Білім беру ұйымының ғимаратына кіруді бақылауды ұйымдастыру:
- кіруді бақылау және басқару жүйесі (турникеттердің болуы (қарапайым, бетті танумен, білезікпен, саусақ ізімен);
- ескерту жүйесінің болуы ("дабыл түймесі");
- күзет қызметі субъектілерінің болуы: күзетшілер, вахтерлер (ауылдық жерлер үшін)
- болмауы;
- болуы
0 балл;
+ қол жетімділігіне қарай 1 баллдан
5
Қосымша біліммен қамтылған білім алушылар мен тәрбиеленушілердің ұлғаю динамикасы
- 15%-ке ұлғайту;
- 10%-ға ұлғайту;
- 5%-ке ұлғайту;
- бұрынғы деңгейде;
- бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл;
3 балл;
2 балл;
1 балл;
0 балл
6
Педагогтердің жалпы санынан инклюзивті білім беру бойынша (жалпы білім беру ұйымдары үшін), арнайы білім беру бойынша (арнайы білім беру ұйымдары үшін) біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагогтердің үлесі
- бар
- жоқ
- жалпы санның 50% дейін;
1 балл;
0 балл
7
Орта білім беру ұйымдары үшін
- білім сапасының динамикасы;
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды ұйымдастыру үшін
- дағдылар мен дағдылардың қалыптасу деңгейінің динамикасы;
- психологиялық -педагогикалық түзету кабинеттері (бұдан әрі – ППТК), Оңалту орталықтары (бұдан әрі-ОО) үшін-түзету-дамытушылық сабақтар сапасының серпіні

повышение – на 16 – 20%;
повышение на 11 - 15%;
повышение на 7 - 10%;
в соответствии с уровнем прошлого года;
оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
8
Количество выпускников, получивших знак "Алтын белгі" и набравших на ЕНТ 120 и выше баллов (для школ)
- с динамикой роста за последние 3 года;
- на одном уровне;
- с нестабильной динамикой за последние 3 года;
- с динамикой снижения за последние 3 года или показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
9
Доля выпускников, поступивших в организации технического и профессионального, послесреднего образования (для школ)
80% и выше;
70 – 79%;
60 - 69%;
50 - 59%;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
10
Доля выпускников, поступивших в высшие учебные заведения (для специализированных организаций образования – поступление для обучения на бюджетной основе) (для школ)
80% и выше;
70 – 79%;
60 - 69%;
50 - 59%;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
11
Количество воспитанников/обучающихся, ставших победителями (призерами) областных, республиканских, международных олимпиад, конкурсов, соревнований (для школ)
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
12
Доля педагогов с высшим профессиональным образованием от общего количества педагогов организации образования
91 - 100%;
81 – 90%;
70 – 80%;
Ниже 70%
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
13
Доля педагогов, имеющих ученую/академическую степень
Не менее 30%;
20-29%;
15 — 19%;
1 — 14%;
Отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
14
Доля педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-исследователь", "педагог-мастер" от общего количества педагогов организации образования
Не менее 60%;
40 — 59%;
30 — 39%;
25 — 29%;
1 – 24%;
Отсутствует
5 баллов
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
15
Доля молодых специалистов
Стаж работы от 1 до 3 лет
Не менее 3%
Не менее 5%
Не менее 10%
1 балл
2 балла
3 балла
16
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства (для школ)
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
17
Наличие в организации образования разработанных программ, учебно-методических комплексов, методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
18
Инновационно-экспериментальная деятельность, участие в социальных/образовательных проектах
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Эффективность материально — технического обеспечения
19
Улучшение материально-технической базы (приобретение современного оборудования, цифровых лабораторий, интерактивного оборудования, учебных кабинетов и т.д.)
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует;
Дополнительно;
Приобретение за счет внебюджетных средств
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Показатели снижения баллов
20
Наличие зарегистрированных случаев травматизма, повлекших за собой причинение вреда здоровью обучающихся/воспитанников, работников на территории организации образования во время учебно-воспитательного процесса
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель присутствует частично
минус 2 балла;
минус 1 балл
21
Наличие случаев суицида
Завершенный суицид;
Попытка суицида
минус 5 балла;
минус 3 балл
22
Наличие правонарушений, совершенных обучающимися
Оцениваемый показатель присутствует
минус 4 балла;
минус 1 балл
23
Наличие текучести кадров
Текучесть свыше 20%;

көтеру – 16-20%;
11-15%-ға арттыру;
7-10%-ға арттыру;
өткен жылдың деңгейіне сәйкес;
бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
8
"Алтын белгі" белгісін алған және ЕНТ 120 және одан жоғары балл жинаған түлектер саны (мектептер үшін)
- соңғы 3 жылдағы өсу қарқынымен;
- бір деңгейде;
- соңғы 3 жылдағы тұрақсыз динамикамен;
- соңғы 3 жылдағы төмендеу динамикасымен немесе көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
9
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына түскен түлектердің үлесі (мектептер үшін)
80% және одан жоғары;
70 – 79%;
60 - 69%;
50 - 59%;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
10
Жоғары оқу орындарына түскен түлектердің үлесі (мамандандырылған Білім беру ұйымдары үшін – бюджеттік негізде оқуға түсу) (мектептер үшін)
80% және одан жоғары;
70 – 79%;
60 - 69%;
50 - 59%;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
11
Облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың (мектептер үшін) жеңімпаздары (жүлдегерлері)болған тәрбиеленушілердің/білім алушылардың саны
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
12
Білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы санынан жоғары кәсіптік білімі бар педагогтердің үлесі
91 - 100%;
81 – 90%;
70 – 80%;
70-тен төмен%
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
13
Ғылыми / академиялық дәрежесі бар педагогтердің үлесі
Кемінде 30%;
20-29%;
15 — 19%;
1 — 14%;
Жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
14
Білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы санынан "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтердің үлесі
Кемінде 60%;
40 — 59%;
30 — 39%;
25 — 29%;
1 – 24%;
Жоқ
5 балл
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
15
Жас мамандардың үлесі
Жұмыс өтілі 1 жылдан 3 жылға дейін
Кемінде 3%
Кемінде 5%
Кемінде 10%
1 балл
2 балл
3 балл
16
Кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары / жүлдегерлері болған педагогтердің саны (мектептер үшін)
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
17
Білім беру ұйымында оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған әзірленген бағдарламалардың, оқу-әдістемелік кешендердің, әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
18
Инновациялық-эксперименттік қызмет, әлеуметтік/білім беру жобаларына қатысу
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Материалдық — техникалық қамтамасыз етудің тиімділігі
19
Материалдық-техникалық базаны жақсарту (заманауи жабдықтарды, цифрлық зертханаларды, интерактивті жабдықтарды, оқу кабинеттерін және т. б. сатып алу)
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ;
Қосымша;
Бюджеттен тыс қаражат есебінен сатып алу
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Ұпайлардың төмендеу көрсеткіштері
20
Оқу-тәрбие процесі кезінде білім беру ұйымының аумағында білім алушылардың/тәрбиеленушілердің, қызметкерлердің денсаулығына зиян келтіруге әкеп соққан жарақаттанудың тіркелген жағдайларының болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара бар
минус 2 балл;
минус 1 балл
21
Суицид жағдайларының болуы
Аяқталған суицид;
Суицид әрекеті
минус 5 балл;
минус 3 балл
22
Білім алушылар жасаған құқық бұзушылықтардың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
минус 4 балл;
минус 1 балл
23
Кадрлар айналымының болуы
20-дан жоғары өтімділік%;

Текучесть 10 – 19%;
Текучесть 3 – 9%
минус 3 балла;
минус 2 балла;
минус 1 балл
24
Отсутствие обратной связи в системе электронных журналов (по мониторингу областного управления образования или КОКСО)
Отсутствие регулярности и качества заполнения комментариев учителя по учебным предметам
минус 3 балла
"руководитель-организатор" - от 30до 40 и более баллов;
"руководитель-менеджер" - от 40 до 50 и более баллов;
"руководитель-лидер" - от 50 до 75,5 и более балла.
Для дошкольных, дополнительных организаций образования:
"руководитель-организатор" - от 20 до 30 и более баллов;
"руководитель-менеджер" - от 30 до 40и более баллов;
"руководитель-лидер" - от 40 до 60 и более балла.
*Достижение показателей учитываются за межаттестационный период (период между аттестациями)
Показатели эффективности деятельности руководителя специальной организации образования (специальные детские сады и школы (школы-интернаты) (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения доступности качественного образования
1
Открытость организации образования:
- наличие сайта (указать ссылку);
- наличие страницы в социальных сетях (указать ссылку)
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
2
Наличие у руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента, согласованные уполномоченным органом в области образования
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл;
0 баллов
3
Наличие специальных условий в соответствии с контингентом детей:
Наличие безбарьерной среды:
пандус;
лифт;
подъемник;
тактильные дорожки;
таблички Брайля;
Обеспеченность кадрами: наличие специальных педагогов
Организация сопровождения детей дефектологом, логопедом, психологом: наличие кабинетов, развивающего оборудования, методического материала
Не имеется
Имеется
свыше 30 педагогов;
от 20 до 30 педагогов;
от 10 до 20 педагогов;
от 1 до 10 педагогов
имеется;
имеется частично;
не имеется;
0 баллов;
+ по 0,5 балла в зависимости от наличия
4 балла; 3 балла; 2 балл; 1 баллов;
1 балл
0,5 балла
0 баллов
4
Организация обучения детей на дому:
- наличие индивидуальных учебных программ для обучающихся на дому;
- организация для детей, обучающихся на дому коррекционно-развивающих занятий со специалистами, воспитательских и внешкольных мероприятий в условиях школы
Наличие
Отсутствие
Регулярно
Отсутствие
1 балл
0 баллов
1 балл
0 баллов
5
Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по специальным программам, от общего количества педагогов
до 50% от общего количества педагогов:
до 30% от общего количества педагогов;
до 10% от общего количества педагогов
3 балла;
2 балла;
1 балл
6
Организация досуга для обучающихся, в том числе детей надомного обучения (с учетом индивидуальных физических особенностей)
имеется
не имеется
2 балла;
0 баллов
7
Создание комфортных условий и безопасной среды:
- обеспеченность видеонаблюдением;

Өтімділік 10 – 19%;
Өтімділік 3-9%
минус 3 балл;
минус 2 балл;
минус 1 балл
24
Электрондық журналдар жүйесінде кері байланыстың болмауы (облыстық білім басқармасының немесе КОКСО мониторингі бойынша)
Оқу пәндері бойынша мұғалімнің түсініктемелерін толтырудың жүйелілігі мен сапасының болмауы
минус 3 балл
"басшы-ұйымдастырушы" - 30-дан 40-қа дейін және одан да көп балл;
"басшы-менеджер" - 40 - тан 50-ге дейін және одан да көп балл;
"көшбасшы-көшбасшы" - 50-ден 75,5-ке дейін және одан жоғары балл.
Мектепке дейінгі, қосымша білім беру ұйымдары үшін:
"басшы-ұйымдастырушы" - 20-дан 30-ға дейін және одан да көп балл;
"басшы-менеджер" - 30-дан 40-қа дейін және одан да көп балл;
"көшбасшы-көшбасшы" - 40-тан 60-қа дейін және одан да көп балл.
* Көрсеткіштерге қол жеткізу аттестаттау аралық кезеңде (аттестаттау арасындағы кезең)ескеріледі
Арнайы білім беру ұйымы басшысының қызмет тиімділігінің көрсеткіштері (статистикалық деректерді ақпараттық жүйеден түсіреді немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшем шарттар
Көрсеткіштер
Балл
Өзін-өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің баллдары
Сапалы білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз етудің тиімділігі
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайттың болуы (сілтемені көрсету);
-- әлеуметтік желілерде парақтың болуы (сілтемені көрсету)
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ;
1 балл
0,5 балл
0 балл
2
Білім беру ұйымы басшысының білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы сертификатының болу
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл;
0 балл
3
Балалар контингентіне сәйкес арнайы жағдайлардың болуы:
Кедергісіз ортаның болуы:
пандус;
лифт;
көтергіш;
тактильді жолдар;
Брайль тақталары;
Кадрлармен қамтамасыз ету: арнайы педагогтердің болуы
Балаларды дефектологпен, логопедпен, психологпен сүйемелдеуді ұйымдастыру: кабинеттердің, дамытушы жабдықтардың, әдістемелік материалдардың болуы
Жоқ
Бар
30-дан астам педагог;
20-дан 30-ға дейін педагог;
10-нан 20-ға дейін педагог;
1-ден 10-ға дейін педагог
бар;
ішінара бар;
жоқ;
0 балл;
болуына байланысты +0,5 баллдан
4 балла; 3 балла; 2 балл; 1 балл;
1 балл
0,5 балл
0 балл
4
Балаларды үйде оқытуды ұйымдастыру:
- үйде білім алушылар үшін жеке оқу бағдарламаларының болуы;
- үйде оқитын балаларға мамандармен түзету-дамыту сабақтарын, мектеп жағдайында тәрбие және мектептен тыс іс-шараларды ұйымдастыру
Болуы
Болмауы
Үнемі
Болмауы
1 балл
0 балл
1 балл
0 балл
5
Арнайы бағдарламалар бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагогтердің жалпы санынан үлесі
педагогтердің жалпы санының 50% дейін:
педагогтердің жалпы санының 30% дейін;
педагогтердің жалпы санының 10% дейін
3 балл;
2 балл;
1 балл
6
Білім алушылар, оның ішінде үйде оқытылатын балалар үшін бос уақытын ұйымдастыру (жеке физикалық ерекшеліктерін ескере отырып)
бар
жоқ
2 балл;
0 балл
7
Қолайлы жағдайлар мен қауіпсіз орта құру:
- бейнебақылаумен қамтамасыз ету;

- возможность контроля и наблюдения за детьми в местах массового скопления (соответствие с ППРК № 191 от 3.04.2015 г.);
- отсутствие камер, вышедших из строя;
- отсутствие краж и взломов;
- отсутствие штрафных санкций со стороны других государственных органов (по мониторингу ДВД и ДЧС)
Отсутствие Наличие
0 баллов;
+ 1 баллу в зависимости от наличия
8
Организация контроля доступа к зданию организации образования: - организация подвоза обучающихся;
- наличие системы оповещения ("тревожная кнопка");
- наличие субъектов охранной деятельности: охранники, вахтеры (для сельской местности)
Отсутствие Наличие
0 баллов;
+ 1 баллу в зависимости от наличия
9
Динамика увеличения обучающихся и воспитанников, охваченных дополнительным образованием по сравнением с предыдущим годом
Увеличение – на 15%;
Увеличение – на 10%;
Увеличение – на 5%;
На прежнем уровне;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла;
3 балла;
2 балла;
1 балл;
0 баллов
Эффективность обеспечения качества образования
10
Организация профессионально-трудового обучения, наличие производственного класса по специальностям, указанных в Типовых учебных программах по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение", утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
по каждой специальности
1 балл
0 баллов
11
Доля выпускников, поступивших в организации технического и профессионального, послесреднего образования
30% и выше;
20 – 29%;
10 - 19%;
0 - 9%;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
12
Количество воспитанников/обучающихся, ставших победителями (призерами) областных, республиканских, международных олимпиад, конкурсов, соревнований
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
13
Доля педагогов с высшим профессиональным образованием от общего количества педагогов организации образования
91 - 100%;
81 – 90%;
70 – 80%;
Ниже 70%
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
14
Доля педагогов, имеющих ученую/академическую степень
Не менее 20%;
11-15%;
6 — 10%;
0 — 5%;
Отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
15
Доля педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" от общего количества педагогов организации образования
Не менее 50%;
33 — 40%;
22 — 30%;
11 — 20%;
менее 1 %;
Отсутствует
5 баллов
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
16
Наличие молодых специалистов
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
0 баллов
17
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
18
Наличие разработанных программ, учебно-методических комплексов, методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом
Республиканский уровень; Областной/города республиканского значения уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
19
Инновационная деятельность, участие в социальных/образовательных проектах
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Эффективность материально — технического обеспечения
20
Улучшение материально-технической базы (приобретение современного оборудования, цифровых лабораторий, интерактивного оборудования, учебных кабинетов, и т.д.)
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует;
Приобретение за счет внебюджетных средств
2 балла
0 баллов
Дополнительно
4 балла
21
Обеспеченность компьютерной техникой
Оснащен
Не оснащен
2 балла
0 баллов
Показатели снижения баллов
22
Наличие зарегистрированных случаев травматизма, повлекших за собой причинение вреда здоровью обучающихся/воспитанников, работников на территории организации образования во время учебно-воспитательного процесса
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель присутствует частично
минус 2 балла;
минус 1 балл
23
Наличие случаев суицида
Завершенный суицид;
Попытка суицида
минус 5 балла;
минус 3 балл
24
Наличие правонарушений, совершенных обучающимися
Оцениваемый показатель присутствует
минус 4 балла;
минус 1 балл
25
Наличие текучести кадров
Текучесть свыше 20%;

- жаппай жиналатын орындарда балаларды бақылау және бақылау мүмкіндігі (3.04.2015 ж. № 191 ҚРК-мен сәйкестік);
- істен шыққан камералардың болмауы;
- ұрлық пен хакерліктің болмауы;
- басқа мемлекеттік органдар тарапынан айыппұл санкцияларының болмауы (ІІД және ТЖД мониторингі бойынша)
Болмауы
Болуы
0 балл;
Қол жетімділігіне байланысты + 1 балл
8
Білім беру ұйымының ғимаратына кіруді бақылауды ұйымдастыру:
- білім алушыларды тасымалдауды ұйымдастыру;
- ескерту жүйесінің болуы ("дабыл түймесі");
- күзет қызметі субъектілерінің болуы: күзетшілер, вахтерлер (ауылдық жерлер үшін)
Болмауы
Болуы
0 балл;
Қол жетімділігіне байланысты + 1 балл
9
Өткен жылмен салыстырғанда қосымша біліммен қамтылған білім алушылар мен тәрбиеленушілердің ұлғаю динамикасы
Ұлғайту-15-ке%;
Ұлғайту-10-ға%;
Ұлғайту-5-ке%;
Бұрынғы деңгейде;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл;
3 балл;
2 балл;
1 балл;
0 балл
Білім беру сапасын қамтамасыз етудің тиімділігі
10
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығымен бекітілген "Кәсіптік-еңбек оқыту" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламаларында көрсетілген мамандықтар бойынша кәсіптік-еңбек оқытуды ұйымдастыру, өндірістік сыныптың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
әр мамандық бойынша
1 балл
0 балл
11
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына түскен түлектердің үлесі
30% және одан жоғары;
20 – 29%;
10 - 19%;
0-9%;бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
12
Облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздары (жүлдегерлері) болған тәрбиеленушілердің/білім алушылардың саны
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
13
Білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы санынан жоғары кәсіптік білімі бар педагогтердің үлесі
91 - 100%;
81 – 90%;
70 – 80%;
70%- тен төмен
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
14
Ғылыми / академиялық дәрежесі бар педагогтердің үлесі
Кемінде 20%;
11-15%;
6 — 10%;
0 — 5%;
Жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
15
Білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы санынан "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтердің үлесі
Кемінде 50%;
33 — 40%;
22 — 30%;
11 — 20%;
1-ден аз %;
Жоқ
5 балл
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
16
Жас мамандардың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
17
Кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары / жүлдегерлері болған педагогтер саны
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
18
Оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған әзірленген бағдарламалардың, оқу-әдістемелік кешендердің, әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық / республикалық маңызы бар қалалар деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
19
Инновациялық қызмет, әлеуметтік/білім беру жобаларына қатысу
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Материалдық — техникалық қамтамасыз етудің тиімділігі
20
Материалдық-техникалық базаны жақсарту (заманауи жабдықтарды, цифрлық зертханаларды, интерактивті жабдықтарды, оқу кабинеттерін және т. б. сатып алу)
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ;
Бюджеттен тыс қаражат есебінен сатып алу
2 балл
0 балл
Қосымша
4 балл
21
Компьютерлік техникамен қамтамасыз ету
Жабдықталған
Жарақтандырылмаған
2 балл
0 балл
Баллдардың төмендеу көрсеткіші
22
Оқу-тәрбие процесі кезінде білім беру ұйымының аумағында білім алушылардың/тәрбиеленушілердің, қызметкерлердің денсаулығына зиян келтіруге әкеп соққан жарақаттанудың тіркелген жағдайларының болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара бар
минус 2 балл;
минус 1 бал
23
Суицид жағдайларының болуы
Аяқталған суицид;
Суицид әрекеті
минус 5 балл;
минус 3 бал
24
Білім алушылар жасаған құқық бұзушылықтардың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
минус 4 балл;
минус 1 бал
25
Кадрлар айналымының болуы
20-дан жоғары өтімділік%;

Текучесть 10 – 19%;
Текучесть 3 – 9%
минус 3 балла;
минус 2 балла;
минус 1 балл
26
Отсутствие обратной связи в системе электронных журналов (по мониторингу областного управления образования или КОКСО)
Отсутствие регулярности и качества заполнения комментариев учителя по учебным предметам
минус 3 балла
ИТОГО:
"руководитель-организатор" - от 20до 30 и более баллов;
"руководитель-менеджер" - от 30 до 50 и более баллов;
"руководитель-лидер" - от 50 до 60 и более балла
*Достижение показателей учитываются за межаттестационный период (период между аттестациями)
Показатели эффективности работы руководителя специальных организаций образования (Психолого-медико-педагогические консультации (далее – ПМПК), Кабинеты психолого-педагогической коррекции, Реабилитационные центры) (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения доступности качественного образования
1
Обеспечение качества оказания образовательных услуг психолого- педагогического обследования (ПМПК) и коррекционной помощи (КППК и РЦ)
- Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по психолого-педагогическому обследованию (ПМПК), коррекционно-развивающей помощи (КППК, РЦ) от общего количества педагогов;
- Обеспечение оборудованием, учебниками, методическими пособиями, дидактическим материалом, методиками учебного, диагностико-консультативного и коррекционно-развивающего процесса в соответствии с приказом МОН РК №70от 22 января 2016 г.);
- Организация методической помощи педагогам (работа методобъединений, школа молодого педагога);
- Наличие кабинетов, развивающего оборудования, методического материала
100 %
50%
менее 25%
100%
70%
50%
На постоянной основе
Частично
Отсутствуют
Имеется;
Имеется частично;
Не имеется
1 балл
0,5 балла
0 баллов
1 балл
0,5 балла
0 баллов
1 балл
0,5 балла
0 баллов
1 балл
0,5 балла
0 баллов
2
Взаимодействие специальных организаций образования с родителями, общественными, общеобразовательными организациями, дополнительного образования, организациями здравоохранения, социальной защиты:
- организация информационно-просветительских мероприятий, консультаций для родителей детей с особыми образовательными потребностями (далее – ООП), учителей и специалистов общеобразовательных школ;
- участие в мероприятиях государственных и общественных организаций по защите прав и оказанию помощи детям с ООП;
- взаимодействие с организациями здравоохранения и социальной защиты
Регулярно
Частично
Отсутствие
Регулярно
Не регулярно
Отсутствие
Регулярно
Частично
Отсутствие
1 балл
0,5 балла
0 баллов
1 балл
0,5 балла
0 баллов
1 балл
0,5 балла
0 баллов
3
Открытость организации образования:
- наличие сайта (указать ссылку), - наличие страницы в социальных сетях (указать ссылку)
Присутствует
Частично присутствует
Отсутствует
1 балл
0,5 балла
0 баллов
4
Наличие безбарьерной среды: пандус, лифт, подъемник, тактильные дорожки, таблички Брайля
Присутствует
Частично присутствует
Отсутствует
1 балл
0,5 балла
0 баллов
5
Создание комфортных условий и безопасной среды:
- обеспеченность видеонаблюдением;
- возможность контроля и наблюдения за детьми в местах массового скопления (соответствие с ППРК № 191 от 3.04.2015 г.);
- отсутствие камер, вышедших из строя;
- отсутствие краж и взломов; - отсутствие штрафных санкций со стороны других государственных органов (по мониторингу ДВД и ДЧС)
Присутствует
Частично присутствует
Отсутствует
1 балл
0,5 балла
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
6
Доля педагогов с высшим профессиональным образованием от общего количества педагогов организации образования

Өтімділік 10 – 19%;
Өтімділік 3-9%
минус 3 балл;
минус 2 балл;
минус 1 балл
26
Электрондық журналдар жүйесінде кері байланыстың болмауы (облыстық білім басқармасының немесе КОКСО мониторингі бойынша)
Оқу пәндері бойынша мұғалімнің түсініктемелерін толтырудың жүйелілігі мен сапасының болмауы
минус 3 балл
Барлығы:
"басшы-ұйымдастырушы" - 20-дан 30-ға дейін және одан да көп балл;
"басшы-менеджер" - 30 - дан 50-ге дейін және одан да көп балл;
"көшбасшы-көшбасшы" - 50-ден 60-қа дейін және одан да көп балл
* Көрсеткіштерге қол жеткізу аттестаттау аралық кезеңде (аттестаттау арасындағы кезең) ескеріледі
Арнайы білім беру ұйымдары (Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар (бұдан әрі – ПМПК), Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттері, Оңалту орталықтары) басшысының қызмет көрсеткіштері (статистикалық деректерді ақпараттық жүйеден түсіреді немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балл
Өзін-өзі бағалау
Комиссия мүшесінің баллдары
Сапалы білімнің қолжетімділігін қамтамасыз етудегі тиімділік
1
Психологиялық-педагогикалық сараптама (ПМПК) және түзеу көмегі (ППТ және ОО) бойынша білім беру қызметтерін көрсету сапасын қамтамасыз ету.
- педагогикалық қызметкерлердің жалпы санынан психологиялық-педагогикалық емтихан (ПМПК), түзету-дамыту көмегі (ППК, ОО) бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагогтердің үлесі;
- Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығына сәйкес оқу, диагностикалық-консультациялық және коррекциялық-дамыту үдерісін жабдықтармен, оқулықтармен, оқу-әдістемелік кешендермен, дидактикалық материалдармен, әдістемелермен қамтамасыз ету.
- Мұғалімдерге әдістемелік көмек көрсетуді ұйымдастыру (әдістемелік бірлестіктердің жұмысы, жас мұғалім мектебі);
- оқу кабинеттерінің, әзірлеуші құрал-жабдықтардың, әдістемелік материалдардың болуы
100%
50%
25%-дан аз
100%
70%
50%
Тұрақты негізде
Ішінара
Жоқ
Бар;
Ішінара бар;
Жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
1 балл
0,5 балл
0 балл
1 балл
0,5 балл
0 балл
1 балл
0,5 балл
0 балл
2
Арнайы білім беру ұйымдарының ата-аналармен, қоғаммен, жалпы білім беру ұйымдарымен, қосымша білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау ұйымдарымен өзара іс-қимылы:
- білім беруде ерекше қажеттіліктері бар балалардың ата-аналарына (бұдан әрі - МЖМ), жалпы білім беретін мектептердің мұғалімдері мен мамандарына ақпараттық-танымдық іс-шаралар, консультациялар ұйымдастыру;
- ерекше қажеттіліктері бар балалардың құқықтарын қорғау және оларға көмек көрсету жөніндегі мемлекеттік және қоғамдық ұйымдардың іс-шараларына қатысу;
- денсаулық сақтау және әлеуметтік қорғау ұйымдарымен өзара әрекеттесу
Үнемі
Ішінара
Жоқ
Үнемі
Ішінара
Жоқ
Үнемі
Ішінара
Жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
1 балл
0,5 балл
0 балл
1 балл
0,5 балл
0 балл
3
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайттың болуы (сілтемені көрсетіңіз),
- әлеуметтік желілерде беттің болуы (сілтемені көрсетіңіз)
Бар
Ішінара бар
Жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
4
Кедергісіз ортаның болуы: пандус, лифт, тактильді жолдар, Брайль белгілері
Бар
Ішінара бар
Жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
5
Ыңғайлы жағдайлар мен қауіпсіз ортаны құру:
- бейнебақылаумен қамтамасыз ету;
- адам көп жиналатын орындарда балаларды бақылау және бақылау мүмкіндігі (2015 жылғы 3 сәуірдегі №191 ПРРК сәйкестігі);
- істен шыққан камералардың болмауы;
- ұрлық пен ұрлықтың болмауы;
- басқа мемлекеттік органдардан айыппұлдардың болмауы (ІІД және Төтенше жағдайлар департаментінің мониторингі үшін)
Бар
Ішінара бар
Жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
Адам ресурстарын дамытудың тиімділігі, инновациялық қызмет
6
Білім беру ұйымы мұғалімдерінің жалпы санындағы жоғары кәсіби білімі бар педагогтердің үлесі

91-100%; 81–90%; 70 – 80%;
ниже 70%
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
7
Доля педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-исследователь", "педагог-мастер" от общего количества педагогов организации образования
Не менее 60%;
40—59%; 30—39%; 25—29%;
1 – 24%;
отсутствует
5 баллов
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
8
Наличие молодых специалистов
Оцениваемый показатель присутствует;
оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
0 баллов
9
Наличие у руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента
Оцениваемый показатель присутствует;
оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов
10
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
11
Наличие разработанных программ, учебно-методических комплексов, методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла 2 балла
1 балл 0 баллов
12
Инновационно-экспериментальная деятельность, участие в социальных/образовательных проектах
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла 2 балла
1 балл 0 баллов
13
Организация методической помощи педагогам (работа методических объединений, школа молодого педагога)
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
0 баллов
Эффективность материально — технического обеспечения
14
Улучшение материально-технической базы (приобретение современного оборудования, цифровых лабораторий, интерактивного оборудования, учебных кабинетов и т.д.)
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует;
Дополнительно;
Приобретение за счет внебюджетных средств
4 балла
3 балла
2 балла 1 балл 0 баллов
Показатели снижения баллов
15
Наличие зарегистрированных случаев травматизма, повлекших за собой причинение вреда здоровью обучающихся/воспитанников, работников на территории организации образования во время учебно-воспитательного процесса
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель присутствует частично
минус 2 балла;
минус 1 балл
16
Наличие текучести кадров
Текучесть свыше 20%;
Текучесть 10 – 19%;
Текучесть 3 – 9%
минус 3 балла;
минус 2 балла;
минус 1 балл
ИТОГО
Для специальных организаций образования:
"руководитель-организатор" - от 25 до 30 и более баллов;
"руководитель-менеджер" - от 30 до 35 и более баллов;
"руководитель-лидер" - от 35 до 40 и более баллов
Показатели эффективности деятельности руководителя организации образования, реализующей образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения доступности качественного образования
1
Открытость организации образования:
- наличие сайта (указать ссылку);
- наличие страницы в социальных сетях (указать ссылку)
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл

91-100%; 81–90%; 70 – 80%;
70%-дан аз
4 балл 3 балл 2 балл 0 балл
7
Білім беру ұйымы мұғалімдерінің жалпы санындағы "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтердің үлесі
60% кем емес;
40—59%; 30—39%; 25—29%; 1 – 24%;
жоқ
5 балл 4 балл 3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
8
Жас мамандардың болуы
Есептік көрсеткіш бар;
бағаланған көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
9
Білім беру ұйымы басшысының менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификаты болады
Есептік көрсеткіш бар;
бағаланған көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
10
Кәсіби шеберлік байқауларының жеңімпаздары/жүлдегерлері атанған мұғалімдер саны
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Аймақтық деңгей;
Аудандық деңгей;
4 балл
3 балл
2 балл 1 балл
11
Оқу-әдістемелік кеңес бекіткен әзірленген бағдарламалардың, оқу-әдістемелік кешендердің, әдістемелік ұсыныстардың/оқу құралдарының болуы
Республикалық деңгей;
Аймақтық деңгей;
Аудандық деңгей;
Болжалды көрсеткіш жоқ
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
12
Инновациялық және эксперименттік қызмет, әлеуметтік/білім беру жобаларына қатысу
Республикалық деңгей;
Аймақтық деңгей;
Аудандық деңгей;
Болжалды көрсеткіш жоқ
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
13
Мұғалімдерге әдістемелік көмекті ұйымдастыру (әдістемелік бірлестіктердің жұмысы, жас мұғалім мектебі)
Болжалды көрсеткіш бар;
Болжалды көрсеткіш жоқ;
2 балл
0 балл
Материалдық — техникалық қамтамасыз етудің тиімділігі
14
Материалдық-техникалық базаны жақсарту (заманауи жабдықтарды, цифрлық зертханаларды, интерактивті жабдықтарды, оқу кабинеттерін және т. б. сатып алу)
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ;
Қосымша;
Бюджеттен тыс қаражат есебінен сатып алу
4 балл
3 балл
2 балл 1 балл 0 балл
Ұпайлардың төмендеу көрсеткіштері
15
Оқу-тәрбие процесі кезінде білім беру ұйымының аумағында білім алушылардың/тәрбиеленушілердің, қызметкерлердің денсаулығына зиян келтіруге әкеп соққан жарақаттанудың тіркелген жағдайларының болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара бар;
минус 2 бал;
минус 1 балл
16
Кадрлар айналымының болуы
Жоғары өтімділік 20%;
Өтімділік 10 – 19%;
Өтімділік 3 – 9%
минус 3 балл; минус 2 балл;
минус 1 балл
БАРЛЫҒЫ
Арнайы білім беру ұйымдары үшін:
"жетекші-ұйымдастырушы" - 25-тен 30-ға дейін және одан да көп балл;
"жетекші-менеджер" - 30-дан 35-ке дейін және одан да көп балл;
"жетекші-көшбасшы" - 35-тен 40-қа дейін және одан да көп балл
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы басшысының қызметі тиімділігінің көрсеткіштері (статистикалық деректер ақпараттық жүйеден түсіріледі немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің балдары
Сапалы білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз етудің тиімділігі
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайттың болуы (сілтемені көрсету);
- әлеуметтік желілерде парақтың болуы (сілтемені көрсету)
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл

0,5 баллов
0 баллов
2
Наличие специальных условий в соответствии с контингентом детей с особыми образовательными потребностями:
- доля обучающихся с особыми образовательными потребностями от общего количества обучаемых (контингент);
- наличие безбарьерной среды: пандус, лифт-подъемник, входная группа, кнопка вызова, оборудованная
Не имеется;
1% от общего количества обучающихся;
Более 1 % от общего количества обучающихся
Не имеется
Имеется
0 баллов
1 балл
2 и более баллов
0 баллов
по 1 баллу в зависимости от наличия
3
Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по инклюзивному образованию, от общего количества педагогов
Не имеется
до 5% от общего количества
более 5% от общего количества
0 баллов
1 балл
2 балла
4
Досуг для детей с особыми образовательными потребностями (с учетом индивидуальных физических особенностей)
Не имеется
Имеется
0 баллов
1 балл
5
Взаимодействие с неправительственными организациями|:
- организация обучающих семинаров
- обмен опытом (мастер-классы)
- организация культурно-массовых мероприятий
- организация творческих работ детей (ярмарки, выставки, музеи)
Не имеется
Имеется
0 баллов
+ 1 баллу в зависимости от наличия
6
Создание комфортных условий и безопасной среды:
- обеспеченность видеонаблюдением;
- возможность контроля и наблюдения за студентами в местах массового скопления (соответствие с ППРК № 191 от 3.04.2015 г.);
- отсутствие камер, вышедших из строя;
- отсутствие краж и взломов;
- отсутствие штрафных санкций со стороны других государственных органов (по мониторингу ДВД и ДЧС)
Не имеется
Имеется
0 баллов
+ 1 баллу в зависимости от наличия
7
Доля рабочих учебных планов, согласованных с работодателями
имеется по всем специальностям;
имеется по нескольким специальностям;
оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балл
0 баллов
Эффективность обеспечения качества образования
8
Динамика качества знаний
Повышение более чем на 10%;
В соответствии с уровнем прошлого года Ниже прошлого уровня
5 балла
3 балла
0 баллов
9
Доля увеличения обучающихся по дуальной форме обучения
Повышение на 5%
Повышение на 3%
В соответствии с уровнем прошлого года
Оцениваемый показатель отсутствует
5 балла
3 балла
1 балл
0 баллов
10
Сохранность контингента на конец учебного года
Контингент на конец– 80%учебного года Контингент на конец учебного года – 90% Контингент на конец учебного года – 70% и ниже
5 балла
3 балла
0 баллов
11
Количество обучающихся, ставших победителями (призерами):
областных, республиканских, международных олимпиад, конкурсов, соревнований
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
Республиканский уровень
Областной уровень
4 балла
3 балла
2 балла
12
Участие организации образования в международных проектах
Участие в проектах
Оцениваемый показатель отсутствует
За каждый проект
3 балла
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
13
Доля педагогов с высшим педагогическим и профессиональным образованием от общего количества педагогов организации образования

0,5 балл
0 балл
2
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар контингентіне сәйкес арнайы жағдайлардың болуы:
- білім алушылардың жалпы санынан ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылардың үлесі (контингент);
- кедергісіз ортаның болуы: пандус, лифт-көтергіш, кіру тобы, қоңырау шалу түймесі, жабдықталған
Жоқ;
Білім алушылардың жалпы санының 1% ;
Білім алушылардың жалпы санының 1% - дан астамы
Жоқ
Бар
0 балл
1 балл
2 және одан жоғары балл
0 балл
болуына байланысты 1 баллдан
3
Инклюзивті білім беру бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагогтердің жалпы санынан үлесі
Жоқ
жалпы санының 5% дейін
жалпы санның 5% - дан астамы
0 балл
1 балл
2 балл
4
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға арналған бос уақыт (жеке физикалық ерекшеліктерін ескере отырып)
Жоқ
Бар
0 балл
1 балл
5
Үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл|:
- оқыту семинарларын ұйымдастыру
- тәжірибе алмасу (мастер-кластар)
- мәдени-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру
- балалардың шығармашылық жұмыстарын ұйымдастыру (жәрмеңкелер, көрмелер, мұражайлар)
Жоқ
Бар
0 балл
Қол жетімділігіне байланысты + 1 балл
6
Қолайлы жағдайлар мен қауіпсіз орта құру:
- бейнебақылаумен қамтамасыз ету;
- көпшілік жиналатын орындарда студенттерді бақылау және бақылау мүмкіндігі (3.04.2015 ж. № 191 ҚРК-мен сәйкестік);
- істен шыққан камералардың болмауы;
- ұрлық пен хакерліктің болмауы;
- басқа мемлекеттік органдар тарапынан айыппұл санкцияларының болмауы (ІІД және ТЖД мониторингі бойынша)
0 балл
Қол жетімділігіне байланысты + 1 балл
Жоқ
Бар
0 балл
Қол жетімділігіне байланысты + 1 балл
7
Жұмыс берушілермен келісілген оқу жұмыс жоспарларының үлесі
барлық мамандықтар бойынша қол жетімді;
бірнеше мамандық бойынша бар;
бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
Білім беру сапасын қамтамасыз етудің тиімділігі
8
Білім сапасының динамикасы
10-нан астам өсім%;
Өткен жылдың деңгейіне сәйкес өткен деңгейден төмен
5 балл
3 балл
0 балл
9
Дуальды оқыту нысаны бойынша білім алушыларды ұлғайту үшін
5%-ке арттыру
3%-ке арттыру
Өткен жылдың деңгейіне сәйкес бағаланатын көрсеткіш жоқ
5 балл
3 балл
1 балл
0 балл
10
Оқу жылының соңына контингенттің сақталуы
Ағынға Контингент-80% оқу жылы ағынға контингент оқу жылы-90% ағынға контингент оқу жылы-70% және одан төмен
5 балл
3 балл
0 балл
11
Жеңімпаз (жүлдегер)атанған білім алушылар саны:
облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадалар, конкурстар, жарыстар
* ескерту:
ұпайлар әр деңгей үшін жеңімпаздар мен жүлдегерлердің санына қарамастан жеке беріледі
Халықаралық деңгей
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей
4 балл
3 балл
2 балл
12
Білім беру ұйымының халықаралық жобаларға қатысуы
Жобаларға қатысу
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
Әр жоба үшін
3 ұпай
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
13
Білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы санынан жоғары педагогикалық және кәсіптік білімі бар педагогтердің үлесі

91 - 100%
81 – 90%
70 – 80%
Ниже 70%
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
14
Доля педагогов, имеющих ученую/академическую степень
Не менее 30%
20-29%
15 — 19%
10 — 14%
Ниже 10%
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
15
Доля педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-исследователь", "педагог-мастер" (высшая категория), педагог-эксперт (первая категория) от общего количества педагогов организации образования
Не менее 60%
40 — 59%
30 — 39%
25 — 29%
Ниже 25%
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
16
Наличие молодых специалистов педагогов
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов
17
Наличие у руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента (по управленческой деятельности) не менее 72 часов
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов
18
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
Республиканский уровень
Областной уровень
4 балла
3 балла
2 балла
19
Наличие разработанных программ, учебно-методических комплексов, методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
0 баллов
20
Инновационно-экспериментальная деятельность, участие в социальных/образовательных проектах
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
0 баллов
Эффективность материально — технического обеспечения
21
Улучшение материально-технической базы (приобретение современного оборудования, цифровых лабораторий, интерактивного оборудования, учебных кабинетов и т.д.)
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
Дополнительное
приобретение за счет внебюджетных средств
3 балла
0 баллов
1 балл
Показатели снижения баллов
22
Наличие зарегистрированных случаев травматизма, повлекших за собой причинение вреда здоровью обучающихся/воспитанников, работников на территории организации образования во время учебно-воспитательного процесса
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель присутствует частично
минус 2 балла
минус 1 балл
23
Наличие случаев суицида
Завершенный суицид
Попытка суицида
минус 5 балла
минус 3 балл
24
Наличие преступлений, правонарушений
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель присутствует частично
минус 2 балла
минус 1 балл
25
Отсутствие комфортных условий и безопасной среды:
- отсутствие видеонаблюдения;

91 - 100%
81 – 90%
70 – 80%
70-тен төмен%
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
14
Ғылыми / академиялық дәрежесі бар педагогтердің үлесі
Кемінде 30%
20-29%
15-19%
10-14%
10-дан төмен%
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
15
Білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы санынан "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты (жоғары санат), педагог-сарапшы (бірінші санат) бар педагогтердің үлесі
Кемінде 60%
40-59%
30-39%
25-29%
25%-тен төмен
4 балл
3 балл
2 бал
1 балл
0 балл
16
Жас мамандардың педагогтердің болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
17
Білім беру ұйымы басшысының менеджмент (басқару қызметі бойынша) саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы кемінде 72 сағат сертификатының болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
18
Кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары / жүлдегерлері болған педагогтердің саны
* ескерту:
ұпайлар әр деңгей үшін жеңімпаздар мен жүлдегерлердің санына қарамастан жеке беріледі
Халықаралық деңгей республикалық деңгей
Облыстық деңгей
4 балл
3 балл
2 балл
19
Оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған әзірленген бағдарламалардың, оқу-әдістемелік кешендердің, әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың болуы
* ескерту:
ұпайлар әр деңгей үшін жеңімпаздар мен жүлдегерлердің санына қарамастан жеке беріледі
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 бал
0 балл
20
Инновациялық-эксперименттік қызмет, әлеуметтік/білім беру жобаларына қатысу
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
0 балл
Материалдық-техникалық қамтамасыз етудің тиімділігі
21
Материалдық-техникалық базаны жақсарту (заманауи жабдықтарды, цифрлық зертханаларды, интерактивті жабдықтарды, оқу кабинеттерін және т. б. сатып алу)
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
Қосымша
бюджеттен тыс қаражат есебінен сатып алу
3 балл
0 балл
1 балл
Баллдардың төмендеу көрсеткіштері
22
Оқу-тәрбие процесі кезінде білім беру ұйымының аумағында білім алушылардың/тәрбиеленушілердің, қызметкерлердің денсаулығына зиян келтіруге әкеп соққан жарақаттанудың тіркелген жағдайларының болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар бағаланатын көрсеткіш ішінара бар
минус 2 балл
минус 1 балл
23
Суицид жағдайларының болуы
Аяқталған суицид
Суицид әрекеті
минус 5 балл
минус 3 балл
24
Қылмыстардың, құқық бұзушылықтардың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар бағаланатын көрсеткіш ішінара бар
минус 2 балл
минус 1 балл
25
Қолайлы жағдайлар мен қауіпсіз ортаның болмауы:
- бейнебақылаудың болмауы;

- отсутствие возможности контроля и наблюдения за детьми в местах массового скопления (соответствие с ППРК № 191 от 3.04.2015 г.);
- наличие камер, вышедших из строя;
- наличие краж и взломов;
- наличие штрафных санкций со стороны других государственных органов (по мониторингу ДВД и ДЧС)
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель присутствует
минус 2
минус 1
минус 1
минус 1
минус 1
26
Наличие текучести кадров
Текучесть свыше 20%
Текучесть 10 – 19%
Текучесть 3 – 9%
минус 3 балла минус
2 балла минус
1 балл
ИТОГО:
"руководитель третьей категории" - от 30 до 40 и более баллов;
"руководитель второй категории" - от 40 до 50 и более баллов;
"руководитель первой категории" - от 56 до 78 и более балла
*Достижение показателей учитываются за межаттестационный период (период между аттестациями)
Показатели эффективности деятельности руководителя (заместителя руководителя) методического кабинета (центра) (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
1
Открытость организации образования:
- наличие сайта (указать ссылки);
-наличие страницы в социальных сетях (указать ссылки)
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
2
Наличие ученой или академической степени
Ученая степень;
Академическая степень;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балл
0 баллов
3
Доля методистов с ученой/академической степенью от количества методистов
20 — 30%;
15 — 19%;
10 — 14%;
до 9%;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
4
Доля методистов с квалификационной категорией "педагог-исследователь", "педагог-мастер" от количества методистов
Не менее 70%;
60 — 69%;
50 — 59%;
40 — 49%;
Ниже 40%
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
5
Проведение/выступление руководителя (заместителя руководителя) на республиканских/международных мероприятиях по трансляции опыта методической работы
Международный уровень;
Республиканский уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балл
0 баллов
6
Автор/соавтор разработанных программ, учебно-методического комплекса, методических рекомендаций/пособия по методической работе, одобренных учебно-методическим советом или имеющих свидетельство об авторском праве
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов
7
Количество методистов, ставших победителями/призерами в профессиональных конкурсах ИЛИ участвовавших в социальных/образовательных проектах
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
8
Наличие сертификата о курсах повышения квалификации по методической работе
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов
9
Количество активно действующих ассоциаций педагогов-предметников
Не менее 6 ассоциаций;

- жаппай жиналатын орындарда балаларды бақылау және бақылау мүмкіндігінің болмауы (3.04.2015 ж. № 191 ҚРК-мен сәйкестік);
- істен шыққан камералардың болуы;
- ұрлық пен хакерліктің болуы;
- басқа мемлекеттік органдар тарапынан айыппұл санкцияларының болуы (ІІД және ТЖД мониторингі бойынша)
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш бар
минус 2
минус 1
минус 1
минус 1
минус 1
26
Кадрлар айналымының болуы
20%-дан жоғары өтімділік
Өтімділік 10 – 19%
Өтімділік 3-9%
Кадрлар айналымының болуы
минус 3 балл
минус 2 балл
минус 1 балл
БАРЛЫҒЫ: "үшінші санаттағы басшы" - 30-дан 40-қа дейін және одан да көп балл;
"екінші санаттағы басшы" - 40 - тан 50-ге дейін және одан да көп балл;
"бірінші санаттағы басшы" - 56-дан 78-ге дейін және одан жоғары балл
* Көрсеткіштерге қол жеткізу аттестаттау аралық кезеңде (аттестаттау арасындағы кезең)ескеріледі
Әдістемелік кабинет (орталық) басшысының (басшының орынбасары) қызмет тиімділігінің көрсеткіштері (статистикалық деректер ақпараттық жүйеден түсіріледі немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Өзін-өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің балдары
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайттың болуы (сілтемелерді көрсету);
- әлеуметтік желілерде парақтың болуы (сілтемелерді көрсету)
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
2
Ғылыми немесе академиялық дәрежесінің болуы
Ғылыми дәрежесі;
Академиялық дәрежесі;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
3
Әдіскерлер санынан ғылыми / академиялық дәрежесі бар әдіскерлердің үлесі
20 — 30%;
15 — 19%;
10 — 14%;
9% дейін;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
4
Әдіскерлер санынан "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар әдіскерлердің үлесі
70% кем емес;
60 — 69%;
50 — 59%;
40 — 49%;
40% төмен
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
5
Әдістемелік жұмыс тәжірибесін тарату бойынша республикалық/халықаралық іс-шараларда басшының (басшының орынбасарының) сөз сөйлеуі/өткізу
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
6
Әзірленген бағдарламалардың, оқу-әдістемелік кешеннің, әдістемелік ұсынымдардың/оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған немесе авторлық құқығы туралы куәлігі бар әдістемелік жұмыс жөніндегі құралдың авторы/бең авторы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
7
Кәсіби конкурстарда жеңімпаз/жүлдегер атанған немесе әлеуметтік/білім беру жобаларына қатысқан әдіскерлер саны
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
8
Әдістемелік жұмыс бойынша біліктілікті арттыру курстары туралы сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
9
Пән мұғалімдерінің белсенді жұмыс істейтін қауымдастықтарының саны
6 қауымдастықтан кем емес;

3-5 ассоциаций;
Менее 3-х ассоциаций
2 балла
1 балл
0 баллов
10
Участие руководителя (заместителя руководителя) методического кабинета (центра) в рабочих или экспертных группах
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балла
0 баллов
Итого
"руководитель-организатор" - от 7до 9 и более баллов;
"руководитель-менеджер" - от 10 до 16 и более баллов;
"руководитель-лидер" - от 17 до 23 и более балла;
"заместитель руководителя третьей категории" - от 7 до 9 и более баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - от 10 до 16 и более баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - от 17 до 23 и более балла
*Достижение показателей учитываются за межаттестационный период (период между аттестациями)
Приложение 22
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по учебной работе (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования
1
Открытость организации образования:
- размещение на сайте;
- на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
Эффективность обеспечения качества образования
2
Качество знаний обучающихся школы/курируемому направлению за последние три учебных года (рассчитывается среднеарифметический показатель за последние три года)
Динамика роста качества знаний - менее 3%
Динамика роста качества знаний - на 3%
Динамика роста качества знаний - на 4%
Динамика роста качества знаний - на 5%
Динамика роста качества знаний - на 6%
Качество знаний обучающихся школы/курируемому направлению от 75% и выше
0 баллов
1 балл
2 балла
3 балла
4 балла
5 баллов
3
Доля выпускников 9, 11 классов, поступивших в организации технического и профессионального, послесреднего образования за последние три года (рассчитывается среднеарифметический показатель за последние три года)
21-30% и выше 11-20%; 6-10% 1-5% Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
4
Доля выпускников, поступивших в высшие учебные заведения (рассчитывается среднеарифметический показатель за последние три года)
21-30% и выше
11-20%;
6-10%
1-5%
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
5
Доля педагогов с высшим профессиональным образованием от общего количества педагогов организации образования
91 - 100%; 81 – 90%; 70 – 80%;
Ниже 70%
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
6
Доля педагогов, имеющих ученую/академическую степень
Свыше 15 %; 8-15%; 4-7%; 1-3%;
Отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
7
Доля педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-исследователь" и "педагог-мастер"
Свыше 15 %; 8-15%; 4-7%; 1-3%;
Отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
8
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента не менее 72 часов по программе, согласованной с уполномоченным органом
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла;
0 баллов
9
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство по курируемому направлению за последние три года
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
10
Эффективность реализации планов внутришкольного контроля по курируемому направлению
Достигнут
Не достигнут
2 балла
0 балл
11
Реализуемые инициативы заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Показатель присутствует
Показатель отсутствует
2 балла
0 балл
ИТОГО

3-5 қауымдастық;
3 қауымдастықтан аз
2 балл
1 балл
0 балл
10
Әдістемелік кабинет (орталық) басшысының (басшының орынбасарының) жұмыс немесе сараптама топтарына қатысуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
1 бал
0 балл
БАРЛЫҒЫ
"басшы-ұйымдастырушы" - 7-ден 9-ға дейін және одан жоғары баллға дейін;
"басшы-менеджер" - 10-нан 16-ға дейін және одан да көп балл;
"көшбасшы-көшбасшы" - 17-ден 23-ке дейін және одан жоғары балл;
"үшінші санаттағы басшының орынбасары" - 7-ден 9-ға дейін және одан да көп балл;
"екінші санаттағы басшының орынбасары" - 10-нан 16-ға дейін және одан да көп балл;
"бірінші санаттағы басшының орынбасары" - 17-ден 23-ке дейін және одан жоғары балл
* Көрсеткіштерге қол жеткізу аттестаттау аралық кезеңде (аттестаттау арасындағы кезең) ескеріледі.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
22-қосымша
Басшының оқу ісі жөніндегі орынбасары қызметінің тиімділік көрсеткіштері (статистикалық деректерді ақпараттық жүйеден түсіреді немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшем шарты
Көрсеткіштер
Балл
Өзін-өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің баллдары
Білім беру ұйымының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайтта орналастыру;
- әлеуметтік желілердегі бетте
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ;
1 балл
0,5 балл
0 балл
Білім беру сапасын қамтамасыз етудің тиімділігі
2
Мектеп оқушыларының/ жетекшілік ететін бағыт бойынша соңғы үш оқу жылындағы білім сапасы (соңғы үш жылдағы орташа арифметикалық көрсеткіш есептеледі)
Білім сапасының өсу динамикасы –
3% төмен
Білім сапасының өсу динамикасы-3%
Білім сапасының өсу динамикасы-4%
Білім сапасының өсу динамикасы-5%
Білім сапасының өсу динамикасы-6%
Мектеп оқушыларының білім сапасы/ жетекшілік ететін бағытта
75% және одан жоғары
0 балл
1 балл
2 балл
3 балл
4 балл
5 балл
3
Соңғы үш жылда техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына түскен 9, 11 сынып түлектерінің үлесі (соңғы үш жылдағы орташа арифметикалық көрсеткіш есептеледі)
21-30% және одан жоғары
11-20%;
6-10%
1-5%
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
4
Жоғары оқу орындарына түскен түлектердің үлесі (соңғы үш жылдағы орташа арифметикалық көрсеткіш есептеледі)
21-30% және одан жоғары
11-20%;
6-10%
1-5%
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
5
Білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы санынан жоғары кәсіптік білімі бар педагогтердің үлесі
91 - 100%;
81 – 90%;
70 – 80%;
70 % төмен
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
6
Ғылыми / академиялық дәрежесі бар педагогтердің үлесі
15% жоғары;
8-15%;
4-7%;
1-3%;
Жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
7
"Педагог-зерттеуші" және "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтердің үлесі
15 % жоғары;
8-15%;
4-7%;
1-3%;
Жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
8
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарлары уәкілетті органмен келісілген бағдарлама бойынша 72 сағаттан кем емес менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курсынан өткен сертификатының болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл;
0 балл
9
Басшының орынбасарларының әзірлеген бағдарлама немесе оқу-әдістемелік кешені немесе оқу-әдістемелік кеңесімен келісілген әдістемелік ұсынымдары/құралдары немесе соңғы үш жылда жетекшілік ететін бағыт бойынша авторлық куәлігі бар болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
10
Жетекшілік ететін бағыт бойынша мектепішілік бақылау жоспарларын іске асырудың тиімділігі
Жетті
Жеткен жоқ
2 балл
0 балл
11
Басшы орынбасарының педагогтермен, білім алушылармен, ата-аналармен және т. б. Жұмыс барысында іске асырылатын бастамалары.
Көрсеткіш бар
Көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
БАРЛЫҒЫ

"заместитель руководителя третьей категории" - от 10 до 17 и более баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — от 18 до 29 и более баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — от 30 до 36 и более баллов
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по воспитательной работе (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования
1
Открытость организации образования:
- размещение на сайте;
- на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
2
Публикация заместителя руководителя информационно-аналитических материалов, статей, публичные выступления в средствах массовой информации по вопросам воспитательной работы
Имеются публикации и выступления в СМИ;
Имеются только публикации или только выступление;
Показатель отсутствует
2 балла
1 балл
0 баллов
Эффективность обеспечения условий для сохранения здоровья и безопасности обучающихся
3
Наличие программы по формированию здорового образа жизни и безопасности жизни
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов;
4
Организация и проведение мероприятий, способствующих сохранению и восстановлению здоровья учащихся, профилактике суицида
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов;
Эффективность работы по воспитанию и социализации личности
5
Результативность участия обучающихся школы в творческих, интеллектуальных и спортивных конкурсах различного уровня (за три последних года)
Международный уровень; Республиканский уровень;
Областной уровень; Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла 1 балл 0 баллов
6
Организация общественных объединений обучающихся
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов
7
Наличие обучающихся, состоящих на учете в комиссии по делам несовершеннолетних
Снижение количества (в сравнении с прошлым учебным годом)
Равнозначно прошлому учебному году
Повышение количества
2 балл
1 балл
0 баллов
8
Наличие преступлений и правонарушений, совершенных учащимися
Отсутствие на протяжении 3-х лет
Снижение количества (в сравнении с прошлым учебным годом)
Равнозначно прошлому учебному году
Повышение количества
3 балла
2 балл
1 балл
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
9
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента не менее 72 часов по программе, согласованной с уполномоченным органом
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла;
0 баллов
10
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства по курируемому направлению
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров (максимальный балл 10 по данному критерию)
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень
4 балла
3 балла
2 балла 1 балл
11
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий по воспитательной работе, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла 1 балл 0 баллов
12
Эффективность реализации планов Внутришкольного контроля (ВШК) по курируемому направлению
Достигнут
Частично достигнут
Не достигнут
Опыт работы распространен:
район, область, республика
2 балла
1 балл
13
Эффективность инициатив заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Представлены инициативы и их эффективность
Представлены только инициативы
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балла
0 балл
ИТОГО

"үшінші санаттағы басшының орынбасары" - 10-нан 17-ге дейін және одан да көп балл;
"екінші санаттағы басшының орынбасары" - 18-ден 29-ға дейін және одан да көп балл;
"бірінші санаттағы басшының орынбасары" - 30-дан 36-ға дейін және одан да көп балл
Басшының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары қызметінің тиімділік көрсеткіштері (статистикалық деректерді ақпараттық жүйеден түсіреді немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Өзін-өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің балдары
Білім беру ұйымының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайтта орналастыру;
- әлеуметтік желілердегі бетте
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ.
1 балл
0,5 балл
0 балл
2
Басшы орынбасарының тәрбие жұмысы бойынша ақпараттық-талдамалық материалдарын, мақалаларын, көпшілік алдында сөйлеген сөздерін жалпы ақпарат құралдарында жариялау
БАҚ басылымдары жарияланған;
Басылымдары немесе жарияланымдары бар;
Көрсеткіші жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
Білім алушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігін сақтау үшін жағдайларды қамтамасыз етудің тиімділігі
3
Салауатты өмір салтын және өмір қауіпсіздігін қалыптастыру жөніндегі бағдарламалардың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл;
4
Оқушылардың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге, суицидтің алдын алуға ықпал ететін іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Бағаланатын көрсеткіш бар бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл;
Тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендіру бойынша жұмыстың тиімділігі
5
Мектеп оқушыларының әртүрлі деңгейдегі шығармашылық, интеллектуалдық және спорттық конкурстарға қатысуының нәтижелілігі (соңғы үш жылда)
Халықаралық деңгей; Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
6
Білім алушылардың қоғамдық бірлестіктерін ұйымдастыру
Бағаланатын көрсеткіш бар бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
7
Кәмелетке толмағандар істері жөніндегі комиссияда есепте тұрған білім алушылардың болуы
Санының азаюы (өткен оқу жылымен салыстырғанда)
Өткен оқу жылына тең
Санының артуы
2 балл
1 балл
0 балл
8
Оқушылар жасаған қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың болуы
3 жылдың ішінде болмауы
Санының азаюы (өткен оқу жылымен салыстырғанда)
Өткен оқу жылының санымен бірдей болуы
Санының артуы
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
9
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарында уәкілетті органмен келісілген бағдарлама бойынша кемінде 72 сағат менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы сертификатының болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл;
0 балл
10
Жетекшілік ететін бағыт бойынша кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары/жүлдегерлері болған педагогтердің саны
* ескерту:
балдар жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әр деңгей үшін жеке беріледі (осы деңгей бойынша ең жоғары балл 10)
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
11
Басшының орынбасарларының әзірлеген бағдарламасы немесе тәрбие жұмысы бойынша оқу- әдістемелік кешені немесе оқу-әдістемелік кеңесімен келісілген әдістемелік ұсынысы/құралы немесе авторлық куәлігі бар болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
12
Жетекшілік ететін бағыт бойынша мектепішілік бақылау жоспарларын іске асырудың тиімділігі
Жетті
Ішінара жетті
Жеткен жоқ
Жұмыс тәжірибесі таратылды:
аудан, облыс, республика
2 балл
1 балл
13
Басшы орынбасарының педагогтермен, білім алушылармен, ата-аналармен және т. б. жұмыс барысында бастамаларының тиімділігі.
Бастамалар мен олардың тиімділігі ұсынылған
Тек бастамалар ұсынылған
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
БАРЛЫҒЫ

"заместитель руководителя третьей категории" - от 10 до 17 и более баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — от 18 до 28 и более баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — от 29 до 35 и более баллов
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по профильному обучению (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования
1
Открытость организации образования:
- размещение на сайте;
- на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
2
Социальное партнерство с высшими учебными заведениями, предприятиями
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
2 балл
0,5 баллов
0 баллов
Эффективность обеспечения качества образования
3
Качество знаний обучающихся школы в 10, 11 классах за последние три учебных года (рассчитывается среднеарифметический показатель за последние три года)
Динамика роста качества знаний - менее 3%
Динамика роста качества знаний - на 3%
Динамика роста качества знаний - на 4%
Динамика роста качества знаний - на 5%
Динамика роста качества знаний - на 6%
Качество знаний
обучающихся школы/курируемому направлению от 75% и выше
0 баллов
1 балл
2 балла
3 балла
4 балла
5 балла
4
Доля выпускников 11-х классов, поступивших в организации технического и профессионального, послесреднего образования или высшие учебные заведения по направлению обучения (естественно-математическое или общественно-гуманитарное) за последние три года (рассчитывается среднеарифметический показатель по каждому направлению за последние три года)
21-30% и выше 11-20%; 6-10% 1-5%
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла 3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
5
Наличие обучающихся 10 – 11 классов, ставших победителями (призерами) областных, республиканских, международных олимпиад, конкурсов, соревнований согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом в области образования за последние три года по курируемому направлению
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров (максимальный балл 10 по данному критерию)
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла 1 балл 0 баллов
6
Мониторинг эффективности предпрофильной подготовки и профильного обучения
Динамика роста
Динамика снижения
2 балл 0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
7
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента не менее 72 часов по программе, согласованной с уполномоченным органом
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла;
0 баллов
8
Наличие в организации образования разработанных программ курсов вариативной части учебного плана или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий по предпрофильной подготовке или профильному обучению, одобренных учебно-методическим советом соответствующего уровня или за последние три года или имеющих авторское свидетельство
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла 1 балл 0 баллов
9
Наличие разработанных заместителем руководителя разработанных программ курсов вариативной части учебного плана или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий по предпрофильной подготовке или профильному обучению, одобренных учебно-методическим советом соответствующего уровня или за последние три года или имеющих авторское свидетельство
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла 1 балл 0 баллов
10
Эффективность реализации планов внутришкольного контроля по курируемому направлению
Достигнут
Не достигнут
2 балла
0 балл
11
Реализуемые инициативы заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Показатель присутствует
показатель отсутствует
2 балла
0 балл
ИТОГО

"үшінші санаттағы басшының орынбасары" - 10-нан 17-ге дейін және одан да көп балл;
"екінші санаттағы басшының орынбасары" - 18-ден 28-ге дейін және одан да көп балл;
"бірінші санаттағы басшының орынбасары" - 29-дан 35-ке дейін және одан да көп балл
Басшының бейіндік оқыту жөніндегі орынбасары қызметінің тиімділік көрсеткіштері (статистикалық деректерді ақпараттық жүйеден түсіреді немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшем шарттар
Көрсеткіштер
Балл
Өзін-өзі бағалау
Комиссия мүшесінің баллдары
Білім беру ұйымының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайтта орналастыру;
- әлеуметтік желілердегі бетте
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ.
1 балл
0,5 балл
0 балл
2
Жоғары оқу орындарымен, кәсіпорындармен әлеуметтік әріптестік
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ.
2 балл
0,5 балл
0 балл
Білім беру сапасын қамтамасыз етудің тиімділігі
3
Соңғы үш оқу жылындағы 10, 11 сыныптардағы мектеп оқушыларының білім сапасы (соңғы үш жылдағы орташа арифметикалық көрсеткіш есептеледі)
Білім сапасының өсу динамикасы-3% аз
Білім сапасының өсу динамикасы-3%
Білім сапасының өсу динамикасы-4%
Білім сапасының өсу динамикасы-5%
Білім сапасының өсу динамикасы-6%
Мектеп оқушыларының білім сапасы/
жетекшілік ететін бағытта75% және одан жоғары
0 балл
1 балл
2 балл
3 балл
4 балл
5 балл
4
Соңғы үш жылда техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына немесе оқу бағыты бойынша жоғары оқу орындарына түскен 11-сынып оқушыларының үлесі (жаратылыстану-математикалық немесе қоғамдық-гуманитарлық) (соңғы үш жылдағы әрбір бағыт бойынша орташа арифметикалық көрсеткіш есептеледі)
21-30% және жоғары 11-20%;
6-10% 1-5% Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
5
Жетекшілік ететін бағыт бойынша соңғы үш жылда білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздары (жүлдегерлері) болған 10-11 сынып оқушыларының болуы
* ескерту:
жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан балл әр деңгей үшін жеке беріледі (осы өлшемшарттар бойынша ең жоғары балл 10)
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Аймақтық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
6
Бейіндік алды дайындық және бейіндік оқыту тиімділігінің мониторингі
Өсу динамикасы
Төмендеу динамикасы
2 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
7
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарында уәкілетті органмен келісілген бағдарлама бойынша кемінде 72 сағат менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы сертификатының болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл;
0 балл
8
Білім беру ұйымында тиісті деңгейдегі немесе соңғы үш жылда оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған немесе авторлық куәлігі бар оқу жоспарының вариативтік бөлігінің немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе бейіналды даярлық немесе бейіндік оқыту жөніндегі әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың әзірленген бағдарламаларының болуы
Республикалық деңгей;
Аймақтық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
9
Басшының орынбасары әзірлеген оқу жоспарының вариативтік бөлігінің немесе оқу-әдістемелік кешендердің әзірленген курстарының бағдарламалары немесе тиісті деңгейдегі оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған немесе соңғы үш жыл ішінде немесе авторлық куәлігі бар бейіналды даярлық немесе бейіндік оқыту бойынша Әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың
Республикалық деңгей;
Аймақтық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
10
Жетекшілік ететін бағыт бойынша мектепішілік бақылау жоспарларын іске асырудың тиімділігі
Қол жеткізілді
Қол жеткізілген жоқ
2 балл
0 балл
11
Басшы орынбасарының педагогтермен, білім алушылармен, ата-аналармен және т. б. жұмыс барысында іске асырылатын бастамалары.
Көрсеткіш бар
Көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
БАРЛЫҒЫ

"заместитель руководителя третьей категории" - от 8 до 14 и более баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — от 15 до 25 и более баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — от 26 до 31 и более баллов
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по информатизации (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования
1
Открытость организации образования:
- размещение на сайте;
- на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
2
- наличие и наполнение канала YouTube
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
3
Публикация заместителя руководителя информационно-аналитических материалов, статей, публичные выступления в средствах массовой информации по информатизации
Имеются публикации и выступления в СМИ;
Имеются только публикации или только выступление;
Показатель отсутствует
2 балла
1 балл
0 баллов
Эффективность обеспечения условий для цифровизации, информатизации организации образования
4
Наличие программы по цифровизации, информатизации организации образования
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов;
5
Организация и проведение мероприятий по цифровой компетентности
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов;
6
Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по дистанционному обучению по программам, согласованным с уполномоченным органом
70% - 100%
50% - 69%
30% - 49%
Ниже 30%
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
7
Администрирование информационной среды организации образования
Присутствует развитие информационной среды
Отсутствует развитие информационной среды
1 балл
0 баллов
8
Мониторинг активности электронного журнала
100% активности школы;
от 85до 99%;
от 30 до 84%;
от 0 до 29 %
3 балла
2 балла
1 балл
0 балла
9
Организация работы по кибербезопасности
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла;
0 баллов
Эффективность работы по развитию цифровой грамотности
10
Доля педагогов имеющий собственный образовательный канал в социальных сетях или выкладывающих образовательные материалы на страницах организации образования

"үшінші санаттағы басшының орынбасары" - 8-ден 14-ке дейін және одан да көп балл;
"екінші санаттағы басшының орынбасары" - 15-тен 25-ке дейін және одан да көп балл;
"бірінші санаттағы басшының орынбасары" - 26-дан 31-ге дейін және одан да көп балл
Басшының ақпараттандыру жөніндегі орынбасары қызметінің тиімділік көрсеткіштері (статистикалық деректерді ақпараттық жүйеден түсіреді немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Өзін-өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің ұпайлары
Білім беру ұйымының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайтта орналастыру;
- әлеуметтік желілер парақтарында;
Бағаланатын көрсеткіші бар;
Бағаланатын көрсеткіші ішінара бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ.
1 балл
0,5 балл
0 балл
2
- YouTube каналының болуы және толықтырылуы
Бағаланатын көрсеткіші бар;
Бағаланатын көрсеткіші жартылай бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ.
1 балл
0,5 балл
0 балл
3
Басшы орынбасарының ақпараттандыру бойынша ақпараттық-талдамалық материалдарды, мақалаларды жариялауы,бұқаралық ақпарат құралдарында көпшілік алдында баяндама жасау
БАҚ жарияланымдары мен баяндамалары бар;
Жарияланымдары немесе басылымдары бар;
Көрсеткіші жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
Білім беру ұйымдарын ақпараттандыру, цифрландыру үшін жағдай жасаудың тиімділігі
4
Білім беру ұйымдарын ақпараттандыру, цифрландыру бойынша бағдарламаның болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ;
1 балл
0 балл;
5
Цифрлық құзыреттілік бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ;
1 балл
0 балл;
6
Уәкілетті органмен келісілген бағдарламаға сәйкес қашықтан оқыту бойынша біліктілігін арттыру курстарын өткен педагогтердің үлесі
70% - 100%
50% - 69%
30% - 49%
30% кем
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
7
Білім беру ұйымдарының ақпараттық ортасын басқару
Ақпараттық ортаны дамытудың болуы;
Ақпараттық ортаны дамытудың болмауы;
1 балл
0 балл
8
Электронды журналдың белсенділігінің мониторингі
Мектептің 100% белсенділігі;
85-тен 99%-ға дейін;
30-дан 84-%-ға дейін;
0-ден 29 %-ға дейін
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
9
Киберқауіпсіздік бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ;
2 балл;
0 балл
Цифрлық сауаттылық бойынша жұмыстардың тиімділігі
10
Әлеуметтік желілерде өзінің білім беру арнасы бар немесе білім беру ұйымының беттерінде білім беру материалдарын тарататын педагогтердің үлесі

40% и более 20%-39%
10%-19%
1%-9%
Показатель отсутствует
4 балла
3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
11
Доля педагогов, разрабатывающих собственные цифровые образовательные ресурсы.
30% и более 10%-29%
1%-9%
Показатель отсутствует
3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
12
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента не менее 72 часов по программе, согласованной с уполномоченным органом
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла;
0 баллов
13
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла 1 балл 0 баллов
14
Эффективность инициатив заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Представлены инициативы и их эффективность
Представлены только инициативы
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балла
0 балл
ИТОГО
"заместитель руководителя третьей категории" - от 2 до 3 и более баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — от 4 до 5 и более баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — от 6 до 7 и более баллов
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по научно-методической работе организации образования (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования
1
Открытость организации образования:
- размещение на сайте;
- на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
2
Публикация заместителя руководителя информационно-аналитических материалов, статей, публичные выступления в средствах массовой информации
Имеются публикации и выступления в СМИ;
Имеются только публикации или только выступление;
Показатель отсутствует
2 балла
1 балл
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
3
Доля педагогов, имеющих ученую/академическую степень
Не менее 30%; 20-29%;
15 — 19%; 1 — 14%;
Отсутствует
4 балла 3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
4
Динамика педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-исследователь", "педагог-мастер"
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
0 баллов
5
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента не менее 72 часов по программе, согласованной с уполномоченным органом
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла;
0 баллов
6
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
7
Наличие в организации образования разработанных программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
8
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
9
Экспериментальные программы, пилотные проекты, инновационные площадки; участие в социальных/образовательных проектах
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
10
Сотрудничество с организациями образования разного уровня, других стран, социальными партнерами
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
Социальное партнерство
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
+ 2 балла
11
Эффективность инициатив заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Представлены инициативы и их эффективность
Представлены только инициативы
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балла
0 балл
12
Разработка программы (плана) инновационного развития организации образования
Программа включает системные инновации;
Программа включает локальные инновации;
Программа ориентирована только на функционирование организации образования
3 балла
2 балла
0,5 баллов
ИТОГО

40% және жоғары 20%-39%
10%-19%
1%-9%
Көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
11
Өзінің цифрлық білім беру ресурстарын дамытатын оқытушылардың үлесі.
30% және жоғары 10%-29%
1%-9%
Көрсеткіші жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
12
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарында уәкілетті органмен келісілген бағдарлама бойынша кемінде 72 сағат менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ;
2 балл;
0 балл
13
Басшы орынбасарларының әзірлеген бағдарламасы немесе оқу-әдістемелік кешені немесе оқу әдістемелік кеңесімен келісілген әдістемелік ұсынысы/құралы немесе авторлық куәлігі бар болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ;
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
14
Басшы орынбасарының педагогтармен, білім алушылармен, ата-аналармен және т. б. жұмыстағы бастамаларының тиімділігі
Бастамалар мен олардың тиімділігі көрсетілген;
Тек бастамалар көрсетілген;
Бағаланған көрсеткіші жоқ;
2 балл
1 балл
0 балл
БАРЛЫҒЫ
"үшінші санатты басшының орынбасары" - 2-ден 3-ке дейінжәне одан да көп балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 4-тен 5-ке дейінжәне одан да көп балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 6-дан 7-ге дейінжәне одан да көп балл;
Басшының ғылыми-әдістемелік жұмыс жөніндегі орынбасары қызметінің тиімділік көрсеткіштері (статистикалық деректерді ақпараттық жүйеден түсіреді немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің ұпайлары
Білім беру ұйымдарының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайтта орналастыру;
- әлеуметтік желілер парақтарында;
Бағаланатын көрсеткіші бар;
Бағаланатын көрсеткіші ішінара бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ.
1 балл
0,5 балл
0 балл
2
Басшы орынбасарының ақпараттық-талдамалық материалдарды, мақалаларды жариялауы, бұқаралық ақпарат құралдарында көпшілік алдында баяндама жасау
БАҚ жарияланымдары мен баяндамалары бар;
Жарияланымдар немесе баяндамалар бар;
Көрсеткіш жоқ,
2 балла
1 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
3
Ғылыми/академиялық дәрежесі бар педагогтер үлесі
30% кем емес;
20-29%;
15 — 19%;
1 — 14%;
Жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
4
"Педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтердің динамикасы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ.
2 балл
0 балл
5
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарында уәкілетті органмен келісілген бағдарлама бойынша кемінде 72 сағат менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл;
0 балл.
6
Кәсіби шеберлік байқауларының жеңімпаздары/жүлдегерлері болған педагогтердің саны
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
7
Білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік кеңесімен келісілген әзірленген бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе әдістемелік ұсыныстардың/оқу құралдарының болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ.
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
8
Басшы орынбасарларының әзірлеген бағдарламасы немесе оқу-әдістемелік кешені немесе оқу- әдістемелік кеңесімен келісілген әдістемелік ұсынысы/құралы немесе авторлық куәлігі бар болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
9
Эксперименттік бағдарламалар, пилоттық жобалар, инновациялық алаңдар; әлеуметтік/білім беру жобаларына қатысуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
10
Әр түрлі деңгейдегі білім беру ұйымдарымен, басқа елдермен, әлеуметтік серіктестермен ынтымақтастық
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
Әлеуметтік серіктестік
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
+ 2 балл
11
Басшы орынбасарының мұғалімдермен, оқушылармен, ата -аналармен және т.б. жұмыс жасаудағы бастамаларының тиімділігі
Бастамалар мен олардың тиімділігі көрсетілген
Тек бастамалар көрсетілген
Бағаланған көрсеткіші жоқ
2 балл
1 балла
0 балл
12
Білім беру ұйымдарын инновациялық дамыту бағдарламасын (жоспар) әзірлеу
Бағдарлама жүйелік инновацияны қамтиды;
Бағдарлама локальды инновацияны қамтиды;
Бағдарлама тек білім беру ұйымдарының қызметіне бағытталған
3 балл
2 балл
0,5 балл
БАРЛЫҒЫ

"заместитель руководителя третьей категории" – от 10 до 17 и более баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — от 18 до 28 и более баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — от 29 до 35 и более баллов
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по учебной работе организации технического и профессионального, послесреднего образования (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования
1
Открытость организации образования:
- размещение на сайте;
- на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0 баллов
Эффективность обеспечения качества образования
2
Качество знаний обучающихся колледжа за последние три учебных года (рассчитывается средне арифметический показатель за последние три года)
Динамика роста качества знаний - менее 3%
Динамика роста качества знаний - на 3%
Динамика роста качества знаний - на 4%
Динамика роста качества знаний - на 5%
Динамика роста качества знаний - на 6%
0 баллов
1 балл
2 балла
3 балла
4 балла
3
Доля занятых и трудоустроенных выпускников по итогам предыдущего учебного года от их общего количества
Трудоустроены и заняты – 95%;
Трудоустроены и заняты – 75%;
Трудоустроены и заняты – 60%;
Трудоустроены и заняты – ниже 60%
5 баллов
4 балла
3 балла
2 балла
4
Наличие воспитанников/обучающихся, ставших победителями (призерами) областных, республиканских, международных олимпиад, конкурсов, соревнований согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом в области образования за последние три года по курируемому направлению
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень; Республиканский уровень;
Областной уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла 3 балла
2 балла
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
5
Доля педагогов преподавателей с высшим профессиональным образованием от общего количества педагогов организации образования

"үшінші санатты басшының орынбасары" - 10-нан 17-ге дейін және одан да көп балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 18-ден 28-ге дейін және одан да көп балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 29-дан 35-ке дейін және одан да көп балл;
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының оқу жұмысы жөніндегі орынбасарының қызметінің тиімділігінің көрсеткіштері (статистикалық деректерді ақпараттық жүйеден түсіреді немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің ұпайлары
Білім беру ұйымының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайтта орналастыру;
- әлеуметтік желілер парақтарында;
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ.
1 балл
0,5 балл
0 балл
Білім беру сапасын қамтамасыз етудің тиімділігі
2
Соңғы үш оқу жылындағы колледж білім алушыларының білім сапасы (орта арифметикалық көрсеткіш соңғы үш жылмен есептеледі)
Білім сапасының өсу динамикасы-3%-дан аз
Білім сапасының өсу динамикасы-3%
Білім сапасының өсу динамикасы-4%
Білім сапасының өсу динамикасы-5%
Білім сапасының өсу динамикасы - 6-ға%
0 балл
1 балл
2 балл
3 балл
4 балл
3
Өткен оқу жылының қорытындысы бойынша жұмыспен қамтылған және бос емес түлектердің жалпы санынан үлесі
Жұмыспен қамтылған және бос емес – 95%;
Жұмыспен қамтылған және бос емес – 75%;
Жұмыспен қамтылған және бос емес – 60%;
Жұмыспен қамтылған және бос емес –60% төмен
5 балл
4 балл
3 балл
2 балл
4
Соңғы үш жылда жетекшілік ететін бағыты бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізім бойынша облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадалардың, байқаулардың, жарыстардың жеңімпаздары (жүлдегерлері) атанған оқушылардың/ студенттердің болуы
*Ескертпе:
балдар әрбір деңгей үшін жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан жеке беріледі (осы өлшем бойынша ең жоғары балл 10)
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ.
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
5
Білім беру ұйымдарындағы педагогтердің жалпы санынан жоғары кәсіби білімі бар педагогтердің үлесі

91 – 100%
81 – 90%
70 – 80%
Ниже 70%
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
6
Доля педагогов, имеющих ученую/академическую степень
Свыше 15 %
8-15%
4-7%
1-3%
Отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
7
Доля педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-эксперт", "педагог-исследователь" и "педагог-мастер"
Свыше 15 %
8-15%
4-7%
1-3%
Отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
8
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации по управленческой деятельности не менее 72 часов
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла;
0 баллов
9
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства за последние три года
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
Республиканский уровень
Областной уровень
Показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
10
Наличие в организации образования разработанных программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом соответствующего уровня за последние три года
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
0 баллов
11
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство по курируемому направлению за последние три года
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балл
0 баллов
12
Эффективность реализации планов внутриколледжного контроля по курируемому направлению
Достигнут
Не достигнут
2 балла
0 балл
13
Реализуемые инициативы заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
показатель присутствует показатель отсутствует
2 балла
0 балл
14
Участие организации образования в международных проектах
Участие в нескольких проектах
Участие в одном проекте Оцениваемый
показатель отсутствует
5 баллов
3 балла
0 баллов
15
Реализация в процессе обучения новых технологий и форм обучения (модульная, кредитная, дуальная)
Внедрение нескольких технологий
Внедрение одной технологии Оцениваемый критерий отсутствует
5 баллов
3 балла
0
баллов
16
Распространение педагогического опыта организации образования по курируемому направлению в профессиональном сообществе через проведение семинаров, конференций, организованных образовательной организацией
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
Областной уровень Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
0 баллов
ИТОГО:

91 – 100%
81 – 90%
70 – 80%
70% төмен
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
6
Ғылыми/академиялық дәрежесі бар педагогтердің үлесі
15 % жоғары;
8-15%;
4-7%;
1-3%;
Жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
7
Білім беру ұйымдары педагогтерінің жалпы санынан "педагог-сарапшы" "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтердің үлесі
15 % жоғары;
8-15%;
4-7%;
1-3%;
Жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
8
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарында басқару қызметі бойыншакемінде 72 сағат біліктілікті арттыру курстары туралы сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл;
0 балл
9
Соңғы үш жылда кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары/ жүлдегерлері болған педагогтер саны
*ескертпе:
Жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан, әр деңгей үшін баллдар бөлек беріледі.
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
10
Білім беру ұйымдарында соңғы үш жылда тиісті деңгейдегі оқу-әдістемелік кеңесімен келісілген әзірленген бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе әдістемелік ұсыныстардың/оқу құралдарының болуы
*ескертпе:
балдар әр деңгей үшін жеңімпаздар мен жүлдегерлердің санына қарамастан жеке беріледі
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
3 балл
2 балл
0 балл
11
Соңғы үш жылда жетекшілік ететін бағыты бойынша оқу-әдістемелік кеңесімен келісілгенбасшының орынбасары әзірлеген бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе авторлық құқық сертификаты бар болуы.
*ескертпе: баллдар жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әр деңгей үшін жеке беріледі
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
3 балл
2 балл
0 балл
12
Жетекшілік ететін бағыты бойынша колледжішілік бақылау жоспарларын іске асырудың тиімділігі
Қол жеткізілді
Қол жеткізілген жоқ
2 балл
0 балл
13
Басшы орынбасарының педагогтермен, білім алушылармен, ата-аналармен және т. б. жұмыс істеудегі бастамалары жүзеге асырылуы
Көрсеткіш бар
Көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
14
Білім беру ұйымдарының халықаралық жобаларға қатысуы
Бірнеше жобаға қатысу;
Бір жобаға қатысу;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
5 балл
3 балл
0 балл
15
Оқыту процесіне жаңа технологиялар мен білім беру формаларын енгізу (модульді, кредиттік,дуальді)
Бірнеше технологияларды енгізу
Бір технологияларды енгізу
Бағаланған көрсеткіші жоқ
5 балл
3 балл
0 балл
16
Білім беру ұйымы ұйымдастыратын семинарлар, конференциялар арқылы кәсіби қоғамдастықта жетекшілік ететін бағытта білім беру ұйымының педагогикалық тәжірибесін тарату
*ескертпе:баллдар жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әр деңгей үшін жеке беріледі
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
0 балл
БАРЛЫҒЫ

"заместитель руководителя третьей категории" - от 33 до 44 и более баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — от 45 до 55 и более баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — от 56 до 70 и более баллов.
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по воспитательной работе организации технического и профессионального, послесреднего образования (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования
1
Открытость организации образования:
- размещение на сайте;
- на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0 баллов
2
Публикация заместителя руководителя информационно-аналитических материалов, статей, публичные выступления в средствах массовой информации по вопросам воспитательной работы
Имеются публикации и выступления в СМИ
Имеются только публикации или только выступление
Показатель отсутствует
3 балла
1 балл
0 баллов
Эффективность обеспечения условий для сохранения здоровья и безопасности обучающихся
3
Наличие программы по формированию здорового образа жизни и безопасности жизни
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балл
0 баллов
4
Организация и проведение мероприятий, способствующих сохранению и восстановлению психического и физического здоровья учащихся (Дни здоровья и т.п.)
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балл
0 баллов
Эффективность работы по воспитанию и социализации личности
5
Результативность участия обучающихся колледжа в творческих, интеллектуальных и спортивных конкурсах различного уровня
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
6
Организация общественных объединений обучающихся
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
0 баллов
7
Наличие обучающихся, состоящих на учете в комиссии по делам несовершеннолетних
Снижение количества (в сравнении с прошлым учебным годом)
Равнозначно прошлому учебному году
Повышение количества
3 балла
1 балл
0 баллов
8
Наличие преступлений и правонарушений, совершенных обучающимися
Отсутствие на протяжении 3-х лет
Снижение количества (в сравнении с прошлым учебным годом)
Равнозначно прошлому учебному году
Повышение количества
3 балла
2 балл
1 балл
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
9
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации по управленческой деятельности не менее 72 часов
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла;
0 баллов
10
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства по курируемому направлению
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
Республиканский уровень
Областной уровень
4 балла
3 балла
2 балла
11
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом
или имеющих авторское свидетельство
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
0баллов
12
Эффективность реализации планов ВКК по курируемому направлению
Достигнут
Частично достигнут
Не достигнут
Опыт работы распространен: область, республика
2 балла
1 балл
0 баллов
1 балл
13
Эффективность инициатив заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Представлены инициативы и их эффективность Представлены только инициативы Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балла
0 балл
14
Участие заместителя руководителя в организации и проведения широкомасштабных мероприятий, проводимых управлением образования области
Республиканский уровень
Областной уровень Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
2 балла
0 баллов
Показатели снижения баллов
15
Наличие случаев дорожно-транспортных происшествий (ДТП), произошедших по вине обучающихся (прошедший учебный год), от общего числа обучающихся
Выше уровня прошлого года
- 1 балл
16
Наличие случаев суицида
Завершенный суицид Попытка суицида
-2 баллов
-1 балла
ИТОГО:

"үшінші санатты басшының орынбасары" - 33-тен 44-ке дейін және одан да көп балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 45-тен 55-ке дейін және одан да көп балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 56-дан 70-ке дейін және одан да көп балл;
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарының қызметінің тиімділігінің көрсеткіштері (статистикалық деректерді ақпараттық жүйеден түсіреді немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің ұпайлары
Білім беру ұйымдарының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайтта орналастыру;
- әлеуметтік желілер парақтарында;
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ.
1 балл
0 балл
2
Басшы орынбасарының тәрбие жұмысы мәселелері бойынша ақпараттық-талдамалық материалдар, мақалалар жариялауы, бұқаралық ақпарат құралдарында көпшілік алдында сөз сөйлеуі.
БАҚ жарияланымдары мен баяндамалары бар;
Тек жарияланымдары немесе тек баяндамалары бар;
Көрсеткіш жоқ
3 балл
1 балл
0 балл
Білім алушылардың денсаулығын және қауіпсіздігін сақтау үшін жағдай жасаудың тиімділігі
3
Салауатты өмір салтын және өмір қауіпсіздігін қалыптастыру бойынша бағдарламалардың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
4
Оқушылардың психикалық және физикалық денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге әсер ететін іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу (Денсаулық күні және т.б.)
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
Тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендіру бойынша жұмыстың тиімділігі
5
Оқушылардың әртүрлі деңгейдегі шығармашылық, интеллектуалдық және спорттық конкурстарда қатысуының нәтижелілігі
*ескертпе:баллдар жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әр деңгей үшін жеке беріледі
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
4 балла
3 балл
2 балл
0 балл
6
Оқушылардың қоғамдық бірлестіктерін ұйымдастыру
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
7
Кәмелетке толмағандардың ісі бойынша комиссия есебінде тұратын оқушылардың болуы
Санның кемуі (өткен оқу жылымен салыстырғанда)
Өткен оқу жылының санымен тең
Санның артуы
3 балл
1 балл
0 балл
8
Білім алушылармен жасалған құқық бұзушылықтар мен қылмыстар
3 жыл ішінде болмауы
Санның азаюы (өткен оқу жылымен салыстырғанда)
Өткен оқу жылының санымен тең
Санның артуы
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
9
Білім беру ұйымы басшысы орынбасарларында басқарушылық қызмет бойыншакемінде 72 сағат біліктілікті арттыру курстары туралы сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл;
0 балл
10
Жетекшілік ететін бағыт бойынша кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары/жүлдегерлері болған педагогтер саны
* ескертпе: балдар әрбір деңгей үшін жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан жеке беріледі
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей
4 балл
3 балл
2 балл
11
Басшының орынбасарынын әзірлеген оқу-әдістемелік кеңеспен келісілген бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың немесе авторлық куәлігі бар болуы
* ескертпе:балдар әрбір деңгей үшін жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан жеке беріледі
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
3 балл
2 балл
0 балл
12
Жетекшілік ететін бағыт бойынша ЖББМ жоспарларын іске асырудың тиімділігі
Қол жеткізілді
Ішінара қол жеткізілді
Қол жткізілген жоқ
Жұмыс тәжірибесі таратылды:
облыс, республика
2 балл
1 балл
0 балл
1 балл
13
Басшы орынбасарының педагогтермен, білім алушылармен, ата-аналармен және т. б. жұмыс істеудегі бастамаларының тиімділігі.
Бастамалар және олардың тиімділігі ұсынылды
Тек бастамалар ұсынылды
Бағаланатын көрсеткіштер жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
14
Басшы орынбасарының Облыстың білім басқармасы өткізетін кең ауқымды іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
4 балл
2 балл
0 балл
Баллдарды төмендету көрсеткіштері
15
Білім алушылардың жалпы санынан білім алушылардың кінәсінен болған жол-көлік оқиғалары (ЖКО) (өткен оқу жылы) жағдайларының болуы
Өткен жылдың деңгейінен жоғары
- 1 балл
16
Суицид жағдайларының болуы
Аяқталған суицид
Аяқталмаған суицид
- 2 баллов
- 1 балла
БАРЛЫҒЫ

"заместитель руководителя третьей категории" - от 30 до 34 и более балла;
"заместитель руководителя второй категории" — от 35 до 40 и более баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — от 41 до 50 и более баллов.
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по информатизации организации технического и профессионального, послесреднего образования (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования
1
Открытость организации образования:
- размещение на сайте;
- на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0 баллов
2
Публикация заместителя руководителя информационно-аналитических материалов, статей, публичные выступления в средствах массовой информации по информатизации
Имеются публикации и выступления в СМИ
Имеются только публикации или только выступление
Показатель отсутствует
3 балла
1 балл
0 баллов
Эффективность обеспечения условий для цифровизации, информатизации организации образования
3
Наличие программы по цифровизации, информатизации организации образования
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов;
4
Организация и проведение мероприятий по цифровой компетентности
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов;
5
Использование программных продуктов в организации учебного процесса
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов;
6
Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по дистанционному обучению от общего количества педагогов
70% - 100%
50% - 69%
30% - 49%
Ниже 30%
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
7
Администрирование информационной среды организации образования
Присутствует развитие информационной среды
Отсутствует развитие информационной среды
1 балл
0 баллов
8
Мониторинг активности электронного журнала
100% активности колледжа;
от 85до 99%;
от 30 до 84%;
от 0 до 29 %
3 балла
2 балла
1 балл
0 балла
9
Организация работы по кибер безопасности
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла;
0 баллов
Эффективность работы по цифровизации, информатизации организации образования
10
Результативность участия обучающихся колледжа в дистанционных творческих, интеллектуальных конкурсах различного уровня
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
11
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства по курируемому направлению
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
Республиканский уровень
Областной уровень
4 балла
3 балла
2 балла
12
Сформированность цифровой грамотности у педагогов и обучающихся
91 - 100%
81 – 90%
70 – 80%
Ниже 70%
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
13
Сформированность умений использования образовательных платформ
91 - 100%
81 – 90%
70 – 80%
Ниже 70%
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
14
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации по управленческой деятельности не менее 72 часов
Оцениваемый показатель присутствует Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
0 баллов
15
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство
Республиканский уровень
Областной уровень
Внутриколледжный уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
16
Эффективность реализации планов (ВКК) по курируемому направлению
Достигнут
Частично достигнут
Не достигнут
Опыт работы распространен область, республика
2 балла
1 балл
0 баллов
1 балл
17
Эффективность инициатив заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Представлены инициативы и их эффективность Представлены только инициативы Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балла
0 балл
ИТОГО:

"үшінші санатты басшының орынбасары" - 30-ан 34-ке дейін және одан да көп балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 35-тен 40-қа дейін және одан да көп балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 41-тен 50-ге дейін және одан да көп балл;
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын ақпараттандыру жөніндегі басшы орынбасарының қызметі тиімділігінің көрсеткіштері (статистикалық деректерді ақпараттық жүйеден түсіреді немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің ұпайлары
Білім беру ұйымының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайтта орналастыру;
- әлеуметтік желілер парақтарында;
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ.
1 балл
0 балл
2
Басшы орынбасарының ақпараттық-талдау материалдарын, мақалаларды жариялауы, ақпараттандыру бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында көпшілік алдында сөз сөйлеуі
БАҚ жарияланымдары мен баяндамалары бар;
Тек жарияланымдар немесе тек баяндамалары бар;
Көрсеткіш жоқ
3 балл
1 балл
0 балл
Білім беру ұйымдарын цифрландыру, ақпараттандыру үшін жағдайларды қамтамасыз етудің тиімділігі
3
Білім беру ұйымдарын цифрландыру, ақпараттандыру бойынша бағдарламаның болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл;
4
Цифрлық құзыреттілік бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл;
5
Оқу процесін ұйымдастыруда бағдарламалық өнімдерді пайдалану
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл;
6
Педагогтардың жалпы санынан қашықтықтан оқыту бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагогтердің үлесі
70% - 100%
50% - 69%
30% - 49%
30%-дан төмен
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
7
Білім беру ұйымының ақпараттық ортасын басқару
Ақпараттық ортаны дамытудың бар болуы
Ақпараттық ортаны дамытудың болмауы
1 балл
0 балл
8
Электрондық журнал белсенділігінің мониторингі
Колледждің 100% белсенділігі;
85-тен 99 %-ға дейін;
30-дан 84%-ға дейін;
0-ден 29%-ға дейін;
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
9
Кибер қауіпсіздік бойынша жұмысты ұйымдастыру
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл;
0 балл
Білім беру ұйымдарын цифрландыру, ақпараттандыру жөніндегі жұмыстың тиімділігі
10
Колледж білім алушыларының әртүрлі деңгейдегі қашықтықтан шығармашылық, зияткерлік конкурстарға қатысуының нәтижелілігі
*ескертпе:
жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әрбір деңгей үшін жеке балл беріледі
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
11
Жетекшілік ететін бағыт бойынша кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары/жүлдегерлері болған педагогтер саны
* ескертпе:
жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әрбір деңгей үшін жеке балл беріледі
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
4 балл
3 балл
2 балл
12
Педагогтер мен білім алушылардың цифрлық сауаттылығын қалыптастыру
91 - 100%
81 – 90%
70 – 80%
70% –дан төмен
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
13
Білім беру платформаларын пайдалану дағдыларын қалыптастыру
91 - 100%
81 – 90%
70 – 80%
0% төмен
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
14
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарында басқарушылық қызмет бойынша кемінде 72 сағат біліктілікті арттыру курстары туралы сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балла
0 балл
15
Басшының орынбасарынын әзірлеген оқу-әдістемелік кеңеспен келісілген бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың немесе авторлық куәлігі бар болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Колледжішілік деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
16
Жетекшілік ететін бағыт бойынша жоспарларды (ДКК) іске асырудың тиімділігі
Қол жеткізілді
Ішінара қол жеткізілді
Қол жеткізілген жоқ
Жұмыс тәжірибесі кең таралған:
облыс, республика
2 балл
1 балл
0 балл
1 балл
17
Басшы орынбасарының педагогтермен, білім алушылармен, ата-аналармен және т. б. жұмыс істеудегі бастамаларының тиімділігі.
Бастамалар мен олардың тиімділігі ұсынылған
Тек бастамалар ұсынылған
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
БАРЛЫҒЫ

"заместитель руководителя третьей категории" - от 35 до 41 и более баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — от 42 до 47 и более баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — от 48 до 56 и более балла
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по учебно-производственной работе, профессиональному обучению организации технического и профессионального, послесреднего образования (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования
1
Открытость организации образования:
- размещение на сайте;
- на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0 баллов
Эффективность обеспечения качества образования
2
Динамика качества знаний
Повышение – на 16 – 20%
Повышение на 11 - 15% Повышение на 7 - 10%
В соответствии с уровнем прошлого года
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
3
Доля занятых и трудоустроенных выпускников предыдущего учебного года от их общего количества
Трудоустроены и заняты – 95%;
Трудоустроены и заняты – 75%;
Трудоустроены и заняты – 60%;
Трудоустроены и заняты – ниже 60%
5 баллов
4 балла
3 балла
2 балла
4
Количество обучающихся, ставших победителями (призерами) областных, республиканских, международных олимпиад, конкурсов, соревнований
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
5
Доля педагогов с высшим профессиональным образованием от общего количества педагогов организации образования
91 - 100%
81 – 90%
70 – 80%
Ниже 70%
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
6
Доля педагогов, имеющих ученую/академическую степень
Не менее 30%
20-29%
15 — 19%
1 — 14%
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
7
Динамика по увеличению количества педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер"
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
0 баллов
8
Результативность работы по наставничеству (по курируемому направлению)
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
0 баллов
9
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации по управленческой деятельности не менее 72 часов
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла;
0 баллов
10
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
Республиканский уровень
Областной уровень
4 балла
3 балла
2 балла
11
Наличие в организации образования разработанных программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
0 баллов
12
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
0 баллов
13
Инновационно-экспериментальная деятельность, участие в социальных/образовательных проектах
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
0 баллов
14
Эффективность реализации планов внутриколледжного по курируемому направлению
Достигнут
Частично достигнут
Не достигнут
Опыт работы распространен:
район, область, республика
2 балла
1 балл
0 баллов
1балл
15
Распространение педагогического опыта организации образования по курируемому направлению в профессиональном сообществе через проведение семинаров, конференций, организованных образовательной организацией
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
0 баллов
16
Эффективность инициатив заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Представлены инициативы и их эффективность
Представлены только инициативы
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балла
0 балл
17
Разработка программы (плана) инновационного развития организации образования
Программа включает системные инновации
Программа включает локальные инновации
Программа ориентирована только на функционирование организации образования
3 балла
2 балла

"үшінші санатты басшының орынбасары" - 35-тен 41-ге дейін және одан да көп балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 42- ден 47-ге дейін және одан да көп балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 48-ден 56-ға дейін және одан да көп балл;
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы басшысының оқу-өндірістік жұмыс, кәсіптік оқыту жөніндегі орынбасарының қызметі тиімділігінің көрсеткіштері (статистикалық деректерді ақпараттық жүйеден түсіреді немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің ұпайлары
Білім беру ұйымының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайтта орналастыру;
- әлеуметтік желілер парақтарында
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ.
1 балл
0 балл
Білім беру сапасын қамтамасыз етудің тиімділігі
2
Білім сапасының динамикасы
16-20%-ға арттыру;
11-15%-ға жоғарылату;
7-10%-ға арттыру;
Өткен жылдың деңгейіне сәйкес;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
3
Өткен оқу жылының жұмыспен қамтылған және жұмысқа орналасқан түлектерінің олардың жалпы санынан үлесі
Жұмысқа орналастырылғандар және бос емес - 95%;
Жұмысқа орналастырылғандар және бос емес -75%;
Жұмысқа орналастырылғандар және бос емес 60%;
Жұмыспен қамтылғандар және бос емес -60%-дан төмен
5 балл
4 балл
3 балл
2 балл
4
Облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздары (жүлдегерлері) болған білім алушылардың саны
*ескертпе:
жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әрбір деңгей үшін жеке балл беріледі
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
5
Білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы санынан жоғары кәсіптік білімі бар педагогтердің үлесі
91 - 100%
81 – 90%
70 – 80%
70% –дан төмен
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
6
Ғылыми / академиялық дәрежесі бар педагогтердің үлесі
30%–дан кем емес
20-29%;
15 - 19%;
1 - 14%;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
7
"Педагог-сарапшы", "Педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтер санының көбею динамикасы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
8
Тәлімгерлік бойынша жұмыстың нәтижелілігі (жетекшілік ететін бағыт бойынша)
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
9
Білім беру ұйымы басшысыорынбасарында басқарушылық қызмет бойынша кемінде 72 сағат біліктілікті арттыру курстары туралы сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл;
0 балл
10
Кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары/жүлдегерлері болған педагогтер саны
*ескертпе:
жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әрбір деңгей үшін жеке балл беріледі
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей
4 балл
3 балл
2 балл
11
Білім беру ұйымында оқу-әдістемелік кеңеспен келісілген әзірленген бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың болуы
*ескертпе:
жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әрбір деңгей үшін жеке балл беріледі
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
0 балл
12
Басшының орынбасарынын әзірлеген оқу-әдістемелік кеңеспен келісілген бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың немесе авторлық куәлігі бар болуы
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
0 балл
13
Инновациялық-эксперименттік қызмет, әлеуметтік / білім беру жобаларына қатысу
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
0 балл
14
Жетекшілік ететін бағыт бойынша колледжішілік жоспарларды іске асырудың тиімділігі
Қол жеткізілді
Ішінара қол жеткізілді
Қол жеткізілген жоқ
Жұмыс тәжірибесі таратылған:
аудан, облыс, республика
2 балл
1 балл
0 балл
1 балл
15
Білім беру ұйымы ұйымдастырған семинарлар, конференциялар өткізу арқылы жетекшілік ететін бағыт бойынша кәсіби қоғамдастықта білім беру ұйымының педагогикалық тәжірибесін тарату
*ескертпе:
жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әрбір деңгей үшін жеке балл беріледі
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
0 балл
16
Басшы орынбасарының педагогтермен, білім алушылармен, ата-аналармен және т. б. жұмыс істеудегі бастамаларының тиімділігі.
Бастамалар мен олардың тиімділігі ұсынылған
Тек бастамалар ұсынылған
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
17
Білім беру ұйымының инновациялық даму бағдарламасын (жоспарын) әзірлеу
Бағдарлама жүйелік инновацияларды қамтиды;
Бағдарлама локальды инновацияларды қамтиды;
Бағдарлама білім беру ұйымының жұмыс істеуіне ғана бағытталған
3 балл
2 балл

3 балла 2 балла
10
Наличие в организации образования разработанных программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
0 баллов
11
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
0 баллов
12
Инновационно-экспериментальная деятельность, участие в социальных/образовательных проектах
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
Областной уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
0 баллов
13
Эффективность реализации планов ВКК по курируемому направлению
Достигнут
Частично достигнут
Не достигнут
Опыт работы распространен: район, область, республика
2 балла
1 балл
0 баллов
1 балл
14
Распространение педагогического опыта организации образования по курируемому направлению в профессиональном сообществе через проведение семинаров, конференций, организованных образовательной организацией
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
Областной уровень Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
0 баллов
15
Эффективность инициатив заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Представлены инициативы и их эффективность
Представлены только инициативы
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балла
0 балл
16
Разработка программы (плана) инновационного развития организации образования
Программа включает системные инновации Программа включает локальные инновации
Программа ориентирована только на функционирование организации образования
3 балла
2 балла
0,5 баллов
ИТОГО
"заместитель руководителя третьей категории" - от 40 до 49 и более баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - от 50 до 59 и более баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - от 60 до 70 и более баллов
Показатели эффективности деятельности методистов методических кабинетов (центров) (статистические данные выгружаются с информационной системы или предоставляется организацией образования в бумажном формате, заверенный руководителем организации образования)
Критерий
Показатели
Баллы
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования
1
Наличие разработанных программ, методических пособий, учебно-методических комплексов, одобренных учебно-методическим советом соответствующего уровня (автор/соавтор), имеющих свидетельство о внесении сведений в государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, на разработанные материалы
Оцениваемый показатель присутствует;
Присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
(по разработанному количеству)
0 баллов
2
Публикации, выступления на научно-практических конференциях или семинарах, или форумах
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов
3
Отзывы на уроки педагогов за последние три года
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
+ 2 балл на каждый год
0 баллов
4
Участие в проектах, исследовательской или инновационной или экспериментальной деятельности (организация и координация деятельности экспериментальной/инновационной площадки, проведение исследований, рецензирование проектов (методических, дипломных и др.)
Республиканский уровень
Областной уровень
Районный уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
5 балла
3 балла
1 балл
0 баллов
(суммировать по уровням)
5
Участие в рабочих группах или экспертных советах, или конкурсных комиссиях/жюри
Республиканский уровень
Областной уровень
Районный уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
5 балла
3 балла
1 балл
0 баллов
(суммировать по уровням)
6
Количество организованных семинаров, конференций
Республиканский уровень
Областной уровень
Районный уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
(суммировать по уровням)
7
Эффективность инициатив в работе с педагогами
Представлены инициативы и их эффективность
Представлены только инициативы
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балл
0 баллов
8
Наличие сертификата о курсах повышения квалификации, разрешенных уполномоченным органом
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов
9
Распространение педагогического опыта методиста по курируемому направлению в профессиональном сообществе через социальные сети
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов
ИТОГО

3 балл 2 балл
10
Білім беру ұйымында оқу-әдістемелік кеңеспен келісілген әзірленген бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың болуы
*ескертпе:
жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әрбір деңгей үшін жеке балл беріледі
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балла
2 балла
0 балл
11
Басшының орынбасарынын әзірлеген оқу-әдістемелік кеңеспен келісілген бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың немесе авторлық куәлігі бар болуы
*ескертпе:
жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әрбір деңгей үшін жеке балл беріледі
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
0 балл
12
Инновациялық-эксперименттік қызмет, әлеуметтік / білім беру жобаларына қатысу
*ескертпе:
жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әрбір деңгей үшін жеке балл беріледі
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
0 балл
13
Жетекшілік ететін бағыт бойынша ДКК жоспарларын іске асырудың тиімділігі
Қол жеткізілді
Ішінара қол жеткізілді
Қол жеткізілген жоқ
Жұмыс тәжірибесі таратылды:
аудан, облыс, республика
2 балл
1 балл
0 балл
1 балл
14
Білім беру ұйымы ұйымдастырған семинарлар, конференциялар өткізу арқылы жетекшілік ететін бағыт бойынша кәсіби қоғамдастықта білім беру ұйымының педагогикалық тәжірибесін тарату
*ескертпе:
жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әрбір деңгей үшін жеке балл беріледі
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
0 балл
15
Басшы орынбасарының педагогтермен, білім алушылармен, ата-аналармен және т. б. жұмыс істеудегі бастамаларының тиімділігі.
Инициативалар және олардың тиімділігі ұсынылған
Тек инициатива ұсынылған
Бағаланған көрсеткіші жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
16
Білім беру ұйымының инновациялық даму бағдарламасын (жоспарын) әзірлеу
Бағдарлама жүйелік инновацияны қамтиды;
Бағдарлама локальды инновацияны қамтиды;
Бағдарлама тек білім беру ұйымдарының қызметіне бағытталған
3 балл
2 балл
0,5 балл
БАРЛЫҒЫ
"үшінші санатты басшының орынбасары" - 40-тан 49-ға дейін және одан да көп балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 50-ден 59-ға дейін және одан да көп балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 60-тан 70-ке дейін және одан да көп балл;
Әдістемелік кабинеттер (орталықтар) әдіскерлері қызметінің тиімділік көрсеткіштері (статистикалық деректерді ақпараттық жүйеден түсіреді немесе білім беру ұйымы білім беру ұйымының басшысы куәландырған қағаз форматта ұсынады)
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің ұпайлары
Білім беру ұйымының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
1
Тиісті деңгейдегі оқу-әдістемелік кеңеспен келісілген әзірленген бағдарламалардың, әдістемелік құралдың болуы (автор/тең автор), оқу – әдістемелік кешеннің, әзірленген материалдарға авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтер енгізу туралы куәлігі бар
Бағаланған көрсеткіш бар
Бағаланған көрсеткіш жоқ.
2 балл
(әзірленген мөлшерге сәйкес)
0 балл
2
Ғылыми-практикалық конференцияларда немесе семинарларда немесе форумда жарияланымдары, баяндамалары
Бағаланған көрсеткіш бар
Бағаланған көрсеткіш жоқ.
1 балл
0 балл
3
Соңғы үш жылдағы мұғалімдердің сабақтарына пікірлер
Бағаланған көрсеткіш бар
Бағаланған көрсеткіш жоқ.
+ әр жыл үшін
2 ұпай
0 балл
4
Жобаларға, зерттеу немесе инновациялық немесе эксперименттік қызметке қатысу (эксперименттік/инновациялық алаң қызметін ұйымдастыру және үйлестіру, зерттеулер жүргізу, жобаларды рецензиялау (әдістемелік, дипломдық және т. б.)
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей
Аудандық деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
5 балл
3 балл
1 балл
0 балл
(деңгейлер бойынша қорытындылау)
5
Жұмысшы тобына немесе сараптамалық кеңеске, немесе конкурстық космиссиялар/сарапшыларға қатысу
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей
Аудандық деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
5 балл
3 балл
1 балл
0 балл
(деңгейлер бойынша қорытындылау)
6
Ұйымдастырылған семинарлар, конференциялар саны
Республикалық деңгей
Облыстық деңгей
Аудандық деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
(деңгейлер бойынша қорытындылау)
7
Педагогтермен жұмыстағы бастамалардың тиімділігі
Бастамалар мен олардың тиімділігі ұсынылған
Тек бастамалар ұсынылған
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
8
Уәкілетті органмен рұқсат берілген біліктілікті арттыру курстары туралы сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
9
Әлеуметтік желілер арқылы кәсіби қоғамдастықта жетекшілік ететін бағыт бойынша әдіскердің педагогикалық тәжірибесін тарату
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
БАРЛЫҒЫ

"педагог-модератор" - от 20 до 25 и более баллов;
"педагог-эксперт" — от 26 до 30 и более баллов;
"педагог-исследователь" — от 31 до 35 и более баллов;
"педагог-мастер" - от 36 до 40 и более баллов
Приложение 23
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Форма
Председателю
аттестационной комиссии
соответствующего уровня
________________________
Заявление на участие в очередной/в досрочном присвоении квалификационной категории аттестации руководителей организаций образования, методических кабинетов (центров)
Я, ________________________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии) педагога)
ИИН ______________________________________________________________
___________________________________________________________________
(должность, место работы)
прошу допустить на участие в очередной аттестации в 20 ___ году,
по должности (специальности)
___________________________________________________ _______________.
__________________________________________________________________.
В настоящее время имею квалификационную категорию _________________,
действительную до____(день) ____ (месяц) ______ года.
Основанием считаю следующие результаты работы:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
Сообщаю о себе следующие сведения:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
Образование:
Наименование учебного заведения
Период обучения
Специальность (квалификация), указанная в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Стаж работы:
Общий
По специальности (квалификации), указанной в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Педагогический
Руководителем (заместителем руководителя) организации образования
Награды, звания, ученая (академическая) степень, ученое звание с указанием года
получения (присвоения)
_________________________________________________________________
Место работы:
_________________________________________________________________
наименование организации образования, должность
С Правилами аттестации ознакомлен (-а).
"____" __________ 20 ___ года
__________________ (подпись)
Приложение 24
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Форма
Оценочный лист на руководителя/заместителя руководителя организации образования, (методического кабинета (центров)/методиста методического кабинета (центров), подлежащего аттестации (заполняется членом аттестационной комиссии)
Вид аттестации: очередная -
; повторная -
; очередная -
; -
досрочное присвоение квалификационной категории -
(нужное отметить знаком X) Ф.И.О.
(при его наличии) _______________________________________________
Должность _____________________________________________________
_______________________________________________________________
Решение члена аттестационной комиссии:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Обоснование членом аттестационной комиссии своего решения:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Соответствует занимаемой должности /квалификационной категории
_______________________________________________________________
Отсутствуют основания для установления квалификационной категории
_______________________________________________________________
Обоснование: ___________________________________________________
Член аттестационной комиссии
____________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Секретарь аттестационной комиссии
____________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Дата "____" __________ 20 ___ года
Приложение 25
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Форма
Аттестационный лист на руководителя организации образования, методического кабинета (центра)
Вид аттестации: очередная -
; повторная -
; - досрочное присвоение
квалификационной категории -
(нужное отметить знаком X)
Ф.И.О. (при его наличии) ___________________________________________
Дата рождения: "___" __________ _______ года.
Сведения об образовании, о повышении квалификации, переподготовке
(когда и какое учебное заведение окончил, специальность и квалификация
по образованию, документы о повышении квалификации, переподготовке,
ученая (академическая) степень, ученое звание, дата их присвоения)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

"педагог-модератор" - 20-дан 25-ке дейін және одан да көп балл;
"педагог-сарапшы" - 26-дан 30-ға дейін және одан да көп балл;
"педагог-зерттеуші" - 31-ден 35-ке дейін және одан да көп балл;
"педагог-шебер" - 36-дан 40 –ке дейін және одан да көп балл.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
23-қосымша
Тиісті деңгейдегі аттестаттау
комиссиясының төрағасына
____________________________
Білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшыларын кезекті/біліктілік санатын мерзімінен бұрын аттестаттауға қатысуға Өтініш
Мен,
________________________________________________________________________,
(педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
ЖСН ____________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(жұмыс орны, лауазым)
20 _ _ жылы лауазымы
_______________________________________________________________________.
(мамандығы) бойынша міндетті аттестаттауға қатысуға рұқсат беруіңізді сұраймын
Қазіргі уақытта біліктілік санатым __________, ____(күн) ____ (ай) ______
жылға дейін жарамды.
Мен келесі жұмыс нәтижелерін негіз деп санаймын:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
___________________________________________________________________
Білім:
Оқу орнының атауы
Оқу кезеңі
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандық (біліктілік)
Жұмыс өтілі:
Жалпы
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандық (біліктілік) бойынша
Педагогикалық
Білім беру ұйымының басшысы (басшының орынбасары)
Марапаттары, атағы, ғылыми (академиялық) дәрежесі, ғылыми атағы алған
(берілген)
_________________________________________________________________
Жұмыс орны:
________________________________________________________________
жұмыс істейтін білім беру ұйымының атауы, лауазым
Біліктілік санатын кезекті беруді (растауды) тәртібімен таныстым.
"____" __________ 20 ___ жыл                   __________________
(қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
24-қосымша
Нысан
Тиісті деңгейдегі аттестаттау
комиссиясының төрағасына
____________________________
Аттестаттауға жататын білім беру ұйымы басшысына/басшысының орынбасарына (әдістемелік кабинет (орталықтар)/әдістемелік кабинет (орталықтар) әдіскеріне (аттестаттау комиссиясының мүшесі толтырады) бағалау парағы
Аттестаттау түрі: кезекті -
; қайталама -
; біліктілік санатын
мерзімінен бұрын -
(керегін X белгісімен белгілеу керек)
(Т. А.Ә. (болған жағдай)
_________________________________________________________________
Лауазымы________________________________________________________
_________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясы мүшесінің шешімі:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясы мүшесінің өз шешімін
негіздеуі:_________________________________________________________
_________________________________________________________________
Біліктілік санатына сәйкес
келеді ___________________________________________________________
Біліктілік санатын белгілеу үшін негіздер жоқ
_________________________________________________________________
Негіздеме: _______________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының мүшесі___________________________________
(Т. А.Ә. (болған жағдай), қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы_________________________________
((Т.А.Ә. (болған жағдай), қолы)
Күні "____" __________ 20 ___ жыл
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
25-қосымша
Нысан
Білім беру ұйымы, әдістемелік кабинет (орталық)басшысының аттестаттау парағы
Аттестаттау түрі: кезекті -
; қайталама -
біліктілік санатын мерзімінен
бұрын -
(керегін X белгісімен белгілеу керек)
Т.А.Ә (бар болса) _____________________________________________
Туған күні:: "___" __________ _______ жыл..
Білімі туралы, біліктілігін арттыру, қайта даярлау туралы мәліметтер (қашан
және қандай оқу орнын, білімі бойынша мамандығы мен біліктілігін,
біліктілігін арттыру, қайта даярлау туралы құжаттар, ғылыми (академиялық)
дәрежесі, ғылыми атағы, олардың берілген
күні) _____________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

4. Занимаемая должность и дата назначения, квалификационная категория
(при наличии)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5. Общий трудовой стаж _____________________________________________
6. Стаж работы на руководящих должностях (государственная и гражданская
служба) ___________________________________________________________
7. Замечания и предложения, высказанные членами аттестационной комиссии:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
8. На заседании присутствовало ___членов аттестационной комиссии.
9. Оценка деятельности аттестуемого по результатам голосования согласно
прилагаемому оценочному листу, заполняемому каждым членом аттестационной
комиссии:
При очередной аттестации:
соответствует занимаемой должности _________________________________
(количество голосов);
подлежит повторной аттестации ______________________________________
(количество голосов);
не соответствует занимаемой должности, с расторжением трудового договора
__________________________________________________________________
(количество голосов);
При досрочном присвоении квалификационной категории
1) аттестован на заявленную квалификационную категорию
__________________________________________________________________
(количество голосов)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________;
(по каждой квалификационной категории отдельно)
2) аттестован с подтверждением заявленной квалификационной категорией
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
(количество голосов)
3) не аттестован на заявленную квалификационную категорию
__________________________________________________________________
(количество голосов)
Итоговое решение __________________________________________________
10. Рекомендации аттестационной комиссии (с указанием мотивов, по которым
они даются)
___________________________________________________________________
11. Примечания
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии: _______________________ (подпись)
Секретарь аттестационной комиссии: __________________________ (подпись)
Члены аттестационной комиссии:
______________________________________ (подпись)
______________________________________ (подпись)
______________________________________ (подпись)
______________________________________ (подпись)
Место печати
Дата проведения аттестации "____" ___________ 20 _____ года.
С аттестационным листом ознакомился:
______________________________________________________
______________________________________________________
(подпись аттестуемого и дата)
Приложение 26
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Форма
Председателю
аттестационной комиссии
соответствующего уровня
________________________
Заявление на участие в аттестации заместителей руководителей организаций образования, методических кабинетов (центров), методистов методических кабинетов (центров)
Я, ________________________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии) педагога)
ИИН ______________________________________________________________
___________________________________________________________________
(должность, место работы)
прошу допустить на участие в аттестации в 20 ___ году на квалификационную
категорию _________________________________________________________,
по должности (специальности)
___________________________________________________________________.
В настоящее время имею квалификационную категорию __________________,
действительную до____(день) ____ (месяц) ______ года.
Основанием считаю следующие результаты работы:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Сообщаю о себе следующие сведения:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Образование:
Наименование учебного заведения
Период обучения
Специальность (квалификация), указанная в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Стаж работы:
Общий
По специальности (квалификации), указанной в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Педагогический
Руководителем (заместителем руководителя) организации образования
Награды, звания, ученая (академическая) степень, ученое звание с указанием года
получения (присвоения)
______________________________________________________________________
Место работы: _________________________________________________________
наименование организации образования, должность
С Правилами аттестации ознакомлен (-а).
"____"_________20___ года
__________________ (подпись)
Приложение 27
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Форма
Аттестационный лист на заместителя руководителя организации образования, методического кабинета (центра) /методиста методического кабинета (центра)
Вид аттестации: очередная -; повторная -
(нужное отметить знаком X)
Ф.И.О. (при его наличии) ___________________________________________
Дата рождения: "___" __________ _______ года.
Сведения об образовании, о повышении квалификации, переподготовке
(когда и какое учебное заведение окончил, специальность и квалификация
по образованию, документы о повышении квалификации, переподготовке,
ученая (академическая) степень, ученое звание, дата их присвоения)
_________________________________________________________________ _________________________________________________________________

4. Атқаратын лауазымы және тағайындалған күні, біліктілік санаты (бар болса)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
5. Жалпы еңбек өтілі _______________________________________________
6. Басшылық лауазымындағы жұмыс өтілі (мемлекеттік және азаматтық қызмет)
_________________________________________________________________
7. Аттестаттау комиссиясының мүшелері айтқан ескертулер мен
ұсыныстар: _______________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
8. Отырысқа аттестаттау комиссиясының _ _ _ _ мүшесі қатысты.
9. Аттестаттау комиссиясының әрбір мүшесі толтыратын қоса беріліп отырған бағалау
парағына сәйкес дауыс беру нәтижелері бойынша аттестатталушының қызметін
бағалау:
Кезекеті аттестаттау кезінде:
атқаратын лауазымына сәйкес келеді ______________________
(дауыс саны);
қайта аттестаттауға жатады _____________________________
(дауыс саны);
атқаратын лауазымына сәйкес келмейді, еңбек шартын бұзумен
_________________________________________________________
(дауыс саны);
Мерзімінен бұрын біліктілік санатын беру кезінде:
1) өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталды
__________________________________________________________________
(дауыссаны)_______________________________________________________
__________________________________________________________________
(әрбір біліктілік санаты бойынша жеке)
2) өтініш берілген біліктілік санатын растай отырып
аттестатталды______________________________________________________
__________________________________________________________________.
(дауыс саны)
3) өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмаған
_________________________________________________________________
(дауыс саны)
4) өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмаған,
_________________________________________________________________
(дауыс саны)
Қорытынды шешім
_________________________________________________________________
10. Аттестаттау комиссиясының ұсынымдары (олар берілетін уәждерді
көрсете отырып)
_________________________________________________________________
11. Ескертпелер
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы::
_________________________________________________________________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы::
_________________________________________________________________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының мүшелері:
_________________________________
(қолы)
____________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
Мөр орны
Аттестаттауды өткізу күні "____" ___________ 20 _____ жыл.
Аттестаттау парағымен таныстым:
___________________________________________________________________
(аттестатталушының қолы және күні)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
26-қосымша
Тиісті деңгейдегі аттестаттау
комиссиясының төрағасына
Білім беру ұйымдары, әдістемелік кабинеттер (орталықтар) басшыларының орынбасарларын, әдістемелік кабинеттер (орталықтар)әдіскерлерін аттестаттауға қатысуға Өтініш
Мен, ________________________________________________________________,
(педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
ЖСН_____________________________________________________________
_________________________________________________________________
(жұмыс орны, лауазым)
20 _ _ жылы лауазымы
_________________________________________________________________.
(мамандығы) бойынша аттестаттауға қатысуға рұқсат беруіңізді сұраймын
Қазіргі уақытта біліктілік санатым __________, ____(күн) ____ (ай) ________
жылға дейін жарамды.
Мен келесі жұмыс нәтижелерін негіз деп санаймын:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
Білім:
Оқу орнының атауы
Оқу кезеңі
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандық (біліктілік)
Жұмыс өтілі:
Жалпы
Білімі туралы дипломда көрсетілген мамандық (біліктілік) бойынша немесе атқаратын лауазымына сәйкес тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжат бойынша
Педагогикалық
Білім беру ұйымының басшысы (басшының орынбасары)
Марапаттары, атағы, ғылыми (академиялық) дәрежесі, ғылыми атағы алған (берілген)
_________________________________________________________________
Жұмыс орны:
________________________________________________________________
жұмыс істейтін білім беру ұйымының атауы, лауазым
Біліктілік санатын кезекті беруді (растауды) тәртібімен таныстым.
"____" __________ 20 ___ жыл                   __________________
(қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
27-қосымша
Нысан
Білім беру ұйымы, әдістемелік кабинет (орталық) басшысы орынбасарының/ әдістемелік кабинет (орталық) әдіскерінің аттестаттау парағы
Аттестаттау түрі: кезекті -
; қайталама -
(керегін X белгісімен белгілеу керек)
Т.А.Ә (бар болса) __________________________________________________
Туған күні: "___" __________ _______ жыл.
Білімі туралы, біліктілігін арттыру, қайта даярлау туралы мәліметтер (қашан
және қандай оқу орнын, білімі бойынша мамандығы мен біліктілігін,
біліктілігін арттыру, қайта даярлау туралы құжаттар, ғылыми (академиялық)
дәрежесі, ғылыми атағы, олардың берілген күні)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

4. Занимаемая должность и дата назначения, квалификационная категория
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
5. Общий трудовой стаж
_________________________________________________________________
6. Стаж работы на руководящих должностях (государственная и гражданская служба)
_________________________________________________________________
7. Замечания и предложения, высказанные членами аттестационной комиссии:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
8. На заседании присутствовало ________членов аттестационной комиссии.
9. Оценка деятельности аттестуемого по результатам голосования согласно
прилагаемому оценочному листу, заполняемому каждым членом аттестационной комиссии:
1) аттестован на заявленную квалификационную категорию
_________________________________________________________________
(количество голосов)
_________________________________________________________________;
(по каждой квалификационной категории отдельно)
2) аттестован с подтверждением заявленной квалификационной категорией
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
(количество голосов)
3) не аттестован на заявленную квалификационную категорию
________________________________________________________________
(количество голосов)
Итоговая оценка _________________________________________________
(квалификационная категория с цифровым обозначением указывается прописью)
10. Рекомендации аттестационной комиссии
(с указанием мотивов, по которым они даются)
________________________________________________________________
11. Примечания
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии:
________________________________________________________________
(подпись)
Секретарь аттестационной комиссии:
________________________________________________________________
(подпись)
Члены аттестационной комиссии:
______________________________ (подпись)
______________________________ (подпись)
______________________________ (подпись)
______________________________ (подпись)
Место печати
Дата проведения аттестации "____" ___________ 20 _________ года.
С аттестационным листом ознакомился:
_________________________________ (подпись аттестуемого и дата)
Приложение 28
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Форма
Протокол заседания аттестационной комиссии
"___"__________________ 20____ года
Председатель Комиссии:
__________________________________
Члены Комиссии:
1._________________________________

4. Атқаратын лауазымы және тағайындалған күні, біліктілік санаты
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
5. Жалпы еңбек өтілі _______________________________________________
6. Басшылық лауазымдағы (мемлекеттік және азаматтық қызмет) еңбек өтілі
_________________________________________________________
7. Аттестаттау комиссиясының мүшелері айтқан ескертулер мен
ұсыныстар: ________________________________________________________
__________________________________________________________________
8. Отырысқа аттестаттау комиссиясының ____ мүшесі қатысты.
9. Аттестаттау комиссиясының әрбір мүшесі толтыратын қоса беріліп отырған бағалау
парағына сәйкес дауыс беру нәтижелері бойынша аттестатталушының қызметін
бағалау:
1) өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталды
___________________________________________________________________
(дауыс саны)
___________________________________________________________________;
(әрбір біліктілік санаты бойынша жеке)
2) өтініш берілген біліктілік санатын растай отырып аттестатталды
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(дауыс саны)
3) өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмаған
___________________________________________________________________
(дауыс саны)
Қорытынды баға
____________________________________________________________________
(сандық белгісі бар біліктілік санаты жазбаша көрсетіледі)
10. Аттестаттау комиссиясының ұсынымдары (олар берілетін уәждерді көрсете
отырып)
___________________________________________________________________
11. Ескертпелер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы:
__________________________________________________________________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы:
__________________________________________________________________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының мүшелері: _____________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
______________________________
(қолы)
Мөр орны
Аттестаттауды өткізу күні "____" ___________ 20 _____ жыл.
Аттестаттау парағымен таныстым:
___________________________________________________________________
(аттестатталушының қолы және күні)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
28-қосымша
Нысан
Аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасы
"___" __________________ 20____ жылы
Комиссия төрағасы:
________________________________________________________________
Комиссия мүшелері::
1._______________________________________________________________

2. _________________________________
РЕШЕНИЕ Комиссии по итогам этапов аттестации:
Аттестованы на заявленную квалификационную категорию следующие руководители организаций образования:
Ф.И.О. (при его наличии)
Должность
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Не аттестованы на заявленную квалификационную категорию следующие руководители организаций образования:
Ф.И.О. (при его наличии)
Должность
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Причина
Председатель Комиссии __________________________ (подпись)
Члены Комиссии:
_________________________ ______________________ (подпись)
_________________________ ______________________ (подпись)
_________________________ ______________________ (подпись)
_________________________ ______________________ (подпись)
Секретарь: _________________________ ____________________
Приложение 29
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Форма
УДОСТОВЕРЕНИЕ
педагога о присвоении (подтверждении) квалификационной категории
Настоящее удостоверение выдано __________
________________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
в том, что в соответствии с решением Комиссии по присвоению (подтверждению)
квалификационных категорий от "___" ________ 20_______ приказом
_________________________________________________________________________
(полное наименование организации образования или органа управления образования)
№ _____ от "____" ____20 _______ года присвоена (подтверждена) квалификационная
категория ________________________________________________________________
по должности _____________________________________________________________.
(наименование должности)
Настоящее удостоверение действительно до "____"_____________20____года
Руководитель организации образования _______________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
Место печати Регистрационный номер __________________
Дата выдачи "____" __________ 20 ____ года
Приложение 30
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Журнал регистрации и выдачи удостоверений о присвоении (подтверждении) квалификационной категории
п/п
Фамилия, имя (при его наличии)
Наименование должности и присвоенной/ подтвержденной квалификационной категории
Дата решения комиссии
Дата и номер приказа о присвоении/ подтверждении и квалификационной категории
Дата выдачи удостоверения
Подпись педагога в получении
Приложение 31
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
Форма
Выписка из протокола заседания педагогического совета
_________________________________________________________
наименование организации образования
от "__" _____________ 20 ___ г.
Председатель – Ф.И.О.
Секретарь – Ф.И.О.
Присутствовали: _____ человек.
Повестка дня:
О присвоении (подтверждении) квалификационных категорий педагогам
Слушали:
Краткая информация о педагоге (педагогах), претендующих на присвоение
(подтверждение) квалификационных категорий по вопросу соблюдения
педагогической этики в соответствии с приказом Министра образования и науки
Республики Казахстан от 11 мая 2020 года № 190 "О некоторых вопросах
педагогической этики" (зарегистрирован в Министерстве юстиции
Республики Казахстан 12 мая 2020 года № 20619).
РЕШЕНИЕ:
Рекомендуется на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
___________________________________________________________________.
Не рекомендуется на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
___________________________________________________________________.
Примечание:
Решение педагогического совета носит рекомендательный характер. Вне зависимости
от решения педагог продолжает принимать участие в процедуре присвоения
(подтверждения) квалификационной категории. Окончательное решение принимает
аттестационная комиссия соответствующего уровня.

2. ______________________________________________________________
Аттестаттау кезеңдерінің қорытындысы бойынша Комиссияның шешімі:
Білім беру ұйымдарының келесі басшылары өтініш берілген біліктілік санаттарына аттестатталды:
Т.А.Ә (болған жағдай)
Лауазымы
Бар біліктілік санаты
Өтініш берілген біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Білім беру ұйымдарының келесі басшылары өтініш берілген біліктілік санаттарына аттестатталмады
Т.А.Ә (болған жағдай)
Лауазымы
Бар біліктілік санаты
Өтініш берілген біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Себебі
Комиссия төрағасы________________________________
(қолы)
Комиссия мұшелері :
_________________________ ______________________
(қолы)
_________________________ ______________________
(қолы)
_________________________ ______________________
(қолы)
_________________________ ______________________
(қолы)
Хатшы:                   _________________________ ______________________
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
29-қосымша
Педагог біліктілік санаты беру (растау)туралы КУӘЛІК
Осы куәлік
__________________________________________________________________
(ТАӘ (болған жағдайда), қолы)
20__ "__"______ бұйрығымен Біліктілік санаттарын беру (растау)
бойынша аттестаттау
комиссиясының шешіміне сәйкес берілді
__________________________________________________________________
(білім беру ұйымының немесе білім басқармасы органының толық атауы) )
20 _______ жылғы " ____"____ № біліктілік санаты
_________________________________________________________________
лауазымы бойынша берілді (расталды).
_________________________________________________________________
(лауазымның атауы)
Осы куәлік 20 ______ жылғы "____" _________________________ дейін жарамды.
Білім беру ұйымының басшысы
_______________________
(ТАӘ (болған жағдайда),қолы)
Мөрдің орны
Тіркеу нөмірі __________________
Берілген күні 20 ____ жылғы "____" __________
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
30-қосымша
Нысан
Біліктілік санатын беру (растау) туралы куәліктерді тіркеу және беру журналы
р/с
ТАӘ (болған жағдайда)
Лауазымның және берілген/расталған біліктілік санатының атауы
Комиссия шешімінің күні
Біліктілік санатын беру/растау туралы бұйрықтың күні және нөмірі
Куәліктің берілген күні
Педагогтің алғандығы туралы қолы
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына
31-қосымша
Нысан
Педагогикалық кеңес отырысының хаттамасынан үзінді ______________________________________________________________ білім беру ұйымының атауы
20 ___ ж. "__" _____________
Төрағасы – Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Хатшы – Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Қатысқандар: _______ адам.
Күн тәртібі:
Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) туралы
Тыңдалды:
"Педагогикалық этиканың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 11 мамырдағы № 190 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 12 мамырда № 20619 болып тіркелген) сәйкес педагогикалық этиканы сақтау мәселесі бойынша біліктілік санаттарын беруге (растауға) үміткер педагог (педагогтер) туралы қысқаша ақпарат.
Шешім:
Біліктілік санатын беруге (растауға) ұсынылады
__________________________.
Біліктілік санатын беруге (растауға) ұсынылмайды
__________________________.
Ескертпе:
Педагогикалық кеңестің шешімі ұсынымдық сипатта болады. Шешімге қарамастан педагог біліктілік санатын беру (растау) рәсіміне қатысуды жалғастырады. Соңғы шешімді тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы қабылдайды.