Об утверждении Правил формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений
Приказ Уполномоченного по правам человека от 20 января 2023 года № 2. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 января 2023 года № 31752.
В соответствии с абзацем шестым подпункта 14) статьи 7 Конституционного закона Республики Казахстан "Об Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые распоряжения Уполномоченного по правам человека согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Национальному центру по правам человека в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на исполняющего обязанности руководителя Национального центра по правам человека Умарова А.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Уполномоченный
по правам человека
в Республике Казахстан
А. Ластаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу от 20 января 2023 года № 2
Правила формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений (далее - Правила) разработаны в соответствии с абзацем шестым подпункта 14) статьи 7 Конституционного закона Республики Казахстан "Об уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан" и определяют порядок формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений.
2. При формировании групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений никто из участников национального превентивного механизма не может подвергаться какой-либо дискриминации по мотивам происхождения, социального, должностного и имущественного положения, пола, расы, национальности, языка, отношения к религии, убеждений, места жительства или по любым иным обстоятельствам.

Алдын ала бару үшін ұлттық превентивтік тетікке қатысушылардан топтар қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2023 жылғы 20 қаңтардағы № 2 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 қаңтарда № 31752 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 7-бабы 14) тармақшасының алтыншы абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Алдын ала бару үшін ұлттық превентивтік тетікке қатысушылардан топтар қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің кейбір өкімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық басшысының міндетін атқарушы А.С. Умаровқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасындағы
Адам құқықтары жөніндегі уәкіл
А. Ластаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
2023 жылғы 20 қаңтардағы
№ 2 Бұйрыққа
1-қосымша
Алдын ала бару үшін ұлттық превентивтік тетікке қатысушылардан топтар қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Алдын ала бару үшін ұлттық алдын превентивтік тетікке қатысушылардан топтар қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 7-бабы 14) тармақшасының алтыншы абзацына сәйкес әзірленді және алдын ала бару үшін ұлттық превентивтік тетікке қатысушылардан топтар қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Алдын ала бару үшін ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларынан топтар құру кезінде тегіне, әлеуметтік, лауазымдық және мүліктік жағдайына, жынысына, нәсіліне, ұлтына, тіліне, дінге көзқарасына, нанымына, тұрғылықты жеріне байланысты немесе кез-келген өзге жағдаяттар бойынша қатысушылардың ешқайсысын ешқандай кемсітуге болмайды.

Глава 2. Порядок формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений
3. Формирование групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений (далее - группа НПМ) осуществляется на заседании Координационного совета при Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан (далее – Уполномоченный) путем открытого голосования и согласовывается с Уполномоченным.
4. Решения Координационного совета по формированию групп НПМ оформляется протоколом в произвольной форме, и утверждаются Уполномоченным.
5. Формирование групп НПМ осуществляется на двухгодичный срок с учетом специфики учреждений и организаций, подлежащих превентивному посещению, для каждой области, городов республиканского значения и столицы отдельно с указанием персональных данных руководителей и членов групп НПМ.
6. Состав группы НПМ в течение отчетного периода может изменяться и дополняться Координационным советом по согласованию с Уполномоченным.
7. Руководитель группы НПМ назначается Координационным советом по согласованию с Уполномоченным.
8. Координационный совет определяет членов группы НПМ с учетом специфики деятельности посещаемого учреждения и организации в соответствии с Правилами превентивных посещений группами, формируемыми из участников национального превентивного механизма, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 266.
9. В состав групп НПМ, осуществляющих превентивные посещения могут быть включены представители групп НПМ из других областей, города республиканского значения, столицы.
10. В случае выбытия члена группы НПМ Координационным советом принимается решение о подборе другого члена группы НПМ.
Приложение 2
к приказу от 20 января 2023 года № 2
Перечень некоторых распоряжений Уполномоченного по правам человека
1. Распоряжение Уполномоченного по правам человека от 26 сентября 2013 года № 21 "Об утверждении Правил формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8893).
2. Пункт 3 изменений в некоторые распоряжения Уполномоченного по правам человека, утвержденных распоряжением Уполномоченного по правам человека от 18 сентября 2014 года № 14 "О внесении изменений в некоторые распоряжения Уполномоченного по правам человека" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9815).
3. Пункт 3 перечня распоряжений Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного распоряжением Уполномоченного по правам человека от 3 апреля 2019 года № 5 "О внесении изменений и дополнений в некоторые распоряжения Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19033).

2-тарау. Алдын ала бару үшін ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларынан топтар құру тәртібі
3. Алдын ала бару үшін ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларынан топтар (бұдан әрі - ҰАТ топтары) құру Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл жанындағы Үйлестіру кеңесінің отырысында ашық дауыс беру жолымен жүзеге асырылады және Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілмен (бұдан әрі - Уәкіл) келісіледі.
4. ҰАТ топтарын құру жөніндегі Үйлестіру кеңесінің шешімдері ерікті нысандағы хаттамамен ресімделеді, және Уәкіл оны бекітеді.
5. ҰАТ топтарын қалыптастыру алдын ала болуға жататын мекемелер мен ұйымдардың ерекшелігін ескере отырып, әрбір облыс, республикалық маңызы бар қалалар мен астана үшін ҰАТ топтарының басшылары мен мүшелерінің жеке деректерін көрсете отырып, екі жылдық мерзімге жүзеге асырылады.
6. Үйлестіру кеңесі Уәкілдің келісімі бойынша есептік кезең ішінде ҰАТ топтарының құрамын өзгерте және толықтыра алады.
7. ҰАТ тобының басшысын Уәкілдің келісімі бойынша Үйлестіру кеңесі тағайындайды.
8. Үйлестіру кеңесі Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2014 жылғы 26 наурыздағы № 266 қаулысымен бекітілген Ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан құралатын топтардың алдын ала болу қағидаларына сәйкес баратын мекеме мен ұйым қызметінің ерекшелігін ескере отырып, ҰАТ тобының мүшелерін айқындайды.
9. Алдын ала баруды жүзеге асыратын ҰАТ тобының құрамына басқа облыстар мен республикалық маңызы бар қаладан, астанадан ҰАТ топтарының өкілдері енгізілуі мүмкін.
10. ҰАТ тобының мүшесі шығып кеткен жағдайда, Үйлестіру кеңесі ҰАТ тобының басқа мүшесін іріктеу туралы мәселені тез арада шешеді.
2023 жылғы 20 қаңтардағы
№ 2 Бұйрыққа
2-қосымша
Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің кейбір өкімдерінің тізбесі
1. "Алдын ала болу үшін ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан топтар құру қағидаларын бекіту туралы" Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 21 өкімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8893 болып тіркелген).
2. "Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің кейбір өкімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 14 өкімімен бекітілген Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің кейбір өкімдеріне енгізілетін өзгерістердің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9815 болып тіркелген).
3. Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2019 жылғы 3 сәуірдегі "Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің кейбір өкімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" № 5 өкімімен бекітілген өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің өкімдері тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19033 болып тіркелген).

4. Распоряжение Уполномоченного по правам человека от 27 июня 2019 года № 17 "О внесении изменений в распоряжение Уполномоченного по правам человека от 26 сентября 2013 года № 21 "Об утверждении Правил формирования групп из участников национального превентивного механизма для превентивных посещений" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19032).

4. "Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 21 өкіміне "Алдын ала болу үшін ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан топтар құру қағидаларын бекіту туралы" өзгерістер енгізу туралы" Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2019 жылғы 27 маусымдағы № 17 өкімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19032 болып тіркелген).