О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 декабря 2015 года № 22-НҚ "Об утверждении Правил сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора"
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 13 февраля 2023 года № 4-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 февраля 2023 года № 31905
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 декабря 2015 года № 22-НҚ "Об утверждении Правил сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12720) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, утвержденных указанным нормативным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон "О государственных услугах") и определяют порядок сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора.";
подпункт 13 пункта 2 изложить в следующей редакции:
"13) Рабочий орган Национальной комиссии – Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата), деятельность которого определяется Положением о Национальной комиссии по сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 21 декабря 2015 года № 23-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12680) (далее – Положение о Национальной комиссии).";

"Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2023 жылғы 13 ақпандағы № 4-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 15 ақпанда № 31905 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12720 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 5-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 39-бабының 5-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) Ұлттық комиссияның жұмыс органы – қызметі Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 23-НҚ нормативтік қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12680 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия туралы ережемен (бұдан әрі – Ұлттық комиссия туралы ереже) айқындалатын Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата).";

дополнить пунктом 4-1 в следующей редакции:
"4-1. Государственная услуга "Сертификация лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора" (далее – государственная услуга) оказывается Высшей аудиторской палатой.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Сертификация лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора" (далее – Перечень), приведен в приложении 6-1 к настоящим Правилам.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Подтверждение знаний проводится организацией (далее – организация по подтверждению знаний), определенной в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
В случае не определения организации по подтверждению знаний в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", подтверждение знаний организуется согласно подпункту 8) пункта 4 статьи 12 и подпункта 6) статьи 14 Закона:
для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит – Высшей аудиторской палатой;
для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит – уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту (далее – уполномоченный орган).
Подтверждение знаний проводится путем сдачи квалификационных экзаменов с использованием компьютерной техники, при необходимости проводится в дистанционном формате.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. График проведения квалификационных экзаменов по дисциплинам на календарный год определяется организацией по подтверждению знаний по согласованию:
с Высшей аудиторской палатой – для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит;
с уполномоченным органом – для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Организация по подтверждению знаний, определенная в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", организует квалификационный экзамен посредством проведения квалификационного экзамена по экзаменационным модулям, согласованным с:
Высшей аудиторской палатой – для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит;
уполномоченным органом – для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит.
Экзаменационные модули разрабатываются на казахском и русском языках, с учетом действующего законодательства и международных стандартов государственного аудита и подлежат ежегодному обновлению. Экзаменационные модули в зависимости от дисциплин содержат тестовые вопросы и комплексные ситуационные задачи.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. "Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау" мемлекеттік қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) Жоғары аудиторлық палата көрсетеді.
"Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 6-1-қосымшада келтірілген.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Білімді растауды "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған ұйым (бұдан әрі – білімді растау жөніндегі ұйым) жүргізеді.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес білімді растау жөніндегі ұйым айқындалмаған жағдайда, білімді растауды Заңның 12-бабы 4-тармағының 8) тармақшасына және 14-бабының 6) тармақшасына сәйкес:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Жоғары аудиторлық палата;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұйымдастырады.
Білімді растау компьютерлік техниканы пайдалана отырып, біліктілік емтихандарын тапсыру жолымен жүргізіледі, қажет болған жағдайда қашықтық форматында жүргізіледі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Пәндер бойынша біліктілік емтихандарын өткізудің күнтізбелік жылға арналған кестесін:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Жоғары аудиторлық палатаның;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – уәкілетті органның келісімі бойынша білімді растау жөніндегі ұйым айқындайды.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған білімді растау жөніндегі ұйым:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Жоғары аудиторлық палатамен;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – уәкілетті органмен келісілген емтихан модульдері бойынша біліктілік емтиханын өткізу арқылы біліктілік емтиханын ұйымдастырады.
Емтихан модульдері қолданыстағы заңнама мен мемлекеттік аудиттің халықаралық стандарттары ескеріле отырып, қазақ және орыс тілдерінде әзірленеді және жыл сайын жаңартылуға жатады. Емтихан модульдерінде пәндерге байланысты тест сұрақтары мен кешенді ахуалдық тапсырмалар қамтылады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"20. При проведении квалификационного экзамена организацией по подтверждению знаний присутствует представитель соответствующего государственного органа:
Высшей аудиторской палаты – для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит;
уполномоченного органа – для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит.
Представитель Высшей аудиторской палаты присутствует на любом этапе квалификационного экзамена, проводимого для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит, с предварительным уведомлением организации по подтверждению знаний.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Экзаменационная комиссия формируется организацией по подтверждению знаний из нечетного числа лиц (не менее пяти) по согласованию с:
Высшей аудиторской палатой – для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит;
уполномоченным органом – для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит.
В состав экзаменационной комиссии входят: три представителя от организации по подтверждению знаний, один представитель от Высшей аудиторской палаты для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит, один представитель от уполномоченного органа для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит, один представитель от неправительственной организации.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Кандидат, не сдавший квалификационный экзамен, повторно проходит его в срок не ранее 15 (пятнадцати) календарных дней со дня не сдачи квалификационного экзамена, но не позднее 1 (одного) года со дня не сдачи квалификационного экзамена по определенной дисциплине сертификации.
В случае не сдачи кандидатом квалификационного экзамена в сроки, установленные настоящими Правилами, положительные результаты по ранее сданным квалификационным экзаменам обнуляются, после чего кандидат повторно сдает все дисциплины сертификации на платной основе.
Кандидат, который в течение этого периода не сдал квалификационный экзамен в связи с болезнью, входящих в Перечень заболеваний, для которых установлен срок временной нетрудоспособности более двух месяцев, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1033 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №12733), нахождения в командировке более 6 (шести) месяцев, обучения в рамках государственного заказа или стажировки, призыва на срочную воинскую службу, повторно сдает квалификационный экзамен по ранее не сданной дисциплине сертификации.

"20. Білімді растау жөніндегі ұйым біліктілік емтихан өткізген кезде тиісті мемлекеттік органның:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Жоғары аудиторлық палатаның;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – уәкілетті органның өкілі қатысады.
Жоғары аудиторлық палатаның өкілі білімді растау жөніндегі ұйымды алдын ала хабардар ете отырып, ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін өткізілетін біліктілік емтиханының кез келген кезеңіне қатысады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Білімді растау жөніндегі ұйым емтихан комиссиясын:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Жоғары аудиторлық палатамен;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – уәкілетті органмен келісе отырып, адамдардың тақ санынан (кемінде бесеу) қалыптастырады.
Емтихан комиссиясының құрамына: білімді растау жөніндегі ұйымның үш өкілі, сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін Жоғары аудиторлық палатаның бір өкілі, ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін уәкілетті органның бір өкілі, үкіметтік емес ұйымның бір өкілі кіреді.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Біліктілік емтиханын тапсыра алмаған кандидат оны біліктілік емтиханын тапсыра алмаған күнінен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен ерте емес, бірақ сертификаттаудың белгілі бір пәнінен біліктілік емтиханын тапсырма алмаған күнінен бастап 1 (бір) жылдан кешіктірмей қайта тапсырады.
Кандидат осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде біліктілік емтиханын тапсырмаған жағдайда, бұрын тапсырылған біліктілік емтихандарының оң нәтижелері жойылады, содан кейін кандидат сертификаттаудың барлық пәнін ақылы негізде қайта тапсырады.
Осы кезең ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1033 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12733 болып тіркелген) бекітілген Екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленген аурулар тізбесіне кіретін ауруға, 6 (алты) айдан астам іссапарда болуына, мемлекеттік тапсырыс немесе тағылымдама шеңберінде оқуына, мерзімді әскери қызметке шақырылуына байланысты біліктілік емтиханын тапсыра алмаған кандидат бұрын тапсырылмаған сертификаттау пәнінен біліктілік емтиханын қайта тапсырады.

Кандидат, находившийся в командировке более 6 (шести) месяцев, на обучении в рамках государственного заказа или стажировке, а также на срочной воинской службе по призыву, повторно сдает квалификационный экзамен по ранее не сданной дисциплине сертификации в течение 1 (одного) года со дня ее завершения.
Дата повторной сдачи квалификационного экзамена устанавливается в соответствии с утвержденным Графиком квалификационных экзаменов организации по подтверждению знаний на соответствующий календарный год.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Апелляционная комиссия формируется и утверждается организацией по подтверждению знаний в составе не менее трех членов, являющихся экспертами в соответствующих сферах специализации (дисциплины) сертификации и не входящих в состав экзаменационной комиссии по согласованию с:
Высшей аудиторской палатой - для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит;
уполномоченным органом - для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Для собеседования в Национальной комиссии на присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории допускается кандидат, работающий государственным аудитором последние 5 (пять) лет в органах государственного аудита и финансового контроля и имеющий:
1) сертификат государственного аудитора;
2) документ, подтверждающий наличие одной из следующих профессиональных квалификаций: ACA (Associated Chartered Accountant) (Ассоциированный дипломированный бухгалтер), АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Ассоциация сертифицированных присяжных бухгалтеров), CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Диплом по международным стандартам финансовой отчетности для государственного сектора), CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломированный институт государственных Финансов и бухгалтерского учета государственный аудитор) c CIPFA DipIPSAS (Diploma in international public sector accounting standards) (Диплом по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе), CIA (Certified Internal Auditor) (Дипломированный внутренний аудитор), IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Сертификат по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе) с АССА F8 (Audit and Assurance) либо АССА F8 (Аудит и подтверждение достоверности) (на русском языке) присваиваемой одной из следующих международных профессиональных организаций: ICAEW (Institute of Chartered Accountants in England and Wales) (Институт присяжных бухгалтеров Англии и Уэльса), АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Ассоциация сертифицированных присяжных бухгалтеров), CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Диплом по международным стандартам финансовой отчетности для государственного сектора), IIA (Institute of Internal Auditors) (Институт внутренних аудиторов).

6 (алты) айдан астам іссапарда, мемлекеттік тапсырыс немесе тағылымдама шеңберінде оқуда, сондай-ақ әскерге шақыру бойынша мерзімді әскери қызметте болған кандидат бұрын тапсырылмаған сертификаттау пәні бойынша біліктілік емтиханын оны аяқтаған күнінен бастап 1 (бір) жыл ішінде қайта тапсырады.
Біліктілік емтиханын қайта тапсыру күні білімді растау жөніндегі үйымның тиісті күнтізбелік жылға арналған Біліктілік емтихандарының бекітілген кестесіне сәйкес белгіленеді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Білімді растау жөніндегі ұйым апелляциялық комиссияны:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Жоғары аудиторлық палатамен;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – уәкілетті органмен келісе отырып, сертификаттау бойынша маманданудың (пәннің) тиісті салаларында сарапшылар болып табылатын және емтихан комиссиясының құрамына кірмейтін кемінде үш мүшеден тұратын құрамда қалыптастырады және бекітеді.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Ұлттық комиссияда әңгімелесу үшін жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарында мемлекеттік аудитор болып соңғы 5 (бес) жыл бойы жұмыс істейтін және:
1) мемлекеттік аудитор сертификаты;
2) мына халықаралық кәсіби ұйымдардың бірі: ICAEW (Institute of Chartered Accountants in England and Wales) (Англия мен Уэльстің алқа бухгалтерлер институты), АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Сертификатталған алқа бухгалтерлер қауымдастығы), CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Мемлекеттік секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша диплом), IIA (Institute of Internal Auditors) (Ішкі аудиторлар институты) берген мына кәсіби біліктіліктердің бірі: ACA (Associated Chartered Accountant) (Қауымдастырылған дипломы бар бухгалтер), ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) (Сертификатталған алқа бухгалтерлер қауымдастығы), CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Мемлекеттік секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша диплом), CIPFA DipIPSAS-пен (Diploma in international public sector accounting standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша диплом) бірге CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломды мемлекеттік қаржы және бухгалтерлік есеп институты мемлекеттік аудитор), CIA (Certified Internal Auditor) (Дипломы бар ішкі аудитор), АССА F8 (Audit and Assurance) не АССА F8-пен (Аудит және анықтықты растау) бірге IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша сертификат) (орыс тілінде) бар екенін растайтын құжаты;

3) документ, подтверждающий наличие профессиональных квалификаций IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Сертификат по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе) с сертификатом, разработанным Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство) совместно со Всемирным банком (Public Audit and Assurance) (Государственный аудит и подтверждение достоверности), которые распространяются для органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля;
4) положительный результат оценки эффективности деятельности государственных аудиторов в системе органов государственного аудита и финансового контроля в течение последних двух лет;
5) отсутствие неснятых дисциплинарных взысканий.
Председатели, члены, руководители аппаратов Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий, Председатель и заместители Комитета внутреннего государственного аудита Министерства, руководители и заместители территориальных департаментов внутреннего государственного аудита Комитета внутреннего государственного аудита Министерства, руководители и заместители (при наличии) служб внутреннего аудита центральных государственных и местных исполнительных органов, имеющие опыт работы не менее 5 (пяти) лет в системе органов государственного аудита и финансового контроля, допускаются для собеседования в Национальную комиссию на присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории, в соответствии с требованиями подпунктов 1), 2), 3) и 5) настоящего пункта Правил.";
пункт 42 исключить;
заголовок параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Порядок оказания государственной услуги";
пункты 43 и 44 изложить в следующей редакции:
"43. Для получения государственной услуги кандидат на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня (далее – услугополучатель) представляет Рабочему органу (далее – услугодатель) в бумажном виде следующие документы:
1) заявление с указанием квалификации государственного аудитора соответствующего уровня, на которую претендует услугополучатель, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) копию документа, подтверждающего наличие высшего образования с приложениями.
К копиям документов об образовании, полученных в зарубежных организациях образования, прилагаются копии удостоверений о признании или нострификации данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в сфере образования, за исключением документов об образовании, выданных зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, научными центрами и лабораториями обладателям международной стипендии "Болашак", а также подпадающих под действие международного договора (соглашения) о взаимном признании и эквивалентности.
К документам об образовании, прилагается информация о статусе стипендиата международной стипендии "Болашак", выданной акционерным обществом "Центр международных программ".
К копиям документов об образовании, подпадающих под действие международного договора (соглашения) о взаимном признании и эквивалентности, прилагаются копии справок о признании данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в сфере образования.
В случае если документ (диплом/сертификат) и приложения к нему на иностранном языке, представляется нотариально заверенный в установленном порядке перевод на казахский и (или) русский язык.

3) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) Дүниежүзілік банкпен бірлесіп әзірлеген, ішкі мемлекет аудит және қаржылық бақылау органдары үшін қолданылатын сертификатпен (Public Audit and Assurance) (Мемлекеттік аудит және анықтықты растау) IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша сертификат) кәсіби біліктілігінің бар екенін растайтын құжаты;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жүйесінде соңғы екі жыл ішінде мемлекеттік аудиторлар қызметінің тиімділігін бағалаудың оң нәтижесі бар;
5) алынбаған тәртіптік жазалары жоқ кандидат жіберіледі.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүйесінде кемінде 5 (бес) жыл жұмыс өтілі бар Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссияларының төрағалары, мүшелері, аппарат басшылары, Министрліктің Ішкі мемлекеттік аудит комитетінің төрағасы мен орынбасарлары, Министрліктің Ішкі мемлекеттік аудит комитетінің аумақтық ішкі мемлекеттік аудит департаменттерінің басшылары мен орынбасарлары, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ішкі мемлекеттік аудит қызметтерінің басшылары мен орынбасарлары (болған жағдайда) Қағидалардың осы тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларының талаптарына сәйкес жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге Ұлттық комиссияға әңгімелесу үшін жіберіледі.";
42-тармақ алып тасталсын;
3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі";
43 және 44-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге кандидат (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызметті алу үшін Жұмыс органына (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) қағаз түрінде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушы үміт білдірген тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігі көрсетілген өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жоғары білімінің болуын растайтын құжаттың қосымшаларымен бірге көшірмесі.
Шетелдік білім беру ұйымдарында алған білімі туралы құжаттардың көшірмелеріне "Болашақ" халықаралық стипендиясын иеленушінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ғылыми орталықтары мен зертханалары берген, сондай-ақ өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттың (келісімнің) қолданылу аясына жататын білім туралы құжаттарды қоспағанда, білім беру саласындағы уәкілетті орган берген осы білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәліктердің көшірмелері қоса беріледі.
Білімі туралы құжаттарға "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы берген "Болашақ" халықаралық стипендиясы стипендиантының мәртебесі туралы ақпарат қоса беріледі.
Өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттың (келісімнің) қолданылу аясына жататын білім туралы құжаттардың көшірмелеріне білім беру саласындағы уәкілетті орган берген білім туралы осы құжаттарды тану туралы анықтамалардың көшірмелері қоса беріледі.
Егер құжат (диплом/сертификат) және оған қосымшалар шет тілінде болса, белгіленген тәртіппен нотариат куәландырған қазақ және (немесе) орыс тіліндегі аудармасы ұсынылады.

4) копию трудовой книжки, выписки из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах за весь период отчислений.
Для государственных служащих послужной список, оформленный в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 сентября 2021 года № 158 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24350);
5) копию документа о присвоении национальной или международной профессиональной квалификации в области бухгалтерского учета, аудита и финансов (при наличии);
6) копию документов по подтверждению знаний для лиц, претендующих на присвоение квалификации внутреннего государственного аудитора, государственного аудитора, выданного организацией по подтверждению знаний, по формам согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам;
7) копию документа, подтверждающего изменение личных данных (фамилия, имя, отчество (при наличии);
8) 1 (одна) фотография размером 3х4 (в личное дело);
9) заявление о согласии на сбор и обработку персональных данных, по форме согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам;
10) копию сертификата государственного аудитора для лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории;
11) копию документа о присвоении одной из международной профессиональной квалификации, указанной в подпунктах 3) и 4) пункта 41 настоящих Правил.
Документы, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 10) и 11) настоящего пункта, представляются заверенными подписью и печатью (штампом) службы управления персоналом (кадровой службы) либо в нотариально заверенной форме.
Все документы скрепляются в скоросшивателе, на лицевой стороне которого указывается: личное дело №, фамилия, имя и отчество (при его наличии) услугополучателя, дата оформления, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сведения о судимости, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке на момент подачи заявления, а также совершение коррупционного правонарушения услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем.";
44. Документы услугополучателя принимаются работником канцелярии услугодателя и регистрируются в информационной системе электронного документооборота (далее – информационная система) в день поступления документов.
В течение 2 (двух) рабочих дней документы отписываются ответственному сотруднику структурного подразделения.";

4) еңбек кітапшасының көшірмесі, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан аударымдардың бүкіл кезеңіндегі аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы үзінді көшірмелер.
Мемлекеттік қызметшілер үшін "Мемлекеттік қызметті өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 158 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24350 болып тіркелген) сәйкес ресімделген қызметтік тізім.
5) бухгалтерлік есеп, аудит және қаржы саласында ұлттық немесе халықаралық кәсіби біліктілік берілгені туралы құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);
6) осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша білімді растау жөніндегі ұйым берген ішкі мемлекеттік аудитор, мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін білімді растау жөніндегі құжаттардың көшірмесі;
7) жеке деректердің (аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі) өзгергенін растайтын құжаттың көшірмесі;
8) 3x4 көлеміндегі 1 (бір) фотосурет (жеке іске);
9) осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беру туралы өтініш;
10) жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін мемлекеттік аудитор сертификатының көшірмесі;
11) осы Қағидалардың 41-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген халықаралық кәсіби біліктіліктердің бірін иелену туралы құжаттың көшірмесі.
Осы тармақтың 2), 3), 4), 5), 6), 7), 10) және 11) тармақшаларында көзделген құжаттар персоналды басқару қызметінің (кадр қызметі) қолымен және мөрімен (мөртабанымен) куәландырылған не нотариат куәландырған нысанда ұсынылады.
Құжат тігілетін папкада барлық құжат бекітіледі, оның беткі жағында: осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша №__ жеке іс, көрсетілетін қызметті алушының аты және әкесінің аты (болған жағдайда), тегі, ресімделу күні көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының өтініш берген кезде өтелмеген немесе заңнамада белгіленген тәртіппен алынбаған сотталғандығы, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.";
44. Көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінің жұмыскері қабылдап, электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) құжаттар келіп түскен күні тіркейді.
Құжаттар құрылымдық бөлімшенің жауапты қызметкеріне 2 (екі) жұмыс күні ішінде жіберіледі.";

пункты 46 и 47 изложить в следующей редакции:
"46. Услугодатель организует проверку полноты представленных документов и соответствия кандидата требованиям, установленным пунктами 38, 39, 40, 41 и 43 настоящих Правил.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно пункту 43 Правил и перечню, предусмотренному в пункте 9 Перечня, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.";
47. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги установленных в пункте 10 в Перечне, услугодатель в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации заявления направляет услугополучателю письменный мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Отказ в оказании государственной услуги по указанным в настоящем пункте основаниям не влечет запрета на повторную подачу документов для получения государственной услуги.";
пункт 50 исключить;
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Очередность услугополучателей на прохождение собеседования определяется исходя из даты и номера регистрации их документов в информационной системе.
Услугополучатель, являющийся действующим работником системы органов государственного аудита и финансового контроля, допускается на очередное собеседование Национальной комиссии на основании мотивированного ходатайства руководителя органа государственного аудита и финансового контроля, вносимого Председателю Национальной комиссии и в случае получения положительного решения.
Заседания Национальной комиссии проводятся не реже 1 (одного) раза в квартал, согласно Положению о Национальной комиссии.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Решение Национальной комиссии оформляется протоколом в течение 7 (семи) рабочих дней со дня завершения собеседования и размещается на интернет-ресурсе услугодателя в течение 3 (трех) рабочих дней со дня подписания протокола заседания Национальной комиссии.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Услугополучатель, которому отказано в оказании государственной услуги, повторно подает документы (но не более 2 (двух) раз в год) для получения государственной услуги через 3 (три) месяца со дня принятия решения об отказе в оказании государственной услуги.
Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона "О государственных услугах".;

46 және 47-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Көрсетілетін қызметті беруші ұсынылған құжаттардың толықтығын және кандидаттың осы Қағидалардың 38, 39, 40, 41 және 43-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді ұйымдастырады.
Көрсетілетін қызметті алушы Қағидалардың 43-тармағына және Тізбенің 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.";
47. Тізбедегі 10-тармақта белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер бар болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтініштің тіркелген күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға әңгімелесуге жіберуден жазбаша түрде дәлелді бас тартуды жібереді.
Осы тармақта көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін құжаттарды қайта беруге тыйым салуға әкеп соқпайды.";
50-тармақ алып тасталсын;
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Көрсетілетін қызметті алушылардың әңгімелесуден өтуге кезектілігі олардың құжаттарының ақпараттық жүйеде тіркелген күні мен нөміріне қарай айқындалады.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жүйесінде жұмыс істеп жүрген жұмыскер болып табылатын көрсетілетін қызметті алушы Ұлттық комиссияның Төрағасына мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының басшысы енгізген уәжделген өтінішхат негізінде және оң шешім қабылданған жағдайда Ұлттық комиссияның кезекті әңгімелесуіне жіберіледі.
Ұлттық комиссияның отырыстары Ұлттық комиссия туралы ережеге сәйкес тоқсанына кемінде 1 (бір) рет өткізіледі.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Ұлттық комиссияның шешімі әңгімелесу аяқталған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді және Ұлттық комиссия отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Жұмыс органының интернет-ресурсына орналастырылады.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылған көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) айдан кейін мемлекеттік қызметті алу үшін құжаттарын (бірақ жылына 2 (екі) реттен көп емес) қайта тапсырады.
Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.".

дополнить пунктами 60-1, 60-2, 60-3 и 60-4 следующего содержания:
"60-1. При наличии оснований, для отказа в оказании государственной услуги предусмотренных в пункте 10 Перечня услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению согласно статье 73 Административно процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам рассмотрения принимается решения о выдаче сертификата, либо формируется мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
60-2. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается в административный орган, чей административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
60-3. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
60-4. Если иное не предусмотрено законом Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Кодекса.";
подпункт 5) пункта 67 Правил изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 60-1, 60-2, 60-3 және 60-4-тармақтармен толықтырылсын:
"60-1. Тізбенің 10-тармағында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер бар болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 73-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Қарау нәтижелері бойынша сертификат беру туралы шешім қабылданады немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту туралы шешім қалыптастырылады.
60-2. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған әкімшілік органға, лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы шешім қабылдаса, әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
60-3. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
60-4. Егер Қазақстан Республикасының заңында өзгеше көзделмесе, Кодекстің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа шағым жасауға жол беріледі.";
67-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"5) заключение Высшей аудиторской палаты по итогам признания результатов государственного аудита за неоднократное нарушение стандартов государственного аудита и финансового контроля, из-за которых материалы государственного аудитора не получили признание (более трех раз в год) в ходе контроля, проведенного Высшей аудиторской палатой в соответствии с пунктом 2 статьи 19 Закона.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Лица, у которых отозван сертификат государственного аудитора соответствующего уровня, по основаниям, предусмотренных пунктом 8 статьи 39 Закона, за исключением лиц, определенных в пункте 47 настоящих Правил, для прохождения собеседования повторно подаются в Рабочий орган документы, указанные в пункте 43 настоящих Правил, по истечении трех лет со дня подписания протокола заседания Национальной комиссии об отзыве сертификата о присвоении квалификации государственного аудитора соответствующего уровня.";
дополнить пунктом 72 следующего содержания:
"72. Высшая аудиторская палата в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.";
приложение 5 к Правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему нормативному постановлению;
дополнить приложением 5-1 в редакции согласно приложению 2 к настоящему нормативному постановлению;
дополнить приложением 6-1 в редакции согласно приложению 3 к настоящему нормативному постановлению.
2. Департаменту сертификации и организационной работы Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
Н. Годунова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение 1 к
нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 13 февраля 2023 года № 4-НҚ
Приложение 5 к Правилам
сертификации лиц, претендующих
на присвоение квалификации
государственного аудитора
Форма
Национальная комиссия по
сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного аудитора
от_________________________
__________________________
(фамилия, имя отчество
(при наличии) заявителя)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать сертификат на квалификацию ___________________________________
_______________________________________________________________________________
(указать уровень (внутренний государственный аудитор в соответствующей области
/государственный аудитор/ государственный аудитор высшей категории)
Фактический адрес проживания, № домашнего и мобильного телефонов:
______________________________________________________________________________
Адрес электронной почты: __________________________________________________
К данному заявлению прилагаю:
(отметить "галочкой")
копия удостоверения личности;
копия документа, подтверждающего наличие высшего образования;
для лиц, имеющих трудовой стаж, копию трудовой книжки;
для государственных служащих послужной список, оформленный в соответствии с приказом
Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 сентября
2021 года № 158 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы"
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24350);
выписки из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных
пенсионных взносах;
копия документа о присвоении национальной или международной профессиональной
квалификации в области бухгалтерского учета, аудита и финансов (при наличии);
копия документа, подтверждающего изменение личных данных (при наличии);
копию документов по подтверждению знаний для лиц, претендующих на присвоение
квалификации внутреннего государственного аудитора в соответствующей области,
государственного аудитора, выданного организацией по подтверждению знаний по форме

"5) Заңның 19-бабының 2-тармағына сәйкес Жоғары аудиторлық палата жүргізген бақылау барысында мемлекеттік аудитор материалдарының танылмауына себеп болған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарын бірнеше рет (бір жылда үш реттен көп) бұзғаны үшін мемлекеттік аудит нәтижелерін тану қорытындысы бойынша Жоғары аудиторлық палатаның қорытындысын қоса бере отырып, Жұмыс органына тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу туралы ұсыныс жолдайды.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Осы Қағидалардың 47-тармағында белгіленген адамдарды қоспағанда, Заңның 39-бабының 8-тармағында көзделген негіздер бойынша тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаты қайтарып алынған адамдар әңгімелесуден өту үшін Ұлттық комиссия отырысының тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иелену туралы сертификатты қайтарып алу туралы хаттамасына қол қойылған күннен бастап үш жыл өткен соң Жұмыс органына осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілген құжаттарды қайта бере алады.";
мынадай мазмұндағы 72-тармақпен толықтырылсын:
"72. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акті бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";
Қағидаларға 5-қосымша осы нормативтік қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы нормативтік қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда 5-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы нормативтік қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда 6-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Жоғары аудитолық палатаның Сертификаттау және ұйымдастыру жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасының
Төрағасы
Н. Годунова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2023 жылғы 13 ақпандағы
№ 4-НҚ нормативтік қаулысына
1-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау жөніндегі ұлттық
комиссия
___________________________
___________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (болған жағдайда), тегі)
ӨТІНІШ
_______________________________________________________________
(деңгейін (тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор/мемлекеттік аудитор/жоғары санатты мемлекеттік аудитор) көрсету)
біліктілігі сертификатын беруіңізді сұраймын.
Нақты тұратын мекенжайы, үйінің және ұялы телефондарының №_____________
Электрондық поштасының мекенжайы: _________________________________
Осы өтінішке мыналарды қоса беріп отырмын:
☑ ("белгімен" көрсету)
жеке куәліктің көшірмесі;
жоғары білімінің болуын растайтын құжаттың көшірмесі;
еңбек өтілі бар адамдар үшін еңбек кітапшасының көшірмесі;
мемлекеттік қызметшілер үшін "Мемлекеттік қызметті өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 158 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24350 болып тіркелген) сәйкес ресімделген қызметтік тізім;
аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан үзінді көшірмелер;
бухгалтерлік есеп, аудит және қаржы саласында ұлттық немесе халықаралық кәсіби біліктілікті иелену туралы құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);
жеке деректердің өзгергенін растайтын құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);

согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам;
копию сертификата государственного аудитора, для лиц, претендующих на высшую
категорию государственного аудитора;
копию документа о присвоении одной из международной профессиональной квалификации,
указанной в подпунктах 2) и 3) пункта 41 настоящих Правил;
1 (одна) фотография размером 3х4 (в личное дело);
Заявление о согласии на сбор и обработку персональных данных по основаниям,
предусмотренным пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О персональных
данных и их защите".
Настоящим подтверждается, что:
с Правилами сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного
аудитора ознакомлен и согласен;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными.
Дата заполнения: "_____" __________ 20___года _____________________ (подпись)
Приложение 2 к
нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 13 февраля 2023 года № 4-НҚ
Приложение 5-1 к Правилам
сертификации лиц, претендующих
на присвоение квалификации
государственного аудитора
Форма
Национальная комиссия
по сертификации лиц, претендующих
на присвоение квалификации
государственного аудитора
от _______________________________
__________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии) заявителя)
Заявление о согласии на сбор и обработку персональных данных
Я, _____________________________________________________________, фамилия,
имя, отчество (при наличии) – написать полностью
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _____________________, данные
документа, удостоверяющего личность __________________________, №
_____________________, дата выдачи ________________, орган, выдавший (наименование
документа) документ ________________________________________________, фактический
проживающий(-ая) по адресу: ________________________________________, (фактический
адрес проживания)
руководствуясь Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите"
настоящим даю безусловное согласие рабочему органу Национальной комиссии по
сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора
(далее – Рабочий орган), на осуществление им сбора и обработки моих персональных данных,
содержащих сведения о доходах и имуществе, зафиксированных на электронном, бумажном
и (или) ином материальном носителе.
Настоящим подтверждаю, что каких-либо претензий к Рабочему органу касательно его
деятельности по сбору и обработки моих персональных данных в дальнейшем иметь не будет,
при условии соблюдения им требований действующего законодательства.
Настоящее согласие действует в течение всего периода до получения результата
оказания государственной услуги.
___________ ________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ____________20 _ года.
Приложение 3 к
нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 13 февраля 2023 года № 4-НҚ

тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор, мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша білімді растау жөніндегі ұйым берген білімді растау жөніндегі құжаттардың көшірмесі;
жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін мемлекеттік аудитор сертификатының көшірмесі;
осы Қағидалардың 41-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген халықаралық кәсіби біліктіліктердің бірін иелену туралы құжаттың көшірмесі;
3x4 көлеміндегі 1 (бір) фотосурет (жеке іске);
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беру туралы өтініш.
Осымен:
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларымен танысқанымды және олармен келісетінімді;
қоса берілген барлық құжаттың шындыққа сәйкес келетінін және жарамды екенін растаймын.
Толтырылған күні: 20___жылғы "_____" _____________________ (қолы)
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2023 жылғы 13 ақпандағы
№ 4-НҚ нормативтік қаулысына
2-қосымша
Мемлекеттік аудитор
біліктілігін иеленуге үміткер
адамдарды сертификаттау
қағидаларына
5-1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудитор
біліктілігін иеленуге үміткер
адамдарды сертификаттау
жөніндегі ұлттық комиссия
___________________________
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (болған жағдайда), тегі)
Дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беру туралы өтініш
Мен, _______________________________________________________________,
(аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі – толығымен жазу қажет)
жеке сәйкестендіру нөмірім (ЖСН) ________________________, жеке басты
куәландыратын құжаттың деректері ____________________________________,
№ ________________________, берілген күні ____________________________,
(құжаттың атауы)
Құжатты берген орган ______________________, нақты тұратын мекенжайым:
__________________________________________________________________,
(нақты тұратын мекенжайы)
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа ала отырып, осымен Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссияның жұмыс органына (бұдан әрі – Жұмыс органы) олардың электрондық, қағаз және (немесе) өзге де материалды тасығышта тіркелген кірістер мен мүлік туралы мәліметтерден тұратын менің дербес деректерімді жинауды және өңдеуді жүзеге асыруына сөзсіз келісім беремін.
Осы арқылы Жұмыс органы қолданыстағы заңнаманың талаптарын сақтаған жағдайда, менің дербес деректерімді жинау және өңдеу жөніндегі оның қызметіне қатысты қандай да бір наразылықтардың бұдан әрі болмайтындығын растаймын.
Осы келісім мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алғанға дейін барлық кезең ішінде қолданылады.
________________ ______________________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
"____" ____________20 _ жыл.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2023 жылғы 13 ақпандағы
№ 4-НҚ нормативтік қаулысына
3-қосымша
Мемлекеттік аудитор
біліктілігін иеленуге үміткер
адамдарды сертификаттау
қағидаларына

Приложение 6-1
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного аудитора
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Сертификация лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора"
1
Наименование государственной услуги
Сертификация лиц, претендующих
на присвоение квалификации государственного аудитора
2
Наименование услугодателя
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан
3
способы предоставления государственной услуги
Прием заявления осуществляется через канцелярию Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
4
срок оказания государственной услуги
В течение 6 (шести) месяцев
5
форма оказания государственной услуги
Бумажная
6
результат оказания государственной услуги
Выдача сертификата государственного аудитора или мотивированный отказ в оказании государственной услуги
7
размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8
график работы услугодателя
Услугодателя – с понедельника по пятницу с 8.30 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 12.30 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием документов осуществляется с понедельника по пятницу с 9.00 до 17.00 часов, с перерывом на обед с 12.30 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
9
перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление с указанием квалификации государственного аудитора соответствующего уровня, на которую претендует услугополучатель, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) копию документа, подтверждающего наличие высшего образования с приложениями.
К копиям документов об образовании, полученных в зарубежных организациях образования, прилагаются копии удостоверений о признании или нострификации данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в сфере образования, за исключением документов об образовании, выданных зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, научными центрами и лабораториями обладателям международной стипендии "Болашак", а также подпадающих под действие международного договора (соглашения) о взаимном признании и эквивалентности.
К копиям документов об образовании, прилагается информация о статусе стипендиата международной стипендии "Болашак", выданной акционерным обществом "Центр международных программ".
К копиям документов об образовании, подпадающих под действие международного договора (соглашения) о взаимном признании и эквивалентности, прилагаются копии справок о признании данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в сфере образования.
В случае если документ (диплом/сертификат) и приложения к нему на иностранном языке, представляется нотариально заверенный в установленном порядке перевод на казахский и (или) русский язык;

6-1-қосымша
"Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
6 (алты) ай ішінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік аудитор сертификатын беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді түрде бас тарту
7
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
8
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 8.30-дан 17.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс сағат 12.30-дан 13.30-ға дейін.
Құжаттар Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 12.30-дан 13.30-ға дейін түскі асқа үзіліспен сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін қабылданады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидат үміт білдірген тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігі көрсетілген өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жоғары білімінің болуын растайтын құжаттың қосымшаларымен бірге көшірмесі.
Шетелдік білім беру ұйымдарында алған білімі туралы құжаттардың көшірмелеріне "Болашақ" халықаралық стипендиясын иеленушінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ғылыми орталықтары мен зертханалары берген, сондай-ақ өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттың (келісімнің) қолданылу аясына жататын білім туралы құжаттарды қоспағанда, білім беру саласындағы уәкілетті орган берген осы білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәліктердің көшірмелері қоса беріледі.
Білімі туралы құжаттардың көшірмелеріне "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы берген "Болашақ" халықаралық стипендиясы стипендиантының мәртебесі туралы ақпарат қоса беріледі.
Өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттың (келісімнің) қолданылу аясына жататын білім туралы құжаттардың көшірмелеріне білім беру саласындағы уәкілетті орган берген білім туралы осы құжаттарды тану туралы анықтамалардың көшірмелері қоса беріледі.
Егер құжат (диплом/сертификат) және оған қосымшалар шет тілінде болса, белгіленген тәртіппен нотариат куәландырған қазақ және (немесе) орыс тіліндегі аудармасы ұсынылады.

4) копию трудовой книжки, выписки из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах за весь период отчислений.
Для государственных служащих послужной список, оформленный в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 сентября 2021 года № 158 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24350);
5) копию документа о присвоении национальной или международной профессиональной квалификации в области бухгалтерского учета, аудита и финансов (при наличии);
6) копию документов по подтверждению знаний для лиц, претендующих на присвоение квалификации внутреннего государственного аудитора, государственного аудитора, выданного организацией по подтверждению знаний, по формам согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам;
7) копию документа, подтверждающего изменение личных данных (фамилия, имя, отчество (при наличии);
8) 1 (одна) фотография размером 3х4 (в личное дело);
9) заявление о согласии на сбор и обработку персональных данных, по форме согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам;
10) копию сертификата государственного аудитора для лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории;
11) копию документа о присвоении одной из международной профессиональной квалификации, указанной в подпунктах 2) и 3) пункта 41 настоящих Правил.
Сведения о судимости, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке на момент подачи заявления, а также совершение коррупционного правонарушения услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем.
10
основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;

4) еңбек кітапшасының көшірмесі, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан аударымдардың бүкіл кезеңіндегі аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы үзінді көшірмелер.
Мемлекеттік қызметшілер үшін "Мемлекеттік қызметті өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 158 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24350 болып тіркелген) сәйкес ресімделген қызметтік тізім;
5) бухгалтерлік есеп, аудит және қаржы саласында ұлттық немесе халықаралық кәсіби біліктілік берілгені туралы құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);
6) осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша білімді растау жөніндегі ұйым берген ішкі мемлекеттік аудитор, мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін білімді растау жөніндегі құжаттардың көшірмесі;
7) жеке деректердің (аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі) өзгергенін растайтын құжаттың көшірмесі;
8) 3x4 көлеміндегі 1 (бір) фотосурет (жеке іске);
9) осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беру туралы өтініш;
10) жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін мемлекеттік аудитор сертификатының көшірмесі;
11) осы Қағидалардың 41-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген халықаралық кәсіби біліктіліктердің бірін иелену туралы құжаттың көшірмесі.
Көрсетілетін қызметтерді алушының өтініш берген кезде өтелмеген немесе заңнамада белгіленген тәртіппен алынбаған соттылығының болуы, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
10
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы;

5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
7) отказ Национальной комиссией в присвоении квалификации государственного аудитора соответствующего уровня.
11
иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адрес места оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан – www.esep.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
Место оказания государственной услуги: город Астана, проспект Мәңгілік Ел 8, подъезд 10.

5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі болып, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
7) Ұлттық комиссияның тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беруден бас тартуы.
11
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметтік көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының www.esep.gov.kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Мемлекеттік қызметті көрсету орны: Астана қаласы, Мәңгілік Ел даңғылы 8, 10-кіреберіс.