Об утверждении перечня востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан и Правил его формирования
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 49. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2023 года № 31938.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 28.02.2023
В соответствии с подпунктом 6-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила формирования перечня востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие c 28 февраля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и
высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 20 февраля 2023 года № 49
Правила формирования перечня востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан

Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін және оны қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 49 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 21 ақпанда № 31938 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 28.02.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін қалыптастыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін сұранысқа ие кәсіптердің тізбесі.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 28 ақпаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғарғы білім
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 49 бұйрығына
1-қосымша
Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін қалыптастыру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования перечня востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" и определяют порядок формирования перечня востребованных профессий (далее – Перечень) с целью получения иностранцами разрешения на постоянное проживание.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган по вопросам миграции населения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в области миграции населения, регулирование миграционных процессов, координацию работы и реализацию государственной политики в области миграции населения;
2) иностранцы – лица, не являющиеся гражданами Республики Казахстан и имеющие доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства;
3) государственный информационный портал "Электронная биржа труда" – информационная система, содержащая единую информационную базу рынка труда.
Глава 2. Порядок формирования перечня востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан
3. Для формирования Перечня уполномоченный орган проводит анализ:
1) сведений автоматизированной информационной системы "Иностранная рабочая сила" о профессиях по которым привлекаются работодателем иностранная рабочая сила;
2) среднесрочного прогноза потребности в кадрах, сформированного в соответствии с Правилами формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года №154 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18445);
3) вакансий государственного информационного портала "Электронная биржа труда".
4. Уполномоченный орган на основе анализа, проведенного в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил, формирует проект Перечня и направляет его на согласование в заинтересованные государственные и местные исполнительные органы, Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан (далее – НПП).
5. Заинтересованные государственные и местные исполнительные органы, НПП в течении десяти рабочих дней со дня получения проекта Перечня согласовывают либо направляют в уполномоченный орган предложения к проекту Перечня.
В случае, если проект Перечня находится на согласовании более десяти рабочих дней и ответ по нему не представлен, то проект Перечня считается по умолчанию "согласованным".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және шетелдіктердің тұрақты тұруға рұқсат алу мақсатында сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы басшылықты, көші-қон процестерін реттеуді, халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) шетелдіктер – Қазақстан Республикасының азаматтары емес және өзiнiң басқа мемлекеттiк азаматтығына қатысты екендiгiнiң дәлелi бар адамдар;
3) "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталы – еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қамтитын ақпараттық жүйе.
2-тарау. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін қалыптастыру тәртібі
3. Тізбені қалыптастыру үшін уәкілетті орган:
1) жұмыс берушілермен шетелдік жұмыс күшін тартатын кәсіптер туралы "Шетелдік жұмыс күші" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтеріне;
2) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы №154 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18445 тіркелген) бекітілген Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларына сәйкес қалыптастырылған кадрларға қажеттіліктің орта мерзімді болжамына;
3) "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталының бос жұмыс орындарына талдау жүргізеді.
4. Уәкілетті орган осы Қағиданың 3-тармағына сәйкес жүргізілген талдау негізінде Тізбенің жобасын қалыптастыруға мүдделі мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлік палатасына (бұдан әрі – ҰКП) келісуге жібереді.
5. Мүдделі мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ҰКП Тізбе жобасын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Тізбе жобасын келіседі немесе уәкілетті органға ұсыныстар жолдайды.
Егер Тізбенің жобасы он жұмыс күнінен астам келісуде болса және ол бойынша жауап берілмесе, онда Тізбенің жобасы әдепкі бойынша "келісілген" болып есептеледі.

6. Уполномоченный орган утверждает Перечень с учетом предложений, поступивших в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил.
Приложение 2
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 20 февраля 2023 года № 49
Перечень востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 03.05.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Классификация области образования

6. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес келіп түскен ұсыныстарды ескере отырып Тізбені бекітеді.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 49 бұйрығына
2-қосымша
Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін сұранысқа ие кәсіптердің тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 03.05.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру саласының атауы