О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 июня 2017 года № 324 "Об утверждении Правил медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан" и приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 июня 2017 года № 329 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 марта 2023 года № 140. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2023 года № 32052
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 июня 2017 года № 324 "Об утверждении Правил медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15325) следующие изменения и дополнение:
в Правилах медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) авиационный врач – медицинский специалист, имеющий высшее медицинское образование и подготовку в области авиационной медицины, обеспечивающий профессиональное здоровье лиц, от которых зависит безопасность полетов, а также здоровье авиапассажиров при их обращении;
2) авиационная медицина – область медицины, посвященная изучению вопросов медицинского обеспечения авиационных полетов;
3) авиационный медицинский инспектор – авиационный инспектор уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, обладающий квалификацией и опытом работы в области авиационной медицины и уполномоченный на осуществление сертификации, контроля и надзора в сфере гражданской и экспериментальной авиации;
4) авиационный медицинский центр (далее – АМЦ) – юридическое лицо, осуществляющее медицинское освидетельствование в сфере гражданской авиации;
5) авиационный медицинский эксперт (далее – эксперт) – врач, имеющий сертификат авиационного медицинского эксперта, прошедший подготовку и имеющий практические навыки и трудовой стаж в области авиационной медицины, назначаемый уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации для проведения медицинских освидетельствований лиц, непосредственно связанных с выполнением и обеспечением полетов воздушных судов и их техническим обслуживанием, обслуживанием воздушного движения, на получение свидетельств или квалификационных отметок;

"Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 5 маусымдағы № 324 бұйрығына және "Азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 6 маусымдағы № 329 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 7 наурыздағы № 140 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 наурызда № 32052 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 5 маусымдағы № 324 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15325 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) авиация дәрігері – ұшулар қауіпсіздігіне тікелей қатысы бар тұлғалардың кәсіби, сондай-ақ жүгінгенде әуежолаушылардың денсаулығын қамтамасыз ететін жоғары медициналық білімі және авиациялық медицина саласында даярлығы бар медицина маманы;
2) авиациялық медицина – авиациялық ұшуды медициналық қамтамасыз ету мәселелерін зерделеуге арналған медицина саласы;
3) авиациялық медициналық инспектор – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның авиациялық медицина саласында біліктілігі мен жұмыс тәжірибесі бар және азаматтық және эксперименттік авиация саласында сертификаттауды, бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға уәкілеттік берілген авиация инспекторы;
4) авиациялық медициналық орталық (бұдан әрі – АМО) – азаматтық авиация саласында медициналық куәландыруды жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) авиациялық медициналық сарапшы (бұдан әрі – сарапшы) – авиациялық медициналық сарапшы сертификаты бар авиациялық медицина саласында даярлықтан өткен және практикалық дағдылары мен еңбек өтілі бар әуе кемелерінің ұшуын орындауға және қамтамасыз етуге және оларға техникалық қызмет көрсетуге, әуе қозғалысына қызмет көрсетуге тікелей байланысты тұлғаларды ды куәліктерді немесе біліктілік белгілерін алуға медициналық куәландырудан өткізу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым тағайындайтын дәрігер;

6) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность по выполнению и обеспечению полетов воздушных судов, воздушных перевозок и авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
7) свидетельство авиационного персонала – документ, подтверждающий квалификацию и полномочия авиационного персонала;
8) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
9) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
10) сверхлегкая авиация (далее – СЛА) – гражданская авиация, использующая воздушные суда с максимальной сертифицированной взлетной массой менее семисот пятидесяти килограмм, другие летательные аппараты и вспомогательные устройства;
11) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
12) легкая авиация (далее – ЛА) – гражданская авиация, использующая воздушные суда с максимальной сертифицированной взлетной массой менее пяти тысяч семисот килограмм, в том числе вертолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой менее трех тысяч ста восьмидесяти килограмм;
13) расширенное медицинское освидетельствование – медицинское освидетельствование, которое проводится экспертом с оформлением общего отчета, отчетов офтальмолога, ЛОР и рекомендациями других специалистов;
14) врач-консультант – авиационный врач, выносящий медицинские рекомендации по своей специальности по оценке здоровья физического лица/заявителя;
15) медицинское освидетельствование - обследование физического лица с целью установления или подтверждения факта наличия или отсутствия у него заболевания, определения состояния здоровья, а также временной нетрудоспособности, профессиональной и иной пригодности;
16) медицинский осмотр – установление или подтверждение наличия или отсутствия у авиационного персонала заболевания, определение состояния здоровья, а также временной нетрудоспособности, профессиональной пригодности к работе в заступаемую смену;

6) авиация персоналы – арнайы және (немесе) кәсіптік даярлығы бар әуе кемелерінде ұшуды орындау және қамтамасыз ету, әуе тасымалы мен авиация жұмыстарын, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару қызметін жүзеге асыратын жеке тұлғалар;
7) авиациялық персонал куәлігі – авиациялық персоналдың біліктілігі мен өкілеттігін растайтын құжат;
8) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану, азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
9) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
10) аса жеңіл авиация (бұдан әрі – АЖА) – сертификатталған ең жоғары ұшып көтерілу массасы жеті жүз елу килограмнан кем болатын әуе кемелерін, басқа да ұшу аппараттары мен қосымша құрылғыларды пайдаланатын азаматтық авиация;
11) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
12) жеңіл авиация (бұдан әрі – ЖА) – сертификатталған ең жоғары ұшып көтерілу массасы бес мың жеті жүз килограмнан кем болатын әуе кемелерін, оның ішінде сертификатталған ең жоғары ұшып көтерілу массасы үш мың бір жүз сексен килограмнан кем болатын тікұшақтарды пайдаланатын азаматтық авиация;
13) кеңейтілген медициналық куәландыру – жалпы есепті, офтальмолог, ЛОР есептерін және басқа мамандардың ұсыныстарын ресімдей отырып, сарапшы жүргізетін медициналық куәландыру;
14) консультант-дәрігер – жеке тұлғаның және өтініш берушінің денсаулығын бағалау бойынша өз мамандығы бойынша медициналық ұйғарымдарды шығаратын авиация дәрігері;
15) медициналық куәландыру – жеке тұлғаны оның ауруы болу немесе болмау фактісін анықтау немесе растау, денсаулық жағдайын, сондай-ақ уақытша еңбекке қабілетсіздігін, кәсіптік және өзге де жарамдылығын айқындау мақсатында зерттеп-қарау;
16) медициналық қарап-тексеру – авиация персоналында аурудың болуын немесе болмауын анықтау немесе растау, денсаулық жағдайын, сондай-ақ уақытша еңбекке қабілетсіздігін, жұмысқа шығатын ауысымындағы кәсіптік жарамдылығын айқындау;

17) медицинский сертификат – документ установленного образца, выдаваемый по положительным результатам медицинского освидетельствования, подтверждающий соответствие заявителя требованиям, предъявляемым к годности по состоянию здоровья, и обеспечивающий допуск к профессиональной деятельности;
18) обладатель медицинского сертификата – физическое лицо, имеющее действующий медицинский сертификат;
19) заявитель – физическое лицо, подавшее заявление на получение или продление медицинского сертификата;
20) внешний пилот – физическое лицо, которое исполняет необходимые действия по выполнению полета беспилотного летательного аппарата и которое манипулирует соответствующими органами управления полетом в течение времени полета.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Эксперт перед началом медицинского освидетельствования проверяет заявление на проведение медицинского освидетельствования и подписывает его вместе с заявителем.
После подписания заявления эксперт проверяет достоверность фактов в заявлении посредством информационных систем Министерства здравоохранения Республики Казахстан.";
пункта 21 изложить в следующей редакции:
"21. Заявитель в зависимости от класса получаемого медицинского сертификата проходит медицинское освидетельствование на соответствие его здоровья к следующим требованиям (далее – Требования):
требованиям по медицинскому освидетельствованию к состоянию здоровья, предъявляемым к заявителю на получение медицинского сертификата 1 класса, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
требованиям по медицинскому освидетельствованию к состоянию здоровья, предъявляемым к заявителю на получение медицинского сертификата класса 2 согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
требованиям по медицинскому освидетельствованию к состоянию здоровья, предъявляемым к заявителю на получение медицинского сертификата класса 3 согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
требованиям по медицинскому освидетельствованию к состоянию здоровья, предъявляемым к заявителю на получение медицинского сертификата ЛА и СЛА согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Эксперт записывает в медицинскую документацию данные медицинского обследования, диагноз, рекомендации профильных специалистов, врачей-консультантов и заполняет отчет о медицинском освидетельствовании (далее – Отчет) по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам. Достоверность данных медицинского обследования заверяется подписью и личной печатью эксперта.
Отчеты эксперта хранятся в течение 10 лет.
Кодирование диагнозов проводится согласно МКБ-11.
При оформлении отчета запрещаются исправления.
Оригинал отчета хранится в архиве эксперта, копия отчета (заверенная печатью эксперта) предоставляется заявителю. Электронная копия отчета предоставляется в уполномоченную организацию в течение 3 рабочих дней со дня выдачи сертификата для проведения оценки. Медицинский сертификат выдается заявителю в день оформления отчета и вынесения медицинского заключения.

17) медициналық сертификат – медициналық куәландырудың оң нәтижелері бойынша берілетін, өтініш берушінің денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығына қойылатын талаптарға сәйкестігін растайтын және кәсіптік қызметке рұқсат беруді қамтамасыз ететін, белгіленген үлгідегі құжат;
18) медициналық сертификаттың иегері – медициналық сертификаттың қолданыстағы мерзіміне ие тұлға;
19) өтініш беруші – медициналық сертификатты алуға немесе мерзімін ұзартуға өтініш берген жеке тұлға;
20) сыртқы ұшқыш – ұшқышсыз ұшу аппаратын ұшуы үшін қажетті әрекеттерді орындайтын және ұшу кезінде тиісті ұшу бақылауын басқаратын жеке тұлға.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Сарапшы медициналық куәландыру алдында медициналық куәландыру жүргізуге арналған өтінішті тексереді және оған өтініш берушімен бірге қол қояды.
Өтінішке қол қойылғаннан кейін, сарапшы өтініштегі деректердің растығын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйелері арқылы тексереді.".
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Өтініш беруші алатын медициналық сертификаттың сыныбына байланысты оның денсаулығының мынадай талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкестігіне медициналық куәландырудан өтеді:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 1-сыныпты медициналық сертификат алуға өтініш берушіге қойылатын денсаулық жағдайына медициналық куәландыру жөніндегі талаптар;
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес 2-сыныпты медициналық сертификат алуға өтініш берушіге қойылатын денсаулық жағдайына медициналық куәландыру жөніндегі талаптар;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 3-сыныпты медициналық сертификат алуға өтініш берушіге қойылатын денсаулық жағдайына медициналық куәландыру жөніндегі талаптар;
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес АЖ және ЖА медициналық сертификатын алуға өтініш берушіге қойылатын денсаулық жағдайына медициналық куәландыру жөніндегі талаптар.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Сарапшы медициналық құжаттамаға медициналық тексеру деректерін, диагнозды, бейінді мамандар консультант-дәрігерлердің ұсыныстарын жазады және осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық тексеру туралы есепті (бұдан әрі – Есеп) толтырады. Медициналық тексеру деректерінің дұрыстығы сарапшының қолымен және жеке мөрімен расталады.
Сарапшылардың есептері 10 жыл бойы сақталады.
Диагноздардың коды АХЖ-11 сәйкес жүргізіледі. Есепті ресімдеу кезінде түзетулерге тыйым салынады.
Есептің түпнұсқасы сарапшының мұрағатында сақталады, есептің көшірмесі (сарапшының мөрімен бекітілген) өтініш берушіге беріледі. Есептің электрондық көшірмесі сертификат беру күнінен бастап 3 жұмыс күні ішінде уәкілетті ұйымға бағалау жүргізуге беріледі. Медициналық сертификат есеп ресімделген және медициналық қорытынды шығарылған күні өтініш берушіге беріледі.

Авиационный медицинский инспектор уполномоченной организации проводит оценку отчета медицинского освидетельствования на соответствие требованиям, предусмотренных в приложениях 4, 5, 6 и 7 настоящих Правил.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Срок действия медицинского сертификата начинается с даты окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата.
Обладатель медицинского сертификата проходит медицинское освидетельствование для возобновления действия своего медицинского сертификата в удобный для него день, но не более чем за 45 календарных дней до истечения срока действия действующего медицинского сертификата.
Сроки действия медицинских сертификатов:
1) медицинский сертификат 1 класса лиц, относящихся к подпунктам 1), 2), 3) и 4) пункта 9 настоящих Правил, действителен в течение 12 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата;
2) медицинский сертификат 2 класса лиц, относящихся к подпунктам 5), 6) и 7) пункта 9 настоящих Правил, действителен в течение 12 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата;
3) медицинский сертификат 2 класса лиц, относящихся к подпунктам 8), 9), 10), 11) и 12) пункта 9 настоящих Правил, действителен в течение 60 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата и до достижения возраста 40 лет; в возрасте 40-49 лет медицинский сертификат действителен в течение 24 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата; после достижения возраста 50 лет медицинский сертификат действителен в течение 12 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата;
4) медицинский сертификат 2 класса лиц, относящихся к подпункту 13) пункта 9 настоящих Правил, действителен в течение 60 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата;
5) медицинский сертификат 3 класса лиц, относящихся к подпунктам 14) и 15) пункта 9 настоящих Правил, действителен в течение 24 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата и до достижения возраста 50 лет; после достижения возраста 50 лет медицинский сертификат действителен в течение 12 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата;

Уәкілетті ұйымның авиациялық медициналық инспекторы осы Қағидалардың 4, 5, 6 және 7-қосымшаларында көзделген талаптарға сәйкестігіне медициналық куәландыру есебіне бағалау жүргізеді.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен басталады.
Медициналық сертификаттың иегері өзіне ыңғайлы күні, бірақ қолданыстағы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 45 күннен аспайтын уақытта өзінің медициналық сертификатының қолданысын қайта жаңарту үшін медициналық куәландырудан өтеді.
Медициналық сертификаттардың қолданылу мерзімі:
1) осы Қағидалардың 9-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына жататын тұлғалардың 1-кластық медициналық сертификаты оны алғаш алған немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап 12 ай бойы жарамды;
2) осы Қағидалардың 9-тармағының 5), 6) және 7) тармақшаларына жататын тұлғалар 2-кластық медициналық сертификаты оны алғаш алған немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап 12 ай ішінде жарамды;
3) осы Қағидалардың 9-тармағының 8), 9), 10), 11) және 12) тармақшаларына жататын тұлғалардың 2-кластық медициналық сертификаты оны алғаш алған немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап және 40 жасқа толғанға дейін 60 ай бойы жарамды; 40-49 жастағы медициналық сертификат оны алғаш алған немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап 24 ай бойы жарамды; 50 жасқа толғаннан кейін медициналық сертификат алғашқы медициналық куәлікті алған күннен бастап немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап 12 ай бойы жарамды болады;
4) осы Қағидалардың 9-тармағының 13) тармақшасына жататын тұлғалардың 2-кластық медициналық сертификаты оны алғаш алған немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап 60 ай ішінде жарамды;
5) осы Қағидалардың 9-тармағының 14) және 15) тармақшаларына жататын тұлғалардың 3-кластық медициналық сертификаты оны алғаш алған немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап және 50 жасқа толғанға дейін 24 ай бойы жарамды; 50 жасқа толғаннан кейін медициналық сертификат оны алғаш алған немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап 12 ай бойы жарамды;

6) медицинский сертификат ЛА и СЛА лиц, относящихся к подпункту 16) пункта 9 настоящих Правил, действителен в течение 60 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата и до достижения возраста 40 лет; в возрасте 40-49 лет медицинский сертификат действителен в течение 24 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата; после достижения возраста 50 лет медицинский сертификат действителен в течение 12 месяцев со дня его первоначального получения или окончания срока действия предыдущего медицинского сертификата.";
пункты 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"34. Владелец свидетельства авиационного персонала не допускается к выполнению служебных обязанностей без медицинского сертификата и с истекшим сроком действия медицинского сертификата.
Допускается отсрочка экспертом АМЦ или экспертом медицинских организаций (для медицинского сертификата класса ЛА и СЛА) очередного медицинского освидетельствования владельца свидетельства, который выполняет полеты в регионе или за пределами Республики Казахстан, отдаленном от места проведения медицинского освидетельствования, при условии, что такая отсрочка будет предоставляться только как исключение, и не будет превышать:
1) одного периода продолжительностью 6 месяцев для члена летного экипажа воздушного судна, которое занято некоммерческими перевозками или выполнением авиационных работ;
2) двух последовательных периодов продолжительностью по 3 месяца каждый для члена летного экипажа воздушного судна, которое занято коммерческими перевозками, при условии, что в каждом случае соответствующее лицо получает положительное медицинское заключение после освидетельствования у эксперта данного региона или, при отсутствии такого эксперта у врача (при наличии сертификата специалиста), имеющего разрешение (на медицинское освидетельствование) заниматься врачебной практикой в данном регионе. Заключение о медицинском осмотре высылается уполномоченной организации, выдавшему данное свидетельство;
3) одного периода продолжительностью не более 24 месяцев, если медицинский осмотр проводится экспертом, назначенным уполномоченной организацией, на территории которого временно находится заявитель. Заключение о медицинском осмотре высылается уполномоченной организации, выдавшему данное свидетельство; отчет о медицинском освидетельствовании эксперта, находящегося за пределами Республики Казахстан, высылается организации гражданской авиации и эксперту, выдавшему медицинский сертификат.
При возникновении чрезвычайных ситуаций и непреодолимых сил (стихийные бедствия, военные действия) эксперт продлевает срок действия медицинского сертификата на срок действия чрезвычайных ситуаций и непреодолимых сил (стихийные бедствия, военные действия) либо на срок, определяемый уполномоченной организацией, с возможностью последующего продления на срок не более 45 календарных дней.

6) осы Қағидалардың 9-тармағының 16) тармақшасына жататын тұлғалардың ЖА және АЖА медициналық сертификаты оны алғаш алған немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап және 40 жасқа толғанға дейін 60 ай бойы жарамды; 40-49 жастағы медициналық сертификат оны алғаш алған немесе алдыңғы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап 24 ай бойы жарамды; 50 жасқа толғаннан кейін медициналық сертификат алғашқы медициналық куәлікті алған күннен бастап немесе алдыңғы медициналық сертификаттың мерзімі аяқталғаннан кейін 12 ай ішінде жарамды.";
34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Авиациялық персонал куәлігінің иесі мединицалық сертификатсыз және медициналық сертификатының қолданылу мерзімі өткен қызметтік міндеттерін орындауға жіберілмейді.
Медициналық куәландыру жүргізу орнынан алыс өңірде немесе Қазақстан Республикасының тыс жерлерде ұшуды орындайтын куәлік иесінің кезекті медициналық куәландыруын АМО сарапшысы немесе медициналық ұйымдардың сарапшысы (ЖА және АЖА сыныбы медициналық сертификат үшін) кейінге қалдыруға жол береді, мұндай кейінге қалдыру тек ерекшелік ретінде және мыналардан аспайды:
1) коммерциялық емес тасымалдаулармен немесе авиациялық жұмыстарды орындаумен айналысатын әуе кемесінің ұшу экипажының мүшесі үшін ұзақтығы 6 ай кезеңнің бір кезеңі;
2) әрбір жағдайда тиісті адам осы ауданның сарапшысынан куәландырылғаннан кейін оң медициналық қорытынды алған жағдайда немесе осындай сарапшы болмаған кезде осы өңірде дәрігерлік практикамен айналысуға (медициналық куәландыруға) рұқсаты бар дәрігерде (маман сертификаты болған кезде) әрқайсысы коммерциялық тасымалдаумен айналысатын әуе кемесінің ұшу экипажының мүшесі үшін ұзақтығы 3 айдан екі жүйелі кезең. Медициналық қарап-тексеру туралы қорытынды осы куәлікті берген уәкілетті ұйымға жіберіледі;
3) ұзақтығы 24 айдан аспайтын бір кезең, егер медициналық қарап-тексеруді өтініш берушіге уақытша болатын уәкілетті ұйыммен тағайындалған сарапшының аумағында жүргізілсе. Медициналық қарап-тексеру туралы қорытынды осы куәлікті берген уәкілетті ұйымға жіберіледі; Қазақстан Республикасынан тыс жердегі сарапшының медициналық куәландыру туралы есебі медициналық сертификат берген азаматтық авиация ұйымына және сарапшыға жіберіледі.
Төтенше жағдайлар және еңсерілмейтін күштер (дүлей зілзалалар, әскери іс-қимылдар) туындаған кезде сарапшы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімін төтенше жағдайлардың және еңсерілмейтін күштердің (дүлей зілзалалар, әскери іс-қимылдар) қолданылу мерзіміне не уәкілетті ұйым айқындайтын мерзімге кейіннен күнтізбелік 45 күннен аспайтын мерзімге ұзарту мүмкіндігімен ұзартады.

35. Действие медицинского сертификата 1 класса распространяется на медицинские сертификаты 2, 3 класса и ЛА и СЛА.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. По результатам медицинского обследования обладателя медицинского сертификата, состоящего на мониторинге по состоянию здоровья, принимается заключение:
1) допущен к работе или обучению;
2) нуждается в предоставлении внеочередного выходного дня (очередного трудового отпуска);
3) нуждается в проведении консультации и лечении;
4) подлежит профилактическому лечению - средний срок лечения 15 календарных дней.
Результаты мониторинга состояния здоровья заявителя записываются в медицинской книжке авиационного персонала по форме, согласно приложению 15-1 к настоящим Правилам.";
пункт 86 изложить в следующей редакции:
"86. Уполномоченная организация:
1) ведет контроль над проведением медицинского освидетельствования и оценку отчетов экспертов по результатам медицинского освидетельствования посредством информационных систем Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
2) приостанавливает действие и отзывает медицинский сертификат при несоблюдении требований медицинского освидетельствования;
3) рассматривает обжалования решений экспертов;
4) назначает экспертов;
5) согласовывает учебные программы по авиационной медицине;
6) разрабатывает инструктивные материалы;
7) проводит экспертизу медицинского сертификата на соответствие отчету эксперта в соответствии с Правилами выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденными приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 сентября 2013 года № 750 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8782).";
приложения 1, 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
дополнить приложением 15-1 согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 июня 2017 года № 329 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15323) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации, утвержденных указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В медпункте оказывается медицинская помощь в формах экстренной и неотложной медицинской помощи без круглосуточного медицинского наблюдения, включающей комплекс медицинских услуг и санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий на территории аэропорта.
Деятельность медицинского пункта осуществляется согласно главе 4 к настоящим Правилам.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

35. 1-кластық медициналық сертификаттың қызметі 2, 3-кластық және ЖА және АЖА медициналық сертификатқа қолданылады.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Денсаулық жағдайы бойынша мониторингта тұрған медициналық сертификат иесінің медициналық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша мынадай қорытынды шығарылады:
1) жұмысқа немесе оқуға жіберілді;
2) кезектен тыс демалыс күнін (кезекті еңбек демалысын) беруді қажет етеді;
3) консультация және емдеу жүргізуді қажет етеді;
4) профилактикалық емдеуге жатады - емдеу мерзімі күнтізбелік 15 күн.
Өтініш берушінің денсаулық жағдайы мониторингінің нәтижелері осы Қағидаларға 15-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Авиация персоналының медициналық кітапшасына жазылады.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Уәкілетті ұйым:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйелері арқылы медициналық куәландыруды жүргізуді бақылауды және медициналық куәландыру нәтижелері бойынша сарапшылардың есептерін бағалауды жүргізеді;
2) медициналық куәландыру талаптарын сақтамаған жағдайда медициналық сертификаттың қолданысын тоқтатады және қайтарып алады;
3) сарапшылардың шешімдеріне шағымдарды қарастырады;
4) сарапшыларды тағайындайды;
5) авиациялық медицина бойынша оқу бағдарламаларын келіседі;
6) нұсқаумалық материалдарды әзірлейді;
7) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8782 болып тіркелген) бекітілген Авиация персоналы куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларына сәйкес сарапшының есебіне сәйкестігіне медициналық сертификатқа сараптама жүргізеді.";
1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 15-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. "Азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 6 маусымдағы № 329 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15323 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидаларында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Медпунктте медициналық қызметтер кешенін және әуежай аумағындағы санитариялық эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды қамтитын тәулік бойы медициналық бақылаусыз шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек нысандарында медициналық көмек көрсетіледі.
Медициналық пункттің қызметі осы Қағидаларға 4-тарауға сәйкес жүзеге асырылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"15. При возникновении авиационного происшествия на территории аэропорта медицинские работники медпункта участвуют в аварийно-спасательных работах в составе аварийно-спасательных команд согласно главе 5 к настоящим Правилам.
Для своевременного оказания медицинской помощи и сортировки пострадавших используются карточки идентификации пострадавших по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
дополнить главой 4 следующего содержания:
"Глава 4. Порядок организации работы медицинского пункта организации гражданской авиации (эксплуатанта)
49. Медпункт возглавляет заведующий (врач, средний медицинский работник).
50. Административная подчиненность заведующего, структура и штаты медпункта определяются первым руководителем организации гражданской авиации.
51. Должностные инструкции работников медпункта утверждаются первым руководителем организации гражданской авиации, по медицинским вопросам заведующий медпункта взаимодействует с Департаментом авиационной медицины уполномоченной организации.
52. Медпункт обеспечивается:
1) помещениями и необходимым имуществом в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21080) и перечню кабинетов медпункта (площади) и их оснащению согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
2) водоснабжением, отоплением, электроэнергией;
3) прямой телефонной связью с диспетчером обслуживания воздушного движения (руководителем полетов), производственно-диспетчерской службой и станцией скорой медицинской помощи территориальных органов здравоохранения;
4) интернетом и радиосвязью;
5) дежурным санитарным радиофицированным автотранспортом на все время полетов воздушных судов в аэропорту, для связи с другими подразделениями аэропорта, для ежедневной работы и для оперативного задействования аварийного оборудования при авиационных происшествиях и инцидентах;
6) лекарственными средствами в соответствии с Перечнем лекарственных средств медпункта согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
53. График работы медпункта соответствует регламенту работы организации гражданской авиации (эксплуатанта).
54. Помещения медпункта располагаются на первом этаже здания, имеют выход на перрон и в зал ожидания, удобный подъезд для санитарного транспорта. Ширина дверей и их расположение обеспечивают проход с носилками.
55. В медпункте предусматриваются:

"15. Әуежайдың аумағында авиациялық оқиға туындаған кезде медпункттің медициналық қызметкерлері осы Қағидаларға 5-тарауға сәйкес авариялық құтқару жұмыстарына авариялық-құтқару командасының құрамында қатысады.
Зардап шеккендерге уақтылы медициналық көмек көрсету және сұрыптау мақсатында осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес зардап шеккендерді біріздендіру карточкасы пайдаланылады.";
мынадай мазмұндағы 4-тараумен толықтырылсын:
"4-тарау. Азаматтық авиация ұйымының (пайдаланушының) медициналық пунктінің жұмысын ұйымдастыру тәртібі
49. Медпунктті меңгеруші (дәрігер, орташа медицина қызметкері) басқарады.
50. Медпункт меңгерушісінің әкімшілік бағыныстылығын, құрылымы мен штатын азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысы айқындайды.
51. Медпункт қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысы бекітеді, медициналық мәселелер бойынша медпункт меңгерушісі уәкілетті ұйымның Авиациялық медицина департаментімен өзара іс-қимыл жасайды.
52. Медпункт:
1) "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) және медпункт кабинеттерінің (ауданы) тізбесіне және оларды жарақтандыру осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес үй-жайлармен және қажетті мүлікпен;
2) сумен жабдықтау, жылыту, электр энергиясымен;
3) әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерімен (ұшу басшысымен), өндірістік-диспетчерлік қызметпен және аумақтық денсаулық сақтау органдарының жедел медициналық жәрдем станциясымен тікелей телефон байланысымен;
4) интернетпен және радиобайланыспен;
5) әуе кемелерінің әуежайда барлық ұшу уақытында, әуежайдың басқа бөлімшелерімен байланыс үшін, күнделікті жұмыс үшін және авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар кезінде авариялық жабдықты жедел іске қосу үшін кезекші санитариялық радиофицирленген автокөлікпен;
6) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес Медпункттің дәрілік заттар тізбесіне сәйкес дәрілік заттармен қамтамасыз етіледі.
53. Медпункттің жұмыс кестесі азаматтық авиация ұйымының (пайдаланушының) жұмыс регламентіне сәйкес келеді.
54. Медпункт үй-жайлары ғимараттың бірінші қабатында орналасады, перронға және күту залына шығатын есігі, санитариялық көлік үшін ыңғайлы кіреберісі болады. Есіктердің ені және олардың орналасуы зембілдермен өтуді қамтамасыз етеді.
55. Медпунктте:

1) ожидальная;
2) приемная (комната медицинского осмотра);
3) комната для оказания доврачебной (экстренной и неотложной медицинской помощи);
4) изолятор с санузлом;
5) подсобные помещения (для хранения медицинского имущества при проведении аварийно– спасательных работ, средств для организации и проведения первичных противоэпидемических мероприятий в пределах своей компетенции при обнаружении больного (подозрительного) карантинной инфекцией).
56. Медпункт имеет лицензию на медицинскую деятельность соответствующего подвида, выдаваемого в установленном законодательством порядке.
57. Медпункт ведет медицинскую документацию и представляет отчеты о деятельности медпункта организации гражданской авиации в Департамент авиационной медицины уполномоченной организации в сфере гражданской авиации по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
58. Задачи медпункта:
1) медицинское обеспечение полетов;
2) оказание медицинской помощи пассажирам, работникам организации гражданской авиации и авиационному персоналу;
3) проведение в пределах своей компетенции первичных противоэпидемических мероприятий по недопущению распространения инфекционных и карантинных заболеваний.
59. Деятельность медпункта:
1) проведение предполетного медицинского осмотра членов экипажей воздушных судов и предсменного медицинского осмотра авиадиспетчеров согласно главе 3 к Правилам медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденный приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 июня 2017 года № 324 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15325);
2) проведение предсменного и послесменного медицинского осмотра работников организации гражданской авиации;
3) подготовка авиационного персонала к очередному медицинскому освидетельствованию (для авиакомпании);
4) проведение мониторинга за состоянием здоровья авиационного персонала и работников (при наличии в штате врача, авиационного персонала);
5) оказание доврачебной, экстренной и неотложной медицинской помощи пассажирам, работникам и авиационному персоналу;
6) участие в аварийно-спасательных работах при авиационном происшествии на территории ответственности организации гражданской авиации в части, касающейся медицинского обеспечения;
7) контроль за бортовыми аптечками для оказания медицинской помощи в полете членам экипажа и пассажирам (для авиакомпании);
8) участие совместно с заинтересованными структурными подразделениями в ведении учета и анализа причин общей и профессиональной заболеваемости, травматизма в организации гражданской авиации;

1) күту орны;
2) қабылдау бөлмесі (медициналық қарап-тексеру бөлмесі);
3) дәрігерге дейінгі (шұғыл және кезек күттірмейтін) медициналық көмек көрсетуге арналған бөлме;
4) санитарлық торабы бар изолятор;
5) қосалқы үй-жайлар (авариялық-құтқару жұмыстарды жүргізу кезінде медициналық мүлікті, карантиндік инфекциямен науқас (күдікті) анықталған жағдайда өз құзыреті шегінде эпидемияға қарсы алғашқы іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге арналған құралдарды сақтау үшін).
56. Медпункттің заңнамада белгіленген тәртіппен берілетін тиісті кіші түрдің медициналық қызметіне лицензиясы болады.
57. Медпункт медициналық құжаттаманы жүргізеді және осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның Авиациялық медицина департаментіне азаматтық авиация ұйымдарының медпункт қызметі туралы есеп береді.
58. Медпункт міндеттері:
1) ұшуларды медициналық қамтамасыз ету;
2) жолаушыларға, азаматтық авиация ұйымының қызметкерлеріне және авиациялық персоналға медициналық көмек көрсету;
3) өз құзыреті шегінде инфекциялық және карантиндік аурулардың таралуына жол бермеу бойынша алғашқы эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу.
59. Медпункт қызметі:
1) Қазақстан Республикасының инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 5 маусымдағы № 324 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15325 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларын 3-тарауға сәйкес әуе кемелері экипаждарының мүшелерін ұшу алдындағы медициналық қарап-тексеруді және авиадиспетчерлерді ауысым алдындағы медициналық қарап-тексеруді жүргізу;
2) азаматтық авиация ұйымы қызметкерлерінің ауысым алдындағы және ауысымнан кейінгі медициналық қарап-тексеруді жүргізу;
3) авиация персоналын кезекті медициналық куәландыруға дайындау (авиакомпания үшін);
4) авиация персоналы мен жұмыскерлерінің (штатында дәрігер, авиация персоналы болған кезде) денсаулық жағдайына мониторинг жүргізу;
5) жолаушыларға, қызметкерлерге және авиация персоналына дәрігерге дейінгі, шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету;
6) медициналық қамтамасыз етуге қатысты бөлігінде азаматтық авиация ұйымының жауапкершілігі аумағында авиациялық оқиға кезінде авариялық-құтқару жұмыстарына қатысу;
7) экипаж мүшелері мен жолаушыларға ұшуда медициналық көмек көрсету үшін борттық дәрі қобдишаларын бақылау (авиакомпания үшін);
8) мүдделі құрылымдық бөлімшелермен бірлесіп азаматтық авиация ұйымдарында жалпы және кәсіптік сырқаттанушылықтың, жарақаттанудың себептерін есепке алуды және талдауды жүргізуге қатысу;

9) организация санитарно-профилактических и первичных противоэпидемических мероприятий в соответствии с действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
10) внедрение в практику работы современных достижений науки, клинической и авиационной медицины;
11) формирование у работающих в организации гражданской авиации принципов здорового образа жизни с целью укрепления и сохранения их здоровья, профессиональной работоспособности и долголетия;
12) взаимодействие медпункта в процессе деятельности с организациями здравоохранения и гражданской авиации в части, касающейся функций медпункта;
13) отстранение по состоянию здоровья:
члена экипажа - от полета;
авиадиспетчера - от смены;
пассажира - от полета;
работника - от работы;
14) консультация пассажиров по вопросам медицинских показаний или противопоказаний для полета на воздушных судах гражданской авиации.
60. Медпункт имеет штамп о прохождении предполетного (предсменного и послесменного) медицинского осмотра с указанием его наименования (при наличии).";
дополнить главой 5 следующего содержания:
"Глава 5. Порядок организации медицинского обеспечения поисковых и аварийно-спасательных работ
61. При возникновении авиационного происшествия на территории аэропорта медицинские работники медпункта участвуют в поисковых и аварийно-спасательных работах в составе аварийно-спасательных команд (далее – АСК).
Действия медицинских работников медпункта определяются Аварийным планом по организации и проведению аварийно-спасательных работ на территории аэропорта (аэродрома) и прилегающей к аэропорту (аэродрому) местности (далее - Аварийный план), разработанным с учетом местных условий и интенсивности полетов в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 325 "Об утверждении Правил аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12216).
62. Медицинский персонал при проведении аварийно-спасательных работ руководствуется Планом лечебно-эвакуационных мероприятий, который является составной частью Аварийного плана.
План лечебно-эвакуационных мероприятий утверждается на календарный год руководителем организации гражданской авиации и согласовывается руководителем Департамента (Управления) общественного здоровья территориального органа здравоохранения.
План лечебно-эвакуационных мероприятий находится в папке документов дежурного медицинского персонала медпункта и передается по смене. Выписки из Плана лечебно-эвакуационных мероприятий находятся в территориальных органах здравоохранения в части их касающейся.

9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес санитариялық-профилактикалық және эпидемияға қарсы бастапқы іс-шараларды ұйымдастыру;
10) жұмыс практикасына ғылымның, клиникалық және авиациялық медицинаның қазіргі заманғы жетістіктерін енгізу;
11) азаматтық авиация ұйымында жұмыс істейтіндердің денсаулығын, кәсіби жұмыс қабілеттілігін және ұзақ өмір сүруін нығайту және сақтау мақсатында салауатты өмір салты қағидаттарын қалыптастыру;
12) медпункттің функцияларына қатысты бөлігінде қызмет процесінде медпункттің денсаулық сақтау және азаматтық авиация ұйымдарымен өзара іс-қимылы;
13) денсаулық жағдайы бойынша шеттету:
экипаж мүшесін – ұшудан;
авиадиспетчерді – ауысымнан;
жолаушыны – ұшудан;
қызметкерді – жұмыстан;
14) азаматтық авиацияның әуе кемелерінде ұшу үшін медициналық көрсетілімдер немесе қарсы айғақтар мәселелері бойынша жолаушыларға консультация беру.
60. Медпункттің атауы көрсетілген ұшу алдындағы (ауысым алдындағы және ауысымнан кейінгі) медициналық қарап-тексеруден өткені туралы мөртабаны (бар болса) болады.";
мынадай мазмұндағы 5-тараумен толықтырылсын:
"5-тарау. Іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарын медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастыру тәртібі
61. Әуежай аумағында авиациялық оқиға туындаған кезде медпункттің медицина қызметкерлері авариялық-құтқару команда (бұдан әрі – АҚК) құрамында іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарына қатысады.
Медпункттің медицина қызметкерлерінің іс-қимылы "Қазақстан Республикасының әуежайларында ұшуды авариялық-құтқару тұрғысынан қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 325 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12216 болып тіркелген) сәйкес ұшудың жергілікті жағдайлары мен қарқындылығын ескере отырып әзірленген Әуежайдың (әуеайлақтың) аумағында және әуежайға (әуеайлаққа) іргелес жерде авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі Авариялық жоспармен (бұдан әрі Авариялық жоспар) айқындалады.
62. Медициналық персонал авариялық-құтқару жұмыстарды жүргізу кезінде Авариялық жоспардың құрамдас бөлігі болып табылатын Емдеу-эвакуациялық іс-шаралар жоспарын басшылыққа алады.
Емдеу-эвакуациялық іс-шаралар жоспарын күнтізбелік жылға азаматтық авиация ұйымының басшысы бекітеді және оны аумақтық денсаулық сақтау органның Қоғамдық денсаулық департаментінің (Басқармасының) басшысымен келіседі.
Емдеу-эвакуациялық іс-шаралар жоспары медпункттің кезекші медицина персоналының құжаттар топтамасында болады және ауысым бойынша беріледі. Емдеу-эвакуациялық іс-шаралар жоспарынан үзінділер оларға қатысты бөлігінде аумақтық денсаулық сақтау органдарында болады.

63. В Плане лечебно-эвакуационных мероприятий предусматриваются:
1) порядок взаимодействия служб при организации и проведении поисковых и аварийно - спасательных работ;
2) порядок формирования медицинского расчета АСК;
3) порядок передачи сигналов "Тревога" или "Готовность";
4) действия дежурного медицинского персонала медпункта, руководителя медицинского расчета АСК после получения сигналов "Тревога" или "Готовность";
5) порядок оповещения работников аэропорта, медицинских учреждений территориальных органов здравоохранения, станций скорой помощи, службы экстренной медицинской помощи (днем, в вечернее и ночное время, в выходные и праздничные дни) по номерам телефонов ответственных должностных лиц (списки телефонов систематически уточняются);
6) пути следования медицинского расчета АСК к месту авиационного происшествия;
7) действия дежурного медицинского персонала, остающегося в медпункте;
8) действия дежурного врача станции скорой медицинской помощи и (или) службы экстренной медицинской помощи;
9) лечебные учреждения для эвакуации пострадавших, количество санитарного транспорта, необходимого для эвакуации в соответствии с типом воздушного судна, терпящего бедствие.
64. К Плану лечебно-эвакуационных мероприятий прилагаются следующие документы:
1) схема оповещения медицинского расчета АСК;
2) схема района аэродрома, расположения стоянок и путей движения транспорта по аэродрому;
3) схема размещения аварийных выходов на воздушных судах, обслуживаемых аэропортом и порядок их открытия;
4) список персонала медпункта, входящего в медицинский расчет АСК;
5) состав группы усиления, схема ее оповещения, сбора и доставки;
6) карта расположения лечебных учреждений и пути следования к ним.
65. Действия медицинского расчета АСК на месте авиационного происшествия:
1) до прибытия средств эвакуации медицинский расчет АСК:
проводит сортировку пострадавших, определяет порядок и очередность транспортировки, готовит пострадавших к эвакуации. При сортировке пострадавших используются карточки идентификации пострадавших;
руководит оказанием первой помощи пострадавшим силами расчета АСК;
оказывает экстренную и неотложную медицинскую помощь пострадавшим;
осуществляет сбор пострадавших в безопасном и удобном месте для подхода средств эвакуации;
2) после прибытия средств эвакуации медицинский расчет АСК отправляет пострадавших в лечебные учреждения и продолжает оказывать оставшимся пострадавшим необходимую медицинскую помощь.

63. Емдеу-эвакуациялық іс-шаралар жоспарында мыналар көзделеді:
1) іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу кезіндегі қызметтердің өзара іс-қимыл тәртібі;
2) АҚК медициналық жасағын қалыптастыру тәртібі;
3) "Дабыл" немесе "Дайындық" сигналдарын беру тәртібі;
4) "Дабыл" немесе "Дайындық" сигналдарын алғаннан кейін медпункттің кезекші медицина персоналының, АҚК медициналық жасақ басшысының іс-қимылы;
5) әуежайдың, аумақтық денсаулық сақтау органдарының медициналық мекемелерінің, жедел жәрдем станцияларының, шұғыл медициналық көмек қызметінің қызметкерлерін (күндіз, кешкі және түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері) жауапты лауазымды тұлғалардың телефон нөмірлері (телефон тізімдері жүйелі түрде нақтыланады) және басқа байланыс бойынша хабардар ету тәртібі;
6) АҚК медициналық жасақтың авиациялық оқиға орнына баратын жолы;
7) медпунктте қалатын кезекші медицина персоналының іс-қимылы;
8) жедел медициналық көмек станциясының және (немесе) шұғыл медициналық көмек қызметінің кезекші дәрігерінің іс-қимылы;
9) зардап шеккендерді эвакуациялау үшін емдеу мекемелері, авариялық ұшыраған әуе кемесінің үлгісіне сәйкес эвакуациялау үшін қажетті санитариялық көлік саны.
64. Емдеу-эвакуациялық іс-шаралар жоспарына мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) АҚК медициналық медициналық жасақтың хабардар ету схемасы;
2) әуеайлақ ауданының, тұрақтардың және әуеайлақ бойынша көлік қозғалысы жолдарының орналасу схемасы;
3) әуежай қызмет көрсететін әуе кемелерінде авариялық шығуларды орналастыру схемасы және оларды ашу тәртібі;
4) АҚК медициналық жасағына кіретін медпункт персоналының тізімі;
5) күшейту тобының құрамы, оны хабардар ету, жинау және жеткізу схемасы;
6) емдеу мекемелерінің орналасу картасы және оларға баратын жол.
65. Авиациялық оқиға орнында АҚК медициналық жасақтың іс-қимылы:
1) эвакуациялау құралдары келгенге дейін АҚК медициналық жасағы:
зардап шеккендерді сұрыптайды, тасымалдау тәртібі мен кезектілігін анықтайды, зардап шеккендерді эвакуациялауға дайындайды. Зардап шеккендерді сұрыптау кезінде зардап шеккендерді біріздендіру карточкалары пайдаланылады.
АҚК есеп айырысу күшімен зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетуді басқарады;
зардап шеккендерге шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетеді;
зардап шеккендерді эвакуациялау құралдарына келу үшін қауіпсіз және ыңғайлы жерде жинауды жүзеге асырады;
2) эвакуациялау құралдары келгеннен кейін АҚК медициналық жасағы зардап шеккендерді емдеу мекемелеріне жібереді және қалған зардап шеккендерге қажетті медициналық көмек көрсетуді жалғастырады.

66. Оснащение медицинского расчета АСК:
1) санитарный автомобиль и (или) медицинский фургон:
санитарный автомобиль обеспечивает доставку медицинского расчета АСК к месту авиационного происшествия или месту сбора. В период проведения аварийно-спасательных работ водитель санитарного автотранспорта подчиняется дежурному врачу (среднему медицинскому работнику) медпункта;
в санитарном автомобиле постоянно находятся ингалятор кислородный для искусственной вентиляции легких, носилки, спинальный щит, электрический фонарь;
2) сумка-укладка для медицинского расчета:
сумки-укладки укомплектовываются лекарственными средствами и медицинскими изделиями из расчета оказания медицинской помощи десяти пострадавшим;
количество сумок-укладок определяется типом самого большого воздушного судна, обслуживаемого организацией гражданской авиации;
сумки-укладки в опломбированном виде хранятся в медпункте (или в медицинском фургоне) при условии обеспечения соответствующего температурного режима для лекарственных средств;
в каждую сумку-укладку закладывается опись лекарственных средств с указанием сроков годности.
Медицинский фургон и сумки-укладки комплектуются лекарственными средствами, медицинскими изделиями и аварийным снаряжением в соответствии с перечнем оснащения медицинского фургона согласно приложению 14 и перечнем оснащения сумки-укладки согласно приложению 15 к настоящим Правилам.";
дополнить приложениями 11, 12, 13, 14 и 15 согласно приложениям 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему приказу.
3. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 7 марта 2023 года № 140
Приложение 1
к Правилам медицинского
освидетельствования и осмотра
в гражданской авиации
Республики Казахстан
Форма
Заявление на получение или возобновление медицинского сертификата
Заполните эту страницу полностью и печатными буквами - обратитесь к инструкции по заполнению.
Строго конфиденциально (для медицинского пользования)
(1) Страна, выдавшая сертификат:
(2) Медицинский сертификат по классу
1
2
3
ЛА и СЛА
(3) Фамилия:
(4) Предыдущие фамилии:
(12) Заявление:
Первичное
Возобновление
(5) Имя, отчество (при наличии):
(6) Дата рождения:
(7) Пол:
М
Ж
(13) Номер:
(8) Место и страна рождения:
(9) Гражданство:
(14) Тип свидетельства:
(10) Постоянный адрес:
Страна:
Телефон:
мобильный:
e-mail:
(11) Почтовый адрес: (если отличается)
Страна:
Телефон:
(15) Профессия (основная):
(16) Работодатель:
(17) Предыдущее обращение за медицинским сертификатом:
Дата:
Место:
(18) Имеющееся свидетельство (тип):
Номер свидетельства:
Страна выдачи:
(19) Какие-либо ограничения свидетельства и (или) медицинского сертификата. Нет
Да
Подробности:
(20) Были ли у Вас когда-либо отказы в выдаче медицинского сертификата, сомнения при выдаче или отзыв медицинского сертификата любым из государств, выдающих свидетельства? Нет
Да
Дата:
Страна:
Подробности:
(21) Общий налет часов:
(22) Налет часов от предыдущего медицинского освидетельствования
(23) На каком типе самолета летаете в настоящее время:
(24) Какое-либо авиационное происшествие и (или) инцидент от последнего медицинского освидетельствования? Нет
Да
Дата:
Место:
(25) Предполагаемый вид полетов:
Подробности:
(26) Летная деятельность в настоящее время односоставный экипаж □ многосоставный экипаж □
(27) Употребляете ли Вы алкоголь?
Нет
Да
, количество
(28) Употребляете ли вы регулярно медикаментозные средства?
Нет
Да
Укажите лекарство, дозу, дату начала приема и причину?
(29) Курите ли Вы?
Нет, никогда □ Нет, когда прекратили?
Да, Укажите тип и количество: Скачать
Общий и медицинский анамнез: имеете ли вы или имели в прошлом что-либо из следующего? (Пожалуйста, отметьте). При положительном ответе представьте подробности в разделе (30) Примечание
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Семейный анамнез
Да
Нет
101 Заболевания/операции на глазах
112 Заболевания носа, горла, расстройства речи
123 Малярия или др. тропическое заболевание
170 Заболевания сердца
102 Носили ли Вы очки и (или) контактные линзы
113 Травмы головы и нарушения сознания
124 Положительный тест на ВИЧ инфекцию
171 Высокое артериальное давление
114 Частые или сильные головные боли
125 Инфекции, передающиеся половым путем
172 Высокий уровень холестерина
103 Изменения в очках/контактных линзах за период с предыдущего медицинского освидетельствования
115 Головокружения или обмороки
126 Расстройства сна/синдром апноэ сна
173 Эпилепсия
116 Потери сознания по любой причине
127 Заболевания/нарушения костно-мышечной системы
174 Психическое расстройство
104 Сенная лихорадка, другие аллергии
117 Неврологические заболевания, инсульт, эпилепсия, судороги, паралич
128 Какие-либо другие заболевания или травмы
175 Диабет
105 Астма или заболевания легких
129 Госпитализация в больницу
176 Туберкулез
106 Заболевания сердца или сосудов
118 Какие-либо психологические /
130 Посещения врача за период с предыдущего
177 Аллергия/астма/экзема
107 Высокое или низкое артер. давление
психические расстройства
медицинского освидетельствования
178 Наследственное заболевание
108 Камни в почках или кровь в моче
119 Злоупотребление алкоголем/наркотиками
131 Отказ от страхования жизни
179 Глаукома
109 Диабет, гормональные нарушения
120 Попытки самоубийства
132 Отказ в выдаче свидетельства
Только для женщин:
110 Заболевания желудка, печени или кишечника
121 Высотная болезнь, требующая медикаментозного лечения
133 Отказ от воинской службы по медицинским показаниям
150 Гинекологические заболевания, нарушения менструации
111 Глухота, заболевания уха
122 Анемия и другие заболевания крови
134 Назначение пенсии или компенсации по травме или заболеванию
151 Беременны ли Вы?
(30) Примечание: Отметьте, если ранее сообщалось и изменений не произошло.
(31) Заявление: Настоящим заявляю, что, насколько мне известно, все указанное выше, заполнено полностью и правильно, не утаивается никакая относящейся к делу информация и не делаются никакие ложные заявления. Я заявляю, что при введении в заблуждение или предоставлении ложной или вводящей в заблуждение информации в связи с настоящим заявлением или при не предоставлении информации о наличии у меня заболеваний, известных мне и представляющих опасность для выполнения полетов, также информации касающейся к состоянию здоровья, ознакомлен с мерами, наступающими в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и с последующим отзывом уже выданного мне медицинского сертификата. Также осознаю, что при непредставлении и не подписании данного заявления, мне будет отказано в получении медицинского сертификата.
Относительно доступа к медицинской информации: Настоящим утверждаю, что вся информация, содержащаяся в данном отчете, равно как и в любом или во всех прилагаемых документах, является доступной эксперту, авиационному инспектору уполномоченной организации, принимая во внимание, что все эти документы и, электронно-сохраненные данные, используются для медицинского освидетельствования, становятся и остаются собственностью эксперта, также даю согласие эксперту, авиационному инспектору уполномоченной организации на сбор и обработка моих персональных данных по состоянию здоровья, в том числе составляющих врачебную тайну. Конфиденциальность медицинской информации постоянно соблюдается.
---------------- ------------------- ------------------
Дата Подпись заявителя Подпись эксперта
Передняя сторона
Инструкция по заполнению формы заявления на получение или возобновление медицинского сертификата
Данная форма заявления, все прилагающиеся формы отчетов хранятся у эксперта. Конфиденциальность медицинской документации постоянно соблюдается.
Заявитель лично заполняет все разделы и пункты формы Заявления. Необходимо писать разборчиво печатными буквами, шариковой ручкой. Заполнение данной формы путем электронного ввода или печати также приемлемо. Если необходимо больше пространства для заполнения данных, сведения заносятся на простой лист бумаги с указанием имени, подписи и даты. Указывается и номер соответствующего пункта Заявления на медицинский сертификат.
Неполное или нечеткое заполнение приведет к отказу в принятии заявления. За дачу ложных или приводящих в заблуждение заявлений или же утаивание информации, относящейся к данному заявлению, ему отказывают принимать данное заявление и (или) лишают уже выданного медицинского сертификата.

66. АҚК медициналық жасағын жарақтандыру:
1) санитариялық автомобиль және (немесе) медициналық фургон:
санитариялық автомобиль АҚК медициналық жасағы авиациялық оқиға орнына немесе жинау орнына жеткізуді қамтамасыз етеді. Авариялық-құтқару жұмыстарды жүргізу кезеңінде санитариялық автокөліктің жүргізушісі медпункттің кезекші дәрігеріне (орта медицина қызметкеріне) бағынады;
санитариялық автомобильде өкпені жасанды желдетуге арналған оттегі ингаляторы, зембілдер, қатты қалқан қатты қалқан, электр шамы үнемі болады;
2) медициналық жасаққа арналған жиналмалы сөмке:
жиналмалы сөмкелер зардап шеккен он адамға медициналық көмек көрсету есебінен дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен жабдықталады;
жиналмалы сөмкелер саны азаматтық авиация ұйымы қызмет көрсететін ең үлкен әуе кемесінің түрімен айқындалады;
жиналмалы сөмкелер пломбаланған түрде дәрілік заттар үшін тиісті температуралық режим қамтамасыз етілген жағдайда медпунктте (немесе медициналық фургонда) сақталады;
әрбір жиналмалы сөмкеге жарамдылық мерзімі көрсетілген дәрілік заттардың тізімдемесі салынады.
Медициналық фургон мен жиналмалы сөмкелер осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес медициналық фургонды жарақтандыру тізбесіне және 15-қосымшаға сәйкес жиналмалы сөмкесін жарақтандыру тізбесіне сәйкес дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен және авариялық жарақтармен жинақталады.";
осы бұйрыққа 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес 11, 12, 13, 14 және 15-қосымшалармен толықтырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 7 наурыздағы
№ 140 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясындағы
медициналық куәландыру және
қарап-тексеру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Медициналық сертификатты алуға немесе қайта жаңартуға өтініш
Бұл бетті толық және баспалық әріптермен толтырыңыз – толтыру бойынша нұсқаулыққа назар аударыңыз.
Қатаң құпия (медциналық қолдану үшін)
(1) Сертификат берген ел:
2) Медициналық сертификат классы
1
2
3
ЖА және АЖА
(3) Тегі:
(4) Бұрынғы тегі:
(12) Өтініш
Алғашқы
Жарамдылықты қалпына келтіру
(5) Аты, әкесінің аты (бар болса);
(6) Туылған күні:
(7) Жынысы
Е
Ә
(13) Нөмірі:
(8) Туылған жері, елі:
(9) Азаматтығы:
(14) Куәлік типі:
(10) Тұрақты мекенжайы:
Елі:
Телефоны:
Ұялы:
e-mail:
(8) Туылған жері, елі:
(11) Пошта мекенжайы: (егер айырмашылығы болса)
Елі: Телефоны:
(9) Азаматтығы:
(15) Мамандығы (негізгі):
(16) Жұмыс беруші:
(17) Алдыңғы медициналық қорытындыға келу:
Уақыты:
Орны:
(14) Куәлік типі:
(18) Қолда бар куәлігі (типі):
Куәлік нөмірі:
Куәлік берген ел:
(19) Авиациялық қызметкер куәлігінде және (немесе) медициналық сертифкатта қандай да бір шектеулер
Жоқ
ия
Толығырақ:
(20) Қашан да болса, Сізде авияциялық куәліктер беретін қандай да бір мемлекеттің медициналық қорытындыны беруде күмәні, беруден бас тартулары болды ма?
Жоқ
Ия
Уақыты: Елі: Толығырақ:
(21) Жалпы ұшулар саны:
(22) Алдыңғы медициналық куәландырудан соң ұшулар саны:
(24) Соңғы медициналық куәландырудан соң, қандай да бір авиациялық оқиға және (немесе) болды ма?
Жоқ
Ия
Мерзімі: Уақыты:
(25) Ұшулардың болжалды түрі:
Толығырақ:
(26) Қазіргі уақыттағы ұшу қызметі
Бір құрамды экипаж
көп құрамды экипаж
(27) Сіз алкоголь қолданасыз ба?
Жоқ
Ия
Мөлшері
(28) Сіз тұрақты медициналық препарат қолданасыз ба?
Жоқ
Ия
Дәрінің атын, мөлшерін, оны қолдана бастау уақытын көрсетіңіз?
(29) Темекі тартасыз ба?
Жоқ, ешқашан
Жоқ, қашан қойдыңыз?:
Ия, оның түрі мен мөлшерін көрсетіңіз: Жүктеу
Жалпы және медициналық анамнез:
Мыналардың ішінде бірнәрсе Сізде бұрын болған ба? (Өтінеміз, белгілеңіз). Оң жауап болған жағдайда, 30 бөлімде толық дерек келтіріңіз Ескерту
Жанұялық анамнез Ия Жоқ Ия Жоқ Ия Жоқ Ия Жоқ
101 Көзге ота жасалу/аурулары
112 Мұрын, тамақ аурулары, тілдесу бұзылыстары
123 Малерия немесе басқа да тропиктік аурулар
170 Жүрек аурулары
102 Сіз көзілдірік немесе линза киесіз бе?
113 Бас зақымдануы және естен тану
124 ЖИТС реакциясына оң нәтиже
171 Жоғары қан қысымы
114 Жиі немесе қатты бас аурулары
125 Жыныс жолдары арқылы берілетін инфекциялар
172 Холестериннің жоғары деңгейі
103 Алдыңғы медициналық куәландырудан соң, көзілдірік немесе линзада өзгерістер
115 Естен тану, бас айналулар
126 Ұйқы синдромы/ұйқы анноэ синдромы
173 Эпилепсия
116 Кез-келген себеп бойынша естен тану
127 Сүйек-бұлшықет жүйесі аурулары
174 Психикалық бұзылыстар
104 Сендік қызба, басқа да аллергиялар
117 Жүйке жүйесі аурулары, инсульт, эпилепсия, дірілдеу, сал
128 Қандай да басқа аурулар мен жарақаттар
175 Қант диабеті
105 Демікпе немесе өкпе аурулары
129 ауруханаға жатқызулар
176 ТуберкулҰз
106 Қантамырлар мен жүрек аурулары
118 Қандай да психологиялық/психикалық бұзылыстар
130 Алдыңғы медициналық куәландырудан соң дәрігерге бару
177 Аллергия/астма/экзема
107 Жоғарғы немесе төмен қан қысымы
178 Тұқымқуалау аурулары
108 Бүйректегі тастар немесе несептегі қан
119 Алкогольді/есірткіні көп пайдалану
131 Өмірді сақтандырудан бас тарту
179 Глаукома
109 Қант диабеті, гармондық бұзылыстар
120 Өз өзіне қол қол салу
132 Авиациялық персонал куәлігін беруден бас тарту
Тек әйелдер үшін:
110 Асқазан, бауыр немесе шек аурулары
121 Медициналық емдеуді қажет ететін биіктік ауруы
133 Әскери қызметтен медициналық көрсетілімдер бойынша бас тарту
150 Гинекологиялық аурулар, етеккір бұзылулары
111 Саңыраулық, құлақ аурулары
122 Анемия, өзге де қан аурулары
134 Жарақаттар немесе аурулар бойынша зейнетақы немесе өтемақылар
151 Сіз жүктісіз бе?
(30) Ескертпе: Егер, бұрын айтылса және өзгерістер болмаса, онда белгілеңіз
(31) Өтініш: Осы арқылы мен жоғарыда толтырған өзіме белгілі барлық деректерді толық әрі дұрыс толтырдым, медициналық және ешқандай жалған ақпарат жасалынбады.
Meн, осы арызда ұшуларды орындауға қауіп төндіретін мендегі бар аурулардың бар екендігін және маған белгілі болған, теріс қорытындыға әкеліп соқтыру немесе денсаулық жағдайыма қатысты ақпаратты бермеу немесе жалған ақпарат беру немесе өзіме белгілі болған қосымша ақпаратты бермеу, маған Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сай таралатын шаралармен және өзіме тиесілі бұрын берілген медициналық сертификаттың қайтарып алынатындығы мен таныс екендігімді мойындаймын. Сонымен қатар, осы өтінішті ұсынбаған немесе қол қоймаған жағдайда маған медициналық қорытындыны беруден бас тартуға әкеп соғатынын түсінемін.
Медициналық ақпаратқа қолжетімділікке қатысты осы өтініш арқылы мен осы есептегі ақпаратты, сондай-ақ қосымша беріліп отырған барлық ақпараттың, электрондық-сақталған деректердің медициналық куәландыруға қолданылатынын және сарапшыға, уәкілетті ұйымның авиациялық медицина бойынша авиациялық инспекторына кол жетімді екенін және олардың сарапшыда, уәкілетті ұйымның авиациялық медицина бойынша авиациялық инспекторының меншігі болып қалатындығына және денсаулық жағдайым бойынша, оның ішінде дәрігерлік құпияны құрайтын персоналдық деректерді өңдеу мен жинақтауға келісім беремін. Медициналық ақпараттың құпиялылығы барлық уақытта сақталынады.
---------------- ------------------- ------------------
Уақыты Өтініш иесінің қолы Сарапшының қолы
Алдыңғы беті
Медициналық сертификат алуға немесе қайта жаңартуға өтініш нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
Осы өтініш нысаны, оған қоса берілетін есептер, құжаттар сарапшыда сақталынады.
Медициналық ақпараттың құпиялылығы тұрақты сақталынады.
Өтініш беруші өтініштің барлық бөлімдері мен тармақтарын өз қолымен толтырады. Оны толтырғанда анық, баспа әріптермен, шарикті қаламмен толтыру қажет.
Аталған нысанды электронды енгізу немесе басып шығаруға болады. Егер деректерді толтыруға қосымша жер қажет болса, деректер жай қағазға жазылып, тегі, аты, қолы мен уақыты көрсетіледі, сондай-ақ өтініштегі тиесілі тармақтың нөмірі көрсетіледі.
Өтінішті толық емес немесе анық емес толтыру оны қабылдаудан бастартуға әкеп соғады.
Жалған немесе жаңылыстыратын өтініштер бергені немесе осы өтінішке қатысты ақпаратты жасырғаны үшін оған осы өтінішті қабылдаудан бас тартады және (немесе) бұрын берілген медициналық сертификаттан айырылады.

1. Уполномоченной организации по выдаче свидетельств:
Укажите государство, к которому адресовано заявление
17. Предыдущее обращение за медицинским сертификатом:
Укажите дату (число, месяц, год) и место (город, страну). Заявители, обращающиеся впервые, ставят прочерк.
2. Класс медицинского сертификата:
Поставьте галочку в соответствующем квадрате
1 Класс 2 Класс 3 Класс
18. Свидетельство авиационного персонала: Укажите тип свидетельства, которым вы обладаете.
Укажите номер и страну выдачи свидетельства. Если у Вас нет свидетельства, укажите "нет".
3. Фамилия: Укажите фамилию
19. Ограничения, установленные в свидетельстве (медицинском сертификате): Отметьте галочкой в нужном квадрате и разъясните детально ограничение, установленное в вашем свидетельстве (медицинском сертификате), например, по зрению, цветному зрение, безопасный пилот, пр.
4. Предыдущие фамилии:
Если вы изменили фамилию по какой-либо причине, укажите предыдущую(ие).
20. Были ли отказы или сомнения при выдаче медицинского сертификата: Поставьте галочку в нужном квадрате, если когда-либо Вам отказывали в выдаче медицинского сертификата, его действие приостанавливали или отзывали, даже временно, Если "да", укажите дату (чч/мм/гггг) и страну, где это имело место.
5. Имя, отечество: Укажите имя и отчество (при наличии)
21. Общий налет часов:
Укажите общее количество часов налета.
6. Дата рождения: Укажите в следующем порядке чч/мм/гггг.
22. Общий налет часов от предыдущего медицинского освидетельствования: Укажите количество часов налета за период от предыдущего медицинского освидетельствования.
7. Пол: Проставьте галочку в соответствующем квадрате
23. На каком типе воздушного судна летаете (если Вы член летного экипажа): Укажите тип ВС, на котором выполняете полеты, например, Boeing 737, Ceassna 150, и пр.
8. Место и страна рождения:
Укажите город и страну, где вы родились
24. Какое-либо авиационное происшествие или инцидент за период от предыдущего медицинского освидетельствования. Если "Да", то укажите дату (чч/мм/гггг) и страну, где данное происшествие имело место.
9. Гражданство: Укажите страну, гражданство которой вы имеете.
25. Вид предполагаемых полетов Укажите являются ли полеты транспортными, чартерными, одно-пилотными, коммерческими пассажирскими, сельскохозяйственными, любительскими, пр.
10. Адрес постоянного места жительства:
Укажите почтовый адрес и страну прописки. Укажите номер телефона и код страны.
26. Состав экипажа (фактическая летная деятельность) Отметьте в соответствующем квадрате являетесь ли вы членом односоставного экипажа или нет

1. Куәліктерді беру жөніндегі уәкілетті ұйымды көрсетіңіз: Өтініштің қай мемлекетте берілгенін көрсетіңіз
17. Алдыңғы медициналық сертификатты алуға жүгіну:
Уақыты (күні, айы, жылы) мен орнын (қала, ел) көрсетіңіз. Алғаш рет жүгінген өтініш берушілер тек сызық қояды.
2. Медициналық сертификаттың класы: тиісті шаршыда сәйкестік белгісін қойыңыз:
1. Класс
2. Класс
3. Класс
18. Авиациялық персоналдың куәлігі: өзіңізде бар куәлік типін көрсетіңіз. Куәліктің нөмірі мен оны берген елді көрсетіңіз. Егер куәлігіңіз болмаса, "жоқ" деп көрсетіңіз.
3.Тегі:
Тегіңізді көрсетіңіз
19. Куәлікте (медициналық сертификатта) көрсетілген шектеулер:
Тиісті шаршыда сәйкестік белгісін қойыңыз және сіздің куәлікте (медициналық сертификатта), мысалы көру бойынша, түстерді көру бойынша және т.б. қойылған шектеуді егжей-тегжейлі түсіндіріңіз.
4. Алдыңғы тегіңіз:
Егер қандай да бір себептермен оны өзгертсеңіз, алдыңғысын көрсетіңіз
20. Медициналық сертификатты беруде қандай да бас тарту немесе күдіктенулер болды ма: тиісті шаршыда сәйкестік белгісін қойыңыз, егер қашан болса да, сіздің медициналық сертификатыңызды тоқтатса немесе қайтарып алса, тіпті уақытша болса да, оның уақытын (кк//аа//жжжж), елді және қай жерде болғанын көрсетіңіз.
5. Аты, әкесінің аты (бар болғанда): атыңыз бен әкеңіздің атын көрсетіңіз
21. Жалпы ұшулар сағаты: жалпы ұшу сағаттарының санын көрсетіңіз.
6. Туылған жылы: келесі тәртіпте туылған уақытыңызды көрсетіңіз кк/аа/жжжж.
22. Алдыңғы медициналық куәландырудан соң ұшу сағатын көрсетіңіз. Алдыңғы медициналық куәландырудан соң ұшу сағатын көрсетіңіз.
7. Жынысы:
Тиісті шаршыда сәйкестік белгісін қойыңыз
23. Қандай әуе кемесі типінде ұшасыз (егер сіз ұшу экипажының мүшесі болсаңыз): Қандай ӘК түрінде ұшуды орындайсыз, мысалы, Boeing 737, Ceassna 150, және т.б. көрсетіңіз.
8. Туылған жері мен елі: сіз туылған қала мен елді көрсетіңіз
24. Алдыңғы медициналық куәландырудан соң қандай да бір авиациялық оқиға немесе оқыс оқиға болды ма? Егер "Иә" болса, онда оның уақытын (кк//аа//жжжж), елді және қай жерде болғанын көрсетіңіз.
9. Азаматтығы:
қай елдің азаматы екендігіңізді көрсетіңіз.
25. Болжалдық ұшу түрлері ұшулардың тасымалдау, чартерлік, пилоттық, әуесқой, ауыл шаруашылығы, жолаушылар тасымалы екенін көрсетіңіз.
10. Тұрақты тұратын мекенжайы: тұрақты мекенжаймен пошталық мекенжайды көрсетіңіз. Елдің коды мен телефоныңызды көрсетіңіз.
26. Экипаж құрамы (факті бойынша ұшу қызметі) тиісті шаршыда сәйкестік белгісін қойыңыз, сіз бірқұрамдық немесе көпқұрамдық экипаж мүшесісіз бе

11. Почтовый адрес проживания (если отличается от адреса прописки): Если отличается от постоянного места жительства, укажите полностью почтовый адрес проживания, номер телефона и код страны. Если не отличается, напишите "тот же".
27. Употребляете ли вы алкоголь? Поставьте галочку в соответствующем квадрате. Если "Да", укажите количество употребляемого алкоголя в неделю, например, 2 литра пива.
12. Заявление: Поставьте галочку в соответствующем квадрате
28. Употребляете ли вы регулярно медикаментозные средства. Если "Да", укажите в деталях - название, сколько и когда, пр. Укажите также медикаменты, не назначенные врачом
13. Номер: Укажите номер, присвоенный вам КГА, ААК. Заявители, обращающиеся впервые, пишут "нет"
29. Курите ли вы? Поставьте галочку в соответствующем квадрате. Постоянные курильщики, укажите что курите (сигареты, сигары, трубку) и количество (например, 2 сигары в день, трубка – 1 унция/28.35 гр. в неделю)
14. Тип свидетельства:
Укажите тип свидетельства, на которое вы претендуете из следующего перечня:
Свидетельство линейного пилота;
Свидетельство пилота коммерческой авиации/Instrument Rating;
Свидетельство пилота коммерческой авиации;
Свидетельство частного пилота /Instrument Rating;
Свидетельство частного пилота;
Свидетельство пилота планера;
Свидетельство пилота свободного аэростата;
Свидетельство пилота ЛА и СЛА;
Свидетельство бортинженера;
Свидетельство бортмеханика;
Свидетельство штурмана;
Свидетельство бортпроводника;
Свидетельство бортоператора;
Свидетельство бортрадиста;
Свидетельство диспетчера ОВД;
Прочие свидетельства:
Свидетельство инженера;
Свидетельство техника;
Свидетельство сотрудника по обеспечению полетов.
Свидетельства пилота ВС с фиксированным крылом / вращающимся крылом / обоих ВС;
Общий и медицинский анамнез
На все вопросы пунктов от 101 до 179 включительно, необходимо ответить "Да" или "Нет". Укажите "Да", если когда-либо в вашей жизни имело данное состояние и подробно опишите его и укажите дату в пункте (30)
Примечание. Все вопросы являются, с медицинской точки зрения, очень важными, хотя на первый взгляд таковыми не кажутся. Вопросы 170 - 179 относятся непосредственно к семейному анамнезу, тогда как на вопросы 150 - 159 отвечают заявители женщины. Если в предыдущем заявлении вы сообщали о какой-либо патологии и с тех пор ничего не изменилось, вы указываете "Раннее сообщалось. Без изменений не произошло". Однако вы также отвечаете "Да" на этот вопрос. Об обычных общих заболеваниях, таких как простуда, не указывают.
15. Профессия: Укажите свое основное занятие

11. Уақытша тұратын жер жерінің пошталық мекенжайы (егер уақытша мекенжайдан өзге болса): егер уақытша мекенжайдан өзге болса, мекенжай, пошта, елдің кодымен телефон нөмірін көрсетіңіз.
Егер айырмашылығы болмаса, жоғарыдағыны көрсетіңіз
27. Алкоголь қолданасыз ба?
Тиісті шаршыда сәйкестік белгісін қойыңыз. Егер "ия" болса, оның бір аптадағы мөлшерін, мысалы 2 литр сыра, көрсетіңіз.
12. Өтініш:
Тиісті шаршыда сәйкестік белгісін қойыңыз
28. Тұрақты медициналық препараттарды қолданасыз ба?
Егер "ия" болса, онда оның атын, мөлшерін және қашан, сондай-ақ дәрігер тағайындамаған дәрі-дәрмектерді көрсетіңіз.
13. Нөмірі:
Сізге ААК тағайындаған нөмірді көрсетіңіз. Бірінші рет жүгінген өтініш берушілер "жоқ" деп жазады
29. Темекі тартасыз ба?
тиісті шаршыда сәйкестік белгісін қойыңыз. Тұрақты темекі тартатындар қандай түрін (темекілер, сигара, трубка) және мөлшерін (мысалы, күніне 2 темекі, трубка - 1, аптасына унция/28.35 гр.)
14. Куәлік типі:
келесі тізбе ішінде қандай куәлік типіне өтініш білдіргеніңізді көрсетіңіз:
Желілік пилот куәлігі;
Коммерцялық авиация пилотының куәлігі/InstrumentRating;
Коммерциялық авиация пилотының куәлігі/lnstruinentRating;
Жеке пилот куәлігі/lnstruinentRating;
Жеке пилот куәлігі;
Планер пилотының куәлігі;
Бoc аэростат пилотының куәлігі;
ЖА және АЖА пилоты куәлігі;
Бортинженер куәлігі; Бортмеханик куәлігі;
Штурман куәлігі; Бортсерік куәлігі;
Бортоператор куәлігі;
Бортрадист куәлігі;
ӘҚБ диспетчерінің куәлігі.
Өзге де куәліктер:
Инженер куәлігі;
Техник куәлігі;
Ұшуды қамтамасыз ету бойынша қызметкер куәлігі;
Қанаты қатырылған/айналатын/екі типті қоса алғандағы ӘК пилотының куәлігі;
Пилотсыз басқарылатын құрылғыны басқару куәлігі (ARPL)
Жалпы және медициналық анамнез 101 және 179-тармақтардағы сұрақтарға "ия" немесе "жоқ" деп жауап беру қажет.
Егер "ия" болса, аталған жағдайдың сіздің өміріңізде қай кезде болғанын және оны толығымен сипаттаңыз және 30-тармақта керсетіңіз.
Ескертпе. Барлық сұрақтар медициналық тұрғыдан маңызды болып саналады.
170-179 сұрақтар тікелей жанұялық анамнезге, 150-159 сұрақтар тікелей әйелдерге қатысты.
Егер бұрынғы өтініште қандай да бір патологияны хабарлап, одан бері еш нәрсе өзгермесе, онда "Бұрын хабарланған. Өзгеріссіз, еш нәрсе болған жоқ" деп көрсетесіз де, бұл сұраққа "ия" деп жауап бересіз.
Жай ғана суық тию сияқты ауруларды көрсетпеуге болады.
15. Мамандығы: Өзіңіздің негізгі мамандығыңызды көрсетіңіз

Приложение 15-1
к Правилам медицинского
освидетельствования и осмотра
в гражданской авиации
Республики Казахстан
Форма
Медицинская книжка авиационного персонала
Место для фотографии Группа крови _____________________________
с печатью авиационного медицинского центра Резус-фактор ________
Фамилия _____________________________________________________
Имя _________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________
День, месяц, год рождения _____________________________________
Образование _________________________________________________
Основная профессия __________________________________________
Работа в гражданской авиации (где, с какого времени) _____________
Место работы ________________________________________________
Должность, профессия, тип воздушного судна ____________________
Адрес постоянного места жительства ____________________________
Домашний адрес _____________________________________________
Контактные телефоны ________________________________________
Данная медицинская книжка заведена __________________________
Дата окончания медицинской книжки __________________________
Подпись авиационного персонала ______________________________
Страницы 2-4 формы
Условия труда, быта, профессиональный маршрут (заполняется при мониторинге)
Дата (дд/мм/гг)
"__"____20_год
"__"___20_год
Летное время за год
В том числе: на авиационных химических работах
в ночное время
Характеристика труда: особенности выполняемых рейсов, виды авиационных химических работ, контакт с токсическими веществами, продление нормы летного времени, регулярность выходных дней, полноценность предсменного отдыха, утомляемость во время смены
Время и место проведения отпуска, задолженность по отпускам
Питание: в дни полетов (смены), в домашних условиях
Время в пути до работы
Жилищные условия
Состав семьи и взаимоотношения в семье
Занятия физкультурой
Вредные привычки
Страницы 5-9 формы
Антропометрические показатели
Дата (дд/мм/гг)
"__"____20_год
"__"___20_год
Форма грудной клетки
Окружность грудной клетки:
в покое
при вдохе
при выдохе
Спирометрия
Динамометрия:
правая кисть
левая кисть
Телосложение
Длина ноги
Рост
Вес:
перед медицинским освидетельствованием
квартальный
полугодовой
Страницы 10-100 формы
Мониторинг между медицинскими освидетельствованиями (медицинские осмотры при заболеваниях, мониторинг за состоянием здоровья, профилактические осмотры, консультации специалистов записываются в хронологическом порядке с указанием повода для осмотра)
Дата
Повод к обследованию
Жалобы (подпись), анамнез, объективный осмотр, диагноз, назначения, номер листка нетрудоспособности, дата следующей явки, направление на врачебно – консультационную комиссию, заключения, фамилия, подпись и личная печать врача

15-1-қосымша
Нысан
Авиация персоналының медициналық кітапшасы
Медициналық орталықтың
мөрі қойылған                         Қан тобы _________
сурет үшін орын                         Резус-факторы__________
Тегі ____________________________________________________
Аты ____________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда) _________________________
Туған күні, айы, жылы _____________________________________
Білімі ___________________________________________________
Негізгі мамандығы ________________________________________
Азаматтық авиацияда қызметі (қайда, қай уақыттан бастап) _________
Жұмыс орны _____________________________________________
Лауазымы, кәсібі, әуе кеменің типі __________________________
Тұрғылықты мекенжайы ___________________________________
Үй мекенжайы ____________________________________________
Байланыс телефондары ____________________________________
Осы медициналық кітапшаның басталу күні ___________________
Медициналық кітапшаның аяқталу күні _______________________
Авиация қызметкерінің қолы ________________________________
Нысанның 2-4 беттері Еңбек, тұрмыс жағдайлары, кәсіби бағыты (мониторинг кезінде толтырылады)
Күні (кк/аа/жж)
"__"____20__жыл
"__"____20__жыл
Жыл ішінде ұшу уақыты
Оның ішінде: авиациялық химиялық жұмыстар
Түнгі уақытта
Еңбектің сипаттамасы: орындалатын рейстердің ерекшеліктері, авиациялық химиялық жұмыс түрлері, уландырғыш заттармен байланысы, ұшу уақыты нормасының ұзартылуы, демалыс күндерінің тұрақтылығы, ауысым алдындағы демалыстың толыққандылығы, ауысым кезіндегі шаршау
Демалыстың уақыты және өткізу орны, демалыс бойынша қарызы
Тамақтану: ұшу (ауысым) күндерінде, үй жағдайында
Жұмысқа дейін жолдың уақыты
Тұрмыстық жағдайлар
Отбасы құрамы және отбасыдағы қарым-қатынастар
Дене шынықтыру сабақтары
Зиянды әдеттер
Нысанның 5-9 беттері Антропометрикалық көрсеткіштер
Күні (кк/аа/жж)
"__"___ 20__жыл
"__"___ 20__жыл
Көкірек қуысының формасы
Көкірек қуысының шеңбері: қалыпты жағдайда
демді ішке тарту кезінде
дем шығару кезінде
Спирометрия
Динамометрия:
оң білезік
сол білезік
Дене бітімі
Аяқтың ұзындығы
Бойы
Салмағы: медициналық куәландыру алдында
тоқсандық
жартыжылдық
Нысанның 10-100 беттері Медициналық куәландыру арасындағы мониторинг (аурулар бойынша медициналық тексерулер, денсаулықты бақылау, профилактикалық тексерулер, мамандардың консультациялары хронологиялық тәртіппен тексеру себебі көрсетіле отырып толтырылады)
Күні
Тексеру себебі
Шағымдар (қолы), анамнез, объективті тексеру, диагноз, белгілеу, еңбекке жарамсыздық парағының нөмірі, келесі келу күні, дәрігірлік-консультативтік комиссияға жолдама, қорытындылар, дәрігердің тегі, қолы және мөрі

Медицинская книжка авиационного персонала имеет формат А5 и состоит из 100 пронумерованных страниц.
Приложение 5 к приказу
Приложение 11
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской авиации
Перечень кабинетов медпункта (площадь) и их оснащение*
п/п
Наименование оборудования
Количество – не менее (штук и (или) комплект)
Ожидальная** - 12 квадратных метров
1.
Вешалка для одежды
не менее 1 штуки
2.
Стулья
не менее 5 штук
Приемная (комната медицинского осмотра)** - 18 квадратных метров
1.
Фонарь электрический
Согласно потребности
2.
Средство связи (рация)
Согласно потребности
3.
Стол рабочий со стульями
1 комплект
4.
Столик для инструментария
1 штука
5.
Сфигмоманометр
1 штука
6.
Стетофонендоскоп
1 штука
7.
Пульсоксиметр портативный
1 штука
8.
Алкотестер c набором мундштуков одноразовых
не менее 1 штуки
9.
Медицинские термометры (бесконтактные)
не менее 1 штуки
10.
Шпатели однократного применения
согласно потребностям
11.
Маски однократного применения
согласно потребностям
12.
Носилки-каталка
1 штука
13.
Кресло-каталка
1 штука
14.
Вешалка для одежды
1 штука
15.
Кварцевая лампа (или облучатель – рециркулятор)
1 штука
16.
Дозатор медицинский настенный для антисептических средств
1 штука
17.
Контейнер для безопасного сбора и утилизации медицинских отходов (далее – КБСУ)
не менее 1 штуки
18.
Ведро для отходов класса "А"
1 штука
Комната для оказания экстренной и неотложной медицинской помощи **- 12 квадратных метров
1
Столик манипуляционный
1 штука
2.
Столик для инструментария
1 штука
3.
Кушетка медицинская
не менее 1 штуки
4.
Шприцы медицинские однократного применения разного объема
согласно потребностям
5.
Штатив для системы
1 штука
6.
Система для введения инфузионных растворов однократного применения
согласно потребностям
7.
Медицинские термометры (бесконтактные)
не менее 1 штуки
8.
Шпатели однократного применения
согласно потребностям
9.
Маска однократного применения
согласно потребностям
10.
Перчатки хирургические
20 штук
11.
Пинцет анатомический
1 штука
12.
Ножница хирургическая
1 штука
13.
Кружка Эсмарха 1.5 мл.
1 штука
14.
Грелка резиновая
2 штуки
15.
Пузырь для льда
2 штуки
16.
Холодильник с морозильной камерой
1 штука
17.
Лейкопластырь шириной 2.0 см.
5 штук
18.
Простыня одноразовая
Согласно потребности
19.
Ножницы для разрезания ткани
1 штука
20.
Жгут кровоостанавливающий
не менее 1 штуки
21.
Одноразовая система для внутривенных вливаний
Согласно потребности
22.
Перчатки не стерильные
Согласно потребности
23.
Перчатки стерильные
Согласно потребности
24.
Средства для обработки кожи рук
Согласно потребности
25.
Медицинская клеенка
Согласно потребности
26.
Вата и (или) салфетки спиртовые
Согласно потребности
27.
Бинты (стерильные, нестерильные)
Согласно потребности
28.
Ножницы для перевязочного материала
1 штука
29.
Пакет для рвотных масс
Согласно потребности
30.
Пакет для отходов класса "А"
Согласно потребности
31.
Пакет для отходов класса "Б"
Согласно потребности
32.
КБСУ
Согласно потребности
33.
Мочевой катетер всех размеров
1 комплект
34.
Набор воздуховодов (все размеры по 1 штуке)
1 комплект
35.
Роторасширитель
1 штука
36.
Языкодержатель
1 штука
37.
Коникотомический набор
1 комплект
38.
Комплект жестких шин для конечностей
1 комплект
39.
Жесткий шейный воротник
1 штука
40.
Экспресс-измеритель концентрации глюкозы в крови портативный с набором тест-полосок, скарификаторов
1 комплект
41.
Штатив для вливаний
1 штука
42.
Носилки санитарные
2 штуки
43.
Щит спинальный
1 штука
44.
Ингалятор кислородный для искусственной вентиляции легких
1 штука
45.
Кварцевая лампа (или облучатель – рециркулятор)
1 штука
46.
Дозатор медицинский настенный в комплекте для антисептических средств
1 штука
47.
Ведро для отходов класса "А"
1 штука
48.
Лоток почкообразный
2 штуки
49.
Мешок Амбу
1 штука
50.
ЭКГ портативный****
1 штука
51.
Дефибриллятор****
1 штука
52.
Акушерская укладка со скобой для наложения на пуповину
1 комплект
Изолятор с санузлом**- 10 квадратных метров
1.
Кушетка медицинская
2 штуки
2.
Шкаф для белья
1 штука
3.
Ширма
1 штука
4.
Судно подкладное
2 штуки
5.
Кварцевая лампа (или облучатель – рециркулятор)
1 штука
6.
Дозатор медицинский настенный в комплекте для антисептических средств
1 штука
7.
КБСУ
не менее 1 штуки
8.
Защитные очки (экран)
5 штук
9.
Противочумный костюм 1 типа*** в наборе (одноразовый) для каждого сотрудника
Согласно потребности
Раздевалка** – 11 квадратных метров
1.
Индивидуальные шкафы
по количеству персонала в 1 смену
2.
Дозатор медицинский настенный в комплекте для антисептических средств
1 штука
Бытовая комната с моечной раковиной**– 8 квадратных метров
1.
Стол для приема пищи
1 штука
2.
Бытовой холодильник
1 штука
3.
Микроволновая печь
1 штука
4.
Электрочайник
1 штука
Помещение для приготовления и хранения дезинфицирующих средств и хранения медицинских отходов с моечной раковиной**– 4 квадратных метров
1.
Холодильник с морозильной камерой
1 штука
2.
Шкаф для хранения КБСУ
1 штука
3.
Шкаф для хранения дезинфицирующих растворов
1 штука
4.
Шкаф для хранения СИЗ***
1 штука
5.
Напольные или ручные весы
1 штука
* оснащение медпункта изменяется с учетом внедрения в практику современных эффективных лекарственных средств и медицинских изделий, а также в зависимости от класса аэропорта и пассажиропотока;
** оснащение кабинетов осуществляется при их наличии в структуре организаций гражданской авиации и исходя из специфики возложенных на медпункт функций и объема выполняемых задач;
*** средствами индивидуальной защиты медпункт укомплектовывается согласно Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (чума, холера)", утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25254);
*** для аэровокзалов большой и крупной групп;
средства измерения калибруются (поверяются). Поверка медицинских изделий (средств измерений) согласно Закону Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений";
устройство, состав, размеры площадей, оборудование помещений (зон) хранения лекарственных средств и медицинских изделий и их эксплуатация регулируется Правилами хранения и транспортировки лекарственных средств и медицинских изделий, утвержденых приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22230). Помещения для хранения лекарственных средств и медицинских изделий обеспечиваются соответствующим оборудованием для контроля температуры, влажности воздуха (термометрами, гигрометрами другими видами приборов, контролирующими температуру и влажность воздуха).
Приложение 6 к приказу
Приложение 12
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской авиации
Перечень лекарственных средств медпункта*
№ п/п
Код АТХ
Фармако-терапевтическая группа
Название
A03A
Препараты, применяемые при нарушениях функции кишечника
1

Авиация персоналының медициналық кітапшасы А5 форматты және 100 нөмірленген беттен тұрады.
Бұйрыққа
5-қосымша
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
11-қосымша
Медпункт кабинеттерінің (ауданы) тізбесі және оларды жарақтандыру *
Р/с №
Жабдықтың атауы
Саны - кем емес (дана, жиынтық)
Күту орны * *, 12 шаршы метр
1.
Киім ілгіш
1 данадан кем емес
2.
Орындықтар
5 данадан кем емес
Қабылдау бөлмесі (медициналық қарап-тексеру бөлмесі) **, 18 шаршы метр
1.
Электр шамы
Қажеттілікке сәйкес
2.
Байланыс құралы (рация)
Қажеттілікке сәйкес
3.
Орындықтары бар жұмыс үстелі
1 жиынтық
4.
Аспаптарға арналған үстел
1 дана
5.
Сфигмоманометр
1 дана
6.
Стетофонендоскоп
1 дана
7.
Портативті пульсоксиметр
1 дана
8.
Бір рет қолданылатын мундштуктар жиынтығы бар алкотестер
1 данадан кем емес
9.
Медициналық термометрлер (байланыссыз)
1 данадан кем емес
10.
Бір рет қолданылатын қалақша
Қажеттілікке сәйкес
11.
Бір рет қолданылатын маскалар
Қажеттілікке сәйкес
12.
Зембіл -каталка
1 дана
13.
Кресло-арба
1 дана
14.
Киім ілгіш
1 дана
15.
Кварц шамы (немесе сәулелендіргіш – рециркулятор)
1 дана
16.
Антисептиктерге арналған қабырғалық медициналық мөлшерлегіш
1 дана
17.
Медициналық қалдықтарды қауіпсіз жинауға және кәдеге жаратуға арналған контейнер (бұдан әрі - ҚЖКЖК)
1 данадан кем емес
18.
"А" сыныбындағы қалдықтарға арналған шелек
1 дана
Дәрігерге дейінгі (шұғыл және кезек күттірмейтін) медициналық көмек көрсетуге арналған бөлме **, 12 шаршы метр
1
Манипуляциялық үстел
1 дана
2.
Аспаптарға арналған үстел
1 дана
3.
Кушетка медицинская
1 данадан кем емес
4.
Бір рет қолданылатын, әртүрлі көлемдегі медициналық шприцтер
Қажеттілікке сәйкес
5.
Жүйеге арналған штатив
1 дана
6.
Бір рет қолданылатын инфузиялық ерітінділерді енгізуге арналған жүйе
Қажеттілікке сәйкес
7.
Медициналық термометрлер (байланыссыз)
1 данадан кем емес
8.
Бір рет қолданылатын қалақша
Қажеттілікке сәйкес
9.
Бір рет қолданылатын маска
Қажеттілікке сәйкес
10.
Хирургиялық қолғаптар
20 дана
11.
Анатомиялық пинцет
1 дана
12.
Хирургиялық қайшы
1 дана
13.
Эсмарх саптыаяғы 1,5 мл
1 дана
14.
Резеңке жылытқыш
2 дана
15.
Мұзға арналған көпіршік
2 дана
16.
Мұздатқыш камерасы бар тоңазытқыш
1 дана
17.
Бұластыр ені 2.0 см.
5 дана
18.
Бір реттік жайма
Қажеттілікке сәйкес
19.
Матаны кесуге арналған қайшы
1 дана
20.
Қан тоқтатқыш жгут
1 данадан кем емес
21.
Стерильденбеген емес қолғаптар
Қажеттілікке сәйкес
22.
Стерильденген қолғаптар
Қажеттілікке сәйкес
23.
Қол терісін өңдеуге арналған құралдар
Қажеттілікке сәйкес
24.
Медициналық клеенка
Қажеттілікке сәйкес
25.
Мақта және (немесе) спирт майлықтары
Қажеттілікке сәйкес
26.
Бинттер (стерильденген, стерильденбеген)
Қажеттілікке сәйкес
27.
Құсық массасына арналған пакет
Қажеттілікке сәйкес
28.
"А" сыныбындағы қалдықтарға арналған пакет
Қажеттілікке сәйкес
29.
"Б" сыныбындағы қалдықтарға арналған пакет
Қажеттілікке сәйкес
30.
ҚЖКЖК
Қажеттілікке сәйкес
31.
Барлық мөлшердегі зәр шығару катетері
1 жиынтық
32.
Ауа өткізгіштердің жиынтығы (барлық өлшемдері 1 данадан)
1 жиынтық
33.
Ауыздыкеңейткіш
1 дана
34.
Тілұстағыш
1 дана
35.
Коникотомиялық жиынтық
1 жиынтық
36.
Аяқ-қолдарға арналған қатты шиналар жиынтығы
1 жиынтық
37.
Қатты мойын жағасы
1 дана
38.
Тест-жолақтар, скарификаторлар жиынтығы бар портативті қандағы қант концентрациясының экспресс-өлшегіші
1 жиынтық
39.
Санитариялық зембілдер
2 дана
40.
Жесткий щит для спины
1 дана
41.
Өкпені жасанды желдетуге арналған оттегі ингаляторы
1 дана
42.
Кварц шамы (немесе сәулелендіргіш – рециркулятор)
1 дана
43.
Антисептикалық құралдарға арналған жиынтықтағы қабырғалық медициналық мөлшерлегіш
1 дана
44.
"А" сыныбындағы қалдықтарға арналған шелек
1 дана
45.
Бүйрек тәрізді науа Бүйрек тәрізді науа
2 дана
46.
Амбу қабы
1 дана
47.
Портативті ЭКГ ****
1 дана
48.
Дефибриллятор****
1 дана
49.
Кіндікке салу үшін қапсырмасы бар акушерлік төсеу
1 жиынтық
Санитарлық торабы бар оқшаулағыш**- 10 шаршы метр
1.
Медициналық кушетка
2 дана
2.
Киімге арналған шкаф
1 дана
3.
Ширма
1 дана
4.
Кеме төселді
2 дана
5.
Кварц шамы (немесе сәулелендіргіш – рециркулятор)
1 дана
6.
Антисептикалық құралдарға арналған жиынтықтағы қабырғалық медициналық мөлшерлегіш
1 дана
7.
ҚЖКЖК
1 данадан кем емес
8.
Қауіпсіздік көзілдірігі (экран)
5 дана
9.
Әрбір қызметкерге арналған жиынтықтағы обаға қарсы 1 типті костюм***
Қажеттілікке сәйкес
Шешінетін бөлме * *, 11 шаршы метр
1.
Жеке шкафтар
1 ауысымдағы персонал саны бойынша
2.
Антисептикалық құралдарға арналған жиынтықтағы қабырғалық медициналық мөлшерлегіш
1 дана
Жуу раковинасы бар тұрмыстық бөлме**– 8 шаршы метр
1.
Тамақтануға арналған үстел
1 дана
2.
Тұрмыстық тоңазытқыш
1 дана
3.
Микротолқынды пеш
1 дана
4.
Электршәйнек
1 дана
Дезинфекциялық құралдарды дайындауға және сақтауға арналған және жуу раковинасы бар медициналық қалдықтарды сақтауға бөлме **, 4 шаршы метр
1.
Мұздатқыш камерасы бар тоңазытқыш
1 дана
2.
ҚЖКЖК сақтау үшін шкаф
1 дана
3.
Дезинфекциялық ерітінділерді сақтауға арналған шкаф
1 дана
4.
ЖҚҚ сақтауға арналған шкаф ***
1 дана
5.
Еден немесе қол таразысы
1 дана
* медпунктті жарақтандыру практикаға қазіргі заманғы тиімді дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды енгізуді ескере отырып, сондай-ақ әуежай сыныбына және жолаушылар ағынына байланысты өзгереді;
** кабинеттерді жарақтандыру олар азаматтық авиация ұйымдарының құрылымында болған кезде және медициналық пунктке жүктелген функциялар ерекшелігі мен орындалатын міндеттер көлеміне қарай жүзеге асырылады;
*** медпункт Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығымен бекітілген "Инфекциялық аурулардың (обаның, тырысқақтың) алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiнде № 25254 болып тіркелген) сәйкес жеке қорғаныш құралдарымен жабдықталады;
**** үлкен және ірі топ аэровокзалдары үшін;
өлшеу құралдары калибрленеді (тексеріледі). "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес медициналық бұйымдарды (өлшем құралдарын) тексеру;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау үй-жайларын (аймақтарын) орналастыру, құрамы, алаңдарының мөлшері, жабдықтау және оларды пайдалану Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығымен (Нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiнде № 22230 болып тіркелген) бекітілген Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау қағидаларымен реттеледі. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтауға арналған үй-жайлар ауаның температурасын, ылғалдылығын бақылауға арналған тиісті жабдықпен (термометрлермен, гигрометрлермен ауаның температурасы мен ылғалдылығын бақылайтын аспаптардың басқа түрлерімен) қамтамасыз етіледі.
Бұйрыққа
6-қосымша
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
12-қосымша
Медициналық пункт дәрілік заттарының тізбесі*
Р/с №
Код АТХ
Фармако-терапиялық тобы
Атауы
A03A
Ішек қызметінің бұзылуы кезінде пайдаланылатын препараттар
1

A03AD02
Спазмолитическое средство
Но-шпа 40 мг. таблетки
A03BA
Алкалоиды красавки, третичные амины
2
A03BA01
Атропина сульфат
Раствор для инъекций 1мг/мл. 1 мл.
A07
Противодиарейные, кишечные противовоспалительные и противомикробные препараты
3
A07ВА01
Энтеросорбирующее средство
Активированный уголь 250 мг. таблетки
B01AC
Антитромбические средства, ингибиторы агрегации тромбоцитов (исключая гепарин)
4
B01AC04
Антиагрегантное средство
Клопидогрел 75 мг. таблетки
B05AA
Препараты плазмы крови и плазмозамещающие препараты
5
B05AA07
Плазмозамещающее средство
Гидрооксиэтил 10%
B05CB
Солевые растворы
6
B05CB01
Растворитель
Натрия хлорид 0,9% - 250; 500 мл.
B05CX
Прочие ирригационные растворы
7
B05CX01
Средство углеводного питания
Глюкоза 25 мг. -5,0 мл.
8
B05CX01
Средство углеводного питания
Глюкоза 40% -200; 500 мл.
C01DA
Органические нитраты
9
C01DA02
Вазодилатирующее средство, нитрат
Нитроглицерин 0,5 мг. таблетки (0,4 мг. спрей)
10
C01DA02
Вазодилатирующее средство, нитрат
Нитроглицерин 1%, изосорбит динетрат 0,01%, 2,0
C01CA
Адренергетики и допаминомиметики
11
C01CA04
Кардиотоническое средство негликозидной структуры
Допамин 4% - 5,0
12
C01CA24
Альфа- и бета-адреномиметик
Адреналин (эпидефрин) 1:1000
C03CA
Сульфонамидные диуретики
13
C03CA01
Диуретическое средство
Фурасемид 2 мг. 2,0
C07AB
Селективные бета-адреноблокаторы
14
C07AB02
Бета1-адреноблокатор селективный
Метопрол 5мг. -5 мл
C08CA
Дигидропиридиновые производные
15
C08CA05
Блокатор кальциевых каналов II типа. Антиангинальный и антигипертензивный препарат.
Нифедипин 10 мг. табл.
C09A
Ингибиторы ангиотензин-превращающего фермента (далее - АПФ)
16
C09AA01
АПФ блокатор
Каптоприл 50 мг. (ингибитор АПФ)
17
C09AA01
АПФ блокатор
Каптоприл 6,25 aмпулы
D03A
Препараты, способствующие нормальному рубцеванию
18
D03AX03
Регенерации тканей стимулятор
Пантенол, спасатель (аналоги)
D08
Антисептики и дезинфицирующие препараты
19
D08AC02
Антисептическое средство
Хлоргексидина биглюконата раствор (хлоргексидин) 0,05% 100 мл.
D08AX
Прочие антисептики и дезинфицирующие препараты
20
D08AX01
Антисептическое средство
Перекиси водорода раствор 3%
C07AA
Неселективные бета-адреноблокаторы
21
C07AA05
Бета-адреноблокатор
Пропранолол 40 мг (неселективный адреноблокатор)
G01AX
Прочие антисептики и противомикробные препараты для лечения гинекологических заболеваний
22
G01AX11
Антисептическое средство
Повидон йода раствор 10% 100 мл (наружный)
H02
Кортикостероиды для системного применения
23
H02AB02
Глюкокортикостероид
Дексаметазон 8 мг. 5,0 мл.
24
H02AB06
Глюкокортикостероид
Преднизалон 30 мг. - 1,0 или метилпреднизалон
M01AE
Производные пропионовой кислоты
25
M01AE03
Нестероидные противовоспалительные препараты
Кетонал 50 мг. таблетки
N02BE
Анилиды
26
N02BA01
Нестероидные противовоспалительные препараты
Ацетилсалициловая кислота 250 мг.
27
N02BE01
Анальгетическое ненаркотическое средство
Парацетамол 500 мг. таблетки
N05BA
Производные бензодиазепина
28

A03AD02
Антиспазмдық зат
Но-шпа 40 мг. таблетка
A03BA
Алкалоидтар, үшінші аминдер
2
A03BA01
Атропин сульфаты
Инъекция үшін ерітінді 1мг/мл. 1 мл.
A07
Диареяға қарсы, ішектің қабынуға қарсы және микробқа қарсы препараттары
3
A07ВА01
Энтеросорбтық зат
Белсендірілген көмір 250 мг. таблетка
B01AC
Тромбоциттер агрегациясының ингибиторлары (гепаринді қоспағанда)
4
B01AC04
Антиагреганттық зат
Клопидогрел 75 мг. таблетка
B05AA
Қан плазмасының препараттары және плазма алмастыратын препараттар
5
B05AA07
Плазманы алмастыратын зат
Гидрооксиэтил 10%
B05CB
Тұзды ерітінділер Тұзды ерітінділер
6
B05CB01
Еріткіш
Натрий хлориді 0,9% - 250; 500 мл.
B05CX
Басқа ирригациялық ерітінділер
7
B05CX01
Көмірсулармен тамақтану заты
Глюкоза 25 мг. -5,0 мл.
8
B05CX01
Көмірсулармен тамақтану заты
Глюкоза 40% -200; 500 мл.
C01DA
Органикалық нитраттар
9
C01DA02
Вазодилататор, нитрат
Нитроглицерин 0,5 мг. таблетка (0,4 мг. спрей)
10
C01DA02
Вазодилататор, нитрат
Нитроглицерин 1%, изосорбит динетрат 0,01%, 2,0
C01CA
Адренергетиктер и допаминомиметиктар
11
C01CA04
Гликозидті емес құрылымның кардиотоникалық заты
Допамин 4% - 5,0
12
C01CA24
Альфа- ж/е бета-адреномиметик
Адреналин (эпидефрин) 1:1000
C03CA
Сульфонамидты диуретик
13
C03CA01
Диуретикалық зат
Фурасемид 2 мг. 2,0
C07AB
Селективты бета-адреноблокатор
14
C07AB02
Бета1-адреноблокатор селектвты
Метопрол 5мг -5 мл.
C08CA
Дигидропиридин туындылары
15
C08CA05
II типті кальций арналарының блокаторы. Антиангиналды ж/е антигипертензивты препарат.
Нифедипин 10 мг. таблетка
C09A
Ангиотензин-түрлендіретін фермент тежегіштері (бұдан әрі - АТФ)
16
C09AA01
АПФ блокатор
Каптоприл 50 мг (АТФ ингибиторы)
17
C09AA01
АПФ блокатор
Каптоприл 6,25 aмпула
D03A
Қалыпты тыртыққа ықпал ететін дәрілер
18
D03AX03
Тіндердің регенерациясы стимуляторы
Пантенол, спасатель (аналогтары)
D08
Антисептиктер ж/е дезинфекциялық препараттар
19
D08AC02
Антисептикалық зат
хлоргексидин биглюконата еріт.(хлоргексидин) 0,05% 100 мл.
D08AX
Басқа антисептиктер мен дезинфекциялық препараттар
20
D08AX01
Антисептакалық зат
Сутегі тотығы еріт. 3%
C07AA
Селективті емес бета-блокаторлар
21
C07AA05
Бета-адреноблокатор
Пропранолол 40 мг. (селективті емес адреноблокатор)
G01AX
Гинекологиялық ауруларды емдеуге арналған басқа антисептиктер және микробқа қарсы препараттар
22
G01AX11
Антисептакалық зат
йод повидон ерітінді 10% 100 мл. (сыртқа)
H02
Жүйелі қолдануға арналған кортикостероидтар
23
H02AB02
Глюкокортикостероид
Дексаметазон 8 мг. 5,0 мл.
24
H02AB06
Глюкокортикостероид
Преднизалон 30 мг. - 1,0 немесе метилпреднизалон
M01AE
Пропион қышқылының туындылары
25
M01AE03
Стероид емес қабынуға қарсы препараттар
Кетонал 50 мг. таблетка
N02BE
Анилидтер
26
N02BA01
Стероид емес қабынуға қарсы препараттар
Ацетилсалицил қышқылы 250 мг.
27
N02BE01
Анальгетикалық есірткеге жатпайтын дәрі
Парацетамол 500 мг. таблетка
N05BA
Бензодиазепин туындылары
28

N05BA01
Анксиолитические средства. Производные бензодиазепина
Диазепам 0,15 мг/кг.
R01
Лекарственные средства для лечения заболеваний носа
29
R01AA08
Противоконгестивное средство - вазоконстриктор (альфа-адреномиметик)
Нафтизин 0,1 % (капли)
R03DA
Производные ксантина
30
R03DA05
Бронходилатирующее средство - фосфодиэстеразы ингибитор
Эуфилин 2,4% 5,0 мл.
R07
Другие препараты для лечения заболеваний органов дыхания
31
R07AB02
Аналептическое средство
Кардиомин
R07AB
Стимуляторы дыхательного центра
32
R07AB
Антисептическое и раздражающее средство
Аммиак 10% раствор 50,0 мл.
S01A
Противомикробные препараты
33
S01AB
Противомикробное средство, сульфаниламид
Глазные капли сульфацил натрия (альбуцид) 20%
34
S01AВ04
Сульфонамиды
Ушные капли Альбуцид-DF 20%
35
V03AN01
Увлажненный О2
* оснащение медпункта изменяется с учетом внедрения в практику современных эффективных лекарственных средств, а также в зависимости от класса (группы) аэропорта и пассажиропотока.
Приложение 7 к приказу
Приложение 13
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской авиации
Форма
Отчеты о деятельности медпункта организации гражданской авиации за _________ 20_ года
1. Предсменное медицинское освидетельствование*
№№
Наименование
Всего проведено предполетных и предсменных медицинских осмотров
Отстранено от работы – всего
В том числе по причинам:
утомление
алкогольное опьянение
артериальная гипертензия
Другие
1
Авиадиспетчеры
2
Пилоты
3
Бортпроводники
4
Прочие
5
Всего
2. Медицинское обслуживание пассажиров*
№№
Мероприятия
Всего
В том числе (из графы 1):
беременные женщины
дети (до достижения 18 лет)
с заболеваниями ССС
с подозрением на инфекционные заболевания
другие
1
Обратилось по медицинским вопросам и за медицинской помощью
2
Из числа обратившихся - оказана медицинская помощь
3
Выдано справок отстранения от полета (отстранено от полета)
* заполненная форма подписывается первым руководителем организаций гражданской авиации и отправляется в Департамент авиационной медицины уполномоченной организации не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным.
Приложение 8 к приказу
Приложение 14
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской авиации
Перечень оснащения медицинского фургона
№ п/п
Наименование
Количество
1
Шины для транспортной иммобилизации
25% от наибольшей пассажировместимости воздушного судна, но не менее 10 комплектов
2
Носилки санитарные
25 % от наибольшей пассажировместимости воздушного судна
3
Щит спинальный
не менее 3 штук
4
Брезентовое полотно 10х2 м
не менее 2 штук
5
Одеяло байковое
25 % от наибольшей пассажировместимости воздушного судна
6
Палатка с кольями (или надувная)
не менее 1 штуки
7
Комплект сезонного дежурного обмундирования
на каждого медицинского работника.
8
Электрофонарь
не менее 3 штук
10
Стол раскладной
не менее 1 штуки
11
Стулья раскладные
не менее 4 штук
Состояние и оснащение фургона контролируется с отметкой о проверке: заведующим медпунктом – ежемесячно, а курирующим руководителем организации гражданской авиации – 1 раз в полгода;
оснащение фургона изменяется с учетом внедрения в практику современных медицинских изделий, а также в зависимости от класса (группы) аэропорта и пассажиропотока.
Приложение 9 к приказу
Приложение 15
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской авиации
Перечень оснащения сумки - укладки
№ п/п
Наименование
Количество
1
Настойка йода
1 флакон
2
Спирт нашатырный
1 флакон
3
Спирт ректификат 96%
100 г.
4

N05BA01
Анксиолитикалық дәрі. Бензодиазепин туындылары
Диазепам 0,15 мг/кг.
R01
Мұрын ауруларын емдеуге арналған дәрілік заттар
29
R01AA08
Антиконгестивтік дәрі - вазоконстриктор (альфа-адреномиметик)
Нафтизин 0,1 % (тамшылар)
R03DA
Ксантин туындылары
30
R03DA05
Бронходилататор - фосфодиэстераз ингибиторы
Эуфилин 2,4% 5,0 мл.
R07
Тыныс алу органдарының ауруларын емдеуге арналған басқа препараттар
31
R07AB02
Аналептикалық дәрі
Кардиомин
R07AB
Тыныс алу орталығының стимуляторлары
32
R07AB
Антисептикалық және тітіркендіргіш дәрі
Аммиак 10% ерітінді 50,0 мл.
S01A
Антимикробты препараттар
33
S01AB
Антимикробты дәрі, сульфаниламид
Көз тамшылары натрий сульфацилі (альбуцид) 20%
34
S01AВ04
Сульфонамидтер
Құлақ тамшылары Альбуцид-DF 20%
35
V03AN01
Ылғалды О2
*медпунктті жарақтандыру практикаға заманауи тиімді дәрілік заттарды енгізуді ескере отырып, сондай-ақ әуежай мен жолаушылар ағынының класына (тобына) байланысты өзгереді.
Бұйрыққа
7-қосымша
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
13-қосымша
Нысан
20 жылғы азаматтық авиация ұйымдарының медпункт қызметі туралы есеп 1. Ауысым алдындағы медициналық қарап-тексеру*
Р/с №
Атауы
Барлығы өткізілген ұшу алдындағы және ауысым алдындағы
Жұмыстан шеттетілгені барлығы
Оның ішінде себептер бойынша:
шаршау
алкогольдік мас болу опьянение
артериялық гипертензия
басқа
1
Әуедиспетчерлер
2
Ұшқыштар
3
Бортсеріктер
4
Өзгелері
5
Барлығы
2. Әуежолаушыларға медициналық қызмет көрсету *
Р/с №
Іс-шара
Барлығы
Оның ішінде (1-бағаннан)
жүкті әйелдер женщины
балалар (18 жасқа толғанға дейін)
ЖТЖ аурулары
жұқпалы ауруларға күдікті
басқа
1
Медициналық сұрақтар бойынша және медициналық көмекке жүгінді
2
Өтініш білдіргендердің ішінен медициналық көмек көрсетілді
3
Ұшудан шеттету туралы анықтама берілді (ұшудан шеттетілді)
* толтырылған нысанға азаматтық авиация ұйымының басшысы қол қояды және есепті айдан кейінгі айдың 10 күнінен кешіктірмей уәкілетті ұйымның медициналық басқармасына жіберіледі
Бұйрыққа
8-қосымша
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
14-қосымша
Медициналық фургон жабдықтарының тізбесі
Р/с №
Атауы
Саны
1
Аяқ-қолды иммобилизациялау шиналары
ӘК ең жоғары жолаушылар сыйымдылығының 25%, бірақ 10 жиынтықтан кем емес
2
Санитариялық зембілдер
ӘК ең жоғары жолаушылар сыйымдылығының 25%, бірақ 10 жиынтықтан кем емес
3
Жұлын қалқаны
3 данадан кем емес
4
Брезент төсемі 10х2 м
2 данадан кем емес
5
Байкалық көрпе
ӘК ең жоғары жолаушылар сыйымдылығының 25%, бірақ 10 жиынтықтан кем емес
6
Бағандары бар шатыр (немесе үрлемелі)
1 данадан кем емес
7
Маусымдық қызметтік киім жиынтығы Маусымдық қызметтік киім жиынтығы
әрбір медицина қызметкеріне
8
Электрфонарь
3 данадан кем емес
10
Жиналмалы үстел
1 данадан кем емес
11
Жиналмалы орындықтар
4 данадан кем емес
Фургонның жай-күйі мен жабдықталуын тексеру туралы белгімен бақыланады: медпункт меңгерушісі-ай сайын, ал азаматтық авиация ұйымының жетекшілік ететін басшысы-жарты жылда 1 рет;
фургонды жарақтандыру практикаға қазіргі заманғы тиімді дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды енгізуді ескере отырып, сондай-ақ әуежайдың класына (тобына)және жолаушылар ағынына байланысты өзгереді.
Бұйрыққа
9-қосымша
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
15-қосымша
Жиналмалы сөмке жабдықтарының тізбесі
Р/с №
Атауы
Саны
1
Йод тұнбалары
1 флакон
2
Нашатыр спирті
1 флакон
3
Ректификат спирті 96%
100 г.
4