Об утверждении Правил установки постоянно действующих референцных станций
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 14 марта 2023 года № 91/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2023 года № 32093
В соответствии с подпунктом 25) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установки постоянно действующих референцных станций к настоящему приказу.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 14 марта 2023 года № 91/НҚ
Правила установки постоянно действующих референцных станций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установки постоянно действующих референцных станций (далее – Правила) разработаны с целью реализации Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных" и содержат требования к установке постоянно действующих референцных станций в Республике Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) высокоточная геодезическая сеть (далее – ВГС) – спутниковая геодезическая сеть со средним расстоянием между смежными геодезическими пунктами 150-300 км, пространственные координаты которых определяются относительно пунктов фундаментальной астрономо-геодезической сети;
2) глобальные навигационные спутниковые системы (далее – ГНСС) –космические системы, предназначенные для определения координатно-временных параметров (географических координат и высот, скорости и направления движения, времени) наземных, водных и воздушных объектов;

Тұрақты жұмыс істейтін референциялы станцияларды орнату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 14 наурыздағы № 91/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 наурызда № 32093 болып тіркелді
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 25) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Тұрақты жұмыс істейтін референциялы станцияларды орнату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2023 жылғы 14 наурыздағы
№ 91/НҚ Бұйрыққа
қосымша
Тұрақты жұмыс істейтін референциялы станцияларды орнату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрақты жұмыс істейтін референциялы станцияларды орнату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында әзірленді және Қазақстан Республикасында тұрақты жұмыс істейтін референциялы станцияларды орнатуға қойылатын бірыңғай талаптарды қамтиды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) дәлдігі жоғары геодезиялық желі (бұдан әрі – ДЖГЖ) – кеңістіктік координаттары іргелі астрономиялық-геодезиялық желі пункттеріне қатысты айқындалатын аралас геодезиялық пункттер арасындағы орташа қашықтығы 150-300 км болатын спутниктік геодезиялық желі;
2) жаһандық навигациялық спутниктік жүйелер (бұдан әрі – ЖНСЖ) – жерүсті, су және әуе объектілерінің координаттық-уақыттық (географиялық координаттары мен биіктіктерінің, қозғалыс жылдамдығы мен бағытының, уақыттың) параметрлерін айқындауға арналған ғарыш жүйелері;

3) государственная геодезическая сеть (далее – ГГС) – геодезическая сеть, используемая в целях установления и (или) распространения государственной координатной системы отсчета;
4) информационная система "Государственное геодезическое обеспечение" (далее – ИС "ГГО") – информационная система предназначенная для приема, обработки технической навигационной информации с референцных станций, обработки и хранения всех геодезических, нивелирных, гравиметрических данных обновленной системы геодезического обеспечения Республики Казахстан.
5) постоянно действующая референцная станция (далее – референцная станция) – расположенный в точке с известными пространственными координатами комплекс радиоэлектронных и технических средств, с помощью которых осуществляется прием сигналов глобальных навигационных спутниковых систем для последующей обработки и передачи корректирующей информации пользователям;
6) фундаментальная астрономо-геодезическая сеть (далее – ФАГС) – спутниковая геодезическая сеть со средним расстоянием между смежными геодезическими пунктами 650-1000 километров, координаты которых определяются в геоцентрической пространственной системе координат.
3. Референцные станции устанавливаются физическими и юридическими лицами Республики Казахстан для выполнения геодезической и картографической деятельности и состоят из приемника, ГНСС-антенны, источника бесперебойного питания, железного шкафа, средства телекоммуникаций (средства связи), молниеотвода.
4. Референцная станция предназначена для приема, обработки и хранения данных, поступающих с ГНСС, также передачи этих данных в ИС "ГГО" и корректирующей информации субъектам геодезической и картографической деятельности.
5. Референцная станция устанавливается на рабочих центрах ФАГС и ВГС в рамках Национальной инфраструктуры пространственных данных.
6. Референцные станции являются перманентными станциями, которые работают непрерывно 24 (двадцать четыре) часа в сутки, 7 (семь) дней в неделю, за исключением периодов проведения профилактических и ремонтных работ.
Глава 2. Порядок установки постоянно действующих референцных станций
7. Физические и юридические лица Республики Казахстан перед установкой референцной станции уведомляют уполномоченный орган в сфере геодезии, картографии и пространственных данных об установке референцной станции по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
8. Уполномоченный орган в сфере геодезии, картографии и пространственных данных ведет учет установленных референцных станций.
9. Референцные станции устанавливаются:

3) мемлекеттік геодезиялық желі (бұдан әрі – МГЖ) – мемлекеттік координаттық есептеу жүйесін белгілеу және (немесе) тарату мақсатында пайдаланылатын геодезиялық желі;
4) "Мемлекеттік геодезиялық қамтамасыз ету" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "МГҚ" АЖ) – референттік станциялардан техникалық навигациялық ақпаратты қабылдауға, өңдеуге, Қазақстан Республикасының жаңартылған геодезиялық қамтамасыз ету жүйесінің барлық геодезиялық, нивелирлік, гравиметриялық деректерін өңдеуге және сақтауға арналған ақпараттық жүйе;
5) тұрақты жұмыс істейтін референциялы станциялар (бұдан әрі – референциялы станциялар) – белгілі кеңістіктік координаттары бар нүктеде орналасқан радиоэлектрондық және техникалық құралдардың кешені, олардың көмегімен жаһандық навигациялық спутниктік жүйелердің сигналдарын кейіннен өңдеу және пайдаланушыларға түзетуші ақпаратты беру үшін қабылдау жүзеге асырылады;
6) іргелі астрономиялық-геодезиялық желі (бұдан әрі – ІАГЖ) – координаттары координаттардың геоцентрикалық кеңістіктік жүйесінде айқындалатын шектес геодезиялық пункттер арасындағы орташа қашықтықтағы 650-1000 километр спутниктік геодезиялық желі.
3. Референциялы станцияларды Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары геодезиялық және картографиялық қызметті орындау үшін белгілейді және қабылдағыштан, ЖНСЖ-антеннадан, үздіксіз қоректендіру көзінен, темір шкафтан, телекоммуникация құралынан (байланыс құралдарынан), найзағай бұрғыштан тұрады.
4. Референциялы станция ЖНСЖ келетін деректерді қабылдауға, өңдеуге және сақтауға, сондай-ақ осы деректерді "МГҚ" АЖ-ға және түзету ақпаратын геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілеріне беруге арналған.
5. Референциялы станция ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымы шеңберінде ІАГЖ және ДЖГЖ жұмыс орталықтарында орнатылады.
6. Референциялы станция профилактикалық және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезеңдерін қоспағанда, тәулігіне 24 (жиырма төрт) сағат, аптасына 7 (жеті) күн үздіксіз жұмыс істейтін тұрақты станциялар болып табылады.
2-тарау. Тұрақты жұмыс істейтін референциялы станцияларды орнату тәртібі
7. Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары референциялы станцияны орнату алдында осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша референттік станцияны орнату туралы геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті органды хабардар етеді.
8. Геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті орган белгіленген референциялы станциялардың есебін жүргізеді.
9. Референциялы станциялар:

1) на конструкциях изготовленных и установленных в соответствии с требованиями инструкции по созданию и развитию государственных геодезических нивелирных, гравиметрических сетей Республики Казахстан утверждаемой уполномоченным органом в сфере геодезии, картографии и пространственных данных в соответствии с подпунктом 29) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных";
2) с оптимальными условиями для выполнения спутниковых наблюдений:
расположение в открытой местности с минимальным количеством экранирующих объектов (здания и объекты, препятствующие получению спутниковых сигналов);
расположение в доступном для подъезда или подхода месте;
визуальное опознавание на местности;
защита от внешнего воздействия многолучевого распространения и источников помех;
выполнение наблюдений в любое время суток круглогодично.
10. В населенных пунктах референцные станции устанавливаются на основных несущих элементах кирпичных, каменных, бетонных и железобетонных зданий и сооружений, с годом постойки более 7 (семи) лет.
11. Референцные станции устанавливаются на зданиях и сооружениях без трещин в стенах и нарушений фундамента.
12. Референцная станция укомплектовывается мультисистемными и многочастотными приемниками.
13. Приемник принимает сигналы от не менее 10 (десяти) спутников одновременно и монтируется в помещении или сооружении в специальных железных шкафах с пылезащитой и влагозащитой.
14. Референцная станция оснащается резервным питанием с защитой от колебаний и сбоев мощности.
15. Применяется унифицированная установка всех ГНСС-антенн в ФАГС и ВГС.
16. Для защиты референцной станций от молний устанавливаются молниеотводы с применением встроенного разрядника от перенапряжений.
Приложение
к Правилам установки
постоянно действующих
референцных станций
Форма
Уведомление об установке постоянно действующей референцной станции
1. В ______________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
2. Настоящим _____________________________________________________________
(полное наименование, бизнес-идентификационный номер юридического лица,
индивидуальный идентификационный номер физического лица)
уведомляет об установке постоянно действующей референцной станции.
3. Адрес места нахождения юридического/физического лица
__________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания (стационарного помещения)
4. Электронная почта _______________________________________________________

1) "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 29) тармақшасына сәйкес геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті орган бекітетін Қазақстан Республикасының мемлекеттік геодезиялық нивелирлік, гравиметриялық желілерін құру және дамыту жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына сәйкес дайындалған және белгіленген конструкцияларда;
2) спутниктік бақылауларды орындау үшін мынадай оңтайлы шарттармен:
экрандау объектілерінің ең аз саны тұрған ашық жерде орналасуы (спутниктік сигналдарды алуға кедергі келтіретін ғимараттар мен объектілер);
кіру немесе жақындау үшін қол жетімді жерде орналасқан жерде;
визуалды түрде танылған жерде;
көп жолақты сәуле таралу әсерін және әртүрлі кедергі көздерін растаусыз;
тәуліктің кез келген уақытында жыл бойы бақылауларды орындау мүмкіндігімен орнатылады.
10. Елді мекендерде референциялы станциялар 7 (жеті) жылдан астам уақыт тұрған, кірпіш, тас, бетон және темірбетон ғимараттары мен құрылыстарының негізгі көтергіш элементтеріне орнатылады.
11. Референциялы станциялар ғимараттар мен құрылыстарға қабырғаға жарықтар түсірмей мен іргетасты бұзбай орнатылады.
12. Референциялы станция көп жүйелік және көп жиілікті қабылдағыштармен жабдықталған.
13. Қабылдағыш бір мезгілде кемінде 10 (он) спутниктен сигналдарды қабылдайды және шаң мен ылғалдан қорғайтын арнайы темір шкафтарда үй-жайда немесе құрылыста орнатылады.
14. Референциялы станция тербелістерден және қуаттың бұзылуынан қорғалған резервтік қуатпен жабдықталады.
15. ІАГЖ және ДЖГЖ барлық ЖНСЖ-антенналарын бірыңғай орнату қолданылады.
16. Референциялы станцияны найзағайдан қорғау үшін кіріктірілген разрядтағышты қолдана отырып, найзағай өткізгіштер орнатылады.
Тұрақты жұмыс істейтін
референциялы станцияларды
орнату қағидаларына
қосымша
Нысан
Тұрақты жұмыс істейтін референциялы станцияларды орнату туралы хабарлама
1. ________________________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
2. Осымен _________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі)
тұрақты жұмыс істейтін референциялы станциялардың орнатылатынын хабарлайды.
3. Заңды тұлғаның/жеке тұлғаның орналасқан мекенжайы
__________________________________________________________________
(пошта индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көше атауы,
үй/ғимарат (станционарлық үй-жай нөмірі)
4. Электрондық пошта ______________________________________________

5. Номера телефонов _______________________________________________________
6. Адрес(а) установки постоянно действующей референцной станции
__________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания (стационарного помещения)
7. Заявитель ____________             ____________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (в случае наличия)
Место печати (в случае наличия)                         Дата и время подачи:
"___" _________20__ года

5. Телефон нөмірлері _______________________________________________
6. Тұрақты жұмыс істейтін референциялы станциялар орнатылатын мекенжай (-лар)
__________________________________________________________________
(пошта индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы, үйдің/
ғимараттың (стационарлық үй-жайдың нөмірі)
7. Өтініш беруші ___________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
Берілген күні мен уақыты:
20__ жылғы ________