Об утверждении Перечня и Правил применения технических средств контроля специфических товаров
Приказ и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 288. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2023 года № 32115
В соответствии с пунктом 3 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Перечень технических средств контроля специфических товаров согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила применения технических средств контроля специфических товаров согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательстве Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Заместителя Премьер-Министра -
И.о. Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение 1 к приказу
И.о. Заместителя Премьер-
Министра - И.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 марта 2023 года № 288
Перечень технических средств контроля специфических товаров
1. Технические средства оперативной связи (переносная, стационарная (базовая), автомобильная аппаратура радиосвязи, работающая на специально выделенных радиочастотах).
2. Технические средства контроля носителей аудио и видеоинформации (носимые видеорегистраторы, видеокамеры, фотоаппараты, магнитофоны, видеомагнитофоны, плейеры всех систем и форматов записи, телемониторы, телевизоры, специальные компьютерные контрольные системы, фото-, кино-, слайдпроекторы, устройства для просмотра микрофишей, устройства для стирания аудио-, видеоинформации).
3. Технические средства идентификации (приборы определения подлинности товаросопроводительных и иных документов, приборы идентификации прекурсоров, приборы идентификации взрывчатых веществ, рентгенофлуорэсцентные анализаторы, приборы взвешивания, идентификаторы, детекторы и анализаторы веществ, приборы считывания электронных запорно-пломбировочных устройств (электронных и навигационных пломб), приборы считывания штрих-кодов, средства идентификации (электронные и навигационные пломбы)).

Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдарының тізбесін және оларды қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 2023 жылғы 20 наурыздағы № 288 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 наурызда № 32115 болып тіркелді
"Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдарының тізбесі;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдарын қолдану қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 20 наурыздағы
№ 288 бұйрығына қосымша 1
Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдарының тізбесі
1. Жедел байланыстың техникалық құралдары (радиожиілікте жұмыс істейтін радиобайланыстың тасымалданатын, стационарлық (базалық), автомобильдік аппаратурасы).
2. Аудио және бейнеақпаратты тасымалдаушыларды бақылаудың техникалық құралдары (тасымалдау бейнетіркегіштер, бейнекамералар, фотоаппараттар, магнитофондар, бейнемагнитофондар, барлық жүйедегі және жазу пішініндегі плейерлер, телемониторлар, телевизорлар, арнайы компьютерлік бақылау жүйелері, фото-, кино-, слайд проекторлары, микрофиштерді қарауға арналған құрылғылар, аудио-, бейнеақпараттарды өшіруге арналған құрылғылар).
3. Бірдейлендірудің техникалық құралдары (тауарларға ілеспе және өзге құжаттардың түпнұсқалығын айқындау аспаптары, прекурсорларды сәйкестендіру аспаптары, жарылғыш заттарды сәйкестендіру аспаптары, рентгенофлуорэсценттік талдағыштар, өлшеу аспаптары, энергия ресурстарын есептеу аспаптары, заттарды сәйкестендіру аспаптары, детекторлар мен талдағыштар, электронды тиектеу-пломбалау құрылғыларын (электронды және навигациялық пломбаларды) оқу аспаптары, штрих-кодтарды оқу аспаптары, сәйкестендіру құралдары).

4. Досмотровая интраскопическая техника, в том числе оснащенная системами обработки и анализа изображения (стационарные, переносные и мобильные системы неинтрузивного досмотра).
5. Технические средства поиска (металлодетекторы (портативные, переносные и стационарные), зеркала досмотровые (телескопические держатели с набором сменяемых зеркал разных форм и размеров), щупы досмотровые (металлические стержни особой закалки разных диаметров и длины с отверстием специальной формы), эндоскопы, досмотровые фонари и лампы (мобильные, переносные и стационарные фонари и лампы), приборы для определения изменения плотности, тепловизоры).
Приложение 2 к приказу
И.о.Заместителя Премьер-
Министра -И.о.Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 марта 2023 года № 288
Правила применения технических средств контроля специфических товаров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения технических средств контроля специфических товаров разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" (далее – Закон) определяют порядок применения технических средств контроля специфических товаров (далее – ТСК).
2. ТКС – технические средства контроля, применяемые органами государственных доходов (далее – ОГД) при осуществлении контроля за перемещением специфических товаров через Государственную границу Республики Казахстан (далее – Госграница) с государствами-членами Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), с целью сокращения времени проведения и выявления фактов правонарушений в сфере контроля специфических товаров.
Глава 2. Порядок применения технических средств контроля специфических товаров
3. Должностное лицо ОГД, осуществляющее контроль специфических товаров, в зависимости от форм контроля и специфики перемещения товаров и транспортных средств определяет необходимость применения тех или иных ТСК.
4. При осуществлении контроля за перемещением специфических товаров через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС в виде осмотра или досмотра должностными лицами ОГД применяются следующие ТСК:
1) технические средства контроля носителей аудио и видеоинформации (носимые видеорегистраторы, видеокамеры, фотоаппараты, магнитофоны, видеомагнитофоны, плейеры всех систем и форматов записи, телемониторы, телевизоры, специальные компьютерные контрольные системы, фото-, кино-, слайдпроекторы, устройства для просмотра микрофишей, устройства для стирания аудио-, видеоинформации) – для фиксации фактов и событий;
2) технические средства идентификации:
приборы определения подлинности транспортных (перевозочных) и коммерческих документов – для определения подлинности транспортных (перевозочных) и коммерческих документов;
приборы идентификации прекурсоров – для определения подлинности прекурсоров;
приборы идентификации взрывчатых веществ – для идентификации взрывчатых веществ;
детекторы микрочастиц и анализа паров взрывчатых веществ – для выявления и (или) проверки взрывчатых веществ путем сбора микрочастиц салфетками или паров при помощи компрессора детектора с подозрительных участков и помещения их в детектор для производства анализа;
рентгенофлуорэсцентные анализаторы – для анализа веществ в твердом, жидком и порошкообразном состоянии;
приборы взвешивания – для взвешивания специфических товаров, перемещаемых через госграницу с государствами-членами ЕАЭС;
идентификаторы, детекторы и анализаторы веществ – для проверки товаров и транспортных средств в целях выявления химических веществ;
приборы считывания электронных запорно-пломбировочных устройств (далее – ЗПУ) (электронных и навигационных пломб) (стационарные, переносные и мобильные) – для проверки, считывания, снятия, а также контроля санкционированного вскрытия электронных ЗПУ (электронных и навигационных пломб);
приборы считывания штрих-кодов (сканер штрих-кода) – для идентификации этикеток, наклеек, маркировок со штрих-кодом.
3) досмотровая интраскопическая техника, в том числе оснащенная системами обработки и анализа изображения (стационарные, переносные и мобильные системы неинтрузивного досмотра) – для обнаружения незаконного перемещения специфических товаров путем визуальной проверки транспортных средств, содержимого грузовых отсеков транспортных средств, контейнеров, и товаров в мелких, среднегабаритных и крупногабаритных тарах, без их вскрытия, методом неинтрузивного (бесконтактного) досмотра;

4. Жете тексеріп қараудың интраскопиялық техникасы, оның ішінде бейнелерді өңдеу және талдау жүйесімен (интрузивті емес жете тексеріп қараудың стационарлық, тасымалданатын және ұтқыр жүйелері).
5. Іздестірудің техникалық құралдары (металл детекторлары, жете тексеріп қарау айналары, жете тексеріп қарау сүңгілері, эндоскоптар, жете тексеріп қарау шамдары мен лампалары, тығыздықтың өзгеруін айқындау үшін аспаптар, жылу визорлары).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 20 наурыздағы
№ 288 бұйрығына қосымша 2
Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдарын қолдану қағидасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 3-тармағына сәйкес өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдарын қолдану қағидасы өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау техникалық құралдарын (бұдан әрі – БТҚ) қолдану тәртібін айқындайды.
2. БТҚ – өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы құқық бұзушылықтарды жүргізу және анықтау уақытын қысқарту мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы (бұдан әрі – Мемшекара) арқылы өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың өткізілуіне бақылауды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік кірістер органдары (бұдан әрі – МКО) қолданатын бақылау техникалық құралдары.
2-тарау. Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдарын қолдану тәртібі
3. Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауды жүзеге асыратын МКО лауазымды тұлғасы бақылау нысандары мен тауарлар мен көлік құралдарының өткізілу ерекшелігіне байланысты белгілі бір БТҚ қолдану қажеттілігін айқындайды.
4. ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекарасы арқылы өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың өткізілуіне бақылауды жүзеге асыру кезінде МКО лауазымды тұлғаларының қарап тексеруі түрінде мынадай БТҚ қолданылады:
1) аудио және бейне ақпарат тасығыштарын бақылаудың техникалық құралдары (киілетін бейнетіркегіштер, бейнекамералар, фотоаппараттар, магнитофондар, бейнемагнитофондар, жазудың барлық жүйелері мен форматтарының ойнатқыштары, телемониторлар, Теледидарлар, арнайы компьютерлік бақылау жүйелері, фото-, кино-, слайд-проекторлар, микрофишаларды көруге арналған құрылғылар, аудио-, бейне ақпаратты өшіруге арналған құрылғылар) – фактілер мен оқиғаларды тіркеуге арналған;
2) сәйкестендірудің техникалық құралдары:
көліктік (тасымалдау) және коммерциялық құжаттардың түпнұсқалығын айқындау аспаптары – көліктік (тасымалдау) және коммерциялық құжаттардың түпнұсқалығын айқындау үшін;
прекурсорларды сәйкестендіру аспаптары-прекурсорлардың түпнұсқалығын анықтау үшін;
жарылғыш заттарды сәйкестендіру аспаптары – жарылғыш заттарды сәйкестендіру үшін;
микробөлшектердің детекторлары және жарылғыш заттардың буын талдау-күдікті учаскелерден детектор компрессорының көмегімен микробөлшектерді майлықтармен немесе буларды жинау арқылы жарылғыш заттарды анықтау және (немесе) тексеру және оларды талдау жүргізу үшін детекторға орналастыру үшін;
ренгенофлуорэсценттік талдағыштар – қатты, сұйық және ұнтақ түріндегі заттарды талдауға арналған;
өлшеу аспаптары – ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен Мемшекарасы арқылы өткізілетін өзіндік ерекшелігі бар тауарларды өлшеуге арналған;
заттардың идентификаторлары, детекторлары мен анализаторлары-химиялық заттарды анықтау мақсатында тауарлар мен көлік құралдарын тексеруге арналған;
электрондық оқу құралдары бекіту-пломбалау құрылғыларын (бұдан әрі – БПҚ) (электрондық және навигациялық пломбаларды) (стационарлық, тасымалды және мобильді) – тексеру, Оқу, алу, сондай-ақ электрондық БПҚ (электрондық және навигациялық пломбаларды)санкцияланған ашуды бақылау үшін;
штрих-кодты оқу құралдары (штрих-код сканері) – жапсырмаларды, жапсырмаларды, штрих-кодты таңбалауды сәйкестендіруге арналған.

4) технические средства поиска:
металлодетекторы (портативные, переносные и стационарные) – для обнаружения предметов из черных и цветных металлов;
зеркала досмотровые с ручными осветительными приборами (телескопические держатели с набором сменяемых зеркал разных форм и размеров) – для досмотра товаров, транспортных средств в труднодоступных местах;
щупы досмотровые (металлические стержни особой закалки разных диаметров и длины с отверстием специальной формы) – для забора проб из вложений прокалываемых объектов (мягких и картонных упаковок, сидений в транспортных средствах, сыпучих грузов);
эндоскопы – для досмотра труднодоступных мест в транспортных средствах и емкостей, заполненных различными, в том числе и агрессивными жидкостями;
досмотровые фонари и лампы (мобильные, переносные и стационарные фонари и лампы) – для оптимального освещения в ночное время суток и в слабоосвещенных помещениях;
приборы для определения изменения плотности – для обнаружения посторонних вложений в труднодоступных местах, таких как топливные баки, двери, колеса транспортных средств, стенки прицепов грузовых автомобилей;
тепловизоры – для оперативного поиска, обнаружения и наблюдения в динамике собственного излучения теплоизлучающих объектов;
5) технические средства оперативной связи (переносная, стационарная (базовая), автомобильная аппаратура радиосвязи, работающая на специально выделенных радиочастотах) – для обеспечения оперативной связи в пунктах пропуска на Госгранице, а также в полевых условиях.
5. При применении ТСК должностные лица ОГД соблюдают необходимые меры безопасности в целях недопущения причинения вреда жизни и здоровью людей, окружающей среде, а также товарам и транспортным средствам.
6. ТСК эксплуатируются должностными лицами ОГД согласно техническим данным, требований техники безопасности и радиационной безопасности, а также инструкциям, приложенным заводом-изготовителем.
7. Досмотровая интраскопическая техника подлежит применению должностными лицами ОГД после прохождения специального курса обучения по ее применению, а также обучения по воздействию рентгеновского излучения на организм человека, растений и животных, продуктов питания, имеющих живые микроорганизмы, и обучения по радиационной безопасности.
8. Должностные лица ОГД применяют технические средства поиска для осуществления осмотра или досмотра без вскрытия транспортных средств и (или) упаковки товаров, демонтажа и нарушения целостности обследуемого объекта.

4) Техникалық іздеу құралдары:
металл детекторлар (портативті, портативті және стационарлық) – қара және түсті металдардан жасалған заттарды анықтауға арналған;
қол жарықтандыру аспаптары бар тексеру айналары (әртүрлі пішіндегі және өлшемдегі ауыстырылатын айналар жиынтығы бар телескопиялық ұстағыштар) – қол жетуі қиын жерлерде тауарларды, көлік құралдарын тексеру үшін;
тесілетін объектілердің (жұмсақ және картон қаптамалардың, көлік құралдарындағы орындықтардың, сусымалы жүктердің) салымдарынан сынамалар алуға арналған тексеру зондтары (арнайы пішіндегі тесігі бар түрлі диаметрлі және ұзындықтағы арнайы сөндіргіш металл шыбықтар);
эндоскоптар-әртүрлі, соның ішінде агрессивті сұйықтықтармен толтырылған көлік құралдары мен сыйымдылықтардағы жету қиын жерлерді тексеру үшін;
тексеру шамдары мен шамдары (жылжымалы, тасымалды және стационарлық шамдар мен шамдар)–тәуліктің түнгі уақытында және жарық аз үй-жайларда оңтайлы жарықтандыру үшін;
тығыздықтың өзгеруін анықтауға арналған аспаптар - жанармай бактары, есіктер, көлік құралдарының дөңгелектері, жүк автомобильдерінің тіркемелерінің қабырғалары сияқты қол жетпейтін жерлерде бөгде салымдарды анықтауға арналған;
тепловизорлар-жылу шығаратын объектілердің меншікті сәулелену динамикасында жедел іздеу, анықтау және бақылау үшін;
5) жедел байланыстың техникалық құралдары (тасымалданатын, стационарлық (базалық), арнайы бөлінген радиожиіліктерде жұмыс істейтін радиобайланыстың автомобиль аппаратурасы) – Мемшекарадағы өткізу пункттерінде, сондай-ақ далалық жағдайларда жедел байланысты қамтамасыз ету үшін.
5. БТҚ қолдану кезінде МКО лауазымды адамдары адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, сондай-ақ тауарлар мен көлік құралдарына зиян келтірмеу мақсатында қажетті қауіпсіздік шараларын сақтайды.
6. БТҚ техникалық деректерге, техника қауіпсіздігі мен Радиациялық қауіпсіздік талаптарына, сондай-ақ дайындаушы зауыт қоса берген нұсқаулықтарға сәйкес МКО лауазымды тұлғаларымен пайдаланылады.
7. Тексеру интраскопиялық техникасын МКО лауазымды адамдары оны қолдану бойынша арнайы оқыту курсынан өткеннен кейін, сондай-ақ рентген сәулесінің адам ағзасына, өсімдіктер мен жануарларға, тірі микроорганизмдері бар тамақ өнімдеріне және радиациялық қауіпсіздік бойынша оқытудан өткеннен кейін қолдануға тиіс.
8. МКО лауазымды адамдары Көлік құралдарын ашпай және (немесе) тауарларды буып-түюсіз, бөлшектемей және зерттелетін объектінің тұтастығын бұзбай қарап-тексеруді немесе қарап-тексеруді жүзеге асыру үшін іздеудің техникалық құралдарын қолданады.