Об утверждении Правил установления и использования местных координатных систем отсчета
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 марта 2023 года № 106/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32163
В соответствии с подпунктом 13) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления и использования местных координатных систем отсчета.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
Утверждены приказом
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 27 марта 2023 года № 106/НҚ
Правила установления и использования местных координатных систем отсчета
1. Настоящие Правила установления и использования местных координатных систем отсчета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных" (далее – Закон) и определяют порядок установления и использования местных координатных систем отсчета на территории Республики Казахстан.
2. Местная координатная система отсчета устанавливается в отношении ограниченной территории, не превышающей границы административно-территориальной единицы Республики Казахстан (далее – территория субъекта).
3. Местная координатная система отсчета устанавливается в 3-градусной или 6-градусной зонах картографической проекции общего земного эллипсоида, применяемого в государственной координатной системе отсчета.
4. Инициаторами установления местных координатных систем отсчета могут являться местные исполнительные органы Республики Казахстан и уполномоченный орган в сфере геодезии, картографии и пространственных данных (далее – заказчики).

Жергілікті координаттық есептеу жүйелерін белгілеу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 27 наурыздағы № 106/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32163 болып тіркелді
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 13) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жергілікті координаттық есептеу жүйелерін белгілеу және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2023 жылғы 27 наурыздағы
№ 106/НҚ Бұйрықпен
бекітілген
Жергілікті координаттық есептеу жүйелерін белгілеу және пайдалану қағидалары
1. Осы Жергілікті координаттық есептеу жүйелерін белгілеу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында жергілікті координаттық есептеу жүйелерін белгілеу және пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Жергілікті координаттық есептеу жүйесі Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірлігінің шекарасынан аспайтын шектелген аумаққа (бұдан әрі – субъектінің аумағы) қатысты белгіленеді.
3. Жергілікті координаттық есептеу жүйесі мемлекеттік координаттық есептеу жүйесінде қолданылатын жалпы жер эллипсоидының картографиялық проекциясының 3 градус немесе 6 градус аймақтарында белгіленеді.
4. Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары мен геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті органы (бұдан әрі – тапсырыс берушілер) жергілікті координаттық есептеу жүйелерін белгілеудің бастамашылары бола алады.

5. При установлении на территории субъекта местной координатной системы отсчета заказчики предоставляют параметры преобразования и трансформирования для следующих координатных систем отсчета (далее – параметры преобразования и трансформирования):
1) из общеземной координатной системы отсчета, применяемой при использовании глобальных навигационных спутниковых систем, в государственную координатную систему отсчета и обратно;
2) из государственной координатной системы отсчета к местной координатной системе отсчета и обратно.
6. При определении параметров преобразования и трансформирования вычисляются сдвиг начала отсчета координатой системы отсчета, разворот осей системы координат, масштабный коэффициент.
7. Для определения параметров преобразования и трансформирования используются сведения о координатах геодезических пунктов государственной координатной системы отсчета (далее – исходные пункты), созданных на соответствующей территории субъекта.
8. Для установления местной координатной системы отсчета на территорию субъекта заказчик направляет уполномоченному органу в сфере геодезии, картографии и пространственных данных (далее – уполномоченный орган) технический отчет о создании (обновлении) местной координатной системы отсчета (далее – технический отчет), в котором указываются следующие сведения:
1) наименование местной координатной системы отсчета и цели ее установления;
2) отображенные на государственных топографических картах границы территории, в отношении которой устанавливается местная координатная система отсчета;
3) использованные исходные данные;
4) параметры преобразования и трансформирования;
5) методы определения координат исходных геодезических пунктов в местной координатной системе отсчета;
6) координаты начала отсчета местной координатной системы отсчета в государственной координатной системе отсчета и направление осей координат местной координатной системы отсчета;
7) сформированные в местной координатной системе отсчета каталоги (списки) координат пунктов государственной геодезической сети, находящихся на территории субъекта.
9. Срок рассмотрения технического отчета уполномоченным органом не превышает 30 (тридцать) календарных дней со дня его регистрации службой делопроизводства уполномоченного органа.
10. Основаниями для отказа в утверждении местной координатной системы отсчета являются:
1) отсутствие в техническом отчете сведений, указанных в пункте 8 настоящих Правил;
2) ошибки в результатах определения координат исходных пунктов;
3) ошибки в результатах определения координат пунктов государственной геодезической сети, находящихся на территории субъекта, в устанавливаемой местной координатной системе отсчета;

5. Субъектінің аумағында жергілікті координаттық есептеу жүйесін белгілеу кезінде тапсырыс берушілер трансформациялау және өзгерту параметрлерін (бұдан әрі – трансформациялау және өзгерту параметрлері):
1) ғаламдық навигациялық спутниктік жүйелерді пайдалану кезінде қолданылатын жалпы жердегі координаттық есептеу жүйесінен мемлекеттік координаттық есептеу жүйесіне және кері координаттық есептеу жүйесі үшін;
2) мемлекеттік координаттық есептеу жүйесінен жергілікті координаттық есептеу жүйесіне және кері координаттық есептеу жүйесі үшін ұсынады.
6. Трансформациялау және өзгерту параметрлерін анықтаған кезде координаттық есептеу жүйесінің есептеу басталуының жылжуы, координаттар жүйесі осьтерінің айналуы, масштаб коэффициенті есептеледі.
7. Трансформациялау және өзгерту параметрлерін айқындау үшін субъектінің тиісті аумағында құрылған мемлекеттік координаттық есептеу жүйесінің геодезиялық пункттерінің (бұдан әрі – бастапқы пункттер) координаттары туралы мәліметтер пайдаланылады.
8. Субъектінің аумағына жергілікті координаттық есептеу жүйесін белгілеу үшін тапсырыс беруші геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) жергілікті координаттық есептеу жүйесін жасау (жаңарту) туралы техникалық есепті (бұдан әрі – техникалық есеп) жібереді, онда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) жергілікті координаттық есептеу жүйесінің атауы және оны белгілеу мақсаттары;
2) мемлекеттік топографиялық карталарда көрсетілген, оған қатысты жергілікті координаттық есептеу жүйесі белгіленетін аумақтың шекаралары;
3) пайдаланылған бастапқы деректер;
4) трансформациялау және өзгерту параметрлері;
5) жергілікті координаттық есептеу жүйесіндегі бастапқы геодезиялық пункттердің координаттарын айқындау әдістері;
6) мемлекеттік координаттық есептеу жүйесіндегі жергілікті координаттық есептеу жүйесін санаудың басталу координаттары және жергілікті координаттық есептеу жүйесі координаттары осьтерінің бағыты;
7) жергілікті координаттық есептеу жүйесінде қалыптастырылған субъект аумағында орналасқан мемлекеттік геодезиялық желі пункттері координаттарының каталогтары (тізімдері).
9. Уәкілетті органның техникалық есепті қарау мерзімі уәкілетті органның іс жүргізу қызметі оны тіркеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайды.
10. Мыналар:
1) техникалық есепте осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген мәліметтердің болмауы;
2) бастапқы пункттердің координаттарын айқындау нәтижелеріндегі қателер;
3) субъект аумағында орналасқан мемлекеттік геодезиялық желі пункттерінің координаттарын жергілікті координаттық есептеу жүйесінде белгіленетін нәтижелердегі қателер;

4) ошибки в параметрах преобразования и трансформирования, указанных в техническом отчете;
5) наличие введенной в действие в отношении той же территории местной координатной системы отсчета;
6) совпадение начала отсчета координат и направления осей координат местной координатной системы отсчета с началом отсчета координат и направлениями осей координат государственной координатной системы отсчета;
7) находящийся на рассмотрении уполномоченного органа технический отчет в отношении той же территории субъекта.
11. В решении об отказе в утверждении местной координатной системы отсчета указываются причины отказа в утверждении и рекомендации по доработке технического отчета. Срок доработки заказчиком технического отчета составляет 30 (тридцать) календарных дней.
12. Основанием для введения в действие местной координатной системы отсчета является решение уполномоченного органа об установлении местных координатных систем отсчета в соответствии с подпунктом 10) статьи 13 Закона.
13. Сведения о введенных в действие местных координатных систем отсчета размещаются на официальном сайте уполномоченного органа в течении 15 (пятнадцать) календарных дней.
14. Копия технического отчета предоставляется заказчиком в Национальный фонд пространственных данных в соответствии с пунктом 8 статьи 20 Закона в течении 30 (тридцать) календарных дней с момента размещения на официальном сайте уполномоченного органа.
15. Местные координатные системы отсчета используются в геодезических и картографических работах при инженерных изысканиях, проектировании, строительстве, эксплуатации, реконструкции и содержании линейных объектов (линии электропередачи, линии связи, линейно-кабельные сооружения, трубопроводы, автомобильные дороги, железнодорожные линии), зданий и сооружений, осуществлении градостроительной и кадастровой деятельности, землеустройства, недропользования.
16. Параметры преобразования и трансформирования между местной координатной системой отсчета и государственной координатной системой отсчета, каталоги координат геодезических пунктов в местной координатной системе отсчета постоянно хранятся в Национальном фонде пространственных данных и предоставляются заинтересованным лицам в соответствии с подпунктом 12) статьи 13 Закона.

4) техникалық есепте көрсетілген трансформациялау және өзгерту параметрлеріндегі қателер;
5) сол аумаққа қатысты қолданысқа енгізілген жергілікті координаттық есептеу жүйесінің болуы;
6) жергілікті координаттық есептеу жүйесінің координаттар санағының басталуы мен координаттар осьтері бағытының координаттар санағының басталуымен және мемлекеттік координаттық есептеу жүйесінің координаттар осьтерінің бағыттарымен сәйкес келуі;
7) субъектінің сол аумағына қатысты уәкілетті органның қарауындағы техникалық есеп жергілікті координаттық есептеу жүйесін бекітуден бас тартуға негіз болып табылады.
11. Жергілікті координаттық есептеу жүйесін бекітуден бас тарту туралы шешімде техникалық есепті бекітуден бас тарту себептері мен пысықтау жөніндегі ұсынымдар көрсетіледі. Тапсырыс берушілердің техникалық есепті пысықтау мерзімі 30 (отыз) күнтізбелік күнді құрайды.
12. Жергілікті координаттық есептеу жүйесін қолданысқа енгізу үшін уәкілетті органның Заңның 13-бабының 10) тармақшасына сәйкес жергілікті координаттық есептеу жүйелерін белгілеу туралы шешімі негіз болып табылады.
13. Қолданысқа енгізілген жергілікті координаттық есептеу жүйелері туралы мәліметтер уәкілетті органның ресми сайтында 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде орналастырылады.
14. Техникалық есептің көшірмесін тапсырыс беруші уәкілетті органның ресми сайтында орналастырылған сәттен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде Заңның 20-бабының 8-тармағына сәйкес Ұлттық кеңістіктік деректер қорына ұсынады.
15. Жергілікті координаттық есептеу жүйелері желілік объектілерді (электр беру желілері, байланыс желілері, желілік-кәбілдік құрылыстар, құбырлар, автомобиль жолдары, теміржол желілері), ғимараттар мен құрылыстарды инженерлік іздестіру, жобалау, салу, пайдалану, реконструкциялау және күтіп ұстау, қала құрылысы және кадастрлық қызметті, жерге орналастыруды, жер қойнауын пайдалануды жүзеге асыру кезінде геодезиялық және картографиялық жұмыстарда пайдаланылады.
16. Жергілікті координаттық есептеу жүйесі мен мемлекеттік координаттық есептеу жүйесі арасындағы трансформациялау және өзгерту параметрлері, жергілікті координаттық есептеу жүйесіндегі геодезиялық пункттер координаттарының каталогтары Ұлттық кеңістіктік деректер қорында тұрақты сақталады және мүдделі тұлғаларға Заңның 13-бабының 12-тармақшасына сәйкес беріледі.