О внесении изменений и дополнений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 719 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 843 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов по проверкам за системой образования"
Совместный приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 76 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 41. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2023 года № 32215
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 719 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 843 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов по проверкам за системой образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12777) следующие изменения и дополнения:
заголовок указанного совместного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за системой образования в части дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования";
преамбулу указанного совместного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки и управления рисками за системой образования в части дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист за системой образования в части дошкольного воспитания и обучения в отношении организаций образования, реализующих образовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист за системой образования в части начального, основного среднего и общего среднего образования в отношении организаций образования, реализующих образовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;

"Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 719 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 843 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 30 наурыздағы № 76 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 41 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 наурызда № 32215 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 719 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 843 бірлескен бұйрығына (Нормативтік – құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12777 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
осы бірлескен бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы";
осы бірлескен бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1.Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру бөлігінде білім беру жүйесін бағалау және тәуекелдерді басқару өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бөлігінде білім беру жүйесін тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру бөлігінде білім беру жүйесін тексеру парағы;

4) проверочный лист за системой образования в части начального, основного среднего и общего среднего образования в отношении организаций образования, реализующих образовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист за системой образования в части технического и профессионального, послесреднего образования в отношении организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист за системой образования в части технического и профессионального, послесреднего образования в отношении организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист за системой образования в части дополнительного образования в отношении организаций дополнительного образования детей согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1, 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложениями 4 и 5 согласно приложениям 4 и 5 к настоящему совместному приказу;
приложения 6 и 7 изложить в новой редакции согласно приложениям 6 и 7 к настоящему совместному приказу;
приложения 8 и 9 к указанному совместному приказу исключить.
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
Министр просвещения
Республики Казахстан
__________ Г. Бейсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 41
и Министр просвещения
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 76
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 719
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 843
Критерии оценки и управления рисками за системой образования, в части дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования

4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру бөлігінде білім беру жүйесін тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесін тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесін тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес қосымша білім беру бөлігінде білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты қосымша білім беру жүйесін тексеру парағы." бекітілсін.
1, 2 және 3-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 4 және 5-қосымшаларға сәйкес 4 және 5-қосымшалармен толықтырылсын;
6 және 7-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 8 және 9-қосымшалар алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 41 мен
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 76 Бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 719 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 843 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру бөлігінде білім беру жүйесін бағалау және тәуекелдерді басқару өлшемшарттары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки и управления рисками за системой образования в части дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 132, пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктам 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан "Об утверждении формы проверочного листа" от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371) и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками" от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577) и предназначены для отбора субъектов (объектов) контроля с целью проведения проверки, проводимые на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – проверка на соответствие требованиям) и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
2. В настоящих Критериях используются следующие основные понятия:
1) ббалл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
4) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру бөлігінде білім беру жүйесін бағалау және тәуекелдерді басқару өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 132-бабының 2-тармағына, 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармақтарына, 2018 жылғы 31 шілдедегі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" № 3 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 қыркүйекте № 17371 болып тіркелген) және 2022 жылғы 22 маусымдағы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. № 48 бұйрығымен бекітілген "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 маусымда № 28577 болып тіркелген) сәйкес әзірленді және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексерулер (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігін тексеру) және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеуге арналған.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
4) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау және қадағалау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;

5) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
6) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
8) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
9) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
3. Критерии оценки степени риска и проверочные листы, применяемые для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям, утверждаются совместным актом регулирующих государственных органов, уполномоченного органа по предпринимательству и размещаются на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Кодекса.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
4. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе субъекты (объекты) контроля по объективным критериям относят к одной из следующих степеней риска:

5) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
6) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау және қадағалау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тексеру парағы – бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
9) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың нақты саласында бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
3. Кодекстің 141-бабының 5-тармағына сәйкес бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтары реттеуші мемлекеттік органдардың, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітіледі және реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылады.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар жөніндегі бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:

1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, проводится проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановые проверки.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, проводятся внеплановые проверки.
На втором этапе субъекты (объекты) контроля по субъективным критериям относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
5. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Степень нарушения (грубое, значительное, незначительное) присваивается в соответствии с установленными определениями грубых, значительных, незначительных нарушений по субъективным критериям.
6. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
7. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
8. По объективным критериям субъекты (объекты) контроля:
1) к высокой степени риска относятся организации образования, реализующие образовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования, деятельность которых ведется с нарушениями законодательства Республики Казахстан в области образования;
2) к средней степени риска относятся организации образования, реализующие образовательные программы детских музыкальных школ, детских художественных школ и детских школ искусств, деятельность которых ведется с нарушениями законодательства Республики Казахстан в области образования;

1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектісіне (объектісіне) жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
5. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
Бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) субъективті өлшемшарттар бойынша өрескел, елеулі, болмашы бұзушылықтардың белгіленген анықтамаларына сәйкес беріледі.
6. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
7. Объективті өлшемшарттарды анықтау тәуекелді анықтау арқылы жүзеге асырылады.
8. Объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері):
1) қызметі Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасын бұза отырып жүргізілетін мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары жоғары тәуекел дәрежесіне жатады;
2) қызметі Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасын бұза отырып жүргізілетін балалар музыка мектептерінің, балалар көркемсурет мектептерінің және балалар өнер мектептерінің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары орташа тәуекел дәрежесіне жатады;

3) к низкой степени риска относятся организации образования, реализующие образовательные программы дополнительного образования, деятельность которых ведется с нарушениями законодательства Республики Казахстан в области образования.
Параграф 2. Субъективные критерии
9. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
10. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан в сфере дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования.
11. Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством информационной системы "Национальная образовательная база данных" (далее – ИС НОБД);
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов в течение одного календарного года;
4) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
12. Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие требованиям используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством информационной системы "Национальная образовательная база данных" (далее – ИС НОБД);
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов в течение одного календарного года;
4) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
13. На основании имеющихся источников информации, уполномоченный орган в области образования формирует данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке в сфере:

3) қызметі Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасын бұза отырып жүргізілетін қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары төмен тәуекел дәрежесіне жатады.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
9. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
10. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру саласында заңнамасын бұзатын бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
11. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау мынадай ақпарат көздері бойынша айқындалады:
1) бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде "Ұлттық білім беру дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы (бұдан әрі – ҰББД АЖ);
2) алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) бір күнтізбелік жыл ішінде жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны;
4) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
12. Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау мынадай ақпарат көздері бойынша айқындалады:
1) бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде "Ұлттық білім беру дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы (бұдан әрі – ҰББД АЖ);
2) алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) бір күнтізбелік жыл ішінде жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны;
4) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
13. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде білім беру саласындағы уәкілетті орган талдауға және бағалауға жататын субъективті өлшемшарттарды келесі салада қалыптастырады:

1) дошкольного воспитания и обучения согласно приложению 1 к настоящим Критериям;
2) начального, основного среднего, общего среднего образования согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Критериям;
3) технического и профессионального, послесреднего образования согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Критериям;
4) дополнительного образования согласно приложению 6 к настоящим Критериям.
14. Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
15. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям, определенном в главе 3 настоящих Критериев, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
16. Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в отношении организаций образования, реализующих:
1) образовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения согласно приложению 7 к настоящим Критериям;
2) образовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования согласно приложению 8 к настоящим Критериям;
3) образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования согласно приложению 9 к настоящим Критериям.
Параграф 3. Особенности формирования системы оценки и управления рисками
17. Система оценки и управления рисками ведется с использованием ИС НОБД и других информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.

1) осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту;
2) осы Өлшемшарттарға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру;
3) осы Өлшемшарттарға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру;
4) осы Өлшемшарттарға 6-қосымшаға сәйкес қосымша білім беру.
14. Субъективті критерийлерді талдау және бағалау бақылау субъектісінің (объектісінің) неғұрлым ықтимал тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және бақылау субъектісінің (объектісінің) профилактикалық бақылауын шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Талдау және бағалау кезінде белгілі бір бақылау объектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және қолданылатын субъективті критерийлер туралы деректер немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шектеу мерзімі аяқталған деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
15. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
16. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді:
1) осы Өлшемшарттарға 7-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың білім беретін оқу бағдарламаларын;
2) осы Өлшемшарттарға 8-қосымшаға сәйкес бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын;
3) осы Өлшемшарттарға 9-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты.
3-параграф. Бағалау жүйесін қалыптастыру ерекшеліктері және тәуекелдерді басқару
17. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ҰБДО АЖ және басқа да ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.

18. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, а также показатели степени риска, в соответствии с которыми субъект контроля относится к высокой, средней или низкой степеням риска, устанавливаются в критериях оценки степени риска согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в соответствии с пунктом 16 настоящих Критериев.
Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
19. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 4 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Уполномоченный орган в области образования собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников в соответствии с пунктами 11 или 12 настоящих Критериев, в зависимости от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 16 настоящих Критериев (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 16 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
20. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 13 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.

18. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебі, сондай-ақ бақылау субъектісі тәуекелдің жоғары, орташа немесе төмен дәрежелеріне жататын тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері осы Өлшемшарттардың 16-тармағына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленеді.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі
19. Бақылау субъектісін осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру бойынша профилактикалық бақылау жүргізуге байланысты осы Өлшемшарттардың 11 немесе 12-тармақтарына сәйкес көздерден ақпарат жинайды және субъективті өлшемшарттар бойынша деректер базасын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы Өлшемшарттардың (SC) 16-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 16-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылаудың әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
20. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 13-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
21. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 16 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 16 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
22. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 19 настоящих Критериев.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
21. Осы Өлшемшарттардың 16-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 16-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
22. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Өлшемшарттардың 19-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

Глава 4. Проверочные листы
23. Проверочные листы составляются для однородных групп субъектов (объектов) контроля и включают требования в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Кодекса и с соблюдением условий, определенных в пункте 2 статьи 143 Кодекса.
24. Проверочные листы формируются по форме согласно приложениям 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему совместному приказу.
25. Для организаций образования, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверки на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в год.
Для организаций образования, отнесенных к средней степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в два года.
Для организаций образования, отнесенных к низкой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в три года.
Приложение 1
к Критериям оценки
и управления рисками
за системой образования
в части дошкольного воспитания
и обучения, начального,
основного среднего, общего
среднего, технического
и профессионального,
послесреднего и
дополнительного образования
Степени нарушений требований субъектов (объектов) контроля организаций образования, реализующие образовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения
п/н
Критерии
Степень нарушения
1.
Отсутствие помещений, предназначенных для проведения спортивных и музыкальных мероприятий.
значительное
2.
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю.
грубое
3.
Отсутствие медицинского обслуживания воспитанников.
значительное
4.
Соблюдение педагогом должностных обязанностей и норм педагогической этики.
значительное
5.
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования.
грубое
6.
Наличие сертификатов, подтверждающих повышение квалификации руководящих кадров, педагогов дошкольных организаций не реже одного раза в три года.
грубое
7.
Cоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет.
грубое
8.
Соответствие статистических данных Национальной образовательной базы данных фактическим данным организации образования.
грубое
9.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам дошкольного воспитания и обучения. Также, наличие индивидуального учебного плана и индивидуальной программы с учетом особенностей ребенка при обучении детей с особыми образовательными потребностями в условиях инклюзивного образования.
грубое
10.
Соответствие и реализация утвержденного организацией образования перспективного плана педагогов-специалистов, воспитателей, государственному общеобязательному стандарту, типовому учебному плану и типовой программе дошкольного воспитания и обучения, в воспитательно-образовательном процессе, согласно распорядку дня, циклограмме дошкольной организации, который включает мероприятия (прием, утренняя гимнастика, прием пищи, прогулка, дневной сон, закаливающие процедуры, уход детей домой), предусматривающий виды организованной деятельности (игровая, познавательная, коммуникативная, творческая, экспериментальная, трудовая, предметная, двигательная, изобразительная).
грубое
11.
Соблюдение требований по проведение консультаций по вопросам социально-педагогической поддержки семьи для родителей, дети которых не охвачены дошкольным воспитанием и обучением.
незначительные
12.
Наличие материалов отслеживания уровня сформированности умений и навыков в соответствии с возрастом ребенка (индивидуальная карта развития ребенка на учебный год).
значительное
13.
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования, уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности в сфере дошкольного воспитания и обучения, талона о приеме уведомления о начале деятельности посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, в том числе и в случаях изменения юридического адреса физического лица, места нахождения юридического лица, адреса осуществления деятельности или действий, указанных в уведомлении, а также регистрационных данных, информация о которых является обязательной для заполнения в уведомлении.
грубое
14.
Наличие материалов (документы, подтверждающие проектную мощность здания; постановление акимата об утверждении государственного образовательного заказа; списочный состав воспитанников), подтверждающих выполнение государственного образовательного заказа, финансируемого государством объема услуг по воспитанию, обучению, коррекции нарушения развития и социальной адаптации, развитию и медицинскому наблюдению, а также присмотру, уходу и оздоровлению воспитанников, в том числе для реализации инклюзивного образования для воспитанников в возрасте от одного года до приема в 1 класс.
значительное
15.
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, методического советов и совета по педагогической этике), подтверждающих их деятельность.
незначительное
16.
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогов, подтверждающих обеспеченность педагогами, имеющими педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или прошедших педагогическую переподготовку по соответствующему профилю.
грубое
17.
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:

4-тарау. Тексеру парақтары
23. Тексеру парақтары бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті топтары үшін жасалады және Кодекстің 132-бабының 2-тармағына сәйкес талаптарды қамтиды және Кодекстің 143-бабының 2-тармағында айқындалған шарттарды сақтай отырып жүргізіледі.
24. Тексеру парақтары осы бірлескен бұйрыққа 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
25. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ жылына ең көбі бір рет айқындалады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ ең көбі екі жылда бір рет айқындалады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ ең көбі үш жылда бір рет айқындалады.
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқыту, бастауыш, негізгі орта,
жалпы орта, техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі
және қосымша білім беру
бөлігінде білім беру жүйесін
бағалау және тәуекелдерді
басқару өлшемшарттарына
1-қосымша
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарын бұзу дәрежесі
№ п/п
Өлшемшарттар
Бұзушылықтардың дәрежесі
1.
Спорттық және музыкалық іс-шараларды өткізуге арналған үй-жайлардың болмауы.
елеулі
2.
Білім беру ұйымында жұмысқа тиісті бейініне сәйкес арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ тұлғалардың жұмысқа жіберілу фактісінің болуы.
өрескел
3.
Тәрбиеленушілерге медициналық қызмет көрсетудің болмауы
елеулі
4.
Педагогтің лауазымдық міндеттерін және педагогикалық этика нормаларын сақтауы.
елеулі
5.
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы.
өрескел
6.
Басшы кадрлардың, мектепке дейінгі ұйымдар педагогтерінің үш жылда бір реттен сиретпей біліктілігін арттыруын растайтын сертификаттарының болуы.
өрескел
7.
Педагогтердің біліктілік санаты деңгейін бес жылда бір реттен сиретпей арттырудан (растаудан) өтулерін сақтаулары.
өрескел
8.
Ұлттық білім беру дерекқорының статистикалық деректерінің білім беру ұйымының нақты деректеріне сәйкестігі.
өрескел
9.
Білім беру салалары және сағат сандары бар оқу жоспарларының мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі. Сондай-ақ, инклюзивті білім беру жағдайында ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды оқытуда баланың ерекшеліктері ескеріліп, жеке оқу жоспары мен жеке бағдарламаның болуы.
өрескел
10.
Білім беру ұйымы бекіткен педагог-мамандардың, тәрбиешілердің перспективалық жоспарының мемлекеттік жалпыға міндетті стандартқа, үлгілік оқу жоспарына және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік бағдарламасына, тәрбие-білім беру процесінде іс-шараларды (қабылдау, таңертеңгі гимнастика, тамақтану, серуендеу, күндізгі ұйқы, қатайту рәсімдері, балалардың үйге қайтуы) қамтитын мектепке дейінгі ұйымның күн тәртібіне, циклограммасына сәйкестігі және ұйымдастырылған қызмет түрлерінің (ойын, танымдық, коммуникативтік, шығармашылық, эксперименттік, еңбек, пәндік, қозғалыс, бейнелеу) іске асырылуы.
өрескел
11.
Балалары мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамтылмаған ата-аналар үшін отбасын әлеуметтік-педагогикалық қолдау мәселелері бойынша өткізілген кеңестерді растайтын материалдардың болуы.
болмашы
12.
Баланың жас ерекшелігіне сәйкес балалардың ептіліктері мен дағдыларының дамуын қадағалайтын материалдардың болуы (баланың оқу жылына арналған жеке даму картасы).
елеулі
13.
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілейтін құжаттарының, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту саласындағы қызметті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның, рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы қызметтің басталғаны туралы хабарламаны қабылдау туралы талонның, оның ішінде жеке тұлғаның заңды мекенжайы, заңды тұлғаның орналасқан жері, қызметті немесе әрекеттерді жүзеге асыру мекенжайы өзгерген жағдайларда, хабарламада көрсетілген, сондай-ақ олар туралы ақпарат хабарламада толтыру үшін міндетті болып табылатын тіркеу деректері.
өрескел
14.
Бiр жастан бастап мектеп жасына дейiн жеткенше тәрбиеленушілерді тәрбиелеу, оқыту, дамуындағы ауытқуды түзету және әлеуметтік бейімдеу бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысын, мемлекеттік қаржыландыратын қызмет көрсету көлемінде, оның ішінде балаларға инклюзивті білім беруді іске асыру мен медициналық бақылау, сондай-ақ қарау, күту және сауықтыру үшін растайтын материалдарының (ғимараттың қуаты жобасын растайтын құжаттардың болуы, мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы әкімдіктің қаулысы, тәрбиленушілердің тізімдік құрамы) болуы.
елеулі
15.
Білім беру ұйымы бекіткен жұмыс жоспарларының және олардың қызметін растайтын алқалы органдар (педагогикалық, әдістемелік кеңестер мен педагогикалық әдеп жөніндегі кеңес) отырыстарының хаттамаларының болуы.
болмашы
16.
Тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар немесе тиісті бейіні бойынша білім беру саласындағы заңнамаға сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өткен педагог кадрлармен қамтамасыз етілгенін растайтын қосымшалары бар дипломдар көшірмелерінің және білім беру ұйымы бекіткен педагог қызметкерлердің тарификациялық тізімдерінің болуы.
өрескел
17.
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне:

1) лишенных прав осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;
2) признанных недееспособными или ограниченно дееспособными, в результате чего работник не имеет возможности продолжения трудовых отношений;
3) имеющих медицинские противопоказания, состоящие на психиатрическом и (или) наркологическом учете;
4) не имеющих документов о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем или послевузовском педагогическом или профессиональном образовании по соответствующему профилю или прошедших педагогическую переподготовку в соответствии с законодательством в сфере образования по соответствующему профилю;
5) имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшиеся уголовному преследованию за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.
грубое
18.
Выполнение должностных обязанностей руководителем или иным должностным лицом дошкольной организации по сохранности жизни и здоровья воспитанников, обучающихся и сотрудников организаций образования во время учебно-воспитательного процесса.
грубое
19.
Выполнение функций, определенных Уставом организации образования:
1) перечень реализуемых образовательных программ;
2) порядок приема в организацию образования;
3) порядок организации образовательного процесса (в том числе язык (языки) обучения и воспитания, режим занятий воспитанников);
4) основания и порядок отчисления воспитанников;
5) перечень и порядок предоставления платных услуг;
6) порядок оформления отношений организации образования с воспитанниками и (или) их родителями и иными законными представителями.
грубое
20.
Соответствие количества и должностей педагогов организаций дошкольного воспитания и обучения типовым штатам работников организаций дошкольного воспитания и обучения и перечню должностей педагогов (для государственных организаций образования).
значительное
21.
Наличие договоров, регулирующих взаимоотношения между дошкольной организацией и родителями или законными представителями и соблюдение их условий.
незначительные
22.
Наличие правил внутреннего распорядка, должностных инструкций работников, утвержденных организацией образования.
незначительное
23.
Соблюдение требований по сохранению места за ребенком в дошкольной организации на период болезни, лечения, оздоровления, коррекции и реабилитации воспитанника в организациях здравоохранения и иных организациях (при предоставлении справки по показанию, заключения), при предоставлении письменного заявления одного из родителей или законного представителя воспитанника на отпуск или оздоровление воспитанника сроком до двух месяцев в год, на период введенного чрезвычайного положения (чрезвычайных ситуаций социального, природного, техногенного характера), карантина в населенном пункте (проверяется при наличии обращений) и отчисление воспитанников из дошкольных организаций при нарушений требований договора между дошкольной организацией и родителем или иным законным представителем воспитанника, пропуска воспитанником более одного месяца без уважительных причин и предупреждения администрации, наличия медицинских противопоказаний, препятствующих его пребыванию на основании справки врачебной консультационной комиссии (далее – ВКК).
грубое
24.
Соблюдение требований по недопущению:

1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;
2) іс-әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған, соның нәтижесінде қызметкердің еңбек қатынастарын жалғастыру мүмкіндігі жоқ;
3) психиатриялық және (немесе) наркологиялық жазбалардан тұратын медициналық қарсы көрсетілімдері бар;
4) тиісті бейін бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық немесе кәсіптік білімі туралы немесе тиісті бейіні бойынша білім беру саласындағы заңнамаға сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өткен құжаттары жоқ;
5) адам өлтіргені, денсаулыққа қасақана зиян келтіргені, адамдардың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қолсұғылмаушылыққа қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауда жүрген немесе қудалауда болған адамдарды жұмысқа орналастыруға жол бермеу.
өрескел
18.
Мектепке дейінгі ұйымның басшысы немесе өзге де лауазымды тұлғаның оқу-тәрбие процесі барысында білім беру ұйымы тәрбиеленушілерінің, білім алушылар мен қызметкерлерінің өмірлері мен денсаулықтарын қорғау бойынша лауазымдық міндеттерін орындауы.
өрескел
19.
Білім беру ұйымының жарғысында айқындалған функцияларды орындау:
1) іске асырылатын білім беру бағдарламаларының тізбесі;
2) білім беру ұйымына қабылдау тәртібі;
3) білім беру процесін ұйымдастыру тәртібі (оның ішінде оқыту және тәрбиелеу тілі (тілдері), тәрбиеленушілердің сабақ режимі);
4) тәрбиеленушілерді оқудан шығарудың негіздері мен тәртібі;
5) ақылы қызметті көрсетудің тізбесі мен тәртібі;
6) білім беру ұйымының тәрбиеленушілермен және (немесе) олардың ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен қарым-қатынастарын ресімдеу тәртібі.
өрескел
20.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары педагогтерінің саны мен лауазымдарының мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары қызметкерлерінің үлгілік штатына және педагог лауазымдарының тізбесіне сәйкес келуі (мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін).
елеулі
21.
Мектепке дейінгі ұйым мен ата-аналар немесе заңды өкілдер арасындағы өзара қарым-қатынасты және олардың талаптарын сақтауды реттейтін шарттардың болуы.
болмашы
22.
Білім беру ұйымымен бекітілген ішкі тәртіп қағидасының, қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарының болуы.
болмашы
23.
Мектепке дейінгі ұйымда тәрбиеленушінің орны тәрбиеленуші денсаулық сақтау ұйымдарында және өзге де ұйымдарда тәрбиеленушіні ауруға шалдықтыру, емдеу, сауықтыру, түзету және оңалту кезеңіне (айғақ, қорытынды бойынша анықтама беру кезінде), ата-анасының бірінің немесе тәрбиеленушінің заңды өкілінің жылына екі айға дейінгі мерзімге тәрбиеленушіні демалысқа немесе сауықтыруға жазбаша өтінішін беру кезінде мектепке дейінгі ұйымда баланың орнын сақтау жөніндегі талаптарды сақтау енгізілген төтенше жағдай (әлеуметтік, табиғи, техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар) кезеңіне, мектепке дейінгі ұйым мен тәрбиеленушінің ата-анасы немесе өзге де заңды өкілі арасындағы шарт талаптары бұзылған, тәрбиеленуші дәлелді себептерсіз бір айдан астам уақыт өткізген және әкімшіліктің ескертуінсіз, дәрігерлік консультациялық комиссияның анықтамасы негізінде оның болуына кедергі келтіретін медициналық қарсы көрсетілімдер болған кезде
өрескел
24.
Жол бермеу жөніндегі талаптарды сақтау:

1) привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями (проверяется при наличии обращений);
2) истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога (проверяется при наличии обращений);
3) возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг;
4) привлечения педагогов государственных организаций среднего образования при осуществлении ими профессиональной деятельности к проведению мероприятий негосударственных организаций.
грубое
25.
Наличие системы видеонаблюдения для государственных организаций образования в помещениях и (или) на прилегающих территориях организаций образования.
грубое
26.
Соблюдение требований работы совета по педагогической этике.
значительное
27.
Обеспечение норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного образования.
грубое
28.
Соблюдение порядка проведения конкурса назначения на должности, освобождения от должностей педагогов государственных организаций образования.
значительное
29.
Соблюдение порядка проведения национального квалификационного тестирования.
грубое
30.
Невыполнение организованной учебной деятельности, предусмотренной типовым учебным планом дошкольного воспитания и обучения из-за отсутствия специалистов.
грубое
31.
Размещение штатного расписания и тарификаций педагогов на официальных сайтах государственных дошкольных организаций.
незначительное
32.
Неразмещение материалов самооценки образовательной деятельности, на официальном интернет-ресурсе организации образования.
грубое
33.
Непредставление либо представление недостоверной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
грубое
34.
Наличие 1 (одного) и более подтвержденных жалоб и обращений от физических и (или) юридических лиц, права которых нарушены.
значительное
Приложение 2
к Критериям оценки
и управления рисками
за системой образования
в части дошкольного воспитания
и обучения, начального,
основного среднего, общего
среднего, технического
и профессионального,
послесреднего и
дополнительного образования
Степени нарушений требований субъектов (объектов) контроля организаций образования, реализующие образовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
1.
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования.
грубое
2.
Соблюдение педагогом должностных обязанностей и норм педагогической этики.
значительное
3.
Наличие сертификатов, подтверждающих повышение квалификации руководящих кадров и педагогов организаций образования по занимаемой должности и/или по преподаваемому предмету согласно специальности, указанной в документе об образовании не реже одного раза в три года.
грубое
4.
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/ подтверждении прохождения педагогами в соответствии с профилем преподаваемого предмета со специальностью указанного в документе об образовании повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет, для руководителей государственной организации образования один раз в три года.
грубое
5.
Соблюдение принципа государственной политики, в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования.
грубое
6.
Наличие приказов организации образования по контингенту обучающихся, алфавитной книги записи обучающихся, подтверждающих количественный состав обучающихся организации образования в разрезе классов.
незначительное
7.
Наличие рабочих учебных планов, классных журналов (электронных/бумажных), расписания уроков, подтверждающих выполнение инвариантного и вариативного компонентов типового учебного плана, а также соответствие недельной учебной нагрузки обучающихся в рабочих учебных планах, расписании уроков, факультативных, кружковых, групповых и индивидуальных занятий максимальному объему.
грубое
8.

1) педагогті кәсіби міндеттеріне байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға (өтініштер болған жағдайда тексеріледі);
2) педагогтің есеп беруін не одан педагогтік лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге (өтініштер болған жағдайда тексеріледі);
3) педагогке тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу міндеттемесін жүктеуге жол бермеу
4) мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының педагогтерін олар кәсіптік қызметін жүзеге асыру кезінде мемлекеттік емес ұйымдардың іс-шараларын өткізуге тартуға жол берілмейді.
өрескел
25.
Білім беру ұйымының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін бейнебақылау жүйесінің болуы.
өрескел
26.
Педагогикалық әдеп жөніндегі кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидаларын сақтау.
елеулі
27.
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын қамтамасыз ету.
өрескел
28.
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагогтерін лауазымдарға тағайындау, лауазымдардан босату конкурсын өткізу тәртібін сақтау.
елеулі
29.
Ұлттық біліктілік тестілеуін өткізу тәртібінің сақталуы.
өрескел
30.
Мамандардың болмау себепті мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарында қарастырылған білім беру бойынша ұйымдастырылған оқу қызметінің орындалмау.
өрескел
31.
Мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдардың ресми сайттарында педагогтердің штаттық кестесін және тарификациясын орналастыру.
болмашы
32.
Білім беру қызметінің өзін-өзі бағалау материалдарын білім беру ұйымының ресми интернет-ресурсында орналастырмау.
өрескел
33.
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың ұсынылмауы немесе қате ұсынылуы.
өрескел
34.
Құқықтары бұзылған жеке және (немесе) заңды тұлғалардан 1 (бір) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы.
елеулі
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқыту, бастауыш, негізгі орта,
жалпы орта, техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі
және қосымша білім беру
бөлігінде білім беру жүйесін
бағалау және тәуекелдерді
басқару өлшемшарттарына
2-қосымша
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының бақылау субъектілері (объектілері) талаптарының бұзылу дәрежесі
№ п/п
Өлшемшарттар
Бұзушылықтардың дәрежесі
1.
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілейтін құжаттарының болуы.
өрескел
2.
Педагогтің лауазымдық міндеттерін және педагогикалық этика нормаларын сақтауы.
елеулі
3.
Білім беру ұйымдарының басшы кадрлары мен педагогтерінің білім туралы құжатта көрсетілген мамандыққа сәйкес атқаратын лауазымы және/немесе оқытылатын пәні бойынша кемінде үш жылда бір рет біліктілігін арттыруды растайтын сертификаттардың болуы.
өрескел
4.
Педагогтердің оқытылатын пәннің бейініне сәйкес білім туралы құжатта көрсетілген мамандығы бойынша біліктілік санатының деңгейін арттыру (растау) бес жылда бір реттен, сондай-ақ мемлекеттік білім беру ұйымдары басшыларының үш жылда бір реттен сиретпей арттырудан (растаудан) өтуін беру (растау) туралы куәліктердің, бұйрықтардың, куәліктерді тіркеу және беру журналдарының болуы.
өрескел
5.
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы.
өрескел
6.
Білім алушылар контингенті бойынша білім беру ұйымдары бұйрықтарының, сыныптар бөлінісінде білім беру ұйымдары білім алушыларының сандық құрамын растайтын білім алушыларды жазатын алфавиттік кітаптың болуы.
болмашы
7.
Үлгілік оқу жоспарының инвариантты компонентінің орындалуын растайтын жұмыс оқу жоспарларының, сынып журналдарының (электрондық/қағаз), сабақ кестесінің болуы, сондай-ақ білім алушылардың апталық оқу жүктемесінің жұмыс оқу жоспарларындағы, сабақ кестелеріндегі, факультативтік, үйірмелік, топтық және жеке сабақтардың ең жоғары көлеміне сәйкес келуі.
өрескел
8.
Сынып журналдарында (электрондық/қағаз) ағымдағы бағалардың немесе ағымдағы бағалаудың балмен,

Наличие в классных журналах (электронных/бумажных) текущих оценок либо текущего оценивания в баллах, четвертных и годовых оценок у обучающихся 2-11 классов, а также наличие материалов, подтверждающих проведение суммативного оценивания и анализа по итогам проведения суммативного оценивания, которое проводится по завершении определенного учебного периода (четверть, учебный год), изучения разделов/сквозных тем в соответствии с учебной программой.
незначительное
9.
Наличие приказов об организации индивидуального бесплатного обучения на дому или в лечебных организациях, обучающихся, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организацию образования, а также на обучение в форме экстерната и дистанционного обучения на основании разрешений.
незначительное
10.
Наличие и соответствие индивидуальных учебных планов типовым учебным планам и программам по наличию образовательных областей, учебных предметов и количеству часов, для обучающихся, имеющих справки ВКК и заключения психолого-медико-педагогических консультаций, подтверждающих создание условий для получения образования, коррекции нарушения развития и социальной адаптации детей с особыми образовательными потребностями, учащихся которые долгое время не смогут посещать образовательное учреждение в связи с состоянием здоровья дома или в специальных оздоровительных организациях бесплатно, а также индивидуальной учебной программы и графика консультаций в соответствии с рабочим учебным планом для обучающихся в форме экстерната и дистанционного обучения.
грубое
11.
Соблюдение требований к содержанию образования, ориентированного на результаты обучения.
значительное
12.
Соблюдение порядка приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования.
незначительное
13.
Соблюдение порядка приема на конкурсной основе в специализированные организации образования и первые классы гимназий и лицеев.
незначительное
14.
Наличие и соблюдение условий договора на оказание образовательных услуг, заключенного руководителем организации образования с родителями или законными представителями обучающегося, типовая форма которого утверждается уполномоченным органом в сфере образования
грубое
15.
Выполнение функций, определенных Уставом организации образования:

2-11 сынып білім алушыларында тоқсандық және жылдық бағалардың болуы, сондай-ақ белгілі бір оқу кезеңі (тоқсан, оқу жылы) аяқталғаннан кейін өткізілетін жиынтық бағалауды жүргізу қорытындылары бойынша жиынтық бағалауды және талдауды, оқу бағдарламасына сәйкес бөлімдерді/өтпелі тақырыптарды зерделеуді растайтын материалдардың болуы.
болмашы
9.
Денсаулық жағдайына байланысты ұзақ уақыт бойы білім беру ұйымына бара алмайтын білім алушыларды үйде немесе емдеу ұйымдарында жеке тегін оқытуды ұйымдастыру туралы, сондай-ақ рұқсаттар негізінде экстернат және қашықтықтан оқыту нысанында оқытуға бұйрықтардың болуы.
болмашы
10.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылардың, ұзақ уақыт бойы үйде немесе арнайы сауықтыру ұйымдарында денсаулық жағдайына байланысты білім беру мекемесіне тегін бара алмайтынбілім алушылардың білім алуы, даму бұзушылықтарының түзетілуі және әлеуметтік бейімделуі үшін қажетті жағдайлардың жасалуын растайтын дәрігерлік-консультациялық комиссияның анықтамалары мен психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациясының қорытындылары бар білім алушыларға арналған білім беру салаларының, оқу пәндері үлгілік жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес сағат санының жеке оқу жоспарларының, сондай-ақ, экстернат нысанында оқитын білім алушыларға арналған оқу жұмыс жоспарына сәйкес жеке оқу бағдарламасының және консультация беру кестесінің болуы және сәйкестігі.
өрескел
11.
Оқыту нәтижелеріне бағдарланған білім беру мазмұнына қойылатын талаптарды сақтау.
елеулі
12.
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау тәртібін сақтау.
болмашы
13.
Мамандандырылған білім беру ұйымдарына және гимназиялар мен лицейлердің бірінші сыныптарына конкурстық негізде қабылдау тәртібін сақтау.
болмашы
14.
Үлгілік нысанын білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін білім беру ұйымының басшысы мен білім алушының ата-аналары немесе заңды өкілдері арасында жасалған білім беру қызметтерін көрсетуге арналған шарттың болуы.
өрескел
15.
Білім беру ұйымының жарғысында айқындалған функцияларды орындау:

1) перечень реализуемых образовательных программ;
2) порядок приема в организацию образования;
3) порядок организации образовательного процесса (в том числе язык (языки) обучения, режим занятий обучающихся);
4) система текущего контроля знаний, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, формы и порядок их проведения;
5) основания и порядок отчисления обучающихся;
6) перечень и порядок предоставления платных услуг;
7) порядок оформления отношений организации образования с обучающимися и (или) их родителями и иными законными представителями.
грубое
16.
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса.
грубое
17.
Наличие и соответствие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, методического советов и совета по педагогической этике) подтверждающих их деятельность.
незначительное
18.
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:
1) лишенных прав осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;
2) признанных недееспособными или ограниченно дееспособными, в результате чего работник не имеет возможности продолжения трудовых отношений;
3) имеющих медицинские противопоказания, состоящие на психиатрическом и (или) наркологическом учете;
4) не имеющих документов о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем или послевузовском образовании;
5) имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.
грубое
19.
Наличие протоколов педагогических советов, записей в книгах учета и выдачи аттестатов об основном среднем и общем среднем образовании, подтверждающих объективность выдачи гражданам, прошедшим итоговую аттестацию, документов об образовании государственного образца.
значительное
20.
Соблюдение порядка проведения текущего контроля успеваемости, обучающихся в организациях образования, реализующих образовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования.
значительное
21.
Соответствие порядка проведения итоговой аттестации, обучающихся в организациях образования, реализующих образовательные учебные программы основного среднего и общего среднего образования.
значительное
22.
Наличие материалов, подтверждающих организацию внеурочной деятельности обучающихся и различных внеклассных мероприятиях на казахском, русском и иностранном языках.
незначительное
23.
При осуществлении педагогом профессиональной деятельности не допускаются:

1) іске асырылатын білім беру бағдарламаларының тізбесі;
2) білім беру ұйымына қабылдау тәртібі;
3) білім беру процесін ұйымдастыру тәртібі (оның ішінде оқыту тілі (тілдері), білім алушылардың сабақ режимі);
4) білім алушылардың білімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау жүйесі, оларды өткізу нысандары мен тәртібі;
5) білім алушыларды оқудан шығарудың негіздері мен тәртібі;
6) ақылы қызметті көрсетудің тізбесі мен тәртібі;
7) білім беру ұйымының білім алушылармен және (немесе) олардың ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен қарым-қатынастарын ресімдеу тәртібі.
өрескел
16.
Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де лауазымды тұлғаның білім беру ұйымы білім алушыларының және тәрбиеленушілерінің, қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы.
өрескел
17.
Білім беру ұйымымен бекітілген алқалық органдардың (педагогикалық, әдістемелік кеңестердің және педагогикалық әдеп бойынша кеңестің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстары хаттамаларының болуы және сәйкестігі.
болмашы
18.
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне:
1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;
2) іс-әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған, соның нәтижесінде қызметкердің еңбек қатынастарын жалғастыру мүмкіндігі жоқ;
3) психиатриялық және (немесе) наркологиялық жазбалардан тұратын медициналық қарсы көрсетілімдері бар;
4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттары жоқ;
5) адам өлтіргені, денсаулыққа қасақана зиян келтіргені, адамдардың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қолсұғылмаушылыққа қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауда жүрген немесе қудалауда болған адамдарды жұмысқа орналастыруға жол бермеу.
өрескел
19.
Қорытынды аттестаттаудан өткен азаматтарға мемлекеттiк үлгідегі білім туралы құжаттардың берілуінің объективтілігін растайтын педагогикалық кеңес хаттамаларының, негізгі орта білім туралы және жалпы орта білім туралы аттестаттарды беру және есепке алу кітабындағы жазбалардың болуы.
елеулі
20.
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау жүргізу тәртібін сақтау.
елеулі
21.
Негізгі орта және жалпы орта білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу тәртібінің сәйкестігі.
елеулі
22.
Оқудан тыс іс-шаралар ұйымдастырудың және қазақ, орыс және шет тілдерінде әртүрлі сыныптан тыс іс-шараларды ұйымдастыруды растайтын материалдардың болуы.
болмашы
23.

1) привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями;
2) истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога;
3) возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг;
4) привлечения педагогов государственных организаций среднего образования при осуществлении ими профессиональной деятельности к проведению мероприятий негосударственных организаций.
грубое
24.
Наличие приказа руководителя организации и документов, подтверждающих деятельность по организации наставничества.
незначительное
25.
Наличие правил внутреннего распорядка организации образования и соблюдение режима рабочего времени и времени отдыха педагогов и обучающихся.
значительное
26.
Соблюдение прав педагогов на материальное обеспечение, поощрение и обеспечение педагогов социальными гарантиями.
значительное
27.
Соответствие порядка проведения конкурса назначения на должности, освобождения от должностей педагогов государственных организаций образования.
значительное
28.
Соблюдение требований положения о классном руководстве в организациях среднего образования.
незначительное
29.
Наличие и соответствие планов учебно-воспитательной работы, развития школы, внутришкольного контроля, обеспечивающих качество предоставляемых образовательных услуг и выполнение учебных планов и программ в полном объеме.
значительное
30.

1) педагогті кәсіби міндеттеріне байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға;
2) педагогтің есеп беруін не одан педагогтік лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге;
3) педагогке тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу міндеттемесін жүктеуге жол бермеу
4) мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының педагогтерін олар кәсіптік қызметін жүзеге асыру кезінде мемлекеттік емес ұйымдардың іс-шараларын өткізуге тартуға жол берілмейді.
өрескел
24.
Ұйым басшысы бұйрығының және тәлімгерлікті ұйымдастыру жөніндегі қызметті растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
25.
Білім беру ұйымының ішкі тәртіп қағидаларының болуы және педагогтер мен білім алушылардың жұмыс уақыты мен демалыс уақытының режимін сақтау.
елеулі
26.
Педагогтердің материалдық қамтамасыз ету, педагогтерді көтермелеу және әлеуметтік кепілдіктермен қамтамасыз ету құқықтарын сақтау.
елеулі
27.
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагогтерін лауазымдарға тағайындау, лауазымдардан босату конкурсын өткізу тәртібінің сәйкестігі.
елеулі
28.
Орта білім беру ұйымдарында сынып жетекшісі туралы ереженің талаптарын сақтау.
болмашы
29.
Ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын және оқу жоспарлары мен бағдарламаларының толық көлемде орындалуын қамтамасыз ететін оқу-тәрбие жұмысы, мектепті дамыту, мектепішілік бақылау жоспарларының болуы және сәйкестігі.
елеулі
30.

Оценивание результатов обучения среди обучающихся 4, 9 классов, в случае неудовлетворительного прохождения комплексного тестирования по итогам профилактического контроля без посещения.
грубое
31.
Соблюдение порядка организации учебного процесса с использованием дистанционных образовательных технологий (далее – ДОТ) для обучающихся в условиях ограничительных мер, в том числе карантина, чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на основании рекомендации уполномоченного органа в области образования.
грубое
32.
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю или не прошедших педагогическую переподготовку в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере образования.
грубое
33.
Наличие учебных предметов рабочего учебного плана организации образования, которые не преподаются из-за отсутствия специалистов.
грубое
34.
Наличие образовательного портала и/или информационной системы со страницами, содержащими учебно-методическую и организационно-административную информацию для обучающихся в организациях образования при организации учебного процесса по ДОТ.
грубое
35.
Наличие на официальных интернет-ресурсах государственных органов, в средствах массовой информации подтвержденных сведений о нарушениях законодательства в сфере образования.
значительное
36.
Неразмещение материалов самооценки образовательной деятельности, на официальном интернет-ресурсе организации образования.
грубое
37.
Непредставление информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
значительное
38.
Представление недостоверной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
грубое
39.
Наличие 1 (одного) и более подтвержденных жалоб и обращений от физических и (или) юридических лиц, права которых нарушены.
значительное
Приложение 3
к Критериям оценки
и управления рисками
за системой образования
в части дошкольного воспитания
и обучения, начального,
основного среднего, общего
среднего, технического
и профессионального,
послесреднего и
дополнительного образования
Степени нарушений квалификационных требований субъектов (объектов) контроля организаций образования, реализующие образовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
1.
Отсутствие спортивного зала в организациях образования.
значительное
2.
Отсутствие библиотеки.
значительное
3.
Cоответствие фактических данных Национальной образовательной базе данных, а также наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга.
грубое
4.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам, государственному общеобязательному стандарту начального, основного среднего, общего среднего образования.
грубое
5.
Наличие педагогов в соответствии с предметами рабочего учебного плана, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям или профессиональное образование с прохождением педагогической переподготовки. Доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат от общего числа педагогов уровня:

4, 9-сынып оқушылары арасында профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша кешенді тестілеуден қанағаттанарлықсыз өткен жағдайда оқу нәтижелерін бағалау.
өрескел
31.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның ұсынымы негізінде шектеу шаралары, оның ішінде карантин, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар жағдайында білім алушылар үшін қашықтықтан білім беру технологияларын (бұдан әрі – ҚБТ) пайдалана отырып, оқу процесін ұйымдастыру тәртібін сақтау.
өрескел
32.
Тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ немесе Қазақстан Республикасының Білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өтпеген адамдарды білім беру ұйымдарында жұмысқа жіберу фактісінің болуы.
өрескел
33.
Мамандардың болмауына байланысты білім беру ұйымының оқу жұмыс жоспарында оқытылмайтын пәндердің болуы.
өрескел
34.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның ұсынымы негізінде шектеу шаралары, оның ішінде карантин, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар жағдайында білім алушылар үшін ҚБТ пайдалана отырып, оқу процесін ұйымдастыру тәртібін сақтау.
өрескел
35.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында, бұқаралық ақпарат құралдарында білім беру саласындағы заңнаманы бұзу туралы расталған мәліметтердің болуы.
елеулі
36.
Білім беру қызметінің өзін-өзі бағалау материалдарын білім беру ұйымының ресми интернет-ресурсында орналастырмау.
өрескел
37.
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың ұсынылмауы.
өрескел
38.
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың қате ұсынылуы.
елеулі
39.
Құқықтары бұзылған жеке және (немесе) заңды тұлғалардан 1 (бір) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы.
елеулі
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқыту, бастауыш, негізгі орта,
жалпы орта, техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі
және қосымша білім беру
бөлігінде білім беру жүйесін
бағалау және тәуекелдерді
басқару өлшемшарттарына
3-қосымша
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біліктілік талаптарын бұзу дәрежесі
№ п/п
Өлшемшарттар
Бұзушылықтардың дәрежесі
1.
Спорт залының болмауы.
елеулі
2.
Кітапхананың болмауы.
елеулі
3.
Нақты деректердің Ұлттық білім беру дерекқорына сәйкестігі, сондай-ақ білім беру мониторингі шеңберіндегі әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті деректер базалары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы.
өрескел
4.
Жұмыс оқу жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына және бастауыш білім беру, негізгі орта білім беру, жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
өрескел
5.
Жұмыс оқу жоспарының пәндеріне сәйкес тиісті бейіні бойынша педагогикалық білімі бар немесе педагогикалық қайта даярлаудан өткен кәсіптік білімі бар педагогтердің болуы.
Жоғары және бірінші санаттағы педагогтердің, педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің үлесі, олар үшін лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтерінің жалпы санынан:

1) начального образования для малокомплектных школ не менее 20 %; для общеобразовательных школ, школ-гимназий, школ-лицеев не менее 25 %; для гимназий не менее 30 %;
2) основного среднего и общего среднего образования для малокомплектных школ не менее 25 %; для общеобразовательных школ, школ-гимназий, школ-лицеев не менее 35 %; для лицеев не менее 40 %, из них доля педагогов естественно-математического направления не менее 30 %; для гимназий не менее 40%, из них доля педагогов общественно-гуманитарного направления не менее 30 %; для специализированных организаций образования для одаренных лиц не менее 45 %, в том числе (при наличии) педагогов, подготовивших победителей районных и/или областных этапов конкурсов и соревнований и/или участников и победителей республиканских конкурсов и соревнований за последние пять лет, утвержденных уполномоченным органом в сфере образования.
грубое
6.
Обеспеченность зданий (учебных корпусов) оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность или договора с организацией здравоохранения, имеющей лицензию на медицинскую деятельность с правом оказания медицинских услуг детскому населению в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере здравоохранения.
значительное
7.
Наличие библиотечного фонда учебной и художественной литературы в соответствии с нормами и перечнем учебников, утвержденным уполномоченным органов в сфере образования.
незначительное
8.
Наличие объекта питания для обучающихся в зданиях (учебных корпусах на основании санитарно-эпидемиологического заключения или договора на обеспечение обучающихся питанием в соответствии с санитарными правилами, утвержденными уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
значительное
9.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, или аренда материальных активов со сроком действия не менее 10 лет, обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями, соответствующими санитарным правилам, утвержденным уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и требованиям пожарной безопасности, утвержденным уполномоченным органом в сфере чрезвычайных ситуаций.
значительное
10.
Оснащенность компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, учебными предметными кабинетами, лабораториями (для малокомплектных школ учебно-лабораторным оборудованием по предметам физика, химия, биология), спортивными залами; наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz; наличие оборудования и мебели; наличие оборудованных шкафов для индивидуального использования; наличие питьевых фонтанчиков и наличие в здании санитарных узлов (унитазы, умывальные раковины) соответствующие санитарным правилам, утверждҰнным уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения; для государственных организаций образования наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования.
значительное
11.
Создание условий (пандус, окрашивание контрастной краской дверей и лестниц) для лиц с особыми образовательными потребностями в зданиях (учебных корпусах) согласно нормам, утвержденным уполномоченным органом в сфере образования.
значительное
12.
Наличие на официальных интернет-ресурсах государственных органов, в средствах массовой информации подтвержденных сведений о нарушениях законодательства в сфере образования.
значительное
13.
Неразмещение материалов самооценки образовательной деятельности, на официальном интернет-ресурсе организации образования.
грубое
14.
Непредставление информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
грубое
15.
Представление недостоверной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
значительное
16.
Допущение трехсменного обучения.
грубое
Приложение 4
к Критериям оценки
и управления рисками
за системой образования
в части дошкольного воспитания
и обучения, начального,
основного среднего, общего
среднего, технического
и профессионального,
послесреднего и
дополнительного образования
Степени нарушений требований субъектов (объектов) контроля организаций образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования
п/п
Критерии
Степень нарушения
1.
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования.
значительное
2.
Соблюдение педагогом должностных обязанностей и норм педагогической этики.
значительное
3.
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/ подтверждении квалификационной категории, подтверждающих прохождение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет.
грубое
4.
Обеспечение повышения квалификации педагогов по соответствующему профилю и руководящих кадров организаций образования не реже одного раза в три года, объемом не менее 36 часов.
грубое
5.
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования.
грубое
6.
Соблюдение запрета в образовательном процессе для политической агитации, принуждения обучающихся и воспитанников к принятию политических, религиозных или иных убеждений либо отказу от них, для разжигания социальной, расовой, национальной или религиозной розни, агитации, пропагандирующей исключительность, превосходство либо неполноценность граждан по признаку социальной, расовой, национальной, религиозной или языковой принадлежности, их отношения к религии, в том числе посредством сообщения обучающимся недостоверных сведений об исторических, национальных, религиозных и культурных традициях наций и народностей Республики Казахстан, а также побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.
грубое
7.
Соблюдение гарантии на компенсацию расходов на содержание граждан Республики Казахстан, нуждающихся в социальной помощи, в период получения ими образования.
значительное
8.
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:

1) бастауыш білім беру деңгейінде шағын жинақты мектептер үшін 20%-дан кем емес; жалпы білім беретін мектептер, мектеп-гимназиялар, мектеп-лицейлер үшін 25% - дан кем емес; гимназиялар үшін 30% - дан кем емес %;
2) негізгі орта және жалпы орта білім беру деңгейінде шағын комплектілі мектептер үшін кемінде 25 %; жалпы білім беретін мектептер, мектеп-гимназиялар, мектеп-лицейлер үшін кемінде 35 %; лицей үшін 40 %-дан кем емес, оның ішінде жаратылыстану-математикалық бағыттағы педагогтердің үлесі 30 %-дан кем емес; гимназиялар үшін кемінде 40 %, оның ішінде қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы педагогтердің үлесі кемінде 30 %; дарынды тұлғаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары үшін кемінде 45 %, оның ішінде аудандық және/немесе облыстық конкурстар мен жарыстар кезеңдерінің жеңімпаздарын және/немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен соңғы бес жылдағы республикалық конкурстар мен жарыстардың қатысушылары мен жеңімпаздарын дайындаған педагогтер (болған жағдайда).
өрескел
6.
Ғимараттардың (оқу корпустарының) жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес медициналық қызметке лицензияның немесе балаларға медициналық қызмет көрсету құқығымен медициналық қызметке лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымымен шарттың болуы.
елеулі
7.
Білім беру саласындағы уәкілетті органдар айқындаған оқулықтардың нормалары мен тізбесіне сәйкес оқу және көркем әдебиеттің кітапхана қорының болуы.
болмашы
8.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның айқындаған санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы немесе білім алушыларды тамақпен қамтамасыз етуге арналған шарт негізінде білім алушыларға ғимараттарда (оқу корпустарында) арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
елеулі
9.
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару не сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің болуы немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның айқындаған санитариялық ережелерге және төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган бекіткен өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайларымен білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, кемінде 10 жыл қолданылу мерзімімен материалдық активтерді жалға алу.
елеулі
10.
Оқу пәндік кабинеттерімен, зертханалармен (шағын жинақты мектептер үшін физика, химия, биология пәндері бойынша оқу-зертханалық жабдықтармен), спорт залдарымен жарақтандырылуы; edu.kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы; жабдықтар мен жиһаздардың болуы; жеке пайдалануға арналған жабдықталған шкафтардың болуы; ауыз су бұрқақтарының болуы және ғимаратта халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган бекіткен санитариялық қағидаларға сәйкес келетін санитариялық тораптардың (унитаздардың, қол жуатын раковиналардың) болуы; мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін білім беру ұйымының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы.
елеулі
11.
Білім саласындағы уәкілетті орган айқындаған нормаларға сәйкес ғимараттарда (оқу корпустарында) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жағдайлар жасау (пандус, есіктер мен баспалдақтарды контрастты бояумен бояу).
елеулі
12.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында, бұқаралық ақпарат құралдарында білім беру саласындағы заңнаманы бұзу туралы расталған мәліметтердің болуы.
елеулі
13.
Білім беру қызметінің өзін-өзі бағалау материалдарын білім беру ұйымының ресми интернет-ресурсында орналастырмау.
өрескел
14.
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың ұсынылмауы.
өрескел
15.
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың қате ұсынылуы.
елеулі
16.
Үш ауысымды оқытуға жол берілу.
өрескел
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқыту, бастауыш, негізгі орта,
жалпы орта, техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі
және қосымша білім беру
бөлігінде білім беру жүйесін
бағалау және тәуекелдерді
басқару өлшемшарттарына
4-қосымша
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарын бұзу дәрежесі
№ п/п
Өлшемшарттар
Бұзушылықтардың дәрежесі
1.
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілеуші құжаттарының бар болуы
елеулі
2.
Педагогтің лауазымдық міндеттерін және педагогикалық этика нормаларын сақтауы.
елеулі
3.
Педагогтердің біліктілік санаты деңгейін бес жылда кемінде бір рет арттырудан (растаудан) өткенін растайтын біліктілік санатын беру/ растау туралы куәліктердің, бұйрықтардың, тіркеу және куәліктер беру журналдарының болуы.
өрескел
4.
Білім беру ұйым басшыларының, тиісті бейіні бойынша педагог кадрларының үш жылда бір реттен кем емес, кемінде 36 сағат біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету.
өрескел
5.
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы.
өрескел
6.
Білім беру процесінде саяси үгіттеу, білім алушылар мен тәрбиеленушілерді саяси, діни немесе өзге де нанымдарды қабылдауға не олардан бас тартуға мәжбүрлеу үшін, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық немесе діни араздықты қоздыру үшін, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық немесе тілдік қатыстылығы, олардың дінге қатынасы белгісі бойынша, оның ішінде білім алушыларға тарихи, ұлттық және діни наным-сенімдер туралы дәйексіз мәліметтерді хабарлау арқылы азаматтардың айрықшалығын, артықшылығын не толық еместігін насихаттайтын үгіт, сондай-ақ білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу.
өрескел
7.
Білім алу кезеңінде әлеуметтік көмекке мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын күтіп - бағуға арналған шығыстарды өтеуге арналған кепілдіктің сақталуы.
елеулі
8.
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне:

6) перечень и порядок предоставления платных услуг;
7) порядок оформления отношений организации образования с обучающимися и (или) их родителями и иными законными представителями.
грубое
10.
Наличие разработанных организациями технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиППО) образовательных программ с участием работодателей на основе требований ГОСО, профессиональных стандартов (при наличии), профессиональных стандартов WorldSkills (при наличии);
Соответствие перечня и объема обязательных общеобразовательных дисциплин, а также дисциплин углубленного и стандартного уровней обучения с учетом профиля специальности по направлениям: общественно-гуманитарное, естественно-математическое (для организаций технического и профессионального образования);
Наличие в образовательных программах общегуманитарных, социально-экономических дисциплин или базовых модулей, а также профессиональных модулей или общепрофессиональных, специальных дисциплин (за исключением военных специальностей).
грубое
11.
Соответствие данных журналов учета производственного обучения для организаций технического и профессионального, послесреднего образования рабочим учебным планам и рабочим учебным программам, утвержденным и согласованным календарных графикам прохождения профессиональной практики и учебных программ с организациями, определенными организацией образования в качестве баз практик.
незначительное
12.

6) ақылы қызметті көрсетудің тізбесі мен тәртібі;
7) білім беру ұйымының білім алушылармен және (немесе) олардың ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен қарым-қатынастарын ресімдеу тәртібі.
өрескел
10.
МЖМБС талаптары, кәсіптік стандарттар (бар болса), Worldskills кәсіптік стандарттары (бар болса) негізінде жұмыс берушілердің қатысуымен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ТжКОББ) әзірлеген білім беру бағдарламаларының болуы;
Міндетті жалпы білім беру пәндерінің тізбесі мен көлемінің, сондай-ақ қоғамдық-гуманитарлық, жаратылыстану-математикалық (техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары үшін) бағыттар бойынша мамандық бейінін ескере отырып, оқытудың тереңдетілген және стандартты деңгейлерінің пәндерінің сәйкестігі;
Білім беру бағдарламаларында Жалпы гуманитарлық, әлеуметтік-экономикалық пәндердің немесе базалық модульдердің, сондай-ақ кәсіптік модульдердің немесе жалпы кәсіптік, арнайы пәндердің (әскери мамандықтарды қоспағанда) болуы.
өрескел
11.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін өндірістік оқытуды есепке алу журналдары деректерінің жұмыс оқу жоспарларына және жұмыс оқу бағдарламаларына, кәсіптік практикадан өтудің бекітілген және келісілген күнтізбелік кестелеріне және практикалар базасы ретінде білім беру ұйымдары айқындаған ұйымдармен оқу бағдарламаларына сәйкестігі.
болмашы
12.

Соблюдение в рабочих учебных планах вечерней и заочной форм обучения требования к объему учебного времени обязательных учебных занятий в соотношении 70 % и 30 % от соответствующего объема учебного времени, предусмотренного для очной формы обучения.
грубое
13.
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса.
грубое
14.
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, методического советов и совета по педагогической этике), подтверждающих их деятельность.
незначительное
15.
Наличие журналов учета теоретического и производственного обучения и табелей учета выполнения учебных программ в учебных часах.
незначительное
16.
Наличие в расписании занятий соответствия продолжительности академического часа для всех видов аудиторных занятий в 45 минут, допускаются спаренные занятия.
незначительное
17.
Наличие не менее двух раз в течение учебного года каникул для обучающихся.
незначительное
18.
Наличие протоколов и приказов, подтверждающих проведение специальных или творческих экзаменов по программам, утвержденным организацией образования, для лиц, поступающих на обучение в организации образования по специальностям искусства и культуры.
незначительное
19.
Соблюдение сроков проведения конкурса среди лиц, поступающих на базе основного среднего образования, по госзаказу проводится с 19 по 22 августа календарного года, на платной основе – с 26 по 28 августа календарного года на базе общего среднего образования, на базе ТиППО – с 22 по 25 августа календарного года, на платной основе – с 26 по 28 августа календарного года, поступающих на специальности искусства и культуры – с 29 июля по 2 августа календарного года.

Кешкі және сырттай оқу нысандарының жұмыс оқу жоспарларының күндізгі оқу нысанында көзделген оқу уақытының тиісті көлемінің 70% және 30% қатынасында міндетті оқу үшін оқу уақытының көлеміне қойылатын талаптарға сәйкестігі.
өрескел
13.
Оқу және тәрбие процесі кезінде білім беру ұйымының білім алушылары мен қызметкерлері денсаулықтарының сақталуы бойынша ұйым басшысы немесе өзге лауазымдық тұлғаның міндеттерін орындауы.
өрескел
14.
Білім беру ұйымымен бекітілген алқалық органдардың (педагогикалық, әдістемелік кеңестердің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстары хаттамаларының болуы.
болмашы
15.
Теориялық және өндірістік оқуды есепке алу журналдарының және оқу бағдарламаларын оқу сағаттарында орындау бойынша есепке алу табельдерінің болуы
болмашы
16.
Сабақ кестесінде аудиториялық сабақтардың барлық түрлері үшін академиялық сағат ұзақтығының 45 минутқа сәйкестігінің болуы, жұптасқан сабақтарға жол беріледі
болмашы
17.
Оқу жылы ішінде білім алушылар үшін кемінде екі демалыстың болуы
болмашы
18.
Білім беру ұйымдарына өнер және мәдениет мамандықтары бойынша оқуға түсетін тұлғалар үшін білім беру ұйымы бекіткен бағдарламалар бойынша арнайы немесе шығармашылық емтихандар өткізуді растайтын хаттамалар мен бұйрықтардың болуы.
болмашы
19.
Мемлекеттік тапсырыс бойынша негізгі орта білім беру базасында оқуға түсушілер арасындағы Конкурс күнтізбелік жылдың 19-22 тамызы аралығында, жалпы орта білім беру, ТжКОББ базасында күнтізбелік жылдың 22-25 тамызы аралығында, ақылы негізде 26-28 тамызы аралығында, өнер және мәдениет мамандықтары бойынша 29 шілде мен 2 тамызы аралығында өткізу мерзімінің сақталуы.

Соблюдение сроков специальных и/или творческих экзаменов, а также психометрическое тестирование для лиц, поступающих на педагогические, медицинские специальности, проводимых по 18 августа календарного года для поступающих на базе основного среднего образования, по 21 августа календарного года для поступающих на базе общего среднего образования, на специальности, требующие творческой подготовки, с 21 по 28 июля календарного года.
незначительное
20.
Соответствие перечня профильных предметов по специальностям технического и профессионального, послесреднего образования согласно приложению 5 к Типовым правилам приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования.
Соответствие определения среднего конкурсного балла как среднее значение сумм оценок за предметы/дисциплины, оценок специальных и /или творческих экзаменов в соответствии с приложениями 4,5 к Типовым правилам приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования к общему их количеству.
незначительное
21.
Наличие протоколов заседания апелляционной комиссии, подтверждающих соблюдение порядка приема и рассмотрения заявлений на апелляцию.
незначительное
22.
Соблюдение сроков зачисления
в состав обучающихся по образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, прикладного бакалавра, проводится приказом руководителя организации ТиППО на основании протокола заседания приемной комиссии:
1) на очную форму обучения – по 31 августа календарного года;
2) на вечернюю и заочную формы обучения – по 30 сентября календарного года;
3) в организации ТиППО, находящиеся в компетенции уполномоченного органа в области культуры и спорта, по 10 августа календарного года;
4) по заявкам предприятий (организаций, учреждений) до 18 августа календарного года;
в состав обучающихся по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров, проводится:
1) на очную форму обучения – по 31 августа календарного года по результатам собеседования;
2) на вечернюю форму обучения– по 30 сентября календарного года на основе отбора с учетом оценок по профильным предметам, указанных в документах об основном среднем или общем среднем образовании, результатов собеседования.
грубое
23.
Соблюдение порядка перевода обучающегося на платной основе с полным возмещением затрат для обучения по государственному образовательному заказу на имеющиеся вакантные места:

Педагогикалық, медициналық мамандықтарға түсуші адамдар үшін арнаулы және/немесе шығармашылық емтихандарды, сондай-ақ психометриялық тестілеуді өткізу мерзімдері негізгі орта білім базасында түсушілер үшін күнтізбелік жылдың 18 тамызына дейін, жалпы орта білім базасында түсушілер үшін күнтізбелік жылдың 21 тамызына дейін, шығармашылық даярлықты талап ететін мамандықтарға түсушілер үшін күнтізбелік жылдың 21 мен 28 шілдесі аралығында өткізу мерзімінің сақталуы.
болмашы
20.
Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша бейіндік пәндер тізбесінің Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына 5-қосымшаға сәйкестігі.
Орташа конкурстық балл олардың жалпы санына Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына 4,5-қосымшаларда көрсетілген пәндер үшін бағалар сомасының орташа мәніне сәйкестігі.
болмашы
21.
Апелляцияға өтініштерді қабылдау және қарау тәртібінің сақталуын растайтын апелляциялық комиссия отырысының хаттамаларының болуы.
болмашы
22.
Қабылдау мерзімдерін сақтау
орта буын, қолданбалы бакалавр мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың құрамына қабылдау ТжКОББ ұйымы басшысының бұйрығымен қабылдау комиссиясы отырысының хаттамасы негізінде жүргізіледі:
1) күндізгі оқу нысанына - күнтізбелік жылдың 31 тамызына дейін;
2) оқудың кешкі және сырттай нысанына - күнтізбелік жылдың 30 қыркүйегіне дейін;
3) білім беру, мәдениет және спорт саласындағы уәкілетті органдардың құзыретіндегі ТжКОББ ұйымдарына күнтізбелік жылдың 10 тамызына дейін.
4) кәсіпорындардың (ұйымдардың, мекемелердің) өтінімдері бойынша күнтізбелік жылдың 18 тамызына дейін жүргізіледі;
білікті жұмысшы кадрларды даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың құрамына қабылдау:
1) оқудың күндізгі нысанына - күнтізбелік жылдың 31 тамызына дейін әңгімелесу нәтижелері бойынша;
2) оқудың кешкі нысанына - негізгі орта немесе жалпы орта білімі туралы құжаттарда көрсетілген бейіндік пәндер бойынша бағалары, әңгімелесу нәтижелері ескеріле отырып іріктеу негізінде күнтізбелік жылдың 30 қыркүйегі аралығында өткізіледі.
өрескел
23.
Оқу шығындарын толық өтейтін, ақылы негізде білім алушының мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқу үшін бос орындарға ауыстыру тәртіптерінің сақталуы:

1) заявление или обращение на веб портал "электронное правительство" обучающегося (или иных законных представителей) о переводе на дальнейшее обучение по государственному образовательному заказу;
2) рассмотрение коллегиального органа заявление обучающегося о переводе на дальнейшее обучение по государственному образовательному заказу;
3) приказ о переводе обучающегося на дальнейшее обучение по государственному образовательному заказу на основании решения коллегиального органа.
незначительное
24.
Перевод обучающегося осуществляется:
Из одной организации образования в другую при наличии:
1) заявления о переводе обучающегося (законного представителя);
2) копии из зачетной книжки (или книжка успеваемости) обучающегося, заверенная подписью руководителя и печатью организации образования, откуда он переводится.
Из организации, реализующей образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, в организации, реализующие образовательные программы среднего образования при наличии:
1) заявления о переводе (или иных законных представителей);
2) талона о прибытии в другую организацию образования.
Наличие приказов руководителя организации образования (при решении вопроса о переводе обучающихся):
1) о его допуске к учебным занятиям;
2) сдаче разницы в учебном плане;
3) о зачислении в число обучающихся организации образования.
незначительное
25.
Соблюдение условий восстановления:
Лица, обучавшиеся ранее в организациях образования, восстанавливаются в прежнюю организацию образования при обязательном условии:
наличия заявления обучающегося;
завершения обучающимся одного семестра (восстановление на первый курс обучающихся осуществляется по завершении первого семестра).
Восстановление ранее обучавшихся в других организациях образования допускается при наличии:
соответствующих учебных групп обучения по курсам и специальностям при сдаче имеющейся академической разницы учебных дисциплин/модулей/кредитов и (или) результатов обучения (при отсутствии соответствующей группы по курсам и специальностям допускается восстановление на другие специальности при сдаче имеющейся академической разницы учебных дисциплин/модулей/кредитов и (или) результатов обучения);
приказа руководителя организации образования об утверждении порядка и сроков ликвидации разницы в дисциплинах/модулях/кредитах и (или) результатах обучения учебных планов;
личного дела обучающегося;
приказа о восстановлении обучающегося в организацию образования с указанием специальности, курса и группы.
Восстановление обучающихся на платной основе (отчисленных в течение семестра за неоплату обучения в организации образования) допускается при наличии:
заявления обучающегося;
приказа о восстановлении обучающегося в организацию образования.
Восстановление из зарубежной организации образования в организации образования Республики Казахстан допускается при наличии:
документа об освоенных учебных программах (академическая справка или транскрипт);
документа о завершении предыдущего уровня образования, который проходит процедуру признания в Республике Казахстан;
результатов вступительных испытаний при поступлении в зарубежные организации образования;
приказа о восстановлении обучающегося в организацию образования.
незначительное
26.
Соблюдение условий определения академической разницы по количеству дисциплин/модулей/кредитов и (или) результатах обучения при переводе обучающихся из одной организации образования в другую, с одной формы обучения на другую, с одного языкового отделения на другое, с одной специальности на другую, с платной основы на обучение по государственному образовательному заказу.
грубое
27.
Соблюдение условий предоставления академических отпусков обучающимся обеспечивается по основаниям при наличии:

1) білім алушының (немесе өзге де заңды өкілдерінің) мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша одан әрі оқуға ауыстыру туралы "электрондық үкімет" веб-порталына өтінімі немесе өтініші;
2) мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша одан әрі оқуға ауыстыру туралы білім алушының өтінішін алқалы органда қарау;
3) алқалы органның шешімі негізінде білім алушыны мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша одан әрі оқуға ауыстыру туралы бұйрық
болмашы
24.
Білім алушыны ауыстыру жүзеге асырылады:
Бір білім беру ұйымынан басқа білім беру ұйымына білім алушыны ауыстыру кезінде құжаттардың болуы:
1) білім алушының (заңды өкілінің) ауыстыру туралы өтініші;
2) білім алушының ауысып кететін білім беру ұйымы басшысының қолымен және мөрімен куәландырылған сынақ кітапшасының (немесе үлгерім кітапшасының) көшірмесі.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымнан орта білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымға ауыстыру кезінде құжаттардың болуы:
1) білім алушының (заңды өкілінің) ауыстыру туралы өтініші;
2) басқа білім беру ұйымына келгені туралы талон.
Білім беру ұйымы басшысының бұйрықтарының болуы (білім алушыларды ауыстыру туралы мәселені шешкен кезде):
1) оның оқу сабақтарына жіберілуі туралы,
2) оқу жоспарындағы айырмашылықты тапсыру;
3) білім беру ұйымдарының білім алушылар қатарына қабылдау туралы.
болмашы
25.
Қайта қабылдану шарттарын сақтау:
Білім беру ұйымдарында бұрын білім алған тұлғалар бұрынғы білім беру ұйымына қайта қабылданудың міндетті шарты:
білім алушының өтінішінің болуы;
білім алушының бір семестрді аяқтауы (білім алушыларды бірінші курсқа қайта қабылдау бірінші семестр аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады.).
Бұрын басқа білім беру ұйымдарында оқыған білім алушыларды оқуға қайта қабылдау шарты:
курстар мен мамандықтар бойынша тиісті оқу топтары болған жағдайда оқу жұмыс жоспарларының пәндері/модульдері бойынша оқу нәтижелерінің академиялық айырмашылықтарын тапсырған кезде (курстар мен мамандықтар бойынша тиісті топ болмаған жағдайда оқу жұмыс жоспарларының пәндері/модульдері бойынша оқу нәтижелерінің академиялық академиялық айырмашылықтарын тапсырған кезде басқа мамандықтарға қайта қабылдануға жол беріледі);
білім беру ұйымы басшысының пәндердегі/модульдердегі/кредиттердегі және (немесе) оқу жоспарларын оқыту нәтижелеріндегі айырмашылықты жою тәртібі мен мерзімдерін бекіту туралы бұйрығының болуы;
білім алушының жеке ісінің болуы;
мамандық, курс және топты көрсете отырып, білім алушыны білім беру ұйымына қайта қабылдау туралы бұйрықтың болуы.
Білім алушыларды ақылы негізде қайта қабылдау кезінде (білім беру ұйымдарында оқу ақысын төлемегені үшін семестр ішінде оқудан шығарылған) болу керек құжаттар:
білім алушының өтініші;
білім алушыны білім беру ұйымына қайта қабылдау туралы бұйрық.
Шетелдік білім беру ұйымынан Қазақстан Республикасының білім беру ұйымына ауыстыру немесе қайта қабылдау кезінде болу керек құжаттар:
меңгерілген оқу бағдарламалары туралы құжат (академиялық анықтама немесе транскрипт);
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасында білім туралы құжаттарды тану рәсімінен өтетін алдыңғы білім деңгейін аяқтағаны туралы құжат;
шетелдік білім беру ұйымдарына түсу кезіндегі түсу сынақтарының нәтижелері;
білім алушыны білім беру ұйымына қабылдау туралы бұйрықтың болуы.
болмашы
26.
Білім алушыларды бір білім беру ұйымынан екіншісіне, оқытудың бір нысанынан екіншісіне, бір тіл бөлімінен екіншісіне ауыстыру кезінде, бір мамандықтан екіншісіне, ақылы негізден мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқытуға ауыстыру кезінде пәндер/модульдер/кредиттер саны және (немесе) оқыту нәтижелері бойынша академиялық айырмашылықты айқындау шарттарын сақтау.
өрескел
27.
Білім алушыларға академиялық демалыс беру шарттарының сақталуы:

1) заключения ВКК при амбулаторно-поликлинической организации продолжительностью сроком от 6 до 12 месяцев по болезни;
2) решения Централизованной врачебно-консультативной комиссии противотуберкулезной организации в случае болезни туберкулезом продолжительностью сроком не более 36 месяцев;
3) повестки о призыве на воинскую службу;
4) рождения, усыновления или удочерения ребенка до достижения им возраста трех лет.
незначительное
28.
Соблюдение требований Типовых правил текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся обеспечивается при наличии:
экзаменационных ведомостей промежуточной аттестации;
приказов о допуске обучающихся к промежуточной аттестации с соблюдением следующих требований: полностью выполнивших все практические, лабораторные, расчетно-графические и курсовые работы (проекты), зачеты согласно типовым учебным программам по каждой дисциплине; не имеющих неудовлетворительных оценок по итогам текущего учета знаний; допуск с разрешения руководителя организации образования получают обучающиеся, имеющие по 1-2 дисциплинам неудовлетворительные оценки; допуск решением педагогического совета получают обучающиеся, имеющие более двух неудовлетворительных оценок;
приказа руководителя организации образования о допуске к промежуточной аттестации обучающихся, не прошедших промежуточную аттестацию по болезни или по другим уважительным причинам, с определением индивидуальных сроков сдачи;
решения педагогического совета и приказа руководителя организации образования об отчислении обучающихся, имеющих по результатам промежуточной аттестации более трех неудовлетворительных оценок;
журнала регистрации выдачи обучающемуся справки установленного образца;
приказа руководителя организации образования о переводе на следующий курс обучающихся, полностью выполнивших требования учебного плана определенного курса, успешно сдавших все зачеты и экзамены промежуточной аттестации.
грубое
29.
Соблюдение требований Типовых правил текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся обеспечивается при наличии:
протоколов заседаний комиссий по проведению итоговой аттестации обучающихся, протоколов заседания комиссии по проведению итоговой аттестации обучающихся о сдаче экзаменов итоговой аттестации (индивидуальный); протоколов заседания комиссии по проведению итоговой аттестации обучающихся о присвоении квалификации (сводный); протоколов заседания комиссии по проведению итоговой аттестации по рассмотрению выпускной работы (дипломного проекта (работы) обучающегося;
решения аттестационной комиссии о допуске к повторной пересдаче итоговой аттестации лиц, получивших оценку "неудовлетворительно" при защите дипломного проекта или сдаче итогового экзамена, с определением сроков повторного итогового экзамена по дисциплине и (или) модулю, по которой была получена неудовлетворительная оценка;
справки установленного образца об окончании полного курса обучения по специальности (профессии) обучающемуся, получившему оценку "неудовлетворительно" при повторной защите дипломного проекта или cдаче итоговых экзаменов;
приказа руководителя организации образования о допуске к прохождению итоговой аттестации обучающихся, не явившихся на защиту дипломного проекта (работы) или сдачу итогового экзамена по уважительной причине, подтвержденной соответствующими документами, с определением сроков прохождения итоговой аттестации;
книг выдачи дипломов для организаций технического и профессионального, послесреднего образования по завершению полного курса обучения, а также наличие документов, подтверждающих объективность выдачи диплома с отличием обучающимся, сдавшим экзамены с оценками "отлично" не менее, чем по 75 % всех дисциплин учебного плана, а по остальным дисциплинам – с оценками "хорошо", и защитившим дипломный проект (работу) с оценками "отлично".
грубое
30.
При осуществлении педагогом профессиональной деятельности не допускаются:

1) ауруы бойынша ұзақтығы 6-дан 12 айға дейінгі амбулаториялық-емханалық ұйымның Орталық дәрігерлік консультациялық комиссиясының қорытындылары;
2) ұзақтығы 36 айдан аспайтын мерзімде туберкулезбен ауырған жағдайда туберкулезге қарсы ұйымның Орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссиясының шешімі;
3) әскери қызметке шақырылған жағдайда әскери қызметке шақырту қағазы;
4) үш жасқа толғанға дейінгі туған, асырап алынған ұл немесе қыз баланың туу туралы құжаттары (куәлік) негізінде беріледі.
болмашы
28.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгі қағидалары талаптарын сақтау:
аралық аттестаттаудың емтихан ведомостарының болуы;
әрбір пән/модуль бойынша үлгілік оқу бағдарламаларына сәйкес барлық практикалық, зертханалық, есептеу-графикалық және курстық жұмыстарды (жобаларды), сынақтарды толық орындаған; ағымдағы білім есебінің қорытындылары бойынша қанағаттанарлықсыз бағалары жоқ; білім беру ұйымы басшысының рұқсатымен рұқсаты бар білім алушылар мынадай талаптарды сақтай отырып, білім алушыларды аралық аттестаттауға жіберу туралы бұйрықтардың болуы 1-2 пән\модуль бойынша қанағаттанарлықсыз бағалар; педагогикалық кеңестің шешімімен екіден артық қанағаттанарлықсыз бағалары бар білім алушылар рұқсат алады;
жеке тапсыру мерзімдерін айқындай отырып, сырқаты бойынша немесе басқа да дәлелді себептер бойынша аралық аттестаттаудан өтпеген білім алушыларды аралық аттестаттауға жіберу туралы білім беру ұйымы басшысының бұйрығының болуы;
педагогикалық кеңес шешімінің және білім беру ұйымы басшысының аралық аттестаттау нәтижелері бойынша үш қанағаттанарлықсыз бағалары бар білім алушыларды оқудан шығару туралы бұйрығының болуы.
білім алушыға белгіленген үлгідегі анықтама беруді тіркеу журналының болуы;
білім беру ұйымы басшысының белгілі бір курстың оқу жоспарының талаптарын толық орындаған, аралық аттестаттаудың барлық сынақтары мен емтихандарын сәтті тапсырған білім алушыларды келесі курсқа ауыстыру туралы бұйрығының болуы.
өрескел
29.
Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау үлгілік ережелерінің талаптарын сақтау:
білім алушылардың қорытынды аттестаттау комиссиялары отырыстарының хаттамаларының, білім алушылардың қорытынды аттестаттау емтихандарын тапсыруы бойынша (жеке) қорытынды бағалау жөніндегі комиссия отырысының хаттамаларының болуы; бiлiктiлiк беру жөнiндегi бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткiзу жөнiндегi комиссия отырысының хаттамасы (жиынтық); білім алушылардың бітіру жұмысын (дипломдық жобасын (жұмысын)) қарау бойынша қорытынды аттестаттауды өткізу жөніндегі комиссия отырысының хаттамасы;
дипломдық жобаны қорғау немесе қорытынды емтиханды тапсыру кезінде "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған тұлғаларды қорытынды аттестаттауды қайта тапсыруға жіберу туралы, қанағаттанарлықсыз баға алынған пән және (немесе) модуль бойынша қайта қорытынды емтиханның мерзімдерін айқындай отырып, аттестаттау комиссиясының шешімінің болуы.
дипломдық жобаны қайта қорғау немесе қорытынды емтихандарды тапсыру кезінде "қанағаттанарлықсыз" баға алған білім алушыға мамандық (кәсіп) бойынша толық оқу курсын аяқтағаны туралы белгіленген үлгідегі анықтаманың болуы
дипломдық жобаны (жұмысты) қорғауға келмеген білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өтуге жіберу немесе қорытынды аттестаттаудан өту мерзімдерін айқындай отырып, тиісті құжаттармен расталған дәлелді себептермен қорытынды емтихан тапсыру туралы білім беру ұйымы басшысының бұйрығының болуы;
толық оқу курсын аяқтағаннан кейін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін диплом беру кітаптарының болуы, сондай – ақ оқу жоспарының барлық пәндерінің кемінде 75% - ы бойынша "өте жақсы" бағамен емтихан тапсырған білім алушыларға, ал қалған пәндер бойынша – "жақсы" бағасымен үздік диплом берудің объективтілігін растайтын құжаттардың болуы және дипломдық жобаны(жұмысты) "өте жақсы" бағаға қорғауы.
өрескел
30.

1) привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями;
2) истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога;
3) возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг;
4) привлечения педагогов государственных организаций среднего образования при осуществлении ими профессиональной деятельности к проведению мероприятий негосударственных организаций.
грубое
31.
Наличие предметов, дисциплин рабочего учебного плана организации образования, которые не преподаются из-за отсутствия специалистов.
грубое
32.
Наличие на официальных интернет-ресурсах государственных органов, в средствах массовой информации подтвержденных сведений о нарушениях законодательства в сфере образования.
значительное
33.
Неразмещение материалов самооценки образовательной деятельности, на официальном интернет-ресурсе организации образования.
грубое
34.
Наличие заявлений или обращений на веб-портал "электронного правительства" лиц о приеме на обучение в организации образования по:
1) образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров, по специальным учебным программам, а также для поступления в духовные (религиозные) организации образования, организации образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы – с 25 июня по 25 августа календарного года, на вечернюю форму обучения – с 25 июня по 20 сентября календарного года;
2) образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена и прикладных бакалавров, на очную форму обучения по госзаказу – с 25 июня по 18 августа календарного года на базе основного среднего образования, с 25 июня по 20 августа календарного года на базе общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, на платной основе – с 25 июня по 25 августа календарного года, на вечернюю и заочную формы обучения – с 25 июня по 20 сентября календарного года, по специальностям, требующим творческой подготовки, – с 25 июня по 20 июля календарного года, по педагогическим, медицинским специальностям – с 25 июня по 15 августа календарного года.
незначительное
35.
Непредставление информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
грубое
36.
Представление недостоверной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
значительное
37.
Наличие 1 (одного) и более подтвержденных жалоб и обращений от физических и (или) юридических лиц, права которых нарушены.
значительное
Приложение 5
к Критериям оценки
и управления рисками
за системой образования
в части дошкольного воспитания
и обучения, начального,
основного среднего, общего
среднего, технического
и профессионального,
послесреднего и
дополнительного образования
Степени нарушений квалификационных требований субъектов (объектов) контроля организаций образования, реализующие образовательные программы техническое и профессиональное, послесреднее образование
п/п
Критерии
Степень нарушения
1.
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю или не прошедших педагогическую переподготовку в соответствии с законодательством в области образования.
грубое
2.
Отсутствие компьютерных классов, используемых в учебном процессе и подключенных к сети Интернет.
значительное
3.
Отсутствие спортивного зала.
значительное
4.
Отсутствие интерактивного оборудования.
значительное
5.
Отсутствие библиотеки.
значительное
6.
Отсутствие кабинетов общеобразовательных дисциплин и специальных дисциплин с учетом подготавливаемой специальности.
значительное
7.
Отсутствие необходимых лабораторий, мастерских, учебных полигонов, учебных хозяйств с учетом подготавливаемой специальности.
значительное
8.
Соответствие рабочих учебных планов по подготавливаемым квалификациям специальности Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования; для медицинских и фармацевтических специальностей Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, профессиональному стандарту (при наличии) (на казахском и русском языках).
Для подготовки специалистов в области образования:
соответствие рабочих учебных планов по подготавливаемым квалификациям специальности Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, отраслевой рамке квалификации, профессиональным стандартом "Педагог", на (казахском и русском языках) с учетом Государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения и/или начального, основного среднего, общего среднего образования.
Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, наличие образовательных программ, включающих общеобразовательные и религиозные дисциплины, согласованных с уполномоченным органом в сфере религиозной деятельности.
грубое
9.
Наличие педагогов в соответствии с дисциплинами и (или) модулями рабочего учебного плана по подготавливаемым квалификациям специальности, в том числе соответствие образования педагогов профилю преподаваемых дисциплин и (или) модулей, или прошедших педагогическую переподготовку в области образования, а также мастеров производственного обучения, прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 36 часов за последние 3 года по профилю.

1) педагогті кәсіби міндеттеріне байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға (өтініштер болған жағдайда тексеріледі);
2) педагогтің есеп беруін не одан педагогтік лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге (өтініштер болған жағдайда тексеріледі);
3) педагогке тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу міндеттемесін жүктеуге жол бермеу
4) мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының педагогтерін олар кәсіптік қызметін жүзеге асыру кезінде мемлекеттік емес ұйымдардың іс-шараларын өткізуге тартуға жол берілмейді.
өрескел
31.
Маман болмау себепті білім беру ұйымының оқу жұмыс жоспарындағы оқытылмайтын пәндердің болуы.
өрескел
32.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында, бұқаралық ақпарат құралдарында білім беру саласындағы заңнаманы бұзу туралы расталған мәліметтердің болуы.
елеулі
33.
Білім беру қызметінің өзін-өзі бағалау материалдарын білім беру ұйымының ресми интернет-ресурсында орналастырмау.
өрескел
34.
Білім беру ұйымына оқуға қабылдау үшін тұлғалардың "электрондық үкімет" веб-порталына өтініштерінің болуы:
1) білікті жұмысшы кадрларды даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша, арнайы оқу бағдарламалары бойынша, сондай-ақ рухани (діни) білім беру ұйымдарына, қылмыстық – атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарына - күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 25 тамызы аралығында, оқудың кешкі нысанына - күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 20 қыркүйегі аралығында;
2) орта буын және қолданбалы бакалавр мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына: мемлекеттік тапсырыс бойынша негізгі орта білім базасында күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 18 тамызы аралығында, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім базасында күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 20 тамызы аралығында, ақылы негізде 25 маусымы мен 25 тамыз аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына - күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 20 қыркүйегі аралығында, шығармашылық дайындықты талап ететін мамандықтар бойынша - күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 20 шілдесі аралығында, педагогикалық мамандықтар бойынша - күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 15 тамызы аралығында.
болмашы
35.
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың ұсынылмауы.
өрескел
36.
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың қате ұсынылуы.
елеулі
37.
Құқықтары бұзылған жеке және (немесе) заңды тұлғалардан 1 (бір) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы.
елеулі
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқыту, бастауыш, негізгі орта,
жалпы орта, техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі
және қосымша білім беру
бөлігінде білім беру жүйесін
бағалау және тәуекелдерді
басқару өлшемшарттарына
5-қосымша
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біліктілік талаптарын бұзу дәрежелері
№ п/п
Өлшемшарттар
Бұзушылықтардың дәрежесі
1.
Білім беру ұйымында жұмысқа тиісті бейіні немесе атқаратын лауазымына сәйкес арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ тұлғалардың немесе білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өтпеген тұлғалардың жұмысқа жіберілу фактісінің болуы.
өрескел
2.
Оқу үрдісінде пайдаланылатын және интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптардың болмауы.
елеулі
3.
Спорт залының болмауы.
елеулі
4.
Интерактивті құралдардың болмауы.
елеулі
5.
Кітапхананың болмауы.
елеулі
6.
Дайындалатын мамандық бойынша жалпы білім беру және арнаулы пәндер кабинеттерінің болмауы.
елеулі
7.
Дайындалатын мамандық бойынша қажетті зертханалардың, шеберханалардың, оқу полигондарының, оқу шаруашылықтарының болмауы.
елеулі
8.
Даярланатын мамандық біліктіліктері бойынша оқу жұмыс жоспарларының мемлекеттік жалпыға міндетті техникалық және кәсіптік білім беру стандартына; Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар үшін мемлекеттік жалпыға міндетті техникалық және кәсіптік білім беру стандартына, кәсіптік стандартқа (бар болса) (қазақ және орыс тілдерінде) сәйкестігі.
Білім беру саласында мамандар даярлау үшін:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың және/немесе бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын ескере отырып, мамандықтың дайындалатын біліктіліктері бойынша оқу жұмыс жоспарларының мемлекеттік жалпыға міндетті техникалық және кәсіптік білім беру стандартына, салалық біліктілік шеңберіне, "Педагог" кәсіптік стандартына (қазақ және орыс тілдерінде) сәйкестігі.
Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін Діни қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісілген жалпы білім беретін және діни пәндерді қамтитын білім беру бағдарламаларының болуы.
өрескел
9.
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша оқу жұмыс жоспарының пәндеріне және (немесе) модульдеріне сәйкес педагогтердің болуы, оның ішінде педагогтер білімінің оқытылатын пәндер бейініне және (немесе) модульдеріне сәйкес болуы немесе білім беру саласындағы заңнамаға сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өткен педагогтердің болуы, сондай-ақ бейіні бойынша соңғы үш жылда кемінде 36 сағат көлемінде ұйымдарда және/немесе өндірісте тағылымдамадан өткен өндірістік оқыту шеберлерінің болуы.

Доля педагогов и мастеров производственного обучения, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности не менее 70% за исключением рабочих квалификаций, в том числе для организаций образования, реализующих медицинские образовательные программы, доля педагогов из числа медицинских сестер с уровнем прикладного бакалавриата, магистратуры от общего числа педагогов по специальности – не менее 10 %.
Для подготовки рабочих квалификаций доля педагогов по общеобразовательным дисциплинам организаций образования, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по общеобразовательным дисциплинам по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50 %.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих образовательные программы в сфере искусства и культуры, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50%.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50 %.
грубое
10.
Доля педагогов высшей и первой категории, педагогов экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров и (или) лиц, имеющих степень магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, ученую степень доктора наук, кандидата наук, доктора философии (PhD), от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности, для которых основным местом работы является лицензиат – не менее 30 %; - не менее 40% в организациях послесреднего образования.
Доля педагогов специальных дисциплин и мастеров производственного обучения, прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 36 часов за последние 3 года, от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности, для которых основным местом работы является лицензиат – не менее 10%.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, по общеобразовательным дисциплинам, имеющих высшее образование, по профилирующим дисциплинам – высшее образование по профилю и/или окончивших духовную семинарию или медресе с общим стажем работы в религиозной сфере, не менее пяти лет от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50 %.
Для организаций послесреднего образования доля педагогов и мастеров производственного обучения, имеющих степень магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, ученую степень доктора наук, кандидата наук, доктора философии (PhD) от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 10 %.
грубое
11.
Наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы в соответствии с рабочим учебным планом по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения по подготавливаемым квалификациям специальности в соответствии государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования в формате печатных и электронных изданий.
Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, наличие фонда учебной литературы, прошедшей религиоведческую экспертизу, в соответствии с образовательными программами.
значительное
12.
Оснащенность учебно-лабораторным оборудованием и техническими средствами обучения по подготавливаемым квалификациям специальности, а также компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, соответствующими минимальным требованиям к программно-аппаратному комплексу и прикладному программному обеспечению, по подготавливаемым квалификациям специальности.
Для организаций образования, в области здравоохранения наличие симуляционных кабинетов (центров).
При необходимости для военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан наличие ведомственного приказа об использовании учебно-материальной базы воинских частей и других военных учебных заведений, меморандумов с высшими учебными заведениями о взаимодействии по совместному использованию учебно-материальной базы военных кафедр.
значительное
13.
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики в соответствии с подготавливаемыми квалификациями специальности, охватывающих полный период обучения.
незначительное
14.
Наличие медицинского обслуживания обучающихся на основании лицензии на медицинскую деятельность.
значительное
15.
Наличие объекта питания для обучающихся.
значительное
16.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг (учебные кабинеты, мастерские, лаборатории, пропускные пункты, санузлы, наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования), в том числе учебных помещений с площадью, соответствующей санитарным нормам и требованиям пожарной безопасности.
значительное
17.
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом в области образования, и соответствие фактических данных с Национальной образовательной базой данных. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
грубое
18.
Создание условий для проживания студентов, наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления, или на праве аренды на полный период обучения общежитий, и/или хостелов, и/или гостиницы, обеспечивающих проживание – не менее 30% от числа нуждающихся.
значительное
19.

Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтер мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі даярланатын мамандық біліктілігі бойынша жұмыс біліктілігтерін қоспағанда педагогтердің жалпы санынан кемінде 70%, оның ішінде медициналық білім беру бағдарламасын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін, мамандық бойынша педагогтердің жалпы санынан қолданбалы бакалавриат, магистратура деңгейі бар мейіргерлерден педагогтердің үлесі – кемінде 10 %.
Жұмысшы біліктіліктерді дайындау үшін негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын білім беру ұйымдарының жалпы білім беретін пәндері бойынша педагогтердің жалпы санынан дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша жалпы білім беретін пәндер бойынша педагогтердің үлесі – кемінде 50 %.
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтердің жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын өнер және мәдениет саласындағы білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін педагогтердің үлесі – кемінде 50%.
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін педагогтердің үлесі – кемінде 50 %.
өрескел
10.
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтер санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жоғары және бірінші санатты педагогтердің, педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің және (немесе) магистр, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі, ғылым докторы, ғылым кандидаты, философия докторы (PhD) ғылыми дәрежесі бар адамдардың мамандық біліктіліктері бойынша дайындалатын педагогтер санынан үлесі лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын – кемінде 30%, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында - кемінде 40%.
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын мамандықтың даярланатын біліктіліктері бойынша педагогтер санынан соңғы үш жылда көлемі кемінде 36 сағат болатын ұйымдарда және/немесе өндірісте тағылымдамадан өткен арнайы пәндер педагогтері мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі – кемінде 10 %.
Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін жоғары білімі бар, жалпы білім беретін пәндер бойынша, бейіндік пәндер бойынша – бейіні бойынша жоғары білімі бар және/немесе дін саласындағы жалпы жұмыс өтілі кемінде бес жыл, дін саласындағы семинарияны немесе медресені бітірген педагогтердің даярланатын мамандық біліктіліктері бойынша педагогтер санынан кемінде 50 %.
Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында даярланатын мамандық біліктіліктері бойынша педагогтердің жалпы санынан магистр, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ғылым докторы, ғылым кандидаты, философия докторы (PhD) ғылыми дәрежесі бар педагогтер мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі – кемінде 10 %.
өрескел
11.
Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес, даярланатын мамандық біліктіліктері бойынша оқудың толық кезеңіне білім алушылар контингентіне қатысты, оның ішінде оқыту тілі бойынша оқу жұмыс жоспарына сәйкес баспа және электрондық басылымдар форматында оқу және ғылыми әдебиеттің кітапханалық қорының болуы.
Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін білім беру бағдарламаларына сәйкес дінтану сараптамасынан өткен оқу әдебиеті қорының болуы.
елеулі
12.
Даярланатын мамандық біліктіліктері бойынша оқу-зертханалық жабдықтармен және техникалық оқыту құралдарымен, сондай–ақ бағдарламалық-аппараттық кешенге және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкес келетін Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен, компьютерлермен жабдықталуы.
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары симуляциялық кабинеттермен (орталықтармен) жарақтандыру.
Қажет болған кезде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары үшін әскери бөлімдер мен басқа да әскери оқу орындарының оқу-материалдық базасын пайдалану туралы ведомстволық бұйрықтың, әскери кафедралардың оқу – материалдық базасын бірлесіп пайдалану жөніндегі өзара іс-қимыл туралы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен меморандумдардың болуы.
елеулі
13.
Толық оқу кезеңін қамтитын даярланатын мамандық біліктілігі бойынша сәйкес практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен шарттардың болуы.
болмашы
14.
Медициналық қызметке арналған лицензия негізінде білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы.
елеулі
15.
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
елеулі
16.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің (оқу кабинеттерінің, шеберханалардың, зертханалардың, өткізу пункттерінің, санитариялық тораптардың болуы, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы), оның ішінде санитариялық нормаларға және өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін алаңы бар оқу үй-жайларының болуы.
елеулі
17.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес контингент туралы өзекті деректер базасы бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы және нақты деректердің Ұлттық білім беру дерекқорына сәйкестігі.edu.kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
өрескел
18.
Студенттердің тұруы үшін жағдай жасау, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару немесе жалға алу құқығында оқудың толық кезеңінде тұруды қамтамасыз ететін жатақханалардың және/немесе хостелдердің, және/немесе қонақ үйлердің болуы - мұқтаждар санынан кемінде 30 %.
елеулі
19.

Для подготовки специалистов в области образования, указанных в Классификаторе специальностей и квалификации технического и профессионального, послесреднего образования, наличие лицензии и (или) приложения к лицензии не менее чем по 5 специальностям, за исключением организаций образования в области культуры и спорта, организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, организаций образования, обеспечивающих трудоустройство – не менее 90 % выпускников по специальности в течение года выпуска.
Для подготовки специалистов в области здравоохранения, указанных в Классификаторе специальностей и квалификации технического и профессионального образования, наличие лицензии и (или) приложения к лицензии не менее чем по 4 специальностям в области здравоохранения, за исключением организаций образования, обеспечивающих трудоустройство выпускников по специальности в области здравоохранения не менее 90 % в течение года выпуска.
грубое
20.
Сведения о трудоустройстве и занятости выпускников организации образования по специальностям, при этом доля трудоустроенных и занятых от общего числа выпускников по специальности в течение года выпуска – не менее 75 %.
значительное
21.
Осуществление колледжами приема обучающихся по подготавливаемым квалификациям специальности не реже чем 1 раза в 3 года, за исключением вновь открывающихся организаций образования.
незначительное
22.
Наличие на официальных интернет-ресурсах государственных органов, в средствах массовой информации подтвержденных сведений о нарушениях законодательства в сфере образования.
значительное
23.
Непредставление информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
грубое
24.
Представление недостоверной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
значительное
Приложение 6
к Критериям оценки
и управления рисками
за системой образования
в части дошкольного воспитания
и обучения, начального,
основного среднего, общего
среднего, технического
и профессионального,
послесреднего и
дополнительного образования
Степени нарушений требований субъектов (объектов) контроля организаций образования, реализующие образовательные программы дополнительного образования
п/п
Критерии
Степень нарушения
1.
Необеспечение автоматизированного обмена информацией и отсутствие актуализации данных с информационной системой уполномоченного органа в области образования.
незначительное
2.
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации дополнительного образования.
грубое
3.
Соответствие деятельности организации дополнительного образования виду организаций образования.
значительное
4.
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования.
грубое
5.
Выполнение функций, определенных Уставом организации образования:

Мәдениет және спорт саласындағы білім беру ұйымдарын, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын, бітіру жылы ішінде білім беру саласындағы мамандығы бойынша бітірушілердің кемінде 90%-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары мен біліктілігінің сыныптауышында көрсетілген білім беру саласында мамандар даярлау үшін кемінде 5 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы.
Техникалық және кәсіптік білім мамандықтарының және біліктілігінің сыныптауышында көрсетілген денсаулық сақтау саласындағы мамандарды даярлау үшін, бітіру жылы ішінде денсаулық сақтау саласындағы мамандық бойынша бітірушілердің кемінде 90%-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, кемінде денсаулық сақтау саласындағы 4 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы.
өрескел
20.
Мамандық бойынша білім беру ұйымының түлектерін жұмысқа орналастыру және жұмыспен қамту туралы мәліметтер, бұл ретте мамандық бойынша бітірушілердің жалпы санынан жұмысқа орналасқандардың және жұмыспен қамтылғандардың үлесі – 75 %-дан кем емес болуы.
елеулі
21.
Жаңадан ашылатын білім беру ұйымдарын қоспағанда, колледждердің дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша білім алушыларды қабылдауды үш жылда кемінде бір рет жүзеге асыруы.
болмашы
22.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында, бұқаралық ақпарат құралдарында білім беру саласындағы заңнаманы бұзу туралы расталған мәліметтердің болуы.
елеулі
23.
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың ұсынылмауы.
өрескел
24.
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың қате ұсынылуы
елеулі
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқыту, бастауыш, негізгі орта,
жалпы орта, техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі
және қосымша білім беру
бөлігінде білім беру жүйесін
бағалау және тәуекелдерді
басқару өлшемшарттарына
6-қосымша
Қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарын бұзу дәрежесі
№ п/п
Өлшемшарттар
Бұзушылықтардың дәрежесі
1.
Автоматтандырылған ақпарат алмасуды қамтамасыз етпеу және білім беру саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен деректерді өзектендірудің болмауы.
өрескел
2.
Қосымша білім беру ұйымының құрылтай және құқық белгілейтін құжаттарының болуы.
өрескел
3.
Қосымша білім беру ұйымы қызметінің білім беру ұйымдарының түріне сәйкестігі.
елеулі
4.
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын құру мен олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы.
өрескел
5.
Білім беру ұйымының жарғысында айқындалған функцияларды орындау:

1) перечень реализуемых образовательных программ;
2) порядок приема в организацию образования;
3) порядок организации образовательного процесса;
4) основания и порядок отчисления детей;
5) перечень и порядок предоставления платных услуг;
6) порядок оформления отношений организации образования с детьми и (или) их родителями и иными законными представителями.
грубое
6.
Наличие утвержденных организацией дополнительного образования планов работ и протоколов заседаний педагогического совета, методического совета и совета по педагогической этике, материалов, подтверждающих их деятельность.
незначительное
7.
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогов, подтверждающих обеспеченность педагогами, имеющими педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю.
грубое
8.
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:
1) лишенных прав осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;
2) признанных недееспособными или ограниченно дееспособными, в результате чего работник не имеет возможности продолжения трудовых отношений;
3) имеющих медицинские противопоказания, состоящие на психиатрическом и (или) наркологическом учете;
4) не имеющих документов о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем или послевузовском образовании;
5) имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.
грубое
9.
Наличие образовательных программ дополнительного образования с учетом запросов детей, потребностей семьи, организаций образования, общественных организаций (в том числе детских и юношеских), особенностей социально-экономического развития региона, национально-культурных традиций.
грубое
10.
Наличие журналов, подтверждающих выставление оценок и выдачу свидетельств о присвоении квалификации при проведении профильной подготовки детей (художественные, музыкальные и школы искусств).
значительное
11.
Наличие согласования с уполномоченным органом в области образования при установлении связей с зарубежными и международными организациями образования, фондами, участии в международных программах, вступлении в международные неправительственные организации (ассоциации) в области образования, культуры, спорта и туризма, заключении договоров о сотрудничестве в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
незначительное
12.
При осуществлении педагогом профессиональной деятельности не допускаются:

1) іске асырылатын білім беру бағдарламаларының тізбесі;
2) білім беру ұйымына қабылдау тәртібі;
3) білім беру процесін ұйымдастыру тәртібі;
4) балаларды оқудан шығарудың негіздері мен тәртібі;
5) ақылы қызметті көрсетудің тізбесі мен тәртібі;
6) білім беру ұйымының балал және (немесе) олардың ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен қарым-қатынастарын ресімдеу тәртібі.
өрескел
6.
Білім беру ұйымымен бекітілген педагогикалық кеңес, әдістемелік кеңес және педагогикалық этика бойынша кеңестің қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстар хаттамаларының болуы.
болмашы
7.
Педагогикалық немесе тиісті бейініне сәйкес келетін өзге де кәсіптік білімі бар педагогтермен қамтамасыз етілгендігін растайтын дипломдар мен қосымшаларының көшірмелері және педагогтердің білім беру ұйымдары бекіткен тарифтік тізімдерінің болуы.
өрескел
8.
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне:
1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;
2) іс-әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған, соның нәтижесінде қызметкердің еңбек қатынастарын жалғастыру мүмкіндігі жоқ;
3) психиатриялық және (немесе) наркологиялық жазбалардан тұратын медициналық қарсы көрсетілімдері бар;
4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттары жоқ;
5) адам өлтіргені, денсаулыққа қасақана зиян келтіргені, адамдардың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қолсұғылмаушылыққа қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауда жүрген немесе қудалауда болған адамдарды жұмысқа орналастыруға жол бермеу.
өрескел
9.
Балаларға арналған қосымша білім беру ұйымы балаларының сұраныстарын, отбасының, білім беру ұйымдарының, қоғамдық (оның ішінде балалар мен жасөспірімдер) ұйымдардың қажеттіліктері, өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму ерекшеліктері, ұлттық-мәдени дәстүрлері ескерілген қосымша білімнің білім беру бағдарламаларының болуы.
өрескел
10.
Біліктілік емтихандарын тапсырған білім алушыларға баға қойылғандығы және (немесе) бейіні бойынша (көркемдік, музыкалық және өнер мектептері) біліктілік беру туралы куәлік бергендігін растайтын журналдарының болуы.
елеулі
11.
Шетелдік және халықаралық білім беру ұйымдарымен, қорлармен байланыстар орнатылған, халықаралық бағдарламаларға қатысқан, білім беру, мәдениет, спорт және туризм саласындағы халықаралық үкіметтік емес ұйымдарға (қауымдастықтарға) кірген, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ынтымақтастық туралы шарттар жасалған жағдайда білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісімінің болуы.
болмашы
12.

1) привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями;
2) истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога;
3) возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг;
4) привлечения педагогов государственных организаций среднего образования при осуществлении ими профессиональной деятельности к проведению мероприятий негосударственных организаций.
грубое
13.
Соответствие статистических данных Национальной образовательной базы данных фактическим данным организации образования.
грубое
14.
Соблюдение порядка зачисления в организации дополнительного образования для детей по предоставлению им дополнительного образования.
значительное
15.
Ознакомление родителей (законных представителей) детей с порядком проведения и содержанием учебно-воспитательного процесса, и уставом при приеме детей организация дополнительного образования для детей.
незначительное
16.
Наличие методической, социально-педагогической и психологической службы.
незначительное
17.
Организация учебно-воспитательного процесса в детских музыкальных школах, детских художественных школах и школах искусств в соответствии с типовыми учебными планами и образовательными программами.
значительное
18.
Освоение образовательных программ дополнительного образования в детских музыкальных школах, детских художественных школах и школах искусств и проведение итоговой государственной аттестацией.
незначительная
19.
Соблюдение порядка проведения конкурса назначения на должности, освобождения от должностей педагогов государственных организаций образования (проверяется при наличии обращений) государственной организации образования.
значительное
20.
Соответствие количества и должностей педагогов организаций дополнительного образования типовым штатам работников организаций дополнительного образования и перечню должностей педагогов.
незначительное
21.
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю или не прошедших педагогическую переподготовку в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере образования.
грубое
22.
Наличие учебных предметов рабочего учебного плана организации дополнительного образования, которые не преподаются из-за отсутствия специалистов.
значительное
23.
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации дополнительного образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса.
грубое
24.
Непредставление информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
грубое
25.
Представление недостоверной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных.
значительное
26.
Соблюдение педагогом дополнительного образования должностных обязанностей и норм педагогической этики.
значительное
Приложение 7
к Критериям оценки
и управления рисками
за системой образования
в части дошкольного воспитания
и обучения, начального,
основного среднего, общего
среднего, технического
и профессионального,
послесреднего и
дополнительного образования
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям за системой образования в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении организаций образования, реализующих образовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
6
Для профилактического контроля с посещением
1.
Отсутствие регистрации в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений, в том числе и в случае изменения юридического адреса физического лица, места нахождения юридического лица, адреса осуществления деятельности или действий, указанных в уведомлениях, а также регистрационных данных, информация о которых является обязательной для заполнения в уведомлениях.
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством ИС НОБД
100%
0
1
0%
100%
2.
Превышение норм наполняемости воспитанников в группах
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством ИС НОБД
100%
0
1
0%
100%
3.
Несоответствие возраста воспитанников и условий их содержания виду дошкольной организации.
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
100%
0
1
0%
100%
4.
Несоблюдение возрастной периодизации при комплектовании возрастных групп (за исключением разновозрастных групп).
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
100%
0
1
0%
100%
5.
Неустранение нарушений или не предоставление в установленный срок отчета по результатам анализа профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
100%
0
1
0%
100%
Приложение 8
к Критериям оценки
и управления рисками
за системой образования
в части дошкольного воспитания
и обучения, начального,
основного среднего, общего
среднего, технического
и профессионального,
послесреднего и
дополнительного образования
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям за системой образования в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении организаций образования, реализующих образовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
6
Для профилактического контроля с посещением
1.
Несоблюдение порядка комплектования классов, в том числе нарушение норм наполняемости в классе.
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
100%
0
1
0%
100%
2.
Наличие первых либо выпускных классов, совмещенных с другими классами.
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
100%
0
1
0%
100%
3.
Неустранение нарушений или не предоставление в установленный срок отчета по результатам анализа профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
100%
0
1
0%
100%
4.

1) педагогті кәсіптік міндеттерімен байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға;
2) педагогттың лауазымдық міндеттемелерінде көзделмеген есептілікті не ақпаратты талап етіп алдыруға;
3) педагогке тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша міндетті жүктеуге жол бермеу
4) мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының педагогтерін олар кәсіптік қызметін жүзеге асыру кезінде мемлекеттік емес ұйымдардың іс-шараларын өткізуге тартуға жол берілмейді.
өрескел
13.
Ұлттық білім беру дерекқорында білім беру ұйымының нақты мәліметтерінің статистикалық мәліметтермен сәйкестігі.
өрескел
14.
Балаларға қосымша білім беру бойынша қосымша білім беру ұйымдарына қабылдау тәртібін сақтау.
елеулі
15.
Балаларға арналған қосымша білім беру ұйымы балаларды қабылдау кезінде балалардың ата-аналарын (заңды өкілдерін) оқу-тәрбие процесінің жүргізілуімен және мазмұнымен, жарғымен таныстыруы.
болмашы
16.
Әдістемелік, әлеуметтік-педагогикалық және психологиялық қызметтің болуы
болмашы
17.
Балалар музыка мектептерінде, балалар көркемсурет мектептерінде және өнер мектептерінде оқу-тәрбие процесін үлгілік оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларына сәйкес ұйымдастыру.
елеулі
18.
Балалар музыка мектептерінде, балалар көркемсурет мектептерінде және өнер мектептерінде қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын игеру және қорытынды мемлекеттік аттестаттауды өткізу.
болмашы
19.
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымнан босату конкурсын өткізу тәртібін сақтау.
елеулі
20.
Қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің саны мен лауазымдарының қосымша білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгілік штаттарына және педагог лауазымдарының тізбесіне сәйкестігі.
болмашы
21.
Тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ немесе Қазақстан Республикасының Білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өтпеген адамдарды білім беру ұйымдарында жұмысқа жіберу фактісінің болуы.
өрескел
22.
Маман болмау себепті білім беру ұйымының оқу жұмыс жоспарындағы оқытылмайтын пәндердің болуы.
өрескел
23.
Қосымша білім беру ұйымының басшысы немесе өзге лауазымды тұлғалардың білім беру ұйымы білім алушыларының және тәрбиеленушілерінің, қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы.
өрескел
24.
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың ұсынылмауы.
өрескел
25.
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың қате ұсынылуы.
елеулі
26.
Қосымша білім беру педагогінің лауазымдық міндеттері мен педагогикалық әдеп нормаларын сақтауы
елеулі
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқыту, бастауыш, негізгі орта,
жалпы орта, техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі
және қосымша білім беру
бөлігінде білім беру жүйесін
бағалау және тәуекелдерді
басқару өлшемшарттарына
7-қосымша
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес білім беру жүйесінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
1
2
3
4
5
6
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде тіркелмеуі, оның ішінде жеке тұлғаның заңды мекенжайы, заңды тұлғаның орналасқан жері, хабарламаларда көрсетілген қызметті немесе әрекеттерді жүзеге асыру мекенжайы, сондай-ақ олар туралы ақпарат хабарламаларда толтыру үшін міндетті болып табылатын тіркеу деректері өзгерген жағдайда.
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде ҰББД ақпараттық жүйесі арқылы
100%
0
1
0%
100%
2.
Топтағы тәрбиеленушілер толымдылығының нормадан жоғары болуы.
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде ҰББД ақпараттық жүйесі арқылы
100%
0
1
0%
100%
3.
Тәрбиеленушілер контингентінің жас мөлшерлерінің және оларды ұстау шарттары мектепке дейінгі ұйым түріне сәйкес келмеуі.
Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
100%
0
1
0%
100%
4.
Жас ерекшілігі бойынша топтарды жинақтау кезінде жас ерекшеліктерінің кезеңдерге бөлуінің сақталмауы (әртүрлі жастағы топтарды қоспағанда).
Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
100%
0
1
0%
100%
5.
Бұзушылықтарды жоймау немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылауды талдау нәтижелері бойынша есепті белгіленген мерзімде ұсынбау.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
100%
0
1
0%
100%
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқыту, бастауыш, негізгі орта,
жалпы орта, техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі
және қосымша білім беру
бөлігінде білім беру жүйесін
бағалау және тәуекелдерді
басқару өлшемшарттарына
8-қосымша
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес білім беру жүйесінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
1
2
3
4
5
6
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1.
100%
0
1
0%
100%
2.
Сыныптардың толымдылығы бойынша нормалардың сақталмауы.
Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
100%
0
1
0%
100%
3.
Басқа сыныптармен біріктірілген бірінші немесе бітіруші сыныптардың болуы.
Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
100%
0
1
0%
100%
4.
Бұзушылықтарды жоймау немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылауды талдау нәтижелері бойынша есепті белгіленген мерзімде ұсынбау.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
100%
0
1
0%
100%
5.

Наличие обучающихся выпускных классов (4, 9), набравших менее 50 % правильных ответов от общего количества вопросов по предметам мониторинга образовательных достижений обучающихся
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
100%
0
1
0%
100%
Для проверок на соответствие требованиям
1.
Отсутствие лицензии на образовательную деятельность и (или) приложения к лицензии по осуществляемому уровню образования.
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством ИС НОБД
100%
0
1
0%
100%
2.
Отсутствие предметного кабинета (физики, химии, биологии, информатики), интерактивных досок и учебных мастерских (для основного среднего и общего среднего образования).
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством ИС НОБД
100%
0
1
0%
100%
3.
Факт перерегистрации лицензиата, изменения его наименования или юридического адреса
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством ИС НОБД
100%
0
1
0%
100%
4.
Факт реорганизации юридического лица-лицензиата в соответствии с порядком, определенным статьей 34 Закона "О разрешениях и уведомлениях"
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством ИС НОБД
100%
0
1
0%
100%
Приложение 9
к Критериям оценки
и управления рисками
за системой образования
в части дошкольного воспитания
и обучения, начального,
основного среднего, общего
среднего, технического
и профессионального,
послесреднего и
дополнительного образования
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям за системой образования в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении организаций образования, реализующих образовательных программ технического и профессионального, послесреднего образования
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
6
Для профилактического контроля с посещением
1.
Неустранение нарушений или не предоставление в установленный срок отчета по результатам анализа профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
100%
0
1
0%
100%
Для проверок на соответствие требованиям
1.
Отсутствие лицензии на образовательную деятельность и (или) приложения к лицензии по осуществляемому уровню образования
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
100%
0
1
0%
100%
2.
Создание условий (пандус, окрашивание контрастной краской дверей и лестниц) для лиц с особыми образовательными потребностями в зданиях (учебных корпусах).
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
100%
0
1
0%
100%
3.
Факт перерегистрации лицензиата, изменения его наименования или юридического адреса
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством ИС НОБД
100%
0
1
0%
100%
4.
Факт реорганизации юридического лица-лицензиата в соответствии с порядком, определенным статьей 34 Закона "О разрешениях и уведомлениях"
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством ИС НОБД
100%
0
1
0%
100%
Приложение 2
к совместному приказу
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 41
и Министр просвещения
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 76
Приложение 2
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 719
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 843
Проверочный лист за системой образования в части дошкольного воспитания и обучения в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении организаций образования, реализующих образовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Соблюдение педагогом должностных обязанностей и норм педагогической этики (проверяется при наличии обращений).
2.
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений).
3.
Наличие сертификатов, подтверждающих повышение квалификации руководящих кадров, педагогов дошкольных организаций не реже одного раза в три года.
4.
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/ подтверждении прохождения педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере образования.
5.
Соответствие статистических данных Национальной образовательной базы данных фактическим данным организации образования.
6.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам дошкольного воспитания и обучения. Также, наличие индивидуального учебного плана и индивидуальной программы с учетом особенностей ребенка при обучении детей с особыми образовательными потребностями в условиях инклюзивного образования.
7.
Соответствие и реализация утвержденного организацией образования перспективного плана педагогов-специалистов, воспитателей, государственному общеобязательному стандарту, типовому учебному плану и типовой программе дошкольного воспитания и обучения, в воспитательно-образовательном процессе, согласно распорядку дня, циклограмме дошкольной организации, который включает мероприятия (прием, утренняя гимнастика, прием пищи, прогулка, дневной сон, закаливающие процедуры, уход детей домой), предусматривающий виды организованной деятельности (игровая, познавательная, коммуникативная, творческая, экспериментальная, трудовая, предметная, двигательная, изобразительная).
8.
Наличие материалов, подтверждающих проведение консультаций по вопросам социально-педагогической поддержки семьи для родителей, дети которых не охвачены дошкольным воспитанием и обучением.
9.
Наличие материалов отслеживания уровня сформированности умений и навыков в соответствии с возрастом ребенка (индивидуальная карта развития ребенка на учебный год).
10.
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования, уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности в сфере дошкольного воспитания и обучения, талона о приеме уведомления о начале деятельности посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, в том числе и в случаях изменения юридического адреса физического лица, места нахождения юридического лица, адреса осуществления деятельности или действий, указанных в уведомлении, а также регистрационных данных, информация о которых является обязательной для заполнения в уведомлении.
11.
Наличие материалов (документы, подтверждающие проектную мощность здания; постановление акимата об утверждении государственного образовательного заказа; списочный состав воспитанников), подтверждающие выполнение государственного образовательного заказа, финансируемого государством объема услуг по воспитанию, обучению, коррекции нарушения развития и социальной адаптации, развитию и медицинскому наблюдению, а также присмотру, уходу и оздоровлению воспитанников, в том числе для реализации инклюзивного образования для воспитанников в возрасте от одного года до приема в 1 класс.
12.
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, методического советов и совета по педагогической этике), подтверждающих их деятельность.
13.
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогов, подтверждающих обеспеченность педагогами, имеющими педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или прошедших педагогическую переподготовку по соответствующему профилю.
14.
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:

Білім алушылардың білім жетістіктерінің мониторингі пәндері бойынша сұрақтардың жалпы санынан 50% - дан кем дұрыс жауап алған бітіруші сынып (4, 9) білім алушыларының болуы.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
100%
0
1
0%
100%
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1.
Жүзеге асыратын білім беру деңгейі бойынша білім беру қызметіне лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болмауы.
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде ҰББД ақпараттық жүйесі арқылы
100%
0
1
0%
100%
2.
Пәндік кабинеттің (физика, химия, биология, информатика), интерактивті тақталардың және оқу шеберханаларының (негізгі орта және жалпы орта білім беру үшін) болмауы.
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде ҰББД ақпараттық жүйесі арқылы
100%
0
1
0%
100%
3.
Лицензиатты қайта тіркеу, оның атауын немесе заңды мекенжайын өзгерту фактісі
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде ҰББД ақпараттық жүйесі арқылы
100%
0
1
0%
100%
4.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңның 34-бабында айқындалған тәртіпке сәйкес лицензиат-заңды тұлғаны қайта құру фактісі
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде ҰББД ақпараттық жүйесі арқылы
100%
0
1
0%
100%
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқыту, бастауыш, негізгі орта,
жалпы орта, техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі
және қосымша білім беру
бөлігінде білім беру жүйесін
бағалау және тәуекелдерді
басқару өлшемшарттарына
9-қосымша
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес білім беру жүйесінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
1
2
3
4
5
6
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1.
Бұзушылықтарды жоймау немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылауды талдау нәтижелері бойынша есепті белгіленген мерзімде ұсынбау.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
100%
0
1
0%
100%
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
2.
Жүзеге асыратын білім беру деңгейі бойынша білім беру қызметіне лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болмауы.
Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
100%
0
1
0%
100%
3.
Ғимараттарда (оқу ғимараттарында) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жағдайлар жасау (пандус, есіктер мен баспалдақтарды контрастты бояумен бояу).
Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
100%
0
1
0%
100%
4.
Лицензиатты қайта тіркеу, оның атауын немесе заңды мекенжайын өзгерту фактісі
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде ҰББД ақпараттық жүйесі арқылы
100%
0
1
0%
100%
5.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңның 34-бабында айқындалған тәртіпке сәйкес лицензиат-заңды тұлғаны қайта құру фактісі
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде ҰББД ақпараттық жүйесі арқылы
100%
0
1
0%
100%
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 41 мен
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 76 Бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 719 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 843 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес бiлiм беру жүйесiн мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бөлігінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты тексеру парағы
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт __________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы _______________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес- сәйкестендіру нөмірі
_______________________________________________________
Орналасқан мекенжайы _____________________________________________________
п/п
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Педагогтің лауазымдық міндеттерін және педагогикалық этика нормаларын сақтауы (өтініш болған жағдайда тексеріледі).
2
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініш болған жағдайда тексеріледі).
3
Басшы кадрлардың, мектепке дейінгі ұйымдар педагогтерінің үш жылда бір реттен сиретпей біліктілігін арттыруын растайтын сертификаттарының болуы.
4
Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес педагог қызметкерлердің біліктілік санатының деңгейін арттыру (растау) беру/өткенін растау туралы куәліктердің, бұйрықтардың тіркеу журналдарының және куәліктердің болуы.
5
Ұлттық білім беру дерекқорының статистикалық деректерінің білім беру ұйымының нақты деректеріне сәйкестігі.
6
Білім беру салалары және сағат сандары бар оқу жоспарларының мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларына сәйкестігі. Сондай-ақ, инклюзивті білім беру жағдайында ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды оқытуда баланың ерекшеліктері ескеріліп, жеке оқу жоспары мен жеке бағдарламаның болуы.
7
Білім беру ұйымы бекіткен педагог-мамандардың, тәрбиешілердің перспективалық жоспарының мемлекеттік жалпыға міндетті стандартқа, үлгілік оқу жоспарына және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік бағдарламасына, тәрбие-білім беру процесінде іс-шараларды (қабылдау, таңертеңгі гимнастика, тамақтану, серуендеу, күндізгі ұйқы, қатайту рәсімдері, балалардың үйге қайтуы) қамтитын мектепке дейінгі ұйымның күн тәртібіне, циклограммасына сәйкестігі және ұйымдастырылған қызмет түрлерінің (ойын, танымдық, коммуникативтік, шығармашылық, эксперименттік, еңбек, пәндік, қозғалыс, бейнелеу) іске асырылуы.
8
Балалары мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамтылмаған ата-аналар үшін отбасын әлеуметтік-педагогикалық қолдау мәселелері бойынша өткізілген кеңестерді растайтын материалдардың болуы.
9
Баланың жас ерекшелігіне сәйкес балалардың ептіліктері мен дағдыларының қалыптасу деңгейін қадағалайтын материалдардың болуы (баланың оқу жылына арналған жеке даму картасы).
10
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілейтін құжаттарының, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту саласындағы қызметті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның, рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы қызметтің басталғаны туралы хабарламаны қабылдау туралы талонның, оның ішінде жеке тұлғаның заңды мекенжайы, заңды тұлғаның орналасқан жері, қызметті немесе әрекеттерді жүзеге асыру мекенжайы өзгерген жағдайларда, хабарламада көрсетілген, сондай-ақ олар туралы ақпарат хабарламада толтыру үшін міндетті болып табылатын тіркеу деректері.
11
Бiр жастан бастап мектеп жасына дейiн жеткенше тәрбиеленушілерді тәрбиелеу, оқыту, дамуындағы ауытқуды түзету және әлеуметтік бейімдеу бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысын, мемлекеттік қаржыландыратын қызмет көрсету көлемінде, оның ішінде балаларға инклюзивті білім беруді іске асыру мен медициналық бақылау, сондай-ақ қарау, күту және сауықтыру үшін растайтын материалдарының (ғимараттың қуаты жобасын растайтын құжаттардың болуы, мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы әкімдіктің қаулысы, тәрбиленушілердің тізімдік құрамы) болуы.
12
Білім беру ұйымы бекіткен жұмыс жоспарларының және олардың қызметін растайтын алқалы органдар (педагогикалық, әдістемелік кеңестер мен педагогикалық әдеп жөніндегі кеңес) отырыстарының хаттамаларының болуы.
13
Тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар немесе тиісті бейіні бойынша білім беру саласындағы заңнамаға сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өткен педагог кадрлармен қамтамасыз етілгенін растайтын қосымшалары бар дипломдар көшірмелерінің және білім беру ұйымы бекіткен педагог қызметкерлердің тарификациялық тізімдерінің болуы.
14
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне:

5) имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшиеся уголовному преследованию за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.
15.
Выполнение должностных обязанностей руководителем или иным должностным лицом дошкольной организации по сохранности жизни и здоровья воспитанников, обучающихся и сотрудников организаций образования во время учебно-воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения).
16.
Выполнение функций, определенных Уставом организации образования:
1) перечень реализуемых образовательных программ;
2) порядок приема в организацию образования;

5) адам өлтіргені, денсаулыққа қасақана зиян келтіргені, адамдардың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қолсұғылмаушылыққа қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауда жүрген немесе қудалауда болған адамдарды жұмысқа орналастыруға жол бермеу.
15
Мектепке дейінгі ұйымның басшысы немесе өзге де лауазымды тұлғаның оқу-тәрбие процесі барысында білім беру ұйымы тәрбиеленушілерінің, білім алушылар мен қызметкерлерінің өмірлері мен денсаулықтарын қорғау бойынша лауазымдық міндеттерін орындауы (өтініш болған жағдайда тексеріледі).
16
Білім беру ұйымының жарғысында айқындалған функцияларды орындау:
1) іске асырылатын білім беру бағдарламаларының тізбесі;
2) білім беру ұйымына қабылдау тәртібі;

3) порядок организации образовательного процесса (в том числе язык (языки) обучения и воспитания, режим занятий воспитанников);
4) основания и порядок отчисления воспитанников;
5) перечень и порядок предоставления платных услуг;
6) порядок оформления отношений организации образования с воспитанниками и (или) их родителями и иными законными представителями.
17.
Соответствие количества и должностей педагогов организаций дошкольного воспитания и обучения типовым штатам работников организаций дошкольного воспитания и обучения и перечню должностей педагогов (для государственных организаций образования).
18.
Наличие договоров, регулирующих взаимоотношения между дошкольной организацией и родителями или законными представителями и соблюдение их условий.
19.
Наличие правил внутреннего распорядка, должностных инструкций работников, утвержденных организацией образования.
20.
Соблюдение требований по сохранению места за ребенком в дошкольной организации на период болезни, лечения, оздоровления, коррекции и реабилитации воспитанника в организациях здравоохранения и иных организациях (при предоставлении справки по показанию, заключения), при предоставлении письменного заявления одного из родителей или законного представителя воспитанника на отпуск или оздоровление воспитанника сроком до двух месяцев в год, на период введенного чрезвычайного положения (чрезвычайных ситуаций социального, природного, техногенного характера), карантина в населенном пункте (проверяется при наличии обращений) и отчисление воспитанников из дошкольных организаций при нарушений требований договора между дошкольной организацией и родителем или иным законным представителем воспитанника, пропуска воспитанником более одного месяца без уважительных причин и предупреждения администрации, наличия медицинских противопоказаний, препятствующих его пребыванию на основании справки врачебной консультационной комиссии (проверяется при наличии обращений).
21.
Соблюдение требований по недопущению:

3) білім беру процесін ұйымдастыру тәртібі (оның ішінде оқыту және тәрбиелеу тілі (тілдері), тәрбиеленушілердің сабақ режимі);
4) тәрбиеленушілерді оқудан шығарудың негіздері мен тәртібі;
5) ақылы қызметті көрсетудің тізбесі мен тәртібі;
6) білім беру ұйымының тәрбиеленушілермен және (немесе) олардың ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен қарым-қатынастарын ресімдеу тәртібі.
17
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары педагогтерінің саны мен лауазымдарының мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары қызметкерлерінің үлгілік штатына және педагог лауазымдарының тізбесіне сәйкес келуі (мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін).
18
Мектепке дейінгі ұйым мен ата-аналар немесе заңды өкілдер арасындағы өзара қарым-қатынасты және олардың талаптарын сақтауды реттейтін шарттардың болуы.
19
Білім беру ұйымымен бекітілген ішкі тәртіп қағидасының, қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарының болуы.
20
Мектепке дейінгі ұйымда тәрбиеленушінің орны тәрбиеленуші денсаулық сақтау ұйымдарында және өзге де ұйымдарда тәрбиеленушіні ауруға шалдықтыру, емдеу, сауықтыру, түзету және оңалту кезеңіне (айғақ, қорытынды бойынша анықтама беру кезінде), ата-анасының бірінің немесе тәрбиеленушінің заңды өкілінің жылына екі айға дейінгі мерзімге тәрбиеленушіні демалысқа немесе сауықтыруға жазбаша өтінішін беру кезінде мектепке дейінгі ұйымда баланың орнын сақтау жөніндегі талаптарды сақтау енгізілген төтенше жағдай (әлеуметтік, табиғи, техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар) кезеңіне, мектепке дейінгі ұйым мен тәрбиеленушінің ата-анасы немесе өзге де заңды өкілі арасындағы шарт талаптары бұзылған, тәрбиеленуші дәлелді себептерсіз бір айдан астам уақыт өткізген және әкімшіліктің ескертуінсіз, дәрігерлік консультациялық комиссияның анықтамасы негізінде оның болуына кедергі келтіретін медициналық қарсы көрсетілімдер болған кезде (өтініштер бар болған жағдайда тексеріледі).
21
Педагог кәсіптік қызметін жүзеге асыру кезінде

1) привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями;
2) истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога;
3) возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг (проверяется при наличии обращений).
22.
Наличие системы видеонаблюдения для государственных организаций образования в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования.
23.
Соблюдение типовых правил организации работы совета по педагогической этике.
24.
Обеспечение норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного образования.
25.
Соблюдение порядка проведения конкурса назначения на должности, освобождения от должностей педагогов государственных организаций образования (проверяется при наличии обращений).
26.
Размещение штатного расписания и тарификаций педагогов на официальных сайтах государственных дошкольных организаций.
27.
Соблюдение порядка проведения национального квалификационного тестирования (проверяется при наличии обращения).
28.
Соблюдение возрастной периодизации при комплектовании возрастных групп.
29.
Обеспечение текущим медицинским наблюдением, иммунизацией и организацией профилактических осмотров воспитанников.
Должностное (ые) лицо (а)
_______________________________________ _________________
должность подпись
________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
_______________________________________ _________________
должность подпись
________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 41
и Министр просвещения
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 76
Приложение 3
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 719
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 843
Проверочный лист за системой образования в части начального, основного среднего и общего среднего образования в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении организаций образования, реализующих образовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля
_____________________________________________________ _____________
Адрес места нахождения _____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования.
2.
Cоответствие фактических данных Национальной образовательной базе данных, а также наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга.
3.
Соблюдение педагогом должностных обязанностей и норм педагогической этики (проверяется при наличии обращений).
4.
Наличие сертификатов, подтверждающих повышение квалификации руководящих кадров и педагогов организаций образования по занимаемой должности и/или по преподаваемому предмету согласно специальности, указанной в документе об образовании не реже одного раза в три года.
5.
Соблюдение принципа государственной политики, в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений).
6.
Наличие приказов организации образования по контингенту обучающихся, алфавитной книги записи обучающихся, подтверждающих количественный состав обучающихся организации образования в разрезе классов.
7.
Наличие рабочих учебных планов, классных журналов (электронных/бумажных), расписания уроков, подтверждающих выполнение инвариантного и вариативного компонентов типового учебного плана, а также соответствие недельной учебной нагрузки обучающихся в рабочих учебных планах, расписании уроков, факультативных, кружковых, групповых и индивидуальных занятий максимальному объему.
8.

1) оны кәсіптік міндеттермен байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға;
2) одан есептілікті не педагогтің лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге;
3) оған тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі міндеттерді жүктеуге жол бермеу бойынша талаптарды сақтау (өтініш болған кезде тексеріледі).
22
Білім беру ұйымының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін бейнебақылау жүйесінің болуы.
23
Педагогикалық әдеп жөніндегі кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидаларын сақтау.
24
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын қамтамасыз ету.
25
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагогтерін лауазымдарға тағайындау, лауазымдардан босату конкурсын өткізу тәртібін сақтау (өтініштер болған кезде тексеріледі).
26
Мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдардың ресми сайттарында педагогтердің штаттық кестесін және тарификациясын орналастыру.
27
Ұлттық біліктілік тестілеуін өткізу тәртібінің сақталуы (өтініш болған жағдайда тексеріледі).
28
Жас топтарын жинақтау кезінде жас кезеңділігін сақтау.
29
Тәрбиеленушілерді ағымдағы медициналық бақылаумен, иммундаумен және профилактикалық тексерулерді ұйымдастырумен қамтамасыз ету.
Лауазымды адам (-дар) _______________________________________ _______________
лауазымы                         қолы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы ___________________ ______________
лауазымы                   қолы
_________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 41 мен
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 76 Бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 719 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 843 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес бiлiм беру жүйесiн бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру бөлігінде бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты тексеру парағы
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ___________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы ______________________________________
_________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес- сәйкестендіру нөмірі
_________________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы _____________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілейтін құжаттарының болуы.
2.
Нақты деректердің ұлттық білім беру деректер базасына сәйкестігі, сондай-ақ білім беру мониторингі шеңберіндегі әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті деректер базалары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы.
3.
Педагогтің лауазымдық міндеттерін және педагогикалық этика нормаларын сақтауы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
4.
Білім беру ұйымдарының басшы кадрларының, педагогтерінің және ғылыми қызметкерлерінің атқаратын лауазымы бойынша және/немесе оқытылатын пәні бойынша үш жылда бір реттен сиретпей біліктілігін арттырғандығын растайтын сертификаттарының болуы.
5.
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
6.
Білім алушылар контингенті бойынша білім беру ұйымдары бұйрықтарының, сыныптар бөлінісінде білім беру ұйымдары білім алушыларының сандық құрамын растайтын білім алушыларды жазатын алфавиттік кітаптың болуы.
7.
Үлгілік оқу жоспарының инвариантты компонентінің орындалуын растайтын жұмыс оқу жоспарларының, сынып журналдарының (электрондық/қағаз), сабақ кестесінің болуы, сондай-ақ білім алушылардың апталық оқу жүктемесінің жұмыс оқу жоспарларындағы, сабақ кестелеріндегі, факультативтік, үйірмелік, топтық және жеке сабақтардың ең жоғары көлеміне сәйкес келуі.
8.
Сынып журналдарында (электрондық/қағаз) ағымдағы бағалардың немесе ағымдағы бағалаудың балмен,

Наличие в классных журналах (электронных/бумажных) текущих оценок либо текущего оценивания в баллах, четвертных и годовых оценок у обучающихся 2-11 классов, а также наличие материалов, подтверждающих проведение суммативного оценивания и анализа по итогам проведения суммативного оценивания, которое проводится по завершении определенного учебного периода (четверть, учебный год), изучения разделов/сквозных тем в соответствии с учебной программой.
9.
Наличие приказов об организации индивидуального бесплатного обучения на дому или в лечебных организациях обучающихся, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организацию образования, а также на обучение в форме экстерната и дистанционного обучения на основании разрешений.
10.
Наличие и соответствие индивидуальных учебных планов типовым учебным планам и программам по наличию образовательных областей, учебных предметов и количеству часов, для обучающихся, имеющих справки врачебно-консультационных комиссий и заключения психолого-медико-педагогических консультаций, подтверждающих создание условий для получения образования, коррекции нарушения развития и социальной адаптации детей с особыми образовательными потребностями, учащихся которые долгое время не смогут посещать образовательное учреждение в связи с состоянием здоровья дома или в специальных оздоровительных организациях бесплатно, а также индивидуальной учебной программы и графика консультаций в соответствии с рабочим учебным планом для обучающихся в форме экстерната и дистанционного обучения.
11.
Соблюдение требований к содержанию образования, ориентированного на результаты обучения.
12.
Соблюдение порядка приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования.
13.
Соблюдение порядка приема на конкурсной основе в специализированные организации образования и первые классы гимназий и лицеев.
14.
Наличие и соблюдение условий договора на оказание образовательных услуг, заключенного руководителем организации образования с родителями или законными представителями обучающегося, типовая форма которого утверждается уполномоченным органом в сфере образования (проверяется при наличии обращений).
15.
Выполнение функций, определенных Уставом организации образования:
1) перечень реализуемых образовательных программ;
2) порядок приема в организацию образования;
3) порядок организации образовательного процесса (в том числе язык (языки) обучения, режим занятий обучающихся);

2-11 сынып білім алушыларында тоқсандық және жылдық бағалардың болуы, сондай-ақ белгілі бір оқу кезеңі (тоқсан, оқу жылы) аяқталғаннан кейін өткізілетін жиынтық бағалауды жүргізу қорытындылары бойынша жиынтық бағалауды және талдауды, оқу бағдарламасына сәйкес бөлімдерді/өтпелі тақырыптарды зерделеуді растайтын материалдардың болуы.
9.
Денсаулық жағдайына байланысты ұзақ уақыт бойы білім беру ұйымына бара алмайтын білім алушыларды үйде немесе емдеу ұйымдарында жеке тегін оқытуды ұйымдастыру туралы, сондай-ақ рұқсаттар негізінде экстернат және қашықтықтан оқыту нысанында оқытуға бұйрықтардың болуы.
10.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылардың білім алуы, даму бұзушылықтарының түзетілуі және әлеуметтік бейімделуі үшін қажетті жағдайлардың жасалуын растайтын дәрігерлік-консультациялық комиссияның анықтамалары мен психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациясының қорытындылары бар білім алушыларға арналған білім беру салаларының, оқу пәндері үлгілік жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес сағат санының жеке оқу жоспарларының, сондай-ақ, экстернат нысанында оқитын білім алушыларға арналған оқу жұмыс жоспарына сәйкес жеке оқу бағдарламасының және консультация беру кестесінің болуы және сәйкестігі.
11.
Оқыту нәтижелеріне бағдарланған білім беру мазмұнына қойылатын талаптарды сақтау.
12.
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау тәртібін сақтау.
13.
Мамандандырылған білім беру ұйымдарына және гимназиялар мен лицейлердің бірінші сыныптарына конкурстық негізде қабылдау тәртібін сақтау.
14.
Үлгілік нысанын білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін білім беру ұйымының басшысы мен білім алушының ата-аналары немесе заңды өкілдері арасында жасалған білім беру қызметтерін көрсетуге арналған шарттың болуы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
15.
Білім беру ұйымының жарғысында айқындалған функцияларды орындау:
1) іске асырылатын білім беру бағдарламаларының тізбесі;
2) білім беру ұйымына қабылдау тәртібі;
3) білім беру процесін ұйымдастыру тәртібі (оның ішінде оқыту тілі (тілдері), білім алушылардың сабақ режимі);

4) система текущего контроля знаний, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, формы и порядок их проведения;
5) основания и порядок отчисления обучающихся;
6) перечень и порядок предоставления платных услуг;
7) порядок оформления отношений организации образования с обучающимися и (или) их родителями и иными законными представителями.
16.
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращений).
17.
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/ подтверждении прохождения педагогами в соответствии с профилем преподаваемого предмета со специальностью указанного в документе об образовании повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет, для руководителей государственной организации образования один раз в три года.
18.
Наличие и соответствие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, методического советов и совета по педагогической этике) подтверждающих их деятельность.
19.
Наличие копий документов о высшем и (или) послевузовском педагогическом или техническом и профессиональном, послесреднем педагогическом образовании по соответствующему профилю или ином профессиональном образовании по соответствующему профилю и (или) сертификатов прохождения педагогической переподготовки на базе организаций высшего и (или) послевузовского образования.
20.
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:
1) лишенных прав осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;
2) признанных недееспособными или ограниченно дееспособными, в результате чего работник не имеет возможности продолжения трудовых отношений;
3) имеющих медицинские противопоказания, состоящие на психиатрическом и (или) наркологическом учете;

4) білім алушылардың білімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау жүйесі, оларды өткізу нысандары мен тәртібі;
5) білім алушыларды оқудан шығарудың негіздері мен тәртібі;
6) ақылы қызметті көрсетудің тізбесі мен тәртібі;
7) білім беру ұйымының білім алушылармен және (немесе) олардың ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен қарым-қатынастарын ресімдеу тәртібі.
16.
Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де лауазымды тұлғаның білім беру ұйымы білім алушыларының және тәрбиеленушілерінің, қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
17.
Педагогтердің оқытылатын пәннің бейініне сәйкес білім туралы құжатта көрсетілген мамандығы бойынша біліктілік санатының деңгейін арттыру (растау) бес жылда бір реттен, сондай-ақ мемлекеттік білім беру ұйымдары басшыларының үш жылда бір реттен сиретпей арттырудан (растаудан) өтуін беру (растау) туралы куәліктердің, бұйрықтардың, куәліктерді тіркеу және беру журналдарының болуы.
18.
Білім беру ұйымымен бекітілген алқалық органдардың (педагогикалық, әдістемелік кеңестердің және педагогикалық әдеп бойынша кеңестің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстары хаттамаларының болуы және сәйкестігі.
19.
Тиісті бейін бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі педагогикалық білім туралы немесе тиісті бейін бойынша өзге де кәсіптік білім туралы құжаттардың және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының базасында педагогикалық қайта даярлаудан өту сертификаттарының көшірмелерінің болуы.
20.
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне:
1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;
2) іс-әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған, соның нәтижесінде қызметкердің еңбек қатынастарын жалғастыру мүмкіндігі жоқ;
3) психиатриялық және (немесе) наркологиялық жазбалардан тұратын медициналық қарсы көрсетілімдері бар;

4) не имеющих документов о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем или послевузовском образовании;
5) имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.
21.
Наличие протоколов педагогических советов, записей в книгах учета и выдачи аттестатов об основном среднем и общем среднем образовании, подтверждающих объективность выдачи гражданам, прошедшим итоговую аттестацию, документов об образовании государственного образца.
22.
Соблюдение порядка проведения текущего контроля успеваемости обучающихся в организациях образования, реализующих образовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования.
23.
Соответствие порядка проведения итоговой аттестации обучающихся в организациях образования, реализующих образовательные учебные программы основного среднего и общего среднего образования.
24.
Наличие материалов, подтверждающих организацию внеурочной деятельности обучающихся и различных внеклассных мероприятиях на казахском, русском и иностранном языках.
25.
Соблюдение требований по недопущению:
1) привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями;
2) истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога;
3) возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг;
4) привлечения педагогов государственных организаций среднего образования при осуществлении ими профессиональной деятельности к проведению мероприятий негосударственных организаций (проверяется при наличии обращения).
26.
Наличие приказа руководителя организации и документов, подтверждающих деятельность по организации наставничества.
27.
Наличие правил внутреннего распорядка организации образования и соблюдение режима рабочего времени и времени отдыха педагогов и обучающихся.
28.
Соблюдение прав педагогов на материальное обеспечение, поощрение и обеспечение педагогов социальными гарантиями.
29.
Соответствие порядка проведения конкурса назначения на должности, освобождения от должностей педагогов государственных организаций образования (проверяется при наличии обращений).
30.
Соблюдение требований положения о классном руководстве в организациях среднего образования (проверяется при наличии обращений).
31.
Наличие и соответствие планов учебно-воспитательной работы, развития школы, внутришкольного контроля, обеспечивающих качество предоставляемых образовательных услуг и выполнение учебных планов и программ в полном объеме.
32.

4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттары жоқ;
5) адам өлтіргені, денсаулыққа қасақана зиян келтіргені, адамдардың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қолсұғылмаушылыққа қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауда жүрген немесе қудалауда болған адамдарды жұмысқа орналастыруға жол бермеу.
21.
Қорытынды аттестаттаудан өткен азаматтарға мемлекеттiк үлгідегі білім туралы құжаттардың берілуінің объективтілігін растайтын педагогикалық кеңес хаттамаларының, негізгі орта білім туралы және жалпы орта білім туралы аттестаттарды беру және есепке алу кітабындағы жазбалардың болуы.
22.
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау жүргізу тәртібін сақтау.
23.
Негізгі орта және жалпы орта білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу тәртібінің сәйкестігі.
24.
Оқудан тыс іс-шаралар ұйымдастырудың және қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде элективті курстардың ұйымдастырылуын растайтын материалдардың болуы.
25.
Педагог кәсіптік қызметін жүзеге асыру кезінде
1) оны кәсіптік міндеттермен байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға;
2) одан есептілікті не педагогтің лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге;
3) оған тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі міндеттерді жүктеуге;
4) мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының педагогтерін кәсіби қызметін жүзеге асыру кезінде мемлекеттік емес ұйымдардың іс-шараларын өткізуге тартуға жол бермеу бойынша талаптарды сақтау (өтініш болған кезде тексеріледі).
26.
Ұйым басшысы бұйрығының және тәлімгерлікті ұйымдастыру жөніндегі қызметті растайтын құжаттардың болуы.
27.
Білім беру ұйымының ішкі тәртіп қағидаларының болуы және педагогтер мен білім алушылардың жұмыс уақыты мен демалыс уақытының режимін сақтау.
28.
Педагогтердің материалдық қамтамасыз ету, педагогтерді көтермелеу және әлеуметтік кепілдіктермен қамтамасыз ету құқықтарын сақтау.
29.
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагогтерін лауазымдарға тағайындау, лауазымдардан босату конкурсын өткізу тәртібінің сәйкестігі (өтініштер болған кезде тексеріледі).
30.
Орта білім беру ұйымдарында сынып жетекшісі туралы ереженің талаптарын сақтау (өтініштер болған кезде тексеріледі).
31.
Ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын және оқу жоспарлары мен бағдарламаларының толық көлемде орындалуын қамтамасыз ететін оқу-тәрбие жұмысы, мектепті дамыту, мектепішілік бақылау жоспарларының болуы және сәйкестігі.
32.

Оценивание результатов обучения среди обучающихся 4, 9 классов, в случае неудовлетворительного прохождения комплексного тестирования по итогам профилактического контроля без посещения.
33.
Соблюдение порядка организации учебного процесса с использованием дистанционных образовательных технологий (далее – ДОТ) для обучающихся в условиях ограничительных мер, в том числе карантина, чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на основании рекомендации уполномоченного органа в области образования.
34.
Наличие образовательного портала и/или информационной системы со страницами, содержащими учебно-методическую и организационно-административную информацию для обучающихся в организациях образования при организации учебного процесса по ДОТ.
35.
Наличие на официальных интернет-ресурсах государственных органов, в средствах массовой информации подтвержденных сведений о нарушениях законодательства в сфере образования.
36.
Наличие ежегодной самооценки образовательной деятельности.
37.
Наличие учебных предметов рабочего учебного плана организации образования, которые не преподаются из-за отсутствия специалистов.
Должностное (ые) лицо (а)
___________________________________ _______________
должность подпись
___________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
________________________________ _________________
должность подпись
_________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 41
и Министр просвещения
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 76
Приложение 4
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 719
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 843
Проверочный лист за системой образования в части начального, основного среднего и общего среднего образования в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении организаций образования, реализующих образовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________
Акт о назначении проверки ________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
________________________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответст вует требованиям
1
2
3
4
Подраздел 1. Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального образования
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам, государственному общеобязательному стандарту начального образования.
2.
Наличие педагогов в соответствии с предметами рабочего учебного плана, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям.

4, 9-сынып оқушылары арасында профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша кешенді тестілеуден қанағаттанарлықсыз өткен жағдайда оқу нәтижелерін бағалау.
33.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның ұсынымы негізінде шектеу шаралары, оның ішінде карантин, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар жағдайында білім алушылар үшін қашықтықтан білім беру технологияларын (бұдан әрі – ҚБТ) пайдалана отырып, оқу процесін ұйымдастыру тәртібін сақтау.
34.
ҚБТ бойынша оқу процесін ұйымдастыру кезінде білім беру ұйымдарында білім алушылар үшін оқу-әдістемелік және ұйымдастырушылық-әкімшілік ақпаратты қамтитын беттері бар білім беру порталының және/немесе ақпараттық жүйенің болуы.
35.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында, бұқаралық ақпарат құралдарында білім беру саласындағы заңнаманы бұзу туралы расталған мәліметтердің болуы.
36.
Білім беру қызметін жыл сайынғы өзін-өзі бағалаудың болуы.
37.
Мамандардың болмауына байланысты білім беру ұйымының оқу жұмыс жоспарының оқытылмайтын оқу пәндерінің болуы.
Лауазымды адам (-дар) _____________________________________ ________________
лауазымы                         қолы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы ___________________ ______________
лауазымы             қолы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 41 мен
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 76 Бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 719 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 843 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес бiлiм беру жүйесiн бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру бөлігінде бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт ___________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы ______________________________________
Бақылау субъектінің (объектінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-сәйкестендіру
нөмірі____________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы ___________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1 - кіші бөлім. Бастауыш білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына, бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
2.
Оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес тиісті бейіндері бойынша педагогикалық білімі бар педагогтердің болуы.

Доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов уровня начального образования для малокомплектных школ не менее 20 %; для общеобразовательных школ, школ-гимназий, школ-лицеев не менее 25 %; для гимназий не менее 30 %.
3.
Наличие библиотечного фонда учебной и художественной литературы в соответствии с нормами и перечнем учебников, определенными уполномоченным органов в сфере образования.
4.
Обеспеченность зданий (учебных корпусов) оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность или договора с организацией здравоохранения, имеющей лицензию на медицинскую деятельность с правом оказания медицинских услуг детскому населению в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере здравоохранения.
5.
Наличие объекта питания для обучающихся в зданиях (учебных корпусах) на основании санитарно-эпидемиологического заключения или договора на обеспечение обучающихся питанием в соответствии с санитарными правилами, определенными уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
6.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, или аренда материальных активов со сроком действия не менее 10 лет, обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями, соответствующими санитарным правилам, определенным уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и требованиям пожарной безопасности, установленным уполномоченным органом в сфере чрезвычайных ситуаций.
7.
Оснащенность компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, учебными кабинетами, спортивными залами, наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz, наличие оборудования и мебели, наличие оборудованных шкафов для индивидуального использования;
наличие питьевых фонтанчиков и наличие в здании санитарных узлов (унитазы, умывальные раковины), соответствующих санитарным правилам, определенным уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
для государственных организаций образования наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования.
8.
Обеспечение повышения квалификации педагогов по соответствующему профилю и руководящих кадров организаций образования не реже одного раза в три года, объемом не менее 36 часов в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере образования.
9.
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга.
10.
Создание условий (пандус, окрашивание контрастной краской дверей и лестниц) для лиц с особыми образовательными потребностями в зданиях (учебных корпусах) согласно нормам определенным уполномоченным органом в сфере образования.
Подраздел 2. Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего и общего среднего образования
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам, государственному общеобязательному стандарту основного среднего и общего среднего образования.
2.

Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын жоғары және бірінші санатты педагогтердің, педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің бастауыш білім беру деңгейіндегі педагогтердің жалпы санынан үлесі шағын комплектілі мектептер үшін кемінде 20%; жалпы білім беретін мектептер, мектеп-гимназиялар, мектеп-лицейлер үшін кемінде 25%; гимназиялар үшін кемінде 30 %.
3.
Білім беру саласындағы уәкілетті органдар айқындаған оқулықтардың нормалары мен тізбесіне сәйкес оқу және көркем әдебиеттің кітапхана қорының болуы.
4.
Ғимараттардың (оқу корпустарының) жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес медициналық қызметке лицензияның немесе балаларға медициналық қызмет көрсету құқығымен медициналық қызметке лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымымен шарттың болуы.
5.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның айқындаған санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы немесе білім алушыларды тамақпен қамтамасыз етуге арналған шарт негізінде білім алушыларға ғимараттарда (оқу корпустарында) арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
6.
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару не сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің болуы немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның айқындаған санитариялық ережелерге және төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган бекіткен өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайларымен білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, кемінде 10 жыл қолданылу мерзімімен материалдық активтерді жалға алу.
7.
Компьютерлік сыныптармен, интернет желісіне қосылған компьютерлермен, пәндік кабинеттермен, зертханалармен, спорт залдарымен жабдықталуы, edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың, жабдықтар мен жиһаздардың, жеке пайдалану үшін жабдықталған шкафтардың болуы;
ауыз су бұрқақтарының, ғимаратта халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның айқындаған санитариялық ережелерге сәйкес санитариялық тораптардың (унитаздар, қолжуғыш раковиналар) болуы;
мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы.
8.
Қазақстан Республикасының білім саласындағы заңнамасына сәйкес тиісті бейіні бойынша педагогтердің және білім беру ұйымдарының басшы кадрларының кемінде үш жылда бір рет, кемінде 36 сағатты құрайтын біліктілігінің артуын қамтамасыз ету.
9.
Білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы.
10.
Білім саласындағы уәкілетті орган айқындаған нормаларға сәйкес ғимараттарда (оқу корпустарында) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жағдайлар жасау (пандус, есіктер мен баспалдақтарды контрастты бояумен бояу).
2 – кіші бөлім Негізгі және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
1.
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
2.
Тиісті бейіндер бойынша педагогикалық білімі немесе педагогикалық қайта даярлаудан өтумен кәсіптік білімі бар оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес педагогтердің болуы.

Наличие педагогов в соответствии с предметами рабочего учебного плана, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям или профессиональное образование с прохождением педагогической переподготовки. Доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов уровня основного среднего и общего среднего образования для малокомплектных школ не менее 25 %; для общеобразовательных школ, школ-гимназий, школ-лицеев не менее 35 %; для лицеев не менее 40 %, из них доля педагогов естественно-математического направления не менее 30 %; для гимназий не менее 40 %, из них доля педагогов общественно-гуманитарного направления не менее 30 %; для специализированных организаций образования для одаренных лиц не менее 45 %, в том числе педагогов, подготовивших победителей районных и/или областных этапов конкурсов и соревнований и/или участников и победителей республиканских конкурсов и соревнований за последние пять лет, утвержденных уполномоченным органом в сфере образования.
3.
Наличие библиотечного фонда учебной и художественной литературы в соответствии с нормами и перечнем учебников, определенными уполномоченным органов в сфере образования.
4.
Обеспеченность зданий (учебных корпусов) оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность или договора с организацией здравоохранения, имеющей лицензию на медицинскую деятельность с правом оказания медицинских услуг детскому населению в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере здравоохранения.
5.
Наличие объекта питания для обучающихся в зданиях (учебных корпусах) на основании санитарно-эпидемиологического заключения или договора на обеспечение обучающихся питанием в соответствии с санитарными правилами, определенными уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
6.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, или аренда материальных активов со сроком действия не менее 10 лет, обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями, соответствующими санитарным правилам, определенным уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и требованиям пожарной безопасности, установленным уполномоченным органом в сфере чрезвычайных ситуаций.
7.
Оснащенность компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, учебными предметными кабинетами, лабораториями (для малокомплектных школ наличие учебно-лабораторного оборудования по предметам физика, химия, биология), спортивными залами, наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz, наличие оборудования и мебели;
наличие питьевых фонтанчиков и наличие в здании санитарных узлов (унитазы, умывальные раковины), соответствующих санитарным правилам, определенным уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
для государственных организаций образования наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования.
8.
Обеспечение повышения квалификации педагогов по соответствующему профилю и руководящих кадров организаций образования не реже одного раза в три года, объемом не менее 36 часов в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере образования.
9.
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга.
10.
Создание условий (пандус, окрашивание контрастной краской дверей и лестниц) для лиц с особыми образовательными потребностями в зданиях (учебных корпусах) согласно нормам определенным уполномоченным органом в сфере образования.
Должностное (ые) лицо (а)
_____________________________________ ____________
должность подпись
_________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
__________________________________ ______________
должность подпись
_________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к совместному приказу
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 41
и Министр просвещения
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 76
Приложение 5
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 719
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 843
Проверочный лист за системой образования в части технического и профессионального, послесреднего образования в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования.
2.
Соблюдение педагогом должностных обязанностей и норм педагогической этики (проверяется при наличии обращений).
3.
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/ подтверждении квалификационной категории, подтверждающих прохождение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет.
4.
Обеспечение повышения квалификации педагогов по соответствующему профилю и руководящих кадров организаций образования не реже одного раза в три года, объемом не менее 36 часов.
5.
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений).
6.
Соблюдение запрета в образовательном процессе для политической агитации, принуждения обучающихся и воспитанников к принятию политических, религиозных или иных убеждений либо отказу от них, для разжигания социальной, расовой, национальной или религиозной розни, агитации, пропагандирующей исключительность, превосходство либо неполноценность граждан по признаку социальной, расовой, национальной, религиозной или языковой принадлежности, их отношения к религии, в том числе посредством сообщения обучающимся недостоверных сведений об исторических, национальных, религиозных и культурных традициях наций и народностей Республики Казахстан, а также побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан (проверяется при наличии обращений).
7.
Соблюдение гарантии на компенсацию расходов на содержание граждан Республики Казахстан, нуждающихся в социальной помощи, в период получения ими образования (проверяется при наличии обращения).
8.
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:

Негізгі орта білім беру деңгейіндегі педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы педагогтердің, педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің үлесі шағын комплектілі мектептер үшін кемінде 25 %; жалпы білім беретін мектептер, мектеп-гимназиялар, мектеп-лицейлер үшін емінде 35 %; лицей үшін 40 %-дан кем емес, оның ішінде жаратылыстану-математикалық бағыттағы педагогтердің үлесі 30 %-дан кем емес; гимназиялар үшін кемінде 40 %, оның ішінде қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы педагогтердің үлесі кемінде 30 %; дарынды тұлғаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары үшін кемінде 45 %, оның ішінде аудандық және/немесе облыстық конкурстар мен жарыстар кезеңдерінің жеңімпаздарын және/немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен соңғы бес жылдағы республикалық конкурстар мен жарыстардың қатысушылары мен жеңімпаздарын дайындаған педагогтер (болған жағдайда).
3.
Білім беру саласындағы уәкілетті органдар айқындаған оқулықтардың нормалары мен тізбесіне сәйкес оқу және көркем әдебиеттің кітапхана қорының болуы.
4.
Ғимараттардың (оқу корпустарының) жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес медициналық қызметке лицензияның немесе балаларға медициналық қызмет көрсету құқығымен медициналық қызметке лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымымен шарттың болуы.
5.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның айқындаған санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы немесе білім алушыларды тамақпен қамтамасыз етуге арналған шарт негізінде білім алушыларға ғимараттарда (оқу корпустарында) арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
6.
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару не сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің болуы немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның айқындаған санитариялық ережелерге және төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган бекіткен өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайларымен білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, кемінде 10 жыл қолданылу мерзімімен материалдық активтерді жалға алу.
7.
Компьютерлік сыныптармен, интернет желісіне қосылған компьютерлермен, пәндік кабинеттермен, зертханалармен (шағын жинақты мектептер үшін-физика, химия, биология пәндері бойынша оқу-зертханалық жабдықтардың болуы), спорт залдарымен жабдықталуы, edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың, жабдықтар мен жиһаздардың болуы;
ауыз су бұрқақтарының, ғимаратта халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның айқындаған санитариялық ережелерге сәйкес санитариялық тораптардың (унитаздар, қолжуғыш раковиналар) болуы;
мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы.
8.
Қазақстан Республикасының білім саласындағы заңнамасына сәйкес тиісті бейіні бойынша педагогтердің және білім беру ұйымдарының басшы кадрларының кемінде үш жылда бір рет, кемінде 36 сағатты құрайтын біліктілігінің артуын қамтамасыз ету.
9.
Білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы.
10.
Білім саласындағы уәкілетті орган айқындаған нормаларға сәйкес ғимараттарда (оқу корпустарында) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жағдайлар жасау (пандус, есіктер мен баспалдақтарды контрастты бояумен бояу).
Лауазымды адам (-дар) _____________________________________ ________________
лауазымы                               қолы
_________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы ___________________ ______________
лауазымы             қолы
_________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 41 мен
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 76 Бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 719 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 843 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес бiлiм беру жүйесiн техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бөлігінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты тексеру парағы
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________________
_________________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ____________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы _______________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес- сәйкестендіру нөмірі _________________________________________________
Орналасқан мекенжайы _____________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілеуші құжаттарының бар болуы
2.
Педагогтің лауазымдық міндеттерін және педагогикалық этика нормаларын сақтауы (өтініштер болған жағдайда ғана тексеріледі).
3.
Педагогтердің біліктілік санаты деңгейін бес жылда кемінде бір рет арттырудан (растаудан) өткенін растайтын біліктілік санатын беру/ растау туралы куәліктердің, бұйрықтардың, тіркеу және куәліктер беру журналдарының болуы.
4.
Білім беру ұйым басшыларының, тиісті бейіні бойынша педагог кадрларының үш жылда бір реттен кем емес, кемінде 36 сағат біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету.
5.
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініштер болған жағдайда ғана тексеріледі).
6.
Білім беру процесінде саяси үгіттеу, білім алушылар мен тәрбиеленушілерді саяси, діни немесе өзге де нанымдарды қабылдауға не олардан бас тартуға мәжбүрлеу үшін, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық немесе діни араздықты қоздыру үшін, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық немесе тілдік қатыстылығы, олардың дінге қатынасы белгісі бойынша, оның ішінде білім алушыларға тарихи, ұлттық және діни наным-сенімдер туралы дәйексіз мәліметтерді хабарлау арқылы азаматтардың айрықшалығын, артықшылығын не толық еместігін насихаттайтын үгіт, сондай-ақ білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін іс-әрекеттерге итермелеу (өтініштер болған жағдайда ғана тексеріледі).
7.
Білім алу кезеңінде әлеуметтік көмекке мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын күтіп - бағуға арналған шығыстарды өтеуге арналған кепілдіктің сақталуы (өтініштер болған жағдайда ғана тексеріледі).
8.
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне:

1) образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров, по специальным учебным программам, а также для поступления в духовные (религиозные) организации образования, организации образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы – с 25 июня по 25 августа календарного года, на вечернюю форму обучения – с 25 июня по 20 сентября календарного года;
2) образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена и прикладных бакалавров, на очную форму обучения по госзаказу – с 25 июня по 18 августа календарного года на базе основного среднего образования, с 25 июня по 20 августа календарного года на базе общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, на платной основе – с 25 июня по 25 августа календарного года, на вечернюю и заочную формы обучения – с 25 июня по 20 сентября календарного года, по специальностям, требующим творческой подготовки, – с 25 июня по 20 июля календарного года, по педагогическим, медицинским специальностям – с 25 июня по 15 августа календарного года.
18.
Наличие протоколов и приказов, подтверждающих проведение специальных или творческих экзаменов по программам, утвержденным организацией образования, для лиц, поступающих на обучение в организации образования по специальностям искусства и культуры.
19.
Соблюдение сроков проведения конкурса среди лиц, поступающих на базе основного среднего образования, по госзаказу проводится с 19 по 22 августа календарного года, на платной основе – с 26 по 28 августа календарного года на базе общего среднего образования, на базе ТиППО – с 22 по 25 августа календарного года, на платной основе – с 26 по 28 августа календарного года, поступающих на специальности искусства и культуры – с 29 июля по 2 августа календарного года.

1) білікті жұмысшы кадрларды даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша, арнайы оқу бағдарламалары бойынша, сондай-ақ рухани (діни) білім беру ұйымдарына, қылмыстық – атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарына - күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 25 тамызы аралығында, оқудың кешкі нысанына - күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 20 қыркүйегі аралығында;
2) орта буын және қолданбалы бакалавр мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына: мемлекеттік тапсырыс бойынша негізгі орта білім базасында күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 18 тамызы аралығында, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім базасында күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 20 тамызы аралығында, ақылы негізде 25 маусымы мен 25 тамыз аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына - күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 20 қыркүйегі аралығында, шығармашылық дайындықты талап ететін мамандықтар бойынша -күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 20 шілдесі аралығында, педагогикалық мамандықтар бойынша - күнтізбелік жылдың 25 маусымы мен 15 тамызы аралығында.
18.
Білім беру ұйымдарына өнер және мәдениет мамандықтары бойынша оқуға түсетін тұлғалар үшін білім беру ұйымы бекіткен бағдарламалар бойынша арнайы немесе шығармашылық емтихандар өткізуді растайтын хаттамалар мен бұйрықтардың болуы.
19.
Мемлекеттік тапсырыс бойынша конкурс өткізу мерзімдерін сақтау: негізгі орта білім беру базасында оқуға түсушілер арасындағы конкурс күнтізбелік жылдың 19-22 тамызы аралығында, жалпы орта білім беру, ТжКОББ базасында күнтізбелік жылдың 22-25 тамызы аралығында, ақылы негізде 26-28 тамызы аралығында, өнер және мәдениет мамандықтары бойынша 29 шілде мен 2 тамызы аралығында.

Соблюдение сроков специальных и/или творческих экзаменов, а также психометрическое тестирование для лиц, поступающих на педагогические, медицинские специальности, проводимых по 18 августа календарного года для поступающих на базе основного среднего образования, по 21 августа календарного года для поступающих на базе общего среднего образования, на специальности, требующие творческой подготовки, с 21 по 28 июля календарного года.
20.
Соответствие перечня профильных предметов по специальностям технического и профессионального, послесреднего образования согласно приложению 5 к Типовым правилам приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования.

Педагогикалық, медициналық мамандықтарға түсуші адамдар үшін арнаулы және/немесе шығармашылық емтихандардың, сондай-ақ психометриялық тестілеуді өткізу мерзімдерін сақтау: негізгі орта білім базасында түсушілер үшін күнтізбелік жылдың 18 тамызына дейін, жалпы орта білім базасында түсушілер үшін күнтізбелік жылдың 21 тамызына дейін, шығармашылық даярлықты талап ететін мамандықтарға түсушілер үшін күнтізбелік жылдың 21 мен 28 шілдесі аралығында.
20.
Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша бейіндік пәндер тізбесінің Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына 5-қосымшаға сәйкестігі.

1) перечень реализуемых образовательных программ;
2) порядок приема в организацию образования;
3) порядок организации образовательного процесса;
4) основания и порядок отчисления детей;
5) перечень и порядок предоставления платных услуг;
6) порядок оформления отношений организации образования с детьми и (или) их родителями и иными законными представителями.
6.
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации дополнительного образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращений).
7.
Наличие утвержденных организацией дополнительного образования планов работ и протоколов заседаний педагогического совета, методического совета и совета по педагогической этике, материалов, подтверждающих их деятельность.
8.
Соблюдение порядка проведения аттестации педагогов, руководителей, заместителей руководителей организаций дополнительного образования и присвоения (подтверждения) квалификационных категорий.
9.
Наличие сертификатов, подтверждающих повышение квалификации руководящих кадров, педагогов организаций дополнительного образования не реже одного раза в три года.
10.
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогов, подтверждающих обеспеченность педагогами, имеющими педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю.
11.
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:
1) лишенных прав осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;
2) признанных недееспособными или ограниченно дееспособными, в результате чего работник не имеет возможности продолжения трудовых отношений;
3) имеющих медицинские противопоказания, состоящие на психиатрическом и (или) наркологическом учете;

1) іске асырылатын білім беру бағдарламаларының тізбесі;
2) білім беру ұйымына қабылдау тәртібі;
3) білім беру процесін ұйымдастыру тәртібі;
4) балаларды оқудан шығарудың негіздері мен тәртібі;
5) ақылы қызметті көрсетудің тізбесі мен тәртібі;
6) білім беру ұйымының балал және (немесе) олардың ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен қарым-қатынастарын ресімдеу тәртібі.
6.
Қосымша білім беру ұйымының басшысы немесе өзге лауазымды тұлғалардың білім беру ұйымы білім алушыларының және тәрбиеленушілерінің, қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
7.
Білім беру ұйымымен бекітілген педагогикалық кеңес, әдістемелік кеңес және педагогикалық этика бойынша кеңестің қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстар хаттамаларының болуы.
8.
Қосымша білім беру ұйымдарының педагогтерін, басшыларын, басшыларының орынбасарларын аттестаттаудан өткізу және біліктілік санаттарын беру (растау) тәртібін сақтау.
9.
Қосымша білім беру ұйымдары басшы кадрларының, педагогтерінің кемінде үш жылда бір рет біліктілігін арттыруды растайтын сертификаттардың болуы.
10.
Педагогикалық немесе тиісті бейініне сәйкес келетін өзге де кәсіптік білімі бар педагогтермен қамтамасыз етілгендігін растайтын дипломдар мен қосымшаларының көшірмелері және педагогтердің білім беру ұйымдары бекіткен тарифтік тізімдерінің болуы.
11.
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне:
1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;
2) іс-әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған, соның нәтижесінде қызметкердің еңбек қатынастарын жалғастыру мүмкіндігі жоқ;
3) психиатриялық және (немесе) наркологиялық жазбалардан тұратын медициналық қарсы көрсетілімдері бар;