О внесении изменений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 11 марта 2019 года № 81 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 143 "Об утверждении перечня измерений, относящихся к государственному регулированию"
Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 29 марта 2023 года № 121 и и.о. Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 129-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2023 года № 32236
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 11 марта 2019 года № 81 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 143 "Об утверждении перечня измерений, относящихся к государственному регулированию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18435) следующие изменения:
преамбулу совместного приказа изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 6-3 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЕМ:";
Перечень измерений, относящихся к государственному регулированию, утвержденный указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту стратегического развития Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Заместителя Премьер-Министра
- Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
__________ С. Жумангарин
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________ Б. Акчулаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение
к совместному приказу
и.о. Заместителя Премьер-Министра
- Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 31 марта 2023 года № 129-НҚ
и Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 марта 2023 года № 121
Утвержден
совместным приказом
исполняющего обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 11 марта 2019 года № 81
и Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 18 марта 2019 года № 143
Перечень измерений, относящихся к государственному регулированию
Наименование измерений с указанием объекта и области применения
Метрологические требования
Примечание
Диапазон измерений
Предельно допустимая погрешность или класс точности
1
2
3
4
5

"Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 11 наурыздағы № 81 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 18 наурыздағы № 143 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 29 наурыздағы № 121 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің м.а. 2023 жылғы 31 наурыздағы № 129-НҚ бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 сәуірде № 32236 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 11 наурыздағы № 81 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 18 наурыздағы № 143 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18435 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бірлескен бұйрықтың кіріспесі жаңа редакцияда жазылсын:
""Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-3-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшемдердің тізбесі осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Стратегиялық даму департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
- Сауда және интеграция министрінің
міндеттерін атқарушы
__________С. Жумангарин
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
__________Б. Акчулаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі
орынбасарының -
Сауда және интеграция
министрінің міндеттерін
атқарушы
2023 жылғы 31 наурыздағы
№ 129-НҚ мен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 29 наурыздағы
№ 121
Бірлескен бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушының
2019 жылғы 11 наурыздағы
№ 81 және
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің 2019 жылғы
18 наурыздағы № 143 бірлескен
бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшемдер тізбесі
Объектісі мен қолдану саласы көрсетілген өлшем атауы
Метрологиялық талаптар
Ескертпе
Өлшемдер ауқымы
Шекті рұқсат етілген ауытқуы немесе дәлдік тобы
1.
2
3
4
5

Раздел 1. В области нефти и нефтепродуктов
Измерения массы нефти/нефтепродуктов при транспортировке по трубопроводам, при перевалке на автомобильный, железнодорожный, водный транспорт, в резервуарах
1.
прямой и косвенный методы динамических измерений, брутто
без ограничений
± 0,25%
ГОСТ 8.587
"Масса нефти и нефтепродуктов. Методики (методы) измерений"
2.
прямой и косвенный методы динамических измерений, нетто
без ограничений
± 0,35%
ГОСТ 8.587
"Масса нефти и нефтепродуктов. Методики (методы) измерений"
3.
прямой метод статических измерений взвешиванием на весах расцепленных цистерн, брутто
без ограничений
± 0,40%
ГОСТ 8.587
"Масса нефти и нефтепродуктов. Методики (методы) измерений"
4.
прямой метод статических измерений взвешиванием на весах расцепленных цистерн, нетто
без ограничений
± 0,50%
ГОСТ 8.587
"Масса нефти и нефтепродуктов. Методики (методы) измерений"
5.
прямой метод статических измерений взвешиванием на весах движущихся нерасцепленных цистерн и составов из них, брутто
общей массой не более 1000 тонн
± 1,0%
ГОСТ 8.587
"Масса нефти и нефтепродуктов. Методики (методы) измерений"
общей массой 1000 тонн и более
± 2,5%
6.
прямой метод статических измерений взвешиванием на весах движущихся нерасцепленных цистерн и составов из них, нетто
общей массой не более 1000 тонн
± 1,1%
ГОСТ 8.587
"Масса нефти и нефтепродуктов. Методики (методы) измерений"
общей массой 1000 тонн и более
± 2,6%
7.
косвенный метод статических измерений и косвенный метод, основанный на гидростатическом принципе, брутто
не более 200 тонн
± 0,65%
ГОСТ 8.587
"Масса нефти и нефтепродуктов. Методики (методы) измерений"
200 тонн и более
± 0,50%
8.
косвенный метод статических измерений и косвенный метод, основанный на гидростатическом принципе, нетто
не более 200 тонн
± 0,75 %
ГОСТ 8.587
"Масса нефти и нефтепродуктов. Методики (методы) измерений"
200 тонн и более
± 0,60%
9.
Измерение объема нефтепродуктов на авто-, автогазозаправочных станциях при отчуждаемых операциях (кроме автозаправочных станций передвижного типа)
без ограничений
± 0,4%
ГОСТ 8.587
"Масса нефти и нефтепродуктов. Методики (методы) измерений"
ГОСТ 9018
"Колонки топливораздаточные. Общие технические условия"
Раздел 2. В области газа
10.
Измерение расхода газа при расчетах между предприятиями-контрагентами
более 105 метр кубический час (при 20ºС и 0,101325 мега Паскаль)
± 0,75%
Ультразвуковые, турбинные, ротационные счетчики газа

1-бөлім. Мұнай және мұнай өнімдері саласында
Құбырлар арқылы тасымалдау кезінде, автомобиль, теміржол, су көлігіне, резервуарларға ауыстырып тиеу кезінде мұнай/мұнай өнімдерінің массасын өлшеу
1.
динамикалық өлшеулердің тікелей және жанама әдістері, брутто
шектеусіз
± 0,25 %
МЕМСТ 8.587
"Мұнай және мұнай өнімдерінің массасы. Өлшеу әдістемелері (әдістері)"
2.
динамикалық өлшеулердің тікелей және жанама әдістері, нетто
шектеусіз
± 0,35 %
МЕМСТ 8.587
"Мұнай және мұнай өнімдерінің массасы. Өлшеу әдістемелері (әдістері)"
3.
ағытылған цистерналарды таразыда өлшеу арқылы статикалық өлшеудің тікелей әдісі, брутто
шектеусіз
± 0,40 %
МЕМСТ 8.587
"Мұнай және мұнай өнімдерінің массасы. Өлшеу әдістемелері (әдістері)"
4.
ағытылған цистерналарды таразыда өлшеу арқылы статикалық өлшеудің тікелей әдісі, нетто
шектеусіз
± 0,50 %
МЕМСТ 8.587
"Мұнай және мұнай өнімдерінің массасы. Өлшеу әдістемелері (әдістері)"
5.
қозғалыстағы ағытылмаған цистерналар мен олардың құрамдарын таразыда өлшеу арқылы статикалық өлшеудің тікелей әдісі, брутто
жалпы салмағы 1000 тоннадан артық емес
± 1,0 %
МЕМСТ 8.587
"Мұнай және мұнай өнімдерінің массасы. Өлшеу әдістемелері (әдістері)"
жалпы салмағы 1000 тонна және одан астам
± 2,5%
6.
қозғалыстағы ағытылмаған цистерналар мен олардың құрамдарын таразыда өлшеу арқылы статикалық өлшеудің тікелей әдісі, нетто
жалпы салмағы 1000 тоннадан артық емес
± 1,1%
МЕМСТ 8.587
"Мұнай және мұнай өнімдерінің массасы. Өлшеу әдістемелері (әдістері)"
жалпы салмағы 1000 тонна және одан астам
± 2,6%
7.
статикалық өлшеулердің жанама әдісі және гидростатикалық принципке негізделген жанама әдіс, брутто
200 тоннадан артық емес
± 0,65 %
МЕМСТ 8.587
"Мұнай және мұнай өнімдерінің массасы. Өлшеу әдістемелері (әдістері)"
200 тонна және одан астам
± 0,50%
8.
статикалық өлшеудің жанама әдісі және гидростатикалық принципке негізделген жанама әдіс, нетто
200 тоннадан артық емес
± 0,75 %
МЕМСТ 8.587
"Мұнай және мұнай өнімдерінің массасы. Өлшеу әдістемелері (әдістері)"
200 тонна және одан астам
± 0,60%
9.
Иеліктен шығарылатын операциялар кезінде авто -, автогаз құю станцияларындағы мұнай өнімдерінің көлемін өлшеу (жылжымалы үлгідегі автожанармай құю станцияларынан басқа)
шектеусіз
± 0,4 %
МЕМСТ 8.587
"Мұнай және мұнай өнімдерінің массасы. Өлшеу әдістемелері (әдістері)"
МЕМСТ 9018 "Отын тарату колонкалары. Жалпы техникалық шарттар"
2-бөлім. Газ саласында
10.
Контрагент-кәсіпорындар арасындағы есеп айырысулар кезінде газ шығысын өлшеу
105 текше метр сағат (20ºС және 0,101325 мега Паскаль кезінде)
± 0,75 %
Ультрадыбыстық, турбиналық, айналмалы газ есептегіштері

от 103 до 105 метр кубический час (при 20ºС и 0,101325 мега Паскаль)
± 1,5%
до 103 метр кубический час (при 20 ºС и 0,101325 мега Паскаль)
± 2,5%
11.
Измерение давления для определения расхода газа при расчетах между предприятиями-контрагентами
до 10 мега Паскаль
± 0,075%
При измерении расхода газа более 105 метр кубический час
12.
Измерение давления для определения расхода газа при расчетах между предприятиями-контрагентами
до 10 мега Паскаль
± 0,25%
При измерении расхода газа менее 105 метр кубический час
13.
Измерение температуры для определения расхода газа при расчетах между предприятиями-контрагентами
от -40 до 60 °C
± 0,3 ºС
При измерении расхода газа более 105 метр кубический час
14.
Измерение температуры для определения расхода газа при расчетах между предприятиями-контрагентами
от -40 до 60 ºС
± 0,5 ºС
При измерении расхода газа менее 105 метр кубический час
15.
Измерение состава газа для определения расхода газа при расчетах между предприятиями-контрагентами
-
среднее квадратичное отклонение по пропану не более 2%
16.
Измерение плотности газа для определения расхода газа при расчетах между предприятиями-контрагентами
до 1 килограмм/
метр кубический
(при 20 ºС и 0,101325
мега Паскаль)

103-нен 105 текше метр сағатқа дейін (20ºС және 0,101325 мега Паскаль)
± 1,5 %
103 текше метр сағатқа дейін (20ºС және 0,101325 мега Паскаль кезінде)
± 2,5 %
11.
Контрагент-кәсіпорындар арасындағы есеп айырысулар кезінде газ шығысын анықтау үшін қысымды өлшеу
10 мега Паскальға дейін
± 0,075 %
Газ шығысын 105 текше метр сағатқа артық өлшеу кезінде
12.
Контрагент-кәсіпорындар арасындағы есеп айырысулар кезінде газ шығысын анықтау үшін қысымды өлшеу
10 мега Паскальға дейін
± 0,25 %
Газ шығысын 105 текше метр сағатқа кем өлшеу кезінде
13.
Контрагент-кәсіпорындар арасындағы есеп айырысулар кезінде газ шығысын анықтау үшін температураны өлшеу
-40-тан 60 ºС дейін
± 0,3 ºС
Газ шығысын 105 текше метр сағатқа артық өлшеу кезінде
14.
Контрагент-кәсіпорындар арасындағы есеп айырысулар кезінде газ шығысын анықтау үшін температураны өлшеу
-40-тан 60 ºС дейін
± 0,5 ºС
Газ шығысын 105 текше метр сағатқа кем өлшеу кезінде
15.
Контрагент-кәсіпорындар арасындағы есеп айырысулар кезінде газ шығысын анықтау үшін газ құрамын өлшеу
-
пропан бойынша орташа квадраттық ауытқу 2%-дан артық емес
16.
Контрагент-кәсіпорындар арасындағы есеп айырысулар кезінде газ шығысын анықтау үшін газ тығыздығын өлшеу
1 килограмм/ текше метрге дейін (20ºС және 0,101325 мега Паскаль кезінде)

± 0,15%
17.
Вычисление количества газа при расчетах между предприятиями-контрагентами
-
± 0,1%
18.
Измерение объема сжиженного нефтяного газа на газо-, автогазозаправочных станциях при отчуждаемых операциях
без ограничений
Относительная погрешность не превышает ±1%. Дополнительная относительная погрешность при температуре, отличной от (20 ±1%) ºС, в пределах температур окружающей среды и топлива от минус 40 ºС до 60 ºС
не превышает ±1%.
Раздел 3. В области электроэнергетики
Измерение количества активной электрической энергии:
без ограничений, килоВатт*час
*Значение, указанное в скобках, применяется при строительстве и модернизации оборудования
для приборов коммерческого учета:
19.

± 0,15 %
17.
Контрагент-кәсіпорындар арасындағы есеп айырысулар кезінде газ мөлшерін есептеу
-
± 0,1 %
18.
Иеліктен шығарылатын операциялар кезінде газ -, автогаз құю станцияларындағы сұйытылған мұнай газының көлемін өлшеу
шектеусіз
Салыстырмалы қателік ±1% - дан аспауы тиіс. Қоршаған орта және отын температурасының минус 40 ºС-тан 60 ºС-қа дейінгі шегінде (20 ±1%) ºС-тан ерекшеленетін температурада қосымша салыстырмалы дәлсіздік ±1% - дан аспайды.
3-бөлім. Электр энергетикасы саласында
Белсенді электр энергиясының мөлшерін өлшеу:
шектеусіз, килоВатт*сағат
* Жақшада көрсетілген мән – жабдықты салу және жаңғырту кезінде қолданылады
коммерциялық есепке алу аспаптары үшін:
19.

в межгосударственных линиях электропередачи, линиях электропередачи с напряжением 500 киловольт и выше, генераторах с мощностью 50 мегаватт и выше, трансформаторах с мощностью 63 мегавольт ампер и выше
0,2%
20.
в линиях электропередачи с напряжением 110 – 220 киловольт, генераторах с мощностью до 50 мегаватт, трансформаторах с мощностью 10 – 63 мегавольт ампер
0,5%
21.
в линиях электропередачи с напряжением 35 – 6 киловольт
1,0 (0,5)*%
22.
в линиях электропередачи с низким напряжением
2,0%
для трансформаторов тока и напряжения для присоединения приборов коммерческого учета электроэнергии:
23.
в межгосударственных линиях электропередачи, линиях электропередачи с напряжением 500 киловольт и выше, генераторах с мощностью 50 мегаватт и выше
0,2%
24.
в линиях электропередачи с напряжением 220 киловольт и ниже, генераторах с мощностью до 50 мегаватт
0,5%
Измерение количества реактивной электрической энергии:
для приборов коммерческого учета:
25.
в межгосударственных линиях электропередачи, линиях электропередачи с напряжением 6 киловольт и выше, генераторах с мощностью 50 мегаватт и выше, трансформаторах с мощностью 63 мегавольт ампер и выше
без ограничений, киловатт*час
2,0%
26
в линиях электропередачи с низким напряжением
4,0 %
для трансформаторов тока и напряжения для присоединения приборов коммерческого учета электрической энергии:
27.
в межгосударственных линиях электропередачи, линиях электропередачи с напряжением 500 киловольт и выше, генераторах с мощностью 50 мегаватт и выше
0,2 %
28.
в линиях электропередачи с напряжением 220 киловольт и ниже, генераторах с мощностью до 50 мегаватт
0,5%

мемлекетаралық электр беру желілерінде, кернеуі 500 киловольт және одан жоғары электр беру желілерінде, қуаты 50 мегаватт және одан жоғары генераторларда, қуаты 63 мегавольт ампер және одан жоғары трансформаторларда
0,2 %
20.
кернеуі 110 – 220 киловольт электр беру желілерінде, қуаты 50 мегаватқа дейінгі генераторларда, қуаты 10-63 мегавольт ампер трансформаторларда
0,5 %
21.
кернеуі 35 – 6 киловольт электр беру желілерінде
1,0 (0,5)* %
22.
кернеуі төмен электр беру желілерінде
2,0 %
электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарын қосуға арналған ток және кернеу трансформаторлары үшін:
23.
мемлекетаралық электр беру желілерінде 500 киловольт жоғары кернеуі электр беру желілерінде, қуаты 50 мегаватт және одан жоғары генераторларда
0,2 %
24.
кернеуі 220 киловольт және одан төмен электр беру желілері, қуаты 50 мегаватт дейінгі генераторларда
0,5 %
Реактивті электр энергиясының мөлшерін өлшеу:
коммерциялық есепке алу аспаптары үшін
25.
мемлекетаралық электр беру желілерінде, кернеуі 6 киловольт және одан жоғары электр беру желілерінде, қуаты 50 мегаватт және одан жоғары генераторларда, қуаты 63 мегавольт ампер және одан жоғары трансформаторларда
шектеусіз, киловатт*сағ
2,0 %
26.
кернеуі төмен электр беру желілерінде
4,0 %
электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарын қосуға арналған ток және кернеу трансформаторлары үшін:
27.
мемлекетаралық электр беру желілерінде, кернеуі 500 киловольт және одан жоғары электр беру желілерінде, қуаты 50 мегаватт және одан жоғары генераторларда
0,2 %
28.
кернеуі 220 киловольт және одан төмен электр беру желілерінде, қуаты 50 мегаватқа дейінгі генераторларда
0,5 %