О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-316/2020 "Об утверждении правил присвоения и пересмотра статуса научной организации в области здравоохранения, а также правил проведения оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 апреля 2023 года № 67. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2023 года № 32280
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-316/2020 "Об утверждении правил присвоения и пересмотра статуса научной организации в области здравоохранения, а также правил проведения оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21894) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 225 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
правила присвоения и пересмотра статуса научной организации в области здравоохранения, утвержденные приложением 1 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
правила проведения оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности, утвержденные приложением 2 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 апреля 2023 года № 67
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

"Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымға мәртебе беру және оны қайта қарау қағидаларын, сондай-ақ ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігіне бағалауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-316/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 10 сәуірдегі № 67 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 сәуірде № 32280 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымға мәртебе беру және оны қайта қарау қағидаларын, сондай-ақ ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігіне бағалауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-316/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21894 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 225-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымға мәртебе беру және оны қайта қарау қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген Ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігіне бағалауды жүргізу қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адам ресурстары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 10 сәуірдегі
№ 67 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің

от 23 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-316/2020
Правила присвоения и пересмотра статуса научной организации в области здравоохранения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила присвоения и пересмотра статуса научной организации в области здравоохранения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 225 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок присвоения и пересмотра статуса научной организации в области здравоохранения по результатам оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности.
2. Статус научной организации в области здравоохранения присваивается с учетом приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 октября 2020 года № ҚР ДСМ-117/2020 "Об утверждении Номенклатуры организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21385) (далее – Приказ).
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) научная деятельность деятельность, направленная на изучение окружающей действительности с целью выявления свойств, особенностей и закономерностей, присущих изучаемым объектам, явлениям (процессам), и использование полученных знаний на практике;
2) научно-техническая деятельность деятельность, направленная на получение и применение новых знаний во всех областях науки, техники и производства для решения технологических, конструкторских, экономических и социально-политических и иных задач, обеспечение функционирования науки, технологии и производства как единой системы, включая разработку нормативно-технической документации, необходимой для проведения этих исследований;
3) научная организация в области здравоохранения – национальный центр, научный центр или научно-исследовательский институт, осуществляющие научную, научно-техническую и инновационную деятельность в области здравоохранения, а также медицинскую, фармацевтическую и (или) образовательную деятельность;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);

2020 жылғы 23 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-316/2020
бұйрығымен
бекітілген
Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымға мәртебе беру және оны қайта қарау қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымға мәртебе беру және оны қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 225-бабының 1–тармағына сәйкес әзірленді және ғылыми, ғылыми-техникалық ұйымның бағалау нәтижелері бойынша денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымның инновациялық қызметтің мәртебесін беру және оны қайта қарау тәртібін айқындайды.
2. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым мәртебесі "Денсаулық сақтау ұйымдарының номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 қазандағы № ҚР ДСМ-117/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 21385 болып тіркелген) бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарының номенклатурасы (бұдан әрі – Бұйрық) ескеріле отырып беріледі.
3. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ғылыми қызмет зерттелетін объектілерге, құбылыстарға (процестерге) тән қасиеттерді, ерекшеліктер мен заңдылықтарды анықтау және алған білімдерін практикада пайдалану мақсатында қоршаған болмысты зерттеуге бағытталған қызмет;
2) ғылыми-техникалық қызмет технологиялық, конструкторлық, экономикалық және әлеуметтік-саяси және өзге де міндеттерді шешу үшін ғылымның, техниканың және өндірістің барлық салаларында жаңа білім алуға және қолдануға, ғылымның, технологияның және өндірістің бірыңғай жүйе ретінде жұмыс істеуін қамтамасыз етуге, оны жүргізу үшін қажетті нормативтік-техникалық құжаттаманы әзірлеуді қоса алғанда, бағытталған қызмет бұл зерттеулер;
3) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым-денсаулық сақтау саласындағы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және (немесе) білім беру қызметін жүзеге асыратын ұлттық орталық, ғылыми орталық немесе ғылыми-зерттеу институты;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі–уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын қорғау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасы (көмек) саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган);

5) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
6) инновационная деятельность, деятельность (включая интеллектуальную творческую, научную, научно-техническую, технологическую, промышленно-инновационную, инфокоммуникационную, организационную, финансовую и (или) коммерческую деятельность), направленная на создание инноваций;
7) научный совет Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Научный совет) – консультативно – совещательный орган при Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, создаваемый в целях совершенствования развития медицинской и фармацевтической науки, координации научной деятельности в области здравоохранения.
Глава 2. Порядок присвоения статуса научной организации в области здравоохранения
4. Порядок присвоения статуса научной организации в области здравоохранения включает:
1) внесение организацией здравоохранения в уполномоченный орган представления о присвоении ей статуса научной организации в области здравоохранения с указанием информации:
об имеющихся научных подразделениях и научно-исследовательских кадрах;
о результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности за последние 3 года;
2) рассмотрение представления о присвоении статуса научной организации в области здравоохранения Научным советом уполномоченного органа (далее – Научный совет) в срок не более 60 рабочих дней путем:
проведения оценки потенциала организации здравоохранения к научной, научно-технической и инновационной деятельности;
проведения оценки соответствия организации здравоохранения требованиям к кадровому потенциалу и доходам от исследовательской деятельности, указанным в пункте 9 настоящих Правил, а также оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности за последние 3 года;
3) принятие Научным советом одного из следующих решений:
об одобрении представления организации здравоохранения о присвоении ей статуса научной организации в области здравоохранения;
об отказе в выдаче одобрения (с обоснованием) на представление организации здравоохранения о присвоении ей статуса научной организации в области здравоохранения.
5. Научный совет одобряет представление организации здравоохранения о присвоении ей статуса научной организации в области здравоохранения при соответствии организации требованиям, указанным в пункте 9 настоящих Правил, и наличии активности за последние три года по таким индикаторам оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности, как количество публикаций в Web of Science (Веб оф Cайнс), Scopus (Скопус), Springer (Cпрингер) и цитирование научных работ.

5) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) инновациялық қызмет инновацияларды құруға бағытталған қызмет (зияткерлік шығармашылық, ғылыми, ғылыми-техникалық, технологиялық, өнеркәсіптік-инновациялық, инфокоммуникациялық, ұйымдастырушылық, қаржылық және (немесе) коммерциялық қызметті қоса алғанда);
7) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылыми кеңесі (бұдан әрі – Ғылыми кеңес) – медициналық және фармацевтикалық ғылымды дамытуды жетілдіру, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми қызметті үйлестіру мақсатында құрылатын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі жанындағы консультациялық - кеңесші орган.
2 - тарау. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымға мәртебе беру тәртібі
4. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымға мәртебе беру тәртібі мыналарды қамтиды:
1) денсаулық сақтау ұйымының уәкілетті органға ақпаратты көрсете отырып, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым мәртебе беру туралы ұсыныс енгізуі:
қолда бар ғылыми бөлімшелер мен ғылыми-зерттеу кадрлары туралы;
соңғы 3 жылдағы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігі туралы;
2) уәкілетті органның Ғылыми кеңесінің (бұдан әрі – Ғылыми кеңес) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымға мәртебе беру туралы ұсынысты 60 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде:
денсаулық сақтау ұйымының ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің әлеуетіне бағалауды жүргізу;
денсаулық сақтау ұйымының осы Қағидалардың 9 – тармағында көрсетілген кадрлық зерттеу қызметінен түсетін табыстарға қойылатын талаптарға сәйкестігін бағалауды, сондай-ақ соңғы 3 жылда ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігін бағалауды жүргізу;
3) Ғылыми кеңестің мынадай шешімдердің бірін қабылдауы:
денсаулық сақтау ұйымының оған денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым мәртебесін беру туралы ұсынысын мақұлдау туралы;
денсаулық сақтау ұйымының денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым мәртебесін беру туралы ұсынысына мақұлдау (негіздемемен) беруден бас тарту туралы.
5. Ғылыми кеңес ұйым осы Қағиданың 9-тармағына көрсетілген талаптарға сәйкес келген және соңғы үш жылда Web of Science (Веб оф Cайнс), Scopus (Скопус), Springer-дегі (Спрингер) жарияланымдар саны және ғылыми жұмыстарды дәйексөз ету сияқты ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігін бағалау индикаторлары бойынша белсенділігі болған кезде денсаулық сақтау ұйымына Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым мәртебесін беру туралы ұсынымды мақұлдайды.

6. Научный совет отказывает в выдаче одобрения (с обоснованием) на представление организации здравоохранения о присвоении ей статуса научной организации в области здравоохранения при несоответствии организации требованиям, указанным в пункте 9 настоящих Правил, и отсутствии активности за последние три года по таким индикаторам оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности, как количество публикаций в Web of Science (Веб оф Cайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер) и цитирование научных работ.
7. Оценка потенциала к научной, научно-технической и инновационной деятельности осуществляется на основании анализа представленной организацией здравоохранения информации о наличии в структуре организации научных подразделений, оборудования и оснащения, необходимых для проведения научных исследований в области здравоохранения, а также научно-исследовательских кадров, на долю которых приходится не менее 10 % от общего числа производственного персонала организации-заявителя, с наличием у не менее 50 % научно-исследовательских кадров:
1) ученых степеней доктора и (или) кандидата наук и (или) степени доктора философии и (или) доктора по профилю;
2) не менее 1 публикации в изданиях, индексируемых в Web of Science (Веб оф Cайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер) за последние 5 лет и ненулевой индекс Хирша;
3) опыта научно-исследовательской деятельности не менее 5 лет от общего стажа."
8. Оценка результативности научной, научно-технической и нновационной деятельности организации здравоохранения осуществляется в порядке, установленном пунктом 1 статьи 225 Кодекса.
9. Организация здравоохранения подтверждает соответствие следующим требованиям к кадровому потенциалу и доходам от научной и инновационной деятельности и видов исследовательской деятельности (биомедицинские, социологические и аналитические исследования):
1) доля научных сотрудников, а также сотрудников-членов временных научных коллективов из числа производственного персонала, от общего числа производственного персонала организации здравоохранения составляет не менее 10 %;
2) доля доходов от научной и инновационной деятельности в общем бюджете организации составляет:
для организации клинического профиля не менее 0,5 %;
для организации неклинического профиля не менее 5 %.
10. На основании одобрения Научного совета уполномоченный орган:
1) в отношении организаций здравоохранения, учредителем которых является Правительство Республики Казахстан, со стопроцентным участием государства, направляет проект решения в Правительство Республики Казахстан о переименовании организации здравоохранения в научную организацию;

6. Қағидалардың 7 және 9-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген және Web of Science (Веб оф Cайнс), Scopus (Скопус), Springer-дегі (Спрингер) жарияланымдар саны және ғылыми жұмыстардан дәйексөз алу сияқты ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігін бағалау индикаторлары бойынша соңғы үш жылда белсенділік болмаған кезде денсаулық сақтау ұйымына Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым мәртебесін беру туралы ұсынысқа мақұлдау (негіздемемен) беруден бас тартады.
7. Ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің әлеуеттің бағалау ұйымның құрылымында денсаулық сақтау ұйымы ұсынған Денсаулық сақтау саласында ғылыми зерттеулер жүргізу үшін ғылыми бөлімшелердің, жабдықтар мен жарақтардың, сондай-ақ өндірістік персоналдың жалпы санының кемінде 10% – құрайтын ғылыми-зерттеу кадрларының болуы туралы ақпаратты талдау негізінде жүзеге асырылады кемінде 50% ғылыми-зерттеу кадрларының болуы туралы ақпаратты талдау негізінде жүзеге асырылады:
1) ғылым докторы және (немесе) кандидаты және (немесе) философия докторы және (немесе) бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелері;
2) соңғы 5 жылдағы Web of Science (Веб-оф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер) және Хирштің нөлдік емес индексінде индекстелген басылымдарда кемінде 1 жарияланым;
3) ғылыми-зерттеу қызметінің жалпы өтілімі кемінде 5 жыл тәжірибесі.
8. Денсаулық сақтау ұйымының ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің нәтижелілігін бағалау Кодекстің 225-бабының 1-тармағында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
9. Денсаулық сақтау ұйымы кадрлық әлеуетке және ғылыми және инновациялық қызметтен және зерттеу қызметінің түрлерінен түсетін кірітерге қойылатын (биомедициналық, әлеметтенушілік және талдамалық зерттеулер)мынадай талаптарға сәйкестігін растайды:
1) денсаулық сақтау ұйымының өндірістік персоналының жалпы санынан өндірістік персонал қатарынан ғылыми қызметкерлердің, сондай-ақ уақытша ғылыми ұжымдарға мүше қызметкерлер үлесі кемінде 10% құрайды;
2) ұйымның жалпы бюджетіндегі ғылыми және инновациялық қызметтен түсетін кірістердің үлесі:
клиникалық бейінді ұйымдастыру үшін – кемінде 0,5%;
клиникалық емес бейінді ұйымдастыру үшін – кемінде 5%.
10. Ғылыми кеңестің мақұлдауы негізінде уәкілетті орган:
1) құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылатын денсаулық сақтау ұйымдарына қатысты мемлекеттің жүз пайыз қатысуымен денсаулық сақтау ұйымын ғылыми ұйым деп қайта атау туралы шешімнің жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне жібереді;

2) в отношении организаций здравоохранения, учредителем которых являются местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы направляет рекомендацию в акимат соответствующего региона о переименовании организации здравоохранения в научную организацию;
3) в отношении негосударственных организаций здравоохранения направляет рекомендацию их учредителям (участникам) о переименовании юридического лица в научную организацию.
Статус научной организации в области здравоохранения присваивается бессрочно и отзывается в порядке, установленном в главе 3 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок пересмотра статуса научной организации в области здравоохранения
11. Научный совет ежегодно не позднее 30 апреля рассматривает результаты оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности научных организаций в области здравоохранения.
12. Научный совет в течение 10 рабочих дней после заседания по рассмотрению результатов оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности вносит в уполномоченный орган представление об отзыве статуса научной организации в области здравоохранения у оцениваемой научной организации в области здравоохранения при выявлении одного из следующих фактов:
1) наличие отрицательной динамики и (или) отсутствии активности по четырем и более индикаторам научной, научно-технической и инновационной деятельности за последние 3 года (по данным оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности, проводимой в соответствии с Правилами проведения оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности, утвержденными приложением 2 к настоящему приказу);
2) несоответствие научной организации в области здравоохранения одному из требований, указанных пункте 9 настоящих Правил в течение последних 3 лет (по данным отчетов научных организаций по исполнению Планов развития организации).
13. На основании представления Научного совета об отзыве статуса научной организации уполномоченный орган в течение 10 рабочих дней:
1) в отношении организаций здравоохранения, учредителем которых является Правительство Республики Казахстан, направляет в Правительство Республики Казахстан ходатайство о переименовании организации здравоохранения с лишением ее статуса научной организации в области здравоохранения;
2) в отношении иных организаций здравоохранения издает приказ об отзыве у организации здравоохранения статуса научной организации в области здравоохранения

2) құрылтайшысы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары болып табылатын денсаулық сақтау ұйымдарына қатысты денсаулық сақтау ұйымын ғылыми ұйым деп қайта атау туралы тиісті өңірдің әкімдігіне ұсыныс жібереді;
3) мемлекеттік емес денсаулық сақтау ұйымдарына қатысты олардың құрылтайшыларына (қатысушыларына) заңды тұлғаны ғылыми ұйым деп қайта атау туралы ұсыныс жібереді.
Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымның мәртебесі мерзімсіз беріледі және осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген тәртіппен кері қайтарылып алынды.
3-тарау. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымның мәртебесін қайта қарау тәртібі
11. Ғылыми кеңес жыл сайын 30 сәуірден кешіктірмей денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің нәтижелілігін бағалау нәтижелерін қарайды.
12. Ғылыми кеңес ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігін бағалау нәтижелерін қарау жөніндегі отырыстан кейін 10 жұмыс күні ішінде уәкілетті органға мынадай фактілердің бірі анықталған жағдайда денсаулық сақтау саласындағы бағаланатын ғылыми ұйымнан денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымға мәртебені қайтарып алуды ұсынады:
1) соңғы 3 жылда ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің төрт және одан да көп индикаторлары бойынша теріс динамиканың болуы және (немесе) белсенділіктің болмауы (ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігін бағалаудың деректері бойынша, ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелігін бағалауды жүргізу қағидаларына сәйкес жүргізілетін, осы бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген);
2) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымның соңғы 3 жыл ішінде осы Қағидалардың 9 – тармағында көрсетілген талаптардың біріне сәйкес келмеуі (ұйымның даму жоспарларын орындау жөніндегі ғылыми ұйымдардың есептерінің деректері бойынша).
13. Уәкілетті орган 10 жұмыс күні ішінде ғылыми ұйымның мәртебесін қайтарып алу туралы Ғылыми кеңестің ұсынысы негізінде:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі құрылтайшысы болып табылатын денсаулық сақтау ұйымдарына қатысты денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым мәртебесінен айыра отырып, денсаулық сақтау ұйымын қайта атау туралы өтінішхат Қазақстан Республикасының Үкіметіне жібереді;
2) құрылтайшылары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары және мемлекеттік емес денсаулық сақтау ұйымдары болып табылатын денсаулық сақтау ұйымдарына қатысты денсаулық сақтау ұйымынан Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымның мәртебесін кері қайтарып алу туралы бұйрық шығарады.

14. При несогласии с решением Научного совета об отказе в выдаче одобрения на присвоение статуса научной организации в области здравоохранения или отзыве статуса научной организации, организация здравоохранения в срок до 20 рабочих дней подает жалобу в уполномоченный орган.
15. Апелляционная комиссия по рассмотрению жалобы на решения Научного совета осуществляет деятельность в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 2022 года № 658 "Об утверждении Положения об апелляционной комиссии".
16. По результатам рассмотрения жалобы апелляционная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) рекомендовать уполномоченному органу удовлетворить жалобу организации здравоохранения в отношении отказа в выдаче одобрения на присвоение статуса научной организации или отзыва статуса научной организации;
2) отказать в удовлетворении жалобы.
17. Решение апелляционной комиссии принимается простым большинством голосов и оформляется протоколом. В случае равенства голосов, решающим является голос председательствующего.
В случае несогласия с решением апелляционной комиссии оно обжалуется в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Приложение 2 к приказу
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-316/2020
Правила проведения оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила проведения оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 225 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок проведения оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) импакт–фактор журнала - формальный численный показатель важности научного журнала, рассчитываемый как отношение числа ссылок, которые получил журнал в текущем году на статьи, опубликованные в этом журнале в предыдущие два года, к числу статей, опубликованных в этом журнале в эти же два предшествующих года;
2) индекс Хирша или h-индекс – наукометрический показатель ученого. Индекс Хирша вычисляется на основе распределения цитирований работ данного исследователя: ученый имеет h-индекс, если h из его N статей цитируются как минимум h раз каждая, в то время как оставшиеся N-h его статей цитируются не более чем h раз каждая;

14. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым мәртебесін беруге мақұлдау беруден бас тарту немесе ғылыми ұйым мәртебесін қайтарып алу туралы Ғылыми кеңестің шешімімен келіспеген кезде денсаулық сақтау ұйымы 20 жұмыс күніне дейінгі мерзімде уәкілетті органға шағым береді.
15. Ғылыми кеңестің шешімдеріне шағымды қарау жөніндегі апелляциялық комиссия "Апелляциялық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 6 қыркүйектегі № 658 қаулысына сәйкес қызметті жүзеге асырады.
16. Шағымды қарау нәтижелері бойынша апелляциялық комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) уәкілетті органға денсаулық сақтау ұйымының ғылыми ұйым мәртебесін беруге мақұлдау беруден бас тартуға немесе ғылыми ұйым мәртебесін қайтарып алуға қатысты шағымын қанағаттандыруға ұсынылсын;
2) шағымды қанағаттандырудан бас тартылсын.
17. Апелляциялық комиссияның шешімі қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады және хаттамамен рәсімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
Апелляциялық комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда оған Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген тәртіппен шағым жасалады.
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 23 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-316/2020
бұйрығымен
бекітілген
Ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігіне бағалауды жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігін бағалау жүргізу қағидалары (бұдан әрі–Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 225-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігіне бағалауды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) журналдың импакт-факторы – алдыңғы екі жылда осы журналда жарияланған мақалаларға журналдың ағымдағы жылы алған сілтемелер санының осы алдыңғы екі жылда осы журналда жарияланған мақалалар санына қатынасы ретінде есептелетін ғылыми журналдың маңыздылығының формальды сандық көрсеткіші.
2) Хирша индексі немесе h-индекс – ғалымның ғылымиметрикалық көрсеткіші. Хирш индексі осы зерттеушінің еңбектерінің дәйексөздерін бөлу негізінде есептеледі: ғалым h-индекске ие, егер оның N мақалаларынан h кем дегенде әр рет келтірілсе, ал оның мақалаларының қалған N–h әрқайсысы h-дан аспайды;

3) квартиль (Q) – это категория научных журналов, которую определяют библиометрические показатели, отражающие уровень цитируемости, то есть востребованности журнала научным сообществом. Журналы по узкой предметной области ранжируются по убыванию соответствующего показателя (импакт-фактор журнала или нормированный индекс SJR) и список делится на 4 равные части. В результате ранжирования каждый журнал попадает в один из четырех квартилей: от Q1 (самый высокий, к которому принадлежат наиболее авторитетные иностранные журналы) до Q4 (самый низкий);
4) нормированный индекс SJR (Scimago Journal Ranking) - формальный численный показатель важности научного журнала, при расчете которого учитываются не только общее количество цитирований, но и взвешенные показатели цитирований по годам и качественные показатели, такие как авторитетность ссылок. Нормированный индекс SJR рассчитывается исследовательской группой SCImago, которая занимается анализом, презентацией и поиском информации с помощью техник визуализации, для журналов, индексируемых в базе данных Scopus;
5) отчетный период – промежуток времени, за который происходит оценка результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования и научных организаций в области здравоохранения исчисляется с 1 января по 31 декабря за предыдущий год;
6) оцениваемая организация – организация высшего и (или) послевузовского образования или научная организация в области здравоохранения, представляющая данные по индикаторам и показателям научной и инновационной деятельности;
7) производственный персонал – работники научных подразделений и профессорско-преподавательский состав организаций высшего и (или) послевузовского образования и научных организаций в области здравоохранения, а также работники клинических подразделений университетской больницы и научной организации в области здравоохранения клинического профиля, персонал подразделений, осуществляющих медицинскую и фармацевтическую деятельность, деятельность в области охраны общественного здоровья и организации здравоохранения, в научной организации в области здравоохранения неклинического профиля (за исключением обслуживающего, учебно-вспомогательного и среднего медицинского персонала);
8) научная организация в области здравоохранения – национальный центр, научный центр или научно-исследовательский институт, осуществляющие научную, научно-техническую и инновационную деятельность в области здравоохранения, а также медицинскую, фармацевтическую и (или) образовательную деятельности;

3) квартиль (Q) — дәйексөзділік деңгейін, яғни журналдың ғылыми қоғамдастыққа қажеттілігін көрсететін библиометрикалық көрсеткіштермен анықталатын ғылыми журналдардың категориясы. Арнайы пәндік сала бойынша журналдар тиісті көрсеткіштің кемуі бойынша сараланады (журналдың импакт-факторы немесе SJR нормаланған индексі) және тізім 4 тең бөлікке бөлінеді. Рейтинг нәтижесінде әр журнал төрт квартильдің біріне енеді: Q1-ден (ең жоғары, ең беделді шетелдік журналдарға жатады) Q4-ке дейін (ең төмен);
4) нормаланған SJR индексі (Scimago Journal Ranking) – ғылыми журнал маңыздылығының формальды сандық көрсеткіші, оны есептеу кезінде дәйексөздердің жалпы саны ғана емес, сонымен қатар жылдар бойынша дәйексөздердің салмақталған көрсеткіштері және сілтемелердің беделі сияқты сапалық көрсеткіштер ескеріледі. Нормаланған SJR индексін SCImago зерттеу тобы есептейді, ол Scopus дерекқорында индекстелген журналдар үшін визуализация әдістері арқылы ақпаратты талдаумен, презентациямен және іздеумен айналысады;
5) есепті кезең – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының және денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің нәтижелілігі бағаланатын уақыт аралығы өткен жыл үшін 1 қаңтар мен 31 желтоқсан аралағында есептеледі;
6) бағаланатын ұйым – ғылыми және инновациялық қызметтің индикаторлары мен көрсеткіштері бойынша деректерді ұсынатын нақты жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы немесе денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым;
7) өндірістік персонал – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының және денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың ғылыми бөлімшелерінің және оқытушы профессорлар құрамының қызметкерлері, сондай-ақ жоғары оқу орны аурухананың және клиникалық бейіндегі денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымның клиникалық бөлімшелерінің қызметкерлері, медициналық және фармацевтикалық қызметті, қоғамдық денсаулық сақтау және денсаулық сақтауды ұйымдастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелердің персоналы, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми клиникалық емес бейінді денсаулық сақтау саласындағы ұйымдар (қызмет көрсетушіні қоспағанда, оқу-көмекші және орта медицина персоналы);
8) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және (немесе) білім беру қызметін жүзеге асыратын ұлттық орталық, ғылыми орталық немесе ғылыми-зерттеу институты;

9) научная деятельность – деятельность, направленная на изучение окружающей действительности с целью выявления свойств, особенностей и закономерностей, присущих изучаемым объектам, явлениям (процессам), и использование полученных знаний на практике;
10) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
11) научно-техническая деятельность – деятельность, направленная на получение и применение новых знаний во всех областях науки, техники и производства для решения технологических, конструкторских, экономических и социально-политических и иных задач, обеспечение функционирования науки, технологии и производства как единой системы, включая разработку нормативно-технической документации, необходимой для проведения этих исследований;
12) инновационная деятельность – деятельность (включая научную, научно-техническую, технологическую, инфокоммуникационную, организационную, финансовую и (или) коммерческую деятельность), направленная на создание инноваций;
13) организация высшего и (или) послевузовского образования – высшее учебное заведение, реализующее образовательные программы высшего и (или) послевузовского образования и осуществляющее научно-исследовательскую деятельность.
Глава 2. Порядок проведения оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности
3. Оценка результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования и научных организаций в области здравоохранения осуществляется:
1) по показателям научной, научно-технической и инновационной деятельности производственного персонала;
2) по уровню инновационной деятельности в условиях клинической практики;
3) по показателям научной, научно-технической и инновационной деятельности обучающихся (студентов, интернов, резидентов, магистрантов, докторантов).
4. Оценка результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования и научных организаций в области здравоохранения осуществляется в соответствии с порядком оценки индикаторов результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Рабочий орган по проведению оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности (далее – рабочий орган) определяется уполномоченным органом. Рабочий орган осуществляет функции организации и технического сопровождения процедуры оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности.

9) ғылыми қызмет – зерделенетін объектілерге, құбылыстарға (процестерге) тән қасиеттерді, ерекшеліктер мен заңдылықтарды анықтау мақсатында айналадағы болмысты зерделеуге және алынған білімді практикада пайдалануға бағытталған қызмет;
10) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) ғылыми-техникалық қызмет – технологиялық, конструкторлық, экономикалық және әлеуметтік-саяси және өзге де міндеттерді шешу үшін ғылымның, техника мен өндірістің барлық саласында жаңа білім алуға және оны қолдануға, осы зерттеулерді жүргізу үшін қажетті нормативтік-техникалық құжаттама әзірлеуді қоса алғанда, ғылымның, технология мен өндірістің біртұтас жүйе ретінде жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған қызмет;
12) инновациялық қызмет – инновацияларды құруға бағытталған қызмет (ғылыми, ғылыми-техникалық, технологиялық, ақпараттықкоммуникациялық, ұйымдастырушылық, қаржылық және (немесе) коммерциялық қызметті қоса алғанда);
13) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын және ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыратын жоғары оқу орны.
2-тарау. Ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігіне бағалауды жүргізу тәртібі
3. Денсаулық сақтау саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің нәтижелілігін бағалау:
1) өндірістік персоналдың ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің көрсеткіштері бойынша;
2) клиникалық практика жағдайындағы инновациялық қызмет деңгейі бойынша;
3) білім алушылардың (студенттердің, интерндердің, резиденттердің, магистранттардың, докторанттардың) ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің көрсеткіштері бойынша жүзеге асырылады.
4. Денсаулық сақтау саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің нәтижелілігін бағалау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің нәтижелілік индикаторларын бағалау тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің тиімділігін бағалау жөніндегі жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы) уәкілетті органмен анықталады. Жұмыс органы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің тиімділігін бағалау процедурасын ұйымдастыру және техникалық қамтамасыз ету функцияларын жүзеге асырады.

5. При оценке результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования и научных организаций в области здравоохранения:
1) по показателям научной, научно-технической и инновационной деятельности производственного персонала используется формула:
Sa = I1 × Q1 + I2 × Q2 + I3 × Q3 + I4 × Q4 + I5 × Q5 + I6 × Q6,
где Sa – суммарная оценка результативности научной и инновационной деятельности организации высшего и (или) послевузовского образования и научной организации в области здравоохранения по показателям научной, научно-технической и инновационной деятельности производственного персонала;
I1, .... I6 – сумма оценки по индикаторам 1-6 Приложения 1 к настоящим Правилам;
Q1, .... Q6 – весовые коэффициенты соответствующих индикаторов.
2) по уровню инновационной деятельности в условиях клинической практики определяется по формуле:
Sb = I7,
где Sb – суммарная оценка результативности инновационной деятельности в условиях клинической практики научной организации в области здравоохранения клинического профиля и организации высшего и послевузовского образования, имеющей в своем составе университетскую больницу;
I7 – сумма оценки по индикатору 7 Приложения 1 к настоящим Правилам;
3) по показателям научной, научно-технической и инновационной деятельности обучающихся (студентов, интернов, резидентов, магистрантов, докторантов) определяется по формуле:
Sc = I8 × Q8 + I9 × Q9 + I10 × Q10 + I11 × Q11,
где Sc – суммарная оценка результативности научной и инновационной деятельности организации высшего и (или) послевузовского образования и научной организации в области здравоохранения по показателям научной, научно-технической и инновационной деятельности обучающихся (студентов, интернов, резидентов, магистрантов, докторантов);
I8, .... I11 – сумма оценки по индикаторам 8-11 Приложения 1 к настоящим Правилам;
Q8, .... Q11 – весовые коэффициенты соответствующих индикаторов.
6. Организации высшего и (или) послевузовского образования и научные организации в области здравоохранения предоставляют в рабочий орган до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, информацию по индикаторам на бумажном или электронном носителях, а также перечень и электронный архив сканированных копий подтверждающих документов по каждому индикатору (электронный архив формируется в разрезе отдельных индикаторов и показателей). Рабочий орган по согласованию с уполномоченным органом определяет форму, по которой представляется информация по индикаторам.
Организации высшего и (или) послевузовского образования и научные организации в области здравоохранения представляют подтверждающие документы в соответствии с требованиями, указанными в условиях зачета индикаторов и списке подтверждающих документов по отдельным индикаторам согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

5. Денсаулық сақтау саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының және ғылыми ұйымдардың ғылыми және инновациялық қызметтің нәтижелілігіне бағалау кезінде:
1) өндірістік персоналдың ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің көрсеткіштері бойынша мынадай формула пайдаланылады:
Sa = I1 × Q1 + I2 × Q2 + I3 × Q3 + I4 × Q4 + I5 × Q5 + I6 × Q6,
мұндағы Sa-өндірістік персоналдың ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің көрсеткіштері бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы мен денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымның ғылыми және инновациялық қызметінің нәтижелігін жиынтық баға;
I1, .... I6-осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-6 индикаторлары бойынша бағалау сомасы;
Q1, .... Q6-тиісті индикаторлардың салмақ коэффициенттері.
2) клиникалық практика жағдайындағы инновациялық қызмет деңгейі бойынша мынадай формула бойынша айқындалады:
Sb = I7,
мұндағы Sb -клиникалық бейінді денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымның және құрамында университеттік ауруханасы бар жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының клиникалық практикасы жағдайындағы инновациялық қызметтің нәтижелілігін жиынтық бағалау;
I7-осы Қағидаларға 1-қосымшаның 7-индикаторы бойынша бағалау сомасы;
3) білім алушылардың (студенттердің, интерндердің, резиденттердің, магистранттардың, докторанттардың) ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің көрсеткіштері бойынша мынадай формула бойынша айқындалады:
Sc = I8 × Q8 + I9 × Q9 + I10 × Q10 + I11 × Q11,
мұндағы Sc-білім алушылардың (студенттердің, интерндердің, резиденттердің, магистранттардың, докторанттардың) ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің көрсеткіштері бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы мен денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымның ғылыми және инновациялық қызметінің нәтижелілігін жиынтық бағалау;
I8, .... I11-осы Қағидаларға 1-қосымшаның 8-11 индикаторлары бойынша бағалау сомасы;
Q8, .... Q11 - тиісті индикаторлардың салмақ коэффициенттері.
6. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары және денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар индикаторлар бойынша ақпаратты қағаз немесе электрондық жеткізгіштерде, сондай-ақ әрбір индикатор бойынша растаушы құжаттардың сканерленген көшірмелерінің тізбесі мен электрондық архивін (электрондық архив жекелеген индикаторлар мен көрсеткіштер бөлінісінде қалыптастырылады) есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-не дейін жұмыс органына ұсынады. Жұмыс органы уәкілетті органмен келісім бойынша индикаторлар туралы ақпарат ұсынылатын нысанды анықтайды.
Денсаулық сақтау саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары және ғылыми ұйымдар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес индикаторларды есепке алу шарттарында және жеке көрсеткіштер бойынша растайтын құжаттар тізбесінде көрсетілген талаптарға сәйкес растайды.

7. Информация по индикаторам, на которую оцениваемая организация не представила подтверждающих документов, при подсчете результатов ранжирования не учитывается и в случае более позднего получения авторами подтверждающих документов засчитывается в показатели следующего отчетного периода.
8. Оценка результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования и научных организаций в области здравоохранения осуществляется в рамках трех категорий:
1) научные организации в области здравоохранения клинического профиля;
2) научные организации в области здравоохранения неклинического профиля;
3) организации высшего и (или) послевузовского образования в области здравоохранения.
9. Оценка результативности инновационной деятельности в условиях клинической практики организаций высшего и (или) послевузовского образования и научных организаций в области здравоохранения осуществляется в рамках двух категорий:
1) научные организации в области здравоохранения клинического профиля;
2) организации высшего и (или) послевузовского образования в области здравоохранения, имеющие в своем составе университетскую больницу.
10. Результаты оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования и научных организаций в области здравоохранения рассматриваются на Научном совете уполномоченного органа и служат основанием для пересмотра статуса научной организации в области здравоохранения.
11. Рабочий орган не менее чем за 10 рабочих дней до внесения результатов оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности на рассмотрение Научного совета уполномоченного органа размещает на своем официальном сайте результаты проверки соответствия подтверждающих документов, предоставляемых оцениваемыми организациями, условиям зачета индикаторов, а также информирует оцениваемые организации о результатах проведенной проверки подтверждающих документов.
Оцениваемые организации (при наличии несогласия с результатами проверки подтверждающих документов) в течение 5 рабочих дней после размещения на официальном сайте рабочего органа результатов проверки соответствия подтверждающих документов представляют в рабочий орган обоснованную позицию о своем несогласии и (или) дополнительные подтверждающие документы. Результаты рассмотрения представленных документов рабочим органом в течение 5 рабочих дней доводятся до оцениваемой организации в письменном виде.

7. Бағаланатын ұйым индикаторлар бойынша ақпарат растаушы құжаттарды ұсынбаған ғылыми өнім саралау нәтижелерін есептеу кезінде ескерілмейді және авторлар растаушы құжаттарды неғұрлым кеш алған жағдайда келесі есепті кезеңнің көрсеткіштеріне есептеледі.
8. Денсаулық сақтау саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының және ғылыми ұйымдардың ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің нәтижелері бойынша Рейтинг үш санат шеңберінде жүзеге асырылады:
1) клиникалық бейінді денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар;
2) клиникалық емес бейінді денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар;
3) денсаулық сақтау саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары.
9. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының және денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың клиникалық практикасы жағдайында инновациялық қызметтің нәтижелілігін бағалау екі санат шеңберінде жүзеге асырылады:
1) клиникалық бейінді Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар;
2) өз құрамында университеттік ауруханасы бар денсаулық сақтау саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары.
10. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары мен денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің нәтижелілігін бағалау нәтижелері уәкілетті органның ғылыми кеңесінде қаралады және денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымның мәртебесін қайта қарау үшін негіз болады.
11. Жұмыс органы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігін бағалау нәтижелері уәкілетті органның Ғылыми кеңесінің қарауына енгізілгенге дейін, кемінде 10 жұмыс күні бұрын өзінің ресми сайтында бағаланатын ұйымдар ұсынатын растайтын құжаттардың индикаторларды есепке алу шарттарына сәйкестігін тексеру нәтижелерін орналастырады, сондай-ақ растайтын құжаттарды жүргізілген тексеру нәтижелері туралы бағаланатын ұйымдарды хабардар етеді.
Бағаланатын ұйымдар (растайтын құжаттарды тексеру нәтижелерімен келіспеген жағдайда) растайтын құжаттардың сәйкестігін тексеру нәтижелері жұмыс органының ресми сайтында орналастырылғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде жұмыс органына өзінің келіспейтіндігі туралы негізделген ұстанымды және (немесе) қосымша растайтын құжаттарды ұсынады. Жұмыс органы ұсынған құжаттарды қарау нәтижелерін 5 жұмыс күні ішінде бағаланатын ұйымға жазбаша түрде жеткізеді.

12. Рабочий орган в течение 3 рабочих дней после заседания Научного совета уполномоченного органа публикует результаты оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности на своем официальном сайте.
Приложение 1
к правилам проведения оценки
результативности научной,
научно-технической
и инновационной деятельности
Порядок оценки индикаторов результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности
Название индикатора
Порядок оценки компонентов индикатора
Механизм расчета суммарной оценки по индикатору
Весовой коэффициент
Компоненты оценки индикатора
Индикаторы научной, научно-технической и инновационной деятельности производственного персонала
1
Объем дохода от научных исследований

12. Жұмыс органы уәкілетті органның Ғылыми кеңесінің отырысынан кейін 3 жұмыс күні ішінде өзінің ресми сайтында ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелігін бағалау нәтижелерін жариялайды.
Ғылыми, ғылыми-техникалық
және инновациялық қызметінің
нәтижелілігін бағалауды
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелік индикаторларын бағалау тәртібі
Индикатордың атауы Индикатор компоненттерін бағалау алгоритмі Индикатор бойынша жиынтық бағалауды есептеу тетігі Салмақ коэффициенті
Индикаторды бағалау компоненттері
Өндірістік персоналдың ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің индикаторлары
1
Ғылыми зерттеулерден түскен пайда көлемі

(Сумма баллов по показателям 1.1-1.5) / (количество полных ставок производственного персонала в оцениваемой организации)
0,1
1.1
Объем финансовых средств, привлеченных на проведение исследований в рамках бюджетного программно-целевого финансирования в отчетном году
За каждые 500 тысяч тенге присваивается:
0,2 балла × k1
1.2
Объем финансовых средств, привлеченных на проведение исследований в рамках грантового (со стороны резидентов Республики Казахстан) в отчетном году
За каждые 500 тысяч тенге присваивается: 0,2 балла × k1
1.3
Объем финансовых средств, привлеченных на проведение исследований в рамках грантового финансирования (со стороны нерезидентов Республики Казахстан и зарубежных грантодателей) в отчетном году
За каждые 500 тысяч тенге присваивается: 0,3 балла × k1
1.4
Объем финансовых средств, привлеченных на проведение исследований в рамках иных форм финансирования в отчетном году
За каждые 500 тысяч тенге присваивается: 0,1 балла × k1
1.5
Объем финансовых средств, выделенных на проведение исследований в рамках инициативных исследований (самофинансирование) в отчетном году
За каждые 500 тысяч тенге присваивается: 0,15 балла
2
Количество публикаций в Web of Science (Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер)
(Сумма баллов по показателям 2.1-2.3) / (количество полных ставок производственного персонала в оцениваемой организации)
0,25
2.1
Статьи в научных изданиях, в базах данных Web of Science (Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер)
За 1 статью присваивается:
10 баллов × k2.1 × k2.2 × k2.3
2.2
Научные монографии, индексируемые в базах данных Web of Science (Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер)
За 1 монографию присваивается:
200 баллов × k2.3
2.3
Главы в коллективных монографиях, индексируемых в базах данных Web of Science (Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер)
За главу монографии присваивается:
50 баллов× k2.3
2.4
Короткие публикации (письмо в редакцию, корреспонденция, комментарий, ответ на комментарий), за исключением материалов конференций
За 1 публикацию присваивается:
1 балл × k2.1 × k2.2 × k2.3
3
Цитирование научных работ
((Сумма баллов по показателям 3.1-3.2) / (количество полных ставок производственного персонала в оцениваемой организации)) + (Сумма баллов по индикаторам 3.3-3.4)
0,25
3.1
Количество цитирований научных работ (опубликованных в течение 5 последних лет) в отчетном году по данным Web of Science (Веб оф Сайнс) или Scopus (Скопус) (при наличии данных о цитировании научной работы в обоих базах данных используется значение из той базы данных, где цитирование имеет максимальное значение)
За 1 цитирование присваивается:
5 баллов × k3.1
3.2
Количество цитирований научных работ (опубликованных в течение 5 последних лет) в отчетном году по данным по данным Google Scholar (Гугл Скулар)
За 1 цитирование присваивается:
0,5 балла × k3.1
3.3
Среднее значение квадратов индекса Хирша производственного персонала по данным Web of Science (Веб оф Сайнс) или Scopus (Скопус) (при наличии данных о наличии у сотрудника индекса Хирша в обоих базах данных используется значение из той базы данных, где индекс Хирша имеет максимальное значение) на конец отчетного года
1 балл × среднее значение квадратов индекса Хирша
3.4
Среднее значение квадратов индекса Хирша производственного персонала по данным Google Scholar (Гугл Скулар) на конец отчетного года

(1.1-1.5 көрсеткіштері бойынша балдар сомасы) / (бағаланатын ұйымдағы өндірістік персоналдың толық ставкаларының саны)
0,1
1.1
Есепті жылы бюджеттік бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде зерттеулер жүргізуге тартылған қаржы қаражатының көлемі
Әрбір 500 мың теңге үшін: 0,2 балл × k11 беріледі
1.2
Есепті жылы гранттық (Қазақстан Республикасының резиденттері тарапынан) шеңберінде зерттеулер жүргізуге тартылған қаржы қаражатының көлемі
Әрбір 500 мың теңге үшін: 0,2 балл × k1 беріледі
1.3
Есепті жылы гранттық қаржыландыру шеңберінде зерттеулер жүргізуге тартылған қаржы қаражатының көлемі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері және шетелдік грант берушілер тарапынан)
Әрбір 500 мың теңге үшін: 0,3 балл × k1 беріледі
1.4
Есепті жылы қаржыландырудың өзге нысандары шеңберінде зерттеулер жүргізуге тартылған қаржы қаражатының көлемі
Әрбір 500 мың теңге үшін: 0,1 балл × k1 беріледі
1.5
Есепті жылы бастамашылық зерттеулер шеңберінде зерттеулер жүргізуге (өзін-өзі қаржыландыруға) тартылған қаржы қаражатының көлемі
Әрбір 500 мың теңге үшін: 0,15 балл беріледі
2
Web of Science(Веб оф Сайнс), Scopus(Скопус), Springer (Спрингер) жарияланымдардың саны
(2.1-2.3 көрсеткіштері бойынша балдар сомасы) / (бағаланатын ұйымдағы өндірістік персоналдың толық ставкаларының саны)
0,25
2.1
Ғылыми басылымдардағы, Web of Science (Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер) деректер базасындағы мақалалар
1 мақала үшін: 10 балл × k2.1 × k2.2×k2.3 беріледі
2.2
Web of Science (Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер) деректер базасында индекстелетін ғылыми монографиялар
1 монография үшін: 200 балл × k2.3 беріледі
2.3
Web of Science (Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер) деректер базасында индекстелетін ұжымдық монографиялардағы тараулар
Негізгі монография үшін: 50 × k2.3 балл беріледі
2.4
Конференция материалдарын қоспағанда, қысқа Жарияланымдар (редакцияға хат, хат-хабар, түсініктеме, түсініктемеге жауап және т. б.)
1 жарияланым үшін: 1 балл × k2.1 × k2.2×k2.3 беріледі
3
Ғылыми жұмыстардың дәйексөздері
[(3.1-3.2 көрсеткіштері бойынша балдар сомасы) / (бағаланатын ұйымдағы өндірістік персоналдың толық ставкаларының саны)] + [3.3-3.4 индикаторлары бойынша балдар сомасы]
0,25
3.1
Web of Science (Веб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) деректері бойынша есепті жылы ғылыми жұмыстардың дәйексөз келтірулерінің саны (соңғы 5 жыл ішінде жарияланған) (ғылыми жұмысты дәйексөз келтіру туралы деректер болған кезде екі дерекқорда да дәйексөз ең жоғары мәні бар дерекқордан алынған мән пайдаланылады)
1 дәйексөз үшін: 5 балл × k3.1беріледі
3.2
Google Scholar (Гугл Скулар) мәліметтері бойынша есепті жылы ғылыми жұмыстардың дәйексөздерінің саны (соңғы 5 жыл ішінде жарияланған)
1 дәйексөз үшін: 0,5 × k3.1балл беіледі
3.3
Web of Science (Веб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) деректері бойынша өндірістік персоналының Хирша индексінің квадраттарының орташа мәні (қызметкерде Хирша индексінің болуы туралы деректер болған кезде екі дерекқорда Хирша индексі ең жоғары мәні бар дерекқордан алынған мән пайдаланылады) есепті жылдың соңына
1 балл × Хирш орташа индексі
3.4
Google Scholar (Гугл Скулар) мәліметтері бойынша есепті жылдың соңындағы өндірістік персоналдың Хирша индексінің квадраттарының орташа мәні.

0,5 балла × среднее значение квадратов индекса Хирша
4
Количество патентов и иных охранных документов (в которых в качестве патентообладателя указана сама организация)
(Сумма баллов по показателям 4.1-4.3) / (количество полных ставок производственного персонала в оцениваемой организации)
0,15
4.1
Патенты, выданные зарубежными или международными патентными агентствами в отчетном году
За 1 патент присваивается:
100 баллов × k4
4.2
Патенты РК на изобретение, полезную модель в отчетном году
За 1 патент присваивается:
50 баллов
4.3
Свидетельство о регистрации объекта интеллектуальной собственности в отчетном году
За 1 свидетельство присваивается:
3 балла
5
Уровень коммерциализации результатов научных исследований и инновационной деятельности
(Сумма баллов по показателю 5.1) / (количество полных ставок производственного персонала в оцениваемой организации)
0,15
5.1
Объем полученного дохода в отчетном году от коммерциализации научных разработок и инноваций (на которые получен охранный документ с правообладанием оцениваемой организации в течение последних 3 лет)
0,2 баллов за каждые 500 тыс. тенге дохода
6
Уровень участия в международных конференциях и форумах
(Сумма баллов по показателю 5.1 организации) / (количество полных ставок производственного персонала в оцениваемой организации)
0,1
6.1
Количество публикаций (тезисов, статей) в сборниках материалов международных научных конференций (Conference Proceedings), индексируемых в базах данных научной информации Web of Knowledge (Веб оф Ноулидж) и Scopus (Скопус).
За каждую публикацию присваивается:
10 баллов × k6
Дополнительные индикаторы инновационной деятельности научных организаций в области здравоохранения клинического профиля и университетских больниц организаций высшего и послевузовского образования Индикаторы инновационной деятельности в условиях клинической практики
Дополнительные индикаторы инновационной деятельности научных организаций в области здравоохранения клинического профиля и университетских больниц организаций высшего и послевузовского образования
7
Уровень инновационной активности в условиях клинической практики
(Сумма баллов по показателям 7.1-7.3) / (количество полных ставок производственного персонала в оцениваемой организации)
-
7.1
Количество выполняемых в организации высокотехнологичных медицинских услуг (далее – ВТМУ) в отчетном году
За каждую ВТМУ присваивается:
10 баллов
7.2
Количество видов (кодов) ВТМУ и регионов, в которые были успешно внедрены сотрудниками научной организации / университетской больницы в практическую деятельность организаций здравоохранения областей, г. Алматы, г. Астана г. Шымкент в отчетном году
За каждую ВТМУ присваивается:
2 балла
7.3
Количество новых видов (кодов) ВТМУ, утвержденных МЗ, инициатором которой был НИИ, НЦ за отчетный период
За каждую ВТМУ присваивается:
12 баллов
Индикаторы научной, научно-технической и инновационной деятельности обучающихся (студентов, интернов, резидентов, магистрантов, докторантов)
8
Количество публикаций в Web of Science (Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер)

0,5 балл × индекс Хирш зерттеуші индексі
4
Патенттер мен өзге де қорғау құжаттарының саны (ұйымның өзі патент иеленуші ретінде көрсетілген)
(4.1-4.3 көрсеткіштері бойынша балдар сомасы) / (бағаланатын ұйымдағы өндірістік персоналдың толық ставкаларының саны)
0,15
4.1
Есепті жылы шетелдік немесе халықаралық патенттік агенттіктер берген патенттер
1 патент үшін: 100 балл × k4 беріледі
4.2
Есепті жылы өнертабысқа, пайдалы модельге ҚР патенттері
1 патент үшін: 50 балл беріледі
4.3
Есептік жылда зияткерлік меншік объектісін тіркеу туралы куәлік
1 куәлік үшін: 3 балл беріледі
5
Ғылыми зерттеулер нәтижелерін және инновациялық қызметті коммерцияландыру деңгейі
5.1 көрсеткіші бойынша балдар сомасы / бағаланатын ұйымдағы өндірістік персоналдың толық ставкаларының саны
0,15
5.1
Ғылыми әзірлемелерді және инновацияларды коммерцияландырудан есепті жылы алынған пайда көлемі (соңғы 3 жыл ішінде бағаланатын ұйымның құқық иеленуімен қорғау құжаты алынған)
әрбір 500 мың теңге пайда үшін 0,2 балл беріледі
6
Халықаралық конференциялар және инновациялық қызметті форумдарға қатысу деңгейі
5.1 көрсеткіші бойынша балдар сомасы / бағаланатын ұйымдағы өндірістік персоналдың толық ставкаларының саны
0,1
6.1
Web of Knowledge (Веб оф Ноуледж) және Scopus (Скопус) ғылыми ақпаратының дерекқорында индекстелетін халықаралық ғылыми конференциялар Conference Proceedings (Конференс Процесингс)материалдарының жинақтарындағы Жарияланымдар (тезистер, мақалалар) саны.
Әрбір жарияланым үшін: 10 балл × k6 беріледі
Клиникалық практика жағдайындағы инновациялық қызмет индикаторлары
7
Клиникалық практика жағдайындағы инновациялық белсенділік деңгейі
(7.1-7.3 көрсеткіштері бойынша баллдар сомасы) / (бағаланатын ұйымдағы өндірістік персоналдың толық ставкаларының саны)
-
7.1
Есепті жылы ұйымда орындалатын жоғары технологиялық медициналық қызметтердің (бұдан әрі – ЖТМҚ) саны әрбір
әрбір ЖТМҚ үшін 10 балл беріледі
7.2
Ғылыми ұйымның / университеттік аурухананың қызметкерлері есепті жылы облыстардың, Алматы қаласының, Астана қаласының, Шымкент қаласының Денсаулық сақтау ұйымдарының практикалық қызметіне сәтті енгізген ЖТМҚ түрлерінің (кодтарының) және өңірлердің саны
әрбір ЖТМҚ үшін 2 балл
беріледі
7.3
Есепті жылы бастамашысы ҒЗИ болған ДСМ бекіткен ЖТМҚ жаңа түрлерінің (кодтарының) саны
әрбір ЖТМҚ үшін 12 балл беріледі
Білім алушылардың (студенттердің, интерндердің, резиденттердің, магистранттардың, докторанттардың)ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметінің индикаторлары
8
Web of Science (Вебф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер) жарияланымдар саны

(Сумма баллов по показателям 8.1-8.2) / (Среднегодовая численность резидентов, магистрантов, докторантов в оцениваемой организации)
0,3
8.1
Статьи в научных изданиях, в базах данных Web of Science (Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер)
За 1 статью присваивается:
10 баллов × k8.1 × k8.2× k8.3
8.2
Короткие публикации (письмо в редакцию, корреспонденция, комментарий, ответ на комментарий и т.д.), за исключением материалов конференций
За 1 публикацию присваивается:
1 балл × k2.1 × k2.2
9
Цитирование научных работ
(Сумма баллов по показателям 9.1-9.2) / (Среднегодовая численность резидентов, магистрантов, докторантов в оцениваемой организации)
0,3
9.1
Количество цитирований научных работ (опубликованных в течение 5 последних лет) в отчетном году по данным Web of Science (Веб оф Сайнс) или Scopus (Скопус) (при наличии данных о цитировании научной работы в обоих базах данных используется значение из той базы данных, где цитирование имеет максимальное значение)
За 1 цитирование присваивается:
5 баллов × k9.1
9.2
Количество цитирований научных работ (опубликованных в течение 5 последних лет) в отчетном году по данным по данным Google Scholar (Гугл Скулар)
За 1 цитирование присваивается:
0,5 балла × k9.1
10
Количество патентов и иных охранных документов (в которых в качестве патентообладателя указана сама организация)
(Сумма баллов по показателям 10.1-10.3) / (Среднегодовая численность резидентов, магистрантов, докторантов в оцениваемой организации)
0,2
10.1
Патенты, выданные зарубежными или международными патентными агентствами в отчетном году
За 1 патент присваивается:
100 баллов × k10
10.2
Патенты РК на изобретение, полезную модель в отчетном году
За 1 патент присваивается:
50 баллов
10.3
Свидетельство о регистрации объекта интеллектуальной собственности в отчетном году
За 1 свидетельство присваивается:
3 балла
11
Уровень участия в международных конференциях и форумах

(көрсеткіштер бойынша баллдар сомасы 8.1-8.2) / (бағаланатын ұйымдағы резиденттердің, магистранттардың, докторанттардың орташа жылдық саны)
0,3
8.1
ғылыми басылымдардағы, Web of Science (Вебф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер) деректер базасындағы мақалалар
1 мақала үшін
10 балл × k8.1 × k8.2× k8.3
беріледі
8.2
Қысқа жарияланымдар (редакцияға хат, хат-хабар, түсініктеме, түсініктемеге жауап және т. б.), конференция материалдарын қоспағанда
1 жарияланымға
1 балл × k2.1 × k2.2беріледі
9
Ғылыми жұмыстардың дәйексөздері
(9.1-9.2 көрсеткіштері бойынша баллдар сомасы) /(бағаланатын ұйымдағы резиденттердің, магистранттардың, докторанттардың орташа жылдық саны)
0,3
9.1
Web of Science (Веб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) деректері бойынша есепті жылы ғылыми жұмыстардың дәйексөз келтірулерінің саны (соңғы 5 жыл ішінде жарияланған) (ғылыми жұмысты дәйексөз келтіру туралы деректер болған кезде екі дерекқорда да дәйексөз ең жоғары мәні бар дерекқордан алынған мән пайдаланылады)
1 Дәйексөз үшін 5 балл × × k9.1
беріледі
9.2
Google Scholar (Гугл Скулар) мәліметтері бойынша есепті жылы ғылыми жұмыстардың дәйексөздерінің саны (соңғы 5 жыл ішінде жарияланған)
1 Дәйексөз үшін 0,5 балл× k9.1
беріледі
10
Патенттер мен өзге де қорғау құжаттарының саны (ұйымның өзі патент иеленуші ретінде көрсетілген)
(10.1-10.3 көрсеткіштері бойынша балдар сомасы) / (бағаланатын ұйымдағы резиденттердің, магистранттардың,
0,2
10.1
докторанттардың орташа жылдық саны)Есепті жылы шетелдік немесе халықаралық патенттік агенттіктер берген патенттер
1 патент үшін:
100 балл× k10
10.2
Есепті жылы өнертабысқа, пайдалы модельге ҚР патенттері
1 патент үшін:
50 балл
10.3
Есептік жылда зияткерлік меншік объектісін тіркеу туралы куәлік
1 куәлік беріледі:
3 балл
11
Халықаралық конференциялар мен форумдарға қатысу деңгейі

(Сумма баллов по показателям 11.1-11.6) / (Среднегодовая численность резидентов, магистрантов, докторантов в оцениваемой организации)
0,2
11.1
с устным докладом (с выездом за рубеж)
За 1 доклад присваивается:
6 баллов
11.2
с постерным докладом (с выездом за рубеж)
За 1 доклад присваивается:
4 балла
11.3
с устным докладом (на территории РК)
За 1 доклад присваивается:
2 балл
11.4
с постерным докладом (на территории РК)
За 1 доклад присваивается:
1 балла
11.5
Количество публикаций (тезисов, статей) в сборниках материалов международных научных конференций (Conference Proceedings), индексируемых в базах данных научной информации Web of Science (Веб оф Сайнс) или Scopus (Скопус)
За каждую публикацию присваивается:
10 баллов × k11
11.6
с публикацией тезиса (статьи) в сборнике материалов конференции, индексируемом базами данных научной информации РК и стран СНГ
За 1 тезис присваивается:
0,5 балл
Примечание:
1. Коэффициент k1 = 0,1 применяется к объему средств, которые организация администрирует в качестве головной организации за вычетом объема средств, осваиваемых самостоятельно. В отношении объема средств, которые организация, осваивает самостоятельно коэффициент k1 не применяется (например, организация получает программно-целевое финансирование 10 000 тыс. тенге, из них сама осваивает 1 000 тыс. тенге, а 9 000 тыс. тенге отдает соисполнителям. Формула расчета будет следующей – ((1000/500)×0,2)+(9000/500)×0,2×0,1).
2. Для индикаторов 2, 3, 8 и 9 учитываются публикации, в которых авторы или один из авторов аффилирован с оцениваемой организацией (в публикации указана принадлежность автора к оцениваемой организации).
3. Коэффициент k2.1 = 1 если журнал имеет квартиль Q4; k2.1 = 10 если журнал имеет квартиль Q3; k2.1 = 20 если журнал имеет квартиль Q2; k2.1 = 30 если журнал имеет квартиль Q1.
4. Коэффициент k2.2 = 0,5 применяется если публикация опубликована на государственном, русском языке (и иных государственных языках стран СНГ).
5. Коэффициент k2.3 = 1 применяется для статей и коротких публикаций, в которых автор, аффилированный с оцениваемой организацией, является "correspondence author" или входит в число первых пяти авторов, а для монографий и граф монографий – автор, аффилированный с оцениваемой организацией, входит в число первых десяти авторов; в иных случаях k2.3 = 0,5.
6. Коэффициент k3.1 = 1 применяется для научных работ, в которых автор, аффилированный с оцениваемой организацией, является "correspondence author" или входит в число первых пяти авторов, а для монографий и граф монографий – автор, аффилированный с оцениваемой организацией, входит в число первых десяти авторов; в иных случаях k3. 1 = 0,5.

(11.1-11.6 көрсеткіштері бойынша балдар сомасы) / (бағаланатын ұйымдағы резиденттердің, магистранттардың, докторанттардың орташа жылдық саны)
0,2
11.1
ауызша баяндамамен (шетелге шығумен)
1 баяндама үшін 6 балл беріледі
11.2
постерлік баяндамамен (шетелге шығумен)
1 баяндама үшін 4 балл беріледі
11.3
ауызша баяндамамен (ҚР аумағында)
1 баяндама үшін 2 балл беріледі
11.4
постерлік баяндамамен (ҚР аумағында)
1 баяндама үшін 1 балл беріледі
11.5
Web of Science (Вебф оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) ғылыми ақпараттың дерекқорында индекстелетін халықаралық ғылыми конференциялар (Conference Proceedings) материалдарының жинақтарындағы жарияланымдардың (тезистердің, мақалалардың) саны
әрбір жарияланым үшін 10 балл × k11 беріледі
11.6
ҚР және ТМД елдерінің ғылыми ақпараттарының деректер базасымен индекстелетін конференция материалдарының жинағында тезисті (мақаланы) жариялаумен
1 тезиске 0,5 балл беріледі
Ескертпе:
1. k1 = 0,1 коэффициенті ұйым дербес игерілетін қаражат көлемін шегергенде, бас ұйым ретінде басқаратын қаражат көлеміне қолданылады. Ұйым өз бетінше игеретін қаражат көлеміне қатысты k1 коэффициенті қолданылмайды (мысалы, ұйым бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруды 10 000 мың теңгесін алады, оның ішінде өзі 1 000 мың теңгені игереді, ал 9 000 мың теңгені бірлесіп орындаушыларға береді. Есептеу формуласы келесідей болады– ((1000/500)×0,2)+(9000/500)×0,2×0,1).
2. 2, 3, 8 және 9 индикаторлар үшін авторлар немесе авторлардың бірі бағаланатын ұйыммен үлестес басылымдар ескеріледі (жарияланымда автордың бағаланатын ұйымға тиесілігі көрсетілген).
3. k 2. 1 = 1 Егер журналда Q4 квартилі болса; k 2. 1 = 10 Егер журналда Q3 квартилі болса; k 2. 1 = 20 егер журналда Q2 квартилі болса; k 2. 1 = 30 егер журналда Q1 квартилі болса.
4. k2.2 = 0,5 коэффициенті егер жарияланым мемлекеттік, орыс тілінде (және ТМД елдерінің өзге де мемлекеттік тілдерінде) жарияланған болса қолданылады.
5. k2.3 = 1 коэффициенті бағаланатын ұйыммен аффилиирленген автор "correspondence author" болып табылатын немесе алғашқы бес автордың қатарына кіретін мақалалар мен қысқа Жарияланымдар үшін қолданылады, ал монографиялар мен монографиялар бағандары үшін – бағаланатын ұйыммен аффилиирленген автор алғашқы он автордың қатарына кіреді; басқа жағдайларда k2.3 = 0,5.
6. k3.1 = 1 коэффициенті бағаланатын ұйыммен аффилиирленген автор "correspondence author" болып табылатын немесе алғашқы бес автордың қатарына кіретін, ал монографиялар мен монографиялар графиктері үшін – бағаланатын ұйыммен аффилиирленген автор алғашқы он автордың қатарына кіретін ғылыми жұмыстар үшін қолданылады; өзге жағдайларда k3. 1 = 0,5.

7. Среднее значение квадратов индекса Хирша производственного персонала рассчитываются по формуле = (h1)2+(h2)2+(h3)2+…(hn)2/n, где h1, h2, h3, …hn – индексы Хирша отдельных физических лиц производственного персонала, n – численность физических лиц, занимающих должности производительного персонала.
8. Коэффициент k4 = 1,5 применяется, если патент включен в базу данных Web of Science.
9. Коэффициент k6 = 0,5 применяется если публикация опубликована на государственном, русском языке (и иных государственных языках стран СНГ).
10. Для компонента индикатора 7.2 - одельный балл дается за каждую успешно внедренное ВТМУ в каждой отдельной области, г. Алматы, г. Астана, г. Шымкент в организации здравоохранения, подтвержденную соответствующей оплатой из Фонда – 2 балла
11. Коэффициент k8.1 = 1 если журнал имеет квартиль Q4; k8.1 = 10 если журнал имеет квартиль Q3; k8.1 = 20 если журнал имеет квартиль Q2; k8.1 = 30 если журнал имеет квартиль Q1.
12. Коэффициент k8.2 = 0,5 применяется если публикация опубликована на государственном, русском языке (и иных государственных языках стран СНГ).
13. Коэффициент k8.3 = 1 применяется для статей и коротких публикаций, в которых автор, аффилированный с оцениваемой организацией, является "correspondence author" или входит в число первых пяти авторов; в иных случаях k8.3 = 0,5.
14. Коэффициент k9.1 = 1 применяется для научных работ, в которых автор, аффилированный с оцениваемой организацией, является "correspondence author" или входит в число первых пяти авторов; в иных случаях k9.1 = 0,5.
15. Коэффициент k10 = 1,5 применяется, если патент включен в базу данных Web of Science.
16. Коэффициент k11 = 0,5 применяется если публикация опубликована на государственном, русском языке (и иных государственных языках стран СНГ).
Приложение 2
к правилам проведения оценки
результативности научной,
научно-технической
и инновационной деятельности
Условия зачета индикаторов и список подтверждающих документов по отдельным индикаторам
Название индикатора
Подтверждающие документы, предоставляемые оцениваемой организацией
1
Объем дохода от научных исследований
1. Перечень научных программ и проектов с указанием источника финансирования, сроков реализации, объема финансирования, соисполнителей и (или) партнеров;
2. Подтверждение регистрации темы научного исследования в национальном центре научно-технической информации;
3. Копия договора с финансирующей организацией
2
Количество публикаций в Web of Science, Scopus, Springer
1. Перечень публикаций с указанием их выходных данных, квартиля журнала и наименования базы даны, в которой индексируется журнал;

7. Өндірістік персоналдың Хирш индексі квадраттарының орташа мәні = (h1)2+(h2)2+(h3)2+…(hn)2/n формуласы бойынша есептеледі, мұндағы h1, h2, h3, …hn – өндірістік персоналдың жекелеген жеке тұлғаларының Хирш индекстері, n – лауазымдарды атқаратын жеке тұлғалардың саны өнімді персонал.
8. k4 = 1,5 коэффициенті патент Web of Science дерекқорына енгізілген жағдайда қолданылады.
9. k6 = 0,5 коэффициенті егер жарияланым қазақ тілі, орыс тілінде (және ТМД елдерінің өзге де мемлекеттік тілдерінде) жарияланған болса қолданылады.
10. Индикатор компоненті үшін 7.2-қордан тиісті төлеммен расталған. Денсаулық сақтау ұйымында әрбір жекелеген облыста, Алматы қаласында, Астана қаласында, Шымкент қаласында табысты енгізілген әрбір ЖТМҚ үшін киінген балл беріледі-2 балл
11. k8. 1 = 1 коэффициенті егер журналда Q4 квартилі болса; k8.1 = 10 Егер журналда Q3 квартилі болса; k8.1 = 20 егер журналда Q2 квартилі болса; k8.1 = 30 егер журналда Q1 квартилі болса.
12. k8.2 = 0,5 коэффициенті егер жарияланым қазақ тілі, орыс тілінде (және ТМД елдерінің өзге де мемлекеттік тілдерінде) жарияланған болса қолданылады.
13. k8. 3 = 1 коэффициенті бағаланатын ұйыммен аффилиирленген автор "correspondence author" болып табылатын немесе алғашқы бес автордың қатарына кіретін мақалалар мен қысқа Жарияланымдар үшін қолданылады; басқа жағдайларда k8.3 = 0,5.
14. k9.1 = 1 коэффициенті бағаланатын ұйыммен аффилиирленген автор "correspondence author" болып табылатын немесе алғашқы бес автордың қатарына кіретін ғылыми жұмыстар үшін қолданылады; басқа жағдайларда k9.1 = 0,5.
15. k10 = 1,5 коэффициенті патент Web of Science дерекқорына енгізілген жағдайда қолданылады.
16. k11 = 0,5 коэффициенті егер жарияланым мемлекеттік, орыс тілінде (және ТМД елдерінің өзге де мемлекеттік тілдерінде) жарияланған болса қолданылады.
Ғылыми, ғылыми-техникалық
және инновациялық қызметінің
нәтижелілігін бағалауды
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Индикаторларды есепке алу шарттары және жекелеген индикаторлар бойынша растайтын құжаттардың тізімі
Индикатордың атауы Бағаланатын ұйым ұсынатын растайтын құжаттар
1
Ғылыми зерттеулерден түскен пайда көлемі
1. Қаржыландыру көзі, іске асыру мерзімдері, қаржыландыру көлемі, бірлесіп орындаушылар/серіктестер көрсетілген ғылыми бағдарламалар мен жобалардың тізбесі;
2. Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығында ғылыми зерттеу тақырыбының тіркелгенін растау;
3. Қаржыландырушы ұйыммен жасалған шарттың көшірмесі
2
Web of Science (Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер)-тағы жарияланымдардың саны
1. Шығу деректері, журнал квартилі және журнал индекстелетін мәліметтер базасының атауы көрсетілген жарияланымдар тізімі

2. Для каждой статьи указывается актуальная веб-ссылка на страницу публикации в базе данных Web of Science (Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер)
3
Цитирование научных работ
Количество цитирований научных работ
1. Перечень статей, которые были опубликованы в течение последних 5 лет, с указанием количество цитирований каждой статьи в Web of Science (Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Google Scholar (Гугл Скулар) в отчетном году;
2. Для каждой статьи указывается актуальная веб-ссылка на страницу с перечнем цитирований данной статьи
Среднее значение квадратов индекса Хирша производственного персонала
1. Перечень всех сотрудников из производственного персонала, имеющих индекс Хирша с указанием значения индекса Хирша в Web of Science (Веб оф Сайнс) и Scopus (Скопус)
4
Количество патентов и иных охранных документов
1. Перечень патентов с указанием патентообладателя, агентства выдавшего патент, даты выдачи патента и регистрационного номера;
2. Прикладывается копия свидетельства о выдаче патента (справка о положительном решении на выдачу патента не засчитывается!);
3. Для патента, включенного в базу данных Web of Science (Веб оф Сайнс), указывается актуальная веб-ссылка на страницу в базе данных Web of Science (Веб оф Сайнс)
5
Уровень коммерциализации результатов научных исследований и инновационной деятельности
1. Перечень коммерциализованных технологий с указанием наименования и регистрационных данных (номер и дата) охранного документа (который выдан в течение 3 последних лет), объема полученного дохода прибыли в отчетном году;
2. Копия лицензионного договора, договора о передаче патентных прав, иных договоров между патентообладателем и лицом, которому передается право на использование технологии.
3. Для медицинских технологий, включенных в перечень возмещаемых в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС) – протокольное решение или выписка из протокола Объединенной комиссии по качеству медицинских услуг о включении данной медицинской технологии в перечень возмещаемых в рамках ГОБМП и ОСМС (за последние 3 года).
6
Уровень участия в международных конференциях и форумах
1. Перечень тезисов (статей) с указанием авторов, даты и места проведения конференции, выходных данных опубликованных тезисов, базы данных, в которой индексируется сборник;
2. Для каждого тезиса (статьи) указывается актуальная веб-ссылка с сайта базы данных научной информации, где указана информация об индексируемом научном сборнике.
Для докладов конференций:
1. Перечень докладов и (или) тезисов с указанием докладчиков и (или) авторов, даты и места проведения конференции, выходных данных опубликованных тезисов, базы данных, в которой индексируется сборник
2. Копии программ конференций, опубликованных статей
7
Уровень инновационной активности в условиях клинической практики
1. Перечень выполняемых ВТМУ в научной организации/ университетской больнице из ИС "Система управления качеством медицинских услуг" за отчетный период;
2. Самоотчет об успешно внедренных научной организацией / университетской клиникой ВТМУ в организациях здравоохранения областей, городов Алматы, Астана и Шымкент;
3. Самоотчет научной организации и (или) университетской клиники об утвержденных новых ВТМУ за отчетный период
8
Количество должностных единиц (ставок) производственного персонала на последний день отчетного периода (показатель используемый при расчете балльной оценки для всех индикаторов)
1. Таблица с указанием количества должностных единиц (ставок) и общей численности производственного персонала, в том числе в разрезе отдельных категорий производственного персонала, заверенная подписью первого руководителя оцениваемой организации.
9
Среднегодовая численность резидентов, магистрантов, докторантов в оцениваемой организации
1. Таблица с указанием среднегодовой численности обучающихся в разрезе отдельных категорий (студенты, интерны, магистранты, докторанты, резиденты), заверенная подписью первого руководителя оцениваемой организации.

2. Әрбір мақала үшін Web of Science (Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Springer (Спрингер) дерекқорындағы жарияланымдар бетіне өзекті веб-сілтеме көрсетіледі
3
Ғылыми жұмыстардың дәйексөздері
Ғылыми жұмыстар дәйексөздерінің саны
1. Есептік жылда Web of Science(Веб оф Сайнс), Scopus (Скопус), Google Scholar (Гугл Скулар)-да әрбір мақаланың дәйексөз санын көрсете отырып, соңғы 5 жыл ішінде жарияланған мақалалар тізбесі
2. Әрбір мақала үшін осы мақаладан дәйексөз келтірілген бетке өзекті веб-сілтеме көрсетіледі
Өндірістік персоналдың Хирша индексінің квадраттарының орташа мәні
1. Web of Science (Веб оф Сайнс) және Scopus (Скопус)-та Хирша индексінің мәнін көрсете отырып, Хирша индексі бар өндірістік персоналдың барлық қызметкерлерінің тізбесі
4
Патенттер мен өзге де қорғау құжаттарының саны
1. Патент иесі, патент берген агенттік, патенттің берілген күні және тіркеу нөмірі көрсетілген патенттер тізбесі
2. Патент беру туралы куәліктің көшірмесі қоса беріледі (патент беруге оң шешім туралы анықтама есептелмейді!)
3. Web of Science (Веб оф Сайнс) деректер базасына енгізілген патент үшін Web of Science (Веб оф Сайнс) деректер базасындағы бетке өзекті веб-сілтеме көрсетіледі
5
Ғылыми зерттеулердің және нәтижелерін және инновациялық қызметті коммерцияландыру деңгейі
1. Қорғау құжатының (соңғы 3 жыл ішінде берілген) атауы мен тіркеу деректері (нөмірі мен күні), есепті жылы алынған пайда көлемі көрсетілген коммерцияландырылған технологиялардың тізбесі.
2. Лицензиялық шарттың, патенттік құқықтарды беру туралы шарттың, патент иеленуші мен технологияны пайдалану құқығы берілетін тұлға арасындағы өзге де шарттардың көшірмесі.
3. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі - МӘМС) шеңберінде өтілетін медициналық технологиялар үшін – медициналық қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссияның осы медициналық технологияны ТМККК және МӘМС шеңберінде өтелетін тізбеге енгізу туралы хаттамалық шешімі немесе хаттамасынан үзінді көшірме (соңғы 3 жылда).
6
Халықаралық конференциялар мен форумдарға қатысу деңгейі
1. Авторлар көрсетілген тезистердің (мақалалардың) тізбесі, конференцияны өткізу күні мен орны, жарияланған тезистердің шығу деректері, жинақ индекстелетін деректер базасы
2. Әрбір тезис (мақала) үшін индекстелетін ғылыми жинақ туралы ақпарат көрсетілген ғылыми ақпараттың деректер базасының сайтынан өзекті веб-сілтеме көрсетіледі.
Конференция баяндамалары үшін:
1. Баяндаушы және (немесе) авторлардың, конференцияны өткізу күні мен орны, жарияланған тезистердің шығу деректері, жинақ индекстелетін деректер базасы баяндамалар және (немесе) тезистердің тізбесі
2. Конференция бағдарламасы, жарияланған мақалалар көшірмесі
7
Клиникалық тәжірибе жағдайындағы инновациялық белсенділік деңгейі
1.1. Есеп мерзіміндегі "Медициналық қызмет сапасын басқару жүйесі" АЖ ғылыми ұйымның және (немесе) университет клиникасындағы орындалатын ЖТМҚ тізбесі.
2.2. Алматы, Астана, Шымкент қалалары, облыстық денсаулық сақтау ұйымдарындағы ғылыми ұйымның және (немесе) университет клиникасындағы сәтті енгізілген ЖТМҚ есебі;
3.3. Есеп мерзіміндегі ғылыми ұйымның және (немесе) университет клиникасындағы жаңа ЖТМҚ есебі
8
Есепті кезеңнің соңғы күніне өндірістік персоналдың лауазымдық бірліктерінің (ставкаларының) саны (барлық индикаторлар үшін балдық бағалауды есептеу кезінде пайдаланылатын көрсеткіш)
1. Бағаланатын ұйымның бірінші басшысының қолымен расталған лауазымдық бірліктер (ставкалар) саны және өндірістік персоналдың жалпы саны, оның ішінде өндірістік персоналдың жекелеген санаттары бөлінісінде көрсетілген кесте
9
Бағаланатын ұйымдағы резидент, магистрант, докторанттардың орташа саны
1. Бағаланатын ұйымның бірінші басшысының қолымен расталған әр категорияға байланысты (студенттер, интерндер, магистраннар, докторанттар, резиденттер) орташажылдық санын көрсетілген кесте