О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 "Об утверждении Правил проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года № 173. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2023 года № 32346
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 "Об утверждении Правил проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15173) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования", утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационный лист – лист, публикуемый на сайте республиканского государственного казенного предприятия "Национальный центр тестирования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Национальный центр тестирования) в соответствии с выбранной комбинацией профильных предметов;
2) специальная дисциплина – дисциплина, направленная на оценку знаний и компетенций по специальным дисциплинам образовательных программ технического и профессионального, послесреднего образования по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения;
3) ситуационный центр – зал, оснащенный средствами коммуникаций для наблюдения за процессом проведения ЕНТ в бумажном и электронном формате, размещенный при организации, определяемым уполномоченным органом в области образования;
4) базовые организации высшего и (или) послевузовского образования (далее - ОВПО) – ОВПО, осуществляющие проведение ЕНТ;
5) приемная комиссия базовых ОВПО – комиссия при ОВПО, осуществляющая проведение ЕНТ;
6) профильный предмет – это учебный предмет, направленный на более полную оценку знаний и компетенций в предметной области, определяющий устойчивость углубленных академических знаний согласно выбранному профилю обучения;
7) общепрофессиональная дисциплина – дисциплина, направленная на оценку знаний и компетенций по общепрофессиональным дисциплинам образовательных программ технического и профессионального, послесреднего образования по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения;

"Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 20 сәуірдегі № 173 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 21 сәуірде № 32346 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15173 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық парақ – таңдаған бейіндік пәндер комбинациясына сәйкес Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Ұлттық тестілеу орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының (бұдан әрі – Ұлттық тестілеу орталығы) сайтында жарияланатын парақ;
2) арнайы пән – қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларының арнайы пәндері бойынша білімі мен құзыретті бағалауға бағытталған пән;
3) ахуалдық орталық – білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымда орналасқан, қағаз және электрондық форматтағы ҰБТ өткізу процесін бақылау үшін коммуникация құралдарымен жабдықталған зал;
4) базалық жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі - ЖЖОКБҰ) – ҰБТ-ны өткізуді жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ-лар;
5) базалық ЖЖОКБҰ-лардың қабылдау комиссиясы – ҰБТ-ны өткізуді жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ жанындағы комиссия;
6) бейіндік пән – таңдаған оқу бейініне сәйкес терең академиялық білімінің тұрақтылығын анықтайтын пән саласындағы білім мен құзыретті барынша толық бағалауға бағытталған оқу пәні;
7) жалпы кәсіптік пән – қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларының жалпы кәсіптік пәндері бойынша білім мен құзыретті бағалауға бағытталған пән;

8) лист ответов – специальный бланк, предназначенный для оценивания результатов ЕНТ, на котором поступающий отмечает ответы на тестовые задания;
9) копия листа ответов – бланк, предназначенный для самостоятельного подсчета баллов после ЕНТ, который не является документом для оценивания результатов тестирования;
10) линейные ОВПО – ОВПО, осуществляющие консультирование по вопросам поступления в ОВПО;
11) приемная комиссия линейных ОВПО – комиссия при ОВПО, осуществляющая консультирование по вопросам поступления в ОВПО;
12) ЕНТ в бумажном формате – тестирование, проводимое путем предоставления книжки-вопросника и листа ответов каждому тестируемому;
13) лист распределения вариантов – лист, содержащий информацию с закреплением варианта книжек к определенному номеру места в аудитории для поступающих на родственные направления подготовки по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения;
14) посадочный лист – лист распределения поступающих по местам в аудитории;
15) администратор тестирования – лицо, осуществляющее контроль за соблюдением правил проведения ЕНТ в пункте проведения ЕНТ;
16) ЕНТ – одна из форм отборочных экзаменов для поступления в ОВПО;
17) ППЕНТ – пункт проведения ЕНТ;
18) пороговый балл – установленная Типовыми правилами минимальная сумма баллов по каждому предмету и по всем предметам или дисциплинам тестирования, и по отдельным областям образования и ОВПО, допускающая участие в конкурсе по присуждению образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или для зачисления в ОВПО на платной основе;
19) электронный сертификат – электронный документ с уникальными данными претендента, официально подтверждающим баллы ЕНТ публикуемый на сайте Национального центра тестирования (далее – сертификат);
20) ЕНТ в электронном формате – тестирование, проводимое путем использования компьютера для каждого тестируемого;
21) файл регистрации (лог) - файл с записями о действиях тестируемого в хронологическом порядке.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для участия в ЕНТ в бумажном и (или) электронном формате дети с инвалидностью и лица с инвалидностью (с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата) при наличии документа об установлении инвалидности, утвержденного приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589) (далее – Приказ № 44) прикрепляют документы об установлении инвалидности в программное обеспечение приема заявлений на ЕНТ и дополнительно указывают о необходимости предоставления помощника, не являющимся учителем предметов, сдаваемых в рамках ЕНТ для детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком для детей с инвалидностью и лиц с инвалидностью с нарушением слуха.";

8) жауап парағы – түсуші тест тапсырмаларының жауаптарын белгілейтін ҰБТ нәтижелерін бағалауға арналған арнайы бланк;
9) жауап парақтарының көшірмесі – тестілеу нәтижелерін бағалауға арналған құжат болып табылмайтын ҰБТ-дан кейін балдарды өз бетінше санауға арналған бланк;
10) желілік ЖЖОКБҰ-лар – ЖЖОКБҰ-ларға түсу мәселелері бойынша консультация беруді жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ-лар;
11) желілік ЖЖОКБҰ-лардың қабылдау комиссиясы – ЖЖОКБҰ-ларға түсу мәселелері бойынша консультация беруді жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ жанындағы комиссия;
12) қағаз форматтағы ҰБТ – әрбір тестіленушіге сұрақ кітапшасын және жауап парағын беру жолымен жүргізілетін тестілеу;
13) нұсқаларды тарату парағы – қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша даярлықтың ұқсас бағыттарына түсушілер үшін кітапша нұсқасының аудиториядағы белгілі бір орын нөміріне бекітілгендігі туралы ақпаратты қамтитын парақ;
14) отырғызу парағы – түсушілерді аудиторияда орындар бойынша бөлу парағы;
15) тестілеу администраторы – ҰБТ өткізу пунктінде ҰБТ-дағы тәртіп сақтауға бақылау жасауды жүзеге асыратын жауапты тұлға;
16) ҰБТ – ЖЖОКБҰ-ға түсуге арналған іріктеу емтихандарының бір нысаны;
17) ҰБТӨП – ҰБТ өткізу пункті;
18) шекті балл – республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру жөніндегі конкурсқа қатысуға немесе ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға оқуға түсуге жол беретін әрбір пән бойынша және тестілеудің барлық пәндері немесе пәндері бойынша және білім берудің жекелеген салалары мен ЖЖОКБҰ-лар бойынша Үлгілік қағидаларда белгіленген балдардың ең төменгі сомасы;
19) электрондық сертификат – Ұлттық тестілеу орталығының сайтында жарияланатын ҰБТ балдарын ресми растайтын үміткердің бірегей деректері бар электрондық құжат (бұдан әрі - сертификат);
20) электрондық форматтағы ҰБТ – әрбір тестіленуші үшін компьютерді пайдалану жолымен өткізілетін тестілеу;
21) тіркеу файлы (лог) - хронологиялық тәртіпте тестіленушінің әрекеттері туралы жазбалар бар файл.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қағаз және (немесе) электрондық форматтағы ҰБТ-ға қатысу үшін мүгедектігі бар балалар және мүгедектігі бар адамдар (көру, есту, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 44 бұйрық) бекітілген мүгедектікті белгілеу туралы құжаты бар болған жағдайда құжатты ҰБТ-ға өтініш беру бағдарламалық жасақтамасына жүктейді және көру, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедектігі бар балалар және мүгедектігі бар адамдар үшін ҰБТ шеңберінде тапсырылатын пәндердің мұғалімі болып табылмайтын көмекші және (немесе) көру функциялары бұзылған мүгедектігі бар балалар және мүгедектігі бар адамдар үшін ымдау тілін білетін маманның көмегінің қажеттілігін қосымша көрсетеді.";

пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Поступающие сдают ЕНТ по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения (язык обучения) и двум профильным предметам, за исключением поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки.
Лица, поступающие на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки сдают ЕНТ по истории Казахстана, грамотности чтения (язык обучения).
Лица, поступающие на родственные направления подготовки по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения сдают ЕНТ по общепрофессиональной и специальной дисциплинам, за исключением поступающих на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки.
Лица, поступающие на родственные направления подготовки по группам образовательных программ, требующие творческой подготовки, предусматривающие сокращенные сроки обучения, сдают ЕНТ по специальной дисциплине.
Обучающиеся ОВПО по группе образовательных программ, требующие творческой подготовки, и желающих перевестись на другие группы образовательных программ на платной основе сдают ЕНТ по двум профильным предметам, за исключением желающих перевестись на группы образовательных программ по области образования "Педагогические науки".
Обучающиеся ОВПО желающие перевестись на группу образовательных программ области образования "Педагогические науки" сдают ЕНТ по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения (язык обучения) и двум профильным предметам, за исключением переводящихся на группу образовательных программ, требующие творческой подготовки.
7. Поступающие сдают ЕНТ по желанию на казахском или русском или английском языках, за исключением поступающих на родственные направления подготовки по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, которые сдают ЕНТ на русском или казахском языках.
При этом для поступающих, которые сдают ЕНТ на английском языке, тестирование по истории Казахстана проводится по желанию на казахском или русском языках.";
пункты 8 и 9 исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Для выпускников организаций среднего и технического и профессионального или послесреднего образования, за исключением поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, количество тестовых заданий ЕНТ составляет:
1) по истории Казахстана – 20;
2) по математической грамотности – 15;
3) по грамотности чтения (язык обучения) – 15;
4) по первому профильному предмету – 35;
5) по второму профильному предмету – 35.
Перечень групп образовательных программ с указанием профильных предметов единого национального тестирования, устанавливаются согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Для обучающихся ОВПО по группе образовательных программ, требующие творческой подготовки, и желающих перевестись на другие группы образовательных программ на платной основе количество тестовых заданий ЕНТ составляет:

6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтарының түсушілерін қоспағанда, түсушілер Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы (оқу тілі) және екі бейіндік пән бойынша ҰБТ тапсырады.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтарына түсуші адамдар Қазақстан тарихы және оқу сауаттылығы (оқу тілі) бойынша ҰБТ тапсырады.
Шығармашылық даярлықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобына түсушілерді қоспағанда, қысқартылған оқу мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша даярлаудың ұқсас бағыттарына түсетін адамдар ҰБТ-ны жалпы кәсіптік және арнайы пәндер бойынша тапсырады.
Шығармашылық дайындықты талап ететін, қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламаларының ұқсас бағыттарына оқуға түсуші адамдар үшін ҰБТ арнайы пән бойынша өткізіледі.
"Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша білім беру бағдарламалары тобына ауысатындарды қоспағанда, шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және басқа білім беру бағдарламалары тобына ауысуға ниет білдірген тұлғалар екі бейіндік бойынша ҰБТ тапсырады.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтарынан ауысатындарды қоспағанда, басқа білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және "Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласы бойынша білім беру бағдарламалары тобына ауысуға ниет білдірген тұлғалар Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы (оқу тілі) және екі бейіндік пән бойынша ҰБТ тапсырады.
7. ҰБТ-ны қазақ немесе орыс тілдерінде тапсыратын, қысқартылған оқу мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламалары бойынша даярлаудың ұқсас бағыттарына түсушілерді қоспағанда, түсушілер ҰБТ-ны қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдерінде тапсырады.
Бұл ретте ҰБТ-ны ағылшын тілінде тапсыратын оқуға түсушілер үшін Қазақстан тарихы бойынша тестілеу өз қалауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізіледі.";
8 және 9-тармақтар алып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламаларының ұқсас бағыттарына оқуға түсушілерді қоспағанда орта, техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының бітірушілері үшін ҰБТ тест тапсырмаларының саны:
1) Қазақстан тарихы бойынша – 20;
2) математикалық сауаттылық бойынша – 15;
3) оқу сауаттылығы (оқу тілі) бойынша – 15;
4) бірінші бейіндік пән бойынша – 35;
5) екінші бейіндік пән бойынша – 35.
Ұлттық бірыңғай тестілеудің бейіндік пәндері көрсетілген білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген.
Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары тобы бойынша білім алушы және басқа білім беру бағдарламалары тобына ауысуға ниет білдірген тұлғалар үшін ҰБТ тест тапсырмаларының саны:

1) по первому профильному предмету – 35;
2) по второму профильному предмету – 35.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Лица, имеющие международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком (английским) в соответствии с общеевропейскими компетенциями (стандартами) владения иностранным языком, по желанию освобождаются от сдачи профильного предмета или специальной дисциплины "Иностранный язык (английский)" по английскому языку: Test of Englishas a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) (TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ), Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм) Internet-based Test (Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), TOEFL Paper-based test (Пэйпа бейзид тест) TOEFL PBT (ТОЙФЛ ПИБИТИ), International English Language Tests System (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем (IELTS (АЙЛТС) по желанию освобождаются от сдачи профильного предмета и/или специальной дисциплины "Иностранный язык (английский)" по английскому языку, в соответствии со шкалой перевода баллов, утвержденной Типовыми правилами.
Лицам, имеющим международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком (английским) TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ), TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), TOEFL PBT (ТОЙФЛ ПИБИТИ). IELTS (АЙЛТС) необходимо внести данные при подачи заявления для участия в ЕНТ и/или в конкурсе.
Подлинность и срок действия предоставляемых сертификатов проверяется ОВПО при подаче заявления на конкурс по присуждению образовательных грантов за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или при зачислении в ОВПО на платной основе.
13. Лица, имеющие сертификаты международных стандартизированных тестов SAT - ЭсЭйТи (Scholastic Assessment Test), ACT – ЭйСиТи (American College Testing), IB - АйБи (International Baccalaureate), A Level (Э-Левел) по желанию освобождаются от сдачи ЕНТ по предметам, имеющим результаты и пороговые баллы международных стандартизированных тестов, и участвуют в конкурсе на присуждение образовательного гранта и (или) зачисляются в ОВПО на платное отделение, в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно Типовым правилам. Перевод баллов SAT в баллы ЕНТ осуществляется при условии наличия:
1) сертификатов SAT reasoning (ризонинг) и SAT subject (сабджект). При этом поступающие сдают ЕНТ по предмету История Казахстана и баллы SAT subject переводятся в баллы ЕНТ при условии совпадения профильных предметов;

1) бірінші бейіндік пән бойынша – 35;
2) екінші бейіндік пән бойынша – 35.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттеріне (стандарттарына) сәйкес шет тілін (ағылшын) меңгергенін растайтын: Test of Englishas a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) (TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ), Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм) Internet-based Test (Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), TOEFL Paper-based test (Пэйпа бейзид тест) TOEFL PBT (ТОЙФЛ ПИБИТИ), International English Language Tests System (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем (IELTS (АЙЛТС) халықаралық сертификаттары бар адамдар өз қалауы бойынша "Шет тілі (ағылшын)" бейіндік пәнін немесе арнайы пән бойынша тестілеу тапсырудан Үлгілік қағидалармен бекітілген балл аудару шкаласына сәйкес бейіндік пәнді немесе ағылшын тілі бойынша "Шет тілі (ағылшын)" арнайы пәнін тапсырудан өз қалауы бойынша босатылады.
Шет тілін (ағылшын тілін) меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттары TOEFL ITP (ТОЙФЛ АЙТИПИ), TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), TOEFL PBT (ТОЙФЛ ПИБИТИ). IELTS (АЙЛТС) бар тұлғалар ҰБТ-ға және/немесе конкурсқа қатысу үшін өтініш берген кезде мәліметтерді енгізуі қажет.
Ұсынылған сертификаттардың түпнұсқалығын республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру конкурсына өтініш берген немесе ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдау кезінде ЖЖОКБҰ тексереді.
13. SAT - ЭсЭйТи (Scholastic Assessment Test), ACT – ЭйСиТи (American College Testing), IB - АйБи (International Baccalaureate), A Level (Э-Левел) халықаралық стандартталған тест сертификаттары бар тұлғалар қалауы бойынша халықаралық стандартталған тестілеудің нәтижелері мен шекті балдары бар пәндер бойынша ҰБТ тапсырудан босатылады және Үлгілік қағидаға сәйкес білім беру грантын беру конкурсына қатыса алады және (немесе) ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде оқуға қабылдана алады.
SAT балдарын ҰБТ балдарына ауыстыру мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) SAT reasoning (ризонинг) және SAT subject (сабджект) сертификатары болған жағдайда. Бұл ретте түсуші Қазақстан тарихы пәні бойынша ҰБТ тапсырады және SAT subject балдары бейіндік пәндері сәйкес келген жағдайда ғана ҰБТ балдарына ауыстырылады;

2) сертификатов SAT reasoning. При этом поступающие сдают ЕНТ по предмету История Казахстана и двум профильным предметам.
Перевод баллов ACT в баллы ЕНТ осуществляется при условии сдачи ЕНТ по предмету История Казахстана.
Перевод баллов IB в баллы ЕНТ осуществляется при условии сдачи ЕНТ по предметам История Казахстана и Грамотности чтения.
Лицам, поступающим на группу образовательных программ высшего образования, требующей творческой подготовки и имеющих сертификаты международных стандартизированных тестов SAT, ACT, IB и A-Level для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета, а также при зачислении в ОВПО на платной основе засчитывается балл согласно пункта 4-1 и приложения 2-1 Типовых правил (по Грамотности чтения), при этом учитывается только баллы сертификата SAT reasoning.
Лицам, имеющим сертификаты международных стандартизированных тестов SAT, ACT, IB и A-Level необходимо внести данные и подать заявление в базу данных приема заявлений ЕНТ, копии сертификатов, в сроки, с 1 по 30 апреля календарного года для бумажного формата ЕНТ и c 28 апреля по 10 июня календарного года для электронного формата ЕНТ.
По завершении приема заявлений на ЕНТ Национальный центр тестирования до 30 июня календарного года представляет в уполномоченный орган в области образования на рассмотрение список лиц, имеющих сертификаты международных стандартизированных тестов SAT, ACT, IB и A-Level их копии сертификатов.
Подлинность и срок действия представляемых сертификатов проверяются приемными комиссиями ОВПО.
После принятия решения уполномоченного органа в области образования о переводе баллов международных стандартизированных тестов в баллы ЕНТ сертификат заявителя публикуется на сайте Национального центра тестирования (www.testcenter.kz).";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Поступающим, подавшим заявления для участия в ЕНТ, но не принявшим участие в тестировании, предоставляется возможность участия в один из последующих дней в период проведения ЕНТ при наличии места в аудитории в дни проведения тестирования (в бумажном тестировании с соответствующим языком тестирования) по следующим уважительным причинам:
1) при наличии заключения врачебно-консультационной комиссии, согласно форме № 026/у, утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан № ҚР ДСМ-175/2020 от 30 октября 2020 года "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ №ДСМ-175/2020), по состоянию здоровья;

2) SAT reasoning сертификаттары болған жағдайда. Бұл ретте түсуші Қазақстан тарихы және екі бейіндік пәндер бойынша ҰБТ тапсырады.
ACT балдары Қазақстан тарихы пәні бойынша ҰБТ тапсырған жағдайда ҰБТ балдарына ауыстырылады.
IB балдары Қазақстан тарихы және оқу сауаттылығы пәндері бойынша ҰБТ тапсырған жағдайда ҰБТ балдарына ауыстырылады.
Шығармашылық дайындықты талап ететін жоғары білімнің білім беру бағдарламалары тобына түсетін және республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беру конкурсына қатысу үшін, сондай-ақ ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде қабылдау кезінде SAT, ACT, IB және A-Level халықаралық стандартталған тестілерінің сертификаттары бар адамдарға балл Үлгілік қағидалардың 4-1 тармағына және 2-1-қосымшасына сәйкес (оқу сауаттылығы бойынша) есептеледі, бұл ретте SAT reasoning сертификатының балдары ғана ескеріледі.
SAT, ACT, IB және A-Level халықаралық стандартталған тест сертификаттары бар тұлғалар қағаз форматтағы ҰБТ үшін күнтізбелік жылғы 1 және 30 сәуір аралығында және электрондық форматтағы ҰБТ үшін күнтізбелік жылғы 28 сәуір және 10 маусым аралығында ҰБТ-ға өтініштер қабылдау базасына сертификаттардың көшірмелері мен мәліметтерін енгізуі және өтініш беруі қажет.
ҰБТ–ға өтініштер қабылдау аяқталғаннан кейін Ұлттық тестілеу орталығы күнтізбелік жылдың 30 маусымына дейін білім беру саласындағы уәкілетті органға SAT, ACT, IB және A-Level халықаралық стандартталған тестілерінің сертификаттары бар адамдардың тізімін және олардың сертификаттарының көшірмелерін қарауға ұсынады.
Ұсынылатын сертификаттардың түпнұсқалығы мен қолданылу мерзімін ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиялары тексереді.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның халықаралық стандартталған тест балдарын ҰБТ балдарына ауыстыру туралы шешімі шығарылғаннан кейін өтініш берушінің сертификаты Ұлттық тестілеу орталығының сайтындағы (www.testcenter.kz) жеке кабинетінде жарияланады.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. ҰБТ-ға қатысу үшін өтініш білдіріп, көрсетілген күні тестілеуге қатыспаған болса, тестілеу өткізілетін күндері аудиторияда (қағаз форматта тестілеу тапсыру тіліне сәйкес) орын болған жағдайда және келесі дәлелді себептер бойынша ҰБТ-ны өткізу кезеңінде келесі күндердің бірінде қатысу мүмкіндігі беріледі:
1) денсаулық жағдайы бойынша "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) бекітілген № 026/у нысанға сәйкес дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы болған жағдайда;

2) при наличии документов, подтверждающих смерть близких родственников, перечень которых определен подпунктом 13) статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс);
3) при чрезвычайных ситуациях.
При этом:
в бумажном формате ЕНТ поступающий подает заявление для повторной сдачи ЕНТ на имя председателя государственной комиссий, приложив необходимые документы;
в электронном формате ЕНТ поступающий подает заявление для повторной сдачи ЕНТ на имя директора Национального центра тестирования, приложив необходимые документы.
17. Для осуществления контроля за соблюдением правил проведения ЕНТ в организации определяемым уполномоченным органом в области образования направляются администраторы тестирования, наблюдатели из числа сотрудников уполномоченного органа в области образования, других заинтересованных государственных органов и ведомств, представителей институтов гражданского общества, неправительственных организаций.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Оценивание ответов тестовых заданий ЕНТ по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, осуществляется следующим образом:
1) в тестовых заданиях с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в один балл;
при выборе одного и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов.
2) в тестовых заданиях с одним или несколькими правильными ответами (не более трех правильных ответов):
с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в два балла;
с одним правильным ответом при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с одним правильным ответом при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в два балла;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов оценивается в два балла;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов.";

2) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 1-бабының 13) тармақшасына сәйкес айқындалған жақын туыстарының қайтыс болуын растайтын құжаттар тізбесі, болған кезде;
3) төтенше жағдайлар кезінде.
Бұл ретте:
қағаз форматтағы ҰБТ кезінде түсуші тиісті құжаттарын тіркей отырып мемлекеттік комиссия төрағасының атына ҰБТ-ны қайта тапсыруға өтініш береді;
электрондық форматтағы ҰБТ кезінде түсуші тиісті құжаттарын тіркей отырып Ұлттық тестілеу орталығы директорының атына ҰБТ-ны қайта тапсыруға өтініш береді.
17. Білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымда ҰБТ өткізу қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру үшін тестілеу администраторлары, білім беру саласындағы уәкілетті органның, басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ведомстволардың қызметкерлері, азаматтық қоғам институттарының, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері қатарынан байқаушылар жіберіледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қысқартылған оқу мерзімі көзделген білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін ҰБТ тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау келесі түрде жүзеге асырылады:
1) бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен бағаланады;
бір немесе бірнеше дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен бағаланады
2) бір немесе бірнеше дұрыс жауабы бар (үш дұрыс жауаптан артық емес) тест тапсырмаларында:
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
бір дұрыс жауабы бар екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында а екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен бағаланады.";

пункты 21, 22, 23, 24, 25, 26 и 27 исключить;
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Состав приемной комиссии базовых и линейных ОВПО утверждается первым руководителем ОВПО или лицом, исполняющим его обязанности.
Функции приемной комиссии линейных ОВПО:
консультирование поступающих по вопросам выбираемой группе образовательных программ высшего образования, ознакомление с процедурой тестирования и обеспечение выдачи информационных листов в соответствии с выбранной комбинацией профильных предметов, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Функции приемной комиссии базовых ОВПО:
1) организация консультирования технических секретарей и ответственных секретарей линейных ОВПО;
2) консультирование поступающих по вопросам выбираемой группы образовательных программ высшего образования, ознакомление с процедурой тестирования;
3) формирование аудиторного фонда для проведения тестирования;
4) организация и обеспечение работы технического оборудования к тестированию;
5) обеспечение выдачи информационных листов в соответствии с выбранной комбинацией профильных предметов.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. При запуске на тестирование поступающие запускаются в здание по одному.
Идентификация личности поступающего производится на основании документа, удостоверяющего личность, либо справки об окончании организации среднего образования в текущем году лиц, не достигших шестнадцати лет и через сканер объемно-пространственной формы лица человека.
При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного и рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности поступающих при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание следующих запрещенных предметов мобильной связи, оснащенных функциями переноса информации, в том числе пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон)), ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), любые виды радио-электронной связи, в том числе Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи) смарт часы, смарт-очки, фитнес-браслет (трекер), диктофон, калькулятор, наушники проводные и беспроводные, шпаргалки, учебно-методическую литературу.
При выявлении запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте во время произведения проверки металлоискателем в ходе запуска на тестирование, администратором тестирования составляется Акт "Об исключении из здания поступающего при обнаружении металлоискателем в здание пункта проведения ЕНТ" по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам и поступающий не допускается на данное тестирование.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:

21, 22, 23, 24, 25, 26 және 27-тармақтар алып тасталсын;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Базалық және желілік ЖЖОКБҰ қабылдау комиссияларының құрамы ЖЖОКБҰ бірінші басшысы мен немесе оның міндетін атқарушы тұлғамен бекітіледі.
Желілік ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиясының функциялары:
түсушілерге таңдаған жоғары білімнің білім беру бағдарламалары топтары бойынша консультация беру, тестілеу рәсімімен таныстыру және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таңдаған бейіндік пәндер комбинациясына сәйкес ақпараттық парақтарды беруді қамтамасыз ету.
Базалық ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиясының функциялары:
1) желілік ЖЖОКБҰ-ның техникалық хатшылары мен жауапты хатшыларына кеңес беруді ұйымдастыру;
2) түсушілерді таңдаған жоғары білімнің білім беру бағдарламалары топтары бойынша кеңес беру, тестілеу рәсімімен таныстыру;
3) тестілеу өткізу үшін аудиториялық қорды қалыптастыру;
4) тестілеуге техникалық жабдықтардың жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
5) бейіндік пәндердің таңдалған комбинациясына сәйкес ақпараттық парақтарды беруді қамтамасыз ету.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Түсушілер тестілеуге кіргізу барысында ғимаратқа бір-бірден кіргізіледі.
Түсушілердің жеке басын сәйкестендіру жеке басын куәландыратын құжаты негізінде, ал жасы он алтыға толмаған адамдар ағымдағы жылы орта білім беру ұйымын аяқтағаны туралы анықтама негізінде және жеке басы бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканерленуі арқылы жүргізіледі.
Кіргізу кезінде қол және рамалық металл іздегіштер пайдаланылады. Тестілеуге кіргізу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеу өткізу барысында түсушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың ғимаратқа төмендегі тыйым салынған заттарды: ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған ұялы байланыстар, оның ішінде пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электрондық байланыстың барлық түрлері, оның ішінде (Wi-Fi (Вай-фай), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), смарт сағаттар, смарт көзілдірік, фитнес білезік (трекерлер), диктофон, калькулятор, сымды және сымсыз құлаққаптар, шпаргалкаларды, оқу-әдістемелік әдебиеттерді алып кіруіне жол бермеу үшін рұқсат етілмейді.
Тестілеуге кіргізу барысында металл іздегішпен тексеру кезінде осы тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар табылған жағдайда, тестілеу әкімшісі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "ҰБТ өткізу пунктінің ғимаратына кіргізу барысында металл іздегішпен тыйым салынған заттар табылған тестіленушіні ғимараттан шығару туралы" акт жасайды және түсуші осы тестілеуге жіберілмейді.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"38. Поступающие запускаются в аудиторию по одному, при этом производится идентификация личности поступающего на основании документа, удостоверяющего личность, либо справки об окончании школы в текущем году лиц, не достигших шестнадцати лет и через сканер объемно-пространственной формы лица человека.
После идентификации личности поступающего производится проверка на наличие предметов, запрещенных к проносу в аудиторию проведения, к которым относятся любые электронные устройства (в том числе устройства связи), печатные и рукописные материалы.
В случае установления наличия предметов, запрещенных проносу в аудиторию проведения либо признаков совершения действий, нарушающих академическую честность, составляется Акт согласно приложению 9 к настоящим Правилам.";
пункты 45 и 46 изложить в следующей редакции:
"45. Лист ответов ЕНТ заполняется по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам в следующем порядке:
1) в сектор 1 вписывается Ф. И. О (при его наличии);
2) в секторе 2 в верхних клетках по горизонтали заполняется индивидуальный код тестируемого (далее – ИКТ), указанный на пропуске поступающего. Под каждой цифрой закрашиваются кружки, соответствующие цифрам, обозначенным в клетках;
3) в секторе 3 и 4 закрашиваются кружками место, где будет сидеть поступающий при сдаче тестирования и вариант его книжки.
4) в секторе 5 проставляются поток и номер аудитории, в которой поступающий будет сдавать ЕНТ. Номер потока определяется по дате тестирования.
5) сектор 6 предусмотрен для поступающих, которые сдают творческие экзамены;
6) в секторах 7, 8 и 9 закрашиваются ответы тестовых заданий по предметам: История Казахстана, Грамотность чтения, Математическая грамотность соответственно;
Каждое тестовое задание в секторах 7, 8 и 9 требует выбора единственно правильного ответа из четырех предложенных вариантов ответов. Выбранный ответ отмечается на секторе данного предмета путем полного закрашивания соответствующего кружка;
7) в секторах 10 и 11 закрашиваются ответы тестовых заданий по 2 профильным предметам.
В секторах 10 и 11 тестовые задания с 1 по 25 требуют выбора единственно правильного ответа из четырех предложенных вариантов ответов. Выбранный ответ отмечается на секторе данного предмета путем полного закрашивания соответствующего кружка; тестовые задания с 26 по 35 требуют выбора одного или несколько правильных ответов (не более 3), путем полного закрашивания кружков;
8) сектор 12 (отображает номер листа ответов) не закрашивается;
9) особое внимание обращается на графу "Внимание":
лист ответов заполняется ручкой с синей или черной пастой;
не допускается пачкать, мять, рвать лист ответов и пользоваться корректирующими жидкостями, выносить лист ответов из аудитории до окончания тестирования;

"38. Түсушілер аудиторияға бір-бірден кіргізіледі, бұл ретте түсушінің жеке басын растайтын құжаты негізінде, он алты жасқа толмаған түсушілердің жеке басы анықтама негізінде және жеке басы бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканерленуі арқылы жеке басы сәйкестендіріледі.
Түсушінің жеке басын сәйкестендіргеннен кейін аудиторияға кіргізілуіне тыйым салынған заттардың, кез келген электрондық құрылғылардың (оның ішінде байланыс құралдары), баспа және қолжазба материалдарының бар-жоғына тексеру жүргізіледі.
Тыйым салынған заттарды аудиторияға алып кіруге әрекет жасағаны немесе академиялық адалдығына күмән келтіретін әрекет белгілері анықталған жағдайда, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасалады.";
45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"45. ҰБТ-ның жауап парағы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі тәртіппен толтырылады:
1) 1-секторда түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) жазылады;
2) 2-секторда жоғарғы торкөздерге көлденеңінен түсушінің рұқсаттамасында көрсетілген тестіленушінің жеке коды (бұдан әрі - ТЖК) жазылады. Әр санның астындағы торкөздегі сандарға сәйкес дөңгелекшелер боялады;
3) 3 және 4-секторларда тестілеу тапсыру кезінде түсушінің отыратын орны және кітапшасының нұсқасы боялады;
4) 5-секторда түсуші ҰБТ тапсыратын лек пен аудитория нөмірі қойылады. Лек нөмірі тестілеу болатын күн бойынша анықталады;
5) 6-сектор шығармашылық емтихан тапсыратын түсушілерге арналған;
6) 7, 8 және 9-секторларда Қазақстан тарихы, Оқу сауаттылығы және Математикалық сауаттылық пәндері бойынша тапсырмалардың жауаптары боялады.
7, 8 және 9-секторлардағы әр тест тапсырмасы берілген төрт жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауды талап етеді. Таңдалған жауап сол пәннің секторында сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді;
7) 10 және 11-секторларда 2 бейіндік пән бойынша тест тапсырмаларының жауаптары боялады;
10 және 11-секторларда 1-25 аралығындағы тест тапсырмаларында берілген төрт жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдау талап етіледі. Таңдалған жауап сол пәннің секторында сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді; 26-35 аралығындағы тест тапсырмалары дөңгелекшелерді толық бояу арқылы бір немесе бірнеше дұрыс жауапты (3-тен артық емес) таңдауды талап етеді;
8) 12-сектор (жауап парағының нөмірі көрсетіледі) боялмайды;
9) "Назар аударыңыз" бағанына аса көңіл бөлінеді:
жауап парағы көк немесе қара түсті қаламмен толтырылады;
жауап парағын былғауға, умаждауға, жыртуға және корректор сұйықтықтарын пайдалануға, жауап парағын тестілеу аяқталғанға дейін аудиториядан шығаруға жол берілмейді;

10) поступающий расписывается в нижнем правом углу листа ответов в секторе 13 "Подпись поступающего".
46. Лист ответов для поступающих по образовательным программам, предусматривающим сокращенные сроки обучения, заполняется по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам в следующем порядке:
1) в сектор 1 вписывается Ф.И.О. (при его наличии);
2) в секторе 2 в верхних клетках по горизонтали заполняется ИКТ, указанный на пропуске поступающего. Под каждой цифрой закрашиваются кружки, соответствующие цифрам, обозначенным в клетках;
3) в секторе 3 и 4 закрашиваются кружками номер места, где будет сидеть поступающий при сдаче тестирования и вариант его книжки;
4) в секторе 5 проставляются поток и номер аудитории, в которой поступающий будет сдавать ЕНТ. Номер потока определяется по дате тестирования;
5) в секторе 6 закрашиваются ответы тестовых заданий по общепрофессиональной дисциплине;
Каждое тестовое задание в секторе 6 требует выбора единственно правильного ответа из четырех предложенных вариантов ответов. Выбранный ответ отмечается на секторе данного предмета путем полного закрашивания соответствующего кружка;
6) в секторе 7 закрашиваются ответы тестовых заданий по специальной дисциплине.
Тестовые задания с 1 по 20 требуют выбора единственно правильного ответа из четырех предложенных вариантов ответов, ответ отмечается путем полного закрашивания соответствующего кружка;
Тестовые задания с 21 по 30 требуют выбора одного или несколько (не более 3) правильных ответов, путем полного закрашивания кружков; тестовые задания с 31 по 40 ситуационные тестовые задания с выбором одного правильного ответа, путем полного закрашивания соответствующего кружка;
7) сектор 8 (отображает номер листа ответов) не закрашивается;
8) особое внимание обращается на графу "Внимание":
лист ответов заполняется ручкой с синей или черной пастой;
не допускается пачкать, мять, рвать лист ответов и пользоваться корректирующими жидкостями, выносить лист ответов из аудитории до окончания тестирования;
9) поступающий расписывается в нижнем правом углу листа ответов в секторе 9 "Подпись поступающего".";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Прием заявлений по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам или согласно установленного образца, по форме № 502 приказа для участия в ЕНТ в электронном формате осуществляется в онлайн режиме в период:
1) с 20 декабря по 6 января календарного года для лиц, указанных в подпунктах 1), 6), 7) и 8) пункта 3 настоящих правил, при этом поступающий подает заявление не более 1 (одного) раза в указанный период;

10) түсуші жауап парағының төменгі оң жақ бұрышындағы "Түсушінің қолы" деген 13-секторға қолын қояды.
46. Қысқартылған оқу мерзімі көзделген білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсушілер үшін жауап парағы осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі тәртіппен толтырылады:
1) 1-секторда түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) жазылады;
2) 2-секторда жоғарғы торкөздерге көлденеңінен түсушінің рұқсаттамасында көрсетілген ТЖК жазылады. Әр санның астындағы торкөздегі сандарға сәйкес дөңгелекшелер боялады;
3) 3 және 4-секторларда тестілеу тапсыру кезінде түсушінің отыратын орны және кітапшасының нұсқасы боялады.
4) 5-секторда түсуші ҰБТ тапсыратын лек пен аудитория нөмірі қойылады. Лек нөмірі тестілеу болатын күн бойынша анықталады.
5) 6-секторда жалпы кәсіптік пән бойынша тест тапсырмаларының жауаптары боялады;
6-сектордағы әр тест тапсырмасы берілген төрт жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауды талап етеді. Таңдалған жауап сол пәннің секторында сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді;
6) 7-секторда арнайы пән бойынша тест тапсырмаларының жауаптары боялады.
1-20 аралығындағы тест тапсырмалары берілген төрт жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауды талап етеді, жауап сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді;
21-30 аралығындағы тест тапсырмалары дөңгелекшелерді толық бояу арқылы бір немесе бірнеше дұрыс жауапты (3-тен артық емес) таңдауды талап етеді; 31-40 аралығындағы жағдаяттық тест тапсырмалары сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы бір дұрыс жауапты таңдау арқылы белгіленеді;
7) 8-сектор боялмайды (жауап парағының нөмірі көрсетіледі);
8) "Назар аударыңыз" бағанына аса көңіл бөлінеді:
жауап парағы көк немесе қара түсті қаламмен толтырылады;
жауап парағын былғауға, умаждауға, жыртуға және корректор сұйықтықтарын пайдалануға, жауап парағын тестілеу аяқталғанға дейін аудиториядан шығаруға жол берілмейді;
9) түсуші жауап парағының төменгі оң жақ бұрышындағы "Түсушінің қолы" деген 9-секторға қолын қояды.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Электрондық форматтағы ҰБТ-ға қатысу үшін құжаттар қабылдау онлайн режимде осы Қағидаларға 3-қосымшаға немесе № 502 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша белгіленген үлгіге сәйкес мынадай кезеңдерде жүзеге асырылады:
1) күнтізбелік жылғы 20 желтоқсан мен 6 қаңтар аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 1 (бір) реттен артық емес өтініш беруге мүмкіндік беріледі;

2) с 20 февраля по 10 марта календарного года для лиц, указанных в подпунктах 1), 3), 5) и 6) пункта 3 настоящих Правил, при этом поступающий подает заявление не более 1 (одного) раза в указанный период;
3) с 28 апреля по 14 мая календарного года для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих правил, при этом поступающий подает заявление не более 2 (двух) раз в указанный период;
4) с 20 июля по 30 июля календарного года для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 5), 6), 7) и 8) пункта 3 настоящих правил, при этом поступающий подает заявление не более 1 (одного) раза в указанный период.
Во время подачи заявления для участия в ЕНТ в электронном формате в онлайн режиме поступающий выбирает день и время тестирования.";
дополнить пунктом 74-1 в следующей редакции:
"74-1. ЕНТ в электронном формате проводится в следующие сроки:
1) с 10 января по 10 февраля календарного года, для лиц, указанных в подпунктах 1), 6), 7) и 8) пункта 3 настоящих Правил;
2) с 1-31 марта для лиц, указанных в подпунктах 1), 3), 5) и 6) пункта 3 настоящих правил;
3) с 16 мая по 5 июля календарного года для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих правил;
4) с 10 по 20 августа для лиц, указанных в подпунктах 2), 3), 5), 6), 7) и 8) пункта 3 настоящих правил.
Для лиц, сдающих ЕНТ в период с 16 мая по 5 июля изменение профильных предметов не допускается.";
пункты 75 и 76 изложить в следующей редакции:
"75. При проведении ЕНТ в электронном формате, поступающие запускаются в здание по одному, при этом производится идентификация личности поступающего через сканер объемно-пространственной формы лица человека и предоставляется документ, удостоверяющий личность и справка об окончании школы в текущем году лиц, не достигших шестнадцати лет.
При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного и рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности поступающих при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание следующих запрещенных предметов: мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт часы, смарт очки, фитнес-браслеты (трекеры), диктофон, наушники проводные, беспроводные, микронаушники, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, а также другие устройста обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект).

2) күнтізбелік жылғы 20 ақпан мен 10 наурыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 1 (бір) реттен артық емес өтініш беруге мүмкіндік беріледі;
3) күнтізбелік жылғы 28 сәуір мен 14 мамыр аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 2 (екі) реттен артық емес өтініш беруге мүмкіндік беріледі;
4) күнтізбелік жылғы 20 шілде мен 30 шілде аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 1 (бір) реттен артық емес өтініш беруге мүмкіндік беріледі.
Электрондық форматтағы ҰБТ-ға қатысу үшін онлайн режимде өтініш беру кезінде түсуші тестілеу күнін және уақытын таңдай алады.";
74-1-тармақпен толықтырылсын:
"Электрондық форматтағы ҰБТ мынадай мерзімдерде өткізіледі:
1) күнтізбелік жылғы 10 қаңтар мен 10 ақпан аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 1 (бір) реттен артық емес ҰБТ-ны тапсыруға мүмкіндік беріледі;
2) күнтізбелік жылғы 1-31 наурыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 1 (бір) реттен артық емес ҰБТ-ны тапсыруға мүмкіндік беріледі;
3) күнтізбелік жылғы 16 мамыр мен 5 шілде аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 2 (екі) реттен артық емес ҰБТ-ны тапсыруға мүмкіндік беріледі;
4) күнтізбелік жылғы 10-20 тамыз аралығында осы Қағидалардың 3-тармағының 2), 3), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, бұл ретте түсушілерге көрсетілген кезеңде 1 (бір) реттен артық емес ҰБТ-ны тапсыруға мүмкіндік беріледі.
16 мамыр мен 5 шілде аралығында ҰБТ тапсыратын тұлғалар үшін бейіндік пәндер комбинациясын өзгертуге жол берілмейді.";
75 және 76-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"75. ҰБТ-ны электрондық форматта өткізу кезінде оқуға түсушілер ғимаратқа бір-бірден кіргізіледі, бұл ретте оқуға түсушінің жеке басын көлемді-кеңістіктік нысандағы сканер арқылы және жеке басын растайтын құжат негізінде және он алты жасқа толмағандарға орта білім беру ұйымын ағымдағы жылы аяқтайтыны туралы анықтамасы негізінде сәйкестендіру жүргізіледі.
Тестілеуге кіргізу кезінде қолмен және рамалық типтегі металл іздегіштер қолданылады. Тестілеуге кіргізу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеу өткізу кезінде түсушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың ғимаратқа ақпаратты тасымалдау функцияларымен жабдықталған ұялы байланыстың мынадай тыйым салынған заттарын, фотоаппарат, ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған кез келген ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рациялар, ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), смарт сағаттар, смарт көзілдірік, фитнес білезіктер (трекерлер), диктофон, сымды және сымсыз құлаққаптар, микроқұлаққаптар, сымсыз бейнекамераларды, GPS (ДжиПиЭс) навигаторларды, GPS (ДжиПиЭс) трекерлерді, қашықтан басқару құрылғыларын, сондай-ақ келесі стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғыларын: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект).

Также не допускается заносить в здание тестирования следующие предметы: шпаргалки, учебно-методическую литературу, таблицу Менделеева и растворимости солей, калькулятор, бумаги формата А0-А10.
При выявлении запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте во время произведения проверки металлоискателем в ходе запуска на тестирование, администратором тестирования составляется Акт "Об исключении из здания поступающего при обнаружении металлоискателем в здание пункта проведения ЕНТ (электронный формат)" по форме, согласно приложению 31 к настоящим Правилам и поступающий не допускается на данное тестирование.
При выявлении подставного лица в ходе запуска на тестирование администратором тестирования составляется "Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование (электронный формат)" по форме, согласно приложению 32 к настоящим Правилам, поступающий не допускается к тестированию в текущем году.
Национальный центр тестирования дополнительно уведомляет поступающего о недопуске на тестирование через личный кабинет на сайте.
76. Администратор тестирования запускает поступающих в аудиторию (компьютерный класс) по одному.
Поступающий занимает место в аудитории согласно посадочному месту по форме, согласно приложению 32-1 к настоящим Правилам.
При проведении тестирования используется видеонаблюдение и устройства, подавляющие сигналы мобильной и радиоэлектронной связи в пределах допустимых магнитных волн, в зависимости от площади аудитории (компьютерного класса).";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Для начала тестирования поступающему необходимо:
для входа в систему тестирования указать свой логин и пароль или ввести индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) и пройти авторизацию объемно-пространственной формы лица человека через фронтальные камеры, установленные на компьютере;
открыть интерфейс "тестирование ЕНТ";
выбрать язык сдачи тестирования, при этом после начала тестирования язык сдачи тестирования не меняется;
выбрать комбинацию профильных предметов и подтвердить правильность выбора;
приступить к сдаче ЕНТ.
При каждом выходе и входе в систему тестирования, поступающие через фронтальные камеры, установленные на компьютере проходят авторизацию объемно-пространственной формы лица человека.
При отключении электричества в пункте проведения ЕНТ или при других форс-мажорных обстоятельствах, при которых запись тестирования не ведется, администратор тестирования и региональная государственная комиссия по согласованию с Национальным центром тестирования приостанавливает (отменяет) и переносит на другой день процесс тестирования с составлением Акта о приостановлении и переносе процесса тестирования по форме согласно приложению 32-2 к настоящим Правилам.
Акт о приостановлении и переносе процесса тестирования составляется совместно, администратором тестирования и региональной государственной комиссией.
О технической неисправности техники во время тестирования поступающему необходимо сообщить администратору тестирования.
Администратором тестирования совместно с наблюдателями (в случае их присутствия), составляется Акт выявления технической неисправности техники во время тестирования по форме согласно приложению 33 к настоящим Правилам.";

Сонымен қоса, келесі заттарды тестілеу ғимаратына кіргізуге тыйым салынады: шпаргалкалар, оқу-әдістемелік әдебиеттер, Менделеев кестесі және тұздардың ерігіштігі кестесі, калькулятор, А0-А10 форматтағы қағаздар.
Тестілеуге жіберу барысында металл іздегішпен тексеру жүргізу кезінде осы тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар анықталған жағдайда, тестілеу администраторы осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "ҰБТ өткізу пунктінің ғимаратына (электрондық форматта) металл іздегішпен анықталған кезде түсушіні ғимараттан шығару туралы" акт жасайды және түсуші осы тестілеуге жіберілмейді.
Тестілеуге кіргізу барысында бөгде адам анықталған жағдайда тестілеу әкімшісі осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Тестілеуге кіргізу барысында бөгде адамды анықтау актісін (электрондық форматта)" жасайды, оқуға түсуші ағымдағы жылы тестілеуге жіберілмейді.
Ұлттық тестілеу орталығы түсушіні сайттағы жеке кабинеті арқылы тестілеуге жіберілмейтінін қосымша хабардар етеді.
76. Тестілеу администраторы түсушіні аудиторияға (компьютерлік сынып) бір-бірден кіргізеді.
Осы Қағидаларға 32-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсуші аудиторияда отырғызу орнына сәйкес орынға жайғасады.
Тестілеуді өткізу кезінде аудиторияның (компьютерлік сыныптың) ауданына байланысты бейнебақылаулар және рұқсат етілген магниттік толқындар шегінде ұтқыр және радиоэлектрондық байланыс сигналдарын басатын құрылғылар пайдаланылады.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Тестілеуді бастау үшін түсушіге:
тестілеу жүйесіне кіру үшін компьютер экранындағы өрісте логині мен паролін көрсету немесе жеке сәйкестендіру нөмірін енгізу (бұдан әрі – ЖСН) және компьютерде орнатылған фронтальды камера арқылы адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканері арқылы авторизациялаудан өту;
"ҰБТ тестілеу" интерфейсін ашу;
тестілеу тапсыру тілін таңдау, бұл ретте тестілеу басталғаннан кейін тестілеуді тапсыру тілі өзгермейді;
бейіндік пәндер комбинациясын таңдау және таңдау дұрыстығын растау;
ҰБТ тапсыруға кірісу.
Түсуші тестілеу жүйесіне әрбір кіру және шығу кезінде, сондай-ақ тестілеу аяқталғаннан кейін компьютерде орнатылған фронтальды камера арқылы адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканері арқылы авторизациялаудан өтеді.
ҰБТ өткізу пунктінде электр қуаты ажыратылған жағдайда немесе тестілеу жазбасы жүргізілмейтін басқа да форс-мажорлық жағдайларда, Ұлттық тестілеу орталығының келісімен тестілеу администраторы мен өңірлік мемлекеттік комиссия осы Қағидаларға 32-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеу процесін тоқтата тұру және ауыстыру туралы акт жасай отырып, тестілеу процесін тоқтатады (күшін жояды) және басқа күнге ауыстырады.
Тестілеу процесін тоқтата тұру және ауыстыру туралы акт тестілеу администраторымен және өңірлік мемлекеттік комиссиямен бірлесіп жасалады.
Тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауы болған жағдайда түсуші тестілеу администраторына хабарлау қажет. Тестілеу администраторы бақылаушылармен бірлесіп (бар болған жағдайда) осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауын анықтау актісін жасайды.";

пункты 80 и 81 изложить в следующей редакции:
"80. При проведении ЕНТ в электронном формате поступающему не допускается:
выходить из аудитории (компьютерного класса) без разрешения администратора тестирования на не более 10 минут.
При этом не допускается выходить в первые и последние часы тестирования, за исключением случаев, относящихся к чрезвычайной, форс-мажорной ситуациям, и/или случаев, связанных со здоровьем поступающих;
переговариваться, пересаживаться с места на место;
обмениваться документами и бумагами формата А4, выданные поступающему для работы;
выносить из аудитории (компьютерного класса), портить материалы тестирования, документы и бумагу формата А4, выданную поступающему для выполнения работ по решению тестовых заданий;
заносить в аудиторию (компьютерный класс) и/или использовать запрещенные предметы, указанные в пункте 75 настоящих Правил;
шуметь перед или во время тестирования;
обсуждать и разглашать содержание тестовых заданий;
намеренная порча техники для использования тестирования и системы безопасности;
попытка вмешательства в систему тестирования и нарушения, связанные с прохождением тестирования.
При этом допускается пользование калькулятором, таблицами Менделеева и растворимости солей, находящихся в интерфейсе для тестирования компьютера.
При этом для лиц, сдающих ЕНТ в период, указанный в подпункте 3) пункта 74-1 настоящих Правил таблица Менделеева и растворимости солей дополнительно предоставляется в бумажном варианте.
При выходе поступающего из аудитории, при повторном входе в аудиторию осуществляется проверка металлоискателем.
81. При нарушении поступающим пункта 80 настоящих Правил, администратором совместно с наблюдателями тестирования (в случае их присутствия), составляется Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории (электронный формат) и (или) действий или попытку вмешательств в программу тестирования и иных нарушений при прохождении тестирования по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам и поступающий не завершает данное тестирование, а также аннулируется результаты тестирования.
Национальный центр тестирования дополнительно уведомляет поступающего об аннулировании результатов тестирования через личный кабинет на сайте.";
дополнить пунктом 81-1 следующего содержания:
"81-1. В период проведения ЕНТ в Национальном центре тестирования создается комиссия для принятия решении в создавшихся форс-мажорных обстоятельствах, для рассмотрения нарушений поступающими правил поведения в аудитории (электронный формат) и (или) действий или попытку вмешательств в систему тестирования и (или) иных нарушений при прохождении тестирования, обнаруженных по просмотру записей видеонаблюдения и/или после проверки файлов регистрации (логов) поступающих.

80 және 81-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Электрондық форматтағы ҰБТ-ны өткізу барысында түсушіге:
аудиториядан (компьютерлік сыныптан) тестілеу администраторының рұқсатынсыз 10 минуттан артық шығуға;
Бұл ретте төтенше, форс-мажорлық жағдайларды және/немесе түсушілердің денсаулығына байланысты жағдайларды қоспағанда, тестілеудің бірінші және соңғы сағаттарында шығуға;
сөйлесуге, орын ауыстыруға;
құжаттармен, кез-келген тыйым салынған заттармен және түсушіге жұмыс үшін берілген А4 форматындағы парағымен алмасуға;
тестілеу материалдарын, құжаттарды және тест тапсырмаларымен жұмыс үшін берілген А4 форматындағы парақты аудиториядан (компьютерлік сыныптан) алып шығуға, бүлдіруге;
аудиторияға (компьютерлік сыныпқа) Қағидалардың 75-тармағында көрсетілген тыйым салынған заттарды алып кіруіне және қолдануына;
тестілеу алдында немесе тестілеу кезінде шулауға;
тестілеу тапсырмаларының мазмұнын талқылауға және жария етуге;
тестілеуге пайдаланылатын техникаға және қауіпсіздік жүйесіне қасақана зиян келтіруге;
тестілеу жүйесіне араласу әрекетіне және тестілеуден өтуге байланысты өзге де бұзушылықтарға рұқсат етілмейді.
Бұл ретте тестілеу өткізілетін компьютердің интерфейсіндегі калькуляторларды, Менделеев кестесін және тұздардың ерігіштігі кестесін пайдалануға рұқсат етіледі.
Бұл ретте осы Қағидалардың 74-1 тармағының 3) тармақшасында көрсетілген мерзімде ҰБТ тапсыратын тұлғаларға Менделеев кестесі мен тұздардың ерігіштігі кестесі қосымша қағаз нұсқада беріледі.
Түсуші аудиториядан шыққан жағдайда аудиторияға қайта кірген кезде металл іздегішпен тексеріліп кіргізіледі.
81. Түсуші осы Қағидалардың 80-тармағын бұзған жағдайда, тестілеу администраторы бақылаушылармен (бар болған жағдайда) бірлесіп аудиторияда тыйым салынған заттың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған (электрондық формат) және (немесе) әрекеттері немесе тестілеу жүйесіне араласу әрекеті және тестілеуден өту кезіндегі өзге де бұзушылықтар жасаған түсушіні аудиториядан шығару туралы актісін осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды және түсуші тестілеуді аяқтай алмайды, сондай-ақ тестілеу нәтижесі жойылады.
Ұлттық тестілеу орталығы түсушіні сайттағы жеке кабинеті арқылы тестілеу нәтижесінің жойылғандығын қосымша хабардар етеді.";
мынадай мазмұндағы 81-1 тармақпен толықтырылсын:
"81-1. Тестілеуді өткізу кезінде туындаған Ұлттық тестілеу орталығында форс-мажорлық жағдайлар, түсушілердің аудиториядағы тәртіп сақтау ережелерін (электрондық формат) сақтамауы және (немесе) тестілеуден өту кезіндегі бейнебақылау жазбаларын қарау және/немесе тіркеу файлдарын (логтарды) тексергеннен кейін тестілеу жүйесіне араласу әрекеті бұзушылықтары бойынша шешім қабылдау үшін комиссия құрылады.

При обнаружении нарушении со стороны поступающих комиссия аннулирует результаты ЕНТ с составлением Акта по форме согласно приложению 35-1 к настоящим Правилам.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. При выявлении подставного лица в ходе проведения тестирования, администратором тестирования совместно с наблюдателями тестирования (в случае их присутствия), составляется Акт выявления подставного лица в ходе проведения тестирования (электронный формат) по форме, согласно приложению 35 к настоящим Правилам.
Поступающий вовлекший к участию "подставного лица", не допускается к тестированию в текущем году.";
пункт 89 изложить в следующей редакции:
"89. Входные двери, используемые для запуска в здание, и процесс проведения ЕНТ обеспечиваются системой видеонаблюдения. При этом запись видеонаблюдения процесса передаются в архив Национального центра тестирования в течение 5 (пяти) календарных дней после завершения ЕНТ.
Национальный центр тестирования после завершения ЕНТ в электронном формате до 31 октября календарного года осуществляет просмотр записей видеонаблюдения тестирования и производит проверку файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования.
При обнаружении использования поступающим во время ЕНТ запрещенных предметов и (или) действий, указанных в пункте 75 и 80 настоящих Правил, Национальным центром тестирования составляется Акт об обнаружении тестируемых, использовавших запрещенные предметы и нарушившие правила поведения и (или) совершивших действия и (или) попытку вмешательства в программу тестирования при прохождении ЕНТ, по форме согласно приложению 35-1 к настоящим Правилам. Аннулирование результатов тестирования поступающих осуществляется по решению комиссии, созданной в Национальном центре тестирования и направляется в уполномоченный орган в области образования с подтверждающими материалами на рассмотрение комиссии.
Решением комиссии уполномоченного органа в области образования результаты тестирования (баллы ЕНТ), а также результаты конкурса на присуждение образовательного гранта (свидетельство о присуждении образовательного гранта) за счет средств республиканского бюджета аннулируются приказом уполномоченного органа в области образования, результаты конкурса на присуждение образовательного гранта за счет средств местного бюджета аннулируются постановлением местного исполнительного органа в течение календарного года.
После аннулирования результатов тестирования (баллы ЕНТ) и (или) свидетельства о присуждении образовательного гранта, Национальный центр тестирования направляет уведомление поступающим через их личный кабинет.";
пункт 98 изложить в следующей редакции:

Түсушілер тарапынан бұзушылықтар анықталған жағдайда комиссия осы Қағидаларға 35-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасай отырып ҰБТ нәтижелерін жояды.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Тестілеу өткізу барысында бөгде тұлға анықталған жағдайда, тестілеу администраторы бақылаушылармен (бар болған жағдайда) бірлесіп осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт (электрондық формат) жасайды.
Тестілеу барысында өз орнына "бөтен тұлғаны" кіргізген түсушілерге ағымдағы жылы ҰБТ тапсыруға рұқсат етілмейді.";
89-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Ғимаратқа кіруге арналған есіктер бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте өткізу барысы, сонымен қатар тестілеуден кейінгі пайдаланылған кітапшалар сақталған бөлменің бейнебақылау жазбасы ҰБТ аяқталғаннан кейінгі күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде Ұлттық тестілеу орталығының мұрағатына тапсырылады.
Электрондық форматтағы ҰБТ аяқталғаннан кейін күнтізбелік жылдың 31 қазанына дейін Ұлттық тестілеу орталығы тестілеу кезіндегі бейнебақылау жазбаларын қарауды жүзеге асырады және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеруді жүргізеді.
ҰБТ өткізу кезінде өтініш берушінің тыйым салынған заттарды пайдаланғаны және (немесе) осы Қағидаларға 75 және 80-тармақтарда көрсетілген әрекеттері анықталған кезде Ұлттық тестілеу орталығы Аудиторияда тыйым салынған зат пайдаланған және тестілеу кезіндегі тәртіп сақтау ережесін бұзған (электрондық формат) және (немесе) әрекеттері немесе тестілеу жүйесіне араласу немесе әрекеттер жасаған тестіленушіні анықтау осы Қағидаларға 35-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасалады. Тестілеу нәтижесін Ұлттық тестілеу орталығының комиссия шешімі арқылы жою туралы және растайтын материалдарымен бірге білім беру саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның комиссия шешімімен тестілеу нәтижелері (ҰБТ балдары), сондай-ақ республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурстың нәтижелері (білім беру грантын беру туралы куәлік) білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен, жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурстың нәтижелері жергілікті атқарушы органның қаулысымен күнтізбелік жыл бойына нәтижелері жойылады.
Тестілеу нәтижелері (ҰБТ балдары) және (немесе) білім беру грантын беру туралы куәлікті жойылғаннан кейін Ұлттық тестілеу орталығы түсушілерге жеке кабинеті арқылы хабарлама жібереді.";
98-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"98. Для получения результатов сдачи ЕНТ физическим лицам (поступающие) (далее – услугополучатели) необходимо скачать сертификат с сайта Национального центра тестирования (далее - услугодатель) или через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) согласно условиям, предусмотренным пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования" (далее – Перечень государственной услуги), согласно приложению 37 к настоящим Правилам.
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
При подаче заявления на получение сертификата ЕНТ через портал, услугодатель с момента его поступления проверяет в базе данных наличие результатов ЕНТ.
Согласно базе данных услугодателя сертификат ЕНТ будет доступен для скачивания после завершения тестирования в личном кабинете тестируемого (за исключением поступающих, подавших заявление на апелляцию). Для поступающих, подавших заявления на апелляцию электронный сертификат доступен по решению республиканской апелляционной комиссии в бумажном формате ЕНТ в течение 3 (трех), в электронном формате ЕНТ в течение 30 (тридцати) рабочих дней.
После подтверждения сведений, содержащихся в базе данных услугодателя, услугополучателю доступен электронный сертификат о сдаче ЕНТ или направляется уведомление в "личный кабинет" о готовности сертификата на портале.";
приложение 1 к Правилам проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования" изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к Правилам проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования" изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 3 к Правилам проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования" изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 4 к Правилам проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования" изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;

"98. ҰБТ-ның тапсыру нәтижелерін алу үшін жеке тұлғалар (түсушілер) (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушылар) Ұлттық тестілеу орталығының сайты арқылы (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) немесе www.egov.kz "электрондық үкімет" веб - порталы (бұдан әрі - портал) арқылы осы Қағидаларға 37-қосымшаға сәйкес "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі - Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесі) 8-тармағында көзделген жағдайларға сәйкес сертификатты жүктеу керек.
Өтінішті портал арқылы берген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсетуге арналған сұрау салуды қарау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Портал арқылы ҰБТ сертификатын алуға өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті беруші ол келіп түскен сәттен бастап ҰБТ нәтижелерінің бар-жоғын деректер базасымен салыстырып тексереді.
Көрсетілетін қызметтерді берушінің деректер базасына сәйкес ҰБТ сертификатын беру тестілеу өткізілген күн болып есептеледі (апелляцияға өтініш берген түсушілерді есепке алмағанда). Апелляцияға өтініш берген түсушілер үшін Республикалық апелляциялық комиссияның шешімінен кейін қағаз түріндегі ҰБТ-да апелляцияға бергеннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде, электронды форматтағы ҰБТ-да 30 (отыз) жұмыс күні ішінде ҰБТ сертификаты беріледі.
Деректер базасындағы мәліметтер расталғаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға ҰБТ тапсырғаны туралы электрондық форматтағы сертификат беріледі немесе порталдағы "жеке кабинетке" сертификаттың дайындығы туралы хабарлама жіберіледі.";
Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларына 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларына 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларына 3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларына 4-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

Ознакомление с правилами поведения поступающих в аудитории и подтверждение об ознакомлении п.31, 32, 53, 54 и 75,80, 81,82 Правил проведения единого национального тестирования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204
Приложение 4 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173
Приложение 4 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата о сдаче единого
национального тестирования"
СПРАВКА
Дата: ___________
______________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
предъявитель свидетельства о рождении Серия _________________
№ _______ выданный ______ "___" _______ _______ года
действительно обучается/или выдан аттестат об общем среднем образовании
______________________________________________________
(наименование организации образования)
в _______________году.
Руководитель организации образования __________________Ф.И.О. (при его наличии)
подпись
Справка дана для предъявления в пункт проведения Единого национального тестирования
Приложение 5 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173
Приложение 14 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата о сдаче единого
национального тестирования"
Приложение 6 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173
Приложение 15 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата о сдаче единого
национального тестирования"
Приложение 7 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173
Приложение 20 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата о сдаче единого
национального тестирования"
Председателю апелляционной комиссии
(Ф.И.О. (при его наличии) председателя)
_____________________________________
(наименование ППЕНТ)
от поступающего____________________
ИКТ____________Вариант _________________
Аудитория _________________________
Заявление на Единое национальное тестирование Прошу принять на рассмотрение по содержанию следующие тестовые задания:
Предмет
№ тестового задания
Причина (указать одну из них:
- правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов (указывается вариант правильного ответа);
- отсутствует правильный ответ;
- имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из четырех предложенных (указывается все варианты правильных ответов);
- некорректно составленное тестовое задание;
- отсутствует фрагмент условия заданий)
Решение апелляционной комиссии
"Решение апелляционной комиссии" принимает следующее значение: "Удовлетворено" или "Не удовлетворено"
История Казахстана
Математическая грамотность
Грамотность чтения
Профильный предмет - 1
Профильный предмет - 2
Всего
_____________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) председателя апелляционной комиссии)
_____________________________________
(подписи и Ф.И.О. (при его наличии) членов апелляционной комиссии)
С решением апелляционной комиссии согласен(а)
_________________________________________
(подпись поступающего)
Приложение 8 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173
Приложение 21 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания государственных
услуг "Выдача сертификата о сдаче
единого национального тестирования"
Председателю апелляционной комиссии
(Ф.И.О. (при его наличии) председателя)
_____________________________________
(наименование ППЕНТ/базовой организации
высшего и (или) послевузовского образования)
от поступающего____________________
ИКТ____________Вариант _________________
Аудитория _________________________
Заявление на Единое национальное тестирование (по родственным направлениям подготовки кадров высшего образования, предусматривающих сокращенные сроки обучения) Прошу принять на рассмотрение по содержанию следующие тестовые задания:
Предмет
№ тестового задания
Причина (указать одну из них:
- правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов (указывается вариант правильного ответа);
- отсутствует правильный ответ;
- имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из четырех предложенных (указывается все варианты правильных ответов);
- некорректно составленное тестовое задание;
- отсутствует фрагмент условия заданий)
Решение апелляционной комиссии
"Решение апелляционной комиссии" принимает следующее значение: "Удовлетворено" или "Не удовлетворено"
Общепрофессиональная дисциплина
Специальная дисциплина
Всего
______________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) председателя апелляционной комиссии)
_____________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) членов апелляционной комиссии)
С решением апелляционной комиссии согласен(а)
________________________________________
(подпись поступающего)
Приложение 9 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173
Приложение 31 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата о сдаче единого
национального тестирования
Акт об обнаружении запрещенных предметов у поступающего при запуске в здание пункта проведения ЕНТ (электронный формат) и исключении поступающего из здания тестирования ______________________________________________________________________________________ (код и наименование пункта проведения единого национального тестирования) "_____" ____________ 202 ____ год "____" часов "_________" минут
Настоящий акт составлен о том, что
У поступающего: Ф.И.О (при его наличии) ________________________________________________,
Индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН)
_____________________________________________________________________________________
во время запуска в здание с использованием металлоискателя были обнаружены запрещенные предметы:
_________________________________________________________________________________________
(обнаруженный предмет (наименование, марка, количество)
Учитывая данный факт принято решение: исключить из здания тестирования и не допускать к тестированию вышеуказанного поступающего.
Подписывающие лица:
_________________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
_________________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
_________________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя тестирования (в случае присутствия)
С актом ознакомлен(а)
_________________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего).
МП филиала Национального центра тестирования
Приложение 10 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173
Приложение 32 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата о сдаче единого
национального тестирования"
Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование (электронный формат)
__________________________________________________
(код и наименование пункта проведения Единого национального тестирования
Дата "____" __________ 20_____ год. Время "_____" часов "____" минут
Настоящий акт составлен о том, что вместо
Поступающего: Ф.И.О (при его наличии) _________________________________________________,
__________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН)
__________________________________________________
выявлен факт попытки входа в здание пункта проведения ЕНТ для сдачи тестирования
Гражданина (ки) (Ф.И.О. (при его наличии) ___________________________________________________
Учитывая данный факт принято решение: исключить из здания тестирования и не допускать к тестированию вышеуказанного поступающего-подставного лица
Подписывающие лица:
________________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
_____________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
___________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя тестирования (в случае присутствия)
С актом ознакомлен(а)
____________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего-подставного лица).
МП филиала Национального центра тестирования
Приложение 11 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173

Түсушілердің аудиториядағы тәртіп ережелерімен танысуы және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығымен бекітілген Ұлттық бірыңғай тестілеу қағидаларының 31, 32, 53, 54 және 75, 80, 81, 82 тармақтарымен танысқандығын растауы
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
4-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
4-қосымша
Анықтама
Күні: __________________
______________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Сериясы _________________ Туу туралы куәлікті ұсынушы
"___" _______ _______ жылы ______ № _______берілді
оқиды немесе орта білім туралы аттестат берілді
_________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
_______________ жылы.
Білім беру ұйымының басшысы __________________Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
қолы
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктіне ұсыну үшін берілді
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
5-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
14-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
6-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
15-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
7-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
20-қосымша
Апелляциялық комиссия
төрағасына
(Т.А.Ә. төрағасы
(бар болған жағдайда)
____________________________
(ҰБТӨП/базалық ЖОО атауы )
түсуші ____________________
ТЖК _________ Нұсқа ________
Аудитория __________________
Ұлттық бірыңғай тестілеуге өтініш Сізден келесі тест тапсырмаларын мазмұны бойынша қарауыңызды сұраймын
Пән
Тест тапсырмасының №
Себебі
Төмендегілердің біреуін көрсетіңіз:
- дұрыс жауаптар дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмейді (дұрыс жауап нұсқасы көрсетіледі);
- дұрыс жауабы жоқ;
- төрт жауап нұсқасынан бір жауапты таңдауға арналған тест тапсырмаларында бірнеше дұрыс жауап болса (барлық дұрыс жауаптар нұсқасы көрсетіледі);
- сұрақ дүрыс құрастырылмаған;
- мәтіннің үзіндісі болмағандықтан, нақты дұрыс жауапты анықтау мүмкін емес.
Апелляциялық комиссия шешімі
Ескерту: "Апелляциялық комиссия шешімі" бағанын апелляциялық комиссия мүшелері толтырады және келесі мәндерді қабылдайды: "Қанағаттандырылды" немесе "Қанағаттандырылмады"
Қазақстан тарихы
Математикалық сауаттылық
Оқу сауаттылығы
Бейіндік пән-1
Бейіндік пән-2
Барлығы
______________________________________________________________________
(Түсушінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
(Апелляциялық комиссия төрағасының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
___________________________________________________________________
Апелляциялық комиссия мүшелерінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Апелляциялық комиссия шешімімен келісемін
_________________________________________________________________
(Түсушінің қолы)
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
8-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
21-қосымша
Апелляциялық комиссия
төрағасына
(Т.А.Ә. төрағасы
(бар болған жағдайда)
____________________________
(ҰБТӨП/базалық ЖОО атауы )
түсуші____________________
ТЖК ___________ Нұсқа ______
Аудитория __________________
Ұлттық бірыңғай тестілеуге өтініш (қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін жоғары білім кадрларын даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша) Сізден келесі тест тапсырмаларын мазмұны бойынша қарауыңызды сұраймын
Пән
Тест тапсырмасының №
Себебі
Төмендегілердің біреуін көрсетіңіз:
- дұрыс жауаптар дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмейді (дұрыс жауап нұсқасы көрсетіледі);
- дұрыс жауабы жоқ;
- төрт жауап нұсқасынан бір жауапты таңдауға арналған тест тапсырмаларында бірнеше дұрыс жауап болса (барлық дұрыс жауаптар нұсқасы көрсетіледі);
- сұрақ дүрыс құрастырылмаған;
- мәтіннің үзіндісі болмағандықтан, нақты дұрыс жауапты анықтау мүмкін емес.
Апелляциялық комиссия шешімі
Ескерту: "Апелляциялық комиссия шешімі" бағанын апелляциялық комиссия мүшелері толтырады және келесі мәндерді қабылдайды: "Қанағаттан-дырылды" немесе "Қанағаттандырылмады
Жалпы бейіндік пән
Арнайы пән
Барлығы
_________________________________________________________________________________________
(Түсушінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________________________
(Апелляциялық комиссия төрағасының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
________________________________________________________________________________________
Апелляциялық комиссия мүшелерінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Апелляциялық комиссия шешімімен келісемін
___________________________________________________________________________________________
(Түсушінің қолы)
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
9-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
31-қосымша
ҰБТ өткізу пункттерінің ғимаратына кіреберісте тестілеуге тыйым салынған зат табылғаны туралы және түсушіні ғимараттан шығару туралы акт (электрондық формат) _______________________________________________________________________________ (ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы) "_____" ____________ 202 ____ жыл "____" сағат "________" минут
Бұл акт жасалды
Түсушіде: Т.А.Ә (бар болған жағдайда) ________________________________________________,
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН)
______________________________________________________________________________
Ғимаратқа кіреберісте, металліздегіш құралды қолдану арқылы тестілеуге тыйым салынған зат табылған:
_____________________________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны)
Осы фактіні ескере отырып, шешім қабылданды: жоғарыдағы түсушіні тестілеу өткізілетін ғимараттан шығару және тестілеуге жібермеу.
Қол қоюшылар:
______________________________________________________________________________
(тестілеу администраторлары тобы жетекшісінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
______________________________________________________________________________
(тестілеу администраторының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________________
(тестілеу бақылаушысының (қатысқан жағдайда) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Актімен таныстым
_____________________________________________________________________________
(түсушінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)).
М.О. Ұлттық тестілеу орталығы филиалының
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
10-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
32-қосымша
Тестілеуге кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт (электрондық формат) _____________________________________________________________________ (ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы) "_____" ____________ 202 ____ жыл "____" сағат "_________" минут
Бұл акт жасалды:
Түсуші: Т.А.Ә (бар болған жағдайда) _______________________________________________________________________ ,
_______________________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН)
_____________________________________________________________________________
орнына тестілеу тапсыру үшін ҰБТ өткізу пункті ғимаратына кіруге әрекет жасаған
азамат (-ша) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _________________________________
анықталды.
Осы фактіні ескере отырып, шешім қабылданды: жоғарыдағы түсуші-бөгде тұлғаны тестілеу өткізілетін ғимараттан шығару және тестілеуге жібермеу
Қол қоюшылар:
_______________________________________________________________________________
(тестілеу администраторлары тобы жетекшісінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
______________________________________________________________________________
(тестілеу администраторының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
______________________________________________________________________________
(тестілеу бақылаушысының (қатысқан жағдайда) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Актімен таныстым
_______________________________________________________________________________
(түсуші-бөгде тұлғаның қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)).
М.О. Ұлттық тестілеу орталығы филиалының
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
11-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына

Приложение 32-1 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания государственных
услуг "Выдача сертификата о сдаче
единого национального тестирования"
Посадочный лист ________________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения Единого национального тестирования)
Дата "_____"__________ 20 ____ год
Время запуска на тестирование:
программного обеспечения)
Начало тестирования: ____ час. ____ мин.
Время начало тестирования:
(с программного обеспечения)
Окончание тестирования: ____ час. _____ мин.
ИИН
ФИО тестируемого (при его наличии)
Логин для входа в программу тестирования (при необходимости)
Пароль для входа в программу тестирования (при необходимости)
Номер аудитории
Номер место
Подпись тестируемого
Примечание
Всего тестируемых:
Поле "Примечание" принимает значение "не явился(ась)", "не допущен(а)", "не завершил(а) тестирование по состоянию здоровья или другим объективным причинам", "удален(а)" и/или "Время, место и аудитория при пересадке тестируемого"
Несу ответственность за рассадку тестируюмых, раздачу материалов тестирования (бумага формата А4) и за не разглашение информации, связанные с тестовыми заданиями.
__________________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования (ответственный по аудитории)
Дата и время выгрузки посадочного листа:
(с программного обеспечения)
Приложение 12 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173
Приложение 32-2 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата о сдаче единого
национального тестирования"
Акт о приостановлении и переноса процесса тестирования
_____________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения Единого национального тестирования)
Дата "_____"__________ 20 ____ год
Время "_______" часов " ____" минут
В пункте проведения ЕНТ зафиксировано
Код ППЕНТ
Наименование ППЕНТ
Дата приостановления тестирования
Время приостановления (отмены) тестирования
Причина приостановления (отмены)
Подписывающие лица:
_________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) председателя региональной комиссии)
_________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
_________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя тестирования (в случае присутствия)
МП филиала Национального центра тестирования
Приложение 13 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173
Приложение 33 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата о сдаче единого
национального тестирования
Акт
выявления технической неисправности техники во время тестирования
_________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения Единого национального тестирования)
Дата "_____" __________ 20 ____ год
Время "_______" часов "____" минут
В пункте проведения ЕНТ выявлен факт технической неисправности техники во время тестирования:
П/н
Ф.И.О. (при его наличии) тестируемого
ИИН
Номер аудитории
Номер место
Время технической неисправности техники
Причина технической неисправности техники
Приняв во внимание указанные факты, администратор тестирования совместно с наблюдателем тестирования (в случае присутствия) просит Национальный центр тестирования принять соответствующие меры.
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя тестирования (в случае присутствия)
МП филиала Национального центра тестирования
Приложение 14 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173
Приложение 34 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата о сдаче единого
национального тестирования
Акт
обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего,
нарушившего правила поведения в аудитории (электронный формат) и/(или) действий
или попытку вмешательств в программу тестирования при прохождении тестирования
____________________________________________________
(код и наименование пункта проведения единого национального тестирования) "_____" ____________ 202 ____ год "____" часов "_________" минут
Настоящий акт составлен о том, что
У поступающего: Ф.И.О (при его наличии) _______________________________________________,
________________________________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН)
во время тестирования был обнаружен запрещенный предмет:
_____________________________________________________________________________________
(обнаруженный запрещенный предмет (наименование, марка, количество) или действие, или попытка вмешательства в систему тестирования и/или иные нарушения)
Учитывая данный факт принято решение: удалить из аудитории и аннулировать результаты тестирования вышеуказанного поступающего.
Подписывающие лица:
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя тестирования (в случае присутствия)
С актом ознакомлен(а)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего).
МП филиала Национального центра тестирования
Приложение 15 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173
Приложение 35 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания государственных
услуг "Выдача сертификата о сдаче
единого национального тестирования
Акт
выявления подставного лица в ходе проведения тестирования (электронный формат ЕНТ)
_____________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения Единого национального тестирования
Дата "____" __________ 20_____ год. Время "_____" часов "____" минут
Настоящий акт составлен о том, что вместо
Поступающего: Ф.И.О (при его наличии)_______________________________________________ ,
________________________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН)
________________________________________________________________________________
выявлен факт попытки сдачи тестирования
гражданина(ки) (Ф.И.О. (при его наличии)
____________________________________________________________________
Учитывая данный факт принято решение: приостановить тестирование и удалить вышеуказанного поступающего-подставного лица из аудитории с аннулированием результатов тестирования
Подписывающие лица:
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя тестирования (в случае присутствия)
С актом ознакомлен(а)
________________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего-подставного лица).
МП филиала Национального центра тестирования
Приложение 16 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173

32-1-қосымша
Отырғызу парағы _________________________________________________________________ (ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні "_____"__________ 20 ____ жыл
Тестілеуге кіргізу уақыты:
(бағдарламалық қамтамасыз етуден)
Тестілеу басталды: ____ сағ. ____ мин.
Тестілеудің басталу уақыты:
(бағдарламалық қамтамасыз етуден)
Тестілеу аяқталды: ____ сағ. _____ мин.
ЖСН
Тестіленушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Тестілеу бағдарламасына кіру логині (қажет болған жағдайда)
Тестілеу бағдарламасына кіру паролі (қажет болған жағдайда)
Аудитория номері
Орын номері
Тестіленушінің қолы
Ескерту
Барлық тестіленушілер:
"Ескерту" бағаны төмендегі мәнді қабылдайды: "келмеді", "жіберілмеді", "денсаулығына немесе басқа да объективті себептерге байланысты тестілеуді аяқтамады", "шығарылды" және/немесе орны ауыстырлған тестіленушінің аудиториясы, орны және уақыты
Тестіленушілерді отырғызу парағы бойынша отырғызуға, тестілеу материалдарын таратуға және тест тапсырмаларымен байланысты ақпаратты жарияламауға жауаптымын.
_________________________________________________________________
(тестілеу администраторының (аудитория бойынша жауапты) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Отырғызу парағын жүктеу күні мен уақыты:
(бағдарламалық қамтамасыз етуден)
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
12-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
32-2-қосымша
Тестілеу процесін тоқтату және басқа күнге ауыстыру актісі ___________________________________________________________________ (ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні "_____"__________ 20 ____ жыл
Уақыты "_______" сағат " ____" минут
ҰБТ өткізу пунктінде анықталды
ҰБТӨП коды
ҰБТӨП атауы
Тестілеуді тоқтатудың күні
Тестілеуді тоқтатудың уақыты
Тестілеуді тоқтату себебі
Қол қоюшылар:
_________________________________________________________________________________
(аймақтық мемлекеттік комиссияның төрағасының қолы мен Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
______________________________________________________________________
(тестілеу администраторлары тобы жетекшісінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
___________________________________________________________________
(тестілеу бақылаушысының (қатысқан жағдайда) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
М.О. Ұлттық тестілеу орталығы филиалы
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
13-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
33-қосымша
Тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауын анықтау актісі _________________________________________________________________ (ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні "_____"__________ 20 ____ жыл
Уақыты "_______" сағат " ____" минут
ҰБТ өткізу пунктінде тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауы фактісі анықталды:
Тестіленушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ЖСН
Аудитория нөмірі
Орын нөмірі
Техниканың техникалық ақауы болған уақыты
Техниканың техникалық ақауының себебі
Осы фактіні ескере отырып, тестілеу администраторы тестілеу бақылаушысымен (қатысқан жағдайда) бірлесе отырып Ұлттық тестілеу орталығынан тиісті шешім қабылдауды сұрайды.
_____________________________________________________________________________
(тестілеу администраторлары тобы жетекшісінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
______________________________________________________________________________
(тестілеу администраторының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
____________________________________________________________________________
(тестілеу бақылаушысының (қатысқан жағдайда) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
М.О. Ұлттық тестілеу орталығы филиалының
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
14-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
34-қосымша
Аудиторияда тыйым салынған заттың тәркіленуі және тестілеу кезіндегі тәртіп сақтау ережесін бұзғаны (электрондық формат) және (немесе) әрекеттері немесе тестілеу жүйесіне араласу әрекеті үшін түсушіні аудиториядан шығару туралы акт _______________________________________________________________________________ (ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы) Күні: "_____" ____________ 202 ____ жыл Уақыты: "____" сағат "_____" минут
Бұл акт жасалды
Тестіленушіде: Т.А.Ә (бар болған жағдайда) __________________________________ ,
______________________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру номері (бұдан әрі - ЖСН)
тестілеу барысында тиым салынған зат табылды:
______________________________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны) немесе тестілеу жүйесіне араласуы немесе әрекеті және/немесе өзге де бұзушылықтар)
Осы фактіні ескере отырып, шешім қабылданды: жоғарыдағы түсушіні аудиториядан шығару және тестілеу нәтижесін жою.
Қол қоюшылар:
______________________________________________________________________________
(тестілеу администраторлары тобы жетекшісінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
______________________________________________________________________________
(тестілеу администраторының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
______________________________________________________________________________
(тестілеу бақылаушысының (қатысқан жағдайда) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Актімен таныстым
______________________________________________________________________________
(түсушінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда).
М.О. Ұлттық тестілеу орталығы филиалы
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
15-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
35-қосымша
Тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт (ҰБТ электрондық форматы) _____________________________________________________________________ (ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы) "_____" ____________ 202 ____ жыл "____" сағат "_________" минут
Бұл акт жасалды:
Түсуші: Т.А.Ә (бар болған жағдайда) _______________________________________________________________________ ,
_________________________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН)
_________________________________________________________________________________
орнына ҰБТ тапсыру үшін аудиторияға
азамат (-ша) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _________________________________
кіргені анықталды.
Осы фактіні ескере отырып, шешім қабылданды: жоғарыдағы түсуші-бөгде тұлғаны аудиториядан шығару және тестілеу нәтижесін жою
Қол қоюшылар:
_________________________________________________________________________________________
(тестілеу администраторлары тобы жетекшісінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
_________________________________________________________________________________________
(тестілеу администраторының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
_________________________________________________________________________________________
(тестілеу бақылаушысының (қатысқан жағдайда) қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Актімен таныстым
_________________________________________________________________________________________
(түсуші-бөгде тұлғаның қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)).
М.О. Ұлттық тестілеу орталығы филиалы
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
16-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына

Приложение 35-1 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания государственных
услуг "Выдача сертификата о сдаче
единого национального
тестирования
Акт
об обнаружении тестируемых, использовавших запрещенных предметов и нарушивших правила поведения и (или) совершивших действия и (или) попытку вмешательства в программу тестирования при прохождении ЕНТ и аннулировании результатов тестирования поступающих по решению комиссии
Дата "____" __________ 20_____ год. Время "_____" часов "____" минут
Настоящий акт составлен о том, что по итогам просмотра видеозаписей тестирований и логов обнаружили у поступающих следующие нарушения:
Ф.И.О. поступающих (при его наличии)
ИИН
ИКТ
Пункт проведения тестирования
Дата тестирования
поток
Аудитория
Место
Балл ЕНТ
№ сертификата ЕНТ
Вид нарушения
Приняв во внимание указанные факты, Комиссия по принятию решения по аннулированию результатов тестирования приняли решение: аннулировать результаты тестирования вышеуказанных поступающих и направить уведомление об аннулировании результатов ЕНТ поступающим через их личный кабинет.
_______________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) председатель Комиссии
_______________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) член Комиссии
_______________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) член Комиссии
_______________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) член Комиссии
_______________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) секретарь Комиссии
МП Национального центра тестирования
Приложение 17 к приказу
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 173
Приложение 37 к Правилам
проведения единого национального
тестирования и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата о сдаче единого
национального тестирования
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования"
1
Наименование услугодателя
РГКП "Национальный центр тестирования" (далее – НЦТ);
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
через сайт НЦТ и/или веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).);
3
Срок оказания государственной услуги
в день тестирования, за исключением подавших заявление на апелляцию. Подавшие на апелляцию могут получить электронный сертификат ЕНТ в течение 3 (трех) рабочих дней после подачи заявления на апелляцию в бумажном формате ЕНТ, в течение 30 (тридцати) рабочих дней после подачи заявления на апелляцию в электронном формате ЕНТ.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача электронного сертификата о сдаче ЕНТ, публикуемый на сайте НЦТ.
При обращении через портал в "личный кабинет" услугополучателя приходит уведомление о готовности сертификата в форме электронного документа, с уникальным номером.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя и обьектов информатизации

35-1 қосымша
Аудиторияда тыйым салынған зат пайдаланған және тестілеу кезіндегі тәртіп сақтау ережесін бұзған (электрондық формат) және (немесе) әрекеттері немесе тестілеу жүйесіне араласу немесе әрекеттер жасаған тестіленушіні анықтау және тестілеу нәтижесін комиссия шешімі арқылы жою туралы акт
Күні "_____" ____________ 202 ____ жыл Уақыты "____" сағат "________" минут
Тестілеудің бейнебақылау жазбаларын және тестілеу логтарын тексеру нәтижесінде түсушілерде төмендегідей бұзушылықтар тіркелгендігі туралы акт жасалды:
түсушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
ЖСН
ТЖК
Тестілеу өткізу пункті
Тестілеу күні
лек
Аудитория
Орын
ҰБТ балы
ҰБТ сертификатының №
Тәртіп бұзу түрі
Осы фактіні ескере отырып, Штаб шешім шығарды: жоғарыдағы тестіленушілердің тестілеу нәтижелерін жою және олардың жеке кабинеттері арқылы тестілеу нәтижелерінің жойылғандығы туралы хабарлама жіберу.
___________________________________________________________________________________________
(Комиссия төрағасының қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
___________________________________________________________________________________________
(Комиссия мүшесі қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
__________________________________________________________________________________________
(Комиссия мүшесі қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
__________________________________________________________________________________________
(Комиссия мүшесі қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
__________________________________________________________________________________________
(Комиссия хатшысы қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
М.О. Ұлттық тестілеу орталығы
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 173 бұйрығына
17-қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеуді
өткізу және "Ұлттық бірыңғай
тестілеу тапсырғаны туралы
сертификат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
қағидаларына
37-қосымша
"Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
1) РМҚК "Ұлттық тестілеу орталығы" (бұдан әрі – ҰТО);
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:
ҰТО сайты және/немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.);
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Тест тапсырған күні, апелляцияға өтініш бергендерді есепке алмағанда. Апелляцияға өтініш бергендер ҰБТ-ның қағаз форматында апелляцияға өтініш бергеннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде, ҰБТ-ның электрондық форматында апелляцияға өтініш бергеннен бастап 30 (отыз) жұмыс күн ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
ҰТО сайтында жарияланған ҰБТ тапсырғандығы туралы электрондық сертификаты.
Өтініш берушінің порталдағы жеке кабинеті арқылы уникалды номерімен электрондық нұсқадағы сертификатының дайын екендігі жөнінде хабарлама келеді.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

График работы НЦТ: с понедельника по пятницу включительно, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, в соответствии с установленным графиком работы услугодателя с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Сайт НЦТ и/или веб-портал "электронного правительства": круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе НЦТ: www. testcenter. kz;
2) портале: www. egov. kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
при обращении через сайт НЦТ:
Сведения об индивидуальном идентификационном номере и индивидуальном коде тестируемого;
при обращении через портал:
заявление в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
отсутствует
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через сайт НЦТ при наличии идентификационного кода тестируемого, который формируется при подачи заявления на ЕНТ.
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучателю предоставлена возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги, Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан: www. gov. kz и Единого контакт-центра: 8-800-080-7777, 1414.

ҰТО-ның жұмыс графигі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, көрсетілетін қызметті берушінің белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
ҰТО сайты және / немесе "электрондық үкіметтің"веб-порталы: өндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет орындарының мекен-жайлары:
1) ҰТО-ның интернет-ресурсында: www. tes tcen ter. kz;
2) порталда: www. egov. kz орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
ҰТО сайты арқылы өтініш бергенде:
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру номері мен тестіленушінің жеке коды туралы мәліметтер.
Портал арқылы өтініш бергенде:
электрондық құжат нысанындағы қызметті алушының ЭЦҚ қойылған өтініші.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер
жоқ
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Қызмет алушы ҰТО сайты арқылы электрондық нұсқадағы мемлекеттік қызметті тестіленушінің жеке коды болған жағдайда алады, бұл ретте тестіленушінің жеке коды ҰБТ-ға өтініш бергенде қалыптастырылады.
Қызмет алушы портал арқылы электрондық нұсқадағы мемлекеттік қызметті ЭЦҚ болған жағдайда алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтері, Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі интернет-ресурсында орналастырылған: www. gov. kz және бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.