Об утверждении Порядка приобретения (отчуждения) автомобильных транспортных средств по договору мены
Приказ Управляющего Делами Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2023 года № 05/110. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2023 года № 32371. Срок действия приказа - до 31 декабря 2023 года
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 31.12.2023 (п.4 приказа).
Примечание ИЗПИ!
Действует до 31.12.2023
В соответствии с подпунктом 4) статьи 3 Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реализации отдельных поручений Главы государства", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Порядок приобретения (отчуждения) автомобильных транспортных средств по договору мены.
2. Отделу по управлению подведомственными организациями Управления делами Президента Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Управления делами Президента Республики Казахстан после его регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Управления делами Президента Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 31 декабря 2023 года.
Управляющий делами Президента
Республики Казахстан
А. Дадебаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
от 25 апреля 2023 года
№ 05/110
Порядок приобретения (отчуждения) автомобильных транспортных средств по договору мены
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Порядок приобретения (отчуждения) автомобильных транспортных средств по договору мены (далее – Порядок) разработан на основании подпункта 4) статьи 3 Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реализации отдельных поручений Главы государства" и определяет порядок мены автомобильных транспортных средств, закрепленных за Управлением делами Президента Республики Казахстан.
2. В настоящем Порядке используются следующие основные понятия:
1) организатор - государственный орган, обеспечивающий деятельность Президента Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан – Управление делами Президента Республики Казахстан;

Айырбастау шарты бойынша автомобиль көлік құралдарын сатып алу (иеліктен шығару) тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқарушысының 2023 жылғы 25 сәуірдегі № 05/110 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 сәуірде № 32371 болып тіркелді. Бұйрық 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 31.12.2023 дейін (осы бұйрықтың 4 т. қараңыз).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданыста болу тәртібін 4 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекет басшысының жекелеген тапсырмаларын іске асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Айырбастау шарты бойынша автомобиль көлік құралдарын сатып алу (иеліктен шығару) тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының ведомстволық қарасты ұйымдарды басқару жөніндегі бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының интернет ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің Іс басқарушысы
А. Дадебаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Президенті Іс басқарушысының
2023 жылғы 25 сәуірдегі
№ 05/110 бұйрығымен
бекітілген
Айырбастау шарты бойынша автомобиль көлік құралдарын сатып алу (иеліктен шығару) тәртібі
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Айырбастау шарты бойынша автомобиль көлік құралдарын сатып алу (иеліктен шығару) тәртібі (бұдан әрі - Тәртіп) "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекет басшысының жекелеген тапсырмаларын іске асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 4) тармақшасының негізінде әзірленді және Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасына бекітіліп берілген автомобиль құралдарын айырбастау тәртібін айқындайды.
2. Осы Тәртіпте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ұйымдастырушы - Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қызметін қамтамасыз ететін мемлекеттік орган - Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы;

2) официальный дилер – юридическое лицо, осуществляющую реализацию автотранспортных средств, произведенных в Республике Казахстан (далее - Дилер);
3) рабочий орган - подведомственная организация организатора, осуществляющее транспортное обеспечение.
Глава 2. Порядок проведения процедуры мены
3. Для организации и проведения процедуры мены приказом организатора создается комиссия.
Комиссия состоит из председателя и членов комиссии.
В состав комиссии входят представители организатора, его ведомств и подведомственных организаций, осуществляющих транспортное обеспечение.
Общее количество членов комиссии состоит из пяти человек. Комиссия считается правомочной при присутствии всех его членов.
Председатель комиссии путем открытого голосования избирается членами комиссии.
В обязанности председателя входит организация работы комиссии, созыв заседаний и председательствование на них.
Секретарем комиссии является представитель организатора, который осуществляет ведение протокола и подсчет голосов, без права голоса.
Председатель комиссии по результатам обсуждения каждого пункта повестки объявляет голосование, которое проводится в формате "за" или "против". Решение принимается большинством голосов.
Секретарь комиссии осуществляет подсчет голосов и объявляет полученный результат. Результат голосования заносится в протокол заседания комиссии.
Решения комиссии оформляются протоколом об итогах отбора Дилера, подписываемого членами комиссии.
4. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) рассматривает материалы, в том числе перечень автотранспортных средств, подлежащих мене предоставляемый рабочим органом;
2) принятие решения об установлении цены обмениваемых автотранспортных средств организатора на основании оценки независимого оценщика и выборе Дилера;
3) принятие решения о сроках и длительности проведения процедуры мены, но не более трех месяцев;
4) рассматривает документы и материалы, представленные Дилерами;
5) выносит решение о целесообразности заключения договора мены с определенным Дилером, представившим наиболее выгодное предложение по сравнению с другими дилерами;
6) принятие решения о целесообразности дальнейшего продолжения процедуры мены, в случае отсутствия предложений от Дилеров.
5. Рабочим органом обеспечивается заблаговременное направление материалов членам комиссии для их соответствующей подготовки к предстоящим заседаниям.
6. Организатор размещает объявления о проведении процедуры мены на своем официальном сайте и других специализированных интернет-ресурсах.
7. Рабочий орган организует независимую оценку определенных к процедуре мены автотранспортных средств, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в сфере оценочной деятельности.

2) ресми дилер - Қазақстан Республикасында өндірілген автокөлік құралдарын сатуды жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі - Дилер);
3) жұмыс органы - ұйымдастырушының көліктік қамтамасыз етуді жүзеге асыратын ведомстволық қарасты ұйымы.
2 тарау. Айырбастау рәсімін өткізу тәртібі
3. Айырбастау рәсімін ұйымдастыру мен өткізу үшін ұйымдастырушының бұйрығымен комиссия құрылады.
Комиссия төраға мен комиссия мүшелерінен тұрады.
Комиссияның құрамына ұйымдастырушының, оның ведомстволарымен көліктік қамтамасыз етуді жүзеге асыратын ведомстволық қарасты ұйымдарының өкілдері кіреді.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны бес адамнан тұрады. Комиссия оның барлық мүшелері қатысқан кезде заңды болып саналады.
Комиссия төрағасын ашық дауыс беру арқылы комиссия мүшелері сайлайды.
Төрағаның міндеттеріне комиссия жұмысын ұйымдастыру, отырыстарды шақыру және оларға төрағалық ету кіреді.
Комиссия хатшысы дауыс беру құқығынсыз хаттама жүргізуді және дауыстарды санауды жүзеге асыратын ұйымдастырушының өкілі болып табылады.
Комиссия төрағасы күн тәртібінің әрбір тармағын талқылау нәтижелері бойынша "жақтау" немесе "қарсы" форматында өткізілетін дауыс беруді жариялайды. Шешім көпшілік дауыспен қабылданады.
Комиссия хатшысы дауыстарды санауды жүзеге асырады және алынған нәтижені жариялайды. Дауыс беру нәтижесі комиссия отырысының хаттамасына енгізіледі.
Комиссия шешімдері Комиссия мүшелері қол қоятын Дилерді іріктеу қорытындылары туралы хаттамамен ресімделеді.
4. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жұмыс органы беретін материалдарды, оның ішінде айырбастауға жататын автокөлік құралдарының тізбесін қарау;
2) Дилерді таңдау және ұйымдастырушының айырбасталатын автокөлік құралдарының бағасын тәуелсіз бағалаушының бағалау нәтижесінің негізінде белгілеу туралы шешім қабылдау;
3) айырбастау рәсімін өткізудің мерзімдері мен ұзақтығы туралы шешім қабылдау, бірақ үш айдан аспайды;
4) Дилерлер ұсынған құжаттар мен материалдарды қарау;
5) басқа дилерлермен салыстырғанда ең тиімді айырбастау жасау жөнінде ұсыныс ұсынған белгілі бір Дилермен айырбастау шартын жасасудың орындылығы туралы шешім шығару;
6) Дилерлерден ұсыныстар болмаған жағдайда айырбастау рәсімін одан әрі жалғастырудың орындылығы туралы шешім қабылдау.
5. Жұмыс органы Комиссия мүшелеріне алдағы отырыстарға тиісті дайындалу үшін материалдарды алдын ала жіберуді қамтамасыз етеді.
6. Ұйымдастырушы айырбастау рәсімін өткізу туралы хабарландыруларды өзінің ресми сайтында және басқа да мамандандырылған интернет ресурстарында орналастырады.
7. Жұмыс органы Қазақстан Республикасының бағалау қызметі саласындағы қолданыстағы заңнамасына сәйкес айырбастау рәсіміне белгіленген автокөлік құралдарын тәуелсіз бағалауды ұйымдастырады.

8. Оценка автотранспортных средств, подлежащих процедуре мены организатора осуществляется независимым оценщиком в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан в сфере оценочной деятельности.
9. Организатор осуществляет контроль и не допускает возникновения конфликта интересов.
10. Оценка независимого оценщика и Дилера автотранспортных средств организатора направляется рабочим органом на рассмотрение комиссии для принятия дальнейшего решения.
11. Оценка новых автотранспортных средств Дилера не производится и принимается по стоимости, определяемой Дилером с учетом текущих рыночных цен и налоговых отчислений, подлежащих оплате в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
12. В случаях превышения оценочной стоимости, представленных организатором подержанных автотранспортных средств от стоимости предлагаемых новых автотранспортных средств Дилера, Дилер предоставляет дополнительное доукомплектование оборудованием или опции с указанием их стоимости в соответствии с лимитом разницы на дату совершения мены.
При этом общая совокупность доукомплектования и опций не превышает 15 (пятнадцать) процентов от стоимости на одну единицу нового автотранспортного средства Дилера.
В случаях превышения стоимости, предлагаемых новых автотранспортных средств Дилера от представленных организатором подержанных автотранспортных средств, организатор предоставляет дополнительное количество подержанных автотранспортных средств для достижения соразмерности стоимости обмениваемых новых автотранспортных средств Дилера в рамках настоящего Порядка.
13. Договор мены заключается между организатором и Дилером с учетом решения комиссии.
Обмен автотранспортных средств, закрепленных за организатором осуществляется на новые автотранспортные средства на основании договора мены, заключаемого с Дилером, прошедшим отбор.
14. Фиксация обмена осуществляется актами приема-передачи в день подписания договора мены.
15. В договоре мены автотранспортных средств указываются сведения об автотранспортных средств организатора и Дилера, в том числе их количестве и другие необходимые характеристики, включая результаты оценки подержанных автотранспортных средств организатора.

8. Ұйымдастырушының ауысым рәсіміне жататын автокөлік құралдарын бағалауды Қазақстан Республикасының бағалау қызметі саласындағы қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес жүргізетін тәуелсіз бағалаушы жүзеге асырады.
9. Ұйымдастырушы мүдделер қақтығысының туындамауына бақылауды жүзеге асырады және жол бермейді.
10. Жұмыс органы ұйымдастырушының автокөлік құралдарын тәуелсіз бағалаушысы мен Дилер жүргізген бағалауын одан әрі шешім қабылдау үшін Комиссияның қарауына жібереді.
11. Дилердің жаңа автокөлік құралдарына бағалау жүргізілмейді және ағымдағы нарықтың бағалары мен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төленуге жататын салық аударымдары ескеріле отырып, Дилер айқындайтын құн бойынша қабылданады.
12. Ұйымдастырушы ұсынған қолданған автокөлік құралдарының бағалау құны Дилердің ұсынылатын жаңа автокөлік құралдарының құнынан асып кеткен жағдайда, дилер айырмашылық лимитіне сәйкес олардың құнын көрсете отырып, қосымша жабдықпен толықтыруды немесе опцияларды ұсынады.
Бұл ретте қосымша жабдықпен опциялардың жалпы жиынтығы Дилердің автокөлік құралының бір бірлігіне шаққандағы құнының 15 (он бес) пайызынан аспауға тиіс.
Ұйымдастырушы ұсынған пайдаланған автокөлік құралдарынан дилердің ұсынылатын жаңа автокөлік құралдарының құны асып кеткен жағдайда, ұйымдастырушы осы тәртіп шеңберінде дилердің айырбасталатын жаңа автокөлік құралдары құнының мөлшерлестігіне қол жеткізу үшін пайдаланылған автокөлік құралдарының қосымша санын ұсынады.
13. Комиссия шешімінің негізінде ұйымдастырушы мен Дилер арасында айырбастау шарты жасалады.
Іріктеуден өткен Дилермен жасалатын айырбастау шарты негізінде ұйымдастырушыға бекітілген автокөлік құралдарын жаңа автокөлік құралдарына айырбастау жүзеге асырылады.
14. Айырбастау шартына қол қойылған күні қабылдау-беру актілерімен айырбастауды бекіту жүзеге асырылады.
15. Автокөлік құралдарын айырбастау шартында ұйымдастырушы мен Дилердің автокөлік құралдары туралы мәліметтер, оның ішінде олардың саны және ұйымдастырушының қолданған автокөлік құралдарын бағалау нәтижелерін қоса алғанда, басқа да қажетті сипаттамалар міндетті түрде көрсетіледі.