Об утверждении Правил пользования растительным миром
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 апреля 2023 года № 137. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 мая 2023 года № 32415.
В соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О растительном мире" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила пользования растительным миром.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Н. Курмалаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 28 апреля 2023 года № 137
Правила пользования растительным миром
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила пользования растительным миром (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О растительном мире" (далее - Закон) и определяют порядок пользования растительным миром.
2. Положения настоящих Правил не применяются в отношении:
1) сельскохозяйственных растений;
2) растений, произрастающих на приусадебных участках, участках для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства, дачного строительства и огородничества.
3. Пользование растительным миром, произрастающим в пограничной зоне, может быть ограничено, приостановлено или запрещено в соответствии с законодательством Республики Казахстан о Государственной границе Республики Казахстан, если оно несовместимо с целевым назначением и установленным специальным режимом этих территорий.

Өсімдіктер дүниесін пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2023 жылғы 28 сәуірдегі № 137 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 3 мамырда № 32415 болып тіркелді
"Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өсімдіктер дүниесін пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
Н. Курмалаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2023 жылғы 28 сәуірдегі
№ 137 бұйрығымен
бекітілген
Өсімдіктер дүниесін пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өсімдіктер дүниесін пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 9-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және өсімдіктер дүниесін пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың ережелері мыналарға қатысты қолданылмайды:
1) ауыл шаруашылығы өсімдіктері;
2) жеке қосалқы шаруашылықты, бау-бақша шаруашылығын, саяжай құрылысын және бау-бақша шаруашылығын жүргізуге арналған учаскелерде өсетін өсімдіктер.
3. Шекаралық аймақта өсетін өсімдіктер дүниесін пайдалану, егер бұл осы аумақтардың нысаналы мақсатымен және белгіленген арнаулы режимімен үйлесім таппаса, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шектелуі, тоқтатыла тұруы немесе оған тыйым салынуы мүмкін.

4. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) дикорастущие растения – виды растений, произрастающие и распространяющиеся в естественных для них природных условиях;
2) пользование растительным миром – юридически регламентированная деятельность по использованию растительных ресурсов;
3) растения – сосудистые, мохообразные растения, водоросли, а также лишайники и грибы;
4) растительный мир – совокупность видов растений, их популяций и сообществ, произрастающих в естественных условиях, а также искусственно высаженных на определенной территории;
5) пользователь растительного мира – физическое или юридическое лицо, которому в соответствии с Законом и иными законами Республики Казахстан предоставлено право пользования растительным миром;
6) место произрастания растений – земельный участок или водный объект с естественными условиями для роста и развития вида растений.
Глава 2. Порядок пользования растительным миром
5. На территории Республики Казахстан допускаются следующие виды пользования растительным миром:
1) в порядке общего пользования:
пользование растительным миром для личного и домашнего использования;
пользование растительным миром для научно-исследовательских, учебных, культурно-просветительных, оздоровительных, рекреационных, эстетических, туристских целей;
2) в порядке специального пользования:
пользование растительным миром для нужд животноводства;
пользование растительным миром для фармацевтических, продовольственных и технических нужд.
6. Общее пользование растительным миром осуществляется безвозмездно и без соответствующих разрешений.
7. Специальное пользование растительным миром осуществляется при условии внесения платы за пользование растительными ресурсами в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и направления уведомления о заготовке (сборе) дикорастущих растений для фармацевтических, продовольственных и технических нужд (далее - уведомление), установленном Законом и Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
8. Пользование растительным миром для личного и домашнего использования осуществляется физическими лицами в целях сбора дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод, лекарственного сырья и иных растительных ресурсов, за исключением редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений.
9. Сбор физическими лицами для личного и домашнего использования дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод, лекарственного сырья и иных растительных ресурсов разрешается в пределах норм, утвержденных решением местного представительного органа области, города республиканского значения и столицы по представлению местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы в соответствии со статьей 28 Закона.

4. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жабайы өсетін өсімдіктер – өздеріне етене табиғи жағдайларда өсетін және таралатын өсімдік түрлері;
2) өсімдіктер – тамырлы, мүк тәрізді өсімдіктер, балдырлар, сондай-ақ қыналар мен саңырауқұлақтар;
3) өсімдіктер дүниесі – табиғи жағдайларда өсетін, сондай-ақ белгілі бір аумақта қолдан отырғызылған өсімдік түрлерінің, олардың популяциялары мен қауымдастықтарының жиынтығы;
4) өсімдіктер дүниесін пайдалану – өсімдік ресурстарын пайдалану жөніндегі заңдық тұрғыдан регламенттелген қызмет;
5) өсімдіктер дүниесін пайдаланушы – Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес өсімдіктер дүниесін пайдалану құқығы берілген жеке немесе заңды тұлға;
6) өсімдіктер өсетін жер – өсімдік түрінің өсуі мен дамуы үшін табиғи жағдайы бар жер учаскесі немесе су объектісі.
2-тарау. Өсімдіктер дүниесін пайдалану тәртібі
5. Қазақстан Республикасының аумағында өсімдіктер дүниесін пайдаланудың мынадай түрлеріне жол беріледі:
1) жалпыға ортақ пайдалану тәртібімен:
өсімдіктер дүниесін жеке және үй жағдайында қолдану үшін пайдалану;
өсімдіктер дүниесін ғылыми-зерттеу, оқу, мәдени-ағарту, сауықтыру, рекреациялық, эстетикалық, туристік мақсаттар үшін пайдалану;
2) арнайы пайдалану тәртібімен:
өсімдіктер дүниесін мал шаруашылығының мұқтаждары үшін пайдалану;
өсімдіктер дүниесін фармацевтикалық, азық-түліктік және техникалық мұқтаждар үшін пайдалану.
6. Өсімдіктер дүниесін жалпыға ортақ пайдалану өтеусіз және тиісті рұқсаттарсыз жүзеге асырылады.
7. Өсімдіктер дүниесін арнайы пайдалану Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем енгізілген және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Заңда белгіленген фармацевтикалық, азық - түлік және техникалық қажеттіліктер үшін жабайы өсімдіктерді дайындау (жинау) туралы хабарлама (бұдан әрі - хабарлама) жіберілген жағдайда жүзеге асырылады.
8. Өсімдіктер дүниесін жеке және үй жағдайында қолдану үшін пайдалануды жеке тұлғалар, сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген өсімдік түрлерін қоспағанда, жабайы өсетін жемістерді, жаңғақтарды, саңырауқұлақтарды, жидектерді, дәрілік шикізатты және өзге де өсімдік ресурстарын жинау мақсатында жүзеге асырады.
9. Жеке тұлғалардың жабайы өсетін жемістерді, жаңғақтарды, саңырауқұлақтарды, жидектерді, дәрілік шикізатты және өзге де өсімдік ресурстарын жеке және үй жағдайында қолдану үшін жинауына Заңның 28-бабына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының ұсынуы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті өкілді органының шешімімен бекітілген нормалар шегінде рұқсат етіледі.

10. Пользование растительным миром для научно-исследовательских, учебных, культурно-просветительных, оздоровительных, рекреационных, эстетических и туристских целей осуществляется с изъятием или без изъятия дикорастущих растений, их частей и дериватов и допускается в случаях, если это не оказывает негативного воздействия на растительный мир и места произрастания растений в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил.
11. В целях сохранения растительного мира, природных ландшафтов на участках, используемых для массового отдыха и туризма населения, местные исполнительные органы, собственники земельных участков, землепользователи, водопользователи обеспечивают благоустройство этих участков в соответствии с утвержденной в установленном порядке градостроительной и архитектурно-строительной документацией, экологическими и санитарными требованиями.
12. Пользование растительным миром для нужд животноводства на участках пастбищ осуществляется в соответствии с утвержденным планом по управлению пастбищами и их использованию с учетом установленных предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ и схем пастбищеоборотов.
13. Пользование растительным миром в целях заготовки кормов, сенокошения осуществляется на специально отведенных для этого участках земель сельскохозяйственного назначения, водного фонда, государственного лесного фонда, особо охраняемых природных территорий с соблюдением требований земельного, водного, лесного законодательства Республики Казахстан и законодательства Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий.
14. Пользование растительным миром для нужд пчеловодства осуществляется на землях сельскохозяйственного назначения, участках государственного лесного фонда, особо охраняемых природных территорий и иных землях по согласованию с их собственниками и землепользователями в соответствии с земельным, лесным законодательством Республики Казахстан и законодательства Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий, в области пчеловодства.
15. К видам пользования растительным миром для фармацевтических, продовольственных и технических нужд относится заготовка (сбор) дикорастущих растений для использования и получения продуктов их переработки, осуществляемая в пределах лимитов, утвержденных местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы в соответствии с пунктом 1 статьи 31 Закона.
16. Лимиты пользования растительными ресурсами устанавливаются с целью их рационального использования.

10. Өсімдіктер дүниесін ғылыми-зерттеу, оқу, мәдени-ағарту, сауықтыру, рекреациялық, эстетикалық және туристік мақсаттар үшін пайдалану жабайы өсетін өсімдіктерді, олардың бөліктері мен дериваттарын алып қою арқылы немесе алып қоймай жүзеге асырылады және осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес өсімдіктер дүниесі мен өсімдіктер өсетін жерлерге теріс әсер етпейтін жағдайларда, өсімдіктер дүниесін пайдалануға рұқсат етіледі.
11. Халықтың жаппай демалуы мен туризмі үшін пайдаланылатын учаскелерде өсімдіктер дүниесін, табиғи ландшафттарды сақтау мақсатында жергілікті атқарушы органдар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар, су пайдаланушылар белгіленген тәртіппен бекітілген қала құрылысы және сәулет-құрылыс құжаттамасына, экологиялық және санитариялық талаптарға сәйкес осы учаскелерді абаттандыруды қамтамасыз етуге міндетті.
12. Жайылым учаскелерінде мал шаруашылығының мұқтаждары үшін өсімдіктер дүниесін пайдалану жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің белгіленген шекті рұқсат етілген нормалары мен жайылым айналымдарының схемалары ескеріле отырып, жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі бекітілген жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
13. Өсімдік әлемін жемшөп дайындау, шөп шабу мақсатында пайдалану Қазақстан Республикасының жер, су, орман заңнамасының және Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің, су қорының, мемлекеттік орман қорының, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың осы үшін арнайы бөлінген учаскелерінде жүзеге асырылады.
14. Өсімдік әлемін ара шаруашылығының мұқтажы үшін пайдалану ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде, мемлекеттік орман қоры учаскелерінде, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда және өзге де жерлерде олардың меншік иелерімен және жер пайдаланушыларымен келісім бойынша Қазақстан Республикасының жер, орман заңнамасына және Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы, ара шаруашылығы саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Өсімдіктер дүниесін фармацевтикалық, азық-түліктік және техникалық мұқтаждар үшін пайдалану түрлеріне Заңның 31-бабының 1-тармағына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары бекіткен лимиттер шегінде жүзеге асырылатын, жабайы өсетін өсімдіктерді пайдалану және қайта өңдеу өнімдерін алу үшін оларды дайындау (жинау) жатқызылады.
16. Өсімдік ресурстарын пайдалану лимиттері оларды ұтымды пайдалану мақсатында белгіленеді.

17. Лимиты пользования растительными ресурсами определяются на основании ресурсных обследований, проводимых специализированными организациями, аккредитованными уполномоченным органом, и утверждаются местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы на срок, определенный материалами ресурсного обследования.
18. Заготовка (сбор) дикорастущих лекарственных растений для фармацевтических нужд осуществляется с учетом обеспечения сохранения их популяций и сообществ, а также мест их произрастания.
19. Повторная заготовка (сбор) дикорастущих лекарственных растений для фармацевтических нужд в одной и той же заросли допускается только после их полного восстановления.
При этом допускается заготовка (сбор) соцветий и других надземных органов однолетних растений в одной заросли не чаще одного раза в два года, надземных органов многолетних растений – одного раза в четыре – шесть лет и их подземных органов – не чаще одного раза в двенадцать – двадцать лет в зависимости от вида лекарственного растения и географических условий его произрастания.
20. К видам пользования растительным миром для продовольственных нужд относится заготовка (сбор) растительных ресурсов: плодов, ягод, орехов, грибов, а также отдельных растений, их частей и дериватов, используемых для переработки и производства пищевой продукции.
21. К видам пользования растительным миром для технических нужд относится заготовка (сбор) дикорастущих растительных ресурсов, используемых для промышленной переработки, производства строительных и упаковочных материалов, дубителей и красителей, изделий утилитарного назначения, сувениров и иных целей.
22. Права и обязанности физических и юридических лиц, осуществляющих пользование растительным миром установлены статьей 7 Закона.
23. Осуществление заготовки (сбор) дикорастущих растений для фармацевтических, продовольственных и технических нужд допускается при условии направления.
24. Уведомление направляется физическими и (или) юридическими лицами в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
25. Уведомление направляется не менее чем за десять рабочих дней до предполагаемой даты осуществления деятельности.
26. К уведомлению прилагаются:
1) сведения, содержащие информацию о земельном участке, объеме и периоде заготовки (сборе) дикорастущих растений;
2) согласие собственника земельного участка или землепользователя на заготовку (сбор) дикорастущих растений или правоустанавливающий документ;

17. Өсімдік ресурстарын пайдалану лимиттері уәкілетті орган аккредиттеген мамандандырылған ұйымдар жүргізетін ресурстық зерттеп-қараулар негізінде айқындалады және оларды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары ресурстық зерттеп-қарау материалдарында айқындалған мерзімге бекітеді.
18. Фармацевтикалық қажеттіліктер үшін жабайы өсетін дәрілік өсімдіктерді дайындау (жинау) олардың популяциялары мен қауымдастықтарының, сондай-ақ олардың өсетін жерлерінің сақталуын қамтамасыз етуді ескере отырып жүзеге асырылады.
19. Бір қопадағы фармацевтикалық қажеттіліктер үшін жабайы дәрілік өсімдіктерді қайта дайындауға (жинауға) олар толық қалпына келтірілгеннен кейін ғана жол беріледі.
Бұл ретте бір жылдық өсімдіктердің гүлшоғырларын және басқа да жер үсті органдарын бір қопада екі жылда бір реттен жиі емес, көпжылдық өсімдіктердің жер үсті органдарын – төрт – алты жылда бір рет және олардың жер асты органдарын – дәрілік өсімдіктің түріне және географиялық жағдайларына байланысты он екі – жиырма жылда бір реттен жиі емес дайындауға (жинауға) жол беріледі оның өсуі.
20. Азық-түлік қажеттіліктері үшін өсімдік әлемін пайдалану түрлеріне өсімдік ресурстарын: жемістерді, жидектерді, жаңғақтарды, саңырауқұлақтарды, сондай-ақ тамақ өнімдерін өңдеу және өндіру үшін пайдаланылатын жекелеген өсімдіктерді, олардың бөліктері мен туындыларын дайындау (жинау) жатады.
21. Өсімдік әлемін техникалық қажеттіліктер үшін пайдалану түрлеріне өнеркәсіптік өңдеу, құрылыс және орау материалдарын, тотықтырғыштар мен бояғыштарды, утилитарлық мақсаттағы бұйымдарды, кәдесыйларды және өзге де мақсаттарды өндіру үшін пайдаланылатын жабайы өсімдік ресурстарын дайындау (жинау) жатады.
22. Өсімдіктер дүниесін пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен міндеттері Заңның 7-бабында белгіленген.
23. Фармацевтикалық, азық-түлік және техникалық қажеттіліктер үшін жабайы өсімдіктерді дайындауды (жинауды) жүзеге асыруға жолданған жағдайда жол беріледі.
24. Хабарламаны жеке және (немесе) заңды тұлғалар осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына жібереді.
25. Хабарлама қызметті жүзеге асырудың болжамды күніне дейін кемінде он жұмыс күні бұрын жіберіледі.
26. Хабарламаға қоса беріледі:
1) жер учаскесі, жабайы өсімдіктерді дайындау (жинау) көлемі мен кезеңі туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер;
2) жер учаскесінің меншік иесінің немесе жер пайдаланушының жабайы өсімдіктерді дайындауға (жинауға) немесе құқық белгілейтін құжатқа келісуі;

3) материалы ресурсного обследования;
4) квитанция об оплате за пользование растительными ресурсами в порядке специального пользования растительным миром, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
27. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, осуществляющие прием уведомления в течение десяти рабочих дней представляют согласие либо мотивированный отказ на осуществление деятельности.
В случае представления местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы мотивированного отказа деятельность может быть осуществлена только при условии устранения оснований отказа.
Приложение
к Правилам пользования
растительным миром
Форма
Уведомление о заготовке (сборе) дикорастущих растений для фармацевтических, продовольственных и технических нужд
1. В ___________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
2. Настоящим __________________________________________________________
(полное наименование, бизнес-идентификационный номер юридического лица,
индивидуальный идентификационный номер физического лица)
уведомляет о заготовке (сборе) дикорастущих растений для фармацевтических,
продовольственных и технических нужд.
3. Адрес места нахождения юридического/физического лица
______________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания (стационарного помещения)
4. Электронная почта ___________________________________________________
5.Номера телефонов ____________________________________________________
6. Адрес(а) осуществления деятельности ___________________________________
______________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, участок)
7. К уведомлению прилагаются:
1) сведения, содержащие информацию о земельном участке, объеме и периоде
заготовки (сборе) дикорастущих растений;
2) согласие собственника земельного участка или землепользователя на заготовку
(сбор) дикорастущих растений или правоустанавливающий документ;
3) материалы ресурсного обследования;
4) квитанция об оплате за пользование растительными ресурсами в порядке
специального пользования растительным миром, за исключением случаев оплаты
через платежный шлюз "электронного правительства".
Дата _______ Подпись____________________________
Печать (при наличии)

3) ресурстық зерттеу материалдары;
4) "электрондық үкіметтің"төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қос ғанда, өсімдік әлемін арнайы пайдалану тәртібімен өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін ақы төлеу туралы түбіртек.
27. Хабарламаны қабылдауды жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары он жұмыс күні ішінде қызметті жүзеге асыруға келісімді не дәлелді бас тартуды ұсынады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары дәлелді бас тартуды ұсынған жағдайда, қызмет бас тарту негіздері жойылған жағдайда ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
Өсімдіктер дүниесін
пайдалану қағидаларына
қосымша
Нысан
Фармацевтикалық, азық-түліктік және техникалық қажеттіліктер үшін жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау (жинау) туралы хабарлама
1. ______________________________________________________________________ (мемлекеттік органның толық атауы) 2. Осы арқылы ___________________________________________________________ (заңды тұлғаның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі) Фармацевтикалық, азық-түліктік және техникалық қажеттіліктер үшін жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау (жинау) туралы хабарлайды 3. Заңды/жеке тұлғаның орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________________________ (пошта индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы, үй/ғимарат нөмірі (стационарлық үй-жай) 4. Электрондық пошта ___________________________________________________ 5.Телефон нөмірлері ____________________________________________________ 6. Қызметті жүзеге асыру мекенжайы(а) ____________________________________ ___________________________________________________________________________ (пошта индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен, учаске) 7. Хабарламаға мыналар қоса беріледі: 1) жер учаскесі, жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау (жинау) көлемі мен кезеңі туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер; 2) жер учаскесі меншік иесінің немесе жер пайдаланушының жабайы өсетін өсімдіктерді дайындауға (жинауға) келісімі немесе құқық белгілейтін құжат; 3) ресурстық зерттеп-қарау материалдары; 4) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, өсімдіктер дүниесін арнайы пайдалану тәртібімен өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін ақы төленгені туралы түбіртек.
Күні _______________ Қолы____________________________
Мөр (бар болса)