О внесении изменений и дополнения в приказ Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 20-01-38.3 "Об утверждении Методики расчета индекса общестранового прогресса за отчетный год и Методики проведения ежегодной оценки результативности деятельности оцениваемых государственных органов"
Приказ Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан от 6 мая 2023 года № 23-01-38.22. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2023 года № 32486
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 20-01-38.3 "Об утверждении Методики расчета индекса общестранового прогресса за отчетный год и Методики проведения ежегодной оценки результативности деятельности оцениваемых государственных органов" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19983) следующие изменения и дополнение:
в Методике расчета индекса общестранового прогресса за отчетный период, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Расчет индекса общестранового прогресса Республики Казахстан является частью оценки результативности и проводится Администрацией Президента Республики Казахстан при методологическом, аналитическом и организационном сопровождении Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан с привлечением подведомственной организации по исследованиям, анализу и оценке эффективности (далее – подведомственная организация Высшей аудиторской палаты).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Сбор и формирование данных по национальным и международным показателям осуществляются подведомственной организацией Высшей аудиторской палаты.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Итоговый индекс общестранового прогресса Республики Казахстан относительно стран ОЭСР рассчитывается по формуле:
,
где:
W– итоговый индекс общестранового прогресса Республики Казахстан относительно стран ОЭСР по всем показателям;
Qi– индекс общестранового прогресса Республики Казахстан относительно стран ОЭСР i-ого позитивного показателя;
Ri– индекс общестранового прогресса Республики Казахстан относительно стран ОЭСР i-ого негативного показателя;
m – количество показателей.
Индекс общестранового прогресса Республики Казахстан относительно стран ОЭСР i-ого позитивного показателя рассчитывается по формуле:
где:
qi,kz– показатель i-ого позитивного показателя Республики Казахстан на отчетный период;
qm,oecd– усредненный показатель i-ого позитивного показателя стран ОЭСР на отчетный период.
Усредненный показатель i-ого позитивного показателя стран ОЭСР рассчитывается по формуле:
где:
qi,oecd– показатель i-ого позитивного показателя каждой из стран ОЭСР на отчетный период;
n– количество стран ОЭСР.
Индекс общестранового прогресса Республики Казахстан относительно стран ОЭСР i-ого негативного показателя рассчитывается по формуле:
где:
rm,oecd– усредненный показатель i-ого негативного показателя стран ОЭСР на отчетный период;
ri,kz– показатель i-ого негативного показателя Республики Казахстан на отчетный период.
Усредненный показатель i-ого негативного показателя стран ОЭСР рассчитывается по формуле:
где:
ri,oecd– показатель i-ого негативного показателя каждой из стран ОЭСР на отчетный период.
W характеризует позицию Республики Казахстан касательно усредненного показателя развития стран ОЭСР. Соответственно, чем ближе W к 100 %, тем выше общестрановой прогресс Республики Казахстан и меньше отставание от стран ОЭСР.";
в Методике проведения ежегодной оценки результативности деятельности оцениваемых государственных органов, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Есепті жыл ішіндегі жалпы елдегі прогресс индексін есептеу әдістемесін және Бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің нәтижелілігіне жыл сайынғы бағалау жүргізу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 20-01-38.3 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысының 2023 жылғы 6 мамырдағы № 23-01-38.22 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 15 мамырда № 32486 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Есепті жыл ішіндегі жалпы елдегі прогресс индексін есептеу әдістемесін және Бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің нәтижелілігіне жыл сайынғы бағалау жүргізу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 20-01-38.3 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19983 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Есепті жыл ішіндегі жалпы елдегі прогресс индексін есептеу әдістемесінде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасының жалпы елдегі прогресс индексін есептеу нәтижелілікті бағалаудың бір бөлігі болып табылады және оны Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының зерттеулер, талдау және тиімділікті бағалау жөніндегі ведомстволық бағынысты ұйымын (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палатаның ведомстволық бағынысты ұйымы) тарта отырып, оның әдіснамалық, талдамалық және ұйымдастырушылық сүйемелдеуі кезінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүргізеді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ұлттық және халықаралық көрсеткіштер бойынша деректерді жинау мен қалыптастыруды Жоғары аудиторлық палатаның ведомстволық бағынысты ұйымы жүзеге асырады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. ЭЫДҰ елдеріне қатысты Қазақстан Республикасының жалпы елдегі прогресінің қорытынды индексі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
W– барлық көрсеткіш бойынша ЭЫДҰ елдеріне қатысты Қазақстан Республикасының жалпы елдегі прогресінің қорытынды индексі;
Qi– i оң көрсеткішінің ЭЫДҰ елдеріне қатысты Қазақстан Республикасының жалпы елдегі прогресінің индексі;
Ri– i теріс көрсеткішінің ЭЫДҰ елдеріне қатысты Қазақстан Республикасының жалпы елдегі прогресінің индексі;
m – көрсеткіштер саны.
i оң көрсеткішінің ЭЫДҰ елдеріне қатысты Қазақстан Республикасының жалпы елдегі прогресінің индексі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
qi,kz– есепті кезеңдегі Қазақстан Республикасының і оң көрсеткішінің көрсеткіші;
qm,oecd– есепті кезеңдегі ЭЫДҰ елдерінің і оң көрсеткішінің орташаланған көрсеткіші.
ЭЫДҰ елдерінің і оң көрсеткішінің орташаланған көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
qi,oecd– есепті кезеңдегі ЭЫДҰ елдерінің әрбірінің і оң көрсеткішінің көрсеткіші;
n– ЭЫДҰ елдерінің саны.
і теріс көрсеткішінің ЭЫДҰ елдеріне қатысты Қазақстан Республикасының жалпы елдегі прогресінің индексі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
rm,oecd– есепті кезеңдегі ЭЫДҰ елдерінің і теріс көрсеткішінің орташаланған көрсеткіші;
ri,kz– есепті кезеңдегі Қазақстан Республикасының і теріс көрсеткішінің көрсеткіші.
ЭЫДҰ елдерінің і теріс көрсеткішінің орташаланған көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
ri,oecd– есепті кезеңдегі ЭЫДҰ елдерінің әрбірінің і теріс көрсеткішінің көрсеткіші.
W ЭЫДҰ елдерінің орташаланған даму көрсеткішіне қатысты Қазақстан Республикасының позициясын сипаттайды. Сәйкесінше, W 100%-ға неғұрлым жақын болса, Қазақстан Республикасының жалпы елдегі прогресі соғұрлым жоғары және ЭЫДҰ елдерінен артта қалуы аз болып келеді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің нәтижелілігіне жыл сайынғы бағалау жүргізу әдістемесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Методика проведения ежегодной оценки результативности деятельности оцениваемых государственных органов (далее – Методика) разработана в соответствии c Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы" (далее – Система оценки).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Оценка результативности проводится Администрацией Президента Республики Казахстан при методологическом, аналитическом и организационном сопровождении Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан с привлечением подведомственной организации по исследованиям, анализу и оценке эффективности (далее – подведомственная организация Высшей аудиторской палаты).";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Оценка результативности проводится по Перечню ключевых показателей результативности оцениваемых государственных органов (далее – Перечень показателей), утверждаемому приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан в соответствии с пунктом 67 Системы оценки.
При оценке результативности местных исполнительных органов дополнительно используются опросные и статистические данные Рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса (далее – Рейтинг), проводимого ежегодно в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 24 ноября 2017 года № 590 "О рейтинге регионов и городов по легкости ведения бизнеса и присуждении специальной премии по его итогам".
При этом расчеты индексов результативности по опросным и статистическим данным Рейтинга производятся в соответствии с главой 3 настоящей Методики.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Сбор и формирование данных по национальным и международным показателям осуществляются подведомственной организацией Высшей аудиторской палаты.";
пункты 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"11. Административные количественные и качественные данные предоставляются государственными органами в подведомственную организацию Высшей аудиторской палаты в бумажном (в случае предоставления данных с грифом "для служебного пользования" или "секретно") и электронном виде по итогам отчетного (календарного) года.
12. В случае размещения данных на официальных сайтах государственных органов подведомственная организация Высшей аудиторской палаты осуществляет сбор, систематизацию и обработку необходимой информации.

"1. Осы Бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің нәтижелілігіне жыл сайынғы бағалау жүргізу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығына (бұдан әрі – Бағалау жүйесі) сәйкес әзірленді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының зерттеулер, талдау және тиімділікті бағалау жөніндегі ведомстволық бағынысты ұйымын (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палатаның ведомстволық бағынысты ұйымы) тарта отырып, оның әдіснамалық, талдамалық және ұйымдастырушылық сүйемелдеуі кезінде нәтижелілікті бағалауды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Нәтижелілікті бағалау Бағалау жүйесінің 67-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін Бағаланатын мемлекеттік органдар нәтижелілігінің түйінді көрсеткіштерінің тізбесі (бұдан әрі – Көрсеткіштер тізбесі) бойынша жүргізіледі.
Жергілікті атқарушы органдардың нәтижелілігін бағалау кезінде "Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингі және оның қорытындылары бойынша арнайы сыйлық беру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 24 қарашадағы № 590 Жарлығына сәйкес жыл сайын жүргізілетін Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің (бұдан әрі – Рейтинг) сауалнамалық және статистикалық деректері қосымша пайдаланылады.
Бұл ретте Рейтингтің сауалнамалық және статистикалық деректері бойынша нәтижелілік индекстерін есептеу осы Әдістеменің 3-тарауына сәйкес жүргізіледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ұлттық және халықаралық көрсеткіштер бойынша деректерді жинау мен қалыптастыруды Жоғары аудиторлық палатаның ведомстволық бағынысты ұйымы жүзеге асырады.";
11, 12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Әкімшілік сандық және сапалық деректерді мемлекеттік органдар Жоғары аудиторлық палатаның ведомстволық бағынысты ұйымына есепті (күнтізбелік) жыл қорытындысы бойынша қағаз түрінде ("қызмет бабында пайдалану үшін" немесе "құпия" грифі бар деректер ұсынылған жағдайда) және электрондық түрде ұсынады.
12. Деректер мемлекеттік органдардың ресми сайттарында орналастырылған жағдайда Жоғары аудиторлық палатаның ведомстволық бағынысты ұйымы қажетті ақпаратты жинауды, жүйелеуді және өңдеуді жүзеге асырады.

13. Сведения о результатах проведенных независимых социологических исследований представляются в подведомственную организацию Высшей аудиторской палаты в бумажном и электронном виде 2 (два) раза в год (к 1 июня и 1 октября ежегодно):
1) по итогам опросов, проведенных в апреле – мае года, следующего за отчетным;
2) по итогам опросов, проведенных в августе – сентябре года, следующего за отчетным.
При этом результаты первого социологического исследования применяются для подведения итогов оценки результативности в июле за отчетный год, результаты второго социологического исследования – в декабре для подведения итогов предварительной (промежуточной) оценки за год, следующий за отчетным годом.
Репрезентативная выборка по каждому результату проведенного независимого социологического исследования составляет не менее 15 000 (пятнадцати тысяч) респондентов (население от 18 (восемнадцати) лет и старше).";
подпункт 2) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"2) по независимым социологическим исследованиям – подведомственной организацией Высшей аудиторской палаты;";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Индекс результативности по всем позитивным и негативным показателям определенного государственного органа рассчитывается по формуле:
где:
Ai‒ индекс результативности i-ого позитивного показателя определенного государственного органа;
Bi‒ индекс результативности i-ого негативного показателя определенного государственного органа;
ki‒ коэффициент влияния государственного органа на достижение i-ого показателя в соответствии с Перечнем показателей.".
2. Отделу стратегического планирования Администрации Президента Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ довести до сведения руководителей центральных государственных и местных исполнительных органов.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан Сулейменова Т.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан О. Бектенов

13. Жүргізілген тәуелсіз әлеуметтік зерттеулер нәтижелері туралы мәліметтер Жоғары аудиторлық палатаның ведомстволық бағынысты ұйымына жылына 2 (екі) рет (жыл сайын 1 маусым мен 1 қазанға қарай):
1) есепті жылдан кейінгі жылдың сәуір – мамыр айларында жүргізілген сауалнамалардың қорытындысы бойынша;
2) есепті жылдан кейінгі жылдың тамыз – қыркүйек айларында жүргізілген сауалнамалардың қорытындысы бойынша қағаз және электрондық түрде ұсынылады.
Бұл ретте бірінші әлеуметтік зерттеудің нәтижелері есепті жылғы нәтижелілікті бағалау қорытындысын шығару үшін – шілде айында, екінші әлеуметтік зерттеудің нәтижелері есепті жылдан кейінгі жылғы алдын ала (аралық) бағалау қорытындысын шығару үшін желтоқсан айында қолданылады.
Жүргізілген тәуелсіз әлеуметтік зерттеудің әрбір нәтижесі бойынша репрезентативтік іріктеме кемінде 15 000 (он бес мың) респондентті құрайды (18 (он сегіз) жастағы және одан асқан тұрғындар).";
15-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тәуелсіз әлеуметтік зерттеулер бойынша – Жоғары аудиторлық палатаның ведомстволық бағынысты ұйымы;";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Белгілі бір мемлекеттік органның барлық оң және теріс көрсеткіштері бойынша нәтижелілік индексі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Ai‒ белгілі бір мемлекеттік органның i оң көрсеткішінің нәтижелілік индексі;
Bi‒ белгілі бір мемлекеттік органның i теріс көрсеткішінің нәтижелілік индексі;
ki‒ Көрсеткіштер тізбесіне сәйкес мемлекеттік органның і көрсеткішіне қол жеткізуіне ықпал ету коэффициенті.".
2. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Стратегиялық жоспарлау бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар басшыларының назарына жеткізілсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасары Т.М. Сүлейменовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Президенті Әкімшілігінің
Басшысы
О. Бектенов