О внесении изменений и дополнения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 "Об утверждении Правил сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда"
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 156. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 мая 2023 года № 32534
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 "Об утверждении Правил сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12259) следующие изменения и дополнение:
в Правилах сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для сенокошения и пастьбы скота выделяются пригодные для этой цели, входящие в состав государственного лесного фонда площади сельскохозяйственных угодий, а также используются прогалины и другие, не покрытые лесом угодья, на которых не предусматривается естественное или искусственное возобновление леса, проведение других мероприятий по их улучшению и лесные угодья, покрытые саксаульными и другими кустарниковыми породами (кроме несомкнувшиеся лесные культуры) до начала сенокошения, а также отдельные участки малоценных насаждений, не предназначенные под реконструкцию.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. При предоставлении участков государственного лесного фонда для сенокошения и пастьбы скота в краткосрочное лесопользование лесопользователям выписывается лесной билет на основании заявления лесопользователя и документов, удостоверяющих наличие скота и оплату за краткосрочное лесопользование.";
дополнить пунктом 23 следующего содержания:
"23. Строительство объектов на землях государственного лесного фонда, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для сенокошения и пастьбы скота осуществляет в соответствии со статьей 102-2 Кодекса и статьей 27-2 Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
При долгосрочном лесопользовании лесопользователи на предоставленных участках возводят временные (навесы, сторожки, изгороди, загоны) строения.
Загоны строятся с учетом вида, возраста животных с расчетом на одно животное, не допускающих задавливание и травмирование животных и людей.
Размещение животных в загонах осуществляется из расчета с соблюдением следующей нормы:

"Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 10 қарашадағы № 18-02/909 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 156 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 19 мамырда № 32534 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 10 қарашадағы № 18-02/909 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлкеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю Қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Шөп шабу және мал жаю үшін мемлекеттік орман қорының құрамына енетін осы мақсатқа жарамды ауыл шаруашылығы жерлерінің алқаптары бөлінеді, сондай-ақ алаңқайлар және шөп шабу басталғанға дейін орманды табиғи немесе жасанды жолмен жаңарту, оларды жақсарту жөнінде басқа да іс-шаралар жүргізу көзделмейтін басқа да орман көмкермеген алқаптар және сексеуіл мен басқа да бұта түрлерімен көмкерілген (жинақталмаған орман екпелерінен басқа) орман алқаптары, сондай-ақ қайта жаңартуға арналмаған құндылығы аз екпелердің жекелеген учаскелері пайдаланылады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Шөп шабу мен мал жаю үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерін қысқа мерзімді орман пайдалануға беру кезінде орман пайдаланушының өтініші және орманды пайдаланғаны үшін малдың болуы және төлем жасалғанын куәландыратын құжаттардың негізінде орман пайдаланушыларға да орман билеті жазып беріледі.";
мынадай мазмұндағы 23-тармақпен толықтырылсын:
"23. Орман ресурстары шөп шабу және мал жаю үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қорының жерлерінде объектілер салу Кодекстің 102-2-бабына және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Занының 27-2-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Ұзақ мерзімді орман пайдалану кезінде орман пайдаланушы берілген учаскелерде уақытша (қалқалар, күзет үйшіктері, қоршаулар, қашалар) құрылыстар салады.
Жануарларды қашаларда орналастыру мынадай норманы сақтай отырып жүзеге асырылады:

1) для крупных животных (верблюды, лошади, крупный рогатый скот, далее - крупные животные) - 3 м2 на одно животное;
2) для мелких животных (овцы, козы, свиньи) - 1,7 - 2 м2 на одно животное.
Дополнительно для крупных животных в загонах оборудуют привязи.
Загоны строят из металлоконструкций с высотой:
1) для крупных животных - не менее 1,5 м;
2) для мелких животных - не менее 1 м.
Секции и загоны оборудуют изгородями, воротами исключающими возможность травмирования животных.
При краткосрочном лесопользовании допускается только установка ограждения и передвижных пригодных для проживания помещений без снятия плодородного слоя.
Размеры указанных строений и их размещение указываются в договоре долгосрочного и краткосрочного лесопользования, а также в лесном билете.";
дополнить пунктом 24 следующего содержания:
"24. Пастьба коз на участках государственного лесного фонда, кроме саксауловых лесов, допускается только на специально отведенных огороженных участках.";
приложение к Правилам сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
З. Сулейменова
Приложение к приказу
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 156
Утвержден приказом
Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Определение площади выпаса скота на участках государственного лесного фонда
Природные зоны
Виды
сельскохозяйственных
животных
Площадь выпаса скота,
гектар на 1 голову
1
2
3
4
1
Полупустынные и пустынные
Овцы, козы
Крупный рогатый скот
Лошади
3,0
5,0
7,2
2
Степная
Овцы, козы
Крупный рогатый скот
Лошади
1,5-3,0
1,5-3,0

1) ірі жануарлар үшін (түйелер, жылқылар, мүйізді ірі қара малдар - бұдан әрі - ірі жануарлар) - бір жануарға 3 м2;
2) ұсақ жануарлар үшін (қойлар, ешкілер, шошқалар) - бір жануарға 1,7 - 2 м2.
Қашаларда қораларда ірі малдарға қосымша байлағыштар жасалады.
Қашаларды металл құрылыстарынан жасайды, олардың биіктігі:
1) ірі жануарлар үшін кем дегенде 1,5 м;
2) ұсақ жануарлар үшін кем дегенде 1 м.
Секциялар мен қашаларды жануарлардың жарақаттану мүмкіндігін болдырмайтын шарбақтармен, қақпалармен жабдықтайды.
Қысқа мерзімді орман пайдалану кезінде құнарлы қабатты адып тастамай, қоршау мен тұруға жарамды жылжымалы үй-жайларды орнатуға рұқсат етіледі.
Аталған құрылыстардың мөлшері және оларды орналастыру ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман пайдалану шартында, сондай-ақ орман билетінде көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 24-тармақпен толықтырылсын:
"24. Сексеуіл ормандарынан басқа, мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде ешкi жаюға арнайы бөлiнiп қоршалған учаскелерде ғана жол берiледi.";
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрі
З. Сулейменова
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 156 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің
бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі мал жаю алаңдарын айқындау
Табиғи аймақтар
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері
Мал жаю алаңы, басқа гектар
1
2
3
4
1
Жартылай шөлейт және шөлейт
Қой, ешкі
Ірі қара мал
Жылқы
3,0
5,0
7,2
2
Далалы
Қой, ешкі
Ірі қара мал
Жылқы
1,5-3,0
1,5-3,0