Об определении размера черты бедности
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 мая 2023 года № 160. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2023 года № 32547.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с пунктом 3 статьи 120 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Определить черту бедности по Республике Казахстан:
1) с 1 июля 2023 года – в размере 70 процентов от величины прожиточного минимума, рассчитанного за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением государственной адресной социальной помощи;
2) с 1 января 2025 года – в размере 35 процентов от медианного дохода, рассчитанного за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением государственной адресной социальной помощи, но не ниже 70 процентов от величины регионального прожиточного минимума, рассчитанного за указанный квартал.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.12.2024 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4) доведение настоящего приказа до управлений координации занятости и социальных программ областей, городов Астана, Алматы и Шымкент.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 мая 2023 года № 160
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан

Кедейлік шегінің мөлшерін айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 19 мамырдағы № 160 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 22 мамырда № 32547 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 120-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы бойынша кедейлік шегі:
1) 2023 жылғы 1 шілдеден бастап – мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға жүгінген тоқсанының алдындағы тоқсанға есептелген ең төмен күнкөріс деңгейінің 70 пайызы мөлшерінде;
2) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға жүгінген тоқсанының алдындағы тоқсанға есептелген медианалық табыстың 35 пайызы, бірақ көрсетілген тоқсанға есептелген өңірлік ең төменгі күнкөріс деңгейінің 70 пайызынан төмен емес мөлшерінде айқындалсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.12.2024 № 473 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушысының кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік көмек департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды;
4) осы бұйрықты облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармаларының назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау жетекші ететін вице-министрге жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 19 мамырдағы
№ 160 Бұйрықтың
қосымшасы
Қазақстан Республикасы Еңбек халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушысының күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі

1. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 августа 2017 года № 290 "Об определении размера черты бедности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15766).
2. Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 129 "О внесении изменения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 августа 2017 года № 290 "Об определении размера черты бедности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16912).
3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 марта 2019 года № 135 "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 августа 2017 года № 290 "Об определении размера черты бедности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18409).
4. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2019 года № 523 "О внесении изменения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 августа 2017 года № 290 "Об определении размера черты бедности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов года под № 19420).

1. "Кедейлік шегінің мөлшерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 31 тамыздағы № 290 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерде мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15766 болып тіркелді).
2. "Кедейлік шегінің мөлшерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 31 тамыздағы № 290 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушысының 2018 жылғы 11 мамырдағы № 129 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерде мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16912 болып тіркелді).
3. "Кедейлік шегінің мөлшерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 31 тамыздағы № 290 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 20 наурыздағы № 195 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерде мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18409 болып тіркелді).
4. "Кедейлік шегінің мөлшерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 31 тамыздағы № 290 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 27 қыркүйектегі № 523 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерде мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19420 болып тіркелді).