Об утверждении Правил организации работы станций взвешивания автомобильных транспортных средств
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июня 2023 года № 402. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2023 года № 32674.
В соответствии с подпунктом 13-2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила организации работы станций взвешивания автомобильных транспортных средств согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
Приложение
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 1 июня 2023 года № 402
Правила организации работы станций взвешивания автомобильных транспортных средств
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации работы станций взвешивания автомобильных транспортных средств (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13-2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте".
2. Правила определяют порядок организации работы станций взвешивания автомобильных транспортных средств на территории Республики Казахстан и распространяются на всех физических и юридических лиц, независимо от форм собственности.
3. Основными задачами станций взвешивания автомобильных транспортных средств являются:
1) обеспечение корректного измерения весовых и габаритных параметров автомобильных транспортных средств с грузом и (или) без груза в режиме реального времени;
2) обеспечение сохранности сети автомобильных дорог и сооружений на них, повышения безопасности автомобильных перевозок;
3) предупреждение административных правонарушений, совершаемых в сфере автомобильного транспорта на территории Республики Казахстан;
4) обеспечение соблюдения требований законодательства Республики Казахстан об автомобильном транспорте, международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.

Автомобиль көлігі құралдарының салмағын өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 1 маусымдағы № 402 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 маусымда № 32674 болып тіркелді
"Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 13-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Автомобиль көлігі құралдарының салмағын өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
М. Карабаев
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2023 жылғы 1 маусымдағы
№ 402 Бұйрыққа
қосымша
Автомобиль көлігі құралдарының салмағын өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Автомобиль көлігі құралдарының салмағын өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 13-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль көлігі құралдарының салмағын өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру тәртібін айқындайды және меншік нысанына қарамастан барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
3. Автомобиль көлігі құралдарының салмағын өлшеу станцияларының негізгі міндеттері:
1) нақты уақыт режимінде жүкпен немесе жүксіз автокөлік құралдарының габариттік және салмақтық параметрлерін дұрыс өлшеуді қамтамасыз ету;
2) автомобиль жолдары мен олардағы құрылыстар желісінің сақталуын қамтамасыз ету және автомобиль жолдарының мерзімінен бұрын нормативтік емес тозын азайту;
3) Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль көлігі саласында жасалатын әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу;
4) Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы заңнамасы, Қазақстан Республикасының ратификациялаған халықаралық шарттары талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.

4. Основные понятия и термины, применяемые в Правилах:
1) станция взвешивания автомобильных транспортных средств – стационарный или передвижной пункт, предназначенный для выполнения работ по измерению весовых и габаритных параметров автомобильных транспортных средств, имеющий для этих целей измерительный инструмент, весоизмерительное оборудование стационарного типа или переносные мобильные весы, обеспечивающие информационное взаимодействие с интеллектуальной транспортной системой (далее – станция взвешивания);
2) оператор станции взвешивания автомобильных транспортных средств – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющее деятельность по измерению весовых и габаритных параметров автомобильных транспортных средств (далее – оператор станции взвешивания);
3) взвешивание транспортного средства - процесс определения общей массы и нагрузок на оси автотранспортных средств посредством весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов, прошедших обязательную метрологическую поверку и имеющих соответствующий сертификат;
4) погрешность измерения - отклонение результата измерения от истинного (действительного) значения измеряемой величины;
5) интеллектуальная транспортная система – комплекс взаимосвязанных автоматизированных систем, обеспечивающих управление, мониторинг и контроль за дорожным движением и перевозочной деятельностью, в том числе сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств, приборов и оборудования, работающих в автоматическом режиме, фиксирующих правонарушения в области автомобильного транспорта и дорожного движения (далее – ИТС);
6) муляж – часть весоизмерительного оборудования переносных мобильных весов, предназначенная для равномерного распределения нагрузки по осям транспортного средства при измерении весовых параметров;
7) специалист станций взвешивания – работник оператора станций взвешивания, осуществляющий измерение весогабаритных параметров автомобильных транспортных средств, имеющие высшее техническое образование.
5. Метрологическая поверка измерительных средств осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".
Стационарные станции взвешивания и передвижные пункты взвешивания оснащаются оборудованием, работающим в автоматическом режиме и имеющих функции фото- и видеозаписи с распознаванием марки, государственного регистрационного номерного знака, фронтального изображения, общего вида (вид спереди, вид сбоку и сзади) автомобильного транспортного средства в момент измерения весогабаритных параметров, позволяющим в автоматическом режиме передавать указанные сведения, в том числе результаты измерения весогабаритных параметров транспортного средства в ИТС и в информационную аналитическую систему транспортной базы данных и мониторинга динамики безопасности перевозок (далее – ИАС ТБД).

4. Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар мен терминдер:
1) автомобиль көлігі құралдарының салмағын өлшеу станциясы – автомобиль көлігі құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу жөніндегі жұмыстарды орындауға арналған, осы мақсаттар үшін зияткерлік көлік жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін өлшеу құралы, стационарлық типтегі салмақ жабдығы немесе жылжымалы ұтқыр таразылар бар стационарлық немесе ауыспалы пункт (бұдан әрі – өлшеу стациялары);
2) автомобиль көлігі құралдарының салмағын өлшеу станциясының операторы – автомобиль көлігі құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (бұдан әрі – өлшеу станциясының операторы);
3) көлік құралын өлшеу – міндетті метрологиялық тексеруден өткен және тиісті сертификаты бар стационарлық типтегі салмақ өлшеу жабдығы немесе тасымалданатын ұтқыр таразылар арқылы автокөлік құралдарының жалпы массасы мен осіндегі жүктемелерді айқындау процесі;
4) өлшеу қателігі – өлшеу нәтижесінің өлшенетін шаманың шынайы (нақты) мәнінен ауытқуы;
5) интеллектуалды көлік жүйесі – жол жүрісін және тасымалдау қызметін басқаруды, мониторингтеу мен бақылауды қамтамасыз ететін өзара байланысты автоматтандырылған жүйелердің, оның ішінде автоматты режимде жұмыс істейтін, автомобиль көлігі және жол жүрісі саласындағы құқық бұзушылықтарды тіркейтін сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдарының, аспаптары мен жабдықтарының кешені;
6) нақнұсқа – салмақтық параметрлерін өлшеу кезінде көлік құралының осътің жүктемелерін біркелкі бөлуге арналған жылжымалы мобильді таразылар үлгідегі салмақ өлшеу жабдығының бөлігі;
7) өлшеу станциясының маманы – автомобиль көлігі құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеуді жүзеге асыратын, жоғары техникалық білімі бар, өлшеу станциясы операторының қызметкері.
5. Өлшеу құрылғыларының метрологиялық салыстырып тексеруі "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Стационарлық өлшеу станциялары мен жылжымалы өлшеу пункттері фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыратын, автоматты режимде жұмыс істейтін, автомобиль көлігі құралдарының түрін, маркасын, мемлекеттік тіркеу белгісін, фронталды суретін, автомобиль көлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу кезіндегі жалпы көрінісін (алдынан көрініс, бүйірден және артынан көрініс) сақтай алатын функциясы бар, соның ішінде автоматты режимде көлік құралының салмақтық және габариттік параметрлерінің өлшеу нәтижелерін ИКЖ және Көліктік деректер қорының ақпараттық аналитикалық жүйесіне (бұдан әрі – КДК ААЖ) жолдап отыратын құрылғылармен жабдықталады.

6. Оператор станции взвешивания обеспечивает наружное освещение территории, на которой расположена станция взвешивания.
7. Использование мобильных весов осуществляется на площадках с твердым покрытием и освещенных участках, имеющих углубления по высоте платформ мобильных весов. Допускается использование мобильных весов на равномерном расположении всех осей транспортного средства с применением муляжей для группы осей.
8. Операторы стационарных станций взвешивания обеспечивают систему видеоконтроля площадки для размещения весового оборудования.
Стационарные станции и передвижные пункты взвешивания осуществляют свою деятельность:
1) на автодорогах республиканского и местного значения;
2) на карьерах по добыче общеполезных ископаемых;
3) в крупных предприятиях, заводах (асфальтовые, бетонные заводы и другое);
4) в пунктах пропуска через Государственную границу;
5) на въездах в населенные пункты;
9. Стационарные станции взвешивания оснащаются необходимым для работы оборудованием и имуществом в соответствии с Перечнем оборудования и имущества стационарных станций взвешивания согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень оборудования и имущества стационарных станций взвешивания).
10. Передвижные пункты взвешивания оснащаются необходимым для работы оборудованием и имуществом в соответствии с Перечнем оборудования и имущества передвижных станции взвешивания согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень оборудования и имущества передвижных станции взвешивания).
11. Стационарные станции и передвижные пункты взвешивания осуществляют свою деятельность по месту регистрации субъекта предпринимательства (проведение измерения весогабаритных параметров автомобильных транспортных средств в пределах региона, где зарегистрирован субъект предпринимательства).
Глава 2. Порядок взвешивания автомобильных транспортных средств
12. Взвешивание автотранспортных средств осуществляется на стационарных или передвижных пунктах взвешивания.
Операторы станций взвешивания автомобильных транспортных средств оказывают свои услуги на основании публичного договора.
13. При взвешивании автомобильного транспортного средства с жидким грузом, специалист станции взвешивания, убеждается в полной остановке автомобильного транспортного средства и в уменьшении колебания в цистерне.
Измерение фактических весовых параметров автомобильных транспортных средств на мобильных весах производится на площадках с твердым покрытием, имеющих углубления по высоте платформ мобильных весов.
Также измерение фактических весовых параметров автомобильных транспортных средств на мобильных весах допускается на равномерном расположении всех осей транспортного средства с применением муляжей для группы осей.
Измерение фактических габаритных параметров автомобильных транспортных средств проводится между двумя крайними точками по его длине, ширине и высоте от поверхности дорожного покрытия или иной площадки, обеспечивающей равномерное расположение всех его осей.
Колеса автотранспортного средства располагаются по центру платформы весового оборудования.
Взвешивание всех осей транспортного средства проводится поочередно.

6. Өлшеу станциясының операторы өлшеу станциясы орналасқан аумақты сыртқы жарықтандыруды қамтамасыз етеді.
7. Жылжымалы таразыларды пайдалану көлік құралының нақты салмақтық параметрлерін өлшеуге арналған алаңдар мобильді таразының платформасының биіктігі бойынша тереңдеуі бар, қатты жабында және жарықтандырылған учаскелерде жүзеге асырылады. Көлік құралының барлық осътің біркелкілігін қамтамасыз ететін осътік топтары үшін нақнұсқаларды қолдануға рұқсат етіледі.
8. Стационарлық өлшеу станцияларының операторлары таразы жабдықтарын орналастыру үшін алаңның бейнебақылау жүйесін қамтамасыз етеді.
Стационарлық станциялар мен жылжымалы өлшеу пункттері өз қызметін мына жерлерде жүзеге асырады:
1) республикалық және жергілікті маңызы бар автожолдарда;
2) жалпы пайдалы қазбаларды өндіру карьерлерінде;
3) ірі кәсіпорындарда, зауыттарда (асфальт, бетон зауыттары және басқалар);
4) Мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункттерінде;
5) елді мекендерге кіре берістерін қамтиды.
9. Стационарлық өлшеу станциялары осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес стационарлық өлшеу станцияларының жабдықтары мен мүліктерінің тізбесіне (бұдан әрі – Стационарлық өлшеу станцияларының жабдықтары мен мүліктерінің тізбесі) сәйкес жұмыс істеу үшін қажетті жабдықтармен және мүлікпен жарақтандырылады.
10. Жылжымалы өлшеу пункттері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жылжымалы өлшеу станцияларының жабдықтары мен мүліктерінің тізбесіне (бұдан әрі – Жылжымалы өлшеу станцияларының жабдықтары мен мүліктерінің тізбесі) сәйкес жұмыс істеу үшін қажетті жабдықтармен және мүлікпен жарақтандырылады.
11. Стационарлық станциялар мен жылжымалы өлшеу пункттері өз қызметін кәсіпкерлік субъектісі тіркелген жер бойынша жүзеге асырады (кәсіпкерлік субъектісі тіркелген өңір шегінде автомобиль көлік құралдарының салмақтық өлшемдерін өлшеу жүргізу).
2-тарау. Автомобиль көлігі құралдарын өлшеудің тәртібі
12. Автокөлік құралдарын өлшеу стационарлық немесе жылжымалы өлшеу пункттерінде жүзеге асырылады.
Автомобиль көлігі құралдарының салмағын өлшеу станцияларының операторлары өз қызметтерін жария шарт негізінде көрсетеді.
13. Автомобиль көлігін өлшеу барысында өлшеу станциясының маманы сұйық жүк тиеген автомобиль көлігін өлшеген кезде автомобиль көлігінің толық тоқтауына және цистернадағы тербелістің азаюына көз жеткізеді.
Мобильді таразыларда автомобиль көлік құралдарының нақты салмақ параметрлерін өлшеу жылжымалы таразының платформасының биіктігі бойынша тереңдеуі бар қатты жабынды алаңдарда жүргізіледі.
Сондай-ақ, көлік құралының нақты салмақтық параметрлерін өлшеуге Көлік құралының барлық біліктерінің біркелкілігін қамтамасыз ететін біліктер топтары үшін нақнұсқаларды қолдануға рұқсат етіледі.
Көлік құралының нақты габариттік параметрлерін және сызықтық өлшемін өлшеу көліктің осьтерінің бірқалыптылығын сақтайтын жол жабынынан немесе басқа да алаңнан оның ұзындығы, ені және биіктігі бойынша шеткі екі нүктенің арасында өлшенеді.
Автокөлік құралының дөңгелектері таразы таразы жабдығы платформасының ортасы бойынша орналасады.
Көлік құралының барлық осьтері кезекпен өлшенуі тиіс.

14. При измерении весогабаритных параметров специалист станции взвешивания:
1) использует весоизмерительное оборудование, прошедшее метрологическую поверку;
2) по требованию водителя (перевозчика) предоставляет результаты измерения весогабаритных параметров автомобильных транспортных средств;
3) измеряет весогабаритные параметры автомобильных транспортных средств в порядке, определенном пунктом 13 настоящих Правил.
Процесс измерения фактических весогабаритных параметров автомобильных транспортных средств осуществляется в зоне видимости камер видеонаблюдения.
15. При измерении весогабаритных параметров автомобильных транспортных средств специалисту станции взвешивания не допускается:
1) вносить недостоверные данные об измерении автомобильного транспортного средства;
2) изменять фактические данные автомобильного транспортного средства путем манипуляции с весоизмерительным оборудованием.
16. Водитель автомобильного транспортного средства при измерении весогабаритных параметров:
1) не покидает кабину автомобильного транспортного средства;
2) выполняет требования специалиста станции взвешивания;
3) опускает подъемную ось (ленивец);
4) не допускает изменения давления в пневмоподушках;
5) передает специалисту станции взвешивания свидетельство о регистрации транспортного средства либо предъявить электронную версию.
17. Водитель автотранспортного средства при измерении весогабаритных параметров получает Акт замера и взвешивания автомобильного транспортного средства на бумажном носителе.
18. При измерении габаритных параметров автомобильного транспортного средства не учитываются устройства и оборудования, указанные в пунктах 10, 11 и 12 допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 342 "Об утверждении допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11009).
19. Оператору станции взвешивания не допускается вносить изменения в сведения о результатах измерения весовых и габаритных параметров автомобильного транспортного средства, дате, времени, месте взвешивания, марке, государственном регистрационном номерном знаке автомобильного транспортного средства и наименовании перевозчика в ИТС и ИАС ТБД.
Глава 3. Порядок выдачи акта взвешивания автомобильного транспортного средства

14. Салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу кезінде өлшеу станциясының маманы:
1) метрологиялық тексеруден өткен салмақ өлшеу жабдығын пайдаланады;
2) жүргізушінің (тасымалдаушының) талабы бойынша автомобиль көлі құралдарының салмақтық параметрлерін өлшеу нәтижелерін ұсынуға;
3) автомобиль көлігі құралдарының салмақтық габариттік параметрлерін өлшеу осы Қағидалардың 13-тармағында айқындалған тәртіппен жүргізеді.
Автомобиль көлігі құралдарының нақты салмақтық параметрлерін өлшеу процесі бейнебақылау камераларының көріну аймағында жүзеге асырылады.
15. Автомобиль көлігі құралдарының салмақтық параметрлерін өлшеу кезінде өлшеу станциясының маманына:
1) автомобиль көлігі құралын өлшеу туралы дәйексіз деректер енгізуге;
2) салмақ өлшеу жабдығымен айла-шарғы жасау жолымен автомобиль көлігі құралының нақты деректерін өзгертуге жол берілмейді.
16. Автомобиль көлігі құралының жүргізушісі салмақ габариттік параметрлерін өлшеу кезінде:
1) Автомобиль көлігі құралының кабинасынан шықпауға;
2) өлшеу станциясы маманының талаптарын орындауға;
3) көтерілетін осьті түсіруге (ленивец);
4) пневматикалық жастықтардағы қысымның өзгеруіне жол бермеуге;
5) өлшеу станциясының маманына көлік құралын тіркеу туралы куәлікті береді немесе электрондық нұсқасын ұсынады.
17. Автокөлік құралының жүргізушісі салмақ-габариттік параметрлерді өлшеу кезінде автомобиль көлігі құралын өлшеу актісін қағаз тасығышта алады.
18. Автомобиль көлігі құралының габариттік параметрлерін өлшеу кезінде "Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 342 бұйрығымен бекітілген рұқсат етілген параметрлерінің 10, 11 және 12-тармақтарында көрсетілген құрылғылар мен жабдықтар есепке алынбайды (№11009 Мемлекеттік нормативті құқықтық актілердің тізілімінде тіркелген).
19. Өлшеу станциясының операторы автомобиль көлігі құралының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу нәтижелері, өлшеу күні, уақыты, орны, автомобиль көлігі құралының түрі, маркасы, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі және ИКЖ және КДҚ ААЖ-не тасымалдаушының атауы туралы мәліметтерге өзгеріс енгізуге рұқсат етілмейді.
3-тарау. Автомобиль көлігі құралын өлшеу актісін беру тәртібі

20. Акт взвешивания согласно поступивших данных о результатах измерении весогабаритных параметров автомобильных транспортных средств в ИТС и ИАС ТБД формируется автоматический в электронном виде по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. При необходимости результаты измерения распечатывается на принтере.
21. В акте взвешивания указываются:
1) номер, дата, время измерения весогабаритных параметров автомобильных транспортных средств, наименование оператора станции взвешивания;
2) место размещения станции взвешивания (стационарная/передвижная);
3) наименование, тип и серийный номер средств измерений, год выпуска, регистрационный номер;
4) марка, модель и государственный регистрационный номер автомобильного транспортного средства (одиночного автомобильного транспортного средства, тягача, прицепа, полуприцепа);
5) тип автомобильного транспортного средства (одиночного автомобильного транспортного средства или автопоезда);
6) владелец автомобильного транспортного средства (одиночного автомобильное транспортного средства, тягача, прицепа (полуприцепа) (наименование, фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес, телефон, номер свидетельства о регистрации транспортного средства) и сведения о документе, подтверждающем право владения автомобильным транспортным средством;
7) наименование перевозчика (ИИН или БИН);
8) водитель транспортного средства (фамилия, имя, отчество (при его наличии), серия и номер водительского удостоверения);
9) наименование груза;
10) маршрут и направление движения с указанием пройденного расстояния по маршруту движения.
Глава 4. Порядок включения в реестр операторов станций взвешивания
22. Ведение реестра операторов станций взвешивания (далее – реестр) осуществляется Комитетом транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) по форме, согласно приложению, к настоящим Правилам на основании представленных сведений операторов станции взвешивания.
23. Реестр создается с целью ведения единого перечня операторов станции взвешивания, осуществляющих деятельность по измерению весовых и габаритных параметров автомобильных транспортных средств.
24. Реестр представляет собой единый, периодически уточняемый перечень операторов станции взвешивания и содержащий все необходимые сведения информационно-справочного характера о них.
25. Индивидуальные предприниматели и юридические лица для включения в реестр предоставляют в уполномоченный орган:
1) заявления по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;

20. ИКЖ және КДҚ ААЖ-де автомобиль көлігі құралдарының салмақтық параметрлерін өлшеу нәтижелері туралы келіп түскен деректерге сәйкес өлшеу актісі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автоматты түрде электрондық түрде қалыптастырылады. Қажет болған жағдайда өлшеу нәтижелері принтерде басып шығарылады.
21. Өлшеу актісінде:
1) Автомобиль көлігі құралдарының салмақ габариттік параметрлерін өлшеу нөмірі, күні, уақыты, өлшеу станциясы операторының атауы;
2) өлшеу станциясының орналасқан жері (стационарлық/жылжымалы);
3) өлшеу құралдарының атауы, түрі және сериялық нөмірі, шығарылған жылы, тіркеу нөмірі;
4) автомобиль көлігі құралының (жеке автомобиль көлігі құралының, тартқыштың, тіркеменің, жартылай тіркеменің) маркасы, моделі және мемлекеттік тіркеу нөмірі;
5) автомобиль көлігі құралының түрі (жеке автомобиль көлік құралы немесе автопойыз);
6) автомобиль көлігі құралының (жалғыз автомобиль көлігі құралының, тартқыштың, тіркеменің (жартылай тіркеменің) иесі (атауы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы, телефоны, көлік құралын тіркеу туралы куәліктің нөмірі) және автомобиль көлігі құралын иелену құқығын растайтын құжат туралы мәліметтер;
7) тасымалдаушының атауы (ЖСН немесе БСН);
8) көлік құралының жүргізушісі (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жүргізуші куәлігінің сериясы мен нөмірі);
9) жүктің атауы;
10) қозғалыс бағыты бойынша жүріп өткен қашықтықты көрсете отырып, қозғалыс бағыты мен бағыты.
4-тарау. Өлшеу станциялары операторларының тізіліміне енгізу тәртібі
22. Өлшеу станциялары операторларының тізілімін (бұдан әрі – тізілім) жүргізуді Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлшеу станциясы операторларының ұсынылған мәліметтері негізінде жүзеге асырады.
23. Тiзiлiм автомобиль көлігі құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын өлшеу станциялары операторларының бiрыңғай тiзбесiн жүргізу мақсатында құрылады.
24. Тiзiлiм бiрыңғай, мерзiмдік нақтыланып отыратын өлшеу станциялары операторларының және олар туралы барлық қажеттi ақпараттық-анықтамалық сипаттағы мәлiметтердi қамтитын тiзбенi бiлдiредi.
25. Жеке кәсіпкерлер және заңды тұлғалар тізілімге ену үшін уәкілетті органға ұсынады:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштер;

2) копию свидетельства о регистрации индивидуального предпринимателя и/или копию свидетельства о регистрации юридического лица;
3) копия документа, подтверждающего право собственности на недвижимое имущество, (либо копия договора аренды недвижимого имущества) для стационарной станции взвешивания;
4) адрес фактического местонахождения, юридический адрес оператора станции взвешивания;
5) копии паспортов и сертификатов весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов, электронных измерительных инструментов (габаритная рамка, рулетка, линейка, уровень) с приложением оригиналов документов (после сверки оригиналы возвращаются);
В случае открытия двух и более станции взвешивания и/или передвижного пункта взвешивания заявление подается на каждую станцию взвешивания.
26. Реестр содержит следующие сведения:
1) наименование оператора станций взвешивания;
2) адрес (область, район, город (поселок, село), улица, дом), контактные телефоны, адрес электронной почты оператора станций взвешивания;
3) местонахождение стационарной станций взвешивания;
4) режим работы стационарной станций и передвижного пункта взвешивания;
5) тип, количество стационарных станции и передвижных пунктов взвешивания.
27. Уполномоченный орган осуществляет размещение реестра на своем интернет-ресурсе: www.miid.gov.kz.
28. Уполномоченный орган осуществляет обновление реестра, размещенного на интернет-ресурсе, в течение трех рабочих дней со дня поступления соответствующих сведений.
29. Основаниями для исключения из реестра операторов станций взвешивания являются:
1) заявление индивидуального предпринимателя или юридического лица о добровольном исключении из реестра операторов станций взвешивания;
2) прекращение индивидуального предпринимателя или ликвидация юридического лица;
3) предоставление заведомо недостоверной информации при включении в реестр операторов станций взвешивания;
4) измерение весогабаритных параметров автомобильных транспортных средств без передачи сведений о результатах измерения в ИТС и ИАС ТБД;
5) непредставление сведений о результатах измерения в ИТС и ИАС ТБД;
6) использование весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов, электронных измерительных инструментов (габаритная рамка, рулетка, линейка, уровень) с просроченной метрологической поверкой;
7) не уведомление об изменении места нахождения оператора станции взвешивания в течение пяти рабочих дней со дня изменения таких сведений;
8) несоответствие квалификационным требованиям работник оператора станций взвешивания в соответствии с подпунктом 7) пункта 4 настоящих Правил;

2) жеке кәсіпкерді тіркеу туралы куәліктің көшірмесі және/немесе заңды тұлғаны тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) стационарлық өлшеу станциясы үшін жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын құжаттың көшірмесі (немесе жылжымайтын мүлікті жалдау шартының көшірмесі);
4) нақты орналасқан жерінің мекенжайы, өлшеу станциясы операторының заңды мекенжайы;
5) құжаттардың түпнұсқаларын қоса бере отырып, стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығының немесе тасымалданатын мобильді таразылардың, электрондық өлшеу құралдарының (габариттік жақтау, рулетка, сызғыш, деңгей) паспорттары мен сертификаттарының көшірмелері (салыстырып тексерілгеннен кейін түпнұсқалары қайтарылады);
Екі және одан да көп өлшеу станциясы және/немесе жылжымалы өлшеу пункті ашылған жағдайда өтініш әрбір өлшеу станциясына беріледі.
26. Тізілімде мынадай мәліметтер бар:
1) өлшеу станциялары операторының атауы;
2) мекенжайы (облыс, аудан, қала (кент, ауыл), көше, үй), байланыс телефондары, өлшеу станциялары операторының электрондық пошта мекенжайы;
3) стационарлық өлшеу станцияларының орналасқан жері;
4) стационарлық станциялардың және жылжымалы өлшеу пунктінің жұмыс режимі;
5) стационарлық станциялардың және жылжымалы өлшеу пункттерінің түрі, саны.
27. Уәкілетті орган тізілімді өзінің интернет-ресурсында орналастыруды жүзеге асырады: www.miid.gov.kz.
28. Уәкілетті орган тиісті ақпаратты алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде интернет-ресурста орналастырылған тізілімді жаңартуды жүзеге асырады.
29. Өлшеу станциялары операторларының тізілімінен шығаруға негіз болып табылады:
1) жеке кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның өлшеу станциялары операторларының тізілімінен ерікті түрде шығару туралы өтініші;
2) жеке кәсіпкерлігін тоқтату немесе заңды тұлғаны тарату;
3) өлшеу станциялары операторларының тізіліміне енгізу кезінде жалған ақпарат беру;
4) ИКЖ және КДҚ ААЖ-не өлшеу нәтижелері туралы мәліметтерді жібермей автомобиль көлігі құралдарының салмақтық параметрлерін өлшеу;
5) ИКЖ және КДҚ ААЖ-не өлшеу нәтижелері туралы мәліметтерді ұсынбау;
6) метрологиялық тексеру мерзімі өткен стационарлық үлгідегі жүктеме өлшеу жабдығын немесе тасымалданатын мобильді таразыларды мен электрондық өлшеу құралдарын (габариттік жақтау, рулетка, сызғыш, деңгей) пайдалану;
7) өлшеу станциясы операторының орналасқан жерінің өзгергені туралы өзгеріс болғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде хабарламау;
8) осы Қағидалардың 4-тармағының 7) тармақшасына сәйкес өлшеу станциялары операторының қызметкері біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;

9) выдача оператором станции взвешивания результатов измерения весогабаритных параметров автомобильных транспортных средств без фактического измерения с передачей недостоверных сведений о результатах измерения в ИТС и ИАС ТБД;
10) измерение весогабаритных параметров автомобильных транспортных средств без использования оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов, электронных измерительных инструментов (габаритная рамка, рулетка, линейка, уровень);
11) необеспечение оператором станции взвешивания архивного хранения видеофайлов ежедневной записи в течение двенадцати месяцев со дня проведения измерения весогабаритных параметров автомобильных транспортных средств;
12) невнесение, а равно внесение недостоверных и (или) неполных сведений о результатах измерения весогабаритных параметров автомобильных транспортных средств в ИТС и ИАС ТБД;
13) несоответствие производственного помещения и территории оператора станции взвешивания установленным требованиям настоящими Правилами;
Уполномоченный орган на основании вышеуказанных оснований исключает оператора станции взвешивания из реестра операторов станций взвешивания с запрещением деятельности на один год с момента исключения из реестра операторов станций взвешивания с направлением данных об операторе станции взвешивания в реестр не добросовестных поставщиков в портал государственных закупок.
Приложение 1
к Правилам организации работы
станций взвешивания
автомобильных транспортных
средств Республики Казахстан
Перечень оборудования и имущества стационарных станций взвешивания.
1. Производственное помещение и территория;
2. Весоизмерительное оборудование стационарного типа оснащенное оборудованием позволяющим в автоматическом режиме передавать результаты измерения весовых параметров в ИТС и ИАС ТБД;
3. Электронные измерительные инструменты (габаритная рамка, рулетка, линейка, уровень);
4. Термометр (для контроля в летний период);
5. Свисток;
6. Средство связи;
7. Компьютер;
8. Ксерокс;
9. Средства аудио-видео записи;
10. Программно-аппаратный комплекс с программным обеспечением, компьютерным оборудованием для формирования, хранения и автоматической передачи информации и сведений о результатах измерения весовых и габаритных параметров автомобильных транспортных средств в ИТС и ИАС ТБД;
11. Рабочие места для специалистов;
12. Информационный стенд;
13. Средства пожаротушения и оказания первой медицинской помощи;
14. Наружное освещение.
Приложение 2
к Правилам организации работы
станций взвешивания
автомобильных транспортных
средств Республики Казахстан
Перечень оборудования и имущества передвижных пунктов взвешивания.

9) станция операторының нақты өлшемей автомобиль көлігі құралдарының салмақтық параметрлерін өлшеу нәтижелерін беруі, өлшем нәтижелері туралы анық емес мәліметтерді ИКЖ және КДҚ ААЖ-ға беруі;
10) стационарлық үлгідегі жабдықты немесе жылжымалы таразыны, электрондық өлшеу құралдарын (габариттік жақтау, рулетка, сызғыш, деңгей) пайдаланбай автомобиль көлігі құралдарының салмақтық параметрлерін өлшеу;
11) станция операторының автомобиль көлігі құралдарының салмақтық-габариттік параметрлерін өлшеу жүргізілген күннен бастап он екі ай ішінде күнделікті жазу бейнефайлдарының мұрағаттық сақтауын қамтамасыз етпеуі;
12) ИКЖ және КДҚ ААЖ-ге автомобиль көлігі құралдарының салмақтық-габариттік параметрлерін өлшеу нәтижелері туралы анық емес және (немесе) толық емес мәліметтерді енгізу, сол сияқты енгізбеу;
13) өлшеу станциясы операторының өндірістік үй-жайы мен аумағының осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
Уәкілетті орган жоғарыда көрсетілген негіздер негізінде өлшеу станциясының операторын өлшеу станциясының операторлары туралы деректерді Мемлекеттік сатып алу порталына адал емес өнім берушілердің тізіліміне жібере отырып, өлшеу станциясы операторларының тізілімінен алып тастаған сәттен бастап бір жылға қызметке тыйым сала отырып, өлшеу станциясы операторларының тізілімінен алып тастайды.
Автомобиль көлігі
құралдарының салмағын өлшеу
станцияларының жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Стационарлық өлшеу станциясының жабдығы мен мүлік тізбесі
1. Өндірістік үй-жай мен аумақ.
2. Салмақ параметрлерін өлшеу нәтижелерін ИКЖ және КДҚ ААЖ-не автоматты режимде беруге мүмкіндік беретін жабдықпен жарақтандырылған стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы;
3. Электрондық өлшеу құралдары (габариттік жақтау, рулетка, сызғыш, деңгей);
4. Термометр (жазғы кезеңде бақылау үшін);
5. Ысқырық;
6. Байланыс құралы;
7. Аудио бейне жазу құралдары;
8. ИКЖ және КДҚ ААЖ-не автомобиль көлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу нәтижелері туралы ақпарат пен мәліметтерді қалыптастыруға, сақтауға және автоматты түрде беруге арналған компьютерлік жабдығы бар бағдарламалық-аппараттық кешенмен жарақтандырылған бағдарлама;
9. Мамандарға арналған жұмыс орындары;
10. Ақпараттық стенд;
11. Өрт сөндіру және алғашқы медициналық көмек көрсету құралдары;
12. Сыртқы жарықтандыру.
Автомобиль көлігі
құралдарының салмағын өлшеу
станцияларының жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Жылжымалы өлшеу пунктінің жабдығы мен мүлік тізбесі

1. Спецавтотранспорт;
2. Переносные мобильные весы оснащенное оборудованием позволяющим в автоматическом режиме передавать результаты измерения весовых параметров в ИТС и ИАС ТБД;
3. Измерительные инструменты (габаритная рамка, рулетка, линейка, уровень);
4. Термометр (для контроля в летний период);
5. Муляжи;
6. Свисток;
7. Средство связи;
8. Компьютер;
9. Ксерокс;
10. Средства аудио-видео записи;
11. Рабочие места для специалистов;
12. Программное обеспечение, оснащенное программно-аппаратным комплексом с компьютерным оборудованием для формирования, хранения и автоматической передачи информации и сведений о результатах измерения весовых и габаритных параметров автомобильных транспортных средств в ИТС и ИАС ТБД;
13. Наружное освещение;
14. Информационный стенд;
15. Средства пожаротушения и оказания первой медицинской помощи;
16. Дорожные конусы;
17. Оборудование проблесковых маячков оранжевого или желтого цвета на автотранспортном средстве (на базе которого находится передвижной пункт взвешивания автотранспортных средств).
Приложение 3
к Правилам организации работы
станций взвешивания
автомобильных транспортных
средств Республики Казахстан
Форма
Акт взвешивания (замера) параметров автомобильного
транспортного средства
"___" ___________ 20__ г. час.__мин.__.
Дата и время) (Место измерения)
_________________________
____________________________________________________________________
место размещения станции взвешивания (стационарная/передвижная)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. оператора и наименование оператора станции взвешивания)
____________________________________________________________________
наименование, тип и серийный номер средств измерений, год выпуска
____________________________________________________________________
(водитель транспортного средства (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
наименование перевозчика (ИИН или БИН);
Марка автотранспортного средства (тягача) ___________ гос.номер __________
прицепа/полуприцепа ___________ гос.номер ____________________________
____________________________________________________________________
маршрут и направление движения с указанием пройденного расстояния по маршруту
движения, расстояние _________км.
Наименование груза __________________________________________________
вес груза _________________________т.
Специальное разрешение (при наличии) _________________________________
Владелец автомобильного транспортного средства ________________________
Параметры
Допустимые
Фактические
Превышение
Высота от поверхности дороги, м.
Ширина, м.
Длина, м.
Груз не должен выступать за заднюю внешнюю точку АТС
Полная масса, т.
Полная масса прицепа, т.
Колес
ная формула АТС
Ось
1 ось
2 ось
3 ось
4 ось
5 ось
6 ось
7 ось
8 ось
9 ось
Допустимые
Фактические
%
Скатность
Расстояние между осями, м.
Акт составил (и)_______________________________________________________________
(Ф.И.О.) (подпись)
Копию акта получил (а) _________________________________________________________
(Ф.И.О. водителя (представителя юридического лица, подпись)
Приложение 4
к Правилам организации работы
станций взвешивания
автомобильных транспортных
средств Республики Казахстан
Форма
Заявление
от ____________________________________________________________________________
(наименование индивидуального предпринимателя или юридического лица)
_______________________________________________________________________________
(БИН, ИИН заявителя)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(тип транспортного средства, государственный регистрационный номерной
знак транспортного средства)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(местонахождение индивидуального предпринимателя или юридического лица
(область, город (поселок, село), улица, дом, контактные телефоны, адрес электронной
почты))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(вид деятельности, услуги)
"____" ________________ 20 ___ г.

1. Арнайы көлік;
2. Салмақ параметрлерін өлшеу нәтижелерін ИКЖ және КДҚ ААЖ-не автоматты режимде беруге мүмкіндік беретін жабдықпен жарақтандырылған стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы;
3. Өлшеу құралдары (габариттік жақтау, рулетка, сызғыш, деңгей);
4. Термометр (жазғы кезеңде бақылау үшін);
5. Нақнұсқа;
6. Ысқырық;
7. Байланыс құралы;
8. Аудио бейне жазу құралдары;
9. Қызметкерлерге арналған жұмыс орындары;
10. ИКЖ және КДҚ ААЖ-не автомобиль көлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу нәтижелері туралы ақпарат пен мәліметтерді қалыптастыруға, сақтауға және автоматты түрде беруге арналған компьютерлік жабдығы бар бағдарламалық-аппараттық кешенмен жарақтандырылған бағдарлама;
11. Сыртқы жарықтандыру;
12. Ақпараттық стенд;
13. Өрт сөндіру және алғашқы медициналық көмек көрсету құралдары;
14. Жол конустары;
15. Автокөлік құралындағы қызғылт сары немесе сары түсті жарқылдауық маяктардың жабдығы (оның базасында автокөлік құралдарын өлшейтін жылжымалы пункт орналасқан).
Автомобиль көлігі
құралдарының салмағын өлшеу
станцияларының жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Автокөлік құралының параметрлерін өлшеу актісі №_____ серия ______
"___" ___________ 20__ ж. сағ.__мин.__.
_______________________________
(Күні және уақыты) (Өлшеу орны)
_______________________________________________________________________
өлшеу станциясының орналасқан жері (стационарлық/жылжымалы);
_______________________________________________________________________
(Өлшеу станциясы операторының аты-жөні мен атауы)
_______________________________________________________________________
атауы, өлшеу құрылғысының түрі мен сериялық номері, шығарылған жылы
_______________________________________________________________________
(көлік құралының жүргізушісі (аты, тегі, әкесінің аты (бар болса))
_______________________________________________________________________
тасымалдаушының атауы (ЖСН және БСН);
автокөлік құралының маркасы (тартқыш) ___________ мем.номер ______________
тіркеме/жартылай тіркеме___________ мем.номер ___________________________
_______________________________________________________________________ қозғалыс бағыты бойынша жүріп өткен қашықтықты көрсете отырып, қозғалыс бағыты мен бағыты, қашықтығы _________км.
Жүк атауы _______________________________ жүк салмағы__________________т.
Арнайы рұқсат (бар болса) ________________________________________________
Автомобиль көлік құралының иесі _________________________________________
Параметр
Рұқсат етілген
Нақты
Асқаны
Жол бетінен есептелген биіктігі, м.
Ені, м.
Ұзындығы, м.
Жүк автокөлік құралының артқы сыртқы нүктесiнен тысқары шықпауы тиіс
Толық салмағ, т.
Тіркеменің толық салмағы, т.
АКҚ-ң доңғалақ формуласы
Ось
1 осьі
2 осьі
3 осьі
4 осьі
5 осьі
6 осьі
7 осьі
8 осьі
9 осьі
Рұқсат етілген
Нақты
%
Еңістігі
Біліктердің арақашықтығы, м.
Акт толтырған (дар) ______________________________________________________
(аты-жөні) (қолы)
Акт көшірмесін алдым ____________________________________________________
(Жүргізуші аты-жөні (заңды тұлға өкілі, қолы)
Автомобиль көлігі
құралдарының салмағын өлшеу
станцияларының жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Өтініш
_______________________________________________________________ (жеке кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның атауы)
____________________________________________________________________ (өтініш иесінің БСН, ЖСН)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________ (автомобиль көлік құралының түрі, маркасы, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________ (жеке кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның атауы мекенжайы (облыс, аудан, қала (кент, ауыл), көше, үй), байланыс телефондары, электронды пошта мекенжайы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________ (қызмет түрі)
"____" ________________ 20 ___ ж.