О внесении изменений и дополнения в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 июня 2021 года № 208 "Об утверждении Правил ведения автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля"
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 8 июня 2023 года № 185. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2023 года № 32762
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в Правила ведения автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 июня 2021 года № 208 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 22 июля 2021 года под № 23659) следующие изменения и дополнение:
в Правилах ведения автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля, утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Выпуски сточных вод, отводимые с объекта I категории в поверхностный водный объект или на рельеф местности (за исключением прудов испарителей и накопителей), подлежат оснащению автоматизированной системой мониторинга по следующим параметрам:";
подпункт 2) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"2) передачу информации о результатах измерений выбросов (концентраций) загрязняющих веществ по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, усредненных за каждые 20 минут. Передача осуществляется с использованием SOAP сервиса с подписанием электронной цифровой подписью юридического лица, либо через REST сервис посредством формата JSON.";
Правила ведения автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля дополнить приложением 3 согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет – ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"Өндірістік экологиялық бақылау жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақтан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 22 маусымдағы № 208 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 8 маусымдағы № 185 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 маусымда № 32762 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақтан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 22 маусымдағы № 208 бұйрығымен бекітілген Өндірістік экологиялық бақылау жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін жүргізу қағидаларына (нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік тізілімінде 2021 жылдың 22 шілдесінде № 23659) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Өндірістік экологиялық бақылау жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін жүргізу қағидаларында:
17 – тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда берілсін:
"17. I санаттағы объектіден жерүсті су объектісіне немесе жергілікті жердің бедеріне (буландырғыштар мен жинақтағыштардың тоғандарын қоспағанда) бұрылатын сарқынды сулардың шығарылымдары мынадай параметрлермен мониторингтің автоматтандырылған жүйесімен жарақтандыруға жатады:";
29 тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда берілсін:
"2) әрбір 20 минут ішінде осы Қағидаға берілген 3 – қосымшаға сәйкес нысанда орташаланған ластаушы заттар шығарындыларын (концентрацияларын) өлшеу нәтижелері туралы ақпаратты осы Қағиданың 3 – қосымшасына сәйкес нысанда беру. Беру SOAP сервисінің көмегімен заңды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қою арқылы немесе JSON форматы немесе REST сервис арқылы жүзеге асырылады.";
Өндірістік экологиялық бақылау жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін жүргізу қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес 3 – қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
З. Сулейменова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 8 июня 2023 года № 185
Приложение 3
к Правилам ведения
автоматизированной системы
мониторинга эмиссии
в окружающую среду
при проведении
производственного
экологического контроля
Форма
Результаты на основе измерений выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
Источник выброса
Текущее значение времени
Наименование загрязняющих веществ
Установленный норматив по НДВ, ОВОС
Фактический результат
Концентрация кислорода или
Температура отходящих газов
Избыточное давление (разрежение)
Влажность
Концентрация водяных паров
Скорость потока отходящих газов
Объемный расход газо-воздушной смеси
наименование
номер
День, месяц, год
Часы, минуты, секунды
Коэффициент избытка воздуха
мг/м3
г/с
мг/м3
г/с
%
0С
кПа
%
мг/м3
м/с
нм3/с
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Результаты мониторинга выбросов на факельных установках
Источник выброса
Текущее значение времени
Наименование загрязняющих веществ
Оъемный расход газа
плотность
состав газа
Наименование
номер
День, месяц, год
Часы, минуты, секунды
м3/час,
м3/с
кг/м3
в мольных %
1
2
3
4
5
6
8
9
Результаты на основе измерений сточных вод
Наименование объекта воздействия, координаты
Координаты места сброса сточных вод (№ водовыпуска)
Текущее значение времени
Наименование показателей
Нормативы/ фоновые показатели
Фактический результат
День, месяц, год
Часы, минуты, секунды
1
2
3
4
5
6
7

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрі
З. Сулейменова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2023 жылғы 8 маусымдағы
№ 185 бұйрығына
қосымша
Өндірістік экологиялық
бақылау жүргізу кезінде
қоршаған ортаға эмиссиялар
мониторингінің
автоматтандырылған
жүйесін жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Атмосфералық ауаға ластаушы заттардың ығарындыларын өлшеуге негізделген нәтижелер
Шығарынды көзі
Уақыттың ағымдағы мәні
Ластаушы заттардың атауы
Белгіленген норматив
Нақты көрсеткіш
Оттегінің концентрациясы немесе артық ауа коэффициенті
Бөлінетін газдардың температурасы
Артық қысым (сирету)
Ылғалдылық
су буының концентрациясы
бөлінетін газдар ағынының жылдамдығы
газ-ауа қоспасының көлемі
атауы
нөмірі
Күні, айы, жылы
Сағат, минуты, секунды
мг/м3
г/с
мг/м3
г/с
%
0С
кПа
%
мг/м3
м/с
нм3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Алау қондырғыларындағы шығарындылар мониторингінің нәтижелері
Шығарынды көзі
Уақыттың ағымдағы мәні
Ластаушы заттардың атауы
Газ шығының көлемі
Тығыздығы
Газдың құрамы
атауы
нөмірі
Күні, айы, жылы
Сағат, минуты, секунды
м3/час, м3
кг/м3
в мольных %
1
2
3
4
5
6
8
9
Ағынды суларды өлшеуге негізделген нәтижелер
Объектінің атауы
Төгу орнының координаттары (су шығару№)
Уақыттың ағымдағы мәні
Көрсеткіштердің атауы
Нормативтер / фондық көрсеткіштер
Нақты нәтиже
1
2
3
4
5
6
7