Об утверждении Правил подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 531. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2023 года № 33001.
В соответствии со статьей 4 Закона Республики Казахстан "О правовом положении иностранцев", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 531
Правила подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовом положении иностранцев", Законом Республики Казахстан "О миграции населения" и определяют порядок подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан.

Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үмiткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өздерiнiң төлем жасау қабiлеттігін растау қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 531 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 шiлдеде № 33001 болып тіркелді
"Шетелдiктердiң құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өздерiнiң төлем жасау қабiлеттiгiн растау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 531 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасындағы тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өздерiнің төлем жасау қабiлеттігін растау қағидалары
1. Осы Қағидалар "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үмiткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өздерiнiң төлем жасау қабiлеттігін растау тәртібін айқындайды.

2. Иностранцы и лица без гражданства подтверждают свою платежеспособность при обращении с ходатайством о получении разрешения на право постоянного проживания в Республике Казахстан, выдаваемого в установленном порядке в соответствии c Законом Республики Казахстан "О правовом положении иностранцев".
Для подтверждения своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан ходатайствующий представляет в органы внутренних дел документ банка-резидента Республики Казахстан или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (справку) подписанный уполномоченным лицом банка, о наличии денег на банковском счете (счетах) в сумме равной или превышающей эквивалент тысяча трехсот двадцатикратного минимального расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год на дату подачи ходатайства об оставлении на постоянное проживание.
3. Представленные документы, подтверждающие платежеспособность, проверяются органами внутренних дел на предмет подлинности путем направления запроса в банковское учреждение, выдавшее документ, подтверждающий платежеспособность, с согласия иностранца и лица без гражданства, согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам подтверждения
иностранцами и лицами без
гражданства, претендующими
на получение разрешений на
постоянное проживание в
Республике Казахстан, своей
платежеспособности в период
пребывания в Республике Казахстан
_____________________________________
(наименование банковского учреждения)
_____________________________________
Прошу сообщить информацию: о подлинности документа, подтверждающего наличие
банковского счета иностранца (лица без гражданства), за исходящим № ________ от "___"
_______________ 20 __г., выданного на__________________________________________
____________________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии), дату рождения, паспортные данные)
Информацию запросил:
_____________________________
_____________________________
(должность, фамилия, инициалы
руководителя органа внутренних дел) ___________________________
(подпись должностного лица)
___________________________________________________ на предоставление
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранца, лица без гражданства)
информации органам внутренних дел согласен.
___________________ _____________________
(подпись)                   (дата)

2. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығына "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгiленген тәртiппен берiлетiн рұқсатты алу туралы қолдаухатпен жүгiнген кезде өздерiнің төлем жасау қабiлеттiгiн растайды.
Өтінiш бiлдiрушi Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өзiнiң төлем жасау қабiлеттігiн растау үшiн iшкi iстер органдарына тұрақты тұруға қалдыру туралы – өтінішхат берілген күнге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бiр мың үш жүз жиырма еселенген ең төменгi есептiк көрсеткiш тең немесе баламасынан асатын;
3. Төлем қабілеттілігін растайтын ұсынылған құжаттарды шетелдіктің және азаматтығы жоқ адамның келісімімен ішкі істер органдары төлем жасау қабілеттілігін растайтын құжатты берген банк мекемесіне осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес сұрау жіберу жолымен түпнұсқалық тұрғысынан тексереді.
Қазақстан Республикасында
тұрақты тұруға рұқсаттар алуға
үмiткер шетелдіктердің және
азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасында
болу кезеңiнде өздерiнiң төлем
жасау қабiлеттігін растау
қағидаларына
қосымша
__________________________________
(банк мекемесінің атауы)
__________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегін, атын, әкесінің атын, (бар болған жағдайда) туған күнін, паспорттық деректерін
көрсету) 20__ж. "___" ____________ шығыс № ___________________ хатпен
берілген шетелдіктің (азаматтығы жоқ адамның) банк шотының бар-жоғын
растайтын құжаттың түпнұсқалығы туралы ақпаратты хабарлауды сұраймын.
Ақпарат сұраған:
_____________________________
_____________________________
(ішкі істер органы басшысының
лауазымы, тегі, аты-жөні, (бар болған жағдайда) _______________________
(лауазымды адамның қолы)
____________________________________________ ішкі істер органына
(шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның тегі, аты, әкесінің аты,
(бар болған жағдайда) ақпарат беруге келісемін.
___________________ _____________________
(қолы) (күні)