О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 марта 2020 года № 211 "Об утверждении Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 544. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2023 года № 33039
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 марта 2020 года № 211 "Об утверждении Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20123), следующие изменения и дополнение:
в Правилах отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Организация работы по отбору кандидатов возлагается на кадровую службу ведомств МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств и включает в себя ряд мероприятий:
1) информационно-организационные;
2) прием заявлений и документов кандидатов, в том числе в электронном формате;
3) изучение сведений о кандидате;
4) направление кандидатов на медицинское освидетельствование в военно-врачебные комиссии ОВД (далее – ВВК) для определения годности к службе и полиграфологическое исследование;
5) формирование личных дел кандидатов;
6) проведение отбора кандидатов на первоначальную профессиональную подготовку;
7) направление отобранных кандидатов в организации образования МВД на первоначальную профессиональную подготовку.";
подпункт 11) пункта 8 исключить;
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Материалы для проведения обязательной специальной проверки направляются в подразделения органов национальной безопасности.
В случае отрицательного результата обязательной специальной проверки, в организацию образования МВД направляется письмо о необходимости отчисления кандидата с первоначальной профессиональной подготовки.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Отбор и направление кандидатов на первоначальную профессиональную подготовку возлагается на приемную комиссию.
Приемная комиссия создается приказом руководителя ведомств МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств. Приемная комиссия состоит не менее чем из пяти человек, председателем приемной комиссии назначается заместитель начальника, курирующий кадровую политику, ведомств МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств.
В состав приемной комиссии включаются представители служб собственной безопасности, инспекции по личному составу, совета ветеранов, консультативно-совещательных органов при территориальных ОВД РК.
Проведение собеседования и сдача нормативов по физической подготовке каждого кандидата фиксируются с помощью технических средств видеозаписи.
Материалы, зафиксированные с помощью технических средств видеозаписи, хранятся в кадровой службе не менее одного года с момента завершения отбора.";

"Ішкі істер органдарына қабылданатын адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидаларын және одан өту шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 наурыздағы № 211 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 3 шiлдедегi № 544 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 шiлдеде № 33039 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі істер органдарына қабылданатын адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидаларын және одан өту шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 наурыздағы № 211 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20123 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарына қабылданатын адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидаларында және одан өту шарттарында, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерінде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кандидаттарды іріктеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру ІІМ ведомстволарының, ІІМ қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің және оның ведомстволарының кадр қызметіне жүктеледі және өзіне бірқатар іс-шараларды қамтиды:
1) ақпараттық-ұйымдастырушылық;
2) кандидаттардың өтініштері мен құжаттарын, оның ішінде электрондық форматта қабылдау;
3) кандидат туралы мәліметтерді зерделеуі;
4) қызметке жарамдылығын анықтау және полиграфологиялық зерттеу үшін кандидаттарды ІІО әскери-дәрігерлік комиссияларына (бұдан әрі – ӘДК) медициналық куәландыруға жіберу;
5) кандидаттардың жеке істерін қалыптастыруы;
6) алғашқы кәсіптік даярлыққа кандидаттарды іріктеуді жүргізу;
7) іріктелген кандидаттарды ІІМ білім беру ұйымдарына алғашқы кәсіптік даярлыққа жіберу.";
8-тармақтың 11) тармақшасы алып тасталсын;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Міндетті арнайы тексеру жүргізуге арналған материалдар ұлттық қауіпсіздік органдарының бөлімшелеріне жолданады.
Міндетті арнайы тексерудің нәтижесі теріс болған жағдайда ІІМ білім беру ұйымына кандидатты алғашқы кәсіптік оқудан шығару қажеттілігі туралы хат жолданады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Кандидаттарды іріктеу және алғашқы кәсіптік даярлыққа жіберу қабылдау комиссиясына жүктеледі.
Қабылдау комиссиясы ІІМ ведомстволарының, ІІМ қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің және оның ведомстволары басшысының бұйрығымен құрылады. Қабылдау комиссиясы кемінде бес адамнан тұрады, қабылдау комиссиясының төрағасы болып ІІМ ведомстволары, ІІМ қарамағындағы аумақтық органдар, ІІМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелер және оның ведомстволары бастығының кадр саясатына жетекшілік ететін орынбасары тағайындалады.
Қабылдау комиссиясының құрамына өзіндік қауіпсіздік қызметтерінің, жеке құрам жөніндегі инспекцияның, ардагерлер кеңесінің, Қазақстан Республикасы аумақтық ІІО жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың өкілдері енгізіледі.
Әңгімелесу өткізу және әрбір кандидаттың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру бейнежазбаның техникалық құралдарының көмегімен тіркеледі.
Бейнежазбаның техникалық құралдарының көмегімен тіркелген материалдар іріктеу аяқталған сәттен бастап кадр қызметінде кемінде бір жыл сақталады.";

подпункт 1) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"1) на первом этапе – формируются списки кандидатов на основании сформированных личных дел;";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Итоги отбора оформляются протоколом. С кандидатами прошедшими отбор в течении трех рабочих дней со дня подписания протокола итогов отбора, заключается трудовой договор. После подписания трудового договора руководителем ведомства МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств, подписывается приказ о назначении кандидата стажером и направлении на первоначальную профессиональную подготовку.
Обучение на первоначальной профессиональной подготовке засчитывается в период прохождения стажировки.
Кандидатам, направленным на обучение, в соответствии с трудовым договором за время прохождения стажировки выплачивается должностной оклад, предусмотренный по занимаемой должности штатным расписанием.
Организации образования МВД с направленными на обучение кандидатами заключают контракт по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
В организации образования МВД направляются:
1) копия приказа о направлении кандидата на первоначальную профессиональную подготовку;
2) копия удостоверения личности;
3) копия документов об образовании;
4) сведения о кандидате по форме согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам.";
пункт 27 исключить;
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Срок обучения на первоначальной профессиональной подготовке по всем направлениям подготовки сотрудников составляет – 9 недель.
Для лиц, проходивших службу на должностях административных государственных и гражданских служащих в органах внутренних дел, и должностей, которые переводятся в категорию аттестованного состава, срок обучения по всем направлениям подготовки составляет 5 недель и осуществляется с применением дистанционных образовательных технологий.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. В случае отказа лица, завершившего первоначальную профессиональную подготовку, от дальнейшего прохождения службы в правоохранительном органе либо отчисления из организации образования правоохранительных органов в связи с неуспеваемостью и (или) нарушением дисциплины, а также по собственному желанию оно обязано возместить государству бюджетные средства, затраченные на подготовку, выплату стипендии, питание и проживание в период его подготовки, в соответствии с пунктом 7 статьи 11 Закона.";
дополнить приложением 11-1 согласно приложению к настоящему приказу.

16-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бірінші кезеңде – қалыптасқан жеке істердің негізінде кандидаттардың тізімдері қалыптастырылады;";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Іріктеу қорытындысы хаттамамен ресімделеді. Іріктеуден өткен кандидаттармен іріктеу қорытындыларының хаттамасына қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде еңбек шарты жасалады. Еңбек шартына қол қойылғаннан кейін ІІМ ведомствосының, ІІМ қарамағындағы аумақтық ведомстволарының, ІІМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің және оның ведомстволарының басшысы кандидатты тағылымдамашы етіп тағайындау және алғашқы кәсіптік даярлыққа жіберу туралы бұйрыққа қол қояды.
Алғашқы кәсіптік даярлықта оқу тағылымдамадан өту кезеңіне кіреді.
Оқуға жіберілген кандидаттарға еңбек шартына сәйкес тағылымдамадан өту уақыты үшін атқарып отырған лауазымы бойынша штат кестесінде көзделген лауазымдық айлықақы төленеді.
ІІМ білім беру ұйымдары оқуға жіберген кандидаттармен осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісімшарт жасасады.
ІІМ білім беру ұйымдарына:
1) кандидатты алғашқы кәсіптік даярлыққа жіберу туралы бұйрықтың көшірмесі;
2) жеке куәліктің көшірмесі;
3) білімі туралы құжаттардың көшірмесі;
4) осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидат туралы мәліметтер жолданады.";
27-тармақ алып тасталсын;
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Қызметкерлерді даярлаудың барлық бағыттары бойынша алғашқы кәсіптік даярлықта оқыту мерзімі - 9 аптаны құрайды.
Ішкі істер органдарында мемлекеттік әкімшілік және азаматтық қызметшілер лауазымдарында қызмет өткерген адамдар және аттестатталған құрам санатына ауыстырылатын лауазымдар үшін даярлықтың барлық бағыттары бойынша оқу мерзімі 5 аптаны құрайды және қашықтықтан білім беру технологияларын қолдана отырып жүзеге асырылады.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтаған адам құқық қорғау органында одан әрі қызмет өткеруден бас тартқан не үлгермеуіне және (немесе) тәртіп бұзуына байланысты, сондай-ақ өз еркімен құқық қорғау органдарының білім беру ұйымынан шығарылған жағдайда, ол даярлыққа, өзін даярлау кезеңінде стипендия төлеуге, тамағы мен тұру орнына жұмсалған бюджет қаражатын Заңның 11-бабының 7-тармағына сәйкес мемлекетке өтеуге міндетті.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 11-1-қосымшамен толықтырылсын.

2. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 3 июля 2023 года № 544
Приложение 11-1
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основания их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки
Форма
Кандидат туралы мәліметтер
Сведения о кандидате
1. Тегі ____________________________________________________
Фамилия
Аты ______________________________________________________
Имя
Әкесінің аты (бар болған жағдайда) ___________________________
Отчество (при его наличии)
2. Жынысы _________________
3. Туған күні, айы және жылы ________________________________
Пол Год, число и месяц рождения
3. Туған жері ______________________________________________
Место рождения (село, ауыл, қала, облыс, республика)
(село, деревня, город, район, область, республика)
4. Ұлты __________________________________________________
Национальность
5. Азаматтығы ____________________________________________
Гражданство
6. Білімі (орта GPA, жоғары GPA) ____________________________
Образование (среднее GPA, высшее GPA)
Оқу орнының атауы және оның тұрған жері
Название учебного заведения и его местонахождение
Орта білімі GPA
GPA среднего образования
Арнайы орта білім GPA
GPA среднее специального образования
Жоғары білімі GPA
GPA высшего образования
Оқу орнын бітірген соң кім болып шықты, диплом не куәлік нөмерін көрсету керек
Какую квалификацию получил в результате окончания учебного заведения, указать № диплома или удостоверения
7. Қандай шетел тілдерін және тәуелсіз мемлекеттер достастығы халықтарының тілдерін білесіз
_______________________________________________________________________
Какими иностранными языками владеете
_______________________________________________________________________
(читаете и переводите со словарем, читаете и можете объясняться, владеете свободно)

2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 3 шілдедегі
№ 544 Бұйрыққа
қосымша
Ішкі істер органдарына
қабылданатын адамдар үшін
алғашқы кәсіптік даярлыққа
іріктеу қағидаларына және одан
өту шарттарына, сондай-ақ
оларды алғашқы кәсіптік
даярлықтан шығару негіздеріне
11-1 қосымша
Нысан
Кандидат туралы мәліметтер
Сведения о кандидате
1. Тегі _______________________________________________________
Фамилия
Аты ________________________________________________________
Имя
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)_____________________________
Отчество (при его наличии)
2. Жынысы ______ 3. Туған күні, айы және жылы _________________
Пол Год, число и месяц рождения
3. Туған жері ________________________________________________
Место рождения (село, ауыл, қала, облыс, республика)
(село, деревня, город, район, область, республика)
4. Ұлты __________________________________________
Национальность
5. Азаматтығы_____________________________________________
Гражданство
6. Білімі (орта GPA, жоғары GPA) ___________________________
Образование (среднее GPA, высшее GPA)
Оқу орнының атауы және оның тұрған жері
Название учебного заведения и его местонахождение
Орта білімі GPA
GPA среднего образования
Арнайы орта білім GPA
GPA среднее специального  образования
Жоғары білімі GPA
GPA высшего образования
Оқу орнын бітірген соң кім болып шықты, диплом не куәлік нөмерін көрсету керек
Какую квалификацию получил в результате окончания учебного заведения, указать
№ диплома или удостоверения
7. Қандай шетел тілдерін және тәуелсіз мемлекеттер достастығы халықтарының тілдерін білесіз ____________________
Какими иностранными языками владеете
_______________________________________________________________________________
(читаете и переводите со словарем, читаете и можете объясняться, владеете свободно)

18. Мекенжайы мен телефоны: _____________________________________________
Домашний адрес и телефон:
Кадр саясаты басқармасының бастығы ______________________________________
Начальник управления кадровой политики
"_____" ____________________ 202__ ж. қолы _________________
(толтырылған мезгілі) подпись (дата заполнения)
М.П. (при его наличии)

18. Мекенжайы мен телефоны:_________________________________________________
Домашний адрес и телефон:
Кадр саясаты басқармасының бастығы___________________________________________
Начальник управления кадровой политики
"____" _____________________ 202__ ж.                         қолы ____________
(толтырылған күні)                                           подпись
(дата заполнения)
М.О. (бар болған жағдайда)