Об утверждении Правил организации заготовки, обработки, хранения и использования семян сельскохозяйственных растений
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 июля 2023 года № 255. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2023 года № 33051.
В соответствии с пунктом 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О семеноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации заготовки, обработки, хранения и использования семян сельскохозяйственных растений.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 5 июля 2023 года № 255
Правила организации заготовки, обработки, хранения и использования семян сельскохозяйственных растений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации заготовки, обработки, хранения и использования семян сельскохозяйственных растений (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О семеноводстве" и определяют порядок организации заготовки, обработки, хранения и использования семян сельскохозяйственных растений.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) сельскохозяйственные растения – зерновые, зернобобовые, крупяные, кормовые, масличные, эфиромасличные, технические, овощные, лекарственные, цветочные, плодовые, ягодные культуры, картофель, виноград;
2) семена – генеративные и вегетативные органы растений, используемые для воспроизводства сорта: собственно семена, плоды, части сложных плодов, соплодия, колоски, саженцы, луковицы, клубни, черенки, меристема и другие.
Глава 2. Порядок организации заготовки, обработки, хранения и использования семян сельскохозяйственных растений
Параграф 1. Заготовка семян сельскохозяйственных растений
3. Заготовка семян производится в целях обеспечения потребностей сельскохозяйственных товаропроизводителей семенами сельскохозяйственных растений для проведения посевных работ, а также для формирования страховых и переходящих фондов семян сельскохозяйственных растений.

Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды және қолдануды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 5 шiлдедегi № 255 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 шiлдеде № 33051 болып тіркелді
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды және қолдануды ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 5 шілдедегі
№ 255 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды және пайдалануды ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды және пайдалануды ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленді және ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды және пайдалануды ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2.Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi – дәндi, дәндi-бұршақты, жармалық, азықтық, майлы, эфирлi-майлы, техникалық, көкөнiс, дәрi-дәрмек, гүл, жемiс, жидек дақылдары, картоп, жүзiм;
2) тұқымдар – өсiмдiктердiң сортын молықтыру үшiн пайдаланылатын генеративтiк және вегетативтiк органдары: тұқымның өзi, жемiсі, күрделi жемiстер бөлiгi, қосалқы жемiс, масақтар, көшеттер, баданалар, түйнектер, қалемшелер, түзушi ұлпалар және басқалар.
2-тарау. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды және пайдалануды ұйымдастыру тәртібі
1-параграф. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын дайындау
3. Тұқымдарды дайындау ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің қажеттіліктерін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарымен қамтамасыз ету мақсатында егіс жұмыстарын жүргізу үшін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сақтандыру және ауыспалы қорларын қалыптастыру үшін жүргізіледі.

4. Страховые фонды семян представляют собой запасы семян сельскохозяйственных растений и формируются сельскохозяйственными товаропроизводителями самостоятельно для обеспечения посева в случае неурожая.
Допустимые сроки хранения семян первого класса без значительного снижения всхожести при закладке в страховые фонды семян зависят от культуры, исходного качества, условий и способов хранения и составляют для семян:
1) пшеницы яровой, ячменя ярового, овса, гречихи до 3,5 лет;
2) пшеницы озимой, ржи озимой, ячменя озимого до 3 лет;
3) риса, проса до 2,5 лет;
4) подсолнечника до 1,5 лет;
5) сои до 1 года.
Аттестованные производители оригинальных семян образуют страховые фонды семян в следующих размерах:
для закладки первичных звеньев – 100 процентов (далее – %);
для закладки суперэлиты – 50 %.
5. Переходящие фонды семян представляют собой запасы семян озимых сельскохозяйственных растений и формируются сельскохозяйственными товаропроизводителями самостоятельно в размере до 100 % от потребности в семенах.
Обновление переходящих фондов семян производится ежегодно.
Параграф 2. Обработка семян сельскохозяйственных растений
6. Послеуборочная обработка семян обеспечивается при использовании поточной технологии с применением семяочистительного и сушильного оборудования, предусматривающей последовательное и непрерывное выполнение технологических операций по доведению семенного материала до требуемых кондиций.
7. Обработка семян включает последовательное выполнение основных технологических операций в следующем порядке:
1) предварительная очистка семенного материала;
2) охлаждение и временное хранение семян, активное вентилирование семян;
3) сушка семян;
4) первичная очистка семян;
5) очистка семян на триерах;
6) вторичная очистка семян;
7) очистка на пневмосортировальном столе от трудноотделимых примесей.
8. При предварительной очистке семенной материал разделяют на следующие фракции: обработанные семена и отходы. При этом в предварительно очищенном семенном материале содержание соломистых частиц длиной до 50 миллиметров не должно превышать 0,2 %.
9. Охлаждение и временное хранение семян, активное вентилирование семян проводят в целях обеспечения сохранности семян до сушки. Продолжительность сушки семян активным вентилированием зависит от влажности семян, температуры и влажности воздуха, высоты насыпи. Активное вентилирование заканчивают, когда средняя влажность семян всей партии достигнет кондиционного уровня.
10. Сушке подвергаются семена с влажностью не выше 22 % или предварительно обработанное и высушенное зерно влажностью не выше 18 %. Влажность семян определяется по пробам, отбираемым после их охлаждения.

4. Тұқымдарды сақтандыру қорлары ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдық қорлары болып табылады және астық шықпай қалған жағдайда тұқым себудi қамтамасыз ету үшiн оларды ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерi дербес қалыптастырады.
Бірінші сыныпты тұқымдарды өнгіштігін айтарлықтай төмендетпей сақтандыру қорларына салу кезінде рұқсат етілген мерзімдер дақылға, бастапқы сапаға, сақтау шарттары мен әдістеріне байланысты болады және тұқымдар үшін мыналарды құрайды:
1) жаздық бидай, жаздық арпа, сұлы, қарақұмық 3,5 жылға дейін;
2) күздік бидай, күздік қара бидай, күздік арпа 3 жылға дейін;
3) күріш, тары 2,5 жылға дейін;
4) күнбағыс 1,5 жылға дейін;
5) соя 1 жылға дейін.
Аттестатталған бірегей тұқым өндірушілер тұқымдарды сақтандыру қорларын мынадай мөлшерде құрайды:
бастапқы буындарды салу үшін – 100 пайыз (бұдан әрі – %);
суперэлитаны салу үшін – 50% .
5. Өтпелi тұқым қорлары күздiк ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң қорлары болып табылады және оларды ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер 100 % дейін дербес қалыптастырады.
Өтпелi тұқым қорларын жаңарту жыл сайын жүргізіледі.
2-параграф. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын өңдеу
6. Тұқым жинаудан кейінгі өңдеу тұқым материалын талап етілетін кондицияларға жеткізу жөніндегі технологиялық операцияларды біртіндеп және үздіксіз орындауды көздейтін тұқым тазалау және кептіру жабдықтарын қолдана отырып, ағынды технологияны пайдалануда қамтамасыз етіледі.
7. Тұқымдарды өңдеу негізгі технологиялық операцияларды мынадай ретпен біртіндеп орындауды қамтиды:
1) тұқымдық материалды алдын ала тазалау;
2) тұқымдарды салқындату және уақытша сақтау, тұқымдарды белсенді желдету;
3) тұқымдарды кептіру;
4) тұқымдарды алғашқы тазалау;
5) триерлердегі тұқымдарды тазалау;
6) тұқымдарды қайталап тазалау;
7) пневмосорттық үстелде қиын ажыратылатын қоспалардан тазалау.
8. Алдын ала тазарту кезінде тұқым материалы екі фракцияға бөлінеді – тазартылған тұқымдар мен қалдықтар. Бұл ретте өңделген тұқымдарда ұзындығы 50 мм сабан бөлшектерінің құрамы 0,2%-дан аспауы тиіс;
9. Тұқымдарды салқындату және уақытша сақтау, тұқымдарды белсенді желдету тұқымдарды кептіруге дейін сақталуын қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі. Тұқымдарды белсенді желдету арқылы кептіру ұзақтығы тұқымдардың ылғылдылығына, ауа температурасы мен ылғалдылығына, үйіндінің биіктігіне байланысты. Белсенді желдетуді бүкіл партия тұқымының орташа ылғалдылығы кондициялық деңгейге жеткенде аяқтайды.
10. Ылғалдылығы 22%-дан аспайтын тұқымдар немесе алдын ала өңделген және кептірілген ылғалдылығы 18%-дан аспайтын дәндер кептіріледі. Тұқымның ылғалдылығы олар салқындағаннан кейін алынған cынамалар бойынша анықталады.

11. Первичной очистке подвергаются семена влажностью не выше 18 %. При очистке семян разделяют на следующие фракции: очищенные семена, фуражные отходы, крупные, легкие и мелкие примеси. При первичной очистке должно быть выделено не более 60 % примесей, кроме случаев засоренности материала примесями, для выделения которых требуются специальные машины и триера.
12. Семена при очистке на триерах разделяют на следующие фракции: обработанные семена, длинные и короткие примеси. При этом из семян должно быть выделено не менее 80% длинных и коротких примесей.
13. Семена при вторичной очистке разделяют на следующие фракции: очищенные семена, зерновые примеси, аспирационные отходы и крупные примеси. После вторичной очистки допускается содержание в семенах примесей не более 1 %, а содержание семян других растений, в том числе сорных, не должно превышать нормы второго класса посевного стандарта, кроме случаев засоренности исходного материала примесями, для выделения которых требуются специальные машины.
14. При очистке от трудноотделимых примесей на пневмосортировальном столе семенной материал разделяется на следующие фракции: легкие примеси, промежуточная фракция, очищенный материал, тяжелые примеси.
15. В процессе обработки семян контролируются и определяются следующие показатели:
1) влажность;
2) всхожесть;
3) чистота;
4) содержание семян культурных и сорных растений;
5) травмирование.
Для определения указанных показателей отбирают средние пробы от исходного и обработанного семенного материала.
Отбор проб и определение показателей производятся в соответствии с едиными методами, утвержденными Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 апреля 2018 года № 40 "О перечне единых методов определения посевных (посадочных) качеств семян сельскохозяйственных растений, применяемых государствами – членами Евразийского экономического союза при обращении семян сельскохозяйственных растений в рамках Евразийского экономического союза".
Результаты анализов проб семян заносятся в журнал учета семян по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Результаты обработки семян оформляются актом оприходования семян сельскохозяйственных растений по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Экспертиза качества семян производится в порядке, установленном Правилами осуществления экспертизы качества семян, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 июля 2015 года № 4-2/626 "Об утверждении Правил осуществления сортового и семенного контроля, грунтовой оценки, лабораторных сортовых испытаний, экспертизы качества семян" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12102).

11. Ылғалдылығы 18%-дан аспайтын тұқымдар алғашқы тазартудан өтеді. Тазалау кезінде олар келесі фракцияларға бөлінеді: тазартылған тұқымдар, жем қалдықтары, ірі, жеңіл және ұсақ қоспалар. Бастапқы тазалау кезінде материалдың қоспалармен ластану жағдайларын қоспағанда, қоспалардың кемінде 60% бөлінуі тиіс, оларды бөліп алу үшін арнайы машиналар мен триерлер қажет;
12. Триерлерде тазартылған кезде тұқымдар мынадай фракцияға бөлінеді – өңделген тұқымдар, ұзын және қысқа қоспалар. Бұл жағдайда тұқымнан кем дегенде 80% ұзын және қысқа қоспалар бөлінуі қажет.
13. Қайталама тазарту кезінде тұқымдар мынадай фракцияларға бөлінеді: тазартылған тұқымдар, дәнді қоспалар, аспирациялық қалдықтар және ірі қоспалар. Қайталама тазартудан кейінгі тұқымдарда қоспалар 1%-дан артық болмауы тиіс, ал басқа өсімдіктер, оның ішінде арамшөптер бөліп алу үшін арнайы машиналарды қажет ететін бастапқы материалдардың қоспалармен ластанған жағдайларды қоспағанда, егу стандартының екінші сыныбының нормасынан аспауы тиіс.
14. Пневматикалық сұрыптау үстелінде қиын бөленетін қоспалардын тазарту кезінде тұқым материалы мынадай фракцияларға бөлінеді: жеңіл қоспалар, аралық фракция, тазартылған материал, ауыр қоспалар.
15. Тұқымдарды өңдеу процесінде мынадай көрсеткіштер бақыланады және анықталады:
1) ылғалдылық;
2) өнімділік;
3) тазалық;
4) мәдени және арамшөпті өсімдіктердің тұқымын ұстау;
5) жараққаттану.
Көрсетілген көрсеткіштерді анықтау үшін бастапқы және өңделген тұқым материалынан орташа сынамалар алынады.
Сынамаларды іріктеу және көрсеткіштерді айқындау "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының айналымы кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер қолданатын ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының егістік (отырғызу) сапаларын айқындаудың бірыңғай әдістерінің тізбесі туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 40 шешімімен бекітілген бірыңғай әдістерге сәйкес жүргізіледі.
Тұқым сынамаларын талдау нәтижелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқымдарды есепке алу журналына енгізіледі.
Тұқымды өңдеу нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын кіріске алу актісімен ресімделеді.
Тұқым сапасына сараптама "Сұрыптық және тұқымдық бақылауды, жерге егіп бағалауды, зертханалық сұрыптық сынақтардан өткізуді, тұқым сапасына сараптама жасауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 9 шілдедегі № 4-2/626 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12102 болып тіркелген) бекітілген Тұқым сапасына сараптаманы жүзеге асыру қағидаларында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.

Параграф 3. Хранение семян сельскохозяйственных растений
16. Семена сельскохозяйственных растений хранятся в специальных складах, обеспечивающих полную сохранность семян от порчи и засорения другими культурами и сортами.
Склады должны быть сухими, чистыми, продезинфицированными, не зараженными вредителями.
17. Сортовые семена хранятся раздельно в следующей последовательности:
по культурам;
в пределах культуры – по сортам;
в пределах сорта – по репродукциям;
в пределах репродукции – по категориям сортовой чистоты;
в пределах категории сортовой чистоты – по классам семенного стандарта, а семена, не отвечающие посевным кондициям – раздельно, в зависимости от физических свойств.
18. При хранении семян упаковка должна обеспечивать сохранность семенного зерна и иметь маркировку или этикетку, где указываются:
1) наименование производителя семян;
2) культура;
3) сорт;
4) репродукция;
5) категория сортовой чистоты;
6) класс посевного стандарта;
7) год урожая;
8) номер партии семян;
9) сортовая чистота;
10) в случае протравливания семян – наименование химического или биологического препарата;
11) наименование, номер и дата выдачи сортового документа и документа удостоверяющего посевные качества семян.
В качестве упаковки (тары) используются для:
семян зерновых, зернобобовых, технических, масличных, кормовых сельскохозяйственных растений – мешки тканевые, полиэтиленовые, полипропиленовые, бумажные, пакеты, коробки, контейнеры (в том числе мягкие контейнеры);
семенного картофеля – ящики, ящичные поддоны, тканевые или сетчатые мешки, бумажные пакеты, сосуды;
семян овощных, бахчевых сельскохозяйственных растений – тканевые, полиэтиленовые, полипропиленовые и бумажные мешки, пакеты, коробки, ящики;
семян плодовых и ягодных сельскохозяйственных растений – полиэтиленовая пленка, упаковочная ткань, мешки из полиэтиленовой пленки, перфорированные мешки, пропиленовые ящики, ящики из древесины и древесных материалов;
семян других растений, используемых в сельском хозяйстве – мешки тканевые, полиэтиленовые, полипропиленовые, бумажные, контейнеры разного типа, пакеты, полиэтиленовая пленка, брезент, мешковина, рогожа;
семян, обработанных химическими или биологическими препаратами – мешки из прочных, непроницаемых для химических или биологических препаратов материалов.
В каждый мешок или контейнер с семенами вкладывают этикетку с теми же данными, кроме документа, удостоверяющего посевные качества семян. На упаковке с протравленными семенами ставится надпись: "Протравлено".

3-параграф. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын сақтау
16. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдары басқа дақылдар мен сорттардың бүлінуінен және бітелуінен толық сақталуын қамтамасыз ететін арнайы қоймаларда сақталады.
Қоймалар құрғақ, таза, дезинфекцияланған, зиянкестермен ластанбаған болуы керек.
17. Сорттық тұқымдар алдын ала жасалған жоспарға сәйкес қоймаға орналастырылады және мынадай ретпен бөлек сақталады:
дақылдар бойынша;
дақылдар шегінде – сорттар бойынша;
сорт шегінде – репродукциялар бойынша;
репродукция шегінде – сорттық тазалық санаттары бойынша;
сорттық тазалық санаты шегінде – тұқым стандартының сыныптары бойынша, ал себу шарттарына сәйкес келмейтін тұқымдар-физикалық қасиеттеріне қарай бөлек.
18. Тұқымды сақтау кезінде қаптама тұқымдық астықтың сақталуын қамтамасыз етуі және таңбасы немесе заттаңбасы болуы тиіс, онда:
1) тұқым өндірушінің атауы;
2) дақыл;
3) сорт;
4) репродукция;
5) сорттың тазалық санаты;
6) егіс стандартының класы;
7) егін жинау жылы;
8) тұқым партиясының нөмірі;
9) сорттық тазалық;
10) тұқымды дәрілеген жағдайда - химиялық немесе биологиялық препараттың атауы;
11) сорттық құжаттың және тұқымдардың егістік сапасын куәландыратын құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
Қаптама (ыдыс) ретінде:
дәнді, дәнді бұршақты, техникалық, майлы, азықтық ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдары үшін – матадан жасалған, полиэтиленді, полипропиленді, қағаздан жасалған пакеттер, қораптар, контейнерлер (соның ішінде жұмсақ контейнерлер);
тұқымдық картоп үшін – жәшіктер, жәшіктік түпқоймалар, маталы немесе торлы қаптар, қағаздан жасалған пакеттер, түтікшелі ыдыстар;
көкөністік және бақшалы ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдары үшін – маталы, полиэтиленді, полипропиленді және қағаз қаптар, пакеттер, қораптар, жәшіктер;
жемісті және жидекті ауыл шаруашылығы өсімдіктері үшін - полиэтиленді қабықша, қаптамалы мата, полиэтиленді қабықшадан жасалған қап, перфорацияланған қаптар, пропиленді жәшіктер, ағаштан және ағаш материалдарынан жасалған жәшіктер;
ауыл шаруашылығында пайдаланылатын басқа да өсімдіктердің тұқымдары үшін – маталы, полиэтиленді, полипропиленді, қағаз қаптар, әр түрлі типтегі контейнерлер, полиэтиленді қабықша, брезент, кенеп, шетпір;
химиялық немесе биологиялық препараттармен өңделген тұқымдар үшін - химиялық немесе биологиялық препараттарды өткізбейтін берік материалдардан жасалған қаптар қолданылады.
Тұқым салынған әрбір қапқа немесе контейнерге тұқымдардың егіс сапасын куәландыратын құжаттан басқа, сол деректері бар заттаңба салынады. Дәріленген тұқымдар салынған орамға "Дәріленген" деген жазу жазылады.

19. Семена хранят в складах штабелями или насыпью.
Каждая партия семян складируется отдельно и обозначается штабельным ярлыком, в котором указываются:
1) культура;
2) сорт;
3) репродукция;
4) категория сортовой чистоты;
5) класс посевного стандарта;
6) год урожая;
7) номер партии;
8) масса партии;
9) количество мест;
10) наименование, номер и дата выдачи сортового документа и документа удостоверяющего посевные качества семян.
Мешки хранят при влажности семян, не превышающей стандартную, на настилах и поддонах. Размеры штабелей и расстояние между ними должны способствовать отбору проб семян из любого места и проведению технологических операций.
Максимальная высота насыпи семян или штабеля по сельскохозяйственным культурам приведена в приложении 3 к настоящим Правилам.
Семена картофеля хранят в хранилищах с активным вентилированием в закромах с высотой загрузки до 2-3 метров (далее – м).
При хранении семян картофеля в контейнерах их устанавливают штабелями высотой в 3-4 ряда. Расстояние между краем верхнего контейнера и перекрытием – 80 см, а между штабелем и стеной 60 см. По длине штабеля устанавливают 12 контейнеров, а по ширине 6-8 см. Ширина центрального проезда – не менее 2,5 м.
При отсутствии специальных хранилищ, семена картофеля хранят в буртах и траншеях. Высота буртов определяется их шириной и их устраивают от 0,8 до 1,2 м.
20. Отдельно от незараженных и незасоренных размещают:
семена, полученные с посевов, зараженных пыльной головней, имеющие примесь головневых мешочков или рожков спорыньи. Такие семена размещают в отдельном складе и обеззараживают;
семена гороха с примесью пелюшки, а чечевицы – с примесью плоской вики.
21. В течение всего периода хранения семян в складах проводится систематическое наблюдение за:
состоянием хранящихся семян – их температурой, влажностью, запахом, цветом, за возможным появлением вредителей;
температурой и влажностью воздуха складского помещения.
Для наблюдения за температурой семян и относительной влажностью наружного воздуха устанавливаются термоштанги или электротермометрические установки.
По мере необходимости отбираются пробы для определения показателей состояния хранящихся семян.
При обнаружении отклонений от установленных норм хранения семян принимаются меры по их устранению (активное вентилирование, перемещение партий семян, санитарная обработка).
Показатели температуры, зараженности вредителями, запаха и цвета семян в хронологическом порядке заносят по штабелям, закромам, секциям и отдельно по слоям в журнал наблюдений по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

19. Тұқымдар қоймаларда қат-қабат үйіліп немесе бос үйіліп сақталады.
Тұқымдардың әрбір партиясы жеке жинақталады және қатарлас жапсырмамен белгіленеді, онда мыналар көрсетіледі:
1) дақыл;
2) сорт;
3) репродукция;
4) сорттық тазалық санаты;
5) тұқым себу стандартының сыныбы;
6) егін жинау жылы;
7) партия нөмірі;
8) партия массасы;
9) орындар саны;
10) сұрыптық құжаттың және тұқымның себу сапасын куәландыратын құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні.
Ылғалдылығы стандарттан аспайтын тұқым салынған қаптар төсемдерде және түпқоймаларда сақталады. Қатарлардың өлшемдері мен олардың арасындағы қашықтық кез келген жерден тұқым сынамаларын алуға және технологиялық операцияларды жүргізуге қолайлы болуы тиіс.
Ауыл шаруашылығы дақылдары бойынша тұқым үйіндісінің немесе қатардың ең жоғары биіктігі осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген. Картоп тұқымдары белсенді желдетілетін қоймаларда жүктеме биіктігі 2-3 метрге дейінгі қамбаларда сақталады.
Картоп тұқымын контейнерлерде сақтаған кезде олар 3-4 қатар биіктікке орнатылады. Жоғарғы контейнердің шеті мен еден арасындағы қашықтық 80 см, ал қатар мен қабырға арасындағы қашықтық 60 см. Қатардың ұзындығы бойынша 12 контейнер, ал ені бойынша 6-8 см орнатылады. Орталық жолдың ені– кемінде 2,5 м.
Арнайы қоймалар болмаған жағдайда, картоп тұқымы бурттар мен орларда сақталады. Бурттардың биіктігі олардың енімен анықталады және оларды 0,8-ден 1,2 м-ге дейін орналастырады.
20. Залалданбаған және ласталмағандардан бөлек мыналар орналастырылады:
егістіктерден алынған шаңды қара күйемен залалданған, қара күйемен залалдалған, қара күйе қабыршақтары мен қызыл күйе қауыздарының қоспалары бар тұқымдар;
егістік бұршақ қоспалары бар бұршақ тұқымдары, сиыржоңышқа тұқымдары қоспалары бар жасымық тұқымдары.
21. Тұқым сақталатын барлық кезең ішінде қоймаларда:
cақталатын тұқымдардың жай-күйі - олардың температурасы, ылғалдылығы, иісі, түсі, зиянкестердің ықтимал пайда болуы;
қойма үй-жайының температурасы мен ылғалдылығы жүйелі түрде қадалағанады.
Тұқым температурасын және сыртқы ауаның салыстырмалы ылғалдылығын бақылау үшін термоштангалар немесе электротермометриялық қондырғылар орнатылады. Қажеттілігіне қарай сақталатын тұқымдардың жай-күйінің көрсеткіштерін анықтау үшін сынамалар алынады.
Белгіленген тұқым сақтау нормаларынан ауытқулар анықталған кезде оларды жою бойынша тиісті шаралар (белсенді желдету, тұқым партияларын ауыстыру, санитарлық өңдеу) қабылданады. Температура, зиянкестермен залалдану, иіс және тұқым түсі көрсеткіштері хронологиялық тәртіппен қатарлар, қоймалар, секциялар бойынша және қабаттар бойынша жеке осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау журналына енгізіледі.