Об утверждении Правил начисления и выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения и признании утратившими силу некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 551. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2023 года № 33192.
В соответствии с пунктом 6 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила начисления и выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 октября 2012 года № 464 "Об утверждении Правил начисления и выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения и признании утратившими силу некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8094);
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 мая 2018 года № 536 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 октября 2012 года № 464 "Об утверждении Правил начисления и выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения и признании утратившими силу некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17007).
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 28 июля 2023 года № 552
Правила начисления и выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения

Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша мемлекеттің сыйлықақыларын есептеу және төлеу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 551 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 шiлдеде № 33192 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылыс жинақтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша мемлекеттің сыйлықақыларын есептеу және төлеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша мемлекеттің сыйлықақысын есептеу және төлеу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 18 қазандағы № 464 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімде № 8094 болып тіркелген);
2) "Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша мемлекеттің сыйлықақысын есептеу және төлеу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 18 қазандағы № 464 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 21 мамырдағы № 536 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімде № 17007 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің
міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 28 шілдедегі
№ 552 бұйрығына қосымша
Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша мемлекеттің сыйлықақыларын есептеу және төлеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила начисления и выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" (далее - Закон) и определяет порядок начисления и выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения (далее - премии государства) в жилищных строительных сберегательных банках в Республике Казахстан.
Глава 2. Порядок начисления и выплаты премий по вкладам в жилищные строительные сбережения
2. Начисление и выплата премий государства по вкладам граждан Республики Казахстан, в том числе несовершеннолетних, не достигших восемнадцати лет, в жилищные строительные сбережения осуществляется в жилищных строительных сберегательных банках.
Премия государства по заявлению вкладчика начисляется только на один счет и только в одном жилищном строительном сберегательном банке.
3. При истечении срока накопления и в случае ненакопления вкладчиком минимально необходимого размера накопленных денег, он получает вклад и начисленное на него вознаграждение жилищным строительным сберегательным банком, а также премии государства при накоплении вклада более трех лет либо продолжает накопление в жилищном строительном сберегательном банке с начислением премии государства.
Премия государства начисляется до момента получения жилищного займа.
4. Размер ежегодной премии государства составляет двадцать процентов от суммы поощряемого вклада. Поощряемый премией государства вклад включает в себя сумму вклада в жилищные строительные сбережения и начисленного по нему вознаграждения.
5. Поощряемая премией государства сумма накопленных денег не может превышать двухсоткратного месячного расчетного показателя за один календарный год.
Если поощряемая премией государства сумма накопленных денег превышает двести месячных расчетных показателей на соответствующий год, то оставшаяся непоощренной сумма накопленных денег учитывается жилищным строительным сберегательным банком при начислении премии в следующем году.
Премия государства в текущем году не начисляется на сумму накопленных денег, поощренную в предыдущие годы.
6. Выплата премий государства осуществляется:
1) при выплате договорной суммы;
2) при досрочном расторжении договора о жилищных строительных сбережениях вкладчиком при накоплении вклада более трех лет со дня заключения договора по дате расторжения договора о жилищных строительных сбережениях.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша мемлекет сыйлықақыларын есептеу және төлеу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрi - Заң) сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ банктерiндегi тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша мемлекет сыйлықақысын (бұдан әрi - мемлекеттің сыйлықақысы) есептеу және төлеу тәртiбiн анықтайды.
2-тарау. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдары бойынша сыйлықақыны есептеу және төлеу тәртібі
2. Қазақстан Республикасы азаматтарының, оның iшiнде кәмелеттiк жасқа жетпеген, он сегiз жасқа толмаған азаматтарының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдары бойынша мемлекет сыйлықақысын есептеу және төлеу тұрғын үй құрылысы жинақ банктерінде жүзеге асырылады.
Салымшының өтiнiшi бойынша мемлекеттің сыйлықақысы бiр тұрғын үй құрылысы жинақ банкiндегi бiр шотқа ғана есептеледi.
3. Жинақтау мерзімі өткен кезде және тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасын салымшы жинақ ақшаның ең төменгі қажетті мөлшерін жинақтамаған жағдайда, ол тұрғын үй құрылысы жинақ банкі оған сыйақы есептеген салымды, сондай-ақ үш жылдан артық жинаған кезде мемлекеттің сыйлықақысын алуы не мемлекеттің сыйлықақысы есептелген тұрғын үй құрылысы жинақ банкінде жинақтауды жалғастырады.
Мемлекеттің сыйлықақысы тұрғын үй қарызын алған кезге дейін есепке жазылады.
4. Жыл сайынғы мемлекет сыйлықақысының мөлшерi көтермеленетiн салым сомасының жиырма пайызын құрайды. Мемлекеттің сыйлықақысымен көтермеленетiн салым тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салынған салым сомасын және ол бойынша есептелген сыйақыны қамтиды.
5. Мемлекеттің сыйлықақысымен көтермеленетiн жинақталған ақша сомасы бір күнтізбелік жыл үшін екi жүз есе айлық есептiк көрсеткiштен аспауға тиіс.
Егер мемлекет сыйлықақысын көтермеленетiн жинақталған ақша сомасы тиiстi жылға арналған екi жүз айлық есептiк көрсеткiштен асып кетсе, онда көтермеленбей қалған жинақталған ақша сомасын келесi жылы сыйлықақы есептеу кезiнде тұрғын үй құрылысы жинақ банкi ескередi.
Ағымдағы жылы мемлекет сыйлықақысы өткен жылдары көтермеленген жинақталған ақшаның сомасына есептелмейдi.
6. Мемлекет сыйлықақысын төлеу:
1) шарттық соманы төлеген кезде;
2) салымшы салымды тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартты жасасқан күннен бастап бұзған күн арасында үш жылдан астам жинақтаған салымы болса, тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартты мерзiмiнен бұрын бұзған кезде жүзеге асырылады.

7. При нецелевом использовании вкладчиком части жилищного займа премия государства подлежит возврату в бюджет в части, пропорциональной части нецелевого использования жилищного займа.
8. При досрочном расторжении договора о жилищных строительных сбережениях со сроком накопления на дату расторжения договора о жилищных строительных сбережениях более трех лет, к которому ранее был (-и) присоединен (-ы) договор (-ы) о жилищных строительных сбережениях со сроком накопления менее трех лет, премия государства, начисленная до объединения по присоединенному (-ым) договору (-ам) о жилищных строительных сбережениях со сроком накопления менее трех лет, не выплачивается и подлежит возврату в бюджет.
Если по присоединенному(-ым) договору(-ам) о жилищных строительных сбережениях на дату расторжения договора о жилищных строительных сбережениях прошло более трех лет, премия государства, начисленная до объединения, возврату в бюджет не подлежит.
9. Возврат премии государства в случае, обнаружения администратором бюджетной программы выплаты премий государства одному вкладчику жилищных строительных сбережений по двум и более счетам по вкладам в жилищные строительные сбережения в нескольких жилищных строительных сберегательных банках, осуществляется жилищным строительным сберегательным банком на основании письменного распоряжения администратора бюджетной программы. При этом, премия государства, начисленная в предыдущие годы, подлежит возврату в бюджет за исключением премий, начисленных по одному из вкладов в жилищные строительные сбережения по выбору вкладчика.
Eсли в разные финансовые годы премия государства была начислена на разные счета вкладчика жилищных строительных сбережений по его выбору в соответствии с пунктом 3 статьи 3 Закона, возврат премии государства не осуществляется.
10. При делении договорной суммы по одному договору о жилищных строительных сбережениях на несколько договоров о жилищных строительных сбережениях премия государства распределяется пропорционально разделенным вкладам.
11. Жилищный строительный сберегательный банк в случаях, предусмотренных статьей 11 Закона, перечисляет премию государства в республиканский бюджет не позднее одного рабочего дня, следующего за днем возврата суммы премии государства от вкладчика.
Глава 3. Сроки начисления, перечисления премий государства и их зачисления на вклады в жилищные строительные сбережения
12. Жилищный строительный сберегательный банк ежегодно в срок до 1 апреля отчетного года предоставляет администратору бюджетной программы по выплате премий по вкладам в жилищные строительные сбережения прогнозные расчеты начисления премий государства для внесения бюджетной заявки расходования средств республиканского бюджета на предстоящий финансовый год.

7. Салымшы тұрғын үй қарызының бір бөлігін мақсатсыз пайдаланған кезде мемлекеттің сыйлықақысы тұрғын үй қарызының мақсатсыз пайдаланылған бөлігіне пропорционалды бөлікте бюджетке қайтарылуға жатады.
8. Бұдан бұрын оған жинақтау мерзімі үш жылға жетпейтін тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарт(тар) қосылған жинақтау мерзімі тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартты бұзу күніне үш жылдан асқан тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарт мерзiмiнен бұрын бұзылған кезде оған қосылған жинақтау мерзімі үш жылға жетпейтін тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарт(тар) бойынша біріктірілгенге дейін есептелген мемлекет сыйлықақысы төленбейді және бюджетке қайтарылуға жатады.
Егер қосылған тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарт(тар) бойынша тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартты бұзу күніне үш жылдан аса уақыт өтсе, онда біріктірілгенге дейін есептелген мемлекеттің сыйлықақысы бюджетке қайтарылуға жатпайды.
9. Бірнеше тұрғын үй құрылысы жинақ банктерінде тұрғын үй құрылысы жинақтарының салымдары бойынша екі және одан артық шоттар бойынша тұрғын үй құрылысы жинақтарының бір салымшысына мемлекеттің сыйлықақысы төленгенін бюджеттік бағдарлама әкімшісі тапқан жағдайда, тұрғын үй құрылысы жинақ банкі мемлекет сыйлықақысын қайтаруды бюджеттік бағдарлама әкімшісінің жазбаша өкімі негізінде жүзеге асырады. Бұл ретте, өткен жылдарға есептелген мемлекет сыйлықақысы салымшының таңдауы бойынша тұрғын үй құрылысы жинақтарына салымдардың біреуі бойынша есептелген сыйлықақыны қоспағанда, бюджетке қайтаруға жатады.
Егер әртүрлi қаржы жылдарында мемлекет сыйлықақысы Заңның 3-бабының 3-тармағына сәйкес оның таңдауы бойынша тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасын салымшының әртүрлi шоттарына есептелсе, мемлекет сыйлықақысын қайтару жүзеге асырылмайды.
10. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы бiр шарт бойынша шарттық соманы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы бiрнеше шарттарға бөлген кезде мемлекет сыйлықақысы бөлiнген салымдарға пропорционалды бөлiнедi.
11. Тұрғын үй құрылысы жинақ банкi Заңның 11-бабында көзделген жағдайларда, салымшыдан мемлекет сыйлықақысы сомасын қайтарған күннен кейiнгi бiр жұмыс күнiнен кешiктiрмей республикалық бюджетке мемлекет сыйлықақысын аударады.
3-тарау. Мемлекеттің сыйлықақысын есептеу, аудару және оларды тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы салымдарының есебіне жатқызу мерзiмi
12. Тұрғын үй құрылысы жинақ банкi жыл сайын есептi жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң қаражатын жұмсаудың бюджеттiк өтiнiмiн енгiзу үшiн тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйлықақы төлеу жөнінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне мемлекет сыйлықақысын есептеудiң болжамды есептерiн ұсынады.

13. По итогам финансового года жилищный строительный сберегательный банк до 15 января следующего года рассчитывает на каждого вкладчика и предоставляет администратору бюджетной программы окончательный расчет начисленной суммы премий государства, причитающихся по вкладам.
14. Администратор бюджетной программы, после получения от жилищного строительного сберегательного банка окончательного расчета суммы премий государства, до 10 февраля года, следующего за отчетным, перечисляет на корреспондентский счет жилищного строительного сберегательного банка общую сумму премий государства.
15. Жилищный строительный сберегательный банк со дня получения от администратора бюджетной программы общей суммы производит зачисление премий государства по заключенным между жилищным строительным сберегательным банком и его вкладчиками-гражданами Республики Казахстан договорам о жилищных строительных сбережениях, в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
16. Если общая сумма премии государства, предусмотренная бюджетом на соответствующий год, будет недостаточной, в связи с уточнением жилищным строительным сберегательным банком окончательного расчета общей суммы премии государства, направленного администратору бюджетной программы в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил, жилищный строительный сберегательный банк после предварительного уведомления администратора бюджетной программы и в случае одобрения администратором бюджетной программы осуществляет зачисление недостающей суммы премии государства на счета вкладчиков - граждан Республики Казахстан за счет средств подлежащих возврату в бюджет и (или) собственных средств.
Выплаченную сумму премии государства за счет собственных средств жилищный строительный сберегательный банк отражает в бухгалтерском учете на счетах дебиторской задолженности за администратором бюджетной программы.
При принятии решения об уточнении республиканского бюджета администратор бюджетной программы представляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетную заявку на недостающую сумму премии государства, выплаченную жилищным строительным сберегательным банком за счет собственных средств, на основании данных, представленных жилищным строительным сберегательным банком.
После утверждения Закона об уточнении республиканского бюджета на соответствующий год администратор бюджетной программы перечисляет на счет жилищного строительного сберегательного банка недостающую сумму премии государства, зачисленную жилищным строительным сберегательным банком на счета вкладчиков - граждан Республики Казахстан за счет собственных средств.

13. Тұрғын үй құрылысы жинақ банкi қаржы жылының қорытындысы бойынша келесi жылдың 15 қаңтарына дейiн әрбір салымшыға есептейді де бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне салымдар бойынша тиесiлi мемлекет сыйлықақысы есептелген сомасының түпкiлiктi есебiн ұсынады.
14. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі тұрғын үй құрылысы жинақ банкiнен мемлекет сыйлықақысы сомасының түпкiлiктi есебiн алғаннан кейiн есептiден кейiнгi жылдың 10 ақпанына дейiн тұрғын үй құрылысы жинақ банкiнiң корреспонденттiк шотына мемлекет сыйлықақысының жалпы сомасын аударады.
15. Тұрғын үй құрылысы жинақ банкi бюджеттік бағдарламаның әкімшісінен жалпы соманы алған күннен бастап, тұрғын үй құрылысы жинақ банкi мен оның салымшылары - Қазақстан Республикасының азаматтары арасында жасалған тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарттар бойынша мемлекет сыйлықақысын есепке жатқызуды осы Қағидаларда көзделген тәртiппен жүргізеді.
16. Егер тұрғын үй құрылысы жинақ банкiнің осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне жіберілген мемлекет сыйлықақысының жалпы сомасының түпкілікті есебін нақтылауына байланысты тиісті жылға бюджетте көзделген мемлекет сыйлықақысының жалпы сомасы жеткіліксіз болған жағдайда, тұрғын үй құрылысы жинақ банкi бюджеттік бағдарламаның әкімшісі алдын ала хабардар еткеннен кейін және бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мақұлдаған жағдайда мемлекет сыйлықақысының жетіспейтін сомасын бюджетке қайтарылуға жататын қаражаттың және (немесе) өз қаражаты есебінен салымшылары - Қазақстан Республикасының азаматтарының шоттарына есепке жатқызуды жүзеге асырады.
Тұрғын үй құрылысы жинақ банкi мемлекет сыйлықақысының өз қаражаты есебінен төленген сомасын бухгалтерлік есебінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне дебиторлық берешек шоттарының есебіне жазып көрсетеді.
Республикалық бюджетті нақтылау туралы шешім қабылдау кезінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісі бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға тұрғын үй құрылысы жинақ банкi өз қаражаты есебінен төлеген мемлекет сыйлықақысының жетіспейтін сомасына тұрғын үй құрылысы жинақ банкi берген деректердің негізіндегі бюджеттік өтінімді ұсынады.
Тиісті жылға арналған Республикалық бюджетті нақтылау туралы заңды бекіткеннен кейін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі тұрғын үй құрылысы жинақ банкi өз есебінен салымшыларының - Қазақстан Республикасының азаматтарының шоттарының есебіне жатқызған, мемлекет сыйлықақысының жетіспейтін сомасын тұрғын үй құрылысы жинақ банкiнің шотына аударады.

Глава 4. Расчет и капитализация премии государства
17. Премия государства рассчитывается в размере, указанном в пунктах 4 и 5 настоящих Правил, по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным годом.
18. Расчет плановой суммы премии государства производится по следующей формуле:
Птг = П + В – О
где
Птг - поощряемая премией государства сумма вкладов отчетного года;
П – плановая сумма поступлений во вклады в жилищные строительные сбережения в отчетном году;
В – плановая сумма начисляемого жилищным строительным сберегательным банком вознаграждения на счета вкладчиков в отчетном году;
О – плановая сумма оттоков средств со вкладов жилищных строительных сбережений в результате расторжения договоров о жилищных строительных сбережениях в отчетном году;
19. Расчет поощряемой премией государства суммы вклада отчетного года, начисление и выплата премии государства по которой подлежит в следующем году за отчетным годом, производится по следующей формуле:
Птг = Н - Ппг - Пз,
где
Птг - поощряемая премией государства сумма вклада отчетного года, в пределах двухсоткратного месячного расчетного показателя;
Н - сумма накопленных средств по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным годом;
Ппг - поощренная премией государства сумма вклада в предыдущие годы;
Пз - сумма премии государства, зачисленная в предыдущие годы.
20. Сумма премии государства после ее поступления от Администратора бюджетной программы в порядке, установленном настоящими Правилами, зачисляется жилищным строительным сберегательным банком на увеличение основной суммы вклада, то есть капитализируется один раз в год, на момент фактического зачисления денег на сберегательные счета.
При подаче вкладчиком заявления на оформление жилищного займа и его получения в период с 1 января до фактического зачисления премии государства на счета вкладчиков, премия государства зачисляется на текущий счет вкладчика.

4-тарау. Мемлекеттің сыйлықақысының есеп айырысу және оны капиталдандыру
17. Мемлекет сыйлықақысы осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында көрсетiлген мөлшерде есептiк жылдан кейiнгi жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша есептеледi.
18. Мемлекет сыйлықақысының жоспарлы сомасын есептеу мынадай формула бойынша жүргiзiледi:
Ажс=Т+С-Ш
мұнда
Ажс - мемлекет сыйлықақысымен көтермеленетiн есептi жыл салымының сомасы;
Т – есептi жылдағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдарға түсетін түсімдердің жоспарлы сомасы;
С – есепті жылы салымшылардың шоттарына тұрғын үй құрылысы жинақ банкі есептейтін сыйақының жоспарлы сомасы;
Ш - есепті жылы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарттардың бұзылу нәтижесінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдарынан шығатын қаражаттың жоспарлы сомасы.
19. Есепті жыл салымының мемлекет сыйлықақысымен көтермеленетiн, ол бойынша есептіден кейiнгi жылы мемлекет сыйлықақысы есептелетін және төленетiн сомасын есептеу мынадай формула бойынша жүргiзiледi:
Ажс = Ж - Өжс-Ес,
мұнда
Ажс – екі жүз еселік айлық есептік көрсеткіш шегінде есептi жыл салымының мемлекет сыйлықақысымен көтермеленетiн сомасы;
Ж - есептiден кейiнгi жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жинақталған қаражат сомасы;
Өжс - өткен жылдардағы салымның мемлекет сыйлықақысымен көтермеленген сомасы;
Ес - өткен жылдарда есептелген мемлекет сыйлықақысының сомасы.
20. Мемлекет сыйлықақысының сомасын Бюджеттік бағдарлама әкімшісінен түскеннен кейiн осы Қағидаларда белгiленген тәртiппен тұрғын үй құрылысы жинақ банкi салымның негiзгi сомасын ұлғайту есебіне жатқызады, яғни жылына бір рет, жинақ шоттарына iс жүзiнде есептеу кезiнде капиталданады.
Салымшы тұрғын үй қарызын ресімдеуге және оны 1 қаңтардан бастап салымшылардың шоттарына мемлекеттің сыйлықақысы іс жүзінде есепке жатқызылуына дейін алуға өтініш берген жағдайда мемлекет 1 салымшының шотына есепке жатқызылады.