Об утверждении Правил организации инспекций Международного агентства по атомной энергии на территории Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 августа 2023 года № 302. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2023 года № 33266
В соответствии с подпунктом 233) пункта 15 постановления Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации инспекций Международного агентства по атомной энергии на территории Республики Казахстан.
2. Комитету атомного и энергетического контроля и надзора Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интернет-портале государственных органов;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1 и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 8 августа 2023 года № 302
Правила организации инспекций Международного агентства по атомной энергии на территории Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации инспекций Международного агентства по атомной энергии на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 233) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан", и определяют порядок организации инспекций Международного агентства по атомной энергии на территории Республики Казахстан в соответствии с Соглашением между Республикой Казахстан и Международным агентством по атомной энергии о применении гарантий в связи с Договором о нераспространении ядерного оружия, подписанным 26 июля 1994 года и ратифицированным Указом Президента Республики Казахстан от 19 июня 1995 года № 2344 (далее – Соглашение о гарантиях), и Дополнительным протоколом к Соглашению о гарантиях, подписанным 6 февраля 2004 года и ратифицированным Законом Республики Казахстан "О ратификации Дополнительного протокола к Соглашению между Республикой Казахстан и Международным агентством по атомной энергии о применении гарантий в связи с Договором о нераспространении ядерного оружия" (далее – Дополнительный протокол).

Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 8 тамыздағы № 302 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 тамызда № 33266 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысының 15-тармағының 233) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интернет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 8 тамыздағы
№ 302 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөніндегі халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 233) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Қазақстан Республикасы мен Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттiк арасындағы Ядролық қаруды таратпау туралы шартқа байланысты кепiлдiктердi қолдану туралы келiсiмдi бекiту жөнiнде" 1994 жылғы 26 шілдеде қол қойылған және Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 19 маусымдағы № 2344 Жарлығымен ратификацияланған Қазақстан Республикасы мен Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттiк арасындағы Ядролық қаруды таратпау туралы шартқа байланысты кепiлдiктердi қолдану туралы Келісімге (бұдан әрі – Кепілдіктер туралы келісім) және "Қазақстан Республикасы мен Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттiк арасындағы Ядролық қаруды таратпау туралы шартқа байланысты кепiлдiктердi қолдану туралы келiсiмге қосымша хаттаманы ратификациялау туралы" 2004 жылғы 6 ақпанда қол қойылған және Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Кепілдіктер туралы келісімге Қосымша хаттамаға (бұдан әрі – Қосымша хаттама) сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөніндегі халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру тәртібін анықтайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) уполномоченный орган в области использования атомной энергии (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования атомной энергии;
2) эксплуатирующая организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по обращению с объектами использования атомной энергии.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Соглашением о гарантиях, Дополнительным протоколом и Законом Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии".
Глава 2. Организация инспекций Международного агентства по атомной энергии на территории Республики Казахстан
3. Международное агентство по атомной энергии (далее – МАГАТЭ) для проведения инспекции на территории Республики Казахстан предварительно направляет в уполномоченный орган письменное уведомление.
4. При назначении инспекторов МАГАТЭ уполномоченный орган письменно уведомляет Комитет национальной безопасности Республики Казахстан о фамилии, квалификации, гражданстве, должности и всех других сведениях, которые могут быть необходимы, каждого предлагаемого для Республики Казахстан в качестве инспектора должностного лица МАГАТЭ в соответствии со статьей 84 Соглашения о гарантиях.
5. Уполномоченный орган после получения уведомления МАГАТЭ о проведении инспекции проводит следующие мероприятия:
1) в течение одного рабочего дня направляет в письменной форме в эксплуатирующую организацию уведомление о предстоящей инспекции. В уведомлении указываются вид инспекции, паспортные данные инспекторов МАГАТЭ, сроки проведения инспекции и перечень запланированных инспекторами МАГАТЭ мероприятий в соответствии со статьей 82 Соглашения о гарантиях;
2) осуществляет координацию взаимодействия эксплуатирующей организации с инспекторами МАГАТЭ.
6. Министерство иностранных дел Республики Казахстан выдает и (или) возобновляет визы каждому инспектору, назначенному для Республики Казахстан, в соответствии со статьей 85 Соглашения о гарантиях и статьей IX Соглашения о привилегиях и иммунитетах МАГАТЭ, принятого 1 июля 1959 года и ратифицированного Законом Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о привилегиях и иммунитетах Международного агентства по атомной энергии".
7. При проведении инспекции уполномоченный орган и эксплуатирующая организация оказывают помощь, связанную с осуществлением инспекций, в соответствии со статьей 87 Соглашения о гарантиях.
8. При проведении инспекции для специальных целей уполномоченный орган обеспечивает сопровождение инспекторов МАГАТЭ в соответствии со статьей 88 Соглашения о гарантиях.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – атом энергиясын пайдалану саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) пайдаланушы ұйым – атом энергиясы пайдаланылатын объектілермен жұмыс істеу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Кепілдіктер туралы келісімге, Қосымша хаттамаға және "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келеді.
2-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру
3. Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттiк (бұдан әрі – АЭХА) Қазақстан Республикасының аумағында инспекция жүргізу үшін уәкілетті органға алдын ала жазбаша хабарлама жібереді.
4. АЭХА инспекторларын тағайындау кезінде уәкілетті орган Кепілдік туралы келісімнің 84-бабына сәйкес АЭХА инспекторы ретінде Қазақстан Республикасына ұсынылатын әрбір лауазымды тұлғаның тегі, біліктілігі, азаматтығы, лауазымы және қажет болуы мүмкін барлық басқа да мәлімет туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетін жазбаша хабардар етеді.
5. Уәкілетті орган АЭХА-ның инспекция жүргізу туралы хабарламасын алғаннан кейін мынадай іс-шараларды жүргізеді:
1) бір жұмыс күні ішінде пайдаланушы ұйымға алдағы инспекция туралы жазбаша нысанда хабарлама жібереді. Хабарламада Кепілдіктер туралы келісімнің 82-бабына сәйкес инспекция түрі, АЭХА инспекторларының паспорттық деректері, инспекцияны жүргізу мерзімдері және АЭХА инспекторлары жоспарлаған іс-шаралар тізбесі көрсетіледі;
2) пайдаланушы ұйымның АЭХА инспекторларымен өзара іс-қимылын үйлестіруді жүзеге асырады.
6. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі Кепілдіктер туралы келісімнің 85-бабына және 1959 жылғы 1 шілдеде қабылданған және "Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттiктiң артықшылықтары мен иммунитеттерi туралы келiсiмдi бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған АЭХА артықшылықтары мен иммунитеттері туралы келісімнің IX бабына сәйкес Қазақстан Республикасына тағайындалған әрбір инспекторға визаларды береді және (немесе) жаңартады.
7. Инспекцияны жүргізу кезінде уәкілетті орган мен пайдаланушы ұйым Кепілдіктер туралы келісімнің 87-бабына сәйкес сәйкес инспекцияларды жүзеге асыруға көмек көрсетеді.
8. Кепілдіктер туралы келісімнің 88-бабына сәйкес арнаулы мақсаттағы инспекция жүргізу кезінде АЭХА инспекторларына уәкілетті орган қызметкерінің ілесіп жүруін қамтамасыз етеді.

9. После проведения инспекции МАГАТЭ информирует уполномоченный орган о результатах в сроки, указанные в статье 89 Соглашения о гарантиях.
10. Дополнительный доступ инспекторами МАГАТЭ на территорию эксплуатирующей организации проводится в соответствии со статьями 4 и 5 Дополнительного протокола.

9. Инспекция жүргізілгеннен кейін АЭХА уәкілетті органға Кепілдіктер туралы келісімнің 89-бабында көрсетілген мерзімдерде нәтижелер туралы хабарлайды.
10. АЭХА инспекторларының пайдаланушы ұйымның аумағына қосымша кіруі Қосымша хаттаманың 4 және 5-баптарына сәйкес жүргізіледі.