Об утверждении Правил направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа
Приказ и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 11 августа 2023 года № 403. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2023 года № 33291.
В соответствии с подпунктом 28) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа.
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра науки
и высшего образования Республики Казахстан
Т. Ешенкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________________
от "__" _______ 2023 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
___________________
от "__" _______ 2023 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
__________________
от "__" _______ 2023 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
__________________
от "__" _______ 2023 г.
Утверждены приказом
Исполняющий обязанности
министра науки и высшего
образования Республики Казахстан
от 11 августа 2023 года № 403
Правила направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа

Маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен шеккен шығыстарды өтеу, өз бетімен жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2023 жылғы 11 тамыздағы № 403 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 тамызда № 33291 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 28) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен шеккен шығыстарды өтеу, өз бетімен жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрінің
міндетін атқарушысы
Т. Ешенкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
_____________________
2023 ж. "__" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
_____________________
2023 ж. "__" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
_____________________
2023 ж. "__" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
_____________________
2023 ж. "__" ___________
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрінің міндетін
атқарушысы
2023 жылғы 11 тамыздағы
№ 403 Бұйрықпен
бекітілген
Маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен шеккен шығыстарды өтеу, өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 28) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон) и определяют порядок направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, указанными в пункте 17 статьи 47 Закона, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) оператор уполномоченного органа в области образования – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определяемое уполномоченным органом в области образования, по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования, осуществляющее размещение государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитиях, государственного образовательного заказа на среднее образование в частных организациях образования, государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием и выплату государственных стипендий, за исключением государственных именных стипендий, а также осуществляющее координацию деятельности участников подушевого нормативного финансирования в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и обеспечивающее мониторинг и контроль за соблюдением лицами, указанными в пункте 17 статьи 47 настоящего Закона, своих обязанностей по отработке или возмещению расходов бюджетных средств при неотработке (далее – Оператор);
2) доктор по профилю – степень, присуждаемая лицам, освоившим программу докторантуры по соответствующей сфере профессиональной деятельности и защитившим диссертацию в Республике Казахстан или за ее пределами, признанная в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) доктор философии (PhD) – степень, присуждаемая лицам, освоившим программу докторантуры по научно-педагогическому направлению и защитившим диссертацию в Республике Казахстан или за ее пределами, признанная в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен шеккен шығыстарды өтеу, өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-3-бабының 28) тармақшасына сәйкес әзірленді және маманды жұмысқа жіберу, өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе міндетін тоқтату, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтары жұмыспен өтемеген жағдайда бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты, жекеменшік білім беру ұйымдарында орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды және мемлекеттік атаулы стипендияларды қоспағанда, мемлекеттік стипендиялар төлеуді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруға қатысушылардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және осы Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген адамдардың бюджет қаражаты шығыстарын жұмыспен өтеу немесе жұмыспен өтемеген жағдайда орнын толтыру жөніндегі өз міндеттерін сақтауын мониторингтеу мен бақылауды қамтамасыз ететін заңды тұлға (бұдан әрі - Оператор);
2) бейіні бойынша доктор – Қазақстан Республикасында немесе одан тысқары жерлерде кәсіптік қызметтің тиісті саласы бойынша докторантураның бағдарламасын меңгерген және диссертация қорғаған адамдарға берілетін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен танылған дәреже;
3) философия докторы (РhD) – Қазақстан Республикасында немесе одан тысқары жерлерде ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша докторантураның бағдарламасын меңгерген және диссертация қорғаған адамдарға берілетін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен танылған дәреже;

4) молодые специалисты – граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, обучившиеся на основе государственного образовательного заказа в организациях высшего и (или) послевузовского образования и научных организациях в области здравоохранения;
5) организация высшего и (или) послевузовского образования – высшее учебное заведение, реализующее образовательные программы высшего и (или) послевузовского образования и осуществляющее научно-исследовательскую деятельность;
6) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
7) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, городах областного и республиканского значения, столице;
8) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы в целях разработки и реализации мер содействия занятости;
9) научная организация в области здравоохранения – национальный центр, научный центр или научно-исследовательский институт, осуществляющие научную, научно-техническую и инновационную деятельность в области здравоохранения, а также медицинскую, фармацевтическую и (или) образовательную деятельность.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2025 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок направления на работу граждан Республики Казахстан, обучившихся по государственному образовательному заказу
3. Граждане Республики Казахстан из числа сельской молодежи, обучившиеся в пределах квоты, установленной подпунктом 3) пункта 8 статьи 26 Закона, по педагогическим, медицинским, ветеринарным и сельскохозяйственным специальностям, отрабатывают соответственно в организациях образования, здравоохранения, подразделениях государственных органов, осуществляющих деятельность в области здравоохранения, ветеринарии, ветеринарных организациях, организациях аграрного профиля, независимо от формы собственности, расположенных в сельской местности, не менее трех лет после окончания организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО).

4) жас мамандар – Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтары;
5) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы –жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын және ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыратын жоғары оқу орны;
6) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
7) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
8) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
9) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және (немесе) білім беру қызметін жүзеге асыратын ұлттық орталық, ғылыми орталық немесе ғылыми-зерттеу институты.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2025 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмысқа жіберу тәртібі
3. Заңның 26-бабы 8-тармағының 3) тармақшасында белгіленген квота шегінде педагогикалық, медициналық, ветеринариялық және ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша білім алған ауыл жастары қатарынан шыққан Қазақстан Республикасының азаматтары жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) бітіргеннен кейін меншік нысанына қарамастан, ауылдық жерде орналасқан тиісінше білім беру, денсаулық сақтау ұйымдарында, ветеринария саласында қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың бөлімшелерінде, ветеринария ұйымдарында, аграрлық бейіндегі ұйымдарда кемінде үш жыл жұмыспен өтейді.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2025 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Граждане Республики Казахстан из числа сельской молодежи, обучившиеся в пределах квоты, установленной подпунктом 6) пункта 8 статьи 26 Закона, по педагогическим, техническим и сельскохозяйственным специальностям, отрабатывают не менее двух лет после окончания ОВПО в регионах для переселения, перечень которых определен в постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2023 года № 765 "Об определении регионов для расселения кандасов и переселенцев" (далее – постановление).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2025 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Граждане Республики Казахстан, обучившиеся на педагогические и медицинские специальности на основе государственного образовательного заказа, отрабатывают соответственно в организациях образования, организациях здравоохранения не менее трех лет после окончания ОВПО или научных организаций в области здравоохранения (далее – НООЗ).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2025 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Граждане Республики Казахстан, обучившиеся по другим специальностям на основе государственного образовательного заказа, отрабатывают в организациях, независимо от формы собственности, не менее трех лет после окончания ОВПО.
7. Граждане Республики Казахстан, обучившиеся в докторантуре по программе докторов по профилю на основе государственного образовательного заказа, отрабатывают в государственных органах, ОВПО, научных организациях, научных подразделениях, автономных организациях образования "Назарбаев Интеллектуальные школы", в организациях образования, реализующих образовательные программы послесреднего образования (в высших колледжах или училищах), не менее трех лет после завершения срока обучения.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 26.02.2024 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Граждане Республики Казахстан, обучившиеся в докторантуре по программе докторов философии (PhD) на основе государственного образовательного заказа, отрабатывают в государственных органах, ОВПО, научных организациях, научных подразделениях, автономных организациях образования "Назарбаев Интеллектуальные школы", в организациях образования, реализующих образовательные программы послесреднего образования (в высших колледжах или училищах) и в организациях здравоохранения не менее трех лет после завершения срока обучения.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2025 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Заңның 26-бабы 8-тармағының 6) тармақшасында белгіленген квота шегінде педагогикалық, техникалық және ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша білім алған ауыл жастары қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары тізбесі "Қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыруға арналған өңірлерді айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қыркүйектегі № 765 қаулысында (бұдан әрі – қаулы) айқындалған қоныс аударуға арналған өңірлерде ЖЖОКБҰ-ны бітіргеннен кейін кемінде екі жыл жұмыспен өтейді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2025 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде педагогикалық және медициналық мамандықтары бойынша білім алған Қазақстан Республикасының азаматтары ЖЖОКБҰ-ны немесе денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды (бұдан әрі – ДССҒҰ) бітіргеннен кейін кемінде үш жыл тиісінше білім беру ұйымдарында, денсаулық сақтау ұйымдарында жұмыспен өтейді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2025 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде басқа мамандықтар бойынша білім алған Қазақстан Республикасының азаматтары ЖЖОКБҰ-ны бітіргеннен кейін кемінде үш жыл меншік нысанына қарамастан ұйымдарда жұмыспен өтейді.
7. Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде бейіні бойынша доктор бағдарламасы бойынша докторантурада білім алған Қазақстан Республикасының азаматтары оқу мерзімі аяқталғаннан кейін кемінде үш жыл мемлекеттік органдарда, ЖЖОКБҰ-да, ғылыми ұйымдарда, ғылыми бөлімшелерде, "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымдарында, орта білімнен кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында (жоғары колледждерде немесе училищелерде) жұмыспен өтейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.02.2024 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде философия докторы (PhD) бағдарламасы бойынша докторантурада білім алған Қазақстан Республикасының азаматтары оқу мерзімі аяқталғаннан кейін кемінде үш жыл мемлекеттік органдарда, ЖЖОКБҰ-да, ғылыми ұйымдарда, ғылыми бөлімшелерде, "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымдарында, орта білімнен кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында (жоғары колледждерде немесе училищелерде) және денсаулық сақтау ұйымдарында жұмыспен өтейді.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2025 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Граждане Республики Казахстан, указанные в пунктах 3, 4, 5, 6, 7 и 8 настоящих Правил, отрабатывают соразмерно времени их фактического обучения по государственному образовательному заказу после окончания ОВПО или НООЗ, в пределах срока, предусмотренного в пунктах 3, 4, 5, 6, 7 и 8 настоящих Правил, при:
1) переводе с обучения на платной основе на обучение по государственному образовательному заказу;
2) переводе с обучения по государственному образовательному заказу на обучение на платной основе;
3) отчислении из ОВПО или НООЗ, при условии последующего восстановления в течение текущего или следующего учебного года.
Срок отработки рассчитывается по следующей формуле:
T = y/х*z,
где:
Т – срок отработки в месяцах, без дробления на дни (при этом округление производится в большую сторону);
y – фактический срок обучения на основе государственного образовательного заказа в месяцах, без дробления на дни (при этом округление производится в большую сторону);
x – общий срок обучения в ОВПО в месяцах (при этом округление производится в большую сторону);
z – срок отработки, указанный в пунктах 3, 4, 5, 6, 7 и 8 настоящих Правил, для граждан Республики Казахстан, отучившихся весь срок на основе государственного образовательного заказа, составляющий 36 месяцев (24 месяца для лиц, указанных в пункте 4).
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 28.02.2025 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В целях направления на работу граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, осуществляется их персональное распределение.
11. Комиссии по персональному распределению молодых специалистов (далее – комиссии по распределению), начинающие свою работу с даты утверждения ее состава, являются постоянно действующими и создаются ежегодно при соответствующих ОВПО и НООЗ, в которых завершают обучение граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, для их персонального распределения на работу.
12. Распределение и направление на работу граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, за исключением докторов по профилю и докторов философии (PhD), осуществляются в следующем порядке:
1) комиссии по распределению ежегодно, не позднее 15 января, направляют в местные исполнительные органы заявки на бумажном носителе и (или) в форме электронного документа с указанием количества выпускников (в том числе фамилий и инициалов), мест их постоянного проживания, полученной специальности и языка обучения на предоставление вакантных рабочих мест для последующего трудоустройства выпускников текущего года, поступивших:
в пределах квоты, предоставляемой гражданам Республики Казахстан из числа сельской молодежи;
на основе государственного образовательного заказа;

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2025 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Осы Қағидалардың 3, 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары ЖЖОКБҰ-ны немесе ДССҒҰ-ны бітіргеннен кейін, осы Қағидалардың 3, 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтарында көзделген мерзім шегінде мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша олардың нақты оқу уақытына сәйкес:
1) ақылы негіздегі оқудан мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға ауысқан;
2) мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқудан ақылы негіздегі оқуға ауысқан;
3) ЖЖОКБҰ-дан немесе ДССҒҰ-дан оқудан шығарылған ағымдағы немесе келесі оқу жылы ішінде кейіннен қайта қабылдау жағдайларда жұмыспен өтейді.
Жұмыспен өтеу мерзімі мынадай формула бойынша есептеледі:
T = y / х * z,
мұндағы:
Т – айлармен жұмыспен өтеу мерзімі, күндерге бөлшектенбейді (бұл ретте дөңгелектеу үлкен жағына қарай жүргізіледі);
y – мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде оқудың айлармен нақты мерзімі, күндерге бөлшектенбейді (бұл ретте дөңгелектеу үлкен жағына қарай жүргізіледі);
x – ЖЖОКБҰ-да оқудың айлармен жалпы мерзімі (бұл ретте дөңгелектеу үлкен жағына қарай жүргізіледі);
z – осы Қағидалардың 3, 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген, бүкіл мерзім бойы мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде оқып шыққан Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 36 айды (4-тармақта көрсетілген азаматтар үшін 24 ай) құрайтын жұмыспен өтеу мерзімі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 28.02.2025 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмысқа жіберу мақсатында оларды дербес бөлу жүзеге асырылады.
11. Өз жұмысын оның құрамы бекітілген күннен бастап бастайтын жас мамандарды дербес бөлу жөніндегі комиссиялар (бұдан әрі – бөлу жөніндегі комиссиялар) тұрақты жұмыс істейтін болып табылады және Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмысқа дербес бөлу үшін оқуын аяқтайтын тиісті ЖЖОКБҰ және ДССҒҰ жанынан жыл сайын құрылады.
12. Бейіні бойынша докторларды және философия докторларын (PhD) қоспағанда, Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмысқа бөлу және жіберу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) бөлу жөніндегі комиссиялар жыл сайын 15 қаңтардан кешіктірмей қағаз тасығышта және (немесе) электронды құжат нысанында жергілікті атқарушы органдарына түлектердің санын (оның ішінде тегі және аты жөнінің бас әріптерін), тұрғылықты тұратын жерін, алған мамандығы мен қай тілде оқығанын көрсетіп, олардың:
ауыл жастары қатарынан шыққан Қазақстан Республикасының азаматтарына берілетін квота шегінде;
мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде;

2) местные исполнительные органы согласно представленным заявкам, указанным в подпункте 1) настоящего пункта, представляют не позднее 15 февраля на бумажном носителе и (или) в форме электронного документа в комиссии по распределению информацию о потребности в кадрах по специальностям, заявленным комиссиями по распределению:
в организациях образования, здравоохранения, подразделениях государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, ветеринарных организациях, организациях аграрного профиля, независимо от формы собственности, расположенных в сельской местности, для граждан Республики Казахстан из числа сельской молодежи, поступивших в пределах квоты, установленной подпунктом 3) пункта 8 статьи 26 Закона, на обучение по педагогическим, медицинским, ветеринарным и сельскохозяйственным специальностям;
по педагогическим, техническим и сельскохозяйственным специальностям для граждан Республики Казахстан из числа сельской молодежи, поступивших в пределах квоты, установленной подпунктом 6) пункта 8 статьи 26 Закона в регионах для переселения, перечень которых утвержден постановлением;
в организациях образования и здравоохранения для граждан Республики Казахстан, поступивших на педагогические и медицинские специальности на основе государственного образовательного заказа;
в организациях, независимо от формы собственности, для граждан Республики Казахстан, обучившихся по другим специальностям на основе государственного образовательного заказа.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 26.02.2024 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, завершившие обучение в текущем году, не позднее 1 сентября прибывают на место работы по направлению.
14. Местный исполнительный орган:
1) после прибытия граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, в течение месяца высылает Оператору подтверждение о прибытии, согласно распределению с представлением сведений о месте работы и виде предоставляемой социальной помощи (при наличии);
2) ежегодно к 1 сентября направляет Оператору списки работающих граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, предыдущих лет выпуска.
15. Право на первоочередное распределение на работу в государственные организации образования и государственные медицинские организации имеют молодые специалисты, указанные в пункте 17-1 статьи 47 Закона.

2) жергілікті атқарушы органдары 15 ақпаннан кешіктірмей осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген, жіберілген өтінімдерге сәйкес бөлу жөніндегі комиссиялар мәлімдеген мамандықтар бойынша бөлу жөніндегі комиссияларға қағаз тасығышта және (немесе) электронды құжат нысанында:
Заңның 26-бабының 8-тармағының 3) тармақшасында белгіленген квота шегінде педагогикалық, медициналық, ветеринариялық және ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша оқуға түскен, ауыл жастары қатарынан шыққан Қазақстан Республикасының азаматтары үшін меншік нысанына қарамастан, ауылдық жерде орналасқан білім беру, денсаулық сақтау ұйымдарындағы, ветеринария саласында қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың бөлімшелеріндегі, ветеринария ұйымдарындағы, аграрлық бейіндегі ұйымдардағы;
Заңның 26-бабының 8-тармағының 6) тармақшасында белгіленген квота шегінде оқуға түскен, ауыл жастары қатарынан шыққан Қазақстан Республикасының азаматтары үшін педагогикалық, техникалық және ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша тізбесі қаулыда айқындалған қоныс аударуға арналған өңірлердегі;
мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде педагогикалық және медициналық мамандықтарға оқуға түскен Қазақстан Республикасының азаматтары үшін білім беру және денсаулық сақтау ұйымдарындағы;
мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде басқа мамандықтар бойынша білім алған Қазақстан Республикасының азаматтары үшін меншік нысанына қарамастан, ұйымдардағы кадрларға сұраныс туралы ақпарат береді.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 26.02.2024 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген, ағымдағы жылы оқуды аяқтаған Қазақстан Республикасының азаматтары 1 қыркүйектен кешікпей жолдама бойынша жұмыс орнына келеді.
14. Жергілікті атқарушы орган:
1) Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары келгеннен кейін бір ай ішінде Операторға жұмыс орны және көрсетілетін әлеуметтік көмектің түрі (бар болса) туралы мәліметтерді ұсына отырып, бөлуге сәйкес келгені туралы растауды жібереді;
2) 2012 жылдан бастап жыл сайын 1 қыркүйекке қарай Операторға Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының жұмыс істейтін азаматтарының тізімдерін жібереді;
15. Заңның 47-бабының 17-1-тармағында көрсетілген жас мамандар мемлекеттік білім беру ұйымдары мен мемлекеттік медициналық ұйымдарына жұмысқа бірінші кезекте бөліну құқығына ие.

16. Распределение и направление на работу докторов по профилю и докторов философии (PhD) осуществляются в следующем порядке:
1) в ОВПО и НООЗ создаются комиссии по распределению докторов по профилю и докторов философии (PhD);
2) ОВПО, государственные органы и научные организации при наличии соответствующих вакансий ежегодно, не позднее 15 апреля, направляют в уполномоченный орган заявки о потребности в кадрах в ОВПО, государственных органах и научных организациях;
3) комиссии по распределению докторов по профилю и докторов философии (PhD) ежегодно, не позднее 15 апреля, направляют в уполномоченный орган списки лиц, поступивших в докторантуру по программе подготовки докторов по профилю и докторов философии (PhD) на основе государственного образовательного заказа и завершающих обучение в текущем году.
17. Персональное распределение докторов по профилю и докторов философии (PhD) осуществляется по представленным документам и на основе информации, представленной уполномоченным органом, согласно заявкам ОВПО, государственных органов и научных организаций о потребности в кадрах.
18. При персональном распределении молодых специалистов, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, учитываются:
1) место постоянного проживания или предпочтительного к распределению населенного пункта;
2) средний балл успеваемости выпускника;
3) ходатайства работодателей;
4) наличие обстоятельств, дающих право на первоочередное распределение, предусмотренных пунктом 17-1 статьи 47 Закона;
5) наличие обстоятельств, установленных Законом и/или настоящими Правилами, освобождающих от обязанности по отработке либо дающих отсрочку от исполнения обязанности по отработке.
19. При призыве на воинскую службу гражданам Республики Казахстан, указанным в пункте 17 статьи 47 Закона, предоставляется отсрочка на время прохождения службы без зачета времени прохождения службы в срок отработки.
20. При отсутствии вакантных рабочих мест на момент распределения, для получения содействия в трудоустройстве, гражданам Республики Казахстан, указанным в пункте 17 статьи 47 Закона, комиссиями по распределению выдаются направления для обращения с заявлениями о регистрации в качестве лиц, ищущих работу, в карьерные центры по месту жительства либо через веб-портал "электронного правительства" или посредством государственного информационного портала "Электронная биржа труда" (портал enbek.kz) с зачетом времени нахождения на учете в качестве лица, ищущего работу, или безработного в срок отработки.

16. Бейіні бойынша докторларды және философия докторларын (PhD) жұмысқа бөлу және жіберу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ЖЖОКБҰ-да және ДССҒҰ-да бейіні бойынша докторларды және философия докторларын (PhD) бөлу жөніндегі комиссиялар құрылады;
2) ЖЖОКБҰ, мемлекеттік органдар мен ғылыми ұйымдар тиісті бос орындар болған жағдайда жыл сайын 15 сәуірден кешіктірмей уәкілетті органға ЖЖОКБҰ-дағы, мемлекеттік органдар мен ғылыми ұйымдардағы кадрларға қажеттілік туралы өтінімдер жібереді;
3) бейіні бойынша докторларды және философия докторларын (PhD) бөлу жөніндегі комиссиялар жыл сайын 15 сәуірден кешіктірмей уәкілетті органға мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде бейіні бойынша докторларды және философия докторларын (PhD) даярлау бағдарламасы бойынша докторантураға түскен және ағымдағы жылы оқуын аяқтайтын адамдардың тізімдерін жібереді.
17. Бейіні бойынша докторларды және философия докторларын (PhD) дербес бөлу ұсынылған құжаттар бойынша және ЖЖОКБҰ-ның, мемлекеттік органдар мен ғылыми ұйымдардың кадрларға қажеттілік туралы өтінімдеріне сәйкес уәкілетті орган ұсынған ақпарат негізінде жүзеге асырылады.
18. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын дербес бөлу кезінде:
1) тұрақты тұратын орны немесе бөлу қолайлы болатын елді мекен;
2) түлек үлгерімінің орташа балы;
3) жұмыс берушілердің өтінішхаттары;
4) Заңның 47-бабының 17-тармағында көзделген бірінші кезекте бөлу құқығын беретін жағдайлардың болуы;
5) Заңда және/немесе осы Қағидаларда белгіленген, жұмыспен өтеу жөніндегі міндеттен босататын не жұмыспен өтеу жөніндегі міндетті орындау мерзімін кері шегеретін жағдайлардың болуы ескеріледі.
19. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыру кезінде жұмыспен өтеу мерзімінде қызмет өткеру уақытын есептемегенде, қызмет өткеру уақытына кейінге қалдыру беріледі.
20. Бөлу сәтінде бос жұмыс орындары болмаған жағдайда бөлу жөніндегі комиссиялар жұмысқа орналасуға жәрдемдесу үшін Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын бөлу жөніндегі комиссиялар жұмыс іздеп жүрген адамдар ретінде тіркеу туралы өтініштермен жүгіну үшін тұрғылықты жері бойынша мансап орталықтарына немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы немесе "Электрондық еңбек биржасы" (портал enbek.kz) мемлекеттік ақпараттық порталы арқылы жұмыс іздеп жүрген адам немесе жұмыссыз ретінде есепте тұрған уақытын есепке ала отырып, тіркеуге жібереді.

21. Граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, после получения направления на регистрацию в качестве лица, ищущего работу, не позднее 1 сентября в год завершения обучения обращаются за содействием в трудоустройстве и регистрируются в качестве лица, ищущего работу, в порядке, определенном приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 214 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 32850) "Об утверждении Правил регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого карьерными центрами".
22. При отсутствии в регионе по месту проживания вакантных рабочих мест, соответствующих профессиональной подготовке и специальности граждан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона и вставших на учет в карьерные центры, центрами трудовой мобильности предлагается лицам, ищущим работу, возможность трудоустройства в других регионах в порядке, определенном приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 32880) "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы".
23. Супругам, завершившим обучение в ОВПО одновременно, работа предоставляется в организациях, расположенных в одном населенном пункте. Если один из супругов завершает обучение ранее, то его распределение производится на общих основаниях. В этом случае супруг (супруга), завершивший (ая) обучение позже, подлежит первоочередному распределению по месту работы супруга (супруги) согласно пункте 17-1 статьи 47 Закона.
24. Заседания комиссий по распределению выпускников текущего года проводятся ежегодно в очном или дистанционном формате.
Граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, допускаются к участию в заседаниях соответствующих комиссий по распределению на основании заявлений, представленных в соответствующие комиссии по распределению до 1 июня текущего года.
25. Граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, не явившиеся без уважительной причины в соответствующую комиссию по распределению, распределяются без их присутствия.
26. В целях недопущения направления нескольких граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона на одну вакансию осуществляется их предварительное распределение путем направления соответствующими ОВПО и НООЗ, в которых созданы комиссии по распределению, предварительных списков распределенных на работу граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, в уполномоченный орган ежегодно, не позднее 1 марта. При выявлении таких фактов, распределение граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, производится после согласования с уполномоченным органом, при этом принимаются во внимание средний балл успеваемости и приближенность местонахождения ОВПО к месту предполагаемого распределения.

21. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеуге жолдама алғаннан кейін оқуды аяқтаған жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей жұмысқа орналасуға жәрдемдесу үшін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 214 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32850 болып тіркелген) Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және мансап орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларында белгіленген тәртіппен жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеледі.
22. Тұрғылықты жері бойынша өңірде Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген және мансап орталықтарында есепке алынған азаматтардың кәсіптік даярлығы мен мамандығына сәйкес келетін бос жұмыс орындары болмаған жағдайда еңбек мобильділігі орталықтармен жұмыс іздеп жүрген адамдарға Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелген) Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларында белгіленген тәртіппен басқа өңірлерде жұмысқа орналасу мүмкіндігін ұсынады.
23. ЖЖОКБҰ-да оқуын бір мезгілде аяқтаған ерлі-зайыптыларға бір елді мекенде орналасқан ұйымдарда жұмыс беріледі. Егер ерлі-зайыптылардың біреуі оқуын бұрын бітірсе, онда оны бөлу жалпы негіздерде жүргізіледі. Бұл жағдайда Заңның 47-бабы 17-1-тармағына сәйкес оқуын кейін аяқтаған жұбайы (зайыбы) жұбайының (зайыбының) жұмыс орны бойынша бірінші кезекте бөлінуге құқылы.
24. Ағымдағы жылдың түлектерін бөлу жөніндегі комиссиялардың отырыстары жыл сайын ерте дегенде 1 маусымда күндізгі форматта немесе қашықтан өткізіледі.
Заңның 47-бабы 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары ағымдағы жылдың 1 маусымына дейін бөлу жөніндегі тиісті комиссияларға берілген өтініштер негізінде бөлу жөніндегі тиісті комиссиялардың отырыстарына қатысуға жіберіледі.
25. Бөлу жөніндегі тиісті комиссияға дәлелді себептерсіз келмеген жағдайда Заңның 47-бабы 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары өздерінің қатысуынсыз бөлінеді.
26. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының бірнеше азаматын бір бос орынға жіберуге жол бермеу мақсатында оларды бөлу жөніндегі комиссиялар құрылған тиісті ЖЖОКБҰ-ның және ДССҒҰ-ның жұмысқа бөлінген, Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасы азаматтарының алдын ала тізімдерін жыл сайын 1 наурыздан кешіктірмей ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органға жіберуі арқылы алдын ала бөлу жүзеге асырылады. Осындай фактілер анықталған жағдайда Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын бөлу ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілгеннен кейін жүргізіледі, бұл ретте үлгерімнің орташа балы және ЖЖОКБҰ орналасқан жерінің болжамды бөлу орнына жақындығы назарға алынады.

27. Персональное распределение граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, завершающих обучение в текущем году, оформляется протокольным решением соответствующей комиссии по распределению ежегодно, не позднее 1 июля, на основании которого ОВПО подготавливает направления на работу по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. При этом уведомление граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, об их распределении осуществляется ОВПО посредством выдачи направлений на работу не позднее трех рабочих дней с момента принятия протокольного решения.
Допускается оформление протокольного решения соответствующей комиссии по распределению в форме электронного документа, удостоверенного посредством электронных цифровых подписей присутствующих на заседании членов комиссии по распределению.
28. Срок отработки граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, исчисляется со дня заключения ими трудового договора с работодателями или договора гражданско-правового характера в качестве наемного работника либо с даты постановки на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, а при отсутствии вакантных рабочих мест – с даты регистрации в карьерном центре в качестве лица, ищущего работу или безработного.
29. ОВПО и НООЗ ежегодно, в течение 15 календарных дней со дня принятия протокольного решения о распределении, предоставляют Оператору протоколы комиссий по распределению и не позднее 15 августа текущего года направляют Оператору все материалы по распределению в бумажном и (или) электронном формате.
30. При расторжении по инициативе работодателя трудового договора с гражданами Республики Казахстан, указанными в пункте 17 статьи 47 Закона, работодатель не позднее трех рабочих дней после расторжения трудового договора уведомляет об этом соответствующий местный исполнительный орган с представлением соответствующих подтверждающих документов.
31. Повторному распределению подлежат:
лица, не поступившие в резидентуру на основе государственного образовательного заказа, магистратуру или докторантуру;
лица, вернувшиеся после прохождения воинской службы;
лица, уволенные по основаниям ликвидации работодателя или сокращения численности или штата работников;
лица, чьи вакантные рабочие места не сохранены работодателем;
лица, не принятые на работу в связи с направлением на одну вакансию нескольких молодых специалистов;
доктора по профилю, не допущенные к собеседованию или не прошедшие конкурсный отбор для занятия вакантной государственной должности;
лица, не прибывшие в установленный срок по месту распределения по уважительным причинам (болезнь молодого специалиста или близких родственников, вступление в брак и перемена места жительства, форс-мажорные обстоятельства, послужившие препятствием для своевременного прибытия к месту отработки);
женщины при наступлении беременности во время постановки на учете в карьерных центрах в качестве лиц, ищущих работу или безработных;
лица, не отработавшие полный срок по месту первоначального распределения по уважительным причинам, в том числе:
увольнения в связи с выходом на работу основного работника при приеме на работу для замещения временно отсутствующего работника (включая замещение временной вакантной государственной должности);
вступления в брак и связанной с этим перемены места жительства.

27. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген, ағымдағы жылы оқу бітіретін Қазақстан Республикасының азаматтарын дербес бөлу тиісті бөлу жөніндегі комиссияның хаттамалық шешімімен жыл сайын 1 шілдеден кешіктірмей ресімделеді, оның негізінде ЖЖОКБҰ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмысқа жолдамалар дайындайды. Бұл ретте Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын бөлу туралы оларды хабардар етуді ЖЖОКБҰ хаттамалық шешім қабылданған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жұмысқа жолдамалар беру арқылы жүзеге асырады.
Бөлу жөніндегі тиісті комиссияның хаттамалық шешімін отырысқа қатысып отырған бөлу жөніндегі комиссия мүшелерінің электрондық цифрлық қолтаңбалары арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында ресімдеуге жол беріледі.
28. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасы азаматтарының жұмыспен өтеу мерзімі олардың жұмыс берушілермен еңбек шартын жасасқан күнінен бастап немесе азаматтық-құқықтық сипаттағы шартты жалдамалы қызметкер ретінде жасасқан күнінен бастап жеке кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам ретінде мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қойылған күннен бастап есептеледі, ал бос жұмыс орны болмаған жағдайда - мансап орталығында жұмыс іздеуші немесе жұмыссыз ретінде тіркелген күннен бастап есептеледі.
29. ЖЖОКБҰ және ДССҒҰ жыл сайын бөлу туралы хаттамалық шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде операторға бөлу жөніндегі комиссиялардың хаттамаларын ұсынады және ағымдағы жылдың 15 тамызынан кешіктірмей операторға бөлу жөніндегі барлық материалдарды қағаз және (немесе) электрондық форматта жібереді.
30. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарымен еңбек шарты жұмыс берушінің бастамасы бойынша бұзылған жағдайда, жұмыс беруші еңбек шарты бұзылғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті растайтын құжаттарды ұсына отырып, бұл туралы тиісті жергілікті атқарушы органды хабардар етеді.
31. Мыналар:
мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде резидентураға, магистратураға немесе докторантураға түспеген адамдар;
әскери қызмет өткергеннен кейін оралған адамдар;
жұмыс берушінің таратылуы немесе қызметкерлер санының немесе штатының қысқартылуы негіздері бойынша жұмыстан босатылған адамдар;
жұмыс беруші бос жұмыс орындарын сақтамаған адамдар;
бір бос орынға бірнеше жас маманның жіберілуіне байланысты жұмысқа қабылданбаған адамдар;
әңгімелесуге жіберілмеген немесе бос мемлекеттік лауазымға орналасу үшін конкурстық іріктеуден өтпеген бейін бойынша докторлар;
бөлінген жерге белгіленген мерзімде дәлелді себептермен (жас маманның немесе жақын туыстарының науқастануы, некеге тұруы және тұрғылықты жерін ауыстыруы, жұмыспен өтеу орнына уақтылы келуіне кедергі болған форс-мажорлық мән-жайлар) келмеген адамдар;
мансап орталықтарында жұмыс іздеушілер немесе жұмыссыздар ретінде тіркелу кезінде жүктілік кезіндегі әйелдер;
уақытша болмаған жұмыскерді алмастыру үшін жұмысқа қабылданған кезде негізгі жұмыскердің жұмысқа шығуына байланысты жұмыстан босатылуы (уақытша бос мемлекеттік лауазымға орналастыруды қоса алғанда);
некеге тұруы және осыған байланысты тұрғылықты жерін өзгертуі бойынша бастапқы бөлінген жерде толық мерзімді өтемеген адамдар қайта бөлінуге тиіс.

32. Повторное распределение лиц, указанных в пункте 31 настоящих Правил, осуществляется в том же порядке, как и первоначальное распределение.
33. Материалы по повторному распределению лиц, указанных в пункте 31 настоящих Правил, направляются Оператору комиссиями по распределению ОВПО и НООЗ в течение 15 календарных дней со дня принятия протокольного решения о повторном распределении.
Глава 3. Предоставление освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке
34. Освобождение от обязанности по отработке, предусмотренной пункте 17 статьи 47 Закона, предоставляется Гражданам Республики Казахстан согласно пункту 17-2 статьи 47 Закона по решению комиссии по персональному распределению молодых специалистов.
35. Прекращение обязанности по отработке, предусмотренной пунктом 17 статьи 47 Закона, без возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, связанных с обучением, наступает согласно пункту 17-3 статьи 47 Закона.
36. Обстоятельства, указанные в пунктах 15, 20, 34 и 35 настоящих Правил, подтверждаются соответствующими документами.
Глава 4. Порядок возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, при неотработке
37. За неисполнение обязанности по отработке, предусмотренной пунктом 17 статьи 47 Закона, граждане Республики Казахстан возмещают расходы, понесенные за счет бюджетных средств в связи с их обучением, соразмерно фактически отработанному периоду, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 17-2 и (или) 17-3 статьи 47 Закона, в бюджет через Оператора.
38. Возмещение расходов бюджетных средств при неотработке осуществляется соразмерно фактически отработанному периоду по следующей формуле:
S1 = (z - d) * S / z,
где:
S1 – сумма, подлежащая возврату в бюджет, в тенге;
d – фактический срок отработки в месяцах, без дробления на дни (при этом округление производится в большую сторону);
z – срок отработки, указанный в пунктах 3, 4, 5, 6, 7 и 8 настоящих Правил, для граждан Республики Казахстан, отучившихся весь срок на основе государственного образовательного заказа, составляющий 36 месяцев (24 месяца для лиц, указанных в пункте 4, или рассчитанный по формуле срок соразмерной отработки для лиц, частично обучавшихся на основе государственного образовательного заказа);
S – сумма бюджетных средств, затраченных за весь период обучения на основе государственного образовательного заказа.
Приложение к Правилам
направления специалиста
на работу, возмещения
расходов, понесенных за счет
бюджетных средств,
предоставления права
самостоятельного трудоустройства,
освобождения от обязанности
или прекращения обязанности
по отработке гражданами
Республики Казахстан,
обучавшимися на основе
государственного
образовательного заказа
Направление на работу
Выпускник (ца) ___________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________________________________________________________________
(наименование организации высшего и (или) послевузовского образования или
научной организации в области здравоохранения) по специальности и (или) образовательным программам __________________________ на основании протокольного решения комиссии по персональному распределению от ____________________________ № __________ направляется на работу в качестве
_______________________________________________________________________________
(должность)
в ______________________________________________________________________________
(наименование организации)
расположенную в ________________________________________________________________
(адрес)
Руководитель ОВПО
подпись -------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
Я, _____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
являющийся выпускником ________________________________________________________
(наименование организации высшего и (или) послевузовского образования или научной организации в области здравоохранения) подтверждаю получение мною направления на
работу в ________________________________________________________________________
(наименование организации)
расположенную в ________________________________________________________________
(адрес)
на должность ___________________________________________________________________
подпись выпускника
____________________ "___" ___________ 20 __г.

32. Осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген адамдарды қайта бөлу бастапқы бөлу сияқты тәртіппен жүзеге асырылады.
33. Осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген адамдарды қайта бөлу жөніндегі материалдарды ЖЖОКБҰ және ДССҒҰ бөлу жөніндегі комиссиялары қайта бөлу туралы хаттамалық шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде Операторға жібереді.
3-тарау. Жұмыспен өтеу жөніндегі міндеттен босатуды немесе міндетін тоқтатуды ұсыну
34. Заңның 47-бабының 17-тармағында көзделген жұмыспен өтеу жөніндегі міндеттен босату жас мамандарды дербес бөлу жөніндегі комиссияның шешімімен Заңның 47-бабының 17-2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарына беріледі.
35. Заңның 47-бабының 17-тармағында көзделген, оқуға байланысты бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтемей, жұмыспен өтеу жөніндегі міндеттің тоқтатылуы Заңның 47-бабының 17-3-тармағына сәйкес басталады.
36. Осы Қағидалардың 15, 20, 34 және 35-тармақтарында көрсетілген мән-жайлар тиісті құжаттармен расталуға тиіс.
4-тарау. Жұмыспен өтемеген жағдайда бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтеу тәртібі
37. Заңның 47-бабының 17-тармағында көзделген жұмыспен өтеу жөніндегі міндетті орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының азаматтары Заңның 47-бабының 17-2 және (немесе) 17-3-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, өздерін оқытуға байланысты бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы арқылы бюджетке нақты жұмыс істелген кезеңге мөлшерлес өтейді.
38. Жұмыспен өтемеген жағдайда бюджет қаражатының шығыстарын өтеу мынадай формула бойынша нақты жұмыспен өтеген кезеңге мөлшерлес жүзеге асырылады:
S1 = (z - d) * S / z,
мұндағы:
S1 – бюджетке қайтарылуға тиіс сома, теңгемен;
d – жұмыспен өтеудін нақты мерзімі айлармен, күндерге бөлшектенбейді (бұл ретте дөңгелектеу үлкен жағына қарай жүргізіледі);
z – осы Қағидалардың 3, 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген, бүкіл мерзім бойы мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде оқып шыққан Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 36 айды (4-тармақта көрсетілген адамдар үшін 24 ай немесе формула бойынша есептелген мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде ішінара оқыған адамдар үшін мөлшерлес өтеу мерзімі) құрайтын жұмыспен өтеу мерзімі;
S – мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде бүкіл оқу кезеңіне жұмсалған бюджет қаражатының сомасы.
Маманды жұмысқа жіберу,
бюджет қаражаты есебінен
шеккен шығыстарды өтеу, өз
бетінше жұмысқа орналасу
құқығын беру, мемлекеттік білім
беру тапсырысы негізінде білім
алған Қазақстан
Республикасының азаматтарын
жұмыспен өтеу жөніндегі
міндетінен босату немесе
олардың міндетін тоқтату
қағидаларына қосымша
Жұмысқа жолдама
__________________________________________________________________________
(ЖЖОКБҰ немесе ДССҒҰ атауы)
мамандығы және (немесе) білім беру бағдарламалары бойынша түлек
__________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_______________________________________________________________ дербес бөлу
жөніндегі комиссияның _______________________ № __________ шешімінің негізінде
ретінде____________________________________________________________________
(лауазымы)
орналасқан________________________________________________________________
(мекенжайы)
_________________________________________________________________жіберіледі.
(ұйым атауы)
ЖЖОКБҰ басшысы қолы
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Мен,_____________________________________________________________________,
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
____________________________________________________________________бітіріп,
(ЖЖОКБҰ немесе ДССҒҰ атауы)
________________________________________________________________орналасқан,
(мекенжайы)
_________________________________________________________________жұмысқа
(ұйым атауы)
__________________________________ лауазымына жолдама алғанымды растаймын.
20 ___ ж ___ ________ түлектің қолы _______