О внесении изменений в приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 октября 2008 года № 430 "Об утверждении форм документов аккредитации в области оценки соответствия и типовых форм предаккредитационного, постаккредитационного договоров"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 18 августа 2023 года № 320-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 августа 2023 года № 33304
ПРИКАЗЫВАЮ:

"Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу құжаттарының нысандарын және аккредиттеу алдындағы, аккредиттеуден кейінгі шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 29 қазандағы № 430 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 18 тамыздағы № 320-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 18 тамызда № 33304 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:

1. Внести в приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 октября 2008 года № 430 "Об утверждении форм документов аккредитации в области оценки соответствия и типовых форм предаккредитационного, постаккредитационного договоров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5356), следующие изменения:
в приложении 1 к указанному приказу:
пункты 1, 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:

1. "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу құжаттарының нысандарын және аккредиттеу алдындағы, аккредиттеуден кейінгі шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 29 қазандағы № 430 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5356 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада:
1, 2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

1) Сведения о стационарных лабораторных помещениях заполняют испытательные лаборатории/центры, поверочные/калибровочные/медицинские лаборатории, юридические лица, осуществляющие метрологическую аттестацию методик выполнения измерений, инспекционные органы и провайдеры проверки квалификации;
2) в графе 2 указывается назначение помещения (специальное или приспособленное);
3) в графе 3 указывается основание владения (договор купли-продажи, договор аренды или договор доверительного/оперативного управления);

1) Стационарлық зертханалық үй-жайлар туралы мәліметтерді сынақ зертханалары/орталықтары, тексеру/калибрлеу/медициналық зертханалар, өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар, инспекциялық органдар және біліктілікті тексеру провайдерлері толтырады;
2) 2-бағанда үй-жайдың мақсаты (Арнайы немесе бейімделген) көрсетіледі;
3) 3-бағанда иеленудің негізі (сатып алу-сату шарты, жалдау шарты немесе сенімгерлік/жедел басқару шарты) көрсетіледі;

4) в графе 20 указывается вид документа (заключение или протокол);
5) таблица заполняется на основании протоколов измерений уровней производственных факторов, выполненных специалистами аккредитованной лаборатории. Для лабораторий, работающих с микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами к форме прилагается электронная копия санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам;

4) 20-бағанда құжаттың түрі (қорытынды немесе хаттама) көрсетіледі;
5) кесте аккредиттелген зертхана мамандары орындаған өндірістік факторлар деңгейлерін өлшеу хаттамаларының негізінде толтырылады. Патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдермен және гельминттермен жұмыс істейтін зертханалар үшін нысанға эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының электрондық көшірмесі қоса беріледі;

1) Перечень используемых эталонов заполняет поверочные и калибровочные лаборатории.
2) В графе 2 указывается вид эталона (исходный, подчиненный).
3) Графа 4 не заполняется для эталонов, которые калибруются.
4) В графе 14 указывается тип документа (свидетельство, сертификат).
5) В графе 20 указывается основание владения (договор купли-продажи, договор аренды или договор доверительного/оперативного управления либо ведомость наличия основных средств/товарно-материальных запасов и другой подтверждающий документ.";
в приложении 4 к указанному приказу:
пункт 2.5 изложить в следующей редакции:
"2.5. Орган по аккредитации обязан:
1) в установленном Законом порядке в срок не более 30 (тридцати) рабочих дней с момента заключения Договора и оплаты, провести экспертизу заявки;
2) по результатам экспертизы заявки направить Заявителю уведомление о принятом решении с заключением эксперта-аудитора по аккредитации в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения по экспертизе;
3) в случае обнаружения при экспертизе заявки Заявителя несоответствий и получения уведомления об их устранении Заявителем, в течение 7 (семи) рабочих дней с момента получения такого извещения при необходимости и по согласованию сторон провести повторную экспертизу заявки и по результатам экспертизы заявки направить Заявителю уведомление о принятом решении с заключением эксперта-аудитора по аккредитации в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения по экспертизе;
4) в установленном Законом порядке провести обследование Заявителя по месту нахождения в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента прибытия группы по обследованию к месту нахождения заявителя или его структурного подразделения;
5) по результатам обследования Заявителя по месту нахождения предоставить отчет в день завершения обследования. В течение 5 (пяти) рабочих дней принять соответствующее решение с учетом замечаний Заявителя (при их наличии) и направить Заявителю уведомление о принятом решении;
6) при обнаружении несоответствий и получении уведомления Заявителя об их устранении, при необходимости и по согласованию сторон провести его повторное обследование. Срок повторного обследования заявителя или его структурного подразделения не превышает 5 (пять) рабочих дней, исчисляемых с момента прибытия группы по обследованию к месту нахождения заявителя;
7) в установленном Законом порядке в течение 30 (тридцати) рабочих дней с момента поступления собранных материалов на комиссию по рассмотрению материалов аккредитации принять решение об аккредитации или об отказе в аккредитации;

1) Пайдаланылатын эталондар тізбесі тексеру және калибрлеу зертханаларын толтырады.
2) 2-бағанда эталонның түрі (бастапқы, бағынышты) көрсетіледі.
3) 4-баған калибрленетін эталондар үшін толтырылмайды.
4) 14-бағанда құжаттың типі (куәлік, сертификат) көрсетіледі.
5) 20-бағанда иеленудің негізі (сатып алу-сату шарты, жалдау шарты немесе сенімгерлік/жедел басқару шарты не негізгі құралдардың/тауар-материалдық қорлардың болуы ведомосы және басқа да растайтын құжат) көрсетіледі.";
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшада:
2.5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.5. Аккредиттеу жөніндегі орган:
1) Заңда белгіленген тәртіппен шарт жасалған және төлем жасалған сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өтінімге сараптама жүргізуге;
2) өтінімді сараптау нәтижелері бойынша сараптама бойынша шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Өтінім берушіге аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитордың қорытындысымен қабылданған шешім туралы хабарлама жолдауға;
3) Өтінім берушінің өтінімін сараптау кезінде сәйкессіздіктер анықталған және Өтінім беруші оларды жою туралы хабарлама алған жағдайда, мұндай хабарламаны алған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қажет болған жағдайда және тараптардың келісімі бойынша өтінімге қайта сараптама жүргізу және өтінімді сараптау нәтижелері бойынша Өтінім берушіге аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитордың қорытындысымен қабылданған шешім туралы хабарлама сараптама бойынша шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жолдауға;
4) заңда белгіленген тәртіппен тексеру жөніндегі топ Өтінім берушінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің орналасқан жеріне келген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде орналасқан жері бойынша Өтінім берушіге тексеру жүргізуге;
5) Өтінім берушінің орналасқан жері бойынша тексеру нәтижелері бойынша тексеру аяқталған күні есеп беруге міндетті. 5 (бес) жұмыс күні ішінде Өтінім берушінің ескертулерін ескере отырып, тиісті шешім қабылдау (олар болған жағдайда) және Өтінім берушіге қабылданған шешім туралы хабарлама жолдауға;
6) сәйкессіздіктер анықталған және Өтінім берушінің оларды жою туралы хабарламасы алған кезде, қажет болған кезде және Тараптардың келісуі бойынша оны қайта зерттеп-қарауды жүргізуге міндетті. Өтінім берушіні немесе оның құрылымдық бөлімшесін қайта тексеру мерзімі тексеру жөніндегі топ Өтінім берушінің орналасқан жеріне келген сәттен бастап есептелетін 5 (бес) жұмыс күнінен аспайды;
7) заңда белгіленген тәртіппен жиналған материалдар аккредиттеу материалдарын қарау жөніндегі комиссияға келіп түскен сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде аккредиттеу туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдауға;

8) в случае принятия решения об аккредитации Заявителя заключить с последним постаккредитационный договор и в течение семи рабочих дней со дня подписания договора утвердить документ, определяющий область аккредитации;
9) в случае отказа в аккредитации направить Заявителю мотивированный отказ в информационной системе в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения;
10) на всех этапах рассмотрения заявки или начала проведения оценки, если появляются свидетельства обманного поведения, или намеренного представления Заявителем ложной информации, а также сокрытия информации, отклонить заявку или прекратить процесс оценки и расторгнуть настоящий Договор;
11) в течение 5 рабочих дней с момента получения заявки, направить Заявителю проект договора, калькуляцию расчетов (в случае запроса);
12) в случае принятия решения об аккредитации Заявителя в течение семи рабочих дней со дня подписания договора занести в реестр субъектов аккредитации информацию о Заявителе;
13) в случае технических неполадок функционирования информационной системы, по согласованию сторон, обеспечить рассмотрение материалов аккредитации посредством электронной почты либо иных способов коммуникаций.";
пункт 3.2 изложить в следующей редакции:
"3.2. В случае проведения повторной экспертизы заявки и (или) повторного обследования по месту нахождения его (их) оплата осуществляется в течение 5 (пяти) операционных банковских дней со дня выставления счета на оплату, при этом стоимость такой экспертизы или обследования определяется заключаемым Сторонами дополнительным соглашением с приложением калькуляции стоимости (в случае запроса). Дополнительное соглашение подписывается Заявителем в течение 7 (семи) рабочих дней со дня его получения в информационной системе от Органа по аккредитации.";
пункт 6.1 изложить в следующей редакции:
"6.1. В случае нарушения условий настоящего Договора Заявителем и необоснованного отказа от подписания им дополнительного соглашения в сроки, установленные настоящим Договором, Орган по аккредитации расторгает настоящий Договор в одностороннем порядке уведомив об этом Заявителя не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения. В этом случае датой расторжения настоящего Договора считается дата, указанная в уведомлении.";
в приложении 5 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Предмет договора
1.1. Настоящий Договор регулирует отношения между Органом по аккредитации и Субъектом аккредитации в постаккредитационный период:

8) Өтінім берушіні аккредиттеу туралы шешім қабылданған жағдайда соңғысымен аккредиттеуден кейінгі шарт жасасуға және шартқа қол қойылған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде аккредиттеу саласын айқындайтын құжатты бекітуге;
9) аккредиттеуден бас тартылған жағдайда шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Өтінім берушіге ақпараттық жүйеде дәлелді бас тартуды жолдауға;
10) өтінімді қараудың немесе бағалауды жүргізуді бастаудың барлық кезеңдерінде, егер алдау мінез-құлық куәлігі пайда болса немесе Өтінім берушінің жалған ақпаратты әдейі ұсынғаны, сондай-ақ ақпаратты жасырғаны үшін, аккредиттеу жөніндегі орган өтінімді қабылдамауға немесе бағалау процесін тоқтатуға және осы Шартты бұзуға;
11) өтінімді алған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде Өтінім берушіге шарттың жобасын, есеп айырысулардың калькуляциясын (сұрау салынған жағдайда) жолдауға;
12) Өтінім берушіні аккредиттеу туралы шешім қабылданған жағдайда жеті жұмыс күні ішінде Өтінім беруші туралы ақпарат аккредиттеу субъектілерінің тізіліміне енгізуге;
13) ақпараттық жүйенің жұмыс істеуінде техникалық ақаулар болған жағдайда, тараптардың келісімі бойынша аккредиттеу материалдарын коммуникацияның басқа тәсілдері арқылы қарауды қамтамасыз етуге міндетті.";
3.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.2. Өтінімге қайта сараптама және (немесе) оның орналасқан жері бойынша қайта зерттеп-қарау жүргізілген жағдайда, оның төлемі төлемге шот берілген күннен бастап 5 (бес) операциялық банктік күн ішінде жүзеге асырылады, бұл ретте, мұндай сараптаманың немесе зерттеп-қараудың құнын құн калькуляциясын қоса бере отырып, Тараптар жасасатын қосымша келісіммен (сұрау салынған жағдайда) айқындайды. Қосымша келісімге Өтінім беруші оны аккредиттеу жөніндегі органнан ақпараттық жүйеде оны алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қол қояды.";
6.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6.1. Өтінім беруші осы Шарттың талаптарын бұзған және оның осы Шартта белгіленген мерзімдерде қосымша келісімге қол қоюынан негізсіз бас тартқан жағдайда, аккредиттеу жөніндегі орган бұл туралы Өтінім берушіні бұзудың болжамды күніне дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын хабардар ете отырып, осы Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы. Бұл жағдайда хабарламада көрсетілген күн осы шартты бұзу күні болып есептеледі.";
көрсетілген бұйрыққа 5-қосымшада:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шарттың мәні
1.1. Осы Шарт аккредиттеуден кейінгі кезеңде аккредиттеу жөніндегі орган мен аккредиттеу субъектісі арасындағы қатынастарды реттейді:

1.1.1. переоформление аттестата аккредитации;
1.1.2. актуализация материалов аккредитации;
1.1.3. плановые оценки;
1.1.4. свидетельские оценки;
1.1.5. отзыв аттестата аккредитации;
1.1.6. прекращение действия аттестата аккредитации;
1.1.7. аннулирование аттестата аккредитации;
1.1.8. приостановление аттестата аккредитации;
1.1.9. лишение аттестата аккредитации и использование знака аккредитации.
1.2. Язык проведения работ _________________________________________. (казахский или русский язык)";
пункт 2.2 изложить в следующей редакции:
"2.2. Субъект аккредитации обязан:
1) на постоянной основе контролировать и проверять личный кабинет в информационной системе;
2) выполнять требования нормативных правовых актов, документов по стандартизации;
3) непрерывно выполнять требования критериев аккредитации;
4) обеспечить доступ к информации, документам и отчетам, необходимым для оценки компетентности и сохранения аккредитации;
5) осуществлять электронный учет данных о зарегистрированных, выданных, введенных в обращение, отмененных и аннулированных, в том числе об отказах в выдаче официальных документов в сфере оценки соответствия;
6) подписывать дополнительные соглашения к настоящему Договору либо направить мотивированный отказ в информационной в срок не позднее 7 (семи) рабочих дней со дня получения субъектом аккредитации;
7) поддерживать и контролировать средства коммуникации с Органом по аккредитации в информационной системе.
8) осуществлять работы по оценке соответствия и ссылаться на аттестат аккредитации в пределах области аккредитации;
9) при проведении работ вне аккредитации исключить любые ссылки на аккредитацию;
10) при осуществлении работ по сертификации выдавать сертификаты только на объекты входящие в область аккредитации;
11) использовать знак аккредитации и совмещенный знак в соответствии с настоящим Договором;
12) при ликвидации юридического лица или прекращении действия аттестата аккредитации, передать в другой аккредитованный орган по оценке соответствия либо отозвать все выданные документы по оценке соответствия;
13) устранять выявленные несоответствия критериям аккредитации в сроки, установленные Органом по аккредитации в соответствии с Законом;
14) обеспечивать Органу по аккредитации проведение плановой оценки и обследование на месте, в том числе доступ к помещению (помещениям), оборудованию, информации, присутствие персонала Субъекта аккредитации, проведение свидетельской оценки, оплатить стоимость работ по проведению плановых оценок, а также оказывать иное необходимое содействие;

1.1.1. аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу;
1.1.2. аккредиттеу материалдарын өзектендіру;
1.1.3. жоспарлы бағалау;
1.1.4. куәгерлердің бағалары;
1.1.5. аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу;
1.1.6. аккредиттеу аттестатының қолданылуын тоқтату;
1.1.7. аккредиттеу аттестатының күшін жою;
1.1.8. аккредиттеу аттестатын тоқтата тұру;
1.1.9. аккредиттеу аттестатынан айыру және аккредиттеу белгісін пайдалану.
1.2. Жұмыс жүргізу тілі ________________________. (қазақ немесе орыс тілі)";
2.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.2. Аккредиттеу субъектісі:
1) ақпараттық жүйеде жеке кабинетті тұрақты негізде бақылауға және тексеруге;
2) нормативтік құқықтық актілердің, стандарттау жөніндегі құжаттардың талаптарын орындауға міндетті;
3) аккредиттеу өлшемшарттарының талаптарын үздіксіз орындауға;
4) құзыреттілікті бағалау және аккредиттеуді сақтау үшін қажетті ақпаратқа, құжаттарға және есептерге қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
5) тіркелген, берілген, айналысқа енгізілген, күші жойылған және күші жойылған, оның ішінде сәйкестікті бағалау саласындағы ресми құжаттарды беруден бас тарту туралы деректердің электрондық есебін жүзеге асыруға;
6) осы Шартқа қосымша келісімдерге қол қоюға не субъект аккредиттеуді алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде дәлелді бас тартуды ақпараттық келісімге жолдауға;
7) ақпараттық жүйеде аккредиттеу жөніндегі органмен коммуникация құралдарын қолдауға және бақылауға;
8) сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыруға және аккредиттеу саласы шегінде аккредиттеу аттестатына сілтеме жасауға;
9) аккредиттеуден тыс жұмыстарды жүргізу кезінде аккредиттеуге кез келген сілтемелерді алып тастауға;
10) сертификаттау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру кезінде аккредиттеу саласына кіретін объектілерге ғана сертификаттар беруге;
11) осы Шартқа сәйкес аккредиттеу белгісін және бірлескен белгіні пайдалануға;
12) заңды тұлға таратылған немесе аккредиттеу аттестатының қолданылуы тоқтатылған кезде сәйкестікті бағалау жөніндегі басқа аккредиттелген органға беруге, не сәйкестікті бағалау жөніндегі барлық берілген құжаттарды кері қайтарып алуға;
13) ұлттық заңнамаға сәйкес аккредиттеу жөніндегі орган белгілеген мерзімдерде аккредиттеу өлшемшарттарына анықталған сәйкессіздіктерді жоюға;
14) Аккредиттеу жөніндегі органына инспекциялық тексеру және орында тексеру жүргізуді, оның ішінде үй-жайға (үй-жайларға), жабдықтарға, ақпаратқа қол жеткізуді, Аккредиттеу субъектісі персоналдарының қатысуын, куәгерлік бағалау жүргізуді, инспекциялық тексеру жүргізу бойынша жұмыстардың құнын төлеуді, сондай-ақ өзге қажетті көмек көрсетуді қамтамасыз етуге;

15) по запросу Органа по аккредитации при отсутствии мотивированного отказа со стороны Субъекта аккредитации допускать присутствие определенных им лиц при осуществлении деятельности по оценке соответствия;
16) участвовать в сравнительных испытаниях (сличениях результатов поверки (калибровки) средств измерений) (для лабораторий);
17) в случае прекращения действия, аннулирования, приостановления либо лишения аттестата аккредитации прекратить ссылку на аттестат аккредитации;
18) в случае отзыва аттестата аккредитации прекратить ссылку на аттестат аккредитации или область аккредитации, которые временно признаны недействительными;
19) оплачивать работы в порядке, сроки и сумме, установленные настоящим Договором;
20) в течение 10 (десяти) календарных дней с момента возникновения одного из случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 23 Закона направить в Орган по аккредитации материалы на актуализацию;
21) предоставлять данные для формирования и ведения национальной части Единого реестра органов по оценке соответствия и испытательных лабораторий Евразийского экономического союза;
22) предоставить Органу по аккредитации заполненную анкету обратной связи в информационной системе согласно приложению к настоящему Договору;
23) оплачивать услуги Органа по аккредитации по актуализации материалов аккредитации, плановым оценкам, свидетельским оценкам;
24) соблюдать досудебный порядок разрешения спорных вопросов с Органом по аккредитации;
25) уведомлять Орган по аккредитации о прекращении деятельности в утвержденной области аккредитации или предстоящей ликвидации, об изменениях, имеющих отношение к аккредитации, статусу или деятельности субъекта в течение 10 (десяти) календарных дней с момента принятия такого решения;
26) в случае подтверждения нарушений по обращениям физических и юридических лиц по незаконным действиям субъекта аккредитации возмещать расходы Органа по аккредитации по экспертизе документов и внеплановой оценки.";
пункты 2.5 и 2.6 изложить в следующей редакции:
"2.5. Орган по аккредитации вправе:
1) запрашивать в пределах своей компетенции дополнительную информацию, необходимую для подтверждения, уточнения или пояснения сведений, содержащихся в представленных Субъектом аккредитации документах;
2) расторгнуть Договор в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) в случае расторжения Договора удержать из оплаченных Субъектом аккредитации сумм стоимость фактически выполненных работ;
4) запрашивать дополнительную информацию, при рассмотрении заявок, жалоб, проведении оценки и мониторинга, необходимую для подтверждения, уточнения или пояснения сведений на предмет соответствия критериям аккредитации и/или исполнения условий настоящего Договора Субъектов аккредитации.

15) аккредиттеу жөніндегі органның сұрау салуы бойынша аккредиттеу субъектісі тарапынан негізді бас тарту болмаған кезде сәйкестілікті бағалау бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде олар белгілеген тұлғалардың қатысуына рұқсат беруге;
16) салыстырмалы сынақтарға қатысуға (өлшем құралдарын тексеру (калибрлеу) нәтижелерін салыстыруға) (зертханалар үшін);
17) аккредиттеу аттестатының қолданылуы тоқтатылған, күші жойылған, тоқтатыла тұрған не одан айырылған жағдайда аккредиттеу аттестатына сілтеме жасауды тоқтатуға;
18) аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алған жағдайда, уақытша жарамсыз деп танылған аккредиттеу аттестатына немесе аккредиттеу саласына сілтеме жасауды тоқтатуға;
19) осы Шартта белгіленген тәртіпте, мерзімдерде және сомада жұмыстарға ақы төлеуге;
20) Заңның 23-бабының 1-тармағында көзделген жағдайлардың бірі туындаған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде аккредиттеу жөніндегі органға өзектендіруге арналған материалдар жолдауға;
21) Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарының және сынақ зертханаларының бірыңғай тізілімінің Ұлттық бөлігін қалыптастыру және жүргізу үшін деректерді ұсынуға;
22) аккредиттеу жөніндегі органға осы Шартқа қосымшаға сәйкес ақпараттық жүйеде толтырылған кері байланыс сауалнамасын ұсынуға;
23) аккредиттеу жөніндегі органның аккредиттеу материалдарын өзектендіру, инспекциялық тексеру, куәгерлік бағалау жөніндегі қызметтеріне ақы төлеуге;
24) аккредиттеу жөніндегі органмен даулы мәселелерді шешудің сотқа дейінгі тәртібін сақтауға;
25) аккредиттеу жөніндегі органды бекітілген аккредиттеу саласындағы қызметті тоқтату немесе алдағы тарату туралы, аккредиттеуге, субъектінің мәртебесіне немесе қызметіне қатысы бар өзгерістер туралы осындай шешім қабылданған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде хабардар етуге;
26) аккредиттеу субъектісінің заңсыз іс-әрекеттері бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша бұзушылықтар расталған жағдайда аккредиттеу жөніндегі органның құжаттарды сараптау және кезектен тыс инспекциялық тексеру жөніндегі шығыстарын өтеуге міндетті.";
2.5 және 2.6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2.5. Аккредиттеу жөніндегі орган:
1) аккредиттеу субъектісі ұсынған құжаттарда қамтылған мәліметтерді растау, нақтылау немесе түсіндіру үшін өз құзыреті шегінде қосымша ақпаратты сұратуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шартты бұзуға;
3) Шартты бұзған жағдайда, Аккредиттеу субъектісі төлеген сомадан нақты орындалған жұмыстар құнын ұстап қалуға;
4) өтінімдерді, шағымдарды қарау, бағалау және мониторинг жүргізу кезінде осы аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу өлшемшарттарына сәйкестігі және/немесе осы Шарттың талаптарын орындау мәніне мәліметтерді растау, нақтылау немесе түсіндіру үшін қажетті қосымша ақпаратты сұратуға құқылы.";

2.6. Орган по аккредитации обязан:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан;
2) по заявке Субъекта аккредитации в случае отсутствия оснований для отказа, переоформить аттестат аккредитации;
3) отзывать аттестат аккредитации в случае возникновения оснований, предусмотренных Законом;
4) в течение трех рабочих дней с даты принятия решения об отзыве аттестата аккредитации направить субъекту аккредитации копию решения об отзыве аттестата аккредитации по почте заказным письмом с уведомлением и соответствующее уведомление в информационной системе;
5) внести сведения в реестр субъектов аккредитации в течение семи рабочих дней с момента возникновения основания;
6) обеспечить проведение экспертизы и повторной экспертизы (по согласованию сторон) материалов актуализации. В случае замены исполнителя провести повторную экспертизу только в части устранения несоответствий, выявленных при первичной экспертизе. Срок рассмотрения актуализированных материалов не превышает 10 (десяти) рабочих дней с момента их поступления;
7) рассмотреть заявку и провести экспертизу на расширение области аккредитации в срок не более 10 (десяти) рабочих дней.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сроки проведения плановых оценок, переоформления аттестата аккредитации, актуализации материалов аккредитации.";
пункт 3.2. изложить в следующей редакции:
"3.2. Плановые оценки проводятся в сроки, предусмотренные Законом, на основании дополнительного соглашения, заключаемого между Сторонами, в которой определяется точная дата проведения плановой проверки.";
пункт 4.3 изложить в следующей редакции:
"4.3. Стоимость плановой оценки определяется Сторонами путем заключения дополнительного соглашения.";
пункт 4.5 изложить в следующей редакции:
"4.5. В случае привлечения Органом по аккредитации технических экспертов с других регионов, Субъект аккредитации дополнительно оплачивает стоимость проезда, проживания и суточные расходы указанным экспертам путем перечисления на расчетный счет Органа по аккредитации согласно заключаемым Сторонами дополнительным соглашениям.";
пункт 6.1 изложить в следующей редакции:
"6.1. Субъект аккредитации несет ответственность за:
1) достоверность представленных данных Органу по аккредитации;
2) правильное использование знака аккредитации и совмещенного знака в рамках области аккредитации;
3) убытки, нанесенные по его вине Органу по аккредитации;
4) непрерывность выполнения требований критериев аккредитации;
5) сроки оплаты за услуги Органа по аккредитации.";

2.6. Аккредиттеу жөніндегі орган:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
2) аккредиттеу субъектісінің өтінімі бойынша бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеуге;
3) заңда көзделген негіздер туындаған жағдайда аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуға;
4) аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аккредиттеу субъектісіне аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешімнің көшірмесін пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен және ақпараттық жүйеде тиісті хабарламамен жолдауға;
5) негіз пайда болған сәттен бастап аккредиттеу субъектілерінің тізіліміне мәліметтерді жеті жұмыс күні ішінде енгізуге;
6) өзектендіру материалдарына сараптама және қайта сараптама (негізделген қажеттілік жағдайында) жүргізуді қамтамасыз етуге міндетті. Орындаушы ауыстырылған жағдайда бастапқы сараптама кезінде анықталған сәйкессіздіктерді жою бөлігінде ғана қайта сараптама жүргізу. Өзектендірілген материалдарды қарау мерзімі олар келіп түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайды;
7) 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өтінімді қарауға және аккредиттеу саласын кеңейтуге сараптама жүргізуге міндетті.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жоспарлы бағалау жүргізу, аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу, аккредиттеу материалдарын өзектендіру мерзімдері.";
3.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.2. Жоспарлы бағалау жоспарлы тексеру жүргізудің нақты күні айқындалатын Тараптар арасында жасалатын қосымша келісім негізінде Заңда көзделген мерзімдерде жүргізіледі.";
4.3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4.3. Жоспарлы бағалау құнын Тараптар қосымша келісім жасасу жолымен айқындайды.";
4.5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4.5. Аккредиттеу жөніндегі орган басқа өңірлерден техникалық сарапшыларды тартқан жағдайда, аккредиттеу субъектісі Тараптар жасасатын қосымша келісімдерге сәйкес аккредиттеу жөніндегі органның есеп айырысу шотына аудару жолымен көрсетілген сарапшыларға жол жүру, тұру құнын және тәуліктік шығыстарды қосымша төлейді.";
6.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
6.1. Аккредиттеу субъектісі:
1) аккредиттеу жөніндегі органға ұсынылған деректердің дұрыстығы;
2) аккредиттеу саласы шеңберінде аккредиттеу белгісін және бірлескен белгіні дұрыс пайдалану;
3) аккредиттеу жөніндегі органға оның кінәсінен келтірілген залалдар;
4) аккредиттеу өлшемшарттарының талаптарын орындаудың үздіксіздігі;
5) аккредиттеу жөніндегі органның қызметтеріне ақы төлеу мерзімдері үшін жауапты болады.";

пункт 7.1 изложить в следующей редакции:
"7.1. В случае нарушения условий настоящего Договора Субъектом аккредитации и необоснованного не подписания им дополнительного соглашения в сроки, установленные настоящим Договором, Орган по аккредитации расторгает настоящий Договор в одностороннем порядке уведомив об этом Субъект аккредитации не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения. В этом случае, датой расторжения настоящего Договора считается дата, указанная в уведомлении.".
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
С. Жумангарин

7.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7.1. Аккредиттеу субъектісі осы Шарттың талаптарын бұзған және оның осы Шартта белгіленген мерзімдерде қосымша келісімге негізсіз қол қоймаған жағдайда, аккредиттеу жөніндегі Орган бұл туралы аккредиттеу субъектісін бұзудың болжамды күніне дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын хабардар ете отырып, осы Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы. Бұл жағдайда хабарламада көрсетілген күн осы шартты бұзу күні болып есептеледі.".
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
С. Жумангарин