Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 28 августа 2023 года № 273. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2023 года № 33356.
В соответствии с подпунктом 106) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) структуру программы развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила разработки программы развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту дошкольного образования Министерства просвещения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
"Согласовано"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"Согласовано"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Согласовано"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"Согласовано"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"Согласовано"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"Согласовано"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"Согласовано"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 28 августа 2023 года № 273
Структура программы развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования
1. Структура программы развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (далее – Структура) состоит из следующих разделов:

Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын дамыту бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 тамыздағы № 273 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 тамызда № 33356 болып тіркелді
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 106) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын дамыту бағдарламасының құрылымы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын дамыту бағдарламасын әзірлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Мектепке дейінгі білім беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономикалық министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 28 тамыздағы
№ 273 Бұйрығына
1-қосымша
Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын дамыту бағдарламасының құрылымы
1. Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын дамыту бағдарламасының құрылымы (бұдан әрі – Құрылым) мынадай бөлімдерден тұрады:

1) Введение (краткая аннотация), паспорт программы развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (далее – Программа) согласно приложению 1 к Структуре;
2) Описание перспектив развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (далее – организации образования) с учетом текущего состояния и долгосрочных целей;
2. Блок аналитического и прогностического обоснования Программы:
1) анализ состояния текущей деятельности организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, ключевых проблем и их причин;
2) оценка инновационного потенциала организации образования;
3) изучение мнения педагогов и их профессиональных объединений о перспективах и направлениях развития организации образования;
4) прогнозирование ожидаемых последствий предложенных изменений в организации образования, предложение способов и форм проведения изменений;
5) проведение анкетирования и интервьюирования родителей воспитанников/обучающихся для изучения степени их удовлетворенности содержанием образовательного процесса;
6) прогноз тенденций изменения рынка труда на потребности в кадрах (для организаций технического и профессионального, послесреднего образования);
3. Видение Программы. Программа предусматривает:
1) актуальноcть (направленность на решение выявленных проблем и достижение намеченной цели);
2) реалистичность (возможности организации образования с учетом имеющихся ресурсов);
3) комплексность.
4. Миссия Программы:
1) стратегическая целевая установка назначения организации образования, с учетом интересов всех потребителей образовательных услуг;
2) уникальность деятельности организации образования.
5. Стратегический блок Программы:
1) место и роль организации образования в системе дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования Казахстана;
2) выбор стратегий и прогнозирование этапов развития организации образования с целью обеспечения эффективной работы в будущем;
3) академическая политика (для организаций технического и профессионального, послесреднего образования);
4) развитие инновационного потенциала организации образования и его достижение;
5) коммерциализация научно-технических разработок (для организаций технического и профессионального, послесреднего образования).
6. Пути достижения поставленной цели Программы:
1) разработка плана реализации Программы;
2) организация и координация действий по реализации Программы для своевременного и полноценного достижения ее целей, задач и получения ожидаемых результатов.

1) Құрылымға 1-қосымшаға сәйкес кіріспе (қысқаша аннотация), Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі - білім беру ұйымдары) дамыту бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) паспорты;
2) Ағымдағы жағдайы мен ұзақ мерзімді мақсаттарды ескере отырып, мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын дамыту перспективаларының сипаттамасы;
2. Бағдарламаның талдамалық және болжамдау негіздемесінің блогы:
1) мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының ағымдағы қызметінің жай-күйін, негізгі проблемаларды және олардың себептерін талдау;
2) білім беру ұйымының инновациялық әлеуетін бағалау;
3) педагогтер мен олардың кәсіби бірлестіктерінің білім беру ұйымын дамытудың перспективалары мен бағыттары туралы пікірлерін зерделеу;
4) білім беру ұйымдарында ұсынылған өзгерістердің күтілетін салдарын болжау, өзгерістер тәсілдері мен нысандарын ұсыну;
5) білім беру процесінің мазмұнына қанағаттану дәрежесін зерделеу үшін тәрбиеленушілердің/білім алушылардың ата-аналарынан сұхбат алу және сауалнама жинау;
6) кадрларға деген қажеттілікке еңбек нарығының өзгеру үрдісінің болжамы (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін);
3. Бағдарламаның пайымы. Бағдарлама қарастырады:
1) өзекті (анықталған проблемаларды шешуге және белгіленген мақсатқа жетуге бағытты);
2) реализм (қолда бар ресурстарды ескере отырып, білім беру ұйымының мүмкіндіктері);
3) кешенділіқ.
4. Бағдарламаның миссиясы:
1) білім беру қызметтерінің барлық тұтынушыларының мүдделерін ескере отырып, білім беру ұйымын тағайындаудың стратегиялық нысаналы қондырғысы;
2) білім беру ұйымы қызметінің бірегейлігі.
5. Бағдарламаның стратегиялық блогы:
1) Қазақстанның мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру жүйесіндегі білім беру ұйымының орны және рөлі;
2) болашақта білім беру ұйымын тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында дамытудың стратегияларын таңдау және кезеңдерін болжау;
3) академиялық саясат (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін);
4) білім беру ұйымының инновациялық әлеуетін дамыту және оған қол жеткізу;
5) ғылыми-техникалық зерттемелерді коммерциялау (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін).
6. Бағдарламаның қойылған мақсатына қол жеткізу жолдары:
1) Бағдарламаны іске асыру жоспарын әзірлеу;
2) Бағдарламаның мақсаттарына, міндеттеріне уақтылы және толыққанды қол жеткізу және күтілетін нәтижелерге қол жеткізу үшін оны іске асыру жөніндегі іс-қимылдарды ұйымдастыру және үйлестіру.

7. Описание ожидаемых результатов реализации Программы:
1) положительные изменения в организации образования, которые будут достигнуты в результате реализации Программы;
2) ожидаемые результаты формулируются в качественном и/или количественном выражении к сроку завершения реализации Программы.
8. Информация о целевых индикаторах Программы составляется по форме приложения 2 к настоящей Структуре.
Приложение 1
к Структуре программы
развития организации
дошкольного, среднего,
технического
и профессионального,
послесреднего образования
Паспорт Программы развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования
Наименование Программы
Основание для разработки Программы
Разработчик Программы
Цели и задачи Программы
Сроки и этапы реализации Программы
Источники финансирования
Приложение 2
к Структуре программы
развития организации
дошкольного, среднего,
технического
и профессионального,
послесреднего образования
Целевые индикаторы Программы развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования
№ п/п
Целевые индикаторы
Единица измерения
В плановом периоде
____ год
____ год
___ год
____ год
____ год
Цель 1
1.
2.
3.
4.
5.
Приложение 2 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 28 августа 2023 года № 273
Правила разработки программы развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила разработки программы развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 106) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок разработки программы развития дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (далее – Программа).
2. Программа является документом, регламентирующим и направляющим ход развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования и носит среднесрочный характер.
Глава 2. Порядок разработки программы развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования
3. Программа разрабатывается согласно Структуре Программы развития организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования и в целях создания и обеспечения условий для достижения ожидаемого результата деятельности дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.

7. Бағдарламаны іске асыру барысында күтілетін нәтижелердің сипаттамасы:
1) Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде қол жеткізілетін білім беру ұйымындағы оң өзгерістер;
2) күтілетін нәтижелер Бағдарламаны іске асыруды аяқтау мерзіміне сапалық және/немесе сандық түрде тұжырымдалады.
8. Бағдарламаның нысаналы индикаторлары туралы ақпарат осы Құрылымға 2-қосымшаның нысаны бойынша жасалады.
Мектепке дейінгі, орта,
техникалық және кәсіптік,
орта білімнен кейінгі білім
беру ұйымдарын дамыту
бағдарламасының құрылымына
1-қосымша
Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымын дамыту бағдарламасының паспорты
Бағдарламаның атауы
Бағдарламаны әзірлеу үшін негіздеме
Бағдарламаны әзірлеуші
Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттері
Бағдарламаны іске асыру мерзімдері мен кезеңдері
Қаржыландыру көздері
Мектепке дейінгі, орта,
техникалық және кәсіптік,
орта білімнен кейінгі білім
беру ұйымдарын дамыту
бағдарламасының құрылымына
2-қосымша
Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының нысаналы индикаторлары
Нысаналы индикаторлар
Өлшем бірлігі
Жоспарлы кезеңде
____ жыл ____ жыл ___ жыл ____ жыл ____ жыл
1-мақсат
1.
2.
3.
4.
5.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 28 тамыздағы
№ 273 бұйрығына
2-қосымша
Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын дамыту бағдарламасының әзірлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын бағдарламасын әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 106) тармақшасына сәйкес әзірленді және мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын дамыту бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) әзірлеу тәртібін айқындайды.
2. Бағдарлама мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын дамыту барысын регламенттейтін, бағыт беретін және орта мерзімді сипатқа ие құжат болып табылады.
2-тарау. Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын дамыту бағдарламасының әзірлеу тәртібі
3. Бағдарлама Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын дамыту бағдарламасының құрылымына сәйкес мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына қажетті нәтижеге қол жеткіз қамтамасыз ету үшін жағдай жасау мақсатында әзірленеді.

4. Для разработки Программы руководством организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования создается рабочая группа.
В состав рабочей группы входят: первый руководитель, его заместители, а также представители педагогического состава дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.
5. Программа утверждается руководителем организации дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования по решению педагогического совета и согласовывается с попечительским советом организации образования.

4. Бағдарламаны әзірлеу үшін мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының басшылығымен жұмыс тобы құрылады.
Жұмыс тобының құрамына мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының бірінші басшысы, оның орынбасарлары, сондай-ақ педагогикалық құрамының өкілдері кіреді.
5. Бағдарламаны педагогикалық кеңестің шешімі бойынша мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының басшысы бекітеді және білім беру ұйымының қамқоршылық кеңесімен келісіледі.