Об утверждении Правил ведения реестра независимых экспертов медико-социальной экспертизы, а также основания включения в реестр и исключения из него
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 сентября 2023 года № 393. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 сентября 2023 года № 33436.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025
В соответствии с пунктом 2 статьи 156 Социального Кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра независимых экспертов медико-социальной экспертизы, а также основания включения в реестр и исключения из него.
2. Департаменту социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Приложение
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 18 сентября 2023 года № 393
Правила ведения реестра независимых экспертов медико-социальной экспертизы, а также основания включения в реестр и исключения из него
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра независимых экспертов медико-социальной экспертизы, а также основания включения в реестр и исключения из него (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 156 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и определяют порядок ведения реестра независимых экспертов медико-социальной экспертизы, а также основания включения в реестр и исключения из него.
2. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:

Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімін жүргізу қағидаларын, сондай-ақ тізілімге енгізу және одан шығару негіздерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 18 қыркүйектегі № 393 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 қыркүйекте № 33436 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 156 бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімін жүргізу қағидалары, сондай-ақ тізілімге енгізу және одан шығару негіздері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 393 бұйрығына
қосымша
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімін жүргізу қағидалары, сондай-ақ тізілімге енгізу және одан шығару негіздері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімін жүргізу қағидалары, сондай-ақ тізілімге енгізу және одан шығару негіздері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 156-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімін жүргізу тәртібін, сондай-ақ тізілімге енгізу және одан шығару негіздерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:

1) медико-социальная экспертиза (далее – МСЭ) – оценка ограничений жизнедеятельности освидетельствуемого лица, вызванных стойким расстройством функций организма, с установлением (неустановлением) инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности, а также определение его потребностей в мерах социальной защиты;
2) подразделение медико-социальной экспертизы – структурное подразделение уполномоченного государственного органа, проводящее медико-социальную экспертизу;
3) независимый эксперт медико-социальной экспертизы (далее – независимый эксперт МСЭ) – физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым уполномоченным государственным органом, и состоящее в реестре независимых экспертов медико-социальной экспертизы;
4) автоматизированная информационная система "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АИС "ЦБДИ") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации бизнес-процессов по установлению инвалидности, утраты трудоспособности, разработке индивидуальной программы абилитации и реабилитации, а также для хранения и обработки данных по лицам, прошедшим освидетельствование в отделах МСЭ.
5) уполномоченный орган по ведению реестра – ведомство уполномоченного государственного органа;
6) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
Глава 2. Основания включения в реестр независимых экспертов медико-социальной экспертизы и порядок его ведения
3. Реестр независимых экспертов медико-социальной экспертизы (далее – реестр) ведется уполномоченным органом по ведению реестра в АИС "ЦБДИ" на казахском и русском языках по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Объявление о начале приема документов претендентов публикуется на официальном сайте уполномоченного органа по ведению реестра за десять рабочих дней до начала приема документов.
Объявление содержит информацию о порядке подачи и сроках приема документов.
5. Для включения в реестр претенденты подают заявление на включение в реестр независимых экспертов медико-социальной экспертизы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам с приложением электронных копий следующих документов:
1) документа, удостоверяющего личность;
2) диплома о высшем медицинском образовании, соответствующем классификатору специальности – общая медицина, лечебное дело, педиатрия (для документов об образовании, выданных зарубежными образовательными организациями, необходимо наличие документа, подтверждающего прохождение процедуры признания или нострификации в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании");

1) медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі – МӘС) – мүгедектікті және (немесе) еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеп (белгілемей), куәландырылатын адамның организмі функцияларының тұрақты бұзылуынан туындаған тыныс-тіршілігінің шектелуін бағалау, сондай-ақ оның әлеуметтік қорғау шараларын қажетсінуін айқындау;
2) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі – уәкілетті мемлекеттік органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
3) медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшысы (бұдан әрі – МӘС тәуелсіз сарапшысы) – уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын талаптарға сәйкес келетін және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімінде тұратын жеке тұлға;
4) "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "МОДБ" ААЖ) – мүгедектікті белгілеу, еңбек ету қабілетінен айырылу, абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу бойынша бизнес-процестерді автоматтандыруға, сондай-ақ МӘС бөлімдерінде куәландырудан өткен адамдар бойынша деректерді сақтау мен өңдеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
5) тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті орган – уәкілетті мемлекеттік органның ведомствосы;
6) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізіліміне енгізу үшін негіздер және оны жүргізу тәртібі
3. Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімін (бұдан әрі – тізілім) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "МОДБ" ААЖ-да тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті орган қазақ және орыс тілдерінде жүргізеді.
4. Үміткерлердің құжаттарын қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыру тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті органның ресми сайтында құжаттарды қабылдау басталғанға дейін он жұмыс күні бұрын жарияланады.
Хабарландыру құжаттарды тапсыру тәртібі мен қабылдау мерзімдері туралы ақпаратты қамтиды.
5. Тізілімге енгізу үшін үміткерлер МӘС тәуелсіз сарапшыларының тізіліміне енгізуге мынадай құжаттардың электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) жалпы медицина, емдеу ісі, педиатрия мамандығының сыныптауышына сәйкес келетін жоғары медициналық білімі туралы дипломның (шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттар үшін "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес тану немесе нострификациялау рәсімінен өткенін растайтын құжаттың болуы қажет);

3) документа, подтверждающего наличие непрерывного трудового стажа не менее 5 лет по заявляемой медицинской специальности или в области медико-социальной экспертизы (трудовая книжка или другой документ в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан);
4) документа, подтверждающего прохождение обучения за последние 5 лет по вопросам проведения медико-социальной экспертизы, в общем объеме не менее 4 кредитов (120 часов). Данный документ не требуется при наличии общего стажа работы в отделах медико-социальной экспертизы более 5 лет.
6. Заявление направляется на электронный адрес, указанный на официальном сайте уполномоченного органа по ведению реестра, с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней.
Прием заявлений, направленных после окончания времени, указанного в абзаце первом настоящего пункта, а также в выходные и праздничные дни, осуществляется следующим рабочим днем.
7. Уполномоченный орган по ведению реестра в течение пяти рабочих дней после дня приема заявления:
1) регистрирует заявление при положительном результате проверки на полноту и сроки действия представленных документов, в том числе на основании сведений, получаемых из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
2) направляет на электронную почту претендента мотивированный отказ в приеме заявления в следующих случаях:
представление неполного пакета документов и (или) истечение срока их действия;
отсутствие требуемого стажа согласно подпункту 3) пункта 5 настоящих Правил;
наличие вступившего в законную силу решения (приговора) суда о запрете на занятие медицинской деятельностью (по заявляемой специальности).
8. Уполномоченный орган по ведению реестра в течение пяти рабочих дней после дня регистрации заявления уведомляет претендента о месте, дате и времени проведения тестирования посредством направления уведомления на его электронную почту.
9. Тестирование проводится на официальном сайте уполномоченного органа по ведению реестра на казахском или русском языке по выбору претендента.
Тесты состоят из 90 вопросов по законодательству Республики Казахстан в сфере социальной защиты лиц с инвалидностью, по основам проведения медико-социальной экспертизы, по оценке потребностей освидетельствуемого лица в мерах социальной защиты.
Время тестирования составляет 90 минут.
В ходе тестирования не допускается помощь претендентам третьими лицами, использование вспомогательных документов (справочная, специальная литература), средств связи, записей на электронном носителе.
Аудитория для прохождения тестирования предоставляется уполномоченным органом по ведению реестра и обеспечивается системой аудио и видеонаблюдения.
Результаты тестирования определяются автоматически и направляются уполномоченному органу по ведению реестра и на электронный адрес претендента.

3) мәлімделген медициналық мамандық бойынша немесе медициналық-әлеуметтік сараптама саласында кемінде 5 жыл үздіксіз еңбек өтілінің болуын растайтын құжат (Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек кітапшасы немесе басқа құжат);
4) медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу мәселелері бойынша соңғы 5 жылда жалпы көлемі кемінде 4 кредит (120 сағат) білім алғанын растайтын құжат. Аталған құжат медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімдерінде 5 жылдан астам жалпы жұмыс өтілі болған жағдайда талап етілмейді.
6. Өтініш демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті органның ресми сайтында көрсетілген электрондық мекенжайға жіберіледі.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген уақыт, сондай-ақ демалыс және мереке күндері, аяқталғаннан кейін жіберілген өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
7. Тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті орган өтінішті қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде:
1) ұсынылған құжаттардың толықтығы мен жарамдылық мерзіміне, оның ішінде "электронды үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйелерге түскен ақпарат негізінде тексерудің оң нәтижесінде өтінішті тіркейді;
2) келесі жағдайларды үміткердің электронды поштасына өтініштерді қабылдаудан дәлелді бас тарту жолдайды:
құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және (немесе) олардың қолданылу мерзімі аяқталған кезде;
осы Қағидалардың 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес талап етілетін еңбек өтілі жоқ болған кезде;
медициналық қызметпен айналысуға тыйым салу туралы (мәлімделетін мамандық бойынша) заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған кезде.
8. Тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті орган өтініш тіркелген күннен кейін бес жұмыс күні ішінде үміткерге оның электрондық поштасына хабарлама жіберу арқылы тестілеуді өткізу орны, күні мен уақыты туралы хабарлайды.
9. Тестілеу тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті органның ресми сайтында үміткердің таңдауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізіледі.
Тесттер Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласы, медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу негіздері, куәландырылатын адамның әлеуметтік қорғау шараларына қажеттілігін бағалау бойынша 90 сұрақтан тұрады.
Тестілеу уақыты 90 минутты қамтиды.
Тестілеу барысында үміткерлерге үшінші тұлғаларға көмек көрсетуге, көмекші құжаттарды (анықтамалық, арнайы әдебиет), байланыс құралдарын, электрондық жеткізгіште жазбаларды пайдалануға жол берілмейді.
Тестілеуден өту үшін аудиторияны тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті орган ұсынады және аудио және бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі.
Тестілеу нәтижелерін есептеу автоматты түрде жүргізіледі және тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті органға және үміткердің электрондық мекенжайына жіберіледі.

10. При наличии не менее 70 % правильных ответов от общего числа вопросов, уполномоченный орган по ведению реестра в течение пяти рабочих дней просматривает данные аудио и видеофиксации прохождения тестирования и выносит решение о включении претендента в реестр или об отказе во включении в реестр при выявлении фактов, указанных в части четвертой пункта 9 настоящих Правил.
Глава 3. Основания для исключения независимого эксперта медико-социальной экспертизы из реестра
11. Основаниями для исключения независимого эксперта МСЭ из реестра уполномоченным органом по ведению реестра являются:
1) заявление независимого эксперта МСЭ на исключение из реестра независимых экспертов медико-социальной экспертизы по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) значение годовой оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы, проведенной в порядке согласно Правилам и критериям оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы, утвержденным уполномоченным государственным органом в соответствии с пунктом 3 статьи 156 Социального кодекса, менее 50 %;
3) наличие в отношении независимого эксперта МСЭ вступившего в законную силу решения (приговора) суда о запрете на занятие медицинской деятельностью (по заявляемой специальности);
4) признание судом независимого эксперта МСЭ недееспособным или ограниченно дееспособным;
5) выезд за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительство;
6) смерть независимого эксперта МСЭ.
12. При подаче заявления, указанного в подпункте 1) пункта 11 настоящих Правил, специалистом уполномоченного органа по ведению реестра независимый эксперт МСЭ в течение пяти рабочих дней исключается из реестра.
13. В случаях, указанных в подпунктах 2), 4), 5) пункта 11 настоящих Правил, независимый эксперт МСЭ исключается из реестра автоматически в течение одного рабочего дня при получении соответствующих данных путем актуализиции по мере обновления данных во взаимодействующих информационных системах государственных органов.
14. Данные, предусмотренные подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил, проверяются специалистом уполномоченного органа по ведению реестра один раз в полугодие, к 30 июля и 30 января, на основании сведений, получаемых из автоматизированной информационно-аналитической системы "Төрелік" и Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
В случае выявления фактов, указанных в подпункте 3) пункта 11 настоящих Правил, специалистом уполномоченного органа по ведению реестра независимый эксперт МСЭ исключается из реестра в течение одного рабочего дня.

10. Сұрақтардың жалпы санынан кемінде 70% дұрыс жауаптар болған жағдайда тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті орган бес) жұмыс күні ішінде тестілеуден өтудің аудио және бейнетіркеу деректерін қарайды және үміткерді тізілімге енгізу туралы шешім қабылдайды немесе осы Қағидалардың 9-тармағының төртінші бөлігінде көзделген фактілер анықталған жағдайда тізілімге енгізуден бас тартады.
3-тарау. Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшысын тізілімнен шығару үшін негіздер
11. Тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті органның МӘС тәуелсіз сарапшысын тізілімнен шығару үшін:
1) МӘС тәуелсіз сарапшысының Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімінен шығаруға өтініші;
2) Әлеуметтік кодекстің 156-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен, Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қағидалары мен өлшемшарттарына сәйкес өткізілген тәртіпте, медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының жұмыс нәтижелерінің жылдық бағасының мәні 50 %-дан төмен болуы;
3) МӘС тәуелсіз сарапшысына қатысты медициналық қызметпен айналысуға тыйым салу туралы (мәлімделетін мамандық бойынша) заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімі) болуы;
4) соттың МӘС тәуелсіз сарапшысын әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тануы;
5) Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуі;
6) МӘС тәуелсіз сарапшысының қайтыс болуы негіз болып табылады.
12. Осы Қағидалардың 11-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген өтінішті берген кезде тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті органның маманы МӘС тәуелсіз сарапшысын бес жұмыс күні ішінде тізілімнен шығарады.
13. Осы Қағидалардың 11-тармағының 2), 4), 5), тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, МӘС тәуелсіз сарапшысы мемлекеттік органдардың өзара әрекеттесетін ақпараттық жүйелерінде деректердің жаңартылуына қарай өзектендіру арқылы тиісті мәліметтерді алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде тізілімнен автоматты түрде шығарылады.
14. Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті органның маманы 30 шілдеге және 30 қаңтарға дейін жарты жылда бір рет "Төрелік" автоматтандырылған ақпараттық-талдау жүйесінен және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінен алынған мәліметтер негізінде тексереді.
Осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген фактілер анықталған жағдайда тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті органның маманы МӘС тәуелсіз сарапшысын бір жұмыс күні ішінде тізілімнен шығарады.

15. В течение одного рабочего дня после дня исключения из реестра специалистом уполномоченного органа по ведению реестра независимому эксперту МСЭ на электронную почту направляется уведомление в произвольной форме.
16. В случае исключения независимого эксперта МСЭ из реестра по основанию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 11 настоящих Правил, последующее включение в реестр возможно после прохождения обучения по вопросам проведения медико-социальной экспертизы и (или) по соответствующей специальности.

15. Тізілімді жүргізу жөніндегі уәкілетті органның маманы тізілімнен шығарылған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде МӘС тәуелсіз сарапшысының электрондық поштасына ерікті нысанда хабарлама жібереді.
16. Осы Қағидалардың 11-тармағының 2) тармақшасында көpсетілген негіздер бойынша МӘС тәуелсіз сарапшысы тізілімнен шығарылған жағдайда, кейіннен тізілімге енгізу медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу және/немесе тиісті мамандық бойынша оқытудан өткеннен кейін мүмкін.

17. Обжалование действий (бездействия) должностных лиц уполномоченных органов осуществляется претендентом, а также независимым экспертом МСЭ в порядке, предусмотренном статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам ведения реестра
независимых экспертов
медико-социальной экспертизы,
а также основаниям включения
в реестр независимых экспертов
медико-социальной экспертизы
и исключения из него
Форма
Реестр независимых экспертов медико-социальной экспертизы
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста
Регион проживания
Профиль специальности
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Нозологические формы (МКБ 10), по которым проводится освидетельствование
Дата включения в реестр
Исключение из реестра
Дата
Причина
6
7
8
9
Приложение 2
к Правилам ведения реестра
независимых экспертов
медико-социальной экспертизы,
а также основаниям включения
в реестр независимых экспертов
медико-социальной экспертизы
и исключения из него
Форма
_________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
Заявление на включение в реестр независимых экспертов медико-социальной экспертизы
Прошу включить меня, ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в реестр независимых экспертов медико-социальной экспертизы в качестве
независимого эксперта медико-социальной экспертизы по специальности
(специальностям) ________________________________________________
по следующим кодам МКБ10 ______________________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных и сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, необходимых для включения
в реестр независимых экспертов медико-социальной экспертизы.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление недостоверных
сведений и поддельных документов.
Предупрежден(а) о необходимости самостоятельного урегулирования
технического обеспечения при включении в реестр:
- наличие компьютера или ноутбука, с техническими характеристиками,
требуемыми для работы в АИС "ЦБДИ";
- наличие интернета с возможностью подключения к АИС "ЦБДИ",
посредством USB-модема.
Ознакомлен и согласен с установленным тарифом оплаты услуг
независимого эксперта МСЭ.
Электронный адрес (обязательно): ____________@______
Номер телефона:
"___" _____________ ____года
Подпись / ЭЦП_____________
Приложение 3
к Правилам ведения реестра
независимых экспертов
медико-социальной экспертизы,
а также основаниям включения
в реестр независимых экспертов
медико-социальной экспертизы
и исключения из него
Форма
___________________________________________
(полное наименование государственного органа)
Заявление на исключение из реестра независимых экспертов медико-социальной экспертизы
Прошу исключить меня, __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
из реестра независимых экспертов медико-социальной экспертизы
Обоснование ____________________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных и сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, необходимых для исключения
из реестра независимых экспертов медико-социальной экспертизы.
Электронный адрес (обязательно): ___________@______
Номер телефона:
"___" _____________ ____года
Подпись / ЭЦП_____________

17. Үміткер, сондай-ақ МӘС тәуелсіз сарапшысы уәкілетті органдардың лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабымен көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Медициналық-әлеуметтік
сараптаманың тәуелсіз
сарапшыларының тізілімін
жүргізу қағидаларына, сондай-ақ
тізілімге енгізу және одан
шығару негіздеріне
1-қосымша
Нысан
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімі
ЖСН
Маманның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Тұрғылықты жері
Мамандық профилі
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Куәландыру жүргізілетін нозологиялық формалар (АХЖ10)
Тізілімге енгізілген күні
Тізілімнен шығару күні
күні
себебі
6
7
8
9
Медициналық-әлеуметтік
сараптаманың тәуелсіз
сарапшыларының тізілімін
жүргізу қағидаларына, сондай-ақ
тізілімге енгізу және одан
шығару негіздеріне
2-қосымша
Нысан
______________________________________________________
(толық атауы мемлекеттік органның)
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылар тізіліміне енгізуге өтінім
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының
тізіліміне мені, ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________ мамандық (мамандықтар) бойынша
медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшысы ретінде
10-АХЖ-нің келесі кодтары бойынша ________________________________
_________________________________________________________________
________________________________________________ қосуды сұраймын.
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізіліміне енгізу үшін қажетті менің дербес деректерімді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Жалған ақпарат пен дәйексіз (жасанды) құжаттар бергенім үшін жауапкершілік туралы ескертілдім.
Тізілімге енгізу кезінде техникалық қамтамасыз етуді өзім реттеу қажеттілігі туралы ескертілдім:
- "МОДБ" ААЖ-де жұмыс жасау үшін қажет техникалық сипаттамалары бар компьютер немесе ноутбуктың болуы;
- "МОДБ" ААЖ-ге USB-модем арқылы қосылу мүмкіндігі бар интернеттің болуы.
МӘС тәуелсіз сарапшысының қызметін төлеудің бекітілген тарифтерімен таныстым және келісемін.
Электрондық мекенжай (міндетті):____________@______
Телефон нөмірі:
20 ___ жылғы "___" _____________
Қолы / ЭЦҚ____________
Медициналық-әлеуметтік
сараптаманың тәуелсіз
сарапшыларының тізілімін
жүргізу қағидаларына, сондай-ақ
тізілімге енгізу және одан
шығару негіздеріне
3-қосымша
Нысан
____________________________________________________
(толық атауы мемлекеттік органның)
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылар тізілімінен шығаруға өтінім
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының
тізілімінен мені, ________________________________ шығаруды сұраймын.
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Негіздеме ________________________________________________________
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімінен шығару үшін қажетті менің дербес деректерімді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Электрондық мекенжай (міндетті):____________@______
Телефон нөмірі:
20___ жылғы "___" _____________
Қолы / ЭЦҚ_____________