О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 января 2022 года № ҚР ДСМ-1 "Об утверждении Стандарта организации оказания травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 октября 2023 года № 156. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2023 года № 33583
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 января 2022 года № ҚР ДСМ-1 "Об утверждении Стандарта организации оказания травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26488) следующие изменения и дополнения:
в Стандарте организации оказания травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан, утвержденном приложением к указанному приказу (далее – Стандарт):
пункты 1, 2, 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Стандарт организации оказания травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания травматологической и ортопедической помощи пациентам с травмами, заболеваниями опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы (далее – КМС) в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях.
Травматологическая и ортопедическая помощь оказывается организациями здравоохранения, имеющими лицензию на осуществление медицинской деятельности, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
2. Рекомендуемая штатная численность организаций здравоохранения, оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь, устанавливается согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
3. Оснащение организаций здравоохранения, оказывающих травматологическую и ортопедичеcкую помощь, медицинскими изделиями осуществляется с учетом рекомендуемого оснащения согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.";
в пункте 10:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) в стационарных условиях:
специализированную, в том числе ВТМП в соответствии с диагнозом и КП;
проведение назначенного лечения;
ежедневный осмотр врачом, коррекция лечения;
осмотр, консультация заведующим отделением;
проведение консультаций специалистов по медицинским показаниям;

"Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 6 қаңтардағы № ҚР ДСМ-1 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 27 қазандағы № 156 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 қазанда № 33583 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 6 қаңтардағы № ҚР ДСМ-1 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26488 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа қосымшамен бекітілген Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартында (бұдан әрі – Стандарт):
1, 2, 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес әзірленді және амбулаториялық, стационарлық және стационар алмастыратын жағдайларда жарақаттары, тірек-қимыл аппаратының және сүйек-бұлшықет жүйесінің (бұдан әрі – СБЖ) аурулары бар пациенттерге травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру процестеріне қойылатын талаптар мен қағидаларды белгілейді.
Травматологиялық және ортопедиялық көмек меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдарымен көрсетіледі.
2. Травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының ұсынылатын штат саны осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
3. Травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандыру осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес ұсынылатын жарақтандыру ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
10-тармақта:
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) стационарлық жағдайларда:
диагнозға мен КХ сәйкес мамандандырылған, оның ішінде ЖТМП;
тағайындалған ем жүргізу;
дәрігердің күн сайын қарап-тексеруі, ем түзетуі;
бөлімше меңгерушісінің қарап-тексеруі, консультациясы;
медициналық көрсетілімдер бойынша мамандардың консультациясын өткізу;

оформление медицинской документации в соответствии с формами учетной документации в области здравоохранения, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020);
выписка пациента с оформлением медицинской документации и выдачей больному выписки из медицинской карты стационарного пациента в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года №ҚР-ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218) (далее – приказ № ҚР- ДСМ-27);";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Диагностические и лечебные мероприятия пациентам с травмами и заболеваниями опорно-двигательного аппарата с учетом регионализации медицинской помощи проводятся по перечню в соответствии с приложением 3 к настоящему Стандарту (далее – приложение 3).";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Медицинская помощь в стационарных условиях при травмах и заболеваниях КМС с учетом уровня регионализации медицинской помощи осуществляется в соответствии с приложением 3.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. При обнаружении признаков алкогольного, наркотического или токсического опьянения пациента во время обращения за медицинской помощью в организацию здравоохранения, медицинским работником делается об этом запись в медицинской карте с последующим забором биологических сред на определение содержания психоактивного вещества с занесением результатов в медицинскую карту в соответствии с приказом № ҚР- ДСМ-27.";
пункты 47, 48, 49 изложить в следующей редакции:
"47. В медицинских организациях первого уровня регионализации, оказывающих помощь в стационарных условиях, проводится базовая противошоковая терапия и реанимационные мероприятия. Хирургические вмешательства осуществляются в соответствии с приложением 3. В сложных случаях специалистами медицинских организаций вышестоящих уровней осуществляются дистанционные консультации, выезды и (или) переводы (транспортировка) пациента.
48. Для оказания медицинской помощи пациентам с травмами и заболеваниями КМС в амбулаторных условиях организовываются кабинеты травматолога и ортопеда.
В кабинете травматолога и ортопеда осуществляется:

"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарына сәйкес медициналық құжаттаманы рәсімдеу;
"Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы №ҚР-ДСМ-27 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР-ДСМ-175/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес пациентті медициналық құжаттаманы рәсімдеумен және науқасқа стационарлық пациенттің медициналық картасынан үзінді көшірмеcін беріп шығару;";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Осы Стандартқа 3-қосымшаға (бұдан әрі – 3 қосымша) сәйкес тірек-қимыл аппараты аурулары және жарақаттары бар пациенттерге диагностикалық және емдеу іс-шаралары медициналық көмекті өңірлендіруді ескеріле отырып тізбе бойынша жүргізіледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. СБЖ аурулары мен жарақаттары кезінде стационарлық жағдайдағы медициналық көмек медициналық көмек осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес өңірлендіру деңгейін ескере отырып жүзеге асырылады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Денсаулық сақтау ұйымына медициналық көмек алу үшін жүгінген уақытта № ҚР ДСМ-27 бұйрығына сәйкес пациентте алкогольдік, есірткілік немесе уыттық масаң күйінде анықталған кезде медицина қызметкері бұл туралы медициналық картаға жазып, кейіннен медициналық картаға нәтижелерін енгізе отырып, психикаға белсенді әсер ететін заттың құрамын анықтау үшін биологиялық материалды алады.";
47, 48, 49-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Стационарлық жағдайларда көмек көрсететін бірінші өңірлендіру деңгейдегі медициналық ұйымдарда шокқа қарсы базалық терапия және реанимациялық іс-шаралар жүргізіледі. Стандарттың 3-қосымшасына сәйкес хирургиялық араласулар жүзеге асырылады. Күрделі жағдайларда жоғары деңгейдегі медициналық ұйымдардың мамандары пациентке қашықтықтан консультациялар беру, шығу және (немесе) ауыстыруды (тасымалдауды) жүзеге асырады.
48. Амбулаториялық жағдайларда СБЖ аурулары мен жарақаттары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету үшін травматолог және ортопед кабинеттері ұйымдастырылады.
Травматолог пен ортопедтің кабинетінде:

1) консультативно-диагностическая и медицинская помощь пациентам с травмами и заболеваниями КМС;
2) отбор и направление пациентов с травмами и заболеваниями КМС на лечение в стационарных условиях;
3) отбор и направление пациентов с травмами и заболеваниями КМС на оказание ВТМП;
4) проведение лечения детей с врожденными патологиями КМС;
5) наблюдение за пациентами с последствиями травм и болезнями КМС: детей с врожденным вывихом бедра, врожденной косолапостью, сколиозом, наследственными системными заболеваниями скелета, аномалиями развития скелета, пациентов с остеопорозом после эндопротезирования крупных суставов;
6) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660);
7) направление пациентов со стойкими признаками нарушения функций опорно-двигательного аппарата и КМС на медико-социальную экспертную комиссию;
8) участие в выполнении государственных и региональных целевых программ, направленных на профилактику, снижение костно-мышечной заболеваемости и травматизма среди взрослого и детского населения;
9) мониторинг и анализ основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности, смертности от травм и заболеваний КМС среди взрослого и детского населения в районе обслуживания;
10) консультации по профилактике, диагностике, лечению, реабилитации пациентов с травмами и заболеваниями КМС в районе обслуживания;
11) внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики и лечения пациентов с травмами и заболеваниями КМС;
12) оказание помощи пациентам в стационарозамещающих условиях осуществляется согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32740).
Кабинет травматолога и ортопеда поликлиники обеспечивается медицинскими изделиями, для оказания травматологической и ортопедической помощи в амбулаторных условиях согласно приложению 2.
49. Неотложная медицинская помощь пациентам с травмами в населенных пунктах с численностью обслуживаемого населения менее 120 тысяч человек оказывается в приемных покоях организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях.
В населенных пунктах с численностью обслуживаемого населения более 120 тысяч человек для оказания неотложной медицинской помощи пациентам с травмой организуются травматологические пункты (далее – травмпункт).
На 100 тысяч детского населения создается отдельный травмпункт.
Травмпункт организуется решением местного органа государственного управления здравоохранением области, городов республиканского значения и столицы в составе:

1) СБЖ аурулары мен жарақаттары бар пациенттерге консультациялық-диагностикалық және медициналық көмек көрсету;
2) стационарлық жағдайларда емделуге СБЖ аурулары мен жарақаттары бар пациенттерді іріктеу және жіберу;
3) СБЖ аурулары мен жарақаттары бар пациенттерді ЖТМК көрсетуге іріктеу және жіберу;
4) СБЖ туа біткен патологиясы бар балаларды емдеуді жүргізу;
5) СБЖ ауруларының және жарақаттарының салдары бар пациенттерді: жамбастың туа біткен ұршық шықпасы, туа біткен маймақтық, сколиозы, қаңқаның тұқым қуалайтын жүйелік аурулары, қаңқа дамуының ауытқуларымен, ірі буындарды эндопротездеуден кейін остеопорозы бар пациенттерді байқау;
6) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасы "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) жүзеге асырылады;
7) тірек-қимыл аппаратының және СБЖ функциялары бұзылуының тұрақты белгілері бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына жіберу;
8) ересектер мен балалар арасында сүйек-бұлшықет сырқаттанушылығының және жарақаттанудың профилактикасына оны төмендетуге бағытталған мемлекеттік және өңірлік нысаналы бағдарламаларды орындауға қатысу;
9) қызмет көрсету ауданындағы ересектер мен балалар арасында сырқаттанушылықтың, мүгедектіктің, СБЖ аурулары мен жарақаттардан болатын өлімнің негізгі медициналық-статистикалық көрсеткіштерін мониторингтеу және талдау;
10) қызмет көрсету ауданындағы СБЖ аурулары мен жарақаттары бар пациенттерді профилактикалау, диагностикалау, емдеу, оңалту бойынша консультациялар беру;
11) СБЖ аурулары мен жарақаттары бар пациенттерді профилактикалаудың, диагностикалаудың және емдеудің жаңа әдістерін тәжірибеге енгізу;
12) стационарды алмастыратын жағдайларда пациенттерге көмек көрсету "Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32740 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Емхананың травматолог және ортопед кабинеті 2-қосымшаға сәйкес амбулаториялық жағдайларда травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсету үшін медициналық бұйымдармен қамтамасыз етіледі.
49. Қызмет көрсетілетін халық саны 120 мың адамнан аз елді мекендерде жарақат алған пациенттерге кезек күттірмейтін медициналық көмек стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдардың қабылдау бөлмелерінде көрсетіледі.
Қызмет көрсетілетін халық саны 120 мың адамнан асатын елді мекендерде жарақат алған пациенттерге кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету үшін травматологиялық пункттер (бұдан әрі – травмпункт) ұйымдастырылады.
100 мың балаға жеке травмпункт құрылады.
Травмпункт облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының шешімімен:

1) организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях, работающих в круглосуточном режиме;
2) организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях, работающих с 8 до 20 часов, за исключением выходных и праздничных дней.
Травмпункт имеет отдельный вход, оборудованный пандусом, и следующий набор помещений:
регистратура;
зал ожидания;
кабинет врачебного приема;
операционная;
перевязочный кабинет;
кабинет для наложения гипса (гипсовая);
прививочный кабинет;
процедурный кабинет;
рентгенологический кабинет (при его отсутствии обследование пациента проводится в рентгенологическом кабинете организации здравоохранения, при котором находится травмпункт);
кабинет заведующего;
ординаторская;
сестринская;
инвентарный кабинет;
кабинет старшей медицинской сестры.
Травмпункт обеспечивается медицинскими изделиями согласно приложению 2.
Неотложная травматологическая помощь оказывается вне зависимости от места жительства обратившегося пациента.
Показаниями для оказания неотложной медицинской помощи в травмпункте являются следующие состояния:
неинфицированные раны мягких тканей без повреждения сухожилий, мышц, нервных стволов и крупных сосудов при удовлетворительном общем состоянии пострадавшего;
ушибы мягких тканей конечностей, грудной клетки, области спины;
ушибы мягких тканей, растяжения связочного аппарата суставов, не осложненные гемартрозом;
травматические вывихи в суставах верхней конечности, пальцев кистей и стоп (у детей, не требующих наркоза);
единичные переломы ребер без повреждения плевры;
закрытые переломы костей (без смещения или со смещением отломков, поддающихся репозиции и удержанию, у детей только переломы без смещения, не требующие наркоза);
переломы, поддающиеся закрытой репозиции и фиксации спицами, с последующим лечением и наблюдением в амбулаторных условиях, за исключением переломов у детского населения;
инородные тела мягких тканей, поддающиеся удалению в амбулаторных условиях;
травматические ампутации фаланг одного-двух пальцев, не требующие экзартикуляции на уровне пястно-фаланговых суставов;
раны с дефектом мягких тканей, требующие кожную пластику местными тканями, но не подлежащие стационарному лечению;
раны с повреждением сухожилия разгибателя пальцев на уровне кисти и (или) стопы, не подлежащие стационарному лечению, за исключением повреждения сухожилий у детского населения;
ограниченные ожоги (менее 5 % поверхности тела), не требующие хирургического вмешательства, у детей с учетом возраста и глубины поражения.
Пациент (взрослый, детский) с травмой обращается в травмпункт до 3 (трех) суток с момента получения травмы и (или) поступает по скорой медицинской помощи. В травмпункте оценивается общее состояние, травматолого-ортопедический статус пострадавшего, проводятся необходимые лабораторные и инструментальные исследования, оказывается неотложная медицинская помощь.
После оказания пациенту неотложной медицинской помощи по показаниям пациент направляется в профильный стационар для получения специализированной медицинской помощи.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:

1) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін тәулік бойы жұмыс істейтін денсаулық сақтау ұйымдардың;
2) демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 8-ден 20-ға дейін жұмыс істейтін амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдардың құрамында ұйымдастырылады.
Травмпункте жеке кіреберіс бар, пандуспен жабдықталған және мынадай үй-жайлар жиынтығы:
тіркеу бөлімі;
күту залы;
дәрігерлік қабылдау үшін кабинет;
операциялық;
таңу бөлмесі;
гипс салу үшін кабинет (гипстік бөлме);
егу бөлмесі;
емшара бөлмесі;
рентгенологиялық кабинет (ол болмаған кезде пациентті зерттеп-қарау травматологиялық пункті орналасқан денсаулық сақтау ұйымының рентгенологиялық кабинетінде жүргізіледі);
травмпункт меңгерушісінің кабинеті;
ординаторлық;
мейіргерлік;
инвентарлық кабинет;
аға мейіргер кабинеті бар.
Травмпункт 2-қосымшаға сәйкес медициналық бұйымдармен қамтамасыз етіледі.
Кезек күттірмейтін травматологиялық көмекке жүгінген пациенттің тұрғылықты жеріне қарамастан көрсетіледі.
Травмпункте кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету үшін мынадай жай-күйлер көрсетілімдер болып табылады:
сіңірлердің, бұлшықеттердің, нерв діңінің және ірі тамырлардың зақымдануынсыз жұмсақ тіндерінің инфекция түспеген жараларында, зардап шеккен адамның жалпы қанағаттанарлық жағдайында;
қол-аяқтың жұмсақ тіндерінің, кеуденің, омыртқа бағанының соғылуы;
жұмсақ тіндердің соғылуы, гемартрозбен асқынбаған буындардың байламдың аппаратының созылуы;
қолдардың, саусақтары мен аяқ бастары буындарының травматикалық шығып кетуі (наркозды қажет етпейтін балаларда);
өкпеқабы зақымданбай қабырғалардың жеке сынулары;
сүйектердің жабық сынулары (ығысусыз немесе репозиция мен ұстап қалынатын сынықтардың ығысуымен, балаларда ығысусыз, наркозды талап етпейтін сынуларда ғана);
балалардың сынықтарын қоспағанда, амбулаториялық жағдайда кейіннен
емдеумен және байқаумен, жабық репозицияға және сыммен бекітуге берілетін сынулар;
амбулаториялық жағдайда алып тастауға болатын жұмсақ тіндердің бөгде денелері;
алақан-фалангалық буындар деңгейінде экзартикуляцияны талап етпейтін бір-екі саусақ фалангаларының жарақаттық ампутациясы;
жергілікті тіндермен тері пластикасын талап ететін, бірақ стационарлық емдеуге жатпайтын жұмсақ тіндердің ақауы бар жаралар;
балалардың сіңірлерінің зақымдануын қоспағанда, стационарлық емдеуге жатпайтын саусақ басы және (немесе) аяқ басы саусақтарының сіңір зақымданғаны бар жаралар;
зақымданудың жасы мен тереңдігін ескере отырып, балаларда хирургиялық араласуды қажет етпейтін шектеулі күйіктер (дене бетінің 5 %-нан аз).
Жарақат алған пациент (ересек, бала) жарақат алған сәттен бастап 3 (үш) тәулікке дейін травмпунктке жүгінеді және (немесе) жедел медициналық жәрдем арқылы түседі. Травмпунктке жәбірленушінің жалпы жағдайы, травматологиялық-ортопедиялық мәртебесі бағаланады, қажетті зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізіледі, кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетіледі.
Пациентке көрсетілімдер бойынша кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетілгеннен кейін пациент мамандандырылған медициналық көмек алу үшін бейінді стационарға жіберіледі.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"52. При соответствии материально-технического оснащения и наличия квалификации (сертификации) специалистов в медицинских организациях первого, второго и третьего уровней регионализации проводятся все оперативные вмешательства, имеющиеся в перечне согласно приложению 3.";
дополнить главой 6 следующего содержания:
"Глава 6. Порядок оказания медицинской помощи пациентам с ожогами
53. Медицинская помощь при ожогах оказывается:
1) в амбулаторных условиях и включает мероприятия по профилактике, диагностике, лечению ожогов I-II степени с площадью поражения до 10 % поверхности тела (у детей - до 5 % поверхности тела), не требующих хирургического лечения, медицинскую реабилитацию третьего этапа пациентов с послеожоговыми рубцовыми деформациями и дефектами тканей;
2) в стационарозамещающих и стационарных условиях и включает мероприятия по диагностике, лечению, реабилитации ожогов, ожоговой болезни и ее осложнений, послеожоговых рубцовых деформаций и дефектов тканей, требующих использования специальных методов диагностики и медицинских технологий.
54. Для лечения пациентов с ожогами в стационарных условиях организуются ожоговые (комбустиологические) койки в составе хирургических отделений медицинских организаций первого уровня регионализации, ожоговые отделения (центры) в составе медицинских организаций второго и третьего уровней регионализации.
55. Ожоговое отделение осуществляет следующие функции:
1) оказание специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи по профилю комбустиология при ожогах, электротравме, послеожоговых рубцовых деформациях и дефектах тканей;
2) динамическое наблюдение за пациентами с ожогами;
3) лечение осложнений ожоговой болезни;
4) проведение комплексных мероприятий по медицинской реабилитации;
5) оказание консультативной помощи специалистам других медицинских организаций по вопросам диагностики и лечения ожогов;
6) обеспечение преемственности между медицинскими организациями при лечении пациентов с ожогами, последствиями ожогов и ожоговой болезни;
7) организационно-методическую работу с медицинскими организациями по вопросам совершенствования оказания медицинской помощи при ожогах;
8) анализ ожогового травматизма и разработка предложений по его профилактике;
9) организация и проведение консультаций и (или) участие в консилиуме врачей, в том числе с применением дистанционных медицинских услуг;
10) ведение учетной и отчетной документации;
56. Медицинскими показаниями для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением ВТМУ в ожоговом центре (отделении) являются:

"52. Өңірлендірудің бірінші, екінші және үшінші деңгейлеріндегі медициналық ұйымдарда тиісті материалдық-техникалық жарақтандырылуы және мамандардың біліктілігі (сертификатталуы) болған кезде 3-қосымшаға сәйкес тізбеде бар барлық операциялық араласулар жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 6-тараумен толықтырылсын:
"6-тарау. Күйігі бар пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібі
53. Күйік кезінде медициналық көмек:
1) амбулаториялық жағдайларда және хирургиялық емдеуді қажет етпейтін дене бетінің 10 %-ға дейін (балаларда – дене бетінің 5 %-ға дейін) зақымдану аймағы бар I-II дәрежелі күйіктердің профилактикасы, диагностикасы, емдеу жөніндегі іс-шараларды, күйіктен кейінгі тыртық деформациялар мен тіндердің ақаулары бар пациенттерді медициналық оңалтуды қамтиды;
2) стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда және диагностиканың арнайы әдістері мен медициналық технологияларды қолдануды қажет ететін күйіктерді, күйік ауруын және оның асқынуларын, күйіктен кейінгі тыртық деформацияларын және тіндердің ақауларын диагностикалау, емдеу, оңалту жөніндегі іс-шараларды қамтып көрсетіледі.
54. Стационарлық жағдайда күйіктері бар пациенттерді емдеу үшін бірінші деңгейдегі өңірлік медициналық ұйымдардың хирургиялық бөлімшелерінің құрамында күйік (комбустиологиялық) төсектері, екінші және үшінші деңгейдегі өңірлік медициналық ұйымдардың құрамында күйік бөлімшелері (орталықтары) ұйымдастырылады.
55. Күйік бөлімі мынадай функцияларды орындайды:
1) күйік, электрден жарақаттану, күйіктен кейінгі тыртық деформациясы және тіндердің ақаулары кезінде комбустиология бейіні бойынша мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету;
2) күйігі бар пациенттерді динамикалық байқау;
3) күйік ауруының асқынуын емдеу;
4) медициналық оңалту бойынша кешенді іс-шаралар жүргізу;
5) күйіктерді диагностикалау және емдеу мәселелері бойынша басқа медициналық ұйымдардың мамандарына консультациялық көмек көрсету;
6) күйік және күйік салдары, күйік аурулары бар пациенттерді емдеу кезінде медициналық ұйымдар арасындағы сабақтастықты қамтамасыз ету;
7) күйік кезінде медициналық көмек көрсетуді жетілдіру мәселелері бойынша медициналық ұйымдармен ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс;
8) күйік жарақатын талдау және оның профилактикасы бойынша ұсыныстар әзірлеу;
9) консультацияларды ұйымдастыру және өткізу және (немесе) консилиумына қатысу, оның ішінде қашықтықтан медициналық қызметтерді қолдану;
10) есепке алу және есептік құжаттаманы жүргізу.
56. Мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін, оның ішінде күйік орталығында (бөлімшесінде) ЖТМҚ қолдана отырып медициналық көрсетілімдер мыналар болып табылады:

ожоги I-II степени с площадью поражения от 15 % поверхности тела (у детей от 5 % поверхности тела);
ожоги I- II, III А степени с площадью поражения менее 10 % поверхности тела (у детей менее 5 % поверхности тела) особых локализаций (голова, лицо в том числе в сочетании с ожогами органа зрения), кисть, стопа, промежность, половые органы, область шеи и крупных суставов), при наличии осложнений или сопутствующей патологии;
ожоги III Б-IV степени независимо от площади и локализации;
ожоги кожных покровов, полученные вследствие электротравмы с нарушением работы сердечной мышцы, и потерей сознания в анамнезе;
ожоги кожных покровов, полученные вследствие действия химических веществ;
ожоги в сочетании с ингаляционной травмой;
термические и химические ожоги I-II-III степени с площадью поражения 30 % поверхности тела и более различной локализации, в том числе в сочетании с ингаляционной травмой и развитием тяжелых инфекционных осложнений (пневмония, сепсис);
радиационные ожоги (в том числе после лучевой терапии);
послеожоговые рубцовые деформации и дефекты тканей различных локализаций;
трофические язвы и раны различных этиологий, в том числе пролежни для закрытия кожного дефекта;
посттравматические рубцовые деформации и дефекты тканей различных локализаций;
послеожоговые рубцовые деформации и дефекты тканей различных локализаций, требующие этапных реконструктивно-пластических операций.
57. Пациенты с ожогами II-III степени более 20 % поверхности тела, ожогами III степени более 10% поверхности тела у взрослых, ожогами II - III степени более 10 % поверхности тела, III степени более 5 % поверхности тела у детей при развитии ожогового шока, ингаляционной травме с развитием дыхательной недостаточности, ожогами, полученными вследствие электротравмы с развитием сердечно-сосудистой недостаточности, сопровождающиеся другими угрожающими жизни состояниями направляются в отделения анестезиологии и реанимации.
После устранения состояний, угрожающих жизни, пациенты переводятся (транспортируются) в ожоговый центр (отделение) медицинской организации.";
приложение 1 к указанному Стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанному Стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3 к Стандарту в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

дене бетінің 15 % зақымдану аумағымен I-II дәрежелі күйіктер (балаларда дене бетінің 5 %);
I-II, ІІІА дәрежелі күйіктер, зақымдану аумағы дене бетінің 10 %-дан аз (балаларда дене бетінің 5 %-дан аз) ерекше орналасқан (бас, бет, оның ішінде көру ағзасының күйіктерімен қатар), қол, аяқ, бұтарасы, жыныс мүшелері, мойын және ірі буындар аумағы), асқынулардың немесе қосарласқан патологияның болуы;
аумағы мен орналасуына қарамастан ІІІБ-IV дәрежелі күйіктер;
жүрек бұлшықетінің бұзылуы және есін жоғалту анамнезі бар электрлік жарақаттану салдарынан болған терінің күйіктері;
химиялық заттардың әрекетінің салдарынан болған терінің күйіктері;
ингаляциялық жарақаттан болған күйіктер;
I-II-III дәрежелі термиялық және химиялық күйіктер, дене бетінің 30 % зақымдану және әртүрлі аумағында орналасқан, оның ішінде ингаляциялық жарақатпен және ауыр инфекциялық асқынулардың (пневмония, сепсис) дамуымен болған;
радиациялық күйіктер (оның ішінде сәулелік терапиядан кейін);
күйіктен кейінгі тыртық деформациялары және әртүрлі орналасқан тіндердің ақаулары;
трофикалық ойықжаралар және әртүрлі этиологиялардың жарақаттары соның ішінде тері ақауын жабу үшін жауыржаралар;
жарақаттан кейінгі тыртық деформациясы және әртүрлі орналасқан тіндердің ақаулары;
кезеңдік реконструктивті-пластикалық операцияларды қажет ететін әртүрлі аумағында орналасқан күйіктен кейінгі тыртық деформациялары мен тіндердің ақаулары.
57. II - III дәрежелі күйігі бар пациенттер дене бетінің 20 %-дан асқан, III дәрежелі күйіктері бар ересектердегі дене бетінің 10 %-дан асқан, II-III дәрежелі күйіктері дене бетінің 10 %-дан асқан, III дәрежелі күйік шокының дамуы кезінде балалардағы дене бетінің 5 %-дан асқан, тыныс алу функциясы жеткіліксіздігінің дамуымен ингаляциялық жарақаттар, өмірге қауіп төндіретін басқа да жағдайлармен қосарласқан жүрек-қан тамырлары функциясы жеткіліксіздігінің дамуымен электрлік жарақат алған салдары кезінде пациенттер анестезиология және реанимация бөлімшелеріне жіберіледі.
Өмірге қауіп төндіретін жағдайлар жойылғаннан кейін пациенттер медициналық ұйымның күйік орталығына (бөлімшесіне) ауыстырылады (тасымалданады).";
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес көрсетілген Стандартқа 1-қосымша жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес көрсетілген Стандартқа 2-қосымша жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Стандартқа 3-қосымшамен мынадай редакцияда толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 октября 2023 года № 156
Приложение 1
к Стандарту организации
оказания травматологической
и ортопедической помощи
Рекомендуемая штатная численность организаций здравоохранения, оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь взрослому и детскому населению
В организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях, устанавливается 1 (одна) должность врача-травматолога-ортопеда на 20 тысяч населения. На 1 (одну) должность врача- травматолога-ортопеда устанавливаются 2 (две) должности медицинской сестры, 1 (одна) должность перевязочной медицинской сестры.
В организациях здравоохранения, оказывающих травматологическую и ортопедическую помощь в стационарных условиях:
1). в травматологическом отделении:
заведующий отделением – 1 (одна) должность на 20 коек;
травматолог-ортопед– 1 (одна) должность на 10 коек;
нейрохирург – 0,5 должности (для отделений политравм);
хирург – 0,5 должности (для отделений политравм).
Для оказания экстренной помощи на 1 (один) круглосуточный пост устанавливается 4, 75 должностей травматолога-ортопеда или хирурга, прошедшего соответствующую подготовку.
На 1 (один) круглосуточный пост на 10 коек устанавливается 4,75 должностей медицинской сестры.
Должность медицинской сестры перевязочной устанавливается из расчета не менее 1 (одной) должности на 20 коек, процедурной медицинской сестры не менее 1 (одной) должности на 20 коек, операционной медицинской сестры не менее 1 (одной) должности на 10 коек. Должность старшей операционной медицинской сестры устанавливается при наличии не менее 3 должностей операционных медицинских сестер и медицинских сестер перевязочной.
2) в ортопедическом отделении:
заведующий отделением – 1 (одна) должность на 20 коек;
травматолог-ортопед – 1 (одна) должность на 10 коек;
На 1 (один) круглосуточный пост на 10 коек устанавливается 4,75 должностей медицинской сестры.
Должность медицинской сестры перевязочной устанавливается из расчета не менее 1 (одной) должности на 20 коек, процедурной медицинской сестры не менее 1 (одной) должности на 20 коек, операционной медицинской сестры не менее 1 (одной) должности на 10 коек. Должность старшей операционной медицинской сестры устанавливается при наличии не менее 3 должностей операционных медицинских сестер и медицинских сестер перевязочной.
В ожоговом центре (отделении):

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 27 қазандағы
№ 156 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасында
травматологиялық және
ортопедиялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
1-қосымша
Травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының ұсынылатын штат саны
Амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында 20 мың тұрғынға шаққанда 1 (бір) травматолог-ортопед лауазымы белгіленеді. Травматолог-ортопед дәрігерінің 1 (бір) лауазымына 2 (екі) мейіргер лауазымы, 1 (бір) таңғыш мейіргер лауазымы белгіленеді.
Стационарлық жағдайларда травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында:
1) травматологиялық бөлімде:
бөлім меңгерушісі –20 төсекке 1(бір) лауазым;
травматолог-ортопед – 10 төсекке 1(бір) лауазым;
нейрохирург – 0,5 лауазым (политравма бөліміне);
хирург – 0,5 лауазым (политравма бөліміне);
Шұғыл көмек көрсету үшін тәулік бойы 1 (бір) постқа травматолог-ортопед немесе тиісті даярлықтан өткен хирург 4,75 лауазымы белгіленеді.
Тәулік бойы 1 (бір) постқа 10 төсекке мейіргердің кемінде 4,75 лауазымы белгіленеді.
Таңу мейіргерінің лауазымы 20 төсекке кемінде 1 (бір) лауазым, 20 төсекке кемінде 1 (бір) емшара мейіргері, 10 төсекке кемінде 1 (бір) операциялық мейіргердің лауазым есебінен белгіленеді. Операциялық аға мейіргердің лауазымы операциялық мейіргерлері мен таңу бөлмесінің мейіргерлерінің кемінде 3 лауазымы болған кезде белгіленеді.
2) ортопедиялық бөлімде:
бөлім меңгерушісі –20 төсекке 1(бір) лауазым;
травматолог-ортопед – 10 төсекке 1(бір) лауазым;
тәулік бойы 1 (бір) постқа 10 төсекке мейіргердің 4,75 лауазымы белгіленеді.
Таңу мейіргердің лауазымы 20 төсекке кемінде 1 (бір) лауазым, 20 төсекке кемінде 1 (бір) емшара мейіргері, 10 төсекке кемінде 1 (бір) операциялық мейіргердің лауазым есебінен белгіленеді. Аға операциялық мейіргердің лауазымы таңу бөлмесінің операциялық мейіргерлері мен мейіргерлерінің кемінде 3 лауазымы болған кезде белгіленеді.
Күйік орталығында (бөлімшеде):