Об утверждении Правил согласования объемов внешних займов квазигосударственного сектора
Совместный приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 октября 2023 года № 173 и Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 1 ноября 2023 года № 1142. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2023 года № 33597
В соответствии со статьей 199 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила согласования объемов внешних займов квазигосударственного сектора.
2. Департаменту политики управления обязательствами государства и развития финансового сектора Министерства национальной экономики Республики Казахстана в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер- Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
_________ _Е. Жамаубаев
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 1 ноября 2023 года № 1142
и Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 октября 2023 года № 173
Правила согласования объемов внешних займов квазигосударственного сектора
1. Настоящие Правила согласования объемов внешних займов квазигосударственного сектора разработаны в соответствии со статьей 199 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок согласования объемов внешних займов квазигосударственного сектора в рамках ограничений, установленных Концепцией управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2022 года № 1005 (далее – Концепция), за исключением сделок по внутригрупповому финансированию и негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией.
2. Согласование объемов внешних займов квазигосударственного сектора осуществляется посредством определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора в соответствии с Правилами определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 сентября 2023 года № 164 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33444) с учетом рекомендаций Комиссии по вопросам определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора при уполномоченном органе по государственному планированию (далее – Комиссия), создаваемой уполномоченным органом по государственному планированию.
В течение пяти рабочих дней предложения об объемах внешних займов квазигосударственного сектора на планируемый период направляются центральным уполномоченным органом по государственному планированию после получения рекомендаций Комиссии в Аппарат Правительства Республики Казахстан.

Квазимемлекеттік сектордың сыртқы қарыздарының көлемін келісу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 31 қазандағы № 173 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 1 қарашадағы № 1142 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 қарашада № 33597 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 199-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Квазимемлекеттік сектордың сыртқы қарыздарының көлемін келісу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекет міндеттемелерін басқару және қаржы секторын дамыту саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
Қаржы министрі
_________Е. Жамаубаев
Қазақстан РеспубликасыҰлттық экономика министрі__________А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қаржы министрі
2023 жылғы 1 қарашадағы
№ 1142 мен
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрі
2023 жылғы 31 қазандағы
№ 173 Бұйрықпен бекітілген
Квазимемлекеттік сектордың сыртқы қарыздарының көлемін келісу қағидалары
1. Осы Квазимемлекеттік сектордың сыртқы қарыздарының көлемін келісу қағидалары Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 199-бабына сәйкес әзірленді және топішілік қаржыландыру жөніндегі мәмілелерді және мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 10 қыркүйектегі № 1005 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасында (бұдан әрі – Тұжырымдама) белгіленген шектеулер шеңберінде квазимемлекеттік сектордың сыртқы қарыздарының көлемін келісу тәртібін айқындайды.
2. Квазимемлекеттік сектордың сыртқы қарыздарының көлемін келісу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган құратын Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жанындағы Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін айқындау мәселелері жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) ұсынымдары ескеріле отырып, Қазақстан Респубикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 18 қыркүйектегі № 164 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33444 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін айқындау қағидаларына сәйкес квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін айқындау арқылы жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектордың жоспарланатын кезеңге арналған сыртқы қарыздарының көлемі туралы ұсыныстарды бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Комиссияның ұсынымдарын алғаннан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына жібереді.

3. Перечень субъектов квазигосударственного сектора, в отношении которых определяется предельный объем внешнего долга утверждается центральным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с подпунктом 34-1) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011.
4. Предельный объем внешнего долга квазигосударственного сектора на планируемый финансовый год по согласованию с Правительством Республики Казахстан определяется центральным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с подпунктом 35-4) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011.
5. Корректировка предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора может осуществляться при изменении бюджетных параметров или на основании скорректированных планов заимствования квазигосударственного сектора.
6. Субъекты квазигосударственного сектора самостоятельно обеспечивают исполнение своих обязательств в рамках внешнего заимствования.

3. Оларға қатысты сыртқы борыштың шекті көлемі айқындалатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тізбесін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 34-1) тармақшасына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітеді.
4. Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының жоспарланатын қаржы жылына арналған шекті көлемін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 35-4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
5. Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін түзету бюджет параметрлері өзгерген кезде немесе квазимемлекеттік сектордың түзетілген қарыз алу жоспарлары негізінде жүзеге асырылуы мүмкін.
6. Квазимемлекеттік сектор субъектілері сыртқы қарыз алу шеңберінде өз міндеттемелерін орындауды дербес қамтамасыз етеді.