О внесений изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 января 2023 года № 29 "Об утверждении типовых программ профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области биологической безопасности"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 ноября 2023 года № 390. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2023 года № 33653
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 января 2023 года № 29 "Об утверждении типовых программ профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области биологической безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31789) следующие изменения:
в типовых программах профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области биологической безопасности, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Типовые программы профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области биологической безопасности (далее – Типовые программы) разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан" и определяют содержание, объем дисциплин образовательных программ для:
1) подготовки и переподготовки кадров в области карантина растений для получения допуска к обращению с микроорганизмами штаммов изолятов/ карантинных организмов III и (или) IV групп патогенности;
2) повышения квалификации кадров в области карантина растений, осуществляющих обращение с микроорганизмами штаммов изолятов/ карантинных организмов III и (или) IV групп патогенности;
3) подготовки и переподготовки кадров в области ветеринарии для получения допуска к обращению с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности;
4) повышения квалификации кадров в области ветеринарии, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Продолжительность профессиональной подготовки и переподготовки специалистов для получения допуска к обращению с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности составляет от 9 кредитов (270 часов) до 21 кредитов (630 часов).

"Биологиялық қауіпсіздік саласындағы кадрларды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2023 жылғы 25 қаңтардағы № 29 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 15 қарашадағы № 390 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 қарашада № 33653 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Биологиялық қауіпсіздік саласындағы кадрларды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2023 жылғы 25 қаңтардағы № 29 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31789 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген биологиялық қауіпсіздік саласындағы кадрларды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Биологиялық қауіпсіздік саласындағы кадрларды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламалары (бұдан әрі – Үлгілік бағдарламалар) "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және:
1) патогендігі III және (немесе) IV топтардағы изоляттар/карантиндік организмдер штамдарының микроорганизмдерімен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін өсімдіктер карантині саласындағы кадрларды даярлау және қайта даярлау;
2) патогендігі III және (немесе) IV топтардағы изоляттар/карантиндік организмдер штамдарының микроорганизмдерімен жұмыс істеуді жүзеге асыратын өсімдіктер карантині саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру;
3) патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін ветеринария саласындағы кадрларды даярлау және қайта даярлау;
4) патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеуді жүзеге асыратын ветеринария саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру үшін білім беру бағдарламалары пәндерінің мазмұнын, көлемін айқындайды. ";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды кәсіптік даярлау және қайта даярлау ұзақтығы 9 кредиттен (270 сағат) 21 кредитке (630 сағат) дейін құрайды.

Продолжительность повышения квалификации специалистов, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности составляет от 2 кредитов (60 часов) до 8 кредитов (240 часов).";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. По результатам подготовки и переподготовки специалистов для получения допуска к обращению с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности присваивается соответствующая специализация.
Перечень специализаций, присваиваемых по результатам подготовки и переподготовки специалистов для получения допуска к обращению с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности указан в приложении 6 к настоящим Типовым программам.";
приложения 2, 4, 5 и 6 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 ноября 2023 года № 390
Приложение 2
к Типовым программам
профессиональной подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации кадров в области
биологической безопасности
Типовые учебные планы и содержание программ профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации
Типовой учебный план и содержание программы профессиональной подготовки и переподготовки кадров для специалистов с техническим и профессиональным образованием по направлениям "Агрономия", "Защита и карантин растений", "Биология", "Биотехнология", "Агрохимия".
Профессиональная подготовка и переподготовка специалистов для получения допуска к обращению с микроорганизмами штаммов/изолятов карантинных организмов III группы патогенности, для специалистов карантинных лабораторий, 21 кредитов (630 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Общая биология организмов
60
Экзамен
Сельскохозяйственная фитопатология
58
Экзамен
Биотехнология в растениеводстве и защите растений
45
Экзамен
Методы выявления и учета болезней растений
60
Экзамен
Иммунитет растений
90
Экзамен
Фитофармация пестицидов
60
Экзамен
Биотехнологические методы в защите растений
45
Экзамен
Фитосанитарный мониторинг и экспертиза
45
Экзамен
Экология вредных организмов
45
Экзамен
Генетика, онтогенез, филогенез
60
Экзамен
Молекулярная и клеточная биология
58
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
21/630
21
Профессиональная подготовки и переподготовки специалистов для получения допуска к обращению с микроорганизмами штаммов/изолятов карантинных организмов IV группы патогенности, для специалистов карантинных лабораторий, 14 кредитов (420 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Общая биология организмов
30
Экзамен
Сельскохозяйственная фитопатология
45
Экзамен
Биотехнология в растениеводстве и защите растений
45
Экзамен
Методы выявления и учета болезней растений
45
Экзамен
Иммунитет растений
30
Экзамен
Фитофармация пестицидов
30
Экзамен
Биотехнологические методы в защите растений
26
Экзамен
Фитосанитарный мониторинг и экспертиза
45
Экзамен
Экология вредных организмов
45
Экзамен
Генетика, онтогенез, филогенез
30
Экзамен
Молекулярная и клеточная биология
45
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
14/420

Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын мамандардың біліктілігін арттыру ұзақтығы 2 кредиттен (60 сағат) 8 кредитке (240 сағат) дейін құрайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды даярлау және қайта даярлау нәтижелері бойынша тиісті мамандандыру беріледі.
Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды даярлау және қайта даярлау нәтижелері бойынша берілетін мамандандырулар тізбесі осы Үлгілік бағдарламаларға 6-қосымшада көрсетілген.";
2, 4, 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 15 қарашадағы
№ 390 бұйрығына
1- қосымша
Биологиялық қауіпсіздік
саласындағы кадрларды кәсіптік
даярлаудың, қайта даярлаудың
және олардың біліктілігін
арттырудың үлгілік
бағдарламаларына
2-қосымша
Кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру бағдарламаларының үлгілік оқу жоспарлары мен мазмұны
"Агрономия", "Өсімдіктерді қорғау және олардың карантині", "Биология", "Биотехнология", "Агрохимия" бағыттары бойынша техникалық және кәсіптік білімі бар мамандар үшін кадрларды кәсіптік даярлаудың және қайта даярлау бағдарламаларының үлгілік оқу жоспары және мазмұны.
Патогендігі III топтағы карантиндік организмдер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды кәсіптік даярлау және қайта даярлау, карантиндік зертханалардың мамандары үшін 21 кредит (630 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі,
кредит/сағат
Бақылау нысаны
Организмдердің жалпы биологиясы
60
Емтихан
Ауыл шаруашылығы фитопатологиясы
58
Емтихан
Өсімдік шаруашылығы мен өсімдіктерді қорғаудағы биотехнология
45
Емтихан
Өсімдіктер ауруларын анықтау және есепке алу әдістері
60
Емтихан
Өсімдіктер иммунитеті
90
Емтихан
Пестицидтердің фитофармациясы
60
Емтихан
Өсімдіктерді қорғаудағы биотехнологиялық әдістер
45
Емтихан
Фитосанитариялық мониторинг және сараптама
45
Емтихан
Зиянды организмдердің экологиясы
45
Емтихан
Генетика, онтогенез, филогенез
60
Емтихан
Молекулалық және жасушалық биология
58
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
21/630
21
Патогендігі IV топтағы карантиндік организмдер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды кәсіптік даярлау және қайта даярлау, карантиндік зертханалардың мамандары үшін, 14 кредит (420 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі,
кредит/сағат
Бақылау нысаны
Организмдердің жалпы биологиясы
30
Емтихан
Ауыл шаруашылығы фитопатологиясы
45
Емтихан
Өсімдік шаруашылығы мен өсімдіктерді қорғаудағы биотехнология
45
Емтихан
Өсімдіктердің ауруларын анықтау және есепке алу әдістері
45
Емтихан
Өсімдіктердің иммунитеті
30
Емтихан
Пестицидтердің фитофармациясы
30
Емтихан
Өсімдіктерді қорғаудағы биотехнологиялық әдістер
26
Емтихан
Фитосанитариялық мониторинг және сараптама
45
Емтихан
Зиянды организмдердің
45
Емтихан
Генетика, онтогенез, филогенез
30
Емтихан
Молекулалық және жасушалық биология
45
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
14/420

Навыки работы в лабораториях уровня биологической безопасности BSL-2/3
Содержание дисциплины
Группы патогенности микроорганизмов, критерии биологической опасности, требования к лабораториям и персоналу. Понятие биологический риск, оценка биологического риска, мероприятия по снижению биологических рисков, оценка эффективности биобезопасности, замена или исключение биологических рисков, допустимый биологический риск. Мероприятия по снижению биологических рисков: инженерно-технические мероприятия (в том числе проектирование лаборатории, оборудование лаборатории, материалы, сооружения), административные и организационные мероприятия (в том числе политика, стандарты и руководящие принципы, приказы, СОП, записи, протоколы, договоры), практические методы и процедуры (процедуры и методы, эффективность которых доказана на практике), СИЗ. Требования к оценке эффективности управления биологическими рисками: ежедневный оперативный контроль, периодический мониторинг и (или) аудит, внешняя инспекция, анализ и рекомендации. Требования к специалисту, его функциональные обязанности.
Результаты обучения
Владеет знаниями и навыками проведения периодического мониторинга в рамках оценки эффективности управления биологическими рисками. Знает уровни биобезопасности лабораторий, группы патогенности микроорганизмов, требования к лабораториям и персоналу. Знает об управлении биологическими рисками: понятие биологический риск, оценка биологического риска, мероприятия по снижению биологических рисков, оценка эффективности биобезопасности, замена или исключение биологических рисков, допустимый биологический риск. Знает мероприятия по снижению биологических рисков: инженерно-технические мероприятия, административные и организационные мероприятия, практические методы и процедуры, СИЗ. Знает требования к оценке эффективности управления биологическими рисками: ежедневный оперативный контроль, периодический аудит, внешняя инспекция, анализ и рекомендации. Знает требования к специалисту, его функциональные обязанности.
Наименование дисциплины по выбору
Навыки работы в лабораториях уровня биологической безопасности ABSL-3
Содержание дисциплины
Международные и национальные стандарты по лабораторной биобезопасности при работе с инфицированными животными. Лаборатории с максимальной биологической защитой: шлюзы, зонирование помещений, авторизованный допуск, инженерные системы НЕРА (High Efficiency Particulate Air или High Efficiency Particulate Arrestance) фильтрации воздуха с созданием зон отрицательного давления, обработка сточных вод, VHP (Vaprorized Hydrogen Peroxide) деконтаминация, лабораторное оснащение и оборудование, индивидуально - вентилируемые комплексы для содержания экспериментальных животных. Система управления биологическими рисками при проведении манипуляций с лабораторными животными (с/не инфицированными) и при уходе за ними: оценка биологического риска, контрольные мероприятия, оценка эффективности биобезопасности, замена или исключение биологических рисков, допустимый биологический риск. Рутинный уход за лабораторными животными (с/не инфицированными): кормление, поение и пересадка. Использование СИЗ, подготовка персонала для работы с лабораторными животными (с/не инфицированными). Требования к обеззараживанию инфицированных биологических отходов и их утилизации. Ведение документации в экспериментальном виварии.
Результаты обучения
Знает международные и национальные стандарты по лабораторной биобезопасности при работе с инфицированными животными. Знает требования к лаборатории с максимальной биологической защитой: шлюзы, зонирование помещений, авторизованный допуск, инженерные системы НЕРА (High Efficiency Particulate Air или High Efficiency Particulate Arrestance) фильтрации воздуха с созданием зон отрицательного давления, обработку сточных вод, VHP (Vaprorized Hydrogen Peroxide) деконтаминацию, лабораторное оснащение и оборудование, индивидуально-вентилируемые комплексы для содержания экспериментальных животных. Умеет применять систему управления биологическими рисками при проведении манипуляций с лабораторными животными (с/не инфицированными) и при уходе за ними. Знает правила рутинного ухода за лабораторными животными (с/не инфицированными): кормление, поение и пересадка. Знает правила использования СИЗ при работе с животными (с/не инфицированными) и правила ведения документации в экспериментальном виварии. Знает требования к обеззараживанию инфицированных биологических отходов и их утилизации.
Наименование базовой дисциплины
Биологическая безопасность при проведение исследования по ветеринарной санитарной экспертизе
Содержание дисциплины
Группы риска микроорганизмов, критерии биологической опасности, требования к лабораториям и персоналу Лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы (далее – ЛВСЭ). Методы лабораторных исследований продуктов животного происхождения: обязательные и дополнительные методы исследования. Безопасность продовольственного сырья и пищевых продуктов (биобезопасность молочной продукции, биобезопасность мясной продукции). Оценка качества продуктов животного происхождения при инфекционных и инвазионных заболеваниях: критерий безопасности продуктов животного происхождения при туберкулезе; критерий безопасности продуктов животного происхождения при бруцеллезе; критерий безопасности продуктов животного происхождения при ящуре; критерий безопасности продуктов животного происхождения при сибирской язве; критерий безопасности продуктов животного происхождения при эхинококкозе.
Результаты обучения
Знает группы риска микроорганизмов, критерии биологической опасности, требования к лабораториям и персоналу ЛВСЭ. Знает методы лабораторных исследований продуктов животного происхождения: обязательные и дополнительные методы исследования. Знает о безопасности продовольственного сырья и пищевых продуктов (биобезопасность молочной продукции, биобезопасность мясной продукции, биобезопасность рыбной продукции). Знает оценку качества продуктов животного происхождения при инфекционных и инвазионных заболеваниях: критерий безопасности продуктов животного происхождения при туберкулезе; критерий безопасности продуктов животного происхождения при бруцеллезе; критерий безопасности продуктов животного происхождения при ящуре; критерий безопасности продуктов животного происхождения при сибирской язве; критерий безопасности продуктов животного происхождения при эхинококкозе.
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 ноября 2023 года № 390
Приложение 5
к Типовым программам
профессиональной подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации кадров в области
биологической безопасности
Типовые учебные планы и содержание программ профессиональной подготовки и переподготовки в области биологической безопасности

BSL-2/3 биологиялық қауіпсіздік деңгейіндегі зертханаларда жұмыс істеу дағдылары
Пәннің мазмұны
Микроорганизмдердің патогендік топтары, биологиялық қауіптілік өлшемшарттары, зертханалар мен персоналға қойылатын талаптар. Биологиялық тәуекел ұғымы, биологиялық тәуекелді бағалау, биологиялық тәуекелдерді төмендету жөніндегі іс-шаралар, биоқауіпсіздік тиімділігін бағалау, биологиялық тәуекелдерді ауыстыру немесе алып тастау, жол берілетін биологиялық тәуекелдер. Биологиялық тәуекелдерді төмендету жөніндегі іс-шаралар: инженерлік-техникалық іс-шаралар (оның ішінде зертхананы жобалау, зертхана жабдығы, материалдар, құрылысжай), әкімшілік және ұйымдастырушылық іс-шаралар (оның ішінде саясат, стандарттар және басшылық қағидаттары, бұйрықтар, СОР, жазбалар, хаттамалар, шарттар), практикалық әдістер мен рәсімдер (тиімділігі практикада дәлелденген рәсімдер мен әдістер), ЖҚҚ. Биологиялық тәуекелдерді басқару тиімділігін бағалауға қойылатын талаптар: күнделікті жедел бақылау, мерзімді мониторинг және (немесе) аудит, сыртқы инспекция, талдау және ұсынымдар. Маманға қойылатын талаптар, оның функционалдық міндеттері.
Оқыту нәтижелері
Биологиялық тәуекелдерді басқару тиімділігін бағалау шеңберінде мерзімді мониторинг жүргізу білімі мен дағдыларын меңгереді. Зертханалардың биоқауіпсіздік деңгейін, микроорганизмдердің патогендік топтарын, зертханалар мен персоналға қойылатын талаптарды біледі. Биологиялық тәуекелдерді басқару туралы біледі: биологиялық тәуекел ұғымы, биологиялық тәуекелді бағалау, биологиялық тәуекелдерді төмендету жөніндегі іс-шаралар, биоқауіпсіздік тиімділігін бағалау, биологиялық тәуекелдерді ауыстыру немесе алып тастау, жол берілетін биологиялық тәуекел. Биологиялық тәуекелдерді төмендету жөніндегі іс-шараларды біледі: инженерлік-техникалық іс-шаралар, әкімшілік және ұйымдастырушылық іс-шаралар, практикалық әдістер мен рәсімдер, ЖҚҚ. Биологиялық тәуекелдерді басқарудың тиімділігін бағалауға қойылатын талаптарды біледі: күнделікті жедел бақылау, мерзімді аудит, сыртқы инспекция, талдау және ұсынымдар. Маманға қойылатын талаптарды, оның функционалдық міндеттерін біледі.
Таңдау бойынша пәннің атауы
ABSL-3 биологиялық қауіпсіздік деңгейіндегі зертханаларда жұмыс істеу дағдылары
Пәннің мазмұны
Жұқтырған жануарлармен жұмыс кезінде зертханалық биоқауіпсіздік бойынша халықаралық және ұлттық стандарттар. Биологиялық қорғанысы барынша жоғары зертханалар: шлюздер, үй-жайларды аймақтарға бөлу, авторландырылған рұқсат беру, теріс қысым аймақтарын құра отырып, ауаны сүзгілеудің НЕРА (ағыл. High Efficiency Particulate Air или High Efficiency Particulate Arrestance) инженерлік жүйелері, сарқынды суларды өңдеу, VHP (ағыл. Vaprorized Hydrogen Peroxide) деконтаминациясы, зертханалық жарақтандыру және жабдықтар, эксперименттік жануарларды ұстауға арналған жеке желдетілетін кешендер. Зертханалық жануарлармен (жұқтырған/жұқтырмаған) манипуляциялар жүргізу кезінде және оларға күтім жасау кезінде биологиялық тәуекелдерді басқару жүйесі: биологиялық тәуекелді бағалау, бақылау іс-шаралары, биоқауіпсіздік тиімділігін бағалау, биологиялық тәуекелдерді ауыстыру немесе алып тастау, жол берілетін биологиялық тәуекел. Зертханалық жануарларға күнделікті күтім жасау (жұқтырған/ жұқтырмаған): азық беру, суару және ауыстырып отыру. ЖҚҚ-ны пайдалану, зертханалық жануарлармен жұмыс істеу үшін персоналды даярлау (жұқтырмаған/жұқтырмаған). Инфекцияланған биологиялық қалдықтарды залалсыздандыруға және оларды кәдеге жаратуға қойылатын талаптар. Эксперименттік виварияда құжаттаманы жүргізу.
Оқыту нәтижелері
Жұқтырған жануарлармен жұмыс кезінде зертханалық биоқауіпсіздік бойынша халықаралық және ұлттық стандарттарды біледі. Биологиялық қорғанысы барынша жоғары зертханаларға қойылатын талаптарды біледі: шлюздер, үй-жайларды аймақтарға бөлу, авторландырылған рұқсат беру, теріс қысым аймақтарын құра отырып, ауаны сүзгілеудің НЕРА (ағыл. High Efficiency Particulate Air или High Efficiency Particulate Arrestance) инженерлік жүйелері, сарқынды суларды өңдеу, VHP (ағыл. Vaprorized Hydrogen Peroxide) деконтаминациясы, зертханалық жарақтандыру және жабдықтар, эксперименттік жануарларды ұстауға арналған жеке желдетілетін кешендер. Зертханалық жануарлармен (жұқтырған/жұқтырмаған) манипуляция жүргізу кезінде және оларға күтім жасау кезінде биологиялық тәуекелдердіі басқару жүйесін қолдана алады. Зертханалық жануарларға (жұқтырған/жұқтырмаған) күнделікті күтім жасау ережелерін біледі: азық беру, суару және ауыстырып отыру. Жануарлармен (жұқтырмаған/жұқтырмаған) жұмыс істеу кезінде ЖҚҚ-ны пайдалану қағидаларын және эксперименттік виварияда құжаттама жүргізу қағидаларын біледі. Инфекцияланған биологиялық қалдықтарды залалсыздандыруға және оларды кәдеге жаратуға қойылатын талаптарды біледі.
Базалық пәннің атауы
Ветеринариялық санитариялық сараптама бойынша зерттеу жүргізу кезіндегі биологиялық қауіпсіздік
Пәннің мазмұны
Микроорганизмдердің тәуекел топтары, биологиялық қауіптілік өлшемшарттары, зертханаларға және Ветеринариялық санитариялық сараптама зертханасы (бұдан әрі – ВССЗ) персоналына қойылатын талаптар. Жануарлардан алынатын өнімдерді зертханалық зерттеу әдістері: міндетті және қосымша зерттеу әдістері. Азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі (сүт өнімдерінің биоқауіпсіздігі, ет өнімдерінің биоқауіпсіздігі). Инфекциялық және инвазиялық аурулар кезінде жануарлардан алынатын өнімдер сапасын бағалау: туберкулез кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; бруцеллез кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; аусыл кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; сібір жарасы кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; эхинококкоз кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары.
Оқыту нәтижелері
Микроорганизмдердің тәуекел топтарын, биологиялық қауіптілік өлшемшарттарын, зертханаларға және ВССЗ персоналына қойылатын талаптарды біледі. Жануарлардан алынатын өнімдерді зертханалық зерттеу әдістерін біледі: міндетті және қосымша зерттеу әдістері. Азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін (сүт өнімдерінің биоқауіпсіздігі, ет өнімдерінің биоқауіпсіздігі, балық өнімдерінің биоқауіпсіздігі) біледі. Инфекциялық және инвазиялық аурулар кезінде жануарлардан алынатын өнімдер сапасының бағасын біледі: туберкулез кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; бруцеллез кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; аусыл кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшартттары; сібір жарасы кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; эхинококкоз кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 15 қарашадағы
№ 390 бұйрығына
3- қосымша
Биологиялық қауіпсіздік
саласындағы кадрларды кәсіптік
даярлаудың, қайта даярлаудың
және олардың біліктілігін
арттырудың үлгілік
бағдарламаларына
5-қосымша
Биологиялық қауіпсіздік саласындағы кәсіптік даярлау және, қайта даярлау бағдарламаларының үлгілік оқу жоспарлары және мазмұны

1. Типовой учебный план и содержание программы профессиональной подготовки и переподготовки кадров для специалистов с техническим и профессиональным образованием по направлениям "Ветеринария", "Биология", послесредним образованием по специальности "Ветеринария", высшим и послевузовским образованиям по направлению "Ветеринария" или "Естественные науки, математика и статистика" ("Биология", "Биохимия, "Биотехнология").

1. "Ветеринария", "Биология" бағыттары бойынша техникалық және кәсіптік білімі бар, "Ветеринария" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімі бар, "Ветеринария" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" ("Биология", "Химия", "Биотехнология") бағыттары бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандар үшін кадрларды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлау бағдарламаларының үлгілік оқу жоспары және мазмұны.

Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности", для специалистов ветеринарных лабораторий, 21 кредитов (630 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в области ветеринарии по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи

"Патогендігі I және II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" кадрларын кәсіби даярлау және қайта даярлау, ветеринариялық зертханалардың мамандары үшін, 21 кредит (630 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау мәселелері бойынша ветеринария саласындағы құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету

116
Экзамен
Эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности
90
Экзамен
Лабораторная диагностика особо опасных инфекций (практические занятия)
120
Экзамен
Эпизоотология особо опасных инфекций I и II группы патогенности, полевая биобезопасность
90
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Экзамен
Безопасная работа с опасными патогенами
90
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
21/630
21
Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпизоотология и микробиология инфекционных заболеваний II группы патогенности", для специалистов ветеринарных лабораторий, 21 кредитов (630 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в сфере здравоохранения по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
116
Экзамен
Эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций II группы патогенности
90
Экзамен
Лабораторная диагностика особо опасных инфекций (практические занятия)

116
Емтихан
Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және микробиологиясы
90
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялардың зертханалық диагностикасы (практикалық сабақтар)
120
Емтихан
Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы, далалық биоқауіпсіздік
90
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Емтихан
Қауіпті патогендермен қауіпсіз жұмыс
90
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
21/630
"Патогендігі II топтағы инфекциялық аурулардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" кадрларын кәсіби даярлау және қайта даярлау, ветеринариялық зертханалардың мамандары үшін, 21 кредит (630 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау мәселелері бойынша денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
116
Емтихан
Патогендігі II топтағы аса қауіпті инфекциялардың эпидемиологиясы және микробиологиясы
90
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялардың зертханалық диагностикасы (практикалық сабақтар)

240
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Экзамен
Основы географической информационной системы технологий
60
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
21/630
Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности", для специалистов противоэпизоотического отряда 14 кредитов (420 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в области ветеринарии по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
116
Экзамен
Эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности
90
Экзамен
Эпизоотология особо опасных инфекций I и II групп патогенности, полевая биобезопасность
90
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
14/420
Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпизоотология и микробиология инфекций I и II групп патогенности", для специалистов ветеринарных организаций 14 кредитов (420 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в области ветеринарии по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
116
Экзамен
Эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности
90
Экзамен
Эпизоотология особо опасных инфекций I и II групп патогенности, полевая биобезопасность
90
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
14/420
Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности", для лаборантов, 14 кредитов (420 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
96
Экзамен
Лабораторная диагностика особо опасных инфекций (практические занятия)
200
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Экзамен
Основы ГИС технологий
60
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
14/420

240
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Емтихан
ГАЖ технология негіздері
60
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
21/630
"Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" кадрларын кәсіби даярлау және қайта даярлау, эпизоотияға қарсы отряд мамандары үшін, 14 кредит (420 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау мәселелері бойынша ветеринария саласындағы құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
116
Емтихан
Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және микробиологиясы
90
Емтихан
Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы, далалық биоқауіпсіздік
90
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
14/420
"Патогендігі I және II топтардағы инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" кадрларын кәсіби даярлау және қайта даярлау, ветеринариялық ұйымдардың мамандары үшін, 14 кредит (420 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау мәселелері бойынша ветеринария саласындағы құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
116
Емтихан
Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және микробиологиясы
90
Емтихан
Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы, далалық биоқауіпсіздік
90
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
14/420
"Патогендігі I және II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" кадрларын кәсіби даярлау және қайта даярлау, зертханашылар үшін, 14 кредит (420 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
96
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялардың зертханалық диагностикасы (практикалық сабақтар)
200
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Емтихан
ГАЖ технологиясының негіздері
60
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
14/420

Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности", для специалистов ветеринарных лабораторий осуществляющим деятельность в области ветеринарии, на уровне районов, городов областного значения, 9 кредитов (270 часов)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Общая микробиология и методы бактериологической диагностики особо опасных инфекции
2
Экзамен
Противоэпизоотический (противоэпидемический) режим работы с микроорганизмами II – IV групп патогенности
22
Экзамен
Методы и техника безопасной работы бактериологической лаборатории, серологической диагностики и при биологическом методе диагностики инфекционных болезней
86
Экзамен
Микробиология, лабораторная диагностика, эпизоотология, эпидемиология особо опасных инфекции

"Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" кадрларын кәсіби даярлау және қайта даярлау, ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық зертханалардың мамандары үшін аудандар, облыстық маңызы бар қалалар деңгейінде, 9 кредит (270 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Жалпы микробиология және аса қауіпті инфекцияларды бактериологиялық диагностикалау әдістері
2
Емтихан
Патогенділігі II-IV топтағы микроорганизмдермен жұмыс істеудің эпизоотияға қарсы (эпидемияға қарсы) режимі
22
Емтихан
Бактериологиялық зертхананың, серологиялық диагностиканың және жұқпалы ауруларды диагностикалаудың биологиялық әдісінің қауіпсіз жұмыс әдістері мен техникасы
86
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялардың микробиологиясы, зертханалық диагностикасы, эпизоотологиясы, эпидемиологиясы

122
Экзамен
Лабораторные животные в биологических исследованиях
4
Экзамен
Дезинфекция при особо опасных инфекциях
20
Экзамен
Питательные среды и стерилизация лабораторных объектов
2
Экзамен
Управление отходами в лаборатории
12
Экзамен
Итоговый контроль
-
Тестирование
Итого
9/270
9
2. Типовой учебный план и содержание программы повышения квалификации кадров по направлениям "Ветеринария", "Биология", послесредним образованием по специальности "Ветеринарный техник" (ветеринарный фельдшер), высшим и послевузовским образованиям по направлению "Ветеринария" или "Естественные науки, математика и статистика" ("Биология", "Биохимия, "Биотехнология").

122
Емтихан
Биологиялық зерттеулердегі зертханалық жануарлар
4
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялар кезінде дезинфекциялау
20
Емтихан
Қоректік орталар және зертханалық объектілерді зарарсыздандыру
2
Емтихан
Зертханада қалдықтармен жұмыс
12
Емтихан
Қорытынды бақылау
-
Тестілеу
Барлығы
9/270
9
2. "Ветеринария", "Биология" бағыттары бойынша, техникалық және кәсіптік білімі бар "Ветеринариялық техник" (ветеринариялық фельдшер) мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімі бар, "Ветеринария" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" ("Биология", "Химия", "Биотехнология") бағыттары бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламаларының үлгілік оқу жоспары және мазмұны.

Курс повышения квалификации "Биобезопасность при особо опасных инфекциях I и II групп патогенности", 8 кредитов (240 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в сфере здравоохранения по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
120
Экзамен
Дисциплина по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
8/240
Курс повышения квалификации "Биобезопасность и дезинфекционное дело при особо опасных инфекциях", 4 кредита (120 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Дезинфекционное дело
60
Тестирование
Дисциплина по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
4/120
Курс повышения квалификации "Биобезопасность и инфекционный контроль", 4 кредита (120 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Инфекционный контроль
60
Тестирование
Дисциплина по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
4/120
Курс повышения квалификации "ГИС технологии", 4 кредита (120 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах/кредитах
Форма контроля
Основы географической информационной системы технологий технологий
60
Тестирование
Дисциплина по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
4/120
Курс повышения квалификации "Основы биобезопасности в лаборатории", 2 кредита (60 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Компонент по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
2/60
Курс повышения квалификации "Основы биологической безопасности и биозащиты", 2 кредита (60 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
30
Экзамен
Дезинфекционное дело
26
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
2/60
Приложение 4 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 ноября 2023 года № 390
Приложение 6
к Типовым программам
профессиональной подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации кадров в области
биологической безопасности
Перечень специализаций, присваиваемых по результатам подготовки и переподготовки специалистов для получения допуска к обращению с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности
Наименование сертификационного курса
Обучающий контингент
Продолжительность
Присваиваемая специализация
"Биобезопасность, эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности"
Специалисты лабораторий
21 кредитов
(630 часов)
Эпизоотология и диагностика особо опасных инфекций I и II групп патогенности
"Биобезопасность, эпизоотология и микробиология инфекционных заболеваний II группы патогенности"
Специалисты лабораторий
21 кредитов
(630 часов)
Эпизоотология и диагностика особо опасных инфекций II группы патогенности
"Биобезопасность, эпизоотология и эпизоотология особо опасных инфекций I и II групп патогенности"
Специалисты противоэпизоотического отряда
14 кредитов
(420 часов)
Эпизоотология и диагностика особо опасных инфекций II группы патогенности
"Биобезопасность, эпизоотология и микробиология инфекционных заболевании I и II групп патогенности"
Специалисты ветеринарных организаций
14 кредитов
(420 часов)
Эпизоотология и диагностика особо опасных инфекций I и II групп патогенности
"Биобезопасность, эпизоотология и микробиология инфекционных заболевании I и II групп патогенности"
Лаборанты
14 кредитов
(420 часов)
Эпизоотология и диагностика особо опасных инфекций I и II групп патогенности
"Биобезопасность, эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности"
Специалисты лабораторий
9 кредитов
(270 часов)
Эпизоотология и диагностика особо опасных инфекций I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности

"Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялар кезіндегі биоқауіпсіздік" біліктілігін арттыру курсы, 8 кредит (240 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау мәселелері бойынша денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
120
Емтихан
Таңдау бойынша пән
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
8/240
"Аса қауіпті инфекциялар кезіндегі биоқауіпсіздік және дезинфекциялық іс" бойынша біліктілікті арттыру курсы 4 кредит (120 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Дезинфекциялық іс
60
Тестілеу
Таңдау бойынша пән
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
4/120
"Биоқауіпсіздік және инфекциялық бақылау" бойынша біліктілікті арттыру курсы, 4 кредит (120 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Инфекциялық бақылау
60
Тестілеу
Таңдау бойынша пән
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
4/120
"ГАЖ технологиясы" бойынша біліктілікті арттыру курсы, 4 кредит (120 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
ГАЖ технология негіздері
60
Тестілеу
Таңдау бойынша пән
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
4/120
"Зертханадағы биоқауіпсіздік негіздері" бойынша біліктілікті арттыру курсы, 2 кредит (60 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Таңдау бойынша компонент
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
2/60
"Биологиялық қауіпсіздік және биоқорғау негіздері" біліктілігін арттыру курсы, 2 кредит (60 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
30
Емтихан
Дезинфекциялық іс
26
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
2/60
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 15 қарашадағы
№ 390 бұйрығына
4-қосымша
Биологиялық қауіпсіздік
саласындағы кадрларды кәсіптік
даярлаудың, қайта даярлаудың
және олардың біліктілігін
арттырудың үлгілік
бағдарламаларына
6-қосымша
Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды даярлау және қайта даярлау нәтижелері бойынша берілетін мамандандыру тізбесі
Сертификаттау курсының атауы
Оқытылатын контингент
Ұзақтығы
Берілетін мамандандыру
"Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпизоотологиясы және микробиологиясы"
Зертханалар мамандары
21 кредит
(630 сағат)
Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және диагностикасы
"Патогендігі II топтағы инфекциялық аурулардың биоқауіпсіздігі, эпизоотологиясы және микробиологиясы"
Зертханалар мамандары
21 кредит
(630 сағат)
Патогендігі ІІ топтағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және диагностикасы
"Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және эпизоотологиясы"
Эпизоотияға қарсы отряд мамандары
14 кредит
(420 сағат)
Патогендігі II топтағы инфекциялардың эпизоотологиясы және диагностикасы
"Патогендігі I-II топтардағы инфекциялық аурулардың биоқауіпсіздігі, эпизоотологиясы және микробиологиясы"
Ветеринариялық ұйымдардың мамандары
14 кредит
(420 сағат)
Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және диагностикасы
"Патогендігі I-II топтардағы инфекциялық аурулардың биоқауіпсіздігі, эпизоотологиясы және микробиологиясы"
Зертханашылар
14 кредит
(420 сағат)
Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және диагностикасы
"Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы"
Зертханалар мамандары
9 кредит
(270 сағат)
Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және диагностикасы