Об утверждении Типового положения о деятельности научно-технического совета по рассмотрению проектов научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ в сфере недропользования
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 16 ноября 2023 года № 585. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2023 года № 33654
В соответствии с подпунктом 112-2) пункта 15 Положения Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о деятельности научно-технического совета по рассмотрению проектов научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ в сфере недропользования.
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра Министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 16 ноября 2023 года № 585
Типовое положение о деятельности научно-технического совета по рассмотрению проектов научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ в сфере недропользования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о деятельности научно-технического совета по рассмотрению проектов научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ в сфере недропользования (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 112-2) пункта 15 Положения Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан".

Жер қойнауын пайдалану саласындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың жобаларын қарау жөніндегі ғылыми-техникалық кеңестің қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 16 қарашадағы № 585 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 қарашада № 33654 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі ережесінің 15-тармағының 112-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған жер қойнауын пайдалану саласындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың жобаларын қарау жөніндегі ғылыми-техникалық кеңестің қызметі туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2023 жылғы 16 қарашадағы
№ 585 бұйрығына
қосымша
Жер қойнауын пайдалану саласындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың жобаларын қарау жөніндегі ғылыми-техникалық кеңестің қызметі туралы үлгілік ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдалану саласындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың жобаларын қарау жөніндегі ғылыми-техникалық кеңестің қызметі туралы үлгілік ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі ережесінің 15-тармағының 112-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

2. Настоящее Положение определяет правовые и организационные основы деятельности научно-технического совета (далее – НТС).
3. Положения распространяются на членов НТС, структурные подразделения отраслевых уполномоченных органов в области недропользования (далее – отраслевой уполномоченный орган), подведомственные субъекты научной и (или) научно-технической деятельности уполномоченного органа в области науки и отраслевого уполномоченного органа.
4. НТС является консультативно-совещательным органом при отраслевом уполномоченном органе и создается с целью эффективного содействия реализации государственной политики в области науки и недропользования, а также координации работ по проведению научных исследований и проектов цифровизации в соответствующей отрасли.
5. В своей деятельности НТС руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Глава 2. Основные задачи и функции НТС
6. Деятельность НТС направлена на решение следующих основных задач:
1) рассмотрение проектов научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ в сфере недропользования;
2) разработка предложений и реализация мер по обеспечению прозрачности отчислений и распределений средств, направляемых недропользователями на финансирование научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ.
7. В соответствии с возложенными на него задачами, НТС выполняет следующие функции:
1) формирование перечня приоритетных отраслевых направлений (далее - Перечень) для проведения научных исследований и проектов цифровизации в регулируемых сферах отраслевого органа и его актуализация;
2) рассмотрение и согласование программ научных исследований и проектов цифровизации недропользователей;
3) выработка рекомендаций по дальнейшему их использованию выполненных научных исследований и проектов цифровизации;
4) рассмотрение и рекомендация к принятию промежуточных и/или итоговых отчетов о ходе исполнения программ научных исследований и проектов цифровизации, представленных недропользователями.
Глава 3. Организация деятельности НТС
8. Состав НТС формируется отраслевым уполномоченным органом с учетом предложений и рекомендаций научного сообщества и субъектов частного предпринимательства, а также юридическими лицами, в том числе недропользователями, и утверждается первым руководителем отраслевого уполномоченного органа.

2. Осы Ереже ғылыми-техникалық кеңес (бұдан әрі – ҒТК) қызметінің құқықтық және ұйымдарстырушылық негіздерін айқындайды.
3. Ереженің талаптары ҒТК мүшелеріне, жер қойнауын пайдалану саласындағы салалық уәкілетті органдардың (бұдан әрі – салалық уәкілетті орган) құрылымдық бөлімшелеріне, ғылым саласындағы уәкілетті органның және салалық уәкілетті органның ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің бағынысты субъектілеріне қолданылады.
4. ҒТК салалық уәкілетті орган жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады және ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға тиімді жәрдемдесу, сондай-ақ тиісті салада ғылыми зерттеулер мен цифрландыру жобаларын жүргізу жөніндегі жұмыстарды үйлестіру мақсатында құрылады.
5. ҒТК өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2-тарау. ҒТК-нің негізгі міндеттері мен функциялары
6. ҒТК қызметі келесі негізгі міндеттерді шешуге бағытталған:
1) жер қойнауын пайдалану саласындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың жобаларын қарау;
2) жер қойнауын пайдаланушылар ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыруға жіберетін қаражатты аудару мен бөлудің ашықтығын қамтамасыз ету жөнінде ұсыныстар әзірлеу және шараларды іске асыру.
7. Өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес ҒТК келесі функцияларды орындайды:
1) салалық уәкілетті органның реттелетін салаларында ғылыми зерттеулер мен цифрландыру жобаларын жүргізу үшін басым салалық бағыттардың тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) қалыптастыру және оны өзектендіру;
2) жер қойнауын пайдаланушылардың ғылыми зерттеулер бағдарламаларын және цифрландыру жобаларын қарау және келісу;
3) орындалған ғылыми зерттеулер мен цифрландыру жобаларының нәтижелері бойынша оларды одан әрі пайдалану жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
4) жер қойнауын пайдаланушылар ұсынған ғылыми зерттеулер бағдарламалары мен цифрландыру жобаларының орындалу барысы туралы аралық және/немесе қорытынды есептерді қарау және қабылдауға ұсыныс беру.
3-тарау. ҒТК қызметін ұйымдастыру
8. ҒТК құрамы салалық уәкілетті органмен ғылыми қоғамдастықтың және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің, сондай-ақ заңды тұлғалармен оның ішінде жер қойнауын пайдаланушылардың ұсыныстары мен ұсынымдарын ескере отырып қалыптастырады және салалық уәкілетті органның бірінші басшысымен бекітіледі.

9. НТС состоит из Председателя и постоянных членов. В состав членов НТС входят ведущие ученые по отраслям, представители государственных органов и институтов развития, Национальной палаты предпринимателей "Атамекен", национальных холдингов и компаний, а также члены национальных научных советов.
10. Требования к составу НТС определяется отраслевым уполномоченным органом согласовано с уполномоченным органом в области науки.
11. Председатель НТС избирается членами НТС из числа членов НТС посредством открытого голосования на первом заседании НТС.
12. Председатель НТС руководит его деятельностью, председательствует на заседаниях, обеспечивает коллегиальность в обсуждении спорных вопросов, определяет повестку дня, дату и место проведения заседаний НТС, подписывает протоколы заседаний НТС, осуществляет общий контроль над реализацией решений НТС.
13. При НТС создаются специализированные секции (далее – Секции), осуществляющие свою деятельность по организации научного обеспечения и рассмотрения профильных вопросов, выносимых на заседание НТС.
14. Состав НТС утверждается сроком на 3 (три) года и состоит из нечетного числа членов в количестве не более 7 (семи) человек по каждой Секции.
15. Работа НТС осуществляется в форме очных и заочных заседаний. При необходимости заседания НТС могут проводиться с использованием инфокоммуникационных технологий и систем связи.
16. НТС собирается по мере необходимости, но не реже двух раз в год. НТС принимает решения, если на заседании присутствует не менее 2/3 его состава.
17. Подготовку, сбор и систематизацию материалов к заседаниям, своевременное направление членам НТС и приглашенным лицам уведомлений о проведении заседаний НТС, формирование повестки дня заседаний, протоколирование заседаний, подготовку проектов решений НТС и оформление протоколов после заседаний осуществляет секретарь НТС, являющийся должностным лицом рабочего органа.
18. Заседания НТС могут проходить с онлайн-трансляцией на интернет-ресурсе отраслевого уполномоченного органа. Протоколы заседания, материалы по вопросам повестки дня, отчеты, акты передаются в отраслевой уполномоченный орган и хранятся в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33339).

9. ҒТК төрағадан және тұрақты мүшелерінен тұрады. ҒТК мүшелерінің құрамына салалар бойынша жетекші ғалымдар, мемлекеттік органдар мен даму институттарының, "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, Ұлттық холдингтер мен компаниялардың өкілдері, сондай-ақ ұлттық ғылыми кеңестің мүшелері кіреді.
10. ҒТК құрамының талаптары ғылым саласындағы уәкілетті органмен келісілген салалық уәкілетті органмен айқындалады.
11. ҒТК төрағасы бірінші отырыста ҒТК мүшелерінің ашық дауыс беруі арқылы ҒТК мүшелері арасынан сайланады.
12. ҒТК төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, отырыстарда төрағалық етеді, даулы мәселелерді талқылауда алқалылықты қамтамасыз етеді, ҒТК отырыстарын өткізудің күн тәртібін, күнін және орнын айқындайды, ҒТК отырыстарының хаттамаларына қол қояды, ҒТК шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады.
13. ҒТК жанынан ғылыми қамтамасыз етуді ұйымдастыру және ҒТК отырысына шығарылатын бейіндік мәселелерді қарау үшін өз қызметін жүзеге асыратын бейіндік секциялар (бұдан әрі – Секциялар) құрылады.
14. ҒТК құрамы 3 (үш) жыл мерзімге бекітіледі және әрбір Секция бойынша саны 7 (жеті) адамнан аспайтын мүшелердің тақ санынан тұрады.
15. ҒТК жұмысы күндізгі және сырттай отырыстар нысанында жүзеге асырылады. Қажет болған жағдайда ҒТК отырыстары ақпараттық коммуникациялық технологиялар және байланыс жүйелерін пайдалана отырып өткізілуі мүмкін.
16. ҒТК қажет болған жағдайда жиналады, бірақ жылына кемінде екі рет. ҒТК егер отырысқа оның құрамының кемінде 2/3 бөлігі қатысса, шешімдер қабылдайды.
17. ҒТК отырыстарға материалдарды дайындауды, жинауды және жүйелеуді, ҒТК мүшелеріне және шақырылған адамдарға ҒТК отырыстарын өткізу туралы хабарламаларды уақтылы жіберуді, отырыстардың күн тәртібін әзірлеуді, отырыстарды хаттамалауды, ҒТК шешімдерінің жобаларын дайындауды және отырыстардан кейін хаттамаларды рәсімдеуді жұмыс органының лауазымды адамы болып табылатын ҒТК хатшысы жүзеге асырады.
18. ҒТК отырыстары салалық уәкілетті органның интернет-ресурсында онлайн-трансляциямен өтуі мүмкін. Отырыстың хаттамалары, күн тәртібіндегі мәселелер бойынша материалдарды, есептер, актілер салалық уәкілетті органға беріледі және "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелді) сәйкес сақталады.

19. Решения НТС принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано не менее 2/3 голосов от общего количества членов, присутствующих на заседании совета. Решения НТС оформляется протоколом и подписывается Председателем, членами НТС и Секретарем. Копии протоколов рассылаются членам НТС.
20. Рабочим органом НТС является структурное подразделение либо субъект квазигосударственного сектора отраслевого уполномоченного органа (далее – Рабочий орган).
21. Рабочий орган в целях обеспечения деятельности НТС осуществляет организационно-техническое обеспечение работы НТС, в том числе готовит материалы, которые направляются членам НТС за пять рабочих дня до проведения заседания, осуществляет сбор предложений по формированию Перечня от членов НТС на ежегодной основе. Составляет планы и отчеты о работе НТС и контролирует их выполнение.
22. Рабочий орган НТС ежегодно, не позднее 20 числа месяца следующего за отчетным годом, представляет в отраслевой уполномоченный орган и в уполномоченный орган в области науки информацию о работе НТС по итогам отчетного периода.

19. ҒТК шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және кеңес отырысына қатысқан мүшелердің жалпы санының кемінде 2/3 дауысы берілсе, қабылданды деп есептеледі. ҒТК шешімдері хаттамамен рәсімделеді және оған төраға, ҒТК мүшелері мен хатшы қол қояды. Хаттамалардың көшірмелері ҒТК мүшелеріне жіберіледі.
20. ҒТК жұмыс органы салалық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі не квазимемлекеттік сектор субъектісі (бұдан әрі – Жұмыс органы) болып табылады.
21. Жұмыс органы ҒТК қызметін қамтамасыз ету мақсатында ҒТК ұйымдастырушылық-техникалық жұмысын қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде отырыс өткізілгенге дейін бес жұмыс күні бұрын ҒТК мүшелеріне жіберілуі тиіс қажетті материалдарды дайындайды. ҒТК жұмысы туралы жоспарлар мен есептер жасайды және олардың орындалуын бақылайды.
22. ҒТК жұмыс органы жыл сайын есепті жылдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей уәкілетті органға және ғылым саласындағы уәкілетті органға есепті кезеңнің қорытындылары бойынша ҒТК жұмысы туралы ақпарат ұсынады.