Об установлении способов приема заявок и обеспечения кредитов, размера софинансирования, категорий претендентов в рамках микрокредитования на возвратной основе через поверенного (агента)
Постановление акимата Костанайской области от 5 сентября 2023 года № 368. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Костанайской области 6 сентября 2023 года № 10054
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 66 Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 272 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32956) акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить способы приема заявок и обеспечения кредитов, размер софинансирования, категории претендентов в рамках микрокредитования на возвратной основе через поверенного (агента) согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление сельского хозяйства и земельных отношений акимата Костанайской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в территориальном органе юстиции;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Костанайской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Костанайской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Костанайской области К. Аксакалов
Приложение
к постановлению акимата
Костанайской области
от 5 сентября 2023 года
№ 368
Способы приема заявок и обеспечения кредитов, размер софинансирования, категории претендентов в рамках микрокредитования на возвратной основе через поверенного (агента)
1. Общие положения
1. Настоящие способы приема заявок и обеспечения кредитов, размер софинансирования, категории претендентов разработаны в соответствии с пунктом 66 Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 272 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32956) (далее – Правила) в рамках микрокредитования на возвратной основе через поверенного (агента).

Сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы қайтарымды негізде микрокредит беру шеңберінде өтінімдерді қабылдау және кредиттерді қамтамасыз ету тәсілдерін, қоса қаржыландыру мөлшерін, үміткерлер санаттарын белгілеу туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2023 жылғы 5 қыркүйектегі № 368 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 6 қыркүйекте № 10054 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 272 бұйрығымен бекітілген Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларының 66-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32956 болып тіркелген) Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы қайтарымды негізде микрокредит беру шеңберінде өтінімдерді қабылдау және кредиттерді қамтамасыз ету тәсілдері, қоса қаржыландыру мөлшері, үміткерлер санаттары осы қаулының қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. "Қостанай облысы әкімдігінің ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулының ресми жарияланғанынан кейін оның Қостанай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалылуын бақылау Қостанай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қостанай облысының әкімі К. Аксакалов
Қостанай облысы әкімдігінің
2023 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 368 қаулысына
қосымша
Сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы қайтарымды негізде микрокредит беру шеңберінде өтінімдерді қабылдау және кредиттерді қамтамасыз ету тәсілдері, қоса қаржыландыру мөлшері, үміткерлердің санаттары
1. Жалпы ережелер
1. Осы өтінімдерді қабылдау және кредиттерді қамтамасыз ету тәсілдері, қоса қаржыландыру мөлшері, үміткерлердің санаттары Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 272 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32956 болып тіркелген) бекітілген Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларының (бұдан әрі - Қағидалар) 66-тармағына сәйкес сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы қайтарымды негізде микрокредит беру шеңберінде әзірленді.

2. Способы приема заявок и обеспечения кредитов
2. Прием пакета документов для получения микрокредита, определенный в приложении 6 Правил, осуществляется поверенным (агентом) в бумажном и/или электронном форматах, через представителей местных исполнительных органов районов, малых городов, сельских населенных пунктов и города Аркалык.
3. Форма анкеты-заявления для получения микрокредита утверждается внутренним нормативным документом поверенного (агента).
4. Возвратность микрокредита обеспечивается залогом.
Предметом залога может быть любое имущество, в том числе имущественное право.
5. Требования к предмету залога, обеспечивающего исполнение обязательства определяются действующим гражданским законодательством и договором поручения.
3. Размер софинансирования
6. В случае если сумма для реализации бизнес-проекта выше максимальной суммы, установленной пунктом 66 Правил, или сумма кредита меньше суммы, необходимой для реализации бизнес-проекта, участник для целей микрокредитования вправе использовать софинансирование собственными средствами (денежные средства).
При этом размер софинансирования составляет не менее 1 (одного) месячного расчетного показателя и не более 8 (восьми) тысяч месячных расчетных показателей.
4. Категории претендентов
7. Микрокредиты предоставляются следующим категориям претендентов:
1) безработным лицам;
2) сокращаемым работникам, не достигшим пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 статьи 207 Республики Казахстан;
3) лицам, самостоятельно осуществляющим деятельность по производству (реализации) товаров, выполнению работ и оказанию услуг с целью извлечения дохода без регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, и (или) бездействующие индивидуальные предприниматели;
4) лицам, самостоятельно осуществляющим неоплачиваемую деятельность в семейном предпринимательстве;
5) лицам, самостоятельно осуществляющим деятельность по производству продукции в личном подсобном хозяйстве для продажи (обмена), с доходами ниже величины прожиточного минимума;
6) членам производственных кооперативов с доходами ниже величины прожиточного минимума;
7) начинающим индивидуальным предпринимателям (в том числе крестьянским хозяйствам с единственным членом), срок государственной регистрации которых в качестве индивидуального предпринимателя (крестьянского хозяйства) составляет менее одного года (приостановка деятельности включается в общий срок действия) на момент подачи заявления на микрокредит;
8) действующим индивидуальным предпринимателям (в том числе крестьянские хозяйства с единственным членом), срок государственной регистрации которых в качестве индивидуального предпринимателя (крестьянского хозяйства) составляет от года до трех лет (приостановка деятельности включается в общий срок действия) на момент подачи заявления на микрокредит;

2. Өтінімдерді қабылдау және кредиттерді қамтамасыз ету тәсілдері
2. Қағидалардың 6-қосымшасында айқындалған микрокредит алу үшін құжаттар топтамасын қабылдауды сенім білдірілген өкіл (агент) аудандардың, шағын қалалардың, ауылдық елді мекендер мен Аркалық қаласының жергілікті атқарушы органдарының өкілдері арқылы қағаз және/немесе электрондық форматта жүзеге асырады.
3. Микрокредит алу үшін өтініш-сауалнаманың нысаны сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ішкі нормативтік құжатымен бекітіледі.
4. Микрокредиттің қайтарымдылығы кепілмен қамтамасыз етіледі.
Кепілдің мәні кез-келген мүлік, оның ішінде мүліктік құқық болуы мүмкін.
5. Міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ететін кепілге қойылатын талаптар қолданыстағы азаматтық заңнамамен және тапсырма шартымен айқындалады.
3. Қоса қаржыландыру мөлшері
6. Егер бизнес-жобаны іске асыру үшін сома Қағидалардың 66-тармағында белгіленген ең жоғары сомадан жоғары болса немесе кредит сомасы бизнес-жобаны іске асыру үшін қажетті сомадан аз болса, қатысушы микрокредиттеу мақсаттары үшін бірлесіп қаржыландыруға өз қаражатын (ақшалай қаражатпен) пайдалануға құқылы.
Бұл ретте, қоса қаржыландыру мөлшері кемінде 1 (бір) айлық есептік көрсеткішті құрайды және 8 (сегіз) мың айлық есептік көрсеткіштен аспайды.
4. Үміткерлердің санаттары
7. Микрокредиттер үміткерлердің мынадай санаттарына:
1) жұмыссыз адамдарға;
2) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа жетпеген қысқартылатын жұмыскерлерге;
3) Жеке кәсіпкер ретінде тіркелмей кіріс алу мақсатында тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру (өткізу) жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын адамдарға және (немесе) әрекетсіз жеке кәсіпкерлерге;
4) отбасылық кәсіпкерлікте еңбекақы төленбейтін қызметті дербес жүзеге асыратын адамдарға;
5) жеке қосалқы шаруашылықта сату (айырбастау) үшін өнім өндіру жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын, табысы ең төменгі күнкөріс деңгейiнен аз адамдарға;
6) табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен аз өндірістік кооперативтердің мүшелеріне;
7) жеке кәсіпкер (шаруа қожалығы) ретінде мемлекеттік тіркеу мерзімі микрокредитке өтініш беру сәтінде бір жылдан кем (қызметін тоқтата тұру жалпы қолданылу мерзіміне енгізіледі) құрайтын ісін жаңа бастаған жеке кәсіпкерлерге (оның ішінде жалғыз мүшесі бар шаруа қожалықтарына);
8) жеке кәсіпкер (шаруа қожалығы) ретінде мемлекеттік тіркеу мерзімі микрокредит алуға өтініш берген сәтте бір жылдан үш жылға дейін құрайтын жұмыс істеп тұрған жеке кәсіпкерлерге (оның ішінде жалғыз мүшесі бар шаруа қожалықтарына) (қызметін тоқтата тұру жалпы қолданылу мерзіміне енгізіледі);

9) получателям адресной социальной помощи.

9) атаулы әлеуметтік көмек алушыларға беріледі.