Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан района Тереңкөл
Решение маслихата района Тереңкөл Павлодарской области от 6 декабря 2023 года № 3/10. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Павлодарской области 11 декабря 2023 года № 7438-14
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 4) пункта 2 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", маслихат района Тереңкөл РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан района Тереңкөл.
2. Признать утратившим силу решение маслихата района Тереңкөл от 30 апреля 2021 года № 5/5 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан района Тереңкөл" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7289).
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию маслихата района Тереңкөл по вопросам социальной сферы и законности.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата района Тереңкөл Р. Габидулин
Утверждены
решением Маслихата
района Тереңкөл
от 6 декабря 2023 года
№ 3/10
Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан района Тереңкөл
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс), пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – Закон), постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.

Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Тереңкөл ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Павлодар облысы Тереңкөл аудандық мәслихатының 2023 жылғы 6 желтоқсандағы № 3/10 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 11 желтоқсанда № 7438-14 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Құқықтық актілер туралы" Заңының 46-бабы 2-тармағы 4) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" № 523 қаулысына сәйкес, Тереңкөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Тереңкөл ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары бекітілсін.
2. Тереңкөл аудандық мәслихатының 2021 жылғы 30 сәуірдегі "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Тереңкөл ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" № 5/5 шешімінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7289 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Тереңкөл аудандық мәслихатының әлеуметтік сала мен заңдылық мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Тереңкөл аудандық мәслихатының төрағасы Р. Габидулин
Тереңкөл аудандық
мәслихатының 2023 жылғы
6 желтоқсандағы
№ 3/10 шешімімен
бекітілген
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Тереңкөл ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс), Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3-тармақтарына, Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңына (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) № 523 қаулысына сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.

2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) филиал Государственной корпорации "Правительство для граждан" по Павлодарской области (далее – уполномоченная организация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима района Тереңкөл по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан;
3) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
4) социальная помощь – помощь, предоставляемая МИО в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели), а также к праздничным дням и памятным датам;
5) уполномоченный орган по оказанию социальной помощи – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ района Тереңкөл";
6) прожиточный минимум – минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины;
7) среднедушевой доход – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
8) праздничные даты (далее – памятные даты) – профессиональные и иные праздники Республики Казахстан;
9) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акима поселка, сельского округа для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью и подготовки заключений;
10) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. Меры социальной поддержки, предусмотренные пунктом 4 статьи 71, пунктом 3 статьи 170, пунктом 3 статьи 229 Социального кодекса, подпунктом 2) пункта 1 статьи 10, подпунктом 2) пункта 1 статьи 11, подпунктом 2) пункта 1 статьи 12, подпунктом 2) статьи 13, статьей 17 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", оказываются в порядке, определенном настоящими Правилами.
4. Перечни праздничных дней и памятных дат для оказания социальной помощи, а также кратность оказания социальной помощи устанавливаются местными представительными органами по представлению МИО.
5. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утверждаемых районными МИО.
6. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие, 1 раз в год).

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының Павлодар облысы бойынша филиалы (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға "бір терезе" қағидаты бойынша беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) арнайы комиссия – мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау жөніндегі Тереңкөл ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
4) әлеуметтік көмек – ЖАО мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар), сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне орай ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек;
5) әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган - "Тереңкөл ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
6) ең төмен күнкөріс деңгейі – ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
7) жан басына шаққандағы орташа табыс – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
8) мереке күндері (бұдан әрі – атаулы күндер) – Қазақстан Республикасының кәсіптік және өзге де мерекелері;
9) учаскелік комиссия – атаулы әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін кент, ауылдық округ әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
10) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
3. Әлеуметтік Кодекстің 71-бабы 4-тармағында, 170-бабы 3-тармағында, 229-бабы 3-тармағында, Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 10-бабы 1-тармағы 2) тармақшасында, 11-бабы 1-тармағы 2) тармақшасында, 12-бабы 1-тармағы 2) тармақшасында, 13-бабы 2) тармақшасында, 17-бабында көзделген әлеуметтік қолдау шаралары осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен көрсетіледі.
4. Әлеуметтік көмек көрсету үшін мереке күндері және атаулы күндердің тізбесін, сондай-ақ әлеуметтік көмек көрсетудің еселігін ЖАО ұсынымы бойынша жергілікті өкілді органдар белгілейді.
5. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін аудандық ЖАО бекітетін ережелер негізінде жүзеге асырады.
6. Әлеуметтік көмек біржолғы және (немесе) мерзімді түрде (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет, жылына 1 рет) көрсетіледі.

7. Перечень праздничных дней и памятных дат для оказания социальной помощи:
1) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля;
2) Международный женский день – 8 марта;
3) День участников ликвидации последствий радиационных аварий и катастроф и памяти жертв этих аварий и катастроф – 26 апреля;
4) День защитника Отечества – 7 мая;
5) День Победы – 9 мая;
6) День памяти жертв политических репрессий и голода – 31 мая;
7) День Конституции Республики Казахстан – 30 августа;
8) День Республики Казахстан – 25 октября.
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
8. Социальная помощь предоставляется гражданам из числа следующих категорий:
1) ветераны боевых действий на территории других государств:
рабочие и служащие, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – Союза ССР) за участие в обеспечении боевых действий;
военнослужащие Республики Казахстан, выполнявшие задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года;
военнослужащие Республики Казахстан, принимавшие участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке в период с августа 2003 года по октябрь 2008 года;
военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавшие участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе в период с 1986 по 1991 годы;
2) лица, приравненные по льготам к участникам Великой Отечественной войны, а именно:
лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 – 1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях;
3) лица, приравненные по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а именно:
военнослужащие, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
лица, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, ядерных испытаний, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей;

7. Әлеуметтік көмек көрсету үшін мереке күндері және атаулы күндердің тізбесі:
1) Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентін Ауғанстан Демократиялық Республикасынан шығару күні – 15 ақпан;
2) Халықаралық әйелдер күні – 8 наурыз;
3) Радиациялық апаттар және апаттардың салдарын жоюға қатысушылар және осы апаттар мен апаттардың құрбандарын еске алу күні – 26 сәуір;
4) Отан қорғаушылар күні – 7 мамыр;
5) Жеңіс күні – 9 мамыр;
6) Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күні – 31 мамыр;
7) Қазақстан Республикасының Конституциясы күні – 30 тамыз;
8) Қазақстан Республикасының күні – 25 қазан.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
8. Әлеуметтік көмек мынадай санаттағы азаматтарға көрсетіледі:
1) басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері:
Ауғанстандағы кеңестік әскери контингентке қызмет көрсеткен, жарақат, контузия алған немесе мертіккен не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі – КСР Одағы) ордендерімен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшілер;
1992 жылғы қыркүйек – 2001 жылғы ақпан аралығындағы кезеңде Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын қорғауды күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерін орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері;
2003 жылғы тамыз – 2008 жылғы қазан аралығындағы кезеңде Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері;
1986 – 1991 жылдар аралығындағы кезеңде Таулы Қарабахтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының әскери қызметшілері;
2) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдар, атап айтқанда:
1986 – 1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдар;
3) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген адамдар, атап айтқанда:
бұрынғы КСР Одағын қорғау кезіндеалған жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан, басқа кезеңдерде әскери қызметтің өзге де міндеттерін атқару кезінде немесе майданда болуына байланысты сырқаттану салдарынан, сондай-ақ Ауғанстанда немесе соғыс іс-әрекеттері жүргізілген басқа мемлекеттерде әскери қызмет өткеру кезінде мүгедектігі белгіленген әскери қызметшілер;
Чернобыль атом электр станциясындағы апат және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялар, ядролық сынақтар салдарынан мүгедектігі белгіленген адамдар, және олардың мүгедектігі ата-анасының біреуінің радиациялық сәулеленуімен генетикалық байланыс тыбалалары;

4) ветераны труда:
лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
5) другие лица, на которых распространяется действие Закона:
семьи военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
супруга (супруг) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания в период Великой отечественной войны, а также супруга (супруг) умершего участника Великой отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак;
6) граждане, достигшие пенсионного возраста:
граждане (лица, пенсионеры) достигшие пенсионного возраста, получающие минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия;
граждане (лица, пенсионеры) от 80 лет и более (старше), получающие минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия;
граждане, признанные в судебном либо ином установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" порядке жертвами политических репрессий или пострадавшими от политических репрессий;
7) лица с инвалидностью, а именно:
дети с инвалидностью до 18 лет;
лица с инвалидностью первой группы;
лица с инвалидностью второй группы;
лица с инвалидностью, обучающиеся в колледжах Республики Казахстан на платной основе;
лица с инвалидностью, обучающиеся в высших учебных заведениях Республики Казахстан на платной основе;
семьи, воспитывающие детей с инвалидностью до 18 лет;
8) многодетные матери (семьи) из числа получателей государственной адресной социальной помощи;

4) еңбек ардагерлері:
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар;
1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдар;
5) Заңның күші қолданылатын басқа да адамдар:
бейбiт уақытта әскери қызметiн өткеру кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасылары;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның екінші рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы);
6) зейнеткерлік жасқа толған азаматтар:
зейнеткерлік жасқа толған, зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерінен төмен алатын азаматтар (адамдар, зейнеткерлер);
зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерінен төмен алатын 80 және одан жоғары (одан жоғары) жастағы азаматтар (адамдар, зейнеткерлер);
сотпен немесе Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңымен белгіленген тәртіппен саяси қуғын-сүргіндер құрбаны немесе саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккен деп танылған азаматтар;
7) мүгедектігі бар адамдар, атап айтқанда:
18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар;
екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар;
Қазақстан Республикасының колледждерінде ақылы негізде оқитын мүгедектігі бар адамдар;
Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында ақылы негізде оқитын мүгедектігі бар адамдар;
18 жасқа дейінгі мүгедек балаларды тәрбиелеп отырған отбасылар;
8) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар қатарындағы көп балалы аналар (отбасылар);

9) малообеспеченные граждане, а именно:
граждане, имуществу которых причинен ущерб вследствие стихийного бедствия или пожара;
семьи, имеющие детей до 18 лет;
граждане, освободившиеся из мест лишения свободы;
граждане, состоящие на учете в Карьерном центре района Тереңкөл в качестве безработных;
дети – сироты;
дети, оставшиеся без попечения родителей;
лица, перенесшие срочную или плановую операцию, в том числе длительную болезнь более одного месяца;
семьи со среднедушевым доходом, не превышающим величину прожиточного минимума, установленного на момент обращения, проживающие в частном жилищном фонде с печным отоплением;
семьи со среднедушевым доходом, не превышающим величину прожиточного минимума, имеющие детей на искусственном вскармливании в возрасте до одного года;
10) граждане, имеющие социально-значимые заболевания.
9. Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи оказывает без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к праздничным дням и памятным датам:
к 15 февраля – Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан для категорий, указанных в абзаце 1 подпункта 1), абзаце 1 подпункта 3) пункта 8 настоящих Правил на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;
к 8 марта – Международному женскому дню для категории, указанной в подпункте 8) пункта 8 настоящих Правил на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;
к 26 апреля – Дню участников ликвидации последствий радиационных аварий и катастроф и памяти жертв этих аварий и катастроф для категорий, указанных в подпункте 2), абзаце 2 подпункта 3) пункта 8 настоящих Правил на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;
к 7 мая – Дню защитника Отечества для категорий, указанных в абзацах 2, 3 подпункта 1), абзаце 1 подпункта 5) пункта 8 настоящих Правил на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;
к 9 мая – Дню Победы для категорий, указанных в абзаце 4 подпункта 1), абзаце 2 подпункта 5), подпункта 4) пункта 8 настоящих Правил на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;
к 31 мая – Дню памяти жертв политических репрессий и голода для категории, указанной в абзаце 3 подпункта 6) пункта 8 настоящих Правил на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;
к 30 августа – Дню Конституции Республики Казахстан для категорий, указанных в абзацах 1, 4, 5 подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;

9) аз қамтамасыз етілген азаматтар, атап айтқанда:
табиғи зілзала немесе өрт салдарынан мүлкіне залал келтірілген азаматтар;
18 жасқа дейінгі балалары бар отбасылар;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған азаматтар;
жұмыссыз ретінде Тереңкөл ауданының Мансап орталығында есепте тұрған азаматтар;
жетім балалар;
ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
шұғыл немесе жоспарлы ота жасатқан, оның ішінде бір айдан астам уақытқа созылған ауруға шалдыққан адамдар;
пешпен жылытылатын жеке тұрғын үй қорында тұратын, жан басына шаққандағы орташа табысы өтініш берген кезде белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан аспайтын отбасылар;
жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын, бір жасқа дейінгі жасанды тамақтандыруда балалары бар отбасылар;
10) әлеуметтік мәні бар аурулары бар азаматтар.
9. Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган:
1) мереке күндері және атаулы күндерге біржолғы әлеуметтік көмек:
15 ақпан – Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентін шығару күніне әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның тізімі негізінде осы Қағидалардың 8-тармағы 3) тармақшасының 1 абзацында, 1) тармақшасының 1 абзацында көрсетілген санаттар үшін;
8 наурыз – халықаралық әйелдер күніне – әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның тізімі негізінде осы Қағидалардың 8-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген санат үшін;
26 сәуір – Радиациялық апаттар және апаттардың салдарын жоюға қатысушылар және осы апаттар мен апаттардың құрбандарын еске алу күніне – әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның тізімі негізінде осы Қағидалардың 8-тармағы 3) тармақшасының 2 абзацында, 2) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін;
7 мамыр – Отан қорғаушылар күніне әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның тізімі негізінде осы Қағидалардың 8-тармағы 5) тармақшасының 1 абзацында,1) тармақшасының 2, 3 абзацтарында көрсетілген санаттар үшін;
9 мамыр – Жеңіс күніне әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органныңтізімі негізінде осы Қағидалардың 8-тармағы 4) тармақшасының, 5) тармақшасының 2 абзацында, 1) тармақшасының 4 абзацында көрсетілген санаттар үшін;
31 мамыр – саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның тізімі негізінде осы Қағидалардың 8-тармағы 6) тармақшасының 3 абзацында көрсетілген санат үшін;
30 тамыз – Қазақстан Республикасының Конституциясы күніне –әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның тізімі негізінде осы Қағидалардың 8-тармағы 7) тармақшасының 1, 4, 5 абзацтарында көрсетілген санаттар үшін;

к 25 октября – Дню Республики Казахстан для категорий, указанных в абзацах 1, 2 подпункта 6), абзацах 1, 2, 3 подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил на основании списка уполномоченного органа по оказанию социальной помощи;
2) единовременную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 1), 2), 3) пункта 8 настоящих Правил на оздоровление в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП) на основании заявления;
для категории, указанной в абзаце 1 подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил на сопровождение детей с инвалидностью до 18 лет на санаторно – курортное лечение в размере 20 (двадцать) МРП на основании заявления с приложением акта выполненных работ (оказанных услуг) и счет фактуры;
лицам с инвалидностью первой и второй группы на проезд, проживание и питание сопровождающего лица (на оздоровление) в размере 55 (пятьдесят пять) МРП на основании заявления с приложением акта выполненных работ (оказанных услуг) и счет фактуры;
для категории, указанной в абзаце 1 подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил на возмещение затрат на проезд в медицинские учреждения по Республике Казахстан по фактическим затратам в размере 25 (двадцать пять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
гражданам, имуществу которых причинен ущерб вследствие стихийного бедствия или пожара в размере 60 (шестьдесят) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
гражданам, освободившимся из мест лишения свободы в размере 20 (двадцать) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 4 подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил, на погребение граждан в размере 20 (двадцать) МРП на основании заявления (близких родственников) с приложением свидетельства о смерти;
детям-сиротам в размере 6 (шесть) МРП согласно списка, предоставляемого коммунальным государственным учреждением "Отдел образования района Тереңкөл" управления образования Павлодарской области;
лицам, страдающим заболеванием вируса иммунодефицита человека в размере 10 (десять) МРП на основании списка, предоставляемого коммунальным государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Больница района Тереңкөл" управления здравоохранения Павлодарской области;
лицам, страдающим злокачественным новообразованием и состоящим на диспансерном учете в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил, справки коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Больница района Тереңкөл" управления здравоохранения Павлодарской области;
лицам, страдающим заболеванием "сахарный диабет" в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил, заключения врачебно-консультационной комиссии, подтверждающей болезнь;
лицам, страдающим системными поражениями соединительной ткани в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил, заключения врачебно-консультационной комиссии, подтверждающей болезнь;

25 қазан – Қазақстан Республикасы күніне – әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның тізімі негізінде осы Қағидалардың 8-тармағы 7) тармақшасының 1, 2, 3 абзацтарында, 6) тармақшасының 1, 2 абзацтарында көрсетілген санаттар үшін табыс есебінсіз көмек көрсетеді;
2) бір жолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 8-тармағы 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін өтініш негізінде сауықтыруға арналған 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде;
осы Қағидалардың 8-тармағы 7) тармақшасының 1 абзацында көрсетілген санат үшін орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісі және шот-фактура қоса берілген өтініш негізінде 18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларды санаторлық-курорттық емделуге алып жүруге 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде;
бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жол жүруге, тұруға және ілесіп жүретін адамның тамақтануына (сауықтыруға) 55 (елу бес) АЕК мөлшерінде орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісін және шот-фактураны қоса бере отырып, өтініш негізінде;
Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде Қазақстан Республикасы бойынша медициналық мекемелерге жол жүру шығындарын 25 (жиырма бес) АЕК мөлшерінде іс жүзіндегі шығындар бойынша өтеуге 8-тармақтың 7) тармақшасының 1 абзацында көрсетілген санат үшін;
Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде мүлкіне дүлей зілзала немесе өрт салдарынан залал келтірілген азаматтарға 60 (алпыс) АЕК мөлшерінде;
Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған азаматтарға 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 8-тармағы 9) тармақшасының 4 абзацында көрсетілген санат үшін қайтыс болу туралы куәлікті қоса бере отырып, өтініш (жақын туыстарының) негізінде азаматтарды жерлеуге 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде;
Павлодар облысы білім басқармасының "Тереңкөл ауданының білім беру бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі ұсынатын тізімге сәйкес жетім балаларға 6 (алты) АЕК мөлшерінде;
Павлодар облысы денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Тереңкөл аудандық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын ұсынатын тізім негізінде адамның иммун тапшылығы вирусы ауруымен ауыратын адамдарға 10 (он) АЕК мөлшерінде;
Павлодар облысы денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Тереңкөл аудандық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын анықтамасын, Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, қоса бере отырып, өтініш негізінде қатерлі ісіктен зардап шегетін және диспансерлік есепте тұрған адамдарға 10 (он) АЕК мөлшерінде;
ауруды растайтын дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы негізінде Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде "қант диабеті" ауруымен ауыратын адамдарға 10 (он) АЕК мөлшерінде;
ауруды растайтын дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы, Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде дәнекер тінінің жүйелі зақымдануынан зардап шегетін адамдарға 10 (он) АЕК мөлшерінде;

3) ежеквартальную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 1), 2), 3) пункта 8 настоящих Правил (на жилищно - коммунальные услуги) в размере 10 (десять) МРП на основании заявления);
4) ежемесячную социальную помощь:
лицам с инвалидностью первой группы на проезд к гемодиализному центру в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категорий, указанных в абзацах 2, 3 подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил (лицам с инвалидностью, неспособным самостоятельно себя обслужить и нуждающимся по состоянию здоровья в постоянной помощи, не имеющим трудоспособных совершеннолетних детей (супруга), обязанных содержать своих родителей (супруга) и заботиться о них, или имеющих близких родственников, которые по объективным причинам не могут обеспечить им постоянную помощь и уход (в силу преклонного возраста, имеют инвалидность первой, второй группы, онкологические, психические заболевания, находятся в местах лишения свободы или выехали на постоянное местожительство за пределы страны или проживают в другом населенном пункте) в размере 3 (три) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей на питание, проживание и проезд в период учебы до срока завершения учебы в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей на обучение до срока завершения учебы по фактической стоимости обучения на основании заявления с приложением документов, удостоверяющего личность и трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанного акимом района, руководителем высшего учебного заведения и заявителем;
лицам, страдающим туберкулезным заболеванием, находящимся на амбулаторном лечении в размере 15 (пятнадцать) МРП на основании списка, предоставляемого коммунальным государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Больница района Тереңкөл" управления здравоохранения Павлодарской области;
родителям или законным представителям детей, инфицированных вирусом иммунодефицита человека и состоящим на диспансерном учете, или детям, страдающим заболеванием вируса иммунодефицита человека в размере двухкратного прожиточного минимума, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на основании списка, предоставляемого коммунальным государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Больница района Тереңкөл" управления здравоохранения Павлодарской области.

3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 8-тармағы 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін (тұрғын үй-коммуналдық қызметтерге) өтініш негізінде 10 (он) АЕК мөлшерінде;
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға гемодиализ орталығына жол жүруге 10 (он) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 8-тармағы 7) тармақшасының 2, 3 абзацтарында көрсетілген санаттар үшін (өзіне-өзі қызмет көрсетуге қабілетсіз және денсаулық жағдайы бойынша тұрақты көмекке мұқтаж, еңбекке қабілетті кәмелетке толған балалары (жұбайы) жоқ, ата-анасын (зайыбын) асырауға және оларға қамқорлық жасауға міндетті мүгедектігі бар адамдарға, немесе объективті себептер бойынша оларға тұрақты көмек және күтімді қамтамасыз ете алмайтын жақын туыстары бар адамдарға (егде жасқа байланысты, бірінші, екінші топтағы мүгедектігі, онкологиялық, психикалық аурулары бар, бас бостандығынан айыру орындарында немесе елден тыс тұрақты тұруға кетті немесе басқа елді мекенде тұрады), Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 3 (үш) АЕК мөлшерінде;
Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға оқу аяқталу мерзіміне дейін тамақтануға, тұруға және жол жүруге 10 (он) АЕК мөлшерінде;
аудан әкімі, жоғары оқу орнының басшысы және өтініш беруші қол қойған білім беру қызметтерін көрсетуге арналған үшжақты шарт және жеке басын куәландыратын құжаттарды қоса бере отырып өтініш негізінде жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға оқудың нақты құны бойынша оқуды аяқтау мерзіміне дейін оқуға;
Павлодар облысының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Тереңкөл аудандық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын ұсынатын тізім негізінде амбулаториялық емдеудегі туберкулез ауруымен ауыратын адамдарға 15 (он бес) АЕК мөлшерінде;
Павлодар облысының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Тереңкөл аудандық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын ұсынатын тізім негізінде адамның иммун тапшылығы вирусын жұқтырған және диспансерлік есепте тұрған балалардың ата-аналарына немесе заңды өкілдеріне немесе адамның иммун тапшылығы вирусымен ауыратын балаларға тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшерінде;

10. Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи оказывает помощь лицам с доходом, не превышающим величину прожиточного минимума:
единовременную социальную помощь:
для категорий, указанных в абзаце 2, 4 подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил на развитие личного подворья в размере 110 (сто десять) МРП, на приобретение грубых кормов в размере 15 (пятнадцать) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 4 подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил на приобретение твердого топлива в размере 15 (пятнадцать) МРП (оказывается на период отопительного сезона) на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 7 подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил в размере 25 (двадцать пять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 8 подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил на приобретение твердого топлива в размере 15 (пятнадцать) МРП (оказывается на период отопительного сезона) на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 12 Типовых правил;
ежемесячную социальную помощь:
для категории, указанной в абзаце 2 подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил на возмещение расходов родительской платы за содержание детей в мини-центре и детском дошкольном учреждении в размере 3 (три) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 2 подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил на оплату обучения в высшем учебном заведении до срока завершения учебы по фактической стоимости обучения, на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 12 Типовых правил и трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанного акимом района, руководителем высшего учебного заведения и заявителем;
для категории, указанной в абзаце 2 подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил на питание, проживание и проезд в период учебы до срока завершения учебы в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 9 подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил на детское питание в размере 5 (пять) МРП, на основании списка предоставляемого коммунальным государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Больница района Тереңкөл" управления здравоохранения Павлодарской области.

10. Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын табысы бар адамдарға көмек көрсетеді:
бір жолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 8-тармағы 9) тармақшасының 2, 4 абзацтарында көрсетілген санаттар үшін жеке ауланы дамытуға 110 (жүз он) АЕК, ірі жемшөп сатып алуға Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 15 (он бес) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 8-тармағы 9) тармақшасының 4 абзацында көрсетілген санат үшін қатты отын сатып алуға (жылыту маусымы кезеңіне көрсетіледі) Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып өтініш негізінде 15 (он бес) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 8-тармағы 9) тармақшасының 7 абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып өтініш негізінде 25 (жиырма бес) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 8-тармағы 9) тармақшасының 8 абзацында көрсетілген санат үшін қатты отын сатып алуға (жылыту маусымы кезеңіне көрсетіледі) Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып өтініш негізінде 15 (он бес) АЕК мөлшерінде;
ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 8-тармағы 9) тармақшасының 2 абзацында көрсетілген санат үшін шағын орталықта және мектепке дейінгі балалар мекемесінде балаларды асырап-бағу үшін ата-ана төлемақысының шығыстарын өтеуге Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып өтініш негізінде 3 (үш) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 8-тармағы 9) тармақшасының 2 абзацында көрсетілген санат үшін оқудың нақты құны бойынша оқуды аяқтау мерзіміне дейін жоғары оқу орнында оқу ақысын төлеуге Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және аудан әкімі, жоғары оқу орнының басшысы және өтініш беруші қол қойған білім беру қызметтерін көрсетуге арналған үш жақты шартты қоса бере отырып, өтініш негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағы 9) тармақшасының 2 абзацында көрсетілген санат үшін оқу мерзімі аяқталғанға дейін оқу кезеңінде тамақтануға, тұруға және жол жүруге 10 (он) АЕК мөлшерінде Үлгілік қағидалардың 12-тармағы 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағы 9) тармақшасының 10 абзацында көрсетілген санат үшін балалар тамағына Павлодар облысының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Тереңкөл аудандық ауруханасы" коммуналдық кемлекеттік кәсіпорыны ұсынатын тізім негізінде 5 (бес) АЕК мөлшерінде.

11. К праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с МИО области.
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
12. Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам оказывается без истребования заявлений от получателей.
13. Для получения социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи или акиму поселка, села, сельского округа представляет заявление по форме, согласно приложению 1 Типовых правил, с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
2) сведения о доходах лица (членов семьи) (для получения социальной помощи, которая назначается независимо от доходов лица (членов семьи), сведения о доходах лица (членов семьи) не предоставляются);
3) один из нижеперечисленных документов, подтверждающих факт наличия оснований для отнесения к категории нуждающихся:
документ, подтверждающий факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара;
документ, подтверждающий – факт наличия социально значимого заболевания;
документ, подтверждающий факт наличия среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами, в кратном отношении к прожиточному минимуму;
документ, подтверждающий факт сиротства, отсутствия родительского попечения;
документ, подтверждающий факт неспособности к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом;
документ, подтверждающий факт освобождения из мест лишения свободы, нахождения на учете службы пробации.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю.
14. При поступлении заявления на оказание социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан по основанию, указанному в подпункте 2) пункта 8 Типовых правил, уполномоченный орган по оказанию социальной помощи или аким поселка, села, сельского округа в течение 1 (один) рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
15. Участковая комиссия в течение 2 (два) рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам, согласно приложениям 2, 3 к Типовым правилам, и направляет их в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи или акиму поселка, села, сельского округа.
Аким поселка, села, сельского округа в течение 2 (два) рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи.

11. Алушылардың жекелеген санаттары үшін мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстық ЖАО келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
12. Атаулы күндер және мереке күндеріне орай әлеуметтік көмек оны алушылардан өтініштер талап етілмей көрсетіледі.
13. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне Үлгілік қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды қоса бере отырып, өтініш береді:
1) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
2) тұлғаның (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер (тұлғаның (отбасы мүшелерінің) табысына қарамай тағайындалатын әлеуметтік көмекті алу үшін тұлғаның (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер ұсынылмайды);
3) мұқтаждар санатына жатқызу негіздерінің болу фактісін растайтын төменде көрсетілген құжаттардың бірі:
дүлей апаттың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келу фактісін растайтын құжат;
әлеуметтік маңызы бар аурудың болу фактісін растайтын құжат;
жергілікті өкілді органдар ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болу фактісін растайтын құжат;
жетімдік, ата-ана қамқорлығының болмау фактісін растайтын құжат;
жасының егде тартуына байланысты өзіне-өзі күтім жасай алмау фактісін растайтын құжат;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылу, пробация қызметінің есебінде болу фактісін растайтын құжат.
Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары және көшірмелері ұсынылады. Салыстырып тексерілгеннен кейін құжаттардың төлнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.
14. Үлгілік қағидалардың 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш түскен кезде әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкімі 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
15. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акт жасайды, Үлгілік қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Кент, ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттарымен бірге әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға жібереді.

16. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган по оказанию социальной помощи запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
17. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган по оказанию социальной помощи принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
18. Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи в течение 1 (один) рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима поселка, села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
19. Специальная комиссия в течение 2 (два) рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
20. Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи в течение 8 (восемь) рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 15 и 16 Типовых правил, уполномоченный орган по оказанию социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение 20 (двадцать) рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима поселка, села, сельского округа.
21. Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа – с указанием основания) в течение 3 (три) рабочих дней со дня принятия решения.
22. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями; 2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи), установленного местными представительными органами порога для оказания социальной помощи.
23. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом района Тереңкөл на текущий финансовый год.

16. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
17. Қажетті құжаттардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты өтініш берушінің оларды ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешімді өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың тиісті мәліметтерді қамтитын деректері негізінде қабылдайды.
18. Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұлғаның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
19. Арнайы комиссия құжаттар түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі туралы қорытынды шығарады, қорытынды оң болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
20. Өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттары тіркелген күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Үлгілік қағидалардың 15 және 16-тармақтарында көрсетілген жағдайларда әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган өтініш берушіден немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар қабылданған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
21. Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
22. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтінішберуші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден өтінішберуші бас тартқан, жалтарған;
3) тұлғаның (отбасының) жанбасына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органдар белгілеген шектенартық болған жағдайларда жүзеге асырылады.
23. Әлеуметтік көмек көрсетуге арналған шығыстарды қаржыландыру ағымдағы қаржы жылына арналған Тереңкөл ауданының бюджетінде көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.

Глава 4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
24. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы района Тереңкөл;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
25. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или судебном порядке.
Глава 5. Заключительное положение
26. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".

4-тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздер
24. Әлеуметтiк көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Тереңкөл ауданының шегiнен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк мекемелерге тұруға жiберген;
4) алушы ұсынған мәлiметтердiң дәйексiздiгi анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтiк көмектi төлеу көрсетiлген жағдайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
25. Артық төленген сомалар ерiктi немесе сот тәртібімен қайтарылуға жатады.
5-тарау. Қорытынды ереже
26. Әлеуметтiк көмек көрсету мониторингi және есепке алу уәкiлеттi орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесiнiң дерекқорын пайдалана отырып жүргiзедi.