О внесении изменений и дополнения в решение маслихата города Алматы от 9 августа 2023 года № 37 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи и установления размера выплаты компенсации отдельным категориям нуждающихся граждан в связи с повышением тарифов на коммунальные услуги"
Решение внеочередной XI сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 1 декабря 2023 года № 65. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 6 декабря 2023 года № 1746
Маслихат города Алматы РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Алматы от 9 августа 2023 года № 37 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи и установления размера выплаты компенсации отдельным категориям нуждающихся граждан в связи с повышением тарифов на коммунальные услуги" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1735) следующие изменения и дополнение:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящее решение вводится в действие с 1 июля 2023 года и действует до 30 июня 2024 года.";
в Правилах оказания социальной помощи и установления размера выплаты компенсации отдельным категориям нуждающихся граждан в связи с повышением тарифов на коммунальные услуги (далее - Правила), утвержденных указанным решением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания социальной помощи и установления размера выплаты компенсации отдельным категориям нуждающихся граждан в связи с повышением тарифов на коммунальные услуги (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" и определяют порядок оказания социальной помощи.";
подпункт 3) пункта 2 исключить;
абзац первый пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Социальная помощь оказывается без учета дохода в размере 0,5 месячного расчетного показателя, с 1 ноября 2023 года – 0,6 месячного расчетного показателя, устанавливаемого на соответствующий финансовый год Законом о республиканском бюджете, следующим отдельным категориям нуждающихся гражданам:";
пункты 9 и 10 исключить;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании заявления.";

"Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына коммуналдық қызметтерге тарифтердің көтерілуіне байланысты әлеуметтік көмек көрсету және өтемақы төлеу мөлшерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2023 жылғы 9 тамыздағы № 37 шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XI сессиясының 2023 жылғы 1 желтоқсандағы № 65 шешiмi. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2023 жылғы 6 желтоқсанда № 1746 болып тіркелді
Алматы қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. "Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына коммуналдық қызметтерге тарифтердің көтерілуіне байланысты әлеуметтік көмек көрсету және өтемақы төлеу мөлшерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2023 жылғы 9 тамыздағы № 37 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1735 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы шешім 2023 жылдың 1 шілдесінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2024 жылдың 30 маусымына дейін қолданылады.";
аталған шешіммен бекітілген, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына коммуналдық қызметтерге тарифтердің көтерілуіне байланысты әлеуметтік көмек көрсету және өтемақы төлеу мөлшерін белгілеу қағидаларында (бұдан әрі - Қағидалар):
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына коммуналдық қызметтерге тарифтердің көтерілуіне байланысты әлеуметтік көмек көрсету және өтемақы төлеу мөлшерін белгілеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысына сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсету тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
6-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Әлеуметтік көмек кірісті есептемей 0,5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, 2023 жылғы 1 қарашадан бастап – республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленетін 0,6 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде мұқтаж азаматтардың мынадай жекелеген санаттарына көрсетіледі:";
9 және 10-тармақтар алып тасталсын;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш берушінің құжаттары тіркелген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде өтініш негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.";

раздел 3 дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. В случае если услугополучатель является получателем социальной помощи по состоянию на 31 декабря 2023 года, то ему назначается социальная помощь без обращения к услугодателю.
Обратившимся после 31 декабря 2023 года социальная помощь назначается и выплачивается с месяца подачи заявления.".
приложение 1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Решению;
приложение 2 к Правилам исключить.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Алматы М. Отыншиев
Приложение
к решению маслихата
города Алматы
от 1 декабря 2023 года № 65
Приложение 1
к Правилам оказания
социальной помощи и
установления размера выплаты
компенсации отдельным
категориям нуждающихся
граждан в связи с
повышением тарифов на
коммунальные услуги
Форма
Руководителю уполномоченного
органа
___________________________
(город, район)
Заявление
Фамилия: _____________________________________________________________
Имя: _________________________________________________________________
Отчество (при его наличии)______________________________________________
Дата рождения "____" _____________ _____ года
ИИН _________________________________________________________________
Статус: _______________________________________________________________
Прошу Вас оказать социальную помощь в связи с повышением тарифов на коммунальные услуги по категории
_____________________________________________________________________
Домашний адрес: ______________________________________________________
Телефон: _____________________________________________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка ___________________________________________________
Банковский счет № _____________________________________________________
Тип счета: ____________________________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", хранение и использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, необходимых при назначении (перерасчете) выплаты, а также при выполнении уполномоченным органом по оказанию социальной помощи своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта". Обо всех изменениях местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщить в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи в течение 10 (десять) рабочих дней. Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета для зачисления социальной помощи, выплачиваемой из местного бюджета, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
"____" ___________ 20____ года. _____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
Документы принял: _____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
"____" ____________ 20____ года

3-бөлім мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Егер көрсетілетін қызметті алушы 2023 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша әлеуметтік көмек алушы болып табылған жағдайда, оған көрсетілетін қызмет берушіге жүгінбей-ақ әлеуметтік көмек тағайындалады.
Өтініш берушілерге 2023 жылғы 31 желтоқсаннан кейін әлеуметтік көмек тағайындалады және өтініш берілген айдан бастап төленеді.".
Қағидалардың 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидалардың 2-қосымшасы алып тасталсын.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласы мәслихатының төрағасы М. Отыншиев
Алматы қаласы
мәслихатының 2023 жылғы
1 желтоқсандағы № 65
шешіміне қосымша
Мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарына
коммуналдық қызметтерге
тарифтердің
көтерілуіне байланысты әлеуметтік көмек
көрсету және өтемақы төлеу мөлшерін белгілеу
Қағидасына 1-қосымша
Нысан
Уәкілетті органның басшысына
____________________________
(қала, аудан)
Өтініш
Тегі:________________________________________________________________
Аты: ________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)________________________________________________
Туған күні "____" _____________ _____ жыл
ЖСН _______________________________________________________________
Мәртебесі: ___________________________________________________________
Сізден санат бойынша коммуналдық қызметтерге тарифтердің көтерілуіне байланысты әлеуметтік көмек көрсетуіңізді сұраймын____________________________________________________________
Үйінің мекенжайы: ___________________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы ________________________________________________________
Банк шотының № _____________________________________________________
Шот түрі: ____________________________________________________________
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төлемді тағайындаған (қайта есептеген) кезде, сондай-ақ әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз міндеттемелерін орындаған кезде қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде бар, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді сақтауға және пайдалануға келісім беремін. Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін. Тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкеталық деректердің, банктік деректемелердің өзгеруі туралы әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға 10 (он) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін. Жергілікті бюджеттен төленетін әлеуметтік көмекті есептеу үшін жеке банк шотын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардармын.
20____ жылғы "____" ___________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), өтініш берушінің (заңды өкілінің) қолы
Құжаттарды қабылдаған:
____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
20____ жылғы "____" ____________