Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Восточно-Казахстанской области
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 20 ноября 2023 года № 257. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 6 декабря 2023 года № 8927-16
В соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Государственный список памятников истории и культуры местного значения Восточно-Казахстанской области согласно приложению.
2. Признать утратившим силу постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 12 января 2021 года № 4 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8333).
3. Государственному учреждению "Управление культуры Восточно-Казахстанской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Восточно-Казахстанской области;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе Восточно-Казахстанского областного акимата после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Восточно-Казахстанской области Е. Кошербаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры
и информации Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от 20 ноября 2023 года № 257
Государственный список памятников истории и культуры местного значения Восточно-Казахстанской области
№
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
район Алтай
1
Могильник Никольское 2, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
между селом Бородино и селом Кремнюха
2
Могильник Таволжанка 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
на границе района Алтай и Катон-Карагайского района, у рыболовецкого стана реки Таволжанка
3
Могильник Таволжанка 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
на правом берегу реки Таволжанки на границе между районом Алтай и Катон-Карагайским районом
4
Дом культуры "Горняк", 50-е годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
город Алтай, улица Садовая, 1
5
Памятник В.И. Ленину, скульптор А. Попов, архитектор В. Артамонов, 1962 год
сооружение монументального искусства
город Алтай, центральная площадь
6
Бюст В.И. Чапаеву, скульптор П.Б. Шишков, 1968 год
сооружение монументального искусства
село Чапаево, на территории профессиональной школы № 21
7
Братская могила борцов за установление Советской власти, 1920 год
сооружение монументального искусства
город Алтай, центральный сквер
8

Шығыс Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2023 жылғы 20 қарашадағы № 257 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 6 желтоқсанда № 8927-16 болып тіркелді
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына сәйкес Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Шығыс Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2021 жылғы 12 қаңтардағы № 4 қаулысының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 8333 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. "Шығыс Қазақстан облысының мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулының ресми жарияланғанынан кейін Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шығыс Қазақстан облысы әкімі Е. Кошербаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
Шығыс
Қазақстан облысы әкімдігінің
2023 жылғы 20 қарашадағы
№ 257 қаулысына қосымша
Шығыс Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
№
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
Алтай ауданы
1
Никольское 2 қорымы, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Бородино ауылының және Кремнюха ауылының арасында
2
Таволжанка 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Алтай және Катонқарағай аудандарының шекарасындағы Таволжанка өзені балықшылары тұрағының жанында
3
Таволжанка 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Таволжанка өзенінің оң жағасында, Алтай және Катонқарағай аудандарының шекарасында
4
"Горняк" мәдениет үйі, ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Алтай қаласы, Садовая көшесі, 1
5
В.И. Ленин ескерткіші, мүсінші А. Попов, сәулетші В. Артамонов, 1962 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алтай қаласы, орталық алаң
6
В.И. Чапаевтың бюсті, мүсінші П.Б. Шишков, 1968 жыл
монументтік өнер құрылысы
Чапаево ауылы, № 21 кәсіптік мектептің аумағында
7
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1920 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алтай қаласы, орталық саябақ
8

Братская могила борцов за установление Советской власти, 1920-1930 годы
сооружение монументального искусства
город Серебрянск, улица Бухтарминская
9
Братская могила борцов за установление Советской власти, 1930 год
сооружение монументального искусства
село Снегирево, на территории школы
10
Памятник Питерским коммунарам, 1983 год
сооружение монументального искусства
село Снегирево, вдоль трассы Алтай-Усть-Каменогорск
11
Обелиск на месте казни С. Малея, 1919 год
сооружение монументального искусства
село Шумовское
12
Мемориал славы воинов, погибших в годы Великой Отечественной войны, 1985 год
сооружение монументального искусства
город Алтай, центральный парк
Глубоковский район
13
Могильник Березовка 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
на северо-западной окраине села Березовка, по дороге Березовка – Барашки, 0,2 км от дороги к городу Усть-Каменогорск
14
Могильник Березовка 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
7 км к юго-западу от села Березовка
15
Поселение Березовка-Побока, эпоха бронзы
памятник археологии
6 км к юго-западу от села Березовка
16
Могильник Прапорщиково 1, датировка не установлена
памятник археологии
3 км к северо-востоку от села Прапорщиково
17
Могильник Предгорное, эпоха раннего железа
памятник археологии
0,2 км к северо-западу от окраины села Предгорное, за кладбищем
18
Курганная группа Уварово 2, датировка не установлена
памятник археологии
3,5 км к юго-востоку от поселка Уварово
19
Братская могила борцов за Советскую власть, 1920 год
сооружение монументального искусства
село Предгорное, улица Кирова, 52
20
Памятник Герою Советского Союза Н.С. Шелехову, скульптор П.Б. Шишов, архитектор А.А. Миронов, 1968 год
сооружение монументального искусства
село Уварово, улица Казахстан, 9/1
21
Дом купцов Быковых, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
село Предгорное, переулок Школьный
Зайсанский район
22
Могильник Кенсай, эпоха раннего железа
памятник археологии
6,8 км к юго-западу от села Кенсай
23
Могильник Карабулак, V век до нашей эры - XII век
памятник археологии
15,4 км к северу от села Карабулак
24
Могильник Карабулак 1, V-III века до нашей эры
памятник археологии
5,2 км к юго-западу от села Карабулак
25
Могильник Карабулак 2, V-III века до нашей эры
памятник археологии
9,1 км к юго-востоку от села Карабулак
26
Могильник Карабулак 3, датировка не установлена
памятник археологии
8 км к юго-западу от села Карабулак
27
Могильник Карабулак 4, V-III века до нашей эры
памятник археологии
7,3 км к юго-юго-востоку от села Карабулак
28
Могильник Карабулак 5, V-III века до нашей эры
памятник археологии

Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1920-1930 жылдар
монументтік өнер құрылысы
Серебрянск қаласы, Бұқтырма көшесі
9
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1930 жыл
монументтік өнер құрылысы
Снегирево ауылы, мектеп аумағында
10
Питер Коммунарларына ескерткіш, 1983 жыл
монументтік өнер құрылысы
Снегирево ауылы, Алтай-Өскемен тас жолының бойында
11
С. Малей жазаланған жердегі құлпытас, 1919 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шумовское ауылы
12
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлердің даңқ мемориалы, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алтай қаласы, орталық саябақ
Глубокое ауданы
13
Березовка 1 моласы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Березовкадан Барашки ауылына барар жолда, Березовка ауылының солтүстік-батыс шетінде, Өскемен қаласына қарай жолдан 0,2 км
14
Березовка 2 моласы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Березовка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 км
15
Березовка-Побока қонысы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Березовка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 км
16
Прапорщиково 1 моласы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Прапорщиково ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
17
Предгорное моласы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Предгорное ауылының шетінен солтүстік-батысқа қарай 0,2 км, зираттың сыртында
18
Уварово 2 қорған тобы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Уварово кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 3,5 км
19
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластар бейіті, 1920 жыл
монументтік өнер құрылысы
Предгорное ауылы, Киров көшесі, 52
20
Кеңес Одағының батыры Н.С. Шелеховқа ескерткіш, мүсінші П.Б. Шишов, сәулетші А.А. Миронов, 1968 жыл
монументтік өнер құрылысы
Уварово ауылы, Қазақстан көшесі, 9/1
21
Көпес Быковтардың үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Предгорное ауылы, Школьный тұйық көшесі
Зайсан ауданы
22
Кеңсай моласы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кеңсай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6,8 км
23
Қарабұлақ моласы, біздің эрамызға дейінгі V ғасыр - XII ғасыр
археология ескерткіші
Қарабұлақ ауылынан солтүстікке қарай 15,4 км
24
Қарабұлақ 1 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі V-III ғасыр
археология ескерткіші
Қарабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5,2 км
25
Қарабұлақ 2 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі V-III ғасыр
археология ескерткіші
Қарабұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 9,1 км
26
Қарабұлақ 3 қорымы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Қарабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 км
27
Қарабұлақ 4 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі V-III ғасыр
археология ескерткіші
Қарабұлақ ауылынан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 7,3 км
28
Қарабұлақ 5 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі V-III ғасыр
археология ескерткіші

5,5 км к югу от села Карабулак
29
Группа петроглифов Окей, неолит
памятник археологии
3 км к северо-западу от села Талды, ущелье Окей-Базы
30
Могильник Сарший, III век до нашей эры - III век
памятник археологии
16,4 км к югу от села Кенсай
31
Дом золотопромышленника П.Г. Сорокина, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Шаймардана, 25
32
Дом А. Токсанбаева, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Малдыбаева, 53
33
Дом А.Ф.Казаринова, архитектор Б. Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Кабанбая, 10
34
Женское медресе, архитектор Б. Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Сатпаева, 12
35
Православный храм Святого Николая (военный собор), архитектор Б. Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Бауыржан Момышұлы, 1, территория погранотряда
36
Мужское медресе, архитектор Б. Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Касейнова, 23
37
Дом купца М. Шелкудинова, в котором квартировался поэт С. Торайгыров в 1915-1919 годах, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Дінмұхамед Қонаев, 42
38
Дом Ж. Абулханова, архитектор Б. Сатбаев, 1906-1907 годы
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Манапова, 27
39
Дом купца А.В. Собачкина, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Ибраева, 1
40
Дом купца Т. Бекчентаева, архитектор Б. Сатбаев, 1906-1907 годы
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Сатпаева, 11
41
Магазин купца Т. Бекчентаева, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Шаймардана, 16
42
Дом купца Б. Бобкина, архитектор Б. Сатбаев, 1891-1894 годы
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Абылай хан, 27
43
Дом купца Габдурасыла, архитектор Б. Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Шаймардана, 15
44
Дом купца Ж. Татанова, архитектор Б. Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Дінмұхамед Қонаев, 54
45
Магазин купца Х. Ерзина, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Абая, 69
46
Дом купца Х. Ерзина, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Сатпаева, 26
47
Магазин купца Семенова, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Бауыржан Момышұлы, 22
48
Дом купца С. Манапова, 1900 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Манапова, 22
49
Городская тюрьма, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Шаймардана, 43
50
Дом С. Абулханова, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Манапова, 23
51
Дом купца С. Мергенбаева, архитектор Б. Сатбаев, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Абылай хан, 30
52
Мечеть, архитектор Б. Сатбаев, 1909 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Касейнова, 21
53

Қарабұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 5,5 км
29
Өкей петроглифтер тобы, неолит
археология ескерткіші
Талды ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км, Өкей-Базы шатқалы
30
Сарши қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі III ғасыр - ІІІ ғасыр
археология ескерткіші
Кеңсай ауылынан оңтүстікке қарай 16,4 км
31
Алтын өнеркәсіпшісі П.Г. Сорокиннің үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Шаймардан көшесі, 25
32
А. Тоқсанбаевтың үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Малдыбаев көшесі, 53
33
А.Ф. Казариновтың үйі, сәулетші Б. Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Қабанбай көшесі, 10
34
Әйелдер медресесі, сәулетші Б. Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Сәтпаев көшесі, 12
35
Әулие Николай православиелік храмы (әскери собор), сәулетші Б. Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Бауыржан Момышұлы көшесі, 1, шекара жасағының аумағы
36
Ерлер медресесі, сәулетші Б. Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Қасейінов көшесі, 23
37
1915-1919 жылдары ақын С. Торайғыров пәтерде тұрған көпес М. Шелкудиновтың үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Дінмұхамед Қонаев көшесі, 42
38
Ж. Абылхановтың үйі, сәулетші Б. Сәтбаев, 1906-1907 жылдар
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Манапов көшесі, 27
39
Көпес А.В. Собачкиннің үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Ибраев көшесі, 1
40
Көпес Т. Бекчентаевтың үйі, сәулетші Б. Сәтбаев, 1906-1907 жылдар
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Сәтпаев көшесі, 11
41
Көпес Т. Бекчентаевтың дүкені, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Шаймардан көшесі, 16
42
Көпес Б. Бобкиннің үйі, сәулетші Б. Сәтбаев, 1891-1894 жылдар
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Абылай хан көшесі, 27
43
Көпес Ғабдырасылдың үйі, сәулетші Б. Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Шаймардан көшесі, 15
44
Көпес Ж. Татановтың үйі, сәулетші Б. Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Дінмұхамед Қонаев көшесі, 54
45
Көпес Х. Ерзиннің дүкені, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Абай көшесі, 69
46
Көпес Х. Ерзиннің үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Сәтпаев көшесі, 26
47
Көпес Семеновтың дүкені, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Бауыржан Момышұлы көшесі, 22
48
Көпес С. Манаповтың үйі, 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Манапов көшесі, 22
49
Қалалық түрме, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Шаймардан көшесі, 43
50
С. Абылхановтың үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Манапов көшесі, 23
51
С. Мергенбаевтың үйі, сәулетші Б. Сәтбаев, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Абылай хан көшесі, 30
52
Мешіт, сәулетші Б. Сәтбаев, 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Қасейінов көшесі, 21
53

Здание Зайсанской таможни, в котором останавливался М.Н. Пржевальский во время своего 3-его "Тибетского" путешествия, 1868 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Богенбая, 4
54
Трехклассное приходское училище, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
город Зайсан, улица Ибраева, 3
55
Братская могила борцов за установление Советской власти, 1920-1922 годы
ансамбли и комплексы
город Зайсан, центральная площадь перед городским акиматом
56
Бюст Абая, автор Б. Кусайынов, 2017 год
сооружение монументального искусства
город Зайсан, парк имени Абая
57
Братская могила пограничников, 30 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
10 км от села Майкапчагай, пограничный пункт "Майкапчагай" на трассе Зайсан-Урумчи, вдоль дороги
Катон-Карагайский район
58
Группа курганов Большенарымское 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
4 км к северо-востоку от села Улкен Нарын
59
Группа курганов Большенарымское 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
2 км к северо-востоку от села Улкен Нарын
60
Группа курганов Жулдыз 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,9 км к востоку от села Жулдыз
61
Группа курганов Жулдыз 2, XX-IX века до нашей эры
памятник археологии
2,9 км к востоку от села Жулдыз, 4 км к юго-западу от села Кокбастау, 3-3,5 км к юго-востоку от села Алтынбел
62
Могильник Жулдыз 3, XX-IX века до нашей эры
памятник археологии
3,5 км от села Жулдыз по дороге в село Алтынбел
63
Группа курганов Майемер, IX-VIII века до нашей эры
памятник археологии
окрестности села Майемер
64
Могильник Майемер, IX-VIII века до нашей эры
памятник археологии
к востоку от села Майемер
65
Группа курганов Уштобе, XX-IX века до нашей эры
памятник археологии
0,1 км к северу от села Уштобе
66
Дом-музей писателя О. Бокея, 40-е годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
село Чингистай, на южной окраине
67
Братская могила воинов-пограничников, павших при защите государственной границы в 1931-1945 годах
сооружение монументального искусства
село Урыль, возле здания комендатуры "3/93"
68
Братская могила борцов за Советскую власть, 1919 год
сооружение монументального искусства
1 км к северу от села Улкен Нарын
69
Братская могила борцов за Советскую власть, 1920 год
сооружение монументального искусства
село Коробиха, во дворе школы
70
Бюст О. Бокея, 2000 год
сооружение монументального искусства
село Чингистай, на южной окраине у дома-музея
71
Надгробный памятник погибшему при охране государственной границы политруку заставы "Чиндагатуй" А.А. Чазову, 1932 год
сооружение монументального искусства
40 км к востоку от села Аршаты, пограничная застава Чиндагатуй
72
Мемориальная плита полному кавалеру орденов Славы А. Кусметову, 70-е годы ХХ века
ансамбли и комплексы
село Коктерек, в центре села
73
Мемориал воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, "Скорбящая мать", 1978 год
ансамбли и комплексы
село Улкен Нарын, в сельском парке
Курчумский район
74
Могильник Алексеевка 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
3 км к юго-западу от села Маркаколь
75
Могильник Алексеевка 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
4 км к юго-западу от села Маркаколь
76
Могильник Алексеевка 3, раннее средневековье
памятник археологии
6 км к юго-западу от села Маркаколь
77
Могильник Алексеевка 4, эпоха раннего железа
памятник археологии
5 км к юго-западу от села Маркаколь
78
Могильник Аркаул 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
13 км к юго-востоку от села Курчум
79
Могильник Аркаул 2, эпоха бронзы
памятник археологии
13 км к югу от села Сарыолен
80
Могильник Аркаул 3, эпоха раннего железа
памятник археологии
18 км к юго-востоку от села Сарыолен
81
Могильник Аркаул 4, эпоха раннего железа
памятник археологии

М.Н. Пржевальскийдің 3-ші "Тибет" саяхаты кезінде тоқтаған Зайсан кеденінің ғимараты, 1868 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Бөгенбай көшесі, 4
54
Үш кластық приход училищесі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Зайсан қаласы, Ибраев көшесі, 3
55
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1920-1922 жылдар
ансамбльдер мен кешендер
Зайсан қаласы, қалалық әкімдік алдындағы орталық алаң
56
Абай бюсті, авторы Б. Құсайынов, 2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Зайсан қаласы, Абай атындағы саябақ
57
Шекарашылардың бауырластық бейіті, ХХ ғасырдың 30 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Майқапшағай ауылынан 10 км, Зайсан-Үрімші тас жолындағы "Майқапшағай" шекара пункті, жол бойында
Катонқарағай ауданы
58
Большенарым 1 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Үлкен Нарын ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км
59
Большенарым 2 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Үлкен Нарын ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км
60
Жұлдыз 1 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жұлдыз ауылынан шығысқа қарай 1,9 км
61
Жұлдыз 2 қорғандар тобы, біздің дәуірімізге дейінгі ХХ-ІХ ғасыр
археология ескерткіші
Жұлдыз ауылынан шығысқа қарай 2,9 км, Көкбастау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 км, Алтынбел ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3-3,5 км
62
Жұлдыз 3 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі ХХ-ІХ ғасыр
археология ескерткіші
Жұлдыз ауылынан Алтынбел ауылына қарай жол бойымен 3,5 км
63
Майемер қорғандар тобы, біздің дәуірімізге дейінгі IX-VIII ғасыр
археология ескерткіші
Майемер ауылының айналасы
64
Майемер қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі IX-VIII ғасыр
археология ескерткіші
Майемер ауылынан шығысқа қарай
65
Үштөбе қорғандар тобы, біздің дәуірімізге дейінгі ХХ-ІХ ғасыр
археология ескерткіші
Үштөбе ауылынан солтүстікке қарай 0,1 км
66
Жазушы О. Бөкейдің музей-үйі, ХХ ғасырдың 40 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шыңғыстай ауылы, оңтүстік шетте
67
Мемлекеттік шекараны қорғау кезінде қаза тапқан жауынгер шекарашылардың бауырластық бейіті, 1931-1945 жылдар
монументтік өнер құрылысы
Өрел ауылы, "3/93" комендатура ғимаратының жанында
68
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1919 жыл
монументтік өнер құрылысы
Үлкен Нарын ауылынан солтүстікке қарай 1 км
69
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластық бейіті, 1920 жыл
монументтік өнер құрылысы
Коробиха ауылы, мектептің ауласында
70
О. Бөкейдің бюсті, 2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шыңғыстай ауылы, музей-үйдің оңтүстік шетінде
71
"Шындағатұй" заставасының мемлекеттік шекараны қорғау кезінде қаза тапқан политругы А.А. Чазовтың қабіріндегі ескерткіш, 1932 жыл
монументтік өнер құрылысы
Аршаты ауылынан шығысқа қарай 40 км, Шындағатұй шекара заставасы
72
Даңқ ордендерінің толық кавалері А. Құсметовқа мемориалдық тақта, ХХ ғасырдың 70 жылдары
ансамбльдер мен кешендер
Көктерек ауылы, ауылдың орталығында
73
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге арналған "Қаралы ана" мемориалы, 1978 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Үлкен Нарын ауылы, ауылдық саябақта
Күршім ауданы
74
Алексеевка 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Марқакөл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 км
75
Алексеевка 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Марқакөл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 км
76
Алексеевка 3 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Марқакөл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 км
77
Алексеевка 4 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Марқакөл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 км
78
Арқауыл 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Күршім ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 13 км
79
Арқауыл 2 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстікке қарай 13 км
80
Арқауыл 3 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 18 км
81
Арқауыл 4 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші

16,5 км к юго-востоку от села Сарыолен
82
Могильник Аркаул 5, раннее средневековье
памятник археологии
12 км к юго-юго-западу от села Сарыолен
83
Могильник Аркаул 6, рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
памятник археологии
12 км к юго-юго-востоку от села Сарыолен
84
Могильник Аркаул 7, XIII-XVI века
памятник археологии
12 км к юго-западу от села Сарыолен
85
Могильник Аркаул 8, раннее средневековье
памятник археологии
11 км к югу от села Сарыолен
86
Могильник Аркаул 9, эпоха бронзы
памятник археологии
12 км к юго-востоку от села Сарыолен
87
Могильник Аркаул 10, раннее средневековье
памятник археологии
10 км к югу от села Сарыолен
88
Могильник Аркаул 11, XIII-XVI века
памятник археологии
12 км к югу от села Сарыолен
89
Могильник Аркаул 12, эпоха раннего железа
памятник археологии
6 км к югу от села Сарыолен
90
Могильник Аркаул 13, эпоха раннего железа
памятник археологии
11 км к югу от села Сарыолен
91
Могильник Аркаул 14, эпоха раннего железа
памятник археологии
25 км к югу от села Сарыолен
92
Могильник Аркаул 15, эпоха раннего железа
памятник археологии
25 км к юго-юго-востоку от села Сарыолен
93
Группа курганов Аркаул 16, XIII-XVI века
памятник археологии
22 км к юго-востоку от села Сарыолен
94
Могильник Аркаул 17, эпоха раннего железа
памятник археологии
25 км к юго-востоку от села Сарыолен
95
Могильник Аркаул 18, эпоха раннего железа
памятник археологии
20 км к югу от села Сарыолен
96
Могильник Аркаул 19, эпоха бронзы
памятник археологии
12 км к югу от села Сарыолен
97
Могильник Аулие 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
29 км к юго-востоку от села Сарыолен
98
Могильник Аулие 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
30 км к юго-востоку от села Сарыолен
99
Могильник Бобровка 1, раннее средневековье
памятник археологии
южная окраина села Тоскайын
100
Могильник Бобровка 2, раннее средневековье
памятник археологии
2 км к востоку от села Тоскайын
101
Могильник Булгар-Табыты 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,8 км к юго-западу от села Булгар-Табыты
102
Могильник Булгар-Табыты 2, II тысячелетие до нашей эры - VIII век
памятник археологии
6 км к юго-западу от села Булгар-Табыты
103
Могильник Булгар-Табыты 3, раннее средневековье
памятник археологии
5 км к юго-западу от села Булгар-Табыты
104
Могильник Булгар-Табыты 4, рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
памятник археологии
2 км к юго-западу от села Булгар-Табыты

Сарыөлең ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 16,5 км
82
Арқауыл 5 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 12 км
83
Арқауыл 6 қорымы, ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 12 км
84
Арқауыл 7 қорымы, XIII-XVI ғасырлар
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 км
85
Арқауыл 8 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстікке қарай 11 км
86
Арқауыл 9 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 км
87
Арқауыл 10 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстікке қарай 10 км
88
Арқауыл 11 қорымы, XIII-XVI ғасырлар
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстікке қарай 12 км
89
Арқауыл 12 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстікке қарай 6 км
90
Арқауыл 13 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстікке қарай 11 км
91
Арқауыл 14 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстікке қарай 25 км
92
Арқауыл 15 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 25 км
93
Арқауыл 16 қорғандар тобы, XIII-XVI ғасырлар
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 22 км
94
Арқауыл 17 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 25 км
95
Арқауыл 18 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстікке қарай 20 км
96
Арқауыл 19 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстікке қарай 12 км
97
Әулие 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 29 км
98
Әулие 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 30 км
99
Бобровка 1 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Төсқайың ауылының оңтүстік шеті
100
Бобровка 2 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Төсқайын ауылынан шығысқа қарай 2 км
101
Былғары-Табыты 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былғары - Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1,8 км
102
Былғары-Табыты 2 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі II мыңжылдық - VIII ғасыр
археология ескерткіші
Былғары - Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 км
103
Былғары-Табыты 3 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Былғары-Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 км
104
Былғары-Табыты 4 қорымы, ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Былғары-Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 км

105
Могильник Булгар-Табыты 5, рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
памятник археологии
1 км к юго-западу от села Булгар-Табыты
106
Могильник Булгар-Табыты 6, II тысячелетие до нашей эры - I тысячелетие
памятник археологии
западная окраина села Булгар-Табыты
107
Могильник Булгар-Табыты 7, II тысячелетие до нашей эры - I тысячелетие
памятник археологии
2,5 км к востоку от села Булгар-Табыты
108
Могильник Бурабай 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
2,5 км к северо-востоку от села Бурабай
109
Могильник Бурабай 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
юго-западная окраина села Бурабай
110
Могильник Енбек 1, раннее средневековье
памятник археологии
8 км к северо-северо-востоку от села Каратогай
111
Могильник Енбек 2, эпоха бронзы
памятник археологии
1 км к востоку от села Енбек
112
Могильник Енбек 3, раннее средневековье
памятник археологии
1,5 км к северо-западу от села Енбек
113
Могильник Енбек 4, раннее средневековье
памятник археологии
0,5 км к юго-западу от села Енбек
114
Могильник Енбек 5, эпоха раннего железа
памятник археологии
0,8 км к северо-западу от села Енбек
115
Могильник Енбек 6, эпоха бронзы
памятник археологии
1 км к северо-западу от села Енбек
116
Могильник Енбек 7, эпоха бронзы
памятник археологии
3 км к юго-западу от села Енбек
117
Могильник Енбек 8, эпоха бронзы
памятник археологии
1 км к востоку от села Енбек
118
Могильник Енбек 9, эпоха бронзы
памятник археологии
5 км к северо-востоку от села Каратогай
119
Могильник Енбек 10, эпоха бронзы
памятник археологии
8,5 км к северо-северо-востоку от села Каратогай
120
Могильник Енбек 11, эпоха бронзы
памятник археологии
1 км к северо-востоку от села Енбек
121
Могильник Енбек 12, II тысячелетие до нашей эры - VIII век
памятник археологии
6,5 км к северо-востоку от села Каратогай
122
Могильник Енбек 13, эпоха бронзы
памятник археологии
7,5 км к северо-востоку от села Каратогай
123
Могильник Жанааул 1, раннее средневековье
памятник археологии
3 км к северу села Жанааул
124
Могильник Жанааул 2, раннее средневековье
памятник археологии
4 км к северо-востоку от села Жанааул
125
Могильник Жанааул 3, эпоха раннего железа
памятник археологии
3,5 км к северо-востоку от села Жанааул
126
Могильник Жанааул 4, раннее средневековье
памятник археологии
3,5 км к северо-западу от села Жанааул
127
Могильник Жылытау 1, IV-VIII века
памятник археологии
1 км к северо-западу от села Жылытау
128
Могильник Жылытау 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
3 км к юго-востоку от села Жылытау

105
Былғары-Табыты 5 қорымы, ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Былғары-Табыты ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 км
106
Былғары-Табыты 6 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі II мыңжылдық - І мыңжылдық
археология ескерткіші
Былғары-Табыты ауылының батыс шеті
107
Былғары-Табыты 7 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі II мыңжылдық - І мыңжылдық
археология ескерткіші
Былғары-Табыты ауылынан шығысқа қарай 2,5 км
108
Бурабай 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Бурабай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2,5 км
109
Бурабай 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Бурабай ауылының оңтүстік-батыс шеті
110
Еңбек 1 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 8 км
111
Еңбек 2 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан шығысқа қарай 1 км
112
Еңбек 3 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1,5 км
113
Еңбек 4 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 0,5 км
114
Еңбек 5 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 0,8 км
115
Еңбек 6 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 км
116
Еңбек 7 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 км
117
Еңбек 8 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан шығысқа қарай 1 км
118
Еңбек 9 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 км
119
Еңбек 10 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 8,5 км
120
Еңбек 11 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Еңбек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 км
121
Еңбек 12 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі II мыңжылдық - VIII ғасыр
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6,5 км
122
Еңбек 13 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7,5 км
123
Жаңаауыл 1 қорымы, ерте орта ғасыр
археология ескерткіші
Жаңаауыл ауылынан солтүстікке қарай 3 км
124
Жаңаауыл 2 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жаңаауыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км
125
Жаңаауыл 3 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жаңаауыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3,5 км
126
Жаңаауыл 4 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жаңаауыл ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3,5 км
127
Жылытау 1 қорымы, IV-VIII ғасырлар
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 км
128
Жылытау 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км

129
Могильник Жылытау 3, раннее средневековье
памятник археологии
2,5 км к юго-западу от села Жылытау
130
Могильник Жылытау 4, эпоха раннего железа
памятник археологии
2 км к юго-востоку от села Жылытау
131
Могильник Жылытау 5, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
2,5 км к юго-востоку от села Жылытау
132
Могильник Жылытау 6, раннее средневековье
памятник археологии
2 км к юго-востоку от села Жылытау
133
Одиночный курган Жылытау 7, эпоха раннего железа
памятник археологии
3 км к юго-востоку от села Жылытау
134
Могильник Жылытау 8, раннее средневековье
памятник археологии
5 км к востоку от села Жылытау
135
Могильник Жылытау 9, эпоха бронзы
памятник археологии
4 км к северо-востоку от села Жылытау
136
Могильник Жылытау 10, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
2,5 км к востоку от села Жылытау
137
Могильник Жылытау 11, эпоха раннего железа
памятник археологии
2,5 км к юго-востоку от села Жылытау
138
Могильник Жылытау 12, раннее средневековье
памятник археологии
0,25 км к востоку от села Жылытау
139
Могильник Жылытау 13, I тысячелетие до нашей эры - VIII век
памятник археологии
3 км к северо-востоку от села Жылытау
140
Могильник Жылытау 14, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
3,5 км к востоку от села Жылытау
141
Могильник Жылытау 15, раннее средневековье
памятник археологии
4,5 км к востоку от села Жылытау
142
Одиночный курган "с усами" Жылытау 16, III-V века
памятник археологии
6 км к востоку от села Жылытау
143
Могильник Жылытау 17, II тысячелетие до нашей эры - VIII век
памятник археологии
2 км к северо-востоку от села Жылытау
144
Могильник Калгуты 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
2,5 км к северу от села Каратогай
145
Могильник Калгуты 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
3,5 км к северо-востоку от села Каратогай
146
Могильник Калгуты 3, эпоха раннего железа
памятник археологии
4 км к северо-востоку от села Каратогай
147
Могильник Калгуты 4, эпоха раннего железа
памятник археологии
5,5 км к северо-востоку от села Каратогай
148
Могильник Калгуты 5, эпоха раннего железа
памятник археологии
северо-западная окраина села Каратогай
149
Могильник Калгуты 6, раннее средневековье
памятник археологии
северо-восточная окраина села Каратогай
150
Могильник Калгуты 7, II тысячелетие до нашей эры - VIII век
памятник археологии
северная окраина села Каратогай
151
Могильник Калгуты 8, эпоха раннего железа
памятник археологии
2,5 км к юго-востоку от села Каратогай

129
Жылытау 3 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2,5 км
130
Жылытау 4 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
131
Жылытау 5 қорымы, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,5 км
132
Жылытау 6 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
133
Жылытау 7 жеке қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
134
Жылытау 8 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 5 км
135
Жылытау 9 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км
136
Жылытау 10 қорымы, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 2,5 км
137
Жылытау 11 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,5 км
138
Жылытау 12 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 0,25 км
139
Жылытау 13 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі І мыңжылдық - VIII ғасыр
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
140
Жылытау 14 қорымы, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 3,5 км
141
Жылытау 15 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 4,5 км
142
Жылытау 16 "мұртты" жеке қорған,  III-V ғасырлар
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан шығысқа қарай 6 км
143
Жылытау 17 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі ІІ мыңжылдық - VIII ғасыр
археология ескерткіші
Жылытау ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км
144
Қалғұты 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстікке қарай 2,5 км
145
Қалғұты 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3,5 км
146
Қалғұты 3 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км
147
Қалғұты 4 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5,5 км
148
Қалғұты 5 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылының солтүстік-батыс шеті
149
Қалғұты 6 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылының солтүстік-шығыс шеті
150
Қалғұты 7 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі ІІ мыңжылдық - VIIІ ғасыр
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылының солтүстік шеті
151
Қалғұты 8 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан оңтүстік –шығысқа қарай 2,5 км

152
Могильник Калгуты 9, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,5 км к юго-юго-востоку от села Каратогай
153
Могильник Калгуты 10, раннее средневековье
памятник археологии
3 км к востоку от села Каратогай
154
Могильник Калгуты 11, эпоха раннего средневековья
памятник археологии
7,5 км к северо-западу от села Каратогай
155
Могильник Калгуты 12, эпоха раннего железа
памятник археологии
3,5 км к северо-западу от села Каратогай
156
Могильник Калгуты 13, эпоха раннего железа
памятник археологии
3 км к северо-западу от села Каратогай
157
Могильник Калгуты 14, раннее средневековье
памятник археологии
1,2 км к юго-западу от села Каратогай
158
Могильник Калгуты 15, эпоха раннего железа
памятник археологии
18 км к северо-востоку от села Каратогай
159
Могильник Калгуты 16, датировка не установлена
памятник археологии
7 км к северо-востоку от села Каратогай
160
Могильник Калгуты 17, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
7,5 км к северо-востоку от села Каратогай
161
Могильник Калгуты 18, I тысячелетие до нашей эры - VIII век
памятник археологии
10 км к востоку от села Каратогай
162
Могильник Калгуты 19, эпоха раннего железа
памятник археологии
7 км к северо-западу от села Каратогай
163
Могильник Койтас 1, рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
памятник археологии
южная окраина села Койтас
164
Могильник Койтас 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
3 км к северо-востоку от села Койтас
165
Могильник Койтас 3, эпоха раннего железа
памятник археологии
северо-западная окраина села Койтас
166
Могильник Койтас 4, эпоха бронзы
памятник археологии
1 км к юго-западу от села Койтас
167
Могильник Койтас 5, эпоха бронзы, ранее средневековье
памятник археологии
1 км к западу от села Койтас
168
Могильник Койузек, эпоха бронзы
памятник археологии
10,5 км к востоку от села Бесжылдык
169
Группа петроглифов Курчум, I-II тысячелетия до нашей эры
памятник археологии
21 км к юго-востоку от села Курчум
170
Могильник Кызыл-Арал, раннее средневековье
памятник археологии
0,154 км к северо-востоку от села Сарыолен
171
Могильник Кыстау-Курчум, рубеж эпох бронзы и раннего железа
памятник археологии
1 км к северо-западу от села Кыстау-Курчум
172
Группа петроглифов Мойнак, I-II тысячелетия до нашей эры
памятник археологии
2 км к северо-востоку от села Бесжылдык, урочище Мойнак
173
Могильник Песчаный карьер 1, II век до нашей эры - II век
памятник археологии
6 км к юго-востоку от села Бесжылдык

152
Қалғұты 9 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан оңтүстік- оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км
153
Қалғұты 10 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан шығысқа қарай 3 км
154
Қалғұты 11 қорымы, ерте ортағасыр дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,5 км
155
Қалғұты 12 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3,5 км
156
Қалғұты 13 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км
157
Қалғұты 14 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1,2 км
158
Қалғұты 15 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 18 км
159
Қалғұты 16 қорымы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 км
160
Қалғұты 17 қорымы, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7,5 км
161
Қалғұты 18 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі І мыңжылдық - VIIІ ғасыр
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан шығысқа қарай 10 км
162
Қалғұты 19 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 км
163
Қойтас 1 қорымы, ерте темір және ерте ортағасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Қойтас ауылының оңтүстік шеті
164
Қойтас 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қойтас ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
165
Қойтас 3 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қойтас ауылының солтүстік-батыс шеті
166
Қойтас 4 қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Қойтас ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 км
167
Қойтас 5 қорымы, қола дәуірі, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Қойтас ауылынан батысқа қарай 1 км
168
Қойүзек қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Бесжылдық ауылынан шығысқа қарай 10,5 км
169
Күршім петроглифтер тобы, біздің дәуірімізге дейінгі І-ІІ мыңжылдық
археология ескерткіші
Күршім ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 21 км
170
Қызыл-Арал қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 0,154 км
171
Қыстау-Күршім қорымы, қола және ерте темір дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Қыстау-Күршім ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 км
172
Мойнақ петроглифтер тобы, біздің дәуірімізге дейінгі І-ІІ мыңжылдық
археология ескерткіші
Бесжылдық ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км, Мойнақ шатқалы
173
Песчаный карьер 1 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі ІІ ғасыр - ІІ ғасыр
археология ескерткіші
Бесжылдық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 км

174
Могильник Песчаный карьер 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
6,5 км к юго-востоку от села Бесжылдык
175
Группа петроглифов Тюлькун, I тысячелетие до нашей эры - раннее средневековье
памятник археологии
2 км к северо-востоку от села Бесжылдык, сопка Тюлькун
176
Могильник Успенка, рубеж эпох раннего железа и раннего средневековья
памятник археологии
1 км к юго-востоку от села Акжайлау
177
Могильник Чердояк 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
15,5 км восточнее рудника Чердояк
178
Могильник Чердояк 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
25 км восточнее рудника Чердояк
179
Памятник Барак батыру, 2000 год
сакральный объект
село Теректыбулак, перед домом культуры
180
Курчумский филиал Областного историко-краеведческого музея (бывшее здание военкомата), начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
село Курчум, улица Ибежанова, 23
181
Бюст Б. Момышулы, датировка не установлена
сооружение монументального искусства
село Курчум, улица Бауыржан Момышулы, центральная площадь
182
Памятник В.В. Бунтовских, 70-е годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Барак батыр, улица Бунтовских, перед домом культуры
183
Памятник умершим от голода в 30 годы ХХ века, датировка не установлена
сооружение монументального искусства
село Теректыбулак, около дома культуры
184
Обелиск над могилой Ж. Исабекова, 1959 год
сооружение монументального искусства
село Курчум, в парке
185
Памятник народному учителю К. Нургалиеву, 90-е годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Буран, перед школой-гимназией имени Кумаша Нургалиева
город Риддер
186
Могила воинов, погибших от ран в годы Великой Отечественной войны, 1945 год
ансамбли и комплексы
11 км к северо-западу от города, район Гавань
187
Мемориал "Обелиск Славы", 1975-1985 годы
сооружение монументального искусства
проспект Гагарина, пересечение с улицей К.Семеновой
район Самар
188
Могильник Еспе (8 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
5 км к северо-западу от сельского округа Аккала
189
Могильник Малороссийка 1 (8 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
3 км к юго-востоку от села Мариногорка
190
Могильник Мариногорка 1 (6 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
5 км к юго-востоку от села Мариногорка
191
Могильник Мариногорка 2 (7 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
8 км к юго-востоку от села Мариногорка
192
Могильник Песчанка, эпоха средневековья
памятник археологии
2 км к югу от села Песчанка
193
Могильник Песчанка 1 (26 оградок), эпоха средневековья
памятник археологии
6 км к юго-востоку от села Песчанка, у рудника Чудак

174
Песчаный карьер 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Бесжылдық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,5 км
175
Тюлькун петроглифтер тобы, біздің дәуірімізге дейінгі І мыңжылдық - ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Бесжылдық ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 км, Тюлькун жотасы
176
Успенка қорымы, ерте темір және ерте орта ғасыр дәуірлерінің қарсаңы
археология ескерткіші
Ақжайлау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 км
177
Шірікаяқ 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Шірікаяқ кенішінен шығысырақ 15,5 км
178
Шірікаяқ 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Шірікаяқ кенішінен шығысырақ 25 км
179
Барақ батырға ескерткіш, 2000 жыл
киелі объект
Теректібұлақ ауылы, мәдениет үйінің алдында
180
Облыстық тарихи-өлкетану музейінің Күршім филиалы (әскери комиссариаттың бұрынғы ғимараты), ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Күршім ауылы, Ибежанов көшесі, 23
181
Б. Момышұлының бюсті, датасы анықталмаған
монументтік өнер құрылысы
Күршім ауылы, Бауыржан Момышұлы көшесі, орталық алаң
182
В. В. Бунтовских ескерткіші, ХХ ғасырдың 70 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Барақ батыр ауылы, Бунтовских көшесі, мәдениет үйінің алдында
183
ХХ ғасырдың 30 жылдары аштықтан қайтыс болғандарға арналған ескерткіш, датасы анықталмаған
монументтік өнер құрылысы
Теректібұлақ ауылы, мәдениет үйінің жанында
184
Ж. Исабеков бейітінің басындағы обелиск, 1959 жыл
монументтік өнер құрылысы
Күршім ауылы, саябақта
185
Халық мұғалімі Қ. Нұрғалиевке ескерткіш, ХХ ғасырдың 90 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Боран ауылы, Құмаш Нұрғалиев атындағы мектеп-гимназияның алдында
Риддер қаласы
186
Ұлы Отан соғысы жылдарында алған жарақаттардан қаза тапқан жауынгерлердің бейіті, 1945 жыл
ансамбльдер мен кешендер
қаланың солтүстік-батысына қарай 11 км, Гавань ауданы
187
"Даңқ құлпытасы" мемориал, 1975-1985 жылдар
монументтік өнер құрылысы
Гагарин даңғылы, К. Семенова көшесінің қиылысы
район Самар
188
Еспе қорымы (8 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Аққала ауылдық округынан солтүстік-батысқа қарай 5 км
189
Малороссийка 1 қорымы (8 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мариногорка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
190
Мариногорка 1 қорымы (6 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мариногорка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 км
191
Мариногорка 2 қорымы (7 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мариногорка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 км
192
Песчанка қорымы, ортағасыр дәуірі
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан оңтүстікке қарай 2 км
193
Песчанка 1 қорымы (26 қоршау), ортағасыр дәуірі
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 км, Чудак кенішінің жанында

194
Могильник Песчанка 2 (9 курганов), эпоха раннего железа
памятник археологии
600 м к югу от села Песчанка
195
Могильник Песчанка 3, эпоха средневековья
памятник археологии
3 км к югу от села Песчанка
196
Могильник Чистый Яр (5 курганов), эпоха железа
памятник археологии
северо-восточная окраина села Сарыбел
197
Памятник А. Иманову, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Кокжыра, на территории школы
Тарбагатайский район
198
Могильник Балакоз, датировка не установлена
памятник археологии
15,5 км на северо-запад от села Сарыолен
199
Могильник Покровка, эпоха раннего железа
памятник археологии
20,9 км к северо-западу от села Сарыолен
200
Могильник Сарыолен, V-III века до нашей эры
памятник археологии
4,5 км к юго-востоку от села Сарыолен
201
Могильник Тайжузген 1, V-III века до нашей эры
памятник археологии
90 км к юго-востоку от села Ак мектеп
202
Могильник Тайжузген 2, V-III века до нашей эры
памятник археологии
0,2 км к северо-востоку от могильника Тайжузген 1
203
Аллея ветеранов, 70-е годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Жетыарал, в центральном сквере
204
Руины мечети Курман кажи, 1860 год
памятник градостроительства и архитектуры
на окраине села Куйган, между реками Орталас и Куйган
Уланский район
205
Группа петроглифов Алдай, эпоха раннего железа
памятник археологии
0,5 км к югу от бывшего аула Алдай, урочище Алдай
206
Оловянные выработки Асу-Булак 1, эпоха бронзы
памятник археологии
15 км к востоку от поселка Асу-Булак, около бывшего села Чальче
207
Оловянные выработки Баймырза 1, эпоха бронзы
памятник археологии
5 км к северо-западу от бывшего села Баймырза, урочище Жаманжизак
208
Оловянные выработки Баймырза 2, раннее средневековье
памятник археологии
3 км к северо-западу от бывшего села Баймырза; 1,5 км к северу от бывшего рудника Калайтопкан
209
Группа петроглифов Бестерек 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
10-12 км к северо-западу от села Бестерек, у бывшего рудника Медведка
210
Группа петроглифов Бестерек 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
1-10 км к юго-юго-востоку и северо-северо-востоку от села Бестерек
211
Могильник Бухтыр 1, раннее средневековье
памятник археологии
в бывшем селе Бухтыр
212
Группа петроглифов Васильевское, эпоха раннего железа
памятник археологии
3-4 км к востоку от села Мамай батыр, сопка Каратобе
213
Могильник Герасимовка, VI-VII века
памятник археологии
1,5 км к северу от села Герасимовка

194
Песчанка 2 қорымы (9 қорған), ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан оңтүстікке қарай 600 м
195
Песчанка 3 қорымы, ортағасыр дәуірі
археология ескерткіші
Песчанка ауылынан оңтүстікке қарай 3 км
196
Чистый Яр қорымы (5 қорған), темір дәуірі
археология ескерткіші
Сарыбел ауылының солтүстік-шығыс шеті
197
А. Имановқа ескерткіш, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Көкжыра ауылы, мектеп аумағында
Тарбағатай ауданы
198
Балакөз моласы, датасы анықталмаған
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15,5 км
199
Покровка моласы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20,9 км
200
Сарыөлең қорымы, біздің заманымыздан бұрынғы V-III ғасырлар
археология ескерткіші
Сарыөлең ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4,5 км
201
Тайжүзген 1 қорымы, біздің заманымыздан бұрынғы V-III ғасырлар
археология ескерткіші
Акмектеп ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 90 км
202Т
Тайжүзген 2 қорымы, біздің заманымыздан бұрынғы V-III ғасырлар
археология ескерткіші
Тайжүзген 1 қорымынан солтүстік-шығысқа қарай 0,2 км
203
Ардагерлер аллеясы, ХХ ғасырдың 70 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Жетіарал ауылы, орталық алаңда
204
Құрман қажы мешіті үйінділер, 1860 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Құйған ауылының іргесінде, Орталас және Құйған өзендерінің аралығында
Ұлан ауданы
205
Алдай петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Бұрынғы Алдай ауылынан оңтүстікке қарай 0,5 км, Алдай шатқалы
206
Асу-Бұлақ 1 қалайы әзірлемелер, қола дәуірі
археология ескерткіші
Асу-Бұлақ кентінен шығысқа қарай 15 км, бұрынғы Чальче ауылының маңы
207
Баймырза 1 қалайы әзірлемелер, қола дәуірі
археология ескерткіші
Бұрынғы Баймырза ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 км Жаманжизақ шатқалы
208
Баймырза 2 қалайы әзірлемелер, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Бұрынғы Баймырза ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км; бұрынғы Қалайтопқан кенішінен солтүстікке қарай 1,5 км
209
Бестерек 1 петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Бестерек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10-12 км, бұрынғы Медведка кенішінің маңы
210
Бестерек 2 петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Бестерек ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа және солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 1-10 км
211
Бухтыр 1 қорымы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Бұрынғы Бухтыр ауылында
212
Васильевское петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мамай батыр ауылынан шығысқа қарай 3-4 км, Қаратөбе шоқысы
213
Герасимовка қорымы, VI-VII ғасырлар
археология ескерткіші
Герасимовка ауылынан солтүстікке қарай 1,5 км

214
Группа курганов Жартас, эпоха бронзы - раннее средневековье
памятник археологии
2-2,5 км к северо-востоку от села Гагарино
215
Группа курганов Кокшакоз, рубеж I тысячелетия до нашей эры - I тысячелетие
памятник археологии
23-26 км у юго-восточной части села Гагарино, ущелье Кокшакоз
216
Могильник Кызылсу, эпоха раннего железа, раннее средневековье
памятник археологии
2 км к юго-востоку от села Кызылсу
217
Группа курганов Ленинка 1, раннее средневековье
памятник археологии
4 км к юго-востоку от села Сагыр
218
Группа курганов Ленинка 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
6 км к юго-востоку от села Сагыр
219
Группа курганов Ленинка 3, раннее средневековье
памятник археологии
8 км к юго-западу от села Сагыр
220
Группа курганов Ленинка 4, раннее средневековье
памятник археологии
5 км к югу от села Сагыр
221
Группа петроглифов Ленинка 5, эпоха бронзы - раннее средневековье
памятник археологии
4 км к юго-востоку от села Сагыр, вдоль реки Сагыр и у сопки Сагыр
222
Группа петроглифов Ленинка 6, эпоха раннего железа
памятник археологии
5-15 км к юго-юго-востоку от села Сагыр, местечко Нарамсак
223
Группа петроглифов Ленинка 7, рубеж III - II тысячелетия до нашей эры
сакральные объекты
3-4 км к югу от села Сагыр, сопка Акбаур
224
Группа петроглифов Ленинка 8, эпоха раннего железа
памятник археологии
10 км к юго-западу от села Сагыр, урочище Карасай
225
Группа петроглифов Ленинка 9, рубеж III - II тысячелетий до нашей эры
памятник археологии
5 км к юго-западу от села Сагыр; 0,5-1 км к северо- северо-востоку от села Кызылтас
226
Группа курганов Манат 1, раннее средневековье
памятник археологии
0,25 км северо-западнее села Манат
227
Группа курганов Манат 2, раннее средневековье
памятник археологии
0,15 км к югу от села Манат
228
Группа каменных курганов Предгорное 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
5,8 км от села Предгорное, по дороге в село Таврическое
229
Могильник Предгорное 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
левый берег реки Иртыш, у юго-западной окраины села Предгорное
230
Могильник Предгорное 3, эпоха раннего железа
памятник археологии
левый берег реки Иртыш, напротив села Предгорное
231
Группа курганов Привольное 1, эпоха бронзы
памятник археологии
между селами Южное и Привольное
232
Группа курганов Скалистое, раннее средневековье
памятник археологии
у села имени Изгутты Айтыкова
233
Группа курганов Таврическое 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,5-2,6 км у северо-восточной окраины села Таврическое, по дороге в село Актобе

214
Жартас қорғандар тобы, қола дәуірі-ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Гагарино ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2-2,5 км
215
Көкшекөз қорғандар тобы, біздің эрамызға дейінгі 1 мыңжылдық - 1 мыңжылдық қарсаңы
археология ескерткіші
Гагарино ауылының оңтүстік-шығыс бөлігінде 23-26 км, Көкшекөз шатқалы
216
Қызылсу қорымы, ерте темір дәуірі, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Қызылсу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
217
Ленинка 1 қорғандар тобы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 км
218
Ленинка 2 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 км
219
Ленинка 3 қорғандар тобы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 км
220
Ленинка 4 қорғандар тобы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстікке қарай 5 км
221
Ленинка 5 петроглифтер тобы, қола дәуірі-ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 км, Сағыр өзенінің бойы және Сағыр шоқысы
222
Ленинка 6 петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстік - оңтүстік-шығысқа қарай 5-15 км, Нарамсақ мекені
223
Ленинка 7 петроглифтер тобы, біздің дәуірімізге дейінгі III-II мыңжылдық қарсаңы
киелі объекті
Сағыр ауылынан оңтүстікке қарай 3-4 км, Ақбауыр шоқысы
224
Ленинка 8 петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыр ауылының оңтүстік-батысқа қарай 10 км, Қарасай шатқалы
225
Ленинка 9 петроглифтер тобы, біздің эрамызға дейінгі III-II мыңжылдық қарсаңы
археология ескерткіші
Сағыр ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 км; Қызылтас ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 0,5-1 км
226
Манат 1 қорғандар тобы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Манат ауылынан солтүстік-батыста 0,25 км
227
Манат 2 қорғандар тобы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Манат ауылынан оңтүстікке қарай 0,15 км
228
Предгорное 1 тас қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Предгорное ауылынан 5,8 км, Таврическое ауылына қарай жол бойында
229
Предгорное 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ертіс өзенінің сол жағасы, Предгорное ауылының оңтүстік-батыс шетінде
230
Предгорное 3 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ертіс өзенінің сол жағасы, Предгорное ауылына қарсы
231
Привольное 1 қорғандар тобы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Южное және Привольное ауылдарының арасында
232
Скалистое қорғандар тобы, ерте ортағасыр
археология ескерткіші
Ізғұтты Айтықов атындағы ауылдың маңы
233
Таврическое 1 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақтөбе ауылына барар жолмен Таврия ауылының солтүстік-шығыс шетінде 1,5-2,6 км

234
Одиночный каменный курган Таврическое 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
7,5 км у северо-западной окраины села Таврическое, по дороге в село Актобе
235
Одиночный курган Таргын 1, позднее средневековье
памятник археологии
у села Таргын
236
Оловянные выработки Таргын 2, эпоха бронзы
памятник археологии
7 км от села Таргын, северный склон горы у ключа Карагоин
237
Группа петроглифов Токсанбай, эпоха раннего железа
памятник археологии
1,5 км от бывшего села Токсанбай, урочище Токсанбай
238
Православный храм Святых апостолов Петра и Павла, 1913 год
памятник градостроительства и архитектуры
село Митрофановка, улица Набережная, 4
239
Купеческий дом, рубеж XIX-ХХ веков
памятник градостроительства и архитектуры
село Пролетарка, улица Центральная, 1
240
Бюст Героя Советского Союза И. Айтыкова, 1965 год
сооружение монументального искусства
село Таргын, улица Нургалиева, 22
241
Памятник Герою Советского Союза Т. Тохтарову, 1969 год
сооружение монументального искусства
село Герасимовка, улица Д. Кунаева, 1
город Усть-Каменогорск
242
Группа петроглифов Меновное, эпоха бронзы - раннее железо
памятник археологии
окрестности села Меновное
243
Дом золотопромышленника Валитова, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Либкнехта, 21
244
Дом с винным погребом А.С. Меновщикова, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Антона Чехова, 35
245
Дом связи, архитектор И.Н. Репинский, 1959 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Казахстан, 67
246
Дом рыбопромышленника И.Д. Подойникова, 1899 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Антона Чехова, 30
247
Дом бухгалтера Жеромского, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Кайсенова, 60
248
Дом Выдрина, 1910 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 60
249
Могила Е.П. Михаэлиса, 1913 год
памятник градостроительства и архитектуры
Ушановское городское кладбище по трассе в село Степное
250
Высшее городское начальное училище, 1886 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Бейбітшілік, 29
251
Магазин стеклянной и фаянсовой посуды И.Н. Кожевникова, 1914 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 59
252
Магазин коммерсанта А.К. Боброва, 1918 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 54
253
Дом коммерсанта А.К. Боброва, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Сағадат Нұрмағамбетов, 31
254
Лабаз купца А. Рафикова, конец XIX века
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 50
255
Купеческий дом, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Сағадат Нұрмағамбетов, 35

234
Таврическое 2 жеке тас қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Таврическое ауылының солтүстік-батыс шетінде 7,5 км, Ақтөбе ауылының жолында
235
Тарғын 1 жеке қорған, кейінгі ортағасыр
археология ескерткіші
Тарғын ауылының маңы
236
Тарғын 2 қалайы әзірлемелер, қола дәуірі
археология ескерткіші
Тарғын ауылынан 7 км, таудың солтүстік баурайы Қарағойын бұлағының маңы
237
Тоқсанбай петроглифтер тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Бұрынғы Тоқсанбай ауылынан 1,5 км, Тоқсанбай шатқалы
238
Әулие апостолдар Петр және Павел православие храмы, 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Митрофановка ауылы, Набережная көшесі, 4
239
Көпес үйі, ХІХ-ХХ ғасырлар қарсаңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Пролетарка ауылы, Центральная көшесі, 1
240
Кеңес Одағының батыры І. Айтықовтың бюсті, 1965 жыл
монументтік өнер құрылысы
Тарғын ауылы, Нұрғалиев көшесі, 22
241
Кеңес Одағының батыры Т. Тоқтаровқа ескерткіш, 1969 жыл
монументтік өнер құрылысы
Герасимовка ауылы, Д. Қонаев көшесі, 1
Өскемен қаласы
242
Меновное петроглифтер тобы, қола дәуірі - ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Меновное ауылының маңайы
243
Алтын өнеркәсіпшісі Валитовтың үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
К. Либкнехт көшесі, 21
244
А.С. Меновщиковтың шарап сақтайтын жертөлесі бар үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Антон Чехов көшесі, 35
245
Байланыс үйі, сәулетші И. Н. Репинский, 1959 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қазақстан көшесі, 67
246
Балық өнеркәсіпшісі И. Д. Подойниковтың үйі, 1899 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Антон Чехов көшесі, 30
247
Бухгалтер Жеромскийдың үйі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ. Қайсенов көшесі, 60
248
Выдринның үйі, 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 60
249
Е. П. Михаэлис бейіті, 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ушанов қалалық зираты, Степное ауылына баратын тас жолдың бойында
250
Жоғарғы қалалық бастауыш училищесі, 1886 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Бейбітшілік көшесі, 29
251
И. Н. Кожевниковтың шыны және фаянс ыдыстары дүкені, 1914 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 59
252
Коммерсант А. К. Бобровтың дүкені, 1918 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 54
253
Коммерсант А.К. Бобровтың үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Сағадат Нұрмағамбетов көшесі, 31
254
Көпес А. Рафиковтың лабазы, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 50
255
Көпес үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Сағадат Нұрмағамбетов көшесі, 35

256
Купеческий лабаз, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 66
257
Здание исполнительного областного комитета, построенное на основе дома купца Курочкина, начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Антона Чехова, 33
258
Банк кредитного товарищества (1 этаж), начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Тохтарова, 40
259
Дом культуры строителей, 1952 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Бажова, 5/1
260
Мариинское женское училище, 1901 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Кайсенова, 67
261
Кинотеатр "Мир", 50-е годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Кабанбай батыра, 51
262
Центральная мечеть (бывшее приходское училище), 1897 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Казахстан, 61
263
Здание средней школы № 13, 50-е годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Правды, 3, район Аблакетка
264
Механические мастерские О.Ф. Костюрина, 1907 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Антона Чехова, 43
265
Здание музея искусств (бывшая контора золотопромышленника А.С. Меновщикова), 1914 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Тохтарова, 56
266
Усть-Каменогорский железнодорожный вокзал, 1936 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Мызы, железнодорожная станция
267
Типография газеты "Рудный Алтай" (бывшая Начальная школа Министерства народного просвещения), 1900 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Бажова, 12
268
Магазин "Сауле" (бывший торговый дом "Саввы Семенова и сыновья"), 1910 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Антона Чехова, 52
269
Дом владельца пивного завода Яворовского, 1908 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Кайсенова, 65
270
Здание историко-краеведческого музея (бывшая Городская полицейская управа), начало ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица К. Кайсенова, 40
271
Ателье "Теремок", 50-е годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица М. Горького, 70
272
Троицкая церковь, 1809 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Лихарева, 16
273
Дом дружбы народов (бывшая начальная мужская школа), 1912 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Казахстан, 63
274
Винная лавка, 1907 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Бейбітшілік, 25
275
Дом культуры энергетиков ("Алтайэнерго"), 50-е годы ХХ века
памятник градостроительства и архитектуры
улица Бажова, 67
276
Иллюзион (кинотеатр) "Эхо", 1911 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Антона Чехова, 54

256
Көпес лабазы, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 66
257
Көпес Курочкиннің үйі негізінде салынған облыстық атқару комитетінің ғимараты, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Антон Чехов көшесі, 33
258
Кредиттік серіктестік банкі (1 қабат), ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Тоқтаров көшесі, 40
259
Құрылысшылар мәдениет үйі, 1952 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Бажов көшесі, 5/1
260
Мариинск әйелдер училищесі, 1901 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ. Қайсенов көшесі, 67
261
"Мир" кинотеатры, ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қабанбай батыр көшесі, 51
262
Орталық мешіт (бұрынғы приходтық училище), 1897 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қазақстан көшесі, 61
263
№ 13 орта мектеп ғимараты, ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Правда көшесі, 3, Аблакетка ауданы
264
О.Ф. Костюриннің механикалық шеберханалары, 1907 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Антон Чехов көшесі, 43
265
Өнер мұражайының ғимараты (алтын өнеркәсіпші А.С. Меновщиковтың бұрынғы кеңсесі), 1914 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Тоқтаров көшесі, 56
266
Өскемен теміржол вокзалы, 1936 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Мызы көшесі, темір жол станциясы
267
"Рудный Алтай" газетінің баспаханасы (бұрынғы Халық Ағарту министрлігінің бастауыш мектебі), 1900 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Бажов көшесі, 12
268
"Сәуле" дүкені (бұрынғы "Савва Семенов және оның ұлдары" сауда үйі), 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Антон Чехов көшесі, 52
269
Сыра зауытының иесі Яворовскийдің үйі, 1908 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ. Қайсенов көшесі, 65
270
Тарихи-өлкетану мұражайының ғимараты (бұрынғы Қалалық полиция басқармасы), ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қ. Қайсенов көшесі, 40
271
"Теремок" ательесі, ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М. Горький көшесі, 70
272
Троицкая шіркеуі, 1809 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Лихарев көшесі, 16
273
Халықтар достығы үйі (бұрынғы ерлер бастауыш мектебі), 1912 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қазақстан көшесі, 63
274
Шарап дүкені, 1907 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Бейбітшілік көшесі, 25
275
Энергетиктер мәдениет үйі ("Алтайэнерго"), ХХ ғасырдың 50 жылдары
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Бажов көшесі, 67
276
"Эхо" иллюзион (кинотеатры), 1911 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Антон Чехов көшесі, 54

277
Памятник Абаю Кунанбаеву, 2009 год
сооружение монументального искусства
улица Казахстан, площадь Республики
278
Памятник Жамбылу Жабаеву, 2019 год
сооружение монументального искусства
улица Сағадат Нұрмағамбетов, 59, городской парк имени Жамбыла
279
Скульптура "К звездам", скульптор Е.В. Вучетич, архитектор Л.И. Маковеев, 1962 год
сооружение монументального искусства
улица Протозанова, перед Центральным домом культуры
280
Братская могила борцов за Советскую власть (1918-1919 гг.), автор Н. Водозаборов, 1951 год
сооружение монументального искусства
Набережная Иртыша имени Славского, слева от моста через реку Иртыш
281
Памятник Кабанбай батыру, 2014 год
сооружение монументального искусства
на выезде из города Усть-Каменогорк, вдоль трассы Усть-Каменогорск - Семей
282
Скульптура "Перекуем мечи на орала", скульптор Е.В. Вучетич, архитектор Л.И. Маковеев, 1962 год
сооружение монументального искусства
улица Протозанова, перед Центральным домом культуры
283
Декоративный монумент работникам УМЗ с изображением Потанина, скульпторы: А.Н. Бубель, В.Б. Самойлов, Х.М. Кульчаев, архитектор С.П. Христофоров, 2002 год
сооружение монументального искусства
пересечение улиц Потанина и Әміре Қашаубаев
284
Памятник С. Аманжолову, скульпторы Е.А. Сергебаев, Б.А. Абишев, 2007 год
сооружение монументального искусства
улица 30-ой Гвардейской дивизии, перед зданием Восточно-Казахстанского университета имени С. Аманжолова
285
Памятник С.М. Кирову, скульптор Н.А. Томский, 1938 год
сооружение монументального искусства
парк "Қасым Қайсенов"
286
Декоративная скульптура-фонтан, посвященная основателям крепости Устькаменная, скульптор В.С. Рапопорт, 1990 год
сооружение монументального искусства
улица Лихарева, 16, сквер перед Андреевским кафедральным собором
287
Бюст Ф.Э. Дзержинского, скульпторы П.Б. Шишов, В.С. Рапопорт, 1984 год
сооружение монументального искусства
проспект К. Сатпаева, 79 а
288
Памятник Я.В. Ушанову, скульптор Г.А. Огнев, архитектор А.Н. Душкин, 1973 год
сооружение монументального искусства
площадь имени Ушанова
289
Ансамбль скульптурных работ, выполненных профессиональными скульпторами на всесоюзном симпозиуме, 1989 год
ансамбли и комплексы
парк имени Жамбыла
290
Городской парк имени Жамбыла, 1899 год
ансамбли и комплексы
улица Сағадат Нұрмағамбетов, 59
291
Ансамбль застройки в стиле советского классицизма вокруг Дома культуры металлургов (всего 4 здания), 50-е годы ХХ века
ансамбли и комплексы
улица Гоголя, 34, 36 (дом с аркой); проспект Н.Назарбаева, 66 (дом с магазином); проспект Н.Назарбаева, 45, 47 (группа жилых домов)

277
Абай Құнанбайұлына ескерткіш, 2009 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қазақстан көшесі, Республика алаңы
278
Жамбыл Жабаевқа ескерткіш, 2019 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сағадат Нұрмағамбетов көшесі, 59, Жамбыл атындағы қалалық саябақ
279
"Жұлдыздарға" мүсіні, мүсінші Е.В. Вучетич, сәулетші Л.И. Маковеев, 1962 жыл
монументтік өнер құрылысы
Протозанов көшесі, Орталық мәдениет үйінің алдында
280
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің бауырластық бейіті (1918-1919 жж.), авторы Н. Водозаборов, 1951 жыл
монументтік өнер құрылысы
Славский атындағы Ертіс жағалауы, Ертіс өзені көпірінің сол жағында
281
Қабанбай батырға ескерткіш, 2014 жыл
монументтік өнер құрылысы
Өскемен қаласынан шыға берісте, Өскемен-Семей тас жолының бойында
282
"Қылыштан орақ құямыз" мүсіні, мүсінші Е.В. Вучетич, сәулетші Л.И. Маковеев, 1962 жыл
монументтік өнер құрылысы
Протозанов көшесі, Орталық мәдениет үйінің алдында
283
Потаниннің бейнесімен Үлбі металлургия заводының қызметкерлеріне арналған декоративтік монумент, мүсіншілер: А.Н. Бубель, В.Б. Самойлов, Х.М. Кульчаев, сәулетші С.П. Христофоров, 2002 жыл
монументтік өнер құрылысы
Потанин және Әміре Қашаубаев көшелерінің қиылысы
284
С. Аманжоловқа ескерткіш, сәулетшілер Е.А. Сергебаев, Б.А. Әбішев, 2007 жыл
монументтік өнер құрылысы
30 гвардиялық дивизия көшесі, С.Аманжолов атындағы Шығыс Қазақстан университеті ғимаратының алдында
285
С.М. Кировқа ескерткіш, мүсінші Н.А. Томский, 1938 жыл
монументтік өнер құрылысы
"Қасым Қайсенов" саябағы
286
Устькаменная бекінісінің негізін қалаушыларға арналған декоративтік скульптура-субұрқақ, мүсінші В.С. Рапопорт, 1990 жыл
монументтік өнер құрылысы
Лихарев көшесі, 16, Андреев кафедралық соборының орталық алаңында
287
Ф.Э. Дзержинский бюсті, сәулетші П.Б. Шишов, В.С. Рапопорт, 1984 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қ. Сәтпаев даңғылы, 79 а
288
Я.В. Ушановқа ескерткіш, мүсінші Г.А. Огнев, сәулетші А.Н. Душкин, 1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ушанов атындағы алаң
289
Бүкілодақтық симпозиумда кәсіпқой мүсіншілер орындаған мүсіншілік жұмыстардың ансамблі, 1989 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Жамбыл атындағы саябақ
290
Жамбыл атындағы қалалық саябақ, 1899 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Сағадат Нұрмағамбетов көшесі, 59
291
Кеңестік классицизм стиліндегі құрылыстар ансамблі, Металлургтер мәдениет үйінің маңы (барлығы 4 ғимарат), ХХ ғасырдың 50 жылдары
ансамбльдер мен кешендер
Гоголь көшесі, 34, 36 (аркасы бар үй); Н. Назарбаев даңғылы, 66 (дүкені бар үй); Н. Назарбаев, 45,47 (тұрғын үйлер тобы)

292
Парк "Қасым Қайсенов" (бывший парк "Жастар"), 2005 год
ансамбли и комплексы
пересечение улиц Бейбітшілік, К.Кайсенова, А.Чехова, М.Горького (исторический центр)
293
Крепость Устькаменная, 1720 год
ансамбли и комплексы
устье реки Ульба, район "Стрелка", территория монастыря
294
Мемориальный комплекс погибших воинов и героев Великой Отечественной войны "Победа", автор В.С. Рапопорт, 1995 год
ансамбли и комплексы
Пересечение улиц Протозанова, Набережной Иртыша имени Славского, район "Стрелка"
Шемонаихинский район
295
Могильник Барашки 1, XII-XI века до нашей эры
памятник археологии
1 км к востоку от поселка Барашки
296
Поселение Барашки 2, вторая половина II тысячелетия до нашей эры
памятник археологии
1 км к востоку от поселка Барашки
297
Могильник Вершина, эпоха раннего железа
памятник археологии
2 км к юго-западу от села Рулиха
298
Могильник Верх-Уба, позднее средневековье
памятник археологии
3 км к северо-западу от села Верх-Уба
299
Поселение Заречное 1, эпоха бронзы
памятник археологии
3,5 км к юго-юго-западу от поселка Заречное
300
Могильник Заречное 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
1 км к северо-западу от поселка Заречное
301
Группа поселений Захариха, эпоха бронзы
памятник археологии
3 км к юго-востоку от села Межовка
302
Могильник Маринка, середина II тысячелетия до нашей эры
памятник археологии
5 км к юго-юго-западу от села Зевакино
303
Могильник Орловка, средние века
памятник археологии
1,5 км к юго-востоку от села Волчанка
304
Могильник Тараданка 1, эпоха раннего железа
памятник археологии
5 км к юго-западу от села Убинка
305
Могильник Тараданка 2, эпоха раннего железа
памятник археологии
4 км к юго-юго-западу от села Убинка
306
Поселение Убинка, средние века
памятник археологии
2 км к северо-северо-востоку от села Убинка
307
Могильник Шапаревка, эпоха бронзы
памятник археологии
2 км восточная окраина села Рулиха
308
Здание больницы, 1898 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Бауыржана Момышұлы, 40
309
Лабаз купца Зоркальцева, 1909 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Анатолия Иванова, 41
310
Лабаз купца Мухамедшина, 1906 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Анатолия Иванова, 32
311
Магазин купца Филимонова, 1913 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Анатолия Иванова, 16
312
Здание краеведческого музея (бывший Дом сельского пристава), 1911 год
памятник градостроительства и архитектуры
город Шемонаиха, улица Анатолия Иванова, 55

292
"Қасым Қайсенов" саябағы (бұрынғы "Жастар" саябағы), 2005 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Бейбітшілік, Қ.Қайсенов, А.Чехов, М.Горький көшелерінің қиылысы (тарихи орталық)
293
Устькаменная бекінісі, 1720 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Үлбі өзенінің сағасы, "Стрелка" ауданы, монастырь аумағы
294
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлер мен батырларға арналған "Жеңіс" мемориалдық кешені, авторы В.С. Рапопорт, 1995 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Протозанов көшесінің, Славский атындағы Ертіс жағалауының қиылысы, "Стрелка" ауданы
Шемонаиха ауданы
295
Барашки 1 қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі ХІІ-ХІ ғасырлар
археология ескерткіші
Барашки ауылынан шығысқа қарай 1 км
296
Барашки 2 қонысы, біздің дәуірімізге дейінгі ІІ мыңжылдықтың екінші жартысы
археология ескерткіші
Барашки ауылынан шығысқа қарай 1 км
297
Вершина қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Рулиха ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 км
298
Верх-Уба қорымы, кейінгі ортағасыр
археология ескерткіші
Верх-Уба ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км
299
Заречное 1 қонысы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Заречный ауылынан оңтүстік -оңтүстік-батысқа қарай 3,5 км
300
Заречное 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Заречный ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 км
301
Захариха қоныстар тобы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Межовка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
302
Маринка қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі ІІ мыңжылдықтың ортасы
археология ескерткіші
Зевакино ауылынан оңтүстік -оңтүстік-батысқа қарай 5 км
303
Орловка қорымы, ортағасырлар
археология ескерткіші
Волчанка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км
304
Тараданка 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Убинка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 км
305
Тараданка 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Убинка ауылынан оңтүстік -оңтүстік-батысқа қарай 4 км
306
Убинка қонысы, ортағасырлар
археология ескерткіші
Убинка ауылынан солтүстік -солтүстік-шығысқа қарай 2 км
307
Шапаревка қорымы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Рулиха ауылының шығыс шеті 2 км
308
Аурухана ғимараты, 1898 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шемонаиха қаласы, Бауыржан Момышұлы көшесі, 40
309
Көпес Зоркальцевтың лабазы, 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шемонаиха қаласы, Анатолий Иванов көшесі, 41
310
Көпес Мұхамедшиннің лабазы, 1906 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шемонаиха қаласы, Анатолий Иванов көшесі, 32
311
Көпес Филимоновтың дүкені, 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шемонаиха қаласы, Анатолий Иванов көшесі, 16
312
Өлкетану музейінің ғимараты (бұрынғы Ауылдық пристав үйі), 1911 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Шемонаиха қаласы, Анатолий Иванов көшесі, 55

313
Памятник писателю А. Иванову, автор В.Б. Самойлов, 2008 год
сооружение монументального искусства
город Шемонаиха, в центральном парке
314
Памятник И.М. Астафьеву и Т.С. Вербицкому, 60-е годы ХХ века
сооружение монументального искусства
город Шемонаиха, пересечение улиц Вербицкого и Вокзальная
315
Братская могила борцам за установление Советской власти, 1919 год
сооружение монументального искусства
село Барашки, на окраине села
316
Памятный знак на месте расстрела борцов за Советскую власть, 1922 год
сооружение монументального искусства
город Шемонаиха, Фомина сопка
317
Памятник на братской могиле борцов за установление Советской власти, 60-е годы ХХ века
сооружение монументального искусства
село Убинка, улица Лермонтова, 36 а
318
Памятник на братской могиле борцов за установление Советской власти, 60-е годы ХХ века
сооружение монументального искусства
город Шемонаиха, улица Анатолия Иванова, 62 а
319
Памятник борцам за установление Советской власти, 1972 год
сооружение монументального искусства
село Верх-Уба, улица Мира, 1 а
320
Мемориал воинам-землякам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, 1965 год
сооружение монументального искусства
город Шемонаиха, за мостом через реку Уба, по трассе Шемонаиха-Усть-Каменогорск
321
Обелиск воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, 70-е годы XX века
сооружение монументального искусства
село Камышенка, перед зданием сельского акимата
322
Обелиск воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, скульпторы В.А. Мягких, А.Ф. Роговский, А.В. Сидоркин, архитектор А.И. Ключнев, 1975 год
сооружение монументального искусства
поселок Первомайский, улица Юбилейная, в парке
323
Обелиск воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, 1980 год
сооружение монументального искусства
поселок Усть-Таловка, в сквере у здания поселкового акимата

313
Жазушы А. Ивановқа ескерткіш, авторы В.Б. Самойлов, 2008 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шемонаиха қаласы, орталық саябақта
314
И.М. Астафьев және Т.С. Вербицкий ескерткіші, ХХ ғасырдың 60 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Шемонаиха қаласы, Вербицкий мен Вокзальная көшелерінің қиылысы
315
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластар бейіті, 1919 жыл
монументтік өнер құрылысы
Барашки ауылы, ауылдың шетінде
316
Кеңес үкіметі үшін күрескендердің атылған жеріне қойылған ескерткіш белгі, 1922 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шемонаиха қаласы, Фомин шоқысы
317
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластар бейітіндегі ескерткіш, ХХ ғасырдың 60 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Убинка ауылы, Лермонтов көшесі, 36 а
318
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендердің бауырластар бейітіндегі ескерткіш, ХХ ғасырдың 60 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Шемонаиха қаласы, Анатолий Иванов көшесі, 62 а
319
Кеңес үкіметін орнату үшін күрескендерге ескерткіш, 1972 жыл
монументтік өнер құрылысы
Верх-Уба ауылы, Мир көшесі, 1а
320
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жерлес жауынгерлерге арналған мемориал, 1965 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шемонаиха қаласы, көпірдің ар жағында, Уба өзені арқылы Шемонаиха-Өскемен трассасы бойында
321
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған құлпытас, XX ғасырдың 70 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Камышенка ауылы, ауылдық әкімдік ғимаратының алдында
322
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза тапқан жауынгерлерге арналған құлпытас, мүсіншілер В.А. Мягких, А.Ф. Роговский, А.В. Сидоркин, сәулетші А.И. Ключнев, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Первомайский кенті, Юбилейная көшесі, саябақта
323
Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза тапқан жауынгерлерге арналған құлпытас, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Усть-Таловка кенті, кенттің әкімшілік ғимараты алдындағы алаңда