О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 мая 2014 года № 195 "Об утверждении нормативов по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 4 января 2024 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2024 года № 33889
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 мая 2014 года № 195 "Об утверждении нормативов по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9518) следующие изменения:
в заголовок указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
нормативы по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту боевой подготовки Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
Приложение к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 4 января 2024 года № 4
Утверждены
приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 5 мая 2014 года № 195
Нормативы по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан
№ упражнения
Наименование
Военнослужащие - мужчины
1-я возрастная группа, курсанты 3-го курса и старше
2-я возрастная группа, курсанты и кадеты 2-го курса
3-я возрастная группа
4-я возрастная группа
5-я возрастная группа
6-я возрастная группа
7-я возрастная группа
8-я возрастная группа
Курсанты, кадеты и военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву до 6 месяцев службы
Курсанты, кадеты и военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву после 6 месяцев службы
1.
Комплекс вольных упражнений № 1
2.
Комплекс вольных упражнений № 2
3.
Подтягивание на перекладине
4.
Поднимание ног к перекладине
5.
Подъем переворотом на перекладине
6.
Подъем силой на перекладине
7.
Комбинированное силовое упражнение на перекладине
8.
Сгибание и разгибание рук в упоре на брусьях
9.
Угол в упоре на брусьях
10.
Комплекс упражнений на брусьях
11.
Прыжок ноги врозь через козла в длину
12.
Прыжок ноги врозь через коня в длину
13.
Стойка на голове
14.
Кувырок вперед прыжком
15.
Поднимание гири 24 кг (рывок) (кроме летного состава)
16.
Комплексное силовое упражнение
17.
Лазание по канату (шесту)
18.
Упражнение на батуте
19.
Упражнение на стационарном колесе
20.
Упражнение на подвижном колесе
21.
Упражнение на лопинге
22.
Начальный комплекс приемов рукопашного боя (РБ-Н)
23.
Базовый комплекс приемов рукопашного боя (РБ-1)
24.

"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене дайындығы жөніндегі нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 5 мамырдағы № 195 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 4 қаңтардағы № 4 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 5 қаңтарда № 33889 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене дайындығы жөніндегі нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 5 мамырдағы № 195 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9518 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене шынықтыру дайындығы нормативтерін бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене шынықтыру дайындығы нормативтері бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене дайындығы жөніндегі нормативтер осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Жауынгерлік даярлық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2024 жылғы 4 қаңтардағы
№ 4 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2014 жылғы 5 мамырдағы
№ 195 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене шынықтыру дайындығы нормативтері
Жаттығу № Атауы Әскери қызметші ерлер
1-ші жас тобы, 3-ші және одан жоғарыкурс курсанттары 2-ші жас тобы, 2-ші курс курсанттары және кадеттері 3-ші жас тобы 4-ші жас тобы 5-ші жас тобы 6-шыжас тобы 7-ші жас тобы 8-ші жас тобы Қызметі 6 айға дейінгі курсанттар, кадеттер және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер Қызметі 6 айдан кейінгі курсанттар, кадеттер және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер
1.
№ 1 еркін жаттығулар кешені
2.
№ 2 еркін жаттығулар кешені
3.
Белтемірде тартылу
4.
Белтемірге аяқтарды көтеру
5.
Белтемірде аударылып көтерілу
6.
Белтемірде күшпен көтерілу
7.
Белтемірде біріктірілген күштік жаттығу
8.
Қоссырықта тірене тұрып қолды бүгу және жазу
9.
Қоссырықта тірек бұрышы
10.
Қоссырықтағы жаттығулар кешені
11.
Аяқтарды екі жаққа жаза, төрттаған арқылы ұзындыққа секіру
12.
Аяқтарды екі жаққа жаза, гимнастикалық аттан ұзындыққа секіру
13.
Баста тұру
14.
Секіріп алға қарай айналу
15.
24 килограмм кіртасты (жұлқып) көтеру (ұшқыштар құрамынан басқа)
16.
Кешенді күштік жаттығу
17.
Арқанмен (сырықпен) өрмелеу
18.
Батуттағы жаттығулар
19.
Стационарлық дөңгелектегі жаттығу
20.
Жылжымалы дөңгелектегі жаттығу
21.
Белдемшедегі жаттығу
22.
Бастапқы жекпе-жек күрес кешені (ЖЖК-Б)
23.
Негізгі жекпе-жек күрес кешені(ЖЖК-1)
24.

Специальный комплекс приемов рукопашного боя (РБ-2; РБ-3)
25.
Комплекс приемов рукопашного боя без оружия
26.
Комплекс приемов рукопашного боя с оружием (автомат, карабин)
27.
Общее контрольное упражнение на единой полосе препятствий
28.
Специальные контрольные упражнения на полосе препятствий (для военных учебных заведений)
29.
Специальное контрольное упражнение на полосе препятствий для личного состава Десантно-штурмовых войск
30.
Преодоление единой полосы препятствий в составе подразделения (для военных учебных заведений)
31.
Бег с преодолением полосы препятствий в составе подразделения (для военных учебных заведений)
32.
Специальное контрольное упражнение для личного состава воинских частей и подразделений, предназначенных для действий в горах
33.
Специальное контрольное упражнение для личного состава надводных кораблей
34.
Бег на 100 метров
35.
Челночный бег 10х10 метров
36.
Бег на 400 метров
37.
Бег на 1000 метров
38.
Бег на 3000 метров
39.
Бег на 5000 метров
40.
Метание гранаты Ф-1 (600 грамм) на дальность
41.
Метание гранаты Ф-1 (600 грамм) на точность
42.
Марш-бросок на 5 километров
43.
Марш-бросок на 10 километров
44.
Лыжная гонка на 5 километров
45.
Лыжная гонка на 10 километров
46.
Марш на лыжах в составе подразделения на 5 километров
47.
Марш на лыжах в составе подразделения на 10 километров
48.
Плавание на 100 метров в спортивной форме
49.
Плавание в обмундировании с оружием
50.
Ныряние в длину
51.
Гребля на шестивесельных ялах
Продолжение таблицы
Военнослужащие – специалисты физической подготовки и спорта
1-я возрастная группа
2-я возрастная группа
3-я возрастная группа
4-я возрастная группа
5-я возрастная группа
6-я возрастная группа
7-я возрастная группа
8-я возрастная группа
Продолжение таблицы
Военнослужащие-женщины
Граждане, не проходившие воинскую службу или прошедшие воинскую службу (далее – граждане)
1-я возрастная группа
2-я возрастная группа
3-я возрастная группа
4-я возрастная группа
5-я возрастная группа
6-я возрастная группа
7-я возрастная группа
Курсанты и кадеты до6 месяцев службы
Курсанты и кадеты после 6 месяцев службы
Курсанты и кадеты 2-го курса
Курсанты 3-го курса и старше
Юноши
Девушки
Примечание:
- привлекаемые категории.
К упражнению "Комплекс упражнений на брусьях" привлекаются курсанты и кадеты военных учебных заведений и военнослужащие – специалисты физической подготовки и спорта.
Упражнения выполняются согласно условиям, которые определены в приложениях 10, 11, 12, 13, 14 и 15 приказа Министра обороны Республики Казахстан от 10 августа 2017 года № 438 "Об утверждении Правил физической подготовки в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15729).
Поправки к результатам за выполнение упражнений
При оценке физической подготовленности в нормативы вносятся поправки, обусловленные формой одежды (таблица 1) и температурой воздуха окружающей среды:

Арнайы жекпе-жек күрес кешені (ЖЖК-2, ЖЖК-3)
25.
Қарусыз жекпе-жек күрес тәсілдерінің кешені
26.
Қарумен жекпе-жек күрес тәсілдерінің кешені (автоматпен, карабинмен)
27.
Бірыңғай кедергілер жолағында жалпы бақылау жаттығуы
28.
Кедергілер жолағындағы арнайы бақылау жаттығулары (әскери оқу орындары үшін)
29.
Десанттық-шабуылдау әскерлерінің жеке құрамы үшін кедергілер жолағында арнайы бақылау жаттығуы
30.
Бөлімше құрамында бірыңғай кедергілер жолағынан өту (әскери оқу орындары үшін)
31.
Бөлімше құрамында кедергілер жолағын еңсере отырып жүгіру (әскери оқу орындары үшін)
32.
Тауда әрекет етуге арналған әскери бөлімдер мен арнайы бөлімшелердің жеке құрамы үшін арнайы бақылау жаттығуы
33.
Суүсті кораблінің жеке құрамына арналған арнайы бақылау жаттығуы
34.
100 метрге жүгіру
35.
10х10 метрге қайталамалы жүгіру
36.
400 метрге жүгіру
37.
1000 метрге жүгіру
38.
3000 метрге жүгіру
39.
5000 метрге жүгіру
40.
Ф-1 гранатасын (600 грамм) қашықтыққа лақтыру
41.
Ф-1 гранатасын (600 грамм) дәлдікке лақтыру
42.
5 километр қашықтыққа жүгіру
43.
10 километр қашықтыққа жүгіру
44.
5 шақырымға шаңғы сайысы
45.
10 шақырымға шаңғы сайысы
46.
Бөлімше құрамында шаңғымен 5 шақырымға жүру
47.
Бөлімше құрамында шаңғымен 10 шақырымға жүру
48.
Спорттық нысанда 100 метрге жүзу
49.
Қарумен киім-кешекте жүзу
50.
Ұзындыққа сүңгу
51.
Алты ескекті ялдарды есу
Кестенің жалғасы
Дене шынықтыру дайындығы және спорт бойынша әскери қызметші мамандар
1-ші жас тобы 2-ші жас тобы 3-ші жас тобы 4-ші жас тобы 5-ші жас тобы 6-шыжас тобы 7-ші жас тобы 8-ші жас тобы
Кестенің жалғасы
Әскери қызметші әйелдер Әскери қызмет өткермеген
және әскери қызмет
өткерген азаматтар
(бұдан әрі – азаматтар)
1-ші жас тобы 2-ші жас тобы 3-ші жас тобы 4-ші жас тобы 5-ші жас тобы 6-шы жас тобы 7-ші жас тобы Қызметі 6 айға дейінгі
курсанттар және кадеттер
Қызметі 6 айдан кейінгі курсанттар және кадеттер 2-ші курс курсанттары
және кадеттері
3-ші және одан жоғары
курс курсанттары
Жас жігіттер Қыздар
Ескертпе:
– тартылатын санаттар.
"Қоссырықтағы жаттығулар кешені" жаттығуына әскери оқу орындарының курсанттары мен кадеттері және дене шынықтыру дайындығы және спорт бойынша әскери қызметші мамандар тартылады.
Жаттығулар "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріндегі дене шынықтыру дайындығы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 10 тамыздағы № 438 бұйрығының 10, 11, 12, 13, 14, 15-қосымшаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15729 болып тіркелген) айқындалған шарттарға сәйкес орындалады.
Жаттығуларды орындағаны үшін нәтижеге түзету
Дене шынықтыру дайындығын бағалау кезінде нормативтерге киім нысанына және қоршаған ортаның ауа температурасына негізделген түзетулер енгізіледі:

2. В случае выполнения результата (количество раз, временные показатели) по упражнениям физической подготовки не предусмотренного таблицей начисления баллов, определяется балл на ступень ниже. Например: результату военнослужащего 1-й возрастной группы в упражнении № 38 "12.43" определяется балл - 28.
3. Граждане, поступающие в военные учебные заведения оцениваются по следующим упражнениям:
юноши – бег на 100 метров, подтягивание на перекладине и бег на 3000 метров;
девушки – бег на 100 метров, комплексное силовое упражнение и бег на 1000 метров.
4. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву при поступлении в военные учебные заведения оцениваются по трем упражнениям (подтягивание на перекладине, бег на 100 метров, бег на 3000 метров).
5. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов при поступлении в военные учебные заведения оцениваются по следующим упражнениям:
первая, вторая, третья, четвертая возрастные группы – бег на 100 метров, подтягивание на перекладине и бег на 3000 метров;
пятая возрастная группа – бег на 100 метров, подтягивание на перекладине и бег на 1000 метров;
шестая, седьмая, восьмая возрастные группы – подтягивание на перекладине и бег на 1000 метров;
военнослужащие-женщины первой и второй возрастных групп – бег на 100 метров, комплексное силовое упражнение и бег на 1000 метров;
военнослужащие-женщины третьей возрастной группы и старше – комплексное силовое упражнение и бег на 1000 метров.

2. Балл есептелетін кестеде көзделмеген нәтижені орындаған жағдайда (неше рет, уақыт көрсеткіші) бір саты төмен балл анықталады. Мысалы: 1-ші жас тобындағы әскери қызметшінің № 38 жаттығудағы нәтижесі "12.43" болса, оған 28 балл беріледі.
3. Әскери оқу орындарына түсетін азаматтар мынадай жаттығулар бойынша бағаланады:
жас жігіттер – 100 метрге жүгіру, белтемірге тартылу және 3000 метрге жүгіру;
қыздар – 100 метрге жүгіру, кешенді күштік жаттығу және 1000 метрге жүгіру.
4. Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер әскери оқу орнына түсу кезінде үш жаттығу бойынша бағаланады (белтемірге тартылу, 100 метрге жүгіру, 3000 метрге жүгіру).
5. Қатардағы жауынгерлер, сержанттар және офицерлер құрамының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер әскери оқу орнына түсу кезінде мынадай жаттығулар бойынша бағаланады:
бірінші, екінші, үшінші, төртінші жас тобы – 100 метрге жүгіру, белтемірде тартылу және 3000 метрге жүгіру;
бесінші жас тобы – 100 метрге жүгіру, белтемірде тартылу және 1000 метрге жүгіру;
алтыншы, жетінші, сегізінші жас тобы – белтемірде тартылу және 1000 метрге жүгіру;
бірінші және екінші жас тобындағы әскери қызметші әйелдер – 100 метрге жүгіру, кешенді күш жаттығуы және 1000 метрге жүгіру;
үшінші және одан жоғары жас тобындағы әскери қызметші әйелдер – кешенді күштік жаттығу және 1000 метрге жүгіру.

6. При поступлении в военные учебные заведения для выполнения упражнения предоставляется одна попытка. В отдельных случаях (при срыве, падении) проверяющий допускает выполняющего к выполнению упражнения повторно.
7. При поступлении в военные учебные заведения физическая подготовленность военнослужащего, не выполнившего одно из назначенных упражнений без уважительной причины, оценивается на "неудовлетворительно", но, в случае невозможности выполнить упражнение из-за болезни или травмы, проверяющий назначает упражнение того же качества для замены, при этом его физическая подготовленность оценивается не выше – "удовлетворительно".

6. Әскери оқу орнына түсу кезінде жаттығуды орындау үшін бір мүмкіндік беріледі. Жекелеген жағдайларда (қолы тайып кетсе, құлаған кезде) тексеруші әскери қызметшіге жаттығуды қайтадан орындауға рұқсат береді.
7. Әскери оқу орнына түсу кезінде тағайындалған жаттығудың біреуін дәлелсіз себеппен орындамаған әскери қызметшінің дене шынықтыру дайындығы "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланады, бірақ сырқатына немесе жарақат алуына байланысты жаттығуды орындау мүмкіндігі болмаған кезде тексеруші жаттығуды басқа сондай қасиетті жаттығумен ауыстырады, бұл ретте оның дене шынықтыру дайындығы "қанағаттанарлықтан" жоғары бағаланбайды.