О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 319 "Об утверждении Правил выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также форм бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения"
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 15 февраля 2024 года № 31. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 февраля 2024 года № 34002
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 319 "Об утверждении Правил выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также форм бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23928) следующие изменения:
в Приложении 7 к Правилам выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также формы бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения, утвержденных указанным приказом:
в форме заявления на получение экологического разрешения на воздействие для объектов I и II категории:
таблицы 4 и 5 изложить в следующей редакции:
Таблица 4. Лимиты накопления отходов
Наименование отходов
Объем образования отходов, тонн/год
Объем накопленных отходов на существующее положение, тонн/год
Объем, подлежащий повторному использованию, переработке, тонн/год
Объем, подлежащий передаче сторонним организациям, тонн/год
Место накопления отходов
Лимиты накопления отходов, тонн/год
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего, из них по площадкам:
Площадка 1
В том числе по видам:
Опасные отходы
Неопасные отходы
"Зеркальные отходы"
Итого
Площадка 2
В том числе по видам:
Опасные отходы
Неопасные отходы
Зеркальные отходы
Итого
Всего
Таблица 5. Лимиты захоронения отходов
Наименование отходов
Объем образования отходов, тонн/год
Объем захороненных отходов на существующее положение, тонн/год
Объем, подлежащий захоронению, тонн/год
Место накопления отходов, тонн/год
Лимиты накопления отходов, тонн/год
1
2
3
4
5
6
7
Всего, из них по площадкам:
Площадка 1
В том числе по видам:
Опасные отходы
Неопасные отходы
Зеркальные отходы
Итого
Площадка 2
В том числе по видам:
Опасные отходы
Неопасные отходы
"Зеркальные отходы"
Итого
Всего
пункт 1 Примечания:

"Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсыну қағидаларын, әсер етуге экологиялық рұқсат бланкілерінің нысанын және оларды толтыру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 9 тамыздағы № 319 бұйрығына өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2024 жылғы 15 ақпандағы № 31 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 15 ақпанда № 34002 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсыну қағидаларын, әсер етуге экологиялық рұқсат бланкілерінің нысанын және оларды толтыру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 9 тамыздағы № 319 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23928 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсері туралы декларация ұсыну қағидаларына, сондай-ақ әсерге экологиялық рұқсат бланкілерінің нысандары мен оларды толтыру тәртібіне 7-қосымшада:
I және II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсат алуға өтініш формасында:
4 және 5-кестелер мынадай редакцияда жазылсын:
4-кесте Қалдықтарды жинақтау лимиттері
р/ с
Қалдықтардың атауы
Қалдықтардың пайда болу көлемі, тонна/жыл
Қолданыстағы жағдайға жинақталған қалдықтардың көлемі, тонна/жыл
Қайта пайдалануға, қайта өңдеуге жататын көлем, тонна/жыл
Бөгде ұйымдарға беруге жататын көлемі, тонна/жыл
Қалдықтардың жинақталу орны
Қалдықтардың жинақталу лимиттері, тонна/жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы, оның ішінде алаңдар бойынша:
1-алаң
Соның ішінде түрлер бойынша
Қауіпті қалдықтар
Қауіпті емес қалдықтар
"Айналы қалдықтар"
Жалпы
2-алаң
Соның ішінде түрлер бойынша
Қауіпті қалдықтар
Қауіпті емес қалдықтар
"Айналы қалдықтары"
Жалпы
Барлығы
5-кесте . Қалдықтарды көму лимиттері
Қалдықтардың атауы
Қалдықтардың пайда болу көлемі, тонна/жыл
Қолданыстағы жағдайға көмілген қалдықтардың көлемі, тонна/жыл
Көмуге жататын көлемі, тонна/жыл
Қалдықтардың жинақталу орны, тонна/жыл
Қалдықтардың жинақталу лимиттері, тонна/жыл
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы, оның ішінде алаңдар бойынша:
1-алаң
Соның ішінде түрлер бойынша:
Қауіпті қалдықтар
Қауіпті емес қалдықтар
"Айналы қалдықтар"
Жиыны
2-алаң
Соның ішінде түрлер бойынша
Қауіпті қалдықтар
Қауіпті емес қалдықтар
"Айналы қалдықтар"
Жалпы
Барлығы
Ескертпенің 1-тармағы:

1. Таблицы 2 – 6 заявки на получение экологического разрешения заполняются в виде итоговых данных всего производственного объекта и с указанием данных по каждой промышленной площадке для выбросов, сбросов, накопления и захоронения отходов, размещения серы.";
в Приложении 8 к Правилам выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также формы бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения, утвержденных указанным приказом:
в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов I категории": строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя
Разрешение на воздействие на строительство и(или) эксплуатацию выдается как вместе, так и отдельно.
Для получения экологического разрешения на воздействие в отношении намечаемой деятельности – проектной документации по строительству объектов I предоставляются:
1) заявление на получение экологического разрешения на воздействие для объектов I категории в электронном виде, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов I категории;
3) проект нормативов эмиссий (для эксплуатации объекта);
4) проект программы управления отходами (для эксплуатации объекта);
5) проект нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах (при проведении операций по разведке и добыче углеводородов);
6) проект программы производственного экологического контроля (для эксплуатации объекта);
7) заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключения о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащее вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
8) по видам деятельности, не подлежащим обязательной оценке воздействия на окружающую среду – материалы экологической оценки по упрощенному порядку;
9) план мероприятий по охране окружающей среды на период действия электронного разрешения на воздействие;
При подаче заявления на получение экологического разрешения на воздействие по эксплуатации объекта I категории:
1) заявление на получение разрешения на воздействие для объектов I категории в электронном виде, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов I категории;

1. Экологиялық рұқсат алуға арналған өтінімдердің 2-6-кестелері барлық өндірістік объектінің қорытынды деректері түрінде және шығарындылар, төгінділер, қалдықтарды жинақтау мен көму, күкіртті орналастыру үшін әрбір өнеркәсіптік алаң бойынша деректерді көрсете отырып толтырылады.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсері туралы декларация ұсыну қағидаларына, сондай-ақ әсерге экологиялық рұқсат бланкілерінің нысандары мен оларды толтыру тәртібі 8-қосымшада:
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде
"І санат объектілері үшін әсер етуге экологиялық рұқсат беру" деген бөлімде: реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын::
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Құрылысқа және(немесе) пайдалануға әсер етуге рұқсат бірге де, жеке де беріледі
Көзделіп отырған қызметк - I санаттағы объектілердің құрылысына қатысты қоршаған ортаға әсер ету рұқсатын алу үшін ұсынылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық түрдегі І санаттағы объектілерге қоршаған ортаға әсер етуге рұқсат алуға өтініш;
2) I санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы;
3) эмиссиялар нормативтерінің жобасы (объектіні пайдалану үшін);
4) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
5) күкіртті ашық түрде күкірт карталарына орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде);
6) өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
7) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды немесе қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттілігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг нәтижелері туралы қорытынды;
8) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жатпайтын қызмет түрлерінің оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдары;
9) әсер етуге арналған экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы;
I санаттағы объектіні пайдалану үшін әсер етуге рұқсат алуға өтініш берген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық түрдегі І санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат алуға өтініш;
2) I санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы;

3) проект нормативов эмиссий (для эксплуатации объекта);
4) проект программы управления отходами (для эксплуатации объекта);
5) проект программы производственного экологического контроля (для эксплуатации объекта);
6) проект плана мероприятий по охране окружающей среды на период действия экологического разрешения на воздействие;
7) проект нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах (при проведении операций по разведке и добыче углеводородов);
8) заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключение о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащее вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
9) по видам деятельности, не подлежащим обязательной оценке воздействия на окружающую среду, – материалы экологической оценки по упрощенному порядку;
Для переоформления экологического разрешения на воздействие для объектов I категории:
1) заявление на переоформление разрешения на воздействие в электронном виде, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия документа, подтверждающего переход права собственности на объект (объекты), в отношении которого (которых) выдано переоформляемое разрешение на воздействие.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, экологических разрешениях исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
в Приложении 11 к Правилам выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также формы бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения, утвержденных указанным приказом:
в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов II категории":
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя
Разрешение на воздействие на строительство и(или) эксплуатацию выдается как вместе, так и отдельно.
Для получения экологического разрешения на воздействие в отношении намечаемой деятельности – проектной документации по строительству объектов II категории предоставляются;
1) заявление на получение экологического разрешения на воздействие для объектов II категории в электронном виде, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;

3) эмиссиялар нормативтерінің жобасы (объектіні пайдалану үшін);
4) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
5) күкіртті ашық түрде күкірт карталарына орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде);
6) өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
7) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды немесе қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттілігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг нәтижелері туралы қорытынды;
8) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жатпайтын қызмет түрлерінің оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдары;
9) әсер етуге арналған экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы;
I санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсатты қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық түрдегі әсер етуге рұқсатты қайта ресімдеуге өтініш;
2) әсер етуге қайта ресімделетін рұқсат берілген объектіге (объектілерге) меншік құқығының ауысуын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарын, экологиялық рұқсаттарын көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсері туралы декларация ұсыну қағидаларына, сондай-ақ әсерге экологиялық рұқсат бланкілерінің нысандары мен оларды толтыру тәртібіне 11-қосымшада:
"II санат объектілері үшін әсер етуге экологиялық рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің негізгі талаптарының тізбесінде:
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Құрылысқа және(немесе) пайдалануға әсер етуге рұқсат бірге де, жеке де беріледі
ІІ санаттағы құрылыс жұмыстарының жобалары бойынша әсер етуге, ІІ санатты рұқсат алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық түрдегі ІІ санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат алуға өтініш;

2) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов II категории;
3) проект нормативов эмиссий (для эксплуатации объекта);
4) проекта программы управления отходами (для эксплуатации объекта);
5) проект программы производственного экологического контроля (для эксплуатации объекта);
6) заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключения о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащее вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
7) по видам деятельности, не подлежащим обязательной оценке воздействия на окружающую среду – электронная копия материалов экологической оценки по упрощенному порядку;
8) проект плана мероприятий по охране окружающей среды на период действия экологического разрешения на воздействие;
9) проект нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах (при проведении операций по разведке и добыче углеводородов)
При подаче заявления на получение экологического разрешения на воздействие для эксплуатации объекта II категории:
1) заявление на получение экологического разрешения на воздействие для объектов II категории в электронном виде, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) проект нормативов эмиссий (для эксплуатации объекта);
3) проект программы управления отходами (для эксплуатации объекта);
4) проект программы производственного экологического контроля (для эксплуатации объекта);
5) проект плана мероприятий по охране окружающей среды на период действия экологического разрешения на воздействие;
6) проект нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах (при проведении операций по разведке и добыче углеводородов);
7) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов II категории;
8) заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключение о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащее вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
9) по видам деятельности, не подлежащим обязательной оценке воздействия на окружающую среду, – материалы экологической оценки по упрощенному порядку;
Для переоформления экологического разрешения на воздействие для объектов II категории:
1) заявление на переоформление экологического разрешения на воздействие в электронном виде, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия документа, подтверждающего переход права собственности на объект (объекты), в отношении которого (которых) выдано переоформляемое экологическое разрешение.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, экологических разрешениях исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Приложение 14 к Правилам выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также формы бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения, утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению, к настоящему приказу.

2) I санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы;
3) эмиссиялар нормативтерінің жобасы (объектіні пайдалану үшін);
4) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
5)өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
6) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды немесе қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттілігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг нәтижелері туралы қорытынды;
7) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жатпайтын қызмет түрлерінің оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдары;
8) әсер етуге арналған экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы;
9) күкіртті ашық түрде күкірт карталарына орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде);
ІІ санаттағы объектіні пайдалану үшін әсер етуге рұқсат алуға өтініш берген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық түрдегі ІІ санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат алуға өтініш;
2) эмиссиялар нормативтерінің жобасы (объектіні пайдалану үшін);
3) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
4)өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
5) әсер етуге арналған экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы;
6) күкіртті ашық түрде күкірт карталарына орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде);
7) ІІ санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы;
8) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды немесе қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттілігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг нәтижелері туралы қорытынды;
9) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жатпайтын қызмет түрлерінің оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдары;
ІІ санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсатты қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық түрде әсер етуге рұқсатты қайта ресімдеуге өтініш;
2) әсер етуге қайта ресімделетін рұқсат берілген объектіге (объектілерге) меншік құқығының ауысуын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарын, экологиялық рұқсаттарын көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсері туралы декларация беру қағидаларына, сондай-ақ әсерге экологиялық рұқсат бланкілерінің нысандары мен оларды толтыру тәртібіне 14-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2024 года № 31
Утвержден приказом
Приложение к совместному
постановлению и решению
акимата
утверждено совместным
постановлением и решением
Приложение 14
к Правилам выдачи
экологических разрешений,
представления декларации
о воздействии на окружающую
среду, а также форм
бланков экологического
разрешения на воздействие
и порядка их заполнения
Форма
План мероприятий по охране окружающей среды на период 20__ – 20__ годы
Наименование предприятия:
_____________________________________________________________
Наименование объекта:
_____________________________________________________________
Мероприятия, связанные с соблюдением нормативов допустимых выбросов
и сбросов загрязняющих веществ, лимитов захоронения отходов и лимитов
размещения серы в открытом виде на серных картах
№ п/п
Наименование мероприятия
Объект / источника загрязнения
Показатель (нормативы эмиссий, лимиты захоронения отходов, лимиты размещения серы в открытых картах)
Обоснование
Текущая величина
Календарный план достижения установленных показателей
на конец 1 года
(20__ год)
на конец 2 года
(20__ год)
1
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
Календарный план достижения установленных показателей
Срок выполнения
Объем финансирования, тыс. тенге
Ожидаемый экологический эффект от мероприятия, тонн/год
на конец 3 года
(20__ год)
на конец 4 года
(20__ год)
на конец 5 года
(20__ год)
на конец 6 года
(20__ год)
на конец 7 года
(20__ год)
на конец 8 года
(20__ год)
на конец 9 года
(20__ год)
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Приложение
к плану мероприятий
по охране окружающей среды
Пояснения по подготовке проекта плана мероприятий по охране окружающей среды

2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2024 жылғы 15 ақпандағы
№ 31 Бұйрығына
қосымша/
Бұйрығымен бекітілген
Әкімдіктің бірлескен
қаулысы мен шешіміне
қосымша /бірлескен қаулысы
мен шешімімен
бекітілген
Экологиялық рұқсаттар беру,
қоршаған ортаға әсер ету
туралы декларацияны,
сондай-ақ әсер етуге
экологиялық рұқсат
бланкілерінің нысанын
және оларды толтыру тәртібін
ұсыну қағидаларына
14-қосымша
Нысан
20__ – 20__ жылдар аралығындағы кезеңге арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары
Кәсіпорынның атауы:
______________________________________________________
Объектінің атауы:
_________________________________________________________
Ластағыш заттардың жол берілетін шығарындылары мен төгінділерінің нормативтерін, қалдықтарды көму лимиттерін, күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру лимиттерін сақтауға байланысты іс-шаралар
Р/с №
Іс-шараның атауы
Ластану объектісі/көзі
Көрсеткіш (эмиссия нормативтері, қалдықтарды көму лимиттері, ашық карталарда күкіртті орналастыру лимиттері)
Негіздеме
Ағымдағы шама
Белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізудің күнтізбелік жоспары
1-жылдың (20__ жыл) соңына
2-жылдың (20__ жыл) соңына
1
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
Белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізудің күнтізбелік жоспары
Орындалу мерзімі
Қаржыландыру көлемі, мың теңге
Іс шаралардан болған экологиялық тиімділік, тонна /жыл
3-жылдың (20__ жыл) соңына
4-жылдың (20__ жыл) соңына
5-жылдың (20__ жыл) соңына
6-жылдың (20__ жыл) соңына
7-жылдың (20__ жыл) соңына
8-жылдың (20__ жыл) соңына
9-жылдың (20__ жыл) соңына
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Қоршаған ортаны қорғау
Жөніндегі іс-шаралар
жоспарына
қосымша
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасын дайындау жөніндегі түсініктемелер

1. Проект плана мероприятий по охране окружающей среды разрабатывается согласно требованиям статьи 125 Кодекса как приложение к заявлению на получение экологического разрешения на воздействие для объектов I и II категории.
2. Оператор предлагает мероприятия по достижению нормативов эмиссий, лимитов захоронения отходов и лимитов размещения серы в открытом виде на серных картах при невозможности соблюдения данных нормативов и лимитов на этапе подачи заявления на получение экологического разрешения на воздействие для объектов I и II категории или заявления на внесение изменения в такое разрешение.
Не подлежат включению в проект плана мероприятия, направленные на обеспечение эксплуатации зданий, сооружений, оборудования, устройств природоохранного значения, необходимых для обеспечения соблюдения экологических требований, которым объект ранее соответствовал на дату подачи заявления на получение экологического разрешения на воздействие для объектов I и II категории.
3. Для каждого мероприятия оператором указывается:
общая техническая характеристика с указанием основных технических параметров;
соответствие источникам загрязнения, для которых необходимо обеспечить соблюдение нормативов эмиссий и лимитов захоронения отходов;
загрязняющие вещества, которые затрагивают мероприятия;
параметры/показатели (нормативы эмиссий, лимиты захоронения отходов), на достижение которых направлены мероприятия;
побочное негативное воздействие на окружающую среду;
необходимые предварительные условия, необходимые для реализации мероприятия;
график планируемых мероприятий определяется с разбивкой по каждому календарному году выполнения программы повышения экологической эффективности. При наличии возможности поэтапного достижения нормативов в соответствии с проектными решениями – график достижения показателей поэтапного снижения негативного воздействия на окружающую среду, который определяется в привязке к срокам завершения соответствующих комплексов мероприятий по реконструкции, перевооружению и модернизации объекта;
в случае поэтапного снижения негативного воздействия на окружающую среду график планируемых мероприятий определяется в отдельности по каждому мероприятию, обеспечивающему достижение каждого соответствующего показателя поэтапного снижения негативного воздействия на окружающую среду;
в графике планируемых мероприятий в отношении каждого мероприятия дополнительно определяются сроки завершения ключевых этапов реализации, связанных с доставкой на объект основного технологического оборудования, строительно-монтажными и пусконаладочными работами, вводом оборудования в промышленную эксплуатацию.

1. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы І және ІІ санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсат алуға арналған өтінішке қосымша ретінде Кодекстің 125-бабының талаптарына сәйкес әзірленеді.
2. Оператор эмиссиялар нормативтеріне, қалдықтарды көму лимиттеріне және күкірт карталарына ашық түрде орналастыру лимиттеріне қол жеткізу жөніндегі іс-шараларды I және II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсат алуға өтініш немесе осындай рұқсатқа өзгеріс енгізуге өтініш беру кезеңінде осы нормативтер мен лимиттерді сақтау мүмкін болмаған кезде ұсынады.
I және II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсат алуға өтініш беру күнінен бұрын объект сәйкес келген экологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды, табиғат қорғауда маңызы бар құрылғыларды пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталған іс-шаралар жоспар жобасына енгізуге жатпайды.
3. Әрбір іс-шара үшін оператор мыналарды көрсетеді:
негізгі техникалық параметрлері көрсетілен, жалпы техникалық сипаттаманы;
эмиссиялар нормативтерінің, қалдықтарды көму лимиттерінің және күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру лимиттерінің сақталуын қамтамасыз ететін ластану көздеріне сәйкестікті;
іс-шаралар қозғайтын ластағыш заттарды;
іс-шараларға қол жеткізуге бағытталған параметрлер/көрсеткіштерді (эмиссиялардың нормативтері, қалдықтарды көму лимиттері, күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру лимиттері);
қоршаған ортаға жанама жағымсыз әсер етуді;
іс-шараны іске асыру үшін қажетті алдын ала шарттарды;
жоспарланатын іс-шаралар кестесі экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасын орындаудың әрбір күнтізбелік жылы бойынша бөле отырып айқындалады. Жобалық шешімдерге сәйкес нормативтерге кезең-кезеңмен қол жеткізу мүмкіндігі болған кезде - объектіні реконструкциялау, қайта жарақтандыру және жаңғырту жөніндегі тиісті іс-шаралар кешенін аяқтау мерзімдеріне байланысты айқындалатын қоршаған ортаға теріс әсерді кезең-кезеңмен төмендету көрсеткіштеріне қол жеткізу кестесін көрсетеді;
қоршаған ортаға теріс әсерді кезең-кезеңмен төмендеткен жағдайда, жоспарланатын іс-шаралар графигі қоршаған ортаға теріс әсерді кезең-кезеңмен төмендетудің әрбір тиісті көрсеткішіне қол жеткізуді қамтамасыз ететін әрбір іс-шара бойынша жеке айқындалады;
әрбір іс-шараға қатысты жоспарланатын іс-шаралар графигінде объектіге негізгі технологиялық жабдықты жеткізуге, құрылыс-монтаждау және іске қосу-баптау жұмыстарына, жабдықты өнеркәсіптік пайдалануға енгізуге байланысты іске асырудың негізгі кезеңдерін аяқтау мерзімдері қосымша айқындалады.

4. Пояснения по заполнению таблицы:
графа 1: порядковый номер мероприятия;
графа 2: наименование мероприятия;
графа 3. наименование соответствующего объекта, источника эмиссий, наименование отходов;
графа 4: показатели (нормативы эмиссий, лимиты накопления и захоронения отходов), на достижение которых направлены предлагаемые мероприятия;
графа 5: обоснование требуемого показателя, ссылка на источник требований;
графа 6: текущая величина данного показателя;
графа 7 - 15: график достижения требуемого показателя с указанием величины показателя по годам;
графа 16: срок выполнения (завершения) мероприятия;
графа 17: общие инвестиционные затраты на реализацию мероприятия в тысячах тенге;
графа 18: указать снижаемый объем эмиссии за счет внедрения мероприятий, тонна в год.

4. Кестені толтыру жөніндегі түсініктемелер:
1-баған: экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасы іс-шарасының реттік нөмірі;
2-баған: іс-шараның атауы;
3-баған: тиісті объектінің, эмиссиялар көзінің, қалдықтардың атауы;
4-баған: ұсынылатын іс-шаралар қол жеткізуге бағытталған көрсеткіштер (эмиссиялар нормативтері, қалдықтарды жинау және көму лимиттері);
5-баған: талап етілетін көрсеткіштің негіздемесі, талаптардың дереккөзіне сілтеме;
6-баған: осы көрсеткіштің ағымдағы шамасы;
7-15-бағандар: жылдар бойынша көрсеткіштің шамасын көрсете отырып, талап етілетін көрсеткішке қол жеткізу графигі;
16-баған: іс-шараны орындау (аяқталу) мерзімі;
17-баған: іс-шараны іске асыруға арналған жалпы инвестициялық шығын;
18 – іс-шараларды енгізу есебінен төмендеген эмиссия көлемін, жылына тоннаны көрсету қажет.