Об утверждении Правил обеспечения питанием отдельных категорий сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 21 февраля 2024 года № 34/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2024 года № 34023
В соответствии с пунктом 4 статьи 73 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения питанием отдельных категорий сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Службе финансового и материально-технического обеспечения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. С приказом ознакомить сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
Утвержден приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 21 февраля 2024 года № 34/қе
Правила обеспечения питанием отдельных категорий сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения питанием отдельных категорий сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок обеспечения питанием отдельных категорий сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Питанием за счет государства обеспечиваются следующие категории сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – сотрудники):
1) сотрудники, входящие в состав суточного наряда, несущие боевое дежурство и/или боевую службу (при 24-часовом режиме несения боевой службы);
2) курсанты, слушатели военных, специальных учебных заведений, находящиеся на казарменном положении;

Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының жекелеген санаттағы қызметкерлерін тамақпен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2024 жылғы 21 ақпандағы № 34/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 21 ақпанда № 34023 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 73-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының жекелеген санаттағы қызметкерлерін тамақпен қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комиетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері таныстырылсын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2024 жылғы 21 ақпандағы
№ 34/қе бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының жекелеген санаттағы қызметкерлерін тамақпен қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының жекелеген санаттағы қызметкерлерін тамақпен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының жекелеген санаттағы қызметкерлерін тамақпен қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының мынадай санаттағы қызметкерлері (бұдан әрі – қызметкерлер) мемлекет есебінен тамақпен қамтамасыз етіледі:
1) тәуліктік наряд құрамына кіретін, жауынгерлік кезекшілік және/немесе жауынгерлік қызмет (жауынгерлік қызметті 24 сағаттық режимде атқару кезінде) атқарушы қызметкерлер;
2) әскери, арнаулы оқу мекемелерінің казармалық жағдайдағы курсанттары, тыңдаушылары;

3) сотрудники, участвующие в учениях, а также проходящие специальные сборы (в полевых условиях), если данные мероприятия проходят более суток;
4) сотрудники, находящиеся на лечении или обследовании в военно-медицинских подразделениях органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ОНБ);
5) сотрудники, участвующие в ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера.
3. Сотрудники, указанные в пункте 2 настоящих Правил, в случае возмещения им в установленном порядке суточных командировочных расходов питанием не обеспечиваются.
4. Обеспечение питанием сотрудников осуществляется путем приобретения соответствующих услуг, товаров и работ у физических или юридических лиц в соответствии с законодательством о государственных закупках.
Глава 2. Порядок обеспечения питанием
5. Питанием по установленным натуральным нормам обеспечиваются сотрудники в виде готовой к употреблению пищи и напитков (завтрак, обед и ужин, а также дополнительное питание) через соответствующие пункты питания ОНБ (столовые, места приема пищи).
Замена пищевых продуктов другими допускается в пределах норм взаимозаменяемости продуктов, определенных натуральными нормами замены продуктов при выдаче продовольственного пайка.
Натуральные нормы утверждены приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ) от 26 мая 2015 года № 40 "Об утверждении натуральных норм обеспечения продовольствием отдельных категорий сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан с учетом особенностей прохождения службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11442).
6. Организация питания сотрудников заключается в своевременном обеспечении их готовой к употреблению пищей и напитками, а также контроле качества готовой к употреблению пищи и напитков.
В отдельных случаях, предусмотренных натуральными нормами обеспечения питанием, разрешается выдавать сухой паек. При этом питание сухим пайком не превышает трех суток.
7. Пища готовится строго по утвержденному меню с распределением продуктов натуральных норм обеспечения питанием (меню-раскладка). При трехразовом питании нормы снабжения распределяются по энергетической ценности (калорийности) в соответствии с требованиями Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля", утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 62 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32276).

3) оқу жаттығуларға қатысушы, сондай-ақ арнаулы жиындарды өткеруші (далалық жағдайда) қызметкерлер, егер бұл іс-шаралар бір тәуліктен асатын болса;
4) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының (бұдан әрі – ҰҚО) әскери-медициналық бөлімшелерінде емделуші немесе тексеруден өтуші қызметкерлер;
5) әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарын жоюға қатысушы қызметкерлер.
3. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген қызметкерлер, олардың тәуліктік іссапарлық шығыстары белгіленген тәртіппен өтелген жағдайда, тамақпен қамтамасыз етілмейді.
4. Қызметкерлерді тамақпен қамтамасыз ету мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес жеке немесе заңды тұлғалардан тиісті қызметтерді, тауарлар мен жұмыстарды сатып алу арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Тамақпен қамтамасыз ету тәртібі
5. Қызметкерлер тамақпен белгіленген заттай нормалар бойынша пайдалануға дайын тағам және сусындар (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас, сондай-ақ қосымша тамақ) түрінде ҰҚО тиісті тамақтану пункттері (асханалар, тамақтану орындары ) арқылы қамтамасыз етіледі.
Азық-түлік үлесін беру кезінде азық-түлік өнімдерін басқа өнімдерге алмастырудың заттай нормаларында белгіленген өнімдердің өзара алмасу нормалары шегінде рұқсат беріледі.
Заттай нормалар "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының жекелеген санаттағы қызметкерлерін қызметті өткеру ерекшеліктерін ескере отырып, азық-түлікпен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – ҰҚК) Төрағасының 2015 жылғы 26 мамырдағы № 40 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11442 болып тіркелген).
6. Қызметкерлерді пайдалануға дайын тағаммен және сусындармен уақтылы қамтамасыз ету, сондай-ақ пайдалануға дайын тағамның және сусындардың сапасын бақылау тамақтандыруды ұйымдастыру болып табылады.
Жекелеген жағдайларда тамақпен қамтамасыз етудің заттай нормаларында көзделген құрғақ азық үлесін беруге рұқсат етіледі. Бұл ретте құрғақ азықпен тамақтандыру үш тәуліктен аспау қажет.
7. Тамақ қатаң түрде бекітілген мәзір бойынша, тамақпен қамтамасыз етудің заттай нормаларының өнімдерін тарата отырып (тарату мәзірі) дайындалады. Үш мезгіл тамақтану кезінде жабдықтау нормалары энергетикалық құндылығы (құнарлылығы) бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 62 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32276 болып тіркелген) бекітілген "Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес бөлінеді.

8. Меню-раскладка продуктов на неделю составляется один раз в месяц уполномоченным представителем сторонней организации, оказывающей услуги по организации питания, по согласованию с учреждением ОНБ, в котором осуществляется организация питания.
В случае обеспечения питанием сотрудников учреждениями ОНБ самостоятельно, меню-раскладка продуктов составляется ответственным сотрудником за организацию питания.
Меню-раскладка продуктов составляется по каждой натуральной норме обеспечения, независимо от числа лиц, питающихся по ней, подписывается начальником управления (отдела) материально-технического обеспечения, должностным лицом, ответственным за обеспечение питанием, должностным лицом от подразделения сотрудников, обеспечивающихся питанием, должностным лицом, ответственным за медицинское обеспечение, и утверждается руководителем учреждения ОНБ либо лицом, исполняющим его обязанности, в трех экземплярах. Один экземпляр передается в бухгалтерию учреждения ОНБ, второй и третий экземпляры размещаются в обеденном и варочных залах столовой.
Изменения в утвержденные меню-раскладки продуктов вносятся с письменного разрешения руководителя учреждения ОНБ либо лица, исполняющего его обязанности.
9. Для контроля процесса приготовления и качества готовой к употреблению пищи и напитков назначаются ответственные должностные лица, в том числе работник медицинского подразделения ОНБ.
До начала каждого приема пищи лица, осуществляющие контроль, проверяют полноту доведения натуральной нормы обеспечения питанием согласно меню-раскладке, а также качество готовой к употреблению пищи и напитков.
Работник медицинского подразделения проверяет качество готовой к употреблению пищи и напитков непосредственно в горячем цехе путем ее опробования, а также санитарное состояние помещений приготовления и пункта приема пищи.
Результаты контроля записываются в книгу учета контроля за качеством приготовления пищи по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. В этой же книге ответственный работник медицинского подразделения делает запись о качестве готовой пищи и напитков, санитарном состоянии проверенных им помещений, а также дает разрешение на их употребление, после чего разрешается выдача пищи сотрудникам.
При посещении цехов и других помещений мест приема пищи, лица, проверяющие организацию питания, соблюдают Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам общественного питания" (далее – Санитарные правила), утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-16 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26866).

8. Апталық азық-түлікті тарату мәзірін айына бір рет тамақтандыруды ұйымдастыруды жүзеге асыратын ҰҚО мүдделі бөлімшелерімен келісім бойынша тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша қызмет көрсететін басқа ұйымның уәкілетті өкілі дайындайды.
ҰҚО мекемелері қызметкерлерді тамақпен қамтамасыз етуді дербес ұйымдастырған жағдайда, онда азық-түлікті тарату мәзірін тамақпен қамтамасыз етуді ұйымдастыруға жауапты қызметкер дайындайды.
Азық-түлікті тарату мәзірі қамтамасыз етудің әр заттай нормасы бойынша тамақтандырылатын адам санына қарамастан жасалады және оны материалды-техникалық қамтамасыз ету басқармасының (бөлімнің) бастығы, тамақтандыруды ұйымдастыруға жауапты лауазымды адам, тамақпен қамтамасыз етілетін бөлімшенің жауапты лауазымды адам, медициналық қамтамасыз етуге жауапты лауазымды адам қол қояды және ҰҚО мекеме басшысы не болмаса оның міндетін атқарушы адам үш данада бекітеді. Бір данасы ҰҚО мекемесінің бухгалтериясына беріледі, екінші мен үшінші даналары тамақтану және пісіру залдарына орналастырылады.
Бекітілген азық-түлікті тарату мәзіріне өзгеріс енгізу ҰҚО мекеме басшысының не болмаса оның міндетін атқарушы адамның жазбаша рұқсаты бойынша жүргізіледі.
9. Тамақ дайындау процесін және пайдалануға дайын тағам мен сусындардың сапасын бақылау үшін жауапты лауазымды адамдар, соның ішінде ҰҚО медициналық бөлімшесінің жұмыскері тағайындалады.
Әр тамақ қабылдау алдында бақылауды жүзеге асыратын адамдар азық-түлікті тарату мәзіріне сәйкес тамақпен қамтамасыз етудің заттай нормасының толық жеткізілуін, сондай-ақ пайдалануға дайын тағам мен сусындардың сапасын тексереді.
Медициналық бөлімшенің жұмыскері пайдалануға дайын тағам мен сусындардың сапасын тікелей ыстық ас цехында татып көру арқылы, ас дайындау және тамақ қабылдау пунктері үй-жайларының санитарлық жағдайын тексереді.
Бақылау қорытындысы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағамды дайындау сапасын бақылауды есепке алу кітабына жазылады. Осы кітапта медициналық бөлімшенің жауапты жұмыскері дайын тағам мен сусындардың сапасы туралы, өзі тексерген үй-жайлардың санитарлық жағдайы туралы жазады, сондай-ақ оны пайдалануға рұқсат береді, осыдан кейін қызметкерлерге тамақ беруге рұқсат етіледі.
Тамақтандыруды ұйымдастыруды тексеретін адамдар цехтарға және басқа да тамақтану орындарының үй-жайларына барған кезде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 17 ақпандағы № ҚР ДСМ-16 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26866 болып тіркелген) бекітілген "Қоғамдық тамақтану объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларды (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) сақтайды.

10. К началу приема пищи сотрудниками температура приготовленных блюд должна соответствовать требованиям Санитарных правил.
11. При нахождении сотрудников (курсантов и слушателей) ОНБ по служебным командировкам и/или по полевой подготовке, на учениях (более суток), а также при временном перемещении в подразделениях Пограничной службы, Авиационной службы и Пограничной академии КНБ и/или наоборот, обеспечение их питанием осуществляется за счет средств подразделения ОНБ, в котором они находятся согласно нормам обеспечения данных подразделений.
12. Руководителям учреждений ОНБ, обеспечивающих сотрудников ОНБ питанием, определяются персонально ответственные за организацию питания должностных лиц из числа сотрудников материально-технических и медицинских подразделений КНБ, а также из числа сотрудников, обеспечивающихся питанием.
Ответственным за организацию питания должностным лицам от подразделения материально-технического обеспечения:
1) сведения о количестве питающихся доводить с момента заключения договора о государственных закупках;
2) ежемесячно, на основании отчета о питании за месяц, утвержденного начальником подразделения сотрудников, обеспечивающихся питанием, либо лицом, его замещающим, с приложением ежедневных накладных по форме согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам, проводить с поставщиком услуг сверку взаиморасчетов и составлять с предоставлением на утверждение акта выполненных услуг за отчетный месяц;
3) до начала каждого приема пищи проверять полноту доведения натуральной нормы обеспечения питанием согласно меню-раскладке;
4) организовывать транспортировку готовой пищи до места ее приема с соблюдением Санитарных правил.
13. Ответственному должностному лицу за организацию питания от подразделения сотрудников, обеспечивающихся питанием:
1) ежемесячно, не позднее 3 числа направлять в подразделение материально-технического обеспечения за подписью начальника подразделения либо лица, его замещающего, заявку на предстоящий месяц (при увеличении количества питающихся направляться дополнительная уточненная заявка и письмо-обоснование) с указанием количества сотрудников и мест приема пищи по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) ежемесячно, не позднее 3 числа направлять в подразделение материально-технического обеспечения утвержденный начальником подразделения либо лицом, его замещающим, отчет о питании за месяц с приложением ежедневных накладных по форме согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.

10. Қызметкерлердің тамақтануды бастауы алдында дайындалған астың температурасы Санитариялық қағидалардың талаптарына сай болуы тиіс.
11. ҰҚО қызметкерлері (курсанттары мен тыңдаушылары) қызметтік іссапарда және/немесе далалық дайындықта, оқу-жаттығуларда (бір тәуліктен аса) болған кезде, сондай-ақ ҰҚК Шекара қызметінің, Авиация қызметінің және Шекара академиясының бөлімшелерінде уақытша орын ауыстырған және/немесе керісінше кезде, оларды тамақпен қамтамасыз ету олар тоқтаған ҰҚО бөлімшесінің қамтамасыз ету нормаларына сәйкес осы бөлімшенің қаражаты есебінен жүзеге асырылады..
12. ҰҚО қызметкерлерін тамақпен қамтамасыз ететін ҰҚО мекемелерінің басшылары ҰҚК материалдық-техникалық және медициналық бөлімше қызметкерлерінің қатарынан, сондай-ақ тамақпен қамтамасыз етілетін қызметкерлердің қатарынан лауазымды адамдардың тамақтандыруды ұйымдастыруға жеке жауапкершілігін белгілейді.
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету бөлімшесінен тамақтандыруды ұйымдастыруға жауапты лауазымды адамдар:
1) тамақтанушылар саны туралы мәлімет мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалған сәттен бастап жеткізіледі;
2) ай сайын тамақпен қамтамасыз етілетін қызметкерлердің бөлімше бастығы не болмаса оны алмастыратын адам бекіткен, осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша күн сайынғы жүк құжатын қоса ұсына отырып, бір айлық тамақтандыру туралы есептің негізінде қызметті жеткізіп берушімен өзара есеп айырысуды жүргізеді және есептік айға орындалған қызметтердің актісін бекіту үшін жасайды;
3) әрбір тамақ қабылдар алдында тарату мәзіріне сәйкес тамақпен қамтамасыз етудің заттай нормаларының толық жеткізілуін тексереді;
4) дайын тамақты ас қабылдау орнына дейін Санитариялық қағидаларды сақтай отырып, тасымалдауды ұйымдастырады.
13. Тамақпен қамтамасыз етілетін қызметкерлердің бөлімшесінен тамақтандыруды ұйымдастыруға жауапты лауазымды адам:
1) әр айдың 3 кешіктірмей материалдық-қамтамасыз ету бөлімшесіне бөлімше бастығының не болмаса оны алмастыратын адамның қолымен осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкерлердің саны мен тамақтану орнын көрсете отырып (тамақтанатын адам саны көбейген жағдайда қосымша нақтыланған өтінім және хат-негіздеме жолданады) алдағы айға арналған өтінім жолдайды;
2) әр айдың 3-інен кешіктірмей бөлімше бастығының не болмаса оны алмастырушы адам бекіткен осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша күн сайынғы жүк құжатын қоса ұсына отырып, бір айлық тамақтандыру туралы есепті материалдық-техникалық қамтамасыз ету бөлімшесіне жолдайды.

14. Ответственному должностному лицу за организацию питания от медицинского подразделения ежедневно до начала каждого приема пищи осуществлять проверку качества готовой к употреблению пищи и напитков непосредственно в горячем цехе путем опробования, с отметкой о проведенной проверке, о разрешении либо запрещении приема готовой к употреблению пищи и напитков сотрудникам в книге учета контроля за качеством приготовления пищи.
Приложение 1
к Правилам обеспечения питанием
отдельных категорий сотрудников
органов национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
КНИГА
учета контроля за качеством приготовления пищи
___________________________________________________
(наименование подразделения)
Начата "______" ________________ ______ г.
Окончена "______" ____________ ________ г.
Прием пищи
Наименование блюд по раскладке на "__" _____ 20__ г.
Заложено в котел, кг
Фактическая масса, г
Фамилия повара, приготовившего пищу
Заключение врача (фельдшера) о качестве готовой пищи и санитарном состоянии столовой
Разрешение дежурного по республиканскому государственному учреждению (подразделению) ОНБ на выдачу пищи
Оценка руководителя республиканского государственного учреждения (подразделения) ОНБ (уполномоченных лиц) вкусовых качеств готовой пищи и полновесности порций
мяса (рыбы)
картофеля
крупы (макаронных изделий)
блюда
Мясных (рыбных) порций
масса
% отхода
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Завтрак
Обед
Ужин
Повар
_______________________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Правильность ведения записей
______________________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"__" _____________20__ г
Примечания:
1. Книга учета контроля за качеством приготовления пищи предназначена для учета контроля за качеством приготовления пищи, полновесностью порций.
2. Книга ведется в столовой республиканского государственного учреждения (подразделения) ОНБ.
3. Графа 2 заполняется поваром (старшим поваром) на основании раскладки продуктов.
4. Графы 3 - 6 заполняются поваром (старшим поваром) в присутствии дежурного по столовой после определения процента отходов и закладки продуктов в котел. Масса мяса показывается дробью: в числителе - масса мяса, в знаменателе - масса костей.
Этими же лицами заполняются графы 7 и 8 по первым блюдам, в графе 7 записывается масса порции без мяса и рыбы, по вторым блюдам - масса гарнира и соуса (через дробь). В графе 8 записывается фактическая масса мясных и рыбных порций.
5. В графе 10 записываются: оценка качества пищи – "Доброкачественная" или "Недоброкачественная"; оценка санитарного состояния – "Хорошее", "Удовлетворительное" или "Неудовлетворительное".

14. Медициналық бөлімшеден тамақтандыруды ұйымдастыруға жауапты лауазымды адам күн сайын әрбір тамақ қабылдар алдында тікелей ыстық ас цехында татып көру арқылы тексеруді, дайын тағам мен сусынды қызметкерлердің қабылдауына рұқсат беру не болмаса тыйым салу туралы жүргізілген тексеруді тағамды дайындау сапасын бақылауды есепке алу кітабына жазуды жүзеге асырсын.
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
жекелеген санаттағы
қызметкерлерін
тамақпенқамтамасыз
ету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тағамды дайындау сапасын бақылауды есепке алу КІТАБЫ _____________________________________ (бөлімшенің атауы)
____ ж. "______"_____ басталды
____ ж. "_____"_____ аяқталды
Ас қабылдау
"__" _____ 20__ ж таратылымы бойынша тағамның атауы.
Қазанға салынды, кг
нақты масса, г
Тағамды дайындаған аспаздың тегі
Дайын тағамның сапасы және асхананың санитарлық жай-күйі туралы Дәрігердің қорытындысы (фельдшер)
Тағамды беруге ҰҚО республикалық мемлекеттік мекемесі (бөлімше) бойынша кезекшінің рұқсаты
Дайын тағамның дәмдік сапасы және өлшемнің толық салмағын ҰҚО республикалық мемлекеттік мекемесі (бөлімшесі) басшысының (уәкілетті адамдардың) бағалауы
ет (балық)
картоп
жарма (макарон бұйымдарының)
тағам
Ет (балық) өлшемі
масса
% қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
3
4
Таңғы ас
Түскі ас
Кешкі ас
Аспаз __________________________________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жазудың дұрыс жүргізілуі
________________________________________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ ж. "__" _____________
Ескертпе:
1. Тағамды дайындау сапасын бақылауды есепке алу кітабы өлшемдердің толық салмағын, тағамды дайындау сапасына бақылауды есепке алу үшін арналған.
2. Кітап ҰҚО республикалық мемлекеттік мекемесінің (бөлімшенің) асханасында жүргізіледі.
3. 2-бағанын азық-түліктің таратылымы негізінде аспазшы (аға аспазшы) толтырады.
4. 3-6-бағандар қазанға азық-түліктерді салу және қалдық пайызын анықтағаннан кейін асхана бойынша кезекшінің қатысуымен аспазшы (аға аспазшы) толтырады. Еттің салмағы бөлшек түрінде: алымында – еттің салмағы, бөлгіште – сүйектің салмағы көрсетіледі.
Осы адамдар бірінші тағам бойынша 7 және 8-бағандарды толтырады, 7-бағанда етсіз және балықсыз өлшемнің салмағы, екінші тағам бойынша – гарнир мен тұздықдың салмағы (жарнақ арқылы) жазылады. 8-бағанда ет пен балықтың нақты өлшемі жазылады.
5. 10-бағанда тағамның сапасы – "Сапалы" немесе "Сапасыз"; санитарлық күйін бағалау – "Жақсы", "Қанағаттанарлық" немесе "Қанағаттанарлықсыз" деп жазылады.

6. В графе 11 делается запись: "Выдачу пищи разрешаю" или "Выдачу пищи не разрешаю".
7. В графе 12 записываются оценки вкусовых качеств пищи: "Отлично", "Хорошо", "Удовлетворительно" или "Неудовлетворительно", полновесности порций – "Порции полновесные" или "Порции неполновесные". При обнаружении неполновесных порций указываются недостающие в них продукты.
8. Записи в графах 10 - 12 подписываются лицами, сделавшими эти записи.
Приложение 2
к Правилам обеспечения питанием
отдельных категорий сотрудников
органов национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
Накладная № ___
_______________________________________________________
(наименование поставщика услуг по организации питания)
от "___" _________ 20__года
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Количество
Сдал (выдал) ______________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Принял ___________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 3
к Правилам обеспечения питанием
отдельных категорий сотрудников
органов национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
________________________
(должность)
_________________________
(подпись, Ф.И.О.
(при его наличии)
Отчет о питания сотрудников ____________________ (подразделение) за __________ 20__года
№ п/п
Дата
Количество (человек)
Примечание
1
2
3
4
5
6
Отчет составил _________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
"___" ________ 20__года
Приложение 4
к Правилам обеспечения питанием
отдельных категорий сотрудников
органов национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
_______________________
(должность)
_______________________
(подпись, Ф.И.О.
(при его наличии)
Заявка на питание сотрудников __________________ (подразделение) на "___" _________ 20__года
№ п/п
Место приема пищи
Количество (человек)
_______________________________________
Ответственное лицо
"____" ________________ 20_____ г.

6. 11-бағанда: "Тағамды беруге рұқсат етемін" немесе "Тағамды беруге рұқсат етпеймін" деп жазылады.
7. 12-бағанда тағамның дәмдік сапасын бағалау жазылады: "Өте жақсы", "Жақсы", "Қанағаттанарлық" немесе "Қанағаттанарлықсыз", өлшемнің толық салмағы – "Өлшемнің салмағы толық" немесе "Өлшемнің салмағы толық емес". Өлшемнің салмағы толық еместігін байқаған кезде ондағы жетіспейтін азық-түліктер көрсетіледі.
8. 10-12-бағандарда осы жазуларды енгізген адамдар қол қояды.
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
жекелеген санаттағы
қызметкерлерін тамақпен
қамтамасыз ету
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_____________________________________ (тамақтандыруды ұйымдастыру қызметі бойынша жеткізіп берушінің атауы) 20__ жылғы "___" _________ № ___ жүк құжат
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Тапсырды (жіберді) ________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Қабылдады ________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
жекелеген санаттағы
қызметкерлерін тамақпен
қамтамасыз ету
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бекітемін
_________________________
(лауазымы)
__________________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
20__ жылғы __________ _____________________ (бөлімше) қызметкерлерін тамақтандыру туралы есебі
Р/с №
Күні
Саны (адам)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Есепті құрастырған _________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
20__жылғы "___" ________
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
жекелеген санаттағы
қызметкерлерін тамақпен
қамтамасыз ету
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
_________________________
(лауазымы)
__________________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
20__жылғы "___" _________ __________________ (бөлімше) қызметкерлерін тамақтандыруға арналған өтінім
Р/с №
Тамақты қабылдау орны
Саны (адам)
________________________________
Жауапты адам
20_____ ж. "____" _____________