О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики от 29 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Правил передачи на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота и получения их после аффинажа"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 февраля 2024 года № 11. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2024 года № 34048
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Правил передачи на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота и получения их после аффинажа" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13598) следующее изменение:
Правила передачи на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота и получения их после аффинажа, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту наличного денежного обращения Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 19 февраля 2024 года № 11
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от ___________ года № _____
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 февраля 2016 года № 81
Правила передачи на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота и получения их после аффинажа

"Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру және оларды аффинаждалғаннан кейін алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 29 ақпандағы № 81 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 19 ақпандағы № 11 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 26 ақпанда № 34048 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру және оларды аффинаждалғаннан кейін алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 29 ақпандағы № 81 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13598 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру және оларды аффинаждалғаннан кейін алу қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қолма-қол ақша айналысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 19 ақпандағы
№ 11 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
_____ жылғы ___ ________
№ _____ қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 29 ақпандағы
№ 81 қаулысымен
бекітілген
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру және оларды аффинаждалғаннан кейін алу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила передачи на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота и получения их после аффинажа (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" (далее – Закон) и определяют порядок передачи на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота и получения их после аффинажа.
Порядок передачи на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота и получения их после аффинажа включает:
передачу на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота;
получение слитков аффинированного золота после аффинажа лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) мерные слитки аффинированного золота – аффинированное золото в виде слитков, полученные после аффинажа лома и отходов драгоценных металлов и соответствующее национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049 "Слитки золота мерные Технические условия", с содержанием золота не менее 99,99 (девяносто девяти целых девяносто девяти сотых) процентов;
2) стандартные слитки аффинированного золота – аффинированное золото в виде слитков, полученные после аффинажа лома и отходов драгоценных металлов и соответствующее международному стандарту качества золота, принятого Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market association) и обозначенное в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery");
3) совокупный объем лома и отходов драгоценных металлов – объем лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, полученных от уполномоченного органа и его территориальных подразделений и подлежащих передаче на аффинаж для получения слитков аффинированного золота;
4) иные аффинированные драгоценные металлы – аффинированные драгоценные металлы, полученные после аффинажа совокупного объема лома и отходов драгоценных металлов, за исключением аффинированного золота, представленные в виде стандартных и (или) мерных слитков и (или) гранул и сопровождающих их проб, соответствующие национальному или международному стандарту;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру және оларды аффинаждалғаннан кейін алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру және оларды аффинаждалғаннан кейін алу тәртібін айқындайды.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру және оларды аффинаждалғаннан кейін алу тәртібі мыналарды:
жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беруді;
жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинаждалғаннан кейін аффинирленген алтын құймалары етіп алуды қамтиды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аффинирленген алтынның өлшеуіш құймалары – бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинаждағаннан кейін алынған және құрамында 99,99 (тоқсан тоғыз бүтін жүзден тоқсан тоғыз) пайыздан кем емес алтын бар, ҚР СТ 2049 "Алтынның өлшеуіш құймалары. Техникалық талаптар" Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін құймалар түріндегі аффинирленген алтын;
2) аффинирленген алтынның стандартты құймалары – бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинаждағаннан кейін алынған және Лондон бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы өнім беру" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген алтын сапасының халықаралық стандартына сәйкес келетін құймалар түріндегі аффинирленген алтын;
3) бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарының жиынтық көлемі – уәкілетті органнан және оның аумақтық бөлімшелерінен алынған, жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған және аффинирленген алтын құймаларын алу үшін аффинаждауға берілуі тиіс бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарының көлемі;
4) өзге аффинирленген бағалы металдар – аффинирленген алтынды қоспағанда, бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарының жиынтық көлемін аффинаждағаннан кейін алынған, ұлттық немесе халықаралық стандартқа сәйкес келетін стандартты және (немесе) өлшеуіш құймалар және (немесе) түйіршіктер және олармен қатар жүретін сынамалар түрінде ұсынылған аффинирленген бағалы металдар;

5) производственные отходы – шлак, шлам и другие побочные продукты, образовавшиеся после аффинажа лома и отходов драгоценных металлов;
6) испытания – комплекс работ, проводимых с целью установления количественных и качественных характеристик аффинированного драгоценного металла;
7) уполномоченный орган – ведомство центрального исполнительного органа по управлению государственным имуществом, в функции которого входит организация работы по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность.
Глава 2. Порядок передачи на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота
3. Национальный Банк ежегодно до 20 марта (включительно) по состоянию на 1 марта текущего года по уполномоченному органу и в разрезе его территориальных подразделений рассчитывает:
общую массу лома драгоценных металлов и содержание драгоценного металла в ломе драгоценного металла, подлежащих передаче на аффинаж для получения слитков аффинированного золота;
общую массу отходов драгоценных металлов, подлежащих передаче на аффинаж для получения слитков аффинированного золота.
4. При наличии совокупного объема лома и отходов драгоценных металлов, достаточного для получения после их аффинажа партии стандартных слитков аффинированного золота массой не менее 11025 грамм (с учетом возможных технологических потерь), Национальный Банк не позднее 5 апреля (включительно) текущего года направляет в адрес уполномоченного органа по состоянию на 1 марта текущего года сведения о совокупном объеме лома и отходов драгоценных металлов для передачи на аффинаж в слитки аффинированного золота согласно приложению 1 к Правилам в письменной форме для согласования совокупного объема лома и отходов драгоценных металлов.
5. Уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления сведений о совокупном объеме лома и отходов драгоценных металлов для передачи их на аффинаж в слитки аффинированного золота, указанных в приложении 1 к Правилам (далее – Сведения), представляет в Национальный Банк ответ в письменной форме о согласовании совокупного объема лома и отходов драгоценных металлов для передачи их на аффинаж в слитки аффинированного золота с указанием реквизитов банковского счета для перечисления стоимости слитков аффинированного золота и пробы, сопровождающую партию слитков аффинированного золота либо отказе в согласовании в случае наличия расхождений в Сведениях.
В случае отказа уполномоченного органа в согласовании совокупного объема лома и отходов драгоценных металлов для передачи их на аффинаж Национальный Банк в течении 5 (пяти) рабочих дней устраняет причины отказа и повторно направляет в адрес уполномоченного органа Сведения либо предоставляет обоснования о невозможности устранения причин отказа в письменной форме.
Уполномоченный орган в течении 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления указанных в части второй настоящего пункта сведений либо обоснований о невозможности устранения причин отказа направляет ответ о согласовании совокупного объема лома и отходов драгоценных металлов для передачи их на аффинаж.

5) өндірістік қалдықтар – бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинаждағаннан кейін пайда болған шлак, шлам және басқа да жанама өнімдер;
6) сынақтар – аффинирленген бағалы металдың сандық және сапалық сипаттамаларын белгілеу мақсатында жүргізілетін жұмыстар кешені;
7) уәкілетті орган – функцияларына республикалық меншікке айналдырылған (келіп түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жұмысын ұйымдастыру кіретін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі орталық атқарушы органның ведомствосы.
2-тарау. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру тәртібі
3. Ұлттық Банк жыл сайын 20 наурызға (қоса алғанда) дейін ағымдағы жылғы 1 наурыздағы жағдай бойынша уәкілетті орган бойынша және оның аумақтық бөлімшелері бойынша мыналарды:
аффинирленген алтын құймаларын алу үшін аффинаждауға берілуге тиіс бағалы металл сынықтарының жалпы массасын және бағалы металл сынықтарындағы бағалы металдың құрамын;
аффинирленген алтын құймаларын алу үшін аффинаждауға берілуге тиіс бағалы металл қалдықтарының жалпы массасын есептейді.
4. Аффинаждалғаннан кейін массасы 11025 грамнан кем емес (ықтимал технологиялық шығындарды ескере отырып) аффинирленген алтынның стандартты құймаларының партиясын алуға жеткілікті бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарының жиынтық көлемі болған кезде, Ұлттық Банк ағымдағы жылғы 5 сәуірден (қоса алғанда) кешіктірмей бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарының жиынтық көлемін келісу үшін уәкілетті органның атына ағымдағы жылғы 1 наурыздағы жағдай бойынша Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру үшін бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарының жиынтық көлемі туралы мәліметтерді жазбаша нысанда жібереді.
5. Уәкілетті орган Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілген аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру үшін бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарының жиынтық көлемі туралы мәліметтер (бұдан әрі – Мәліметтер) келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке аффинирленген алтын құймаларының және аффинирленген алтын құймаларының партиясымен қатар жүретін сынаманың құнын аударуға арналған банктік шоттың деректемелерін көрсете отырып, оларды аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру үшін бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарының жиынтық көлемін келісу не Мәліметтерде алшақтықтар бар болған жағдайда келісуден бас тарту туралы жазбаша нысанда жауап ұсынады.
Уәкілетті орган бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинаждауға беру үшін олардың жиынтық көлемін келісуден бас тартқан жағдайда Ұлттық Банк 5 (бес) жұмыс күні ішінде бас тарту себептерін жояды және уәкілетті органның атына Мәліметтерді қайта жібереді не бас тарту себептерін жоюдың мүмкін еместігі туралы жазбаша нысанда негіздеме береді.
Уәкілетті орган осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мәліметтер не бас тарту себептерін жоюдың мүмкін еместігі туралы негіздемелер келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинаждауға беру үшін олардың жиынтық көлемін келісу туралы жауап жібереді.

6. При отсутствии по состоянию на 1 марта текущего года совокупного объема лома и отходов драгоценных металлов, достаточного для получения после их аффинажа партии стандартных слитков аффинированного золота массой не менее 11025 грамм (с учетом возможных технологических потерь), Национальный Банк не позднее 5 апреля (включительно) текущего года в адрес уполномоченного органа направляет информацию об отсутствии по состоянию на 1 марта текущего года достаточного совокупного объема лома и отходов драгоценных металлов для передачи их на аффинаж.
7. Согласованный совокупный объем лома и отходов драгоценных металлов не позднее 1 ноября календарного года передается Национальным Банком на аффинаж в слитки аффинированного золота на основании договора на выполнение работ по аффинажу, заключенного с субъектом производства драгоценных металлов, осуществляющим аффинаж драгоценных металлов (далее – субъект производства драгоценных металлов), выбранный в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 192 "Об утверждении Правил приобретения товаров, работ и услуг Национальным Банком Республики Казахстан, его ведомствами, организациями, входящими в его структуру, и юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, и аффилированными с ними юридическими лицами", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17374.
Передача совокупного объема лома и отходов драгоценных металлов производится согласно договору на выполнение работ по аффинажу, на территории субъекта производства драгоценных металлов, в присутствии представителей Национального Банка и субъекта производства драгоценных металлов.
Глава 3. Порядок получения аффинированного золота после аффинажа лома и отходов драгоценных металлов
8. После аффинажа лома и отходов драгоценных металлов субъект производства драгоценных металлов согласовывает с Центром кассовых операций и хранения ценностей (филиал) Национального Банка сроки отгрузки и поставки аффинированного золота, иных аффинированных драгоценных металлов, производственных отходов.
Прием аффинированного золота, иных аффинированных драгоценных металлов, производственных отходов производится на территории Центра кассовых операций и хранения ценностей (филиал) Национального Банка, в присутствии представителей Национального Банка и субъекта производства драгоценных металлов на основании акта приема-передачи согласно договору, на выполнение работ по аффинажу.

6. Ағымдағы жылғы 1 наурыздағы жағдай бойынша аффинаждалғаннан кейін массасы 11025 грамнан кем емес (ықтимал технологиялық шығындарды ескере отырып) аффинирленген алтынның стандартты құймаларының партиясын алуға жеткілікті бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарының жиынтық көлемі болмаған кезде Ұлттық Банк ағымдағы жылғы 5 сәуірден (қоса алғанда) кешіктірмей уәкілетті органның атына ағымдағы жылғы 1 наурыздағы жағдай бойынша бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинаждауға беруге жеткілікті жиынтық көлемінің болмауы туралы ақпарат жібереді.
7. Ұлттық Банк күнтізбелік жылғы 1 қарашадан кешіктірмей бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарының келісілген жиынтық көлемін Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17374 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, оның ведомстволарының, оның құрылымына кіретін ұйымдардың және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғалардың және олармен үлестес заңды тұлғалардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді иеленуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 192 қаулысына сәйкес таңдалған, бағалы металдарды аффинаждауды жүзеге асыратын, бағалы металдарды өндіретін субъектімен (бұдан әрі – бағалы металдарды өндіретін субъекті) жасалатын аффинаждау жұмыстарын орындауға арналған шарт негізінде аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға береді.
Бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарының жиынтық көлемін беру бағалы металдарды өндіретін субъектінің аумағында Ұлттық Банк өкілдерінің және бағалы металдарды өндіретін субъектінің қатысуымен аффинаждау жұмыстарын орындауға арналған шартқа сәйкес жүргізіледі.
3-тарау. Бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтары аффинаждалғаннан кейін аффинирленген алтынды алу тәртібі
8. Бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтары аффинаждалғаннан кейін бағалы металдарды өндіретін субъекті аффинирленген алтынды, өзге аффинирленген бағалы металдарды, өндірістік қалдықтарды тиеп-жөнелту және жеткізу мерзімдерін Ұлттық Банктің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығымен (филиал) келіседі.
Аффинирленген алтынды, өзге аффинирленген бағалы металдарды, өндірістік қалдықтарды қабылдау Ұлттық Банктің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығының (филиал) аумағында Ұлттық Банк өкілдерінің және бағалы металдарды өндіретін субъектінің қатысуымен аффинаждау жұмыстарын орындауға арналған шартқа сәйкес қабылдау-өткізу актісінің негізінде жүргізіледі.

9. Аккредитованная независимая лаборатория Центра кассовых операций и хранения ценностей (филиал) Национального Банка осуществляет проверку слитков аффинированного золота, а также иных аффинированных драгоценных металлов по химическому составу на пробах, сопровождающих партии слитков аффинированного золота и иных аффинированных драгоценных металлов, путем проведения испытаний согласно методикам выполнения измерений, утвержденным в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".
Если результаты испытаний по химическому составу слитков аффинированного золота, а также иных аффинированных драгоценных металлов не подтверждают соответствие требованиям национальных и международных стандартов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 2 Правил, Национальный Банк направляет претензию субъекту производства драгоценных металлов.
В случае несогласия субъекта производства драгоценных металлов с результатами испытаний, субъект производства драгоценных металлов направляет своего уполномоченного представителя для участия в проведении совместных испытаний. Результаты совместных испытаний являются окончательными и отражаются в протоколе испытаний.
10. По итогам проведенных испытаний Национальный Банк в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня подтверждения соответствия слитков аффинированного золота, а также иных аффинированных драгоценных металлов требованиям национальных и международных стандартов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 2 Правил, или со дня устранения субъектом производства драгоценных металлов несоответствий, указанных в претензии:
1) рассчитывает сумму издержек, связанных с переработкой лома и отходов драгоценных металлов (включая затраты на выполнение работ по аффинажу лома и отходов драгоценных металлов, а также на инкассацию ценностей), и направляет в адрес уполномоченного органа информацию:
о рассчитанной сумме издержек, указанных в абзаце первом настоящего подпункта;
о количестве и общей массе слитков аффинированного золота, проб, сопровождающих партию слитков аффинированного золота, иных аффинированных драгоценных металлов и производственных отходов (при наличии);
о необходимости принятия от Национального Банка иных аффинированных драгоценных металлов, производственных отходов (при наличии), а также о фактических потерях, связанных с проведением испытаний качества слитков аффинированного золота, иных аффинированных драгоценных металлов, проб, сопровождающих партии слитков аффинированного золота и иных аффинированных драгоценных металлов;

9. Ұлттық Банктің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығының (филиал) аккредиттелген тәуелсіз зертханасы аффинирленген алтын құймаларына, сондай-ақ химиялық құрамы бойынша аффинирленген алтын құймаларының партиясымен қатар жүретін сынамалардағы өзге де аффинирленген бағалы металдарға және "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілген өлшемдерді орындау әдістемелеріне сәйкес сынақтар жүргізу арқылы өзге де аффинирленген бағалы металдарға тексеру жүргізеді.
Егер аффинирленген алтын құймаларының, сондай-ақ өзге аффинирленген бағалы металдардың химиялық құрамы бойынша сынақтардың нәтижелері Қағидалардың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген ұлттық және халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкестігін растамаса, Ұлттық Банк бағалы металдарды өндіретін субъектіге шағым жібереді.
Бағалы металдар өндіретін субъекті сынақ нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бағалы металдарды өндіретін субъект бірлескен сынақтар жүргізуге қатысу үшін өзінің уәкілетті өкілін жібереді. Бірлескен сынақтардың нәтижелері түпкілікті болып табылады және сынақ хаттамасында көрсетіледі.
10. Ұлттық Банк жүргізілген сынақтардың қорытындысы бойынша аффинирленген алтын құймаларының, сондай-ақ өзге де аффинирленген бағалы металдардың Қағидалардың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген ұлттық және халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкестігі расталған күннен немесе бағалы металдарды өндіретін субъекті шағымда көрсетілген сәйкессіздіктерді жойған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде:
1) бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын қайта өңдеуге байланысты шығасылар (бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинаждау жұмыстарын орындауға, сондай-ақ құндылықтарды инкассациялауға жұмсалған шығындарды қоса алғанда) сомасын есептейді және уәкілетті органның атына мынадай:
осы тармақшаның бірінші абзацында көрсетілген шығасылардың есептелген сомасы туралы;
аффинирленген алтын құймаларының, аффинирленген алтын құймалары партиясымен қатар жүретін сынамалардың, өзге де аффинирленген бағалы металдардың және өндірістік қалдықтардың (бар болса) саны мен жалпы массасы туралы;
Ұлттық Банктен өзге де аффинирленген бағалы металдарды, өндірістік қалдықтарды (бар болса) қабылдау қажеттілігі туралы, сондай-ақ аффинирленген алтын құймаларының, өзге де аффинирленген бағалы металдардың, аффинирленген алтын құймалары партиясымен қатар жүретін сынамалардың және өзге де аффинирленген бағалы металдардың сапасына сынақтар жүргізуге байланысты нақты залалдар туралы ақпаратты жібереді;

2) зачисляет в активы Национального Банка в драгоценных металлах слитки аффинированного золота и пробу, сопровождающую партию слитков аффинированного золота;
3) перечисляет на банковский счет, указанный уполномоченным органом в соответствии с пунктом 5 Правил или частью второй настоящего пункта, стоимость слитков аффинированного золота и пробы, сопровождающей партию слитков аффинированного золота, за вычетом издержек, связанных с переработкой лома и отходов драгоценных металлов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
В случае изменения реквизитов банковского счета для перечисления стоимости слитков аффинированного золота и пробы, сопровождающую партию слитков аффинированного золота, уполномоченный орган уведомляет в письменной форме Национальный Банк в течение 3 (трех) рабочих дней со дня такого изменения.
Уполномоченный орган в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения информации, указанной в абзаце четвертом подпункта 1) части первой настоящего пункта, получает от Национального Банка иные аффинированные драгоценные металлы и производственные отходы по Акту выдачи ценностей по форме согласно приложению 2 к Правилам.

2) Ұлттық Банктің бағалы металдардағы активтеріне аффинирленген алтын құймаларын және аффинирленген алтын құймаларының партиясымен қатар жүретін сынаманы есепке алады;
3) Қағидалардың 5-тармағына немесе осы тармағының екінші бөлігіне сәйкес уәкілетті орган көрсеткен банктік шотқа осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын қайта өңдеуге байланысты шығасыларды шегергенде, аффинирленген алтын құймаларының және аффинирленген алтын құймаларының партиясымен қатар жүретін сынаманың құнын аударады.
Аффинирленген алтын құймаларының және аффинирленген алтын құймаларының партиясымен қатар жүретін сынаманың құнын аударуға арналған банктік шоттың деректемелері өзгерген жағдайда, уәкілетті орган Ұлттық Банкті осындай өзгеріс болған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда хабардар етеді.
Уәкілетті орган осы тармақтың бірінші бөлігі 1) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген ақпаратты алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктен Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құндылықтарды беру актісі бойынша өзге аффинирленген бағалы металдар мен өндірістік қалдықтарды алады.

11. Стоимость слитков аффинированного золота и пробы, сопровождающей партию слитков аффинированного золота, зачисляемых в активы Национального Банка в драгоценных металлах, определяется в тенге с использованием официального курса тенге к доллару Соединенных Штатов Америки, установленного Национальным Банком, на дату зачисления указанных слитков аффинированного золота в активы Национального Банка в драгоценных металлах, и утреннего фиксинга (котировки цены) Лондонской ассоциации рынка драгоценных металлов (London bullion market association) на золото на дату зачисления указанных слитков аффинированного золота и проб, сопровождающих партию слитков аффинированного золота в активы Национального Банка в драгоценных металлах.
Приложение 1
к Правилам передачи
на аффинаж лома и отходов
драгоценных металлов,
обращенных в собственность
государства по отдельным
основаниям, в слитки
аффинированного золота
и получения их после аффинажа
Форма
Сведения о совокупном объеме лома и отходов драгоценных металлов
для передачи на аффинаж в слитки аффинированного золота
по состоянию на ______ ________ года
№ п/п
Наименование уполномоченного органа (территориального подразделения)
Наименование ценностей
Общая масса, грамм
Химически чистая масса в граммах
(при наличии)
Примечание
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
Приложение 2
к Правилам передачи
на аффинаж лома и отходов
драгоценных металлов,
обращенных в собственность
государства по отдельным
основаниям, в слитки
аффинированного золота
и получения их после аффинажа
Форма
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал) Национального Банка Республики Казахстан
Экземпляр № _______
Утверждаю
__________________________
должность
____________________________
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
"____" __________ _____ года
Акт выдачи ценностей № _____________
Наименование ценностей: ___________________ наименование счета
Владелец: _______________________ наименование владельца
Основание для выдачи: ___________________ №________ от _______
название документа номер документа дата
Фактически выдано:
Количество ценностей, штук: ____________________ цифрами (прописью)
Количество мест, штук: _______________________ цифрами (прописью)
Масса лигатурная, грамм: _______________________ цифрами (прописью)
Масса химически чистая, грамм: ___________________ цифрами (прописью)
Масса химически чистая, унции: ___________________ цифрами (прописью)
Масса общая, грамм: ____________________ цифрами (прописью)
Вид упаковки
Количество
Описание оттисков
Количество
1
2
3
4
1.
2.
3.
Представитель владельца: ____________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
При получении ценностей предъявлена доверенность №______ от_______ (номер) (дата)
Выданные ценности списаны со счета ___________________ владельца:
наименование счета
Остаток составляет*:
По документу: _________________№ _____________ от ________:
название документа номер документа дата
Количество: __________________ цифрами (прописью)
Масса общая (лигатурная**), грамм: ___________________ цифрами (прописью)
Масса химически чистая, грамм: __________________ цифрами (прописью)
Выдали:
_________________ ____________________________________ _____________
должность фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
_________________ ____________________________________ _____________
должность фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Принял:
Представитель владельца:
____________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Выдачу ценностей подтверждаем:
_________________ ______________________________________ ____________
должность фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
_________________ ______________________________________ ___________
должность фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
_________________ ______________________________________ ___________
должность фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Акт составлен в 2 (двух) экземплярах:
1 (первый) – в Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национального Банка Республики Казахстан,
2 (второй) – владельцу, копия 1 (первого) экземпляра – в подразделение учета
Центра кассовых операций и хранения ценностей (филиал) Национального Банка
Республики Казахстан.
Учетный № ______________ от _________ учетный номер дата
Исполнитель: ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание:
* отражается в случае наличия остатка ценностей на хранение;
** лигатурная масса указывается для драгоценных металлов в слитках и гранулах,
а также сплава Доре, катодного золота, лома, продукции технического назначения
в виде сплавов, а общая масса указывается для изделий с вставками.

11. Ұлттық Банктің бағалы металдардағы активтеріне есепке алынатын аффинирленген алтын құймалары мен аффинирленген алтын құймаларының партиясымен қатар жүретін сынаманың құны аталған аффинирленген алтын құймаларын Ұлттық Банктің бағалы металдардағы активтеріне есепке алған күні Ұлттық Банк белгілеген теңгенің Америка Құрама Штаттарының долларына қатысты ресми бағамын және аталған аффинирленген алтын құймалары мен аффинирленген алтын құймаларының партиясымен қатар жүретін сынаманы Ұлттық Банктің бағалы металдардағы активтеріне есепке алған күні Лондон бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London bullion market association) алтынға белгіленген таңғы фиксингті (баға белгілеуді) пайдалана отырып айқындалады.
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне
айналдырылған бағалы
металдардың сынықтары
мен қалдықтарын
аффинирленген алтын
құймалары етіп аффинаждауға
беру және оларды
аффинаждалғаннан
кейін алу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру үшін бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарының жиынтық көлемі туралы мәліметтер ______ жылғы _________ жағдай бойынша
р/с №
Уәкілетті органның (аумақтық бөлімшенің) атауы
Құндылықтардың атауы
Жалпы массасы, грамм
Химиялық таза массасы граммен (бар болса)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне
айналдырылған бағалы
металдардың сынықтары
мен қалдықтарын
аффинирленген алтын
құймалары етіп аффинаждауға
беру және оларды
аффинаждалғаннан
кейін алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
№________ дана
Бекітемін
__________________________
лауазымы
____________________________
тегі, аты және әкесінің аты
(ол бар болса)
____ жылғы "____" __________
№ ____ құндылықтарды беру актісі
Құндылықтардың атауы: ___________________ шоттың атауы
Иесі: ___________________
иесінің атауы
Беру үшін негіздеме:__________________ №______________ ________
құжаттың атауы       құжаттың нөмірі       күні
Нақты берілді:
Құндылықтардың саны, дана: ___________________
цифрлармен (жазбаша)
Орын саны, дана: _____________________
цифрлармен (жазбаша)
Лигатуралық массасы, грамм: _______________________
цифрлармен (жазбаша)
Химиялық таза массасы, грамм: _____________________
цифрлармен (жазбаша)
Химиялық таза массасы, унция: ____________________
цифрлармен (жазбаша)
Жалпы массасы, грамм: ____________________
цифрлармен (жазбаша)
Орам түрі
Саны
Бедерлердің сипаттамасы
Саны
1
2
3
4
1.
2.
3.
Иесінің өкілі: _______________________________________       ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Құндылықтарды алу кезінде ___________ №_______ сенімхат ұсынылды
күні             нөмірі
Берілген құндылықтар иесінің ______________________       _________________
иесінің атауы                   шот атауы
шотынан есептен шығарылды
Қалдық*: _________________ құрайды
Құжат бойынша: __________________
құжаттың атауы
№ _____________ ________:
нөмірі             күні
Саны: _____________________
цифрлармен (жазбаша)
Жалпы (лигатуралық**) массасы, грамм:_____________________
цифрлармен (жазбаша)
Химиялық таза массасы, грамм: __________________
цифрлармен (жазбаша)
Берді:
__________________ ______________________________________ __________
лауазымы       тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
__________________ ______________________________________ __________
лауазымы       тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Қабылдады:
Иесінің өкілі:
__________________ ______________________________________ __________
лауазымы       тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Құндылықтардың берілгенін растаймыз:
__________________ ______________________________________ __________
лауазымы       тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
__________________ ______________________________________ __________
лауазымы       тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
__________________ ______________________________________ __________
лауазымы       тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Акт 2 (екі) данада жасалды: 1 (біріншісі) – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығына (филиалына), 2 (екіншісі) – иесіне, 1 (бірінші) дананың көшірмесі – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығының (филиалының) есепке алу бөлімшесіне ұсынылады.
Есептік № ____________             ___________
есептік нөмір       күні
Орындаушы:____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Ескертпе:
* сақтауда тұрған құндылықтардың қалдығы болған жағдайда көрсетіледі;
** лигатуралық масса құйма және түйіршік түріндегі бағалы металдар, сондай-ақ Доре қорытпасы, катод алтыны, сынықтар, қорытпа түріндегі техникалық мақсаттағы өнім үшін көрсетіледі, ал жалпы масса қондырмалары бар бұйымдар үшін көрсетіледі.