О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля"
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 20 марта 2024 года № 5-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2024 года № 34190
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647) следующие изменения и дополнения:
в 1000. Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Высшей аудиторской палате Республики Казахстан информации о своей работе (далее – Стандарт):
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Кроме пояснительной записки, ревизионные комиссии представляют сведения о результатах аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий согласно пунктам 8, 9, 10 и 11 настоящего Стандарта в формате MS Excel за отчетный период.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Пояснительная записка об основных итогах деятельности Ревизионной комиссии за отчетный период ____ года представляется по форме согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Ревизионные комиссии на основе данных сводных таблиц системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия, а также сводных реестров выявленных нарушений по результатам государственного аудита заполняют и представляют Высшей аудиторской палате за отчетный период следующие формы:
1) учет системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия Ревизионной комиссией по __________ области, городу республиканского значения, столице за отчетный период ____ года (приложение 5 к настоящему Стандарту);
2) учет выявленных нарушений при поступлении средств в бюджет Ревизионной комиссией по __________ области, городу республиканского значения, столице за отчетный период ____ года (приложение 6 к настоящему Стандарту);
3) учет выявленных нарушений при использовании бюджетных средств и активов государства Ревизионной комиссией по __________ области, городу республиканского значения, столице за отчетный период ____ года (приложение 7 к настоящему Стандарту);

"Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2024 жылғы 20 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 наурызда № 34190 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1000. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында (бұдан әрі – Стандарт):
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Тексеру комиссиялары түсіндірме жазбадан басқа, есепті кезеңдегі аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері туралы мәліметтерді осы Стандарттың 8, 9, 10 және 11-тармақтарына сәйкес MS Excel форматында ұсынады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңдегі қызметінің негізгі қорытындылары туралы түсіндірме жазба осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Тексеру комиссиялары аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелі кемшіліктердің жиынтық кестелерінің, сондай-ақ мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізілімдерінің деректері негізінде мынадай:
1) __________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде аудиторлық іс-шара барысында анықтаған жүйелі кемшіліктерді есепке алуы (осы Стандартқа 5-қосымша);
2) __________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде қаражаттың бюджетке түсуі кезінде анықталған бұзушылықтарды есепке алуы (осы Стандартқа 6-қосымша);
3) __________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтарды есепке алуы (осы Стандартқа 7-қосымша);

4) учет выявленных нарушений, установленных при проведении аудита финансовой отчетности Ревизионной комиссии по __________ области, городу республиканского значения, столице за отчетный период ____ года (приложение 8 к настоящему Стандарту);
5) учет выявленных процедурных нарушений законодательства в деятельности объекта государственного аудита, в том числе связанных с реализацией его задач и функций Ревизионной комиссией по __________ области, городу республиканского значения, столице за отчетный период ____ года (приложение 9 к настоящему Стандарту).";
пункт 13 исключить;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Ревизионные комиссии представляют информацию в Высшую аудиторскую палату не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, посредством интегрированной информационной системы Высшей аудиторской палаты (далее – ИИС ВАП). В случае отсутствия интеграции с ИИС ВАП, информация представляется посредством Единой системы электронного документооборота.
Полнота, надежность и своевременность предоставляемой отчетной информации согласно настоящему Стандарту обеспечивается председателями ревизионных комиссий.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Источниками информации являются итоги аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий ревизионных комиссий и ИИС ВАП.";
приложения 1, 2, 3 и 4 к настоящему Стандарту изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему нормативному постановлению;
дополнить приложениями 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему Стандарту согласно приложениям 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему нормативному постановлению.
2. Департаменту анализа и отчетности Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
Н. Годунова
Приложение 1
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 20 марта 2024 года № 5-НҚ
Приложение 1
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской палате
информации о своей работе
Форма
Основные показатели работы Ревизионной комиссии по __________ области, городу республиканского значения, столице за отчетный период ____ года
№ п/п
Наименование показателей
Единица измерения
за аналогичный период предыдущего года
за отчетный период ____ года
Отклонение

4) __________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтарды есепке алуы (осы Стандартқа 8-қосымша);
5) __________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде мемлекеттік аудит объектісінің қызметіндегі, соның ішінде оның міндеттері мен функцияларын іске асырумен байланысты заңнаманың анықталған рәсімдік бұзушылықтарын есепке алуы (осы Стандартқа 9-қосымша) нысандарын толтырады және Жоғары аудиторлық палатаға есепті кезеңге ұсынады.";
13-тармақ алып тасталсын;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тексеру комиссиялары Жоғары аудиторлық палатаға ақпаратты есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-шы күнінен кешіктірмей, Жоғары аудиторлық палатаның интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖАП ИАЖ) арқылы ұсынады. ЖАП ИАЖ-бен интеграциялану болмаған жағдайда, ақпарат Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы ұсынылады.
Осы Стандартқа сәйкес ұсынылатын есептік ақпараттың толықтығын, сенімділігін және уақтылылығын тексеру комиссияларының төрағалары қамтамасыз етеді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Ақпарат дереккөздері тексеру комиссияларының аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары мен ЖАП ИАЖ болып табылады.";
осы Стандартқа 1, 2, 3 және 4-қосымшалар осы нормативтік қаулыға 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы нормативтік қаулыға 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес осы Стандартқа 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Жоғары аудиторлық палатаның Талдау және есептілік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы
Н. Годунова
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2024 жылғы 20 наурыздағы
№ 5-НҚ Нормативтік қаулыға
1-қосымша
Жоғары аудиторлық палатаға
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
1-қосымша
Нысан
________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңдегі жұмысының негізгі көрсеткіштері
Р/т №
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
алдыңғы жылғы ұқсас кезеңдегі
____ жылғы есепті кезеңдегі

23.1.
сумма установленных финансовых нарушений на один объект
тыс. тенге
24.
Доля установленных нарушений к объему средств, охваченных государственным аудитом, в том числе:
в %
24.1.
доля установленных финансовых нарушений к объему средств, охваченных государственным аудитом
в %
25.
Показатели на одного аудитора ревизионной комиссии (по фактическому количеству), в том числе:
25.1.
количество проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий
ед.

23.1.
бір объектіде анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасы
мың теңге
24.
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражаттың көлеміне шаққанда анықталған бұзушылықтардың үлесі, соның ішінде:
%-бен
24.1.
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлеміне шаққанда анықталған қаржылық бұзушылықтардың үлесі
%-бен
25.
Тексеру комиссиясының бір аудиторына шаққандағы (нақты саны бойынша) көрсеткіштер, соның ішінде:
25.1.
жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны
бірл.

1) разработку и совершенствование нормативной правовой базы;
2) возмещение в бюджет;
восстановление путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений (приведения документов в соответствие);
3) улучшение организации деятельности;
4) привлечение к дисциплинарной ответственности;
5) проведение проверки (анализа, мониторинга, инвентаризации и т.д.).
** В графе 9 при исполнении рекомендации/поручения необходимо указать реквизиты подтверждающих документов (номер регистрации приказа (при привлечении к дисциплинарной ответственности), номер и дату платежного документа (при возмещении средств в бюджет), номер и дату бухгалтерской справки (при восстановлении средств по нарушениям бухгалтерского учета), номер и дату принятия нормативного правового акта, в котором учтена рекомендация/поручение и т.д.).
*** В приложении 2 к Процедурному стандарту внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Высшей аудиторской палате информации о своей работе необходимо отражать рекомендации и поручения, сроки исполнения которых наступают в отчетном периоде (квартале, году). Рекомендации и поручения, данные по итогам аудиторских мероприятий, завершенных в отчетном году, по которым сроки исполнения еще не наступили, подлежат отражению в следущем отчетном периоде (квартале, году).
Приложение 3
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 20 марта 2024 года № 5-НҚ
Приложение 3
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской
палате информации о своей работе
Форма
Анализ выявленных нарушений Ревизионной комиссией по __________ области, городу республиканского значения, столице за отчетный период ____ года
№ п/п
Наименование нормативных правовых актов
Единица измерения
Всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан
в том числе
финансовые нарушения
неэффективно использованные бюджетные средства и активы государства
неэффективное планирование бюджетных средств и активов государства
искажения финансовой отчетности, установленные при проведении аудита финансовой отчетности
за аналогичный период предыдущего года
за отчетный период ____ года
за аналогичный период предыдущего года
за отчетный период ____ года
за аналогичный период предыдущего года
за отчетный период ____ года
за аналогичный период предыдущего года
за отчетный период ____ года
за аналогичный период предыдущего года
за отчетный период ____ года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
тыс. тенге
2
тыс. тенге
3
тыс. тенге
ИТОГО:
тыс. тенге
Приложение 4
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 20 марта 2024 года № 5-НҚ
Приложение 4
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской
палате информации о своей работе
Форма
Пояснительная записка об основных итогах деятельности Ревизионной комиссии по ________________________ области, городу республиканского значения, столице за отчетный период ____ года

1) нормативтік құқықтық базаны әзірлеуге және жетілдіруге;
2) бюджетке өтеуге;
жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтіруге (құжаттарды сәйкестікке келтіруге);
3) қызметті ұйымдастыруды жақсартуға;
4) тәртіптік жауаптылыққа тартуға;
5) тексеру (талдау, мониторинг, түгендеу және т.б.) жүргізуге бағытталған.
** 9-бағанда ұсыным/тапсырма орындалған жағдайда растайтын құжаттардың деректемелерін (бұйрықтың тіркеу нөмірін (тәртіптік жауаптылыққа тарту кезінде), төлем құжатының нөмірі мен күнін (қаражатты бюджетке өтеу кезінде), бухгалтерлік анықтаманың нөмірі мен күнін (бухгалтерлік есептің бұзушылықтары бойынша қаражатты қалпына келтіру кезінде), ұсыным/тапсырма есепке алынған нормативтік құқықтық актіні қабылдау нөмірі мен күнін және т.б.) көрсету қажет.
*** Жоғары аудиторлық палатаға облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына 2-қосымшада орындау мерзімдері есепті кезеңде (тоқсанда, жылы) келетін ұсынымдар мен тапсырмаларды көрсету қажет. Есепті жылы аяқталған аудиторлық іс-шаралардың қорытындылары бойынша берілген орындау мерзімдері келмеген ұсынымдар мен тапсырмалар келесі есепті кезеңде (тоқсанда, жылы) көрсетілуі тиіс.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2024 жылғы 20 наурыздағы
№ 5-НҚ Нормативтік қаулыға
3-қосымша
Жоғары аудиторлық палатаға
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
3-қосымша
Нысан
__________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясы ____ жылғы есепті кезеңде анықтаған бұзушылықтарды талдау
Р/т №
Нормативтік құқықтық актілердің атауы
Өлшем бірлігі
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының барлық анықталған бұзушылықтары
соның ішінде
қаржылық бұзушылықтар
тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты мен мемлекет активтері
бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін тиімсіз жоспарлау
қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде анықталған қаржылық есептіліктің бұрмалануы
алдыңғы жылғы ұқсас кезеңдегі
____ жылғы есепті кезеңдегі
алдыңғы жылғы ұқсас кезеңдегі
____ жылғы есепті кезеңдегі
алдыңғы жылғы ұқсас кезеңдегі
____ жылғы есепті кезеңдегі
алдыңғы жылғы ұқсас кезеңдегі
____ жылғы есепті кезеңдегі
алдыңғы жылғы ұқсас кезеңдегі
____ жылғы есепті кезеңдегі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
мың теңге
2
мың теңге
3
мың теңге
ЖИЫНЫ:
мың теңге
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2024 жылғы 20 наурыздағы
№ 5-НҚ Нормативтік қаулыға
4-қосымша
Жоғары аудиторлық палатаға
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
4-қосымша
Нысан
__________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңдегі қызметінің негізгі қорытындылары туралы түсіндірме жазба

1. Основные итоги аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий
1.1. Общий анализ ключевых показателей аудиторской деятельности за отчетный период (І квартал, І полугодие, 9 месяцев, год)
количество проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий;
количество объектов государственнного аудита;
объем средств, охваченных государственным аудитом;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан (финансовые нарушения, неэффективно использованные бюджетные средства и активы государства, неэффективное планирование бюджетных средств и активов государства, искажения финансовой отчетности, установленные при проведении аудита финансовой отчетности, нарушения процедурного характера), возможные потери и упущенная выгода, прямые (косвенные) потери бюджета, системные недостатки;
суммы, подлежащие восстановлению (возмещению) и восстановленные (возмещенные) в отчетном периоде;
результаты государственного аудита с отражением информации по количеству переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, по количеству должностных лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной, уголовной);
исполнение рекомендаций и предписаний (поручений) Высшей аудиторской палаты.
1.2. Анализ результатов аудиторских мероприятий за отчетный период
количество проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий;
объем средств, охваченных государственным аудитом и установленных нарушений по каждому аудиторскому мероприятию (краткое описание основных нарушений и системных недостатков, с указанием причин их возникновения);
выводы и рекомендации, данные по итогам государственного аудита (системные предложения по устранению нарушений и недостатков).
2. Итоги работы по совершенствованию деятельности ревизионной комиссии
аналитическая деятельность;
правовая деятельность.
Приложение 5
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 20 марта 2024 года № 5-НҚ
Приложение 5
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской
палате информации о своей работе
Форма
Учет системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия Ревизионной комиссией по __________ области, городу республиканского значения, столице за отчетный период ____ года
№ п/п
Год
Наименование объекта государственного аудита
Описание системных недостатков (в том числе негативные последствия от наличия системных недостатков)
Предлагаемая редакция поручения
1
2
3
4
5
1
2
3
ИТОГО:
Приложение 6
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 20 марта 2024 года № 5-НҚ
Приложение 6
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской палате
информации о своей работе
Форма
Учет выявленных нарушений при поступлении средств в бюджет Ревизионной комиссией по __________ области, городу республиканского значения, столице за отчетный период ____ года
тыс. тенге
№ п/п
Год
Наименование объекта государственного аудита
БИН объекта государственного аудита
Код поступлений бюджета по ЕБК
Сумма установленных финансовых нарушений по поступлениям в бюджет
Прямые (косвенные) потери бюджета (при наличии)
Нарушенные положения НПА с описанием факта нарушения
Пункт Классификатора нарушений (при наличии)
Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)
всего
из них
подлежит поступлению
поступило
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
ИТОГО:
Приложение 7
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 20 марта 2024 года № 5-НҚ
Приложение 7
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской
палате информации о своей работе
Форма
Учет выявленных нарушений при использовании бюджетных средств и активов государства Ревизионной комиссией по __________ области, городу республиканского значения, столице за отчетный период ____ года
тыс. тенге
№ п/п
Год
Наименование объекта государственного аудита
БИН объекта государственного аудита
Код БП/ БПП
Объем средств, охваченных государственным аудитом
Всего
в том числе за счет трансфертов из РБ
из них
бюджетные средства
активы государства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
Итого, в том числе:
РБ
МБ
Продолжение таблицы
Финансовые нарушения
в том числе
Всего
в том числе за счет трансфертов из РБ
в том числе
Нарушения бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств и активов государства
Нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета
подлежит восстановлению
подлежит возмещению
подлежит восстановлению
в том числе восстановлено
подлежит возмещению
в том числе возмещено
подлежит восстановлению
в том числе восстановлено
всего
из них восстановлено в ходе аудита
всего
из них возмещено в ходе аудита
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Продолжение таблицы
Неэффективно использованные бюджетные средства и активы государства
Неэффективное планирование бюджетных средств и активов государства
Возможные потери и упущенная выгода
Нарушенные положения НПА с описанием факта нарушения
Пункт Классификатора нарушений (при наличии)
Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)
Всего
в том числе за счет трансфертов из РБ
Всего
в том числе за счет трансфертов из РБ
22
23
24
25
26
27
28
29
Приложение 8
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 20 марта 2024 года № 5-НҚ
Приложение 8
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской
палате информации о своей работе
Форма
Учет выявленных нарушений, установленных при проведении аудита финансовой отчетности Ревизионной комиссией по __________ области, городу республиканского значения, столице за отчетный период ____ года
тыс. тенге
№ п/п
Год
Код администратора бюджетной программы
Наименование администратора бюджетной программы
Наименование объекта государственного аудита
БИН объекта государственного аудита
Код БП/ БПП
Установленные искажения финансовой отчетности, являющиеся финансовыми нарушениями
Всего
в том числе за счет трансфертов из РБ
из них
подлежит восстановлению
восстановлено
подлежит возмещению
возмещено
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
2
3
Итого, в том числе:
РБ
МБ
Продолжение таблицы
Установленные искажения финансовой отчетности, являющиеся процедурными нарушениями
Общая сумма установленных искажений финансовой отчетности
Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА, пункт Классификатора
Количество
Общая сумма
в том числе за счет трансфертов из РБ

1. Аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі қорытындылары
1.1. Есепті кезеңдегі (І тоқсандағы, І жартыжылдықтағы, 9 айдағы, жылғы) аудиторлық қызметтің түйінді көрсеткіштерін жалпы талдау
жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны;
мемлекеттік аудит объектілерінің саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты мен мемлекет активтері, бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін тиімсіз жоспарлау, қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде анықталған қаржылық есептіліктің бұрмалануы, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар), ықтимал шығындар және жіберіп алған пайда, тікелей (жанама) шығындар, жүйелі кемшіліктер;
есепті кезеңде қалпына келтіруге (өтеуге) жататын және қалпына келтірілген (өтелген) сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына жіберілген мемлекеттік аудит материалдарының саны, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік, қылмыстық) тартылған лауазымды адамдардың саны туралы ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудиттің нәтижелері;
Жоғары аудиторлық палата ұсынымдарының және нұсқамаларының (тапсырмаларының) орындалуы.
1.2. Есепті кезеңдегі аудиторлық іс-шаралардың нәтижелерін талдау
жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі және әрбір аудиторлық іс-шара бойынша анықталған бұзушылықтар (олардың туындау себептерін көрсете отырып, негізгі бұзушылықтар мен жүйелі кемшіліктердің қысқаша сипаттамасы);
мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша берілген тұжырымдар және ұсынымдар (бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою бойынша берілген жүйелі ұсыныстар).
2. Тексеру комиссиясының қызметін жетілдіру бойынша жұмыс қорытындылары
талдамалық қызмет;
құқықтық қызмет.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2024 жылғы 20 наурыздағы
№ 5-НҚ Нормативтік қаулыға
5-қосымша
Жоғары аудиторлық палатаға
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
5-қосымша
Нысан
__________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелі кемшіліктерді есепке алуы
Р/т №
Жыл
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Жүйелі кемшіліктердің сипаттамасы (соның ішінде жүйелі кемшіліктердің болуының теріс салдары)
Ұсынылып отырған тапсырманың редакциясы
1
2
3
4
5
1
2
3
ЖИЫНЫ:
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2024 жылғы 20 наурыздағы
№ 5-НҚ Нормативтік қаулыға
6-қосымша
Жоғары аудиторлық палатаға
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
6-қосымша
Нысан
__________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде қаражаттың бюджетке түсуі кезінде анықталған бұзушылықтарды есепке алуы
мың теңге
Р/т №
Жыл
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і
ББС бойынша бюджет түсімдерінің коды
Бюджетке түсетін түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың сомасы
Бюджеттің тікелей (жанама) шығындары (болған жағдайда)
Бұзушылық фактісін сипаттай отырып, НҚА-ның бұзылған ережелері
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)
Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемесімен)
барлығы
оның ішінде
түсуге жататыны
түскені
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
ЖИЫНЫ:
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2024 жылғы 20 наурыздағы
№ 5-НҚ Нормативтік қаулыға
7-қосымша
Жоғары аудиторлық палатаға
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
7-қосымша
Нысан
__________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтарды есепке алуы
мың теңге
Р/т №
Жыл
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і
ББ/ БКБ коды
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі
Барлығы
соның ішінде РБ-дан берілген трансферттер есебінен
оның ішінде
бюджет қаражаты
мемлекет активтері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
Жиыны, соның ішінде:
РБ
ЖБ
Кестенің жалғасы
Қаржылық бұзушылықтар
соның ішінде
Барлығы
соның ішінде РБ-дан берілген трансферттер есебінен
соның ішінде
Бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін пайдалану кезінде бюджет және өзге де заңнаманы бұзушылықтар
Бухгалтерлік есепті жүргізу кезінде заңнаманы бұзушылықтар
қалпына келтіруге жататыны
өтеуге жататыны
қалпына келтіруге жататыны
соның ішінде қалпына келтірілгені
өтеуге жататыны
соның ішінде өтелгені
қалпына келтіруге жататыны
соның ішінде қалпына келтірілгені
барлығы
аудит барысында қалпына келтірілгені
барлығы
аудит барысында өтелгені
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Кестенің жалғасы
Тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты мен мемлекет активтері
Бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін тиімсіз жоспарлау
Ықтимал шығындар мен жіберіп алған пайда
Бұзушылық фактісін сипаттай отырып, НҚА-ның бұзылған ережелері
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)
Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемесімен)
Барлығы
соның ішінде РБ-дан берілген трансферттер есебінен
Барлығы
соның ішінде РБ-дан берілген трансферттер есебінен
22
23
24
25
26
27
28
29
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2024 жылғы 20 наурыздағы
№ 5-НҚ Нормативтік қаулыға
8-қосымша
Жоғары аудиторлық палатаға
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
8-қосымша
Нысан
__________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтарды есепке алуы
мың теңге
Р/т №
Жыл
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і
ББ/ КББ коды
Қаржылық бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануы
Барлығы
оның ішінде РБ-дан берілетін трансферттер есебінен
оның ішінде
қалпына келтіруге жататыны
қалпына келтірілгені
өтеуге жататыны
өтелгені
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
2
3
Жиыны, соның ішінде:
РБ
ЖБ
Кестенің жалғасы
Рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануы
Қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануының жалпы сомасы
Бұзушылық фактісінің сипаттамасы, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме, Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы
Саны
Жалпы сомасы
оның ішінде РБ-дан берілетін трансферттер есебінен