О внесении изменений и дополнений в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 223 "Об утверждении правил и критериев избрания академиков Национальной академии Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 15 марта 2024 года № 118. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2024 года № 34220. Утратил силу приказом Министра науки и высшего образования РК от 23.09.2024 № 457.
Сноска. Утратил силу приказом Министра науки и высшего образования РК от 23.09.2024 № 457 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики от 30 декабря 2022 года № 223 "Об утверждении правил и критериев избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31561) следующие изменения и дополнения:
в Правилах избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для избрания действительного академика Академии, уполномоченный орган в области науки размещает объявление о начале приема документов на официальном интернет-ресурсе не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до начала проведения конкурса, за исключением процедур избрания, осуществляемого переходным президиумом.
Объявление о проведении конкурса включает следующие сведения:
1) наименование организации, проводящей конкурс, с указанием ее местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов, адреса электронной почты;
2) срок приема документов, который исчисляется со следующего рабочего дня после публикации объявления о проведении конкурса на официальном интернет-ресурсе;
3) основные требования к участнику конкурса, определяемые настоящими правилами и количество вакантных мест по отделениям Академии (по областям и направлениям науки);
4) перечень необходимых документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил, и информацию о способах их представления;
5) формы заявления и Послужного списка для участия в конкурсе;
6) информацию о порядке обжалования;
7) сроки и место проведения собеседования.";
в пункте 7:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) копии публикаций за последние 10 (десять) лет, опубликованных в рецензируемых научных журналах входящие в 1 (первый) и 2 (второй) квартиль по данным Journal Citation Reports (Джоурнал Ситэйшн Рэпортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) и (или) имеющие в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по Cite Score (Сайт Скор) не менее 50 (пятидесяти), за исключением социальных гуманитарных направлений в сфере национальной идентичности и направлений по национальной безопасности и обороне;";

"Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академиктарын сайлау қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 223 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2024 жылғы 15 наурыздағы № 118 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 3 сәуірде № 34220 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 23 қыркүйектегі № 457 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 23.09.2024 № 457 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академиктарын сайлау қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 223 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31561 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Академияның негізгі академигін сайлау үшін ғылым саласындағы уәкілетті орган өтпелі төралқа жүзеге асыратын сайлау рәсімдерін қоспағанда, конкурс басталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей ресми интернет-ресурста құжаттарды қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыруды орналастырады.
Конкурс өткізу туралы хабарландыруда:
1) конкурс өткізетін ұйымның орналасқан жері, пошталық мекенжайы, телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы көрсетілген атауы;
2) конкурс өткізу туралы хабарландыру ресми интернет-ресурста жарияланғаннан кейін келесі жұмыс күнінен бастап есептелетін құжаттарды қабылдау мерзімі;
3) осы қағидаларда айқындалатын конкурсқа қатысушыға қойылатын негізгі талаптар және Академия бөлімшелері бойынша (ғылым салалары мен бағыттары бойынша) бос орындар саны туралы мәліметтер;
4) осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген қажетті құжаттардың тізбесі және оларды ұсыну тәсілдері туралы ақпарат;
5) конкурсқа қатысу үшін өтініштің және қызметтік тізімнің нысандары;
6) шағымдану тәртібі туралы ақпарат;
7) әңгімелесу өткізу мерзімі мен орны туралы мәлімет қамтылады.";
7-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) ұлттық бірегейлік саласындағы әлеуметтік гуманитарлық бағыттарды және ұлттық қауіпсіздік пен қорғаныс жөніндегі бағыттарды қоспағанда, рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланған соңғы 10 (он) жылдағы (Journal Citation Reports (Джоурнал Ситэйшн Рэпортс) Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының деректері бойынша 1 (бірінші) және 2 (екінші) квартильге кіретін немесе Scopus (Скопус) дерек қорында базасында Сite Score (Сайт Скор) бойынша кемінде 50 (елу) процентиль көрсеткіші бар, жарияланымдардың көшірмелері;";

дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:
"8-1) для социальных гуманитарных направлений в сфере национальной идентичности копии публикаций за последние 5 (пять) лет в журналах перечня изданий, представленных Комитетом по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан для публикации основных результатов научной деятельности и (или) в научных журналах, рецензируемых в базах данных Scopus (Скопус) и (или) Web of Science (Веб оф Сайнс);
8-2) для направлений по национальной безопасности и обороне копии публикаций (статей) за последние 5 (пять) лет в журналах перечня изданий, представленных Комитетом по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. На III этапе в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения протокола экспертной комиссии проводится защита программы претендентом по типовой программе претендента к избранию в академики, установленной настоящими Правилами на заседании Президиума Академии.
Оценка программы претендента Президиумом Академии проводится на предмет определения ее актуальности, уровня новизны (в том числе планируемых исследований и разработок), эффективности (в части вклада в достижение национальных целей развития и реализацию приоритетов научно-технологического развития), достижимости целевых показателей и ресурсной обеспеченности программы в соответствии с Правилами, утверждаемых Президиумом Академии.
Защита программы претендентов на заседании президиума Академии проводится в очной форме и при их личном присутствии.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Действительным академиком Академии считается избранным претендент, набравший наибольшее количество баллов в соответствии с экспертным заключением экспертной комиссии по качественным и количественным показателям претендента на избрание действительным академиком, получивший наивысший показатель оценки по результатам защиты программы и за которого проголосовало не менее двух третьих от общего количества участвовавших на Общем собрании действительных академиков.";
дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
"27-1. Почетные академики Академии принимают участие в конкурсе для избрания действительными академиками Академии в соответствии требованиями настоящих Правил.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Переходный президиум, в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента его формирования, проводит на своем заседании первую процедуру избрания академиков Академии.";
в Критериях избрания академиков Национальной академии науки Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в пункте 1:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) ұлттық бірегейлік саласындағы әлеуметтік гуманитарлық бағыттар үшін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті ғылыми қызметтің негізгі нәтижелерін жариялау үшін ұсынған басылымдар тізбесінің журналдарында және (немесе) Scopus (Скопус) және (немесе) Web of Science (Веб оф Сайнс) дерек қорында рецензияланатын ғылыми журналдарда соңғы 5 (бес) жылдағы жарияланымдардың көшірмелері;
8-2) ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс жөніндегі бағыттар үшін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті ұсынған басылымдар тізбесінің журналдарындағы соңғы 5 (бес) жылдағы жарияланымдардың (мақалалардың) көшірмелері;";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. III кезеңде сараптама комиссиясының хаттамасын алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларда белгіленген Академия төралқасының отырысында академияға сайлануға үміткердің үлгілік бағдарламасы бойынша үміткер бағдарламаны қорғайды.
Академия Төралқасы үміткердің бағдарламасын бағалауды оның өзектілігін, жаңашылдық деңгейін (оның ішінде жоспарланған зерттеулер мен әзірлемелерді), тиімділігін (ұлттық даму мақсаттарына қол жеткізуге және ғылыми-технологиялық даму басымдықтарын іске асыруға қосқан үлесі бөлігінде), мақсатты көрсеткіштерге қол жеткізуді және Академия Төралқасы бекітетін Қағидаларға сәйкес бағдарламаның ресурстық қамтамасыз етілуін айқындау тұрғысынан жүргізеді.
Академия Төралқасының отырысында үміткерлердің бағдарламасын қорғау күндізгі нысанда және олардың жеке қатысуымен жүргізіледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Академияның негізгі академигі болып негізгі академикке үміткердің сапалық және сандық көрсеткіштері бойынша сараптама жөніндегі сараптамалық комиссия қорытындысына сәйкес ең көп балл жинаған, бағдарламаны қорғау нәтижелері бойынша бағалаудың ең жоғары көрсеткішін алған және Жалпы жиналысқа қатысқан негізгі академиктердің жалпы санының кемінде үштен екісі дауыс берген үміткер сайланды деп есептеледі.";
мынадай мазмұндағы 27-1-тармақпен толықтырылсын:
"27-1. Академияның құрметті академиктері осы Қағидалардың талаптарына сәйкес Академияның негізгі академиктерін сайлау үшін конкурсқа қатысады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Өтпелі төралқа құрылған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде өз отырысында Академияның академиктерін сайлаудың бірінші рәсімін өткізеді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясының академиктерін сайлау критерийлерінде:
1-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"5) наличие не менее 9 (девяти) публикаций за последние 10 (десять) лет, опубликованных в рецензируемых научных журналах (входящие в 1 (первый) и 2 (второй) квартиль по данным Journal Citation Reports (Джоурнал Ситэйшн Рэпортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или имеющие в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по Cite Score (Сайт Скор) не менее 50 (пятидесяти), за исключением социальных гуманитарных направлений в сфере национальной идентичности и направлений по национальной безопасности и обороне;";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) для социальных гуманитарных направлений в сфере национальной идентичности наличие не менее 9 (девяти) публикаций за последние 5 (пять) лет, опубликованных в журналах перечня изданий, представленных Комитетом по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан для публикации основных результатов научной деятельности и (или) в научных журналах, рецензируемых в базах данных Scopus (Скопус) и (или) Web of Science (Веб оф Сайнс);
7) для направлений по национальной безопасности и обороне наличие не менее 9 (девяти) публикаций за последние 5 (пять) лет в журналах перечня изданий, представленных Комитетом по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.";
приложения 3 и 4 к Правилам, изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
министра науки и высшего
образования Республики Казахстан
Д. Ахмед-заки
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 15 марта 2024 года № 112
Приложение 3
к Правилам избрания
академиков Национальной
академии наук
Республики Казахстан
Типовая программа претендента к избранию в академики
Национальной академии наук Республики Казахстан
Настоящая программа претендента к избранию в академики Национальной академии наук Республики Казахстан должна содержать перечень мероприятий на 5 (пяти) летний период и их краткое описание, предполагаемых к проведению претендентом в случае его избрания академиком Национальной академии наук Республики Казахстан.
По каждому мероприятию необходимо указать план действий претендента, форму завершения данного мероприятия и срок ее реализации. Претендент вносит дополнительные мероприятия, не предусмотренные типовой формой программы претендента, либо вносит изменения по сроку исполнения.

"5) ұлттық бірегейлік саласындағы әлеуметтік гуманитарлық бағыттарды және ұлттық қауіпсіздік пен қорғаныс жөніндегі бағыттарды қоспағанда Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Джоурнал Ситэйшн Рэпортс) 1 (бірінші) және 2 (екінші) квартильге кіретін рецензияланатын ғылыми журналдарында немесе Scopus (Скопус) дерекқорында Сite Score (Сайт Скор) көрсеткіші кемінде 50 (елу) процентиль көрсеткіші бар соңғы 10 (он) жылда кемінде 9 (тоғыз) жарияланымның болуы;";
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) ұлттық бірегейлік саласындағы әлеуметтік гуманитарлық бағыттар үшін ғылыми қызметтің негізгі нәтижелерін жариялау үшін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті ұсынған басылымдар тізбесінің журналдарында және (немесе) Scopus (Скопус) және (немесе) Web of Science (Веб оф Сайнс) дерекқорларында рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланған соңғы 5 (бес) жыл ішінде кемінде 9 (тоғыз) жарияланымның болуы;
7) ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс жөніндегі бағыттар үшін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті ұсынған басылымдар тізбесінің журналдарында соңғы 5 (бес) жылда кемінде 9 (тоғыз) жарияланымның болуы.";
Қағидаларға 3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрінің
міндетін атқарушысы
Д. Ахмед-заки
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің міндетін
атқарушысы
2024 жылғы 15 наурыздағы
№ 112 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Ғылым академиясының
академиктерін сайлау
қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академиктеріне сайлануға үміткердің үлгілік бағдарламасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академиктеріне сайлануға үміткердің осы бағдарламасы Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академигі болып сайланған жағдайда үміткердің өткізуі болжанатын 5 (бес) жылдық кезеңге арналған іс-шаралардың қысқаша сипаттамасы мен тізбесін қамтуға тиіс.
Әрбір іс-шара бойынша үміткердің іс-қимыл жоспарын, осы іс-шараның аяқталу нысанын және оны іске асыру мерзімін көрсету қажет. Үміткер үміткер бағдарламасының үлгілік нысанында көзделмеген қосымша іс-шараларды енгізеді не орындау мерзімі бойынша өзгерістерді енгізеді.

1. Перечень мероприятий необходимо разделить по следующим периодам:
1) исполнение программы претендента в 1 (первый) год;
2) исполнение программы претендента в последующие периоды.
В перечне мероприятий указать:
1) участие в формировании и развитии электронных информационных ресурсов, информационных систем в области науки и техники – не менее 1 (одного) предложения;
2) собственные прогнозные данные по развитию науки в Республике Казахстан по своему направлению – не менее 1 (одного) предложения.
2. Исполнение программы претендента в период за первый и третий годы:
1) организация мультидисциплинарной исследовательской группы – не менее 1 (одной) исследовательской группы (договор на реализацию не менее 2 (двух) научно-технических программ и/или проектов, под непосредственным руководством претендента);
2) выпуск статей в журналах Q1-Q2 по данным Journal Citation Reports (Джоурнал Ситэйшн Рэпортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) - не менее 3 (трех) статей;
3) организация и (или) проведение различных научных мероприятий (конференция, тренинги, мастер классы республиканского или международного уровня по профилю исследования) – не менее 3 (трех) мероприятий.
3. Исполнение программы претендента за 5 (пятилетний) период:
1) подготовка отечественных научных кадров докторов философии PhD, докторов по профилю и (или) кандидатов наук или докторов наук – не менее 2 (двух);
2) экспертиза научных проектов и программ, государственных программ, законопроектов, проектов нормативных правовых актов и стандартов – не менее 10 (десяти) экспертных заключений;
3) участие в создании наукоемких производств и инновационной деятельности (технические, инженерные, естественные науки) – не менее 1 (одного) завода, цеха, опытно-производственной площадки (акт ввода в эксплуатацию), стартап-компании;
4) обеспечение вовлечения субъектов предпринимательства в научную деятельность – не менее 3 (трех) совместных договоров (в том числе финансирования и/или софинансирования научно-технических программ и проектов);
5) подготовка учебника и (или) монографии, музейных выставок, иллюстративных видеолекций, национальных киносценариев, в области гуманитарных наук – не менее 5 (пяти) учебников;
6) получение охранного документа на объекты интеллектуальной собственности (изобретения, промышленные образцы и полезные модели, селекционные достижения, топологии интегральных микросхем) от одной из патентных организаций 30 (тридцати) стран, занимающих лидирующие места в последнем рейтинге глобального индекса инноваций на изобретение (технические, инженерные, естественные науки) – не менее 2 (двух) охранных документов;

1. Іс-шаралар тізбесін келесі кезеңдерге бөлу қажет:
1) үміткердің бағдарламасын 1 (бірінші) жылы орындау;
2) үміткердің бағдарламасын кейінгі кезеңдерде орындау.
Іс-шаралар тізбесінде көрсету қажет:
1) ғылым мен техника саласындағы электрондық ақпараттық ресурстарды, ақпараттық жүйелерді қалыптастыруға және дамытуға қатысу – кемінде 1 (бір) ұсыныс;
2) өз бағыты бойынша Қазақстан Республикасында ғылымды дамыту жөніндегі өзіндік болжамдарды жүргізу бойынша деректер – кемінде 1 (бір) ұсыныс.
2. Бірінші және үшінші жылдардағы кезеңде үміткер бағдарламасының орындалуы:
1) көпсалалы зерттеу тобын ұйымдастыру – кемінде 1 (бір) зерттеу тобы (үміткердің тікелей басшылығымен кемінде 2 (екі) ғылыми-техникалық бағдарламаны және/немесе жобаларды іске асыруға арналған шарт);
2) Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Джоурнал Ситэйшн Рэпортс) деректері бойынша Q1-Q2 журналдарында мақалалар шығару – кемінде 3 (үш) мақала;
3) әр түрлі ғылыми іс – шараларды ұйымдастыру және (немесе) өткізу (зерттеу бейіні бойынша республикалық немесе халықаралық деңгейдегі мастер кластар, конференция, тренингтер) – кемінде 3 (үш) іс-шара).
3. Үміткердің 5 (бес жылдық) кезеңдегі бағдарламасын орындау:
1) отандық ғылыми кадрлар PhD философия докторларын, бейіні бойынша докторларды және (немесе) ғылым кандидаттарын және ғылым докторларын даярлау – кемінде 2 (екі);
2) ғылыми жобалар мен бағдарламаларға, мемлекеттік бағдарламаларға, заң жобаларына, нормативтік құқықтық актілер мен стандарттар жобаларына сараптама жасау – кемінде 10 (он) сараптамалық қорытынды;
3) ғылымды қажетсінетін өндірістер мен инновациялық қызметті (техникалық, инженерлік, жаратылыстану ғылымдары) құруға қатысу – кемінде 1 (бір) зауыт, цех, тәжірибелік-өндірістік алаң (пайдалануға беру актісі), стартап-компания;
4) кәсіпкерлік субъектілерін ғылыми қызметке тартуды қамтамасыз ету – кемінде 3 (үш) бірлескен шарт (оның ішінде ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды қаржыландыру және/немесе қоса қаржыландыру);
5) гуманитарлық ғылымдар саласында оқулық және (немесе) монография, мұражай көрмелері, иллюстрациялық бейне дәрістер, ұлттық киносценарийлер дайындау – кемінде 5 (бес) оқулық;
6) зияткерлік меншік объектілеріне қорғау құжатын (өнертабыстар, өнеркәсіптік үлгілер және пайдалы модельдер, селециялық жетістіктер, интегралдық микросхемалар топологиялары) өнертабысқа арналған жаһандық инновациялар индексінің (техникалық, инженерлік, жаратылыстану ғылымдары) соңғы рейтингінде көшбасшы орын алатын 30 (отыз) елдің патенттік ұйымдарының бірінен қорғау құжатын алу – кемінде 2 (екі) қорғау құжаттары;

7) получение охранного документа о государственной регистрации интеллектуальной собственности (для гуманитарных наук) – не менее 1 (одного) охранного документа;
8) проведение научных исследований в различных областях науки и техники – не менее 3 (трех) заключенных договоров с научными и (или) коммерческими организациями;
9) участие в популяризации науки (освещение в средствах массовой информации результатов научных исследований – не менее 5 (пяти) интервью на телевидении и (или) радиопередачах, публикация научно-популярных статей – не менее 5 (пяти) в печатных средствах массовой информации республиканкого уровня, чтение научно-популярных лекций в организациях высшего и (или) послевузовского образования для обучающихся - не менее 5 (пяти) лекций, создание видеоматериалов (видеолекции, фильмы, репортажи, видео-подкасты и другие) и размещение их на интернет ресурсе (ссылки, видео отчеты) - не менее 5 (пяти).
________________________________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата и подпись.
Приложение 2 к приказу
Приложение 4
к Правилам избрания академиков
Национальной академии наук
Республики Казахстан
Президиум Национальной
академии наук
Республики Казахстан
Заключение экспертной комиссии по качественным и количественным показателям претендента на избрание действительным академиком Национальной академии наук Республики Казахстан
_______________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Отсутствие
Максимальный балл
Параметр 1
Параметр 2
1
Наличие у претендента звания лауреата международных и (или) государственных премий в области науки и техники
0
5
В случае наличия государственных премий присваивается до 3 баллов
В случае наличия международных премий присваивается до 5 баллов
2
Наличие у претендента звания лауреата международных и (или) государственных стипендий в области науки и техники
0
5
В случае наличия государственных стипендий присваивается до 3 баллов
В случае наличия международных стипендий присваивается до 5 баллов
3
Членство претендента в международных академиях наук
0
5

7) зияткерлік меншікті мемлекеттік тіркеу туралы қорғау құжатын алу (гуманитарлық ғылымдар үшін) – кемінде 1 (бір) қорғау құжатын алу;
8) ғылым мен техниканың әртүрлі салаларында ғылыми зерттеулер жүргізу – ғылыми және (немесе) коммерциялық ұйымдармен жасалған кемінде 3 (үш) шарт;
9) ғылымды танымал етуге қатысу (бұқаралық ақпарат құралдарында ғылыми зерттеулердің нәтижелерін жариялау) – теледидарда және (немесе) радиохабарларда кемінде 5 (бес) сұхбат, республикалық деңгейдегі баспа бұқаралық ақпарат құралдарында кемінде 5 (бес) ғылыми-танымал мақалалар жариялау, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі орындарында білім алушылар үшін ғылыми – танымал кемінде 5 (бес) дәріс оқу, бейнематериалдар (бейнеәдістер, фильмдер, репортаждар, бейне-подкасттар және басқалар) жасау және оларды интернет – ресурста орналастыру (сілтемелер, бейне есептер) - кемінде 5 (бес) жұмыс.
_________________________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), күні және қолы.
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Ғылым академиясының
академиктерін сайлау
қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ғылым академиясының
төралқасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының нақты академигі болып сайлануға үміткердің сапалық және сандық көрсеткіштері жөніндегі сараптама комиссиясының қорытындысы
_______________________________
(Т. А. Ә. (бар болса))
Болмауы
Максималды балл
1-параметр
2- параметр
1
Үміткерде ғылым және техника саласындағы халықаралық және (немесе) мемлекеттік сыйлықтың лауреаты атағының болуы
0
5
Мемлекеттік сыйлық болған жағдайда 3 балға дейін беріледі
Халықаралық сыйлық болған жағдайда 5 балға дейін беріледі
2
Үміткерде ғылым және техника саласындағы халықаралық және (немесе) мемлекеттік стипендиялардың лауреаты атағының болуы
0
5
Мемлекеттік стипендия болған жағдайда 3 балға дейін беріледі
Халықаралық стипендия болған жағдайда 5 балға дейін беріледі
3
Үміткердің халықаралық ғылым академияларына мүшелігінің болуы
0
5

членство в 1-3 академиях до 3 баллов
членство в 4 и более академиях до 5 баллов
4
Наличие у претендента охранного документа на изобретение, промышленный образец, полезную модель, селекционное достижение или топологию интегральных микросхем одной из 30 (тридцати) стран, занимающих лидирующие места в актуальном рейтинге глобального индекса инноваций (для гуманитарных наук - наличие охранного документа на объект интеллектуальной собственности);
0
10
В случае наличия казахстанского патента или иностранного патента (для гуманитарных наук - наличие охранного документа на объект интеллектуальной собственности) до 5 баллов
В случае наличия международного патента присваивается до 10 баллов
5
Наличие у претендента конструкторско-технологической документации
0
10
В случае наличия конструкторско-технологической документации Республики Казахстан до 10 баллов
В случае наличия конструкторско-технологической документации зарубежной страны до 10 баллов
6
Опыт подготовки в качестве научного консультанта и (или) руководителя не менее 3 (трех) докторов философии (PhD), докторов по профилю, кандидатов наук или докторов наук
0
5

1 – 3 академияларға мүшелік 3 балға дейін
4 және одан да көп академияларға мүшелік 5 балға дейін
4
Үміткердің өнертабысқа, өнеркәсіптік үлгіге, пайдалы модельге, селекциялық жетістікке немесе интегралдық микросхемалар топологиясына жаһандық инновациялар индексінің өзекті рейтингінде көшбасшы орын алатын 30 (отыз) елдің бірінің қорғау құжатының болуы (гуманитарлық ғылымдар үшін - зияткерлік меншік объектісіне қорғау құжатының болуы);
0
10
Қазақстандық патент немесе шетелдік патент болған жағдайда (гуманитарлық ғылымдар үшін - зияткерлік меншік объектісіне қорғау құжатының болуы) 5 балға дейін
Халықаралық патент болған жағдайда 10 балға дейін беріледі
5
Үміткерде конструкторлық-технологиялық құжаттаманың болуы
0
10
Қазақстан Республикасының конструкторлық-технологиялық құжаттамасы болған жағдайда 10 балға дейін
Шет елдің конструкторлық-технологиялық құжаттамасы болған жағдайда 10 балға дейін
6
Ғылыми кеңесші және (немесе) басшы ретінде 3 (үш) философия докторын (PhD), бейіні бойынша докторларды, ғылым кандидаттарын немесе ғылым докторларын даярлау тәжірибесі
0
5

1 - 2 человек до 3 баллов
3 и более человек до 5 баллов
Итого:
40
Председатель Экспертной комиссии _________________________ Ф.И.О. (при его наличии)
Члены Экспертной комиссии ________________________________ Ф.И.О. (при его наличии)
Секретарь Экспертной комиссии _____________________________ Ф.И.О. (при его наличии)

1-2 адам 3 балға дейін
3 адамнан жоғары 5 балға дейін
Барлығы:
40
Сараптама комиссиясының төрағасы _______________________________
Т.А.Ә. (бар болса)
Сараптама комиссиясының мүшелері _______________________________
Т.А.Ә. (бар болса)
Сараптама комиссиясының хатшысы ________________________________
Т.А.Ә. (бар болса)